PDA

View Full Version : Τι συνέβαινε στον κόσμο όταν γεννηθήκατε;



Βασιλης Παπαδολιας
26-03-2012, 12:20 PM
Λέγεται στην Αστρολογία ότι το μεγάλο δεν είναι άσχετο από το μικρό. Με την έννοια αυτή το τι συνέβαινε την ώρα που γεννηθήκαμε στον κόσμο δεν είναι ίσως άσχετο με τη δική μας προσωπικότητα. Έχετε σκεφτεί ποτέ τι συνέβαινε στον κόσμο τη στιγμή που γεννηθήκατε; Τη μέρα, το μήνα, το έτος; Πιστεύετε ότι μπορεί να σας έχει επηρεάσει αυτό άμεσα ή έμμεσα στη ζωή σας; Χωρίς να το ξέρετε ως τώρα; Αν π.χ. γεννηθήκατε μια χρονιά ενός σημαντικού γεγονότος (π.χ. μία μεγάλη νίκη της χώρας ή μία χρονιά που έγινε ένας σημαντικός σεισμός) δε θα έχει επίδραση πάνω σας;

Στις αστρολογικές σχολές μέρος της άσκησης των σπουδαστών είναι να μάθουν να αναγνωρίζουν τέτοιες συνάφειες στο χάρτη τους. Μεταξύ της συμπεριφοράς τους αλλά και γεγονότων που συνέβησαν στην εποχή τους.

Σας περιγράφω μία δική μου κατάθεση, όταν μου ζητήθηκε και μένα κάποια στιγμή να περιγράψω το περιβάλλον που γεννήθηκα. Όσοι ενδιαφέρεστε, πάρτε τη σκυτάλη. Είναι μία διαδικασία από την οποία μπορούμε να μάθουμε πολλά.

Το 1971 η Ελλάδα ήταν στη μέση μιας στρατιωτικής Χούντας. Γεννήθηκα στις 26 Ιουνίου. Τα πιο κοντινά γεγονότα της εποχής για την Ελλάδα ήταν:

- Σε διεθνές επίπεδο η Greenpeace ιδρύθηκε το φθινόπωρο του 1971
- Κατά την αμερικανική προεδρία του Νίξον οι ΗΠΑ αφήνουν τη συμφωνία του Bretton Woods και αφήνουν το νόμισμά τους να υποτιμηθεί. Πόλεμοι συναλλάγματος αρχίζουν. Οι αραβικές χώρες επενδύουν σε χρυσό, ο χρυσός αυξάνεται προς το δολάριο, τα νομίσματα που συνδέονται με χρυσό επίσης γίνονται ακριβότερα
- Το 1971 βρίσκεται επίσης στη μέση των διώξεων που το κράτος ασκεί έναντι τρομοκρατικών οργανώσεων στη Γερμανία και την Ιταλία. Τα πρώτα μέλη της Baander Μάινχοφ σκοτώνονται στη Γερμανία και τα πρώτα μέλη των Ερυθρών Ταξιαρχιών στην Ιταλία οδηγηθούνται στη δικαιοσύνη.
- 3 Ιουλίου: Ένα βραβείο από το Βαλκανικό Πρωτάθλημα ποδοσφαίρου κερδίζει η Εθνική Ομάδα Ποδοσφαίρου της ηλικίας κάτω των 21 ετών.
- Η στρατιωτική χούντα είχε επαινεθεί από τους Times του Λονδίνου για την καλύτερη διεθνώς αντιπληθωριστική πολιτική.
- Η χούντα μπορεί να καταπιέζουν τους ανθρώπους πολιτικά, αλλά μεταξύ 1970 και 1972 το ακαθάριστο εισόδημα αυξάνεται με το δεύτερο καλύτερο ποσοστό στον κόσμο? Μόνο η Ιαπωνία ήταν καλύτερα (για να μην παρανοήσει κανείς δεν είμαι πολιτικός οπαδός της Χούντας)
- Τον Μάρτιο μια απογραφή πραγματοποιήθηκε στη χώρα και βρήκε ως πληθυσμό στη χώρα περίπου 8,7 εκατομμυρια Έλληνες
- Το 1971 η γερμανική εταιρεία Miele, η οποία παράγει ηλεκτρικό εξοπλισμό ξεκινά τις δραστηριότητές της στην Ελλάδα. Άλλες ξένες εταιρείες ιδρύουν επίσης υποκαταστήματα στην Ελλάδα επενδύοντας σε ένα περιβάλλον που φαίνεται πολλά υποσχόμενο οικονομικά. Ένας Έλληνας επιχειρηματίας, ο Λαϊόνπουλος πείθει της Steyr Σουηδίας να δημιουργήσει το πρώτο εργοστάσιο αυτοκινήτων στην Ελλάδα.
- Ίσως η μεγαλύτερη εκδήλωση ήταν η συμμετοχή του Παναθηναϊκού τον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Ολλανδίας απέναντι στον Άγιαξ. Αυτό έγινε στις 2 του Ιούνη.
- Τον Σεπτέμβριο του 1971 ο Γιώργος Σεφέρης, ένα πρώην διπλωμάτης από τη Μικρά Ασία και παγκοσμίως διάσημος ποιητής, μετά το βραβείο Νόμπελ το 1963, πεθαίνει. Η κηδεία του ήταν το πρώτο σημείο αντίστασης εναντίον της χούντας, μετά την περίφημη δήλωσή του το 1969, όπου σε μια μοναδική δημόσια συνέντευξη στο BBC δηλώνει ότι, ως ένδειξη διαμαρτυρίας θα σταματήσει την εκδοτική δραστηριότητα από τώρα και στο εξής και θα παραμείνει "ήσυχος".
- Την ίδια χρονιά, ο άλλος μεγάλος Έλληνας ποιητής, επίσης νομπελίστας, Οδυσσέα Ελύτης, επιστρέφει στην Ελλάδα και αρνείται την παραλαβή του Βραβείου Λογοτεχνίας από την Χούντα. Οι δύο αυτές τοποθετήσεις ήταν πολύ πιο μπροστά την ώρα τους, δεδομένου ότι θα χρειαστούν τουλάχιστον άλλα δύο χρόνια για τον ελληνικό λαό να αρχίσει πραγματικά διαμαρτυρία ενάντια στη χούντα.
- Η πρώτη πλατφόρμα για την άντληση πετρελαίου έγινε στην Ελλάδα το 1971 κοντά στο νησί της Θάσου. Λειτουργεί μέχρι σήμερα.
- Αν και οι επενδύσεις αυξήθηκαν, η χούντα επιτρέπει στον νόμισμα να πέσει στις διεθνείς αγορές προκειμένου να καταστεί το νόμισμα ακριβό μετά την απόφαση των ΗΠΑ να εγκαταλείψει τη συνθήκη του Bretton Woods. Σε ένα χρόνο η σχέση με την χρυσή λίρα πολλαπλασιάζεται επί 4. Μετά από αυτό η χρηματιστηριακή αγορά γίνεται ενδιαφέρουσα για παιχνίδι, δεδομένου ότι θα μπορούσε κανείς να ασχοληθεί με τις συναλλαγματικές ισοτιμίες και να κάνετε κάποια χρήματα.
- Οι πρώτες πιτσαρίες ανοίγουν στην Ελλάδα
- Η Ελλάδα επισημοποιεί τις σχέσεις με την Αλβανία. Ήταν σε εμπόλεμη κατάσταση από το 1940. Η κατάσταση του πολέμου ακυρώθηκε μετά από μερικές δεκαετίες, αλλά οι επίσημες σχέσεις αρχίζουν το 1971.

Από τα παραπάνω γεγονότα προκύπτει ότι δεν ήταν μια εξαιρετική χρονιά στην πραγματικότητα, αλλά ήταν ένα έτος γεμάτο από οικονομικές επενδύσεις και αθλητική διάκριση. Επίσης μερικές αξιόλογες δηλώσεις έγιναν και από τους ανθρώπους του πνεύματος.

Αν θέλουμε να δούμε αντιστοιχίες με τον ατομικό μου χάρτη, οι χρηματοοικονομικές επενδύσεις εκπροσωπούνται από το εξάγωνο Δία / Πλούτωνα. Διεθνώς, αυτό εμφανίζεται ως το επενδυτικό ενδιαφέρον σε αποθέματα πετρελαίου και υπάρχει μια σύνδεση με το πετρέλαιο. Στην περίπτωσή μου αυτό θα μπορούσε να συνδεθεί με εργασία σε μεγάλες εταιρείες κεφαλαίου και ίσως κάποιες προσπάθειες για να παίξω στο χρηματιστήριο. Δεδομένου ότι ο Δίας είναι ανάδρομος, ωστόσο, αυτές ήταν ελάχιστες και η προσοχή επικράτησε της αισιοδοξίας (Κρόνος σε τρίγωνο με τον Πλούτωνα, βοηθά επίσης την προσοχή).

Οι πράξεις διαμαρτυρίας από διανοούμενους, όπως αυτά των δύο μεγάλων ποιητών είναι, επίσης, κάτι κοντά στη νοοτροπία μου. Σχετίζεται με τον Άρη στον Υδροχόο (Υδροχόος = διάνοια). Αυτό είναι ένα σήμα ανθρώπων που εμφανίζονται να κάνουν δηλώσεις ενάντια στο ρεύμα των γεγονότων και αρκετά μπροστά από το χρόνο. Ο Άρης στον Υδροχόο είναι επίσης μια σιωπηλή διαμαρτυρία, γιατί ο Υδροχόος είναι σταθερός όχι παρορμητικός. Είναι μάλλον ο Άρης ενός διανοούμενου.

Σε συνάρτηση με το τετράγωνο με το Δία έχουμε μία συμπεριφορά "εκτός κλίματος". Όπως φαινόταν τα πράγματα στη χούντα πήγαιναν καλά, η οικονομία αναπτυσσόταν και η χούντα είχε κάνει ακόμη και μερικά βήματα για τον εκδημοκρατισμό του καθεστώτος. Και πάνω εκεί εμφανίζονται οι δύο διανοοούμενοι και "χαλάνε" το κλίμα.

Αυτά από το δικό μου προσωπικό παράδειγμα. Ακολουθήστε με τα δικά σας. Πριν αρχίσετε να γράφετε όμως, ψάξτε στο internet. Είναι σημαντικό να έχετε να αναφέρετε όντως κάποια σημαντικά γεγονότα.

Lilapause
27-03-2012, 09:43 PM
Καλησπέρα σε όλους!!

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον κο Παπαδολιά, γιατί και εγώ είμαι γεννημένη το καλοκαίρι του 1971. Εκτός από αθλητικές διακρίσεις στην εφηβική ηλικία και φυσικά το θαύμα της ζωής μου τα 3 παιδιά μου(τα οποία αποτελούν τη μοναδική μου ευτυχία), δεν έχω πετύχει τίποτα άλλο αξιοθαύμαστο, ούτε οικονομικά, ούτε επαγγελματικά.
Για τον Άρη στον Υδροχόο δεν το συζητάω, βλέπει τόσο μακριά που χάνει τελικά την αίσθηση του χωροχρόνου και αναλώνεται σε φιλοσοφίες χάνοντας το αληθινό νόημα.:confused:

Ευχαριστώ!!

kassy
28-03-2012, 05:21 AM
Πολύ μου άρεσε η ιδέα αυτή και γι αυτό τον λόγο σκέφτηκα να συμμετέχω και εγώ. Έψαξα και βρήκα κάποια γεγονότα του 1975, της χρονιάς που γεννήθηκα. Βρήκα λίγα και καλά, με την έννοια ότι αντικπατοπτρίζουν την τάση της εποχής εκείνης για την επικράτηση της ειρήνης στον κόσμο.

Την χρονιά εκείνη ο πλούτωνας και ο ουρανός ήταν στον ζυγό, ο κόσμος κουρασμένος πλέον από τους πολέμους και της επαναστάσεις απαιτούσε ειρήνη και ισορροπία στις σχέσεις.
Έτσι στις 30 Απριλίου σηματοδοτείται πτώση της Σαϊγκόν. Αν και επίσημα τα χερσαία αμερικανικά στρατεύματα έχουν αποσυρθεί από το Βιετνάμ δύο χρόνια νωρίτερα η ημέρα αυτή το 1975 αντιπροσωπεύει τη λήξη του σκληρού εκείνου πολέμου με την τελευταια απογείωση αμερικανικού ελικοπτέρου από τη ταράτσα της αμερικανικής πρεσβείας με ελάχιστους πρόσφυγες που μπορούσε να μεταφέρει. Επίσης στις 11 Απριλίου παραχωρείται η ανεξαρτησία από την Πορτογαλία στην Αγκόλα.
Στην Ελλάδα ο κόσμος με την μεταπολίτευση απαιτούσε δικαιοσύνη και στις 24 Αυγούστου 1975 εκδίδεται η η απόφαση για τους πρωταίτιους της 21ης Απριλίου.

Γενικότερα με τον κρόνο στον καρκίνο και τον ουρανό στο ζυγό σε κόντρα ζώδιο, ο κόσμος εκδήλωνε έντονα πλέον την σεξουαλική επανάσταση και αμφισβητούσε τις παλιές αξίες της οικογένειας και του γάμου. Οι γυναίκες είχαν μπει πλέον δυναμικά στο χώρο της εργασίας όχι από ανάγκη όπως συνέβαινε κατά τον β παγκόσμιο πόλεμο επειδή οι άνδρες πολεμούσαν, αλλά επειδή θεωρούσαν απαραβιάστο δικαίωμά τους να εργάζονται και να είναι οικονομικά ανεξάρτητες, χωρίς να αποτελεί ο γάμος κοινωνική καταξίωση.
Έτσι γίνεται έντονη και η παρουσία των γυναικών στον χώρο της πολιτικής. Βρήκα τον λόγο της Θάτσερ (Free Society Speech-1975) Margaret Thatcher: Free Society Speech (1975) - YouTube (http://youtu.be/oK3eP9rh4So) που με το «ανοιξιάτικο ξεσκόνισμά» της στο συνέδριο του κόμματος των συντηρητικών αποκαλύπτει τις θέσεις της που 4 χρόνια αργότερα βρίσκουνε εφαρμογή όταν αναλαμβάνει ως πρωθυπουργός της χώρας. Επίσης το 1975 ήταν μία από τις χρονιές που εκδήλωσε τα ηγετικά της προσόντα η Ίντιρα Γκάντι.

Τη χρονιά εκείνη πέρα από την αμφισβήτηση των παραδοσιακών αξιών του γάμου και των σχέσεων των δύο φύλων με τον ποσειδώνα ανάδρομο στον τοξότη οι άνθρωποι αμφισβητούσαν τις θρησκευτικές αξίες και τα δόγματα και προσπαθούσαν να βρουν άλλου είδους ιδεολογίες, ίσως ψάχνοντας πιο πολύ στον εαυτό τους, όπως λέει η «αυτοθεωρία-η απόλαυση να σκέφτεσαι για τον εαυτό σου 1975» από το κίνημα «For ourselves» Αυτοθεωρία Η Απόλαυση να Σκέφτεσαι Για τον Εαυτό Σου (1975) (http://classwar.espiv.net/?p=2872) . Τη χρονιά εκείνη προβλήθηκε και η ταινία «Η φωλιά του κούκου» που για μένα συμβολίζει την προσπάθεια του ανθρώπου να αποδράσει από το σαθρό κατεστημένο, χωρίς όμως κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Το 1975 ήταν μία χρονιά που ο δίας μπηκε στον κριό και τότε εκφράστηκαν νέες ιδέες και αντιλήψεις με την επιθυμία να έρθει μία νέα εποχή που θα φέρει αισιοδοξία. Βέβαια με τον δία σε αντίθεση με τον ουρανό και σε τετράγωνο με τον κρόνο και έχοντας ανάδρομο τον ποσειδώνα στον τοξότη ίσως να μην έγιναν και πολλά πράγματα, δώθηκαν όμως οι βάσεις για να αλλάξει ο κόσμος και να ακολουθήσει μία νέα πορεία. Στον χώρο του κινηματογράφου δεν είναι τυχαίο που ο George Lucas δημιουργεί μία βιομηχανία εφέ (Industrial Light and Music) προκειμένου να γυρίσει τον «Πόλεμο των Άστρων» τα επόμενα χρόνια. Η ταινία αυτή δείχνει την τάση του ανθρώπου εκείνης της εποχής να προβάλει το μέλλον όπως εκείνος το φαντάζεται, τελείως διαφορετικό και δυναμικό με τεχνολογικά επιτεύγματα που τον στέλνουν σε μακρινούς πλανήτες για να κατακτήσει ολόκληρο το σύμπαν. Ήδη την ίδια χρονιά, το 1975 ξεκινούν οι βάσεις για την ανάπτυξη της τεχνολογίας στον τομέα της πληροφορικής με τον Paul Allen και τον Bill Gates να δημιουργούν την εταιρία της Microsoft.

Επίσης ψάχνοντας στα γεγονότα του 1975 βρήκα και το μουσικό hit της χρονιάς του Έλτον Τζον
Elton John - Philadelphia Freedom (75) - YouTube (http://youtu.be/TTepgOHA2as)

και ένα των Eagles που μου άρεσε


Eagles - One Of These Nights - Lyrics - YouTube (http://youtu.be/YY-ISUuB9Xg)

:cool:

Βασιλης Παπαδολιας
28-03-2012, 09:25 AM
Πολύ ενδιαφέρον, Kassy. Ειδικά το τελευταίο για τη Microsoft με στο σχηματισμό Δία/Ουρανό/Κρόνο και τον Ποσειδώνα στον Τοξότη είναι ίσως ξεχωριστό θέμα από μόνο του.

taurine
28-03-2012, 04:09 PM
Στον χώρο του κινηματογράφου δεν είναι τυχαίο που ο George Lucas δημιουργεί μία βιομηχανία εφέ (Industrial Light and Music) προκειμένου να γυρίσει τον «Πόλεμο των Άστρων» τα επόμενα χρόνια.

Αν μη τι άλλο, η σινεγραφική απεικόνιση του διαστήματος, μυρίζει Ποσειδώνα στον Τοξότη!!!!!

kassy
29-03-2012, 06:42 PM
Πολύ χάρηκα που σας άρεσε το ποστ μου, γιατί είναι αλήθεια ότι έχω φτωχές αστρολογικές γνώσεις και απέφυγα να μιλήσω για συγκεκριμένα γεγονότα με βάση τη θέση των πλανητών σε συγκεκριμένες ημερομηνίες. Σκέφτηκα να επικεντρωθώ στην επίδραση των εξωκρόνιων πλανητών στη συγκεκριμένη χρονιά έχοντας γνώσεις από τα άρθρα μελών του myhoroscope που είχα διαβάσει. Αλήθεια, δεν ήξερα ότι o σχηματισμός Δία/Ουρανού/Κρόνου με τον Ποσειδώνα στον Τοξότη τη δεδομένη χρονιά θα μπορούσε να αποτελέσει θέμα από μόνο του!

taurine
08-04-2012, 01:49 AM
Το Μάιο του 1977 δόθηκε η πρώτη ευρωπαική οδηγία, περί θέσπισης Φ.Π.Α στην Ελλάδα....


Από τότε κλαίμε...:cry:

Έκτη οδηγία 77/388/ΕΟΚ του Συμβουλίου της 17ης Μαΐου 1977 Περί εναρμονίσεως των νομοθεσιών των Κρατών μελών , των σχετικών με τους φόρους κύκλου εργασιών - Κοινό σύστημα φόρου προστιθεμένης αξίας : ομοιόμορφη φορολογική βάση (http://www.taxheaven.gr/laws/circular/index/circular/9534)

Χρυσάνθη
08-04-2012, 08:20 PM
και ότι γίνεται στα σταθερά,....... μένει! δυστυχώς!

errikaki
09-04-2012, 01:13 PM
εγώ γεννήθηκα την παγκόσμια ημέρα παιδιού:love: και το έτος τους παιδιού :rolleyes:
εκείνη τη χρονιά για πρώτη φορά καθιερώθηκε η παγκόσμια ημέρα παιδιού, από ό,τι έχω ακούσει τουλάχιστον..(1985)
και με τόσο τοξότη στο γενέθλιο, μάλλον πως ποτέ δεν θα μεγαλώσω...:love::)

Χρυσάνθη Σπίγγου
09-04-2012, 02:21 PM
Και γιατί να μεγαλώσεις; Δεν ξέρεις δεν έμαθες δεν σου είπαν ότι είθισται να υπάρχουν έως και υπερήλικες έφηβοι; χα,χα,χα,χα...............

Πάρε παράδειγμα εμένα. Κούνια για κούνια δεν αφήνω ήσυχη, άσε που άμα λάχει παίζω και κουτσό -κούτσα κούτσα βέβαια - και σχοινάκι. Και να σκεφτείς δεν γεννήθηκα καν την παγκόσμια ημέρα του παιδιού!

Φιλιά