PDA

View Full Version : τι μπορεί να επηρεάσει μια πρόβλεψη;



eliza1981
17-11-2005, 05:12 PM
Καταρχάς θέλω να σας πώ, πως έχω ελάχιστες γνώσεις σχετικά με την αστρολογία, διαβάζω όμως αρκετά άρθα και ειδικά στο συγκεκριμένο site.
Θα μπώ κατευθείαν στο θέμα λοιπόν έχω πολλούς γνωστούς και φίλους όπου έχουν επισκεφτεί ''γνωστούς'' αστρολόγους και παίρνουν απαντήσεις πάνω σε θέματα που τους απασχολούν...Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση είναι ''οι συγκεκριμένες ημερομηνίες’’ τι θέλω να πω μ’αυτο;..π.χ τον Ιούνιο θα παντρευτείς ή τον τάδε μήνα κάτι θα γίνει και θα αλλάξει η ζωή σου..και διάφορα άλλα , και φτάνει η συγκεκριμένη αυτή περίοδος ο Ιούνιος πχ και δεν παντρεύετε το συγκεκριμένο άτομο και παντρεύετε μετά από 5 μήνες ή ένα γεγονός που σου είχαν πει πως θα συμβεί δεν συμβαίνει τελικά καθόλου. Αυτό σε τι οφείλετε ; Εχει να κάνει με την κίνηση των πλανητών ;δηλ η Αφροδίτη για παράδειγμα ή οποιοσδήποτε πλανήτης βάση του συγκεκριμένου αστρολόγου έπρεπε να κινηθεί στις 27,2 μοίρες και τελικά άλλαξε πορεία και βρέθηκε σε άλλες μοίρες με συνέπεια να αλλάξει η τελείως ή εν μέρη την πρόβλεψη ; Τι είναι αυτό που μπορεί να αλλάξει, να καθυστερήσει ή να επηρεάσει μία πρόβλεψη; Γίνεται; Απότι ξέρω οι κινήσεις των πλανητών είναι συγκεκριμένες και γνωστές ειδικά απο τους αστρολόγους άρα τι μπορεί να κάνει έναν αστρολόγο να πέσει ‘’έξω’’ σε μια πρόβλεψη ‘οσον αφορά τις[B] χρονικές περιόδους;:worried:

fillenia
17-11-2005, 06:01 PM
Η αστρολογία και φυσικά οι αστρολόγοι, δεν προβλέπουν ΠΟΤΕ με ακριβεια.
Καταγράφουν τις τάσεις και την πιθανότητα να συμβούν κάποια γεγονότα, όπως αυτά έχουν καταχωρηθεί σε μελέτες, έρευνες, στατιστικά δεδομένα κλπ.
Θεμελιώδης αρχή της Αστρολογίας είναι η άσκηση της ελεύθερης βούλησης του ανθρώπου, πράγμα που σημαίνει πως ο ίδιος ορίζει το πεπρωμένο του.
Η ορθή άσκηση της αστρολογικής τέχνης επαφίεται στους αστρολόγους που είναι οι μόνοι υπεύθυνοι για την υπόληψή της. Το αν ασκείται σωστά ή όχι, είναι ένα τεράστιο ζήτημα. Τα κριτήρια επιλογής του σωστου αστρολόγου είναι επίσης πολλά. Συνηθίζεται πάντως να γίνεται εκμετάλλευση των συναισθηματικών αναγκών και των ανασφαλιών του πελάτη, ειδικά όταν ο τελευταίος δεν γνωρίζει τίποτα για την αστρολογία, δεν έχει αυτογνωσία και δεν εμπιστεύεται τον εαυτό του ή την θεωρεί απλά μια μαντική τέχνη και τον ίδιο έρμαιο της τύχης. Αυτά σε γενικό πλαίσιο.

Στο myHoroscope μπορείς να διαβάσεις παλιότερα άρθρα μας
1) για την φιλοσοφία της Αστρολογίας στο http://myhoroscope.gr/forumdisplay.php?f=15
2) για τον τομέα της Ψυχολογικής και Συμβουλευτικής Αστρολογίας και τα πλαίσια άσκησής τους στο http://myhoroscope.gr/forumdisplay.php?f=99

Φιλικά

Φυλλένια

Άκης Αντωνίου
17-11-2005, 06:34 PM
Πολυ ωραια η απορια σου αγαπητη Ελιζα. Η αστρολογια ειναι μια τεχνη η οποια λειτουργει με καποια δεδομενα. Ενα απο αυτα ειναι η ωρα γεννησης. Δυστυχως η ωρα γεννησης ειναι οτι πιο αβεβαιο υπαρχει. Ακομα και οι εγγραφες στο βιβλιαρια παιδιων εχουν μια αποκλιση ( ακομα και 30 με 40 λεπτα). Αυτο πρακτικα αν ενας αστρολογος λειτουργησει με αυτη την την ωρα θα εχει αποκλιση ανα 4 λεπτα σφαλματος / 1 ετος εξω στην προβλεψη. Κατα συνεπεια πολυ αστρολογοι καταφερνουν περισσοτερο να βγαζουν το ψυχολογικο προφιλ ή το ψυχογραφημα αν θες του πελατη ( και με αυτο του κερδιζουν την εμπιστοσυνη) και του σερβιρουν κανα δυο καρμικα του τι μπορει να ηταν στην προηγουμενη ζωη και ολα τα αλλα ( η προβλεψη δηλαδη ) εχει ο Θεος. Τωρα οσον αφορα για το αν κανουν ακριβης προβλεψη οι Αστρολογοι ειναι αλλο θεμα. Απλα πως γνωση θα παραθεσω τα ονοματα του μεγαλου Noel Tyl αλλα και του R.Hand οπου κατα την γνωμη μου ειναι οι κορυφαιοι εν ζωη αστρολογοι , αλλα και του Arch Crowford που τον αποκαλουν ο αστρολογος της Wall Street και υπηρξε ο μοναδικος Astrological Executive Analyser της Meryl Leads ( οσοι εχουν γνωσεις χρηματηστηριου θα ξερουν τι κολλοσος ειναι η εν λογω εταιρεια) και το περιοδικο TIMES τον ανακυρηξε ως ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΧΡΗΜΑΤΗΣΤΗΡΙΑΚΟ ΑΝΑΛΥΤΗ ΤΟΥ 1992!! Και ολα αυτα χαρις στην Αστρολογια.

Να εισαι καλα