PDA

View Full Version : Μεσοδιάστημα ύψους



fanofmeee27
22-04-2012, 08:05 PM
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και καιρό... Υπάρχει κάποιο μεσοδιάστημα το οποίο να αφορά την εμφάνισή μας και πιο συγκεκριμένα το ύψος μας;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

jungle
22-04-2012, 10:56 PM
fanofmee
Απ οτι εχω διαβασει, μια οψη που σχετιζεται με το υψος μας, ειναι η συνοδος δια-ουρανου.
Εχω συγκρινει πολλους χαρτες παιδιων που γεννηθηκαν το 1983 με τη συνοδο αυτη
στον τοξοτη, κ πραγματι τα περισσοτερα ειναι ψηλα παιδια, εκτος μερικων
που εχουν τη συνοδο χτυπημενη.
Για μεσοδιαστηματα δεν τοχω ψαξει.....αλλα σιγουρα θα υπαρχει κατι.

maria76
22-04-2012, 11:13 PM
Κι εγώ νομίζω με τον Δία έχει να κάνει.
Για παράδειγμα οι Λέοντες δεν είναι και οι πιο ψηλοί του ζωδιακού..αν όμως το δεκαήμερο του Ηλιου ή του ωροσκόπου Λέοντα το κυβερνάει ο Δίας,θα είναι σίγουρα ψηλοί,ίσως και με τάση να παχύνουν.
Επίσης καθαρά δική μου παρατήρηση είναι ότι αν προσωπικοί πλανήτες είναι στον Κριό..κοιτάς ψηλά!

taurine
23-04-2012, 12:20 AM
Για τα μεσοδιαστήματα δεν ξέρω, αλλά γενικότερα το ύψος φαίνεται κυρίως από όψεις και σημεία στον Τοξότη και φυσικά το Δία.
Συνήθως η εμφάνιση είναι και θέμα ωροσκόπου.

Μία σεληνη εκεί ίσως είναι ένδειξη αλλά και το δίπολο Διδύμων/Τοξότη λέει πολλά.

Αν σας βοηθάει πάντως, μεσω της "κληρονομικής αστρολογίας" υπάρχουν οι εξής ενδείξεις.

Τα δύο μου ξαδέλφια με Ωροσκόπο και Δία σε Τοξότη 1,98.

Ο μπαμπάς μου με ωροσκόπο Τοξότη και Δία σε Διδύμους 1,78

Η μαμά μου με σελήνη στον Τοξότη, 1,74

Η γράφουσα με σελήνη/ωροσκόπο σε Τοξότη και Δία σε Διδύμους 1,79

Η αδελφή μου με σελήνη σε διδύμους και mc σε Τοξότη 1,82.

Ελπίζω να βοήθησα.;)

Χρυσάνθη Σπίγγου
23-04-2012, 01:14 AM
Very good σε βρίσκω taurinaki και εύγε σου!

Αψογες οι παρατηρήσεις σου. Είχα και εγώ κατά καιρούς κάνει ανάλογες σκέψεις και είχα και εγώ καταλήξει σε παρόμοια συμπεράσμα.

Εν τω μεταξύ όμως -και δη τελευταίως το πρόσεξα - ο Δίας καμιά φορά ζουμπάει κατά κάτω τους ανθρώπους. Οπερ και με Δία στο ζώδιο του Ταύρου 1ος, πρόσεξα ότι πολλοί είναι κοντοί.

Π.χ. γυναίκα 1,60 και πιο κάτω ή άντρα 1,68 κ.ο.κ. Τελικά και ειδικά κατόπιν μίας τελευταίας μου έρευνας -σκέψης και κάποιων άλλων ιδιάιτερων προσεγγίσεων κατέληξα στο συμπέρασμα πως αν τελικά θέλουμε να έχουμε μία καλύτερη οπτική στο θέμα ύψους γενικά, είναι μάλλον σωστότερο να λαμβάνουμε υπόψη τον Δία σε συνδυασμό με Ερμή.

Επίσης λάβετε όλοι σας υπόψη πως ο συνδυασμός Ερμή/Αφροδίτης/Αρη προσδίδουν χαρακτηριστικά στοιχεία και οπτική -αλληγορικά μιλώντας λέγοντα την λέξη οπτική - σε θέματα που αφορούν το ορμονικό σύστημα κάποιου άρα και την όποια πιθανότητα του πως διαμορφώνεται η εξωτερική του εμφάνιση. Να τονίσω επίσης πως ένας Δίας στον Αιγόκερω ίσως μην φέρει ύψος, αλλά από την άλλη η εμπλοκή Ερμή ή Αφροδίτη με Ουρανό μπορεί να σου βγάλει κάτι παίδαρους ή κάτι νταρντάνες να τις πιείς στο ποτήρι. Γενικά τον Ουρανό τον έχω σε μεγάλη υπόληψη για θέματα ύψους.

Εγώ πάντως και ο ένας μου γιός με σύνοδο Δία /Ηλιο 12ο βγήκαμε ψηλοί. Εγώ πριν μπω στην πλύση, εκτός και εντός πλυντηρίου ήμουν 1,71! Μετά την εν λόγω πλύση μπήκα 3 πόντους! Επίσης Ερμής εξάγωνο βγάζει ψηλούς, όπως Δίας σε Υδροχόο σε εξάγωνο με Ερμή. Από την άλλη πάλι Δίας /Ερμής με τυχόν κάποια εμπλοκή Κρόνου μπορεί να οδηγήσει ίσως σε μειωμένο ύψος.

Τελειώνω λέγοντας πως είναι καλό να προσέχουμε το εν λόγω ζήτημα από την άποψη πάντα ότι
ο Δίας είναι λίγο "μπαγάσας" - sorry για την έκφραση - καθώς μπορεί να σε ξεγελάσει όταν και εφόσον στον 1ο οίκο, γιατί μπορεί να βγάλει αντί για ύψος, πάχος.

Κάτι π.χ. σε Πάγκαλο, Βενιζέλο..............κ.ο.κ. προς Θεού δεν κάνω πολιτική προπαγάνδα.

Ετσι και αλλιώς εγώ τους γυμνούς θα ¨"ψοφήσω".

Καλό σου/σας ξημέρωμα

Υ.Γ Οσοι πιστοί προσέλθετε να μας πείτε και εσείς τις απόψεις σας σχετικά. Θα ήταν πάρα πολύ χρήσιμο για όλους μας να ακούσουμε και πολλές γνώμες σχετικά με το ύψος.

taurine
23-04-2012, 01:54 AM
Οι μόνοι που είδα, από όσους προανάφερα,που έχουν Δία στον 1ο οίκο είναι τα ξαδέλφια μου, οι οποιοι βέβαια είναι και αθλητές του βόλευ, αλλά ..πετσί και κόκκαλο,καμία σχέση με πάχος.

Οι υπόλοιποι έχουμε το Δία σε 5ο και 6ο οίκο, και στους Διδύμους (αδύναμος). Με τα κιλά κανείς μας δεν είχε ποτέ πρόβλημα, πλην της μαμάς.(φορτωμένος 4ος-8ος)

Αν λάβω υπόψη μου όσα όμως είπατε, τότε λογικά η κόρη μου με σύνοδο Ερμή/Αρη/Δία/Σελήνη/Β.Δ στον Υδροχόο, θα περάσει τα 2 μέτρα!:wacko:

Χρυσάνθη Σπίγγου
23-04-2012, 02:40 AM
Καλά εγώ ότι είπα το είπα με γνώμονα παρατηρήσεις πέρα από το άμεσο και οικείο οικογενειακό περιβάλλον.

Υπό την έννοια του ότι καλό είναι να το ψάχνουμε και παραέξω του στενού κύκλου. Αλλως και εμένα παιδιά,ανληψια, αδέλφια και όλο το σόι είναι πανύψηλοι. Οσο για την κόρη στείλε μου στοιχεία. Με έβαλες σε τρελή περιέργεια .................αν θες φυσικά

Φιλ- χΡ

taurine
23-04-2012, 02:56 AM
Βεβαίως γιατί όχι!:love:
22/2/2009 Αθήνα, ωρα 16.12.

Χρυσάνθη Σπίγγου
23-04-2012, 11:22 AM
Taurinaki καλημέρα και καλή μας εβδομάδα,

Σπουδαία κόρη απέκτησες και μπράβο σου/σας -να βάλουμε και τον φορέα της σποράς μέσα - και πανέξυπνο παιδί.

Με τόοοοση σύνοδο θα απορούσα και θα έσκιζα τα ιμάτια μου αν αυτό το παιδί δεν γίνει πανύψηλο!

Αλλά μιας και έριξα βλέφαρο -αρκετά καλό πρέπει να πω - να μου επιτρέψεις να σου πω μία συμβουλή.

Φρόντισε/στε έγκαιρα και προσεχτικά τα της ευφυίας αυτού του παιδιού, όπως όμως και της τάσης του για ανεξαρτησία. Τι εννοώ. Λόγω εγγονής και άλλων παιδιών του οικείου περιβάλλοντος, έχω διαπιστώσει μια αυξημένη και εντελώς διαφορετική νοητική εγρήγορση!

Είθισται αυτά τα παιδιά να μη βρίσκουν την σωστή και κατάλληλη ανταπόκριση από τους δασκάλους τους, και ενίοτε και από τους γονείς.

Ανέμενε το άρθρο για το οποίο μιλάω και ετοιμάζω, διάβασε το προσεχτικά, και θα καταλάβεις.

Πάντως να χαίρεσαι το μωράκι σου, και σκάσε του νοερά ένα ηχηρό ρουφηχτό φιλί από εμένα.

Καλά να περνάτε! Φιλιά

Υ.Γ. Παρακολουθώντας τα παιδιά της ηλικίας της κόρης σου και μετά, παρατηρώ μία αυξημένη αντίληψη που πανομοιότυπη δεν συναντούσα στις γενιές των δεκαετιών 70-90. Λες και είναι έτοιμα να τρέξουν στο υπερπέραν! Συμφωνείς;

taurine
23-04-2012, 11:53 AM
Taurinaki καλημέρα και καλή μας εβδομάδα,

Σπουδαία κόρη απέκτησες και μπράβο σου/σας -να βάλουμε και τον φορέα της σποράς μέσα - και πανέξυπνο παιδί.

Με τόοοοση σύνοδο θα απορούσα και θα έσκιζα τα ιμάτια μου αν αυτό το παιδί δεν γίνει πανύψηλο!

Αλλά μιας και έριξα βλέφαρο -αρκετά καλό πρέπει να πω - να μου επιτρέψεις να σου πω μία συμβουλή.

Φρόντισε/στε έγκαιρα και προσεχτικά τα της ευφυίας αυτού του παιδιού, όπως όμως και της τάσης του για ανεξαρτησία. Τι εννοώ. Λόγω εγγονής και άλλων παιδιών του οικείου περιβάλλοντος, έχω διαπιστώσει μια αυξημένη και εντελώς διαφορετική νοητική εγρήγορση!

Είθισται αυτά τα παιδιά να μη βρίσκουν την σωστή και κατάλληλη ανταπόκριση από τους δασκάλους τους, και ενίοτε και από τους γονείς.

Ανέμενε το άρθρο για το οποίο μιλάω και ετοιμάζω, διάβασε το προσεχτικά, και θα καταλάβεις.

Πάντως να χαίρεσαι το μωράκι σου, και σκάσε του νοερά ένα ηχηρό ρουφηχτό φιλί από εμένα.

Καλά να περνάτε! Φιλιά

Υ.Γ. Παρακολουθώντας τα παιδιά της ηλικίας της κόρης σου και μετά, παρατηρώ μία αυξημένη αντίληψη που πανομοιότυπη δεν συναντούσα στις γενιές των δεκαετιών 70-90. Λες και είναι έτοιμα να τρέξουν στο υπερπέραν! Συμφωνείς;

Κα Σπίγγου, σας ευχαριστω.
Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να είναι ένα γερό παιδί, με δυνατό κορμί και γενναια ψυχή.
Υ.Γ: Ήθελα απλά να σας πω ότι η μικρή έχει φωτογραφική μνήμη....ελέφαντα, και μια κοφτερή γλώσσα, αλλά περισσότερο προς τα καλλιτεχνικά στρέφεται. Ψαρίνα γαρ...:love:

Τα παιδάκια σήμερα είναι πράγματι πανέξυπνα, αφού έχουν ένα σωρό ερεθίσματα στην καθημερινότητά τους. Θα συμφωνήσω μαζί σας και έχω να πω ότι η γενιά με τον Πλούτωνα στον Τοξότη και μετά, θα κάνει τη μεγάλη καινοτομία στην εκπαίδευση, στην αντίληψη αλλά και στην αφομοίωση των γνώσεων.

Χρυσάνθη Σπίγγου
23-04-2012, 12:39 PM
ΠΡΟΟΟΟΣΟΧΗ! Μην παραπλανηθείς από το γεγονός ότι ανήκει στο ζώδιο των Ιχθύων και δη μέσα από τον 8ο!

Διάβαζε -διάβαζε -διάβαζε και ερεύνα σε βάθος -βάθος το τι πραγματικά ΕΣΤΙ 7ος!

Φιλ -Χρ -Σπ

katiakiss
23-04-2012, 12:43 PM
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και καιρό... Υπάρχει κάποιο μεσοδιάστημα το οποίο να αφορά την εμφάνισή μας και πιο συγκεκριμένα το ύψος μας;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...Τα μεσοδιαστήματα είναι ένα πολύ σπουδαίο κεφάλαιο της αστρολογίας προς διερεύνηση και δεν περιορίζονται στις συχνές αναφορές που τα συσχετίζουν με ενεργοποιήσεις , σχετικές με το θέμα που εξετάζονται. Μεσοδιάστημα Ήλιου\Σελήνης για σχέσεις, Αφροδίτη\Σελήνης για τεκνοποίηση, Άρη\Κρόνου για θάνατο και πάει λέγοντας.
Τον τελευταίο καιρό έχω ασχοληθεί αρκετά με τα μεσοδιαστήματα και αυτό που έχω να πω, είναι ότι ισχυρό και ενεργό μεσοδιάστημα στο κάθε ωροσκόπιο, είναι το κάθε μεσοδιάστημα που σχηματίζει γενέθλια όψη. Από εκεί και πέρα, καλό είναι να μην εμπλέκουμε τα μεσοδιαστήματα στις αστρολογικές μας αναζητήσεις αν δεν έχουμε εξοικειωθεί πολύ με την σημασία τους, που σε κάθε περίπτωση είναι μόνο συμπληρωματική.

Το ύψος είναι ένα θέμα που σχετίζεται πρωτίστως με την κληρονομικότητα και μετά με την σύνθεση και την αξιολόγηση κάποιων αστρολογικών δεδομένων. Αυτό θα πει πως ένα ζευγάρι χαμηλού ύψους , αποκτώντας ένα παιδί, ακόμα κι αν ο χάρτης του δείχνει τάση για ύψος, το πιο πιθανό είναι να περιγράφει την τάση του να ξεπεράσει την κληρονομικότητα και να γίνει λίγο πιο ψηλό σε σχέση με την οικογένεια, όχι όμως σε σχέση με τον υπόλοιπο πληθυσμό, για τον οποίο θα εξακολουθεί να είναι μετρίου ή και χαμηλού ύψους.

Ωστόσο, το ύψος φαίνεται από την θέση του κυβερνήτη του ωροσκόπου μέσα στο ωροσκόπιο. Αν ο κυβερνήτης του ωροσκόπου βρίσκεται ψηλά στον χάρτη (όσο πλησιάζει δηλαδή προς το ζενίθ) τόσο μεγαλώνει η πιθανότητα να μιλάμε για ένα ψηλό άτομο (και γενικά την τάση να συγκεντρώνονται οι πλανήτες στο πάνω μέρος του ωροσκοπίου δηλαδή από 7ομέχρι 12ο ) . Μετά βλέπουμε τις όψεις που δέχεται ο κυβερνήτης για να δούμε την τελική διαμόρφωση. Σίγουρα ο Δίας τείνει να δώσει αύξηση, άρα και ύψος, ενώ ο Κρόνος μείωση. Ο Ουρανός μπορεί να ανατρέψει το αναμενόμενο ή να δώσει κάτι το εκκεντρικό στην εμφάνιση. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο, ο Ουρανός μπορεί να δώσει το εντυπωσιακό ύψος και όχι απλά τον ψηλό άνθρωπο, αλλά αυτόν που λέμε δίμετρο.

Πρακτικά θα σου πω ότι το ύψος δεν με απασχόλησε ποτέ, μάλλον επειδή είμαι ιδιαίτερα ψηλή , αλλά στην πράξη ο κυβερνήτης του ωροσκόπου μου είναι ο Άρης και βρίσκεται σε σύνοδο με το ζενίθ και στο ζώδιο της έξαρσής του (Αιγόκερω). Μέχρι εδώ λοιπόν, επιβεβαιώνεται ο γενικός κανόνας. Τώρα, αν πάμε στο μεσοδιάστημα, θα σου πω ότι ο Άρης μου κάνει σύνοδο ακριβείας με το μεσοδιάστημα Ερμή\Ουρανού , άρα θα μπορούσε να «κουβαλά» την ενέργεια του Ερμή που δίνει μακριά άκρα και του Ουρανού που δίνει κάτι το ανατρεπτικό ή εκκεντρικό. Και πάλι όμως, θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς ακόμα με τα μεσοδιαστήματα. Βεβαιώσου ότι έχεις τελειώσει με όλη την υπόλοιπη βασική γνώση.

Κοραλλία Μόζορα
23-04-2012, 05:45 PM
Η σωματική μας διάπλαση (σχήμα, ύψος, βάρος) και τα χαρακτηριστικά του προσώπου μας φαίνονται από τον ωροσκόπο μας, τον κυβερνήτη του, πλανήτες κοντά στον ωροσκόπο και τον Ήλιο μας.

Στο θέμα του ύψους, τα πιο ψηλά ζώδια είναι οι Δίδυμοι, η Παρθένος, ο Ζυγός και ο Τοξότης. Στην περίπτωση, για παράδειγμα, της Ταυρίνας, ένας ωροσκόπος στον Τοξότη και ο Δίας στους Διδύμους (άσχετα αν ο Δίας έχει την αδυναμία του εκεί) μπορεί να δώσει ύψος επειδή ο ωροσκόπος και ο κυβερνήτης του βρίσκονται κι ο δυο σε ψηλά ζώδια.

Κάτι άλλο που βοηθά στο ύψος είναι αν ο ωροσκόπος, ο κυβερνήτης του ή ο Ήλιος βρίσκονται πάνω από τον ορίζοντα του χάρτη.

fanofmeee27
23-04-2012, 08:36 PM
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες και την βοήθειά σας! Απλά επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, είμαι γεννημένη 27/9/1997 στην Πάτρα και ώρα 5:25 π.μ. Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει στο θέμα του ύψους, καθώς προέρχομαι από δύο ψηλούς γονείς και ενώ είμαι 15 χρονών το ύψος μου είναι μέτριο.
Και πάλι ευχαριστώ πολύ!

katiakiss
23-04-2012, 08:57 PM
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες και την βοήθειά σας! Απλά επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, είμαι γεννημένη 27/9/1997 στην Πάτρα και ώρα 5:25 π.μ. Θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει στο θέμα του ύψους, καθώς προέρχομαι από δύο ψηλούς γονείς και ενώ είμαι 15 χρονών το ύψος μου είναι μέτριο.
Και πάλι ευχαριστώ πολύ!
Αρχικά να πούμε ότι παρ’ ότι είσαι Ζυγός , που θεωρητικά ανήκει στα ψηλά ζώδια και παρά το γεγονός ότι ο Ερμής βρίσκεται στον 1ο γωνιακό και έχεις Ωροσκόπο Παρθένο που και πάλι θεωρητικά ανήκει στα ψηλά ζώδια, μας λες ότι είσαι μετρίου αναστήματος. (προσωπικά δεν θεωρώ πολύ ενδεικτικά τα ζώδια στο ύψος)
Αρχικά να σου πω ότι το ύψος δεν είναι βασικό προτέρημα στη ζωή και αφού έχεις ήδη ένα μέτριο ύψος, είσαι ήδη μια χαρά! Είσαι μόλις 15 χρονών και αν ήσουν αγόρι θα σου έλεγα ότι έχεις μέλλον με το ύψος, αλλά επειδή είσαι κορίτσι, μάλλον πήρες ότι ήταν αν πάρεις, αλλά και πάλι, ποτέ δεν ξέρεις. Αυτό το καλοκαίρι μπορεί να είναι κρίσιμο.
Ωστόσο να σου πω μερικά για τον χάρτη σου. Όπως έγραψα στο πιο πάνω ποστ, το να βρίσκεται ο κυβερνήτης του ωροσκόπου , όσο το δυνατόν πιο κοντά στο ψηλότερο σημείο του ουρανού , την ώρα της γέννησής μας (δηλαδή στο Ζενίθ ή αλλιώς στην ακμή του 10ου οίκου), είναι μία ιδιαίτερα καλή ένδειξη για ένα ψηλό σώμα. Το ίδιο καλή ένδειξη είναι και η γενικότερη έμφαση σε πλανήτες πάνω από τον ορίζοντα του ωροσκοπίου (από 7ου ως 12ο ). Δυστυχώς, εσύ έχεις ιδιαίτερα μεγάλη έμφαση σε πλανήτες κάτω από τον ορίζοντα, συμπεριλαμβανομένου και του κυβερνήτη του ωροσκόπου σου.
Αν τώρα δούμε τον κυβερνήτη μόνο του, είναι στον 1ο και σε ζώδιο κυριαρχίας, χωρίς βασικές αρνητικές όψεις, αλλά με μία κορυφαία δευτερεύουσα όψη χιαστί με τον Κρόνο που δίνει περιορισμό στο ύψος.

ΥΓ: Εγώ σου εύχομαι αυτό το καλοκαίρι να πάρεις άλλους 10 πόντους , αφού το θέλεις τόσο! :)

astrotrella
24-04-2012, 01:55 AM
Λοιπον αν και ταυρινα (που δεν ειναι και το πιο ψηλο ζωδιο) εχω ωροσκοπο στους διδυμους... Ο ερμης ειναι στον ταυρο και στον 12ο οικο και σε εξαγωνο με τον Δια ,τριγωνο με τον Ουρανο και εξαγωνο με τον Αρη (που απο οτι ακουσα εχουν σχεση με το Υψος)ο ηλιος μου κανει επισης τριγωνο με τον ουρανο... Σεληνη εχω στον ζυγο στον δεκανο του υδροχοου...Ο κυβερνητης του ζωδιου μου, αλλα και της σεληνης μου και χορηγος του ερμη (κυβερνητη του ωροσκοπου μου) μου η Αφροδιτη στον κριο ειναι σε τετραγωνο με τον Ουρανο και τον Δια...Μεσουρανημα εχω στο υδροχοο,και τους περισσοτερους πλανητες πανω απ τον οριζοντα Αρης στα ορια 10ου 11ου, Αφροδιτη στον 11ο ,Ηλιο και ερμη στον 12ο, Ουρανο Ποσειδωνα στον 8ο και κρονο στον 9ο...Το αποτελεσμα ειναι 1.74 νταξ δεν ειμαι Κουλιανου αλλα για γυναικα καλα στεκομαι...Στο υψος μου!!!Ειναι και ενα απ τα δυνατα μου σημεια στην παρουσια μου η κορμοστασια...!

astrotrella
24-04-2012, 02:09 AM
Επισης κοιταξα και τα μεσοδιαστηματα στο χαρτη μου και εχουμε και λεμε Αρης=Ηλιος/ Διας Αρης=Ηλιος Ουρανος Ερμης=Αρης /Ουρανος
Μεσουρανημα=Ηλιος ερμης Β

Χρυσάνθη
24-04-2012, 04:01 AM
Λοιπόν.... Η Κοραλλία μου έδωσε κάτι καινούριο που δεν ήξερα..για τους Ζυγούς Κοραλλία δεν είχα προσέξει κάτι τέτοιο, αλλά αυτό που έχω τσεκάρει από γνωστούς (και ισχύει κ για την αφεντιά μου θα έλεγα..!) είναι πως ο Υδροχόος δίνει ύψος συνήθως ή ψιλόλιγνη και αέρινη φιγούρα... δηλ μπορεί μέτριο ύψος αλλά αδύνατη σιλουέτα και επίσης μπορεί να δώσει και ιδιαίτερα μακριά άκρα (βλέπε Πάρις Χίλτον με το τεράστιο νούμερο παπούτσι)

Με Υδροχόο Ωροσκόπο Αφροδίτη Ζυγό Ουρανό στο Μεσουράνημα και Τοξότες κάργα, το ύψος είναι το το πρώτο που προσέχουν οι άλλοι πάνω μου. Επίσης να πω ότι μέχρι τα 20 (και κυριολεκτώ!!!!!!!) ψήλωνα οπότε στα 15 μπορείς ακόμη να ελπίζεις! (5 πόντοι που δε θεωρούνται πολλοί αλλάζουν μία γυναίκα πολύ αν σκεφτείς ότι κ τα τακούνια παίζουν το ρόλο τους ;-) )

Κοραλλία Μόζορα
24-04-2012, 11:21 AM
Καλημέρα, Χρυσάνθη.

Ο Υδροχόος μπορεί να δώσει ύψος, μπορεί και όχι. Το ίδιο και ο Ουρανός πάνω στον ωροσκόπο, μπορεί να δώσει απροσδόκητη εμφάνιση. Γι' αυτό δεν συγκαταλέγεται στα ψηλά ζώδια.

Τα μακριά άκρα συνήθως τα δίνει ο Ερμής και ο Δίας. Ο Ερμής μπορεί να δώσει μακριά χέρια και ο Δίας μακριά πόδια. Ιδιαίτερα το πρώτο μισό του Τοξότη που είναι το "αλογίσιο" του μέρος.

Χρυσάνθη Σπίγγου
24-04-2012, 11:30 AM
Καλή μου fanofmeee 27

Ενώ είθισται τα κορίτσια να ψηλώνουν ενωρίτερα από τα αγόρια εκεί που μερικοί έφηβοι τυγχάνει να αναπτύσσουν «έκρηξη» πρώιμα και την αναμενόμενη περίοδο, σε άλλους, μπορεί να συμβεί και κάπως πιο αργοπορημένα. Αυτή η διαδικασία γενικά θεωρείται ότι ολοκληρώνεται κατά το 15ο έτος στα κορίτσια και κατά το 17ο έτος στα αγόρια. Ωστόσο το ύψος είναι οπωσδήποτε αλληλένδετο με τον θυρεοειδή αδένα ή την αυξητική ορμόνη η οποία πλανητικά συσχετίζεται μεταξύ Ερμή/Αφροδίτη/Αρη!. Από όπου ο Αρης παίζει τον πρωταρχικό λόγο σε ότι αφορά την αυξητική ορμόνη! Δίχως να μπορώ να βάλω το χέρι μου στην φωτιά αλλά και «με τίποτε στον κόσμο να θεωρηθεί ότι θέλω ή προσπαθώ να το παίξω γιατρός», στην δική σου περίπτωση Πλούτωνας-Αφροδίτη- Αρης θα διαμορφώσουν ένα ολοκαίνουριο και άκρως ενδιαφέροντα πλανητικό σύνδεσμο το 2014 στον 3ο οίκο του προοδευμένου σου χάρτη. Βάση λοιπόν ενός ειδικού σχετικού με αυτά τα θέματα προγράμματος που διαθέτω – για την ακρίβεια του οποίου δεν μπορώ να πάρω όρκο αλλά δεν έχει δείξει και σημάδια διάψευσης μέχρι τώρα – κανονικά θα πρέπει να αναμένει κανείς να ρίξεις ακόμα μερικούς πόντους κατά πάνω μέσα στην επόμενη διετία. Αν ίσως αυτό θα σε παρηγορούσε να σου πω ότι όλα τα θήλυ άτομα του οικογενειακού περιβάλλοντος μου, ρίξαμε 3-5 ακόμα και μετά το 18ο έτος! Προσωπικά δε, ενώ στο 17ο έτος φόραγα παπούτσι Νο 38 ½ έφτασα στο Νο 40 αφότου γέννησα το πρώτο μου παιδί στα 22 μου ενώ αντίστοιχα μου προστέθηκαν και κάποιοι πόντοι στα χέρια!

Ωστόσο δίχως με κανένα τρόπο να σου κομίσω ψεύτικες και ανυπόστατες παρηγοριές θεωρώ πως την λύση του μυστηρίου θα μπορούσε να στην παράσχει εύκολα ήρεμα ήσυχα και πάνω από όλα έγκυρα και απολύτως έγκριτα, ένας καλός –καλός ενδοκρινολόγος –εξειδικευμένος στο θέμα – αλλά και πάνω από όλα και μία σωστή και υπό την παρακολούθηση ενός κατάλληλου γυμναστή, εκγύμναση του σώματος σου!

Εύχομαι τεράστια επιτυχία και με πολύ αγάπη να σου πω, πως το ότι έγινα ψηλή –πέρα ίσως από το πιο αέρινο παράστημα – δεν κέρδισα τίποτε περισσότερο στην ζωή από ότι αν ήμουν τυχόν κοντή. Το ψυχικό, συναισθηματικό και πνευματικό ανάστημα είναι που μετράει.

Καλή σου μέρα.

Τίνα Ζαχαριάδου
24-04-2012, 01:54 PM
Εγώ πάντως βρε παιδιά θα πρότεινα η φίλη μας να κάνει υπομονή, άσχετα από τις αστρολογικές της ανησυχίες. Στα 15 μου ήμουν 1.60 και από τις πιο κοντές μέσα στην τάξη μου και στα 17.5 που τελείωσα το Λύκειο ήμουν 1.70. Στις παρελάσεις ήμουν πάντα στην προτελευταία σειρά :p.

Και τώρα μου ήρθε μια απορία και θέλω τη γνώμη σας. Συνήθως τα κορίτσια ψηλώνουν όταν τους έρθει η έμμηνος ρύση γι αυτό και θεωρητικά ψηλώνουν ως τα 15 με 16 αφού μέχρι εκείνη την ηλικία το έχουμε δει κι αυτό το εργάκι :cry:.

Μήπως ειδικά για τα κορίτσια παίζει σημαντικό ρόλο και η Σελήνη αλλά και πάλι, γιατί η Σελήνη να αφορά μόνο τα κορίτσια, αφού το ύψος οφείλεται σε γονιδιακούς παράγοντες, σε διατροφικές συνήθειες αλλά και κάποιες ορμόνες, στο θυρεοειδή αδένα, την αυξητική ορμόνη κτλ. που ανάφερε η Χρυσάνθη που δεν είναι προνόμια μόνο των κοριτσιών;

Η θέση του Κρόνου επίσης, δεν πρέπει να είναι σημαντική αφού το ύψος καθορίζεται κι απ' το πόσο γρήγορα μεγαλώνουν τα κόκαλα μας; Για παράδειγμα, όταν αυξάνεται η θυρεοτρόπος ορμόνη, έχουμε έλλειψη ασβεστίου με αποτέλεσμα η θυροειδής αδένας να μην λειτουργεί σωστά. Η έλειψη ή όχι του ασβεστίου σχετίζεται με την αυξητική ορμόνη και τα οστά, κρόνια πράγματα δηλαδή. Οταν υπάρξει δυσλειτουργία σε νεαρές ηλικίες δεν είναι λογικό να επηρέαζεται το ύψος;

Μήπως τελικά πέρα από Ήλιο, ωροσκόπο κι όλα όσα είπατε πρέπει να κοιτάμε κι αυτά; Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ασχοληθεί με το ύψος όμως νομίζω πέραν του Δία πως ο Αιγόκερως και ο Κρόνος έχουν να πουν πολλά. Ένας Κρόνος για παράδειγμα στον ωροσκόπο θα λέγαμε ότι περιορίζει το ύψος ωστόσο έχω δει πολλά άτομα με Κρόνο στον 1ο που είναι αρκετά ψηλά :lost:, δεν ξέρω, μπερδεύτηκα, αυτό με το θέμα του ύψους δεν με είχε απασχολήσει ποτέ ιδιαίτερα, ούτε καν ως στατιστική.

astrotrella
24-04-2012, 02:01 PM
[QUOTE=taurine;143533]Οι μόνοι που είδα, από όσους προανάφερα,που έχουν Δία στον 1ο οίκο είναι τα ξαδέλφια μου, οι οποιοι βέβαια είναι και αθλητές του βόλευ, αλλά ..πετσί και κόκκαλο,καμία σχέση με πάχος.

Οι υπόλοιποι έχουμε το Δία σε 5ο και 6ο οίκο, και στους Διδύμους (αδύναμος). Με τα κιλά κανείς μας δεν είχε ποτέ πρόβλημα, πλην της μαμάς.(φορτωμένος 4ος-8ος)

Για τα κιλα εκτος απ τον Δια στον ωροσκοπο, φαινονται και απο τον 6ο οικο η απ τον 2ο οικο??Εγω με δια στον 2ο μπορει να παρω κιλα??Αυτο που ειπατε περι 4ου και 8ου οικου τι ειναι?Εχω μια φιλη της μαμας μου που εχει δια στους Ιχθυεις στον ωροσκοπο και ειναι πετσι και κοκαλο (και ειναι και ταυρινα και αυτη) και η μαμα μου δεν εχει Δια στον ωροσκοπο και εχει κιλα..Αλλα ειναι αρμονικα πανω της εχει κατι το αρχοντικο, το νταρντανε ,και της παει ειναι το καλουπι της αυτο..Η Μαμα μου ειναι υδροχοος με ωροσκοπο υδροχοο και εχει τον ηλιο στο 12ο αλλα σε συνοδο με τον ωροσκοπο ,τον ερμη πανω στον ωροσκοπο την Αφροδιτη στον 1ο οικο και τον κυβερνητη Ουρανο στον Λεοντα και στον 7ο οικο και την σεληνη επεισης στον Λεοντα στον 6ο οικο...Η Κορη της φιλης της μαμας μου (μου που ειναι αδυνατη) ειναι επισης υδροοχοινα εχει και αυτη θεμα με τα κιλα (και δεν εχει δια στον 1ο οικο) και εχει πολλους πλανητες στον 4ο οικο και στον τοξοτη..