PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Αφροδίτη - Πλανήτης του έρωτα και της ομορφιάς



Article Manager
17-11-2005, 11:59 AM
Η Αφροδίτη είναι στο Ωροσκόπιό σας ο πλανήτης που σας δίνει την ικανότητα να προσελκύσετε άλλα άτομα. Η ικανότητα να αγαπάει κανείς και να τον αγαπούν είναι ίσως το μεγαλύτερο δώρο της Αφροδίτης. Όσον αφορά αυτό, δίνει στον καθένα ορισμένες τάσεις που προορίζονται να γοητεύσουν τους άλλους. Η γνώση ακριβώς ποια χαρακτηριστικά σας έχει δώσει η Αφροδίτη μπορεί να σας βοηθήσει όχι μόνο να τα χρησιμοποιήσετε, αλλά επίσης να τα καλλιεργήσετε. Πολύ συχνά οι άνθρωποι βλέπουν άλλα άτομα να αποκτούν φίλους και αγαπημένους και προσπαθούν να τους αντιγράψουν. Αυτό βεβαίως είναι λάθος. Θα πρέπει να ανακαλύψετε τα δικά σας Αφροδίσια χαρίσματα και να προσελκύετε τους άλλους με τον δικό σας τρόπο. Τα χαρακτηριστικά της Αφροδίτης που στρέφουν τους άλλους σε εσάς είναι πολλά και ποικίλουν. Η σωματική ομορφιά, το μουσικό ταλέντο, μια εσωτερική εκτίμηση της τέχνης και η θαυμάσια ικανότητα να αγαπάτε την ζωή είναι τα τυπικά δώρα της Αφροδίτης.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: [Μεταφράσεις] Αφροδίτη - Πλανήτης του έρωτα και της ομορφιάς (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%AC%CF%83%C E%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-152/%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%AF%CF%84%CE%B7-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%81%CF%86%CE%B9%CE%AC%CF%82-12850/)

Fotini Christodoulou
18-11-2005, 09:07 AM
Καταπληκτικο το αρθρο,κατανοητο και στον αρχαριο και πολυ χρησιμο!

panther
18-11-2005, 09:36 AM
Όντως! το επιβεβαιώνει και η "αρχάρια"!!!:toung:.
Αλλά, εάν η Αφροδίτη είναι σε ανάδρομη θέση (υπάρχει τέτοια περίπτωση?) ερμηνεύεται έτσι? :idea:
Θα ήταν πολύ χρήσιμο να γινόταν κάτι παρόμοιο και με τους υπόλοιπους πλανήτες!

sagimoon
18-11-2005, 09:47 AM
Πολύ πολύ καλό θα έλεγα, και αν ξέρουμε και τον οίκο που βρίσκεται η Αφροδίτη μας, κάνουμε μια αντιστοιχία σε ζώδιο και έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη του τί σόι Αφροδίτη έχουμε...Αν δηλαδή έχουμε Αφροδίτη στον Λέωντα και στον 8ο οίκο , κοιτάμε και την Αφροδίτη στον Σκορπιό.

SONIA64
23-11-2005, 01:24 AM
Πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο αυτό που έγραψες sagimoon.Τρέχω αμέσως να κοιτάξω και τον οίκο....

fillenia
30-11-2005, 08:46 PM
To κουίνκουξ είναι η όψη χιαστι, 150 μοίρες.
Η Αφροδίτη λοιπόν κάνει όψη χιαστί με τον Πλουτωνα και είναι όψη δύσκολη. Νομίζω ισοδυναμεί με ένα τετράγωνο και ένα εξάγωνο, και για μένα τουλάχιστον δείχνει την αμφισημία της όψης, δηλαδή την δυσκολία κατανόησής της από το άτομο. Κάτι σαν τη χρυσή τομή ανάμεσα στη δυσκολία και την εύνοια μικρής διάρκειας. Και χρυσή τομή δεν είναι φυσικά η μέση λύση, ίσως συμβιβασμός μπροστά σε ένα μεσοπρόθεσμο όφελος. Η σωστή απόφαση εξαρτάται από το βαθμό ωριμότητας του ατόμου και πάλι από προσωπική εμπειρία, θα πω ότι μπορεί να λειτουργήσει και θετικά.

Φιλικά

Φυλλένια

ioni
25-02-2007, 10:07 PM
με καλύπτη τοξοτη αφροδίτη

gia_pep
25-02-2007, 11:51 PM
Α ώστε λοιπόν είμαι γνήσιο παιδί της Αφροδίτης τελικά... Το ήξερα. Είμαι πραγματικά θείο δώρο!:nuts: :toung: Με λίγα λόγια μου άρεσε το θεματάκι!:bigsmile:

SKYLOROCK
26-02-2007, 08:16 PM
Και τόσο καιρό απορώ πώς όλα πάνε χάλια...Με Αφροδίτη στην Παρθένο και πάλι καλά να λέω δηλαδή...:worried:

leila
11-11-2007, 08:32 PM
«Εάν η Αφροδίτη σας βρίσκεται στον Τοξότη είσαστε γενναιόδωροι, πιστοί, και εκλεπτυσμένοι.”Μεχρι εδώ καλα λοιπον..
«Και επί πλέον έχετε αρκετή ενεργητικότητα, ενθουσιασμό, και αγάπη για να τα βγάλετε πέρα με δυο συγχρόνως.»
Αυτό τωρα που κολάει? Τι από τα δυο είναι η Αφροδίτη στον Τοξότη..
Εγω ξέρω ότι ουδέποτε υπηρξα άπιστη αλλα αυτό είναι απόρροια του χαρακτήρα μου και για να μιλήσουμε αστρολογικά, αποτέλεσμα ενός αστρολογικού χαρτη . Θέτω λοιπόν αυτό το ερώτημα, ως προς την τοποθέτηση που κάνει το άρθρο και την βρίσκω ασαφη..

Μητσάκος
12-11-2007, 06:22 AM
«Εάν η Αφροδίτη σας βρίσκεται στον Τοξότη είσαστε γενναιόδωροι, πιστοί, και εκλεπτυσμένοι.”Μεχρι εδώ καλα λοιπον..
«Και επί πλέον έχετε αρκετή ενεργητικότητα, ενθουσιασμό, και αγάπη για να τα βγάλετε πέρα με δυο συγχρόνως.»
Αυτό τωρα που κολάει? Τι από τα δυο είναι η Αφροδίτη στον Τοξότη..
Εγω ξέρω ότι ουδέποτε υπηρξα άπιστη αλλα αυτό είναι απόρροια του χαρακτήρα μου και για να μιλήσουμε αστρολογικά, αποτέλεσμα ενός αστρολογικού χαρτη . Θέτω λοιπόν αυτό το ερώτημα, ως προς την τοποθέτηση που κάνει το άρθρο και την βρίσκω ασαφη..
Εχεις την ενεργητικότητα για να κουλαντρίσεις 2, αλλά δεν σου λέει πήγαινε να κουλαντρίσεις 2. Είναι απλό. Μπορώ αλλά δεν είναι και απαραίτητο να το κάνω :cheesy:

Βασιλης Παπαδολιας
12-11-2007, 08:59 AM
«Εάν η Αφροδίτη σας βρίσκεται στον Τοξότη είσαστε γενναιόδωροι, πιστοί, και εκλεπτυσμένοι.

Με όλο το θάρρος... Αυτό το κομμάτι δε νομίζω ότι ισχύει ως έχει... Ειδικά το πιστοί και εκλεπτυσμένοι...

zeta1987
12-11-2007, 11:39 AM
Με όλο το θάρρος... Αυτό το κομμάτι δε νομίζω ότι ισχύει ως έχει... Ειδικά το πιστοί και εκλεπτυσμένοι...

Συμφωνώ για την Αφροδίτη στον τοξότη...:nuts:

GELLO
12-11-2007, 11:48 PM
Με καλύπτει απόλυτα η Αφροδίτη στο Σκορπιο καο συμφωνώ επίσης απόλυτα με την Αφροδίτη στον Καρκίνο..

skorpion
12-11-2007, 11:58 PM
Βρε την αφροδητουλα μου στο ζυγο! κοιτα να δεις!

nell
05-07-2009, 07:14 PM
Μήπως γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει αν κάποιος έχει αφροδίτη στο ζυγό και κάνει αντίθεση με Δία και Σελήνη;

plutoprincess
07-03-2011, 12:03 AM
Καταπληκτικό άρθρο αλλα έχω μια απορία
Η Αφροδίτη σε αναιρετική μοίρα σε ποια ερμηνεία αντιστοιχίζεται???
Στο ζώδιο που φεύγει? Στο ζώδιο που έρχεται ή πρέπει να διαβάσουμε και τα δυο???

Μητσάκος
07-03-2011, 06:09 AM
Καταπληκτικό άρθρο αλλα έχω μια απορία
Η Αφροδίτη σε αναιρετική μοίρα σε ποια ερμηνεία αντιστοιχίζεται???
Στο ζώδιο που φεύγει? Στο ζώδιο που έρχεται ή πρέπει να διαβάσουμε και τα δυο???
Θεωρητικά, και τα δύο, αν και περισσότερα θα είναι τα στοιχεία του ζωδίου που βρίσκεται.

venediktos
08-03-2011, 09:30 PM
Αφροδιτη στον Λεοντα βαστατε Τουρκοι τα αρματα!!!!! :)