PDA

View Full Version : Κατιοντες οικοι



yoO
17-04-2012, 10:06 PM
Διαβαζοντας το αρθρο για τη Whtiney Houston μου εκανε πολυ μεγαλη εντυπωση το οτι τα δυο απ τα τρια πιο ισχυρα "χαρτια" στον χαρτη, βρισκονταν σε κατιοντα οικο (κρονος στον υδροχοο στον 12ο , και ηλιος στο λεοντα συνοδο με αφροδιτη στον 6ο)
Και θα ελεγε κανεις , ειδικα για τον ηλιο και την αφροδιτη της που ειναι και πιο καλλιτεχνικες θεσεις οσο να πεις, οτι θα επρεπε να βρισκονται καπως καλυτερα τοποθετημενοι. Ακουγοντας το ονομα Whitney Houston κανεις σκεφτεται μια ντιβα κτλπ κτλπ και εμενα αυτος ο ερμης συνοδο με πλουτωνα στον 7ο μονο για καλλιτεχνικη θεση δεν μου κανει... :rolleyes:

Παρολα αυτα , αν υποθεσουμε οτι η ωρα γεννησης της ειναι σωστη (για το οποιο και επιφυλασσομαι) και εχει οντως ωροσκοπο ιχθυ, και επειδη στην αστρολογια τιποτα δεν μπορουμε να βλεπουμε απομονωμενα (το λεω πριν πεσετε να με φατε οκ :lol:) μου γεννιεται το εξης ερωτημα..

Για ατομα ΤΟΟΟΟΟΟΟΣΟ high profile , δεν θα επρεπε να υπαρχουν καποιες καραμπαμ ενδειξεις ? Π.χ. ιδιαιτερα τονισμενοι γωνιακοι οικοι , κτλπ κτλπ ?

Και αν η απαντηση στην ερωτηση ειναι οχι , μηπως τελικα δεν ειναι ΤΟΟΟΟΣΟ σημαντικοι πια οι γωνιακοι οικοι ? Ψαχνοντας παρεπιπτοντως στο ιντερνετ για χαρτες αλλων σουπερ πετυχημενων διασημων επαθα σοκ με το ποσο ενεργοι ηταν λιγοτερο σημαντικοι οικοι . Καλη ωρα η Mariah Carey (αντιπαλο δεος της Whitney) , με στελιουμ στον 12ο στον κριο και κυβερνητης του χαρτη επισης στον 12ο :lost: :lost: :lost:

Τι εχετε να πειτε ? Οντας βεβαια κ εγω ατομο με κυβερνητη του χαρτη μου στον 12ο,ισως να μπορω να καταλαβω πως με εχει διαμορφωσει αυτο και σε τι βαθμο με εχει επηρεασει , αλλα σιγουρα δεν μπορω να φανταστω και σε τι μπορει να διεφερα αν ο ηλιος μου βρισκοταν πανω σε καποια ακμη για παραδειγμα. Παντως το σιγουρο ειναι οτι δεν ειμαι εγω ο διασημος σουπερσταρ, οποτε οσον αφορα τον δικο μου χαρτη βγαινει καποιο νοημα, σε αντιθεση με τους χαρτες που αναφερω παραπανω ...:wacko:

τα φωτα σας και τις αποψεις σας .. !

SAGIVI
18-04-2012, 12:16 AM
Ο ηλιος ισχυροτατος στον λεοντα, κανει ενα υπεροχο τριγωνο με την ακμη του 10 οικου.
Ο κρονος επισης ισχυρος απο τον υδροχοο,σαν παραδοσιακος κυβερνητης του, κανει ενα ωραοτατο εξαγωνο, επισης με την ακμη του 10ου.

Η σεληνη και διας στον κριο, βρισκονται στον 1ο οικο κι απο εκει κανουν οψη επισης με τον 10ο. Τα φωτα ειναι γενικα ενισχυμενα, σε ζωδια της φωτιας.

Υπαρχει επισης ενα αρθρο της Κατιας, που αναφερεται στον 12ο οικο και στην "ειδικη" σχεση που εχει με τον καλλιτεχνικο χωρο.

Τωρα βεβαια αν βρισκονταν σε γωνιακες θεσεις, πιθανον να μην υπηρχε αυτο το προωρο τελος η να μπορουσε ν αντεπεξελθει στην ταση της προς τις εξαρτησεις. Αυτα κατα την προσωπικη μου εκτιμηση για το ωροσκοπιο της.

yoO
18-04-2012, 01:09 AM
Υπαρχει επισης ενα αρθρο της Κατιας, που αναφερεται στον 12ο οικο και στην "ειδικη" σχεση που εχει με τον καλλιτεχνικο χωρο.


μπορεις να μου στειλες αυτο το αρθρο ? θα θελα πολυ να το διαβασω, γιατι με ενδιαφερει να μαθω περισσοτερα για τον 12ο :)

astrotrella
18-04-2012, 01:14 AM
Ο ηλιος ισχυροτατος στον λεοντα, κανει ενα υπεροχο τριγωνο με την ακμη του 10 οικου.
Ο κρονος επισης ισχυρος απο τον υδροχοο,σαν παραδοσιακος κυβερνητης του, κανει ενα ωραοτατο εξαγωνο, επισης με την ακμη του 10ου.

Η σεληνη και διας στον κριο, βρισκονται στον 1ο οικο κι απο εκει κανουν οψη επισης με τον 10ο. Τα φωτα ειναι γενικα ενισχυμενα, σε ζωδια της φωτιας.

Υπαρχει επισης ενα αρθρο της Κατιας, που αναφερεται στον 12ο οικο και στην "ειδικη" σχεση που εχει με τον καλλιτεχνικο χωρο.

Τωρα βεβαια αν βρισκονταν σε γωνιακες θεσεις, πιθανον να μην υπηρχε αυτο το προωρο τελος η να μπορουσε ν αντεπεξελθει στην ταση της προς τις εξαρτησεις. Αυτα κατα την προσωπικη μου εκτιμηση για το ωροσκοπιο της.

Τωρα δεν το πιστευω αυτο που λες? Οσοι δεν εχουν γωνιακους πλανητες μπορει να εχουν προωρο τελος :cry: Δεν το πιστευω!!! Εκτος και αν παρανοησα το νοημα της φρασης σου?
Επ ευκαιριας και εγω εχω τον κυβερνητη του χαρτη μου στον 12ο οπως και τον ηλιο (σε γενικες γραμμες δεν ειμαι και πολυ δημοφιλης) και ενα διαστημα που ψαχνομουν για να ακολουθησω καλλιτεχνικο επαγγελμα η αυτο που σπαδασα την δημοσιογραφια αν θα με εβγαζε στο γυαλι ειχα απουσια γωνιακων πλανητων, πραγμα που μου εδεινε σαφεις ενδειξεις οτι θεν θα τα καταφερνα.. Και ειναι γεγονος οτι σε διαφορους διασημους εχω προσεξει οτι εχουν εντονο 12 αλλα εχουν και πολλους πλανητες στον 1ο, στον 7ο η στον 10 οικο..Επισης αναρωτιεμαι αν ο αστρικος τροπικος δινει επιπροσθετες πληροφοριες στην αναλυση των χαρτων..?Οι οψεις των πλανητων με γωνιακα σημεια μπορουν να δωσουν την ιδια φημη, εγω δεν το νομιζω οτι ενα τριγωνο σεληνης μεσουρανηματος ειναι αναλογο της σεληνης στον 1ο η στον 10ο οικο

taurine
18-04-2012, 01:52 AM
Τωρα δεν το πιστευω αυτο που λες? Οσοι δεν εχουν γωνιακους πλανητες μπορει να εχουν προωρο τελος :cry: Δεν το πιστευω!!! Εκτος και αν παρανοησα το νοημα της φρασης σου?
Επ ευκαιριας και εγω εχω τον κυβερνητη του χαρτη μου στον 12ο οπως και τον ηλιο (σε γενικες γραμμες δεν ειμαι και πολυ δημοφιλης) και ενα διαστημα που ψαχνομουν για να ακολουθησω καλλιτεχνικο επαγγελμα η αυτο που σπαδασα την δημοσιογραφια αν θα με εβγαζε στο γυαλι ειχα απουσια γωνιακων πλανητων, πραγμα που μου εδεινε σαφεις ενδειξεις οτι θεν θα τα καταφερνα.. Και ειναι γεγονος οτι σε διαφορους διασημους εχω προσεξει οτι εχουν εντονο 12 αλλα εχουν και πολλους πλανητες στον 1ο, στον 7ο η στον 10 οικο..Επισης αναρωτιεμαι αν ο αστρικος τροπικος δινει επιπροσθετες πληροφοριες στην αναλυση των χαρτων..?Οι οψεις των πλανητων με γωνιακα σημεια μπορουν να δωσουν την ιδια φημη, εγω δεν το νομιζω οτι ενα τριγωνο σεληνης μεσουρανηματος ειναι αναλογο της σεληνης στον 1ο η στον 10ο οικο

Ο δείκτης δημοφιλίας, είναι σαφως ο κυβερνήτης του ωροσκόπου, αλλά μη νομίζεις πως μια σελήνη στο 10ο είναι ότι καλύτερο. Η φυσική της θέση είναι 4ος ή 2ος και σε φιλικά προσκείμενα ζώδια.
Απο προσωπικό παράδειγμα, και με συγχωρείς για το σχόλιο, το μεγαλύτερο ψώνιο-καρικατούρα-θελω να γίνω διάσημη/σπουδαία, που γνώρισα είχε σελήνη στο λιονταρι και στο 10ο, σε τετράγωνο με τον ωροσκόπο (Σκορπιός) και τον κυβερνήτη του.

Για αυτό λοιπόν άσε τον 12ο να κάνει τη δουλειά του όπως την ξέρει.
Στο κάτω κάτω, πρόκειται για ένα πολύ όμορφο οίκο....;)

yoO
18-04-2012, 02:01 AM
Για αυτό λοιπόν άσε τον 12ο να κάνει τη δουλειά του όπως την ξέρει.
Στο κάτω κάτω, πρόκειται για ένα πολύ όμορφο οίκο....;)


καλα δεν τον λες και πολυ ομορφο οικο εδω που τα λεμε.. :p

lindaf
18-04-2012, 11:07 AM
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.

Οι όψεις στο χάρτη της Whitney Houston που δείχνουν το ταλέντο αλλά και την πορεία της είναι αρκετές . Ο ωροσκόπος είναι στους Ιχθείς ( ιδιαίτερα καλλιτεχνικό ζώδιο) και ο κυ. ωροσκόπου Ποσειδώνας ο οποίος κυβερνάει τους καλλιτέχνες, σχηματίζει όψη με Ήλιο και Αφροδίτη ( ταλέντα, φωνή) στο Λιοντάρι, επίσης καλλιτεχνικό ζώδιο, στον 6ο οίκο που δείχνει την εργασία μας και τις συνθήκες εργασίας μας.

Η Σελήνη είναι σε σύνοδο με το Δία στον Κριό που δείχνει τη μαχητικότητα της τη δύναμη της , την αποφασιστικότητά της να δουλέψει και να πάει μπροστά ( τρίγωνο με Ήλιο και Αφροδίτη ) και ο Δίας σχηματίζει τρίγωνο με μεσουράνημα και είναι και κυβερνήτης. Υπάρχουν πολλές άλλες θέσεις και όψεις που περιγράφουν ταλέντο, προβολή , προβλήματα και ότι άλλο, και τα περιγράφουν άψογα. Δεν θεωρώ ότι θα έπρεπε να συμμετέχουν υποχρεωτικά οι γωνιακοί οίκοι. Άλλωστε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο όλοι οι οίκοι συμμετέχουν στο ωροσκόπιο.

Ο 7ος οίκος ας πούμε της τραγουδίστριας, μας δίνει επιπρόσθετες πληροφορίες πολύ σημαντικές για τη ζωή της, όπως και ο 4ος,διαφορετικής φύσης. Δείκτης δημοφιλίας είναι η Σελήνη και είναι στον 1ο σε σύνοδο με κυβερνήτη μεσουρανήματος με τον πιο large πλανήτη

SAGIVI
18-04-2012, 11:57 AM
[QUOTE=astrotrella;143154]Τωρα δεν το πιστευω αυτο που λες? Οσοι δεν εχουν γωνιακους πλανητες μπορει να εχουν προωρο τελος :cry: Δεν το πιστευω!!! Εκτος και αν παρανοησα το νοημα της φρασης σου?
Επ ευκαιριας και εγω εχω τον κυβερνητη του χαρτη μου στον 12ο οπως και τον ηλιο (σε γενικες γραμμες δεν ειμαι και πολυ δημοφιλης) και ενα διαστημα που ψαχνομουν για να ακολουθησω καλλιτεχνικο επαγγελμα η αυτο που σπαδασα την δημοσιογραφια αν θα με εβγαζε στο γυαλι ειχα απουσια γωνιακων πλανητων, πραγμα που μου εδεινε σαφεις ενδειξεις οτι θεν θα τα καταφερνα.. Και ειναι γεγονος οτι σε διαφορους διασημους εχω προσεξει οτι εχουν εντονο 12 αλλα εχουν και πολλους πλανητες στον 1ο, στον 7ο η στον 10 οικο..Επισης αναρωτιεμαι αν ο αστρικος τροπικος δινει επιπροσθετες πληροφοριες στην αναλυση των χαρτων..?Οι οψεις των πλανητων με γωνιακα σημεια μπορουν να δωσουν την ιδια φημη, εγω δεν το νομιζω οτι ενα τριγωνο σεληνης μεσουρανηματος ειναι αναλογο της σεληνης στον 1ο η στον 10ο οικο[/QUOT


Οχι καλη μου! Ουτε μου περασε απο το μυαλο κατι τετοιο! Το σκεπτικο μου ηταν, οτι οτι ο τονισμενος αξονας 6ου/12ου, ειναι συνδεδεμενος με τις "ευαισθησιες", που εμφανισε η Χιουστον στην ζωη της. Δεν αναφερομουν σε θεματα μακροζωιας, με την γενικοτερη εννοια!:)

Επισης, οντως η συγκριση με τον αστρικο χαρτη, μπορει να σου δωσει περισσοτερα στοιχεια. Εμενα μου αποκαλυψε οτι η τροπικη συνοδος σεληνης -μεσουρανηματος, κανει επισης ακριβεστατη συνοδο με τον αστρικο Ποσειδωνα ( :cry: ) και μου καλυψε πολλα κενα σχετικα με διαφορες αποριες για την ιδιοσυγκρασια μου και για καποια ζητηματα καριερας. Ετσι ανακαλυψα, οτι εκτος απο τον χτυπημενο ηλιο μου απο το πλουτωνα, εχω και μια χτυπημενη σεληνη απο τον αστρικο ποσειδωνα! Βοηθεια μου!

Σιγουρα δεν εχει την ιδια ερμηνεια ενας γωνιακος πλανητης με μια απλη οψη. Αλλα εδω μιλαμε για την σεληνη και τον δια σε ζωδιο φωτιας απο τον 1ο οικο, να τριγωνιζουν το μεσουρανημα της και τον ηλιο στον λεοντα να τριγωνιζει επισης την ακμη του 10ου. Ολα τα φωτα, πανω στην καριερα της!

Δεν εισαι δημοφιλης η κατα βαθος ειναι δικη σου επιλογη να εισαι χαμηλοτερων τονων?

SAGIVI
18-04-2012, 12:00 PM
μπορεις να μου στειλες αυτο το αρθρο ? θα θελα πολυ να το διαβασω, γιατι με ενδιαφερει να μαθω περισσοτερα για τον 12ο :)


Υπομονη! Ψαχνω!!!!!!!!!:lol:

yoO
18-04-2012, 12:38 PM
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.

Οι όψεις στο χάρτη της Whitney Houston που δείχνουν το ταλέντο αλλά και την πορεία της είναι αρκετές . Ο ωροσκόπος είναι στους Ιχθείς ( ιδιαίτερα καλλιτεχνικό ζώδιο) και ο κυ. ωροσκόπου Ποσειδώνας ο οποίος κυβερνάει τους καλλιτέχνες, σχηματίζει όψη με Ήλιο και Αφροδίτη ( ταλέντα, φωνή) στο Λιοντάρι, επίσης καλλιτεχνικό ζώδιο, στον 6ο οίκο που δείχνει την εργασία μας και τις συνθήκες εργασίας μας.

Η Σελήνη είναι σε σύνοδο με το Δία στον Κριό που δείχνει τη μαχητικότητα της τη δύναμη της , την αποφασιστικότητά της να δουλέψει και να πάει μπροστά ( τρίγωνο με Ήλιο και Αφροδίτη ) και ο Δίας σχηματίζει τρίγωνο με μεσουράνημα και είναι και κυβερνήτης. Υπάρχουν πολλές άλλες θέσεις και όψεις που περιγράφουν ταλέντο, προβολή , προβλήματα και ότι άλλο, και τα περιγράφουν άψογα. Δεν θεωρώ ότι θα έπρεπε να συμμετέχουν υποχρεωτικά οι γωνιακοί οίκοι. Άλλωστε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο όλοι οι οίκοι συμμετέχουν στο ωροσκόπιο.

Ο 7ος οίκος ας πούμε της τραγουδίστριας, μας δίνει επιπρόσθετες πληροφορίες πολύ σημαντικές για τη ζωή της, όπως και ο 4ος,διαφορετικής φύσης. Δείκτης δημοφιλίας είναι η Σελήνη και είναι στον 1ο σε σύνοδο με κυβερνήτη μεσουρανήματος με τον πιο large πλανήτη


Nαι, απο αυτη την αποψη εχετε δικιο. Αλλα αν ρωτουσε καποιος εμενα, τι ωροσκοπο φανταζεσαι οτι μπορει να εχει η Whitney, εγω ξερετε τι θα ελεγα? Λεων (για να πεφτει αφροδιτη και ηλιος στον 1ο) . Ο ιχθυς ουτε που θα μου περνουσε απ το μυαλο. Αλλα μαλλον δεν χρειαζεται οντως να εμπλεκονται τοσο οι γωνιακοι οικοι, οταν υπαρχουν αρκετα δυνατες οψεις σε εναν χαρτη . Mystery solved :D

**** σχετικα με το θεμα της Whitney και ασχετο με το θεμα τον κατιοντων οικων ****

θα ηθελα να τονισω και τη θεση του χειρωνα στον χαρτη της, ο οποιος κατα τη γνωμη μου επηρεασε σε τεραστιο βαθμο την πορεια της. Βρισκεται ακριβως πανω στον ωροσκοπο , στον ιχθυ (σε πτωση αν υποθεσουμε οτι κυβερναται απο παρθενο η τοξοτη) , και ειναι κυβερνητης του 4ου.
Σαν να μην εφτανε αυτο ομως, κανει αντιθεση με πλουτωνα και ερμη ! Καταλαβαινουμε δλδ ΠΟΣΟ τεραστια επιρροη ειχε η οικογενεια επανω της (εξαλλου η μητερα της που ζει ακομα ηταν παντα απο πανω της ) και φανταζομαι οτι σιγουρα παροτι υποτιθεται οτι ειχε καλη παιδικη ηλικια...μονο καλη δεν την λες.. Θα υπηρχε 100% καποιο παιδικο (ερμης) τραυμα (χειρωνας), αρκετα σκοτεινο (πλουτωνας) που εκφραζεται μεσω του ταλαιπωρημενου 4ου οικου της τοσο ως προς την ιδια (χειρωνας στον 1ο) οσο και προς τις σχεσεις της (ερμης και πλουτωνας στον 7ο)

Γενικα , εχω παρατηρησει οτι οι κυβερνητες 4ου κυριως, και δευτερευοντως 8ου και 12ου ειναι τοσο χτυπημενοι και δυσλειτουργικη , υπαρχουν σοβαρες ψυχολογικες διαταραχες αργοτερα στο ατομο. Και ο 4ος της ειναι αρκετα χτυπημενος, ο 12ος επισης παρα πολυ ( κρονος στον υδροχοο αντιθεση με ηλιο και αφροδιτη) , και κυβερνητης του 8ου απλα σε ζωδιο στο οποιο βρισκεται σε πτωση. :o

astrotrella
18-04-2012, 02:12 PM
[QUOTE=astrotrella;143154]Τωρα δεν το πιστευω αυτο που λες? Οσοι δεν εχουν γωνιακους πλανητες μπορει να εχουν προωρο τελος :cry: Δεν το πιστευω!!! Εκτος και αν παρανοησα το νοημα της φρασης σου?
Επ ευκαιριας και εγω εχω τον κυβερνητη του χαρτη μου στον 12ο οπως και τον ηλιο (σε γενικες γραμμες δεν ειμαι και πολυ δημοφιλης) και ενα διαστημα που ψαχνομουν για να ακολουθησω καλλιτεχνικο επαγγελμα η αυτο που σπαδασα την δημοσιογραφια αν θα με εβγαζε στο γυαλι ειχα απουσια γωνιακων πλανητων, πραγμα που μου εδεινε σαφεις ενδειξεις οτι θεν θα τα καταφερνα.. Και ειναι γεγονος οτι σε διαφορους διασημους εχω προσεξει οτι εχουν εντονο 12 αλλα εχουν και πολλους πλανητες στον 1ο, στον 7ο η στον 10 οικο..Επισης αναρωτιεμαι αν ο αστρικος τροπικος δινει επιπροσθετες πληροφοριες στην αναλυση των χαρτων..?Οι οψεις των πλανητων με γωνιακα σημεια μπορουν να δωσουν την ιδια φημη, εγω δεν το νομιζω οτι ενα τριγωνο σεληνης μεσουρανηματος ειναι αναλογο της σεληνης στον 1ο η στον 10ο οικο[/QUOT


Οχι καλη μου! Ουτε μου περασε απο το μυαλο κατι τετοιο! Το σκεπτικο μου ηταν, οτι οτι ο τονισμενος αξονας 6ου/12ου, ειναι συνδεδεμενος με τις "ευαισθησιες", που εμφανισε η Χιουστον στην ζωη της. Δεν αναφερομουν σε θεματα μακροζωιας, με την γενικοτερη εννοια!:)

Επισης, οντως η συγκριση με τον αστρικο χαρτη, μπορει να σου δωσει περισσοτερα στοιχεια. Εμενα μου αποκαλυψε οτι η τροπικη συνοδος σεληνης -μεσουρανηματος, κανει επισης ακριβεστατη συνοδο με τον αστρικο Ποσειδωνα ( :cry: ) και μου καλυψε πολλα κενα σχετικα με διαφορες αποριες για την ιδιοσυγκρασια μου και για καποια ζητηματα καριερας. Ετσι ανακαλυψα, οτι εκτος απο τον χτυπημενο ηλιο μου απο το πλουτωνα, εχω και μια χτυπημενη σεληνη απο τον αστρικο ποσειδωνα! Βοηθεια μου!

Σιγουρα δεν εχει την ιδια ερμηνεια ενας γωνιακος πλανητης με μια απλη οψη. Αλλα εδω μιλαμε για την σεληνη και τον δια σε ζωδιο φωτιας απο τον 1ο οικο, να τριγωνιζουν το μεσουρανημα της και τον ηλιο στον λεοντα να τριγωνιζει επισης την ακμη του 10ου. Ολα τα φωτα, πανω στην καριερα της!

Δεν εισαι δημοφιλης η κατα βαθος ειναι δικη σου επιλογη να εισαι χαμηλοτερων τονων?

Εγω τι να πω που εχω και ασχημη οψη ηλιου Πλουτωνα και σεληνης Ποσειδωνα και στο τροπικο ολα αυτα..Παρολα αυτα πρεπει να ειμαι σκληρο καρυδι με την συνοδο του αστρικου Αρη με το τροπικο μεσουρανημα και με το τετραγωνο του με την τροπικη αντιθεση ηλιου Πλουτωνα..Επισης ανακαλυψα και οψη σεληνης συνοδο με τον αστρικο Πλουτωνα (γενικα παιζει πολυ Πλουτωνας στο ωροσκοπιο μου αστρικο και τροπικο..
Αν ειμαι χαμηλων τονων?Ειμαι αντιφατικη ,οπως το ωροσκοπιο μου, μπορει να ειμαι ντροπαλη και να μην ανοιγομαι ευκολα σε αγνωστους και απ την αλλη να ειμαι πολυ κυριαρχικη και να θελω να ειμαι να περναει το δικο μου με τους δικους μου ανθρωπους και γενικα με τους ανθρωπους που τους εχω το θαρρος (δεν ακουω τη γνωμη τους πολλες φορες λεω αυτο που θελω εγω.)
Απ την αλλη με την μορφη της ιδιοσυναστριας ανακαλυψα και αλλα πραγματα οπως που φαινεται η εντυπωσιακη εμφανιση που λενε οτι εχω οταν στον τροπικο εχω σχετικα αδιαφορο ωροσκοπο (με τον κυβερνητη στον 12ο και με ενα εξαγωνο Αφροδιτης Ωροσκοπου και ενα τετραγωνο Αρη Ωροσκοπου)ειναι λοιπον ο αστρικος ωροσκοπος στον ταυρο σε συνοδο με τον ηλιο και τον Ερμη τριγωνο με Ουρανο ,Ποσειδωνα εξαγωνο με Αρη και αντιθεση με τον Πλουτωνα (Επισης ο αστρικος Διας ειναι στον τροπικο 1ο οικο)..Ο δε ο τροπικος Πλουτωνας πουβρισκεται πανω στον αστρικο 7ο οικο και εκει ανακαλυψα γιατι ειμαι τοσο απολυτη στα θεματα σχεσεων..Ειμαι τοσο ακραια σ αυτο το θεμα, που πολλες φορες προτιμω να ειμαι μονη μου παρα να εχω μια μετριοπαθη σχεση για να μην λεω οτι ειμαι μονη..Θελω αυτο που θελω εγω!!!Εντονες καταστασεις, δυνατους ερωτες και παθη και οχι να ειμαι με καποιον που απλα μ αρεσει..Χρησιμευει πολυ παντως η ιδιοσυναστρια ,και απο αυτη τη μορφη του αστρικου ο χαρτης μου δεν θεωρειτε επιληψιμος αφου οι γωνιακοι οικοι ειναι τιγκα απο Πλανητες

SAGIVI
18-04-2012, 02:22 PM
μπορεις να μου στειλες αυτο το αρθρο ? θα θελα πολυ να το διαβασω, γιατι με ενδιαφερει να μαθω περισσοτερα για τον 12ο :)


Το αρθρο της Κατιας βρισκεται στο αρχειο στα Αρθρα αστρολογιας και αφορα την νοημοσυνη με τιτλο "Ευφυια Τα κλειδια ενος υπεροχου μυαλου". Διαπιστωσα οτι κι εσυ κι εγω εχουμε συμμετασχει στην συζητηση που γινεται κατω απο το αρθρο, οποτε το εχεις διαβασει. Αν θυμασαι, η συζητηση εξελισσεται αρκετα και αφορα κυριως στα προσοντα του 12ου οικου.

Λυπαμαι, που δεν ειχα να σου προτεινω κατι που δεν ειχες διαβασει!:(

Χρυσάνθη Σπίγγου
18-04-2012, 03:45 PM
Εγώ πάντως με έναν βαρύτατο 12ο γεννήθηκα, και με ένα βαρύτατα φορτωμένο 12ο σίγουρα θα αποδημήσω εις Κύριον.

Οχι για να το παινευτώ και να με καμαρώσετε ή να με ξεχωρίσετε. Αλλωστε ξέρω από πρώτο χέρι, ότι γενικά αλλά και ειδικά από τους περισσότερου αστρολόγους ανήκω στο ζώδιο με τις λεγόμενες περίεργες επικοινωνιακές τακτικές, και πολλά άλλα τύπου "μαλακίων " ( θαλασσίων εννοείται ) χαρακτηριστικά!

Ωστόσο είμαι τρισευτυχισμένη καθώς όταν οι γονείς μου ενώθηκαν εις σάρκαν μία ως φάνηκε ο καλός Θεός είχε φαίνεται πάρα πολύ έμπνευση, ώστε μου χάρισε την ικανότητα να βλέπω, να ακούω, να αφουγκράζομαι και να αντιμετωπίζω τα πάντα "σφαιρικά"!

Οπερ και σημαίνει ότι πίσω από οιονδήποτε 12ο είτε 3ο, είτε 11ο και 7ο κ.ο.κ. το υπέροχο πως και γιατί της ανθρώπινης ύπαρξης! Και όχι μόνο. Εμαθα το γιατί και το πως τα ποιά υπέροχα μαργαριτάρια προς επεξεργασία κρύβονται πίσω από κάθε ψυχή ζώσα σε αυτό το γήινο πλανήτη, με η χωρίς 12ο, αλλά πως να το κάνουμε στο 12ο ανευρίσκονται και τα σπανιότερα.

Αντίθετα όποιος θέλει να στέκεται στις μέγιστες βλακείες που έχουν δεκαετίες γραφτεί σχετικά με τον 12ο, ας πάρει σωσίβιο να πορεύεται στην ζωή του, και ας κλείσει εισητήριο άνευ επιστροφής στον επόμενο Τιτανικό. Ετσι μιας και μιλάμε για ζώδιο /οίκο της θάλασσας το λέω αυτό, καθώς όμως και γιατί το άπειρο (όπου και το ατέρμονο βάθος των δυνατοτήτων του 12ου ), βυθού και υπερβατικού, ανευρίσκονται σε αυτόν τον οίκο.

Α και κάτι ακόμα. Αν κάποιος θλίβεται για τον 12ο του, ευκαιρία να κλείσει ραντεβού συνέντευξης στο V.I.P κελί του Τσοχατζόπουλου. Όχι τίποτε άλλο, τουλάχιστον να επιβεβαιώσει πως της φυλακής τα σίδερα δεν είναι μόνο για τους λεβέντες αλλά και ειδικότερα για τους έχοντας γεννηθεί με φορτωμένο το 12ο τους!

Καλό σας απόγευμα

Lam
18-04-2012, 04:37 PM
Οπερ και σημαίνει ότι πίσω από οιονδήποτε 12ο είτε 3ο, είτε 11ο και 7ο κ.ο.κ. το υπέροχο πως και γιατί της ανθρώπινης ύπαρξης!


Τι εννοείτε για αυτους τους οίκους με αυτη τη φράση;

lindaf
18-04-2012, 04:45 PM
Nαι, απο αυτη την αποψη εχετε δικιο. Αλλα αν ρωτουσε καποιος εμενα, τι ωροσκοπο φανταζεσαι οτι μπορει να εχει η Whitney, εγω ξερετε τι θα ελεγα? Λεων (για να πεφτει αφροδιτη και ηλιος στον 1ο) . Ο ιχθυς ουτε που θα μου περνουσε απ το μυαλο. Αλλα μαλλον δεν χρειαζεται οντως να εμπλεκονται τοσο οι γωνιακοι οικοι, οταν υπαρχουν αρκετα δυνατες οψεις σε εναν χαρτη . Mystery solved :D

**** σχετικα με το θεμα της Whitney και ασχετο με το θεμα τον κατιοντων οικων ****

θα ηθελα να τονισω και τη θεση του χειρωνα στον χαρτη της, ο οποιος κατα τη γνωμη μου επηρεασε σε τεραστιο βαθμο την πορεια της. Βρισκεται ακριβως πανω στον ωροσκοπο , στον ιχθυ (σε πτωση αν υποθεσουμε οτι κυβερναται απο παρθενο η τοξοτη) , και ειναι κυβερνητης του 4ου.
Σαν να μην εφτανε αυτο ομως, κανει αντιθεση με πλουτωνα και ερμη ! Καταλαβαινουμε δλδ ΠΟΣΟ τεραστια επιρροη ειχε η οικογενεια επανω της (εξαλλου η μητερα της που ζει ακομα ηταν παντα απο πανω της ) και φανταζομαι οτι σιγουρα παροτι υποτιθεται οτι ειχε καλη παιδικη ηλικια...μονο καλη δεν την λες.. Θα υπηρχε 100% καποιο παιδικο (ερμης) τραυμα (χειρωνας), αρκετα σκοτεινο (πλουτωνας) που εκφραζεται μεσω του ταλαιπωρημενου 4ου οικου της τοσο ως προς την ιδια (χειρωνας στον 1ο) οσο και προς τις σχεσεις της (ερμης και πλουτωνας στον 7ο)

Γενικα , εχω παρατηρησει οτι οι κυβερνητες 4ου κυριως, και δευτερευοντως 8ου και 12ου ειναι τοσο χτυπημενοι και δυσλειτουργικη , υπαρχουν σοβαρες ψυχολογικες διαταραχες αργοτερα στο ατομο. Και ο 4ος της ειναι αρκετα χτυπημενος, ο 12ος επισης παρα πολυ ( κρονος στον υδροχοο αντιθεση με ηλιο και αφροδιτη) , και κυβερνητης του 8ου απλα σε ζωδιο στο οποιο βρισκεται σε πτωση. :o

Σχετικά με το θέμα της μητέρας κρατάω κάποιες επιφυλάξεις χωρίς να τις συσχετίζω με τον Χείρωνα αφού δεν τον εξετάζω ακόμα. Η Σελήνη της είναι σε σύνοδο με Δία και σχηματίζει τρίγωνα με Ήλιο , Αφροδίτη και ακμή 10ου, εξάγωνο με Κρόνο και ακμή 4ου αν και στον Κριό. Νομίζω ότι η μητέρα αν και πιεστική, την ενθάρρυνε να κυνηγήσει τα όνειρά της και την έμαθε να είναι και η ίδια αυτάρκης. Της αναγνώριζε επίσης το ταλέντο της. Ο κυβερνήτης 4ου αλλά και 7ου Ερμής στον 7ο σε κυριαρχία και σύνοδο με Πλούτωνα ίσως μας δείχνει ότι οικογένεια, μητέρα , σύζυγος και συνεργασίες θα σχετιζόταν μεταξύ τους στη ζωή της.

Επίσης ο Πλούτωνας πιθανόν να έφερε προβλήματα επικοινωνίας που είχαν βαθύτερες ψυχολογικές αιτίες, με την μητέρα , την οικογένεια και τον σύζυγο αφού ο Ερμής κυβερνάει και τους δύο οίκους.
Η σύνοδος πάνω στον άξονα ωροσκόπου και σε Παρθένο/ Ιχθείς είναι άλλη μια ένδειξη για μένα, που ξαναλέω δεν εξετάξω τον Χείρωνα όχι επειδή τον σνομπάρω :p αλλά επειδή προσπαθώ να μάθω τους παραδοσιακούς πλανήτες πρώτα.

yoO
18-04-2012, 06:06 PM
[/QUOTE]

Mε συγχωρειτε αλλα διαφωνω με αυτο.

ΟΠΩΣ και να το κανουμε , οταν βλεπεις στον χαρτη καποιου χτυπημενο 12ο με πολλους πλανητες εκει δεν του λες οτι εχει ενα θειο δωρο γιατι πολυ απλα και στις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ περιπτωσεις, αυτο το δωρο δεν προκειται ποτε ουτε να το αντιληφθει για να το αξιοποιησει αλλα ουτε και να το αναγνωρισει συνειδητα, ακομα κ αν το χρησιμοποιει στην ζωη του.

Με λιγα λογια , και θα μιλησω πολυ απλα και βαση της παραδοσιακης αστρολογιας. Ο 12ος ειναι οντως μια φυλακη και ειναι παρα παρα παρα παρα πολυ δυσκολος σκοτεινος οικος και αυτη ειναι και το βασικο που πρεπει να ξερει καποιος γι αυτον . Ειναι απλα το δυσκολοτερο κομματι - ασχετα αν μπορει να δωσει και τα μεγαλυτερα δωρα. Γιατι ποτε δεν τα δινει ετσι απλοχερα, τα δινει μετα απο ΠΟΛΥ επιπονες και ψυχοφθορες καταστασεις που το ατομο εχει τραβηξει κ εγω δεν ξερω τι ( και αν κανω λαθος διορθωστε με και δειξτε μου ενα ατομο με σκληρο 12ο που να εχει περασει ζωη χαρισαμενη στην παιδικη του ηλικια ).

Θελω να πω λοιπον , οτι ΝΑΙ υπαρχει ευλογια και δωρο και μπλα μπλα μπλα πισω απο εναν πλουσιο 12ο ΑΛΛΑ ειναι δικοπο μαχαιρι. Και εκει ερχεται και ο υπολοιπος χαρτης και ξεκαθαριζει η κατασταση.

Και για να μην μιλαω στον αερα, κυβερνητης του χαρτη μου ο ηλιος, στον 12ο, σε μακρυνη αντιθεση με ουρανο και ποσειδωνα. Θεωρω οτι αν δεν ειχα τον γωνιακο κρονο στον υδροχοο να ειναι σε τριγωνο με τη σεληνη μου (η οποια ειναι κυβερνητης του 12ου μου) δεν θα ειχα ΙΧΝΟΣ, ισορροπιας και ψυχικης υγειας και στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ περιπτωση, θα ημουν σε κανενα πεζοδρομιο στην ομονοια . Οκ πειτε το μπακαλιστικη σκεψη και χαζομαρα, εγω παντως ετσι το βλεπω.

Αν δεν εχεις τα καταληλα εφοδια για να διαχειριστεις κατι τοσο σκληρο (και κυριως ασυνειδητο) οσο τον 12ο , ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να σου ερθει ΚΑΝΕΝΑ δωρο.

Το δωρο , ερχεται παντα μετα απο κοπο, συνειδητη προσπαθεια και απλα ειναι αρκετα μεγαλο γιατι τα μεγαλα κακα φερνουν και μεγαλα καλα οταν τα ξεπερναμε. Οποτε ο 12ος ειναι περισσοτερο καλος για το κακο που μας κανει και τα εμποδια που μας βαζει ( που φυσικα δεν εχουν καμια σχεση με τον κρονο ) τα οποια ΑΝ τελικα καταφερουμε ποτε να ξεπερασουμε, τοτε οκ παω πασο.

yoO
18-04-2012, 06:13 PM
Το αρθρο της Κατιας βρισκεται στο αρχειο στα Αρθρα αστρολογιας και αφορα την νοημοσυνη με τιτλο "Ευφυια Τα κλειδια ενος υπεροχου μυαλου". Διαπιστωσα οτι κι εσυ κι εγω εχουμε συμμετασχει στην συζητηση που γινεται κατω απο το αρθρο, οποτε το εχεις διαβασει. Αν θυμασαι, η συζητηση εξελισσεται αρκετα και αφορα κυριως στα προσοντα του 12ου οικου.

Λυπαμαι, που δεν ειχα να σου προτεινω κατι που δεν ειχες διαβασει!:(

αααα τοσο καλα.. τιποτα δεν εχω αφησει αδιαβαστο για τον 12ο, μη χασω ! :lol:

astrotrella
18-04-2012, 07:01 PM
Ο δείκτης δημοφιλίας, είναι σαφως ο κυβερνήτης του ωροσκόπου, αλλά μη νομίζεις πως μια σελήνη στο 10ο είναι ότι καλύτερο. Η φυσική της θέση είναι 4ος ή 2ος και σε φιλικά προσκείμενα ζώδια.
Απο προσωπικό παράδειγμα, και με συγχωρείς για το σχόλιο, το μεγαλύτερο ψώνιο-καρικατούρα-θελω να γίνω διάσημη/σπουδαία, που γνώρισα είχε σελήνη στο λιονταρι και στο 10ο, σε τετράγωνο με τον ωροσκόπο (Σκορπιός) και τον κυβερνήτη του.

Για αυτό λοιπόν άσε τον 12ο να κάνει τη δουλειά του όπως την ξέρει.
Στο κάτω κάτω, πρόκειται για ένα πολύ όμορφο οίκο....;)

Ο κυβερνητης του ωροσκοπου ειναι δεικτης δημοφιλιας?Δεν το ειχα διαβασει αυτο πριν...Αααα επ ευκαιριας ειχα και εγω ατομο με την Σεληνη στον 10 στους διδυμους σε συνοδο με το Μεσουρανημα και τον Αρη που ηθελε να γινει διασημο και να μοιασει στην Μενεγακη ..Αλλα εγω τις ελεγα οτι δεν με ενοιαζε τοσο να αποκτησω φημη αλλα δυναμη και ανοδο απ την δουλεια μου και οτι και αν γινομουν διασημη θα ηταν επειδη θα εκανα κατι ξεχωριστο και πολυ μπροστα απ τους αλλους, κατι που θα εκανε η Ειρηνη (εγω) που θα με αντιπροσωπευε πληρως και δεν θα ελεγαν η διαδοχος της Μενεγακη η της Κορομηλα(μεσουρανημα στον υδροχοο συνοδο με τον Β.Δεσμο) κλπ

astrotrella
18-04-2012, 07:07 PM
Mε συγχωρειτε αλλα διαφωνω με αυτο.

ΟΠΩΣ και να το κανουμε , οταν βλεπεις στον χαρτη καποιου χτυπημενο 12ο με πολλους πλανητες εκει δεν του λες οτι εχει ενα θειο δωρο γιατι πολυ απλα και στις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ περιπτωσεις, αυτο το δωρο δεν προκειται ποτε ουτε να το αντιληφθει για να το αξιοποιησει αλλα ουτε και να το αναγνωρισει συνειδητα, ακομα κ αν το χρησιμοποιει στην ζωη του.

Με λιγα λογια , και θα μιλησω πολυ απλα και βαση της παραδοσιακης αστρολογιας. Ο 12ος ειναι οντως μια φυλακη και ειναι παρα παρα παρα παρα πολυ δυσκολος σκοτεινος οικος και αυτη ειναι και το βασικο που πρεπει να ξερει καποιος γι αυτον . Ειναι απλα το δυσκολοτερο κομματι - ασχετα αν μπορει να δωσει και τα μεγαλυτερα δωρα. Γιατι ποτε δεν τα δινει ετσι απλοχερα, τα δινει μετα απο ΠΟΛΥ επιπονες και ψυχοφθορες καταστασεις που το ατομο εχει τραβηξει κ εγω δεν ξερω τι ( και αν κανω λαθος διορθωστε με και δειξτε μου ενα ατομο με σκληρο 12ο που να εχει περασει ζωη χαρισαμενη στην παιδικη του ηλικια ).

Θελω να πω λοιπον , οτι ΝΑΙ υπαρχει ευλογια και δωρο και μπλα μπλα μπλα πισω απο εναν πλουσιο 12ο ΑΛΛΑ ειναι δικοπο μαχαιρι. Και εκει ερχεται και ο υπολοιπος χαρτης και ξεκαθαριζει η κατασταση.

Και για να μην μιλαω στον αερα, κυβερνητης του χαρτη μου ο ηλιος, στον 12ο, σε μακρυνη αντιθεση με ουρανο και ποσειδωνα. Θεωρω οτι αν δεν ειχα τον γωνιακο κρονο στον υδροχοο να ειναι σε τριγωνο με τη σεληνη μου (η οποια ειναι κυβερνητης του 12ου μου) δεν θα ειχα ΙΧΝΟΣ, ισορροπιας και ψυχικης υγειας και στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ περιπτωση, θα ημουν σε κανενα πεζοδρομιο στην ομονοια . Οκ πειτε το μπακαλιστικη σκεψη και χαζομαρα, εγω παντως ετσι το βλεπω.

Αν δεν εχεις τα καταληλα εφοδια για να διαχειριστεις κατι τοσο σκληρο (και κυριως ασυνειδητο) οσο τον 12ο , ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να σου ερθει ΚΑΝΕΝΑ δωρο.

Το δωρο , ερχεται παντα μετα απο κοπο, συνειδητη προσπαθεια και απλα ειναι αρκετα μεγαλο γιατι τα μεγαλα κακα φερνουν και μεγαλα καλα οταν τα ξεπερναμε. Οποτε ο 12ος ειναι περισσοτερο καλος για το κακο που μας κανει και τα εμποδια που μας βαζει ( που φυσικα δεν εχουν καμια σχεση με τον κρονο ) τα οποια ΑΝ τελικα καταφερουμε ποτε να ξεπερασουμε, τοτε οκ παω πασο.[/QUOTE]

Τι δωρα κανει δηλαδη ο δωδεκατος εγω δεν εχω καταλαβει..?Ξερω οτι για να πετυχεις κατι πρεπει να θυσιασεις κατι ισως αυτο θελετε να πειτε..!?Λοιπον εγω να δεις την δωδεκατο εχω ηλιος και ερμης(κυβερνητης 1ου) στον 12ο σε αντιθεση με τον Πλουτωνα στον 6ο ευτυχως που κανουν τριγωνο με Ουρανο ,Ποσειδωνα,Εξαγωνο με Αρη και Δια..

taurine
18-04-2012, 08:34 PM
Mε συγχωρειτε αλλα διαφωνω με αυτο.

ΟΠΩΣ και να το κανουμε , οταν βλεπεις στον χαρτη καποιου χτυπημενο 12ο με πολλους πλανητες εκει δεν του λες οτι εχει ενα θειο δωρο γιατι πολυ απλα και στις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ περιπτωσεις, αυτο το δωρο δεν προκειται ποτε ουτε να το αντιληφθει για να το αξιοποιησει αλλα ουτε και να το αναγνωρισει συνειδητα, ακομα κ αν το χρησιμοποιει στην ζωη του.

Με λιγα λογια , και θα μιλησω πολυ απλα και βαση της παραδοσιακης αστρολογιας. Ο 12ος ειναι οντως μια φυλακη και ειναι παρα παρα παρα παρα πολυ δυσκολος σκοτεινος οικος και αυτη ειναι και το βασικο που πρεπει να ξερει καποιος γι αυτον . Ειναι απλα το δυσκολοτερο κομματι - ασχετα αν μπορει να δωσει και τα μεγαλυτερα δωρα. Γιατι ποτε δεν τα δινει ετσι απλοχερα, τα δινει μετα απο ΠΟΛΥ επιπονες και ψυχοφθορες καταστασεις που το ατομο εχει τραβηξει κ εγω δεν ξερω τι ( και αν κανω λαθος διορθωστε με και δειξτε μου ενα ατομο με σκληρο 12ο που να εχει περασει ζωη χαρισαμενη στην παιδικη του ηλικια ).

Θελω να πω λοιπον , οτι ΝΑΙ υπαρχει ευλογια και δωρο και μπλα μπλα μπλα πισω απο εναν πλουσιο 12ο ΑΛΛΑ ειναι δικοπο μαχαιρι. Και εκει ερχεται και ο υπολοιπος χαρτης και ξεκαθαριζει η κατασταση.

Και για να μην μιλαω στον αερα, κυβερνητης του χαρτη μου ο ηλιος, στον 12ο, σε μακρυνη αντιθεση με ουρανο και ποσειδωνα. Θεωρω οτι αν δεν ειχα τον γωνιακο κρονο στον υδροχοο να ειναι σε τριγωνο με τη σεληνη μου (η οποια ειναι κυβερνητης του 12ου μου) δεν θα ειχα ΙΧΝΟΣ, ισορροπιας και ψυχικης υγειας και στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ περιπτωση, θα ημουν σε κανενα πεζοδρομιο στην ομονοια . Οκ πειτε το μπακαλιστικη σκεψη και χαζομαρα, εγω παντως ετσι το βλεπω.

Αν δεν εχεις τα καταληλα εφοδια για να διαχειριστεις κατι τοσο σκληρο (και κυριως ασυνειδητο) οσο τον 12ο , ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να σου ερθει ΚΑΝΕΝΑ δωρο.

Το δωρο , ερχεται παντα μετα απο κοπο, συνειδητη προσπαθεια και απλα ειναι αρκετα μεγαλο γιατι τα μεγαλα κακα φερνουν και μεγαλα καλα οταν τα ξεπερναμε. Οποτε ο 12ος ειναι περισσοτερο καλος για το κακο που μας κανει και τα εμποδια που μας βαζει ( που φυσικα δεν εχουν καμια σχεση με τον κρονο ) τα οποια ΑΝ τελικα καταφερουμε ποτε να ξεπερασουμε, τοτε οκ παω πασο.

Τι δωρα κανει δηλαδη ο δωδεκατος εγω δεν εχω καταλαβει..?Ξερω οτι για να πετυχεις κατι πρεπει να θυσιασεις κατι ισως αυτο θελετε να πειτε..!?Λοιπον εγω να δεις την δωδεκατο εχω ηλιος και ερμης(κυβερνητης 1ου) στον 12ο σε αντιθεση με τον Πλουτωνα στον 6ο ευτυχως που κανουν τριγωνο με Ουρανο ,Ποσειδωνα,Εξαγωνο με Αρη και Δια..[/QUOTE]

Συγνωμη αλλά έχεις μπερδέψει πολλά πράγματα μεσα στο μυαλό σου αναφορικά με τον κατιόντα 12ο οίκο.
Ποιός σου είπε πως τα παιδικά τραύματα και άπτονται του 12ου?
Πρέπει να κοιτάξεις την κατάσταση του 4ου και 10ου και τους κυβερνήτες τους, και κατ΄επέκταση τον 8ο οίκο που μαρτυρά "κληρονομικότητα" παντός είδους.

Ο 12ος οίκος είναι ένα μυστικό μέρος που μοιάζει με το μπαούλο των παραμυθιών.
Είτε θα βρείς θησαυρούς είτε φαντάσματα, τα οποία είναι απαραίτητο ΜΕΡΟΣ του παραμυθιού.

Σίγουρα ένας φορτωμένος 12ος είναι έτοιμος είτε να "κρύψει" είτε να αποκαλύψει.
Είναι στο χέρι σου να αποφασίσεις τι από τα 2 θέλεις.

Σε κάθε περίπτωση, ψάξε τη βιβλιογραφία και τα άρθρα μελών και αστρολόγων μέσα στη βιβλιοθήκη, πριν προβείς σε οποιοδήποτε συμπέρασμα.

astrotrella
18-04-2012, 08:51 PM
Τι δωρα κανει δηλαδη ο δωδεκατος εγω δεν εχω καταλαβει..?Ξερω οτι για να πετυχεις κατι πρεπει να θυσιασεις κατι ισως αυτο θελετε να πειτε..!?Λοιπον εγω να δεις την δωδεκατο εχω ηλιος και ερμης(κυβερνητης 1ου) στον 12ο σε αντιθεση με τον Πλουτωνα στον 6ο ευτυχως που κανουν τριγωνο με Ουρανο ,Ποσειδωνα,Εξαγωνο με Αρη και Δια..

Συγνωμη αλλά έχεις μπερδέψει πολλά πράγματα μεσα στο μυαλό σου αναφορικά με τον κατιόντα 12ο οίκο.
Ποιός σου είπε πως τα παιδικά τραύματα και άπτονται του 12ου?
Πρέπει να κοιτάξεις την κατάσταση του 4ου και 10ου και τους κυβερνήτες τους, και κατ΄επέκταση τον 8ο οίκο που μαρτυρά "κληρονομικότητα" παντός είδους.

Ο 12ος οίκος είναι ένα μυστικό μέρος που μοιάζει με το μπαούλο των παραμυθιών.
Είτε θα βρείς θησαυρούς είτε φαντάσματα, τα οποία είναι απαραίτητο ΜΕΡΟΣ του παραμυθιού.

Σίγουρα ένας φορτωμένος 12ος είναι έτοιμος είτε να "κρύψει" είτε να αποκαλύψει.
Είναι στο χέρι σου να αποφασίσεις τι από τα 2 θέλεις.

Σε κάθε περίπτωση, ψάξε τη βιβλιογραφία και τα άρθρα μελών και αστρολόγων μέσα στη βιβλιοθήκη, πριν προβείς σε οποιοδήποτε συμπέρασμα.[/QUOTE]

ασχετο:p λαθος παραθεση εκανες αυτη ειναι δικη μου παραθεση στην ΥΟο

Τι δωρα κανει δηλαδη ο δωδεκατος εγω δεν εχω καταλαβει..?Ξερω οτι για να πετυχεις κατι πρεπει να θυσιασεις κατι ισως αυτο θελετε να πειτε..!?Λοιπον εγω να δεις την δωδεκατο εχω ηλιος και ερμης(κυβερνητης 1ου) στον 12ο σε αντιθεση με τον Πλουτωνα στον 6ο ευτυχως που κανουν τριγωνο με Ουρανο ,Ποσειδωνα,Εξαγωνο με Αρη και Δια..[/QUOTE]
αυτο εγραψα εγω:wacko:

taurine
18-04-2012, 09:10 PM
Συγνωμη αλλά έχεις μπερδέψει πολλά πράγματα μεσα στο μυαλό σου αναφορικά με τον κατιόντα 12ο οίκο.
Ποιός σου είπε πως τα παιδικά τραύματα και άπτονται του 12ου?
Πρέπει να κοιτάξεις την κατάσταση του 4ου και 10ου και τους κυβερνήτες τους, και κατ΄επέκταση τον 8ο οίκο που μαρτυρά "κληρονομικότητα" παντός είδους.

Ο 12ος οίκος είναι ένα μυστικό μέρος που μοιάζει με το μπαούλο των παραμυθιών.
Είτε θα βρείς θησαυρούς είτε φαντάσματα, τα οποία είναι απαραίτητο ΜΕΡΟΣ του παραμυθιού.

Σίγουρα ένας φορτωμένος 12ος είναι έτοιμος είτε να "κρύψει" είτε να αποκαλύψει.
Είναι στο χέρι σου να αποφασίσεις τι από τα 2 θέλεις.

Σε κάθε περίπτωση, ψάξε τη βιβλιογραφία και τα άρθρα μελών και αστρολόγων μέσα στη βιβλιοθήκη, πριν προβείς σε οποιοδήποτε συμπέρασμα.

ασχετο:p λαθος παραθεση εκανες αυτη ειναι δικη μου παραθεση στην ΥΟο

Τι δωρα κανει δηλαδη ο δωδεκατος εγω δεν εχω καταλαβει..?Ξερω οτι για να πετυχεις κατι πρεπει να θυσιασεις κατι ισως αυτο θελετε να πειτε..!?Λοιπον εγω να δεις την δωδεκατο εχω ηλιος και ερμης(κυβερνητης 1ου) στον 12ο σε αντιθεση με τον Πλουτωνα στον 6ο ευτυχως που κανουν τριγωνο με Ουρανο ,Ποσειδωνα,Εξαγωνο με Αρη και Δια..[/QUOTE]
αυτο εγραψα εγω:wacko:[/QUOTE]


Κάτι γίνεται με τα μεταβλητά, παρ'όλο που Αρης και Ερμής γύρισαν ορθόδρομοι, και οι παραθέσεις μπερδεύονται.
Anyway,
Οι όψεις Ηλιου - Πλούτωνα στον 6ο/12ο δείχνουν "κάτι" αναφορικά με την καθημερινότητα, το εργασιακό περιβάλλον κλπ.
Θα ήθελες να μας πεις πως βιώνεις αυτή την όψη, συνεπικουρούμενη από τα εξάγωνα που αναφέρεις?

astrotrella
18-04-2012, 09:38 PM
ασχετο:p λαθος παραθεση εκανες αυτη ειναι δικη μου παραθεση στην ΥΟο

Τι δωρα κανει δηλαδη ο δωδεκατος εγω δεν εχω καταλαβει..?Ξερω οτι για να πετυχεις κατι πρεπει να θυσιασεις κατι ισως αυτο θελετε να πειτε..!?Λοιπον εγω να δεις την δωδεκατο εχω ηλιος και ερμης(κυβερνητης 1ου) στον 12ο σε αντιθεση με τον Πλουτωνα στον 6ο ευτυχως που κανουν τριγωνο με Ουρανο ,Ποσειδωνα,Εξαγωνο με Αρη και Δια..
αυτο εγραψα εγω:wacko:[/QUOTE]


Κάτι γίνεται με τα μεταβλητά, παρ'όλο που Αρης και Ερμής γύρισαν ορθόδρομοι, και οι παραθέσεις μπερδεύονται.
Anyway,
Οι όψεις Ηλιου - Πλούτωνα στον 6ο/12ο δείχνουν "κάτι" αναφορικά με την καθημερινότητα, το εργασιακό περιβάλλον κλπ.
Θα ήθελες να μας πεις πως βιώνεις αυτή την όψη, συνεπικουρούμενη από τα εξάγωνα που αναφέρεις?[/QUOTE]

Ενταξει ειναι δυσκολη (νιωθω και πολυ εντονα τα σκορπισια χαρακτηριστικα στον ηλιο μου στο εγω μου) πολλες φορες και μια αντισταση απ τους αλλους ,καποιες εχθροτητες..
Μπορω να πω οτι η καθημερινοτητα μου ειναι πολλες φορες δυσκολη και πιεστικη και αλλες πολυ ρουτινιαρικη και αδρανης..Εχω καποιες φοβιες και εμμονες με την υγεια μου κατα καιρους..!
Εχω πολλα μυστικα, και πολλες φορες δεν ξερουν τι με απασχολει ουτε τα πιο κοντινα μου ατομα.. Τωρα το εξαγωνο του Αρη με τον Ηλιο που κανει και τριγωνο με τον Πλουτωνα ειναι πολυ επιβοηθιτικο πανω στην αντιθεση γιατι μου δινει θαρρος και αντοχες να ξεπερναω τις δυσκολιες (ελπιζω για παντα να με βοηθαει) το τριγωνο του Ηλιου με τον Ουρανο μου φερνει πολλες φορες ευχαριστες αλλαγες και με κανει θετικη και πρωτοτυπη και το τριγωνο του Ηλιου με τον Ποσειδωνα και το εξαγωνο του με τον Πλουτωνα πιστευω οτι μου δινει φαντασια, αισιοδοξια, πιστη και θεια προνοια..Αυτο που ειναι αξιοσημειωτο ομως ειναι οτι στην κορυφη αυτης της αντιθεσης ειναι ο Αρης που τριγωνιζει η εξαγωνιζει ολους τους πλανητες που ανεφερα τον ηλιο, τον ερμη ,τον Δια, τον Ουρανο,τον ποσειδωνα, τον Πλουτωνα αρα πρεπει να ειμαι γερο σκαρι..Απ την αλλη το δυσκολο ειναι το τετραγωνο που κανει η αντιθεση Ηλιου Πλουτωνα με τον Βορειο δεσμο και το Μεσουρανημα..Κατι θα παιξει με την Δουλεια οπως μου ειπες

yoO
19-04-2012, 02:48 AM
Συγνωμη αλλά έχεις μπερδέψει πολλά πράγματα μεσα στο μυαλό σου αναφορικά με τον κατιόντα 12ο οίκο.
Ποιός σου είπε πως τα παιδικά τραύματα και άπτονται του 12ου?
Πρέπει να κοιτάξεις την κατάσταση του 4ου και 10ου και τους κυβερνήτες τους, και κατ΄επέκταση τον 8ο οίκο που μαρτυρά "κληρονομικότητα" παντός είδους..

Δεν συμφωνω καθολου με αυτο. ΦΥΣΙΚΑ και ο 12ος αφορα την παιδικη ηλικια, και μαλιστα κατι ακομη πιο βαθυ, την ταυτοτητα και το λογω υπαρξης ενος ανθρωπου. Ναι ,σιγουρα θελοντας να ψαξεις την οικογενειακη κατασταση και το περιβαλλον κοιταζεις κυριως 4ο, αλλα αυτο δεν λεει κατι απο μονο του.

Θες να μου πεις οτι ενας ηλιος στον 12ο δεν ειναι προβληματικη θεση , και δεν αφορα ΑΜΕΣΑ την παιδικη ηλικια ? :lost: Και αν αναρωτιεσαι ΠΩΣ απλα σκεψου , οτι θεμελιωδης αναγκη του ατομου ειναι να εκφρασει τον πραγματικο του εαυτο , αυτο το οποιο ειναι προορισμενος να γινει. Οταν λοιπον ο ηλιος ειναι στον 12ο , στερειται απ το ατομο αυτο. Ειναι τοσο απλο.

Και απο ποιον του στερειται? Απο το περιβαλλον του. Οι ιδιοι οι γονεις (και σε πολυ σπανιες περιπτωσεις αλλοι εξωγενεις παραγοντες, οπως π.χ. καποια ασθενεια κτλπ) δεν δινουν τη δυνατοτητα στο ατομο να βγει προς τα εξω και να εκφραστει, καθως τις περισσοτερες φορες βλεπουν το παιδι περισσοτερο ως προεκταση του εγω τους , παρα ως ξεχωριστη οντοτητα ( και καπου εδω ξεκιναει μετα και η δυσκολια που εχει αργοτερα το ατομο να καθρευτισει τον εαυτο του σωστα-ποσειδωνας) . Οταν λοιπον απο πολυ μικρη ηλικια εχεις "εκπαιδευτει" να αγνοεις κομματια του εαυτου σου και να καλλιεργεις αλλα που δεν ειναι και τοσο δικα σου αλλα ειναι περισσοτερο επιθυμητα , μεσω της τιμωριας-επιβραβευσης που παιρνεις απ τους γονεις , τοτε δεν μπορουμε να πουμε οτι ο 12ος σου δεν εχει καμια σχεση με την οικογενεια σου.
Εχει και παραεχει. Και απλα αν ειναι επιβαρυμενος ΚΑΙ ο 4ος σου, τοτε απλα τοσο το χειροτερο για σενα.

SAGIVI
19-04-2012, 03:22 AM
Θα ηθελα να προσθεσω κατι σχετικα με τον χειρωνα στον 1ο οικο. Υπαρχει μια εκδοχη, συμφωνα με την οποια το ατομο αντιμετωπιζει προβληματα με την εξωτερικη του εμφανιση. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι ειναι πραγματικα, αλλα μπορει εκεινο να αισθανεται μειονεκτικα για καποια στοιχεια της εμφανισης του και τα οποια καλειται να ξεπερασει.

Τίνα Ζαχαριάδου
19-04-2012, 10:18 AM
yoO ο 12ος οίκος σχετίζεται με το υποσυνείδητο μας. Ο 12ος οίκος είναι μια αποθήκη που μέσα της καταγράφονται όλα όσα δεν φαίνονται με γυμνό μάτι, όσα δηλαδή δεν γίνονται άμεσα αντιληπτά. Υπό αυτή την έννοια, σχετίζεται όχι μόνο με την παιδική μας ηλικία αλλά με ολόκληρη τη ζωή μας. Πρόκειται για έναν πολύ ευαίσθητο χώρο, διαθέτει όλες τις μη αντιληπτές πληροφορίες που έχουμε καταγράψει και που δεν μπορούμε να διαχειριστούμε ακριβώς γιατί δεν είναι αντιληπτές.

Δεν έχει όμως σχέση με την ταυτότητα ή το λόγο ύπαρξης μας και σίγουρα δεν δείχνει τους γονείς ή το περιβάλλον μας γενικά, είναι πολύ διαφορετικό αυτό που λες.

Όταν θέλουμε να συλλεξουμε πληροφορίες για την παιδική μας ηλικία δεν θα κοιτάξουμε τον 12ο οίκο αλλά τα φώτα και τον άξονα 4ου/10ου. Όταν δούμε έναν Ήλιο στον 12ο οίκο, αρχικά δεν τον χαρακτηρίζουμε προβληματικό αλλά δύσκολο γιατί ρίχνει φως σ' αυτά που είναι κρυμμένα. Κάποιος που έχει Ήλιο στον 12ο δεν διαθέτει μόνο διαίσθηση και ευαισθησία, έρχεται σε επαφή με τα ίδια του τα μυστικά, απωθημένα, ενοχές, φοβίες κτλ. και μέσα από αυτή τη διεργασία παρότι έρχεται σε αντίφαση με τις συνειδητές του προθέσεις γνωρίζει περισσότερο τον εαυτό του.

Αν κάποιος έχει τραύματα από την παιδική του ηλικία εννοείται πως έρχεται αντιμέτωπος με αυτά. Αυτό όμως είναι το μόνο που συνδέει τον 12ο οίκο με την παιδική ηλικία και όχι κάτι άλλο. Βρισκόμενα τα φώτα στον 12ο οίκο, έχουμε σύνδεση με τους γονείς αλλά μόνο τότε, διαφορετικά δεν μπορούμε να πούμε πως ο 12ος αφορά ειδικά την παιδική μας ηλικία και τους γονείς.

Για εμένα προσωπικά αφορά τα πάντα αφού όλες τις περιόδους της ζωής μας καταγράφονται πράγματα στο υποσυνείδητο μας.

SAGIVI
19-04-2012, 01:32 PM
Τινα μου! Ποσο δικιο εχεις! Κατ επεκταση θα συμφωνησω και με την αποψη της Ταυρινας.

Αναφερω ως παραδειγμα την δικη μου εμπειρια.

Εχω ενα "καθαρο" 12ο, με ακμη στον τοξοτη.

Ο διας, κυβερνητης ταυτοχρονα του 12ου και του ωροσκοπου μου, βρισκεται στον 2ο στους ιχθεις, δηλαδη στο 12ο ζωδιο και καλα τοποθετημενος, να κανει ομως αντιθεση με την συνοδο ηλιου-πλουτωνα στον 8ο.

Ο 2ος εχει ακμη στον υδροχοο κι εκει βρισκεται και ο κρονος, παραδοσιακος κυβερνητης.

Στο προοδευτικο ωροσκοπιο μου, ο κρονος κατοικοεδρευει για χρονια τωρα στον 12ο κι απο εκει, ανασκαλευει ζητηματα, για τα οποια ποτε δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο οτι θ αναθεωρησω αποψεις και πιστευω. Με τι αφορμη? Μα φυσικα μεσα απο πολυ σοβαρες ασθενειες των γονεων μου, νοσοκομεια και ταλαιπωριες,(θεματα 12ου). Επωδυνη επανεξεταση των γονεικων σχεσεων, ζητηματα θανατου και ασφαλως επανεκτιμηση των προσωπικων αξιων και δυνατοτητων μου. Εφερε στην επιφανεια ανασφαλειες, τελειως αγνωστες μεχρι τοτε σ εμενα. (γενεθλιος αξονας 2ου/8ου). Εννοειται οτι το σκηνικο πυροδοτηθηκε απο τους διερχομενους ουρανο και ποσειδωνα απο τον 2ο, οταν εκαναν συνοδο με τον γενεθλιο κρονο.

Με μια φραση αποσυνθεση, ανασυνθεση και αναδομηση που κρατα χρονια. (λεξεις κλειδια ποσειδωνα και πλουτωνα).

Αυτα τα πολυ λιγα λογια, για να εξηγησω οτι ενας γενεθλιος 12ος, που δεν φαινεται χτυπημενος, δεν λεει τιποτα....

yoO
19-04-2012, 01:38 PM
Δεν διαφωνω σε κατι απ ολα αυτα, απλα το παω αλλου.



Για εμένα προσωπικά αφορά τα πάντα αφού όλες τις περιόδους της ζωής μας καταγράφονται πράγματα στο υποσυνείδητο μας.

Ακριβως. Αλλα ποια ειναι η πιο σημαντικη περιοδος στη ζωη του ανθρωπου που τον καθοριζει και σε παρα πολυ μεγαλο βαθμο ? Η παιδικη ηλικια. Καλως η κακως , ολους τους ανθρωπους λιγο πολυ τους παιδευουν ολα αυτα που ειναι καταγεγραμμενα στο υποσυνειδητο τους , και εμφανιζονται αργοτερα ως "προβληματα" (φοβιες,ανεκπληρωτοι ερωτες,νευρωσεις κτλπ κτλπ). Δεν ειναι ομως λογικο να πουμε οτι ενας ενηλικας 30χρονων βασανιζεται απο θαμμενες καταστασεις στο υποσυνειδητο του, που εζησε οταν ηταν 25, πολυ απλα γιατι τοτε ειχε ηδη διαμορφωθει . Αυτα που αναγκασε να απωθησει απο το συνειδητο κομματι κανεις στην παιδικη του ηλικια (επειδη τοτε δεν μπορουσε να τα κουμανταρει) ειναι αυτα που αργοτερα τον στοιχειωνουν.

Οποτε υπο αυτη την εννοια, μου φανηκε λογικο να συνδεεται και με την παιδικη ηλικια.

Παντως συμφωνω οταν μιλαμε για τα φωτα στον 12ο κυριως (γι αυτο ανεφερα κ τον ηλιο) .

yoO
19-04-2012, 01:42 PM
Αυτα τα πολυ λιγα λογια, για να εξηγησω οτι ενας γενεθλιος 12ος, που δεν φαινεται χτυπημενος, δεν λεει τιποτα....

καλε ποιος δεν ειναι χτυπημενος ?:p αφου μας λες οτι ο κυβερνητης του 12ου (διας) κανει αντιθεση με πλουτωνα και ηλιο . Ποσο πιο χτυπημενο τον ηθελες πια ? :lol:

SAGIVI
19-04-2012, 01:45 PM
yoO, δεν γνωριζω βεβαια την ηλικια σου αλλα ειλικρινα, επετρεψε μου να σου πω, οτι απωθημενα μπορει να συγκεντρωνουμε συνεχεια κατα την διαρκεια της ζωης μας, οσο προσπαθουμε να ολοκληρωθουμε σαν ατομα και οσο αποφευγουμε να τα κοιταξουμε καταματα.
Μην σου κανει εντυπωση, αν απωθημενα των 25 χρονων μας, εμφανιστουν στα 50 η στα 60 χρονια μας η ακομη πιο αργα, αν κι απο εκει και μετα, η φυση εχει προβλεψει με αλλες ασφαλιστικες δικλειδες.

SAGIVI
19-04-2012, 01:47 PM
καλε ποιος δεν ειναι χτυπημενος ?:p αφου μας λες οτι ο κυβερνητης του 12ου (διας) κανει αντιθεση με πλουτωνα και ηλιο . Ποσο πιο χτυπημενο τον ηθελες πια ? :lol:

Σωστα. Εννοουσα, οτι δεν περιεχει καποιον πλανητη, ειδικα κακεργετη.:)

Atrapos
19-04-2012, 01:58 PM
Ο 2ος εχει ακμη στον υδροχοο κι εκει βρισκεται και ο κρονος, παραδοσιακος κυβερνητης.

Στο προοδευτικο ωροσκοπιο μου, ο κρονος κατοικοεδρευει για χρονια τωρα στον 12ο κι απο εκει, ανασκαλευει ζητηματα, για τα οποια ποτε δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο οτι θ αναθεωρησω αποψεις και πιστευω.



Έφη, δεν καταλαβαίνω πως γίνεται ο γενέθλιος Κρόνος να βρίσκεται στον 2ο οίκο και στο προοδευτικό να έχει φτάσει στον 12ο. Τι σόι προόδους χρησιμοποιείς;:p

yoO
19-04-2012, 01:58 PM
yoO, δεν γνωριζω βεβαια την ηλικια σου αλλα ειλικρινα, επετρεψε μου να σου πω, οτι απωθημενα μπορει να συγκεντρωνουμε συνεχεια κατα την διαρκεια της ζωης μας, οσο προσπαθουμε να ολοκληρωθουμε σαν ατομα και οσο αποφευγουμε να τα κοιταξουμε καταματα.


ισχυει απειρα αυτο.

**19 ειμαι. και δεν ειμαι "η" που ειπε καποιος πιο πανω, ειμαι "ο" :p

astrotrella
19-04-2012, 02:01 PM
Σωστα. Εννοουσα, οτι δεν περιεχει καποιον πλανητη, ειδικα κακεργετη.:)

Εκτος αντιθεσης Ερμη Ηλιου Πλουτωνα στον 12ο εχω ακμη στον κριο και εμπεριεχομενο ολον τον ταυρο ο Αρης κανει τριγωνο με Δια ,Πλουτωνα εξαγωνο με Ηλιο, Ερμη ,Ουρανο, Ποσειδωνα
Τετραγωνο με Ωροσκοπο Και η Αφρο συγκυβερνητρια τετραγωνο με Ουρανο και Δια εξαγωνο με ωροσκοπο..Ο δε Κρονος απο τον 9ο οικο κυβερναει 8ο και 9ο και τετραγωνιζει τις ακμες 6ου 12ου''ΦΟΒΑΜΑΙ!!!''
Φυσικα και πιστευω οτι ο 12ο δεν εχει να κανει με την παιδικη ηλικια απαραιτητα και με την οικογενεια..Αν οντως ποτε σε ξενους δεν μπορουσα να εκφρασω των εαυτο μου ατοφιο οπως ηταν και παντα κολλαγα..Δεν μ αρεσει ο περιορισμος αλλα τον εχω βιωσει..Η προοδευτικη Αφροδιτη ειναι στον 12ο και επηρεαστικα απιστευτα και σε επιπεδο υγειας και ψυχολογιας οσο ηταν σε αντιθεση με τον Κρονο στον Ζυγο και μου βγηκαν πολλα απωθυμενα στην επιφανεια..

Κοραλλία Μόζορα
19-04-2012, 03:12 PM
Σχετικά με τους οίκους, στην παραδοσιακή αστρολογία οι γωνιακοί οίκοι θεωρούνται πολύ σημαντικοί σε σχέση με τους υπόλοιπους οίκους. Στην σύγχρονη αστρολογία, και ιδιαίτερα στην ψυχολογική αστρολογία, όλοι οι οίκοι θεωρούνται εξίσου σημαντικοί.

Συμφωνώ ότι δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν γωνιακοί πλανήτες για να γίνει κανείς διάσημος. Υπάρχουν πολλοί χάρτες διάσημων ανθρώπων που το δείχνουν αυτό. Όμως για να κάνει κάποιος μεγάλη καρριέρα πρέπει να έχει ένα καλό 10ο οίκο και η Χιούστον τον είχε. Είχε σύνοδο Σελήνης/Δία στον Κριό στον 2ο οίκο σε μεγάλο τρίγωνο με τον Ήλιο στον Λέοντα και την ακμή του 10ου οίκου στον Τοξότη.

SAGIVI
19-04-2012, 07:44 PM
Έφη, δεν καταλαβαίνω πως γίνεται ο γενέθλιος Κρόνος να βρίσκεται στον 2ο οίκο και στο προοδευτικό να έχει φτάσει στον 12ο. Τι σόι προόδους χρησιμοποιείς;:p



:lol::lol::lol: Πες μου οτι κανω λαθος τοσα χρονια!!!! Θα με κανεις ευτυχισμενη!!! Εν πασει περιπτωσει μιλαω για το μερα-χρονος. Υποτιθεται οτι τωρα, ο ωροσκοπος μου ειναι στον υδροχοο και ο κρονος στο 12ο συμφωνα με το προγραμμα ενος πολυ γνωστου αγγλικου σαιτ, που παρακολουθω εδω και χρονια τον χαρτη μου. Σε παρακαλω πες μου οτι κατι κανω λαθος!!!:love:

ScP
19-04-2012, 08:11 PM
Εσύ Έφη αν θυμάμαι καλά είχες γράψει σε ένα ποστ ότι γεννήθηκες με Κρόνο ανάδρομο; Αν ισχύει τότε θεωρητικά θα έχει κινηθεί το πολύ μια μοίρα, σωστά;
Αν χρησιμοποιείς Placidus και έχεις εμπεριεχώμενους τ'οτε μάλλον δεν κάνει λάθος το πρόγραμμα. Σκεφτείτε το γιατί βαριέμαι να γράφω :p

SAGIVI
19-04-2012, 08:33 PM
Εσύ Έφη αν θυμάμαι καλά είχες γράψει σε ένα ποστ ότι γεννήθηκες με Κρόνο ανάδρομο; Αν ισχύει τότε θεωρητικά θα έχει κινηθεί το πολύ μια μοίρα, σωστά;
Αν χρησιμοποιείς Placidus και έχεις εμπεριεχώμενους τ'οτε μάλλον δεν κάνει λάθος το πρόγραμμα. Σκεφτείτε το γιατί βαριέμαι να γράφω :p



Καλησπερα Σωκρατη! Κατ αρχην χαιρομαι παρα πολυ που σε βλεπω-ακουω-διαβαζω!

Πραγματι αναδρομος κρονος στον υδροχοο, που πολυ προσφατα επανηλθε σε ορθη φορα. Εμπεριεχωμενοι οι αιγοκερως και καρκινος. Οντως μιλαω για το Placidus. Τα ιδια στοιχεια μου δινει και το δικο μας προγραμμα, προφανως γιατι σαν αναδρομος τοσες δεκαετιες, περιμενε καποια στιγμη την ακμη του 12ου για περαιτερω μαθηματα!!! Εκτος αν εγω σαν τελειως αυτοδιδακτη, βαζω λαθος στοιχεια. (μακαρι)

Υπ οψιν οτι εγω με τ αστρονομικα και τα μαθηματικα δεν τα παω καλα και μεχρι εκει μπορω να σκεφτω.:cry::lol::love:

Atrapos
19-04-2012, 11:18 PM
Έφη,

Δεν πιστεύω ότι βάζεις λάθος στοιχεία. Αλλά νομίζω εννοείς ότι ο Κρόνος (γενέθλιος και προοδευμένος ουσιαστικά είναι στην ίδια θέση) βρίσκονται στον 12ο προοδευμένο οίκο και όχι στον γενέθλιο 12ο. Ουσιαστικά εννοείς ότι ο προοδευμένος Ωροσκόπος έχει προσπεράσει τον Κρόνο που έτσι βρίσκεται πια στον προοδευμένο 12.

Προσωπικά προτιμώ να κοιτάζω τις θέσεις των προοδευμένων στους γενέθλιους οίκους. Αν μπλέξουμε και με τους προοδευμένους γίνεται αρκετά πολύπλοκο και οι ερμηνείες πολλαπλασιάζονται. Ούτε πιστεύω ότι αυτά που περιγράφεις στο αρχικό σου ποστ οφείλονται αποκλειστικά στο ότι ο Κρόνος βρέθηκε πίσω από τον προοδευμένο Ωροσκόπο.

SAGIVI
20-04-2012, 12:50 AM
Έφη,

Δεν πιστεύω ότι βάζεις λάθος στοιχεία. Αλλά νομίζω εννοείς ότι ο Κρόνος (γενέθλιος και προοδευμένος ουσιαστικά είναι στην ίδια θέση) βρίσκονται στον 12ο προοδευμένο οίκο και όχι στον γενέθλιο 12ο. Ουσιαστικά εννοείς ότι ο προοδευμένος Ωροσκόπος έχει προσπεράσει τον Κρόνο που έτσι βρίσκεται πια στον προοδευμένο 12.

Προσωπικά προτιμώ να κοιτάζω τις θέσεις των προοδευμένων στους γενέθλιους οίκους. Αν μπλέξουμε και με τους προοδευμένους γίνεται αρκετά πολύπλοκο και οι ερμηνείες πολλαπλασιάζονται. Ούτε πιστεύω ότι αυτά που περιγράφεις στο αρχικό σου ποστ οφείλονται αποκλειστικά στο ότι ο Κρόνος βρέθηκε πίσω από τον προοδευμένο Ωροσκόπο.

Δημητρη, εχεις δικιο. Νομιζα ομως οτι οπως το διατυπωσα ηταν σαφες.
Αναφερομουν στο 12ο προοδευμενο οικο. Ασφαλως και το ωροσκοπιο εχει αλλες ενδειξεις, (απο τον 8ο και γενικα τον αξονα 2ου-8ου) αλλα ειναι χαρακτηριστικο, οτι οταν ο κρονος εμφανιστηκε στον προοδευμενο 12ο (για να ειμαι πιο σαφης τωρα) και οταν συνοδευτηκε απο τις συνοδους του γενεθλιου κρονου με τις διελευσεις των βαρεων πλανητων που ανεφερα, αρχισε μια πολυχρονη περιοδος με επισκεψεις σε νοσοκομεια κ.λ.π.

Να υποθεσω οτι κανω λαθος που δινω σημασια και στους προοδευμενους οικους? Εχει τυχει να διαβασω την αποψη σου ξανα σ αυτο το θεμα και πιστευω οτι εχεις δικιο. Βλεπω ομως κι απο εκει πολλα στοιχεια, που μου δινουν γεγονοτα. Για την ακριβεια, παντα ριχνω μια πρωτη ματια στους προοδευμενους οικους ενος ωροσκοπιου κι αισθανομαι οτι εχω μια καλη αρχικη εικονα για την ζωη του ατομου, οπως εξελισσεται την συγκεκριμμενη περιοδο. Ωστοσο δεν επιμενω, γιατι ειναι αλλη η δικη σου εμπειρια.


Ευχαριστω για την επισημανση.:)

ScP
20-04-2012, 01:03 AM
Στον Δημήτρη ευχαριστώ, στον φουκαρά από δώθε τίποτα ε; :love:

Υπάρχει η άποψη ότι το προοδευτικό ωροσκόπιο διαβάζεται από μόνο του και μάλιστα δίνει ενδείξεις. Ο Δημήτρης από ότι γνωρίζω όπως κι εγώ άλλωστε δουλεύουμε περισσότερο με το progreesed to natal αντί για το progressed to progressed.
Κι εδώ λοιπόν έχουμε, όπως άλλωστε γενικότερα στην αστρολογία, θα δούμε αστρολόγους να επικαλούνται τις παρατηρήσεις τους και άλλους τις δικές τους.

Προσωπικά δίνω σημασία στον προοδευμένο ωροσκόπο και σε κάποιες περιπτώσεις και το Μεσουράνημα, όπως επίσης έχω ξαναγράψει και τις 135αρες και τις 150αρες με αυτούς. Τίποτε περισσότερο. Αλλά μη ξεχνάμε ότι όλοι μαθαίνουμε.

SAGIVI
20-04-2012, 01:19 AM
Στον Δημήτρη ευχαριστώ, στον φουκαρά από δώθε τίποτα ε; :love:

Υπάρχει η άποψη ότι το προοδευτικό ωροσκόπιο διαβάζεται από μόνο του και μάλιστα δίνει ενδείξεις. Ο Δημήτρης από ότι γνωρίζω όπως κι εγώ άλλωστε δουλεύουμε περισσότερο με το progreesed to natal αντί για το progressed to progressed.
Κι εδώ λοιπόν έχουμε, όπως άλλωστε γενικότερα στην αστρολογία, θα δούμε αστρολόγους να επικαλούνται τις παρατηρήσεις τους και άλλους τις δικές τους.

Προσωπικά δίνω σημασία στον προοδευμένο ωροσκόπο και σε κάποιες περιπτώσεις και το Μεσουράνημα, όπως επίσης έχω ξαναγράψει και τις 135αρες και τις 150αρες με αυτούς. Τίποτε περισσότερο. Αλλά μη ξεχνάμε ότι όλοι μαθαίνουμε.



Το ποστακι νο 38 του θεματος, ειχε και :cry::lol::love: . Επισης ειχε και χαρες και καλησπερες, αλλα το προσπερασατε τροχαδην! Τι αλλο να κανει το δυστυχο μελος?

Ευχαριστω πολυ-πολυ για τις απαντησεις και για τις γνωσεις που μας προσφερετε :):love:

Χρυσάνθη Σπίγγου
20-04-2012, 09:55 AM
Πρώτη ματιά -και ειδικά πρώτη ματιά στους προοδευμένους οίκους - είναι σαν όταν κάποιος Γερμανός ήρθε με αμάξι απο Γερμανία Ελλάδα, και διηγείται αυτήν την εμπειρία (ενώ εσύ δεν έχεις ποτέ κάνει αυτή την διαδρομή ) - τι ωραία που ήταν η Ιταλία από Μπάρι και μετά.

Δες το όμως και αλλιώς. Τι πόρισμα να βγάλει ο αστυνόμος Μπέκας όταν πιάσει τα δεδομένα από την στιγμή της δολοφονίας; Ελα εσύ και πες μου......................Θα βρει το δολοφόνο ή όχι ;

Παιδιά καταλάβετε το επιτέλους. Η αστρολογία -και δη ο χάρτης - είναι σαν αστυνομικό θρίλερ!

Αν δεν κάνεις τον ντεντέκτιβ σαν να λέμε, τον δολοφόνο δεν τον πιάνεις! Με πιάνεις ίσως τώρα καλή μου Εφη;

Ανευ γενεθλίου, προοδευτικού, και διελεύσεων πόρισμα δεν βγαίνει. Και για να είσαι και κάπως πιο σιγουράκι χτυπάς και μία Ηλιακή. Επιτέλους πάρτε το είδηση. Μία ανάλυση και μία σωστή ερμηνεία, αν θες να λέγεσαι και να είσαι σοβαρός, δεν γίνεται στο πόδι! Αλλιώς, είναι σαν να βάζεις αλάτι, πιπέρι, μαιντανό, άντε και κανά σκόρδο, να εγκαταλείπεις την κατσαρόλα, και ύστερα να θες να φας και σούπερ φαγητό. Γίνεται; Εμ δεν γίνεται. Συγγνώμη για την τόσο λογοδιάροια αλλά όταν διαβάζω όσα διαβάζω, παθαίνω ένα συνοθύλευμα.Καθότι Ιχθύς τι να περίμενε κανείς άλλωστε;

Φιλιά

SAGIVI
20-04-2012, 12:44 PM
Παντως απ οτι καταλαβαινω, η επικρατουσα αποψη αναμεσα σ εσας τους αστρολογους, ειναι αυτη που εκθετει ο Σωκρατης και ο Δημητρης.

Θεωρειτε ασφαλεστερη προσεγγιση την ερμηνεια των προοδευτικων πλανητων ως προς τους γενεθλιους και λαμβανοντας πολυ λιγοτερο η και καθολου υπ οψιν, τον προοδευτικο χαρτη μεμονωμενα. Τελικα αυτη, ηταν μια καλη αφορμη για να μου λυθει και αυτη η απορια.:)

Χρυσάνθη Σπίγγου
20-04-2012, 08:25 PM
Savigi καλησπέρα,

Η θα με σκάσεις, ή θα σκάσω από μόνη μου σαν παραφουσκωμένο μπαλόνι.

Αν υπάρχει κάτι στο οποίο ουδείς αστρολόγος ανά τον κόσμο δεν διαφωνεί με έναν άλλον αστρολόγο είναι ακριβώς αυτό.

Πίστεψέ με. Και για να στο πω ακόμα πιο λιανά, υπάρχουν και κάποιοι -π.χ. εγώ - που ενίοτε και κάτω από ορισμένες ειδικές περιστάσεις, συμπεριλαμβάνουν στην μελέτη τους όσον αφορά τον γενέθλιο, και τον χάρτη της προγενέθλιας έκλειψης! Αρα 3-4 χάρτες!

Αλλά όσον αφορά τον προγενέθλιο σε παρακαλώ πολύ βγάλτο εκτός προς το παρόν από την σκέψη σου, καθώς δεν θα ήθελα να βασανίζεις το μυαλουδάκι σου σε αυτή την φάση, και επειδή σε αυτή την φάση αυτός ο χάρτης δεν θα σου χρησιμεύσει σε ΤΙΠΟΤΕ.

Οπότε εμμένουμε και επιμένουμε σε παγκόσμιο στυλ -γενέθλιος/προοδευτικός/διελεύσεις - και τότε είσαι πλήρως μέσα.

Αν όλα αυτά καθώς και το παιδικό παραδειγματάκι που σου έστειλα το πρωί δεν πιάσουν τόπο -σε εσένα και σε όλους τους άλλους - ε τότε να απέχω.

Καλό βράδυ.

Υ.Γ. Καλού κακού να σου πω και ένα άλλο κάπως παραστατικό παράδειγμα. Πάρε τον γενέθλιο λες και είναι το ένα τμήμα από την δύφιλη ντουλάπα σου. Στο ένα της φύλλο κρεμάς παντελόνια και φούστες! Στο άλλο μπλούζες, πουκάμισα, σακάκκια, ζακέτες κ.λ.π.
Τι θα κάνεις θα βγεις με σκέτο παντελόνι; Σίγουρα όχι. Και αφού δεν θα βγεις μόνο με παντελόνι θα ανοίξεις και το άλλο φύλλο για να βρεις να ταιριάξεις πλήρως το ντύσιμο σου. Ε έτσι ακριβώς λειτουργεί και ο γενέθλιος με τον προοδευτικό!

Κοραλλία Μόζορα
21-04-2012, 12:11 PM
Παντως απ οτι καταλαβαινω, η επικρατουσα αποψη αναμεσα σ εσας τους αστρολογους, ειναι αυτη που εκθετει ο Σωκρατης και ο Δημητρης.

Θεωρειτε ασφαλεστερη προσεγγιση την ερμηνεια των προοδευτικων πλανητων ως προς τους γενεθλιους και λαμβανοντας πολυ λιγοτερο η και καθολου υπ οψιν, τον προοδευτικο χαρτη μεμονωμενα. Τελικα αυτη, ηταν μια καλη αφορμη για να μου λυθει και αυτη η απορια.:)

Έφη,

εξετάζουμε τις όψεις των πλανητών που σχηματίζονται μέσα στον ίδιο τον προοδευτικό χάρτη αλλά όχι τους προοδευτικούς οίκους στους οποίους βρίσκονται οι προοδευμένοι ή γενέθλιοι πλανήτες. Τον προοδευτικό χάρτη δεν τον εξετάζουμε αυτόνομα ολόκληρο ως χάρτη, όπως κάνουμε για παράδειγμα στην ηλιακή επιστροφή. Κοιτάμε μόνο τις όψεις που σχηματίζονται ανάμεσα στους προοδευμένους πλανήτες.

SAGIVI
21-04-2012, 12:56 PM
Κυρια Σπιγγου, αλλοιμονο να ηθελα να σας σκασω!:) Μετα πως θα σας διαβαζω?

Δεν τεθηκε θεμα του αν εξεταζουμε τον προοδευτικο χαρτη. Αυτο ειναι απολυτως αυτονοητο! Εξ αιτιας της συζητησης, διευκρινιστηκε το κατα ποσο λαμβανουμε υπ οψιν τους προοδευτικους οικους. Στο αρχικο μου ποστ, ανεφερα οτι εγω εξεταζω κι αυτους, ενω ο Σωκρατης και ο Δημητρης οχι. Μονο σε καποιες περιπτωσεις τον προοδευμενο ωροσκοπο και το προοδεδευμενο μεσουρανημα.(διευκρινιση του Σωκρατη). Απ οτι ειδα μαλιστα στο προηγουμενο ποστ και η Κοραλλια ειναι αυτης της αποψης.

Κοραλλια, θα σου εξηγησω το προβλημα μου. Σε μερικα εγχειριδια αστρολογιας που εχω, αναφερεται με σαφηνεια, οτι δεν εξεταζουμε τις οψεις των προοδευτικων πλανητων μεταξυ τους ,διοτι εχουν μικρη σημασια. Τους συγκρινουμε μονο με την θεση των γενεθλιων και τις ακμες των γωνιακων του γενεθλιου χαρτη. Σ ενα απο αυτα, αναφερεται, οτι μπορουμε να τον εξετασουμε και μεμονωμενα.

Απο την εμπειρια σου, καταλαβα οτι πρεπει να εξεταζουμε τους προοδευμενους πλανητες μεταξυ τους. (προσωπικα το κανω). Συνεχιζουμε ομως να ελεγχουμε την σχεση τους με τους γενεθλιους? Η το θεωρησες αυτονοητο και δεν επεκταθηκες πανω σ αυτο? (εννοειται οτι εγω το κανω, γιατι ακολουθω την τακτικη των συγγραφεων των βιβλιων μου).

Για τους προοδευτικους οικους, καταλαβα οτι το αποκλειεις. Αν βρεις χρονο, μπορεις σε παρακαλω να μου γραψεις την αποψη σου για την παραπανω ερωτηση?

Σας ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σας.:love:

Χρυσάνθη Σπίγγου
21-04-2012, 01:31 PM
Το ότι θα με σκάσεις το είπα χάρη χαριτωμενιάς και μόνον. Ε που θα μου πάει αργά ή γρήγορα δεν θα μάθετε και εσείς την Κερκυραική αίσθηση του χιούμορ; ...........αλλά αυτό δεν είναι φυσικά κανενός το ζητούμενο.

Εν πάση περιπτώση τώρα όπως εξέθεσες σε αυτό το δημοσίευμα σου το θέμα, ήρθαμε όλοι στα ίσια μας, και εν τέλει έτσι έχει το θέμα.

Καλώς η κακώς, είναι αναμφισβήτητο γεγονός ότι ο γραπτός λόγος και παραφράσεις και παρερμηνείες και ότι άλλο θες δημιουργεί. Μόνον εκ των υστέρων αποκαλύπτεται ότι όλοι μας λέμε τα ίδια ακριβώς πράγματα αλλά ο καθένας μας με άλλο τρόπο.

Sorry αν σε μπέρδεψα..........

Καλό Σ/Κ

Κοραλλία Μόζορα
21-04-2012, 03:56 PM
Έφη,

οι όψεις των προοδευτικών πλανητών και ακμών (όλων των ακμών, όχι μόνο των γωνιακών) μεταξύ τους μπορεί να αποδεικτούν μικρής σημασίας αλλά μπορεί να αποδεικτούν και πάρα πολύ σημαντικές. Αυτό εξαρτάται από τα υπόλοιπα προγνωστικά συστήματα. Τον προοδευτικό χάρτη δεν τον αξιολογώ ποτέ από μόνο του γιατί έτσι δεν μπορεί κανείς να βγάλει συμπεράσματα για το τι είναι σημαντικό και τι όχι.

SAGIVI
21-04-2012, 08:40 PM
Κοραλλια, ευχαριστω πολυ για τις διασαφηνισεις.

Κυρια Σπιγγου, σας ευχαριστω και καλο Σ/Κ και σ εσας και ολους βεβαια!

yoO
22-04-2012, 01:44 PM
Τωρα που αναφερατε για προοδευτικους , σκεφτηκα οτι με αυτη τη λογικη οσοι πλανητες βρισκονται σε κατιοντα οικο, μετα απο καποιο διαστημα, θα πεσουν πανω σε καποια γωνια του χαρτη. :lost:

Παραδειγμα : εχω αφροδιτη στον καρκινο στον 12ο. Αυτη τη στιγμη που μιλαμε , κοιταξα τον προοδευμενο μου και ειδα οτι πλεον βρισκεται ΑΚΡΙΒΩΣ επανω στον ωροσκοπο μου. Και το ιδιο λογικα θα συμβει και στον ηλιο μου που απ τον καρκινο σε μερικα χρονια περιπου, θα βρεθει στο λεοντα και θα περασω απ τον ωροσκοπο μου

*alkmini
24-04-2012, 11:22 AM
Τωρα που αναφερατε για προοδευτικους , σκεφτηκα οτι με αυτη τη λογικη οσοι πλανητες βρισκονται σε κατιοντα οικο, μετα απο καποιο διαστημα, θα πεσουν πανω σε καποια γωνια του χαρτη. :lost:

Παραδειγμα : εχω αφροδιτη στον καρκινο στον 12ο. Αυτη τη στιγμη που μιλαμε , κοιταξα τον προοδευμενο μου και ειδα οτι πλεον βρισκεται ΑΚΡΙΒΩΣ επανω στον ωροσκοπο μου. Και το ιδιο λογικα θα συμβει και στον ηλιο μου που απ τον καρκινο σε μερικα χρονια περιπου, θα βρεθει στο λεοντα και θα περασω απ τον ωροσκοπο μου

Η Αφροδίτη στον 1ο γενέθλιο μπορεί να σας κινητοποιήσει να περιποιηθείτε περισσότερο την εξωτερική σας εμφάνιση( ρούχα, νέο λουκ, αλλαγή σε στυλιστικές προτιμήσεις) με σκοπό να δείχνετε και να αισθάνεστε πιο όμορφη και ευχάριστη.