PDA

View Full Version : ωριαία-μήνυμα



Roxanne
07-04-2012, 11:03 PM
4141του εστειλα ενα μηνύμα και το αγνόησε....και ρωτησα γιατι το αγνοησε
?μπορει να απαντηθει αυτη η ερωτηση?:wacko:αφου χωρισαμε θα μπορουσαμε να μιλαμε φιλικα αλλα μαλλον δε θελει καμια σχεση μαζι μου λες και τον σκοτωσα...ουφ...:cry:
πως δουλευει λοιπόν??
ξεκινωωω,,,ηλιος εγω στον 8 οικο σε εξαρση στο ζωδιο του κριου και εκεινος κρονος σε εξαρση αναδρομος αλλα αδυναμος στον 3οικο μου αυτο δηλώνει σκέψη?επισης ο 3οικος του αρης αναδρομος ειναι πανω στον ωροσκοπο μου,θύμωσε με αυτο που εγραψα?και επειδη ειναι σε αδυναμο οικο δεν ηξερε τι να πει :wacko:

εχει 2ο κυβερνητη,ποσειδωνα?ψεμματ α η μπερδεμενος..
εχω και τον κληρο της τυχης στον ωροσκοπο δεν ξερω αν παιζει ρόλο....

ασχετο ο κρονος κανει εξαγωνο με ωροσκοπο και σεληνη αντιθεση με κρονο ειχαμε μια επικοινωνια αργοτερα αλλα ηταν κατι τυπικο...που ρωτησα εγω παλι

σορυ αν λεω μπουρδες :lost:

taurine
08-04-2012, 01:29 AM
Ο 3ος είναι θέματα ερμή, άρα είναι και η ηλεκτρονική επικοινωνία.

Roxanne
08-04-2012, 12:10 PM
Ο 3ος είναι θέματα ερμή, άρα είναι και η ηλεκτρονική επικοινωνία.

ναι το ξερω μονο που δεν εκανε κινηση για να απαντησει στο μηνυμα μου...αργοτερα μιλήσαμε τυπικα με δικη μου κίνηση:wacko:

*alkmini
08-04-2012, 03:20 PM
4141του εστειλα ενα μηνύμα και το αγνόησε....και ρωτησα γιατι το αγνοησε ?
.... και εκεινος κρονος σε εξαρση αναδρομος αλλα αδυναμος στον 3οικο μου ...
:lost:

Ο Κρόνος είναι κυβερνήτης των μακροχρόνιων σχέσεων και του γάμου στο χάρτη(7ος οίκος). Πιστεύετε ότι ταιριάζει περισσότερο στην συγκεκριμένη περίπτωση απ' ότι ο 5ος οίκος ?

Ο Άρης επίσης είστε εσείς ανάδρομος στον 1ο οίκο σας.
Αν δεχτούμε ότι ο 7ος οίκος τον αντιπροσωπεύει καλύτερα κατόπιν δικής σας επιλογής, στον 7ο υπάρχει και ο Ποσειδώνας. Μου δίνει κάποια στοιχεία και αυτός ο πλανήτης, προσωπικά δίνω σημασία σε ό,τι μπορεί να δηλώσει κάποιος εξωκρόνιος πλανήτης.

Ο Ποσειδώνας συνήθως αναφέρεται σε άτομα που είναι μπερδεμένα και κινούνται παρασκηνιακά, με συναισθήματα που δεν είναι ξεκάθαρα ή που άπτονται του ρομαντικού, φανταστικού στοιχείου παρά του πραγματικού.

Ο Κρόνος επίσης βρίσκεται σε ζώδιο αδυναμίας του Άρη(εσείς) και πτώσης του Ήλιου(εσείς). Και οι δυο υποδοχές δείχνουν ότι αυτός τουλάχιστον βρίσκεται σε φάση που του έχει τελειώσει το ενδιαφέρον προς το άτομό σας για να μην πω ότι προσπαθεί να σας αποφύγει κιόλας.

Γι΄αυτό είναι πολύ πιθανόν να αγνόησε το μήνυμά σας. Περισσότερο ενοχλήθηκε παρά χάρηκε θα έλεγα.

Περιμένετε στη στάση, κάποιο λεωφορείο θα περάσει και θα σας πάει στον προορισμό σας. Μην ασχολείστε μ' αυτό που χάσατε... Η ζωή είναι ωραία !

katiakiss
08-04-2012, 04:22 PM
Δεν ασχολούμαι σχεδόν καθόλου με την ωριαία, αλλά από ότι θυμάμαι από μία συζήτησης με την Τίνα που την ξέρει καλύτερα από όλους εδώ, αυτού του είδους οι σχέσεις είναι καλύτερο να εκλαμβάνονται ως 5ος . Ωστόσο, αν εκείνος που έχει στο μυαλό του την ερώτηση έχει ήδη επιλέξει τον 7ο , τότε συνεχίζουμε με τον 7ο . Πάντως, από τα λίγα που ξέρω, η πρώτη όψη της Σελήνης είναι αντίθεση με τον Κρόνο και αυτό δεν το λες επιτυχία… Άσε που η Σελήνη είναι στον 3ο του άλλου ατόμου και ο Κρόνος (το άλλο πρόσωπο) στον δικό σου 3ο , που δεν το λες επιτυχία Χ 2!
Επίσης ο Ερμής και ο Ήλιος (εσύ) βρίσκονται στον 8ο και μας δείχνουν την ψυχική κατάστασή σου και την αγωνία σου.

Σκούρα τα πράγματα……..:cry:

Roxanne
09-04-2012, 12:06 AM
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! το μην μου απλα έλεγε αν θα μπορούσαμε να μείνουμε φίλοι.:D προφανως οχι...
τον πήρα ως 7ο γιατι βλεπω οτι στα περισσότερα σαιτ ο 7ος ειναι γενικά οι αλλοι και οτι ο 5ος δεν ειναι κυριως για προσωπα αλλα γενικα για τον έρωτα

Χρυσάνθη Σπίγγου
09-04-2012, 03:33 AM
Roxanne όταν θα ξυπνήσεις θα είναι πια με μια νέα μέρα και μία νέα εβδομάδα. Εύχομαι λοιπόν τα καλύτερα για εσένα.

Δεν σου κρύβω ότι βρέθηκα να ξενυχτάω χαζεύοντας τον ωριαίο χάρτη που ανήρτησες.

Εγώ πάλι που ασχολούμαι με την ωριαία 2 δεκαετίες, και στην οποία εκπαιδεύτηκα σε έναν από τους πιο αυστηρούς και συγχρόνως χαρισματικούς του είδους, είμαι κάποιας διαφορετικής αντίληψης και προσέγγισης. Αυτό γιατί λαμβάνω υπόψη μου λέξη προς λέξη την διατύπωση της ερώτησης.

Με άλλα λόγια λες ή για να το πω πιο σωστά αποφαίνεσαι η ίδια λέγοντας ότι «έστειλα» μήνυμα, αλλά αυτός "το αγνόησε"!

Σχετικά τώρα με τον εάν λαμβάνουμε υπόψη τον 5ο ή τον 7ο η άποψης που επικρατεί ως επί το πλείστον είναι ότι όταν πρόκειται για σχέση άνευ επισήμου δέσμευσης όπως αυτή του γάμου, λαμβάνουμε υπόψη μας τον 5ο οίκο. Από την άλλη όταν έχει επέλθει αρραβώνας επειδή είναι μία εξωτερικευμένη και κοινοποιημένη στον έξω κόσμο σχέση, λαμβάνεται υπόψη ο 5ος .

Ο 7ος πάλι, είναι καθοριστικός ως ο οίκος ο οποίος εκπροσωπεί τον/την σύζυγο, αλλά και τα άτομα που συμπαθούμε που είμαστε δεμένα μαζί τους και που αντιπροσωπεύουν μία ξεχωριστή θέση στην καρδιά μας!

Επίσης όταν την ερώτηση την θέτει ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος ο 7ος οίκος υποδηλώνει τις «αγαθές σχέσεις» που έχουμε ή όχι με τους άλλους, αλλά και αντίθετα την «ακαταδεξία» του άλλου, φυσικά και απαξάπαντος την «αναβλητικότητα», την ή ανταπόκριση /ανταπόδοση εκ μέρους του άλλου, τέλος την «ηπιότητα» ή όχι του άλλου.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση λοιπόν εδώ ο 7ος εκπροσωπώντας τα παραπάνω είναι «οίκος» που επίσης πρέπει να ληφθεί στα υπόψη, πέραν του 5ου που προαναφέρθηκα. Η τουλάχιστον με τα δεδομένα της δικής μου εκπαίδευσης γύρω από την ωριαία, όταν πρόκειται για ανεπίσημο δεσμό λαμβάνω πάντα υπόψη και τον 7ο οίκο.

Εξάλλου, και από άλλης πλευράς ιδωμένος ο 7ος οίκος, λαμβανόμενος ως ο 3ος από τον 5ο, είναι ο οίκος των σκέψεων και της νοητικής κατάστασης του άλλου και του τρόπου γενικά που εκφράζει την κοινωνικότητα του, τα κλαψουρίσματα του, την ολότητα του, όπως όμως και τον πόλεμο νεύρων και την διαβολή από την οποία ίσως καταλαμβάνεται.

Παραπέρα η ακμή του 7ου, ξεκινά με το ζώδιο του Υδροχόου, οπότε πέρα από τον Ποσειδώνα που βρίσκεται εντός του, λαμβάνουμε υπόψη και την σχέση /σχηματισμούς του Ουρανού ο οποίος εβρισκόμενος στον 8ο οίκο σε όψη συνόδου με Ερμή/Ιχθείς, Ήλιος/Κριός, αφενός ως ο 4ος από τον 5ο υποδηλώνει το πώς και οι δύο σας διαχειρίζεστε την αναμεταξύ σας σχέση. Εσύ γιατί ο Ήλιος είναι κυβερνήτης του 12ου =η ψυχική σου διάθεση , και το Εγώ σου 1ος οίκος. Νομίζω ότι εδώ δεν χρειάζεται να πω ότι τα πείσματα, ο θυμός, οι αιφνιδιασμοί και απότομες και εκκεντρικές συμπεριφορές κ.λ.π. επικρατούν και στους δύο σας εξίσου.

Εάν λαμβάνοντας σε όλα τα παραπάνω ότι και ο Ερμής είναι συγκυβερνήτης του 7ου/8ου/10ου/11ου/1ου σε πτώση και ανάδρομος στο ζώδιο των Ιχθύων, άρα αφορά και εκείνον και εσένα, και το πώς διάκειστε στην σταθερότητα ή όχι των συναισθημάτων σας (10Ος ), αλλά και το «μήνυμα», θα μπορούσαμε να αποφανθούμε ότι και εκείνος, και εσύ είστε τσακωμένοι, σε σύγχυση, απογοητευμένοι, και αυτοεξαπατούμενοι ο καθένας για τους δικούς του λόγους όποιοι και εάν είναι αυτοί, ενώ τα πείσματα παίρνουν και δίνουν. Ο Ποσειδώνας δε, ναι μεν όχι αμελητέος, αλλά σίγουρα και ο κατεξοχήν πλανήτης της νοσταλγίας. Άρα το μόνο βέβαιο είναι ότι μα έτσι μα αλλιώς, μα σε άλλες φωλιές κοιτώντας δεν παύει να σε νοσταλγεί.

Επιστρέφοντας στον 5ο οίκο με συγκυβερνήτη τον Δία στο ζώδιο του Ταύρου και στον οίκο του τον 9ο, και τον Πλούτωνα κυβερνήτη του 5ου/6ου/3ου και στο ζώδιο του Αιγόκερω αφενός υποδηλώνουν την ψυχική αν και ίσως νοσηρή αναμεταξύ σας σχέση, αλλά και εάν λάβουμε και την λέξη «αγνόηση»! άρα τον 2ο από τον 5ο ίσον τον 6ο, όπως και τον 3ο ως το μήνυμα, σίγουρα έχουμε να κάνουμε με πείσματα και όλα τα γνωστά και μη εξαιρετέα αυτού του πλανήτη.

Εάν και εφόσον ερωτούσες εμένα λοιπόν, δεν θα έλεγα ότι πρόκειται για μία εφόρου ζωής αγνόηση. Τώρα το εάν εσύ η εκείνος θα ξανακάνετε το πρώτο βήμα αυτό είναι άλλο θέμα. Πάντως το πράγμα μιλάει επίσης από μόνο του, καθώς είθισται σχέσεις που η κατάληξη οδηγεί σε έναν Βόρειο Δεσμό στον Τοξότη στον 4ο με κυβερνήτη του τον Δία και σε σύνοδο με την Αφροδίτη, και αυτή κυβερνήτη του 9ου /10ου /2ου/3ου , δεν θα μπορούσα να καταλήξω σε αρνητική προς το ζητούμενο απάντηση, αλλά αντίθετα, στο ότι θα ξαναβρεθείτε αν και κατόπιν καθυστέρησης. Τώρα το εάν μία τέτοια σχέση θα μπορεί να ευημερήσει αυτό είναι θέμα που ίσως να απαιτήσει εν καιρώ άλλη απάντηση.

Συγγνώμη αν σε/σας κούρασα με τόσες πολλές λεπτομέρειες, όμως αν αποφάσισα να αφιερώσω φαιά ουσία και κόπο, και χρόνο είναι αφενός γιατί δεν θεωρώ ότι το θέμα έχει τελεσίδικα τελειώσει, αλλά και να δείξω σε εκείνους που αγαπούν και θέλουν να μάθουν να εξασκούν την ωριαία, ότι μεταξύ όλων των άλλων και πάρα πολύ καλή γνώση των παράγωγων οίκων, όπως και την ένταξη κάθε μίας λέξης στην σωστή οικοθεσία!

Εξυπακούεται φυσικά ότι για τους γνώστες μία τόσο λεπτομερής ανάλυση δεν είναι απαραίτητη, αντίθετα μάλλον εξαιρετικά κουραστική. Στους μη γνώστες όμως ευελπιστώ να φανεί χρήσιμη.

Καλό ξημέρωμα μας

mersini1
09-04-2012, 09:35 AM
Καλημερα σε ολους.Διαβαζοντας τα παραπανω και προσπαθωντας να κατανοησω πως λειτουργει η ωριαια ,ειχα θεσει και εγω ενα ερωτημα σχετικα με τηλεφωνικη επικοινωνια.Αν ο χ θα επικοινωνησει μαζι μου.Το ερωτημα ειχε γινει αρκετους μηνες πριν.Ειχε γινει συγκεκριμενα στις 10-01-12 και ωρα 00.10 αθηνα.Απο οτι καταλαβα επειδη υπηρχε αμοιβαια υποδοχη μεταξυ 1ου και 5ου και σχηματιζαν μεταξυ τους συγκλινουσα οψη τριγωνου θεωρησα οτι η απαντηση ηταν θετικη.Ομως δεν ελαβα καποιο τηλεφωνο απο τοτε.Υπαρχει περιπτωση οταν η αναδρομη κινηση της αφροδιτης στους διδυμους που νομιζω οτι θα κανει τριγωνο με τον αναδρομο κρονο να γινει τοτε?Η η απαντηση ειναι ξεκαθαρα αρνητικη εξαιτιας της σεληνης στον 10 στον καρκινο που κανει τετραγωνο με κρονο?Ποιες αλλες παραμετρους λαμβανουμε υποψη ετσι ωστε να ειμαστε περισσοτερο σιγουροι για την τελικη εκβαση του θεματος?

Χρυσάνθη Σπίγγου
09-04-2012, 11:07 AM
Mersini 1 καλημέρα σου,

Μέχρι εκεί και όπως τα υπολόγισες, στα ίδια συμπεράσματα περί 10υ-5ου και 4ου-10ου θα κατέληγα και εγώ.

Από εκεί και μετά, για εμένα που λαμβάνω υπόψη και δετευρεύουσας σημασίας όψεις αρχίζει να γίνεται μια τρελή σπαζοκεφαλιά!

Αλλά για πες μου έτσι για να καταλάβω το θέμα κάποως καλύτερα. Είχατε χωρίσει σε Χ χρόνο, και εάν ναι, ποιά ήταν η θέση του σχετικά; Γενικά τι είδους και βάθους ήταν αυτή η σχέση; Εκείνος που ζει και που εργάζεται εάν εργάζεται; Τέλος πάντων μία επιπρόσθεη διευκρίνηση θα ήταν πολύ χρήσιμη για μια πιο ουσιώδη κατανόηση αυτού του χάρτη.

Καλή εβδομάδα

mersini1
09-04-2012, 11:54 AM
Καλημερα κα Σπιγγου.Μ ε τον χ ειμασταν μαζι πριν 4χρονια.Ειχε ενα μκαταστημα κ δουλευα εκει.Αυτος στην ουσια εφυγε χωρις καμια να μου δωσει καμια εξηγηση,ενω εγω νομιζα οτι ολα ηταν ιδανικα(πριν 3 χρονια τωρα)αργοτερα οταν εφυγα απο την δουλεια εμαθα μεσω τριτων οτι ειχε αλλη.Εκτοτε παντα ξαναγυρναγε κ εκανε προσπαθειες να με προσεγγισει κραταγε λιγο η σχεση και μετα χανομασταν για μεγαλο διαστημα ..αντε παλι φτου κ απ την αρχη.Ενιωθα οτι κατι εκρυβε κ δεν ηταν ξεκαθαρος. Ηταν σεξουαλικη σχεση αλλα εγω ειχα εντονα συναισθηματα,κ απ την πλευρα του το ενιωθα εντονα.Τωρα βεβαια δεν ξερω τι κανει εχω πανω απο χρονο να μιλησω μαζι του.Την τελευταια φορα μαλωσαμε κ του εκλεισα το τηλ.στα μουτρα κ δεν ξαναπηρε.Δεν ξερω τι με εχει πιασει αλλα τον σκεφτομαι συνεχεια.Ευχαριστω πολυ κα σπιγγου για τον χρονο σας!

Poorvashadha
09-04-2012, 12:22 PM
Γειά σου mersini1.
Αν χρησιμοποιήσεις ως σημειοδότες τους κυβερνήτες 1ου-7ου για τον χάρτη σου, θα δεις αρνητική απάντηση στο ερώτημά σου. Επιπλέον, ο Κρόνος στον 1ο οίκο του ερωτώντος....κρούει κώδωνα κινδύνου. Πολύ προσοχή στον Κρόνο :lol:
Επίσης, ο ωροσκόπος στην μοίρα του mean node δείχνει "μοιραία" εξέλιξη ή με άλλα λόγια ότι αυτό που θα γίνει (ή δεν θα γίνει, όπως στην περίπτωσή σου) είναι καρμικό κ δεν είναι στα χέρια σου.
Επίσης, να σου πω ότι αν σε ενδιαφέρει πραγματικά η Ωριαία, θα πρέπει να διαβάσεις ένα καλό βιβλίο κ' να έχεις πολύ υπομονή!

Χρυσάνθη Σπίγγου
09-04-2012, 12:26 PM
Μερσινάκη να είσαι σίγουρη ότι δοθέντος χρόνου και ευκαιρίας θα επανέλθω. Εργάζομαι σε ένα πάρα πολύ δύσκολο αστρολογικό θέμα που έχει έντονη σχέση με το δικό σου ωριαίαο κα το οποίο πριν το εξαντλήσω δεν θα ήθελα να προβώ σε κανένα συμπέρασμα. Αν και σε πρώτη ανάγνωση το θέμα φαίνεται μάλλον οριστικά λήξαν και τετελεσμένο, ωστόσο εμένα μου κίνησαν την περιέργεια κάποιες παράμετροι που θα ήθελα πολύ να τις διερευνήσω πιο ενδελεχώς.

Λοιπόν δώσε μου λίγο χρόνο σε παρακαλώ, και εν τω μεταξύ καλού -κακού στείλε μου τα στοιχεία του ωριαίου με δυό λόγια και σε ιδιωτικό μήνυμα μην τυχόν και ξεχαστώ.

Φιλιά

mersini1
09-04-2012, 02:57 PM
Κα σπιγγου,μηνυμα συστηματος: εχετε υπερβει το οριο αποθηκευμενων μηνυματων κ δεν μπορω να σας στειλω.απλα σας το λεω να το ξε ρετε γιατι δεν θα μπορουν να σας στειλουν!

Roxanne
09-04-2012, 03:32 PM
Στην συγκεκριμένη περίπτωση λοιπόν εδώ ο 7ος εκπροσωπώντας τα παραπάνω είναι «οίκος» που επίσης πρέπει να ληφθεί στα υπόψη, πέραν του 5ου που προαναφέρθηκα. Η τουλάχιστον με τα δεδομένα της δικής μου εκπαίδευσης γύρω από την ωριαία, όταν πρόκειται για ανεπίσημο δεσμό λαμβάνω πάντα υπόψη και τον 7ο οίκο.


wow!έπαθα πλάκα με τη λεπτομέρη ανάλυση σας.!ευχαριστώ πολύ!!είχαμε απλά σχέση με πολλά προβλήματα λόγω ζήλιας και απόστασης!!

Νομίζω ότι εδώ δεν χρειάζεται να πω ότι τα πείσματα, ο θυμός, οι αιφνιδιασμοί και απότομες και εκκεντρικές συμπεριφορές κ.λ.π. επικρατούν και στους δύο σας εξίσου.
συχνό φαινόμενο....!!

Εάν λαμβάνοντας σε όλα τα παραπάνω ότι και ο Ερμής είναι συγκυβερνήτης του 7ου/8ου/10ου/11ου/1ου σε πτώση και ανάδρομος στο ζώδιο των Ιχθύων,
δε καταλαβαινω γιατι ειναι και του 7ου και 10ου 7ος στον υδροχόο και 10ος στο ταυρο.επειδη υπάρχουν μεσα πλανήτες σε ιχθυ και διδυμο?:confused:

Χρυσάνθη Σπίγγου
09-04-2012, 04:48 PM
΄Γιατί είναι στο ΄ζωδιο των Ιχθύων αφενός ο 7ος συμπεριλαμβάνει και τα δύο ζώδια -Ιχθύ και Υδροχόο, ενώ τυγχάνει συγκυβερνήτης όλων των υπολοίπων οίκων που σου ανέφερα.

Καλό απόγευμα

astrotrella
09-04-2012, 07:27 PM
Και εγω θελω να μαθω αν θα τα φτιαξω μαζι του μεχρι το καλοκαιρι..Εκανα ωριαια πριν απο καμποσο καιρο και προσπαθησα να την ερμηνευσω μονη μου και με την βοηθεια βιβλιων αλλα ακρη δεν εβγαλα..Για αυτο ζητω την βοηθεια σας (δεν μπορω να παραθεσω χαρτη) 15 Μαρτιου 2012 22:28 μμ ωρα
ο κυβερνητης του ωροσκοπου μου ειναι αναδρομος και ο Ωροσκοπος βρισκεται πανω στην κεκαυμενη ζωνη, ηταν ημερα Δια ,ωρα Αρη και η σεληνη στον Αιγοκερω πανω στην εξαρση του Αρη κοιταξα 5ο και 7ο αλλα δν ξερω ποιον απο τους 2 οικους να παρω για ερμηνεια μιας και οι αποψεις διηστανται

Τίνα Ζαχαριάδου
09-04-2012, 08:10 PM
Όσοι ασχολείστε εντατικά με την ωριαία θα πρέπει επιτέλους να ακολουθήσετε "μια σχολή" για να μην έχετε μπερδέματα. Όλοι μπερδεύεστε όχι μόνο γιατί οι γνώμες διίστανται αλλά γιατί βάζετε ένα ωριαίο τώρα κι ένα όταν γνωρίσετε ή χωρίσετε με κάποιον.

Ετσι δεν πρόκειται να μάθετε ωριαία πάντως. Εδώ είμαστε για να σας βοηθήσουμε να μάθετε κι όχι για να δώσουμε απαντήσεις στα ερωτήματά σας. Αυτό το κάνουμε με τις πελάτισσες μας και όχι μέσα σ' ένα φόρουμ.

Δεν απευθύνομαι σε κανέναν προσωπικά, το λέω σ' όλους γιατί τον τελευταίο καιρό βλέπω πως η ωριαία βρίσκεται ακόμη μια φορά σ' άνθηση μέσα στο φόρουμ.

astrotrella ρωτάς να μάθεις "αν θα τα φτιάξετε" εννοείται πως θα μελετήσεις τον 5ο.

astrotrella
09-04-2012, 08:39 PM
Ναι και εγω να μαθω θελω και πιστεψτε με η υποθεση με το συγκεκριμενο ατομο με απασχολει πολυ καιρο τωρα..Αλλα δεν ηθελα να κανω ωραια για αυτο και αν ειχα παρατησει τη ωριαια εδω και καιρο ειναι γιατι μπερδευομαι πολυ, εξεταζω τα βασικα πραγματα αλλα θεωρω οτι ειναι πολυ συνθετη μεθοδος για να βγαλουμε συμπερασματα και να ειμαστε σιγουροι εμεις που δεν εχουμε πολλες γνωσεις αστρολογιας οπως εσεις..Γιατι 5ο ομως και οχι 7ο μονο σε περιπτωσεις σοβαρων σχεσεων και γαμου τον κοιταμε τον 7ο?Αν εχουμε χαθει με τον αλλον αλλα ενδιαφερομαστε? Και τι συμβαινει οταν ο κυβερνητης του ερωτοντος ειναι αναδρομος και εχει γινει ηδη η οψη με τον κυβερνητη του 5ου ,οταν γινει ορθοδρομος και φτασει σε αυτες τις μοιρες θα υπαρξει γεγονος ..?Και οταν παιζουν και οι εξοκρονιοι πολυ δηλ μια συνοδος σεληνης Πλουτωνα δεν δειχνει μια εντονη συναισθηματικη κατασταση πολυ φορτισμενη?Εγω δεν ζητησα να μας δωσετε μασημενη τροφη απλα να μας μεταδωσετε καποιες γνωσεις σας και να μας βοηθησετε ,αφου δεν το κατεχουμε (διαβαζα και κατι βιβλια ωριαιας και μπερδευτικα χειροτερα) ο διας δινει τιτλους στον ηλιο ,ο ερμης ειναι σε αμοιβαια υποδοχη απο τριπλοτητα κατι τετοια ελεγε μεσα και μπερδευτικα ,εμεινα με το στομα ανοιχτο:wacko:

Poorvashadha
09-04-2012, 08:52 PM
Astrotrella,
Όπως σίγουρα θα σου πουν κ οι αστρολόγοι του myhoroscope, η Ωριαία δεν είναι καθόλου εύκολο αντικείμενο. Για μένα τουλάχιστον έτσι είναι. Θέλει διάβασμα, επιμονή κλπ κλπ. Προσπάθησε να διαβάσεις τον χάρτη σου κ ας κάνεις λάθος. Κάτι άλλο που βοηθά πολύ είναι να ανατρέχεις σε χάρτες των οποίων η απάντηση είναι πλέον γνωστή.
Κ για να μην θεωρηθώ φωστήρας, να σου πω ότι έκανα....αρκετούς μήνες να διαβάσω το πρώτο μου βιβλίο Ωριαίας. Θέλει χρόνο να μπεις στο νόημα. Κάποιοι διαβάζουν μήνες- τουλάχιστον- μέχρι να αρχίσουν να καταλαβαίνουν τους χάρτες τους.
Καλή δύναμη.

astrotrella
09-04-2012, 08:57 PM
Ναι το εχω κανει αυτο κοιταγα χαρτες που ειχαν βγει ετοιμοι αναλυμενοι αλλα και παλι μπερδευομουν..Στον τομο της ωριαια στα μαθηματα συγχρονης αστρολογιας που διαβαζα και απο οτι ειχα διαβασει ειχε γραψει τα κειμενα η κυρια Ζαχαριαδου επαιρνα παραδειγματα απο εκει και προσπαθω να τα αναλυσω αλλα δεν τα καταφερνω και ομως τα διαβαζω ετοιμα αναλυμενα και φαινονται τοσο απλα και κατανοητα και ωραια αλλα αμα εχεις αγνοια τα μπερδευεις χειροτερα

Τίνα Ζαχαριάδου
09-04-2012, 11:29 PM
Γιατι 5ο ομως και οχι 7ο μονο σε περιπτωσεις σοβαρων σχεσεων και γαμου τον κοιταμε τον 7ο?

astrotrella όπως είπα και πρωτύτερα θα πρέπει να ακολουθήσετε μια τακτική κι αυτή να εφαρμόζετε κάθε φορά που βάζετε ένα ωριαίο. Ο 7ος οίκος μιλά για γάμο και μοίρασμα όχι μόνο του κρεβατιού μας αλλά και όλων των υποχρεώσεων που έχουμε ως παντρεμένοι.

Ο 5ος είναι ο οίκος της χαράς και του φλερτ, σχέσεις που φέρνουν χαρά στη ζωή μας χωρίς να χρειάζεται να μένουμε με τον άλλον κάτω από την ίδια στέγη. Επειδή όμως ο 7ος δεν είναι μόνο ο σύζυγος αλλά και ο οίκος "των άλλων" μπορούμε να πάρουμε και τον 7ο ως σημειοδότη.

Αυτά λέει η θεωρία, από τότε που έμαθα ωριαία έπαιρνα τον 5ο οίκο για πιο χαλαρές σχέσεις και όχι τον 7ο. Αυτός που ερμηνεύει κάνει επιλογή σημειοδοτών, αρκεί να το κάνει από την αρχή, πριν την ανάλυση δηλαδή και να το εφαρμόζει σ' όλα τα ωριαία κι όχι όποτε τον βολεύει.

Στη δική σου περίπτωση δεν βρίσκω εγώ προσωπικά, κανένα λόγο για τον πάρεις 7ο οίκο. Αν εσύ έχεις δει ότι σου βγαίνουν τα ωριαία με τον 7ο, πάρε τον 7ο.

Οσο για τα κείμενα της ωριαίας που διάβασες, πως κοριτσάκι μου θα μάθετε ωριαία όταν δεν γνωρίζετε βασικά πράγματα. Εσείς διαβάζετε λίγη θεωρία και πηγαίνετε απευθείας στην ανάλυση.

astrotrella
09-04-2012, 11:55 PM
Ναι ειχα παρει τον 7ο και ειχε βγει και ο 7ος σε αλλη ωριαια που ειχα κανει και ισχυε οτι μου ειχαν πει..!
Σαφως και δεν εχουμε γνωσεις και με τα λιγα που διαβαζουμε δεν επαρκουν και πως θα κανουμε αναλυση με τα βασικα που ξερουμε για αυτο ζηταμε την βοηθεια σας.. Γιατι εσεις βλεπετε και καταλαβενεται αυτα που εμεις δεν μπορουμε..Αν εγω αρχισω και κανω αναλυση στο χαρτη εσεις θα δειτε που λανθανω και που οχι μπορει να συμβει αυτο?

astrotrella
10-04-2012, 12:18 AM
ο Ωροσκοπος στον σκορπιο και πανω στην κεκαυμενη ζωνη δειχνει πολυ εντονη συναισθηματικη φορτιση για τον ερωτοντα ο κυβερνητης, Αρης αναδρομος ,η σεληνη στον Αιγοκερω στην εξαρση του Αρη συμβαδιζει με την πλανητικη ωρα της στιγμης που εγινε η ερωτηση (γιατι ηταν ωρα Αρη)οποιον οικο και να παρω ειτε τον 5ο ειτε τον 7ο ο κυβερνητης Αρης κανει τριγωνο και με τον Δια του 5ου και με την Αφροδιτη του 7ου (αν και εγω οταν εβαλα το θεμα επελεξα 7ο δεν τον κρυβω γιατι συνηθως αυτον βαζω) αποκλεινουσες οψεις ομως δεν ξερω αν σηματοδοτησουν γεγονοταν οταν ο Αρης γινει ορθοδρομος..Η σεληνη στον Αιγοκερω ως σημειοδοτης του ερωτοντος κανει επισης οψη με το μεγαλο τριγωνο Αρη Δια Αφροδιτης..Αν και ολα αυτα μου φαινονται καπως θετικα το θεμα ειναι ποιον οικο θα επιλεξω τελικα λετε να αφησω τον 7ο οπως ειχα κανει στην αρχη και να συνεχισω την αναλυση γιατι απο οτι βλεπω οσο το ψαχνω εχει ψωμι το θεμα!
Ο Πλουτωνας αν και εξοκρονιος παιζει πολυ στον χαρτη αν και δεν μετραει στην ερμηνεια και ως σημειοδοτης προφανως κατι δειχνει και θελει να πει κανει συνοδο με την σεληνη και τριγωνο με τον Αρη (σημειοδοτες μου) και με την Αφρο και την Δια σημειοδοτες του αλλου (αναλογα με τον οικο που θα επιλεξω τλκ)

Τίνα Ζαχαριάδου
10-04-2012, 12:40 AM
Όχι astrotrella δεν θα αφήσεις τον 7ο γιατί αυτόν επέλεξες ως κυβερνήτη την ώρα που έθεσες το ερώτημα. Άρα, την Αφροδίτη θα πάρεις για κυβερνήτη του και όχι τον Δία.

Πόσο σίγουρη είσαι ότι ο Άρης θα κάνει τρίγωνο με την Αφροδίτη; Την πρώτη όψη του Άρη θα πιάσεις κι όχι όλες. Αν δεν υπάρχουν όψεις κοίτα τις όψεις της Σελήνης...

Να υποθέσουμε λόγω ανάδρομου Άρη σε αποκλίνουσα όψη με την Αφροδίτη ότι τον γνώριζες από παλιά, ότι είχατε σχέση παλαιότερα ή ότι θα αλλάξει το ενδιαφέρον σου για εκείνον; αν και η Σελήνη σε σύνοδο με τον Πλούτωνα μόνο εμμονή και κόλλημα μπορεί να δείχνει σχετικά με ένα τηλεφώνημα, μια συνάντηση κτλ.

astrotrella
10-04-2012, 01:29 AM
Όχι astrotrella δεν θα αφήσεις τον 7ο γιατί αυτόν επέλεξες ως κυβερνήτη την ώρα που έθεσες το ερώτημα. Άρα, την Αφροδίτη θα πάρεις για κυβερνήτη του και όχι τον Δία.

Πόσο σίγουρη είσαι ότι ο Άρης θα κάνει τρίγωνο με την Αφροδίτη; Την πρώτη όψη του Άρη θα πιάσεις κι όχι όλες. Αν δεν υπάρχουν όψεις κοίτα τις όψεις της Σελήνης...

Να υποθέσουμε λόγω ανάδρομου Άρη σε αποκλίνουσα όψη με την Αφροδίτη ότι τον γνώριζες από παλιά, ότι είχατε σχέση παλαιότερα ή ότι θα αλλάξει το ενδιαφέρον σου για εκείνον; αν και η Σελήνη σε σύνοδο με τον Πλούτωνα μόνο εμμονή και κόλλημα μπορεί να δείχνει σχετικά με ένα τηλεφώνημα, μια συνάντηση κτλ.

Η πιο ακριβειας οψη ειναι η Αρη Δια αλλα και αυτη αποκλεινουσα δηλ 9:05 μοιρες ο Αρης αναδρομος 9:53 μοιρες ο Διας ,μολις ειχε γινει η οψη και η Σεληνη κανει πληθος οψεων που τεινουν να συναντηθουν (κανονικα η πρωτη οψη ειναι με ερμη που θα κανει και η προηγουμενη με Ουρανο αλλα δεν νομιζω να μας αφορα αυτο γιατι δεν ειναι σημειοδοτες ,μονο ο ερμης ειναι χορηγος και σε αμοιβαια υποδοχη με τον Αρη εμενα δηλαδη) και επιτα κανει οψεις πρωτα με Δια και με Αρη και μετα με την Αφροδιτη την σημειοδοτρια και επικυριαρχο του..Ναι ισχυει ειναι ατομο απο το παρελθον μου που μετα απο μια ερωτικη περιπετεια που ειχα ,ξαναρχισα να τον σκεφτομαι..Εμενα αυτες οι οψεις σαν παρεμποδιση μου κανουν αφου ο Διας προλαβαινει και κανει οψη με την Αφροδιτη πριν τον Αρη και την σεληνη κανει οψη με τον Δια πρωτου συναντησει την Αφροδιτη..Η Σεληνη με τον Πλουτωνα αν ειναι στον 2ο αντι του 3ου οικου δειχνει κολλημα σχετικα με τηλ η συναντηση η αν ηταν στον 3ο οικο θα ισχυε αυτο?Αν και μπορω να πω οτι αυτα που λετε ισχυουν
Κοιταξα και τον 4ο οικο ως κυβερνητη του τελικου αποτελεσματος και ο κρονος ο κυβερνητης του 4ου αναδρομος στον 12ο οικο σε εξαρση απο ζωδιο στην κυβερνηση της Αφροδιτης (εκεινου) και στην πτωση του Αρη (εμενα δηλ) δεν μου φαινεται καθολου καλο αυτο

Τίνα Ζαχαριάδου
10-04-2012, 08:53 AM
Ο Άρης δεν έχει καμία όψη μπροστά του. Παρεμπόδιση δεν υπάρχει, υπάρχει μεταφορά φωτός μέσω Σελήνης. Η Σελήνη σχηματίζοντας όψη με τον Άρη, μεταφέρει το φως του Αρη στον Δία και στη συνέχεια πιάνει με τρίγωνο την Αφροδίτη και της μεταφέρει το φως του Δία. Αν υπολογίσουμε πως ο Δίας κυβερνά τον 11ο του είναι πολύ πιθανό να βρεθείτε μέσω κάποιου κοινού γνωστού ή να ζητήσεις να μεσολαβήσει κάποιος φίλος του ώστε να βρεθείτε;

Όσο για τον Κρόνο κυβερνήτη 4ου δεν ξέρω γιατί σου φαίνεται κακός, βρίσκεται στην έξαρση της Αφροδίτη και στον οίκο της χαράς του. Βρίσκεται σε πολύ καλή θέση, το δύσκολο είναι ότι θα κάνει τετραγωνο με τη Σελήνη γι αυτό και η τελική έκβαση θ' αργήσει να φανεί.

Τώρα σ' αυτό που με ρωτάς για τη Σελήνη/Πλούτωνα, το είπα ότι γιατί υπέθεσα ότι η σύνοδος γίνεται στον 3ο οίκο του ωριαίου, (το ωριαίο δεν το έχω δει). Αν γίνεται στον 2ο οίκο, δείχνει ότι έχεις πάθει εμμονή γιατί τον θεωρείς κτήμα σου κι εκτιμάς ότι πρέπει να τον έχεις στη ζωή σου σώνει και καλά.

Αλήθεια πόσο καιρό έχετε να συναντηθείτε;

astrotrella
10-04-2012, 11:47 AM
Ο Άρης δεν έχει καμία όψη μπροστά του. Παρεμπόδιση δεν υπάρχει, υπάρχει μεταφορά φωτός μέσω Σελήνης. Η Σελήνη σχηματίζοντας όψη με τον Άρη, μεταφέρει το φως του Αρη στον Δία και στη συνέχεια πιάνει με τρίγωνο την Αφροδίτη και της μεταφέρει το φως του Δία. Αν υπολογίσουμε πως ο Δίας κυβερνά τον 11ο του είναι πολύ πιθανό να βρεθείτε μέσω κάποιου κοινού γνωστού ή να ζητήσεις να μεσολαβήσει κάποιος φίλος του ώστε να βρεθείτε;

Όσο για τον Κρόνο κυβερνήτη 4ου δεν ξέρω γιατί σου φαίνεται κακός, βρίσκεται στην έξαρση της Αφροδίτη και στον οίκο της χαράς του. Βρίσκεται σε πολύ καλή θέση, το δύσκολο είναι ότι θα κάνει τετραγωνο με τη Σελήνη γι αυτό και η τελική έκβαση θ' αργήσει να φανεί.

Τώρα σ' αυτό που με ρωτάς για τη Σελήνη/Πλούτωνα, το είπα ότι γιατί υπέθεσα ότι η σύνοδος γίνεται στον 3ο οίκο του ωριαίου, (το ωριαίο δεν το έχω δει). Αν γίνεται στον 2ο οίκο, δείχνει ότι έχεις πάθει εμμονή γιατί τον θεωρείς κτήμα σου κι εκτιμάς ότι πρέπει να τον έχεις στη ζωή σου σώνει και καλά.

Αλήθεια πόσο καιρό έχετε να συναντηθείτε;

Και το τετραγωνο με τον Βορειο Δεσμο δεν μετραει σαν οψη ειναι η επομενη οψη που κανει αναδρομος ο Αρης? Ναι πιθανοτατα να γινοταν αυτη η συναντηση μεσω κοινων γνωστων γιατι εχουμε καποιους κοινους γνωστους..!Οτι ο Διας εκτος απο τον 11ο του ,κυβερνα και τον 8ο παραγωγο δεν δειχνει καποιο σεξουαλικο ενδιαφερον για καποια αλλη, και η σεληνη που ειναι σημειοδοτης μου και βρισκεται μεσα εκει δειχνει κατι αναλογο?

astrotrella
10-04-2012, 07:50 PM
[QUOTE=Τίνα Ζαχαριάδου;142930]

Όσο για τον Κρόνο κυβερνήτη 4ου δεν ξέρω γιατί σου φαίνεται κακός, βρίσκεται στην έξαρση της Αφροδίτη και στον οίκο της χαράς του. Βρίσκεται σε πολύ καλή θέση, το δύσκολο είναι ότι θα κάνει τετραγωνο με τη Σελήνη γι αυτό και η τελική έκβαση θ' αργήσει να φανεί.

Το οτι ειναι αναδρομος ο σημειοδοτης της τελικης εκβασης και του 3ου οικου δεν σημαινει κατι ομως οσο και καλα τοποθετημενος και να ναι?

astrotrella
11-04-2012, 12:15 PM
[QUOTE=Τίνα Ζαχαριάδου;142930]Ο Άρης δεν έχει καμία όψη μπροστά του. Παρεμπόδιση δεν υπάρχει, υπάρχει μεταφορά φωτός μέσω Σελήνης. Η Σελήνη σχηματίζοντας όψη με τον Άρη, μεταφέρει το φως του Αρη στον Δία και στη συνέχεια πιάνει με τρίγωνο την Αφροδίτη και της μεταφέρει το φως του Δία.

Επισης ξεχασα να διευκρινισω οταν λετε δεν υπαρχει καμια οψη μπροστα στον Αρη εννοειται οταν ορθοδρομησει που η πρωτη οψη που θα κανει θα ειναι με την σεληνη? Γιατι αν εννοειται αναδρομος τοτε εχει οψη πρωτου την σεληνη, το τετραγωνο με τους δεσμους οι οποιοι βρισκονται ο Β.Δ στον 1ο οικο και Ν.Δ στον 7ο κακο αυτο μου φαινεται?

Τίνα Ζαχαριάδου
11-04-2012, 01:49 PM
astrotrella ο 8ος οίκος δεν δείχνει το σεξ γισ το σεξ, δείχνει κάτι βαθύτερο, μοίρασμα ψυχής και σώματος. Ο 8ος οίκος είναι πολλά περισσότερα και στη γενέθλια αστρολογία και κακώς πολλά μέλη τον συνδυάζετε με το σεξ και μόνο.

Οι όψεις με τους δεσμούς είναι επιπρόσθετο στοιχείο, δεν δίνουν από μόνοι τους απάντηση σ' ωριαίο.

Το ότι είναι ανάδρομος ο Κρόνος εκεί που βρίσκεται σημαίνει πως υπαρχει καθυστέρηση γιατί δεν δύναται ο πλανήτης να λειτουργήσει με άνεση τις ιδιοτητες του.

Για να κάνει όψη ο Άρης με την Σελήνη δεν χρειάζεται να ορθοδρομήσει. Η Σελήνη είναι γρηγορότερος πλανήτης, εκείνη "τρέχει" και πηγαίνει και βρίσκει τον Άρη.

Ο χάρτης αυτός κατά τη γνώμη είναι πολύ μπλεγμένος, έχει πολλά θετικά και πολλά αρνητικά και θέλει μεγάλη προσοχή γιατί τελικά η απάντηση δίνεται από το σύνολο του χάρτη αν φυσικά έχουν αξιολογηθεί σωστά όλα τα επιμέρους στοιχεία.

Όμως σταμάτα να μπλέκεις τόσο πολύ τους παράγωγους γιατί έτσι μπερδεύεσαι. Για παράδειγμα, ψάχνεις από τους παράγωγους να βρεις αν έχει ερωτικό ενδιαφέρον για άλλη όταν η ερώτηση σου δεν ήταν "αν έχει σχέση" και ο κυβερνήτης του είναι στον Ταύρο, στην έξαρση της Σελήνης και όχι σε διπλό ζώδιο. Ακόμη και σχέση να έχει ή ερωτικό ενδιαφέρον για άλλη, αν πρόκειται να γίνει κάτι μεταξύ σας, δεν θα τον εμποδίσει αυτό.

Ή, δίνεις μεγάλη βαρύτητα στο τρίγωνο της Σελήνης με τον Άρη όταν και οι δυο είναι δικοί σου κυβερνήτες...το θέμα είναι να βρεις αν οι ενέργειες των 2 πλανητών μεταφέρονται στον δικό του κυβερνήτη και όχι αν εσύ κάνεις τρίγωνο με τον εαυτό σου.

astrotrella
11-04-2012, 05:00 PM
astrotrella ο 8ος οίκος δεν δείχνει το σεξ γισ το σεξ, δείχνει κάτι βαθύτερο, μοίρασμα ψυχής και σώματος. Ο 8ος οίκος είναι πολλά περισσότερα και στη γενέθλια αστρολογία και κακώς πολλά μέλη τον συνδυάζετε με το σεξ και μόνο.

Οι όψεις με τους δεσμούς είναι επιπρόσθετο στοιχείο, δεν δίνουν από μόνοι τους απάντηση σ' ωριαίο.

Το ότι είναι ανάδρομος ο Κρόνος εκεί που βρίσκεται σημαίνει πως υπαρχει καθυστέρηση γιατί δεν δύναται ο πλανήτης να λειτουργήσει με άνεση τις ιδιοτητες του.

Για να κάνει όψη ο Άρης με την Σελήνη δεν χρειάζεται να ορθοδρομήσει. Η Σελήνη είναι γρηγορότερος πλανήτης, εκείνη "τρέχει" και πηγαίνει και βρίσκει τον Άρη.

Ο χάρτης αυτός κατά τη γνώμη είναι πολύ μπλεγμένος, έχει πολλά θετικά και πολλά αρνητικά και θέλει μεγάλη προσοχή γιατί τελικά η απάντηση δίνεται από το σύνολο του χάρτη αν φυσικά έχουν αξιολογηθεί σωστά όλα τα επιμέρους στοιχεία.

Όμως σταμάτα να μπλέκεις τόσο πολύ τους παράγωγους γιατί έτσι μπερδεύεσαι. Για παράδειγμα, ψάχνεις από τους παράγωγους να βρεις αν έχει ερωτικό ενδιαφέρον για άλλη όταν η ερώτηση σου δεν ήταν "αν έχει σχέση" και ο κυβερνήτης του είναι στον Ταύρο, στην έξαρση της Σελήνης και όχι σε διπλό ζώδιο. Ακόμη και σχέση να έχει ή ερωτικό ενδιαφέρον για άλλη, αν πρόκειται να γίνει κάτι μεταξύ σας, δεν θα τον εμποδίσει αυτό.

Ή, δίνεις μεγάλη βαρύτητα στο τρίγωνο της Σελήνης με τον Άρη όταν και οι δυο είναι δικοί σου κυβερνήτες...το θέμα είναι να βρεις αν οι ενέργειες των 2 πλανητών μεταφέρονται στον δικό του κυβερνήτη και όχι αν εσύ κάνεις τρίγωνο με τον εαυτό σου.

Ναι σαφεστατα και ρωτησα αλλο πραγμα και δεν πρεπει να προσπαθω να ψαρεψω τον χαρτη μπας και μαθω και αλλα που με ενδιαφερουν για εκεινον..Οταν λετε να αξιολογηθει το συνολο του χαρτη τι εννοειται?Πρεπει να κοιταξω και αλλους οικους και πλανητες εκτος των δεικτων (η να αξιολογησω τα επιμερους στοιχεια πχ οτι με τοσους αναδρομους πλανητες στον χαρτη τοτε ειναι δεδομενη η καθηστεριση?)Πρεπει να κοιταξω και αντισκιες και κοντρα αντισκιες?

Αυτο δηλ που πρεπει να κοιταξω με τον Αρη ειναι οτι αν και κανει αποκλεινουσα οψη με τον κυβερνητη του (μπορει αν γυρισει σε ορθοδρομη φορα να φερει το επιθημιτο) οχι αυτο ετσι? Αλλα να βγαλω συμπερασμα απο το οτι ο εταιρος δεικτης μου η σεληνη καταφερνει και φερνει σε επαφη τον Αρη με την Αφροδιτη μεταφεροντας τους το φως του Αρη στον Δια και μετα ολος αυτος ο σχηματισμος κανει οψη με την Αφροδιτη..Πως σας φαινονται οι οψεις των κυβερνητων του ενος με την ακμη του αλλου δηλ τριγωνο του Αρη με την ακμη του 7ου και η αντιθεση της Αφρο με την ακμη του 1ου?
Μετα φυσικα και οι δεσμοι δεν μας δινουν απαντηση αλλα μπορει να δινουν γεγονοτα οταν κανουν αισθητη την παρουσια τους στον χαρτη..?
Εχω ακουσει οτι αν ενας πλανητης δεικτης ειναι (οχι απαραιτητα σε οψη) αλλα στην ιδια μοιρα με τον δεσμο οτι σηματοδωτει κατι αναποφευκτο, μοιραιο, καρμικο κατι που ανατρεπει τεσ πα, το ιδιο και αν βρισκεται σε οικο που εξεταζουμε..Δηλ αν ο δεσμος ειναι στις 8 του τοξοτη και ο Διας και ο Αρης στις 9 μοιρες πιανετε η πρεπει να ναι ακριβως στην ιδια μοιρα?η Χιαστι πιανετε για οψη εξετασης στην ωριαια η μονο η πτολεμαικες οψεις?Αλλα και το τετραγωνο των δεσμων με τον κυβερνητη μου κατι δειχνει πιστευω οπως και αξονας των δεσμων στον 1ο ο ΒΔ και στον 7ο οικο ο ΝΔ..

Τίνα Ζαχαριάδου
11-04-2012, 08:24 PM
astrotrella, χαλάρωσε λίγο, κάτω από κάθε ποστ, με βομαβαρδίζεις συνέχεια με ερωτήσεις. Νομίζω πως είμαι πολύ σαφής σ' αυτά που λέω. Επιμέρους στοιχεία, είναι όσα αφορούν το ερώτημα τα οποία ήδη σου έχω πει, ποια είναι. Μην ψάχνεις για καινούρια.....Ήδη με έχεις μπερδέψεις, εσύ δεν θα μπερδευτείς;

Ξαναλέω, η Σελήνη δεν μεταφέρει το φως του Άρη στην Αφροδίτη, αλλά στον Δία και στη συνέχεια η Σελήνη μεταφέρει το φως του Δία στην Αφροδίτη. Υπάρχει δηλαδή μια πολύ έμμεση σύνδεση μεταξύ της Αφροδίτης και του Άρη.

Για όλα τ' άλλα, λυπάμαι αλλά δεν έχω χρόνο ν' απαντήσω.

astrotrella
11-04-2012, 09:06 PM
astrotrella, χαλάρωσε λίγο, κάτω από κάθε ποστ,με βομαβαρδίζεις με συνέχεια με ερωτήσεις. Νομίζω πως είμαι πολύ σαφής σ' αυτά που λέω. Επιμέρους στοιχεία, είναι όσα αφορούν το ερώτημα τα οποία ήδη σου έχω πει, ποια είναι. Μην ψάχνεις για καινούρια.....Ήδη με έχεις μπερδέψεις, εσύ δεν θα μπερδευτείς;

Ξαναλέω, η Σελήνη δεν μεταφέρει το φως του Άρη στην Αφροδίτη, αλλά στον Δία και στη συνέχεια η Σελήνη μεταφέρει το φως του Δία στην Αφροδίτη. Υπάρχει δηλαδή μια πολύ έμμεση σύνδεση μεταξύ της Αφροδίτης και του Άρη.

Για όλα τ' άλλα, λυπάμαι αλλά δεν έχω χρόνο ν' απαντήσω.

Αχ συγνωμη για τον καταιγισμο των ερωτησεων που σας κανω, αλλα και εγω δεν ξερω καλα και επειδη εχω περιεργεια και λαχταρα να μαθω το αποτελεσμα αλλα και να μαθω καποια πραγματα στην ωριαια γενικα, καταντω φορτικη και πιεστικη..
Με ολο το σεβασμο δεν θα ηθελα να κανω καταχρηση της καλοσυνης σας ,ηδη μου εχετε πει πολλα χρησιμα πραγματα, τα οποια με βοηθησαν και θα επρεπε να τα χρησιμοποιησω για την ερμηνεια του χαρτη.. Παρολα αυτα λογω της ανασφαλειας που με διακατεχει εξαιτιας της ''αγνοιας'' που εχω με την ωριαια ,για αυτο σας κανω ολες αυτες τις ερωτησεις για να ειμαι σιγουρη να μην κανω κανενα λαθος..
Εξαλλου νομιζω οτι υπερεβαλα στο θεμα της ωριαιας, εχω ακουσει οτι πολλες φορες η ωριαια σου δινει ξεκαθαρα την απαντηση αλλα εμεις δεν μπορουμε να την αποκρυπτογραφησουμε ,η συνδιαζουμε τα στοιχεια οπως μας συμφερει..Επισης οτι μεσα στην ωριαια φαινεται καθαρα η ψυχολογικη διασταση μας και αυτο που θελουμε να συμβει μπορει να ειναι μονο η προσδοκια μας και οχι απαραιτητα καποιο γεγονος..!Συμφωνω και εγω σ 'αυτο που ειπατε οτι πρεπει να χαλαρωσω αλλωστε οτι ειναι να γινει γινεται ,''οτι γραφει δεν ξεγραφει'' πρεπει δηλ οπωσδηποτε να μου το πει η ωριαια..?!