PDA

View Full Version : «Του κύκλου τα γυρίσματα....»



taurine
02-05-2012, 12:59 PM
Δανείστηκα τον τίτλο από το βιβλίο μιας πολυαγαπημένης μου Ελληνίδας συγγραφέως, της Μαρίας Ιορδανίδου.
Η ίδια, κατάφερε να ξετυλίξει την ιστορία τριών ολόκληρων γενεών στη διάρκεια ενός αιώνα, περιγράφοντας με τη μοναδική της πένα τα πιο σημαντικά γεγονότα της εποχής, τα οποία κατά ένα περίεργο τρόπο, επαναλαμβάνονταν, σε διαφορετικό μοτίβο, σαν σε remake ταινίας, το ίδιο τραγικής, αλλά και ελπιδοφόρας συνάμα.
Το συμπέρασμα και το βαθύτερο νόημα παραμένει πάντα το ίδιο:
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ, ΧΤΙΣΙΜΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΓΚΡΕΜΙΣΜΑ. Περίπου ό,τι αντιπροσωπεύει το δίπολο Ταύρου/Σκορπιού. Τώρα θα μου πείτε τι σχέση έχει το εν λόγω δίδυμο με το άρθρο μου....Κι όμως!

Κάποτε, πριν από όχι πολλά αλλά ούτε και λίγα χρόνια, για άλλη μια φορά ως έθνος, βουτήξαμε στον κουβά της ταπείνωσης και της δυστυχίας.
Κάπως έτσι...

Το ημερολόγιο έγραφε Κυριακή 27 Απριλίου 1941.
Σε ένα καφενείο, στη συμβολή των οδών Κηφισίας και Αλεξάνδρας,όπως τους άξιζε, περίμεναν τους Ναζί εισβολείς οι τέσσερις άνδρες που ανέλαβαν το θλιβερό καθήκον της παράδοσης της Πόλεως των Αθηνών. Ήταν ο φρούραρχος Αθηνών, υποστράτηγος Χρ. Καβράκος, ο Νομάρχης Αττικοβοιωτίας Κ. Πεζόπουλος και οι δήμαρχοι Αθηναίων και Πειραιώς Αμβρόσιος Πλυτάς και Μιχ. Μανούσκος. Στην Επιτροπή προβλεπόταν ως πρόεδρος ο Αρχιεπίσκοπος Χρύσανθος, ο οποίος αρνήθηκε όμως να παραστεί μη αντέχοντας να συναντήσει τους εισβολείς.

Ως γνωστόν, ο Αρχιεπίσκοπος Χρύσανθος αρνήθηκε να ορκίσει την Κατοχική Κυβέρνηση Γεωργίου Τσολάκογλου λέγοντας πως «δεν μπορώ να ορκίσω Κυβέρνηση προβληθείσα από τον εχθρό. Εμείς γνωρίζουμε ότι τις Κυβερνήσεις τις ορίζει ο λαός ή ο Βασιλεύς»! Κατόπιν τούτου ακολούθησε η πλέον «τιμητική» καθαίρεση Ιεράρχη στη σύγχρονη Ελληνική ιστορία. Ο Αρχιεπίσκοπος καθαιρέθηκε με Συντακτική Πράξη της Κατοχικής Κυβέρνησης στις 2 Ιουνίου 1941 και ο ελληνικός λαός βυθίστηκε στο μαύρο σκοτάδι της Κατοχής.

Ας δούμε όμως διεξοδικά, το πλανητικό σκηνικό των ημερών εκείνων.
Ευκαιρίας δοθείσης με τη Νέα Σελήνη στον Ταύρο, πιστεύω πως αξίζει να αναφέρω πως το Σάββατο 26 Απριλίου 1941 έλαβε χώρα μια Νέα Σελήνη, επίσης στον Ταύρο, με φιλοξενούμενο το Δία και τότε, όπως και τώρα.
Αξίζει να της ρίξουμε μια σύντομη ματιά, πριν περάσουμε στο ωροσκόπιο της Εισβολής.


http://i1203.photobucket.com/albums/bb383/myhoroscope/horo_nm.gif

Σε πρώτη φάση, το ωροσκόπιο μιλά για έναν «θάνατο».
Ο άξονας 2ου/8ου, όντας πανίσχυρος, φιλοξενεί τον κυβερνήτη του ωροσκόπου (Ερμής) σε όψη χιαστί με τον αδύναμο και ανάδρομο Ποσειδώνα στον 1ο οίκο της Παρθένου, (σύγχυση,διάλυση βιοτικού επιπέδου,κατάρρευση αξιοπρέπειας, ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ) αλλά και τη Νέα Σελήνη, σε έξαρση από ζώδιο,αλλά αδύνατη από οίκο.

Ο νέος κύκλος μιλά για την είσοδό μας σε μία πολύ σκοτεινή και θλιβερή περίοδο, με αρκετή βία και πόνο, αφού ο κυβερνήτης του 8ου (Άρης) και ο κυβερνήτης του 5ου (Κρόνος) είναι σε αμοιβαία υποδοχή, σχηματίζοντας όψη τετραγώνου ακριβείας μεταξύ τους, με το μεσοδιάστημά τους να βρίσκεται στην πανίσχυρη 1η μοίρα του Κριού. ΒΙΑ , ΒΙΑ, ΒΙΑ. Συμπληρωματικά, αξίζει να αναφέρουμε πως η Λίλιθ από τον 8ο είναι σε απόλυτη σύνοδο με τη Νέα Σελήνη.

Ο Β.Δ. της Σελήνης βρίσκεται στον 1ο οίκο και στο Ζυγό και μιλά ξεκάθαρα για διατήρηση της προσωπικής ταυτότητας με γνώμονα τη δικαιοσύνη και την ισορροπία. Εξαιρετικά δύσκολο να επιτευχθεί, αφού ο Κριός απέναντι,απειλητικός και πάνοπλος είναι έτοιμος να επιτεθεί, χωρίς να περιμένει ιδιαίτερες αφορμές. Στην περίπτωση αυτή, ο λαός χρειαζόταν τη συσπείρωση και τη συνεργασία (Ζυγός), το κοινό μέτωπο και φυσικά τη διατήρηση του υψηλού φρονήματος (1ος οίκος).

Ο κυβερνήτης του 2ου οίκου,(ύλη, θρέψη, αποκτήματα), βρίσκεται μεν στη φυσική ζωδιακή θέση αλλά,αδύναμος στον 8ο, σε όψη τετραγώνου με τον Πλούτωνα από τον 11ο, και μιλά για μοιραίες απώλειες. Η υποτίμηση του εθνικού νομίσματος και κατόπιν η πληθωριστική έκδοσή του,ήταν προάγγελος πολλών δεινών. Παράλληλα δόθηκε στην κυκλοφορία και μια ειδική έκδοση γερμανικού μάρκου, ουσιαστικά καμίας αξίας. Η σταδιακή ανέχεια, ανάγκασε πολλούς Αθηναίους να χάσουν ολόκληρες περιουσίες, μόνο και μόνο για να εξασφαλίσουν την τροφή τους, η οποία ήταν χαμηλής ποιότητας και περιορισμένης ποσότητας, αφού οι κατακτητές, φρόντισαν για ένα καθολικό εμπάργκο, ακόμη και στις ανθρωπιστικές αποστολές, και το εμπόριο κατέρρευσε, ενώ παράλληλα «άνθισε» η μαύρη αγορά.(Κυβ. 3ου στον 11ο, Ερμής τετράγωνο Χείρωνας)

Οι κυβερνήτες του 4ου και του 6ου οίκου,βρίσκονται στον 9ο σε σύνοδο μεταξύ τους, φωνάζοντας υπεροπτικά πως η τύχη του λαού, οι περιουσίες επίγειες και υπόγειες, και όλες οι υποδομές του κράτους, βρίσκονται πλέον στα χέρια του κατακτητή. (Κάτι από μνημόνιο μου θυμίζει αυτό)
Ας μην ξεχνάμε πως ο κυβερνήτης του mc της Νέας Σελήνης είναι ο Ερμής που βρίσκεται στον Κριό και τον 8ο οίκο. Αυτό μας δίνει μια σαφή εικόνα για το ποιος είναι το «αφεντικό» και ποιές είναι οι διαθέσεις του.

Τέλος, οι κυβερνήτες του 11ου και του 12ου οίκου, είναι θαμμένοι και αδύναμοι στον 8ο οίκο, με ότι αυτό σημαίνει και απλώς «προσδοκούν ανάστασιν νεκρών».

Αν δεν κουραστήκατε έως εδώ, επιτρέψτε μου να περάσω στο ωροσκόπιο της Εισβολής και να το δούμε από διέλευση στο γενέθλιο χάρτη της χώρας.


http://i1203.photobucket.com/albums/bb383/myhoroscope/transits_eisv.gif

Ο χάρτης θυμίζει τα σκίτσα που βλέπαμε κάποτε σε εφημερίδες, που η λεζάντα έγραφε «Χωρίς λόγια».

Η «δραστηριότητα» των διελεύσεων για τη δεδομένη στιγμή της εισβολής, επικεντρώνεται κυρίως στο 12ο οίκο του γενέθλιου χάρτη της χωρας μας.
Περιορισμός, αδικία, εξαπάτηση, φυλάκιση, τέλμα, διάλυση, χάος και απελπισία είναι μόνο λίγες από τις επιρροές ενός βεβαρημένου Ποσειδωνιου οίκου.
Σε πρώτη φάση βλέπουμε τους κυβερνήτες των κάτωθι γενέθλιων οίκων 1ος, 2ος, 3ος, 4ος, 5ος, 6ος, 7ος, 8ος, 9ος, 10ος, 11ος, να διελαύνουν από το γενέθλιο 12ο οίκο!
Η «ψυχή» του γενέθλιου χάρτη, αν επρόκειτο για κάποιο ατομικό ωροσκόπιο,θα λέγαμε πως ματώνει, αφού σχηματίζονται τόσα τετράγωνα στο σταθερό σταυρό,που ενεργοποιούνται από τις διελεύσεις του Αρη και του Πλούτωνα, και κατά κύριο λόγο από την παρουσία του Ήλιου στο σταθερό Υδροχόο, που με τη σειρά του δίνει το έναυσμα για μια σταθερά μεγάλη περίοδο δυστυχίας...

Αναλυτικά ο κυβερνήτης του ωροσκόπου βρίσκεται διελαύνων στο 12ο οίκο, και στον Κριό, «κόβοντας» τη φόρα της όποιας αυτοέκφρασης. Το τετράγωνό του με το γενέθλιο mc του χάρτη, δεν αφήνει περιθώρια για συζήτηση στο γοργά μεταβαλλόμενο «πολιτικό» σκηνικό.

Ο διελαύνων Πλούτωνας πάνω από το γενέθλιο Ic της χώρας ετοιμάζεται για ισοπεδωτικές μεταλλάξεις, σε ότι αφορά τις έννοιες του 4ου οίκου στην πολιτική αστρολογία, δηλαδή δομές-υποδομές, φυσικές καταστροφές και αγροτική παραγωγή.
Η πορεία του Πλούτωνα συνεχίζει από το ναδίρ για να έρθει αντιμέτωπος αργότερα, με το γενέθλιο Ηλιο και Ουρανό της Ελλάδος στο το ζενίθ, εγκαινιάζοντας έναν νέο κύκλο πόνου για το λαό,(4ος) αφού αλλάζει άρδην το σκηνικό της εξουσίας-τυραννίας (10ος) των Ναζί.

Θα υπερθεματίσω λέγοντας πως όλοι γνωρίζουν τη συγκεκριμένη περίοδο την γεωργική και κτηνοτροφική καταστροφή της Ελλάδας, τις λεηλασίες, τις αρπαγές, τις πυρκαγιές και την σταδιακή εξαφάνιση κάθε βρώσιμου είδους. Τα φάρμακα, το απλό σαπούνι, τα τελευταία καυσόξυλα εξαφανίστηκαν και ο εχθρός αποφάσισε να αποτελειώσει το λαό με κάθε δυνατό τρόπο.
Η πείνα θέρισε το λαό που έχασε κάθε κουράγιο, κάθε αξιοπρέπεια και έβλεπε τα παιδιά του να σβήνουν μέρα με τη μέρα. Όλο και κάποιοι από εμάς έχουμε άτομα ηλικιωμένα στο συγγενικό μας περιβάλλον να μας περιγράφουν τις ζοφερές εικόνες από την Αθήνα το χειμώνα του 41-42. (Η Σελήνη του 4ου που σχετίζεται με τη θρέψη και την ανάπτυξη, βρίσκεται υπό κανονικές συνθήκες στον Ταύρο, αλλά αλύπητα χτυπημένη από Άρη, Κρόνο, Ουρανό χάνει τα πλεονεκτήματα του ζωδίου που την φιλοξενεί.)

Η ελπίδα και το μέλλον των λαών είναι τα παιδιά, όπως όλοι γνωρίζουν, και οι Γερμανοί φρόντισαν να εξοντωθούν πρώτα από όλους, κατά την προσφιλή τους μέθοδο, της γενοκτονίας. Σε κάθε γωνιά των δρόμων, σε άσυλα, ορφανοτροφεία και σανατόριο, ξεψυχούσαν κάθε λίγο και λιγάκι παιδιά, μη αντέχοντας πλέον την ασιτία. Εδώ έχουμε τον κυβερνήτη του 5ου οίκου να βρίσκεται θαμμένος στο 12ο,έχοντας σχηματίσει όψη τετραγώνου με τον Πλούτωνα και να πλησιάζει και τον Ουρανό.

Επιπροσθέτως, στον 5ο οίκο της Ελλάδας, διελαύνει ο Ποσειδώνας αδύναμος, σχηματίζοντας τετράγωνο με τη γενέθλια σελήνη και την ακμή του 8ου οίκου. Ο 5ος οίκος στο ωροσκόπιο ενός κράτους, πλην των άλλων δείχνει και τις γεννήσεις των παιδιών, αλλά και την κατάσταση της ζωτικότητά τους.
Στην προκειμένη δεν βοηθά ούτε ο Ποσειδώνας της διάλυσης, αλλά ούτε και η Παρθένος της κακουχίας.

Ο άξονας 6/12 παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον στο χάρτη, αφού εκεί επικεντρώνεται η περισσότερη ενέργεια. Ο συγκεκριμένος άξονας περιέχει ολόκληρα τα ζώδια Σκορπιού και Ταύρου αντίστοιχα, χρωματίζοντας τους οίκους έντονα με τις ιδιότητες των συγκεκριμένων ζωδίων. Κτήσεις, απώλειες, καταστροφές, ανασφάλεια, χρεωκοπία, βίαιη στέρηση βασικών αγαθών, επιβολή τυραννικού ελέγχου, εγκλήματα.
Όλα αυτά, σε συνδυασμό με τις ιδιότητες του άξονα 6ου/12ου σε ωροσκόπιο κρατών, έχει να κάνει με τα νοσοκομεία, την περίθαλψη, τις (ανύπαρκτες) δημόσιες υπηρεσίες, άσυλα, ιδρύματα, φυλακές, βασανισμούς. Τα πάντα τελούσαν υπό διάλυση. Τα συσσίτια δεν ήταν καθόλου επαρκή, αφού 100 γραμμάρια ψωμιού δεν ήταν δυνατόν να θρέψουν μια 4μελή οικογένεια, και ο Ερυθρός Σταυρός λίγα πράγματα κατάφερνε με τις λιγοστές εθελόντριες.


[lt[Α[/lt]κολούθησε το πιο ζοφερό σκοτάδι, στον ήδη εξαθλιωμένο λαό, αφού ο εμφύλιος ήρθε να καταστρέψει πάμπολλες οικογένειες με το διχασμό και το βίαιο εκπατρισμό τους.
Τότε, μια άλλη «Τρόικα», αποφάσιζε για τις τύχες των λαών, σαν σε ζαριά σε στυμμένη παρτίδα.
Το σχέδιο Μάρσαλ, η Αγγλική «διαιρετική» επέμβαση και η «ρώσικη ρουλέτα»,στάθηκαν με τη σειρά τους οι χορηγοί της καταστροφής, αντί να περισώσουν όλα όσα έμειναν από την επέλαση του Γ ’Ράιχ.

Η σύνοδος Δια/Κρόνου στον Ταύρο, εγκαινίασε έναν κύκλο πολέμου και δυστυχίας εκείνη την περίοδο.
Το Μάιο του 2000 είχαμε ένα παρόμοιο στέλιουμ στο ίδιο ζώδιο, και στο 12ο οίκο της Ελλάδας,που σχημάτιζε όψη τετραγωνου με τον Ουρανό και τον Ποσειδωνα στον Υδροχόο.

Ο νέος αυτός κύκλος, μιλούσε για αλλαγές, για ανάπτυξη, για Νέα Εποχή, για Άλλη Ελλάδα, και όλα όσα υπόσχεται η Υδροχοική περίοδος. Περιβεβλημένος όμως με τον παραπλανητικό μανδύα του Ποσειδώνα, δεν άφησε κανέναν μας να υποψιαστεί την απαρχή ενός νέου «πολέμου», αυτή τη φορά οικονομικού ενδιαφέροντος. Η έλευση του ευρω, και του παρελκόμενου «εκσυγχρονισμού» ήταν το νόστιμο τυράκι στην πιο τέλεια ευρω-παγίδα.

Ας ελπίσουμε πως αυτή τη φορά ο Ποσειδώνας θα σταθεί πιο φιλέσπλαχνος, ο Ουρανός πιο δίκαιος και ο Πλούτωνας πιο διαλλακτικός. Νομίζω πως το αξίζουμε.

katiakiss
02-05-2012, 02:56 PM
taurine, σου αξίζει ένα μεγάλο μπράβο για την ωραία προσπάθεια και τους συνειρμούς που έκανες. Ήταν πρωτότυπο και μη αναμενόμενο.
Η έμφαση στον 8ο οίκο του χάρτη της εισβολής στη χώρα μας, πιθανολογώ ότι σχετίζεται και με την αυτοκτονία της Πηνελόπης Δέλτα που δεν άντεξε την εθνική ταπείνωση και προτίμησε να δώσει ένα τέλος στη ζωή της. Το γεγονός ότι ήταν γυναίκα, το αποδίδω στο ότι η Αφροδίτη (γυναίκα και δη καλλιτέχνης) της εισβολής στον 8ο , σχηματίζει τετράγωνο με τον Ουρανό(ξαφνικά) της Ελλάδας στον 10 (τα δημόσια πρόσωπα), αλλά και με την ήδη ενεργοποιημένη αντίθεση Ήλιου\Κρόνου στον άξονα 4ου\10ου από τον τράνζιτ Κρόνο που μέσα στα άλλα θα μπορούσε να φέρει και κάτι τέτοιο.
Άλλωστε η νέα Σελήνη της προηγούμενης μέρας, σχημάτιζε κι εκείνη το ίδιο τετράγωνο, σχεδόν ακριβείας, με τον Ουρανό στον 10ο , αλλά κυβερνήτης 11ου και ο 11ος στην πολιτική αστρολογία –εκτός των άλλων- είναι οι σχέσεις με τα άλλα κράτη (στην προκειμένη περίπτωση με τους Γερμανούς και όχι μόνο).
Όλα τα παραπάνω, μόνο επειδή μου έδωσες την αφορμή να κάνω κι εγώ μερικούς συνειρμούς πάνω σε αυτό που γράφεις για την έμφαση του χάρτη της νέας Σελήνης στον 8ο . Είμαι σίγουρη ότι σου διέφευγε η αυτοκτονία της Δέλτα ανήμερα της εισβολής και θεώρησα ότι λειτουργεί επιβεβαιωτικά στις σκέψεις σου .

Ένα άλλο που θα ήθελα να πω συμπληρωματικά, είναι ότι όλοι αυτοί οι πλανήτες της νέας Σελήνης στον 12ο της Ελλάδας σχετίζονται πολύ με όσα ο λαός δεν θα μάθει ποτέ. Έτσι, πέρα από όλους τους συλλογισμούς που έκανες, βάλε και αυτόν, καθώς και ότι ο 12ος στην πολιτική αστρολογία είναι και οι κατάσκοποι. Την περίοδο εκείνη η κατασκοπία είχε πολύ σοβαρό ρόλο να διαδραματίσει και τελικά όλη η χώρα βρέθηκε υπό περιορισμό (12ος) , αφού μετά την εισβολή , κανείς δεν μπορούσε να φύγει ουσιαστικά από τα σύνορα. Οι 7 πλανήτες της νέας Σελήνης στον 12 της χώρας, πράγματι ήταν «χωρίς λόγια»!

Και πάλι μπράβο! Να είσαι καλά που μου έδωσες το έναυσμα να κάνω κι εγώ τους δικούς μου συνειρμούς.

laparisienne
02-05-2012, 04:07 PM
Χίλια μπράβο Ταυρίνα για το εξαιρετικό σου άρθρο! :)

Ας ελπίσουμε να εισακουσθεί η ευχή σου!

taurine
02-05-2012, 10:27 PM
Ευχαριστω για τα καλά σας λόγια.:love:
Η αλήθεια είναι πως άρχισα να δουλεύω το άρθρο κοντά στη Νέα Σελήνη αλλά στο τέλος ήμουν σίγουρη πως κάποια στοιχεία θα μου διέφευγαν.
Βέβαια, ζήτησα τη δημοσίευση γιατί όλο και κάτι παραπάνω θα μάθουμε από τις γνώμες σας και τις παρατηρήσεις σας.

Κάτια ειλικρινά δεν ήξερα πως η Πηνελόπη Δέλτα αυτοκτόνησε την ίδια μέρα.
Ήξερα για το συμβάν, αλλά όχι για τη χρονική στιγμή της τέλεσης της αυτοχειρίας.

Είχα την εντύπωση πως εκείνη την ημέρα αυτοκτόνησε ο Εύζωνας που τον ανάγκασαν να υποστείλει την Ελληνική Σημαία από τον Ιερό βράχο και να ανεβάσει τη σβάστικα.
Μετά την υποστολή,δεν 'αντεξε την ταπείνωση, τυλίχτηκε με τη σημαία και πήδηξε στο κενό.

Laparissiene, σ'ευχαριστω πολύ!:love:

Εννοείται πως περιμένω σχόλια και παρατηρήσεις.:o ΣΙΓΟΥΡΑ μου διέφυγαν πολλά.

Atrapos
02-05-2012, 11:08 PM
Συγχαρητήρια και από μένα Ταυρίνα για το άρθρο σου. Η πολυαστρία τον 8ο οίκο της Νέας Σελήνης και στον 12ο γενέθλιο είναι πράγματι εντυπωσιακή και ενδεικτική του τι ακολούθησε.

Αν μου επιτρέπεις δύο παρατηρήσεις. Καταρχήν μιλάς για το «ωροσκόπιο της Εισβολής». Ωστόσο αυτό είναι το ωροσκόπιο της παράδοσης της πρωτεύουσας και κατ’ επέκταση όλης της χώρας (αν και η Κρήτη αντιστάθηκε ένα μήνα ακόμα). Πάντως η εισβολή των γερμανών είχε ξεκινήσει στις αρχές Απριλίου.

Η δεύτερη παρατήρηση είναι για το γενέθλιο χάρτη που χρησιμοποιείς για την Ελλάδα. Βάζεις ώρα 11:15πμ και συντεταγμένες Λονδίνου. Για το Λονδίνο ας πούμε ότι το καταλαβαίνω αν και δεν συνηθίζεται να έχουμε ωροσκόπια κρατών για συντεταγμένες εκτός του κράτους. Η ώρα 11:15 δεν ξέρω από πού προκύπτει. Το ξέρω ότι κυκλοφορούν διάφοροι χάρτες, σαν γενέθλιοι της Ελλάδας. Εγώ χρησιμοποιώ τοποθεσία την Αθήνα και ώρα 12 το μεσημέρι, απλά επειδή δεν ξέρουμε ποια είναι η ακριβής ώρα. Και αυτός ο χάρτης έχω δει ότι δουλεύει μια χαρά. Άσχετα όμως από αυτό, θεωρώ πως αν κάποιος βάζει μια συγκεκριμένη ώρα όπως 11:15, θα πρέπει κάπως να το δικαιολογεί πως έχει καταλήξει σ’ αυτήν. Παρεμπιπτόντως, ο Ωροσκόπος είναι ίδιος αλλά το Μεσουράνημα διαφέρει σημαντικά. Με τον χάρτη για Αθήνα και μεσημέρι είναι στις 11 του Υδροχόου, σε τετράγωνο ακριβείας με τη σύνοδο Δία / Κρόνου το 1940/41 που αναφέρεις. Και ο Πλούτωνας πέρναγε από το Ναδίρ στην εποχή του εμφυλίου.

Όσο για τον τίτλο, καταλαβαίνω ότι εννοείς πως ζούμε μια καινούργια κατοχή. Οι πλανήτες κάνουν πράγματι τους κύκλους τους και η ιστορία τις επαναλήψεις της. Την εποχή του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου η ελληνική κοινωνία ήταν βαθύτατα διαιρεμένη και κατάφερε έστω προσωρινά να συσπειρωθεί απέναντι στον κοινό εχθρό. Σήμερα ούτε κι αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε αφού ο καθένας έχει τη δικιά του αντίληψη για το ποιος είναι ο αντίπαλος και ποιος ο σύμμαχος. Μέσα σε μια τέτοια σύγχυση δεν ξέρω αν αξίζουμε την ευσπλαχνία του Ποσειδώνα, τη δικαιοσύνη του Ουρανού και τη διαλλακτικότητα του Πλούτωνα.

taurine
03-05-2012, 12:13 AM
Κε Αντωνιάδη, ευχαριστώ για την παρατήρησή σας αλλά και τα καλά σας λόγια.

Ο χάρτης που χρησιμοποιώ για την Ελλάδα είναι με ώρα και συντεταγμένες Λονδίνου, αφού εκεί υπεγράφη το πρωτόκολλο.
Η ώρα είναι αυτή που βρήκα σε χάρτες που χρησιμοποιούνται κυρίως από την Κα Μόζορρα σε κάποια άρθρα της, και ομολογουμένως μου "ταιριάζουν" περισσότερο.:o

Τωρα όσο για την χρονική περίοδο της εισβολής, χρησιμοποίησα την ώρα που οι Γερμανοί "μπήκαν" στην Αθήνα, αφού με την είσοδό τους στην Πρωτεύουσα 'επισημοποίησαν" το γεγονός,
κάνοντας επίδειξη δύναμης με την ταυτόχρονη παρέλασή τους στους κεντρικούς δρόμους των Αθηνών.

Και εδω πρέπει να πω, ότι θεωρω πολύ σημαντικούς τους συνοδικούς κύκλους Δια/Κρόνου, αναφορικά με την επανάληψη της Ιστορίας μέσα σε έναν αιωνα, ιδιαίτερα δε, σε ότι αφορά την πολιτική Ιστορία ενός Κράτους.

Η αλήθεια όμως, όσο κι αν πονάει, είναι πως το Έθνος δεν απέφυγε το διχασμό, ακόμη και μετα απο την αποχώρηση των γερμανων. Το ίδιο συμβαίνει και τώρα.
Όπως έγραψα και παραπάνω το τυράκι είναι νόστιμο, αλλά κανείς δεν βλέπει τη φάκα.

SAGIVI
03-05-2012, 09:27 PM
Ταυρινουλα, αληθινα θαυμασια η ιδεα σου γι αυτο το αρθρο!

Δεν θα σου κρυψω οτι εμεινα αφωνη, μπροστα στη συγκριση των δυο χαρτων. Ειναι καταπληκτικο, το ποσο ξεκαθαρα υποδεικνυουν την τραγικοτητα της περιοδου εκεινης.

Σ ευχαριστουμε παρα πολυ, για το τοσο προσεγμενο αστρολογικα αρθρο σου αλλα και για την γλαφυροτητα, με την οποια μας περιεγραψες τα ιστορικα στοιχεια.

maria76
03-05-2012, 11:19 PM
Tαυρίνα και πάλι μπράβο,έκανες να με πιάσει το πατριωτικό μου βραδιάτικα..Αχ αυτός ο Πλούτωνας στην ακμή του 4ου οίκου..
Το κακό με τους πολέμους είναι πως άλλοι τους αποφασίζουν κι άλλοι πολεμούν.
Οι δύναμη αναγέννησης του Σκορπιού είναι για μένα αξιοθαύμαστη.
Μακάρι να τα καταφέρουμε κι αυτή τη φορά,χωρίς θύματα.
Για την Κρήτη και το ρόλο που έπαιξε,δεν θα πω τίποτα..:lol:
Ευχαριστούμε και πάλι:love:

taurine
03-05-2012, 11:21 PM
Sagivi και Μαράκι, ευχαριστω πολύ για τα καλά σας λόγια!
:love:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
04-05-2012, 12:34 AM
Ταυρινα μου, κοριτσαρα μου μπραβο
για το καλογραμμενο αρθρο σου :love:!!!
----------------------------------------------------------

-Χρονια πολλα-
Να τα εκατοστησεις
να σε χαιρομαστε !!!!!!!!!!!!!

taurine
04-05-2012, 12:53 AM
Σ'ευχαριστω Δεσποινάκι μου!

Και κυρίως σας ευχαριστω όλους για την ενθάρρυνσή σας.
:love:

summerfunk2
12-06-2012, 07:50 PM
προσπαθώ να βρω το like αλλά δεν είναι πουθενά, γι αυτό θα γράψω ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ.. τριγυρνάω στο φόρουμ για να διαβάσω και έπεσα σε διαμαντάκι :D εκπληκτικό!!