PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Μητέρες και γιοι 2ο Μέρος



Χρήστος Άρχος
18-09-2008, 07:35 PM
Στο πρώτο άρθρο δώσαμε κάποια στοιχεία τα οποία μας βοηθούσαν να καταλάβουμε σε κάπως μεγαλύτερο βάθος την σχέση της μητέρας με τον γιο μέσα από την αστρολογία. Στο β’ μέρος θα αναλύσουμε κυρίως τις σχέσεις της Σελήνης με το υπόλοιπο ωροσκόπιο, ενώ στη συνέχεια θα αναλύσουμε τις σχέσεις των Δεσμών της Σελήνης με το ωροσκόπιο του ατόμου.

Προτού προχωρήσουμε ας δούμε για μία φορά το αστρολογικό αλφάβητο....


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Μητέρες και γιοι 2ο Μέρος (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-148/%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%BF%CE%B9-2%CE%BF-%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%BF%CF%82-13241/)

konstantina318
19-09-2008, 10:30 AM
Καλημέρα σε όλους:bigsmile:
Διαβάζοντας το άρθρο του κ.Αρχου "Μητέρες κ γιοί",στο 2ο μέρος γράφει:

...."Οταν λοιπόν κοιτάζουμε τη Σελήνη σε σχέση με το χάρτη θα πρέπει να δούμε
Η Σελήνη σε ποιον οίκο είναι
Ο Κυβερνήτης του 4ου πού είναι
Ποιοι πλανήτες είναι στον 4ο οίκο
Ποιοι πλανήτες είναι σε σύνοδο με την ακμή του 4ου οίκου
Από ποιο ζώδιο ξεκινά ο 4ος οίκος
Η Σελήνη τι όψεις κάνει (κυρίως συνόδους)
Η Σελήνη σε ποιον δεκανό είναι

Κάνοντας έναν πρόχειρο υπολογισμό θα μπορέσουμε να δούμε κάποιο νούμερο από το παραπάνω αστρολογικό αλφάβητο, άρα και θα πρέπει να αναλύσουμε τη σχέση με τη μητέρα, τις συναισθηματικές του ανάγκες και την αίσθηση ασφάλειας του ατόμου πάντα σε σχέση με τον 1 από τους 12 συνδυασμούς που μπορούν να βγουν..."

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς βγαίνει ένας απο τους συνδυασμούς.:unsure:

ioni
19-09-2008, 12:27 PM
Πληθυντικός αριθμός,γιατί δεν
εχουμε μόνο ένα
έχω την σελ'ηνη στο οίκο του σκορπιού
σωστ'α τα λέει ο κυριος Αρχος με σ ωζει το ίδιο και τους γιούς μου ότι την έχω στο ζυγό
Ας το αναλύσουμε λοιπόν

konstantina318
19-09-2008, 01:14 PM
Πληθυντικός αριθμός,γιατί δεν
εχουμε μόνο ένα
έχω την σελ'ηνη στο οίκο του σκορπιού
σωστ'α τα λέει ο κυριος Αρχος με σ ωζει το ίδιο και τους γιούς μου ότι την έχω στο ζυγό
Ας το αναλύσουμε λοιπόν

Επειδή έκανα κι εγώ παρόμοια ερώτηση,μήπως ξέρεις να μου πείς,πώς φτάνουμε στο τελικό συμπέρασμα?Πώς βγαίνει η Σελήνη δλδ σε σύνδεση με κάποιο πλανήτη ή οίκο:unsure:Κοιτάζουμε στο χάρτη του παιδιού,την ακμή του 4ου οίκου του?ή σε ποιόν οίκο έχει τη Σελήνη του?

Μητσάκος
19-09-2008, 01:21 PM
Καλημέρα σε όλους:bigsmile:
Διαβάζοντας το άρθρο του κ.Αρχου "Μητέρες κ γιοί",στο 2ο μέρος γράφει:

...."Οταν λοιπόν κοιτάζουμε τη Σελήνη σε σχέση με το χάρτη θα πρέπει να δούμε
Η Σελήνη σε ποιον οίκο είναι
Ο Κυβερνήτης του 4ου πού είναι
Ποιοι πλανήτες είναι στον 4ο οίκο
Ποιοι πλανήτες είναι σε σύνοδο με την ακμή του 4ου οίκου
Από ποιο ζώδιο ξεκινά ο 4ος οίκος
Η Σελήνη τι όψεις κάνει (κυρίως συνόδους)
Η Σελήνη σε ποιον δεκανό είναι

Κάνοντας έναν πρόχειρο υπολογισμό θα μπορέσουμε να δούμε κάποιο νούμερο από το παραπάνω αστρολογικό αλφάβητο, άρα και θα πρέπει να αναλύσουμε τη σχέση με τη μητέρα, τις συναισθηματικές του ανάγκες και την αίσθηση ασφάλειας του ατόμου πάντα σε σχέση με τον 1 από τους 12 συνδυασμούς που μπορούν να βγουν..."

Δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς βγαίνει ένας απο τους συνδυασμούς.:unsure:
Θεώρησε ότι στην αστρολογία ουσιαστικά "παίζουν" 12 αρχέτυπα, διαιρούμενα σε τριάδες. Π.χ.: 1ος Οίκος/Κριός/¶ρης. 2ος Οίκος/Ταύρος/Αφροδίτη κλπ. Η βασική τους σύνδεση στηρίζεται στο ότι ο οίκος ορίζει το χώρο που συμβαίνει κάτι, το ζώδιο τον τρόπο με τον οποίο θα συμβεί αυτό το κάτι και ο πλανήτης την ενέργεια αυτού του κάτι.
Έτσι, ουσιαστικά απλοποιούμε την πολυπλοκότητα των συνδυασμών που μπορεί να υπάρξουν σε 12.

Επί του προκειμένου:
Κοιτάς πού είναι η Σελήνη σου και βλέπεις ότι είναι πχ στους Ιχθείς. Σημειώνεις ότι είναι στον άξονα 12ου/Ιχθύων/Ποσειδώνα, δλδ νο 12

Κοιτάς πού είναι ο κυβερνήτης του 4ου και βλέπεις ότι είναι πχ η ακμή του 4ου στο Ζυγό, άρα Αφροδίτη, και η Αφροδίτη στον Ταύρο, όπου ο Ταύρος είναι στον άξονα 2ου Οίκου/Ταύρου/Αφροδίτης, δλδ νο 2.

Το ίδιο κάνεις και με τα άλλα στοιχεία που σου ζητούνται.

Κατόπιν βλέπεις ποιο νο υπερισχύει και αυτό το νούμερο σου δείχνει και τον άξονα που θεωρητικά αντιπροσωπεύει το άτομο του οποίου τον χάρτη κοιτάς.
Αν δεν υπάρχει πλειοψηφία κάποιου νούμερου, κοιτάς αν σε κάποιον άξονα υπάρχει σύνοδος και αυτό υπολογίζεις, με δεδομένο ότι η σύνοδος είναι η ισχυρότερη όψη. (πχ Σελήνη-Κρόνος είναι ...βαρβάτη :cheesy: ). Θεωρητικά, αν κάπου έχεις το ίδιο νούμερο 2 φορές αλλά υπάρχει και σύνοδος, μάλλον κάνεις τον συνδυασμό των τριών στοιχείων.

Αυτά και ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός (με βάση τα όσα ξέρω και έχω καταλάβει) και να μην σε μπέρδεψα περισσότερο :bigsmile:

konstantina318
19-09-2008, 01:28 PM
Aααααπαπα!!!'Εχω αρκετή δουλειά μπροστά μου:eek:
Αλλά δεν πειράζει,Σαββατοκύριακο έρχεται:love:Αν και με τις γνώσεις που έχω παίζει να μου πάρει κ κανένα μήνα..Σευχαριστώ πολύ Μητσάκο;)

konstantina318
19-09-2008, 01:55 PM
Και πάλι εδώ:embarrest
Μέχρι το 3ο σκέλος τα έχω βρεί (πιστεύω).Αν κάνω λάθος διορθώσεις δεκτές.

Η Σελήνη σε ποιον οίκο είναι Σελήνη στους Ιχθύες-άξονας Ιχθύων/Ποσειδώνα 12ος
Ο Κυβερνήτης του 4ου πού είναι Ακμή 4ου στον Αιγόκερο-Κρόνος-Κρόνος στον Καρκίνο-άξονας Καρκίνου/Σελήνης 4ος
Ποιοι πλανήτες είναι στον 4ο οίκο Χείρων(?) στον Αιγόκερο-Κρόνος-Κρόνος στον Καρκίνο-άξονας Καρκίνου-Σελήνης 4ος
Σωστά μέχρι εδώ Μητσάκο?

Μητσάκος
19-09-2008, 02:08 PM
Και πάλι εδώ:embarrest
Μέχρι το 3ο σκέλος τα έχω βρεί (πιστεύω).Αν κάνω λάθος διορθώσεις δεκτές.

Η Σελήνη σε ποιον οίκο είναι Σελήνη στους Ιχθύες-άξονας Ιχθύων/Ποσειδώνα 12ος
Ο Κυβερνήτης του 4ου πού είναι Ακμή 4ου στον Αιγόκερο-Κρόνος-Κρόνος στον Καρκίνο-άξονας Καρκίνου/Σελήνης 4ος
Ποιοι πλανήτες είναι στον 4ο οίκο Χείρων(?) στον Αιγόκερο-Κρόνος-Κρόνος στον Καρκίνο-άξονας Καρκίνου-Σελήνης 4ος
Σωστά μέχρι εδώ Μητσάκο?
Μάλλον.
Και βλέπεις ότι ούτε πυρηνική φυσική είναι ούτε πολύ χρόνο θέλει :nuts:

konstantina318
19-09-2008, 02:17 PM
Τώρα για τα υπόλοιπα,κάπου αδυνατώ αλλά θα κάνω μια προσπάθεια:unsure:

Ποιοι πλανήτες είναι σε σύνοδο με την ακμή του 4ου οίκου Η ακμή του 4ου είναι στον Αιγόκερο αλλά δεν κάνει σύνοδο με το Χείρωνα που επίσης είναι στον Αιγόκερ οπότε??το αφήνουμε?:blink:
Από ποιο ζώδιο ξεκινά ο 4ος οίκος Τι εννοούμε μ αυτό?Ακμή του 4ου?δλδ Αιγόκερος-Κρόνος(στον Καρκίνο) ¶ξονας Καρκίνου/Σελήνης 4ος?
Η Σελήνη τι όψεις κάνει (κυρίως συνόδους) δλδ συνόδους στο γενέθλιο χάρτη με άλλους πλανήτες?Στο συγκεκριμένο χάρτη δεν υπάρχουν,υπάρχουν οι εξής:
Σελήνη Χιαστί Ερμής 2.70
Σελήνη Τρίγωνο Αφροδίτη 0.44
Σελήνη Αντίθεση Δίας 1.26
Σελήνη Τρίγωνο Κρόνος 0.06
Σελήνη Τετράγωνο Πλούτωνας 3.85
Σελήνη Εξάγωνο Χείρωνας 2.46 (Δεν μπορώ να το συλλάβω..sorry)Τι γίνεται σ αυτήν την περίπτωση?
Η Σελήνη σε ποιον δεκανό είναι Eίναι στον 3ο δεκανό των ιχθύων οπότε πάλι έχουμε άξονα Ιχθύων-ποσειδώνα 12ο?
Συγνώμη για το κατεβατό,αλλά δεν γινόταν αλλιώς:embarrest

konstantina318
22-09-2008, 03:19 PM
Καλησπέρα..
κ,Αρχο αν θα μπορέσετε κάποια στιγμή,θα ήθελα τη βοήθειά σας:embarrest
(διότι είμαι διχασμένη ανάμεσα στον 4ο και τον 12ο )
Ευχαριστώ:bigsmile: