PDA

View Full Version : Ταξίδι στο εξωτερικό-Καριέρα



xaraa
06-04-2012, 07:40 PM
Γεια σας!
Θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με τις καταλληλες/ακαταλληλες διελευσεις κ οψεις προκειμενου καποιος να ταξιδεψει στο εξωτερικο με σκοπο την επαγγελματικη εξελιξη.
Πλανητες στον 9 (και ιδιαιτερα ο Διας)?
Πλανητες στον 10?
Οψεις με τον κυβερνητη του 6 και του 10?
Για τον συγκεκριμενο χαρτη (25.03.1990, 17:50 Ιωαννινα) ποτε ειναι η καλυτερη χρονικη στιγμη το προσεχες ετος?
Ευχαριστω εκ των προτερων..!:):)

lindaf
06-04-2012, 08:11 PM
Μπορείς να ψάξεις τον 9ο, 10ο οίκο, κυ. 6ου και 4ου, 8ο και 12ο , Ήλιο,Σελήνη, Ωροσκόπο και όψεις τους . Σε οποιαδήποτε δυσκολία συναντήσεις μας αναφέρεις τις όψεις και με χαρά τα μέλη θα σε wοηθήσουν

xaraa
06-04-2012, 08:41 PM
Για παραδειγμα σε λιγο καιρο θα εχω:
Διελαυ. Αφροδιτη -> σε συνοδο (σχεδον ακριβειας) με το μεσουρανημα μου,
Διελαυ. Αφροδιτη -> σε εξαγωνο με τον κυβ. του 10ου,
Διελαυ. Δια κ Λιλιθ -> στον 9ο,
Διελαυ. Διας -> τετραγωνο με τον κυβ. του 9ου,
Διελαυ. Αρης -> εξαγωνο με τον κυβ. του 4ου.
Φαινονται ενθαρρυντικα,αλλα μπορει να υπαρχουν και καλυτερα..

Αυτο που θα ηθελα ειναι καποιες γενικες οδηγιες ετσι ωστε να μελετησω καλυτερα τις πιθανες ημερομηνιες.
Π.χ. σιγουρα δεν πρεπει να ειναι αναδρομοι Ερμης(κυβερνητης του ωροσκοπιου μου),Αρης(ουσα Κριος γαρ) κ Αφροδιτη (που σε λιγο καιρο θα γυρισει αναδρομη).
Οποιος θελει ας ριξει μια ματια στον χαρτη μου!:)

Χρυσάνθη Σπίγγου
06-04-2012, 09:57 PM
Πέρα από κάποιες ειδικές αναστολές που παρουσιάζει ο γενέθλιος χάρτης σου για ένα εγχείρημα σπουδών στο εξωτερικό, και εφόσον αναζητάς οδηγίες για το πως να προσεγγίσεις την θεματολογία σου, το πρώτο και βασικότερο, και οπωσδήποτε πριν τις διελεύσεις να συντάξεις ένα προοδευτικό και μία ή και δύο ηλιακές επιστροφές. Μία για εφέτος και μία για τον επόμενο χρόνο.

Το μόνο σίγουρο και βέβαιο είναι ότι μόνο με τις διελεύσεις τα εξαγόμενα συμπεράσματα θα είνα λάθος.

Α και κάτι ακόμα. Ο Ερμής στο ζώδιο του Ταύρο -προοδευτικό - σε αντίθεση με τον Πλούτωνα στον Σκορπιό είναι πέρα από όλα τα άλλα, δυο βασικοί παράγοντες που θα καθορίσουν καταλυτικά το εν λόγω εγχείρημα σου. Ξεκίνα λοιπόν από το γενέθλιο σου στην συνέχεια κοίτα το προδευτικό και αφότου συντάξεις και μία συναστρία μεταξύ γενέθλιου - προοδευτικού θα βγει και το σωστό πόρισμα.

Καλό βράδυ

xaraa
06-04-2012, 10:21 PM
Ευχαριστω για την απαντηση! Ο σκοπος του ταξιδιου δεν ειναι οι σπουδες,αλλα η εργασια,αν αυτο αλλαζει καπως τα δεδομενα.
Μπορειτε να μου πειτε ποιες ειδικες αναστολες κρινετε στο ωροσκοπιο μου?:)

Χρυσάνθη Σπίγγου
06-04-2012, 10:26 PM
Αν πρόκειται για εργασία φυσικά και αλλάζει το σενάριο. Αναλόγως και το τι εργασία θεωρώ τις προοπτικές αρκετά θετικές. Οσο για τις εδικές αναστολές είναι πολύπλευρο, πολύπλοκο και πολύ προσωπικό ώστε ουδόλως ενδείκνυται να αναφερθώ εδώ. Εξάλλου θα χρειαζόμουν τουλάχιστον 3 σελίδες να γράψω. Οπότε ..............καταλαβαίνεις ευελπιστώ.

*alkmini
06-04-2012, 11:44 PM
Γεια σας!
Θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με τις καταλληλες/ακαταλληλες διελευσεις κ οψεις προκειμενου καποιος να ταξιδεψει στο εξωτερικο με σκοπο την επαγγελματικη εξελιξη.
Πλανητες στον 9 (και ιδιαιτερα ο Διας)?
Πλανητες στον 10?
Οψεις με τον κυβερνητη του 6 και του 10?
Για τον συγκεκριμενο χαρτη (25.03.1990, 17:50 Ιωαννινα) ποτε ειναι η καλυτερη χρονικη στιγμη το προσεχες ετος?
Ευχαριστω εκ των προτερων..!:):)

Θεωρώ βασικό να δούμε την προδιάθεση του 2ου,6ου, 9ου και 10ου στο γενέθλιο χάρτη. Τι υπόσχεται ο γενέθλιος ? Εκτός αν ενδιαφέρεστε για εργασία στο εξωτερικό για ένα μόνο έτος.

xaraa
07-04-2012, 12:01 AM
Ναι θα με ενδιεφερε η γνωμη σου!
Στον γενεθλιο εχω τον Δια, στον Καρκινο, στον 10ο. Η μονη οψη που εχει ειναι τετραγωνο προς τον Ηλιο(7ο) και νομιζω πως αν ενας πλανητης δεν εχει πολλες οψεις θεωρειται "ισχυρος". Ο κυβερνητης του 9ου και του 2ου (ναι ειναι ο ιδιος,η Αφροδιτη, 2ος οικος->Ζυγος, 9ος->Ταυρος )ειναι στον 6ο κ εχω εναν "γεματο" 5ο (εργασια με παιδια).
Α..κ ενα αλλο σημαντικο (οπως το βλεπω εγω) ειναι οτι ο κυβερνητης του 10ου- Ερμης (και ταυτοχρονα κυβερνητης ολου του ωροσκοπιου- ωροσκοπος παρθενος- 10ος στους διδυμους) εναι σε συνοδο με τον ηλιο στον 7ο.
Παρ'ολα αυτα θελω βοηθεια,δεν βγαζω ευκολα ακρη:lost:...!
Παντως οχι δεν θελω μονο για ενα ετος...

*alkmini
07-04-2012, 01:41 AM
Ναι θα με ενδιεφερε η γνωμη σου!
Στον γενεθλιο εχω τον Δια, στον Καρκινο, στον 10ο. Η μονη οψη που εχει ειναι τετραγωνο προς τον Ηλιο(7ο) και νομιζω πως αν ενας πλανητης δεν εχει πολλες οψεις θεωρειται "ισχυρος". Ο κυβερνητης του 9ου και του 2ου (ναι ειναι ο ιδιος,η Αφροδιτη, 2ος οικος->Ζυγος, 9ος->Ταυρος )ειναι στον 6ο κ εχω εναν "γεματο" 5ο (εργασια με παιδια).
Α..κ ενα αλλο σημαντικο (οπως το βλεπω εγω) ειναι οτι ο κυβερνητης του 10ου- Ερμης (και ταυτοχρονα κυβερνητης ολου του ωροσκοπιου- ωροσκοπος παρθενος- 10ος στους διδυμους) εναι σε συνοδο με τον ηλιο στον 7ο.
Παρ'ολα αυτα θελω βοηθεια,δεν βγαζω ευκολα ακρη:lost:...!
Παντως οχι δεν θελω μονο για ενα ετος...


Ο Δίας στον Καρκίνο είναι σε έξαρση πολύ καλός, δεν μας είναι αρκετός μόνο αυτός.

Για κάθε οίκο παίρνουμε τον κυβερνήτη της ακμής, βλέπουμε αν βρίσκεται στον ίδιο οίκο με αυτόν που εξετάζουμε ή σε κάποιο άλλο οίκο, σε ποιο ζώδιο και τι όψεις κάνει με τους άλλους πλανήτες.

Εντύπωση στο χάρτη σας μου κάνουν εκτός από το Δία και ο Ουρανός με τον Ποσειδώνα που σχηματίζουν Τ-τετράγωνο με τον Ήλιο και τον Ερμή κυβερνήτη του Ωροσκόπου.

Επίσης 6 πλανήτες στα Παρορμητικά, 6 πλανήτες κάτω του ορίζοντα, ένας Κρόνος που δεν σχηματίζει όψεις με τους άλλους πλανήτες.

Ο χάρτης σας μου δείχνει ότι επιζητείτε το ελεύθερο ωράριο και την ατομική πρωτοβουλία από κάτι πιο σταθερό ή εργασία σε άλλους. Τα σχέδιά σας θα πρέπει να βασιστούν σε ένα σωστό σχεδιασμό με ρεαλιστικά στοιχεία και όχι ρομαντικά και να οργανωθούν προσεκτικά.

Καλή σας επιτυχία !

Χρυσάνθη Σπίγγου
07-04-2012, 10:28 AM
Καλά όλα αυτά, αλλά να μην ξεχνάμε ότι στο χάρτη της xaraas ο Ερμής στον Κριό στον 8ο και συγκυβερνήτης του 9ου βρίσκεται σε όψη Yod με τον ωροσκόπο και τον Αρη στον Υδροχόο και τον Βόρειο Δεσμό, ενώ ο Ουρανός στον Αιγόκερω στον 4ο οίκο, αναλαμβάνει έντοντο ρόλο σε ότι αφορά γενικά τα μέσα, τους τρόπους κ.λ.π. της εργασίας της!

Επίσης η Αφροδίτη στον Υδροχόο στον 6ο και συγκυβερνήτη 1ου,8ου, 9ου σε όψη τετραγώνου με τον Πλούτωνα στον Σκορπιό όπως και ότι ο Ηλιος σχηματίζει τετράγωνο με τον Δία και τον Ουρανό, και 135ο με Πλούτωνα, σίγουρα θέλουν να πουν τα δικά τους, ενώ μάλλον αναζητούν και αυτοί οπωσδήποτε την ειδική αποκωδικοποίηση τους!

Αποψης μου είναι πως εάν και εφόσον δεν υπάρχουν κάποια πρόσθετα στοιχεία και πληροφορίες απο την πλευρά της ενδιαφερόμενης, πιθανόν σκόρπιες αν και καλώς εννοούμενες εκτιμήσει να την οδηγούν σε λάθος κατατόπια και φυσικά σε λανθασμένες εκτιμήσεις. Υπόψην ότι όταν ένα άτομο με έναν τέτοιο χάρτη θέτει μία τέτοια ερώτηση, θα πρέπει κανείς να είναι ήδη ιδιαίτερα υποψιασμένος (ας μου επιτραπεί παρακαλώ πολύ η έκφραση ) το γιατί καν διάκειται από την ανάγκη να ξέρει αν θα μεταβεί και θα εργαστεί στο εξωτερικό!

Ερευνώντας το οτιδήποτε πιστεύω πως πρέπει πρωτίστως να αναρωτιέται μέσα του σε ότι αφορά το υποσυνείδητο κίνητρο του ενδιαφερομενου. Αυτό είναι κάτι που μας βοηθά εξαιρετικά στο να μπούμε στον πυρήνα της εν λόγω θεματολογίας που το απασχολεί.

Γνώμη μου επίσης είναι πως όσο καλή προαίρεση και διάθεση να βοηθήσει και εάν έχει κανείς, δύσκολα μπορεί να ανταπεξέλει ουσιαστικά. Τουλάχιστον στον βαθμό εκείνο που η xaraa θα το ήθελε και θα το είχε ανάγκη!

Συγγνώμη που παρεμβαίνω έτσι, αλλά ας μεταφραστεί έστω ως ειλικρινές ενδιαφέρον και όχι ως εξυπνακισμός. Καλές και καλοδεχούμενες οι προσπάθειες, αρκεί σε αυτές να συμπεριλαμβάνονται υπόψη όλοι οι παράμετροι της δομής του εκάστοτε χάρτη.

Καλή σας μέρα

xaraa
07-04-2012, 12:46 PM
ο Ερμής στον Κριό στον 8ο και συγκυβερνήτης του 9ου βρίσκεται σε όψη Yod με τον ωροσκόπο και τον Αρη στον Υδροχόο και τον Βόρειο Δεσμό


η Αφροδίτη στον Υδροχόο στον 6ο και συγκυβερνήτη 1ου,8ου, 9ου σε όψη τετραγώνου με τον Πλούτωνα στον Σκορπιό


ο Ηλιος σχηματίζει τετράγωνο με τον Δία και τον Ουρανό, και 135ο με Πλούτωνα

Τι ακριβρως θελουν να πουν?:):lost:


Αποψης μου είναι πως εάν και εφόσον δεν υπάρχουν κάποια πρόσθετα στοιχεία και πληροφορίες απο την πλευρά της ενδιαφερόμενης, πιθανόν σκόρπιες αν και καλώς εννοούμενες εκτιμήσει να την οδηγούν σε λάθος κατατόπια και φυσικά σε λανθασμένες εκτιμήσεις.

Δηλαδη ποια αλλα στοιχεια χρειαζονται?


Υπόψην ότι όταν ένα άτομο με έναν τέτοιο χάρτη θέτει μία τέτοια ερώτηση, θα πρέπει κανείς να είναι ήδη ιδιαίτερα υποψιασμένος (ας μου επιτραπεί παρακαλώ πολύ η έκφραση ) το γιατί καν διάκειται από την ανάγκη να ξέρει αν θα μεταβεί και θα εργαστεί στο εξωτερικό!

Για ποιο βρε να ειναι υποψιασμενος...?:lost::)


..το υποσυνείδητο κίνητρο του ενδιαφερομενου..

?????....εδω και αν χαθηκα....


Συγγνώμη που παρεμβαίνω έτσι, αλλά ας μεταφραστεί έστω ως ειλικρινές ενδιαφέρον και όχι ως εξυπνακισμός.

Εννοειται ως ενδιαφερον!!!:D


ένας Κρόνος που δεν σχηματίζει όψεις με τους άλλους πλανήτες.

Απ'οσο ξερω,σχηματιζει οψη εξαγωνου με τηνν σεληνη(στους Ιχθυεις,7ο),με ανοχη 5 μοιρων..Τουλαχιστον αυτο μου δινει μια αισθηση αυτοπειθαρχιας και αυτοσυνεπειας(οταν με πιανει:p)..

lindaf
07-04-2012, 01:32 PM
Ο Κρόνος δεν σχηματίζει καμία όψη . Θέλεις να μας πεις τί δουλειά θα κάνεις για διευκόλυνση?
Και εγώ είμαι της γνώμης ότι πρέπει να εξεταστεί ο γενέθλιος ως προς τις τάσεις του

stavri1
07-04-2012, 01:34 PM
Μήπως θα μπορούσατε να γραψετε καποιες οικοθεσιες και όψεις πλανητών που να δείχνουν εγκατάσταση στο εξωτερικό?

xaraa
07-04-2012, 02:06 PM
Θέλεις να μας πεις τί δουλειά θα κάνεις για διευκόλυνση?

Παιδαγωγος:)


Ο Κρόνος δεν σχηματίζει καμία όψη.

Ωχχχχχ:(:shock:..κι ομως δεν το ειχα προσεξει!!

Χρυσάνθη Σπίγγου
07-04-2012, 05:42 PM
Αναφερόμενη στο να είναι κανείς υποψιασμένος, εννοώ πολύ απλά, εν εγρηγόρση. Τόσο όσο ώστε να μπει στην ψυχολογία, τα κίνητρα του, το τι τέλος πάντων είναι εκείνο που ωθεί κάποιον, π.χ. γενικώς και αορίστως να το πω, να θέλει να γίνει αεροπόρος και όχι τεχνολόγος τροφίμων, ή κομμώτρια και όχι αισθητικός.

Είθισται άλλωστε ο αστρολόγος να λειτουργεί κάπως σαν ντετέκτιβ, και αν θες και σαν λαγωνικό που πίσω από όσα λέγονται, όσα προσλαμβάνονται και όσα ο ενδιαφερόμενος εκθέτει για τον εαυτό του, να υπάρχουν και άλλα πράγματα που ο ίδιος να μην τα είχε αντιληφθεί, αλλά που η καταγραφή τους είναι εντελώς εμφανής στον χάρτη του. Τέλος αν θες αυτή η έκφραση τυγχάνει γλώσσα της αστρολογίας!

Και με άλλα λόγια, όλοι μας κουβαλάμε στο υποσυνείδητο μας και λίγο έως πολύ εσωτερικές ανάγκες που ενώ μας κάνουν να νιώθουμε ή και να πιστεύουμε ακλόνητα ότι ο τάδε ή ο δείνα δρόμος και εκείνη η επιλογή είναι η σωστή, κάτι άλλο μέσα μας έρχεται και αντικρούει αυτή την αίσθηση.

Αρα ο σύμβουλος είναι καλό να είναι κάπως "υποψιασμένος¨όχι με την έννοια της καχυποψίας προς εκείνον που πρόκειται να συμβουλέψει, αλλά σε εγρήγορση και εσωτερική αφύπνιση ώστε να τον αισθανθεί όσο γίνεται πιο καλύτερα. Τώρα το "βρε" σου που κολλάει και πόσο κόσμιο είναι, αυτό μόνον εσύ θα το κρίνεις.

Οπως ήδη και στο πρώτο δημοσίευμα εντελώς καλοπροαίρετα σου ανέφερα, οι ας το πούμε ιδιαιτερότητες και αν θες για να το πω όσο πιο απλά γίνεται τα αντικρουόμενα της όλης δομής του ωροσκοπίου σου, θεωρώ ότι δεν είναι θέμα για δημόσια συζήτηση εάν και εφόσον θέλουμε να είμαστε συνεπείς και σοβαροί προς το σκοπό που επιτελούμε.

Περί των όψεων που αναφέρω, ουσιαστικά αποτάνθηκα στα άλλα κορίτσια που αν δεν απατώμαι είναι σπουδάστριες και απλώς θέλησα να τους επισημάνω κάποιες παράπλευρες πέρα από εκείνες που οι ίδιες είχαν μελετήσει και λάβει υπόψη τους. Αυτό ίσα -ίσα με γνώμονα το ρητό που λέει οι Χιώτες πάνε δυό -δυό.................αν το έχεις ακουστά.

Ναι ο Ποσειδώνας σχηματίζει όντως όψη εξαγώνου με την Σελήνη, όπως βέβαια και το ότι ο ίδιος σχηματίζει όψη τριγώνου προς τον ωροσκόπο.

Ελπίζω αυτή τη φορά να έγινα κάπως πιο κατανοητή.

Καλό Σ/Κ

Υ.Γ. Εάν όλη αυτή η συζήτηση γινόταν σε ένα πιο προσωπικό επίπεδο λοιπόν, πριν σου απαντούσα το οτιδήποτε θα σε ρώταγα. Και τι είναι εκείνο που σε κάνει να θες να εργαστείς στο εξωτερικό; Π.χ. το γόητρο και το κύρος, η πιθανή καλύτερη καταξίωση, ίσως οικονομικοί ή άλλοι οικογενειακοί λόγοι, ένας έρωτας, η ανάγκη να γνωρίσεις ξένα μέρη, ή επειδή κάπου εκεί έξω βρίσκονται κάποια δικά σου οικεία πρόσωπα; Και πάει λέγοντας................... Γενικώς όπως σε όλα και για όλα, πρέπει να τηρείται μία σχετική τάξη και ένας βασικός ηθικός κώδικας. Η προστάσια και η διαφύλαξη της ιδιωτικότητας του ατόμου!
΄