PDA

View Full Version : 20 Μαρτίου - Διεθνής Ημέρα Αστρολογίας



Βασιλης Παπαδολιας
14-03-2012, 01:13 PM
Η 20η Μαρτίου έχει ανακηρυχθεί από τον AFAN (Assosiation for Astrological Networking) ως Διεθνής Ημέρα Αστρολογίας. Είναι μία ημέρα που δικαίως ορίστηκε ως τέτοια καθώς συμπίπτει συμβατικά με την αλλαγή του αστρολογικού έτους (μηδενική του Κριού). Μία τέτοια ημέρα μπορούμε να χρησιμοποιούμε εμείς που ασχολούμαστε με την αστρολογία ως την αστρολογικής μας Πρωτοχρονιά. Τη μέρα δηλαδή που μπορούμε να κοιτάζουμε προς τα πίσω για να κάνουμε τους απολογισμούς μας αλλά και προς τα μπρος για να κάνουμε τις ευχές μας. Με την ευκαιρία αυτή ανοίγω αυτό το θέμα, για όποιον θέλει να πει πώς βλέπει την Αστρολογία σήμερα και πώς θα ήθελε να είναι στο μέλλον, πώς είδε την περασμένη αστρολογική χρονιά και τι πιστεύει ότι μπορεί να φέρει η επόμενη. Δεκτές και προβλέψεις πάνω στο νέο αστρολογικό έτος για να κάνουμε συζήτηση... Ιδού και ο χάρτης εισόδου του Ήλιου στον Κριό για την Ελλάδα...
http://i44.servimg.com/u/f44/14/44/49/54/sun_in13.jpg

Βασιλης Παπαδολιας
15-03-2012, 02:11 PM
Επειδή με τα προγράμματα δεν τα πάω και καλά, αν κάποιος θέλει να ανεβάσει το χάρτη μέσα στο site, be welcome. Εμένα μου βγάζει ότι είναι too large για να τον ενσωματώσει.

taurine
15-03-2012, 03:05 PM
Λοιπόν, να το!
41054106




Υ.Γ : Εχω κι εγω το Kepler,αλλά δεν το ξαναχρησιμοποίησα, αφ' ότου βολεύτηκα το πρόγραμμα του σάιτ.
Ηταν βαρύ, με πολλές "αχρηστες" παραμέτρους, που κούραζαν το μάτι και καθυστερούσε πολύ.

Χρυσάνθη Σπίγγου
15-03-2012, 09:33 PM
Βασίλη καλησπέρα,

Θεωρώ πάρα πολύ αξιόλογη την προσπάθεια αυτή, όπως και το ότι το έθεσες σαν θέμα προς συζήτηση, που άλλωστε χωράει πάρα μα πάρα πολύ κουβέντα. Τόσο βέβαια από εμάς τους αστρολόγους, όσο όμως και από τα μέλη αυτής της όμορφης και χρήσιμης ιστοσελίδας του Myhoroscope, όσο και των μελών των δικών σου νέων ενεργειών και προσπαθειών.

Επίσης θα θεωρούσα εξαιρετικά πολύτιμες και ιδιατέρως χρήσιμες γενικώς τις απόψεις όλων όσων ασχολούνται ερρασιτεχνικά με το αντικείμενο της αστρολογίας. Αυτό γιατί οι ερρασιτέχνες μελετούν αφενός επισταμένως και με κέφι και ήθος, ενώ δεν διάκεινται από επαγγελματικά άρα και ωφελιμιστικά κίνητρα.

Παρότι προς το παρόν ασφυκτιώ λόγω πολλών υποχρεώσεων θα προσπαθούσα ευχαρίστως να γράψω κάποιο άρθρο σχετικά. Το εάν θα το καταφέρω είναι άλλη ιστορία.

Εν πρώτοις όμως να εκφράσω την απόλυτη δυσαρέσκεια μου - και νομίζω πως δεν θα είμαι η μόνη - καθώς από όλα όσα διαβάζω, ακούω διαρκώς και συνεχώς γύρω μου, ιδίως από άτομα νεαρότερης ηλικίας, η έτοιμη, αμάσητη και προπάντων δωρεάν αστρολογική τροφοδοσία, έχει οδηγήσει αυτό το κλάδο σε κατάντια, και λυπάμαι που θα το πω ίσως και σε λίγα χρόνια σε αφάνεια.


Αυτό βέβαια είναι ένα θέμα που δεν αφορά την αστρολογία αλλά και κάθε άλλη ειδικότητα που λόγω του διαδικτύου είναι προσβάσιμη. Πολύ δε φοβάμαι, πως σε ελάχιστα από τώρα χρόνια η γενικότερη αυτή τάση θα οδηγήσει πολλούς κλάδους σε κατάρρευση και ιδίως σε σύγχυση του ποιός τελικά είναι ο πραγματικά ειδικός και ποιός όχι.

Τόσο ερμηνευτικά από την πλευρά των περισσοτέρων, όσο όμως και από την άποψη στο τι βοηθά ή όχι η αστρολογία και τι πραγματικά πρεσβεύει, κοντεύουμε να χάσουμε κυριολεκτικά τα αυγά και τα καλάθια όλοι μας.

Ηδη από την δεκαετία του 80 είχα προτείνει και εκφράσει την άποψη ότι θα έπρεπε και εδώ στην Ελλάδα να δημιουργηθεί ένας και από κρατικής άποψης επίσημος φορέας βάση του οποίου να δημιουργούνταν ουσιαστικές περιχαρακώσεις γύρω από το επάγγελμα μας.

Φυσικά όλες οι προσπάθειες μου έπεσαν στο κενό, οπότε το μόνο που σήμερα μπορούμε να ευχόμαστε και ακλόνητα πιστεύω πως πρέπει να γίνει άμεσα, είναι τουλάχιστον σε ότι αφορά την υποφαινόμενη ιστοσελίδα, η πρόσβαση και κυρίως οιεσδήποτε ερωτήσεις να γίνονται επί πληρωμής.

Πριν δύο χρόνια να πω, πως σε μία αναμεταξύ μας συζήτηση ο Σωκράτης είχε πει το παροιμιώδες "δυστυχώς σήμερα είναι όλα δωρεάν", και φυσικά δεν είχα κατανοήσει το τι πραγματικά εννοούσε.

Σήμερα πια, θεωρώ απαράβατα πως εάν αυτή εδώ τουλάχιστον η ιστοσελίδα θέλει να κρατήσει και να διατηρήσει το ήθος, και την ηθική της υπόσταση σε υψηλό επίπεδο, τίποτε δεν πρέπει να γίνεται δωρεάν, ή εάν γίνεται τότε, ερμηνείες και απαντήσεις να δίδονται μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη που θα πληρώνουν έστω ένα ελάχιστο ετήσιο τίμημα.

Αυτό θα ήταν κατά την ταπεινή μου άποψη και σωστό και δίκαιο αμφοτέρωθεν.

Αν και η εν λόγω τοποθέτησης μου ίσως θεωρηθεί ότι δεν συσχετίζεται με το θέμα υπό θεώρηση, ωστόσο πιστεύω πως όπως όλα τώρα πια και λόγω Πλούτωνα στον Αιγόκερω οργανώνονται και σίγουρα στο απώτερο μέλλον θα καταξιώνονται, το ίδιο θα πρέπει να συμβεί με οιονδήποτε διαδικτιακό φορέα που ασχολείται με αστρολογικά θέματα.

Θα χαρώ για τις απόψεις σας και οιεσδήποτε ενστάσεις ή άλλες προτάσεις. Κλείνοντας να πω πως εύχομαι ολόψυχα ένα νέο, πιο αξιοκρατικό δρομολόγιο και φυσικά πιο αξιοσέβαστο πεπρωμένο για την αστρολογία και όλους τους εκπροσώπους της!

taurine
15-03-2012, 10:53 PM
Αν μου επιτρέπετε Κα Σπίγγου, το σάιτ είναι ξεκάθαρο όσον αφορά τις συνδρομητικές του υπηρεσίες. Τουλάχιστον αυτό διαπίστωσα όσο καιρό έχω την τιμή να είμαι μέλος.

Όλοι όσοι για τον α΄ η β΄λόγο δεν μπορούν ή δεν θέλουν να μελετήσουν την αστρολογία για να λύσουν τα όποια ερωτήματά τους, απευθύνονται (και πολύ σωστά κάνουν) στις συνδρομητικές υπηρεσίες και στους επαγγελματίες αστρολόγους.

Θεωρώ πως όποιος αστρολόγος θέλει να "ψαρεύει" πελατάκια, μπορεί άνετα να το κάνει και δεν χρειάζεται να ψάχνει μόνο στα σάιτ και τα φόρουμ. Πελάτες υπάρχουν παντού και ειδικά στην εποχή μας, ο κόσμος ψάχνει ελπίδες και λόγους για να προχωρά τη ζωή του.

Οι αστρολόγοι που αρθρογραφούν,συζητούν μαζί μας, και μας ανοίγουν ένα παράθυρο στη γνώση (εκτός ελάχιστων περιπτώσεων), μέχρι ώρας δεν έδειξαν διάθεση ψαρέματος, ούτε στα παλαιά ούτε και στα νεοεισερχόμενα μέλη.

Αλλωστε αποδεχόμενοι εξαρχής τους όρους, διαβάσαμε πως δεν είναι το ζητούμενο να μάθουμε αν θα τα ξαναφτιάξουμε με τον πρώην ή αν θα μας πάρει τηλέφωνο ο νύν, ή αν θα κερδίσουμε το τζόκερ. Δεν λέω πως δεν πέσαμε στην παγίδα όλοι ,λίγο πολύ, να ψάχνουμε για τον Μάντη Κάλχα εδώ μέσα!
Μάθαμε όμως σιγά σιγά δυο πράγματα, γιατί ΑΓΑΠΑΜΕ την αστρολογία.
Το ανήκουμε απλά σε ένα συνδρομητικό ιστοχώρο, δεν λέει τίποτε διότι οι γνώσεις μας σταματούν εδώ και αρχίζει η εμπορική αστρολογία που επικρατεί στους "λοιπούς" ιστοχώρους.

Δεν υπάρχει τίποτε πιο ενδιαφέρον και συναρπαστικό από την "παρέα" μας στα φόρουμ, τις συζητήσεις, την αρθρογραφία κλπ. Αν ο προσανατολισμός του σάιτ ήταν τύπου πρωινάδικου και 090.........,τότε δεν θα χρειαζόταν όλη αυτή η αρθρογραφία από τους αστρολόγους και την εκδοτική ομάδα. Και φυσικά ΔΕΝ θα μετρούσε τόσα μέλη. Και δεν είναι απλά η δωρεάν συμμετοχή που εγγυήθηκε την επιτυχία του ιστοχώρου, αλλά πολλά παραπάνω.

Δεν θα είχα πρόβλημα να πληρώνω συνδρομή για ένα τέτοιο σάιτ, με τετοιο επίπεδο.
Πρόβλημα θα είχα αν έβλεπα πλάγιες προσπάθειες από αστρολόγους να "ψαρεύουν", αντί να συζητούν. Νομίζω πως υπάρχει η δυνατότητα όποιος θελήσει προσωπικές προβλέψεις να απευθυνθεί προσωπικά σε κάποιον επαγγελματία εδώ μέσα.

Αυτά.

Τίνα Ζαχαριάδου
15-03-2012, 11:28 PM
Όλοι όσοι για τον α΄ η β΄λόγο δεν μπορούν ή δεν θέλουν να μελετήσουν την αστρολογία για να λύσουν τα όποια ερωτήματά τους, απευθύνονται (και πολύ σωστά κάνουν) στις συνδρομητικές υπηρεσίες και στους επαγγελματίες αστρολόγους.

Ταυρίνα θα μου επιτρέψεις να σου πω, πως κάνεις λάθος στο συγκεκριμένο τουλάχιστο κι αυτό γιατί δεν γνωρίζεις (αν και μπορείς να φανταστείς) πως κατακλυζόμαστε από προσωπικά μηνύματα που μας ζητούν παπάδες εντελώς δωρεάν. Όλα αυτά που λες είναι πολύ ωριαία όταν ο άλλος έχει φιλότιμο και ξέρει πότε να σταματά να ζητά δωρεάν προβλέψεις, αναλύσεις, ωριαία κτλ. Ελάχιστοι απευθύνονται στις συνδρομητικές υπηρεσίες και προσωπικά στους αστρολόγους και πολύ καλά κάνουν αφού σχεδόν όλα δίνονται δωρεάν. Είναι δικαίωμα τους αλλά και δικό μας ν' απαντάμε όποτε έχουμε διάθεση και χρόνο.

Οταν κάποιος στέλνει προσωπικό μήνυμα ρωτά να μάθει κάποια πράγματα, του απαντάμε και μπορεί να έχει απορίες και να στείλει ξανά μήνυμα, κανένα πρόβλημα. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που έλεος δηλαδή. Δεν εννοείται να στέλνει κάποιος μήνυμα σε επαγγελματία αστρολόγο που προσφέρει δωρεάν τις γνώσεις μέσα στο φόρουμ να του αναλύσει ολόκληρο ωριαίο χάρτη ή να κοιτάξει τα προγνωστικά του.

Ήρθα εγώ ή κανένας από τους αστρολόγους στο κομμωτήριο που δουλεύεις (φέρνω εσένα παράδειγμα γιατί είμαι σίγουρη πως καταλαβαίνεις το πνεύμα μου) να ζητήσουμε δωρεάν κούρεμα μόνο και μόνο επειδή το κομμωτήριο που εργάζεσαι έχει φόρουμ συζητήσεων και συζητάμε περί μαλλιών στο διαδίκτυο;

Δεν ξέχνω ένα μήνυμα από μια κυρία που μου ζήτησε να δω τον προσωπικό χάρτη της, της κόρης της και δυο γαμπρών για να μάθουν ποιός είναι καλύτερος :lost:. Πάλι καλά που στη λίστα των χαρτών που ήθελε να δω δε μου έβαλε και του παππού ή της γιαγιας της.

Χώρια που με πλάγιους τρόπους πολλά μέλη παίρνουν αυτά που "θέλουν" μέσα από το δήμοσιο φόρουμ γιατί κάποιοι από μας κάνουμε το κορόιδο στις προσωπικές τους ερωτήσεις. Πόσες φορές έχει επέμβει η διαχείρηση ή έχει κλειδώσει θέματα γιατί κάποιοι ζητούν προσωπικές προβλέψεις;

Όλα χρειάζονται αλλά με μέτρο κι όπως ξέρεις εσύ πολύ καλά το μέτρο και τα όρια να τα μάθουν και κάποιοι άλλοι.

taurine
15-03-2012, 11:49 PM
Όλοι όσοι για τον α΄ η β΄λόγο δεν μπορούν ή δεν θέλουν να μελετήσουν την αστρολογία για να λύσουν τα όποια ερωτήματά τους, απευθύνονται (και πολύ σωστά κάνουν) στις συνδρομητικές υπηρεσίες και στους επαγγελματίες αστρολόγους.

Ταυρίνα θα μου επιτρέψεις να σου πω, πως κάνεις λάθος στο συγκεκριμένο τουλάχιστο κι αυτό γιατί δεν γνωρίζεις (αν και μπορείς να φανταστείς) πως κατακλυζόμαστε από προσωπικά μηνύματα που μας ζητούν παπάδες εντελώς δωρεάν. Όλα αυτά που λες είναι πολύ ωριαία όταν ο άλλος έχει φιλότιμο και ξέρει πότε να σταματά να ζητά δωρεάν προβλέψεις, αναλύσεις, ωριαία κτλ. Ελάχιστοι απευθύνονται στις συνδρομητικές υπηρεσίες και προσωπικά στους αστρολόγους και πολύ καλά κάνουν αφού σχεδόν όλα δίνονται δωρεάν. Είναι δικαίωμα τους αλλά και δικό μας ν' απαντάμε όποτε έχουμε διάθεση και χρόνο.

Οταν κάποιος στέλνει προσωπικό μήνυμα ρωτά να μάθει κάποια πράγματα, του απαντάμε και μπορεί να έχει απορίες και να στείλει ξανά μήνυμα, κανένα πρόβλημα. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που έλεος δηλαδή. Δεν εννοείται να στέλνει κάποιος μήνυμα σε επαγγελματία αστρολόγο που προσφέρει δωρεάν τις γνώσεις μέσα στο φόρουμ να του αναλύσει ολόκληρο ωριαίο χάρτη ή να κοιτάξει τα προγνωστικά του.

Ήρθα εγώ ή κανένας από τους αστρολόγους στο κομμωτήριο που δουλεύεις (φέρνω εσένα παράδειγμα γιατί είμαι σίγουρη πως καταλαβαίνεις το πνεύμα μου) να ζητήσουμε δωρεάν κούρεμα μόνο και μόνο επειδή το κομμωτήριο που εργάζεσαι έχει φόρουμ συζητήσεων και συζητάμε περί μαλλιών στο διαδίκτυο;

Δεν ξέχνω ένα μήνυμα από μια κυρία που μου ζήτησε να δω τον προσωπικό χάρτη της, της κόρης της και δυο γαμπρών για να μάθουν ποιός είναι καλύτερος :lost:. Πάλι καλά που στη λίστα των χαρτών που ήθελε να δω δε μου έβαλε και του παππού ή της γιαγιας της.

Χώρια που με πλάγιους τρόπους πολλά μέλη παίρνουν αυτά που "θέλουν" μέσα από το δήμοσιο φόρουμ γιατί κάποιοι από μας κάνουμε το κορόιδο στις προσωπικές τους ερωτήσεις. Πόσες φορές έχει επέμβει η διαχείρηση ή έχει κλειδώσει θέματα γιατί κάποιοι ζητούν προσωπικές προβλέψεις;

Όλα χρειάζονται αλλά με μέτρο κι όπως ξέρεις εσύ πολύ καλά το μέτρο και τα όρια να τα μάθουν και κάποιοι άλλοι.

Τινάκι, δεν αντιλέγω.
Προσωπικά, το λέω δημόσια, σου είχα στείλει κι εγω στις αρχέςπου γραφτηκα μηνυμα για να μου λυσεις μια απορία αναφορικά με την ηλιακή επιστροφή και τί ήταν αυτό που εφταιξε για το μωράκι που έχασα τότε, ο 5ος ή ο 8ος? Και από πού φαίνεται μια δεσποτική και καταπιεστική μητρική φιγούρα...

Είδες που θυμαμαι?:D

Όπως θυμάμαι και την απάντησή σου, αναφορικά με τον προοδευτικό μου Αρη, πράγμα που αγνοούσα παντελως πριν από 1,5 χρόνο, τι είναι η πρόοδος και πως ερμηνεύεται.

Σίγουρα παθαίνετε φρίκη με τόσα προσωπικά pm. Υπάρχει όμως η δυνατότητα να ενταχθεί στις συνδρομητικές υπηρεσίες, μεσω καποιου φίλτρου? Αν ναι, τότε θα σας αποφορτίσει από πολλά τέτοια.

Θα στεναχωριόμουν όμως -όχι για τα χρήματα- (ακμη 2ου στον υδροχόο :p), αν η συμμετοχή των αστρολόγων στα φόρουμ συζήτησης προυποθέτει συνδρομή, και ειδικά όταν υπάρχουν αστρολόγοι που ουσιαστικά δεν έχουν αποδείξει όσα υποστηρίζουν και διαφημίζουν, με καποιο χαρτη, καποιο συμβάν, καποια τυχαία ανάλυση, καποια άρθρα.

Αυτά για να γίνω πιο σαφής.
Το σαιτ είναι πολύ καλό, και πιστεύω πως καποιος τρόπος θα υπάρχει να λυθούν τα όποια μικρο-θεματάκια εχουν προκύψει.

Και για να μην ξεφύγουμε τελειως από το θεμα, με μια πρωτη ματια στον παραπάνω χαρτη, βλεπω ότι και φέτος η αστρολογία, θα πρεπει να πολεμήσει πολλούς εχθρούς, φανερούς και μη.

Τίνα Ζαχαριάδου
16-03-2012, 12:02 AM
Ταυρίνα για να γίνω πιο σαφής κι εγώ, δεν έχω πρόβλημα με τα προσωπικά μηνύματα αλλά με τις υπερβολικές απαιτήσεις κάποιων μελών. Αυτό είναι όλο. Όσο για τους εχθρούς φανερούς και μη, συνηθίσαμε :lol:

Χρυσάνθη Σπίγγου
16-03-2012, 01:36 AM
Να μία άκρως χρήσιμη και εξαιρετικά εμπεριστατωμένη άποψη, ξεκάθαρη θέση και τοποθέτηση από την κ. Ζαχαριάδου. Που όλοι αξίζει να ακούσουμε και να σεβαστούμε.

Που άλλωστε -δίχως να έχω γνώση της παρούσας δημοσίευσης επακολούθησε και από εμένα σε άλλη δημοσίευση - είμαι σίγουρη ότι οφείλεται τόσο στις ενέργειες του ανάδρομου Αρη, όσο όμως και του Ερμή.

Ας είναι καλά και δοξασμένος δε, που π Ερμής διελαύνει και μέσα από το ζώδιο του Κριού μιας και τα σύκα -σύκα και πρέπει να λέγονται, αλλά και γιατί οι περισσότεροι στερούνται όχι μόνο της ελαχίστης ευγένειας, αλλά μας κάνουν να αισθανόμαστε ότι το λιγότερο -λιγότερο εμπαίζουν την κατανόηση, την διάθεση, τις καλές μας προθέσεις, και φυσικά την ευγένεια μας.

Να συμπληρώσω δε, που εγώ ως μία πρόσφατα εισαχθείσα σε αυτήν εδώ στην ιστοσελίδα, μην γνωρίζοντας και μην πιστεύοντας καν το θράσσος ορισμένων, απαντούσα και απαντώ φυσικά, αλλά αν μη τι άλλο πέρα από ένα ευχαριστώ περιμένω και το αυτονόητο που δεν είναι άλλο, από το να πάψει αυτή η ασύμβατη και ασύμφορη εκμετάλλευση της καλοσύνης όλων όσων εργαζόμαστε καθαρά εθελοντικά, εδώ μέσα.

Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω το τι και πως διάκειται στο θέμα ο διαχειριστής -που πιστέψτέ με το έστησε με απίστευτο και ιδιαιτέρως συνιασθηματικά επώδυνο τρόπο -ωστόσο εφεξής δεν θα πάψω να εισηγούμαι ετήσια χρονομίσθωση για ολους όσους ενδιαφέρονται να θέτουν ερωτήσεις και να μαθαίνουν λεπτομέρειες των χαρτών τους.

Ολοκληρώνοντας αλλά και έχοντας μπει στην οιστρηλασία να αμυνθώ αλλά και να παλέψω για την αναγνώριση της δυσάρεσκειας μας, θα αναφερθώ συμπληρωματικά και σε ένα άλλο παράδειγμα.

Είναι δυστυχώς ίδιον της Ελλαδίτσας μας το "τσάμπα" και τα κορόιδα που το ανέχονται!

Αντίθετα στην Γερμανία όπου δούλεψα και δουλεύω ενίοτε καθώς λόγω γιου πηγαίνω τακτικά εκεί, προΐσταται του γραφείου μου, μία γραμματέας η οποία εκτός των στοιχείων εισπράτει ευθύς εξ'αρχής και με το καλημέρα είτε για το μισάωρο είτε την μία ώρα ή και παραπάνω το αντίτιμο του χρόνου της ενασχόλησης μου.

Να σημειωθεί δε, πως ειδικά εμείς οι γυναίκες πέρα από το κομμωτήριο που ανέφερε η κ. Ζαχαριάδου, όταν ψωνίζουμε κολώνιες, εσώρουχα, καλλυντικά, δεν νομίζω καμία από εμάς ότι τα ψωνίζει δωρεάν!

Προς τι και γιατί λοιπόν δεν συνεκτιμάτε ότι και ο πνευματικός και λόγω υπολογιστή τώρα πια και ο σωματικός μας κόπος έστω αν δεν αμοίβετε γιατί εμείς θεωρητικά κάνουμε το κέφι μας, τέλος πάντων εσείς δεν εκτιμάτε και πολλάκις δεν δείχνετε το σεβασμό που του αξίζει ( του κόπου μας ) και μας αξίζει.

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων όλους όσους έστω και αμυδρώς πως, θα σκεφτούν τουλάχιστον τα ανθρωπίνως αυτονόητα.

Καλό ξημέρωμα σε όλους σας.

Χρυσάνθη Σπίγγου
16-03-2012, 01:53 AM
Και μιας και ανοίξαμε την εν λόγω κατά τα άλλα δυσάρεστη συζήτηση να προσθέσω και εγώ, πως προσωπικά και με αρέσει, και το κάνω ευχαρίστως να απαντώ όπου, όποτε και σε ότι μπορώ και έχω τις απαραίτητες γνώσεις - ποτέ ουδέποτε θεώρησα ότι γνωρίζω τα πάντα, αντιθέτως γνωρίζω πολλά αλλά όχι τα πάντα - και διαθέτω τις ανάλογες της θεματολογίας σε κρίση, δυνάμεις.

Θλίβομαι όμως όταν και όποτε ζητώ -ίσα -ίσα για να διαφυλάξω τα προσωπικά τους δεδομένα και πολύ περισσότερο να μην απασχολείται η δημόσια συζήτηση με τα προσωπικά ζητήματα των άλλων - να μου στείλουν τα στοιχεία τους σε προσωπικό μήνυμα, στέλνουν ολόκληρα κατεβατά ενώ εκτός του αρχικού τους θέματος, εκθέτουν και 2 και 3 και 4 επιπλέον θέματα.

Σαν να λέμε -για να χαλαρώσουμε και λιγάκι - το τραγούδι θα ήθελα να είχα και 1 και 2 και 3 και 4 παιδιά του Πειραιά......................

Αυτά.

Τίνα Ζαχαριάδου
16-03-2012, 01:59 PM
Όλοι όσοι για τον α΄ η β΄λόγο δεν μπορούν ή δεν θέλουν να μελετήσουν την αστρολογία για να λύσουν τα όποια ερωτήματά τους, απευθύνονται (και πολύ σωστά κάνουν) στις συνδρομητικές υπηρεσίες και στους επαγγελματίες αστρολόγους.

Ταυρίνα θα μου επιτρέψεις να σου πω, πως κάνεις λάθος στο συγκεκριμένο τουλάχιστο κι αυτό γιατί δεν γνωρίζεις (αν και μπορείς να φανταστείς) πως κατακλυζόμαστε από προσωπικά μηνύματα που μας ζητούν παπάδες εντελώς δωρεάν. Όλα αυτά που λες είναι πολύ ωριαία όταν ο άλλος έχει φιλότιμο και ξέρει πότε να σταματά να ζητά δωρεάν προβλέψεις, αναλύσεις, ωριαία κτλ. Ελάχιστοι απευθύνονται στις συνδρομητικές υπηρεσίες και προσωπικά στους αστρολόγους και πολύ καλά κάνουν αφού σχεδόν όλα δίνονται δωρεάν. Είναι δικαίωμα τους αλλά και δικό μας ν' απαντάμε όποτε έχουμε διάθεση και χρόνο.

Οταν κάποιος στέλνει προσωπικό μήνυμα ρωτά να μάθει κάποια πράγματα, του απαντάμε και μπορεί να έχει απορίες και να στείλει ξανά μήνυμα, κανένα πρόβλημα. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που έλεος δηλαδή. Δεν εννοείται να στέλνει κάποιος μήνυμα σε επαγγελματία αστρολόγο που προσφέρει δωρεάν τις γνώσεις μέσα στο φόρουμ να του αναλύσει ολόκληρο ωριαίο χάρτη ή να κοιτάξει τα προγνωστικά του.

Ήρθα εγώ ή κανένας από τους αστρολόγους στο κομμωτήριο που δουλεύεις (φέρνω εσένα παράδειγμα γιατί είμαι σίγουρη πως καταλαβαίνεις το πνεύμα μου) να ζητήσουμε δωρεάν κούρεμα μόνο και μόνο επειδή το κομμωτήριο που εργάζεσαι έχει φόρουμ συζητήσεων και συζητάμε περί μαλλιών στο διαδίκτυο;

Δεν ξέχνω ένα μήνυμα από μια κυρία που μου ζήτησε να δω τον προσωπικό χάρτη της, της κόρης της και δυο γαμπρών για να μάθουν ποιός είναι καλύτερος :lost:. Πάλι καλά που στη λίστα των χαρτών που ήθελε να δω δε μου έβαλε και του παππού ή της γιαγιας της.

Χώρια που με πλάγιους τρόπους πολλά μέλη παίρνουν αυτά που "θέλουν" μέσα από το δήμοσιο φόρουμ γιατί κάποιοι από μας κάνουμε το κορόιδο στις προσωπικές τους ερωτήσεις. Πόσες φορές έχει επέμβει η διαχείρηση ή έχει κλειδώσει θέματα γιατί κάποιοι ζητούν προσωπικές προβλέψεις;

Όλα χρειάζονται αλλά με μέτρο κι όπως ξέρεις εσύ πολύ καλά το μέτρο και τα όρια να τα μάθουν και κάποιοι άλλοι.


Αυτή η ωριαία αστρολογία θα με φάει :lost:. Φυσικά καταλάβατε πως ήθελα να γράψω "πολύ ωραία" και όχι πολύ ωριαία, με λίγα λόγια, η πολλή ωριαία βλάπτει :D

taurine
16-03-2012, 02:48 PM
Αυτή η ωριαία αστρολογία θα με φάει :lost:. Φυσικά καταλάβατε πως ήθελα να γράψω "πολύ ωραία" και όχι πολύ ωριαία, με λίγα λόγια, η πολλή ωριαία βλάπτει :D

Δεν πειράζει!
Αλλωστε με ανάδρομο Άρη και Ερμή, συγχωρούνται αυτά!:love:

Βασιλης Παπαδολιας
17-03-2012, 01:58 PM
Καλημέρα στις κυρίες και τα μέλη...

Προσωπική μου γνώμη και ίσως να μη συμφωνούν οι υπόλοιποι είναι ότι αυτή η μέρα είναι μέρα γιορτής για την αστρολογία. Προσωπικά ως αστρολόγος θα προτιμούσα να δω αυτοί που αρέσκονται στην αστρολογία τι γνώμη έχουν για τα πράγματα παρά εμείς οι επαγγελματίες αστρολόγοι. Δε βλέπω προσωπικά και συγγνώμη αν σας στενοχωρώ το νόημα τέτοιων συζητήσεων μεταξύ "κόκκινων" που κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα συνήθως αποξενώνουν τα μέλη.

Αυτά είναι ζητήματα που είθισται να συζητούνται στις δικές μας συγκεντρώσεις και να μένουν εκεί.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι ως επαγγελματίες αστρολόγοι από τη στιγμή που δεχόμαστε αυτή την ταμπέλα και εντασσόμαστε σε αυτή την ομάδα του site καλούμαστε να προσφέρουμε τις υπηρεσίες μας για τη διάδοση του site. Διαφορετικά μπορούμε να μένουμε ενεργά μέλη και να λέμε ελεύθερα τις απόψεις μας. Οι παλιοί ξέρετε ότι αυτό το λέω εν λόγου γνώσης γιατί βρέθηκα και στις δύο πλευρές του χάρτη.

Το θέμα της εμπορικότητας της αστρολογίας ειναι πολύ μεγάλο και θέλει πολύ κουβέντα. Γνώμη μου - προσωπική πάντα - είναι ότι εφόσον δηλώνεις επαγγελματίας ευνόητο είναι κάπου σε κάποιο σημείο να σου δίνεται η δυνατότητα να δηλώνεις και τι είδους υπηρεσίες παρέχεις.

Το site σου δίνει τέτοιες δυνατότητα, π.χ. σου δίνει τη δυνατότητα να ανοίξεις forum μαθημάτων.

Από κει και πέρα κανείς δεν αναγκάζει δυστυχώς τα μέλη να ενταχθούν σε τέτοιες προσπάθειες. Λειτουργούμε καλώς ή κακώς σε ελεύθερη αγορά, επομένως καλούμαστε εμείς να πείσουμε ότι αξίζει να πληρωθούν οι υπηρεσίες μας, παρά το αντίθετο. Η δική μας επινοητικότητα, καινοτομία, ποιότητα λόγου και προσφορά υπηρεσιών θα προσελκύσει κάποιον κι όχι το αντίθετο.

Προσωπικές απόψεις πάντα ξαναλέω, και πάντα με μία διάθεση να μην είμαστε ως ομάδα εσωστρεφείς.

Έχοντας πει αυτά επιστρέφω πίσω στην αρχική διατύπωση του thread λέγοντας ας κάνουμε όλοι την ευχή μας, για το πώς θα θέλαμε να είναι η αστρολογία στο μέλλον. Πιθανόν οι απαντήσεις να προκύψουν από κει από μόνες τους χωρίς τη δική μας επιφυλακτικότητα.

Βασιλης Παπαδολιας
20-03-2012, 11:07 AM
(το παρακάτω κείμενο και ο χάρτης είναι στη διάθεση της διαχείρισης για καλύτερα τοποθετημένη δημοσίευση)

Όπως και το Φλεβάρη, φίλες και φίλοι, είναι μία Νέα Σελήνη που έρχεται να εμπεδώσει την αίσθηση μίας μεγάλης Εισόδου στο Πλανητικό Στερέωμα. Τότε ήταν που η Νέα Σελήνη στους Ιχθύς εμπέδωσε την αίσθηση της Εισόδου του Ποσειδώνα στους Ιχθύς. ...Σήμερα είναι η Νέα Σελήνη στον Κριό σε σύνοδο με τον Ήλιο αλλά και δύο μέρες μετά την Είσοδο στο Νέο Αστρολογικό Έτος που σηματοδοτεί το Νέο Ξεκίνημα. Εποχή Νέων Ιδεών, εποχή Πρωταγωνιστών, ανθρώπων που καλούνται να ασκήσουν ηγεσία και να πάρουν πάνω τους το παιχνίδι. Νέες ιδέες θα δούμε να εμφανίζουμε από Απόστολους που μέχρι τώρα δεν τους γνωρίζουμε. Ανθρώπους όπως ο Peter Economides για παράδειγμα που εμφανίζονται ως από μηχανής θεοί για να τραβήξουν το ηθικό πιο ψηλά και να κινητοποιήσουν δυνάμεις. Αυτός είναι άλλωστε κι ο ρόλος του Κριού. Να γεννήσει ιδέες, που θα βγουν από τη θάλασσα της ανυπαρξίας των Ιχθύων και θα κινητοποιήσουν δυνάμεις, θα δημιουργήσουν κίνηση στην ακινησία και θα κάνουν ενάρξεις.

Η συγκεκριμένη Νέα Σελήνη με τον Άρη στον ωροσκόπο ανάδρομο μας λέει ότι πάμε να λύσουμε θέματα που μας ταλαιπώρησαν πέρυσι και να τα κλείσουμε άπαξ και διαπαντός. Σε αντίθεση με το Χείρωνα δείχνει ότι θα πονέσουμε στη διαδικασία, αλλά παράλληλα θα βάλουμε στην άκρη και τους ευκαιριακούς ιδεολόγους και θα δούμε τι είναι ευκτέο και πρακτικά εφαρμόσιμο. Η Αφροδίτη και ο Δίας στον 9ο οίκο υπόσχεται πολλά για την ακαδημαϊκή κοινότητα σε παραγωγή ιδεών και σε έξυπνες λύσεις. Ο Ήλιος και η Σελήνη κι ο Ουρανός στον 7ο οίκο υπόσχεται αλλαγές συμμαχιών και στρατοπέδων με τόλμη και θάρρος. Η χρονιά δε θα είναι Παράδεισος. Ο Κρόνος θα παραμείνει στο 2ο οίκο. Τα οικονομικά θα συνεχίσουν να είναι δύσκολα. Όμως ο μεγάλος Σταυρός που κάνει η αντίθεση Άρη/Χείρωνα με το Μεσουράνημα δείχνει ότι θα υπάρξει επιτέλους κίνηση. Τέλος το Κοίμισμα, η Παραλυσία και η Αναμονή για να μας έρθουν έτοιμα τα πράγματα. Η Άνοιξη μπαίνει, ξεσκονίστε τα σπίτια, τινάξτε τα χαλιά και ετοιμαστείτε για Δράση.


http://i834.photobucket.com/albums/zz270/whisperer_m/New_Moon.png

toniateddybear
21-03-2012, 12:04 AM
Βασιλη,
αυτες τις μερες παρακολουθω μεγαλη ενταση, διαμαχες, καυγαδες, γενικα πολλη ενεργεια στην ατμοσφαιρα. μπορουμε αστρολογικα να το δουμε απο καπου..? θα συνεχιστει για ολο το μηνα...?
Σ' ευχαριστω!

taurine
21-03-2012, 01:55 AM
αυτες τις μερες παρακολουθω μεγαλη ενταση, διαμαχες, καυγαδες, γενικα πολλη ενεργεια στην ατμοσφαιρα.

Ερμής-ηλιος-ουρανός! Το τρίο της εντασης!

Μιλάμε για πολλά νεύρα, με αιτία και χωρίς!:lost:

Η συμμορία των "τριών" περνάει πάνω από τον ΄Αρη μου και την Αφροδίτη μου στον Κριό στον 3ο και προτιμώ να μασάω τις τσίχλες μου παρά να μιλάω!:o

Katerina Paraskevopoulou
21-03-2012, 10:27 AM
Ταυρίνα, ο ανάδρομος Άρης από που περνάει; Κάνει κι αυτός τις ζημιές του.....

taurine
21-03-2012, 02:20 PM
Από τον 8ο/9ο περνάει ο ...ρημάδης, και έχει κάνει κι αυτός κάτι ζημιές σε θέματα ακίνητης περιουσίας, κάτι ασυννεοησίες, κατι μπερδέματα, άστα να πάνε... Ο βρωμιάρης ο Αρης!:mad:

(έκανα και ρίμα!)

Χρυσάνθη Σπίγγου
21-03-2012, 03:38 PM
Ταυρίνα μέχρι πρότινος τον είχα στην συμπάθεια μου. Τώρα όχι μόνο δεν τον προλαβαίνω, όχι μόνο έγινε επαίσχυντος, αλλά ο απαίσιος μέχρι και σκ.τ. ιδέες να πάω να κρεμαστώ μου έβαλε.

Φυσικά ούτε που ποτέ το ήθελα αλλά ούτε και που θα το κάνω εννοείται.

Να έρθει Ιούλιος και τι στον κόσμο. Τουλάχιστον στην επόμενη ίδια περατζάδα εγώ ευτυχώς δεν θα ζω. Θα του τη σκάσω του άτιμου! Καλά να πάθει ο διαβολάκος!

Βασιλης Παπαδολιας
21-03-2012, 04:58 PM
Βασιλη,
αυτες τις μερες παρακολουθω μεγαλη ενταση, διαμαχες, καυγαδες, γενικα πολλη ενεργεια στην ατμοσφαιρα. μπορουμε αστρολογικα να το δουμε απο καπου..? θα συνεχιστει για ολο το μηνα...?
Σ' ευχαριστω!

Έχει να κάνει με την διαρκή σύνοδο Ερμή/Ουρανό στον Κριό, tonia. Κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον. Ο Άρης σχετίζεται έμμεσα γιατί έχει αμοιβαία υποδοχή με τον Ερμή. Και δύο ανάδρομοι όμως, απλά ο ένας περιμένει τον άλλον. Έτσι μπλέκεται όλο το πράγμα σε μία συγχορδία καθυστερήσεων.

Βασιλης Παπαδολιας
21-03-2012, 04:59 PM
Αγαπητοί φίλοι,

με τη νέα αστρολογική χρονιά και την επίδραση της συνόδου Ερμή/Ουρανού προσπαθούμε να αναδείξουμε και μία άλλη προσπάθεια που κυοφορείται εδώ και καιρό.

Έτσι ο Athan J. Zervas, o Βασίλης Παπαδολιάς και η Χρύσα Παπανικολάου θα συναντηθούν σήμερα γύρω στις 20:00 στο διαδικτυακό ραδιόφωνο του Myhoroscope.

Το θέμα Διεθνής Μέρα Αστρολογίας; Νέα Αστρολογική Χρονιά; Και; Πού πάμε τι κάνουμε; Πού βρισκόμαστε;

O σύνδεσμος του ραδιοφώνου είναι: http://www.myhoroscope.gr/?page=radio

Κοραλλία Μόζορα
21-03-2012, 05:23 PM
Καλή επιτυχία, παιδιά!

Katerina Paraskevopoulou
21-03-2012, 06:31 PM
Καλή επιτυχία!!!!!!!

...... επίσης τα μέλη μπορούν να σχολιάζουν και στο chat bar, εδώ:

http://php56.astrowin3.org/forum/forum.php


(http://php56.astrowin3.org/forum/forum.php)

Βασιλης Παπαδολιας
22-03-2012, 04:04 PM
Καλησπέρα...

Ευχαριστούμε όσους μας παρακολούθησαν χτες.. Και μας έγραφαν τα μηνύματα τους... Ελπίζουμε σε ανάλογη συνέχεια...

ΒΠ