PDA

View Full Version : Τα καλλυντικά στην εποχή που έρχεται



joly
29-03-2012, 10:26 PM
Θα ήθελα να ξέρω πως θα εξελιχθεί από δω και πέρα η τάση που θα επικρατή στην αγορά για τα καλλυντικά. Αν θα παραμύνουν οι μεγάλες εταιρίες του τύπου DIOR,YSL,LANCOME,ESTEE,CLINIQUE..αν θα έχουμε αλλαγές τι τάσεις θα επικρατούν και τι καταστήματα θα υπάρχουν(μεγάλα ή μικρά σε στυλ μπουτίκ).Αν επίσης ο κόσμος θα προτιμάει αυτά που θα συνταγογραφούνται από δερματολόγους και πλαστικούς..παρά τα γνωστά.Τι το προτοποριακό θα μπορεί να γεννηθεί.;)

Χρυσάνθη Σπίγγου
29-03-2012, 10:43 PM
Επιστροφή στην παράδοση και τα σπιτικά καλλυντικά!

Εγώ τουλάχιστον αντί κρέμα χεριών ή ποδιών χρησιμοποιώ λεμόνι όπως έκανε η καλή μου η μανούλα. Πράσινο σαπούνι ελιάς και τι στο κόσμο. Αρώματα από καλούς και άξιους φαρμακοποιούς που τα φτιάχνουν έναντι ολίγων χρημάτων.

Ελάχιστοι θα είναι εκείνοι που θα μπορούν έστω και εάν διακαώς θα το επιθυμούν να συνεχίσουν να υποστηρίζουν με το φτωχό πλέον βαλάντιο την πλουτοκρατία των βιομηχάνων αυτού του χώρου.

Και καλά θα κάνουν. Ηδη τώρα, αρκεί μία βόλτα, μία μικρή έρευνα για να καταλάβει κανείς το τι παιχνίδια παίζονται.

Ειδικά σε ότι αφορά τα ευρείας κατανάλωσης καλλυντικά προιόντα!

*alkmini
30-03-2012, 12:23 AM
Σήμερα το απόγευμα είχαμε αυτή ακριβώς τη συζήτηση με μία φίλη μου. Βρήκε ένα δείγμα σέρουμ σε εφημερίδα και μου έλεγε πόσο καλή είναι η συγκεκριμένη επώνυμη εταιρία και ειδικά αφού δίνει δωρεάν δείγματα.

Κάνοντας μία έρευνα αγοράς είδα ότι το συγκεκριμένο σέρουμ 30 ml κοστίζει 120 ευρώ και τα 50 ml περίπου 150. Μα για όνομα του Θεού !!!! Υπάρχουν γυναίκες σήμερα που σέβονται τον εαυτό τους και θα διαθέσουν το τεράστιο αυτό ποσόν για 30 και 50 ml? Το καταλαβαίνω να το κάνει κάποια που θέλει να πετάξει τα χρήματά της. Μόνο έτσι.

berlioz
30-03-2012, 01:18 AM
Ας ελπίσουμε η καινούρια τάση να είναι η φυσική ομορφιά και η αλήθεια των προσώπον :o

taurine
30-03-2012, 02:04 AM
Την ανάγκη για εμπορευματοποίηση των καλλυντικών, πιστεύω πως την επέβαλλε ως "μόδα" ο Ποσειδώνας στο Λιοντάρι, στην εξαρσή του,από τη δεκαετία του ΄20 και μετά.
Τη μαζική βιομηχανοποίησή τους και την ταυτόχρονη εξάπλωση προιόντων για φροντίδα και υγιεινή προσωπου και σώματος, ανελαβε μερικά χρόνια αργότερα η θέση του στην Παρθένο.

Αργότερα στο Ζυγό, μεγαλούργησε, ειδικά από το τέλος του β' παγκοσμίου πολέμου και μετά,όπου η γυναίκα μπήκε ενεργά στο χώρο αυτό, ως επιχειρηματίας, ως εργαζόμενη και ως πελάτισσα.

Την επανασταση στα υλικά αλλά και στα "μυστικά" που έχει κάθε προιόν, μάλλον θα πρέπει να τα αναζητήσουμε στον Πλούτωνα, ειδικά μετά την είσοδό του στην Παρθενο τη δεκαετία του 60.

Χρυσάνθη Σπίγγου
30-03-2012, 09:27 AM
Tο πιο οξύμωρο στην όλη υπόθεση είναι ότι στην φιλοσοφία πολλών γυναικών επικρατεί η αίσθηση πως όσο πιο επώνυμο, και οσο πιο ακριβό τόσο πιο καλό και πιο αποδοτικό!

Ομως δεν είναι έτσι. Οταν ζούσα στην Γερμανία και ο σύζυγος συνεργαζόταν με διάφορες εταιρείες ευρείας κατανάλωσης και επισκεπτόμουν μαζί του τα εργοστάσια παραγωγής -π.χ. Νιβέα 1970 -1975 - τρελαινόσουν όταν μάθαινες το πραγματικό κόστος στην πηγή σε σύγκριση με εκείνο της λιανικής!

Σήμερα υπάρχουν αλυσίδες επώνυμων σουπερ μάρκετ που πουλούν τα αρώματα όλων των επώνυμων εταιρειών έναντι 9 Ε τα 50 ml.

Πλην από το φιαλίδιο καμία διαφορά. Σιγά μην κάτσει ο πολύ κόσμος που τρέχει έτσι και αλλιώς στην κεντρική αγορά για τα πιο απαραίτητα της επιβίωσης του, να αγοράζει τα πανάκριβα τους!

Και μακάρι να μας γίνει όλων μας συνείδηση πως όλη αυτή η φιλοσοφία της υπερκατανάλωσης δεν μας οδήγησε πουθενά αλλού παρά μόνον στην τωρινή αβάσταχτη ανέχεια.

Καλή μέρα σε όλους σας

joly
30-03-2012, 09:43 AM
taurine μπορείς να υπολογίσεις;βαση του Ποσειδώνα και του πλούτωνα από δω και πέρα πια θα μπορούσε να είναι η εξέλιξη των καλλυντικών και τη μορφή θα μπορούσε να έχουν τα καταστήματα;;Είναι η δουλειά μου και αγχώνομαι....:lost:

taurine
30-03-2012, 02:21 PM
taurine μπορείς να υπολογίσεις;βαση του Ποσειδώνα και του πλούτωνα από δω και πέρα πια θα μπορούσε να είναι η εξέλιξη των καλλυντικών και τη μορφή θα μπορούσε να έχουν τα καταστήματα;;Είναι η δουλειά μου και αγχώνομαι....:lost:

Όπως ανέφερε και η Κα Σπίγγου παραπάνω, η τωρινή θέση του Πλούτωνα στον Αιγόκερω, έρχεται να μας διδάξει -μεταξύ άλλων με άκομψο τρόπο- την ολιγάρκεια, την εγκράτεια, και την ΙΕΡΑΡΧΗΣΗ των αναγκών.

Βέβαια, για πιο συγκεκριμένες προσωπικές προβλέψεις, οι επαγγελματίες του σάιτ, σίγουρα μπορούν να σε κατευθύνουν.
Αυτό που χρειάζεται να έχεις στα χέρια σου είναι μια όσο το δυνατόν ακριβέστερη ώρα γέννησης, ωστε γαι αρχή να συνδυαστεί γενέθλιος και προοδευτικός χάρτης.

Καλή τύχη σου εύχομαι, γιατί μεταξύ μας, όλες μας καταβάθος λατρεύουμε τα καταστήματα καλλυντικών!:love:

Katerina Paraskevopoulou
30-03-2012, 07:25 PM
Τα καλλυντικά είναι σήμερα μία από τις πιό κερδοφόρες επιχειρίσεις στον κόσμο. Δεν γνωρίζω πώς ακριβώς δραστηριοποιείσαι αγαπητό μέλος joly, αλλά η πώληση των καλλυντικών δεν θα σταματήσει ποτέ. Τα ακριβά άλλωστε από την αρχαιότητα ήταν προνόμιο των πλουσίων. Τώρα που θα ξαναγίνουμε όλοι φτωχοί, δούλοι και δουλοπάροικοι, οι πλούσιοι πάντα θα αγοράζουν όπως και οι νέοι και όσοι θέλουν να δείχνουν νέοι και θα θέλουν να ενισχύσουν την ομορφιά τους και την αυτοπεποίθησή τους. Όλοι δηλαδή......:D Μπορεί μόνο να αλλάξει και να μετασχηματιστεί η διάθεσή τους.

Πράγματι το κόστος πρώτων υλών είναι μηδαμινό, αλλά αυξάνει η τιμή από τους μεσάζοντες αλλά και το μότο ακριβό ίσον ποιοτικό.

Η ομορφιά και η αυτοεκτίμηση στην υπηρεσία της Αφροδίτης, όσο υπάρχει ανθρώπινο γένος θα πωλούνται και καλλυντικά όλων των βαλαντίων.

Πανάκριβα στις βασιλοπούλες, οικονομικά στους κρατούντες, φτηνά στους μη έχοντες.

Και κάτι τελευταίο...μπορεί η Κατίνα στο μπωτέ της στην Σμύρνη να έκανε αγνά καλυντικά από αληθινή κρέμα και κερί αλλά τώρα όλα είναι χημικά και γενόσημα και μας δουλεύουν. Τα αγγουράκια για τα μάτια γεμάτα ορμόνες, τα γιαουρτάκια από σκόνη γάλα και το μέλι κι εγώ δεν ξέρω τι..... Το δε λεμόνι και το λαδάκι και το κρασάκι αν ξαναπάμε στο χωριό και τα φτιάχνουμε μόνες μας να τα ακουμπήσουμε στο ευαίσθητο δερματάκι μας...... Γιατί αν είναι εισαγωγής και όχι ντόπια αλοίμονό μας.....:p

Χρυσάνθη Σπίγγου
31-03-2012, 02:18 AM
Joy, και κάτι ακόμα. Σιγά μην αφήσουν οι πολυεθνικές να τους φύγουν τα κεφάλαια από τα χέρια τους.

Αν εσύ ανησυχείς μία εκείνοι ανησυχούν μύριες φορές. Και επιπρόσθετα είμαι της άποψης πως όχι μόνο δεν παραιτηθεί ο κόσμος από τα καλλυντικά, αλλά και ότι όλες οι εταιρείες έχουν σηκώσει τα μανίκια ψηλά και ήδη ετοιμάζουν τις καινούριες καμπάνιες τους!

Κοιμήσου ανάλαφρα, σκέψου όσο πιο αισιόδοξα και θετικά γίνεται και όλα να ευχηθούμε όλοι μας ότι θα πάνε κατ'ευχήν.