PDA

View Full Version : Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών.



cancerian
16-06-2012, 12:28 PM
Η Ωριαία Αστρολογία είναι ίσως το αγαπημένο μου παρακλάδι της Αστρολογίας. Θυμάμαι ακόμα εκείνη την πρώτη φορά που έπεσε στα χέρια μου εντελώς τυχαία βιβλιογραφία σχετικά με την Ωριαία Αστρολογία και το πρώτο πράγμα που ήθελα να κάνω ήταν να ξεζουμίζω τις σελίδες μια προς μια.



Διαβάστε το


Ωριαία Αστρολογία : Ανάλυση Ωριαίων Χαρτών - Αστρολογία ωροσκόπιο προβλέψεις ζώδια (http://www.myhoroscope.gr/%CF%89%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%89%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CF%87%CE%B1/)

jennygtrturbo
18-06-2012, 11:40 AM
Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετική με τον κυβερνήτη πλανήτη...Στην ωριαία δε λαμβάνουμε υπόψη τους εξωκρόνιους πλανήτες;;;Γιατί έχω 7ο οίκο σε Ουρανό και θα λάβω ως κυβερνήτη τον Κρόνο και όχι τον Ουρανό;;;Ποιο θεωρείται πιο σωστό;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

cancerian
18-06-2012, 01:01 PM
Καλησπέρα και καλή εβδομάδα επίσης. Στην παραδοσιακή αστρολογία λαμβάνουν τον Κρόνο, στη μοντέρνα τον Ουρανό. Η μια επιλογή δεν αναιρεί την άλλη. Σαφώς προσωπικά, θα λάμβανα αρχικά τον Κρόνο και αν με βοηθούσε ο Ουρανός στην κρίση του αποτελέσματος θα λάμβανα και τον Ουρανό. Ο χάρτης, είτε έτσι είτε αλλιώς θα σου δώσει την απάντηση με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Μπορώ να σε παραπέμψω στο καταπληκτικό άρθρο της Τίνας Ζαχαριάδου (http://php56.astrowin3.org/forum/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%C E%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-149/%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CE%BA%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B9%C E%BF%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%89%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-12656/) σχετικά με τους εξωκρόνιους ώστε να πάρεις μια γεύση...

jennygtrturbo
19-06-2012, 10:22 AM
Καλημέρα και πάλι....Μμμμμμ, ναι....έλαβα υπόψη μου στο χάρτη και τους εξωκρόνιους...και τελικά μπερδεύτηκα παρά βοηθήθηκα....
Έθεσα το ερώτημα για τη φίλη μου, η οποία με ρώτησε αν "θα πάρει οριστική θέση στην υπηρεσία που την ενδιαφέρει" (γιατί είναι προσωρινά τοποθετημένη σε άλλη υπηρεσία) και κατέστρωσα το χάρτη στις 18/06/2012 και ώρα 10.32 π.μ. με τόπο τη Θεσσαλονίκη.
Με τον ωροσκόπο στο Λέοντα κυβερνήτης της είναι ο Ήλιος, ο οποίος βρίσκεται στους Διδύμους και στον 11ο οίκο, των οίκο των επιθυμιών, των φιλοδοξιών, των στόχων. Ναι, ισχύει πως είναι ο τελικός της στόχος αυτός.Θα πρέπει να με προβληματίσει το γεγονός πως βρίσκεται στην 27η μοίρα των Διδύμων;Είναι οι τελευταίες μοίρες, όπου η κατάσταση είναι ήδη τελειωμένη;
Ο Ερμής κάνει αμοιβαία υποδοχή με τη Σελήνη, που κι αυτή είναι ο β' δείκτης του ζητουμένου και βρίσκεται στον 10ο οίκο, ενώ κι ο Δίας από τον 10ο κάνει μικτή υποδοχή με τον Ερμή, που βρίσκεται στον 11ο! Πώς θα το ερμηνεύσω αυτό;;; (έχω πρόβλημα...ενώ διαβάζω και ξαναδιαβάζω τα άρθρα σας, δε δύναμαι να τα συνδυάσω όλα αυτά και να βγάλω το τελικό συμπέρασμα!!!!Μάλλον δεν είμαι γεννημένη για την αστρολογία, έτσι δεν είναι;;;Ας ασχοληθώ με κάτι άλλο καλύτερα....)!!!!!
Θα πρέπει να κοιτάξω επίσης τον 10ο οίκο μόνο ή μαζί με τον 6ο, αλλά και σε συνδυασμό με τον 7ο (επειδή η τοποθέτηση εξαρτάται από υπηρεσιακό συμβούλιο);;Το οποίο, παρεπιπτόντως, έχει Ποσειδώνα στους Ιχθύς στον οίκο του, όπου διαφαίνεται ξεκάθαρα το παρασκήνιο που επικρατεί καθώς και πολλά μυστικά συγκαλυμμένα...Επίσης, ο κυβερνήτης του 7ου,ο Ουρανός, βρίσκεται στον 8ο στον Κριό και προσβάλλεται από τον Πλούτωνα στον Αιγόκερω και στον 5ο οίκο και αυτό σαφέστατα καταδεικνύει πως το υπηρεσιακό αποτελείται από άτομα δίχως διάθεση για συνεργασία ή υποχωρητικότητα, ενώ ο Ουρανός από μόνος του δείχνει πως η εξέλιξη του ερωτήματος θα είναι απροσδόκητη.
Αλλά και παραδοσιακά, αν λάβουμε ως κυβερνήτη του 7ου τον Κρόνο από το Ζυγό στον 3ο οίκο, ο οποίος είναι ανάδρομος, αυτό δείχνει καθυστέρηση στη λύση του προβλήματος μέχρι να επιστρέψει σε ορθόδρομη πορεία.
Μέχρι εδώ καλά....Το θέμα μου είναι πως βλέπω τα στοιχεία, αλλά δεν ξέρω πώς να τα συνδυάσω μεταξύ τους....Τι δεν κάνω σωστά;;;;Υπάρχουν κι άλλα σαφώς στοιχεία που θεωρώ πως δεν τα έχω λάβει υπόψη μου...Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ή να μου δώσει κάποιες κατευθηντήριες γραμμές για το πώς πρέπει να συνεχίσω;;;; Pleaseeeeeeee.....hepl meeeeeee!!!!!

Ευχαριστώ πολύ-πολύ εκ των προτέρων!!!!

Υ.Γ. Και συγνώμη για το χώρο που χρησιμοποίησα!!!!!!

cancerian
19-06-2012, 11:15 AM
Kαλημέρα ! :)

Πω πω ! Πόσες πολλές πληροφορίες ( που μεταξύ μας νομίζω πως οι περισσότερες είναι άχρηστες ) :o

Αρχικά έχει πολύ μεγάλη σημασία το πρωταρχικό στάδιο της ερώτησης. Γράφεις πως έθεσες το ερώτημα για την φίλη σου και έπειτα γράφεις "...η οποία με ρώτησε. ". Επειδή δεν κατάλαβα καλά, αν ήσουν εσύ εκείνη που έθεσες την ερώτηση για λογαριασμό της φίλης σου, τότε ο η ακμή του πρώτου δεν σημειοδοτεί τη φίλη σου αλλά εσένα ενώ η φίλη σου σημειοδοτείται από την ακμή του 11ου οίκου. Στην περίπτωση όμως που η ερώτηση έγινε καθαρά από τη φίλη σου, τότε όπως σωστά γράφεις , η φίλη σου σημειοδοτείται από την ακμή του 1ου οίκου.

Προσωπικά, αν κάποιος με ρωτούσε σχετικά με το αν θα καταφέρει να πάρει την τάδε " θέση " , θα χρησιμοποιούσα μόνο τον 10ο οίκο και όχι τον 6ο οίκο ή τον 7ο, όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις. Καταλαβαίνεις λοιπόν, πως η ερώτηση που θα κάνει ο ερωτών και οι λέξεις που θα χρησιμοποιήσει έχουν άμεσο αντίκτυπο στους σημειοδότες οίκους και πλανήτες που θα χρησιμοποιήσουμε.

Μόλις είδα τον χάρτη σου και κατάλαβα πως είναι πολύ εύκολο να δώσεις μια σαφή απάντηση. Δεν θα σου δώσω την απάντηση ωστόσο θα σε βοηθήσω λίγο να την δώσεις από μόνη σου.

1) Κοίτα τους σημειοδότες πλανήτες του χάρτη : Σχηματίζουν κάποια όψη ή κάποια αποδοχή μεταξύ τους ή και τα δύο ; Eίναι δυνατοί, όσον αφορά τις θεμελιώδεις δυνάμεις τους και τους οίκους που βρίσκονται ; Έχουν καλές βαθμολογίες ; Eίναι γρήγοροι ; Κάνουν όψεις με κακεργέτες ή ευνοϊκούς πλανήτες ;

2) Εξέτασε τους οίκους των σημειοδοτών.

3) Εξέτασε τη Σελήνη : " Στέκεται " καλά στον χάρτη ; Κάνει κάποια όψη με τον πλανήτη που αφορά το ζητούμενο ;

4) Εξέτασε τον 4ο, που δίνει την έκβαση.


Αν εξετάσεις όλα αυτά είμαι σίγουρος πως θα βρεις την απάντηση από μόνη σου. :) Βασικά είμαι απόλυτα σίγουρος...
Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι εντελώς πληροφοριακά , αν πάρει τη θέση αυτή θα αναγκαστεί να ταξιδέψει ή έστω αυτή η θέση αφορά με κάποιο τρόπο τη θάλασσα. Δε χρειάζεται να μπεις σε λεπτομέρειες απλά ένα ναι ή όχι αρκεί. Ρωτάω εντελώς πληροφοριακά. :love:

jennygtrturbo
19-06-2012, 12:03 PM
Καλημέραααααα cancerian!!!!!!!!!
Χίλια ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!!!!!!Να είσαι πάντοτε καλά!!!!Πολυτιμότατη η βοήθειά σου!!!!!!
Μμμμμ....όχι, δε θα χρειαστεί να ταξιδέψει...απλά ήδη κάνει πολλά χιλιόμετρα και γι' αυτό την ενδιαφέρει η τοποθέτησή της, θα πάει πιο κοντά στον τόπο μόνιμης κατοικίας της!!!!

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ-πολύ-πολύ!!!!!

laparisienne
19-06-2012, 02:42 PM
Πολύ χρήσιμα τα παραδείγματά σου cancerian! Ευχαριστούμε! :)

Θα εκτιμούσα την γνώμη σου σε κάτι. Όταν σκεφτούμε μια ερώτηση έντονα και καταλήξουμε και στη διατύπωση κιόλας, αλλά δεν έχουμε εκείνη την ώρα δυνατότητα να φτιάξουμε χάρτη....η εμπειρία σου λέει ότι θα πρέπει ως ώρα της ερώτησης να λάβουμε την ώρα που αυτή διαμορφώθηκε στο μυαλό μας ή την ώρα που τελικά βρισκόμαστε μπροστά στον υπολογιστή κι έχουμε τη δυνατότητα να φτιάξουμε τον χάρτη;

Ευχαριστώ!

ΕΛΕΝΗ1
19-06-2012, 04:02 PM
Δεν έχω καταλάβει κάτι όταν θέλουμε να κάνουμε μία πρόβλεψη δεν φτιάχνουμε τον χάρτη του ατόμου στο οποίο αφορά η ερώτηση;
Και αν όχι τι φτιάχνουμε δεν κατάλαβα...
Φτιάχνουμε τον χάρτη που έχει ο ουρανός τη στιγμή που κάνουμε της ερώτησης και μετά αντιστοιχίζουμε τους οίκους στα πρόσωπα ή αντικείμενα που αφορά η ερώτηση;
Και αν ναι γιατί;
Τι μας προσφέρει αυτό; Για όλους ο ίδιος χάρτης βγαίνει για μία συγκεκριμένη χρονική στιγμή...

cancerian
19-06-2012, 08:43 PM
Kαλησπέρα Laparisienne ! :)

Λοιπόν, στην περίπτωση που αναφέρεις απλά σημειώνεις σε ένα χαρτάκι την ώρα που έγινε η ερώτηση και δουλεύεις με αυτή. Προς θεού... Ο υπολογιστής δεν έχει να κάνει καμία σχέση με την ώρα. Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα χαρώ να σου απαντήσω.

cancerian
19-06-2012, 08:47 PM
Eλένη καλησπέρα.

Η Ωριαία Αστρολογία δεν έχει να κάνει με την Γενέθλια. Απαντά σε συγκεκριμένα ερωτήματα, μια συγκεκριμένη ημέρα και ώρα, σε έναν συγκεκριμένο τόπο. Όπώς ακριβώς κάθε αστρολογικός γενέθλιος χάρτης είναι μοναδικός έτσι και στην ωριαία. Κάθε ερώτηση είναι μοναδική. Και μέσα από αυτό τον χάρτη την απαντάμε. Είναι ίσως το πιο λεπτομερές σύστημα πρόβλεψης στην αστρολογία.

laparisienne
19-06-2012, 10:21 PM
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τη διευκρίνιση αγαπητέ cancerian καθώς και για το πράσινο φως για επόμενες απορίες μου! ;)

Με συνεπαίρνει η ωριαία κι έχω αρκετά παραδείγματα που θα μπορούσαμε να συζητήσουμε!

Υπόσχομαι να επανέλθω! :)

ΕΛΕΝΗ1
20-06-2012, 12:29 AM
Eλένη καλησπέρα.

Η Ωριαία Αστρολογία δεν έχει να κάνει με την Γενέθλια. Απαντά σε συγκεκριμένα ερωτήματα, μια συγκεκριμένη ημέρα και ώρα, σε έναν συγκεκριμένο τόπο. Όπώς ακριβώς κάθε αστρολογικός γενέθλιος χάρτης είναι μοναδικός έτσι και στην ωριαία. Κάθε ερώτηση είναι μοναδική. Και μέσα από αυτό τον χάρτη την απαντάμε. Είναι ίσως το πιο λεπτομερές σύστημα πρόβλεψης στην αστρολογία.

Δηλαδή δεν εμπλέκεται καθόλου ο προσωπικός χάρτης του καθενός;
Ε τότε όμως ο οποιοσδήποτε κάνει την ίδια ερώτηση σε μία ορισμένη στιγμή θα πάρει την ίδια απάντηση...πόσο ακριβές μπορεί να είναι αυτό;

cancerian
20-06-2012, 02:02 AM
Όχι, Ελένη, δεν εμπλέκεται καθόλου ο προσωπικός χάρτης του κάθε ένα.

Εξήγησε μου ακριβώς πως εννοείς το ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει την ίδια ερώτηση σε μια ορισμένη στιγμή θα πάρει την ίδια απάντηση. Δώσε μου από μόνη σου ένα παράδειγμα παρακαλώ.

ΕΛΕΝΗ1
20-06-2012, 07:36 AM
Ας πούμε ότι δύο άτομα ανταγωνίζονται για την ίδια εργασιακή θέση...και κάνουν και οι δύο την ίδια ερώτηση για πρόγνωση, δηλαδή αν θα πάρουν την θέση!
Εφόσον και οι δύο θα έχουν κάνει την ίδια ερώτηση ο χάρτης θα είναι ο ίδιος, επομένως ίδια θα είναι και η απάντηση που θα πάρουν.
Ας πούμε ότι η απάντηση θα είναι ότι θα πάρει ο καθένας τους τη θέση!
Αυτό είναι άτοπο αφού η θέση είναι μόνο μία....
Εκτός και αν λαμβάνουμε και κάποιον άλλο παράγοντα υπόψιν μας στη ωριαία αστρολογία που δεν έχω καταλάβει....

jennygtrturbo
20-06-2012, 08:56 AM
Καλημέρα σας και πάλι...Σε μια ερώτηση που δέχθηκα από το σύζυγό μου για το "αν θα κερδίσει χρήματα από τυχερό παιχνίδι", κατέστρωσα τον χάρτη στις 19/6/2012 και ώρα 4μ.μ.
Θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος σχετικά;;;Δηλαδή, να μου δώσει κάποιες κατευθύνσεις για το πώς πρέπει να ξεκινήσω;;;Σαφώς θα κοιτάξω τον κυβερνήτη του ερωτώντος, τον 5ο οίκο που σχετίζεται με τα τυχερά παιχνίδια και....τι άλλο;;;;
Επίσης...η σελήνη μού φαίνεται κενή πορείας....είναι;;;; Κι αν είναι, μήπως οφείλω να σταματήσω και να μην προχωρήσω με την ανάλυση του χάρτη;;;

Ευχαριστώ (και πάλι!!) εκ των προτέρων!!!!!!

cancerian
20-06-2012, 10:56 AM
Ας πούμε ότι δύο άτομα ανταγωνίζονται για την ίδια εργασιακή θέση...και κάνουν και οι δύο την ίδια ερώτηση για πρόγνωση, δηλαδή αν θα πάρουν την θέση!
Εφόσον και οι δύο θα έχουν κάνει την ίδια ερώτηση ο χάρτης θα είναι ο ίδιος, επομένως ίδια θα είναι και η απάντηση που θα πάρουν.
Ας πούμε ότι η απάντηση θα είναι ότι θα πάρει ο καθένας τους τη θέση!
Αυτό είναι άτοπο αφού η θέση είναι μόνο μία....
Εκτός και αν λαμβάνουμε και κάποιον άλλο παράγοντα υπόψιν μας στη ωριαία αστρολογία που δεν έχω καταλάβει....


Eλένη καλημέρα,

τώρα που μου το εξήγησες κατανόησα τι θέλεις να πεις. Όπως σου προείπα, ένας Ωριαίος χάρτης σχηματίζεται σε μια πολύ συγκεκριμένη στιγμή , για μια ακόμα πιο συγκεκριμένη ερώτηση. Έτσι λοιπόν ακόμα και με τον νόμο των πιθανοτήτων , δυο άνθρωποι που ανταγωνίζονται για μια θέση πως είσαι σίγουρη ότι θα ρωτήσουν την ίδια ώρα, λεπτά και δευτερόλεπτα από τον ίδιο τόπο, την ίδια ημέρα και θα χρησιμοποιήσουν τις ίδιες λέξεις για να σχηματίσουν την ερώτηση του χάρτη ; ( οι λέξεις της ερώτησης του ερωτώντα που χρησιμοποίησε για να κάνει την ερώτηση , καθορίζουν ποιούς πλανήτες και οίκους θα λάβουμε υπόψιν μας - οπότε μιλάμε για ένα πολύ συγκεκριμένο σύστημα. )

Η Ωριαία Αστρολογία είναι ένα πανάρχαιο αλλά και διαδεδομένο σύστημα πρόβλεψης εξαιτίας του ότι δεν ασχολείται με τα προσωπικά στοιχεία του ατόμου που κάνει την ερώτηση. Αποστολή της είναι να απαντήσει συγκεκριμένα, σε συγκεκριμένες ερωτήσεις. Μπορεί να δείξει την προϊστορία μιας κατάστασης, το παρόν αλλά και το μέλλον καθώς και αν τα γεγονότα θα μεταβληθούν ή όχι. Και όλα αυτά με εξαιρετική ακρίβεια και όχι κατά προσέγγιση όπως συμβαίνει σε άλλα Αστρολογικά Συστήματα.

Διέπεται από έναν τόσο μεγάλο, ακριβή και λεπτομερή κατάλογο αστρολογικών κανόνων και σχηματισμών που πίστεψέ ακόμα και εδώ που μελετώ την Ωριαία εδώ και μερικά χρόνια δεν έχω φτάσει ούτε στα μισά.

cancerian
20-06-2012, 11:07 AM
Καλημέρα σας και πάλι...Σε μια ερώτηση που δέχθηκα από το σύζυγό μου για το "αν θα κερδίσει χρήματα από τυχερό παιχνίδι", κατέστρωσα τον χάρτη στις 19/6/2012 και ώρα 4μ.μ.
Θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος σχετικά;;;Δηλαδή, να μου δώσει κάποιες κατευθύνσεις για το πώς πρέπει να ξεκινήσω;;;Σαφώς θα κοιτάξω τον κυβερνήτη του ερωτώντος, τον 5ο οίκο που σχετίζεται με τα τυχερά παιχνίδια και....τι άλλο;;;;
Επίσης...η σελήνη μού φαίνεται κενή πορείας....είναι;;;; Κι αν είναι, μήπως οφείλω να σταματήσω και να μην προχωρήσω με την ανάλυση του χάρτη;;;

Ευχαριστώ (και πάλι!!) εκ των προτέρων!!!!!!

Jennygtrturbo Καλημέρα,

τι είπαμε για τις ερωτήσεις ; Όσο πιο συγκεκριμένες τόσο καλύτερα. Μια πιθανή απάντηση θα ήταν { Ναι, θα κερδίσει... κάποτε } .
Θα ήταν πολύ συνετό αν ξεκινούσες να διάβαζες κάποιο σύγγραμα της Ωριαίας Αστρολογίας ώστε να κατανοήσεις καλύτερα, έστω και αυτούς τους απλούς "τεχνικούς" αστρολογικούς προσδιορισμούς που αναφέρεις.

Με όλη μου την εκτίμηση και αγάπη προς το πρόσωπο σου και δίχως να είμαι αγενής απέναντί σου, δεν γίνεται να αναλύσουμε ωριαίο χάρτη αν δεν ξέρουμε τις βασικές αλλά θεμελιώδεις γνώσεις, όπως το πότε η σελήνη θα είναι κενή πορείας.

Αν θέλεις μπορώ να σου συστήσω δυο τρια πολύ καλά βιβλία.

Με εκτίμηση,
Cancerian.

jennygtrturbo
20-06-2012, 01:47 PM
Καλημέρα cancerian!!!!!

Ναι, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να μού συστήσεις βιβλία για την ωριαία και σ' ευχαριστώ πολύ γι' αυτό!!!

Αυτό που θα 'θελα ως διευκρίνιση στο παράδειγμα του χάρτη που παρέθεσα είναι το εξής (γιατί διαβάζω και ξαναδιαβάζω και άκρη δε μπορώ να βγάλω!!!): η Σελήνη βρίσκεται σε κενή πορεία όταν, πριν αλλάξει ζώδιο, δε σχηματίζει καμία όψη με πλανήτη;Αυτό σημαίνει;Γιατί, στο παράδειγμά μου, η Σελήνη σχηματίζει σύνοδο με τον Ήλιο από τους Διδύμους και μετά εισέρχεται στο ζώδιο του Καρκίνου. Δηλαδή, το δίωρο εκείνο διάστημα που μεσολαβεί, μέχρι να αλλάξει ζώδιο, και δε σχηματίζει άλλη όψη με κανέναν πλανήτη, θεωρείται πως βρίσκεται σε κενή πορεία;;;Αυτό θέλω να μού αποσαφηνίσει κάποιος-α (αν μπορεί!), γιατί με μπερδεύει πολύ αυτό...

Και πάλι σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

cancerian
20-06-2012, 02:35 PM
Καλημέρα cancerian!!!!!

Ναι, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο να μού συστήσεις βιβλία για την ωριαία και σ' ευχαριστώ πολύ γι' αυτό!!!

Αυτό που θα 'θελα ως διευκρίνιση στο παράδειγμα του χάρτη που παρέθεσα είναι το εξής (γιατί διαβάζω και ξαναδιαβάζω και άκρη δε μπορώ να βγάλω!!!): η Σελήνη βρίσκεται σε κενή πορεία όταν, πριν αλλάξει ζώδιο, δε σχηματίζει καμία όψη με πλανήτη;Αυτό σημαίνει;Γιατί, στο παράδειγμά μου, η Σελήνη σχηματίζει σύνοδο με τον Ήλιο από τους Διδύμους και μετά εισέρχεται στο ζώδιο του Καρκίνου. Δηλαδή, το δίωρο εκείνο διάστημα που μεσολαβεί, μέχρι να αλλάξει ζώδιο, και δε σχηματίζει άλλη όψη με κανέναν πλανήτη, θεωρείται πως βρίσκεται σε κενή πορεία;;;Αυτό θέλω να μού αποσαφηνίσει κάποιος-α (αν μπορεί!), γιατί με μπερδεύει πολύ αυτό...

Και πάλι σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!


Η Σελήνη βρίσκεται Κενής Πορείας όταν η Σελήνη σχηματίζει μια αποκλίνουσα όψη με έναν πλανήτη και μέχρι να μπει στο επόμενο ζώδιο, δε σχηματίζει καμία άλλη όψη με κάποιον πλανήτη. Αυτό σημαίνει πως η κατάσταση που συμβαίνει στο χάρτη, παραμένει η ίδια. Δεν υπάρχει καμία θετική ή αρνητική μεταβολή. Αν θέλεις να στο παρομοιάσω λίγο, μοιάζει σαν μια άστεγη γυναίκα, εντελώς χαμένη στη μέση ενός έρημου δρόμου.

Τώρα όμως τι συμβαίνει... Η Σελήνη σε Κενή Πορεία , βρισκόμενη δε όμως στα ζώδια του Καρκίνου ( Κυριαρχία της) , του Ταύρου ( Έξαρση ), του Τοξότη και των Ιχθύων ( λόγω το ότι βρίσκεται υπό την κυβέρνηση του θετικού Δια ) , η αρνητική επίδρασή της μετριάζεται αρκετά. Η κατάσταση τότε μπορεί να έχει και θετικό αποτέλεσμα.

Η Σελήνη σε Κενή Πορεία, είναι εντελώς καταδικασμένη στα ζώδια του Αιγόκερω ( αδυναμία ) και του Σκορπιού ( πτώση ) και δεν υπόσχεται κάτι θετικό.

Σε αυτό το σημείο δυο μικρές προειδοποιήσεις για την Σελήνη Κενής Πορείας : H Σελήνη δεν βρίσκεται σε Κενή Πορεία όταν σχηματίζει όψη συνόδου, εντός ορίων με έναν πλανήτη τοποθετημένο στο επόμενο ζώδιο. Επίσης, η στασιμότητα της Σελήνης Κενής Πορείας μετριάζεται αρκετά, και ο χάρτης υπόσχεται αποτέλεσμα, μόνο στην περίπτωση που οι σημειοδότες του συγκεκριμένου χάρτη είναι εξαιρετικά δυνατοί, άρτια τοποθετημένοι στο χάρτη, να σχηματίζουν δυνατή όψη και φυσικά να μοιράζονται μια δυνατή ( προσωπικά αμοιβαία ) αποδοχή.

Στο παράδειγμα που αναφέρεις η Σελήνη δεν βρίσκεται σε Κενή Πορεία. Ωστόσο όμως πλήττεται σημαντικά από τον Ήλιο. Όπως θα παρατηρήσεις και εσύ , η Σελήνη ετοιμάζεται να κάνει σύνοδο με τον Ήλιο. Αυτό σημαίνει πως η Σελήνη καίγεται από τον Ήλιο και έτσι καταστρέφει τις πιθανότητες για κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Αυτό στην Ωριαία Αστρολογία ονομάζεται Κάψιμο. Όταν οι σημειοδότες πλανήτες ή η Σελήνη σχηματίζουν συγκλινουσα όψη συνόδου, καίγονται από τον Ήλιο, δεν προμηνύεται τίποτα καλό. Μοιάζει όπως λέει κ ο W.Lilly, σαν έναν άρρωστο ετοιμοθάνατο πάνω στο κρεβάτι του πόνου και είναι το χειρότερο πράγμα που μπορεί να βρεθεί σε έναν ωριαίο χάρτη ( με λίγες αλλά σημαντικές εξαιρέσεις φυσικά.)

ΕΛΕΝΗ1
20-06-2012, 05:19 PM
Συγνώμη ξέρω ότι δεν είμαι εντός του κυρίως θέματος, αλλά μιας και αναφέρθηκε πιο πάνω θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι ο σημειοδότης πλανήτης; Και πότε θεωρούμε έναν πλανήτη σημειωδότη;:o

Τίνα Ζαχαριάδου
20-06-2012, 07:55 PM
Η Σελήνη σε Κενή Πορεία, είναι εντελώς καταδικασμένη στα ζώδια του Αιγόκερω ( αδυναμία ) και του Σκορπιού ( πτώση ) και δεν υπόσχεται κάτι θετικό.


Να προσθέσω σ' αυτό που λέει ο Γιάννης πως κάποιες φορές η Σελήνη βρίσκεται κενή πορείας για να "μας προστατεύει" ώστε να μην κάνουμε καμία κίνηση για το θέμα που μας απασχολεί.

cancerian
21-06-2012, 12:43 AM
Συγνώμη ξέρω ότι δεν είμαι εντός του κυρίως θέματος, αλλά μιας και αναφέρθηκε πιο πάνω θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι ο σημειοδότης πλανήτης; Και πότε θεωρούμε έναν πλανήτη σημειωδότη;:o

Σημειοδότης πλανήτης είναι ο πλανήτης που σημειοδοτεί ένα πρόσωπο, ένα αντικείμενο, μια κατάσταση κ.τ.λ.

Θεωρούμε έναν πλανήτη σημειοδότη, όταν αντιπροσωπεύει το ζητούμενο της ερώτησης.

cancerian
21-06-2012, 12:44 AM
Η Σελήνη σε Κενή Πορεία, είναι εντελώς καταδικασμένη στα ζώδια του Αιγόκερω ( αδυναμία ) και του Σκορπιού ( πτώση ) και δεν υπόσχεται κάτι θετικό.


Να προσθέσω σ' αυτό που λέει ο Γιάννης πως κάποιες φορές η Σελήνη βρίσκεται κενή πορείας για να "μας προστατεύει" ώστε να μην κάνουμε καμία κίνηση για το θέμα που μας απασχολεί.

Αυτό το ξέχασα εντελώς .... :o

ΕΛΕΝΗ1
21-06-2012, 06:56 AM
Η σελήνη κενής πορείας παίζει ρόλο μόνο στους χάρτες της ωριαίας αστρολογίας ή και στους γενέθλιους χάρτες δείχνει κάτι;
Δηλαδή εάν κάποιος γεννήθηκε με σελήνη κενής πορείας δείχνει κάτι;:confused:

mersini1
21-06-2012, 09:33 PM
Καλησπερα.Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με ενα χαρτη που εφτιαξα και δεν μπορω να καταλαβω στην συγκεκριμενη ερωτηση ποιους οικους να χρησιμοποιησω.Εκανα μια ερωτηση αν σε συντομο χρονικο διαστημα θα εχω καποιο κερδος απο τυχερα παιχνιδια.(21.6.12 21.17 αθηνα).Καπου ειχα διαβασει οτι πρεπει να εχουμε καλες αποδοχες μεταξυ 2ου κ 8ου,αλλου παλι βλεπω οτι εμπλεκεται ο 5ος κ 6ος οικος που εχει σχεση με τυχερα παιχνιδια αν δεν κανω λαθος και ο 11ος οικος των επιθυμιων.Μπορει καποιος αν ειναι ευκολο να μου πει πως ακριβως να κινηθω γιατι δεν μπορω να τα συνδεσω ολα αυτα μεταξυ τους:wacko:

laparisienne
21-06-2012, 11:19 PM
Καλησπέρα.
Γενικά θα σου έλεγα να δεις 1ο,5ο,6ο.
Και να απολαύσεις το παρακάτω άρθρο για πιο ειδικές πληροφορίες.

Ωριαία Αστρολογία: Θα κερδίσουμε απόψε στον τζόγο; (http://php56.astrowin3.org/forum/%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%C E%B1-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7%C F%82-22/%CF%89%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-%CE%B8%CE%B1-%CE%BA%CE%B5%CF%81%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BF%CF%85%C E%BC%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%88%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%84%CE%B6%CF%8C%CE%B3%CE%BF;-10764/)

cancerian
22-06-2012, 12:52 AM
Mια μικρή αλλά εξαιρετικά θερμή παράκληση προς τους αναγνώστες αυτού του άρθρου :

Καταλαβαίνω απόλυτα την τον ενθουσιασμό μερικών αναγνωστών, αυτού του άρθρου, να εκθέσουν τις προσωπικές τους ερωτήσεις προς ανάλυση ή βοήθεια στην ερμηνεία του χάρτη. Κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ ιδανικό για τους περισσότερους από εμάς ( συμπεριλαμβανομένου και εμένα) . Ωστόσο όμως εδώ, ο χρόνος και ο χώρος είναι εξαιρετικά μικρός για μια τέτοια προτροπή.

Αν είναι δυνατόν, θα ήθελα να συγκεντρώσουμε τα σχόλια μας μόνο γύρω από αυτό το άρθρο. Κάτι δηλαδή που συμβαδίζει και με τους κανόνες του Forum. Αν είναι δυνατό, να αποφύγουμε τα σχόλια που αφορούν ερωτήσεις για άλλους ωριαίους χάρτες ή τεχνικές ερμηνείας.

Υπόσχομαι, πως μόλις βρω το χρόνο και το κουράγιο θα αναρτήσω και άλλους χάρτες ή τεχνικές ανάλυσης, εφόσον φυσικά μου το επιτρέπουν οι γνώσεις μου μέχρι τώρα.

με απεριόριστη εκτίμηση και αγάπη,
Cancerian

madness
26-06-2012, 07:51 AM
Καλησπέρα!
Για πώληση σπιτιού όπου βρέθηκε αγοραστής (μέσα σε ανάδρομη Αφροδίτη και ανάδρομο Κρόνο) έθεσα το ερώτημα αν τελικά θα το αγοράσει (4-5 μέρες εξαφανίστηκε και ανησυχώ...) και έχω τον εξής χάρτη: 26/6/12, 7.34 το πρωί, Λάρισα.
Εγώ είμαι Ωροσκ. Καρκίνος, άρα Σελήνη στην Παρθένο και ο υποψήφιος 7ος στον Αιγόκερω άρα Κρόνος (ορθόδρομος πλέον) στο Ζυγό. Το σπίτι 4ος στο Ζυγό άρα Αφροδίτη (ανάδρομη στους Διδύμους).
Το ότι ο Κρόνος είναι στον 4ο σημαίνει κάτι; Θα το αγοράσει; Αυτό ρωτάω και άκρη δεν βγάζω...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΕΛΕΝΗ1
26-06-2012, 08:25 AM
Σε περίπτωση που θέλουμε να εξετάσουμε την επιτυχία κάποιου σε κάποια εξέταση(π.χ. Πανελλήνιες ή κάποιο μάθημα εξεταστικής) κοιτάμε τον 9ο οίκο ή αυτό εξαρτάται από το είδος του μαθήματος;
Εμπλέκεται και ο 10ος οίκος;

jennygtrturbo
26-06-2012, 02:04 PM
Χίλια-χίλια ευχαριστώ cancerian για τις απίστευτα πολύτιμες διευκρινίσεις σου!!!!!!!Με βοήθησες πάρα-πάρα πολύ!!!!!!!!
Να είσαι πάντοτε καλά και να μας διαφωτίζεις!!!!!!

Καλή σου μέρα και καλημέρα και σε όλο το forum!!!!!

love1989
05-07-2012, 10:58 PM
Καλησπερα θα ηθελα να ζητησω την βοηθεια σας αν μπορειτε... Εκανα ενα χαρτη ωριαιας με ερωτημα " Θα με δεχθουν στο μεταπτυχιακο ναι ή οχι;" Το ερωτημα εγινε στις 22/6/12 η ωρα 11:52 το μεσημερι στη πολη Λεμεσο της Κυπρου...

Ελπιζω να μπορει καποιος να με βοηθησει....

love1989
06-07-2012, 02:02 PM
καποιος που να ξερει να με βοηθησει;; Ειμαι πολυ αγχωμενη η οποια απαντηση σας ειναι αποδεκτη ακομα και αρνητικη...

Τίνα Ζαχαριάδου
06-07-2012, 03:02 PM
Αγαπητή love1989 καταλαβαίνω το άγχος σου όμως η λογική του φόρουμ δεν είναι ν' απαντάμε σε πολύ προσωπικές ερωτήσεις, πολύ περισσότερο δε, στα ωριαία που βάζετε.

Το φόρουμ υπάρχει για συζητήσεις και μετάδοση γνώσης κι αυτό πρέπει να το κατανοήσετε τα μέλη διαφορετικά θα ερχόμαστε όλοι σε δύσκολη θέση.

love1989
06-07-2012, 03:06 PM
Eυχαριστω πολυ!

ΕΛΕΝΗ1
22-07-2012, 01:17 PM
Όπως ανέφερα πιο πάνω δεν υπερασπίστηκα κανέναν και τίποτα! Κατέθεσα την προσωπική μου άποψη. Και το ότι έχω γράψει χίλιες φορές πως σίγουρα είναι ανέφικτο να απαντώνται όλες οι προσωπικές ερωτήσεις σου λέει κάτι;;;
Σε πιο ακριβώς σημείο ζήτησα να και υπερασπίστηκα θερμά να αναλυθεί ωριαίος χάρτης δικός μου ή άλλου μέλους;ε;
Να διαβάζουμε πιο προσεκτικά πριν κατηγορήσουμε άδικα κάποιον.
Και αν ενδιαφερόσουν για το φόρουμ και ήθελες να είσαι σωστή και τυπική θα μπορούσες να μου είχες στείλει ένα προσωπικό μήνυμα για να μην με κατηγορήσεις άδικα δημόσια για κάτι το οποίο έβγαλες από το μυαλό σου ώστε να μη είχαμε γίνει και θέμα. Εσύ επέλεξες και δεν απαντάς αναγκαστικά όπως λες!
Και γιατί όλοι με κατηγορείται δεν μπορώ να το καταλάβω. Κάποιος που να μπορεί να κρίνει αυτά που είπα αντικειμενικά χωρίς να βάλει τις σάλτσες του δεν υπάρχει σε αυτό το φόρουμ;
Όπως είπα και πιο πάνω κουράστηκα να απαντάω και να δικαιολογούμε για πράγματα τα οποία ποτέ δεν έχω κάνει και δεν έχω πει!

orion12
09-04-2013, 12:13 AM
Καλησπέρα .!εχω ξεκινήσει να ασχολούμαι με την ωριαία αλλα θα ήθελα μια βοήθεια. Έκανα μία ερωτηση για επανασύνδεση. Αλλά δεν μπορώ να συνδυάσω τι σημαίνουν όλα αυτα. Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε ? Η ερώτηση έγινε, Παρασκευή 5 Απριλίου 2013, ώρα 00:44. Ωροσκόπος Τοξότης , άρα κυβερνήτης του ωροσκοπίου είναι ο Δίας, ο ερωτών (εγώ).Ο οποίος βρίσκεται στον 6ο οίκο, που είναι στους διδύμους.Επειδή είμαι και γυναίκα, με βάζω και Αφροδίτη, η οποία είναι στον Κριό, αλλά βρίσκεται σε αδυναμία. Αυτή βρίσκεται στο 4ο σπίτι.Η σελήνη είναι στον Υδροχόο στο 2ο οίκο, αρα η συνασθηματική μου κατάσταση έχει σχεση με τα οικονομικα ?Στον άντρα δίνω τον 'Ηλιο που είναι στον Κριό, βρίσκεται σε έξαρση στον 4ο και αυτός. Κυβερνήτης του Κριου είναι ο Άρης , ο οπόιος βρίσκεται και αυτός στον κριο, και βρίσκεται και αυτός στο 4ο οίκο. Για να δούμε αν θα γίνει η σχέση κοιτάμε και τον 7ο κ τον 5ο οίκο. Ο 7ος οίκος στην ακμή του έχει το ζώδιο των Διδύμων. Κυβερνήτης είναι ο ερμής, που βρίσκεται στους Ιχθύς και είναι σε πτώση , στον 3ο οίκο. Αν πάρουμε τον 5ο οίκο, την ακμή του την έχει στον Ταύρο που κυβερνήτη έχει την Αφροδίτη. Οι όψεις που έχουμε είναι :

Ήλιος ΣύνοδοςΑφροδίτη1.83

ΉλιοςΣύνοδοςΑρης2.94

ΉλιοςΕξάγωνοΔίας2.77


ΣελήνηΤρίγωνοΔίας4.94


ΣελήνηΤετράγωνοΚρόνος2.35

ΑρηςΣύνοδοςΉλιος2.94

ΑρηςΣύνοδοςΑφροδίτη1.10
ΕρμήςΤετράγωνοΔίας5.36

Μπορείτε να με καθοδηγήσετε παρακαλώ πολύ λίγο στην ερμηνεία, γιατί είμαι αρκετά μπερδεμένη ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για μία άμεση απάντηση

cancer1987
10-04-2013, 03:19 PM
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΟRION12..ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣ, ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΣΤΑ ΕΞΗΣ ΣΗΜΕΙΑ:
Α)Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ ΣΟΥ ΣΑΝ ΕΡΩΤΩΣΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΛΗΝΗ ΚΑΙ ΌΧΙ Η ΑΦΡΟΔΙΤΗ..ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΟΨΕΙΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ 2 ΠΛΑΝΗΤΕΣ, ΘΕΤΙΚΕΣ Η ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΟΙΚΟΥΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ.
Β)ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΗΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ (ΕΦΟΣΟΝ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΣΗ), ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΗΛΙΟ, ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΕΡΜΗ, ΚΥΒΕΡΝΗΤΗ ΔΗΛΑΔΗ ΤΩΝ ΔΙΔΥΜΩΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΩΡΟΣΚΟΠΟ ΤΟΞΟΤΗ.ΔΕΣ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΟΨΕΙΣ ΚΑΝΕΙ, Κ ΦΥΣΙΚΑ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΨΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΣΗΜΕΙΟΔΟΤΕΣ (ΕΡΜΗ, ΣΕΛΗΝΗ)
ΕΑΝ ΙΣΧΥΕΙ Η ΟΨΗ ΕρμήςΤετράγωνοΔίας 5.36 (ΑΠΟΚΛΙΝΟΥΣΑ ΟΨΗ), ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ.
ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΕΤΡΑΠΛΟΤΗΤΕΣ.ΠΟΙΑ Η ΣΧΕΣΗ ΤΩΝ ΣΗΜΕΙΟΔΟΤΩΝ ΣΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ.
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΑΠΟ ΆΛΛΑ ΜΕΛΗ ΠΙΟ ΈΜΠΕΙΡΑ, ΑΣ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΕΤΕ..

cancer1987
10-04-2013, 03:23 PM
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΕΞΙΣΟΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΌΨΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Η ΣΕΛΗΝΗ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΦΑΣΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ,Π.Χ. ΚΕΝΗ ΠΟΡΕΙΑΣ,ΚΛΠ

laoura_ath
13-04-2013, 02:07 PM
cancerian καλησπέρα,

θα ήθελα να με βοηθήσεις με το εξής:

δεν μπορώ να καταλάβω στο πρόγραμμα πότε θεωρώ ότι η σελήνη είναι κενής πορείας?
δλδ κοιτάω δεξια στις όψεις την ημερομηνία και την ώρα που είναι σχετικά με το θέμα?
Μπορείς να με βοηθήσεις με ένα παράδειγμα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

cancerian
15-04-2013, 12:11 PM
Καλησπέρα Laoura,

δυστυχώς τα αστρολογικά προγράμματα διαφέρουν ουσιαστικά μεταξύ τους. Δεν γνωρίζω σε πιο αναφέρεσαι. Δεν χρειάζεται όμως πινακάκια με ενδείξεις προκειμένου να καταλαβεις πότε η Σελήνη είναι Κ.Π.

Οταν η Σελήνη αποχωρίζεται από εναν πλανήτη και μέχρι να περάσει στο επόμενο ζώδιο δεν σχηματίζει κάποια (από τις 5 πτολεμαικές) όψη, τότε η Σελήνη είναι σε Κενό Πορείας. Ακόμα και όταν η τελευταία όψη της Σελήνης με κάποιο πλανήτη έχει γίνει πχ στις 27 ενός ζωδίου τότε μέχρι να περάσει στο επόμενο ζώδιο θεωρείται Κενή Πορείας.

orion12
15-04-2013, 08:48 PM
Αγαπητή cancerian,

Καταρχάς , να σε ευχαριστήσω θερμά για την ανταπόκρισή σου. Για να μην χρονοτριβώ και καταλαμβάνω χώρο, αν και προσωπικά λατρεύω την αστρολογία, και συγχώρεσέ με για τις πολλές ερωτήσεις ( στην ωριαία είμαι ακόμ αρχάρια ), σου παραθέτω τα εξής στοιχεία :
Α. μου λές να κοιτάξω τι όψεις κάνουν οι δύο πλανήτες: εννοείς οι 2 μου κυβερνήτες τι όψεις κάνουν ? Δία και Σελήνη ? ή Σελήνη και Αφροδίτη ?

Σελήνη Τρίγωνο Δίας 4.94

Σελήνη Τετράγωνο Κρόνος 2.35

Σελήνη Εξάγωνο Ουρανός 1.32

Σελήνη Τρίγωνο Μεσουράνημα 3.97


Αφροδίτη Σύνοδος Ήλιος 1.83

Αφροδίτη Σύνοδος Αρης 1.10

Αφροδίτη Τετράγωνο Πλούτωνας 5.54

Αφροδίτη Χιαστί Β. Δεσμός 0.19

Αφροδίτη Τρίγωνο Ωροσκόπος 1.58



Δίας Εξάγωνο Ήλιος 2.77

Δίας Τρίγωνο Σελήνη 4.94

Δίας Τετράγων Ερμής 5.36

Δίας Χιαστί Κρόνος 2.60

Δίας Εξάγωνο Ουρανός 3.63

Δίας Χιαστί Πλούτωνας 0.94

Δίας Αντίθεση Ωροσκόπος 3.02


Ο δίας βρίσκεται στους Διδύμους, στον 6 οικο, και ο 6ος έχει ακμή στον Ταύρο. Η αφροδίτη που βρίσκεται στον κριό, είναι στο 4ο οίκο με ακμή ο τέταρτος στον κριό. και η σελήνη μου βρίσκεται στον υδροχοο στο 2ο οίκο, με ακμή του 2ου στον Αιγοκερω.

η ερωτηση διατυπώθηκε όταν η σελήνη ήταν Σελήνη στον Υδρ 07° 33' 50" , άρα δεν ήταν κενή πορείας. Τις όψεις σου τις παρέθεσα πιο πάνω, αλλά δεν ξερώ τι θα κάνει μετά. Μπορείσ να βοηθήσεις σε αυτό μήπως ?

Επίσης έχω διαβάσει, πως τελικά κοιτάμε τον 5ο οίκο περισσότερα για τέετοια ζητήματα και όχι τον 7ο, που είναι περισσότερο για σχέσεις , γάμους , συνεργασίες κτλ.

Ο 7ος οίκος μοιράζεται τελικά και στους διδύμους και παίρνει κ απο καρκίνο. Τι κυβερνήτη παίρνουμε ? Επίσης αν πάρουμε και εξε΄τασουμε τον 5ο, αυτός ανήκει εξολοκλήρου σε Ταύρο.Άρα λοιτάω τελικά την Αφροδίτη σαν κυβερνήτη και σαν σημειοδότη του πρώην μου . ?

Εάν ναι, τότε η Αφροδίτη βρίκσεται σε αδυναμία στον Κριό, στον 4ο οίκο, που ανήκει κ ο 4ος στον Κριό.


ΣελήνηΤρίγωνοΔίας4.94
ΣελήνηΤετράγωνοΚρόνος2.35
ΣελήνηΕξάγωνοΟυρανός1.32
ΣελήνηΤρίγωνοΜεσουράνημα3. 97
ΕρμήςΤετράγωνοΔίας5.36
ΕρμήςΤρίγωνοΒ. Δεσμός0.57
ΕρμήςΕξάγωνοN. Δεσμός0.57
ΕρμήςΤετράγωνοΩροσκόπος2.34

Αυτές είναι οι όψεις που γίνονται.

Τώρα όσον αφορά τις τετραπλότητες.Σε αυτό δεν ξέρω αν το έχω σωστά. Ο σημειοδότης μου είναι ο Δίας, αφού έχω ωροσκόπο Τοξότη και ανήκει στο ζώδιο της φωτίας με κυβερνήτη τριπλότητας είτε ηίο είτε δια. Αφού όμως η ερώτηση έγινε 00:44, άρα νύχτα, έχει κυβερνήτη τριπλότητας τον Δία. Αυτό όμως τι μας λέει ακριβως ?Όμως έχω και δευτερο σημειοδότη την σελήνη στον υδροχοο, που είναι αέρας, και αφού έγινε βράδυ έχει κυβερνήτη τριπλότητας τον Ερμή.

Ο πρώην μου, αν πάρουμε τον 7ο οικο, που είναι στους Διδύμους, ανήκει στον αέρα, και έχει κυβερνήτη τριπλότητας τον Ερμή, όπως και η σελήνη μου . Αλλάζει καθολου τα δεδομένα αυτές οι πληροφορίες στην ερώτηση ?

Αν παρουμε τον 5ο οίκο, που ανήκει σε Ταύρο, έχει κυβερνλητη τριπλότητας την Σεληνη,

Δεν ξέρω αν βοήθησα ή αν περιέπλεξα τα πράγματα πιο πολύ.

Όπως και να έχει ανυπομονώ πολύ για μία εξήγηση....!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγνώμη για την κατάληψη του χώρου :-)

cancerian
16-04-2013, 03:06 PM
Προφανώς έχεις μπερδέψει εμένα ( Cancerian ) με τον Cancer1987. Σωστά νομίζω ; :lol:

cancer1987
16-04-2013, 03:52 PM
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ORION12,

ΕΦΟΣΟΝ Ο ΩΡΙΑΙΟΣ ΧΑΡΤΗΣ ΒΓΑΖΕΙ ΩΡΟΣΚΟΠΟ ΤΟΞΟΤΗ, ΘΑ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΔΙΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΕΛΗΝΗ, Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΕ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΣΗΜΕΙΟΔΟΤΗΣ ΤΟΥ ΕΡΩΤΟΝΤΟΣ (ΔΗΛΑΔΗ ΣΗΜΕΙΟΔΟΤΕΣ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ)
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΗΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΣΟΥ, ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΤΟΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΟΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ.ΠΡΟΦΑΝΩΣ Η ΑΚΜΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΙΔΥΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ ΤΩΝ ΔΙΔΥΜΩΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΡΜΗΣ (Ο ΣΗΜΕΙΟΔΟΤΗΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ).
ΕΠΙΜΕΝΩ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΛΕΩ, ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΟΙ 2 ΣΗΜΕΙΔΟΤΕΣ, ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ (ΑΠΟΚΛΙΝΟΥΣΑ ΟΨΗ), ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΒΡΕΙΤΕ.
ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΙΣ, ΔΕΝ ΈΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ, ΩΣΤΟΣΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΛΟΓΙΚΑ.Π,Χ. ΑΝ ΜΟΥ ΈΛΕΓΕΣ ΟΤΙ Ο ΕΡΜΗΣ (ΚΥΒΕΡΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ) ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΔΡΟΜΟΣ, ΘΑ ΣΟΥ ΈΛΕΓΑ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΕΠΑΝΑΣΥΝΔΕΣΗ.
ΕΠΙΠΛΕΟΝ, ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟΝ 5ο ΟΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΤΟΝ 7ο ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ Ο ΟΙΚΟΣ ΤΟΥ "ΑΛΛΟΥ" ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ, ΕΝΩ Ο 5ος ΕΙΝΑΙ Ο ΟΙΚΟΣ ΤΗΣ ΧΑΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΦΛΕΡΤ.ΤΕΛΟΣ, ΕΦΟΣΟΝ Η ΣΕΛΗΝΗ ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΟΨΕΙΣ, ΙΣΩΣ ΣΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ. ΙΣΩΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ 1 ΧΑΡΑ, Κ ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΗΝ.
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΥ ΒΟΗΘΗΣΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕΛΗ ΝΑ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ ΑΝ ΚΑΠΟΥ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.

cancerian
16-04-2013, 04:24 PM
Θα ήθελα να κάνω και εγώ μερικά σχόλια πάνω στο θέμα που θέτει η Orion12 και ο Cancer1987. Θα το κάνω το αργά το απόγευμα όμως ! :)

magiclife
16-04-2013, 06:23 PM
Καλησπέρα Laoura,

δυστυχώς τα αστρολογικά προγράμματα διαφέρουν ουσιαστικά μεταξύ τους. Δεν γνωρίζω σε πιο αναφέρεσαι. Δεν χρειάζεται όμως πινακάκια με ενδείξεις προκειμένου να καταλαβεις πότε η Σελήνη είναι Κ.Π.

Οταν η Σελήνη αποχωρίζεται από εναν πλανήτη και μέχρι να περάσει στο επόμενο ζώδιο δεν σχηματίζει κάποια (από τις 5 πτολεμαικές) όψη, τότε η Σελήνη είναι σε Κενό Πορείας. Ακόμα και όταν η τελευταία όψη της Σελήνης με κάποιο πλανήτη έχει γίνει πχ στις 27 ενός ζωδίου τότε μέχρι να περάσει στο επόμενο ζώδιο θεωρείται Κενή Πορείας.

Άρα δηλαδή με το που θα μπεί στο νέο ζώδιο παύει και η κενη πορεία?Θα ήταν δυνατόν κατα τη διέλευσή της σε ένα ζώδιο να μη σχηματίσει καμμία όψη με κανέναν πλανήτη?

και μια ερώτηση:η οποιαδήποτε επικοινωνία σημειοδοτείται απο τον 3ο οίκο?
εχω την εξής απορία:θέλω να στείλω ενα mail οπότε μου δημιουργήθηκε η απορία της απορίας.Το πώς διατυπώνεις το ερώτημα σαφώς και αλλάζει τον τρόπο ερμηνείας.ετσι πχ μπορώ να ρωτήσω:"αν στείλω το mail θα έχω θετικά αποτελέσματα?"ή να ρωτήσω:"πότε είναι καλύτερα(χρονικά) να στείλω το mail ωστε να έχω θετικά αποτελέσματα?".Βέβαια δεν ξέρω αν μπορεί η ωριαία να απαντήσει στο 2ο.Το 1ο μου φαίνεται πιο σωστό αλλά μια αρνητική απάντηση θα μπορούσε να σημαίνει ότι οκ τώρα δεν είναι καλή στιγμή να το στείλω αλλά δε μου φαίνεται και νορμαλ να κάνεις συνεχώς ωριαίους "να το στείλω τώρα?" μέχρι να πετύχεις την κατάλληλη στιγμή!Όπως και ναχει οι δείκτες θα ναι ο 3ος οίκος ο δικός μου και ο 3ος του παραλήπτη?

cancerian
16-04-2013, 08:35 PM
Mερικές σκέψεις στα προαναφερθέντα σχόλια :

1) Eν αρχή ην η ερώτηση : Παρατήρησα στα προηγούμενα σχόλια πως η ερώτηση που γέννησε τον ωριαίο χάρτη της Οrion12, δεν αναφέρεται πουθενά. Tα πάντα, ξεκινούν και τελειώνουν με την ερώτηση που κάνει ο εκάστοτε ερωτών. Οι ακριβείς λέξεις που θα χρησιμοποιήσει, ο τρόπος που θα εκτελέσει την ερώτηση, η ερώτηση και το περιεχόμενο της, καθορίζουν ΑΠΟΛΥΤΑ, τον τρόπο με τον οποίο θα κριθεί ένας ωριαίος χάρτης. Συχνά φαίνεται πως το μόνο που απαιτείται για να δώσουμε μια απάντηση είναι μια όψη μεταξύ του ερωτώντα και του ζητούμενου. Ωστόσο δεν ισχύει αυτό πάντα. Πάντα εν συνοδεία με την ερώτηση ακολουθείται και η κρίση μας.

2) Η δική μου εμπειρία δείχνει πως το κενό πορείας της Σελήνης δεν είναι πάντα ένας δείκτης που επιτελεί αρνητικό ρόλο στο χάρτη. Ξανά, σύμφωνα με την απόχρωση της ερώτησης μπορεί να σημειοδοτήσει ανάλογα αποτελέσματα χωρίς να παρακωλύει ή να εμποδίζει τα γεγονότα. Αλλά πως γίνεται κάποιος να προσπαθεί να κρίνει έναν χάρτη χωρίς να γνωρίζει τουλάχιστο τα βασικά και σε αυτό συμπεριλαμβάνεται το κενό πορείας της Σελήνης.

3) Ο 5ος οίκος στην παραδοσιακή αστρολογία σημειοδοτεί τις απολαύσεις. Μέρος των απολαύσεων είναι το φλερτ και το σεξ. Από την άλλη πλευρά, ο 7ος οίκος σημειοδοτεί πάντα το άλλο πρόσωπο. Πάντα χρειάζονται δυο για να χορέψουν τάνγκο και όχι ένας. Επομένως μέσα από τον 7ο οίκο αναδύονται ερωτήσεις που πάντα θα αφορούν ένα πρόσωπο που είτε δεν θα υποστηρίζεται/σημειοδοτείται από άλλους οίκους , είτε θα αφορά το πρόσωπο στο οποίο αναφέρεται μια ερωτικής φύσεως ερώτηση. Ακόμα και η ώρα που πληρώνει κάποιος για να βρεθεί με μια ιερόδουλο είναι θέμα 7ου. Η ποιότητα του σεξ που θα έχει, θα είναι θέμα 5ου. Το πιάνετε ? ;)

4) Γιατί αναφέρεστε στις τριπλότητες ; Ποιος ο λόγος από τη στιγμή που α) δεν γνωρίζουμε την ερώτηση για να δούμε με ποιο τρόπο θα δουλέψουμε και β) δεν γνωρίζουμε τι είναι είναι οι τριπλότητες μιας και η κρίση του χάρτη μας δεν βασίζεται μονάχα στην τριπλότητα αλλά σε όλους τους τίτλους των θεμελιωδών δυνάμεων.

5) Ο Ήλιος και η Αφροδίτη παίζουν σπουδαίο ρόλο στις ερωτικές ερωτήσεις. Ωστόσο όχι πάντα ! Όχι σε όλες τις ερωτήσεις.


6) Προς Cancer1987, ήσουν πολύ εύστοχος στις παρατηρήσεις σου ! Μπράβο νεαρε ! :D

cancer1987
16-04-2013, 09:14 PM
ΚΑΛΕ ΚΟΠΕΛΑ ΕΙΜΑΙ...ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ..!

laoura_ath
22-04-2013, 05:30 PM
αναφερόμουνα στο πρόγραμμα του myhoroscope. έχω μπερδευτεί αρκετα. Αν η ερώτηση μου γίνει πχ στις 14 το μεσημέρι αλλά η αλλαγή της σελήνης γίνεται στις 22 το βράδυ την υπολογίζουμε σαν σελήνη κοινής πορείας?

ligero
24-04-2013, 04:40 PM
αναφερόμουνα στο πρόγραμμα του myhoroscope. έχω μπερδευτεί αρκετα. Αν η ερώτηση μου γίνει πχ στις 14 το μεσημέρι αλλά η αλλαγή της σελήνης γίνεται στις 22 το βράδυ την υπολογίζουμε σαν σελήνη κοινής πορείας?

Laoura,

Κενό πορείας Σελήνης είναι όταν ετοιμάζεται να βγει από το ζώδιο όπου την εντοπίζεις και ΔΕΝ κάνει όψη με πλανήτη. Αυτά πολύ γενικά και ελπίζω να σε βοηθάει!

Amarige
25-04-2013, 02:07 AM
Να θεσω κ εγώ μια απορία;Ποια στο καλό είναι η "άλλη";
Συγκεκριμενα: ο χαρτης ειναι μιας φιλης, μου τον εδειξε για μια δευτερη γνωμη. Ειχε σοβαρη μακροχρονια σχεση με καποιον, χώρισαν αλλά κρατησαν επαφες. Πριν καποιους μηνες ξανασυναντηθηκαν κ της ειπε ότι ακομα ειναι ερωτευμενος μαζί της! Όντας μονη η ίδια πολύ καιρό, του προτεινε να ξαναπροσπαθησουν και να δουν πώς θα κυλήσει το πράγμα, κ τοτε της ειπε ότι εχει σχεση με καποια άλλη κοπέλα, που ΔΕΝ ειναι σοβαρή μεν, αλλά δε θελει να την... απατήσει δε! Κι αυτή η μη σοβαρή υποτιθεται σχέση, κρατάει περίπου ένα χρόνο τώρα! Η φίλη μου, όπως ειναι λογικό νομίζω, έμεινε κατάπληκτη γτ όλα αυτά ειναι κάπως αντιφατικά. κ έκανε μια ωριαια με το ερώτημα αν θέλει πραγματικά την άλλη κοπέλα.
Στο χαρτη ο 1ος στο Σκορπιό, ο 7ος στον Ταύρο. Αρης- Άφρο δηλ σε σύνοδο συγκλινουσα στον Κριό. Το θεμα ειναι ποια ειναι η άλλη; Αφροδιτη δεν μπορεί να ειναι γτ η Αφροδιτη στη συγκεκριμενη ωριαια ειναι δεικτης του άντρα. Κοιτάξαμε τον 5ο του 7ου, στον Ζυγό, πάλι Αφροδίτη δηλ! γινεται;Μεσα στον 7ο υπήρχε ένας Δίας. Μηπως η άλλη ειναι ο Δίας; Πιθανότατα. Σε συγλίνων εξάγωνο με την Άφρο κι αυτός. Θέλει και τις δύο δηλ; Ή μήπως όλα αυτά τα ερωτήματα πρέπει να πεταχτούν στον κάλαθο των αχρήστων, αφού η Σελήνη ειναι στις 29ο της Παρθένου και μας αποχαιρετά;
Ο χάρτης έγινε στις 26 Μαρτίου στο Αγρίνιο, 22.38. Δε θελω αναλυση του χάρτη εννοείται (άλλωστε νομίζω ότι σωστά σε γενικές γραμμές τον αναλύσαμε ;)) κ έθεσα την απορία μου όπως βλέπετε ένα μηνα μετά την κατάστρωση του χάρτη, οπότε η ερωτούσα έχει παρει πια καποιες απαντησεις. Θα θελα μονο, αν είναι δυνατόν, να μου πει καποιος αν σωστά θεωρησα ότι η άλλη ειναι ο Δίας αφού ειναι μεσα στον 7ο κι αν γενικά μπορούμε να παρουμε απαντησεις σε τετοια ερωτήματα, οταν η Σελήνη βρισκεται στις τελευταίες μοίρες. Αυτά! :confused:

ligero
25-04-2013, 03:30 PM
Να θεσω κ εγώ μια απορία;Ποια στο καλό είναι η "άλλη";
Συγκεκριμενα: ο χαρτης ειναι μιας φιλης, μου τον εδειξε για μια δευτερη γνωμη. Ειχε σοβαρη μακροχρονια σχεση με καποιον, χώρισαν αλλά κρατησαν επαφες. Πριν καποιους μηνες ξανασυναντηθηκαν κ της ειπε ότι ακομα ειναι ερωτευμενος μαζί της! Όντας μονη η ίδια πολύ καιρό, του προτεινε να ξαναπροσπαθησουν και να δουν πώς θα κυλήσει το πράγμα, κ τοτε της ειπε ότι εχει σχεση με καποια άλλη κοπέλα, που ΔΕΝ ειναι σοβαρή μεν, αλλά δε θελει να την... απατήσει δε! Κι αυτή η μη σοβαρή υποτιθεται σχέση, κρατάει περίπου ένα χρόνο τώρα! Η φίλη μου, όπως ειναι λογικό νομίζω, έμεινε κατάπληκτη γτ όλα αυτά ειναι κάπως αντιφατικά. κ έκανε μια ωριαια με το ερώτημα αν θέλει πραγματικά την άλλη κοπέλα.
Στο χαρτη ο 1ος στο Σκορπιό, ο 7ος στον Ταύρο. Αρης- Άφρο δηλ σε σύνοδο συγκλινουσα στον Κριό. Το θεμα ειναι ποια ειναι η άλλη; Αφροδιτη δεν μπορεί να ειναι γτ η Αφροδιτη στη συγκεκριμενη ωριαια ειναι δεικτης του άντρα. Κοιτάξαμε τον 5ο του 7ου, στον Ζυγό, πάλι Αφροδίτη δηλ! γινεται;Μεσα στον 7ο υπήρχε ένας Δίας. Μηπως η άλλη ειναι ο Δίας; Πιθανότατα. Σε συγλίνων εξάγωνο με την Άφρο κι αυτός. Θέλει και τις δύο δηλ; Ή μήπως όλα αυτά τα ερωτήματα πρέπει να πεταχτούν στον κάλαθο των αχρήστων, αφού η Σελήνη ειναι στις 29ο της Παρθένου και μας αποχαιρετά;
Ο χάρτης έγινε στις 26 Μαρτίου στο Αγρίνιο, 22.38. Δε θελω αναλυση του χάρτη εννοείται (άλλωστε νομίζω ότι σωστά σε γενικές γραμμές τον αναλύσαμε ;)) κ έθεσα την απορία μου όπως βλέπετε ένα μηνα μετά την κατάστρωση του χάρτη, οπότε η ερωτούσα έχει παρει πια καποιες απαντησεις. Θα θελα μονο, αν είναι δυνατόν, να μου πει καποιος αν σωστά θεωρησα ότι η άλλη ειναι ο Δίας αφού ειναι μεσα στον 7ο κι αν γενικά μπορούμε να παρουμε απαντησεις σε τετοια ερωτήματα, οταν η Σελήνη βρισκεται στις τελευταίες μοίρες. Αυτά! :confused:

Θα τολμήσω να γράψω μια σκέψη αν και δεν είμαι ειδική στο θέμα - ελπίζω μόνο να μην μπερδέψω περισσότερο.
Νομίζω ότι η ερώτηση έχει κάποιες ελλείψεις εξ αρχής για να σου δώσει πιο ξεκάθαρες απαντήσεις.
Γνώμη μου είναι πως από τη στιγμή που βρίσκεις το ΔΙΑ στον 7ο τότε ο ΔΙΑΣ είναι ο νεαρός και ως ΔΙΑΣ στους διδύμους δικαιολογεί εν μέρη την διπλότητα με τις κοπέλες, τα λόγια αέραπου ίσως είπε ή μάλλον το δίλημμα!
Από την άλλη η Σελήνη βγαίνοντας από Παρθένο κάνει αμέσως κάποια όψη; Αυτό πρέπει να δεις για τη Σελήνη.
Αυτά τα λίγα! Καλή επιτυχία!

Τίνα Ζαχαριάδου
26-04-2013, 10:58 AM
Amarige το ωριαίο σου είναι πολύ απλό. Ο Δίας είναι συγκυβερνήτης 7ου και δέιχνει πως το παλικάρι ενδιαφέρεται για διπλά πράγματα, νομίζω πως δεν χρειάζεται να δεις τίποτα άλλο που να αποδεικνύει το άλλο πρόσωπο.

Η φίλη του είναι ο 5ος παράγωγος του ωριαίου δηλαδή ο 11ος. Το γεγονός πως η Αφροδίτη είναι κυβερνήτης και των δυο δείχνει αμοιβαίο ενδιαφέρον και αιτήματα που έχουν κοινά που δεν είναι άλλα από αυτά του Άρη στον Κριό, πάθος, σεξ, εντάσεις κτλ.

Και οι δυο είναι στο ζώδιο της ερωτούσας επομένως υπάρχει ενδιαφέρον για τη φίλη σου όμως δεν υπάρχει όψη μεταξύ τους.

Η Σελήνη μια από τα ίδια, δεν έχει όψη και ο ωροσκόπος στην καμένη ζώνη και επάνω σε δύσκολο απλανή, η Αφροδίτη καμένη από Ήλιο που σημαίνει πως όλο και κάτι κρύβει ο λεγάμενος. Νομίζω πως εύκολα μπορείτε να πάρετε απάντηση.

Μην προβληματίζεστε όταν βλέπετε ίδιους κυβερνήτες, κοιτάξτε το χορηγό τους από θέση, οίκο, δείτε την όψη που σχηματίζει, αν σχηματίζει και θα πάρετε τις απαντήσεις που ζητάτε.

Amarige
28-04-2013, 02:55 PM
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τίνα κατέληξα στο ίδιο συμπερασμα απο διαφορετικό κάπως δρόμο. Αφήνοντας στην άκρη το "ποια είναι η άλλη τελικά" ειδα οτι υπαρχει ενδιαφερον για τη φίλη μου απ αυτόν και λόγω της Αφροδίτης στην κυβερνηση του Άρη και λόγω της συγκλίνουσας συνόδου της Αφροδίτης με τον Άρη. Αλλά ειδα ότι η Σελήνη μπαινοντας στο Ζυγό θα κανει αντιθεση και με Αφρο και με Άρη (που ειναι η ερωτούσα), οπότε δε θα γινει τιποτα. Ο τύπος θα μεινει με την κοπέλα του. Ελπίζω να το σκεφτηκα σωστά. Εσύ γιατί λες οτι η Σελήνη δεν κανει όψη; λάθος το βλέπω; Επισης εμενα ο χαρτης βγάζει τον ωροσκόπο στις 22 του Σκορπιού, σ αυτές τις μοιρες δεν εχει φύγει από την καμμένη ζώνη;
Ανεξαρτητα απ τα παραπάνω, δεν ειναι τυχαίο ότι όλα αυτά συμβαίνουν στον 5ο οίκο ε;;)
Την καμενη Αφροδίτη την προσεξα κι εγώ, τι να πω, πως σκεφτονται μερικοί άνθρωποι κ πώς πράττουν, ακόμα με εκπλήσσει. Γιατι αυτός με τη φίλη μου ήταν πρώην σύζυγοι, δε μιλάμε για μια απλή σχεση κ γενικά αυτός πολύ τίμιος και ειλικρινης χαρακτήρας, δεν την έκανε έτσι την ωριαία με το συγκεκριμένο ερώτημα, δεν καταλαβαινε πώς ταιριάζει το "δεν έχω σοβαρή σχέση μαζί της και της το έχω ξεκαθαρισει να μην περιμενει τιποτα από μένα" με το γεγονός ότι αυτη η σχεση κρατα ένα χρόνο τώρα, ειναι συνεχεια μαζί και το "είμαι ακόμα ερωτευμενος μαζί σου"! Υποψιαζομαι ότι ο λεγάμενος μάλλον λέει ψέματα στον ίδιο του τον εαυτό, ποιος ξερει γιατί...
Αυτά, γιατί το γυρίσαμε/γύρισα στο κουτσομπολιό στο τέλος. :o

Τίνα Ζαχαριάδου
28-04-2013, 03:39 PM
Γεια σου Amarige

Η Αφροδίτη στην κύβερνηση του Άρη δείχνει ενδιαφέρον όμως η πρώτη της όψη δεν είναι με Άρη αλλά με Ήλιο. Στην ωριαία δεν πιάνουμε όλες τις όψεις που σχηματίζονται παρά μόνο της Σελήνης. Ενδιάμεσα από Αφροδίτη/Άρη παρεμβάλλεται ο Ήλιος επομένως η όψη μεταξύ Αφροδίτης/Άρη ματαιώνεται. Για την καμένη ζώνη έχεις δίκιο, πέρασα δυο χάρτες έναν με θερινή ώρα κι επειδή δεν θυμόμουν πότε ακριβώς άλλαξε η ώρα κοίταξα τις αστρολογικές εφημερίδες και είδα πως όταν έβαλε η φίλη σου το ωριαίο δεν είχε αλλάξει η ώρα. Έτσι πέρασα και τον 2ο χάρτη αλλά μου έμεινε στο μυαλό ο "καμένος ωροσκόπος" αφού στον 1ο χάρτη ήταν στην καμένη ζώνη.

Όσο για την Σελήνη, πράγματι αλλάζει ζώδιο όμως μέχρι να βγει από την Παρθένο δεν πιάνει όψη. Μπαίνοντας στο ζώδιο του Ζυγού για να πιάσουμε όψη της Σελήνης με άλλον πλανήτη θα πρέπει ο άλλος πλανήτης να βρίσκεται στις 3 πρώτες μοίρες. Η Αφροδίτη βρίσκεται στις 5 μοίρες επομένως δεν υπολογίσουμε την αντίθεση. Για την ακρίβεια στον χάρτη η Σελήνη βρίσκεται στην πτώση της Αφροδίτης που σημαίνει ότι τη δεδομένη στιγμή που μπήκε ο χάρτης η φίλη σου τον "είχε στην μπούκα". Όταν όμως μπει στον Ζυγό και στην κυριαρχία του θα θυμηθεί περσινά ξυνά σταφύλια και τότε θα χρειαστεί τη βοήθεια σου κι ας μην σχηματίζει όψη αντίθεσης μαζί του.

Το γεγονός πως όλα συμβαίνουν στον 5ο οίκο μπορεί να σχετίζεται με παιδιά αν υπάρχουν ή στο γεγονός πως κι ένα φλερτ/σεξ με την πρώην δεν μας χαλάει καθόλου, άσχετα απ' το αν γίνει ή όχι.

Amarige
28-04-2013, 06:52 PM
Την είδα την παρεμβολή του Ήλιου, αλλά σκέφτηκα ότι ο Ήλιος ίσως να είναι πάλι αυτός μια και συνηθίζεται να δίνουμε στον άντρα και τον Ήλιο. ώστε για να πιάσουμε όψη της Σελήνης με άλλον πλανήτη θα πρέπει ο άλλος πλανήτης να βρίσκεται στις 3 πρώτες μοίρες; Δεν το ξερα αυτό. Να γτ πρέπει να ρωτάμε, πάντα μαθαίνουμε και κάτι! :)

Αυτό που λες τελευταία " Όταν όμως μπει στον Ζυγό και στην κυριαρχία του θα θυμηθεί περσινά ξυνά σταφύλια και τότε θα χρειαστεί τη βοήθεια σου κι ας μην σχηματίζει όψη αντίθεσης μαζί του" τι εννοείς; δεν κατάλαβα, θα θελήσει η φίλη μου να κανει ξανα κατι μαζί του ή αυτός; κι εγώ πού κολάω; Από την εξελιξη της ιστορίας πάντως αυτός δεν ξαναεμφανιστηκε, δηλ μιλησανε δυο φορές στο τηλέφωνο, ουσία μηδέν όμως, κι αυτό ήταν.

Τίνα Ζαχαριάδου
28-04-2013, 10:43 PM
Amarige μου αυτό που εννοώ είναι ότι θα της φύγει ο θυμός, θα την πιάσει η καψούρα και εσύ σαν φίλη της θα πρέπει να της συμπαρασταθείς :love:

Οσο για τον Ήλιο θα τον πάρω ως φυσικό σημειοδότη του συζύγου μόνο όταν είναι μπλεγμένοι οι κυβερνήτες και δεν βγάζω άκρη, διαφορετικά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δίνω δυο κυβερνήτες στο ζητούμενο και να μπλέκω κι άλλους δείκτες.

Amarige
29-04-2013, 08:22 PM
Πράγματι αυτό έγινε! Γι αυτό κι έπεσαν κι εκείνα τα τηλέφωνα που είπα παραπάνω. αλλά κατάλαβε ότι δε γινεται τιποτα, αυτός μια χαρά περναει με την άλλη, οπότε κι εκει τελείωσε το θέμα...

marousi
01-05-2013, 10:08 PM
Γεια σε όλους! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση!Αν σε ωριαια ερωτηση οι δυο συματοδοτες δεν κάνουν οψη, ομως η σελήνη κάνει όψη με τον ενα συματοδότη μετα με εναν άλλον πλανητη ή με άλλους και μετά με το δεύτερο συματοδότη,μπορεί σε αύτη τη περιπτωση να θεωρηθεί οτι γίνεται μεταφορά φωτός?

gold soul
01-05-2013, 10:28 PM
ναι marousi, η σελήνη είναι ο κυριότερος μεταφορέας φωτός στην ωριαία.. πληροφοριακά, όλα αυτά κι άλλα πολλά θα απαντηθούν στο διαδικτυακό σεμινάριο που θα κάνουμε στις 12 Μαΐου.. σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει - ή όποιον άλλο που έχει απορίες επάνω στην ωριαία Σειρά σεμιναρίων από το MyHoroscope.gr - 12 Μαΐου (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%C F%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%C F%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82-135/%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AC-%CF%83%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CF%81%CE%AF%C F%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-myhoroscope-gr-12-%CE%BC%CE%B1%CE%90%CE%BF%CF%85-14380/)

marousi
01-05-2013, 11:49 PM
το ξέρω οτι η σελήνη ειναι ο κυριότερος μεταφορέας φωτος για την περιπτωση που παρεμβαλονται αλλοι πλανητες σε αυτη τη μεταφόρα ηθελα να μάθω.Ευχαριστώ

Victory
29-05-2013, 10:38 AM
Καλημέρα σας. Εχω καποιες απορίες περί ωριαίας. Η ερώτηση που έκανα αφορά στο αν θα υπάρξει αλλαγή τόπου κατοικίας . Ο ωροσκόπος Σκορπιός - Αρης στον 7ο στην 28η του Ταυρου-όχι καλή θέσηκαι σε τελευταίες μοίρες,(επειδή ειμαι στο ξεκίνημα της μαθησης περί ωριαίας λαμβάνω τους παραδοσιακόυς για να μην μπερδευομαι με πολλούς πλανήτες) . Κυβερνήτης 9ου Σελήνη στον 3ο Αιγόκερω (αδυναμία) στην 26η μοίρα . Ο Κ1ου δεν κάνει καμία όψη με τον Κ9ου, αλλά η Σελήνη θα κάνει σε 2ο ένα τρίγωνο με τον όχι καλό Αρη στον 7ο. Η Αφρο είναι σε σύνοδο με Δία στον 8ο στους Διδυμους. Και τέλος ο ΒΔ σε σύνοδο με ωροσκόπο, άρα ο ΝΔ σε σύνοδο με ακμή 7ου. Αν σας πω ότι με μπέρδεψε η παντηση , είναι όχι τελικά ή ναι λόγω του τριγώνου της Σελήνης με τον Αρη...Κοίταξα αντισκιές, τίποτα, υποδοχές τίποτα....βοήθεια παρακαλώ πολύ....(μάλλον είμαι πολύ αρχάρια τελικά :cry:)

Τίνα Ζαχαριάδου
29-05-2013, 06:56 PM
Και αρχάρια να μην ήσουν πάλι Άρη θα έπαιρνες για κυβερνήτη Σκορπιού :p.

Κάτι έχω μπερδέψει;;;...κυβερνήτης 1ου λες πως είναι ο Άρης και κυβερνήτης 9ου η Σελήνη. Αρχικά μας λες πως ο κυβερνήτης του 1ου δεν κάνει όψη με τον κυβερνήτη του 9ου και μετά λες πως θα κάνουν τρίγωνο :lost:;

Και κάτι άλλο ... για κοίταξε πάλι τις υποδοχές έχει μια αρκετά σημαντική αμοιβαία υποδοχή ο χάρτης.

Victory
30-05-2013, 08:02 AM
Τινα μου καλημέρα, και :wacko::o έχεις δίκιο...Εγραψα λάθος. Ο Κ9ου θα κάνει τρίγωνο με τον Κ1ου. Η αμφιβολία μου για το αποτέλεσμα προκυπτει απ την πολύ αδύναμη θέση των σημειοδητων...Αλλα την αμοιβαία υποδοχή Τίνα μου δεν μπορώνα την βρω. (Ο Αρης είναι στην Αφροδίτη, η Αφρο στον Ερμή. Ερμής Ηλιος Δίας στην αφρο , Σελήνη στον Κρόνο και Κρόνος στον Αρη....) Ποια είναι ;

Victory
30-05-2013, 08:53 AM
κοιτάζοντας ξανα τον χάρτη βλέπω ότι η Σελήνη είναι στην έξαρση του Αρη και ο Αρης στην έξασρη της Σελήνης. Αυτό εννοείς Τϊνα μου αναφερόμενη στην αμοιβαία υποδοχή; (Πίστευα ότι δεν ανηκει στην αμοιβαία υποδοχή η έξαρση :o)

Victory
30-05-2013, 09:45 AM
Ναι υπάρχει το συγκλίνον τρίγωνο στους σημειοδότες, και η αμοιβαία υποδοχή, άρα θετική έκβαση, αλλά η άσχημη τοποθέτηση τους τι υποδηλώνει; Οτι ναι μεν θα γίνει αλλά δεν θα είναι για καλό; ή ότι θα γίνει με πολλές δυσκολίες;

lolita1111
30-05-2013, 12:26 PM
Αγαπητοί φίλοι γειά σας,
θα ήθελα την βοήθειά σας αν έχω βγάλει σωστά συμπεράσματα, σε ερώτηση επανασύνδεσης σε ωριαίο χάρτη σηματοδότης δικός μου Ερμής και Σελήνη, δικοί του Κρόνος Ηλιος, ο Ερμής κάνει τρίγωνο απο τους διδύμους στον 10ο με τον κρόνο στον Σκορπιό στον 3ο. Η Σελήνη αυτή την στιγμή βρίσκεται στον 6ο οικο στον υδροχόο και πρόκειται να κάνει τριγωνο πάλι με τον Κρόνο. Απ' ότι καταλαβαίνω θα υπάρξει επανασύνδεση σωστά; αλλα με προβληματίζει οτι ο Κρόνος είναι ανάδρομος :rolleyes: ποια η γνώμη σας παρακαλώ; Σας ευχαριστώ πολύ

Victory
30-05-2013, 04:58 PM
lolita 1111 καλησπέρα.Δοκιμάζω και η Τίνα και οι υπόλοιποι αν το δουν ας με διορθώσουν. Απ ότι καταλαβα η όψη που ισχύει είναι μόνο το συγκλίνων τρίγωνο που ΘΑ (θα ήθελα να το επιβεβαιώσεις αυτό σε παρακαλώ) γίνει μεταξύ της Σελήνης και του ανάδρομου (ένδειξη ότι κοιταει και σκέφτεται το τι έγινε ;)) το Κρόνου. Αυτό από μόνο του είναι πολύ θετικό μιας και δηλώνει ότι θα υπάρξει επικοινωνία μιας και ο Κρόνος βρίσκεται στον 3ο οίκο της επικοινωνίας. Ο Ερμής δεν κάνει ακόμη τρίγωνο με Κρόνο , αλλά θα κάνει σε λίγο καιρό και αυτό είναι επίσης καλό σημαδι...Νομίζω ΄'οτι το αποτέλεσμα είναι θετικό...(Ενημέρωσε μας :o)

Τίνα Ζαχαριάδου
30-05-2013, 08:33 PM
Βρε παιδιά συγνώμη κιόλας αλλά προσέξτε λίγο τους χάρτες ..... πως θα κάνει τρίγωνο η Σελήνη από τον Υδροχόο με τον Κρόνο από το Σκορπιό; Όσο για το τρίγωνο του Ερμή με τον Κρόνο για να πιαστεί, ο Κρόνος θα έπρεπε να βρίσκεται στις 3 πρώτες μοίρες του Σκορπιού.

Που διαβάσατε ότι πιάνουμε τόσο μακρινές όψεις ειδικά όταν ο Ερμής δεν έχει αλλάξει ακόμη ζώδιο;

Επιπλέον ακόμη κι αν πιάναμε την όψη έχουμε παρεμπόδιση από Σελήνη που πρώτη πιάνει τον Ερμή με τρίγωνο.

Victory
30-05-2013, 09:58 PM
Oυπς :( ούτε αναδρομος να ήταν...Εχεις δίκιο Τινα...

lolita1111
31-05-2013, 09:35 AM
Καλημέρα σας,
σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. Προφανώς εγώ ακόμα δεν μπορώ να ερμηνεύσω σωστά τον χάρτη απ΄ότι καταλαβαίνω σκούρα τα πράγματα;:confused: Ποια όψη θα έπρεπε να πάρω δηλαδή;

lolita1111
31-05-2013, 10:46 AM
Μάλλον τα έχω κάνει μπάχαλο:wacko: Φοβάμαι ότι πήρα λάθος σηματοδότη δικό μου και ο σωστός είναι ο Ηλιος, (ο χάρτης έγινε 30 Μαΐου 12:13) ο οποίος δεν σχηματίζει καμία όψη με τον Κρόνο αυτή τη στιγμή, αλλά όταν περάσει ο Ηλιος στον Καρκίνο τότε βλέπω κάνει όψη τριγώνου. Τι λέτε είναι σωστή η ερμηνεία μου ή είμαι εκτός παντελώς:lol:

Τίνα Ζαχαριάδου
31-05-2013, 03:08 PM
Θα έπρεπε να κοιτάξεις όψεις μεταξύ Ήλιου / Κρόνου και Σελήνης / Κρόνου. Ο Ήλιος δεν κάνει, το ίδιο και η Σελήνη. Το μόνο που έχεις είναι μια μικτή αμοιβαία υποδοχή Σελήνης / Κρόνου. Η Σελήνη βρίσκεται βρίσκεται στο ζώδιο του Κρόνου και ο Κρόνος στην πτώση της.

Καθαρά εγκυκλοπαιδικά, το ωριαίο σου είναι άκυρο διότι δεν γνωρίζεις βασικές αρχές ωριαίας αστρολογίας. Αυτό σημαίνει πως για τρεις μήνες περίπου δεν μπορείς να βάλεις ξανά το ίδιο ερώτημα, είτε σε σένα, είτε σε κάποιον άλλον.

lolita1111
31-05-2013, 06:22 PM
Σε ευχαριστώ πολύ Τίνα μου,
θα προσπαθήσω να μελετήσω περισσότερα γιατί σίγουρα είμαι αρχάρια.

ΤΗΡΟΥΛΑ
07-06-2013, 03:37 AM
Γειά σας θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Όπως όλοι γνωρίζουμε τα αδέρφια τα βλέπουμε από τον 3ο οίκο αλλά παίζει ρόλο η ηλικιακή διαφορά; Δηλαδή όταν κάνω ερώτηση για την αδερφή μου, η οποία είναι μεγαλύτερη θα κοιτάξω πάλι τον 3ο ή τον 9ο. Βέβαια σε κάποια συζήτηση του forum είχα διαβάσει ότι ο μεγαλύτερος αδερφός φαίνεται από τον 11ο οίκο (που ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει αυτό!!!). Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τίνα Ζαχαριάδου
07-06-2013, 12:01 PM
ΤΗΡΟΥΛΑ, είτε είναι μεγαλύτερη από εσένα, είτε όχι, τον 3ο θα κοιτάξεις, στον 9ο θα βρεις το σύζυγο της αδερφής σου, αν είναι παντρεμένη βέβαια.

ligero
12-06-2013, 11:28 AM
Καλημέρα!
Μία ακόμη βοήθεια παρακαλώ από τους ειδικούς αν είναι εφικτό...
Σε ωριαία ερωτικού ενδιαφέροντος όταν στον 1ο εντοπίζουμε τον Β. Δεσμό (και στον 7ο τον Ν. Δεσμό) μας δίνει σημαντική πληροφορία; Σημαίνει κάτι για την ερωτών και τον δεσμό δεσμό της;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

laparisienne
12-06-2013, 08:38 PM
Ειδική δεν είμαι,αλλά νομίζω ότι δεν εξετάζουμε τους δεσμούς στην ωριαία.

melenia83
13-06-2013, 07:04 AM
Καλημερα.Θα ηθελα να ρωτησω αν στην ωριαια μπορουμε να λαβουμε μια απαντηση σε ερωτημα του τυπου:Ποτε θα προκυψει μια σοβαρη αισθηματικη σχεση?

Δεν εθεσα ποτε τετοια ερωτηση ξανα και δεν ξερω αν το ερμηνευσα σωστα,γιατι ξερω ερωτησεις χρονου στην ωριαια δεν μπορουν να υπολογιστουν με ακριβεια και δεν ξερω κατα ποσο μπορει να απαντηθει μια τετοια ειδους ερωτηση.

Εγω διας στον 7ο οικο (22.50). Ακμη 7ου στους διδυμους και κυβερνητης ερμης (20.14) στον 7ο οικο επισης.Και οι 2 κυβερνητες γρηγοροι,ορθοδρομοι σε γωνιακο οικο και ο ερμης ετοιμαζεται να πιασει τον δια σε 2 μοιρες με οψη συνοδου.Eπειτα θα ακολουθησει η αφροδιτη(19.45) διδυμων απο τον 7ο και θα πιασει σε συνοδο και τους 2 βασικους σημειοδοτες ερμη-δια.Αν υπολογισω την αποσταση μεταξυ ερμια -δια που ειναι περιπου 2μοιρες υποθετω πως λογικα ειναι σε 2 μηνες η πρεπει να εξεταστει και κατι αλλο;

Οι οψεις σεληνης σε αυτη την ερωτηση μας ενδιαφερουν;Αν ναι η σεληνη βρισκεται στον 1ο οικο στον τοξοτη (12.17)θα ερθει σε οψη τετραγωνου με αφροδιτη-ερμη-δια.

koritsii
17-06-2013, 08:37 PM
Αγαπητή Μελένια,
αν δεν κάνω λάθος, το ερώτημά σου είναι λιγάκι αόριστο, εώς πολύ θα έλεγα. Νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να προσδιόριζες χρονικά το ερώτημά σου. Για παράδειγμα, θα μπορούσε να είναι η ερώτησή σου "Θα προκύψει για μένα αξιόλογη σχέση μέσα στο καλοκαίρι του 2013?" Κάπου έχω διαβάσει ότι στα ωριαία είναι θεμιτό η ερώτηση να μην είναι απροσδιορίστου χρόνου.
Φιλικά

melenia83
17-06-2013, 09:07 PM
koritsii ευχαριστω για την απαντηση σου:)Εχεις δικιο θα θεσω μια πιο συγκεκριμενη χρονικα ερωτηση,και οχι τοσο αοριστη.Απλα η συγκεκριμενη ερωτηση μου βγηκε αυθορμητα μη γνωριζοντας αν και κατα ποσο ειναι εφικτο να λαβω απαντηση.Ευχαριστω:)

Τίνα Ζαχαριάδου
18-06-2013, 12:14 PM
Η ερώτηση για να είναι πιο συγκεκριμένη θα μπορούσε να τεθεί ως εξής:

1η) Θα προκύψει σχέση άμεσα κι αν ναι, πότε περίπου ;).

2η) Θα προκύψει σχέση μέσα στο διάστημα .........