PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Το σχόλιο της ημέρας...



Βασιλης Παπαδολιας
01-03-2012, 03:46 PM
Αν και δεν έχω συνεννοηθεί με τη διαχείριση ξεκινάω ένα θεματάκι με τίτλο "Το σχόλιο της ημέρας"

Σκοπός να κάνουμε "drop" ότι σκεφτόμαστε σαν αστρολόγοι (όσοι θέλουν) για τη σημερινή ημέρα ή τις επόμενες.

Χωρίς να αποτελεί σχηματοποιημένη πρόβλεψη (δεν υπόσχομαι ότι θα έχω χρόνο να γράφω κάθε μέρα) είναι καλύτερο ίσως από το τίποτα και αφορμή για συζήτηση...

Το αφήνω στη διαχείριση αν θέλει να το εντάξει σε κάποιο πλαίσιο στο site...

Καλοδεχούμενοι κι οι συνάδελφοι που θέλουν να καταθέσουν την δική τους οπτική γωνία...

ΥΓ: Να διευκρινίσω για όσους δεν ξέρουν ότι οι ημερήσιες προβλέψεις του υποφαινόμενου εκτός από αστρολογικές προσεγγίσεις έχουν και κάποιες αριθμολογικές.

Βασιλης Παπαδολιας
01-03-2012, 03:47 PM
Πέμπτη 1 Μαρτίου

Μέρα 9 σήμερα και συνεχίζεται η χτεσινή διαδικασία τρεξίματος από την αντίστοιχη χτεσινή επίσης 9 ημέρα. Σήμερα όμως ευνοείται η καταγραφή γεγονότων. Ό,τι έχετε να επικοινωνήσετε περιγράψτε το με ακρίβεια, γιατί το προφορικό άκουσμα πιθανόν δεν θα επαρκέσει. Δυσκολία να "ακούσουμε" σήμερα τον άλλον... Αστρολογικά τα παραπάνω υποδηλώνονται με τη βιασύνη. Η Σελήνη στους Διδύμους κάνοντας ΤΑΥ πρώτα με Ήλιο και μετά με Άρη μάλλον δε θα επιτρέψει την ψυχολογική ηρεμία που χρειάζεται για να είμαστε δεκτικοί στους άλλους. Καλή μέρα για γνωριμίες, κακή μέρα για να έρθει εις πέρας οριστική διαπραγμάτευση.

Σύσταση για τις επόμενες ημέρες... Να προσέχετε και τα νευράκια. Ακόμη δεν μπήκε σε ανοχή η αντίθεση Άρη/Ήλιου κι ήδη άρχισαν τα νευράκια, τα τρακαρίσματα, κ.ο.κ. Ο Ήλιος στους Ιχθύς ευνοεί τις παράφορες αντιδράσεις. Κρατήστε καλύτερα την ψυχραιμία σας, παίρνοντας τη θέση του ψύχραιμου (στην Παρθένο) Άρη, έστω κι αν όντας αυτός ανάδρομος δε σας επιτρέπει να δίνεται άμεσα λύσεις κι όλοι περιμένουν από σας και σας "βρίζουν"..

taurine
01-03-2012, 04:06 PM
Αστρολόγος δεν είμαι,αλλά απ'όσο ξέρω ο Κρόνος ανάδρομος, αλλά και ο Αρης ανάδρομος στο κατεξοχήν ζώδιο της υγείας/υγιεινής μας ωθούν σε αναθεωρήσεις και περαιτέρω ελέγχους, σε υπάρχοντα ζητήματα.

Χωρίς να έχω την παραμικρή διάθεση να υποβιβάσω το θέμα, αποφάσισα σήμερα, ημέρα Δία και ώρα Κρόνου να αφαιρέσω φρονιμίτη, :lost: με μια απλή εξαγωγή,χωρίς χειρουργείο.
Κρόνος = απαλλάσσομαι από οτιδήποτε άχρηστο,οπότε ας ελπίσουμε πως δεν θα έχουμε "παρατράγουδα".

Καλό σας απόγευμα.

Βασιλης Παπαδολιας
02-03-2012, 10:18 AM
Πάμε λοιπόν και στη 2η μέρα, Παρασκευή σήμερα, τέλος εβδομάδας κι έτοιμοι να μπούμε στο Σαββατοκύριακο. Για την αντίθεση Άρη/Ήλιου μιλήσαμε χτες. Μαζί θα τη συνοδεύει αυτό το Σαββατοκύριακο και η αντίθεση Αφροδίτης/Κρόνου, που θα έρθει να κλείσει κάποιες επαγγελματικές επαφές (τελευταίες μοίρες) που προγραμματίζονταν για καιρό. Από Δευτέρα, νέος Θεός με την Αφροδίτη να μπαίνει στο ζώδιο της, τις φούστες να στενεύουν και να κονταίνουν λόγω άνοιξης και τον αναστεναγμό ααχχχ.. να τον χουμε έτοιμο να βγει από το στόμα...

Ερωτευτείτε, αφεθείτε στη σωματική επαφή κι ας είναι απλά οικεία (που δε θα είναι απλά οικεία) γιατί ο κόσμος μας χρειάζεται κάτι σταθερό να κρατηθεί κι αυτό μπορεί να είναι ο άνθρωπος μας που είναι πάντα "εκεί".

Αριθμολογικά είμαστε σε μέρα 1, επιστρέφουμε στα βασικά, ξεκουράζουμε το σώμα κι αναζητούμε απομόνωση για να πάρουμε πάλι μπρος. Καλή μέρα για δημιουργικές ιδέες που θα υλοποιηθούν αργότερα. Θετικό κλίμα για team working, δε θα έχουμε όμως πολύ ενέργεια σωματικά και θα δυσκολευόμαστε να βάλουμε τάξη. Υπομονή όμως, όλα θα γίνουν στην ώρα τους...

ΥΓ: (αν θέλει η διαχείριση ίσως θα ήταν χρήσιμο το θέμα να είναι επισημασμένο, για να το βρίσκω κάθε πρωί εύκολα.. :) Ευχαριστώ )

theresa_alma
02-03-2012, 02:05 PM
Μου αρεσε πολυ και, ακομα περισσοτερο, με βολευει ο χαρακτηρισμος: Αρης στην Παρθενο=Αρης Ψυχραιμος.
Οχι μονον δηλαδη με υποβαλλει ο Αρης σε ελεγχομενη οργη, αλλα και εγω η ιδια θα αυθυποβαλλω τον εαυτο μου στην ψυχραιμια.
Αυτο το χρειαζομαστε ολοι οι μεταβλητοι.
Ευχαριστουμε κ. Παπαδολια!

taurine
02-03-2012, 06:44 PM
Πολύ μου αρέσει αυτό το θέμα!
Κάτι σαν αστρολογική ατζέντα,με live απόψεις των μελών και των αστρολόγων!

Αντε να μπεί και Αφροδίτη στο σπίτι μας, να γελάσει λίγο το χειλάκι μας.
Και ποιος ξέρει?

Ίσως το τρίγωνο που θα γίνει αργότερα στα γήινα, να μας δικαιώσει.

Σήμερα το πρωί ήρθαν 2 επιστολές:
Η μία αφορά ένα ακίνητο στην Κόρινθο, το οποίο ...δεν έχω και με καλεί η Τοπική Υπηρεσία ΙΚΑ
να τακτοποιήσω ...οφειλές, με την απειλή να μου τις προσαυξήσουν!!!!! :lost: Με λίγα λόγια, θα διοργανωθεί μια μαχη, που θα κληθώ να αποδείξω πως δεν έχω ακίνητο, άρα δεν χρωστάω.

Η δεύτερη επιστολή ήρθε από μία τράπεζα φύλαξης βλαστικών κυττάρων, και με ενημερώνουν 2 μήνες μετά,πως το δείγμα του παιδιού μου καταστράφηκε.:mad: Και μαζί με αυτό χάθηκαν και τα 900 ευρώ που τους δώσαμε.

Άραγε η αντίθεση Αφροδίτης/Κρόνου προκαλεί όλα αυτά τα κουλά?
Ή οι πλανήτες αποφάσισαν να κάνουν πάρτι ταλαιπωρίας στα μεταβλητά?

Και όσο κι αν θελεις να παραμένεις ψύχραιμος, πως γίνεται?:mad:

kassy
02-03-2012, 09:52 PM
Εμένα πάντως οι πλανητικές διελεύσεις αυτό το διάστημα με βοήθησαν να "ξεδώσω" λιγάκι. Οκ δεν είμαι αστρολόγος, αλλά πάνω κάτω κατάλαβα τι μου συνέβει

Ο διελαύνων άρης στην παρθένο τριγωνίζει το γενέθλιο άρη στον ταύρο, ο διελαύνων δίας τριγωνίζει πολύ ωραία τη γενέθλια αφροδίτη στην παρθένο. Αυτές τις μέρες έτυχε να έχω και πολλή δουλειά και επίσης έβγαλα πολλή δουλειά και με όρεξη κιόλας. Από το τριήμερο που πέρασε "το έχω ρίξει έξω" και δεν συμμαζεύομαι. Καιρό είχα να περάσω τόσο ωραία.

Σήμερα πήγα για ψώνια. Τελειώνοντας τις αγορες όταν άνοιξα το πορτοφόλι διαπίστωσα το εξής: λεφτά δεν υπάρχουν. Μου θύμισε μια διαφήμιση που ανοίγει το άδειο πορτοφόλι και βγαίνει μία μύγα!

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
02-03-2012, 10:34 PM
Βασιλη χαιρομαι που εισαι εδω μαζι μας:):love:
Επισης το θεμα΄΄ Σχολιο της ημερας '' μου αρεσει πολυ!
:):love:

Χρυσάνθη Σπίγγου
03-03-2012, 01:47 AM
Λύσεις υπάρχουν πάντα kassy μου,

Εσύ προφανώς δεν τις έμαθες ακόμα. Είναι απλώ.

Αρκεί την επόμενη φορά να πας για ψώνια δίχως πορτοφόλι..................

Βασιλης Παπαδολιας
04-03-2012, 10:14 AM
Την καλημέρα μας πριν ξεκινήσουμε σιγά σιγά για τη Θεσ/νίκη.. Η χτεσινή αντίθεση Άρη/Ήλιου μας έδωσε πολύ ενέργεια να κάνουμε πολλά πράγματα. Σήμερα οι τόνοι θα είναι πιο χαλαροί. Μπορείτε να μοιραστείτε σκέψεις ατομικά αλλά και σε μεγάλες παρέες. Σχέδια μπορούν επίσης να καταστρωθούν και να συνεχιστεί η υλοποίηση τους από αύριο το πρωί με την αλλαγή της Σελήνης. Glykeria: Beautiful Thessaloniki - Όμορφη Θεσσαλονίκη - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=m-ywJE2Ctqs)

ΥΓ: Για τους της Βόρειας Ελλάδας θυμηθείτε ότι το απόγευμα στις 17:00 έχουμε παρουσίαση του περιοδικού μας στη Θεσ/νίκη, Βαλαωρίτου 29, στο καφέ μπαρ Παρτιζάν. Μαζί και μία γενικότερη αστρολογική συζήτηση για το πού πάμε. Γενικώς..

Βασιλης Παπαδολιας
06-03-2012, 01:41 PM
Τρίτη, σήμερα φίλες και φίλοι, πλησιάζουμε σιγά σιγά την Πανσέληνο. Η Αφροδίτη είναι πλέον στον Ταύρο, οι σχέσεις και οι συνεργασίες σταθεροποιούνται, ενώ την επόμενη εβδομάδα με το μεγάλο τρίγωνο στα ζώδια της Γης υπάρχουν προοπτικές για κάτι μεγάλο σε επίπεδο συνεργασιών. Η σύνοδος Ερμή / Ουρανού έφερε πολλά ξαφνικά νέα, αλλά ας μην επαναπαυθούμε, γιατί με την αναδρομή του Ερμή θα μάθουμε κι άλλα. Μία κάποια έλλειψη συντονισμού παρατηρείται πάντως μεταξύ Σελήνης, Αφροδίτης και Ήλιου που σημαίνει ότι άλλα θέλουμε να κάνουμε αυτή τη στιγμή κι άλλα πρέπει.

Αριθμολογικά το μεσημέρι επιτρέπει τακτοποίηση σκέψεων, ενώ το βράδυ προγραμματισμό ενεργειών. Δεν ευνοούνται όμως ανοίγματα εξωστρέφειας, ούτε προφορικοί διάλογοι, ενώ το ενεργειακό επίπεδο θέλει φροντίδα. Βάλτε σε τάξη τις δουλειές σας αλλά μην εξασκήσετε πίεση στον εαυτό σας ή τους άλλους για την υλοποίηση τους εδώ και τώρα.

Lilapause
06-03-2012, 07:01 PM
Καλησπέρα σε όλους!!

Υπέροχο το θέμα σας!!!

Εμένα πάντως ολόκληρο τον τελευταίο μήνα τα παιδιά μου είναι συνέχεια άρρωστα, μαζί τους και εγώ, το αμάξι μου όλο ζημιές βγάζει και όλο πληρώνω, ενώ σήμερα ξεκίνησαν οι ζημιές στο σπίτι.
Επειδη όμως η γκαντεμιά δε λέει να σταματήσει, δε με πειράζει πια, συνήθισα και τα προσπερνάω όλα στο ντούκου. Θέλοντας λοιπόν να προκαλέσω την τύχη μου, σήμερα βρήκα ένα δακτυλίδι που μου είχε χαρίσει η μαμά μου πριν 25 χρόνια με έναν λίθο επάνω(μάτι της τίγρης) και το φόρεσα, μήπως και μου πάει κάτι καλά.

Το αποτέλεσμα; Στο δρόμο οδηγούσα σαν τρελή και το τι ξεστόμιζα ντρέπομαι και να το σκεφτώ.
Τελικά το έβγαλα και ηρέμησα και μου φαίνεται πως τελικά, Ο,ΤΙ μπορούμε να το περνάμε στο ντούκου, να το κάνουμε, γιατί δε βγαίνει αλλιώς.
Άλλωστε ο βρεγμένος τη βροχή δεν τη φοβάται!!;)

Καλό απόγευμα σε όλους

kassy
06-03-2012, 07:57 PM
Ώστε η σύνοδος ουρανού και ερμή τα έβγαλε όλα στη φόρα. χμ! και ο ανάδρομος ερμής θα φέρει και άλλα. αχα!

Βέβαια τον τελευταίο χρόνο όλο "νέα" ακούμε και τίποτα άλλο. Αυτό σημαίνει ότι το διάστημα αυτό θα βγούνε και άλλα τόσα από την αφάνεια; Τέλεια! Περιμένουμε εναγωνίως.

Τώρα όσο για την έλλειψη συντονισμού ανάμεσα στην αφροδίτη τον ήλιο και τη σελήνη το είδα σήμερα από το πρωί που άλλα υποτίθεται ότι θα έπρεπε να κάνω και άλλα έκανα τελικά.

Κατά το μεσημέρι έβαλα σε μια τάξη τις σκέψεις μου και διαπίστωσα ότι όντως άλλα έκανα από αυτά που έπρεπε.

Μιας και αριθμολογικά το βράδυ πρέπει να βάλω σε τάξη τις δουλειές που δεν έγιναν, ας το πάρω απόφαση να ξεκολλήσω και λίγο από τον υπολογιστή, γιατί είναι αλήθεια αν δεν πιέσω λίγο τον εαυτό μου, μόνο στη σκέψη θα μείνουμε!

Βασιλης Παπαδολιας
07-03-2012, 03:10 PM
Να' μαστε και πάλι σήμερα, αργοπορημένοι, φίλες και φίλοι, και πώς αλλιώς, όταν σε μια μέρα με γενέθλιο αριθμό 10 και μονοπάτι 6 η ενέργεια ξεχειλίζει και η προσπάθεια να μην χυθεί έξω και σπαταληθεί είναι πολύ δύσκολη.

Αστρολογικά η ενέργεια κορυφώνεται καθώς πλησιάζουμε στην Πανσέληνο, η Σελήνη κάνει ανοίγματα μεγαλοθυμίας καθώς πέρασε από Ποσειδώνα και τώρα κοιτάζει το Χείρωνα αλλά οι σημαντικές πρωτοβουλίες αναμένονται μάλλον αύριο με τη σύνοδο της Σελήνης με τον Άρη και την Πανσέληνο με τον Ήλιο. Οργανώστε, κηνυγήστε και δουλέψτε σκληρά είναι το δίδαγμα της Πανσελήνου και μην αφήνετε τίποτα στην τύχη. Ότι πρωτοβουλίες πάρετε τώρα πιθανόν να μην ευοδωθούν με τη μία λόγω αναδρομής Άρη και (σύντομα) Ερμή, όμως σίγουρα θα έχουν μία πολύ ισχυρή βάση υποστήριξης πίσω τους λόγω του μεγάλου τριγώνου στη Γη. Βρείτε υποστηρικτές λοιπόν, πειθαρχείστε και χτίστε τα όνειρα σας... Είναι μία πολύ καλή ευκαιρία να κλείσετε μεγάλα θέματα που σας απασχολούν εδώ και καιρό, εκκρεμότητες δουλειάς, σπουδών, σχεδίων. Κι αν χάσετε κάτι σε λεπτομέρειες, η απόφαση σας θα έχει διάρκεια και σταθερότητα.

toniateddybear
07-03-2012, 09:45 PM
Βασιλη καλησπερα,
μπορεις να μας πεις ποτε ακριβως ο ερμης γυριζει αναδρομος και ποτε ορθοδρομος...? ετοιμαζω κατι συμβολαια και θελω να κανονισω τις υπογραφες! Ευχαριστω!:)

Βασιλης Παπαδολιας
08-03-2012, 01:12 PM
11 Μαρτίου στάσιμος, 13 ανάδρομος, 3 Απριλίου ξανά στάσιμος, 13 ορθόδρομος, όμως ο Ερμής έχει ήδη επιβραδύνει σημαντικά, Tonia, δηλαδή, ήδη τα πράγματα πάνε αρκετά αργά. Είναι κρίμα μάλιστα που τη μέρα του μεγάλου τριγώνου της Γης έχουμε Ερμή ανάδρομο και στην ουσία εκμεταλλευόμαστε την ενέργεια αυτή για να κλείσουμε παλιές εκκρεμότητες αντί να χτίσουμε κάτι νέο.

Το βλέπουμε και στα οικονομικά που στην ουσία στις 14 κοντά θα γίνει και η εκταμίευση των χρημάτων που χρειάζεται η χώρα. Για κάτι που παιδευόμαστε από τον περασμένο Ιούνιο με το πρώτο τρίγωνο Δία / Πλούτωνα.

Βασιλης Παπαδολιας
08-03-2012, 01:13 PM
Η σημερινή Πανσέληνος πάντως έχει ένα εκνευρισμό λόγω της συνόδου Σελήνης / Άρη και θέλει λίγη προσοχή. Μην την πάρουμε και τελείως αψήφιστα...

kassy
08-03-2012, 01:32 PM
Η σημερινή πανσέληνος έχει εκνευρισμό; Καλύτερα που έτυχε και δεν βγήκα από το σπίτι σήμερα το πρωί! Από τη μια η εκνευρισμένη σελήνη, από την άλλη η βροχή που δε λέει να σταματήσει από χτες σαν συνεχόμενο κλάμα, μου χαλάει τη διάθεση, φανταστείτε να έβγαινα έξω στον κόσμο. Καλοί μου άνθρωποι φυλαχτείτε!

taurine
08-03-2012, 02:37 PM
11 Μαρτίου στάσιμος, 13 ανάδρομος, 3 Απριλίου ξανά στάσιμος, 13 ορθόδρομος, όμως ο Ερμής έχει ήδη επιβραδύνει σημαντικά, Tonia, δηλαδή, ήδη τα πράγματα πάνε αρκετά αργά. Είναι κρίμα μάλιστα που τη μέρα του μεγάλου τριγώνου της Γης έχουμε Ερμή ανάδρομο και στην ουσία εκμεταλλευόμαστε την ενέργεια αυτή για να κλείσουμε παλιές εκκρεμότητες αντί να χτίσουμε κάτι νέο.

Το βλέπουμε και στα οικονομικά που στην ουσία στις 14 κοντά θα γίνει και η εκταμίευση των χρημάτων που χρειάζεται η χώρα. Για κάτι που παιδευόμαστε από τον περασμένο Ιούνιο με το πρώτο τρίγωνο Δία / Πλούτωνα.


Το καλό είναι πως κοντά στην ημερομηνία που θα γυρίσει ορθόδρομος ο Ερμής, θα γυρίσει και ο Άρης, για να παρουμε το αίμα μας πίσω!:woot:

Προσωρινά βέβαια, γιατί στα μισά του Μαίου γυρίζει και η Αφροδίτη ανάδρομη από τους Διδύμους. Μια στο καρφί, μια στο πέταλο τα μεταβλητά!:cry:

Τί γινεται φέτος? Ολοι οι πλανήτες γυρίζουν ανάδρομοι!

Σήμερα πάντως, μια ανακατωσούρα "μυρίζει" στον αέρα, μια ασυνεννοησία να πώ, δεν κατάφερα να το προσδιορίσω ακόμη!:wacko:

Χρυσάνθη Σπίγγου
08-03-2012, 08:55 PM
Ανακατωσούρα μόνο σήμερα;

Πάντως τέτοιο συμφερτό και κακό σε πλανητικές πυγμαχίες είχα χρόνια και να ζήσω.

Το σύμπαν ας βάλει το χέρι του. Τι άλλο να ευχηθώ;

maria76
08-03-2012, 10:21 PM
Εγώ πάλι 'εχω άλλα πρβλήματα.
Είπαν στις ειδήσεις ότι θ'αρχίσουν να αντλούν φυσικό αέριο νότια της Κρήτης και κάπου αλλού,αλλά μου διαφεύγει που..με τους σεισμούς να έχουν γίνει μέρος της ρουτίνας μας,σε μια εντελώς σεισμογενή περιοχή,το γεωτρύπανο μας έλειπε εδώ κάτω!
Ας τους σταματήσει κάποιος!:wacko:
Η Σελήνη θεά! Φοράει τα καλά της απόψε και λάμπει,όλοι την κοιτούν..

toniateddybear
09-03-2012, 01:09 PM
Ανακατωσούρα μόνο σήμερα;

Πάντως τέτοιο συμφερτό και κακό σε πλανητικές πυγμαχίες είχα χρόνια και να ζήσω.

Το σύμπαν ας βάλει το χέρι του. Τι άλλο να ευχηθώ;

Η σεληνη, εκτος πανσεληνου, σχηματιζει και ωραιες χιαστι, με ποσειδωνα, χειρωνα, αφροδιτη, ο πλουτωνας σε ταυ τετραγωνο με σεληνη ουρανο ερμη, οι αντιθεσεις πανε κι ερχονται, και πηρε το ματι μου κι ενα μεγαλο τετραγωνο με τους δεσμους και τον αρη και τον χειρωνα ή κανω λαθος...?:wacko:

Βασιλης Παπαδολιας
14-03-2012, 01:01 PM
H αστρολογία συνεχίζει να μας εκπλήσσει. Και επιβεβαιώνεται ότι βλέπουμε καθένας τα άστρα μέσα από το χάρτη του. Προσωπικά καθώς είμαι Καρκίνος και κατά τα άλλα γεμάτος αέρα, δυσκολεύτηκα να καταλάβω το εξής απλό. Ότι το μεγάλο τρίγωνο της Γης θα μας γεμίσει δροσερές παρουσίες (!). Γεμίσαμε Eurovision και προβολή νεανικής δροσιάς τις μέρες αυτές. Τις ίδιες μέρες που οι του Αέρα βασανίζονται από την αναδρομή του Ερμή και προσπαθούν να βάλουν τα πράγματα σε σειρά. Τη σημερινή μέρα του μεγάλου τριγώνου διάλεξαν και όλοι σχεδόν οι πολιτικοί να κάνουν κάτι. Ο Βενιζέλος να ανακοινώσει πλατφόρμα, ο Ραγκούσης το έκανε χτες, οι διαγραμμένοι της ΝΔ να πάνε στον Καμμένο και οι Κατσέλη (Ταύρος) και Καστανίδης (Ιχθύς;) να ανακοινώσουν κόμμα. Μ' άλλα λόγια μία μέρα που βάζεις βάσεις, αλλά εντάσσεσαι και σε μεγάλα σύνολα. Την ίδια στιγμή όμως παραδόξως "ευκολίες" βρίσκουν και οι κλέφτες, καθώς τα τρίγωνα Αφροδίτης/Πλούτωνα, Δία/Πλούτωνα, Άρη/Πλούτωνα όλο και επιτρέπουν να δράσουν. Για κάποιους η ευκολία συνίσταται στο να κερδίζουν από άλλους.

Έτσι η μέρα για μας του Αέρα συνιστά έκπληξη. Αλλά και της Φωτιάς που κι αυτοί έχουν Ερμή ανάδρομο στο Στοιχείο τους. Πιο ευνοημένοι οι του Νερού και της Γης που μπορούν να χτίσουν βάσεις ή να ενταχθούν σε σύνολα.

taurine
14-03-2012, 03:42 PM
H αστρολογία συνεχίζει να μας εκπλήσσει. Και επιβεβαιώνεται ότι βλέπουμε καθένας τα άστρα μέσα από το χάρτη του. Προσωπικά καθώς είμαι Καρκίνος και κατά τα άλλα γεμάτος αέρα, δυσκολεύτηκα να καταλάβω το εξής απλό. Ότι το μεγάλο τρίγωνο της Γης θα μας γεμίσει δροσερές παρουσίες (!). Γεμίσαμε Eurovision και προβολή νεανικής δροσιάς τις μέρες αυτές. Τις ίδιες μέρες που οι του Αέρα βασανίζονται από την αναδρομή του Ερμή και προσπαθούν να βάλουν τα πράγματα σε σειρά. Τη σημερινή μέρα του μεγάλου τριγώνου διάλεξαν και όλοι σχεδόν οι πολιτικοί να κάνουν κάτι. Ο Βενιζέλος να ανακοινώσει πλατφόρμα, ο Ραγκούσης το έκανε χτες, οι διαγραμμένοι της ΝΔ να πάνε στον Καμμένο και οι Κατσέλη (Ταύρος) και Καστανίδης (Ιχθύς;) να ανακοινώσουν κόμμα. Μ' άλλα λόγια μία μέρα που βάζεις βάσεις, αλλά εντάσσεσαι και σε μεγάλα σύνολα. Την ίδια στιγμή όμως παραδόξως "ευκολίες" βρίσκουν και οι κλέφτες, καθώς τα τρίγωνα Αφροδίτης/Πλούτωνα, Δία/Πλούτωνα, Άρη/Πλούτωνα όλο και επιτρέπουν να δράσουν. Για κάποιους η ευκολία συνίσταται στο να κερδίζουν από άλλους.

Έτσι η μέρα για μας του Αέρα συνιστά έκπληξη. Αλλά και της Φωτιάς που κι αυτοί έχουν Ερμή ανάδρομο στο Στοιχείο τους. Πιο ευνοημένοι οι του Νερού και της Γης που μπορούν να χτίσουν βάσεις ή να ενταχθούν σε σύνολα.

Ας μην ξεχνάμε πως το κορίτσι που επιλέχθηκε για τη eurovision είναι ταυρίνα γ΄δεκαημέρου, με προσωπικούς πλανήτες στους Διδύμους.

Επίσης, ο Βενιζέλος (Αιγόκερως με τρανζιτ Πλούτωνα σε σύνοδο με τον Ήλιο του) φαίνεται να παίρνει το αίμα του πίσω,ύστερα από την αποτυχία του πριν κάμποσο καιρό να αναλάβει τα ηνία της αρχηγίας του κόμματος. Εξουσιομανία ....:lost:

Ο Καμμένος πάλι, είναι Ταύρος απ'οσο ξέρω, και εκμεταλλεύεται στο έπακρο την εύνοια του Δία αυτή την περίοδο και φυσικά τη σύνοδό του με την Αφροδίτη. (Λίγη δίαιτα και γενικότερα ΕΓΚΡΑΤΕΙΑ σε όλους τους τομείς δεν βλάπτει:p)

Ο Παπανδρέου με την είσοδο του Ποσειδώνα στα ψάρια, φαίνεται πως αποχωρεί, αφού αφήσει πίσω του αρκετό "μελάνι", για να θολώσει το τοπίο.

Σε κάθε περίπτωση, πιστεύω πως τα τρίγωνα της γης, έρχονται για να παγιώσουν καταστάσεις. Τωρα αν είναι για καλό ή κακό, θα δείξει η πορεία.

Προσωπικά πιστεύω όταν εμπλέκεται ο Πλούτωνας,όσο να πείς, "κάτι" άλλο θα υπάρχει πίσω από αυτά που βλέπουμε.

Η μέρα σημερα εχει μια ηρεμία και μια γαλήνη.
Μπορεί να ευθύνεται και ο ήλιος που επιτέλους αποφάσισε να βγει από τα σύννεφα να ζεστάνει λίγο τη διάθεσή μας (και τις τριανταφυλλιές μας :p).

Χρυσάνθη Σπίγγου
15-03-2012, 12:32 AM
Ο Παπανδρέου καλά θα κάνει να εξαφανιστεί από προσώπου γης, να ξεχάσει την σωτηρία μας, να πάει να μάθει γράμματα και ελληνικά, και ή δυνατόν να γυρίσει στην πατρίδα του και την μανούλα του.

Οσο για όλους τους άλλους, ας μην γελιόμαστε. Οι καλές προθέσεις δεν αρκούν. Οι καρεκλοκένταυροι υπήρχαν και θα υπάρχουν όπως και ο Πλούτωνας με τον Ουρανό ίδίως όμως και ο Βόρειος στο Τοξότη, οι Γερμαναράδες με τις μπότες να ξανάρχονται -αν και εγώ έχω πολύ σοβαρούς λόγους να εκτιμώ ορισμένα χαρακτηριστικά της ιδιοσυγκρασίας τους - οπότε το πικρό ποτήρι θέλουμε δεν θέλουμε θα το πιούμε μέχρι τέλους!

Κρατάτε μόνο όλοι καλές άμυνες γιατί έρχονται πολλά άλλα ακόμα...........έστω και εάν οι τριανταφυλλιές θα ανθίζουν για να μας θυμίζουν ότι γεννηθήκαμε στην γη της επαγγελίας, αλλά μόνοι μας γυρίσαμε άπαντες και βγάλαμε τα μάτια μας!

Το εννοώ και ας μου κακιώσετε. Εμείς δεν του ψηφίζαμε; Τους ψηφίζαμε. Είμαι περίεργη το τι θα ψηφίσουν οι Ελληνάρες τώρα.

Δεν θα μου φανεί περίεργο αν ξαναδώ την γνωστή οικογενειακοφατρία στις επάλξεις ξανά.

Καλοί -καλοί αλλά έχουμε και εμείς κάτι κουσούρια σαν λαός του απερίγραπτου.

Βασιλης Παπαδολιας
20-03-2012, 11:09 AM
(το παρακάτω κείμενο και ο χάρτης είναι στη διάθεση της διαχείρισης για καλύτερα τοποθετημένη δημοσίευση)

Όπως και το Φλεβάρη, φίλες και φίλοι, είναι μία Νέα Σελήνη που έρχεται να εμπεδώσει την αίσθηση μίας μεγάλης Εισόδου στο Πλανητικό Στερέωμα. Τότε ήταν που η Νέα Σελήνη στους Ιχθύς εμπέδωσε την αίσθηση της Εισόδου του Ποσειδώνα στους Ιχθύς. ...Σήμερα είναι η Νέα Σελήνη στον Κριό σε σύνοδο με τον Ήλιο αλλά και δύο μέρες μετά την Είσοδο στο Νέο Αστρολογικό Έτος που σηματοδοτεί το Νέο Ξεκίνημα. Εποχή Νέων Ιδεών, εποχή Πρωταγωνιστών, ανθρώπων που καλούνται να ασκήσουν ηγεσία και να πάρουν πάνω τους το παιχνίδι. Νέες ιδέες θα δούμε να εμφανίζουμε από Απόστολους που μέχρι τώρα δεν τους γνωρίζουμε. Ανθρώπους όπως ο Peter Economides για παράδειγμα που εμφανίζονται ως από μηχανής θεοί για να τραβήξουν το ηθικό πιο ψηλά και να κινητοποιήσουν δυνάμεις. Αυτός είναι άλλωστε κι ο ρόλος του Κριού. Να γεννήσει ιδέες, που θα βγουν από τη θάλασσα της ανυπαρξίας των Ιχθύων και θα κινητοποιήσουν δυνάμεις, θα δημιουργήσουν κίνηση στην ακινησία και θα κάνουν ενάρξεις.

Η συγκεκριμένη Νέα Σελήνη με τον Άρη στον ωροσκόπο ανάδρομο μας λέει ότι πάμε να λύσουμε θέματα που μας ταλαιπώρησαν πέρυσι και να τα κλείσουμε άπαξ και διαπαντός. Σε αντίθεση με το Χείρωνα δείχνει ότι θα πονέσουμε στη διαδικασία, αλλά παράλληλα θα βάλουμε στην άκρη και τους ευκαιριακούς ιδεολόγους και θα δούμε τι είναι ευκτέο και πρακτικά εφαρμόσιμο. Η Αφροδίτη και ο Δίας στον 9ο οίκο υπόσχεται πολλά για την ακαδημαϊκή κοινότητα σε παραγωγή ιδεών και σε έξυπνες λύσεις. Ο Ήλιος και η Σελήνη κι ο Ουρανός στον 7ο οίκο υπόσχεται αλλαγές συμμαχιών και στρατοπέδων με τόλμη και θάρρος. Η χρονιά δε θα είναι Παράδεισος. Ο Κρόνος θα παραμείνει στο 2ο οίκο. Τα οικονομικά θα συνεχίσουν να είναι δύσκολα. Όμως ο μεγάλος Σταυρός που κάνει η αντίθεση Άρη/Χείρωνα με το Μεσουράνημα δείχνει ότι θα υπάρξει επιτέλους κίνηση. Τέλος το Κοίμισμα, η Παραλυσία και η Αναμονή για να μας έρθουν έτοιμα τα πράγματα. Η Άνοιξη μπαίνει, ξεσκονίστε τα σπίτια, τινάξτε τα χαλιά και ετοιμαστείτε για Δράση.


http://i834.photobucket.com/albums/zz270/whisperer_m/New_Moon.png

Βασιλης Παπαδολιας
22-03-2012, 04:10 PM
Κλείνουμε τον κύκλο της προηγούμενης Σελήνης σήμερα, φίλες και φίλοι, και η τελευταία μέρα πιθανότατα σας λειτουργεί ήδη σαν μέρα απολογισμού. Μέρα 3 αριθμολογικά οδηγεί σε πολλές ομιλίες, όμως τα θετικά της στοιχεία ανήκουν στο 7 δηλαδή στην ενδοσκόπηση και τα αρνητικά της στο 1 δηλαδή στην εξουσία. Συνεπώς η ομιλία μας θα κινείται μεταξύ του διαλόγου με τον εαυτό ( που μπορεί λειτουργήσει θετικά ) και ανταγωνισμών επιβολής που δε θα οδηγήσουν πουθενά, παρά σε ενεργειακή κατάρρευση.

Το κλίμα αυτό επιτείνεται βεβαίως ακόμη περισσότερο από το κλείσιμο της Σελήνης που έτσι κι αλλιώς οδηγεί σε ανάγκη ξεκούρασης.

Από μία άποψη η παρουσία του Ουρανού λειτουργεί έτσι στη Νέα Σελήνη μάλλον δυσάρεστα, καθώς δε θα έχουμε την ενέργεια να τη διαχειριστούμε και θα την αντιμετωπίσουμε ως "εισβολή". Προοδευτικά ωστόσο και καθώς ο Ερμής που συμμετέχει στη Σύνοδο είναι ανάδρομος, θα μας δοθεί η δυνατότητα να ξαναπεράσουμε από το σημερινό δρόμο και να πάρουμε σωστότερες αποφάσεις.

Βασιλης Παπαδολιας
26-03-2012, 12:24 PM
Συνεχίζουμε με Ερμή στον ανάδρομο πλέον και σε συνδυασμό με την αντίθεση Άρη/Ποσειδώνα, καλούμαστε να κινηθούμε πιο εσωτερικά. Ζητούμενο η επαφή με τα συναισθήματα μας και ένα διάλειμμα στην έντονη δράση. Αποδοχή αποτελεσμάτων, θλίψη αλλά και συναισθηματική κάθαρση είναι μες το παιχνίδι. Η θεραπευτική ενασχόληση με την Τέχνη μπορεί να βοηθήσει. Παρακολουθείστε θεατρικές παραστάσεις ποιότητας και στηρίξτε νέα παιδιά που ξεκινούν τώρα. Αριθμολογικά είμαστε σε μέρα 7, που ευνοεί την βαθιά σκέψη και την εσωστρέφεια.

Βασιλης Παπαδολιας
29-03-2012, 02:25 PM
Η σημερινή μέρα στέκει αριθμολογικά σαν μέρα 2, όμως η δομή της στα τρία οκτάωρα της ημέρας επηρεάζεται από το 3, το 2/11 και το 8. Όπως όλος ο Μάρτης λοιπόν το πρωινό μέχρι τις 08:00 (που συνήθως το χάνουμε) είναι ώρα επικοινωνίας αλλά και ερωτικού παιχνιδιού (με έμφαση περισσότερο στο παιχνιδιού), ενώ η διαφοροποίηση της ημέρας έρχεται τις δημιουργικές ώρες από τις 08:00 ως τις 16:00. Εκεί είμαστε σε μέρα περισυλλογής (2 από 11), όπου καλούμαστε να ακούσουμε αλλά και να δημιουργήσουμε πνευματικά. Το απόγευμα της μέρας για το Μάρτη είναι απόγευμα δουλειάς και προετοιμασίας έργων που επεξεργαζόμαστε μακροπρόθεσμα. Σημειώστε ότι ο μήνας το Σαββατοκύριακο τελειώνει και μπαίνουμε στον Απρίλη. Τα απογεύματα του οποίου χαρακτηριζόμενα από το 9 θα είναι πιο έντονα, πιο γεμάτα κόσμο αλλά και πιο άναρχα. Προετοιμάστε λοιπόν ακόμη ότι μπορείτε τώρα, γιατί μετά δε θα έχετε την απαραίτητη συγκέντρωση να το κάνετε.

Αστρολογικά θα λέγαμε ότι η χτεσινή μέρα (μέρα 1 αριθμολογικά πολύ ταιριαστή με το τετράγωνο Ήλιου/Πλούτωνα) άφησε βαθιά σημάδια ερχόμενη να επιβαρύνει τις ήδη δύσκολες όψεις που βιώσαμε με Άρη, Χείρωνα και ανάδρομη Ερμή / Ουρανό. Αξίζει ίσως να σημειώσουμε ότι η επόμενη σημαντική όψη του Ήλιου θα είναι σε 15 ημέρες περίπου σε αντίθεση με τον Κρόνο. Εκεί θα εκτιμήσουμε πιο αντικειμενικά αυτά που συνέβησαν, έχοντας αποστασιοποιηθεί από τα πάθη και βάζοντας κάτω τη λογική. Θα αξιολογήσουμε τι πραγματικά προχώρησε και τι όχι. Τις μέρες εκείνες όμως εκτός από την αντίθεση Ήλιου/Κρόνου θα έχουμε και τον Άρη να έχει μόλις ορθοδρομήσει πάνω σε μία διαρκή αντίθεση με τον Ποσειδώνα, διαψεύδοντας πολλές προσφοκίες. Θα χρειαστεί επομένως ψυχολογικά να κάνουμε πολλές αποτιμήσεις. Το θετικό είναι ότι λίγες μέρες μετά ο Ερμής θα κάνει ένα τελευταίο πέρασμα από τον Ουρανό δείχνοντας μας ποια κατεύθυνση θα πρέπει να ακολουθήσουμε τώρα, ενώ ο Ήλιος θα μπει αμέσως μετά στον Ταύρο ηρεμώντας τα πνεύματα και προδοκώντας τις θετικές όψεις με Πλούτωνα και Δία για να αποκαταστήσει σε υλικό τουλάχιστον επίπεδο τις ζημιές που έγιναν.

Βασιλης Παπαδολιας
06-04-2012, 09:51 AM
Ενδιαφέρουσα μέρα σήμερα με τον Ήλιο στη μοίρα της έξαρσης του. Αριθμολογικά μέρα 6 μας επιτρέπει μέχρι το απόγευμα όμως να κηνυγήσουμε θέματα του αριθμού 1, δηλαδή θέματα επιβίωσης ή αυτοπραγμάτωσης. Ο Πλούτωνας παραμένει για λίγες ημέρες στο Μεσοδιάστημα Άρη/Δία και με τους Άρη και Πλούτωνα πρακτικά ακίνητους, στην ουσία ο Δίας καθορίζει τις εξελίξεις. Κάποιες ευκαιρίες παρουσιάζονται για να ληφθούν αποφάσεις που καθυστερούν αρκετό καιρό. Με την ολοκλήρωση της πλανητικής εικόνας εθελοντικά όλες οι πλευρές ενός θέματος θα αποφασίσουν να ξανανακατέψουν την τράπουλα. Πολιτικά η εικόνα παραπέμπει στην ανακοίνωση της ημνίας των εκλογών.

tsou-li
07-04-2012, 05:59 AM
Θα κλείσω τα μάτια... κι' όταν τ' ανοίξω, όλοι οι αγαπημένοι μου θα' ναι γεροί κι ευτυχισμένοι... κανένα παιδί δεν θα πεινάει... καμιά ψυχή δεν θα πονάει.....
B.o.B - Airplanes (Feat. Hayley Williams of Paramore) - YouTube (http://youtu.be/kn6-c223DUU)

errikaki
07-04-2012, 10:21 AM
όταν το παιχνίδι τελειώνει, βασιλιάς και πιόνι μπαίνουν στο ίδιο κουτί...