PDA

View Full Version : Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση " Θα κάνω σοβαρή σχέση με τον Χ ; "



cancerian
28-07-2012, 04:04 PM
Η ερώτηση που γέννησε αυτό τον χάρτη ήταν η εξής : Θα κάνω σοβαρή σχέση με τον Χ ;


http://i50.tinypic.com/161nrb6.jpg

Ας περιγράψουμε όμως λίγο πως προέκυψε αυτή η ερώτηση. Η γυναίκα που έκανε την ερώτηση είχε πρόσφατα συνάψει μια ελεύθερη τύπου σχέση με έναν άντρα ο οποίος ήταν ήδη δεσμευμένος. Η μεταξύ τους σχέση ήταν ακριβώς όπως το μάτι της κουζίνας. Πότε έσβηνε, πότε άναβε. Από όλα όσα εκείνη μου είχε περιγράψει για τον άντρα αυτόν, κατάλαβα πως ήταν πολύ τσιμπημένη. Του προσέδιδε όλα τα πιθανά επίθετα που μπορείς να βρεις στο λεξικό ενός ερωτευμένου. Επίσης όμως κατάλαβα πως τα συναισθήματα αυτού του άνδρα προς τη φίλη μας δεν ήταν της ανάλογης δυναμικής, όπως τα δικά της. Απελπισμένη όμως για το πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα μαζί του, έφτασε η μέρα που με ρώτησε αν τελικά θα κάνει σοβαρή σχέση με το αντικείμενο του πόθου της.

Ας δούμε όμως τι έχει να πει ο Ωριαίος Χάρτης που καταστρώσαμε ξεκινώντας λίγο διαφορετικά αυτή τη φορά. Ξεκινώντας από την ίδια την απάντηση η οποία ήταν «Τα πράγματα θα παραμείνουν ως έχουν. Τίποτα δεν θα αλλάξει. Επομένως όχι, δεν θα κάνεις σοβαρή σχέση με τον Χ».
Από πού φαίνεται αυτό ; Μα φυσικά από τη Σελήνη. Αφού η Σελήνη σημειοδοτεί τη φίλη μας και αφού μας περιγράφει το πώς πρόκειται να εξελιχθούν τα γεγονότα, βρισκόμενη σε Κενό Πορείας μας λέει : Η κατεύθυνση που θα πάρουν τα πράγματα δεν θα είναι ούτε αρνητική αλλά ούτε θετική. Θα είναι η ίδια.

Σε μερικούς χάρτες το να βρεις τη Σελήνη σε Κενό Πορείας, έχεις μια απλόχερη απάντηση από το Σύμπαν και δεν χρειάζεται να ψάξεις παραπέρα. Επαναλαμβάνω : Σε μερικούς χάρτες. Όπως αυτός εδώ. Γιατί συμβαίνει αυτό ; Ας δούμε :

Αν και η ερώτηση ήταν αν η φίλη μας θα κάνει σχέση με τον Χ, ας την παραμερίσουμε λίγο και ας δούμε λίγο τον πίνακα με τις Θεμελιώδεις Δυνάμεις του παρόντα Ωριαίου Χάρτη. Έχει πολύ ενδιαφέρον πιστέψτε με ! Μέσα από τον Πίνακα των Θεμελιωδών Δυνάμεων θα δούμε λίγο τη σχέση που έχουν τα υποκείμενα της ερώτησής μας. Δηλαδή, η φίλη μας και ο Χ.
Η φίλη μας σημειοδοτείται από το Δία (κυβερνήτης της ακμής του 1ου οίκου) και τη Σελήνη ( σημειοδότης κάθε ερωτώντα ) . Ο Χ σημειοδοτείται από τον Ερμή ( κυβερνήτης της ακμής του 7ου). Και τώρα κοιτάμε τον πίνακα των Θεμελιωδών Δυνάμεων. Τι βλέπουμε ;



http://i49.tinypic.com/35jl84p.jpg


Ας ξεκινήσουμε με τους σημειοδότες της φίλης μας. Το Δία και τη Σελήνη .

Αρχίσουμε με το Δία. Ο Δίας στον πίνακά μας βρίσκεται στην Κυριαρχία και το Πρόσωπο του Ερμή. Ο Δίας επίσης βρίσκεται στο Πρόσωπό του και τελικά στην Αδυναμία του.

Τι μας λέει αυτό ; Η φίλη μας ( Ο Δίας… ) είναι τρελά ερωτευμένη ( …στην Κυριαρχία του + στο Όριο του… ) με τον Χ (..Ερμή). Μόνο αυτό ; Όχι. Επίσης βλέπουμε πως ο Δίας βρίσκεται στο πρόσωπό του και στο ζώδιο της αδυναμίας του. Άρα ; Άρα η φίλη μας δεν δίνει προτεραιότητα στον εαυτό της και τις ανάγκες της ( Πρόσωπο : μικρή θεμελιώδη δύναμη ) και φυσικά ότι ο έρωτάς της για αυτό τον άνδρα την προβληματίζει ( Αδυναμία του Δία ).

Ας δούμε τώρα τι λέει και η Σελήνη : Η Σελήνη βρίσκεται στην Κυβέρνηση του Άρη, την Έξαρση και την Τριπλότητα του Ήλιου και δεν βλέπει από καμία θεμελιώδη δύναμη τον σημειοδότη του Χ, τον Ερμή. Χμ… Ίσως να μη μας λέει και όλη την αλήθεια.

Ας πάμε να εξηγήσουμε το γιατί : O Άρης και ο Ήλιος εκφράζουν σε γενικές γραμμές την αρσενική ενέργεια. Η Σελήνη από την άλλη τα συναισθήματα. Έτσι εδώ βλέπουμε πως η φίλης μας, συναισθηματικά, ενδιαφέρεται περισσότερο στο να τον κάνει ευνούχο, βάζοντάς τα δυο του πόδια σε ένα παπούτσι. Δηλαδή με λίγα λόγια, συναισθηματικά, ενδιαφέρεται περισσότερο για τον εγωισμό του Χ. Nα τον κατακτήσει.

Ας δούμε όμως τώρα τι έχει να πει και ο διπλοπορτάκιας Χ. Ο σημειοδότης του Χ, ο Ερμής βρίσκεται στην Κυβέρνηση και την Τριπλότητα του Ήλιου και στο δικό του Όριο. Επίσης βρίσκεται και στο Πρόσωπο του Δια. Με λίγα λόγια : Το ενδιαφέρον του για εκείνη εξαρτάται κυρίως από τον καιρό, τον αν θα κερδίσει ο Ολυμπιακός και από το αν η τηλεόραση δεν θα έχει κάτι ενδιαφέρον. Με λίγα λόγια μπορεί να βλέπει ένα, δυο χαρακτηριστικά στο «πρόσωπό» της φίλη μας που σίγουρα του αρέσουν αλλά είναι περισσότερο πιθανό να κάτσει να δει το Μουντιάλ από το να κάνει σοβαρή σχέση μαζί της.

Τι καταλαβαίνουμε από όλο αυτό ;

Ότι το να μπλέξεις με τη Μάγια τη μέλισσα που πάει από λουλούδι σε λουλούδι δεν ακούγεται και τόσο καλή ιδέα. Σίγουρα και αυτό αλλά αυτό που μας λέει ο Πίνακας των Θεμελιωδών Δυνάμεων είναι πως δεν υπάρχει κανένα αμοιβαίο ενδιαφέρον μεταξύ τους. Μπορεί εκείνη να έχει φορέσει τα ροζ γυαλιά της και να χαζεύει τον Χ. Εκείνος όμως έχει πάρει τα γυαλιά της μυωπίας του και κοιτά τη λίστα με τα ψώνια.

Οι σημειοδότες πλανήτες τους δεν συνεργάζονται και επιπλέον δεν υποβοηθούνται από μόνοι τους ώστε να δράσουν αναλόγως.

Τελικά να ρίξουμε και μια ματιά και στον χάρτη να δούμε πως εκφράζει τα γεγονότα και αν τυχόν υπάρχει κάποιο άλλο στοιχείο που να ορίζει κάποια ελπίδα.

Ο Ερμής έχει ήδη αποχωριστεί από τον Δία. Άρα το τρένο σφύριξε. Και με τη Σελήνη σε Κενό Πορείας, σφύριξε για τα καλά. Όπως τελικά και αποδείχτηκε.

Με αυτό το όχι και τόσο εύκολο άρθρο θα ήθελα να σας επιστήσω την προσοχή στους Πίνακες με τις Θεμελιώδεις Δυνάμεις. Οι Θεμελιώδεις Δυνάμεις εκφράζουν τα κίνητρα των πλανητών. Χωρίς κίνητρα οι καταστάσεις δεν εξελίσσονται. Αν οι σημειοδότες πλανήτες δεν έχουν «καλή σχέση» μεταξύ τους και αν δεν έχουν οι ίδιοι τη «δύναμη» να κινηθούν από μόνοι τους. Τίποτα δεν πρόκειται να συμβεί.

Τίνα Ζαχαριάδου
28-07-2012, 04:39 PM
Γιάννη μου μπερδεύτηκα λίγο.....τη στιγμή που τέθηκε το ερώτημα ήταν χωρισμένοι ή απλά σε ελεύθερη σχέση και τώρα σε ποια κατάσταση βρίσκονται μεταξύ τους;

cancerian
28-07-2012, 04:47 PM
Καλησπέρα Τίνα μου :)

Την στιγμή που τέθηκε το ερώτημα ήταν απλά σε ελεύθερη σχέση μεταξύ τους. Τώρα δεν έχουν επαφή από όσο ξέρω καθώς το ενδιαφέρον της κοπέλας προσηλώθηκε σε ένα νέο αντικείμενο πόθου.

Victory
28-07-2012, 05:08 PM
μακάρι οι γνώσεις μου να ήταν τόσες ώστε να μπορούσα να καταλαβω καλύτερα τα περί Θεμελιωδων Δυνάμεων . Η ωριαία μου κεντρίζει τόσο το ενδιαφέρον όμως νιώθω ελλειπής να την κατανοήσω.
Σ' ευχαριστούμε Γιάννη

cancerian
28-07-2012, 05:11 PM
Παρακαλώ Victory,

Τι είναι εκείνο όμως που σε προβληματίζει στις Θεμελιώδεις Δυνάμεις ?

Victory
28-07-2012, 05:28 PM
Προφανώς η άγνοια Γιάννη.Σ' ευχαριστώ για την αμεσότητα και το ενδιαφέρον. Μιλώντας για τις Θ.Δ. πως μπορώ να καταλάβω την δυναμική των σημειοδοτών και της Σελήνης σε οποιαδήποτε ωριαίο χάρτη; Ας πάρουμε τον χάρτη που μόλις ανέλυσες, πως μπορώ να θεωρήσω αδύναμο τον Δία (σημ. κοπέλας) , επειδή είναι στους Διδύμους (αδυναμία) ; Ο κυβερνήτης του ο Ερμής (που τυγχάνει και Κυβερνήτης του ζητούμενου)κάνει θετικές όψεις και εκείνος (Δίας) μια και μοναδική αρνητική με Β.Δ.. Η Σελήνη θεωρείται κενή πορείας επειδή οι όψεις της είναι αποκλείνουσες και τύνει σε αλλαγή ζωδίου; Αν, ναι το γεγονός ότι η πρώτη όψη που θα κάνει μπάινοντας στο επόμενο ζώδιο είναι ένα υπέροχο τρίγωνο με τον κυβερνήτη του τετάρτου , που δίνει το τελικό αποτέλεσμα δεν το μετράμε καθόλου και γιατί; Επίσης, (χωρίς να γνωρίζω πότε ετέθη η ερώτηση-υποθέτω πολύ προσφατα αν κρίνω από την θέση των πλανητών) το ότι ο Ερμής κινείται στην σκιά του και γυρνώντας θα κάνει εξάγωνο με τον Δία, δεν το λαμβάνουμε υπόψη;
ΥΓ. Πως μπορώ να βρω ανάλογο πίνακα αξιολόγησης πλανητών;

Τίνα Ζαχαριάδου
28-07-2012, 06:15 PM
Νίκη το τρίγωνο της Σελήνης με τον Άρη για να πιαστεί θα έπρεπε ο Άρης να βρίσκεται στις 3 πρώτες μοίρες...το εξάγωνο με τον Ποσειδώνα είναι η πρώτη όψη για όποιον υπολογίζει τους εξωκρόνιους.

Γιάννη εμένα άλλο με προβληματίζει....η Σελήνη κρατάει την τελευταία της όψη (Σελήνη/Κρόνος) που σημαίνει ότι το ζευγάρι βρικόταν σε απόσταση, άρα θα παρέμεναν σε απόσταση εφ' όσον η Σελήνη βρίσκεται σε κενό πορείας.

Όμως είπες πως όταν τέθηκε το ερώτημα ήταν σε ελεύθερη σχέση, άρα λογικά θα παρέμεναν σε ελεύθερη σχέση. Αυτοί χώρισαν.....αυτό από κάπου θα έπρεπε να φαίνεται.

Είδα πως αυτόν τον πήρες 7ο, παρόλο που είναι παντρεμένος και όχι μόνιμη σχέση για την ερωτούσα, γιατί δεν υπολόγισες τον Ήλιο ως συγκυβερνήτη του; Ως συγκυβερνήτης ο Ήλιος βρίσκεται σε μικτή αμοιβαία υποδοχή με τη Σελήνη (Η Σελήνη στην έξαρση του Ήλιου, ο Ήλιος στην κυριαρχία της αλλά και στην έξαρση του Δία που κυβερνά τον ωροσκόπο). Αυτά μόνο χωρισμό δεν δείχνουν αλλά αμοιβαίο ενδιαφέρον.

Ο Δίας πάλι στην κυβερνησία του Ερμή και παρόλα αυτά η κοπέλα έστρεψε αλλού το ενδιαφέρον της........

Κάτι δεν πάει καλά με τον χάρτη ή με την κοπέλα που έθεσε το ερώτημα.

Victory
28-07-2012, 07:01 PM
Ευχαριστώ κα Ζαχαριάδου. Την Σελήνη που σχηματίζει τρίγωνο με Ωροσκόπο και εξάγωνο με ακμή 7ου δεν το λαμβάνουμε καθόλου υπ όψη; Μια απάντηση για την ερώτηση μου σχετικά με την ανάδρομή του Ερμή και την όψη εξαγώνου με τον Δία που θα κάνει; Το τρίγωνο (συγκλίνων)του Αρη με τον Δία σηματοδοτει κάτι;

cancerian
28-07-2012, 11:19 PM
Προφανώς η άγνοια Γιάννη.Σ' ευχαριστώ για την αμεσότητα και το ενδιαφέρον. Μιλώντας για τις Θ.Δ. πως μπορώ να καταλάβω την δυναμική των σημειοδοτών και της Σελήνης σε οποιαδήποτε ωριαίο χάρτη; Ας πάρουμε τον χάρτη που μόλις ανέλυσες, πως μπορώ να θεωρήσω αδύναμο τον Δία (σημ. κοπέλας) , επειδή είναι στους Διδύμους (αδυναμία) ; Ο κυβερνήτης του ο Ερμής (που τυγχάνει και Κυβερνήτης του ζητούμενου)κάνει θετικές όψεις και εκείνος (Δίας) μια και μοναδική αρνητική με Β.Δ.. Η Σελήνη θεωρείται κενή πορείας επειδή οι όψεις της είναι αποκλείνουσες και τύνει σε αλλαγή ζωδίου; Αν, ναι το γεγονός ότι η πρώτη όψη που θα κάνει μπάινοντας στο επόμενο ζώδιο είναι ένα υπέροχο τρίγωνο με τον κυβερνήτη του τετάρτου , που δίνει το τελικό αποτέλεσμα δεν το μετράμε καθόλου και γιατί; Επίσης, (χωρίς να γνωρίζω πότε ετέθη η ερώτηση-υποθέτω πολύ προσφατα αν κρίνω από την θέση των πλανητών) το ότι ο Ερμής κινείται στην σκιά του και γυρνώντας θα κάνει εξάγωνο με τον Δία, δεν το λαμβάνουμε υπόψη;
ΥΓ. Πως μπορώ να βρω ανάλογο πίνακα αξιολόγησης πλανητών;


Victory μη το συζητάς καν ! Συγνώμη για την καθυστέρηση. Πάμε να πάρουμε τα πράγματα ένα ένα.

1) Πολύ σωστά όσον αφορά το Δια. Αφού θα είναι στο ζώδιο της αδυναμίας του, σημαίνει πως ο Δίας βρίσκεται στην Αδυναμία του ( η αδυναμία είναι μια εκ των 7 Θεμελιωδών Δυνάμεων ). Άρα λειτουργεί δυσαρμονικά.

2) Εννοώντας πως ο Ερμής κάνει θετικές όψεις, αν κατάλαβα καλά, εννοείς γενικότερα με άλλους πλανήτες ; Aν εννοείς αυτό θα σου πω πως μια τέτοια παρατήρηση μας είναι άχρηστη. Ο Ερμής μπορεί να κάνει πολλές ευνοϊκές όψεις με άλλους πλανήτες. Οι άλλοι πλανήτες όμως δεν αφορούν την ερώτησή μας. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι η σχέση του με το Δια, δηλαδή την κοπέλα. Ο Ερμής σχηματίζει αποκλίνων εξάγωνο με το Δία. Ο Χ δεν επιθυμεί σχέση με κοπέλα. Τελεία και παύλα. Απλά !

Τα σημεία των Δεσμών έχουν μοναδική σημασία όταν βρεθούν πάνω σε σημειοδότη ή μέσα σε οίκο που είναι σχετικός με την ερώτηση μας. Οι σχέσεις τους με τους πλανήτες σε όψη μας, είναι άχρηστη.

3) Η κακομοίρα η Σελήνη... :love: Σχημάτισε σαν τελευταία όψη, την όψη αντίθεσης με τον Κρόνο και μέχρι να φύγει από το ζώδιο του Κριού, δεν σχηματίζει καμία άλλη όψη με κάποιο πλανήτη. Άρα είναι Κενή Πορείας.

Συνήθως κοιτάμε π.χ. τις τρεις πρώτες όψεις που θα κάνει η Σελήνη και κρίνουμε πως θα γίνει αυτό, εκείνο και το άλλο, προσθέτοντας και άλλους πλανήτες στο παιχνίδι και έτσι φτιάχνουμε μια καταπληκτικότατη σαλάτα. Που στο τέλος ούτε απάντηση παίρνουμε ούτε τίποτα.

Τα πράγματα είναι απλά. Κοιτάμε την πρώτη επόμενη όψη της Σελήνης και αυτό αρκεί. Άλλωστε είναι και αυτό που μας ενδιαφέρει. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα δεν κάνει καμία συγκλίνουσα όψη. Άρα τίποτα δεν κινείται. Αν όμως θέλαμε να κοιτάξουμε τόσο μπροστά θα μπορούσαμε να πούμε στην κοπέλα πως σίγουρα θα νιώσει καλύτερα ( Σελήνη στην έξαρση της). Προσωπικά το βρίσκω πολύ παρακινδυνευμένο οπότε και δεν το χρησιμοποιώ στην πράξη.

4) Θα χρησιμοποιούσα τον 4ο μόνο αν ο χάρτης δεν με βοηθούσε πολύ.

5) Την ανάδρομη κίνηση που πρόκειται να κάνει ο Ερμής την κοιτάμε. Θα κάνει τελικά εξάγωνο με τον Δία, όντας καμένος από τον Ήλιο.

ΕΛΕΝΗ1
28-07-2012, 11:57 PM
Έχω διαβάσει ότι θεωρούμε έναν πλανήτη καμένο από τον Ήλιο όταν βρίσκεται σε σύνοδο με τον Ήλιο με ανοχή έως και 8ο 30΄ (8 μοίρες και 30 λεπτά) και ότι αυτό θεωρείται από τις σοβαρότερες αδυναμίες του.
Ενώ ένας πλανήτης είναι cazimi όταν βρίσκεται σε σύνοδο με τον Ήλιο με ανοχή έως και 17΄30΄ (17 λεπτά και 30 δεύτερα) και αυτό είναι μία πάρα πολύ θετική ένδειξη.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν οι αποκλίσεις αυτές ισχύουν και για συγκλίνουσες και για αποκλίνουσες όψεις....:lost:
Επίσης, σε περίπτωση που έχουμε έναν πλανήτη σε σύνοδο με τον Ήλιο με ανοχή λιγότερο από 8ο 30΄(δηλαδή έχουμε καύση), επομένως πληρούνται και οι προϋποθέσεις για να τον θεωρήσουμε cazimi (αφού η ανοχή είναι έως και 17΄30΄);Ή μάλλον από ότι έχω καταλάβει ανοχή έως 8ο 30΄δείχνει καύση, ενώ για ανοχή από 8ο 30΄έως 17΄30΄θεωρούμε τον πλανήτη cazimi!
Σωστά;:)

cancerian
29-07-2012, 12:22 AM
Τίνα μου καλησπέρα ! Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Θα σου περιγράψω όσα δεδομένα είχα από την κοπέλα αυτή σχετικά με το υπόβαθρο της ιστορίας.
Η κοπέλα και ο Χ είχαν το χαρακτηριστικό, ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε. Με λίγα λόγια το μόνο που τους ένωνε ήταν το σεξ. Στην πορεία όμως η κοπέλα ανέπτυξε συναισθήματα. Ο Χ ήταν ήδη δεσμευμένος και τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Ποια είναι η δική μου τοποθέτηση τώρα πάνω στο Κενό Πορείας σε σχέση με το χωρισμό και την ελεύθερη σχέση που διατύπωσα : Η κοπέλα ήθελε να κάνει σχέση με τον Χ. Δεν είχε σχέση με τον Χ. Το μόνο που είχε ήταν αέρας. Δηλαδή δεν είχαν τίποτα. Θα συνέχιζαν να έχουν " Τίποτα ".

Γιατί επέλεξα τον 7ο ως σημειοδότη του Χ παρόλο που είναι δεσμευμένος και όχι η μόνιμη σχέση της ερωτούσας αλλά η " καβάτζα " της : Προτιμώ στις ερωτικές ερωτήσεις που μου δίνουν όνομα και αφορούν συγκεκριμένο άτομο (ειδικότερα δε όταν αφορά το θέμα δεσμός ) να δίνω στο άλλο πρόσωπο ως σημειοδότη τον 7ο.

Ήμουν σε αυτό το δίλημμα σχετικά αν έπρεπε να διαλέξω τον Ήλιο ως σημειοδότη πλανήτη. Ξέρεις γιατί δεν τον υπολόγισα έτσι όμως Τίνα μου ; Θα τον διάλεγα μόνο στην περίπτωση που εξακολουθούσε να βρίσκεται στον 7 αλλά πιο κοντά στην ακμή του 7ου. Από τη στιγμή που βρίσκεται στον 7ο και μακριά από την ακμή σκέφτηκα πως θα ήταν καλό να μην τον συνυπολογίσω.

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα που έχω η κοπέλα δεν ενδιαφέρεται για τον Χ. Έχει στρέψει το ενδιαφέρον της σε άλλο πρόσωπο.

Victory
29-07-2012, 12:58 AM
Σ' ευχαριστώ πολύ Γιάννη κάτι αρχίζω και "πιάνω";)

Τίνα Ζαχαριάδου
29-07-2012, 01:37 AM
Γιάννη μου απ' ότι υποψιάζομαι το ενδιαφέρον της όταν έθεσε την ερώτηση ήταν ήδη στραμμένο κι αλλού.....γι αυτό και πιστεύω πως ρώτησε αν η σχέση με τον δεσμευμένο θα πάρει σοβαρή μορφή, για να ξέρει πως θα κινηθεί.

Ο κυβερνήτης της ο Δίας, είναι σε διπλό ζώδιο κι έχει κλείσει όψη με Ερμή κυβερνήτη 7ου αλλά και με την Αφροδίτη κυβερνήτρια του 5ου της.

Ηδη με τον Πλούτωνα στον 1ο φαίνεται πως κρύβει πράγματα, πόσο μάλλον που βρίσκεται στους Διδύμους.....

Το τρίγωνο του ωροσκόπου με τη Σελήνη μέσα στον 4ο δείχνει πως άμεσα θέλει να κινηθεί και να δώσει την τελική λύση μιας το πακετάκι της το έφαγε με την αντίθεση του Κρόνου.

Τώρα για τον 7ο, δεν έκανες λάθος όμως όταν πρόκειται για δεσμευμένο είναι προτιμότερο να παίρνουμε τον 5ο ώστε να μπορούμε να τοποθετούμε τη σύζυγο στον 11ο (7ος παράγωγος του 5ου) ώστε να μην την μπερδεύουμε με την ερωτούσα στον 1ο οίκο.

Είδα για παράδειγμα τον Άρη κυβερνήτη 4ου οίκου σε τρίγωνο με τον Δία κι αναρωτιόμουν ποια από τις δυο ευνοεί η τελική έκβαση αφού και οι δυο σημειοδοτούνται από τον 1ο οίκο, εκεί είναι η ένστασή μου έστω κι αν χρησιμοποίησε το όνομα του στην ερώτηση.

Ο Ήλιος τώρα ακόμη κι αν δεν βρίσκεται στην ακμή, είναι συγκυβερνήτης του και δίνει κι αυτός τις πληροφορίες του οι οποίες βασίζονται κυρίως στις θεμελιώδεις δυνάμεις.

Αν όμως θέλαμε να κοιτάξουμε τόσο μπροστά θα μπορούσαμε να πούμε στην κοπέλα πως σίγουρα θα νιώσει καλύτερα ( Σελήνη στην έξαρση της). Προσωπικά το βρίσκω πολύ παρακινδυνευμένο οπότε και δεν το χρησιμοποιώ στην πράξη.

Εχεις απόλυτο, είναι όντως παρακινδυνευμένο, θέλει τρομερή εμπειρία για να χρησιμοποιήσουμε κάτι τέτοιο ως δεδομένο.

Ο Ερμής "γυρίζοντας" πίσω μεταφέρει το φως της Αφροδίτης στον Δία, ο νοών νοείτο.....ότι κι αν γίνει η ερωτούσα μας Γιάννη μου δεν βγαίνει χαμένη για τρεις μήνες τουλάχιστον :D

Μπράβο Γιάννη μου που βάζεις το ένα άρθρο πίσω από το άλλο, εκτός από την εξάσκηση, φαίνεται ολοένα και περισσότερο η αγάπη σου για την ωριαία γι αυτό και σε χαίρομαι :love:

Victory
29-07-2012, 08:57 AM
Κα Ζαχαριάδου και Γιάννη όντως είστε και οι δύο ό,τι χρειάζεται ένας μονοφθαλμος :cool:!!!!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ περισσότερο για τον απλό και πολύ κατανοητό τρόπο σας...

magiclife
29-07-2012, 01:27 PM
Ειπατε οτι χρησιμοποιουμε ως σημειοδοτη του Χ τον κυβερνήτη του 7ου οίκου.Μολις εκανα εναν χαρτη γιατι έχω ακριβως το ιδιο ερωτημα που με αφορα προσωπικα και ο κυβερνητης του 7ου ειναι η σελήνη καθως βρίσκεται στην 1η μοιρα του Καρκινου.Αρα ως σημειοδότη του δεν μπορω να χρησιμοποιησω την σεληνη,δεδομενου μάλιστα οτι αφενος ειναι δικος μου σημειοδοτης αφετερου ειναι ακριβως στην ακμη του 7ου?Ειναι καλυτερα να χρησιμοποιηθει ο κυβερνητης του 5ου ?τι γινεται στην περιπτωση που ο 5ος εμπεριεχει 2 ζωδια?

cancerian
29-07-2012, 06:17 PM
Ειπατε οτι χρησιμοποιουμε ως σημειοδοτη του Χ τον κυβερνήτη του 7ου οίκου.Μολις εκανα εναν χαρτη γιατι έχω ακριβως το ιδιο ερωτημα που με αφορα προσωπικα και ο κυβερνητης του 7ου ειναι η σελήνη καθως βρίσκεται στην 1η μοιρα του Καρκινου.Αρα ως σημειοδότη του δεν μπορω να χρησιμοποιησω την σεληνη,δεδομενου μάλιστα οτι αφενος ειναι δικος μου σημειοδοτης αφετερου ειναι ακριβως στην ακμη του 7ου?Ειναι καλυτερα να χρησιμοποιηθει ο κυβερνητης του 5ου ?τι γινεται στην περιπτωση που ο 5ος εμπεριεχει 2 ζωδια?


Kαλησπέρα Magiclife,

μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη Σελήνη ως σημειοδότη πλανήτη του 7ου. Απλά θα πάψει να σημειοδοτεί εσένα. Ένας οίκος κυβερνάται μόνο από τον πλανήτη που κυβερνάει την ακμή του οίκου αυτού.
Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις : Μπορούμε να πάρουμε έναν πλανήτη που βρίσκεται κοντά στην ακμή του οίκου που σημειοδοτεί το ζητούμενο και βρίσκεται στο ίδιο ζώδιο με την ακμή ή να χρησιμοποιήσουμε τον επικυρίαρχο του οίκου. Ριψοκινδυνευμένο.

Στο δικό σου παράδειγμα απλά μείνε με τη Σελήνη ως σημειοδότη του 7ου.

ΕΛΕΝΗ1
29-07-2012, 06:49 PM
Kαλησπέρα Magiclife,

μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη Σελήνη ως σημειοδότη πλανήτη του 7ου. Απλά θα πάψει να σημειοδοτεί εσένα. Ένας οίκος κυβερνάται μόνο από τον πλανήτη που κυβερνάει την ακμή του οίκου αυτού.
Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις : Μπορούμε να πάρουμε έναν πλανήτη που βρίσκεται κοντά στην ακμή του οίκου που σημειοδοτεί το ζητούμενο και βρίσκεται στο ίδιο ζώδιο με την ακμή ή να χρησιμοποιήσουμε τον επικυρίαρχο του οίκου. Ριψοκινδυνευμένο.

Στο δικό σου παράδειγμα απλά μείνε με τη Σελήνη ως σημειοδότη του 7ου.

Επικυρίαρχο του οίκου;;;:( Ποιος δηλαδή είναι ο επικυρίαρχο του οίκου; Δεν το έχω ξανακούσει!
(Καλέ :o το παραπάνω ποστ μου το πηδήξατε....τόσο απαρατήρητη περνάω πια:p):lol: :lol:

cancerian
29-07-2012, 07:21 PM
Επικυρίαρχο του οίκου;;;:( Ποιος δηλαδή είναι ο επικυρίαρχο του οίκου; Δεν το έχω ξανακούσει!
(Καλέ :o το παραπάνω ποστ μου το πηδήξατε....τόσο απαρατήρητη περνάω πια:p):lol: :lol:

Mε τους βασικούς όρους δεν τα πάμε καλά ε ? :lol:

Επικυρίαρχος πλανήτης του οίκου : Ο πλανήτης με τις περισσότερες θεμελιώδεις δυνάμεις στον συγκεκριμένο οίκο. ( Να το γράψεις 350 φορές παρακαλώ !!!! χε χε χε )

Συγνώμη για το πήδημα του ποστ σου. Μόλις γυρίσω σπίτι θα σου απαντήσω. (...Τρέχω σαν το Βέγγο. :woot: )

ΕΛΕΝΗ1
29-07-2012, 07:27 PM
Mε τους βασικούς όρους δεν τα πάμε καλά ε ? :lol:

Επικυρίαρχος πλανήτης του οίκου : Ο πλανήτης με τις περισσότερες θεμελιώδεις δυνάμεις στον συγκεκριμένο οίκο.
Συγνώμη για το πήδημα του ποστ σου. Μόλις γυρίσω σπίτι θα σου απαντήσω. (...Τρέχω σαν το Βέγγο. :woot: )
χαχα εντάξει ευχαριστώ:love:

Lilapause
29-07-2012, 08:15 PM
Καλησπέρα!! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για τους πλανήτες που σηματοδοτούν τα 2 πρόσωπα σε παρόμοια ερώτηση ωριαίας.Είπαμε πως για τον ερωτώντα κοιτάμε τον κυβερνήτη του Ωροσκόπου και την Σελήνη. Τι γίνεται όμως όταν ο κυβερνήτης του άλλου ατόμου είναι η Σελήνη;Δείχνει αυτό κάτι για την έκβαση της υπόθεσης ή πρέπει να κοιτάξω κάτι αλλο;

Ευχαριστώ πολύ

cancerian
30-07-2012, 12:30 AM
Αγαπητή μου Lilapause,


Κοίτα πιο πάνω :rolleyes:

cancerian
30-07-2012, 12:53 AM
Έχω διαβάσει ότι θεωρούμε έναν πλανήτη καμένο από τον Ήλιο όταν βρίσκεται σε σύνοδο με τον Ήλιο με ανοχή έως και 8ο 30΄ (8 μοίρες και 30 λεπτά) και ότι αυτό θεωρείται από τις σοβαρότερες αδυναμίες του.
Ενώ ένας πλανήτης είναι cazimi όταν βρίσκεται σε σύνοδο με τον Ήλιο με ανοχή έως και 17΄30΄ (17 λεπτά και 30 δεύτερα) και αυτό είναι μία πάρα πολύ θετική ένδειξη.
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν οι αποκλίσεις αυτές ισχύουν και για συγκλίνουσες και για αποκλίνουσες όψεις....:lost:
Επίσης, σε περίπτωση που έχουμε έναν πλανήτη σε σύνοδο με τον Ήλιο με ανοχή λιγότερο από 8ο 30΄(δηλαδή έχουμε καύση), επομένως πληρούνται και οι προϋποθέσεις για να τον θεωρήσουμε cazimi (αφού η ανοχή είναι έως και 17΄30΄);Ή μάλλον από ότι έχω καταλάβει ανοχή έως 8ο 30΄δείχνει καύση, ενώ για ανοχή από 8ο 30΄έως 17΄30΄θεωρούμε τον πλανήτη cazimi!
Σωστά;:)

Σου απαντάω με την προϋπόθεση ότι θα γράψεις το σχεδιάκι αυτό 500 φορές ! :love:



από 08*.30' ως 17*.00 Κάτω από τις ακτίνες του Ήλιου - 00.17' ως 08*.30' σε Κάψιμο - από 00.00 ως 00.17' σε Cazimi - ( Ήλιος) από 00.00 ως 00.17' σε Cazimi - 00.17' ως 08*.30' σε Κάψιμο - από 08*.30' ως 17*.00 Κάτω από τις ακτίνες του Ήλιου

Ένας πλανήτης σε
Cazimi = είναι θετική ένδειξη για τον πλανήτη και ενισχύει τις δυνάμεις του.
Kάψιμο = είναι η χειρότερη θέση που θα μπορούσε να βρεθεί. (Φτιάξε του κόλλυβα)
Κάτω από τις ακτίνες του Ήλιου = είναι ελαφρά εξασθενισμένος.

Όπως βλέπεις παραπάνω, ισχύουν και για τις συγκλ. και για τις αποκλ. όψεις. Προσοχή όμως. Στο κάψιμο η συγκλίνουσα δείχνει πως η κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο ενώ στη αποκλίνουσα μπορεί η κατάσταση να είναι χάλια αλλά όχι τόσο όσο πριν.

Λάθος. Έχεις μπερδέψει τις μοίρες με τα λεπτά.

Τι βλέπεις στο πανέμορφο σχεδιάκι μου ; Ότι από μηδέν μοίρες και μηδέν λεπτά μέχρι τις μηδέν μοίρες και δεκαεπτά λεπτά, βρίσκεται σε cazimi. Κρίνεις ανάλογα και για τα υπόλοιπα. ! ;)

ΕΛΕΝΗ1
30-07-2012, 01:03 AM
Σου απαντάω με την προϋπόθεση ότι θα γράψεις το σχεδιάκι αυτό 500 φορές ! :love:



από 08*.30' ως 17*.00 Κάτω από τις ακτίνες του Ήλιου - 00.17' ως 08*.30' σε Κάψιμο - από 00.00 ως 00.17' σε Cazimi - ( Ήλιος) από 00.00 ως 00.17' σε Cazimi - 00.17' ως 08*.30' σε Κάψιμο - από 08*.30' ως 17*.00 Κάτω από τις ακτίνες του Ήλιου

Ένας πλανήτης σε
Cazimi = είναι θετική ένδειξη για τον πλανήτη και ενισχύει τις δυνάμεις του.
Kάψιμο = είναι η χειρότερη θέση που θα μπορούσε να βρεθεί. (Φτιάξε του κόλλυβα)
Κάτω από τις ακτίνες του Ήλιου = είναι ελαφρά εξασθενισμένος.

Όπως βλέπεις παραπάνω, ισχύουν και για τις συγκλ. και για τις αποκλ. όψεις. Προσοχή όμως. Στο κάψιμο η συγκλίνουσα δείχνει πως η κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο ενώ στη αποκλίνουσα μπορεί η κατάσταση να είναι χάλια αλλά όχι τόσο όσο πριν.

Λάθος. Έχεις μπερδέψει τις μοίρες με τα λεπτά.

Τι βλέπεις στο πανέμορφο σχεδιάκι μου ; Ότι από μηδέν μοίρες και μηδέν λεπτά μέχρι τις μηδέν μοίρες και δεκαεπτά λεπτά, βρίσκεται σε cazimi. Κρίνεις ανάλογα και για τα υπόλοιπα. ! ;)

500 φορές;;;Πολλές δεν είναι;:cry:
Τα κατάλαβα ήδη!:cool:

ligero
02-08-2012, 02:47 PM
Πολύ χρήσιμα όλα και για μας που δεν συμμετείχαμε στην συζήτηση...διαβάζουμε και μαθαίνουμε!

Amarige
04-08-2012, 09:51 PM
Αν μπορεί καποιος να απαντήσει σε μια απορία μου... Όταν οι δείκτες στην ωριαία τυχαίνει να είναι ανάποδοι, δηλ εγώ γυναίκα και ο 1ος οίκος είναι στον Κριό (Άρης) κι εκείνος στον 7ο Ζυγός (Αφροδίτη) σημαίνει κάτι; Τι κάνουμε σ αυτή την περίπτωση; Κοιτάμε κανονικά για κάποια όψη αναμεσα στους δύο αυτούς πλανήτες ή θα "προτιμήσουμε" να δούμε τον Ήλιο και τη Σελήνη;

cancerian
04-08-2012, 11:17 PM
Καλησπέρα Αmarige,

όχι, δε σημαίνει κάτι.

Amarige
05-08-2012, 04:14 PM
Ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι καινούρια και προσπαθώ να μάθω. Αναρωτήθηκα γιατί κλασικά η Αφροδίτη συμβολιζει τη γυναίκα κ ο Άρης τον άνδρα κ με προβληματισε αυτή η αναστροφή.

Christina 11
31-08-2012, 01:45 AM
Καλησπέρα. Συγχαρητήρια για το άρθρο! Μπορεί να είναι λίγο χαζούλα η ερώτησή μου(!), αλλά όταν κοιτάμε τους κυβερνήτες 1ου, 2ου οίκου και την Σελήνη, αναφερόμαστε στον αστρολογικό χάρτη της στιγμής που γίνεται η ερώτηση;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Christina 11
31-08-2012, 07:54 PM
Καλησπέρα! Συγχαρητήρια για το άρθρο, έχω αρχίσει να ερωτέυομαι με την ωριαία αστρολογία διαβάζοντας τα άρθρα σας! Και έτσι αποφάσησα να κάνω ένα πείραμα, για το οποίο χρειάζομαι την βοήθειά σας! Σήμερα ένας αγαπημένος μου άνθρωπος, η Μαρία, έθεσε μια ερώτηση: "Θα παντρευτώ το Χ;". Εξέτασα το χάρτη που γέννησε η ερώτηση. Η Μαρία έχει κυβερνήτη τον κρόνο(ωροσκόπος αιγόκερω) ο οποίος είναι στην έξαρση του(ζυγός) ο οποίος βρίσκεται στον 9ο οίκο. Βρίσκεται σε αποκλίνουσα αντίθεση με Άρη (δηλαδή στο παρελθόν). Η Αφροδίτη, κυβ. Ζυγού, βρίσκεται στον Καρκίνο, αδυναμία Άρη. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Μετά προσπάθησα να εξετάσω το άλλο άτομο, το Χ. Η ακμή 7ου βρίσκεται στο Καρκίνο. Η Σελήνη, κυβερνήτης, στον Ιχθύ, την ώρα εκείνη ήταν σε αντίθεση με τον Ήλιο(λίγα λεπτά πριν την Πανσέληνο). Αυτό είναι κακό σημάδι; Επίσης, έκανε σύνοδο με τον ανάδρομο Χείρωνα και τον ανάδρομο Ποσειδώνα. Τι σημαίνει αυτό; Επίσης, ο Δίας, κυβερνήτης Ιχθυών, βρίσκεται στην αδυναμία του, στους Διδύμους. Όλα αυτά δίνουν αρνητική απάντησή;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

cancerian
03-09-2012, 11:59 PM
H ερώτηση που έθεσε η φίλη σου είναι θέμα 7ου οίκου, και αυτός ο Χ σημειοδοτείται από τον 7ο. Άρα εξετάζουμε τη σχέση των 1/7 σημειοδοτών, από όψεις και θεμελιώδεις δυνάμεις. Έπειτα τη Σελήνη ως συν-σημειοδότη της ερωτούσας. Προσωπικά θα κοίταζα και τη σχέση Αφροδίτης κ Ήλιου αλλά μόνο όταν τα υπόλοιπα δεν μου έλεγαν κάτι.

Μη μπλέκεις αστεροειδείς και μοντέρνους πλανήτες. Οι παραδοσιακοί θα κάνουν τη δουλειά από μονοι τους. Μπορείς να συμβουλευτείς βιβλιογραφία σχετικά με την ωριαία αστρολογία.Θα σε βοηθήσει πολύ.

Christina 11
04-09-2012, 02:25 AM
Ευχαριστώ!

liberious
04-09-2012, 02:10 PM
είμαι νέο μέλος, αιγόκερος με ωροσκόπο σκορπιό, είμαι αρχάρια στην αστρολογία προσπαθώ να κατανοήσω κάποια πράγματα διαβάζοντας διάφορα άρθρα θέλει πολύ μελέτη υπομονή και επιμονή. πραγματικά είναι συναρπαστικό διαβάζοντας ένα χάρτη να μπορείς να καταλάβεις τόσα πολλά.
Μια ερώτηση παρακαλώ να σας κάνω σχετικά με την ωριαία αστρολογία .Όταν ένας πλανήτης είναι στο ζώδιο που κυβερνά και κάνει σύνοδο με τον ήλιο θεωρείται ισχυρός ή είναι καμένος? ευχαριριστώ,

Victory
04-09-2012, 02:24 PM
"...
από 08*.30' ως 17*.00 Κάτω από τις ακτίνες του Ήλιου - 00.17' ως 08*.30' σε Κάψιμο - από 00.00 ως 00.17' σε Cazimi - ( Ήλιος) από 00.00 ως 00.17' σε Cazimi - 00.17' ως 08*.30' σε Κάψιμο - από 08*.30' ως 17*.00 Κάτω από τις ακτίνες του Ήλιου

Ένας πλανήτης σε
Cazimi = είναι θετική ένδειξη για τον πλανήτη και ενισχύει τις δυνάμεις του.
Kάψιμο = είναι η χειρότερη θέση που θα μπορούσε να βρεθεί. (Φτιάξε του κόλλυβα)
Κάτω από τις ακτίνες του Ήλιου = είναι ελαφρά εξασθενισμένος.

Όπως βλέπεις παραπάνω, ισχύουν και για τις συγκλ. και για τις αποκλ. όψεις. Προσοχή όμως. Στο κάψιμο η συγκλίνουσα δείχνει πως η κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο ενώ στη αποκλίνουσα μπορεί η κατάσταση να είναι χάλια αλλά όχι τόσο όσο πριν.

Λάθος. Έχεις μπερδέψει τις μοίρες με τα λεπτά.

Τι βλέπεις στο πανέμορφο σχεδιάκι μου ; Ότι από μηδέν μοίρες και μηδέν λεπτά μέχρι τις μηδέν μοίρες και δεκαεπτά λεπτά, βρίσκεται σε cazimi. Κρίνεις ανάλογα και για τα υπόλοιπα. ! "....
Καλησπέρα Liberious το παραπ'ανω απόσπασμα απάντησης άπό τον υπογράφοντα του κειμένου Cancerian βρίσκεται νομίζω 12 ποστ πιο πάνω και λύνει την απορία σου.
Καλως όρισες!!!:rolleyes:

liberious
04-09-2012, 03:26 PM
ευχαριστώ για την απάντηση ελπίζω να περάσουμε καλά

liberious
05-09-2012, 10:43 AM
ευχαριστώ για την απάντηση ελπίζω να περάσουμε καλά

να ρωτήσω τι σημαίνει η όψη χιαστί μεταξύ των σημειοδοτών?

- - - Updated - - -


ευχαριστώ για την απάντηση ελπίζω να περάσουμε καλά

να ρωτήσω τι σημαίνει η όψη χιαστί μεταξύ των σημειοδοτών?

Victory
05-09-2012, 11:45 AM
Καλημέρα Liberious αν ψάξεις λίγο καλύτερα την αρθρογραφία περί ωριαίας θα δείς ότι λαμβάνουμε υπόψη μόνο τις κύριες όψεις στην ωριαία...Δεν την κατέχω καθόλου, αλλα επειδή με ενδιαφέρει προσπαθώ να διαβάσω το δυνατόν περισσότερο σχετικά ίσως και αποκομίσω κάτι και γω...Η κα Ζαχαριαδου αλλά και οι υπόλοιποι αστρολόγοι του site όπως ο υπογράφων το κείμενο δηλώνουν ότι για αρχάριους στην ωριαία κοιτάμε μόνο τους εσωκρόνιους πλανήτες (μέχρι και τον Κρόνο) και μόνο τις κύριες όψεις...σύνοδο, τρίγωνο, τετράγωνο, αντίθεση εξάγωνο...τα υπόλοιπα εάν και εφόσον αποκτήσουμε την απαραίτητη επάρκεια γνώσεων και εμπειρίας...Με χαρά να μοιραστώ μαζί σου τα ελάχιστα που γνωρίζω και μαζί να μάθουμε τα περισσότερα...:o

liberious
05-09-2012, 02:46 PM
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

ΑΡΙΔΗΛΗ
05-09-2012, 03:23 PM
Αχ!Φωτιές άναψες με το χάρτη της Ωριαίας!
Και'γω δηλώνω λάτρης και ξεσκονίζω ας πούμε τους ωριακούς χάρτες μπας και ξεστραβωθώ λίγο και κατανοώ δικούς μου.
Αλλά με τα βιβλία δυστυχώς πιστεύω δεν μαθαίνεις χρειάζεται πρακτική για να κατανοήσεις ορισμένα πράγματα.
Τώρα,αν ο σηματοδότης του ερωτήματος τυχαίνει να'ναι η Σελήνη τα πράγματα δεν περιπλέκονται περισσότερο? λέω εγώ η αρχάρια!:o
Και πολύ χειρότερα άν έχουμε να αντλήσουμε πληροφορίες και από παράγωγους οίκους!

Τελικά μόνο η ωριαία δουλεύει σαν προγνωστική αστρολογία??

Amarige
06-09-2012, 12:49 AM
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι; Στο χάρτη της δικής μου ωριαίας ο 7ος είναι στον Αιγόκερω, δηλ Κρόνος και μάλιστα καμμένος! Να θεωρήσω ότι το ερώτημα απαντήθηκε κιόλας (εννοείται αρνητικά) ή να συνεχίσω την ανάλυση του χάρτη;

yiotd
10-09-2012, 02:22 PM
Καλημέρα σε όλους. Μελετάω κι εγώ την Ωριαία μέσα από το site και προσπαθώ να πηγαίνω ένα βήμα τη φορά για να την κατανοώ. Έχω γνώση των προειδοποιητικών κανόνων αλλά βλέπω πως σε μερικά παραδείγματα μπορούμε να τους αψηφήσουμε και να συνεχίσουμε την ερμηνεία με προσοχή. Βλέπω ότι πολλοί έχουμε ένα θέμα με την παρουσία του Κρόνου στον 1ο η στον 7ο οίκο. Μπορώ να έχω τη γνώμη σας?
Σε ερώτημα (σημερινό-το έκανα στο My Horary) καριέρας έχω τον Κρόνο στον 1ο σε έξαρση(ωροσκόπος Ζυγός) και μάλιστα στις 27 μοίρες, που σύμφωνα με τους κανόνες θα έπρεπε να το αφήσω. Προχωρώντας λίγο παρακάτω όμως είδα τον σημειοδότη μου (Αφροδίτη) να είναι στο Λέων στο 10ο οίκο σε σύνοδο με το μεσουράνημα. Μάλιστα και ο κλήρος της τύχης στο 10ο οίκο στο Λέων επίσης και η Σελήνη στην κατοικία της στον Καρκίνο - στον 9ο. Τέλος πάντων αυτό που θέλω ρωτήσω είναι το εξής. Επειδή στο χάρτη βλέπω να ανοίγονται σχετικά καλές όψεις (ρώτησα για καριέρα σε διαφορετικό αντικείμενο απ' ότι είμαι τώρα-στο χορό που ως τώρα το έχω σαν χόμπι), κατά τη γνώμη σας να προχωρήσω να ερμηνεύω σύμφωνα με την άποψη Frawley η οποία λέει ότι οι περισσότεροι από τους κανόνες αυτούς θεσπίστηκαν για να έχει μία διέξοδο ο αστρολόγος, προκειμένου να μη διαβάσει τον χάρτη η να τον ακυρώσω και να δοκιμάσω σε ένα 3μηνο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

laparisienne
10-09-2012, 04:12 PM
Γεια σου yiotd.

Ερασιτεχνική εντελώς η βοήθεια από μένα: ο Κρόνος στον 1ο μας λέει συνήθως ότι ο ερωτών δεν θα μείνει ικανοποιημένος από την ερμηνεία του χάρτη. Επίσης, επειδή παίρνεις τη θέση του αστρολόγου, ίσως να δείχνει ότι δεν θα δώσεις απολύτως σωστή ερμηνεία.

Πάντως, δεν σε σταματάει ο Κρόνος στον 1ο στην ανάγνωση του χάρτη, κατά τη γνώμη μου. Απλά, απ'ό,τι έχω δει ως τώρα, σπάνια ο χάρτης δίνει ευνοϊκό αποτέλεσμα με Κρόνο στον 1ο.

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και τον δείκτη του 5ου σε σχέση με τον δείκτη του 10ου, αφού θες να κάνεις το χόμπυ σου επάγγελμα.

Καλή τύχη, όπως και να'χει!

hattie23
10-09-2012, 05:00 PM
Καλησπερα και καλο φθινοπωρο σε ολους .Θα ηθελα να ρωτησω κατι διευκρινιστικο σχετικα με το καψιμο του πλανητη .Στην προσφατη περιπτωση οπου η συνοδος μεταξυ ηλιου-ερμη γινοταν στο ζωδιο κυριαρχια και εξαρση του ερμη αλλαζει κατι απο την δυσμενη κατασταση που βρισκεται ο ερμης ?Μου φαινεται λιγο παραξενο ενω το σκορ ενος πλανητη ειναι 10 να "καιγεται" απο τον ηλιο που εχει -1.Το ποσο δυνατος ειναι ενας πλανητης δεν λαμβανεται υποψη καθολου οταν ερχεται σε επαφη με τον ηλιο ?

Victory
10-09-2012, 06:12 PM
@laparisienne καλησπέρα και από μένα...σχετικά με τον Κρόνο στον 1ο στην περίπτωση που είναι δείκτης του ζητούμενου (του 5ου..ερωτικής φύσεως ερώτηση) ισχύει αυτό που έγραψες ή ότι ενδιαφέρεται για τον ερωτών ...
Ευχαριστώ

Τίνα Ζαχαριάδου
10-09-2012, 08:43 PM
Τελικά μόνο η ωριαία δουλεύει σαν προγνωστική αστρολογία??



Αριδήλη μου, εξαρτάται ποιον ρωτάς....προσωπικά θεωρώ την ωριαία ως το μοναδικό σύστημα πρόβλεψης γιατί καταπιάνεται με συγκεκριμένα θέματα, επομένως δίνει και συγκεκριμένες απαντήσεις. Όλα τα συστήματα λειτουργούν όμως για πολύ συγκεκριμένες προβλέψεις και όχι γενικά κι αόριστα χρησιμοποιώ, εγώ τουλάχιστον, την ωριαία.

Amarige όταν βρεθεί ο Κρόνος στον 7ο οίκο σημαίνει πως ουσιαστικά ο αστρολόγος δεν μπορεί να απαντήσει σωστά για διάφορους λόγους. Όταν όμως πρόκειται για αισθηματικό θέμα τότε ο Κρόνος στον 7ο δίνει αρνητική απάντηση. Θα σου πρότεινα να δείξεις τον χάρτη σε κάποιον άλλον.

yiotd δεν είμαι της άποψης πως πρέπει να ακυρώσεις τον χάρτη. Ο Κρόνος στον 1ο οίκο συνήθως μιλά για κάποιον ο οποίος βρίσκεται σε δύσκολη συναισθηματική κατάσταση, νιώθει καταπιεσμένος, ανασφαλής κτλ. Αν η Αφροδίτη που είναι κυβερνήτης του 1ου οίκου σχηματίζει θετική όψη με το Μεσουράνημα ή τον κυβερνήτη του Μεσουρανήματος τότε η απάντηση είναι θετική με τη διαφορά πως νιώθεις κάπως...αν σχηματίζει αντίθεση είναι αρνητικό κι αν μιλάμε για τετράγωνο είναι πολύ δύσκολο να συμβεί.

Φυσικά ολόκληρη την εξέλιξη θα τη δείξει η Σελήνη και οι όψεις της.

laparisienne
10-09-2012, 08:51 PM
Kαλησπέρα Victory.

Δεν είμαι σίγουρη γι'αυτό που με ρωτάς- καλύτερα να μας απαντήσει κάποιος εμπειρότερο-, αλλά νομίζω ότι ακόμα και ως σημειοδότης, ο Κρόνος στον 1ο είναι "αρνητική" ένδειξη. Κάπου επίσης έχω διαβάσει ότι αν έχουμε σημειοδότη κακεργέτη πλανήτη, το αποτέλεσμα δεν είναι ούτως ή άλλως ευνοϊκό.


Hattie, κάπου διάβασα πρόσφατα γι'αυτό που ρωτάς, αλλά δεν το σημείωσα και δεν το θυμάμαι. :o Νομίζω ότι στον πλανήτη σε κυριαρχία ή έξαρση, το κάψιμο δεν παίζει τόσο ρόλο. Θα το ξαναψάξω όμως και θα επανέλθω.



Να κι η αγαπημένη ειδικός!
Και για τις υπόλοιπες απορίες, στις οποίες απάντησα εγώ τα δικά μου, τι θα λέγατε καλή μας Τίνα;

Τίνα Ζαχαριάδου
10-09-2012, 11:39 PM
Νίκη όταν ο Κρόνος είναι κυβερνήτης του 5ου και πηγαίνει στον 1ο οίκο δείχνει σαφέστατα ενδιαφέρον, όταν ομως δεν υπάρχει ευνοική όψη...καλύτερα να μας λείπει το ενδιαφέρον :p . Πάντως σε γενικές γραμμές δεν συμφωνώ με αυτό που διάβασε η laparisiene Κάπου επίσης έχω διαβάσει ότι αν έχουμε σημειοδότη κακεργέτη πλανήτη, το αποτέλεσμα δεν είναι ούτως ή άλλως ευνοϊκό.

Το κάψιμο κορίτσια υφίσταται μόνο που αυτός που "καίγεται" βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση. Σκεφτείτε έναν δυνατό άνθρωπο που του συμβαίνει μια αναποδιά κι έναν πιο αδύναμο, ποιος θα χειριστεί καλύτερα την αναποδιά;

Υγ laparisienne μας ήρθες διαβασμένη :love:

laparisienne
10-09-2012, 11:56 PM
Είναι έρωτας η ωριαία, όχι αστεία! :lol:

(Και μένα κάπως κουφό μου φάνηκε αυτό με τους κακεργέτες-σημειοδότες, γι'αυτό δεν το σημείωσα στο μαγικό μου τετράδιο που έχω αφιερώσει στα διαβάσματα της ωριαίας)

Καλό ξημέρωμα σε όλους! :love:

Victory
11-09-2012, 08:11 AM
Ευχαριστώ για την απάντηση Lapariasienne (ουφ το ονομα :wacko: μεχρι να το γραψω...αν θες λέγε με Νίκη να σε λέω και γω ..μμμμ "γλυκούλα":rolleyes::D).
Τίνα μου περίμενα πως και πως να διαβάσω το σχόλιο σου ;)....σ' ευχαριστώ ....
Κάτι άλλο σας παρακαλώ...μετά από πόσο χρόνο μπορούμε να θέσουμε το ίδιο ή παρόμοιο ερώτημα;
Ισχύει το τρίμηνο που διάβασα;
Καλημέρα σε όλους

yiotd
11-09-2012, 09:57 AM
Καλημέρα σας! Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις και τη βοήθεια. Για να είμαι ειλικρινής, σε άλλη περίπτωση-με τον Κρόνο στον 1ο- δε θα διάβαζα καθόλου το χάρτη για την καριέρα που θέλω να κάνω σε ένα συγκεκριμένο είδος χορού. Λαμβάνω υπόψη μου βέβαια ότι η κατάσταση μου ως προς το ερώτημα αυτόν το καιρό είναι κάπως ζορισμένη. Είναι αλήθεια. Κι αυτό γιατί περιμένω μωράκι κι έχω σταματήσει να ασχολούμαι απ' αυτό που τόσο αγαπώ (μέχρι τον Ιανουάριο:)). Σε αυτή τη φάση είμαι περιορισμένη και τα αισθήματά μου είναι ανάμεικτα. Ίσως και γι αυτό ο Κρόνος στον 1ο. Ωστόσο οι όψεις είναι αρκετά ενθαρρυντικές. Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι. Συνεχίζω τη μελέτη!
:D

laparisienne
11-09-2012, 10:11 AM
Καλημέρα Νίκη, ναι, θα κρατήσω το "γλυκούλα", μ'αρέσει...:)

Σχετικό ερώτημα ξαναθέτουμε περίπου 3 μήνες μετά, εκτός αν εν τω μεταξύ, γίνει κάτι και αλλάξουν τα δεδομένα της κατάστασης, αν έχουμε δλδ κάποια δραστική εξέλιξη.

Τώρα όμως μου έρχεται κι άλλη απορία...αυτή τη δραστική εξέλιξη δεν θα έπρεπε κανονικά να την έχει δείξει η ωριαία μας; :confused:

Καλή κι ευγενική μας φίλη yiotd... :love:

Με το καλό το μωράκι σου και με το καλό να πραγματοποιηθούν όλα σου τα επαγγελματικά όνειρα!
(εδώ λοιπόν ο Κρόνος στον 1ο μάλλον περιγράφει τους περιορισμούς που βιώνεις λόγω εγκυμοσύνης...και, υποθέτω, μόνο ένας Κρόνος στην έξαρσή του θα μπορούσε να δηλώνει τόσο γλυκούς περιορισμούς! Κράτα τις θετικές όψεις του χάρτη σου και βουρ για τα καλύτερα!)

yiotd
11-09-2012, 10:15 AM
Σ' ευχαριστώ πολύ laparisienne!!!!! Και σένα σου εύχομαι ό,τι επιθυμείς να το' χεις γρήγορα!!!!
:D

Κοραλλία Μόζορα
11-09-2012, 12:52 PM
Καλημέρα Νίκη, ναι, θα κρατήσω το "γλυκούλα", μ'αρέσει...:)

Σχετικό ερώτημα ξαναθέτουμε περίπου 3 μήνες μετά, εκτός αν εν τω μεταξύ, γίνει κάτι και αλλάξουν τα δεδομένα της κατάστασης, αν έχουμε δλδ κάποια δραστική εξέλιξη.

Τώρα όμως μου έρχεται κι άλλη απορία...αυτή τη δραστική εξέλιξη δεν θα έπρεπε κανονικά να την έχει δείξει η ωριαία μας; :confused:

Καλή κι ευγενική μας φίλη yiotd... :love:

Με το καλό το μωράκι σου και με το καλό να πραγματοποιηθούν όλα σου τα επαγγελματικά όνειρα!
(εδώ λοιπόν ο Κρόνος στον 1ο μάλλον περιγράφει τους περιορισμούς που βιώνεις λόγω εγκυμοσύνης...και, υποθέτω, μόνο ένας Κρόνος στην έξαρσή του θα μπορούσε να δηλώνει τόσο γλυκούς περιορισμούς! Κράτα τις θετικές όψεις του χάρτη σου και βουρ για τα καλύτερα!)

Σωστή η παρατήρησή σου, laparisienne. Τέτοιες δραστικές εξελίξεις που να αλλάζουν τα δεδομένα της ερώτησης έχω δει συχνά να φαίνονται από ένα ωροσκόπο στις αρχικές μοίρες.

Victory
11-09-2012, 03:33 PM
Κα Μόζορα καλησπέρα σας και ...Γλυκούλα μου, όντως η ωριαία έχει ωροσκόπο αρχικές μοίρες Ζυγού...και η Σελήνη επίσης (αν θεωρείται αρχική μοίρα η 6η) στου Καρκίνου. Θα δείξει...
Τρίμηνο εεε....μμμμμμμμμ...Η Τίνα μάλλον θα γελάσει πονηρά :lol: :p...
Ελπίζω να μην θελήσω ή χρειαστεί να ξαναθεσω ερωτημα για το ίδιο θέμα.;)
Yiodt με το καλό το μωράκι σου και καλή επιτυχία στα σχέδια σου
Επίσης σας παρακαλώ βοηθήστε με να μάθω πως βαθμολογούμε τους πλανήτες βάση θεμελιωδων δυνάμεων...
Την τύφλα μου ΚΑΙ σ αυτο το θέμα. Ισως να μου υποδε'ιξετε τι να διαβάσω σχετικό;
Σας ευχαριστώ

ΑΡΙΔΗΛΗ
11-09-2012, 07:25 PM
Μάλλον θέλουμε οι περισσότερες μαθήματα Ωριαίας να ξεστραβωθούμε.
Εχω ένα χάρτη για χαμένο σκουλαρίκι στον οποίο έχω και'γω Κρόνο σε έξαρση στον 1ο οίκο που κάνει τετράγωνο με σηματοδότη μου την Αφροδίτη στον 10ο.Ο σηματοδότης του αντικειμένου Άρης στον οίκο της κυβέρνησής του χωρίς όψεις με Αφροδίτη και Σελήνη.
Να μην περιμένω να το βρώ ούτε σε ενα 3μηνο νομίζω:mad:

laparisienne
11-09-2012, 08:56 PM
Νίκη, η βαθμολογία πάει ως εξής:

Κυριαρχία 5
Έξαρση 4
Τριπλότητα 3
Όρια 2
Πρόσωπο 1
Αδυναμία -5
Πτώση -4

Ελένη, οι ωριαίες για τα χαμένα αντικείμενα είναι μεγάλη σπαζοκεφαλιά και δεν το'χω. :o
Ελπίζω πάντως να το βρεις το σκουλαρίκι σου...

Victory
12-09-2012, 08:08 AM
Γλυκουλα καλημέρα σ ευχαριστώ πολύ

Κοραλλία Μόζορα
12-09-2012, 09:52 AM
Η βαθμολόγηση ενός πλανήτη δεν είναι τόσο απλή και δεν γίνεται μόνο υπολογίζοντας τις θεμελιώδεις δυνάμεις αλλά και άλλα πράγματα όπως οι συμπτωματικές δυνάμεις, αν είναι ανάδρομος, αν είναι καμένος από τον Ήλιο κ.λπ.

Όλα τα βιβλία βασικής ωριαίας που κυκλοφορούν στα ελληνικά εξηγούν τον τρόπο που γίνεται η βαθμολόγηση.

yiotd
12-09-2012, 09:56 AM
Καλημέρα σε όλους!
Αριδήλη, με επιφύλαξη μπορώ να σου πω τα εξής για το χαμένο σκουλαρίκι. Οι έμπειροι αστρολόγοι ας με διορθώσουν.
Επειδή κάποτε χρειάστηκε να κάνω μια ωριαία για χαμένο κινητό (φίλου μου-σημειωτέον δε βρέθηκε ποτέ) μελέταγα τι ακριβώς πρέπει να δω και τα λίγα που εννόησα είναι τα εξής.
Αν η Σελήνη στο χάρτη είναι κενής πορείας λίγο δύσκολο να το βρεις.
Κοιτάς τον κυβερνήτη του 2ου και τον επικυρίαρχο του 2ου, δηλαδή τον πλανήτη που έχει τις περισσότερες θεμελιώδεις δυνάμεις σε αυτή τη μοίρα.Βλέπεις που είναι τοποθετημένοι οι πλανήτες στο χάρτη για να έχεις μια εικόνα στο που βρίσκεται το σκουλαρίκι.
Αν έχεις χάσει το σκουλαρίκι σου μέσα στο σπίτι ίσως χρειάζεται να συνυπολογίσεις και τον κυβερνήτη του 4ου ως σημειοδότη του σκουλαρικιού.
Κοιτάς αν έχει "επαφή" ο δικός σου σημειοδότης με αυτόν του αντικειμένου και τι είδους.
Αν ο σημειοδότης του αντικειμένου είναι ανάδρομος , μπορεί το αντικείμενο να "επιστρέψει" κι επίσης αν ο σημειοδότης του πέφτει στον οίκο σου (1ο) πάλι μπορεί να επιστρέψει σε σένα.
Από κει και πέρα υπάρχουν κι άλλες παράμετροι ανάλογα με τη φύση του σημειοδότη του αντικειμένου (νερό, αέρας, φωτιά, γη) πιο συγκεκριμένοι που μπορεί να σε καθοδηγήσουν.
Αλλά όντως η έρευνα και μελέτη για χαμένα αντικείμενα δεν είναι και πολύ εύκολη υπόθεση.
Κάπως έτσι τα έχω στο μυαλό μου και τα ψάχνω κι εγώ.
Μακάρι να το βρεις γρήγορα.
:)

ΑΡΙΔΗΛΗ
12-09-2012, 05:58 PM
Καλημέρα σε όλους!
Αριδήλη, με επιφύλαξη μπορώ να σου πω τα εξής για το χαμένο σκουλαρίκι. Οι έμπειροι αστρολόγοι ας με διορθώσουν.
Επειδή κάποτε χρειάστηκε να κάνω μια ωριαία για χαμένο κινητό (φίλου μου-σημειωτέον δε βρέθηκε ποτέ) μελέταγα τι ακριβώς πρέπει να δω και τα λίγα που εννόησα είναι τα εξής.
Αν η Σελήνη στο χάρτη είναι κενής πορείας λίγο δύσκολο να το βρεις.
Κοιτάς τον κυβερνήτη του 2ου και τον επικυρίαρχο του 2ου, δηλαδή τον πλανήτη που έχει τις περισσότερες θεμελιώδεις δυνάμεις σε αυτή τη μοίρα.Βλέπεις που είναι τοποθετημένοι οι πλανήτες στο χάρτη για να έχεις μια εικόνα στο που βρίσκεται το σκουλαρίκι.
Αν έχεις χάσει το σκουλαρίκι σου μέσα στο σπίτι ίσως χρειάζεται να συνυπολογίσεις και τον κυβερνήτη του 4ου ως σημειοδότη του σκουλαρικιού.
Κοιτάς αν έχει "επαφή" ο δικός σου σημειοδότης με αυτόν του αντικειμένου και τι είδους.
Αν ο σημειοδότης του αντικειμένου είναι ανάδρομος , μπορεί το αντικείμενο να "επιστρέψει" κι επίσης αν ο σημειοδότης του πέφτει στον οίκο σου (1ο) πάλι μπορεί να επιστρέψει σε σένα.
Από κει και πέρα υπάρχουν κι άλλες παράμετροι ανάλογα με τη φύση του σημειοδότη του αντικειμένου (νερό, αέρας, φωτιά, γη) πιο συγκεκριμένοι που μπορεί να σε καθοδηγήσουν.
Αλλά όντως η έρευνα και μελέτη για χαμένα αντικείμενα δεν είναι και πολύ εύκολη υπόθεση.
Κάπως έτσι τα έχω στο μυαλό μου και τα ψάχνω κι εγώ.
Μακάρι να το βρεις γρήγορα.
:)

Σ'ευχαριστώ για την καθοδήγηση!
Πραγματικά τα'χω βρει μπαστούνια:wacko:
Η Σελήνη κάνει τετράγωνο με τον Ηλιο πράγμα που δείχνει αρνητικά αποτελέσματα.
Ο Αρης κυβερνήτης του 2ου και σηματοδότης του αντικειμένου μέσα στον 2ο χωρίς κύριες όψεις και με την Αφροδίτη σηματοδότης δικός μου σε ασύνδετα ζώδια (Σκορπιός-Λέων) χωρίς κανένα πλανήτη στον 2ο μόνο το Κεφάλι του Δράκου με αρκετές μοίρες διαφορά(18) με τον Αρη.

Το κακό είναι ότι δεν ξέρω που μπορεί να'ναι το σκουλαρίκι!

yiotd
12-09-2012, 08:43 PM
Η Ωριαία Αστρολογία είναι μαγική και πολύ καλή άσκηση ειδικά για χαμένα αντικείμενα.
Αριδήλη, κατά τη γνώμη μου αφού ο σημειοδότης του σκουλαρικιού είναι ο Άρης (συμβολίζει και τα αιχμηρά αντικείμενα) τοποθετημένος όπως λες στο 2ο οίκο μήπως σημαίνει ότι είναι ακόμη στην κατοχή σου απλά είναι κάπου που δεν φαίνεται? (Ήλιος τετράγωνο Σελήνη). Ο Ήλιος σε ποιο οίκο είναι?
Έχω διαβάσει ότι στην Ωριαία η Σελήνη είναι φυσικός σημειοδότης των χαμένων αντικειμένων.Άρα πρόσεξε καλά τι όψεις κάνει και ποια είναι η πρώτη που θα κάνει και με ποιον.
Επίσης, είδες αν στον οίκο του αντικειμένου υπάρχουν κι άλλοι πλανήτες? Σαν αρχάρια σου μιλάω, θα σου πουν και οι πιο έμπειροι.

ΑΡΙΔΗΛΗ
13-09-2012, 09:43 PM
Καλή μου yiotd η πρώτη όψη που θα κάνει είναι ένα τρίγωνο με τον Αρη αλλά στη θέση που βρίσκεται κάνει και τρίγωνο με Κρόνο:wacko:
Ο Ηλιος βρίσκεται στον 11ο οίκο.
Τώρα για να δω και το σπίτι αν βρίσκεται το σκουλαρίκι ο κυβερνήτης του είναι ο Κρόνος στον 1ο οίκο αν αυτό λέει κάτι.
Στον 2ο δεν έχω άλλο πλανήτη τον Αρη μόνο και τον Β.Δεσμό που λογικά φέρνει επιτυχία στην Ωριαία να ελπίζω ή να πάω να τον ξαναφτιάξω:lost:

yoO
14-09-2012, 02:01 AM
Να ρωτησω κατι , υπαρχει καποιο λινκ που να αναλυει ολα αυτα για τα προσωπα της τριπλοτητες κτλπ ? Αυτα με μπερδευουν :o

yiotd
14-09-2012, 01:09 PM
Καλημέρα σε όλους και καλό Φθινόπωρο!
Αγαπημένη Αριδήλη θεωρώ ότι το σκουλαρίκι σου πιθανότατα θα βρεθεί.
Βοηθάει και το γεγονός ότι ο Ήλιος είναι σε οίκο πάνω από τον ορίζοντα (11ο).
Κοίταξε σε χαμηλά σημεία στο σπίτι σου. Και ρίξε μια ματιά σε αυτό. θα σε βοηθήσει.

Χαμένα αντικείμενα και Ωριαία Αστρολογία (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CF%8E%CE%BD-88/%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE%BC%C E%B5%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%89%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-7391/)

ΕΛΕΝΗ1
14-09-2012, 04:29 PM
Να ρωτησω κατι , υπαρχει καποιο λινκ που να αναλυει ολα αυτα για τα προσωπα της τριπλοτητες κτλπ ? Αυτα με μπερδευουν :o

Νομίζω πως αυτό: Όρια ή Όροι (http://php56.astrowin3.org/forum/%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CE%B5%C E%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CF%82-%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1-16/%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%AE-%CF%8C%CF%81%CE%BF%CE%B9-3298/) θα μπορούσε να σε βοηθήσει πολύ. Η αλήθεια είναι πως είναι αρκετά δύσκολο, αλλά αν κοιτάξεις κυρίως τον πίνακα που έχει στο τέλος του ίσως βοηθηθείς αρκετά!:)

ΑΡΙΔΗΛΗ
15-09-2012, 03:48 PM
Καλή μου yiotdδιάβασα όλο το άρθρο καθώς και άλλα του κ.Παίζη επάνω στην ωριαία μα έχω κάποια κενά.
Σου παραθέτωhttp://php56.astrowin3.org/forum/mycharts/scripts/horary_wheel.php?rx1=%20%20%20%20%20%20%20RRRRR&l1=oriaios%20gia%20skoylariki,%20-%20Sunday,%2009%20September%202012&l2=09:05:15%20(time%20zone%20=%20+3%20hours)&l3=24e56,%2037n26%20-%20%C5%F1%EC%EF%FD%F0%EF%EB%E7%20(%CA%F5%EA%EB%DC% E4%E5%F2),%20Greece&l4=House%20system%20=%20Regiomontanus&eh=320&eh30d=150&eh_pdt=235&ew=152&ytm=64να δεις κάτι που εγώ δεν βλέπω.
Εγώ με το χάρτη και μ'αυτά που γνωρίζω βλέπω:
Εγώ στον 10οίκο πράγματι τελευταία που είδα το σκουλαρίκι ήταν στο χώρο της δουλειάς
σε τετράγωνο με τον Κρόνο και 2ος κυβερνήτης μου σημαίνει ίσως ότι άργησα να κάνω την ερώτηση άσχετα ότι το'ψαχνα απ'την 1η μέρα το'χασα μέσα σε πίεση και ένταση σίγουρα.
Τώρα σε σχέση με τ'αντικείμενο σαν σκουλαρίκι χρυσό δεν θα'πρεπε να'ταν κάτι με Ηλιο ή με Αφροδίτη εν'τούτοις λαμβάνω τον Αρη σηματοδότη του μέσα στον 2ο και σε σύνοδο μήπως είναι στοιχείο που μου δείχνει αρνητική απάντηση?
Και να πάρω ως θετική να πω βρίσκεται βόρεια πολύ βαθιά σε σκοτεινό σημείο που έχει επαφή με νερό ή σωληνώσεις!

Τη θέση της Σελήνης δεν μπορώ να καταλάβω σε κατιόντα οίκο και σε διπλό ζώδιο το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι είναι η 2η φορά που το χάνω και αυτό είναι που μ'εχει τρελάνει:o
Ο σκοπός είναι αν θα το βρω να γλιτώσω για 2η φορά την κατασκευή του!

ΑΡΙΔΗΛΗ
15-09-2012, 03:51 PM
Νομίζω πως αυτό: Όρια ή Όροι (http://php56.astrowin3.org/forum/%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CE%B5%C E%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CF%82-%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1-16/%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%AE-%CF%8C%CF%81%CE%BF%CE%B9-3298/) θα μπορούσε να σε βοηθήσει πολύ. Η αλήθεια είναι πως είναι αρκετά δύσκολο, αλλά αν κοιτάξεις κυρίως τον πίνακα που έχει στο τέλος του ίσως βοηθηθείς αρκετά!:)

Ελένη μου σ'ευχαριστώ για την παρέμβαση αυτό το άρθρο δεν μπορώ να το κατανοήσω!
Δεν ξέρω αλλά κάπου το χάνω!
Με τον χάρτη παραπάνω μήπως θα μπορούσες να δώσεις κάποιες πρακτικές εξηγήσεις στα όρια??

billina86
27-01-2013, 09:42 PM
Κατ'αρχήν ζητώ συγγνώμη για το spam.. Κατά δεύτερον καλησπέρα!!! Διάβασα το θέμα αρκετό καιρό πριν όμως πρόσφατα μου προέκυψε ένα παρόμοιο. Αγαπητέ Cancerian θα χρειαζόμουν τη βοήθεια σου.. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να σου στείλω pm καθώς είναι φουλ η "αποθήκη" σου... Αν έχεις τη διάθεση και την όρεξη για βοήθεια, στείλε μου ένα μύνημα... Πραγματικά και οι κυβερνήτες είναι ίδιοι απλά ο Δίας είναι του 7ου, η Σελήνη είναι κενής πορείας και το ερώτημα ίδιο με αυτό του post σου..

Night Fairy
29-01-2013, 03:23 AM
Καλημέρα!
Διάβασα σχεδόν ολόκληρο το θέμα, καθώς και ό,τι είχε γράψει η κ.Ζαχαριάδου σαν εισαγωγή στην ωριαία, αλλά είμαι τόσο άσχετη, που δεν έχω καταλάβει ακόμα και βάσει ποιων στοιχείων υπολογίζουμε το χάρτη! :wacko: Ειδικά, όταν το ερώτημά μας αφορά και άλλα άτομα!Δεν λαμβάνουμε υπόψη μας την ημερομηνία γέννησης του ατόμου για το οποίο ενδιαφερόμαστε; Και γιατί το ερώτημά μας μπορεί να επαναληφθεί μετά την παρέλευση 3 μηνών;μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει να διαβάσω κάτι σχετικό για πολύ ΠΟΛΥ αρχάριους;;; :o