PDA

View Full Version : αστρολογία και ομοφυλοφιλία



maraki_1975
21-11-2005, 08:36 PM
θα ήθελα να θίξω ενα θέμα λιγάκι λεπτό ...
δεν ξέρω αν ειμαι υπερβολική αλλά τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι αντρες και γυναίκες δημιουργούν σχέσεις με ομόφυλούς τους ...
αραγε σε συλλογικό επίπεδο έχει βάλει το χεράκι του κάποιος πλανήτης και έχει διαταράξει την ισορροπία (την καθιερωμένη ισορροπία αυτη που έχουμε συνηθίσει εμείς ) ;
και απο την άλλη σε πιο συγκεκριμένο επίπεδο πώς θα μπορούσε (θα μπορούσε άραγε ;) να φανεί σε εναν αστρολογικό χάρτη η τάση για ομοφυλοφιλία και για να το με ακόμα πιο ευθυ τρόπο ...
φαίνεται στον χάρτη η ομοφυλοφιλία κάποιού ;

ευχαριστω

Λίλιαν Σίμου
21-11-2005, 11:49 PM
Αγαπητή φίλη

Θίγετε ένα θέμα που θέλει διακριτική αντιμετώπιση, για να μη θιγεί η προσωπική επιλογή των συνανθρώπων μας.
Στο ζήτημα αυτό, έχουν υπάρξει μελέτες σοβαρών αστρολόγων και μάλιστα υπάρχει μία σειρά στοιχείων που δηλώνουν μία έμφαση σε συγκεκριμένα ωροσκόπια. Είναι ευρύ για να τα αναπτύξω όλα, αλλά θα σας πω κάποια στοιχεία, για να ενημερωθείτε.
Το στοιχείο της Μαύρης Σελήνης και της Σελήνης, είναι τονισμένα. Ιδιαίτερα δυνατοί είναι ο Ερμής με τον Ουρανό και στις περισσότερες περιπτώσεις ο 12ος ή ο 8ος οίκος.
Ανάλογα με την περίπτωση, μπορεί στον άντρα να έχουμε μία Αφροδίτη αδύναμη και πιεσμένη με σκληρές όψεις, ενώ στη γυναίκα ένα Άρη σε αδυναμία και περιορισμένο.
Δυστυχώς δεν επιτρέπει ο χώρος εδώ την πλήρη περιγραφή, αλλά υπάρχουν βιβλία με στατιστικές μελέτες που θα βρείτε αναλύσεις και παραδείγματα, αν το επιθυμείτε.
Όμως και αυτά, διευκρινίζουν πως μιλούν για τάσεις κι όχι γενικεύσεις, καθώς εξωτερικοί παράγοντες συχνά, περιορίζουν ή αυξάνουν αυτή την επιλογή.
Να γνωρίζετε όμως, πως τα άτομα αυτά συνδέονται κυρίως με Ουράνια στοιχεία, καθώς μιλάμε για μία συμπεριφορά, κάπως εκκεντρική ή ανατρεπτική για το κατεστημένο.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

maraki_1975
22-11-2005, 11:05 AM
θα μπορούσατε αν αυτο ειναι εφικτό να μου παραθέσετε κάποια βιβλία που έχουν ασχοληθεί με το θέμα και ειναι αξιόπιστα ;
θα ήθελα να έχω μια άποψη για το θέμα γιατί δεν έχω ασχοληθεί καθόλου αλλά μου κάνει εντύπωση που κάθε μέρα μαθαίνω για ενα νέο άτομο ...
τόση στροφή εχει πάρει ο κόσμος ; δεν λέω ο καθένας ειναι δικαίωμα του να εκφράζει τη σεξουαλικότητα του με τον τρόπο που θέλει απλά ...γιατί τόση συλλογική αλλαγή;

Λίλιαν Σίμου
22-11-2005, 11:58 PM
Ένα βιβλίο που είναι πλούσιο σε στοιχεία, μελέτη και παραδείγματα, κυκλοφορεί στα ελληνικά από τις εκδόσεις Ηλίανθος και έχει τίτλο "Αστρολογία και ομοφυλοφιλία". Πιστεύω θα βρείτε απαντήσεις και θα κατατοπιστείτε σχετικά.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

maraki_1975
23-11-2005, 08:56 AM
ευχαριστω πολυ !!! θα το μελετήσω !!!
καλή σας μερα ...

tannia
01-01-2006, 10:27 PM
τόση στροφή εχει πάρει ο κόσμος ; δεν λέω ο καθένας ειναι δικαίωμα του να εκφράζει τη σεξουαλικότητα του με τον τρόπο που θέλει απλά ...γιατί τόση συλλογική αλλαγή;

-Γιατί σήμερα είναι πιο ελεύθερα τα πραγματα ενώ παλιά απλώς οι ομοφυλόφιλοι και αμφισεξουαλικοί έπρεπε να κρύβονται
-Γιατί οι παραπάνω δεν είναι λίγοι και σπάνιοι
-Γιατί εσύ τώρα το κατάλαβες:bigsmile:
-Αλλά μπορεί και να έχει σχέση το ότι είμαστε στην εποχή του Υδροχόου και πολλοί κανούν πειράματα και στα κρεβάτια τους