PDA

View Full Version : χαρτης ενος φονου!!!



maraki_1975
18-11-2005, 03:50 PM
θα ήθελα να βάλω ενα θέμα ...μια ερωτηση αλλά δεν θέλω να φανει υπερβολική και τραβηγμένη , ειναι μια απορία ...που ειμαι σίγουρη οτι εχει απάντηση !
ήθελα να ρωτησω το εξής
μπορεί να φανεί στο χάρτη κάποιου αν στην ζωή του θα διαπράξει φόνο;
και για να το πω καλυτερα ποια μορφή θα είχε ενας χάρτης ενος δολοφόνου;
ποιες θα ήταν αυτές οι καθοριστικές όψεις (γενεθλιες ) που θα μας βαζαν σε υποψία οτι αυτό το άτομο στην ζωή του μπορει και να εκανε φονο?
και τωρα θα πω κατι πρώτον για να δικαιολογήσω την απορία μου και δεύτερον για να κλείσω την αναφορά μου
ειμαι απο την κόρινθο και μετα τον πρόσφατο φόνο που έγινε μεσα στην ουαλέτα ενός μαγαζιού σκεφτόμουν αραγε αυτο το παιδία ήταν γεννημένο για να κάνει φόνο ;
και σκέφτηκα και κάτι άλλο ποσο πολυ θα βοηθούσε η αστρολογία κάποιες τέτοιες περιπτώσεις φονων αν συνεργαζόνταν με αστυνομία κ.λ.π στο να εξεταζει το χάρτη καποιων υποπτων (αυτο βεβαια με την προυπόθεση οτι έχουν αποδεκ΄τεί την αστρολογία ως επιστήμη και σέβονται την ''κουβεντα'' της )
συγνωμη αν σας φανει τραβηγμενη η απορία μου αλλά αυτη ειναι ακριβώς οπως σας την γράφω ...
ευχαριστω για τον χρόνο σας!!!

Λίλιαν Σίμου
18-11-2005, 04:19 PM
Αγαπητή φίλη

Μην κάνουμε τέτοιες ταυτοποιήσεις και κατηγοριοποιήσεις!

Η προδιάθεση ενός ατόμου να είναι πιο επιθετικό από άλλα, είναι εμφανής και καταγράφεται σε ένα χάρτη. Αλλά για όνομα του Θεού, ποτέ αυτό που αναφέρεται έτσι, σαν δεδομένο.
Πρόσφατα έκανα ένα άλλο ωροσκόπιο, για ένα παρεμφερές δυσάρεστο γεγονός που συγκλόνησε την κοινωνία μας. Εκείνο που τόνισα στους μαθητές μου, είναι πως δεν είναι δυνατόν, πέρα από τις τάσεις, οι οποίες θα σας αναφέρω ποιες είναι, να λέμε πως αυτό θα γινόταν δολοφόνος. Γιατί παράλληλα και ίσως την ίδια ώρα μ΄αυτόν και φυσικά στην ίδια πόλη,γεννήθηκαν άλλα πέντε παιδάκια. Όλα με τον ίδιο χάρτη, με τις ίδιες τάσεις σαν γενικότητα.
Αλλά το καθένα παιδάκι μεγάλωσε σε άλλη οικογένεια, είχε άλλες επιδράσεις, πήγε σε άλλα σχολεία, έκανε άλλες παρέες. Οι εξωτερικοί παράγοντες είναι συχνά καθοριστικοί στις επιλογές μας. Στη συνέχεια, εκείνο που ξεχνάμε στο θέμα αυτό, είναι πως εμείς βλέπουμε τις πληφορορίες της εξωτερικής, αλλά και της ψυχολογικής ή καρμικής αστρολογίας το πολύ (ιδιαίτερα στο καρμικό κομμάτι είναι τόσα τα στοιχεία, που ελάχιστοι τα συμπεριλαμβάνουν σε μία έρευνα-μελέτη).
Εκείνο που ξεχνάμε όμως είναι πως δεν γνωρίζουμε, δεν επιτρέπεται κιόλας να γνωρίσουμε, τι υπάρχει στα Ακασικά Αρχεία της ατομικής ψυχής του καθενός. Αυτό το ιερό κομμάτι, μένει επιμελώς καλυμμένο και καλώς συμβαίνει. Πώς θα δηλώσουμε κάποιον λοιπόν μελλοντικό δολοφόνο, βιαστή ή καταχραστή?
Όλοι έχουμε τη δυνατότητα να επιλέξουμε τις κινήσεις μας. Ακόμη κι ο επιθετικός άνθρωπος, μαλακώνει όσο εξελίσσεται, αν θέλει να προσπαθήσει. Κι ο πράος, σε μία συγκυρία της χρονιάς ή της στιγμής, αλλάζει και γίνεται επιθετικός.

Υπάρχουν στατιστικές, επιφανών ερευνητών της αστρολογίας, όπως ο Άλαν Λήο, ή το ζεύγος Γκογκελέν, που έχουν καταγράψει ζωδιακές μοίρες, που δηλώνουν τάσεις επιθετικές. Υπάρχουν όψεις, όπως η σκληρή όψη μεταξύ Άρη και Πλούτωνα ή το μεσοδιάστημά τους. Υπάρχουν σταθεροί αστέρες με σκληρότητα κι επιθετικότητα, όπου αν έχουμε ένα πλανήτη προσωπικό, μπορεί αυτός να εκφραστεί με άσχημο τρόπο. Το πόσο άσχημο τρόπο όμως, δεν είμαστε σίγουροι. Γιατί πάντα, και την τελευταία στιγμή, μπορούμε να επιλέξουμε την θετική πλευρά.

Σίγουρα οι επιθετικές όψεις και τα δύσκολα ωροσκόπια, με βεβαρυμένο τον ψυχισμό, είναι συχνά εμφανή. Αλλά υπάρχουν και θαυμάσιοι άνθρωποι που πάλεψαν τα δύσκολα ωροσκόπια και κατάφεραν να προχωρήσουν. Σας σημειώνω μόνο, για να μη μακρυγορώ, πως κι ο μεγάλος Γκάντι, είχε σε σκληρή όψη τον Πλούτωνα με τον Άρη. Δέχθηκε σκληρότητα και βία, αλλά καθιέρωσε το κίνημα της "μη-βίας". Ο ίδιος ξεπέρασε, κατανόησε και δίδαξε κατά της επιθετικότητας.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

maraki_1975
18-11-2005, 05:23 PM
δεν μιλω για κατηγοριοποίηση οτι αυτός ειναι δολοφόνος παει και τελείωσε μιλω ακριβως για αυτο που λετε για την τάση που παρουσιαζει ενα άτομο να έχει τόσο επιθετικες τάσεις που μπορεί να κάνει μέχρι και φονο αυτο πιστεύω οτι μπορούμε να το δούμε !!!
ευχαριστω πολυ

maraki_1975
18-11-2005, 05:31 PM
θα θελά να σας πω και κάτι άλλο μιας και μιλήσατε για τις επιλογες που κάνει κάποιος άνθρωπος στις αντιδράσεις του ...
σίγουρα πιστεύω οτι ενας άνθρωπος΄[B]όταν [B] ειναι γνώστης μιας άσχημης όψης του (γιατί αν κάποιος π.χ δεν ασχολειται με την αστρολογία δεν μπορεί να ξέρει αν έχει μια όψη που του δίνει επιθετική΄τάση) σίγουρα βέβαια εχει πιασει τον εαυτό του να φέρεται επιθετικά ...
μπορεί λοιπόν, για να συνεχίσω, να καλμάρει κάποιο άσχημο χαρακτηριστικό του όμως συγνώμη για αυτο που θα πω ...(καποιοι ίσως να με χαρακτηρίσουν κολλημένη ) ο άνθρωπος δεν αλλάζει όση προσπάθεια κι αν κάνει κάποιος να καλμάρει την επιθετικότητα του (που στην προκείμενη περίπτωση δεν έχει όρια) θα του βγεί ο εαυτός του ...
δεν μπορείς να εισαι μια ζωή στην πρίζα προκειμένου να μην κάνεις το α ή το β' και να προσέχεις πάντα τις κινήσεις σου ...απλά κάποια στιγμή θα σου βγεί ο εαυτός σου γιατί απλά ειναι ο εαυτός σου είσαι εσυ !!!
αυτη ειναι η δική μου άποψη !!! μπορεί να ακούγεται μοιρολατρική αλλά δεν μπορούμε τόσο έυκολα να αλλάξουμε αυτο που είμαστε όταν έχουμε γεννηθεί για να είμαστε αυτό !!!


ευχαριστω για τον χρόνο σας και που ασχοληθήκατε μαζί μου !!!

Zondag
18-11-2005, 08:00 PM
Η τέλεση ενός τόσο σοβαρού εγκλήματος όπως αυτο της δολοφονίας δεν συνεπάγεται αυτόματα ότι ο δολοφόνος είναι άτομο το οποίο στο υπόλοιπο της ζωής του χαρακτηριζόταν απο επιθετικές τάσεις και συμπεριφορά αγριάνθρωπου.Πολλές φορές ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Μην κρίνεις λοιπόν απλά και μόνο απο τις περιπτώσεις που σου έκαναν εντύπωση. Αν έχεις προσέξει μετά το έγκλημα τα ρεπορταζ των δημοσιογράφων, στον τόπο κατοικίας του εγκληματία, οι γείτονες σχεδόν πάντα διαβεβαιώνουν ότι ο Χ ήταν "καλό και ήσυχο παιδί",το οποίο "δεν είχε δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα στη γειτονιά".

Αν θέλεις να μελετήσεις το ζήτημα πάντως υπάρχει μια ολόκληρη συλλογή "εγκληματικών" ωροσκοπίων απο την μακαρίτισσα Lois Rodden,με τίτλο Astrodata V - Profiles of Crime.

Μια απο τις επόμενες μέρες θα δημοσιευσω 2-3 από αυτά τα ωροσκόπια.

astral_dreamer
18-11-2005, 08:30 PM
Εγω πιστευω οτι ναι μεν οι τασεις υπαρχουν αλλα αν θελει καποιος μπορει να το αλλαξει αυτο.. Ενα παραδειγμα εχω ακουσει οτι ηταν ο Edgar Cayce ο οποιος ειχε γενεθλιο ωροσκοπιο που προδιεθετε επιθετικοτητα.. Βεβαια, λογω των τασεων θα ηταν πιο ευκολο στο ατομο να τις ακολουθησει γιατι δε θα χρειαζοταν να κοντραριστει, θα πηγαινε με το ρευμα..

Θα ηθελα να επισημανω ενα γεγονος που εχω δει σε ξενο site. Μια "ερασιτεχνιδα" αστρολογος, ενω ερευνουσε γενεθλιους χαρτες δολοφονων, παρατηρησε αρκετες φορες να υπαρχει Σεληνη στον Αιγοκερω.. Γνωμη μου ειναι οτι ισως δινει καποια συναισθηματικη ψυχροτητα και καταλληλη οργανωτικη ικανοτητα που θα μπορουσε καποιος να χρησιμοποιησει για τη συνεχεια ενος φονικου.. Σε καμμια περιπτωση ομως δε σημαινει οτι οποιοι το εχουν ειναι δολοφονοι! Κ παλι δε μπορει να υπαρξει ισχυρισμος για την ορθοτητα (ή μη) αυτου που προανεφερα γιατι πολυ απλα δεν ειμαι αστρολογος.

Κατι που θα ηθελα να κανω, δυστυχως ομως δε μου δοθηκε η ευκαιρια, ηταν να δω για τον δολοφονο που απασχολησε τοσο καιρο τη κοινη γνωμη με τη δολοφονια της κοπελας του και την καλυψη του φονου που διεπραξε απο ολους, θα θυμαστε οτι ειχε ασχοληθει η κ. Νικολουλη με αυτο, εαν εχει Σεληνη στον Αιγοκερω καθως και τον υπολοιπο γενεθλιο χαρτη του...

Τελος, οπως εχω διαβασει, θα πρεπει να εξεταστει και η στιγμη του φονικου.

Άκης Αντωνίου
18-11-2005, 09:02 PM
Κατα την γνωμη μου πρεπει να εξεταστει το γενεθλιο θεμα σε συνδυασμο με το ωροσκοπιο αυτης της ΄΄κακιας ωρας΄΄. Πολυ σωστα καποιος αναφερε την συλλογη της Lois Rodden. Σε καμια περιπτωση δεν μπορει να προβλεφθει για το αν ειναι καποιος φονιας . Υπαρχουν καποιες μοιρες που βγαζουν προδιαθεση για ανθρωποκτονια. Νομιζω ομως θα πρεπει να εξεταστει και η ψυχοπαθολογια του εγκληματια , η φυση του εγληματος ( ερωτικο, ληστεια, απο αμελεια κλπ) αλλα και η ψυχικη κατασταση του δραστη την στιγμη της τελεσης του εγκληματος. Παντως συνηθως σε τετοιες καταστασεις μην φανταστειτε πως οι φονιαδες ειναι τιποτα τυπαδες με διπλαση Stallone.

Λίλιαν Σίμου
19-11-2005, 12:41 AM
Αγαπητή μας φίλη

Θα ήθελα μόνο να προσθέσω στην απορία σας, σχετικά με το αν κάποιος βοηθά τον εαυτό του, μόνο αν γνωρίζει αστρολογία και πως πάλι θα πρέπει να είναι διαρκώς σε επιφυλακή, θα ήθελα να σας απαντήσω, πως δεν είναι η αστρολογία ο μόνος δρόμος εσωτερικής αναζήτησης. Θα μπορούσε κάποιος άνθρωπος να θελήσει να τιθασεύσει τις αρνητικές του τάσεις, με αυτοπειθαρχία, γιατί θέλει απλά να γίνει καλύτερος. Επίσης, να ασχοληθεί με μία εσωτερική φιλοσοφία. Αρκεί η προσπάθεια και σίγουρα κερδίζουμε. Εξ άλλου, πράγματι, έχετε δίκιο. Πρέπει να είμαστε συνεχώς σε εγρήγορση, καθώς όπως είπε και το μέλος μας Zontag, μία συγκυρία, μία στιγμή με συγκεκριμένες συνθήκες, μπορεί να μας φέρει στα άκρα.
Ο άνθρωπος που δεν δρα ενστικτωδώς και μόνο, είναι αυτός που πάντα είναι σε επιφυλακή, για τις άσχημες τάσεις του. Όταν οδηγούμε ένα αυτοκίνητο, δεν πρέπει να είμαστε σε επιφυλακή? Το ίδιο και με το σώμα μας, που είναι το όχημά μας, για τη ζωή αυτή.
Δυστυχώς, υπάρχουν απλοϊκοί άνθρωποι και το κατανοούν, ενώ υπάρχουν αστρολόγοι, μεταφυσικοί ή άλλοι αναζητητές, που το ξεχνούν...
Ας προσπαθήσουμε για το καλύτερο όλοι μας, παρά τα λάθη και τα σκαμπανεβάσματα.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

maraki_1975
19-11-2005, 09:23 AM
σας ευχαριστω όλους για όσα γράψατε , μακάρι κάθε μέρα να κάνουμε κάτι καλύτερο για τον εαυτό μας και τους άλλους ...ακόμα και αν αυτο ειναι μια μικρή κουβέντα που θα βοηθήσει τον άλλον...
να στε καλά ...για τον χρόνο σας !

Zondag
20-11-2005, 10:36 PM
Κρατώντας την υπόσχεση που έδωσα στο προηγούμενο μου μήνυμα θα παραθέσω τρείς χάρτες πολύ γνωστών (τουλάχιστον στις Ηνωμένες Πολιτείες) εγκληματιών/δολοφόνων.

Αρχίζω με την ακραία περίπτωση του δολοφόνου/κανίβαλλου Dahmer η αποκάλυψη της δράσης του οποίου είχε προκαλέσει παγκόσμιο σοκ πριν περίπου μια 15ετία.
Jeffrey Lionel Dahmer

Δολοφόνος κατα εξακολούθηση. Δολοφόνησε 17 νεαρούς άνδρες την χρονική περίοδο 1989-1991.

Ομοφυλόφιλος με πρόβλημα αλκοολισμού και εξαιρετικά χαμηλό επίπεδο αυτοεκτίμησης. Ιστορικό ακραίων οικογενειακών καταστάσεων με αποκορύφωμα την εγκατάλειψη του και από τους δυό γονείς του κατα τη διάρκεια της εφηβικής του ηλικίας. Τα θύματα του ήταν συνήθως ομοφυλόφιλοι νεαροί άνδρες οι περισσότεροι απο αυτούς αφροαμερικάνοι.

Συνελήφθη στις 23 Ιουλίου του 1991 όταν ένα απο τα υποψήφια θύματα κατάφερε να διαφύγει τρέχοντας, και με τις χειροπέδες ακόμα στα χέρια, απο το διαμέρισμα του Dahmer. Η ερευνα της αστυνομίας στο διαμέρισμα του αποκάλυψε την ύπαρξη διαμελισμένων μελών ανθρώπινων σωμάτων. Εκτός απο τις δολοφονίες κατηγορήθηκε και ομολόγησε τις πράξεις της νεκροφιλίας και του κανιβαλλισμού.

Στις 17 Φεβρουαρίου 1992 καταδικάστηκε σε 15 φορές ισόβια. Η αίτηση του για νοσηλεία σε ψυχιατρικό ίδρυμα απορρίφθηκε απο το δικαστήριο.

Στις 28 Νοεμβρίου 1994 δολοφονήθηκε απο ένα συγκρατούμενο του ο οποίος τον ξυλοκόπησε μέχρι θανάτου χτυπώντας τον με ένα σκουπόξυλο...

Για το πλήρες ιστορικό,ημερομηνίες εγκλημάτων και άλλες λεπτομέρειες,στην παρακάτω σελίδα.

http://en.wikipedia.org/wiki/Jeffrey_Dahmer



Judias V. Buenoano

Γνωστή στην Αμερική με το παρατσούκλι "Η Μαύρη Χήρα". Οδηγήθηκε και εκτελέστηκε στην ηλεκτρική καρέκλα στις 30 Μαρτίου 1998.

Η μητέρα της ασθένησε και απεβίωσε όταν η Judias ήταν μόλις 2 ετών. Η οικόγένεια της διαλύθηκε αφού ο πατέρας της έφυγε,δύο απο τα αδέλφια της δοθηκαν προς υιοθεσία και η ίδια πέρασε μεγάλο μέρος της παιδικής της ηλικίας με τον παππού και τη γιαγιά της.Αργότερα,και μετά το νεο γάμο του πατέρα της,πέρασε την εφηβική της ηλικία κοντά στην νέα της οικογένεια,πέφτοντας όμως θύμα σκληρής κακομεταχείρισης τόσο από τη θετή της μητέρα όσο και από τον πατέρα της.


Καταδικάστηκε το 1985 για την δολοφονία του πρώτου της συζύγου James Goodyear (15 Σεπτεμβριου 1971/ δηλητηρίαση απο αρσενικό), του εραστή της Bobby Joe Morris (28 Ιανουαρίου 1978/ τον δηλητηρίασε επίσης με αρσενικό),του ημιπαράλυτου γιού της Michael Goodyear (25 Ιουνίου 1980 / πνιγμός τον οποίο σκηνοθέτησε έτσι ώστε να εκληφθεί ως ατύχημα).

Στις 25 Ιουνίου 1983 προσπάθησε να δολοφονήσει τον νέο εραστή της John Gentry (εκρηκτικός μηχανισμός ο οποίος πυροδοτήθηκε με το αναμμα της μηχανής του αυτοκινήτου του με αποτέλεσμα το σοβαρό τραυματισμό του)
Αυτό ήταν και το τέλος της εγκληματικής της δράσης.

Κίνητρο όλων των πράξεων της ήταν η είσπραξη των τεράστιων ποσών με τα οποία ασφάλιζε τα θύματα της πριν την εκτέλεση κάθε εγκληματικής πράξης.Υπολογίζεται ότι είχε καταφέρει να συγκεντρώσει περισσότερα απο 240.000 δολλάρια εξασφαλίζοντας μια σχεδόν πλουσιοπάροχη ζωή, μέχρι τη μέρα της σύλληψης της.

Για το πλήρες βιογραφικό και άλλες λεπτομέρειες,στην παρακάτω σελίδα.

http://www.clarkprosecutor.org/html/death/US/buenoano450.htm



De La Roche Harry

Κατά την επίστροφή του σπίτι από την αυστηρή στρατιωτική σχολή στην οποία φοιτούσε πυροβόλησε και σκότωσε εν ψυχρώ τον πατέρα,τη μητέρα και τα δύο μικρότερα αδέλφια του. Το φοβερό έγκλημα διαπράχτηκε στις :

28 Νοεμβρίου 1976 στις 3:00 π.μ στο Montvale του New Jersey


Περιγράφεται ως "βιβλιοφάγος",με εμφυία πολύ υψηλότερη του μέσου όρου,πολύ ψηλός,ο οποίος στην ηλικία των 18 ετών ¨"έτρωγε" τα νύχια απο τα δάχτυλα των χεριών του και κάπνιζε το ένα τσιγάρο μετά το άλλο. Ομολόγησε το έγκλημα του λέγοντας ότι "μισούσε το στρατιωτικό σχολείο αλλά φοβόταν να το πει στον πολύ αυστηρό και οπαδό της σιδηράς πειθαρχείας πατέρα του". Καταδικάστηκε σε ισόβια.

Δυστυχώς δεν μπορεσα να βρώ περισσότερα στοιχεία για αυτην την περίπτωση πέρα απο την παρακάτω σελίδα η οποία είναι σχετική με κάποιο βιβλίο σχετικά με την υπόθεση του.


http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0836266080/002-6948795-0365664?v=glance


'Ολα τα δεδομένα γεννήσεων τα οποία παρέθεσα βασίζονται σε πιστοποιητικά γεννήσεων και μπορούν να βρεθούν στη συλλογή Profiles of Crime της γνωστής αστρολόγου Lois Rodden.

Οι γενέθλιοι χάρτες τους οποίους παραθέτω έχουν τη μορφή (γενεθλιος στο εσωτερικό,μεσοδιαστήματα στο εξωτερικό του κύκλου) και το σύστημα διαίρεσης οίκων της αρεσκείας μου (Equal). O καθένας ασφαλώς μπορεί να κρατήσει τα δεδομένα και να τα προσαρμόσει στις δικές του ανάγκες και προτιμήσεις.

Καλό βράδυ.

Zondag
20-11-2005, 10:38 PM
Buenoano Judias

Zondag
20-11-2005, 10:41 PM
De La Roche Harry

maraki_1975
21-11-2005, 01:44 PM
πολυ ενδιαφέρον εύγε!!!
θα ειναι καλό για μελέτη!!!