PDA

View Full Version : Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΑ ΜΜΕ



lindaf
05-04-2012, 07:04 PM
Ψάχνοντας σήμερα ντοκιμαντερ στο internet σχετικά με την ιστορία της Αστρολογίας έπεσα σε video ενημερωτικής-ερευνητικής εκπομπής με αντικείμενο την Αστρολογία. Ξαναλέω , ερευνητική, έχει σημασία.

Το ξέρατε ότι τα ταλέντα που πρέπει να διαθέτει ένας ''έξυπνος'' αστρολόγος είναι η ευφράδεια, η κολακεία στον πελάτη , η καλή ψυχολόγηση του για να τον ''πιάσεις'',και φυσικά η... ασάφεια ώστε ότι κι αν πεις να αναγνωρίσει ένα κομμάτι του εαυτού του.
Καθόλου και απο κανέναν δεν αναφέρθηκε ότι ένας αστρολόγος πάνω απ' όλα πρέπει να διαθέτει γνώσεις αστρολογικές. Γνώσεις πολλές και διαφορετικές. Από ψυχολογικές και αστρονομικές μέχρι μαθηματικές. Όχι , δεν τέθηκε τέτοια περίπτωση!!
Κάποιες έρευνες που παρουσιάστηκαν αφορούσαν τα γενικά χαρακτηριστικά ζωδίου, όταν η αστρολόγος που μίλησε αναφέρθηκε στις ετήσιες προwλέψεις λέγοντας ότι είναι κάτι γενικό , δεν της δόθηκε καμία σημασία και δεν υπήρξε επεξήγηση.

Γενικότερα υπήρχε κλίμα απαξίωσης της Αστρολογίας με γελοία όμως επιχειρήματα που και ένας πρωτοετής μπορεί να αντικρούσει. Η μετάπτωση των ισημεριών και η αλλαγή των ζωδίων χρησιμοποιήθηκε ως επιχείρημα για την μη λειτουργία της όπως και το περηwόητο '' αν ξέρουν εκείνοι γιατί δεν φτιάχνουν τη ζωή τους????"

Και μετά απ' όλα αυτά έρχομαι να ρωτήσω '' Κάνεις ολόκληρη εκπομπή για την Αστρολογία ή wγαίνεις και μιλάς γι' αυτήν , και δεν ξέρεις γιατί μιλάς? Σου είπε κανένας ότι αν γνωρίζω αστρολογία θα φτιάξω τη ζωή μου? Θα γίνω πλούσιος μήπως? Διάσημος? Υγιής? Αυτό ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι σημαίνει? Γιατί δεν μπαίνεις στον κόπο να μάθεις τί είναι και μετά να έχεις άποψη αλλά και τα σωστά επιχειρήματα για να την αντικρούσεις?

Ίσως οι παλαιότεροι στο φόρουμ τα έχετε ξαναζήσει αυτά , για μένα ήταν η πρώτη φορά που είδα τέτοιο μεγάλο φιάσκο.

Τίνα Ζαχαριάδου
05-04-2012, 07:40 PM
Κοριστάκι μου στην αρχή είσαι ακόμη. Έχεις να δεις πολλά και ν' ακούσεις ακόμη περισσότερα.

Εμένα προσωπικά δεν ιδρώνει το αυτί μου!!!!!!!!!!!!!!!!

Χρυσάνθη Σπίγγου
05-04-2012, 07:46 PM
Ανοιξες πολύ μεγάλο και ναι μεν εύλογο ως προς τις αντιρρήσεις σου θέμα, αλλά αρκετά σύνθετο και πολύπλοκο για να εξηγηθεί και να αποσαφηνιστεί ικανοποιητικά.

Οι δικές μου ραδιοφωνικές και τηλεοπτικές εκπομπές -άλλες περιστασιακές και άλλες μόνιμες - ξεκίνησαν εν έτη 1989. Το πρώτο πράγμα που σου επιβάλλεται είναι ο χρόνος!

Το δεύτερο η εμπορικότητα. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που ικανοί και άξιοι αστρολόγοι όπως π.χ. ο Χρήστος Ντούβλης ίσα -ίσα για να αναφερθώ σε ένα από πολλά άλλα ονόματα, εγκατέλειψε το σπορ. Οπως και εγώ φυσικά.

Ομως καλώς ή κακώς, και πέρα και πάνω από ότι κρύβεται πίσω από κάθε μέσο μαζικής ενημέρωσης δεν είναι ούτε στο ελάχιστον δυνατόν ή εφικτό να εκπροσωπήσει την αστρολογία επάξια.

Η υπεραπλούστευση και η παραποίηση ήταν, είναι και θα είναι ίδιον κάθε ΜΜΕ αυτού του είδους και δη ενός είδους που μετράνε απλώς οι εντυπώσεις. Πάντως αντιστρόφως να σου πω, ότι όταν σε κάποια δική μου εκπομπή με ανοιχτή τηλεφωνική γραμμή κάλεσε μία κυρία και σκούζωντας σαν μαινόμενος Ταύρος, άρχισε να με βρίζει χυδαία και αυτό γιατί λέει ότι αφού δεν είμαι ικανή βάση αυτής της τέχνης να κερδίσω τον πρώτο λαχνό του λαχείου, τότε δεν δικαιούμαι να μιλάω για αστρολογία.

Το τι πότε και γιατί κανείς καταλαβαίνει τι, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Οταν πριν κάποιους μήνες δημοσιεύτηκε ένα άρθρο μου όπου ανέλυα όλες τις παραμέτρους για να μάθει κανείς αστρολογία, και καταλήγωντας πως η εκμάθηση της είναι μύηση και ως μύηση πρέπει κανείς να την προσεγγίζει, προσπεράστηκε και πήγε άπατο καθώς κανείς δεν το έλαβε υπόψην του. Αντιθέτως θεωρήθηκε μάλλον ιδιοτελής και εμπορική προσπάθεια εκ μέρους μου. Σκέψου πως κανείς μα κανείς, δεν μπήκε στο κόπο να εκφράσει έστω και την παραμικρή απορία.

Καταλήγωντας να πω πως όσο και εάν δεν μας αρέσουν αυτά ή τα άλλα, καλώς ή κακώς θα πρέπει κανείς ο ίδιος να επιλέξει και τι παρακολουθεί στην τηλεόραση, και τι διαβάζει, και τι είναι εμπορικό και τι ειλικρινές και τι όχι. Αρα το κρίσιμο σημείο είναι για όλα και όλους το κατά πόσο κανείς αγγίζει αυτά τα θέματα με ικανοποιητικά κριτικό μάτι ή όχι. Αλλά εκ των προτέρων σου λέω ότι η προχειρότητα δίνει και παίρνει!

Μία τέχνη όπως είναι η αστρολογία όταν και εφόσον ξεφεύγει από την μύηση δεν μπορεί παρά να υπόκειται και στα διάφορα δεινά ωσάν αυτά που διαπίστωσες εσύ και εν μέρει ανέφερα και εγώ.

Καλό σου βράδυ

hattie23
05-04-2012, 11:55 PM
Σωστα ολα αυτα ,ωστοσο δεν φταινε τα ΜΜΕ μονο .Πολλοι υποτιθεμενοι αστρολογοι αλλα ακομα και πραγματικοι αστρολογοι χρησιμοποιησαν τα ΜΜΕ με τετοιο τροπο ωστε ο μεσος ανθρωπος να θεωρει την αστρολογια κατι το οποιο συνδυαζεται με τον μεσαιωνα ,τον σκοταδισμο,τις μαγισσες και ολα αυτα τα εντελως εξω σπο την αστρολογια.

Θυμαμαι μεταμεσονυκτιες εκπομπες που εβλεπα τοτε στα πρωτα βηματα της ιδιωτικης τηλεορασης ,που παρουσιαζαν τους αστρολογους σαν το κατωφλι για να κυλησει καποιος στην αμαρτια.Το αστειο ηταν οτι το επομενο πρωι η καθε νοικοκυρα ακουγε και το ζωδιο της ,εκανε γυμναστικη και μαγειρικη στα τοτε πρωιναδικα .

Δηλαδη ,την αστρολογια την εχουν ειτε ως κατι το χαζοχαρουμενο ,τυπου καζαμια,να περνα το πρωινο ευχαριστα και ταυτοχρονα κατι το "κακο" η κατι που το χρησιμοποιουν οι τσαρλατανοι για να βγαλουν λεφτα.

Οχι οτι δεν υπηρχαν τετοια φαινομενα αλλα πραγματικα αν εισαι τοσο αφελης που πιστευεις οτι μια κυρια Τουλα απο τα Ταμπουρια λεει το φλιτζανι ,το χαρτι και το ζωδιακο κυκλο αμα λαχει ,φταιει η Τουλα να σε πιασει κοτσο ?

Οσο για το " γιατι δεν φτιαχνουν και εκεινοι την ζωη τους ?" ειναι ακριβως αυτη η στρεβλη διαφημιση που υπαρχει γυρω απο την αστρολογια .

Η αστρολογια δινει συμβουλες για την αυτοβελτιωση ,ωστε να εξελιξουμε το υλικο που εχουμε εμεις οι ιδιοι μεσα στο χαρτη μας .Δεν μπορει να μας συμβουλευψει ποτε θα κερδισουμε το λαχειο ,αν δεν υπαρχει αυτο μεσα στο χαρτη μας ,δεν μπορει ο αστρολογος να μας το δωσει οσο και αν δινει "τυχερους αριθμους". Ο αστρολογος μπορει να προειδοποιησει η να ετοιμασει καποιον για κατι "ασχημο" αλλα δεν μπορει να το σταματησει.

taurine
05-04-2012, 11:58 PM
Ψάχνοντας σήμερα ντοκιμαντερ στο internet σχετικά με την ιστορία της Αστρολογίας έπεσα σε video ενημερωτικής-ερευνητικής εκπομπής με αντικείμενο την Αστρολογία. Ξαναλέω , ερευνητική, έχει σημασία.

Το ξέρατε ότι τα ταλέντα που πρέπει να διαθέτει ένας ''έξυπνος'' αστρολόγος είναι η ευφράδεια, η κολακεία στον πελάτη , η καλή ψυχολόγηση του για να τον ''πιάσεις'',και φυσικά η... ασάφεια ώστε ότι κι αν πεις να αναγνωρίσει ένα κομμάτι του εαυτού του.
Καθόλου και απο κανέναν δεν αναφέρθηκε ότι ένας αστρολόγος πάνω απ' όλα πρέπει να διαθέτει γνώσεις αστρολογικές. Γνώσεις πολλές και διαφορετικές. Από ψυχολογικές και αστρονομικές μέχρι μαθηματικές. Όχι , δεν τέθηκε τέτοια περίπτωση!!
Κάποιες έρευνες που παρουσιάστηκαν αφορούσαν τα γενικά χαρακτηριστικά ζωδίου, όταν η αστρολόγος που μίλησε αναφέρθηκε στις ετήσιες προwλέψεις λέγοντας ότι είναι κάτι γενικό , δεν της δόθηκε καμία σημασία και δεν υπήρξε επεξήγηση.

Γενικότερα υπήρχε κλίμα απαξίωσης της Αστρολογίας με γελοία όμως επιχειρήματα που και ένας πρωτοετής μπορεί να αντικρούσει. Η μετάπτωση των ισημεριών και η αλλαγή των ζωδίων χρησιμοποιήθηκε ως επιχείρημα για την μη λειτουργία της όπως και το περηwόητο '' αν ξέρουν εκείνοι γιατί δεν φτιάχνουν τη ζωή τους????"

Και μετά απ' όλα αυτά έρχομαι να ρωτήσω '' Κάνεις ολόκληρη εκπομπή για την Αστρολογία ή wγαίνεις και μιλάς γι' αυτήν , και δεν ξέρεις γιατί μιλάς? Σου είπε κανένας ότι αν γνωρίζω αστρολογία θα φτιάξω τη ζωή μου? Θα γίνω πλούσιος μήπως? Διάσημος? Υγιής? Αυτό ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι σημαίνει? Γιατί δεν μπαίνεις στον κόπο να μάθεις τί είναι και μετά να έχεις άποψη αλλά και τα σωστά επιχειρήματα για να την αντικρούσεις?

Ίσως οι παλαιότεροι στο φόρουμ τα έχετε ξαναζήσει αυτά , για μένα ήταν η πρώτη φορά που είδα τέτοιο μεγάλο φιάσκο.

Μήπως ήταν σε κρατικό κανάλι της Β.Ελλάδας και προλόγιζε ένας καθηγητής?
Αν λέμε το ίδιο, το είδα κι εγω κι έφριξα.:mad:

maria76
06-04-2012, 12:08 AM
Πάντως τώρα που είπατε για τηλεόραση,κι εκεί που είχαμε μείνει στις προβλέψεις λίγο πριν βγει κάποιος να μαγειρέψει στις εκπομπές-άλλο θέμα αυτό,ο κόσμος πεινάει και στην tv όλη μέρα μαγειρεύουν..
..ανακάλυψα με χαρά πως με την συμπαθητική εκπομπή της η Αση Μπήλιου το έχει προχωρήσει όμορφα το θέμα της αστρολογίας.Τουλάχιστον για τον πολύ τον κόσμο που την παρακολουθεί,έχει κάνει ένα βηματάκι παραπάνω..
ξαφνικά τσεκάρεις ποιος πλανήτης είναι σε ποιο ζώδιο,και μια στιγμή ήρθαν κι οι προόδοι στην παρέα και άλλα πολλά.Μια εκπομπή της είδα και κατάλαβα πως η κοπέλα τουλάχιστον προσπαθεί με σεμνό,κατανοητό τρόπο και αργά βήματα να δώσει στον κόσμο να καταλάβει αστρολογία..
Δεν ξέρω τι ακροαματικότητες έχει αλλά μπράβο της..

χωριο
06-04-2012, 12:08 AM
Kαλησπερα. Οταν λεω πωs πιστευω στην αστρολογια,το πρωτο τουs επιχειρημα για να με αποτρεψουν ειναι το γιατι οι αστρολογοι δεν ειναι πλουσιοι αφου τα ξερουν ολα. Κουτοι και στενομυαλοι. Η μητερα μου στα 75 χρονια τηs εχει πιο ανοιχτο μυαλο απο αλλουs μικροτερουs σε ηλικια και γελαει γιατι οι ιδιοι ανθρωποι που αρνουνται και καλα την αστρολογια,τρεχουν στιs χαρτοριχτρεs , λεs κι αυτεs ειναι πλουσιωτερεs!!

χωριο
06-04-2012, 12:19 AM
Θα ηθελα να σαs ρωτησω κατι. Οι προβλεψειs στη τv.γινονται βαση ζωδιου, οποτε λογικα ειναι πολυ γενικεs. Eσειs οταν κοιτατε ενα χαρτη παιρνετε και αυτη τη παραμετρο? Ισωs θεωρησετε χαζη την ερωτηση μου,θα ηθελα να μου απαντησετε ομωs. Eυχαριστω.

taurine
06-04-2012, 01:49 AM
Πάντως τώρα που είπατε για τηλεόραση,κι εκεί που είχαμε μείνει στις προβλέψεις λίγο πριν βγει κάποιος να μαγειρέψει στις εκπομπές-άλλο θέμα αυτό,ο κόσμος πεινάει και στην tv όλη μέρα μαγειρεύουν..
..ανακάλυψα με χαρά πως με την συμπαθητική εκπομπή της η Αση Μπήλιου το έχει προχωρήσει όμορφα το θέμα της αστρολογίας.Τουλάχιστον για τον πολύ τον κόσμο που την παρακολουθεί,έχει κάνει ένα βηματάκι παραπάνω..
ξαφνικά τσεκάρεις ποιος πλανήτης είναι σε ποιο ζώδιο,και μια στιγμή ήρθαν κι οι προόδοι στην παρέα και άλλα πολλά.Μια εκπομπή της είδα και κατάλαβα πως η κοπέλα τουλάχιστον προσπαθεί με σεμνό,κατανοητό τρόπο και αργά βήματα να δώσει στον κόσμο να καταλάβει αστρολογία..
Δεν ξέρω τι ακροαματικότητες έχει αλλά μπράβο της..


Προφανώς ως Τοξότης, έχει την καλή διάθεση να μεταδώσει δυο πράγματα παραπάνω στο κοινό της, όσο φυσικά της το επιτρέπει το τηλε-αστρολογικό κατεστημένο.
Είμαι σίγουρη πως η εκπομπή της έχει μια αξιοπρεπή τηλεθέαση.

Χρυσάνθη Σπίγγου
06-04-2012, 10:26 AM
Καλημέρα χωριό,

Ετσι για να σου λυθεί και εσένα και όλων η απορία, να πω πως ιστορικά οι προβλέψεις αυτού του είδους ξεκίνησαν κάποτε - ημερομηνίες δεν θυμάμαι να σου πω - από μία εφημερίδα στην Αγγλία που ο αρχισυντάκτης της είχε την -κατά την γνώμη μου καλή -κακή ιδέα - να γράφει στην εφημερίδα του τις ημερήσιες προβλέψεις, βάση της καθημερινής κίνησης Ηλιου και Σελήνης.

Το κόλπο έπιασε και έκτοτε απανταχόθεν της γης καθιερώθηκαν οι ημερήσιες προβλέψεις.

Οταν εγώ επέστρεψα από την Αγγλία όπου σπούδαζα, μου έγινε πρόταση απο πασίγνωστη τότε εφημερίδα και ένα επίσης ευπρεπές περιοδικό να μεταφράζω τα αγγλικά κείμενα, και ατόφια όπως δημοσιεύονταν στο εξωτερικό - Αγγλία -Αμερική και Ελβετία - θα δημοσιεύονταν και στην Ελλαδα, και όλοι θα ήταν τρισευτυχισμένοι.

Ωστόσο δεν άργησα να διαπιστώσω πως γενικά η μία εφημερίδα και το καθένα περιοδικό παράφραζε και παράλαζε ελαφρώς το αρχικό κείμενο μίας άλλης εφημερίδας, και νάσου οι προβλέψεις να φιγουράρουν φαρδιά πλατιά σε κάθε έντυπο μέσο .

Ευρείας κατανάλωση περιοδικό κάνει ακόμα και σήμερα το ίδιο, ενώ όπου και εάν στρέψεις το βλέμμα σου, χάρην της εμπορικότητας, τόσο στα τότε και στα τωρινά 090 όσο και στα έντυπα αναλαμβάνει η κ. Κούλα, Μούλα, Σούλα και η καθαρίστρια από το Πακιστάν και πάει λέγοντας που μα με λίγη αντιγραφή με λίγη φαντασία, μα με λίγη σάλτσα, και έτοιμη η πρόβλεψη!

Στο βωμό του χρήματος -κάτι άλλωστε που πλέον διαπιστώνετε ευρέως και στο ιντερνέτ - όλα γίνονται και όλα παίζονται.

Γνώμη μου λοιπόν ήταν και είναι το ότι εάν ο αδαής θέλει και χρειάζεται και ο ίδιος λίγη σοβαρότητα και συνέπεια να κάνει το αυτονόητο για τον εαυτό του. Να ασκήσει ένα προσεχτικό και κριτικό μάτι μέχρις ότου αρχίσει να αντιλαμβάνεται και να κατανοεί ο ίδιος επακριβώς το πως να ξεχωρίζει τα χλωρά από τα ξερά και το αντίθετο.

Κλείνοντας να τονίσω πως η αστρολογία αναφέρεται στον ψυχισμό κάθε ανθρώπου, στις εκάστοτε ανησυχίες και ανάγκες του. Εφόσον λοιπόν αποτείνεται στον άνθρωπο για τον άνθρωπο η οποιαδήποτε κακή και αρνητική εκμετάλλευση της, θα την έχει στόχαστρο!

Συμπέρασμα. Διαβάζετε καλές βιλβιογραφίες ώστε μόνοι σας να μπορείτε να κρίνετε! Μην κινείστε μέσα από προχειρότητες και προπάντων μην πιστέψετε πως επειδή μάθατε ότι ο Κριός είναι αγροίκος και η Παρθένος στριμμένη και ο Λέων εγωκεντρικός, ότι ξέρετε αστρολογία. Η αστρολογία αυτή δηλαδή που δεν καταξευτιλίζεται στο βωμό του χρήματος μαθαίνεται εσαεί!

Με αυτό προς Θεού δεν θέλω να πω πως όταν κάποιος εκπαιδεύεται δεν θα είναι ποτέ σε θέση να πάει παρακάτω. Ομως το ρητό "διδάσκω αει διδασκόμενος"! είναι και πρέπει να είναι το κυρίαρχο κίνητρο κάθε καλού, ειλικρινούς και ευγενικού στην ψυχή και το νου εκφραστή της!

Καλή σας μέρα

χωριο
06-04-2012, 11:04 AM
Κα. Σπιγγου καλημερα σαs.Σαs ευχαριστω πολυ για την απαντηση σαs. Mε προλαβατε για τα 090 που χωριs υπερβολη εχουν δημιουργησει προβληματα σε αρκετεs γνωστεs μου. Ομωs εκτοs απο το ευαλωτο του χαρακτηρα τουs και οι τηλεοπτικεs εκπομπεs βαζουν το χερακι τουs γι αυτο. Οσο συμπαθειs κι αν μου ειναι ολοι οι επαγγελματιεs αστρολογοι τηs τv. θαπρεπε να βρουν η να απαιτησουν τηλεοπτικο χρονο για να εχουν τη δυνατοτητα να δωσουν το καλυτερο. Ειναι κριμα τετοια επιστημη θαλεγα εγω να μη χαιρει εκτιμησηs. Eυχομαι και ελπιζω να δημιουργησετε αστρολογικο καναλι!!!

Χρυσάνθη Σπίγγου
06-04-2012, 11:26 AM
Αλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας! Ε και τι είπες τώρα...............

Αν γινόταν στρολογικό κανάλι τότε ζήτω που καήκαμε. Είπαμε η αστρολογία είναι μυητικό εργαλείο και όχι προς κοινλή βρώση.

Να πεις τι, να παρουσιάσεις τι και πως πέρα από τα ήδη τετριμμένα.

Οι παρουσιάσεις αυτού του είδους είναι μόνο και μόνο για την κ. Αικατερίνη που μεταξύ κατσαρόλας και φακής, ακούει και καμιά κουβέντα για την αφεντιά της.

Καλά τα σκέφτεσαι και καλά τα ονειρεύεσαι αλλά πάμε για άλλα. Φιλιά

χωριο
06-04-2012, 11:35 AM
Εχετε δικιο,κουτο ηταν. Δεν σκεφτηκα τη κατσαρολα και τη φακη!!!

lindaf
06-04-2012, 04:14 PM
Το θέμα για εμένα είναι όντως πολυδιάστατο.

Το ευρύ κοινό πρέπει όντως να έχει μια κριτική στάση σε ότι του σερwίρουν τα ΜΜΕ, πώς όμως να το κάνει ευθύς εξαρχής όταν η ίδια η Αστρολογία χαλάει την εικόνα της?

Τι εννοώ? Για την Αστρολογία μέχρι και κάποιους μήνες πριν δεν είχα ιδέα. Ότι ήξερα γι' αυτήν ήταν ότι γνωρίζει όλος ο κόσμος, εwδομαδιαίες και ετήσιες προwλέψεις . Σαν ο μέσος άνθρωπος που δεν είχα ψάξει περισσότερο το θέμα, φυσικά και δεν τις εμπιστευόμουν. Αυτό έγινε όταν ήρθα σ' επαφή με την ουσία της Αστρολογίας και έμαθα για το προσωπικό ωροσκόπιο και στη δική μου περίπτωση έψαξα για να το μάθω αυτό, αφού στην ουσία ενημέρωση δεν υπάρχει πουθενά μιας και τα γενικά χαρακτηριστικά των ζωδίων και οι ετήσιες προwλέψεις κυριαρχουν και επισκιάζουν τα πάντα.

Η εμπορικότητα δυστυχώς χαλάει την ποιότητα, αυτό όμως στην ουσία κάνει ζημιά στο ίδιο το επάγγελμα και μακροπρόθεσμα και στην εμπορικότητα.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα ΜΜΕ χειρίζονται με απαράδεκτο τρόπο ( απο τα ελάχιστα που έχω δει ) την Αστρολογία και με προκατάληψη και ειλικρινά εκνευρίστηκα . Υπήρξε κάποια διαμαρτυρία ποτέ?

Wλέπω να διαφημίζονται τα 090 ( δεν έχω τίποτα μαζί τους) , να κυκλοφορούν δεκάδες περιοδικά που έχουν τις προwλέψεις σίγουρες και ''έγκυρες" αλλά οι προσπάθειες οι ενημερωτικές στο χώρο της αστρολογίας δυστυχώς είναι λίγες . Τουλάχιστον έχουμε το myhoroscope ( Σωκράτη ευχαριστούμε!!)

hattie23
17-04-2012, 12:54 AM
Εφαγα ενα φλας σημερα και σκεφτηκα να γραψω κατι ακομα σε αυτο το θεμα για να ακουσω τις γνωμες και των αστρολογων. Δεν σχετιζεται τοσο με τους αστρολογους της τηλεορασης αλλα πολυ συχνα ακουω τετοιες φρασεις απο τα χειλη τους ,προφανεστατα γιατι η δημοσια προβολη τους τους εκθετει πολυ περισσοτερο στα ματια του κοσμου αν αυτη αποδεικτει λανθασμενη και ισως γι αυτο να αναφερουν καποιες "δικαιολογιες " η μπορει να ειναι αληθεια ,δεν ξερω :confused:

Εχετε ακουσει τις φρασεις "η αστρολογια επηρεαζει το 70% αλλα το 30% ανηκει στον ανθρωπινο παραγοντα " η την αλλη φραση εξισου διασημης αστρολογου σε μεταμεσονυκτια εκπομπη που εδινε συνεντευξη του στυλ " υπαρχουν ακομα δυο πλανητες να ανακαλυπτουν ωστε να δινουμε το 100% της προβλεψης "

Ακομα και εγω που εχω ασχοληθει εντελως ερασιτεχνικα μου φανηκε εντελως ακυρη ,η σκεψη της . Αμα ηταν ετσι οι αρχαιοι που γνωριζαν μονο τους παραδοσιακους πλανητες θα επρεπε να μην ιδιαιτερη επιτυχια στην προβλεψη αφου θα τους ελειπαν οχι 2 αλλα 5 πλανητες !(οι εξωκρονιοι και 2 δυο που λεει εκεινη οτι δεν εχουν ανακαλυφτει μεχρι σημερα ).Και ομως ο κλαδος της ωριαιας ( την οποια αν και εχω κανει απειρους χαρτες ακομα δεν μπορω να την αποκρυπτογραφησω ) λειτουργουσε στους αρχαιους με ακριβεια .

Αλλα εμενα αλλο με προβληματιζει στα λεγομενα τους (ως αλλος απιστος Θωμας μια που πλησιαζει και η ερχομενη κυριακη ) . Οντως η αστρολογια δεν μπορει να προβλεψει επακριβως καποια γεγονοτα ? Θελω να πω ναι ,σε ενα χαρτη υπαρχουν "τασεις " να συμβουν ορισμενα πραγματα και πρεπει να γινουν καποιες διελευσεις κ.λ.π .

Ωστοσο ,προφανεστατα οταν υπαρχουν τασεις και καταλληλες διελευσεις πανω σε αυτες τις τασεις ,τοτε εμφανιζονται γεγονοτα ... Τοτε γιατι εμενα που φαινεται πολυ ακομα το ποσοστο της "ελευθερης βουλησης " του 30 %.

Πως γινεται ενας αστρολογος να βλεπει την "ταση " να προβλεπει ενα γεγονος και επειτα να "πετα" μεσα στα λεγομενα του ενα 30% ανθρωπινος παραγοντας ,οταν τελικα το "σιγουρο" δεν του βγαινει ?.Πιασε δηλαδη το αυγο και κουρευτω .

Καταλαβαινω οτι κανεις δεν εχει το αλανθαστο ωστοσο πρεπει να υπαρχει μια ωριμοτητα του αστρολογου απεναντι στο πελατη που συμβουλευει .

Δεν θυμαμαι ποιο μελος ειχε γραψει μια φορα οτι επισκεφτηκε αστρολογο και της ειχε πει οτι "δεν προκειται αν παντρευτει ποτε " και εκεινη τελικα παντρευτηκε και εκανε και 2 γιους ,αν θυμαμαι καλα .Αν πας σε εκεινη την αστρολογο ,που εδωσε εκεινη την προβλεψη ,η δικαιολογια της θα ηταν " 30% " η " δεν ειχε ανακαλυπτει ακομα ο φ87 πλανητης που εκανε εξαγωνο με την αφροδιτη ":p

Θελω να πω οτι πρεπει να υπαρχει μια ωριμοτητα στο θεμα της προβλεψης και να σταματησει αυτο το συστριγγλο λογω τηλεοπτικων εκπομπων που ο καθενας κανει τις δικες του αστρολογικες προβλεψεις ,θεωρει τον εαυτο του αυθεντια και μπορει μεσα στην γενικοτερη χαριτωμενια να παρει κοσμο στο λαιμο του .

Προσωπικα ,θελω να πιστευω οτι οντως εχουμε "ελευθερη βουληση " ακομα και αν οι επιλογες μας ειναι περιορισμενες και προκαθορισμενες κατα καποιο τροπο . Καλο ειναι λοιπον να τονιζεται οτι η αστρολογια δειχνει τασεις η υπαρχει πιθανοτητα λαθους στην προβλεψη ,οχι για να σωθει ομως ο αστρολογος απο τις ατυχες δημοσιες προβλεψεις του αλλα επειδη οντως υπαρχει μεσα στις προβλεψεις και η πιθανοτητα του λαθους .

Ιδιαιτερα στο κλαδο της πολιτικης ατρολογιας ,οι λανθασμενες προβλεψεις οδηγουν τους πολεμιους της αστρολογιας να κανουν παρτυ ,με οσα γραφονται η λεγονται .

Χρυσάνθη Σπίγγου
17-04-2012, 11:16 AM
hattie23 καλημέρα,

Πολύ εύλογες και οι απορίες σου και οι προβληματισμοί σου. Ωστόσο έχει πολλάκις ειπωθεί ότι παντού και πάντα και οπουδήποτε η εκλαίκευση ενός τόσο μεγάλου εύρους, πολυσύνθετου και πολύπλοκου θέματος όπως αυτο της αστρολογίας, είναι παντελώς αδύνατον να της κομιστεί η σοβαρότητα που ααιτείται.

Δεν είναι όμως τελικά να απορεί κανείς, καθώς σε όλα και για όλα υπάρχουν πάντα δύο όψεις.

Εκείνη της εμπορευματοποίησης, και της αντίστοιχης φυσικά επαισχυντίας, και η άλλη της μύησης και της βαθιά διείσδυσης, έρευνας και σοβαρής μελέτης.

Εναπόκεται στην κρίση του καθενός το ποιά οδό τελικά θα επιλέξει! Θα μπορούσα να σου εκθέσω ένα σωρό άλλες παραμέτρους των υπέρ και των κατά, αλλά επειδή δεν θα βγει άκρη, σου προτείνω να διαβάσεις ένα σχετικό άρθρο περί μυήσεως στην αστρολογία που είχα γράψει προ καιρού. Θα το βρείις στην βιβλιοθήκη της ιστοσελίδας. Ισως τότε καταλάβεις και πιθανόν να σου απαντηθούν αρκετές απο τις απορίες σου!

Φιλ - Χρ - Σπ

katiakiss
17-04-2012, 01:03 PM
Hattie23, καλημέρα και Χριστός ανέστη!

Το θέμα που θέτεις, είναι σοβαρό και πολυσυζητημένο. Για μένα, το να ασκεί κάποιος την αστρολογία επαγγελματικά, τον κάνει να μην ξεχωρίζει από όλους τους υπόλοιπους επαγγελματίες και φυσικά θα περίμενα από εκείνον να παρέχει υπηρεσίες αντάξιες της αμοιβής του. Ωστόσο, έχουμε δει κακούς επαγγελματίες σε όλα τα επαγγέλματα. Εγκληματικά αμελείς γιατρούς, ασυνειδήτους δικηγόρους, ανάξιους δασκάλους, πουλημένους πολιτικούς , βίαιους αστυνομικούς, διαπλεκόμενους δημοσιογράφους, ατάλαντους καλλιτέχνες και πάει λέγοντας.
Θα στο θέσω αλλιώς, για να προσπαθήσω να βάλω τους συνειρμούς σου σε ένα δρόμο διαφορετικής οπτικής.
Η πλαστική χειρουργική είναι ένας ιατρικός κλάδος πολύ σοβαρός και η ουσιαστική του χρησιμότητα είναι κυρίως να παρεμβαίνει σε σοβαρές, εκ γενετής δυσπλασίες ή βλάβες που έχουν προκληθεί μετά από ατυχήματα. Αν ρωτήσεις ένα νεαρό παιδί ποια νομίζει ότι είναι η δουλειά ενός πλαστικού, θα σου πει οι πλαστικές προσθετικής στήθους, τα λίφτινγκ και οι δεκάδες παρεμβάσεις για την βελτίωση της εμφάνισης. Πόσο ευσυνείδητος είναι ένας γιατρός που συναινεί να βάλει επιθέματα σιλικόνης στο στήθος μιας γυναίκας, όταν αυτά θα πρέπει να αφαιρεθούν μετά από 10 χρόνια και να τοποθετηθούν άλλα, σε μια εποχή που ο καρκίνος του στήθους θερίζει και τα επιθέματα σιλικόνης εμποδίζουν την έγκαιρη διάγνωση;
Η ματαιοδοξία μιας γυναίκας που θέλει να αποχτήσει το ιδανικό στήθος ή ενός άντρα που θέλει να απαλλαγεί από την «μπυροκοιλιά» , ευθύνεται για την απαξίωση και την εμπορευματοποίηση αυτού του τόσο σοβαρού κλάδου της χειρουργικής ιατρικής;
Αρκεί να σου πω ότι η πλαστική χειρουργική έκανε τεράστια άλματα κατά την περίοδο του Β παγκοσμίου πολέμου και μετά, λόγω της ανάγκης που είχε προκύψει από σοβαρές βλάβες , άμεσα συνδεδεμένες με την βιωσιμότητα των τραυματιών.
Η κακή χρίση της πλαστικής χειρουργικής και οι ασυνείδητοι γιατροί της, δεν αναιρούν την σπουδαιότητα του κλάδου.

Σκέψου λοιπόν, όταν σε ένα τόσο σοβαρό θέμα που άπτεται της υγείας μας, γίνονται τέτοια πράγματα, πόσα σηκώνει να γίνονται στην αστρολογία που δεν είναι ένα είδος πρώτης ανάγκης ή ζήτημα ζωής και θανάτου. Την αστρολογία την ασκεί επαγγελματικά το κάθε καρυδιάς καρύδι , χωρίς τις απαιτούμενες γνώσεις , πολλές φορές χωρίς καν την βασική μόρφωση. Όταν δεν υπάρχει ένας αρμόδιος φορέας που να θέτει αυστηρούς όρους και προϋποθέσεις άσκησης επαγγέλματος, θα πρέπει ο καθένας από εμάς να φέρεται ενήλικα και να προστατεύει τον εαυτό του.
Στην υπόθεση αυτή, υπάρχει ένα ισχυρό άλλοθι. Στο βαθμό που απευθύνεται κάποιος σε έναν αστρολόγο να του προβλέψει το μέλλον, ακόμα και αν ο αστρολόγος κάνει λάθος πρόβλεψη, το μέλλον θα έρθει και θα φέρει αυτό που ήταν να φέρει , έτσι κι αλλιώς.

Τα ποσοστά επιτυχίας μιας πρόβλεψης, είναι αστεία κατάσταση από μόνη της και χρησιμεύουν μόνο όταν η πρόβλεψη είναι ευτυχής. Δεν νομίζω να ενδιαφέρεται κανείς για το ποσοστό επιτυχίας πρόβλεψης μιας σοβαρής ασθένειας.
Όταν ένας αστρολόγος αποφαίνεται δογματικά ότι ο πελάτης του δεν θα παντρευτεί ποτέ και μένει σε αυτή την στείρα πρόβλεψη χωρίς εξηγήσεις, κατευθύνσεις και ανάλυση της ουσίας του όποιου προβλήματος, είναι ήδη άκυρος. Ωστόσο, για μένα είναι άκυρος και ο ίδιος ο πελάτης που πάει στον αστρολόγο για να δει αν και πότε θα παντρευτεί. Αυτό θα συμβεί όταν το άτομο είναι ώριμο και ικανό να δεσμευτεί. Αλλιώς, θα κάνει έναν κακό γάμο και θα ζει δυστυχισμένα, μέχρι να αποφασίσει να χωρίσει, αν μπορεί και δεν έχει δημιουργήσει στο μεταξύ υποχρεώσεις.

Η ανασφάλεια και ο φόβος για το μέλλον, είναι ο χειρότερος σύμβουλος για το θύμα της άγνοιας και ο καλύτερος σύμμαχος για τον ασυνείδητο αστρολόγο… Από οποιονδήποτε ασυνείδητο επαγγελματία.

Atrapos
17-04-2012, 03:00 PM
Συμφωνώ κι εγώ με τις προλαλήσαντες αλλά να προσθέσω ότι άλλο πράγμα είναι το «μυητικό ταξίδι» στην αστρολογία για το οποίο μιλάει η Χρυσάνθη, άλλο πράγμα είναι η αντιπαράθεση της στείρας πρόβλεψης με τις εξηγήσεις, κατευθύνσεις και αναλύσεις της ουσίας για την οποία μιλάει η Κάτια και τελείως άλλο πράγμα είναι η αστρολογία στην τηλεόραση.

Δεν είμαι ειδικός στα ΜΜΕ αλλά καταλαβαίνω ότι για να σταθεί μια εκπομπή θα πρέπει καταρχήν να απευθύνεται σ’ έναν χαμηλό μέσο όρο του τηλεοπτικού κοινού, αλλιώς θα γίνει ελάχιστα κατανοητή. Η άλλη προϋπόθεση είναι αυτός που εμφανίζεται σαν ειδικός να παραστήσει την αυθεντία, είτε το πιστεύει για τον εαυτό του είτε όχι. Νομίζω σε όλους τους κλάδους, και πάντως σίγουρα στην αστρολογία, κανείς δεν σταματάει ποτέ να μαθαίνει. Ωστόσο μπροστά στον τηλεοπτικό φακό δεν υπάρχουν περιθώρια κάποιος να αμφιβάλει, να μην είναι σίγουρος κλπ. Οφείλει να δίνει αυτό που θέλει το κοινό με σιγουριά και βεβαιότητα. Κι όταν αστοχεί στην πρόβλεψη, μοιραία να βρίσκει αστείες δικαιολογίες, όπως αυτές που ανέφερε η hattie23.

Αυτό ο συνδυασμός της κατ’ επίφαση αυθεντίας και του χαμηλού μέσου όρου στον οποίο απευθύνεται, τελικά καθορίζει την ποιότητα του τηλεοπτικού προϊόντος. Δεν το θεωρώ απαραίτητα κακό. Απλά αυτή είναι η αστρολογία της «διασκέδασης». Όπως σε μια παρέα μπορεί κάποιοι να συζητάνε αστρολογικά για την πλάκα τους χωρίς να έχουν καμιά «βαθύτερη γνώση», έτσι κι όταν κάποιος ανοίξει την τηλεόραση, συνήθως δεν αναζητάει την μόρφωση (και σίγουρα όχι τη μύηση) αλλά κάτι για να χαλαρώσει. Είναι κι αυτή μια ανάγκη που πρέπει να καλυφτεί. Το θέμα όμως είναι να μην μείνουμε εκεί.

Κατά τα άλλα, τα σχετικά με την «ελεύθερη βούληση» νομίζω συζητήθηκαν διεξοδικά στο θέμα του «Κάρμα».

Τίνα Ζαχαριάδου
17-04-2012, 03:17 PM
hattie 23 ποτέ μου δεν κατάλαβα αυτά τα ποσοστά και από πού προκύπτουν. Πάντα ήμουν της άποψης πως έγκυρες προβλέψεις δεν υπάρχουν, το έχω πει άλλωστε πολλές φορές και σε άρθρα μου και σε συζητήσεις μέσα στο φόρουμ.

Το να αναγνωρίζει ένα αστρολόγος το δυναμικό του καθενός και να μπορεί να "βλέπει" πως θα λειτουργήσει στα γεγονότα της ζωής είναι πολύ διαφορετικό από το να βλέπει τα ίδια τα γεγονότα. Ζητώ συγνώμη απ' όλους τους αστρολόγους (δεν εννοώ του σάιτ) αλλά όποιος ισχυρίζεται ότι μπορεί να προβλέψει 70 ή 80% ή τι άλλο νούμερο θέλει να βάλει, είναι είτε αλλαζόνας είτε δεν γνωρίζει τι του γίνεται.

Πως είναι δυνατό να προβλέψεις ένα γεγονός για παράδειγμα που άπτεται του Ήλιου όταν ο Ήλιος από μόνος του σημειοδοτεί τόσα πολλά; Χτυπιέται ο Ήλιος και δεν μπορεί ουσιαστικά κανείς από εμάς να σας πει, αν θα δημιουργηθεί πρόβλημα με τον πατέρα σας, τον σύζυγο σας, τον ίδιο σας τον εαυτό και φυσικά ότι άλλο κυβερνά μέσα στον χάρτη. Τώρα βέβαια αν κάποια δεν εχει σύζυγο ή πατέρα οι περιπτώσεις να χάσουμε την πρόβλεψη περιορίζεται. Έτσι με τρέλαναν και τρελαινόμουν κι από μόνη μου πριν από τρία χρόνια και κάτι περίπου, όταν δέχτηκα την επίθεση του Πλούτωνα.

Δεν ήξερα από που να προφυλαχτώ και φυσικά πρώτος στη λίστα εξόντωσης ήταν ο πατέρας μου αφού χτυπιόταν και ο άξονας 4ου/10ου. Οταν διαβάζω για έγκυρες προβλέψεις ανατριχιάζω ολόκληρη, αφενός γιατί κάποιοι αστρολόγοι το πιστεύουν, αφετέρου γιατί είναι υποχρεωμένοι να το τονίσουν αν θέλουν να εξακολουθήσουν να εργάζονται για το χ,ψ σαίτ, περιοδικό, 090 και πάει λέγοντας.

Μην ψάχνεις να βρεις ποιο ήταν το μέλος που του είχαν πει ότι δεν θα παντρευτεί, εγώ ήμουν. Οι περισσότεροι μου έλεγαν ότι θα παντρευτώ μετά τα 35 και βλέπουμε......μάλιστα κάποια άλλη μου είχε πει ότι δεν πρόκειται ν' αποκτήσω ποτέ παιδιά. Τώρα πως και γιατί δεν έχει σημασία, φαίνεται της είχε καθίσει βαρύς ο Ποσειδώνας στον 5ο σε τετράγωνο με τη Σελήνη μου που είναι κυβερνήτης του ωροσκόπου μου. Τον Δία μέσα στον 5ο που έβγαζε μάτι τον είχε παραβλέψει εντελώς...
Αυτά τα απόλυτα με χαλούν κι ευτυχώς τ' αποφεύγω γιατί πάντα έχω στο μυαλό μου πως κάθε ωροσκόπιο λειτουργεί μοναδικά και κατά περίπτωση.

Η μόνη έγκυρη τεχνική πρόγνωσης που υπάρχει είναι η ωριαία αστρολογία κι αυτή με προυποθέσεις. Ένα στοιχείο να εκτιμήσουμε λάθος , χάσαμε την πρόγνωση. Δεν θεωρώ σωστή την άποψη της αστρολόγου που "θέλει" να βρεθούν δυο ακόμη πλανήτες για να πετύχουμε στο 100% την πρόβλεψη, ωστόσο υπάρχουν πολλά που δεν έχουν διερευνηθεί ή που δεν έφτασαν στα χέρια μας με αποτέλεσμα κι εμείς οι ίδιοι να χάνουμε τα μπούσουλα και να αναρωτιόμαστε πως είναι δυνατόν.

Οσο για τους εξωκρόνιους στην ωριαία, ναι, γιατί να μην έχουν ιδιαίτερη επιτυχία οι αρχαίοι; τα ερωτήματα τους ήταν περιορισμένα. Φαντάζομαι ότι δεν είχε κανείς την απορία να μάθει πως θα πάει μια μεταμόσχευση, ή αν το σώμα του τάδε θα δεχτεί το μόσχευμα ή το πρόσθετο χέρι/πόδι που πρέπει να βάλει; Δεν φαντάζομαι επίσης να ρωτούσε κανείς πως θα πάει η ιστοσελίδα του, ή αν θα χαλάσει το φαξ του, για να ψάξει να βρει ο αστρολόγος τη θέση του Ουρανού μέσα στον χάρτη;

Αυτό βέβαια είναι άλλο θέμα που όμως σχετίζεται με τη σύχρονη αστρολογία μιας και τα πάντα εξελίσσονται. Για να επανέρθω, αυτό που χαρακτήρισες ως "σύστριγγλο" δεν προκειται να σταματήσει γιατί ο κόσμος δεν θέλει να σταματήσει. Κι όσο ο κόσμος τσιμπά θα εντείνεται και θα μπαίνουμε όλοι στο ίδιο σακί. Οποιος αντιδρά σ' όλο αυτό, είναι σπαστικός, άσχετος ή καχεντρεχής που θέλει να κατηγορήσει τους άλλους αστρολόγους για να δώσει άλλοθι στον εαυτό του, αφού ο ίδιος δεν είναι σε θέση να κανει πρόβλεψη.

Οσο όμως γίνονται αυτά, φυσικά οι πολέμιοι της αστρολογίας θα κάνουν πάρτυ και πολύ καλά θα κάνουν, με την προυπόθεση βεβαίως πως οι ίδιοι θα πρέπει να ξέρουν τι εννοούν όταν μιλούν για αστρολογία και δεν θα κάνουν γελοίες ερωτήσεις του τύπου "αφού είσαι αστρολόγος γιατί δεν είσαι πάμπλουτη;".

Η αστρολογία δεν είναι μόνο εργαλείο πρόβλεψης, είναι (κυρίως) εργαλείο αυτογνωσίας κι αυτό που οι αστρολόγοι θα έπρεπε να κάνουν, είναι να βοηθούν τον κόσμο να γνωρίσει τον εαυτό του, που και πως να διοχετεύσει το δυναμικό του. Ομως ελάχιστοι είναι εκείνοι που μας ζητούν κάτι τέτοιο αφού όταν θα πάει κάποιος σε αστρολόγο περιμένει να του πει, πόσα παιδιά θα κάνει, πόσο πλούσιος θα γίνει κτλ. Και μιας και το συζητάμε, ξέχασα τα φύλλα δάφνης, να θυμηθώ στο επόμενο ραντεβού που θα κλείσω να έχω μερικά δίπλα μου.

Τώρα θα με ρωτήσεις τι νόημα έχουν τα προγνωστικά συστήματα αφού δεν υπάρχουν έγκυρες προβλέψεις. Μέσα από τα διάφορα συστήματα μπορούμε να δούμε σε ποιους τομείς έχει την τάση κάποιος να προοδεύσει ή να δοκιμαστεί. Μπορούμε να δούμε πως θα "εργαστεί" και πως χειριστεί τα καλά ή τα κακά που θα προκύψουν. Ως ένα μεγάλο βαθμό μπορούμε να δούμε κάποια γεγονότα ως σενάρια/εκδοχές, αλλά να τα ταυτοποιήσουμε με πρόσωπα ή με συγκεκριμένες καταστάσεις, νομίζω πως είναι παρακινδυνευμένο και για εμένα προσωπικά, άστοχο.

Στην προηγούμενη ηλιακή μου επιστροφή είχα πολύ δύσκολο 11ο, το πρώτο που σκέφτηκα ήταν, "αμάν τι θα πάθουν οι φίλοι μου". Εκ των υστέρων έμαθα, "έχασα" την παιδική μου φίλη, κουμπάρα και νονά του παιδιού μου, όταν όμως είχα δει τους χάρτες μου, ήμουν σε θέση να γνωρίζω ποιος από τους φίλους μου θα δεχόταν τις δύσκολες επιρροές; Μπορούσα να ξέρω λεπτομέρειες; ούτε γνωριζα πως ήταν άρρωστη αφού μου το έκρυβε 7 ολόκληρα χρόνια.

Υπό αυτή την έννοια θα συμφωνήσω με την Κάτια πως είναι αστείο να μιλάμε για έγκυρες προβλέψεις και μάλιστα να δίνουμε και στατιστικά.

Χρυσάνθη Σπίγγου
17-04-2012, 04:21 PM
«Πρόβλεψη». Την χρησιμοποιούμαι δυστυχώς συχνά όλοι μας, αν και κατά την γνώμη μου είναι μέγα λάθος! Μιλάμε για "προβλέψεις" και δη του είδους - ίδιον ιδίως των τηλεοπτικών Άστρο –πατέρων - ο Κρόνος θα περάσει από επάνω μας, ένας χτυπημένος Δίας θα μας φάει λάχανο στο Καζίνο, και ένας ανάδρομος Ερμής θα μας εμποδίσει να πάμε τουαλέτα…….χα,χα,χα,, και όλα αυτά συνοδευόμενα από μία κακό δεισιδαιμονία άνευ προηγουμένου.

Αν θα θέλαμε να είμαστε ειλικρινείς και αληθινοί πρώτα από όλα προς τους εαυτούς μας όμως, κανονικά δεν θα έπρεπε κανείς μας να διανθίζει οποιαδήποτε λεκτική αστρολογική διατύπωση με την λέξη "πρόβλεψη"!

Η αστρολογία είναι ένα πολύ σωστά και ευφυέστατα οριοθετημένο με αρχές και κανόνες σύστημα "πρόγνωσης"! Μίας γνώσης δηλαδή που όταν και εφόσον έχει κανείς εντρυφήσει και μυηθεί ή έχει δεχτεί να μυηθεί -και όχι να κάνει ψώνια λαϊκής αγοράς ως είθισται -, που αφορά αποκλειστικά την αυτογνωσία με Α κεφαλαίο.

Να ξέρει και να κατανοεί κανείς αλλά και να έχει μάθει να αποδέχεται και να συμφιλιώνεται με την ιδέα, ότι ως Λέοντας χρειάζεται θαυμασμό, και ότι μέσα από αυτήν του την ανάγκη το τι επιπτώσεις ή αντίθετα θα έχει ίσως στην ζωή του.

Ένας Κριός αν δε μπει σε μάχες, τσακωμούς, διαφωνίες και αψιμαχίες δύσκολα κατανοεί το πως να κερδίσει τους δικούς του πόντους στην μάχη της ζωής, ή αντίθετα να διεκδικήσει το όποιο μερίδιο του στον αγώνα της ζωής ή εάν η αγωνιστικότητα του θα τον ενισχύσει στο να διεκπεραιώσει τα εγχειρήματα του!

Κοινώς αν προγνώσεις ξέρεις και που, και πως και γιατί θα κερδίσεις το δικό σου πνευματικό ή το ψυχικό πεδίο που σου αναλογεί και για το οποίο ενσαρκώθηκες σε αυτή την γη.

Όμως όπως πολύ σωστά είπε η Κάτια, ο φόβος από το άγνωστο, μας παρεκτρέπει σε σημείο να πιστεύουμε ότι μπορούμε ή μπορεί κάποιος για εμάς να ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ!

Εμείς οι ίδιοι εν κατακλείδι χτίζουμε-γκρεμίζουμε τους πύργους του άγνωστου και αχανούς μας γίγνεσθαι. Όμως ο εχθρός είναι από πάνω υπό μορφή πλανητών! Τι να σου κάνουν κανόνια τότε; Στο τέλος - τέλος εάν κάποιος από εμάς, βάση του μετεωρολογικού δελτίου ξέρει ότι θα βρέχει καταρρακτωδώς και εκείνος κλείνεται σπίτι του, αφήνοντας την μόλυνση του δοντιού να πάρει διαστάσεις, αντί να πάει στο γιατρό, σίγουρα δεν φταίει το δελτίο, αλλά η ευπιστία του και το ξερό του το κεφάλι και φυσικά η ανακολουθία του να πιστέψει ότι με βροχή δεν μπορεί η δεν πρέπει να βγει έξω με ομπρέλα!

Εν κατακλείδι όπως η ζωή έχει τις ιδιαίτερες παραμέτρους της, έχει και η ψυχή μας, αλλοίμονο μας που πάμε και που θα αφήσουμε να μας πάνε οι εργατοπατέρες των ΜΜΕ. Και αν η ψυχή και το πνεύμα μας θέλει να πιστεύει ότι προσκυνώντας εικόνες εκτελεί το ιερό του καθήκον προς το θείο, ή ότι βάζοντας δυο –τρεις πλανήτες στη «χύτρα» έχει μάθει το χάρτη του, την ψυχή την ύπαρξη του και τον προορισμό του, εννοείται ότι έχει αναγάγει την αστρολογία σε είδος γρήγορου Fast Food!

Αμ δε. Αν δεν μπεις στα στενότερα σοκάκια ψυχής, νου και υποσυνειδήτου, αγόρασε το CIAO και μάθε τι σου μέλλει να ΠΑΘΕΙΣ! Μόνο να πάθεις………………..


Φιλ – Χρ –Σπ

Βασιλης Παπαδολιας
18-04-2012, 11:49 AM
Το θέμα της προβολής και της δημοσιότητας είναι μεγάλο. Προσωπικά δεν βιάζομαι να καταδικάσω εκπομπές ούτε 090. Από το 090 είχα τις πρώτες μου επαφές με αστρολόγο, που μαζί με την πρόβλεψη μου μάθαινε πώς να αξιολογώ και τις όψεις. Καθένας έχει πάντα περιθώρια επιλογών σε ότι κι αν κάνει. Μπορεί να κάνει εκπομπή στο χειρότερο κανάλι κι εκεί ακόμη να έχει περιθώρια. Αρκεί να έχει προσωπικές αντιστάσεις. Αυτό που συνήθως δημιουργεί πρόβλημα είναι το θάμπωμα από τη δημοσιότητα. Όταν κανείς θαμπώνεται από την αναγνώριση, τότε είναι που ξεχνάει αυτό που υπηρετεί. Όταν κατανοεί ότι η δημοσιότητα είναι κι αυτή μία διέλευση και κάποτε θα περάσει, κοιτάζει απλά να κάνει ότι καλύτερο μπορεί όσο διαρκεί η ευκαιρία του. Βλέπουμε και στην πολιτική πώς άνθρωποι άλλοτε πανίσχυροι οδηγούνται τώρα στον Κορυδαλλό. Όταν πέρασαν τα όρια της ευπρέπειας και διέπραξαν αυτό που οι πρόγονοι μας έλεγαν ύβρι. Αν κάποιος είναι σωστός επαγγελματίας, μπορεί να δουλέψει και στο γυαλί. Κι όταν νιώσει ότι αλλοτριώνεται να ξαναγυρίσει εκεί που ήταν πριν. Όλα είναι μες στο πρόγραμμα. Υπήρξαν εκπομπές σαν αυτή που έκανε ας πούμε κάποτε στο Κανάλι 10 η Γεωργία Κουμπούνη (που δεν ήταν βέβαια αυστηρά αστρολογική) που ήταν θαύμα να τις παρακολουθείς. Όπου κι αν βρίσκεσαι πρέπει να το παλεύεις. Και να θυμάσαι ότι πάντα έχεις περιθώρια επιλογών. Έστω και αν είναι μικρά, τα έχεις.