PDA

View Full Version : Eξελιγμενοι ανθρωποι και αστρολογια



yoO
23-04-2012, 07:52 PM
Τι πιστευετε οτι κανει εναν ανθρωπο πιο εξελιγμενο απο τους γυρω του ? Ποια ειναι τα χαρακτηριστικα που θεωρειται οτι ειναι απαραιτητα να καλλιεργησει ο καθενας για να εξελιχθει? Εχουν σχεση με το ζωδιο στο οποιο βρισκεται ?

Αστρολογικα , τι κανει εναν ανθρωπο εξελιγμενο ? Αραγε ανθρωποι οπως ο γκαντι, ο χριστος, ο βουδας κτλπ , ειχαν καποιο κοινο χαρακτηριστικο στο χαρτη τους που εδειχνε κατι τετοιο ?

Πιστευτε οτι η εξελιξη αυτη ειναι κατι που εχει καρμικες προεκτασεις και εχει να κανει με την "ηλικια" μιας ψυχης και τον αριθμο των μετενσαρκωσεων ? (γιατι κ αυτο το διαβασα καπου)

Και τελος, ποια πιστευετε οτι πρεπει να ειναι η λειτουργια ενος εξελιγμενου ατομου στην κοινωνια - καθως αυτα τα ατομα αποτελουν μειονοτητα - και εφοσον αποτελουν μειονοτητα, ΓΙΑΤΙ συμβαινει αυτο και ειναι τοσο δυσκολο για τους ανθρωπους να εκφρασουν τα θετικα στοιχεια/χαρακτηριστικα του ζωδιου τους και της προσωπικοτητας τους.

Σιγουρα αυτο το θεμα σηκωνει πολυ συζητηση και εχει απειρες κοινωνιολογικες, αστρολογικες, ψυχολογικες, ιστορικες και ισως μεταφυσικες προεκτασεις και ανυπομονω να διαβασω τις γνωμες σας :D

Lam
23-04-2012, 08:38 PM
Κατά την ταπεινή μου γνώμη και μιλώντας γενικά πάντα (και ας με διορθώσουν οι εμπειρότεροι), η συνείδηση και η επίγνωση είναι οι ιδιότητες που εξελίσουν έναν άνθρωπο. Αυτές οι δύο ιδιότητες νομίζω οτι εκπροσωπούνται απο τον Δία και τον Κρόνο. ΄Περί κάρματος καθώς και των προσώπων που ανέφερες δεν γνωρίζω να σου πώ. Πάντως θεωρώ οτι οι πιο εξελιγμένοι άνθρωποι, είναι εξελιγμένοι ακριβώς για να επιτελέσουν ένα έργο και αυτό δεν είναι άλλο απο την αφύπνιση όσων είναι έτοιμοι να αφυπνιστούν, με σκοπό πάντα την εξέλιξη του ανθρώπινου είδους.

Χρυσάνθη
24-04-2012, 02:46 AM
Αυτό και εμένα με απασχολεί πολύ.... Κάποια στιγμή συζητούσα με παρέα και λέγαμε πχ ότι οι πλανητικές όψεις από τις εύκολες μέχρι τις πιο δύσκολες έχουν κάποια θετική ερμηνεία και κάποια αρνητική και ο εξελιγμένος άνθρωπος θα εμφανίσει την πιο ανυψωμένη εμπειρία ενώ ο λιγότερο εξελιγμένος την πιο επώδυνη ίσως πλευρά της ερμηνείας.

Συγκεκριμένα έστω ότι υπάρχει ένας δειγματικός χώρος στον οποίο υπάρχουν όλες οι εκδοχές μιας όψης αλλά το θέμα είναι τι θα παρουσιάσει το άτομο, τι θα του συμβεί. Πρόκειται για μία θεωρία που έχω ακούσει και με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη προσωπικά την οποία έχει εκφράσει κάποιος του οποίου το όνομα δε θυμάμαι..

Και συνέχισα λέγοντας ,... ότι είναι και θέμα θέλησης το πως θα παλέψεις μία όψη , και ακούω την απάντηση 'μα και η θέληση φαίνεται στο γενέθλιο!' και τότε μούδιασα...

Αστρολογικά μιλώντας επικρατεί η θεωρία ότι τα τελευταία 6 ζώδια είναι πιο εσωτερικά και εξελιγμένα από τα πρώτα 6 , πράγμα που βλέπω κ εγώ σε πολύ γενικές γραμμές όμως γιατί από έναν ξερόλα Υδροχόο προτιμώ έναν σωστό Ταύρο.. αλλά πάντως τείνουν να είναι πιο .. κοσμικά.

Αυτό με τον Δία και τον Κρόνο λογικά στέκει , αλλά δεν το έχω εξετάσει. Πάντως για μένα ορισμός της εξέλιξης είναι η εμφάνιση των στοιχείων του ζωδίου και του χάρτη γενικά που ανήκουν στην ανώτερη οκτάβα των ιδιοτήτων του.

Βέβαια κάποιοι λένε ότι ο μη καθορισμός από το χάρτη είναι η απόλυτη εξέλιξη...αλήθεια , οι αστρολόγοι μας πιστεύουν ότι αυτό γίνεται??

toulis
24-04-2012, 02:48 AM
Θα συμφωνήσω με τον φίλο Lam οτι ή συνείδηση και η επίγνωση είναι χαρακτηρηστικά ένος εξελιγμένου ανθρώπου.

Έχω την εντύπωση,με την λίγη εμπειρία που έχω επι των αστρολογικών θεμάτων, οτι πλανήτες και σημεία σε πανανθρώπινα ζώδια όπως του Υδροχόου και των Ιχθύων προωθούν το σχέδιο της εξέλιξης του είδους μας.Το ευρύ πνέυμα του ζωδίου του Τοξότη και φυσικά η διανοητική εγρήγορση του ζωδίου των Διδύμων διαμορφώνει τις ιδέες σε κάθε γενιά.

Όσο για την μετενσάρκωση δεν ξέρω αν ισχύει σε ατομικό επίπεδο, ή αν απλά ερχόμαστε τυχαία σε αυτό τον κόσμο, στις δεδομένες αστρολογικές συνθήκες της γέννησης μας,ώστε το ατομικό μας βίωμα να περάσει στη δεξαμενή του συλλογικού ασυνειδήτου, κι έτσι κι εμείς σαν άνθρωποι να βάλουμε το μικρό μας λιθαράκι στην προώθηση της της εξέλιξης μας σαν σύνολο.

ΑΝΙΜΑ11
24-04-2012, 05:51 AM
Αστρολογικα θα συμφωνησω με τη Χρυσανθη κ τον Τουλι!!Και για τις οψεις αλλα κ για τις ποιοτητες των ζωδιων πιστευω θα εμφανισει τις πιο "εξελιγμενες ποιοτητες"!


Για τη μετενσαρκωση εχω να θεσω μερικα ερωτηματα!
Αν υποθεσουμε οτι μιλαμε για συνειδηση επιγνωση και εξελιξη,τοτε πως ειναι δυνατον να μη μιλαμε για μετενσαρκωση?Δηλαδη με πιο κριτηριο ειναι εξελιγμενος ενας ανθρωπος αν οχι μεσα απ τις μετενσαρκωσεις κ την "ηλικια" της ψυχης του??Γιατι αν υποθεσουμε οτι τυχαια καποιοι ειναι εξελιγμενοι κ καποιοι οχι τοτε αναιρουμε κ την ιδια τη θεωρια της εξελιξης της ψυχης!!
Κατα την αποψη μου ο εξελιγμενος ανθρωπος συνδεεται αμεσα με τη μετενσαρκωση!!