PDA

View Full Version : Ώρα γέννησης



Lam
18-03-2012, 01:02 AM
Γειά σας. Θα ήθελα να ρωτήσω όσους ασχολούνται με γενέθλιους χάρτες, αν τους έχει συμβεί ποτέ το γεγονός η επίσημα αναγραφόμενη στο αρχείο του μαιευτηρίου ώρα γέννησης ενός βρέφους να προκύψει τελικά λανθασμένη ;
Συγκεκριμένα ενώ εγώ γεννήθηκα 12 ιούλιου του 1976 ατις 05:45 αθήνα(σύμφωνα με το αρχείο του μαιευτηρίου), οι δικοί μου υποστηρίζουν οτι γεννήθηκα γύρω στις 03:30 πμ. Η μητέρα μου ισχυρίζεται οτι επειδή ήταν ξύπνια άκουσε το γιατρό να λέει την ώρα 03:30 (και ο πατέρας μου που ήταν εκτός χειρουργίου την ίδια ώρα λεει περίπου). Στο νοσοκομείο ισχυρίζονται οτι απο τους πόνους η μητέρα μου προφανώς δεν κατάλαβε. Γεννήθηκα όμως 6μηνήτης (πήρα 1 ημέρα απο τον έβδομο μήνα) και βγήκα και με τα πόδια!! και σκέφτομαι μήπως λόγω της ταλαιπωρίας και του τρεξίματος για θερμοκοιτίδα έγραψαν άλλη ώρα τελικά στο αρχείο. Έτσι ενώ μέχρι τώρα κατέστρωνα το ωροσκόπιο βάση της ώρας 05:45 τώρα έχω αμφιβολίες. Προσπάθησα να καταλάβω απο την ερμηνεία των πλανητών στους διαφορετικούς οίκους αλλα περισσότερο μπερδεύομαι.
Φαίνεται σε ένα ωροσκόπιο η πρόωρη γέννα; Υπάρχει κάποιος τρόπος για να καταλάβω ποιας ώρας ωροσκόπιο είναι πιο κοντά σε μένα; καθότι η απόκλιση είναι πολύ μεγάλη...2 ώρες και 15 λεπτά. Τότε ίσχυε και η θερινή ώρα και όλοι ισχυρίζονται οτι είχαν αλλάξει τα ρολόγια...τα νεύρα μου τα χάπια μου και ένα ...ταξίδι στο χρόνο θέλω...

Όποια γνώμη άποψη συμβουλή ερμηνεία καλοδεχούμενη..

taurine
18-03-2012, 01:44 AM
Είναι κάπως περίεργο το θέμα και με εχει απασχολήσει πολύ.
Τότε που γεννηθήκαμε δεν υπολόγιζαν την ωρα.

Ο μπαμπας μου επιμένει πως γεννήθηκα 23.55, δηλαδή την ωρα που με είδε. Σύμφωνα με αυτή την ωρα, ο ωροσκόπος μου εβγαινε 0,18ο του Αιγόκερω, αλλα δεν "νιωθω" Αιγόκερως.

Χοντρικά υπολόγισα πως γεννήθηκα 15 λεπτα νωρίτερα και βγαινει ωροσκόπος στις τελευταίες μοίρες του Τοξότη, αλλά ενας επαγγελματίας θα το υπολόγιζε με μεγάλη ακρίβεια.

Να ξερεις πως από την ωρα που γεννιέται ένα μωρό, μεχρι την ωρα που το βγάζουν με το "πυρεξ" εξω για χαρτζηλίκι και για να το δούν οι συγγενείς, μεσολαβεί ενα 15λεπτο περίπου, γιατί το εξετάζουν επιτόπου και επαναλαμβανουν την εξεταση στα 5 λεπτα (τεστ Απγκαρ), το καθαρίζουν, το πλένουν και το δίνουν αμεσως στη μητερα να το κρατήσει επάνω της και να το ταίσει. Οπότε το λιγότερο 15 λεπτα πέφτουν εξω.

Ευτυχως στο Ιασω που γέννησα τις κόρες μου, ο γυναικολόγος μου (ήξερε τη μούρλια μου με την αστρολογία),την ωρα που βγήκαν φωναξε την ωρα γέννησης στη μαια που σημείωνε το δελτίο, και στην παιδίατρο, που πήραν τα μωρα για ζύγισμα και μπανάκι!:love:


Υ.Γ: Όσο και να πονάει η μητερα, σε φυσιολογικό τοκετό που δεν υπάρχει θέμα νάρκωσης,σε πληροφορω θυμάται τα πάντα, με ακρίβεια και λεπτομέρειες.;)

Χρυσάνθη Σπίγγου
18-03-2012, 01:48 AM
Να πω ότι δεν κοίταξα το χάρτη σου θα πω ψέμματα. Τον κοίταξα και τον παρακοίταξα. Αλλά δεν πολυκατάλαβα τελικά το τι ζήταγες στο προηγηθέν σου δημοσίευμα.

Πάντως για το σκέλος της τωρινής ερώτησης σου, σε ενημερώνω πως ούτε χάπια, ούτε νεύρα, αλλά ένα σούπερ ταξιδάκι όλοι μας το χρειαζόμαστε άμα λάχει.

Τώρα στο θέμα μας. Ανέκαθεν υπήρχαν διάφοροι τρόποι για την λεγόμενη διόρθωση ώρας. Ενα θέμα που για την δική και τις προγενέστερες δεκαετίες το αντιμετωπίζαμε κατά κόρον.

Μεταξύ των άλλων εν τω μετξύ έχουν βγει και ειδικά προγράμματα την εγκυρότητα των οποίων όμως δεν εμπιστεύομαι απόλυτα.

Προσωπικά πάντως λαμβάνω υπόψη μου χρόνο με το χρόνο διάφορα σημαντικά γεγονότα του ενδιαφερόμενου.

Γεννητούρια, βαπτίσεις θάνατος παππού -γιαγιάς ή άλλων κοντινών συγγενών, σπουδές, ανάληψη εργασίας, γάμος κ.ο.κ και γενικά οτιδήποτε σημαδιακό ή σημαντικό στην μέχρι την ημέρα αυτής της διερεύνησης, της ζωής του.

Εν συνεχεία συντάσσουμε τους χάρτες για αυτές τις σημαδιακές χρονιές και κατόπιν συνδυάζουμε ορισμένα χαρακτηριστικά στοιχεία του χάρτη μέχρι που να ταιριάξουν με όσα συνέβησαν προγενέστερα.

Ωστόσο εγώ επείδη είμαι λίγο μουρλή και με ενδιαφέρει και η παραμικρή λεπτομέρεια, συνεχίζω κατόπιν της συμφωνίας και του ενδιαφερόμενου παρακολουθώ τον χάρτη του και στα καταπονεινά χρόνια, μέχρι να βεβαιωθώ επί των αρχικών συμπερασμάτων μου.

Υπάρχουν περιπτώσεις -π.χ. ένα πολύ συνταρακτικό ατύχημα, ή η αποδήμηση σε άλλη χώρα - που βοηθούν στο να φτάσει κανείς στα πλησιέστερα και σωστά της πραγματικής ώρας συμπεράσματα. Σε άλλες περιπτώσεις πάλι όχι.

Εν πάση περιπτώση υπάρχουν και πολλές άλλες τακτικές που ακολουθεί κανείς. Για εσένα που είσαι στην αρχή θα σε βοηθήσει μόνο μία καλή και στενή συνεργασία με κάποιον συνάδελφο που ασχολείται με το θέμα.

Συμπερασματικά μόνο να πω ότι υπάρχει κάτι ιδιαίτερο στο χάρτη σου, που εάν και εφόσον βρεθεί το κατάλληλο πρόσωπο, πολύ εύκολα θα φτάσετε στο σωστό ή σχεδόν σε ένα αρκετά σωστό συμπέρασμα. Τέτοιο ώστε εν συνεχεία θα είναι ακόμα πιο εύκολο να εξαχθούν ακόμα πιο ακριβή και έγκυρα συμπεράσματα ως προς την πλησιέστερα δυνατή ώρα γέννησης.

Φιλικά Χρυσάνθη Σπίγγου

Χρυσάνθη Σπίγγου
18-03-2012, 02:01 AM
Ταυρινούλα μου είσαι υπερ -τυχερή και μπράβο στον γυναικολόγο σου.

Αμ εγώ ούτε στα παιδιά μου και σκέψου ούτε στην εγγονή μου είχα τέτοια επιτυχία. Η εγγονή γεννήθηκε πέρσι, και ο μεν μπαμπάς είπε άλλα, ή μαμά άλλα, και η μαία -αδελφή της μαμάς - έσκιζε τα ιμάτια της ότι το ρολόι της κλινικής πήγαινε και 4 λεπτά μπροστά.

Μιλάμε οπωσδήποτε για μικρή διαφορά, απο τα λεγόμενα του ενός με εκείνα του άλλου, αμ έλα που στην περίπτωση της πέφτουν όλα μα όλα ακριβώς στις ακμές, και άντε να βγάλεις άκρη.

Την παρακολουώ στενά και έχω ήδη φτάσει σε κάποια συμπεράσματα ως προς το ποιά τελικά είναι η ακριβής ώρα, αλλά ρε γαμώτο...............την σήμερον ημέρα τέτοια γκάφα πια, έλεος!

Εμένα πάντως η μάνα μου έλεγε αφότου φυσικά είχε ήδη γεννήσει πριν από εμένα 4 παιδιά ότι ήμουν γεννημένη γύρω στι 11.00 π.μ. και ο χάρτης έκανε κολωτούμπες για χρόνια!

Τελικά βρέθηκε πίσω από την εικόνα ενός θείου μου γραμμένη η ώρα γέννησης μου. Γιατί; Ετοιμαζόταν να πάει στην εκκλησία, αλλά κοντοστάθηκε κάτω από το παράθυρο να φωνάξει την γυναίκα του που συμπαραστεκόταν στην μάνα μου και στην μαία -τότε γεννούσαν στο σπίτι - και τότε άκουσε το κλάμα μου και την καμπάνα της εκκλησίας.

Το θεώρησε μεγάλο θαύμα. Τότε οι εκκλησίες ήταν σαν ελβετικά ρολόγια. Ετσι έμαθα -όπως και πολλοί άλλοι άνθρωποι εκείνης της εποχής, ότι γεννήθηκα πρωί -πρωί ενώ ο πριν απο εμένα αδελφός μου στις 11.00πμ. και όχι εγώ.

Εμ με τόσα παιδιά και τόσα βάσανα και πόνους, σιγά μην κρατούσαν και ρολόι ή είχαν το νου της στην ώρα γέννησης.

Πάντως σε γενικές γραμμές η ώρα γεννήσης είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο με το οποίο εμείς οι παλιότεροι είχαμε να παλέψουμε σχεδόν σε κάθε ένα χάρτη!

Καλό ξημέρωμα.

Κοραλλία Μόζορα
18-03-2012, 08:10 AM
Lam,

το είδος του τοκετού με τον οποίο γεννιόμαστε φαίνεται από τον ωροσκόπο. Κοίταξε και τους δυο ωροσκόπους, το ζώδιο που βρίσκονται και τις όψεις που κάνουν, καθώς και τον κυβερνήτη των δύο ωροσκόπων και δες ποιος ταιριάζει καλύτερα με το ότι γεννήθηκες πρόωρα και ανάποδα, δηλαδή με τα πόδια πρώτα αντί με το κεφάλι.

errikaki
18-03-2012, 09:37 AM
Taurine μας δεν χωράει αμφιβολία ότι έχεις ωροσκόπο τοξότη!!:):):):):):):)
αλλά και να υπήρχε αμφιβολία είμαι σίγουρη ότι θα διάλεγες την πιθανότητα του τοξότη:D:love::love: ...γεγονός που αποδεικνύει ότι έτσι αισθάνεσαι μέσα σου! άρα και με την εις άτοπον απαγωγή, ο τοξότης ισχύει!!

Να δώσω και μια άλλη σπουδαία πληροφορία:) Η ώρα γέννησης που μετράει στον ωροσκόπο είναι η στιγμή που κόβεται ο ομφάλιος λώρος:) γιατί από εκέινη τη στιγμή και μετά ξεκινάει η νέα ζωή για το μωράκι.
Μέχρι εκείνη τη στιγμή είναι ενωμένο με τη μαμά του και δεν αποτελεί χωριστή οντότητα, αλλά είναι ένα με αυτήν.

Καλά όταν θα έρθει η ώρα να γίνω μαμά θα τους έχω όλους στην πρίζα με την ώρα:rolleyes:
άσε που με τη τρέλλα που έχω είμαι ικανή να πω στο γιατρό ''περίμενε μισό λεπτό σε παρακαλώ, μην κόψεις ακόμη τον ομφάλιο λώρο....... και τώρα κόβουμε τον οφμάλιο λώρο'':lol::love:

taurine
18-03-2012, 05:35 PM
Taurine μας δεν χωράει αμφιβολία ότι έχεις ωροσκόπο τοξότη!!:):):):):):):)
αλλά και να υπήρχε αμφιβολία είμαι σίγουρη ότι θα διάλεγες την πιθανότητα του τοξότη:D:love::love: ...γεγονός που αποδεικνύει ότι έτσι αισθάνεσαι μέσα σου! άρα και με την εις άτοπον απαγωγή, ο τοξότης ισχύει!!

Να δώσω και μια άλλη σπουδαία πληροφορία:) Η ώρα γέννησης που μετράει στον ωροσκόπο είναι η στιγμή που κόβεται ο ομφάλιος λώρος:) γιατί από εκέινη τη στιγμή και μετά ξεκινάει η νέα ζωή για το μωράκι.
Μέχρι εκείνη τη στιγμή είναι ενωμένο με τη μαμά του και δεν αποτελεί χωριστή οντότητα, αλλά είναι ένα με αυτήν.

Καλά όταν θα έρθει η ώρα να γίνω μαμά θα τους έχω όλους στην πρίζα με την ώρα:rolleyes:
άσε που με τη τρέλλα που έχω είμαι ικανή να πω στο γιατρό ''περίμενε μισό λεπτό σε παρακαλώ, μην κόψεις ακόμη τον ομφάλιο λώρο....... και τώρα κόβουμε τον οφμάλιο λώρο'':lol::love:

Η αλήθεια ειναι πως περισσότερο Τοξότης μου "βγαίνει", μιας που καθ'ότι σταθερή, προσαρμόζομαι εύκολα γενικότερα, και βοηθά και η σελήνη, αλλά και ο κυβ. Δίας στον 5ο στους Διδύμους. Δεν είμαι της συνήθειας και της ρουτίνας, γιατί με "πνίγει" η απραξία και η μονοτονία.

Η ώρα που κόβεται ο ομφάλιος λώρος είναι αμέσως μετά την "εξοδο" του μωρού, καθ'ότι είναι επικίνδυνο να υπάρχει αναμονή εστω και 2-3 λεπτά.
Ασε που ο ομφαλιος λώρος, μπήκε απευθείας σε δοχείο υγρου αζώτου για να σωθούν τα βλαστοκύτταρα και έπρεπε η διαδικασία να γίνει μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα.

(Πάλι πάω να βγω εκτός θέματος, αλλά βρε παιδί μου, συγκινούμαι κάθε φορά που τα θυμάμαι:love:)

Χρυσάνθη Σπίγγου
18-03-2012, 08:50 PM
Αν δεν συγκινηθούμε για τέτοιες και σε τέτοιες στιγμές εμείς οι γυναίκες στον υπέρτατο βαθμό ποτέ καμία άλλη συγκίνηση δεν θάχει λόγο να γελάει πριν από εμάς για εμάς Ταυρίνα μου.

Οσο δε για την κινητικότητα και την ενεργό δράση, έννοια σου και είχα μία Ταυρινάρα μάνα εγώ, που όμοια αγωνίστρια, δυναμική και δραστική ουδέποτε γνώρισα έκτοτε.

Λες να είσαι το μεταφυικό της πνεύμα; Χα, χα,χα, να πούμε και καμία χαζομάρα και να θυμηθούμε άτομα που ανήκαν σε ζώδια που ήταν λάθος που τις αξίες τους δεν αναγνωρίσαμε αρκετά και που έφυγαν ενώ θα έπρεπε να είναι ακόμα εδώ.

Φιλ - Χρ

maria76
18-03-2012, 11:13 PM
Κοραλλία πως φαίνεται τοκετός απ'τον ωροσκόπο δλδ?
Κι εγώ με τα πόδια γεννήθηκα,και ζόρισα πολύ τη μαμά μου,ούτε ηπέρηχοι τότε,τίποτα.
Ωροσκόπο Καρκίνο έχω,αλλά τι κοιτάζω,τις όψεις του ή της Σελήνης?
Πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Lam
19-03-2012, 02:35 AM
Kαταρχήν ευχαριστώ όλους σας και που μπήκατε στο κόπο να μου απαντήσετε αλλα και που συμμετέχετε στο topic. Η αλήθεια είναι οτι ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω με ποιο ωροσκόπο φαίνεται οτι γεννήθηκα πρόωρα και ανάποδα.

1. Αν λάβω υπόψην ώρα γέννησης 03:30 τότε έχω ωροσκόπο δίδυμο, με ερμή (στο 2ο οίκο) στον καρκίνο α) σε συγκλίνουσα σύνοδο με ήλιο (στο 2ο οίκο) και β) ο ερμής σε αποχωρίζων (αν το λέω σωστά)τετράγωνο με πλούτωνα (στο 5ο οίκο) και γ) ο πλούτωνας τριγωνίζει τον ωροσκόπο μου. (ερμηνείες δεν αναφέρω γιατι θα τα κάνω μαντάρα)
2. Αν λάβω υπόψην ώρα γέννησης 05:45 τότε έχω ωροσκόπο καρκίνο
- οπου Asc σε σύνοδο με ερμή στο καρκίνο(οπου μου δίνει πάλι στοιχεία διδύμων και για αυτό μπερδεύομαι να διαχωρίσω ποιος ωροσκόπος μου ταιριάζει πιο πολύ)
- όπου Asc σε σύνοδο με ήλιο (ήλιος και ερμής σε σύνοδο) επίσης στον καρκίνο
- πλούτωνας ατο τέταρτο οίκο να τετραγωνίζει ερμή και Asc
- και σελήνη στον έβδομο οίκο σε αντίθεση με ήλιο αφροδίτη κρόνο και συμμετέχουσα σε 2 μεγάλους σταυρούς με κρόνο, αφροδίτη χειρων και ουρανο:cry:


Τώρα που τα γράφω συγκεντρωμένα με τόσο χτυπημένη σελήνη αλλα και τετράγωνα απο πλούτωνα στον τέταρτο, μήπως τελικά ισχύει η 2η περίπτωση; ή είναι άτοπο να το συμπεραίνω απο τις όψεις και μόνο;


Επίσης θα μπορούσε για παράδειγμα η συμμετοχή του χειρων και κυρίως του ουρανού (5ος οίκος) σε αυτό το μεγάλο σταυρό (που σχηματίζεται όμως ούτως η άλλως με όποιον ωροσκόπο)να δείχνει τον ξαφνικό ερχομό μιας ψυχής (σελήνης);

Ίσως να λέω και βλακείες:D αλλα απλά είπα να παραθέσω αυτο που μου ρθε στο μυαλό.

Συγνώμη αν σας κούρασα. Ευχαριστώ για την όποια απάντηση και καλή συνέχεια σε όλους μας.

Lam
19-03-2012, 02:46 AM
Κοραλλία πως φαίνεται τοκετός απ'τον ωροσκόπο δλδ?
Κι εγώ με τα πόδια γεννήθηκα,και ζόρισα πολύ τη μαμά μου,ούτε ηπέρηχοι τότε,τίποτα.
Ωροσκόπο Καρκίνο έχω,αλλά τι κοιτάζω,τις όψεις του ή της Σελήνης?
Πολύ ενδιαφέρον θέμα.


Τελικά μάλλον βιαστήκαμε και οι δύο να περπατήσουμε...:lol:

Κοραλλία Μόζορα
19-03-2012, 08:33 AM
Υπάρχει η άποψη στην αστρολογία ότι ο 12ος οίκος (επειδή βρίσκεται ακριβώς πίσω από τον ωροσκόπο) δείχνει την περίοδο της κύησής μας, την περίοδο και τις εμπειρίες που βιώνουμε όσο βρισκόμαστε στην μήτρα της μητέρας μας ενώ ο ωροσκόπος δείχνει το είδος του τοκετού με τον οποίο γεννιόμαστε. Τον τρόπο δηλαδή που ερχόμαστε στον κόσμο.

Μαρία, θα πρέπει να κοιτάξεις τόσο τις όψεις του ωροσκόπου σου στον Καρκίνο όσο και το ζώδιο που βρίσκεται η Σελήνη σου και τις όψεις που κάνει.

Lam, οι δυσαρμονικές όψεις του Πλούτωνα με τον ωροσκόπο ή τον κυβερνήτη του ωροσκόπου μπορούν να δείξουν δύσκολο τοκετό και σε κάποιες περιπτώσεις τοκετό κατά τον οποίο κινδύνεψε η ζωή του ατόμου. Όμως η Σελήνη στον Αιγόκερω και σε δυσαρμονικές όψεις με Κρόνο και Ουρανό μπορεί να δείξει πιο συγκεκριμένα πρόωρο τοκετό και τον "ανορθόδοξο" τρόπο με τον οποίο ήρθες στον κόσμο.

Δεν μπορείς όμως να κάνεις διόρθωση της ώρας σου μόνο από αυτό το γεγονός, απλώς κράτησε το αυτό ως σκέψη.

errikaki
19-03-2012, 02:25 PM
Εγώ πάλι όταν γεννήθηκα η μαμά μου είχε κλείσει τον 9ο μήνα, δεν έλεγα να βγω..:της υπομονής ήμουν!!!love:
επίσης με γέννησε με πολύ εκολία και ούτε που το κατάλαβε (από ότι λεει) τώρα πια της λεω ''εντάξει περίμενες λίγο παραπάνω αλλά άξιζε τον κόπο! χαχα! έπρεπε να βγω τοξότης!
και με ωροσκόπο τοξότη.... οπότε μάλλον ο δίας βοήθησε ουσιαστικά!

melenitsa
19-03-2012, 09:10 PM
Απότι μου λέει η μαμά μου την δυσκόλεψα πολύ να βγω... από την αρχή χοντροκέφαλη ήμουν και την ταλαιπώρησα την καημένη...

Χρυσάνθη Σπίγγου
19-03-2012, 11:17 PM
Μελένια ή εσύ ήσου χοντροκέφαλη, ή η μανούλα σου έπρεπε να δυσκολευτεί πολύ, για να σε αγαπήσει πιότερο!

melenitsa
20-03-2012, 12:33 PM
Οτι με αγαπάει με αγαπάει πάρα πάρα πολύ και εγώ την λατρεύω. Είχαμε τις μικροδιαφορές μας κλασσικά σαν μαμά και κόρη, αλλά αγαπιόμαστε :)

maria76
21-03-2012, 12:18 AM
Μελέτησα ότι μου είπε η Κοραλλία,δεν έβγαλα όμως άκρη όσον αφορά το"γεννιέμαι ανάποδα".
Ούτε μπορώ να φανταστώ ο Αρης στον 12ο οίκο μου τι σημαίνει για την εποχή που ήμουν έμβρυο.
Μήπως βρε παιδιά να το κάνατε ένα ωραιότατο άρθρο όλο αυτό με τη γέννηση-κυοφορία κλπ?
Υπάρχει ένα ήδη της Τίνας για την τεκνοποίηση,και το χουμε συζητήσει και τα μέλη ξανά και ξανά,αλλά ειλικρινά,πολύ μου κεντρίζει το ενδιαφέρον ότι έχει να κάνει με τις συνθήκες εγκυμοσύνης και γέννησης.
Βασικά νομίζω θα άρεσε σε πολύ κόσμο.
Ξέρω ότι και οι εκλείψεις παίζουν ρόλο,οι ανάδρομοι...να τα χαμε όλα μαζεμένα..:lol:

Χρυσάνθη Σπίγγου
21-03-2012, 02:32 AM
Ετσι τρελά αγαπούσα και εγώ την δική μου μανούλα Μελένια μου με το όμορφο όνομα σου, και ειλικρινά δεν το μετάνοιωσα ποτέ μα ποτέ.

Και λέω ποτέ μα ποτέ, γιατί και εκείνης η κούτρα ήταν ξερό και χοντροκέφαλη και η δικιά μου άλλο τόσο.

Δύ ζεύγη κέρατα που να χώραγαν άλλωστε. Ταύρος εκείνη ωρ. Κριό εγώ.

Μάνα είναι πάντα μόνο μία. Μόνον όταν την χάσει κανείς καταλαβαίνει τι είχε και τι
Ε Χ Α Σ Ε ...............!

Αυτό είναι και το κακό με τις μανούλες. Είθισται να αποδημούν πρώτες.

Δυστυχώς!

Καλό ξημέρωμα.

Κοραλλία Μόζορα
21-03-2012, 09:57 AM
Μαρία,

μπορείς να συζητήσεις με την μητέρα σου τι βίωσε στην διάρκεια της εγκυμοσύνης της κι έτσι θα κατανοήσεις κι εσύ καλύτερα την θέση του Άρη σου στον 12ο οίκο και τι βίωσες εσύ.

Φυσικά παίζει ρόλο όλη η κατάσταση του 12ου οίκου, σε ποιο ζώδιο είναι ο Άρης και τι όψεις κάνει, ποιος είναι ο κυβερνήτης του 12ου, σε ποιο ζώδιο και οίκο βρίσκεται και τι όψεις κάνει. Έτσι γενικά ένας Άρης στον 12ο μπορεί να δείχνει πολλά πράγματα. Μπορεί να δείχνει ότι στην διάρκεια της εγκυμοσύνης της, η μητέρα σου βίωσε μια περίοδο έντασης ίσως λόγω άλλων καταστάσεων στην ζωή της τότε, μπορεί να δείχνει ότι η εγκυμοσύνη περιόρισε την δράση της και αυτό την ενόχλησε ψυχολογικά, μπορεί να δείχνει μια περίοδο δραστηριότητας της μητέρας σου που της δημιουργούσε ενοχές σε σχέση με την εγκυμοσύνη της και πολλά άλλα.

Συζήτησέ το μαζί της και θα βρεις την άκρη.

hattie23
21-03-2012, 11:16 AM
Πολυ ωραιο το θεμα αυτο .Γενικοτερα επειδη ειμαι τεμπελουλα (σεληνη σε τετραγωνο με δια ) και βαριεμαι να κοιταξω τον χαρτη μου εξονυχιστικα και συνδυαστικα ,τελικα χανω πολλες λεπτομερειες που οταν ,τις βλεπω ..Λεω μπα,για κοιτα !Δεν ειχα σκεφτει να το δω ετσι .

Λοιπον,η ακμη του 12ου ειναι στον καρκινο και η σεληνη βρισκεται στον κριο στον 9ο οικο σε τριγωνο με τον ουρανο στον 5ο . Στο μεγαλυτερο κομματι της εγκυμοσυνης ,η μητερα μου βρισκονταν σε ταξιδι στο εξωτερικο και ειχε βαλει αρκετα κιλα (σεληνη τετραγωνο με δια).Γενικοτερα,ηταν πολυ ησυχη οπως μου ελεγε και δεν ταλαιπωρηθηκε οσο με την πρωτη της εγκυμοσυνη .Ο αδερφος μου γεννηθηκε αναποδα και στον 8ο μηνα .

katiakiss
21-03-2012, 01:17 PM
Βρε Μαρία 76 , ήθελα να ήξερα τι μελέτησες! Έχεις κυβερνήτη ωροσκόπου την Σελήνη και κάνει σύνοδο με τον Ουρανό, μέσα στον 5ο . Γιατί σου κάνει λοιπόν εντύπωση που γεννήθηκες με τα πόδια; Εμένα μου κάνει εντύπωση που στα πόδια δεν φορούσες 12ποντο πιπτοου.:lol::lol::lol:

Πάντως, πράγματι έχει μεγάλο ενδιαφέρον αυτή η συζήτηση. Γεννήθηκα με Σελήνη σύνοδο Πλούτωνα και η σύνοδος αυτή σε τετράγωνο με τον κυβερν. Ωροσκόπου (Άρη) . Η σελήνη κυβ.4ου και ο Πλούτωνας 8ου. Αρχικά θα πω ότι πήρα μέρες από τον 10ο γιατί δεν έλεγα να αφήσω τη βολή μου με τίποτα! (μάλλον κάτι ήξερα) . Τελικά προκάλεσαν στην μητέρα μου τεχνητές οδύνες και έχασα το ρεκόρ κύησης μέσα από τα χέρια μου. (Άσε που θα γεννιόμουν Υδροχόος και θα είχα σωθεί από τα λέπια) . Τέλος πάντων, η μητέρα μου με το που με γέννησε έπαθε περιτονίτιδα και έκανε αμέσως χειρουργείο. Πλούτωνας 8ου τετράγωνο Άρης...:cry:

taurine
21-03-2012, 02:33 PM
Βρε Μαρία 76 , ήθελα να ήξερα τι μελέτησες! Έχεις κυβερνήτη ωροσκόπου την Σελήνη και κάνει σύνοδο με τον Ουρανό, μέσα στον 5ο . Γιατί σου κάνει λοιπόν εντύπωση που γεννήθηκες με τα πόδια; Εμένα μου κάνει εντύπωση που στα πόδια δεν φορούσες 12ποντο πιπτοου.:lol::lol::lol:

Πάντως, πράγματι έχει μεγάλο ενδιαφέρον αυτή η συζήτηση. Γεννήθηκα με Σελήνη σύνοδο Πλούτωνα και η σύνοδος αυτή σε τετράγωνο με τον κυβερν. Ωροσκόπου (Άρη) . Η σελήνη κυβ.4ου και ο Πλούτωνας 8ου. Αρχικά θα πω ότι πήρα μέρες από τον 10ο γιατί δεν έλεγα να αφήσω τη βολή μου με τίποτα! (μάλλον κάτι ήξερα) . Τελικά προκάλεσαν στην μητέρα μου τεχνητές οδύνες και έχασα το ρεκόρ κύησης μέσα από τα χέρια μου. (Άσε που θα γεννιόμουν Υδροχόος και θα είχα σωθεί από τα λέπια) . Τέλος πάντων, η μητέρα μου με το που με γέννησε έπαθε περιτονίτιδα και έκανε αμέσως χειρουργείο. Πλούτωνας 8ου τετράγωνο Άρης...:cry:

Η παρατεταμένη κύηση, ίσως να έχει να κάνει και με τις όψεις της Σελήνης με το Δία και την κατάσταση του 4ου.
Όταν γέννησα τη δεύτερη μπουμπού, υπήρχε ένα τετράγωνο Αφροδίτης/σελήνης με το Δία, σε 8ο και 10ο αντίστοιχα. Επίσης ο κυβ. του ωροσκόπου (Καρκίνος) ήταν στον 8ο και όσο να΄ναι είχα ένα άγχος για την καλή έκβαση, γιατί "έφαγα" κι εγω τεχνητούς πόνους. Ημερα Αρη, ωρα Κρόνου.

Η επισκληρίδιος αναλγησία, παρόλο που έγιναν 3 δόσεις, δεν έπιασε (άουτς! :lost:) και ήμουν αρκετά ανήσυχη (ακμή 12ου στους Διδύμους, Ερμής αδύναμος σε συνοδο με ΒΔ στον 5ο και Τοξότη) και η μικρή κατέβηκε με το χεράκι (Δίδυμοι) της στο προσωπάκι της.Κοινώς, "τα είδα όλα" αλλά δεν έβγαλα κιχ η ψωνάρα, μην ντροπιαστώ κιόλας!:lol:

taurine
21-03-2012, 02:56 PM
Α! Και κάτι άλλο!

Η μαμά μου έχει όψη αντίθεσης Δία/σελήνης σε 4ο-10ο.
Με γέννησε "παρατασικά" ΚΑΙ εκείνη.

Την ωρα που γεννήθηκα ανέτειλλε ο Τοξότης που από μόνος του δείχνει το "τραβηγμένο" και το "μεγάλο". Μπήκε να με γεννήσει στις 8.30 το πρωί και βγήκα στις 23.50, 4,150kg.:lost:

Την όψη αντίθεσης Δία/σελήνης την έχω κι εγω αλλά σε 5ο και 11ο, που ούτως ή άλλως δείχνει τα παιδιά, και με τη σειρά μου γέννησα κι εγω παρατασικά.

Την πρώτη μου κόρη τη γέννησα με ωρ. Λέοντα (δικός μου 8ος) και τον κυβ. του ωροσκόπου της μικρής στον 8ο της με καλές όψεις. Γέννησα στην ωρα μου, γρήγορα και με επιτυχια στην επισκληρίδιο, χωρίς να καταλάβω ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτε. Ημέρα Ηλιου, ωρα Ερμή.:D

Τίνα Ζαχαριάδου
21-03-2012, 03:17 PM
Όντως έχει μεγάλο ενδιαφέρον η συζήτηση, ακόμη μια φορά αποδεινκύεται η αξιοσύνη της αστρολογίας!

Κυβερνήτης του 12ου μου είναι ο Ερμής στον Κριό σε αντίθεση με τον Ουρανό. Μαρτύρησε η μανούλα μου κατά την κύηση, όλο και πήγαινα να της "πέσω" κι όλο με κρατούσε, ώσπου έκανε περίδεση η γυναίκα κι έμεινε στο κρεββάτι.

Κυβερνήτης του ωροσκόπου μου η Σελήνη στον Υδροχόο σε σύνοδο με Αφροδίτη και τετράγωνο με Ποσειδώνα. Φυσικά κι ήμουν τεμπέλα, δεν ήθελα να φύγω από το ασφαλές περιβάλλον που ζούσα, τρεις με τέσσερις μερούλες τις πήρα από τον 10ο μήνα για να γεννηθώ με τεχνητούς πόνους. Η σύνοδος με την Αφροδίτη χάρισε στη μανούλα μου ένα αρκετά παχουλό μωρό και μια εύκολη γέννα, με το πρώτο αχ γέννησε ενώ πριν ακόμη ολοκληρωθεί ο τοκετός την νάρκωσαν.

Κοιμήθηκε, ούτε και θυμάται πόσες ώρες η γυναίκα αφού ήταν εξαντλημένη όχι από τον τοκετό αλλά γιατί είχε άλλα δυο παιδιά που ήδη την είχαν εξουθενώσει. Τα κλάματα και η στεναχώρια δεν έλειψαν αφού φρόντισε το ανατολίτικο σόι του πατέρα μου να την πληγώσει που απέκτησε την τρίτη κόρη στη σειρά λές κι ήταν δική της η ευθύνη για το φύλο του παιδιού.

Ο μεγάλος μου γιος τώρα, γεννήθηκε με ωροσκόπο στον Κριό, ο Αρης του βρίσκεται στους Ιχθείς και στον 12ο, σε τετράγωνο με τη Σελήνη του Τοξότη από τον 8ο. Δύσκολη εγκυμοσύνη, με πολλά φάρμακα και πόνους καθ' όλη τη διάρκεια της κύησης. Ο Άρης επίσης σε τεράγωνο με Πλούτωνα από τον 9ο, λίγους μήνες πριν από τη γέννα, έφυγε από τη ζωή ο κουμπάρος μου και νονός του παιδιού ενώ, κατά τη διάρκεια του τοκετού παραλίγο να επέλθει το μοιραίο, ν' αποδημήσω εις Κύριον μαζί με το παιδί γιατί ο γιατρός ήταν επιπόλαιος και από δικό του λάθος τράβηξαμε όσα τραβήξαμε. Ο Άρης σε αντίθεση με τον Δία της παρθένου κι από τον 6ο οίκο.

Επιπλέον, ο Κρόνος σε τετράγωνο με τον Ωροσκόπο δείχνει όχι μόνο τα πρόβληματα που προκλήθηκαν αλλά και τον πολύωρο τοκετό, δεν έλεγε να τελειωσει....

Ο μικρός μου τώρα, γεννήθηκε με ωροσκόπο Παρθένο, ο Ερμής στους Διδύμους στον 10ο σε αντίθεση με Δία. Ηταν μια γέννα, τρεις λαλούν και δυο χορεύουν, μαίες, νοσοκόμες και γιατροί ξεχνούσαν να βάζουν ωδύνες γιατί με είχαν να τους ερμηνεύω τα ωροσκοπια τους. Έπαιρναν τηλέφωνα τις μαμάδες τους να μάθουν ώρα γέννησης.

Γεννήθηκε φυσιολογικά χωρίς παρατράγουδα κι έγινε διάσημο μέσα στο μαιευτήριο μιας και ήταν το μεγαλύτερο παιδί που είχε γεννηθεί τον τελευταίο χρόνο, 4.5 κιλά και 57 πόντους. Την πρώτη ημέρα οι μαίες το γύρισαν με το πυρέξ του από όροφο σε όροφο ενώ επισκέπτες και μη, όταν άκουγαν για το μοναδικό μωρό του νοσοκομείου που γεννήθηκε με δίπλες και κυτταρίτιδα μέχρι και στο γόνατο, πήγαιναν να το δουν.

Κυβερνήτης 12ου ο Ήλιος στον Ταύρο και στον 9ο σε Ταυ τετράγωνο με Κρόνο από τον 12ο και Ποσειδώνα από τον 6ο. Δεν είχα δύσκολη εγκυμοσύνη, όμως τους τρεις τελευταίους μήνες δεν είχα ευχέρεια κινήσεων λόγω της σπονδυλικής μου στήλης που έχει πρόβλημα έτσι κι αλλιώς. Για ακόμη μια φορά είχα πένθος, ενώ ο σύζυγός μου έπρεπε να ταξιδέψει στο εξωτερικό με αποτέλεσμα να μείνω μόνη τους τελευταίους μήνες και να φορτωθώ όλα τα "μπαλάκια" και φυσικά, γεννήθηκε με χρονοκαθυστέρηση 4 ημερών.

Φοβερή η αστρολογία βρε παιδιά :love:!

Χρυσάνθη Σπίγγου
21-03-2012, 03:31 PM
Η αστρολογία - να το βροντοφωνάξουμε σε όλους και κυρίως όλες - είναι υπέροχη στο να εξηγούμαι τα τόσα γιατί της ζωής μας ιδίως της τεράστιας προσπάθειας και κόπων και βασαάνων να γίνουμε μανάδες!

Αυτά ας τα ακούνε και οι άντρες που οι περισσότεροι - sorry αγόρια έτσι είναι όμως - τρεις λαλούν και τρεις χορεύουν.

Οχι μόνο να δείχνεται σεβασμό στις μανάδες σας αλλά και κατανόηση στις γυναίκες που οι ίδιοι με τόση ευκολία και μέγιστη ευχαρίστηση τις καταστήσατε έγκυες.

Προς Θεού, αν λάτρεψα κάτι πάνω μετά την μάνα μου και τα παιδιά μου, είστε εσείς οι ΑΝΤΡΕΣ! Επουδενί δεν σας κατηγορώ. Αλλά έχετε ευκολότατη πρόσβαση στην πατρότητα.

Για αυτό και εγώ να είστε σίγουροι, στην επόμενη ζωή μου -αν υπάρξει μετά τόσα αμαρτήματα που έχω πράεξι - ί θα παραγγείλω να γεννηθώ άντρας!

Αλλά ας μην γελιόμαστε, η αστρολογία εξηγεί, απαλύνει αλλά δυστυχώς δεν διευκολύνει καμία έγκυο! Να μην το ξεχνάμε αυτό. Οσο δε για όλες μα όλες τις έχουσες έστω και κατά υπόνοια κάτι σε Κριό, εμ να μην έχω ακούσει ούτε μία, που να μην τράβηξε σε πολλά και διάφορα θέματα τα ατράβηχτα!

Ελεος, αν υπάρχει κάποια εξαίρεση σε αυτό το κανόνα ας βγει να μας το πει. Να χαρούμε οι υπόλοιπες τουλάχιστον.

Τίνα να σου ζήσουν τα γιοκαρίνια σου, και εσύ να είσαι κοντά τους και να τους χαίρεσαι εσαεί!

Εγώ δυστυχώς που τέτοια τύχη! Αλλά είπαμε, στην άλλη θα το πάω για Αντρας! χα,χα,χα,..........

katiakiss
21-03-2012, 04:46 PM
Ταυρίνα δεν μπορώ να δω ακριβώς την ένδειξη της παρατεταμένης κύησης. Νομίζω ότι ο συνδυασμός Σελήνη \Δία έχει να κάνει με το είδος της γέννας (καλή-κακή) και το μέγεθος του μωρού. Εγώ έχω ένα ασύμβατο τρίγωνο Σελήνης\Δία και έκανα εμφάνιση υπερπαραγωγή με 56 πόντους και 4.200 βάρος. Ρώτησα την μητέρα μου και μου είπε ότι παρά τις τεχνητές οδύνες ήμουν η πιο εύκολη και γρήγορη από τις 4 γέννες που έχει κάνει.
Θα συμφωνήσω νομίζω με την Τίνα στην τεμπελιά της παρατεταμένης κύησης και θα το αποδώσω στον Ήλιο μου (κυβ.5ου ) τετράγωνο με τον Ποσειδώνα.
Έχει ενδιαφέρον να πω ότι αυτή η υπόθεση Σελήνη σύνοδο Πλούτωνα που είναι και απέναντι από τον ωροσκόπο μου, μπορεί να έχει να κάνει με την εξής παράμετρο. Η μητέρα μου έχει πολλά προβλήματα λόγω κακής θέσης της μήτρας από μία αποβολή πριν την δική μου σύλληψη. Ο γιατρός της είχε πει ότι πρέπει να κάνει οπωσδήποτε ένα παιδί, ώστε να γυρίσει η μήτρα στη θέση της. Έτσι, εγώ γεννήθηκα για ιατρικούς λόγους. (συχνά λέω στα αδέλφια μου για πλάκα ότι είμαι η μόνη που είχα ένα σημαντικό λόγο να γεννηθώ. Ήρθα με συνταγή γιατρού! :p).

taurine
21-03-2012, 04:55 PM
Όντως έχει μεγάλο ενδιαφέρον η συζήτηση, ακόμη μια φορά αποδεινκύεται η αξιοσύνη της αστρολογίας!

Κυβερνήτης του 12ου μου είναι ο Ερμής στον Κριό σε αντίθεση με τον Ουρανό. Μαρτύρησε η μανούλα μου κατά την κύηση, όλο και πήγαινα να της "πέσω" κι όλο με κρατούσε, ώσπου έκανε περίδεση η γυναίκα κι έμεινε στο κρεββάτι.

Κυβερνήτης του ωροσκόπου μου η Σελήνη στον Υδροχόο σε σύνοδο με Αφροδίτη και τετράγωνο με Ποσειδώνα. Φυσικά κι ήμουν τεμπέλα, δεν ήθελα να φύγω από το ασφαλές περιβάλλον που ζούσα, τρεις με τέσσερις μερούλες τις πήρα από τον 10ο μήνα για να γεννηθώ με τεχνητούς πόνους. Η σύνοδος με την Αφροδίτη χάρισε στη μανούλα μου ένα αρκετά παχουλό μωρό και μια εύκολη γέννα, με το πρώτο αχ γέννησε ενώ πριν ακόμη ολοκληρωθεί ο τοκετός την νάρκωσαν.

Κοιμήθηκε, ούτε και θυμάται πόσες ώρες η γυναίκα αφού ήταν εξαντλημένη όχι από τον τοκετό αλλά γιατί είχε άλλα δυο παιδιά που ήδη την είχαν εξουθενώσει. Τα κλάματα και η στεναχώρια δεν έλειψαν αφού φρόντισε το ανατολίτικο σόι του πατέρα μου να την πληγώσει που απέκτησε την τρίτη κόρη στη σειρά λές κι ήταν δική της η ευθύνη για το φύλο του παιδιού.

Ο μεγάλος μου γιος τώρα, γεννήθηκε με ωροσκόπο στον Κριό, ο Αρης του βρίσκεται στους Ιχθείς και στον 12ο, σε τετράγωνο με τη Σελήνη του Τοξότη από τον 8ο. Δύσκολη εγκυμοσύνη, με πολλά φάρμακα και πόνους καθ' όλη τη διάρκεια της κύησης. Ο Άρης επίσης σε τεράγωνο με Πλούτωνα από τον 9ο, λίγους μήνες πριν από τη γέννα, έφυγε από τη ζωή ο κουμπάρος μου και νονός του παιδιού ενώ, κατά τη διάρκεια του τοκετού παραλίγο να επέλθει το μοιραίο, ν' αποδημήσω εις Κύριον μαζί με το παιδί γιατί ο γιατρός ήταν επιπόλαιος και από δικό του λάθος τράβηξαμε όσα τραβήξαμε. Ο Άρης σε αντίθεση με τον Δία της παρθένου κι από τον 6ο οίκο.

Επιπλέον, ο Κρόνος σε τετράγωνο με τον Ωροσκόπο δείχνει όχι μόνο τα πρόβληματα που προκλήθηκαν αλλά και τον πολύωρο τοκετό, δεν έλεγε να τελειωσει....

Ο μικρός μου τώρα, γεννήθηκε με ωροσκόπο Παρθένο, ο Ερμής στους Διδύμους στον 10ο σε αντίθεση με Δία. Ηταν μια γέννα, τρεις λαλούν και δυο χορεύουν, μαίες, νοσοκόμες και γιατροί ξεχνούσαν να βάζουν ωδύνες γιατί με είχαν να τους ερμηνεύω τα ωροσκοπια τους. Έπαιρναν τηλέφωνα τις μαμάδες τους να μάθουν ώρα γέννησης.

Γεννήθηκε φυσιολογικά χωρίς παρατράγουδα κι έγινε διάσημο μέσα στο μαιευτήριο μιας και ήταν το μεγαλύτερο παιδί που είχε γεννηθεί τον τελευταίο χρόνο, 4.5 κιλά και 57 πόντους. Την πρώτη ημέρα οι μαίες το γύρισαν με το πυρέξ του από όροφο σε όροφο ενώ επισκέπτες και μη, όταν άκουγαν για το μοναδικό μωρό του νοσοκομείου που γεννήθηκε με δίπλες και κυτταρίτιδα μέχρι και στο γόνατο, πήγαιναν να το δουν.

Κυβερνήτης 12ου ο Ήλιος στον Ταύρο και στον 9ο σε Ταυ τετράγωνο με Κρόνο από τον 12ο και Ποσειδώνα από τον 6ο. Δεν είχα δύσκολη εγκυμοσύνη, όμως τους τρεις τελευταίους μήνες δεν είχα ευχέρεια κινήσεων λόγω της σπονδυλικής μου στήλης που έχει πρόβλημα έτσι κι αλλιώς. Για ακόμη μια φορά είχα πένθος, ενώ ο σύζυγός μου έπρεπε να ταξιδέψει στο εξωτερικό με αποτέλεσμα να μείνω μόνη τους τελευταίους μήνες και να φορτωθώ όλα τα "μπαλάκια" και φυσικά, γεννήθηκε με χρονοκαθυστέρηση 4 ημερών.

Φοβερή η αστρολογία βρε παιδιά :love:!


Θεέ μου τί τράβηξες... :cry:
Ας μην μιλώ καθόλου λοιπόν.

taurine
21-03-2012, 05:06 PM
Κάτια..
Πίστευα πως η σελήνη σαν κυβερνήτης του Καρκίνου, έχει "πράγματα" να μας πεί σχετικά με το είδος της κύησης. Και αν βάλει ο Δίας το χεράκι του,ε, τότε ψιλοτεμπελιάζουν τα μωράκια, παίρνουν όοοοοοοοοοολο το βάρος τους στις τελευταίες μέρες της κύησης και βγαίνουν με την ησυχία τους!:lol:

Και τωρα με συγχωρείτε γιατί ακούω "αγού, αγού," από το ρηλάξ και μου έρχεται μια γλυκειά μυρωδιά! :o

Κοραλλία Μόζορα
21-03-2012, 05:09 PM
Εγώ έχω Αφροδίτη στην Παρθένο στο 12ο που είναι και κυβερνήτης του ωροσκόπου μου στον Ζυγό. Ήμουν πολύ φρόνιμη μέσα στην κοιλιά της μαμάς μου και πολύ συνεργάσιμη στην γέννα. Μόλις μου είπαν να βγω, βγήκα. Βγήκα μάλιστα κομψή και με μαλλάκια. Αλίμονο, φαλακρή να με δει πρώτη φορά ο κόσμος; Φρόντισα μάλιστα να μην λερώσω πολύ την μαμά, τον γιατρό και το χειρουργείο. Μόλις είδα τον γιατρό ήθελα να τον ρωτήσω γιατί είναι τόσο μεγάλος αλλά δεν πρόλαβα, με κτύπησε στον πωπό. Τι αγένεια, ο χωριάτης! Έτσι χαιρετάνε; Κρίμα γιατί μου φάνηκε έξυπνος αλλά χωρίς τρόπους τι να τον κάνεις;! Δεν ήθελα να κλάψω για να φανώ κυρία αλλά μου ήρθε ξαφνικό και δεν κρατήθηκα.

Το μόνο που θα ήθελα ήταν κανένα βιβλίο να διαβάζω για να περνά η ώρα μου μέσα στην κοιλιά της μαμάς. Τι να σας πω, βαρέθηκα πολύ 9 μήνες απραξίας. Καλό ήταν το μπάνιο (άνκαι χωρίς αφρόλουτρο) αλλά δεν είχα και τι άλλο να συγυρίσω εκεί μέσα!

Κοραλλία Μόζορα
21-03-2012, 05:20 PM
Οι γιατροί λένε ότι η χρονική στιγμή της γέννας καθορίζεται από το μωρό. Όταν είναι έτοιμο να γεννηθεί στέλνει "σήμα" και τότε εκκρίνονται οι ορμόνες που δημιουργούν την διαδικασία του τοκετού. Όταν ένα μωρό περάσει τις μέρες του και δεν στέλνει το σήμα υπάρχει κάποιος λόγος, πιθανόν οργανικός. Δεν είμαι ειδική σ' αυτά τα θέματα αλλά νομίζω πως δεν πρέπει να έχει να κάνει με τον Δία αυτό.

Χρυσάνθη
21-03-2012, 06:07 PM
Λοιπόν!!!! Κοραλλία έπιασες ευαίσθητο θέμα!!!!! Η αδερφούλα μου γεννάει από μέρα σε μέρα, σπάζοντας την ημερομηνία που της είχε ορίσει αρχικά ο γιατρός, που ήταν στις 20-21 Μαρτίου! Χαράς Ευαγγέλια για μένα καθότι το μωρό θα έχει ΤΡΕΛΗ ΣΧΕΣΑΡΑ ΜΕ ΤΗ ΘΕΙΑ !!!!!!!! Θα τριγωνίζει σχεδόν με ακρίβεια τον Ήλιο μου (Τοξότης εγώ), θα έχει Μαμά Δίδυμο και Μπαμπά Λέοντα! χιχιιχ! γλιτώσαμε τα λέπια !!!!!! (σόρρυ Κάτια!..αλλά το είπες πολύ πετυχημένα! )

Και που λες την είχε ανησυχήσει ο γιατρός, λες και είναι μηχανάκι η γυναικεία φύση!! και καλά δε φαίνεται να γεννάς - 20 μέρες πριν τη γέννα βρε αδερφέ! σιγά μην το κάνουμε θέμα! Ήθελα να ήξερα έχουν ταλέντο να ανησυχούν τον κόσμο! Τι της το λες από τώρα??? περίμενε και εάν δεν , ε της λες μια κ καλή για τεχνητούς πόνους! Τσαντίστηκα όσο τίποτα!

Και εγώ πιστεύω ότι τα μωρά είναι σοφά, αυτά επιλέγουν πότε θα βγουν, υπάρχει λόγος λοιπόν να γλιτώναμε τα λέπιααα! χααχα Και αφήστε τώρα θέλω να γεννηθεί με τη σελήνη στον Ταύρο, ελπίζω να μη βιαστεί και έχει Σελήνη Κριό!! Αφήστε που κυρίως, εάν πάει με τεχνητούς πόνους (σου λέει σιγά μη γεννηθώ με τα κρύα άσε να καλοσυνέψει ο καιρός να έρθουν οι ζέστες να με υποδεχτούν ανοιξιάτικα) λόγω αργοπορίας και τεμπελιάς, ελπίζω ο γιατρός να τον ΦΩΤΙΣΟΥΝ ΤΑ ΑΣΤΡΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΣΗΛΗΝΟΥΛΑ ΤΑΥΡΟ! Όσο για επέμβαση ούτε λόγος , μισεί τα άστρα η αδερφούλα και έτσι κάνω τουμπεκί ψιλοκομμένο!!!!

Τίνα Ζαχαριάδου
21-03-2012, 06:09 PM
Τίνα να σου ζήσουν τα γιοκαρίνια σου, και εσύ να είσαι κοντά τους και να τους χαίρεσαι εσαεί!

Εγώ δυστυχώς που τέτοια τύχη! Αλλά είπαμε, στην άλλη θα το πάω για Αντρας! χα,χα,χα,..........

Χρυσάνθη σ' ευχαριστώ πολύ και εσύ να τους χάιρεσαι κι ας είναι μακριά..γεροί να ναι πάντα.

Θα συμφωνήσω νομίζω με την Τίνα στην τεμπελιά της παρατεταμένης κύησης και θα το αποδώσω στον Ήλιο μου (κυβ.5ου ) τετράγωνο με τον Ποσειδώνα.

Να"βγω"; να μην "βγω"; ιδού η απορία :lol: Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι πολλή σίγουρη για την εμπλοκή του Δία ως προς την παράταση, για τα κιλά σίγουρα παίζει ρόλο, όμως σε σχέση με την καθυστέρηση, πρώτο υπαίτιο θεωρώ τον Κρόνο, μετά τον Ποσειδώνα κι ενδεχομένως να "παίζει" κι ο Δίας, δεν έχω καταλήξει κορίτσια :lost:.

Θεέ μου τί τράβηξες...
Ας μην μιλώ καθόλου λοιπόν.

Ούτε το 1/10 Ταυρίνα δεν μπορώ να σου περιγράψω. Την ώρα που γέννησα ο ωροσκόπος στον Κριό ήταν σε τέλειο τετράγωνο με τον ωροσκόπο μου και ο τράνζιτ Κρόνος σε σύνοδο με τον ωροσκόπο μου. Θυμάμαι μετά απο καιρό, μου είπε ο σύζυγός μου πως όταν βγήκα από το χειρουργείο και τους είδα έκλαιγα και γύρισα το πρόσωπο μου από την άλλη. Δίκιο είχε, δεν ήθελα να δω και να μιλήσω σε κανέναν ούτε το μωρό καλά καλά.

Πέραν της πρώτης μου επαφής μαζί του, εκείνη τη μοναδική στιγμή που το βάζουν επάνω στο στήθος της μητέρας για να νιώσει το χτύπο της καρδιάς της αμέσως μετά τη γέννησή του (μια στιγμή που δεν νομίζω πως περιγράφεται), το κρατούσα με το ζόρι, το κοιτούσα κι αναρωτιόμουν γιατί δε νιώθω κάτι πολύ έντονο για εκείνο κι αναρωτιόμουν τι είναι τελικά η μητρότητα.

Αυτό ήταν το μεγαλύτερο σοκ για εμένα, υποσυνείδητα θεωρούσα υπεύθυνο το λεχούδι μου για όσα πέρασα. Την 20η ημέρα μου το έφερε στο κρεββάτι η αδερφή μου να το κρατήσω γιατί ενώ είχε φάει δεν κοιμόταν χωρίς όμως να είναι ανήσυχο το πουλάκι μου, γενικά η συμπεριφορά του ήταν άψογη, ήταν το τέλειο μωρό. Τότε "έσκασε" το πρώτο του χαμόγελο και τότε ήταν που το λάτρεψα κι έκλαψα πρώτη φορά από ευτυχία κι όχι από πόνο.

Καλό ήταν το μπάνιο (άνκαι χωρίς αφρόλουτρο) αλλά δεν είχα και τι άλλο να συγυρίσω εκεί μέσα!

Κοραλλία μου από τότε σου έμεινε η νοικυροσύνη :love: Αυτό θα πει νοικοκυρά από κούνια!

Χρυσάνθη
21-03-2012, 07:17 PM
Λοιπόν,.... θα προσπαθήσω κ εγώ να εξηγήσω κάποια θέματα τοκετού και κύησης.

Κυβερνήτης 12ου ο Ηλιος σε σύνοδο με Δία στο 10ο οίκο.. - μια χαρά εγκυμοσύνη και μάλιστα ο λόγος που έγινε ο γάμος εκείνη τη χρονική περίοδο. Η μητέρα δεν είχε σκοπό να γίνει τόσο νωρίς μητέρα αλλά, ... ! Το μόνο που δεν μπορώ να εξηγήσω είναι και μία αντίθεση με Ποσειδώνα .. φάρμακα δεν πήρε. Επίσης υπήρχε ένα εξάγωνο με Κρόνο - το οποίο επίσης δεν μπορώ να εξηγήσω,.. ο οποίος βρίσκεται στο 12ο. Κρόνος στο Λέοντα συγκεκριμένα. Η εγκυμοσύνη λοιπόν οκ...

ΑΛΛΑ με έναν Κρόνο στο 12 πάντα κάτι θα υπάρχει! Συνεχίζω, Ωροσκόπος Παρθένος με Κυβερνήτη τον Ερμή στον Ταύρο στον 9ο οίκο να κάνει τετράγωνο με τη Σελήνη στους Ιχθύες στον 6ο οίκο. Η ζωούλα του παιδιού κινδύνεψε κατά τον τοκετό.

Ουδείς δε θα το πρόσεχε , παρά μόνο η Γιαγιά του παιδιού, από την πλευρά του πατέρα η οποία ξεγέννησε τη μισή Αθήνα στα χρόνια της. Ξακουστή μαία, με άριστα τελείωσε τη σχολή της, τέρας ψυχραιμίας! Για να έχει ησυχία να φανταστείτε διάβαζε στο νεκροτομείο!! Τι να φοβηθώ καλέ έλεγε??? Οι πεθαμένοι τι να μου κάνουν???! Την τσάντιζαν τα σούρτα φέρτα των άλλων κοριτσιών και ήταν αφοσιωμένη στις σπουδές της.

Συνεχίζω, θέλησε λοιπόν να αποχαιρετήσει για πολλοστή φορά τη νύφη της όταν πρόσεξε κάτι στα νερά που είχαν σπάσει. Σιωπηλή (η διακριτικότητα που λέγαμε που οι σημερινοί γιατροί δεν έχουν καθόλου!) παίρνει βαμβάκι και πάει στο γιατρό του το δείχνει και λέει '' Γιατρέ το και το θα πάμε για καισαρική σωστά??? '' Ο γιατρός συμφώνησε και την παίρνει μάλιστα και στο χειρουργείο το οποίο ετοιμάζεται στο πιτς φιτίλι! Το μωρό και η μητέρα σωθήκανε αλλά εάν αυτό δεν το πρόσεχε κάποιος,... θα είχαμε άλλη εξέλιξη!

Όπου το τετράγωνο του Ερμή από τον 9 - αυτή ήταν η γιαγιά? μάλλον εικάζω εγώ - με τη Σελήνη στους Ιχθύες από τον 6 ερμηνεύεται και ως εξής: Την προηγούμενη νύχτα ο κουμπάρος του ζευγαριού βλέπει τον πεθαμένο παππού, ο οποίος πέθανε κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης της μητέρας,.. να του λέει '' Το παιδί θα κινδυνέψει , να πεις του γιου μου να το βαφτίσει στην Εκκλησία της Ζωοδόχου Πηγής. Με δεν ξέρω που είναι αυτή κ Τάδε μου! Ο γιος μου ξέρει να του πεις να το βαφτίσει εκεί!'' Και έτσι έκανε ο κουμπάρος πάει στον πατέρα και τον ρωτάει που είναι η Εκκλησία αυτή και , ήταν κοντά στο γραφείο του παππού... Εντάξει είπε ο πατέρας θα το βαφτίσω εκεί λοιπόν αλλά δεν ανέφερε το όνειρο στη γυναίκα του θεωρώντας ότι είναι υπερβολές του φίλου και κουμπάρου του.

Τελικά το όνειρο βγήκε αλλά επειδή το έταξε να το βαφτίσει εκεί,... σώθηκε. Σελήνη στην 1η μοίρα του υπερφυσικού Ιχθύος σε συμφωνία με το Υπερπέραν.... βοηθήσανε παιδί και μητέρα ... υπόψιν η Σεληνούλα αυτή είναι γόνιμη ... οπότε καταλαβαίνω και τον Κρόνο στο 12 οίκο... κυβερνήτη 5ου. Η καισαρική ήταν επώδυνη αλλά σημάδι δεν άφησε.. Η γιαγιά ξύπνησε τη μητέρα αναφωνώντας έλα ξύπνα μου έκανες τη .... μου! Την ονομάτισε εκείνη τη στιγμή με το όνομά της! Παιδί και γιαγιά είχαν απίθανη σχέση και τέλεια αγάπη!!! Το παιδί απέκτησε το πάθος για τα βιβλία κυβερνήτης Ωροσκόπου Ερμής,... και έγινε μία δημοσιογράφος με Ήλιο και Δία στους Διδύμους στο 10.

kassy
21-03-2012, 09:37 PM
Γι 'αυτό η μανούλα μου θυμάται με τόση λαχτάρα και άγχος την γέννησή μου.
Βέβαια! Όταν γεννήθηκα η σελήνη στο δωδέκατο οίκο στον αιγόκερω έκανε αντιθέσεις και τετράγωνα σχεδόν με όλους τους πλανήτες (με κρόνο, με ήλιο κ.λ.π. κ.λπ). Ο γιατρός χρειάστηκε να με πάρει με επέμβαση γιατί ερχόμουν ανάποδα, η μαμά μου έπαθε εκλαμψία.
Και εκεί πάλι ταραχή προκάλεσα:confused:.

Τελικά όλα πήγαν καλά όπως συμβαίνει συνήθως. Εκείνη τη μέρα η κυβερνήτης του 12ου στον τοξότη στον 9ο και ο δίας στον κριό (και με τον χείρωνα στον κριό) ίσως ευνόησαν στην επέμβαση με αναισθησία και σωθήκαμε και οι δύο. Μόνο καημένη η μανούλα μου δεν θα ξεχάσει ποτέ της το σοκ που υπέστη.

Βέβαια η μαμά μου μόλις συνήλθε φρόντισε να ρωτήσει τη μαία και να σημειώσει στο βιβλιάριο που έδιναν κατά τη γεννηση του μωρού το βάρος το ύψος ημερομηνία και ώρα 22:05 και όχι 10:05 για να μην έχουμε την αμφιβολία αν ήταν πρωί η βράδυ. Ούτε λεπτό παραπάνω ούτε λεπτό παρακάτω. Τι να περιμένει κανείς από μία αιγόκερω μαμά;:rolleyes:

taurine
21-03-2012, 10:26 PM
Οι γιατροί λένε ότι η χρονική στιγμή της γέννας καθορίζεται από το μωρό. Όταν είναι έτοιμο να γεννηθεί στέλνει "σήμα" και τότε εκκρίνονται οι ορμόνες που δημιουργούν την διαδικασία του τοκετού. Όταν ένα μωρό περάσει τις μέρες του και δεν στέλνει το σήμα υπάρχει κάποιος λόγος, πιθανόν οργανικός. Δεν είμαι ειδική σ' αυτά τα θέματα αλλά νομίζω πως δεν πρέπει να έχει να κάνει με τον Δία αυτό.

Η αλήθεια είναι πως θα μπορούσαμε να περιμένουμε μέχρι τις 30 Δεκεμβρίου, άνετα.
Ούτως ή άλλως, η 41η εβδομάδα παράτασης δεν είναι επικίνδυνη, εκτός αν υπάρχει διαβήτης κύησης ή κάτι πιό σοβαρό.
Ελα όμως που δεν ήθελα να κάνω πρωτοχρονιά στο μαιευτήριο (ούτε κι εκείνος πιστεύω) και συμφώνησα με το γιατρό να μου "βαλει" πόνους 27/12 και ωρα 12.00 μεσημέρι. Ασε που αν την άφηνα άλλη μια εβδομάδα μέσα, θα έβαζε σίγουρα 250-300 γρμ και θα περνούσαμε τα 4 κιλά.

Και οι γιατροί σήμερα δύσκολα κάνουν φυσιολογικό τοκετό σε μεγάλα μωράκια, γιατί φοβούνται, και δεν ήθελα ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ καισαρική.

Οπότε, ήρθε τελειόμηνη με πρόκληση, με τετράγωνο σελήνης/δία, 3,720 και φυσιολογικά.:D

taurine
21-03-2012, 11:34 PM
Πέραν της πρώτης μου επαφής μαζί του, εκείνη τη μοναδική στιγμή που το βάζουν επάνω στο στήθος της μητέρας για να νιώσει το χτύπο της καρδιάς της αμέσως μετά τη γέννησή του (μια στιγμή που δεν νομίζω πως περιγράφεται)

Τίποτε πιο μαγικό, τίποτε πιο συγκλονιστικό... Όσα χρόνια κι αν περάσουν, όσα κι αν πετύχει ο άνθρωπος, ΑΥΤΟ δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να αλλάξει.
Η φύση ξέρει τη δουλειά της.
Και τις δυο φορές η μαία άφησε το μωρό επάνω μου και εκείνα βρήκαν αμέσως το "δρόμο" τους.
:love:

Κοραλλία Μόζορα
22-03-2012, 08:17 AM
Γι 'αυτό η μανούλα μου θυμάται με τόση λαχτάρα και άγχος την γέννησή μου.
Βέβαια! Όταν γεννήθηκα η σελήνη στο δωδέκατο οίκο στον αιγόκερω έκανε αντιθέσεις και τετράγωνα σχεδόν με όλους τους πλανήτες (με κρόνο, με ήλιο κ.λ.π. κ.λπ). Ο γιατρός χρειάστηκε να με πάρει με επέμβαση γιατί ερχόμουν ανάποδα, η μαμά μου έπαθε εκλαμψία.
Και εκεί πάλι ταραχή προκάλεσα:confused:.

Τελικά όλα πήγαν καλά όπως συμβαίνει συνήθως. Εκείνη τη μέρα η κυβερνήτης του 12ου στον τοξότη στον 9ο και ο δίας στον κριό (και με τον χείρωνα στον κριό) ίσως ευνόησαν στην επέμβαση με αναισθησία και σωθήκαμε και οι δύο. Μόνο καημένη η μανούλα μου δεν θα ξεχάσει ποτέ της το σοκ που υπέστη.

Βέβαια η μαμά μου μόλις συνήλθε φρόντισε να ρωτήσει τη μαία και να σημειώσει στο βιβλιάριο που έδιναν κατά τη γεννηση του μωρού το βάρος το ύψος ημερομηνία και ώρα 22:05 και όχι 10:05 για να μην έχουμε την αμφιβολία αν ήταν πρωί η βράδυ. Ούτε λεπτό παραπάνω ούτε λεπτό παρακάτω. Τι να περιμένει κανείς από μία αιγόκερω μαμά;:rolleyes:

Καλημέρα, kassy.

Μπερδεύτηκα λίγο μ' αυτά που γράφεις. Λες πως όταν γεννήθηκες η Σελήνη ήταν στον Αιγόκερω στο 12ο σπίτι και μετά λες ότι ο κυβερνήτης του 12ου ήταν στον Τοξότη στον 9ο. Τι εννοείς;

Το είδος του τοκετού με τον οποίο ερχόμαστε στον κόσμο φαίνεται από τον ωροσκόπο. Ο ωροσκόπος σου δείχνει τις επιπλοκές στην γέννα σου;

kassy
22-03-2012, 11:01 PM
Καλημέρα, kassy.

Μπερδεύτηκα λίγο μ' αυτά που γράφεις. Λες πως όταν γεννήθηκες η Σελήνη ήταν στον Αιγόκερω στο 12ο σπίτι και μετά λες ότι ο κυβερνήτης του 12ου ήταν στον Τοξότη στον 9ο. Τι εννοείς;

Το είδος του τοκετού με τον οποίο ερχόμαστε στον κόσμο φαίνεται από τον ωροσκόπο. Ο ωροσκόπος σου δείχνει τις επιπλοκές στην γέννα σου;

Ναι, συγγνώμη καπως μπερδεύτηκα και νόμισα ότι η θέση της σελήνης δείχνει το είδος του τοκετού.:confused: Η σελήνη βρισκόταν στον 12ο οίκο, ο ωροσκόπος ήταν στον υδροχόο. Πάντως ο κυβερνήτης του ωροσκόπου, ο ουρανός στον όγδοο ήταν σε τετράγωνο με τη σελήνη, καθώς και ο κρόνος στον 5ο σε αντίθεση με τη σελήνη. Τελικά μήπως η θέση της σελήνης μέσω των κυβερνητών του ωροσκόπου έπαιξε κάποιο ρόλο; Ή γενικότερα πρέπει να δω τη θέση άλλων πλανητών στο ωροσκόπιό μου;

errikaki
22-03-2012, 11:05 PM
Χαράς Ευαγγέλια για μένα καθότι το μωρό θα έχει ΤΡΕΛΗ ΣΧΕΣΑΡΑ ΜΕ ΤΗ ΘΕΙΑ !!!!!!!! Θα τριγωνίζει σχεδόν με ακρίβεια τον Ήλιο μου (Τοξότης εγώ)

Μεταξύ μας, με θεία τοξότη, ότι ζώδιο και να έβγαινε το παιδί θα λάτρευε τη θεία!:)
πως να το κάνουμε.... είμαστε περιζήτητοι σε όλα τα ζώδια:D:D

errikaki
22-03-2012, 11:09 PM
Πέραν της πρώτης μου επαφής μαζί του, εκείνη τη μοναδική στιγμή που το βάζουν επάνω στο στήθος της μητέρας για να νιώσει το χτύπο της καρδιάς της αμέσως μετά τη γέννησή του (μια στιγμή που δεν νομίζω πως περιγράφεται)

Πραγματικά, τα συναισθήματα εκέινης της στιγμής δε χωράνε σε λόγια. Στο πανεπιστήμιο μας έλεγαν ότι το μωρό πρέπει να το βάλουν πάνω στη μαμά του για να συντονιστεί η καρδούλα του με τη δική της....:love::love::love::love:

maria76
23-03-2012, 03:14 AM
Πραγματικά, τα συναισθήματα εκέινης της στιγμής δε χωράνε σε λόγια. Στο πανεπιστήμιο μας έλεγαν ότι το μωρό πρέπει να το βάλουν πάνω στη μαμά του για να συντονιστεί η καρδούλα του με τη δική της....:love::love::love::love:

Αχ βρε κορίτσια,εγώ αυτό που λέτε δεν το ένιωσα,ή τουλάχιστον δεν το θυμάμαι,κι έχω κάτι τύψεις...
Γέννησα με καισαρική και αυτό είχε κανονιστεί,αφού ο μονάκριβος μου είχε φτάσει τα 4 κιλά και δεν έλεγε να βγεί να μας πει ένα γειά.
Επίσης δεν ήταν με το κεφάλι προς τα κάτω.
Πάω λοιπόν ολόχαρη,με ναρκώνουν απ'τη μέση και κάτω κι αρχίζουν να με ρωτάνε
-τι νιώθεις?
-τσίμπημα.
-τώρα?
-ζούληγμα
μου έκαναν διάφορα για να δουν αν είχε πιάσει η επισκληρίδιος,κι αυτό πήρε πολλή ώρα.
Τελικά πρέπει να μου έδωσαν κάμποσο"φαρμακάκι" γιατί το επόμενο λεπτό είχα αρχίσει να την"ακούω" και να λέω βλακείες του τύπου-τα πλακάκια στα χειρουργεία μοιάζουν με κρεοπωλεία,να βάλετε κάτι πιο"ζεστό"..
..να περιμέναμε λίγο ακόμα να βγάλει ωροσκόπο Καρκίνο ο μικρός
..ρωτούσα"μα τι κάνετε τόση ώρα,δεν βγαίνει?" και να ξεραίνομαι στο γέλιο..
θυμάμαι το κλάμα του κι ότι τους έλεγα να μου το δώσουν και δεν έγινε αυτό.
Μετά μου είπε ο γιατρός μου ότι αν είσαι πολύ ναρκωμένη δεν στο δίνουν το μωρό να το κρατήσεις για προφανείς λόγους.
Στεναχωρήθηκα τόσο πολύ που δεν την έζησα αυτή την αγκαλιά την πρώτη στιγμή της άφιξής του στον κόσμο μας!!
Μόνο τα γέλια που έριξα θυμάμαι και τους γιατρούς που μιλούσαν με κωδικούς για να μην καταλαβαίνω.Αλλά τι έφταιγα?

Στο αστρολογικό τώρα,το σοκολατάκι μου έχει ωροσκόπο Δίδυμο χωρίς όψεις,στον 8ο οίκο.
Σελήνη στο Σκορπιό και σε τετράγωνο με Ποσειδώνα,που ίσως φανερώνει τη δική μου"ομιχλώδη"κατάσταση με τη νάρκωση.
Και ακμή 12ου στον Ταύρο,που αν σημαίνει κάτι αυτό είναι ότι όντας έγκυος και καλά περνούσα,και έτρωγα πολύ..

Κοραλλία Μόζορα
23-03-2012, 09:17 AM
Ναι, συγγνώμη καπως μπερδεύτηκα και νόμισα ότι η θέση της σελήνης δείχνει το είδος του τοκετού.:confused: Η σελήνη βρισκόταν στον 12ο οίκο, ο ωροσκόπος ήταν στον υδροχόο. Πάντως ο κυβερνήτης του ωροσκόπου, ο ουρανός στον όγδοο ήταν σε τετράγωνο με τη σελήνη, καθώς και ο κρόνος στον 5ο σε αντίθεση με τη σελήνη. Τελικά μήπως η θέση της σελήνης μέσω των κυβερνητών του ωροσκόπου έπαιξε κάποιο ρόλο; Ή γενικότερα πρέπει να δω τη θέση άλλων πλανητών στο ωροσκόπιό μου;

Εννοείς ότι στον γενέθλιο χάρτη σου έχεις ωροσκόπο στον Υδροχόο κι ο Ουρανός είναι στον 8ο οίκο σε τετράγωνο με την γενέθλια Σελήνη σου; Αν είναι έτσι, ο Ουρανός μπορεί να δείξει περιπτώσεις παιδιών που έρχονται "ανάποδα" στον κόσμο και χρειάζεται να γεννηθούν με καισαρική.

kassy
24-03-2012, 10:42 AM
Εννοείς ότι στον γενέθλιο χάρτη σου έχεις ωροσκόπο στον Υδροχόο κι ο Ουρανός είναι στον 8ο οίκο σε τετράγωνο με την γενέθλια Σελήνη σου; Αν είναι έτσι, ο Ουρανός μπορεί να δείξει περιπτώσεις παιδιών που έρχονται "ανάποδα" στον κόσμο και χρειάζεται να γεννηθούν με καισαρική.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Το γεγονός ότι ο ωροσκόπος ήταν σε εξάγωνο με τον δία και τον χείρωνα στον κριό (αυτοί οι δύο μεταξύ τους είναι σε σύνοδο) στον 2ο οίκο δείχνει την επιτυχία της επέμβασης;

Κοραλλία Μόζορα
24-03-2012, 11:32 AM
Ναι, σ' αυτές τις περιπτώσεις ο Δίας προσφέρει βοήθεια και στήριξη.

Lam
26-03-2012, 01:27 PM
Υπάρχει η άποψη στην αστρολογία ότι ο 12ος οίκος (επειδή βρίσκεται ακριβώς πίσω από τον ωροσκόπο) δείχνει την περίοδο της κύησής μας, την περίοδο και τις εμπειρίες που βιώνουμε όσο βρισκόμαστε στην μήτρα της μητέρας μας ενώ ο ωροσκόπος δείχνει το είδος του τοκετού με τον οποίο γεννιόμαστε. Τον τρόπο δηλαδή που ερχόμαστε στον κόσμο.

.


Με βάση τα παραπάνω μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: θα μπορούσε η ακμη του δωδέκατου να δείνει στοιχεία (είτε χρονικά είτε ποιοτικά ) που αφορούν τη σύληψη του εμβρύου;

Κοραλλία Μόζορα
26-03-2012, 08:44 PM
Υπάρχει η άποψη ότι η σύλληψη του εμβρύου σχετίζεται με την Σελήνη και τον ωροσκόπο. Σύμφωνα με τον Άλαν Λίο και άλλους παλιότερους αστρολόγους, η θέση της γενέθλιας Σελήνης μας ήταν η θέση του ωροσκόπου μας την στιγμή της σύλληψής μας και η θέση του γενέθλιου ωροσκόπου μας ήταν η θέση της Σελήνης την στιγμή της σύλληψής μας.

errikaki
26-03-2012, 08:49 PM
Υπάρχει η άποψη ότι η σύλληψη του εμβρύου σχετίζεται με την Σελήνη και τον ωροσκόπο. Σύμφωνα με τον Άλαν Λίο και άλλους παλιότερους αστρολόγους, η θέση της γενέθλιας Σελήνης μας ήταν η θέση του ωροσκόπου μας την στιγμή της σύλληψής μας και η θέση του γενέθλιου ωροσκόπου μας ήταν η θέση της Σελήνης την στιγμή της σύλληψής μας.

σπουδαία πληροφορία!
:):):):):):) καταπληκτικό!!!!! σκέφτομαι τώρα και λέω ''και στη σύλληψη πάλι ωροσκόπο τοξότη είχα και σελήνη στον τοξότη.......απίστευτό:love::love:' '

Χρυσάνθη Σπίγγου
26-03-2012, 09:02 PM
Ενώ εγώ πάλι πιστεύω πως καθοριστική τουλάχιστον για την ιδιοσυγκρασία και την ψυχοσύνθεση ενός ατόμου, καθοριστικό ρόλο παίζει η προγενέθλια έκλειψη.

Βάση της μεθόδου Γιόνας όπου η προσπάθεια σύλληψης με σκοπό το συγκεκριμένο φύλο γίνεται με κεντρικό άξονα κανόνες που αφορούν την Σελήνη, και έχοντας διαβάσει και δει χάρτες ζευγαριών που τεκνοποίησαν με αυτή την μέθοδο, δεν διεπίστωσα την εκδοχή στην οποία αναφέρεται η Κοραλλία.

Από την άλλη είμαι απολύτως πεποισμένη πως δίχως μία στενή παρακολούθηση και παρατήρηση όλων των συσχετισμών, δεν θα μπορεί κανείς μας να ταχθεί υπέρ της μίας ή της άλλης άποψης.

errikaki
26-03-2012, 09:16 PM
που μπορούμε να βρούμε πληροφορίες για τη μέθοδο αυτή?

Εγώ αυτό που έχω ακούσει σχετικά με το φύλο του παιδιού σχετίζεται με τη φάση της σελήνης την ημέρα που γεννήθηκε το προηγούμενο παιδί.

Δηλαδή αν το πρώτο παιδί γεννηθεί στη γέμιση του φεγγαριού τότε το επόμενο θα είναι ίδιο φύλο με το πρώτο. Αν γεννηθεί στη χάση του φεγγαριού, τότε το επόμενο θα είναι αντίθετου φύλου με το πρώτο.:)

Αλλά πώς μπορεί ν α καθοριστεί το φύλο του πρώτου παιδιού?:o
Άκρως ενδιαφέρον!!!!:)

Lam
27-03-2012, 12:53 AM
που μπορούμε να βρούμε πληροφορίες για τη μέθοδο αυτή?

Εγώ αυτό που έχω ακούσει σχετικά με το φύλο του παιδιού σχετίζεται με τη φάση της σελήνης την ημέρα που γεννήθηκε το προηγούμενο παιδί.

Δηλαδή αν το πρώτο παιδί γεννηθεί στη γέμιση του φεγγαριού τότε το επόμενο θα είναι ίδιο φύλο με το πρώτο. Αν γεννηθεί στη χάση του φεγγαριού, τότε το επόμενο θα είναι αντίθετου φύλου με το πρώτο.:)

Αλλά πώς μπορεί ν α καθοριστεί το φύλο του πρώτου παιδιού?:o
Άκρως ενδιαφέρον!!!!:)
Ο πρώτος μου ανιψιος γεννήθηκε με ηλιο στον υδροχόο και σελήνη στο κριό (άρα γέμιση) και το επόμενο ανίψι ήταν αγόρι. Η αδερφή μου που γεννήθηκε με ήλιο στον κριό και σελήνη στους διδύμους (άρα γέμιση), το επόμενο παιδί που γεννήθηκε , δηλ εγω βγήκε αγόρι. Βέβαια μεσολάβησαν και δύο αποβολές ενδιάμεσα. Δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο.

Lam
27-03-2012, 12:55 AM
Υπάρχει η άποψη ότι η σύλληψη του εμβρύου σχετίζεται με την Σελήνη και τον ωροσκόπο. Σύμφωνα με τον Άλαν Λίο και άλλους παλιότερους αστρολόγους, η θέση της γενέθλιας Σελήνης μας ήταν η θέση του ωροσκόπου μας την στιγμή της σύλληψής μας και η θέση του γενέθλιου ωροσκόπου μας ήταν η θέση της Σελήνης την στιγμή της σύλληψής μας.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστηχώς λόγω του ότι δεν είμαι σίγουρος για τον ωροσκόπο μου δεν μπορώ να καταλάβω τη θέση της σελήνης μου τη στιγμή της σύλληψης.

taurine
27-03-2012, 02:15 AM
Υπάρχει η άποψη ότι η σύλληψη του εμβρύου σχετίζεται με την Σελήνη και τον ωροσκόπο. Σύμφωνα με τον Άλαν Λίο και άλλους παλιότερους αστρολόγους, η θέση της γενέθλιας Σελήνης μας ήταν η θέση του ωροσκόπου μας την στιγμή της σύλληψής μας και η θέση του γενέθλιου ωροσκόπου μας ήταν η θέση της Σελήνης την στιγμή της σύλληψής μας.


Εχοντας διαβάσει το άρθρο, διαπίστωσα πως ισχύει 100%, αφού επαληθεύτηκαν στις κόρες μου και οι 2 παράμετροι.

Κοραλλία Μόζορα
27-03-2012, 08:12 AM
Οι απόψεις αυτές για την προγενέθλια Σελήνη και ωροσκόπο υποστηρίζονται από την εσωτερική αστρολογία όπως αυτή διαμορφώθηκε από την Θεοσοφική Σχολή και κάτω από την επίδραση της Άλις Μπέιλι και της Μπλατβάσκι.

Στην πραγματικότητα όμως, θα συμφωνήσω με την Χρυσάνθη ότι δεν είμαστε σε θέση να ξέρουμε αν ισχύουν ή όχι.

errikaki
27-03-2012, 02:21 PM
Ο πρώτος μου ανιψιος γεννήθηκε με ηλιο στον υδροχόο και σελήνη στο κριό (άρα γέμιση) και το επόμενο ανίψι ήταν αγόρι. Η αδερφή μου που γεννήθηκε με ήλιο στον κριό και σελήνη στους διδύμους (άρα γέμιση), το επόμενο παιδί που γεννήθηκε , δηλ εγω βγήκε αγόρι. Βέβαια μεσολάβησαν και δύο αποβολές ενδιάμεσα. Δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο.

Ναι παίζει ρόλο, μάλιστα είχα διαβάσει κάτι σχετικό αλλά δεν το θυμάμαι τώρα να στο πω. Στάθηκα στα βασικά. όχι πως αυτό δεν είναι βασικό αλλά ο τρόπος που σκέφτομαι αυτόματα ''διέγραψε'' την αρνητική εκδοχη της αποβολής.

errikaki
27-03-2012, 02:24 PM
Εχοντας διαβάσει το άρθρο, διαπίστωσα πως ισχύει 100%, αφού επαληθεύτηκαν στις κόρες μου και οι 2 παράμετροι.

taurine!!!:love::love:
θυμάσαι μέρα και ώρα σύλληψης των παιδιών σου?:) πραγματικά εντυπωσιακό!:lost:

taurine
27-03-2012, 02:26 PM
taurine!!!:love::love:
θυμάσαι μέρα και ώρα σύλληψης των παιδιών σου?:) πραγματικά εντυπωσιακό!:lost:

Αν όχι όλες οι γυναίκες, σίγουρα οι περισσότερες, ξέρουν πότε έλαβε χώρα το "συμβάν". :p

errikaki
27-03-2012, 02:28 PM
το ανάποδό ισχύει έτσι?
ε αν από την ημέρα γέννησης πάω 9 και κάτι μήνες πίσω μπορώ να βρω και εγώ ώρα και μέρα σύλληψης.. δηλαδώ να βρω τη μέρα που η σελήνη ήταν στον τοξότη και ο ωροσκοπος τοξότης.
Είναι ίσως λίγο δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο, ε?:love::)


και ναιιιιι!!!!! Βρήκα την ημερομηνία! με τόσο τοξότη αναρρωτιέμαι μήπως οι γονείς μου γνωρίστηκαν σε παιδική χαρά.

justimb
27-03-2012, 03:26 PM
Καλησπέρα!Θέλω να με βοηθήσετε σε κάτι σχετικά με το αρχικό θέμα για την ώρα γέννησης.To έχω ψάξει και η ακριβής ώρα που δίνεται από το νοσοκομείο είναι 07.50.Ομως αν υπήρχε ανακρίβεια 3 λεπτών ο 5ος οίκος πάει στους διδύμους και όχι στον καρκίνο κ κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με τον 11ο.Να λάβω υπόψη την ώρα του νοσομείου ή σπάνια είναι ακριβης στο λεπτό;Εγώ πάντως περισσοτερο οι δίδυμοι θα έλεγα με αντιπροσωπεύουν!Εχω γεννηθεί 06-02-1986 αν θέλετε να το κοιτάξετε..

Χρυσάνθη Σπίγγου
27-03-2012, 03:41 PM
Errikaki καλησπέρα,

Δεν θυμάμαι εάν ήσουν εσύ ή κάποιος άλλος που αναρωτιόταν για τον Δρ. Γιόνας. Καλού κακού παραθέτω παρακάτω για όποιον/όποιαν θα ήθελε να μάθει κάτι σχετικά, πέντε λόγια για αυτόν. Οχι τίποτε άλλο, ας μαθαίνουμε και τα καλά και βέλτιστα ορισμένων ζωδίων που κατά τα άλλα, τα έχουν φάει οι μαύρες δοξασίες τύπου κόμη δράκουλα! χα,χα,χα,...........
O Δρ. Ευγένιος Γιόνας (Δρ Eugen Jonas ) γεννήθηκε στις 06.11.1928, 6:00 π.μ. στο Novezamky της Slovakiaς ( για όποιον θα ήθελε να μελετήσει το χάρτη του) που φυσικά με τα χαρισματικά της ιδιοσυγκρασίας του προερχόμενα από τον Ήλιο και τον ωροσκόπο στο ζώδιο του Σκορπιού ( ας είναι πάντα δοξασμένοι οι ερευνητικοί Σκορπιοί ! ) είναι αυτός ο οποίος εφήρμοσε ένα κατά την γνώμη μου εξίσου απλό σωτήριο για πολύ κόσμο, αλλά και ευφυέστατο οικογενειακό προγραμματισμό!

Ξεκίνησε την θεωρία του την δεκαετία 50 όπου ήδη ως νεαρός γιατρός με βάση τις ομολογουμένως βαθιές αστρολογικές του γνώσεις ανέπτυξε την μέθοδο της σεληνιακής θεωρίας. Σύμφωνα με αυτήν, μπορεί να προκληθεί από μια γυναίκα, μία επιπλέον ωορρηξία, όταν η τρέχουσα φάση της σελήνης αντιστοιχεί με εκείνη που υπήρχε κατά τη στιγμή της γέννησης της. Ως εκ τούτου, πολλές γυναίκες στην αναπαραγωγική φάση της ζωής τους ανταποκρίνονται συγχρόνως στις μηνιαίες επανεμφανίσεις αυτής της σεληνιακής φάσης με μία πιο αυξημένη δεκτικότητα, η οποία μάλιστα επαναλαμβάνεται στερεότυπα κάθε μήνα. Κατά τον Δρ. Γιόνας, το φύλο του νεογνού είναι άμεσα συνδεδεμένο με ορισμένες φάσεις της σελήνης κατά τη στιγμή της σύλληψης. Κρίσιμη φάση λοιπόν για την επιθυμητή επιλογή του φύλου του παιδιού είναι η εκάστοτε περιοδικότητα της Σελήνης στην στιγμή της σύλληψης του. Σύμφωνα με τον ίδιο η μέθοδός του ανάγεται στην σφαίρα της Κοσμοβιολογίας και κατά μερικούς είναι μέχρι και 87% ασφαλής ενώ κατά τον ίδιο το ποσοστό ανέρχεται στο 98%. Σε εμένα προσωπικά άγγιξε το 100% στην επιλογή του φύλου και των τριών μου παιδιών.

Με όσο το δυνατόν πιο απλά λόγια η ώρα/μέρα σύλληψης κατά τρόπο ώστε να επέλθει και το επιθυμητό φύλο επιλέγεται κατά προτίμηση όταν η Σελήνη που αλλάζει θέση κάθε 2 ½ ημέρες βρίσκεται αντίστοιχα σε αρσενικό ή θηλυκό ζώδιο. Κατά τον Ευγένιο Γιόνας αυτή είναι ή βάση για το επιθυμητό φύλο του παιδιού όσο όμως και για την ακριβή ημερομηνία της γονιμοποίησης του γυναικείου ωαρίου. Όσον αφορά όμως ότι υπάρχουν γεννιούνται και δίδυμα διαφορετικού φύλου, ο Δρ. Γιόνας το ερμηνεύει λέγοντας ότι σε αυτές τις περιπτώσεις η φάση της σελήνης κινείτο στο μεταίχμιο μεταξύ ενός θηλυκού και αρσενικού ζωδίου.

Η μέθοδος του Γιόνας για εμένα που την βίωσα αλλά και έζησα άκρως συγκινητικά στιγμιότυπα πότε υπογόνιμων γυναικών, ζευγαριών που για διάφορους σοβαρούς λόγους επιθυμούσαν διακαώς να αποκτήσουν ένα συγκεκριμένο φύλο, ή γυναίκες που είχαν υποστεί αλλεπάλληλες αποβολές, ή λόγω επιτακτικής ανάγκης να αποφευχθεί οιαδήποτε νοητική ή άλλη υστέρηση, καθώς όμως και η αποφυγή των αντισυλληπτικών, και των χειρουργικών επεμβάσεων είναι ένα παλίμψηστο ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟ ΘΑΥΜΑ! .

Σχετικά με την μέθοδο του Δρ. Γιόνας υπάρχουν πάμπολλες ιστοσελίδες. Οι πιο αξιόπιστες είναι Αυστριακές ή Γερμανικές. Εν τω μεταξύ υπάρχουν και αρκετά Καναδικά και Αμερικανικά Ειδικά Κέντρα Σύλληψης βασισμένα σε αυτή την μέθοδο, και από τις ιστοσελίδες του μπορεί κανείς να αντλήσει αρκετά καλές πληροφορίες. Στην δεκαετία του 80’ κυκλοφορούσε και ένα μεταφρασμένο βιβλίο στα Ελληνικά στο οποίο αναφερόταν διεξοδικά όλο το διαδικαστικό μέρος αυτής της μεθόδου. Φυσικά δεν γνωρίζω εάν τώρα μπορεί κανείς να το βρει ωστόσο έχουν εκδοθεί διάφορα βιβλία στην Αγγλική γλώσσα.

Χρυσάνθη Σπίγγου
27-03-2012, 11:38 PM
Σχετικά με τον Δρ. Γιόνας να προσθέσω ( για την περίπτωση που δεν βρείτε αντίτυπο του βιλβίου του στα ελληνικά ) επίσης πως η διαδικαστική εφαρμογή της μεθόδου που ακολουθείται πρωτίστως απο την γυναίκα του, είναι εξαιρετικά απλή, αν και προυποθέτει συνέπεια, μεγάλη υπομονή και ακριβέστατες ενέργειες, όπως π.χ. συγκεκριμένες ώρες ........κ.λ.π.

Αυτό γιατί, ( τουλάχιστον έτσι συνέβη σε εμένα που δεν είχα υποστεί ποτέ πριν άλλη εγκυμοσύνη ή έκτρωση ή οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα ) πρέπει να προηγηθεί καθημερινά επί τουλάχιστον έξη μήνες μία συγκεκριμένη αλλά διαφοροποιημένη απο γυναίκα σε γυναίκα πρωινή κολπική θερμομέτρηση και η ακριβής καταγραφή της θερμοκρασίας σε ένα ειδικό για την περίσταση γράφημα. Το γράφημα αυτό δεικνύει το εύρος των ωρών καθώς και την ή τις ημέρες σύλληψης της γυναίκας.

Η ομάδα γιατρών με διαφορετικές ειδικότητες π.χ. βιολόγος, γενηστής και άλλες ειδικότητες που δεν θυμάμαι τώρα πια, πάντως όμως όλοι δεινοί γνώστες της αστρολογίας και της κοσμοβιολογίας (προσωπικά είχα την τύχη να γνωρίσω για λίγο τον κ. Γιόνας και προσωπικά ) αναλαμβάνουν εν συνεχεία να δημιουργήσουν το επακριβές αστρολογικό διάγραμμα των ωρών, ή της ημέρας ή ίσως και των ημερών σύλληψης.

Φυσικά η μέθοδος προυποθέτει πάρα πολύ καλή συνεργασία και από πλευράς του συζύγου. Για να είμαι ειλικρινής έχω γνωρίσει και γυναίκες που λειτούργησαν και εν αγνοία του συντρόφου. Ευτυχώς δίχως ποτέ να έχω ακούσει να επήλθαν οιεσδήποτε δυσαρέσκειες ή άλλες άσχημες συνέπειες ανάμεσα των συντρόφων.

Θαυμαστό είναι πάντως το πως κανείς εκ των υστέρων ανακαλύπτει συγγενή αστρολογικά δεδομένα από την επιλεχθείσα ημέρα σύλληψης καθώς και ανάλογα στρολογικά χαρακτηριστικά και ιδιότητες στο γενέθλιο χάρτη του παιδιού.

Δυστυχώς αν και έτυχα αυτής της μεθόδου, ήμουν πολύ νέα ( 22 και 24 ετών αντίστοιχα τις δύο πρώτες φορές ώστε να έχω οποιοδήποτε ενδιαφέρον πέρα από τον μεγάλο θαυμασμό, την απόλυτη πίστη, και την υπακοή ) για να αφιερωθώ και να συλλέξω στοιχεία από το κέντρο οικογενειακού προγραμματισμού με το οποίο συνεργαζόμουν τότε. Ισως όμως ποτέ να μην είναι αργά και ίσως να είχε ενδιαφέρον να μην ήταν άσχημη ιδέα να έκανα μία προσπάθεια επαφής με το κέντρο έστω και τώρα.

Ωστόσο υπάρχουν αμερικάνικες ιστοσελίδες οι οποίες από όσο γνωρίζω παρουσιάζουν - με άλλο τρόπο βέβαια δηλαδή όχι βάση αστρολογικών ντοκουμέντων - την μέθοδο του Γιόνας που ίσως βοηθούσε κάπως όσους ίσως θα ήθελαν πιο άμεσα να διαβάσουν κάτι σχετικά.

Επ'ευκαιρία να δώσω και ένα μήνυμα ελπίδας για όσες/όσους αντιμετωπίζουν προβλήματα στο τομέα αυτό, καθώς βάση αυτής της μεθόδου πλέον είναι δυνατόν και πολύ πιθανόν να υπερπηδηθούν σχεδόν όλες οι δυσκολίες, αλλά και να αποκτήσει το ζεύγος και το φύλο της αρεσκείας του.

Ευχαριστώ όλους για τα likes σας.

Καλό ξημέρωμα και καλό και εύχάριστο ψάξιμο.

MARELED23
28-03-2012, 01:10 AM
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ. ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΩΡΑΣ ΙΣΧΥΕΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΜΑΣ ΩΡΟΣΚΟΠΟΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ? ΠΧ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 30/10/85 10΄45 ΠΡΩΙ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΙΓΟΚΑΙΡΩ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΞΟΤΗ

kassy
28-03-2012, 02:58 AM
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ. ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΩΡΑΣ ΙΣΧΥΕΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΜΑΣ ΩΡΟΣΚΟΠΟΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ? ΠΧ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 30/10/85 10΄45 ΠΡΩΙ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΙΓΟΚΑΙΡΩ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΞΟΤΗ

Αν καταχωρήσεις τα στοιχεία της γέννησής σου στο "Δωρεάν Ωροσκόπιο" του myhoroscope θα υπολογιστεί ο ωροσκόπος σου ακριβώς.

*alkmini
28-03-2012, 11:24 PM
Γειά σας. Θα ήθελα να ρωτήσω όσους ασχολούνται με γενέθλιους χάρτες, αν τους έχει συμβεί ποτέ το γεγονός η επίσημα αναγραφόμενη στο αρχείο του μαιευτηρίου ώρα γέννησης ενός βρέφους να προκύψει τελικά λανθασμένη ;
Συγκεκριμένα ενώ εγώ γεννήθηκα 12 ιούλιου του 1976 ατις 05:45 αθήνα(σύμφωνα με το αρχείο του μαιευτηρίου), οι δικοί μου υποστηρίζουν οτι γεννήθηκα γύρω στις 03:30 πμ. Η μητέρα μου ισχυρίζεται οτι επειδή ήταν ξύπνια άκουσε το γιατρό να λέει την ώρα 03:30 (και ο πατέρας μου που ήταν εκτός χειρουργίου την ίδια ώρα λεει περίπου). Στο νοσοκομείο ισχυρίζονται οτι απο τους πόνους η μητέρα μου προφανώς δεν κατάλαβε. Γεννήθηκα όμως 6μηνήτης (πήρα 1 ημέρα απο τον έβδομο μήνα) και βγήκα και με τα πόδια!! και σκέφτομαι μήπως λόγω της ταλαιπωρίας και του τρεξίματος για θερμοκοιτίδα έγραψαν άλλη ώρα τελικά στο αρχείο. Έτσι ενώ μέχρι τώρα κατέστρωνα το ωροσκόπιο βάση της ώρας 05:45 τώρα έχω αμφιβολίες. Προσπάθησα να καταλάβω απο την ερμηνεία των πλανητών στους διαφορετικούς οίκους αλλα περισσότερο μπερδεύομαι.
Φαίνεται σε ένα ωροσκόπιο η πρόωρη γέννα; Υπάρχει κάποιος τρόπος για να καταλάβω ποιας ώρας ωροσκόπιο είναι πιο κοντά σε μένα; καθότι η απόκλιση είναι πολύ μεγάλη...2 ώρες και 15 λεπτά. Τότε ίσχυε και η θερινή ώρα και όλοι ισχυρίζονται οτι είχαν αλλάξει τα ρολόγια...τα νεύρα μου τα χάπια μου και ένα ...ταξίδι στο χρόνο θέλω...

Όποια γνώμη άποψη συμβουλή ερμηνεία καλοδεχούμενη..

Υπάρχει στους κοντινούς και εξ αίματος συγγενείς σας (γονείς, γιοι, θυγατέρες, παππούδες, θείοι, θείες, ανηψιοί, ανηψιές) κάποιος που ανήκει στο ζώδιο του Κριού ?
Υποφέρετε από κάποιες παθολογίες του Κριού όπως πονοκέφαλοι, νευραλγία προσώπου, αυχενικό, χρόνιες ιγμορίτιδες, ωτίτιδες,...?
Υπάρχει στο πρόσωπό σας ή στο κεφάλι κάποιο σημάδι από πληγή, χτύπημα, ατύχημα ή κάψιμο?


Κάτι ακόμα. Ενάμισυ μήνα πριν τη γέννησή σας προέκυψε κάποιο πολύ θετικό γεγονός στην οικογένειά σας όπως αγορά γης, σπιτιού ή να αποκτήθηκαν αρκετά χρήματα με κάποιο τρόπο ?

Lam
31-03-2012, 01:41 AM
Ευχαριστώ πολύ alkmini για τις ερωτήσεις και την όλη προσπάθεια. Πραγματικά το εκτιμώ μιας και εγω μόνος μου δεν μπορώ να βγάλω άκρης.


Υπάρχει στους κοντινούς και εξ αίματος συγγενείς σας (γονείς, γιοι, θυγατέρες, παππούδες, θείοι, θείες, ανηψιοί, ανηψιές) κάποιος που ανήκει στο ζώδιο του Κριού ?



Ναι η αδερφή μου είναι κριος με ωροσκόπο αιγόκερος και μάλιστα 21/3/72 γεννημένη.


Υποφέρετε από κάποιες παθολογίες του Κριού όπως πονοκέφαλοι, νευραλγία προσώπου, αυχενικό, χρόνιες ιγμορίτιδες, ωτίτιδες,...?


Το πρώτο χρόνο της ζωής μου ταλαιπωρήθηκα με νοσοκομεία:
- 26/10/76 έκανα εγχείρηση κήλης και σκουλικοειδήτη (τη σκουλικοειδίτιδα την ανακαλυψαν την ώρα που με χειρουργούσαν για κηλη). Εκεί επειδή με κυκλοφόρησαν γυμνο μετα την εγχείρηση κρύωσα άσχημα.
- Αυτό το κρύωμα με ταλαιπώρησε πολύ μάλλον λόγω κακής διάγνωσης. Με δύσπνοια, βήχα πυρετό βλένες. Ερχόταν και μετά απο αγωγή υποχωρούσε αλλα ξαναερχόταν. Τη πρώτη φορά μου δωσαν ενέσεις αντιβίωση. Στη πορεία του χρόνου μπήκα 2 φορές στα νοσοκομεία με ορούς αντιβιώσεις και οξυγόνο. Μέχρι που τη τελευταία φορά που ήμουν στο νοσοκομείο (μαιος 77) η παιδίατρος με ακτινογραφία βρήκε οτι έχω ιγμορίτιδα!! Όπου με ένα πάμφτηνο κολύριο καθάρισα συν θαλασσινα μπάνια το καλοκαίρι του 77. Τα επόμενα χρόνια είχα λιγότερο προβλημα που σταδιακά εξαλείφθηκε.

Μέχρι πέρσι όπου μια απονεύρωση μου γύρισε σε οδοντική ιγμορίτιδα!!! και με ταλαιπώρησε.
Για ωτίτιδες μου είπε η μητέρα μου οτι είχα λίγα πράγματα.


Υπάρχει στο πρόσωπό σας ή στο κεφάλι κάποιο σημάδι από πληγή, χτύπημα, ατύχημα ή κάψιμο?




Χαχαχα εύστοχες οι ερωτήσεις σου!! Έχω κάνει 3 φορές ράμματα στο κεφάλι. Μία στο πίσω μέρος της κεφαλής - μου τα προκάλεσε η αδερφή μου τραβώντας το χαλάκι της πόρτας πανω στο οποιο ήμουν-. Άλλη μία στο πηγούνι απο κάτω γιατί έπεσα με το ποδήλατο κατα τη διάρκεια αγώνων σε κατηφόρα! Και μία τρίτη στο πάνω μέρος της κεφαλής που στούκαρα σε μία σιδερένια βάση βαρελιού..!

Αυτό δεν είναι κεφάλι...εργόχειρο είναι:rolleyes:


Κάτι ακόμα. Ενάμισυ μήνα πριν τη γέννησή σας προέκυψε κάποιο πολύ θετικό γεγονός στην οικογένειά σας όπως αγορά γης, σπιτιού ή να αποκτήθηκαν αρκετά χρήματα με κάποιο τρόπο ?

Απο ότι μου είπαν δηστυχώς όχι.

Και πάλι σε ευχαριστώ και ανυπομωνώ για την απάντηση.

Χρυσάνθη Σπίγγου
31-03-2012, 02:25 AM
Καλησπέρα,

Το μόνο που δεν μας είπες είναι εάν το κεφάλι σου είναι κεντημένο με σταυροβελονιά, ή γκομπλέν.

Το δικό που έχω σκέτο ωροσκ. Κριό και Αρη στον Κριό, είναι προς το παρόν γκομπλέν. Το τι θα γίνει αργότερα, δεν ξέρω να σου πω. Ισως η θεά ράφτρα μας το αποκαλύψει, εσένα και εμένα!

Ε να πει και κάτι το χειλάκι μας να ξεσκάσουμε είπα................

Ανάλαφρο ξημέρωμα σου εύχομαι.

*alkmini
31-03-2012, 09:42 AM
Καλημέρα,

Σύμφωνα με τις απαντήσεις σας όλοι οι δρόμοι μας οδηγούν ότι η πιο πιθανή ώρα γέννησης είναι η 5:45 ή κοντά σ'αυτή.

Χρυσάνθη Σπίγγου
31-03-2012, 11:55 AM
Να σου πω θαλασσινή μου ότι κάπου χάθηκα. Η ώρα 5:45 αλλά για ποιό χάρτη. Η τουλάχιστον εγώ δεν το βρίσκω τώρα πια.

Το μόνο βέβαιο είναι πάντως πως στα νοσοκομεία ποτέ δεν έγραφαν την σωστή ώρα γέννησης.

Ευχαρίστως να βοηθήσω να μπορώ αν μπορούσατε να με ξεστραβώσετε λιγάκι σε ότι εν τω μεταξύ ξέχασα ή έχασα

Lam
31-03-2012, 11:56 AM
Καλημέρα,

Σύμφωνα με τις απαντήσεις σας όλοι οι δρόμοι μας οδηγούν ότι η πιο πιθανή ώρα γέννησης είναι η 5:45 ή κοντά σ'αυτή.

Ευχαριστώ πάρα πολύ πολύ για την απάντηση. Εαν είναι εύκολο και θέλετε, μπορείτε να μου εξηγήσετε Βάση ποιων στοιχείων προέκυψαν οι ερωτήσεις; Και πάλι ευχαριστώ.

Lam
31-03-2012, 12:01 PM
Καλησπέρα,

Το μόνο που δεν μας είπες είναι εάν το κεφάλι σου είναι κεντημένο με σταυροβελονιά, ή γκομπλέν.

Το δικό που έχω σκέτο ωροσκ. Κριό και Αρη στον Κριό, είναι προς το παρόν γκομπλέν. Το τι θα γίνει αργότερα, δεν ξέρω να σου πω. Ισως η θεά ράφτρα μας το αποκαλύψει, εσένα και εμένα!

Ε να πει και κάτι το χειλάκι μας να ξεσκάσουμε είπα................

Ανάλαφρο ξημέρωμα σου εύχομαι.

Καλημέρα και απο μένα. Με τέτοια κεφάλια να μαζευτούμε και άλλοι να κάνουμε μία έκθεση δια το κοινόν βεβαίως βεβαίως..χε χε

Χρυσάνθη Σπίγγου
31-03-2012, 12:07 PM
Α και να σου πω και το άλλο Lam.

Μύτη, αφτιά μάτια, στόμα και γενικώς ότι έχει τρύπα επάνω μου, έχει φάει μπόλικο νυστέρι.

Μία έκθεση κεφαλιών μαζί με τα διάφορα νυστέρια θα ήταν μάλλον αρκετά ενδιαφέρουσα!

Το ποιός θα μας καταλάβει δεν ξέρω. Α ξέχασα να σου πω και το άλλο. Εχω και ειδικά τατουάζ στο πρόσωπο εξαιτίας σοβαρότατου ατυχήματος!

Δεν φαίνεται -εκτός εκείνου των φρυδιών - αλλά το τατουάζ υπάρχει.

Μήπως λοιπόν να εμπλουτίσουμε την έκθεση και με τατουάζ προσώπου; Οχι δηλαδή τίποτε άλλο ρωτάω για να προσανατολιστώ δεόντος! χα,χα,χα,..........

Lam
31-03-2012, 12:15 PM
Να σου πω θαλασσινή μου ότι κάπου χάθηκα. Η ώρα 5:45 αλλά για ποιό χάρτη. Η τουλάχιστον εγώ δεν το βρίσκω τώρα πια.

Το μόνο βέβαιο είναι πάντως πως στα νοσοκομεία ποτέ δεν έγραφαν την σωστή ώρα γέννησης.

Ευχαρίστως να βοηθήσω να μπορώ αν μπορούσατε να με ξεστραβώσετε λιγάκι σε ότι εν τω μεταξύ ξέχασα ή έχασα

Τα επίσημα στοιχεία νοσοκομείου είναι: ημερομηνία 12/7/1976, ώρα 05:45, περιοχή Αθήνα (άρρεν)
Η μαμά μου όμως πιστέυει οτι γεννήθηκα 03:30 περίπου (το ισχυρίζεται βάση του εξής σκεπτικού α) οτι μπήκε περίπου 00:30 το βράδυ στο νοσοκομείο και υποστηρίζει οτι γέννησε σύντομα και β) οτι άκουσε το γιατρό να λέει 03:30 μιας και ήταν ξύπνια ). Βέβαια πονούσε λογω της κατάστασης (λόγω του οτι ημουν 6μηνητης γεννηθηκα με τα ποδια) οποτε μπορεί και να παράκουσε.
Πάντως η απόκλιση μεταξύ των 2 ωρών γέννησης είναι μεγάλη και αυτό είναι το δύσκολο στο να καταλάβω.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας έως τώρα.

Lam
31-03-2012, 12:20 PM
Οκ μέσα είμαι...εφόσον η έκθεση θα γίνει σε πολυχώρο όπως το κόβω..και μιας και δεν έχω άλλα εξωτερικά σημάδια..αν φέρω τις περσυνές ακτινογραφίες μου υπάρχει πρόβλημα; θα κάνουμε και μια ενότητα της έκθεσης underground!! χαχα

Χρυσάνθη Σπίγγου
31-03-2012, 12:48 PM
Πολύ γέλασα...............να σου πω εκτός από underground γίνεται να παίξει και τίποτε σε upperground ;

Οχι τίποτε άλλο να καταλάβουν άπαντες το τι εστί ως κάτι σε Κριαρίσιο έχοντας, το τι κατραπακιές τρώει κανείς!

Φιλιά

Lam
31-03-2012, 02:23 PM
Πολύ γέλασα...............να σου πω εκτός από underground γίνεται να παίξει και τίποτε σε upperground ;

Οχι τίποτε άλλο να καταλάβουν άπαντες το τι εστί ως κάτι σε Κριαρίσιο έχοντας, το τι κατραπακιές τρώει κανείς!

Φιλιά


Μα φυσικά...Upperground (ταράτσα τουτέστιν) - μετά απο πολύ σκέψη - σκέφτηκα να βάλουμε αριστερά το μπουφέ (με σχετικά εδέσματα...) και δεξια μια χορωδία υψήφωνων ντυμένη στα άσπρα φυσικά, να τραγουδά το "δυο πόρτες έχει η ζωή" (παιρνώντας ταυτόχρονα και το κοινωνικό μύνημα του ότι παιδια ...μη ψάχνετε για τρίτη...αυτές είναι..δεν υπάρχουν άλλες...μαζευτείτε τωρα..)


φιλια και απο μενα

*alkmini
31-03-2012, 02:28 PM
Ευχαριστώ πάρα πολύ πολύ για την απάντηση. Εαν είναι εύκολο και θέλετε, μπορείτε να μου εξηγήσετε Βάση ποιων στοιχείων προέκυψαν οι ερωτήσεις; Και πάλι ευχαριστώ.

Ο γενέθλιος χάρτης σας με ώρα γέννησης 5:45 βάζει τον Ήλιο στον πρώτο σας οίκο, ενώ με την ώρα 3:30 στο δεύτερο. Η αδελφή σας Κριός, τα προβλήματα ιγμορίτιδας που είχατε, τα σημάδια στο πρόσωπο ή το κεφάλι ταιριάζουν περισσότερο με τον Ήλιο στον πρώτο οίκο απ' ό,τι στο δεύτερο.
Σας έχω στείλει σε προσωπικό μήνυμα κάποια στοιχεία που θεωρώ ότι θα σας βοηθήσουν να σιγουρευτείτε για την ώρα. Χρειάζεται κάποιος χρόνος για να δούμε αν επαληθευτούν.

Lam
31-03-2012, 02:38 PM
Ο γενέθλιος χάρτης σας με ώρα γέννησης 5:45 βάζει τον Ήλιο στον πρώτο σας οίκο, ενώ με την ώρα 3:30 στο δεύτερο. Η αδελφή σας Κριός, τα προβλήματα ιγμορίτιδας που είχατε, τα σημάδια στο πρόσωπο ή το κεφάλι ταιριάζουν περισσότερο με τον Ήλιο στον πρώτο οίκο απ' ό,τι στο δεύτερο.
Σας έχω στείλει σε προσωπικό μήνυμα κάποια στοιχεία που θεωρώ ότι θα σας βοηθήσουν να σιγουρευτείτε για την ώρα. Χρειάζεται κάποιος χρόνος για να δούμε αν επαληθευτούν.

Ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ.