PDA

View Full Version : Ινδική Αστρολογία



anastazia
16-11-2005, 07:37 PM
Γειά σας!Θα ήθελα να μάθω περισσότερα σχετικά με την Ινδική Αστρολογία.Διάβασα το σχετικό άρθρο στο forum αλλά είναι πολύ γενικευμένο και δεν μπόρεσα να καταλάβω και πολλά.Σε τι διαφέρει η ινδική αστρολογία από την δυτική,εκτός βέβαια από την διαφορά στις ονομασίες;
Σας ευχαριστώ.

Λίλιαν Σίμου
18-11-2005, 03:36 PM
Αγαπητή φίλη

Βασική διαφορά της Ινδικής αστρολογίας είναι ο Ayanamsha, δηλαδή η αλλαγή 23-24 μοιρών προς τα πίσω όλων των πλανητών μας. Αν έχουμε γεννηθεί με τον Ήλιο στις 10 Κριού για παράδειγμα, με την Ινδική αστρολογία ο Ήλιος μας είναι στις 17 των Ιχθύων περίπου. Αυτό δίνει όπως είναι φυσικό άλλη ποιότητα. Όμως, η αίσθηση που μου δίνει η Ινδική αστρολογία, είναι πως μπορεί να λειτουργήσει παράλληλα με την Δυτική, ωστόσο, αναφέρεται κυρίως στο εσωτερικό μας κομμάτι. Είναι πιο φιλοσοφική στην προσέγγισή της.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

anastazia
21-11-2005, 06:40 PM
Δηλ. με την Ινδική Αστρολογία, το ζώδιο κάποιου ατόμου μπορεί να είναι διαφορετικό από το ζώδιο που ανήκει, αν πάρουμε ως δεδομένο τον δυτικό ζωδιακό κύκλο, οπότε λογικά θα διαφέρουν και οι όποιες προβλέψεις μπορούν να γίνουν.Εγώ για παράδειγμα γεννήθηκα 28/2/74 ώρα 8.30πμ στη θεσ/νίκη και είμαι Ιχθείς.Θα μπορούσατε να μου πείτε σε ποιό ζώδιο ανήκω;
Σας ευχαριστώ.

Λίλιαν Σίμου
21-11-2005, 11:38 PM
Αγαπητή φίλη

Για την Ινδική αστρολογία, έχετε τον Ήλιο στις 14 Υδροχόου 54΄, τον Ωροσκόπο στις 19 Ιχθύων 37 και τη Σελήνη στις 26 Κριού 14. Ομοίως κι οι άλλοι πλανήτες έχουν μετακινηθεί προς τα πίσω.
Η ερμηνευτική διαφέρει σε φιλοσοφία. Για παράδειγμα, ο Ήλιος δεν θεωρείται τόσο αγαθός πλανήτης όσο στη δυτική αστρολογία. Αντιθέτως, η Σελήνη είναι το πιο σημαντικό σώμα, στην αρχή της μελέτης.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου