PDA

View Full Version : Διελεύσεις Άρη



Carola
20-02-2012, 12:57 AM
Όταν ο διελαύνων ανάδρομος άρης βρίσκεται στον 8ο οίκο, φανερώνει επιστροφές καταστάσεων από προηγούμενες ζωές;

maria76
20-02-2012, 01:20 AM
Δεν προσέχεις καλύτερα μη σου φέρει κανένα μωράκι σ'αυτήν εδώ τη ζωή?:lol:
Κυρίως όταν θα είναι ορθόδρομος.Πως σου φαίνεται ι ιδέα?

taurine
20-02-2012, 02:26 AM
Δεν προσέχεις καλύτερα μη σου φέρει κανένα μωράκι σ'αυτήν εδώ τη ζωή?:lol:
Κυρίως όταν θα είναι ορθόδρομος.Πως σου φαίνεται ι ιδέα?

Μαρακι, σε εμενα που παλινδρομεί ανάμεσα σε 8ο κ 9ο, εφερε θεματα με την ακίνητη περιουσία, από συγγενείς εξ αγχιστείας.

maria76
21-02-2012, 01:16 AM
Μαρακι, σε εμενα που παλινδρομεί ανάμεσα σε 8ο κ 9ο, εφερε θεματα με την ακίνητη περιουσία, από συγγενείς εξ αγχιστείας.

Nαι,εννοείται ότι παίζει κι αυτό,αλλά κι εσύ δεν γέννησες το ίδιο διάστημα?
Εγώ το είπα στη φίλη μας αυτό επειδή ανέφερε μόνο τη διέλευση του Αρη απ'τον 8ο,
και από προσωπική πείρα!

taurine
21-02-2012, 01:34 AM
Nαι,εννοείται ότι παίζει κι αυτό,αλλά κι εσύ δεν γέννησες το ίδιο διάστημα?
Εγώ το είπα στη φίλη μας αυτό επειδή ανέφερε μόνο τη διέλευση του Αρη απ'τον 8ο,
και από προσωπική πείρα!


Γέννησα όταν ο Άρης ήταν ήδη στον 9ο οίκο μου.
Εδω πρέπει να πω ότι την ημέρα που γέννησα, ο κυβ. του 8ου, ήταν στις πρώτες μοίρες του ωροσκόπου μου.
Όταν γέννησα την πρώτη κόρη μου, ο Άρης ήταν στον 3ο μου, και ο κυβ. του 8ου μου ήταν στον 2ο.
Λογικά θα πρέπει να κοιτάμε και τον κυβ. του 8ου, έτσι?

katiakiss
21-02-2012, 12:30 PM
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι ο ανάδρομος Άρης στον 8ο , μπορεί να αξιολογηθεί σύμφωνα με το υπόλοιπο πλανητικό σκηνικό για το τρέχον έτος. Οι πλανήτες δημιουργούν τις τάσεις που θα δείξουν την κατεύθυνση που τείνουν να πάρουν οι τρέχουσες υποθέσεις της ζωής μας.

Όλα λοιπόν έχουν μία λογική. Αν κάποιος δεν βρίσκεται καν σε μία μόνιμη ή και περιστασιακή σχέση, δεν έχει κανένα λόγο να συνδέσει τον ανάδρομο Άρη στον 8ο με θέμα εγκυμοσύνης. (αν συνδεόταν θα μπορούσε να σημαίνει και μια εγκυμοσύνη με προβλήματα )
Αν κάποιος έχει κληρονομικά ζητήματα ή ανησυχία για περιορισμό στα εισοδήματα του συντρόφου, τότε αυτός ο Άρης μπορεί να σημαίνει πολλά.
Ο ίδιος Άρης μπορεί να σημαίνει ότι κάποιος περνά από ένα επίπονο στάδιο πένθους κάποιας πραγματικής η συμβολικής απώλειας και έρχεται αντιμέτωπος με προσωπικούς του δαίμονες.
Ο ίδιος Άρης μπορεί να σημαίνει μία περίοδο που η σεξουαλική ζωή έχει μία ιδιαίτερη σημασία και που το πάθος γίνεται ο κακός σύμβουλος του ατόμου.
Ο ίδιος Άρης μπορεί να δείχνει μια περίοδο που το άτομο κυριεύεται από καταστάσεις δικαιολογημένης ή και αδικαιολόγητης ζήλειας που οδηγεί σε προβλήματα με τον σύντροφο.
Ακόμα θα μπορούσε να σημαίνει μια μακρά περίοδο όπου κάποιος βασανίζεται από αλλεπάλληλες χειρουργικές επεμβάσεις ή που ανακαλύπτει ότι θα χρειαστεί χειρουργική επέμβαση ή που κάποια παλιά χειρουργική επέμβαση έρχεται στο προσκήνιο με κάποιες επιπλοκές.

Όπως είπα πιο πάνω, όλα έχουν σχέση με την συνολική κατάσταση του χάρτη. Εκτός αυτού, να έχετε πάντα στο νου σας ότι το πιο πιθανό είναι να πρόκειται για μια εσωτερική ψυχική διεργασία και όχι απαραίτητα για κάποιο γεγονός.

Τα πράγματα που γεννιούνται και πεθαίνουν μέσα μας (8ος) αποτελούν τον μακρύ κατάλογο της αέναης αλλαγής μας στο χρόνο. Αλίμονο αν η ψυχή μας έμενε στάσιμη από την μέρα της γέννησης μέχρι τον θάνατο. Αλίμονο αν δεν υπήρχε τόπος διύλισης και απόσταξης της χρήσιμης ουσίας της ζωής. Αυτό το εργαστήρι απόσταξης, είναι ο 8ος και δεν σταματά να δουλεύει ποτέ!
Αν ο 8ος τονίζεται από έναν Άρη ανάδρομο στον οίκο του, καλύτερα να εκμεταλλευτούμε αυτή την ακραία ενέργεια για να φτάσουμε σε εσωτερικά βάθη αυτογνωσίας που δύσκολα πλησιάζονται, ειδικά αν ο γενέθλιος χάρτης μας δεν έχει έντονη την παρουσία του Πλούτωνα.

Carola
21-02-2012, 04:08 PM
Σε ευχαριστώ! Η προσέγγισή σου με βοήθησε πολύ και θα έλεγα πως η κατάστασή μου ταυτίζεται με το ανεξήγητο πένθος και μια προσπάθεια αυτογνωσίας. Άλλωστε η περίοδος εφηβείας χαρακτηρίζεται απο μόνη της από βαθιές, πλουτώνιες μεταρυθμίσεις. Η αστρολογία είναι ο καλύτερος σύντροφος σε τέτοια στάδια.

SAGIVI
21-02-2012, 04:26 PM
Μπραβο Κατια! Καθως ο αναδρομος αρης ετοιμαζεται να επιστρεψει στον 8ο οικο μου, ξεκινησε ηδη ν ανακινει μερικα απο τα θεματα που ανεφερες.

Περι "πενθους", δεν το συζητω καν. Μονιμη κατασταση. Προοδευμενος ερμης στον 8ο παρεα με τον ηλιο και σκαβει βαθεια στο μυαλο κι ανακαλει ζητηματα ετσι κι αλλιως.

Δυστυχως ο ερμης ειναι κυβερνητης του γενεθλιου 7ου..........

Carola
21-02-2012, 04:52 PM
Θα ήθελα να προσθέσω πως ο άρης σε παρθένο έκανε και σύνοδο με το χείρωνα στο πέρασμα του και θα το επαναλάβει όταν ορθοδρομήσει. Δηλώνει μήπως προβλήματα υγείας; Και εκτός απο αυτό, απορροφεί όλη την ενέργειά μου, γιατί στο χάρτη μου όλοι οι πλανήτες είναι σε μεταβλητά ζώδια (εκτός απο ποσειδώνα,ουρανό και πλούτωνα που έχουν συλλογικό χρωματισμό). Και τώρα που το θυμήθηκα, ο ερμής(ως κυβερνήτης παρθένου) είναι κυβερνήτης 5ου και 8ου οίκου στο χάρτη μου, ενώ βρίσκεται στον 4ο. Φανερώνει αλλαγές στην οικογένεια; πολύ με τρομάζει τώρα που το βλέπω έτσι...

SAGIVI
21-02-2012, 05:03 PM
Θα ήθελα να προσθέσω πως ο άρης σε παρθένο έκανε και σύνοδο με το χείρωνα στο πέρασμα του και θα το επαναλάβει όταν ορθοδρομήσει. Δηλώνει μήπως προβλήματα υγείας; Και εκτός απο αυτό, απορροφεί όλη την ενέργειά μου, γιατί στο χάρτη μου όλοι οι πλανήτες είναι σε μεταβλητά ζώδια (εκτός απο ποσειδώνα,ουρανό και πλούτωνα που έχουν συλλογικό χρωματισμό). Και τώρα που το θυμήθηκα, ο ερμής(ως κυβερνήτης παρθένου) είναι κυβερνήτης 5ου και 8ου οίκου στο χάρτη μου, ενώ βρίσκεται στον 4ο. Φανερώνει αλλαγές στην οικογένεια; πολύ με τρομάζει τώρα που το βλέπω έτσι...


Καρολινα, (τι ωραιο ονομα! Πολυ μου αρεσει!). Ο αξονας παρθενου/ιχθυων σεχετιζεται με την ενεργεια και την παθητικοτητα μας. Διαβασε το σχετικο αρθρο που κυρια Σπιγγου δημοσιευσε, νομιζω σημερα.

Για το αλλο θεμα γιατι τρομαζεις? Μια πιθανη αντιπαραθεση με το γονεικο περιβαλλον μπορει ν αποβει θετικη για σενα και να ξεκαθαρισει θεματα και συμπεριφορες.

Carola
21-02-2012, 05:08 PM
Ευχαριστώ πολύ! Είναι αλήθεια πως η οικογενειακή ατμόσφαιρα έχει γίνει πιεστική. Ήρθε η ώρα να εμφανίσω την ουράνια επαναστατικότητα(που είναι βαθιά κρυμμένη στον 12ο οίκο!)

CROUSSOS
23-02-2012, 01:15 AM
Καλησπερα σε ολους,
Μιας και το θεμα μας ειναι οι διελευσεις του Αρη, ηθελα κι εγω να ρωτησω κατι σχετικο. Στις 3 Ιανουαριου 2012, ο διελαυνων Αρης (ηταν τοτε στην 21 μοιρα της Παρθενου) εκανε σχεδον τετραγωνο ακριβειας (σε συγκλιση) με τον γενεθλιο Ηλιο μου στους Διδυμους. Εκεινη τη μερα επαθα ενα σοβαρο ατυχημα, οπου απο θαυμα γλυτωσα (λιγα ραματα στο κεφαλι -Αρης- και ενα καταγμα στον κροταφο, μαζι με καποιες εκδορες στο υπολοιπο σωμα). Οχι δεν ηταν αυτοκινητικο ατυχημα, αλλα εκρηξη....παλι δουλεια του Αρη.
Ελπιζω οταν ορθοδρομησει και ξαναπερασει απο εκει να μην εχω παλι καποιο ατυχημα γιατι απλα οι υπολοιποι πλανητες που και εκεινοι συνεβαλαν στον παζλ του ατυχηματος δεν θα ειναι πια στην ιδια θεση.....σωστα?
Με απασχολει καπως επιμονα απο αστρολογικη αποψη γιατι δεν ειναι πρωτη φορα στη ζωη μου που περναει απο εκεινο το σημειο του χαρτη μου ο Αρης...
Πιο αναλυτικα, ο Αρης αυτη τη στιγμη διελαυνει τον 7 οικο μου, στον δε γενεθλιο χαρτη μου βρισκεται σε συνοδο με τον ωροσκοπο μου (17 του Υδροχοου) και σε τριγωνο με τον Ηλιο μου (21 των Διδυμων). Προσφατα εμαθα απο διορθωση ωρας οτι τελικα εχω ωροσκοπο στην 17 του Υδροχοου. Μεχρι τωρα πιστευα οτι ο Αρης μου ηταν στον 12 οικο:lost:.
Κατανοω λοιπον την επιπροσθετη σημασια που εχει τωρα ο ''ουρανιος'' Αρης για μενα, για να καταλαβω απο τωρα και στο εξης την ''καινουργια'' δομη του χαρτη μου.
Με ταυτοχρονη αναλυση παντα με τον ''συγκυβερνητη'' Ουρανό που κυβερνα τον Υδροχοο (δυστυχως βρισκεται στον 8 οικο μου στον Ζυγο, αλλα ευτυχως μονο με θετικες οψεις (αφου τριγωνιζει ταυτοχρονα την Σεληνη μου στον Υδροχοο και τον Ερμη μου στους Διδυμους - και οι 3 πλανητες δηλαδη σχεδον στην 10 μοιρα των αερινων ζωδιων).
Αλλα ως αρχαριος στην αστρολογια, δεν μπορω ακομη να καταλαβω το γιατι συνεβη αυτο το ατυχημα την μερα εκεινη. Τι αλλο να προσεξω? Μπορει κανεις ποιο ''διαβασμενος'' να με καθοδηγησει παρακαλω? Μηπως πρεπει να συνυπολογισω και τον Κρονο που επισης συγκυβερνα τον Υδροχοο και συνεπως τον ωροσκοπο μου?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων....καλη συνεχεια :cool:

katiakiss
23-02-2012, 02:33 AM
Καλησπερα σε ολους,
Μιας και το θεμα μας ειναι οι διελευσεις του Αρη, ηθελα κι εγω να ρωτησω κατι σχετικο. Στις 3 Ιανουαριου 2012, ο διελαυνων Αρης (ηταν τοτε στην 21 μοιρα της Παρθενου) εκανε σχεδον τετραγωνο ακριβειας (σε συγκλιση) με τον γενεθλιο Ηλιο μου στους Διδυμους. Εκεινη τη μερα επαθα ενα σοβαρο ατυχημα, οπου απο θαυμα γλυτωσα (λιγα ραματα στο κεφαλι -Αρης- και ενα καταγμα στον κροταφο, μαζι με καποιες εκδορες στο υπολοιπο σωμα). Οχι δεν ηταν αυτοκινητικο ατυχημα, αλλα εκρηξη....παλι δουλεια του Αρη.
Ελπιζω οταν ορθοδρομησει και ξαναπερασει απο εκει να μην εχω παλι καποιο ατυχημα γιατι απλα οι υπολοιποι πλανητες που και εκεινοι συνεβαλαν στον παζλ του ατυχηματος δεν θα ειναι πια στην ιδια θεση.....σωστα?
Με απασχολει καπως επιμονα απο αστρολογικη αποψη γιατι δεν ειναι πρωτη φορα στη ζωη μου που περναει απο εκεινο το σημειο του χαρτη μου ο Αρης...
Πιο αναλυτικα, ο Αρης αυτη τη στιγμη διελαυνει τον 7 οικο μου, στον δε γενεθλιο χαρτη μου βρισκεται σε συνοδο με τον ωροσκοπο μου (17 του Υδροχοου) και σε τριγωνο με τον Ηλιο μου (21 των Διδυμων). Προσφατα εμαθα απο διορθωση ωρας οτι τελικα εχω ωροσκοπο στην 17 του Υδροχοου. Μεχρι τωρα πιστευα οτι ο Αρης μου ηταν στον 12 οικο:lost:.
Κατανοω λοιπον την επιπροσθετη σημασια που εχει τωρα ο ''ουρανιος'' Αρης για μενα, για να καταλαβω απο τωρα και στο εξης την ''καινουργια'' δομη του χαρτη μου.
Με ταυτοχρονη αναλυση παντα με τον ''συγκυβερνητη'' Ουρανό που κυβερνα τον Υδροχοο (δυστυχως βρισκεται στον 8 οικο μου στον Ζυγο, αλλα ευτυχως μονο με θετικες οψεις (αφου τριγωνιζει ταυτοχρονα την Σεληνη μου στον Υδροχοο και τον Ερμη μου στους Διδυμους - και οι 3 πλανητες δηλαδη σχεδον στην 10 μοιρα των αερινων ζωδιων).
Αλλα ως αρχαριος στην αστρολογια, δεν μπορω ακομη να καταλαβω το γιατι συνεβη αυτο το ατυχημα την μερα εκεινη. Τι αλλο να προσεξω? Μπορει κανεις ποιο ''διαβασμενος'' να με καθοδηγησει παρακαλω? Μηπως πρεπει να συνυπολογισω και τον Κρονο που επισης συγκυβερνα τον Υδροχοο και συνεπως τον ωροσκοπο μου?
Σας ευχαριστω εκ των προτερων....καλη συνεχεια :cool:Γεια σου Νίκο, ελπίζω να είσαι καλά… :D Η ερώτησή σου είναι πολύπλοκη και ενώ είσαι πολύ αναλυτικός για αρχάριος (όπως λες), εγώ βλέπω προόδους.
Ελπίζω τελικά το θέμα με την διόρθωση της ώρας να είναι οριστικό και να μην ανακαλύψεις στην πορεία ότι μπορεί να έχεις διαφορετικό ωροσκόπο , γιατί θα απογοητευτείς για όλα όσα έχεις μελετήσει με κόπο μέχρι τώρα. Είναι σημαντικό να είσαι σίγουρος όταν προσπαθείς να μελετήσεις θέματα όπως αυτό του ατυχήματός σου.
Αρχικά να σου πω ότι με τις πληροφορίες που δίνεις δεν είναι εφικτό να σου πει κάποιος κάτι. Θα πρέπει αν έχει τα πλήρη στοιχεία και να εξετάσει τον χάρτη σου συνολικά (έχουμε γίνει πια γραφικοί να το λέμε αυτό) . Σε μια κατάσταση όπως η έκρηξη, είναι πιθανό να εμπλέκονται πλανήτες όπως ο Άρης, Ο Ουρανός, ο Πλούτωνας και κάτω από συνθήκες ο Ήλιος. Στην περίπτωσή σου, την ημέρα του ατυχήματος ο τράνζιτ Άρης (μάλλον μέσα από τον 8ο ) και με μειωμένη ταχύτητα λόγω της επικείμενης αναδρομής του, έκανε τετράγωνο ακριβείας με τον Ήλιο σου. Θα ήταν αστείο να πούμε ότι αυτό ευθύνεται για κάτι από μόνο του. Αυτό που όμως λέει κάτι ακόμα, είναι ότι ο τράνζιτ Πλούτωνας έκανε τετράγωνο με τον γενέθλιο Ουρανό σου (που μάλλον είναι επίσης στον 8ο ).
Στον γενέθλιο χάρτη σου έχεις Αφροδίτη σε σύνοδο με τον Κρόνο και αντίθεση Ποσειδώνα. Αυτή την εποχή, με την αντίθεση αυτή σχηματίζει ταυ-τετραγώνου ο Ποσειδώνας.
Αυτό δεν μας λέει κάτι για μία περίπτωση ατυχήματος από έκρηξη, αλλά μας λέει ότι το ωροσκόπιό σου έχει αρκετές δύσκολες ενδείξεις. Όμως ο Ποσειδώνας σχετίζεται με το αέριο και δεν ξέρω αν δεν έχει καμία σχέση τελικά, με την βοήθεια πάντα του τετραγώνου τράνζιτ Πλούτωνα\γενέθλιου Ουρανού .
Η αιτία και η συνθήκες του ατυχήματος θα βοηθούσαν στο να δούμε τι ακριβώς έγινε και πως αυτό φαίνεται. Επίσης, θα ήταν ωραία αν ήθελες να αναρτήσεις τον χάρτη σου να το δούμε όλοι μαζί. :)

ΥΓ: Μην ανησυχείς, δεν θα συμβεί το ίδιο γεγονός.

Κοραλλία Μόζορα
23-02-2012, 10:13 AM
Νίκο,

ο τράνζιτ Άρης όταν κινείται ανάδρομα σ' ένα ζώδιο πιο εύκολα φέρνει γεγονότα απ' ότι όταν περνά ορθόδρομος από ένα ζώδιο. Παρόλο όμως που ο ανάδρομος Άρης έπαιξε τον ρόλο του στο ατύχημα, τα σοβαρά ατυχήματα δεν φαίνονται μόνο από τα τράνζιτς της μέρας. Κάτι πρέπει να υπάρχει ακόμα στον προοδευτικό σου χάρτη και στον χάρτη της ηλιακής σου επιστροφής. Αν η ώρα σου είναι διορθωμένη και ακριβής όπως λες θα μπορείς να το βρεις.

Τον Δεκέμβρη είχα κι εγώ ένα σοβαρό ατύχημα με το αυτοκίνητο. Πέρα από τις όψεις του τράνζιτ Άρη, ο προοδευμένος μου Άρης έκανε ακριβείας σύνοδο με τον γενέθλιο άξονα 3ου/9ου. Είχα κι άλλες όψεις στο προοδευτικό μου που έδειχναν ατύχημα.

CROUSSOS
23-02-2012, 09:16 PM
Καλησπερα Κατια και Κοραλλια,

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας και το ενδιαφερον σας και με ωθησαν σε περεταιρω σκεψη και μελετη. Προσπαθω να αναλυσω τον προοδευτικο μου και τον περσινο μου ετησιο..... Πληροφοριακα, την διορθωση την εκανε ενας επαγγελματιας αστρολογος εδω στην Ολλανδια που ζω.

Δυστυχως Κατια, δεν μπορεσα να αναρτησω τον χαρτη μου (κατι δεν μου εβγαινε καλα στο resize), οποτε σας δινω ημερ. γεννησης: 12/06/1971 Βολος 23:20
και το ατυχημα συνεβη στις 3/01/2012 στο Βολο 21:18. Εχεις απολυτο δικιο Κατια για την παρακατω παρατηρηση σου:
''Στον γενέθλιο χάρτη σου έχεις Αφροδίτη σε σύνοδο με τον Κρόνο και αντίθεση Ποσειδώνα. Αυτή την εποχή, με την αντίθεση αυτή σχηματίζει ταυ-τετραγώνου ο Ποσειδώνας.''
Απλα να συμπληρωσω οτι και ο Διας μου συμμετεχει αφου κανει συνοδο με τον Ποσειδωνα. Και η τωρινη θεση του διελαυνοντα Ποσειδωνα κανει πραγματι ταυ και με τους 4 πλανητες. Το υποπτο ειναι δε οτι πριν την διορθωση της ωρας και τον καινουργιο ωροσκοπο, ο ωροσκοπος μου εβγαινε καπου εκει στην 0 του Ιχθυ....:confused:. Αυτο με ''τον τράνζιτ Άρη και μάλλον μέσα από τον 8ο'' με προβληματισε πολυ παντως.

Οσον αφορα τωρα την αιτια και τις συνθηκες του ατυχηματος ειναι τα εξης: Κατα την επιστροφη μου (εχω κι εντονα τονισμενο αξονα 3-9) στην Ελλαδα την περιοδο των γιορτων, πηγα σε φιλικο σπιτι οταν το τζακι τους εξεραγη εντελως ξαφνικα και απο το ωστικο κυμα πεταχτηκα 4 μετρα πισω καθως ολα του τα κοματια επεφταν πανω μου. Τοσο απλα. Το πορισμα της ανακρισης για το τι προκαλεσε την εκρηξη (εικαζεται μεχρι στιγμης οτι ηταν κακοτεχνια του εργολαβου) αργει λιγο γιατι καποια στοιχεια του τζακιου εχουν σταλει στο εξωτερικο για αναλυση.

Αυτα προς το παρων, σαν χαιρετω για να συνεχισω με την αναλυση. Καλο βραδι και θα τα ξαναπουμε συντομα.

katiakiss
24-02-2012, 12:07 AM
Νίκο μου η περίπτωσή σου ήταν ένα αστρολογικό διαμάντι παραδείγματος! Αρχικά σε ευχαριστώ που το μοιράστηκες μαζί μας και που υπήρξες τόσο κατατοπιστικά βοηθητικός.
Έτσι, δράττομαι της ευκαιρίας , μέσα από ένα τέτοιο παράδειγμα να παρουσιάσω και σε όλα τα υπόλοιπα μέλη που θέλουν να μάθουν και να καταλάβουν , πως λειτουργεί η αστρολογία και πόσο δύσκολο είναι να συμβεί ένα τέτοιου είδους ατύχημα.
Παρακάτω θα δούμε πόσες αστρολογικές συνθήκες\προϋποθέσεις χρειάζεται να συμπέσουν ώστε να περιμένουμε ένα παρόμοιο γεγονός.

(Αν η διαχείριση μας βοηθήσει με κανέναν χάρτη , θα είμαστε ευγνώμονες!....Χρύσα….:cry::cry:: cry:)

Ας το πάρουμε από την αρχή. Όταν ακούμε έκρηξη και φωτιά, σε κάθε περίπτωση αναζητούμε Ουρανό \ Πλούτωνα\ Άρη.
Αρχικά θα πρέπει να πούμε ότι είναι βασική η γενέθλια προδιάθεση και ο Ουρανός στον χάρτη του Νίκου είναι στον 8ο , είναι κυβερνήτης του ωροσκόπου του , της Σελήνης του και του Άρη του. Αρκετά σημαντικός ο Ουρανός. Ο γενέθλιος Άρης του (κυβ.2ου) είναι σε σύνοδο με τον ωροσκόπο του, αρκετά δυνατός και αυτός. Όσο για τον άλλο εταίρο τους, τον Πλούτωνα, είναι στον 7ο, στην Παρθένο και σε τετράγωνο με τον Ήλιο του στον 4ο, κομβικό τετράγωνο δηλαδή . Μαζί με τον Ήλιο φτιάξαμε μια πλανητική τετράδα, εκείνη που σχετίζεται σε ότι αφορά στη φωτιά και στις εκρήξεις. Η κατάσταση αυτών των πλανητών στον γενέθλιο χάρτη, μας δείχνει ότι όποιον κι αν «ακουμπήσεις», υπάρχει ένα ισχυρό υπόβαθρο ενεργοποίησης.

Όταν μιλάμε για ατύχημα, δεν μπορεί να λείπει η ενεργοποίηση του φυσικής μας παρουσίας που είναι ο ωροσκόπος. Ο Νίκος έχοντας τον Άρη σε σύνοδο με τον ωροσκόπο, σημαίνει ότι ο Άρης είναι συγκυβερνήτης του ωροσκόπου και το διάστημα για το οποίο μιλάμε 3\01\12 , κινούταν με χαμηλότερη ταχύτητα από την κανονική, λόγω της επικείμενης αναδρομής του, όπως γράφω και σε πιο πάνω ποστ.
Ο τράνζιτ Ποσειδώνας μέσα από τον 1ο οίκο, έκανε ταυ-τετραγώνου με την γενέθλια αντίθεση των συνόδων Ποσειδώνα \Δία από την μία, Αφροδίτης \Κρόνου από την άλλη. Αξίζει εδώ να πούμε ότι ο μεν Ποσειδώνας είναι συγκυβερνήτης του 1ου οίκου του, ο δε Κρόνος κυβ.12ου και η Αφροδίτη Κυβ. του 8ου και του Ουρανού του στον 8ο . Να σας θυμίσω ότι ο Ουρανός είναι κυβ. Ωροσκόπου , Άρη, Σελήνης (κυβ.6ου). Κορυφαίας σημασίας εμπλοκή ως υπόβαθρο.

Ο Ουρανός στον 8ο είναι υπό την επιρροή του τετραγώνου από τον τράνζιτ Πλούτωνα στον Αιγόκερω. Ο συνδυασμός Ουρανού\Πλούτωνα φέρει εγγενώς το αποτέλεσμα τόσο της θερμότητας, όσο και της έκρηξης. Αυτό από μόνο του δεν θα έλεγε πολλά, αν δεν ήταν διπλά ενεργοποιημένος και από τον Κρόνο της Ηλιακής επιστροφής που φέτος έκανε κι αυτός σύνοδο με τον γενέθλιο Ουρανό στον 8ο . Ενώ στον χάρτη της Ηλιακής επιστροφής ο Ουρανός βρίσκεται στον 6ο , σε αντίθεση με τον Κρόνο στον 12ο . Η πολλαπλή φορά που ενεργοποιείται ο γενέθλιος Ουρανός, έρχεται να κλείσει από την Αφροδίτη του Ηλιακού τόξου που την περίοδο εκείνη βρίσκεται σε ακριβείας τετράγωνο μαζί του. Να σας θυμίσω ότι η Αφροδίτη κυβερνά τον 8ο και είναι κυβ. του γενέθλιου Ουρανού.

Εδώ αξίζει να πούμε ότι ο ωροσκόπος του Τόξου κάνει μέσα από τον 1ο οίκο ακριβείας αντίθεση με τον γενέθλιο Πλούτωνα.
Στον προοδευτικό χάρτη, η Σελήνη βρίσκεται στον 6ο (Λέοντα), κάνοντας ακριβείας αντίθεση με το μεσοδιάστημα της απόκλισης της γενέθλιας συνόδου Άρη (που κάνει σύνοδο με ωροσκόπο)\Σελήνη (που είναι κυβερ.6ου στον 12ο) .
Εκείνη την μέρα ο τράνζιτ Άρης έκανε τετράγωνο ακριβείας με τον γενέθλια Ήλιο , λειτουργώντας σαν πυροδότης στο ήδη υπάρχον περιβάλλον.
Το κορυφαίο είναι ότι ο ωροσκόπος της ώρας του γεγονότος, κάνει ακριβείας σύνοδο με τον γενέθλιο Πλούτωνα και τετράγωνο με τον γενέθλιο Ήλιο.

Μαζί με τα παραπάνω που είναι συνολικά οι σοβαρές ενδείξεις του χάρτη (ίσως να ξέχασα κάποιες), έχω να σας παραθέσω και μερικές ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις μου δευτερευούσης σημασίας. Ενδείξεις που χωρίς τις κύριες κατευθύνσεις και τις όψεις που αυτές σχηματίζουν, το πιο πιθανό είναι να μην δώσουν ποτέ κανένα γεγονός!
Θα έχετε διαβάσει αρκετά συχνά για τον ρόλο των μεσοδιαστημάτων, αν και δεν κυκλοφορεί αρκετή βιβλιογραφία πάνω σε αυτό το θέμα. Τον τελευταίο καιρό τα παρακολουθώ στενά και η περίπτωση του Νίκου ήταν ότι πρέπει για παρατήρηση στην πράξη.
Για να έχουμε έναν τέτοιο τραυματισμό και μάλιστα στο κεφάλι με κάκωση οστού και με τόσο ιδιόμορφο τρόπο, λογικά θα περιμέναμε κάποια ενεργοποίηση του μεσοδιαστήματος Άρη\Κρόνου.
Πράγματι, ο Νίκος έχει γενέθλιο μεσοδιάστημα Άρη \Κρόνου στις 8ο 17 του Κριού , δηλαδή σε γενέθλια αντίθεση με τον Ουρανό του στον 8ο. Αυτό σημάνει ότι το γενέθλιο αυτό μεσοδιάστημα ενεργοποιήθηκε από τον Τράνζιτ Πλούτωνα σε τετράγωνο.

Ένα άλλο μεσοδιάστημα που θα κοιτούσαμε σε περίπτωση τραυματισμού από έκρηξη, είναι αυτό του Άρη\Ουρανού που στον χάρτη του βρίσκεται στις 13ο 21 του Τοξότη και την ημέρα του γεγονότος ήταν σε σύνοδο με τον τράνζιτ Βόρειο δεσμό στον Τοξότη. (?)

Επίσης, το μεσοδιάστημα του Άρη\Ποσειδώνα που σχετίζεται με μυστήρια, παράξενα ατυχήματα, βρίσκεται στην γενέθλια θέση των 09ο 13 μοιρών στον Αιγόκερω, σε γενέθλιο τετράγωνο με τον Ουρανό και συγκλίνουσα σύνοδο με τον τράνζιτ Πλούτωνα.

Ελπίζω να είναι κατανοητό ότι ένα τέτοιου είδους ατύχημα δεν μπορεί να στηριχτεί σε μία όψη ή δύο. Ελπίζω επίσης να είναι κατανοητό πόσα πράγματα πρέπει αν προσέξει και να κοιτάξει κανείς προκειμένου να φτάσει σε ένα ασφαλές συμπέρασμα. Προσωπικά είμαι σίγουρη ότι αν αφιέρωνα περισσότερο χρόνο, θα μπορούσα να είμαι ακόμα πιο συγκεκριμένη και εμπεριστατωμένη, αλλά είναι πράγματι κουραστικό και νομίζω ότι μέχρι εδώ είδαμε ήδη πολλά! :D

CROUSSOS
24-02-2012, 01:51 AM
Τι να πω Κατια μου, το διαμαντι εισαι εσυ που καθησες, τα μελετησες και μας τα παρουσιασες τοσο αναλυτικα σε ολους εμας...Αυτο θα πει αγαπη για την αστρολογια.
Απλα σ΄ευχαριστω για το καλυτερο μαθημα αστρολογιας που ειχα ποτε! Να συμπληρωσω μονο τα παρακατω:
Φαντασου δε σχετικα με τον γενεθλιο χαρτη μου, να μην ειχα και το μεγαλο τριγωνο Ουρανου - Σεληνης - Ερμη (οπου η Σεληνη κυβερνα τον 6ο μου και ο Ερμης απο τους Διδυμους (δυνατος) κυβερνητης του 4ου μου καθως και κυβερνητης του ζωδιου μου)
ή ακομη και το τριγωνο Πλουτωνα - Αφροδιτης/Κρονου (Αφροδιτη ειπαμε ειναι κυβερνητης του 8ου μου οικου και ο Κρονος του 12ου οικου μου)
και τελευταιο να αναφερω το τριγωνο Αρη (και Ωροσκοπου) με τον ζωοδοχο Ηλιο μου.
Μαλλον θα ημουν καπου μεταξυ ουρανου και αφροδιτης:lol:. Η τρομαρα που πηρα ηταν μεγαλη. Κυριως μετα που αρχισα να συνειδητοποιω καποια πραγματα. Συνεβη και κατι αλλο εκεινη τη στιγμη που το εμαθα αργοτερα και αγγιζει τα ορια της μεταφυσικης. Γνωριζω οτι η μεταφυσικη δεν συναδει με τον ορθολογισμο και την ερευνα της επιστημης οπως ειναι η Αστρολογια για αυτο δεν μπορω να το αναφερω σε ενα τετοιο επιστημονικο ιστοτοπο.
Καλο βραδυ σε ολους. Κατια σε ευχαριστω πολυ!

Κοραλλία Μόζορα
24-02-2012, 11:06 AM
Νίκο,

με έβαλες κι εμένα στον "πειρασμό" να κοιτάξω τον χάρτη σου και την ημερομηνία του ατυχήματος. Συμφωνώ σε πολλά μ' αυτά που σου έγραψε η Κάτια. Να δώσω όμως άλλη μια προοπτική. Τα τζάκια σημειοδούνται από τον Ήλιο κι επομένως περιμένουμε μια ενεργοποίησή του σ' αυτό το ατύχημα.

Η γενέθλια προδιάθεση υπάρχει από τον Άρη πάνω στον ωροσκόπο, που δίνει μια τάση για ατυχήματα, εκρήξεις, φωτιά και εγκαύματα, κτυπήματα στο κεφάλι κ.λπ. Ο Άρης αυτός μάλιστα είναι σε σύνοδο με την Σελήνη και βρίσκεται στον Υδροχόο που αυξάνει την προδιάθεση για "εκρηκτικές" καταστάσεις. Ταυτόχρονα ο Ήλιος είναι σε τετράγωνο με τον Πλούτωνα. Αυτός ο συνδυασμός του Άρη πάνω στον ωροσκόπο με το τετράγωνο Ήλιου/Πλούτωνα δίνει την τάση το άτομο να βιώσει σε κάποιες φάσεις της ζωής του βίαια ή εκρηκτικά γεγονότα.

Αφού λοιπόν ο Ήλιος σημειοδοτεί το τζάκι δεν είναι καθόλου τυχαίο που το ατύχημα συνέβη όταν ο τράνζιτ Άρης τετραγώνιζε τον Ήλιο σου, ενεργοποιώντας το γενέθλιο τετράγωνο Ήλιου/Πλούτωνα. Επίσης, στο ηλιακό τόξο (όπως είπε και η Κάτια) ο προχωρημένος ωροσκόπος κάνει αντίθεση με τον γενέθλιο Πλούτωνα, ενεργοποιώντας και πάλι το γενέθλιο τετράγωνο Ήλιου/Πλούτωνα. Δηλαδή, ο τράνζιτ Άρης πυροδότησε την όψη ωροσκόπου/Πλούτωνα που υπάρχει στο ηλιακό τόξο, όψεις που εστιάζονται στο γενέθλιο τετράγωνο σου Ήλιου/Πλούτωνα. Το τετράγωνο του προχωρημένου Ουρανού στο τόξο με τον γενέθλιο ωροσκόπο είναι το κερασάκι στην τούρτα.

Επιπλέον, ο Ήλιος στο ηλιακό τόξο αλλάζει ζώδιο κι αυτό είναι πολύ σημαντικό. Αυτό δείχνει ότι θα ζούσες σημαντικές εμπειρίες που σχετίζονται με τον Ήλιο ως σημειοδότη (π.χ. τζάκια) ή τον οίκο που κυβερνά στον χάρτη σου.

katiakiss
24-02-2012, 01:11 PM
Κοραλλία, έκανες πολύ καλά και εστίασες στο θέμα του Ήλιου και στην ενεργοποίηση του γενέθλιου τετραγώνου Πλούτωνα \Ήλιου , από τον τράνζιτ Άρη, ειδικά σε ότι αφορά μια υπόθεση που πρωταγωνιστεί ένα τζάκι. Ήμουν σίγουρη ότι θα το έκανες πιο συγκεκριμένο με κάποιο ποστ, τόσο που όταν το είδα γέλασα.:)

Αυτό που ήθελα να ξεκαθαρίσω από χθες, αλλά με νίκησε η νύστα μου, είναι ότι το ατύχημα αυτό -που ευτυχώς δεν προκάλεσε σοβαρούς τραυματισμούς- δεν είναι κάτι τόσο σοβαρό για να φαίνεται από τόσο κορυφαίας σημασίας όψεις στον γενέθλιο και στα προγνωστικά συστήματα. Όμως, είναι ένα από τα σχετικά γεγονότα που μπορεί να συμβούν σε έναν άνθρωπο που στον γενέθλιό του δίνεται τόσο μεγάλη δύναμη στον Ουρανό και στο ζώδιο του Υδροχόου.
Τα ξαφνικά γεγονότα και οι αναπάντεχες καταστάσεις, είναι ενδεχόμενα που λογικά θα περιμέναμε στην ζωή του ατόμου με τέτοιο χάρτη. Αυτή την εποχή των διάφορων ενεργοποιήσεων, στην ζωή του πιθανόν θα προκύψουν εξελίξεις και μεταλλάξεις και ίσως κληθεί να διαχειριστεί συναισθηματικές κρίσεις και εκρήξεις που θα τον οδηγήσουν σε ένα πολύ μεγαλύτερο βάθος συνειδητότητας.
Το εν λόγω ατύχημα, είναι κάτι σαν το «ξεχείλισμα» μιας έντονης ενέργειας που χαρακτηρίζει αυτή την περίοδο. Κάτι σαν παράπλευρη απόλυα.
Το ενεργειακό πεδίο ενός τόσο τονισμένου Ουρανού σε όλα τα συστήματα και οι ηλεκτρικές του ιδιότητες, είναι σαν να προσελκύουν ανεξέλικτες ενέργειες και δεν είναι λίγες οι φορές που παρατηρείται ότι άνθρωποι που βιώνουν τέτοιες ενεργοποιήσεις, αναφέρονται σε περίεργες καταστάσεις και φαινόμενα.
Νίκο, στο πιο πάνω ποστ σου λες ότι συνέβη και κάτι ακόμα που αγγίζει την σφαίρα της μεταφυσικής και ότι δεν το αναφέρεις επειδή δεν ταιριάζει στο αστρολογικό μας θέμα. Συμφωνώ με τον σεβασμό σου στους κανονισμούς , αλλά δεν νομίζω ότι θα είχε κάποιος αντίρρηση να μας αναφέρεις αυτό το γεγονός, μια και μπήκες στην διαδικασία να μοιραστείς μαζί μας την προσωπική σου εμπειρία και από αυτή οδηγηθήκαμε σε μια όμορφη συζήτηση.
Οι κανονισμοί δεν είναι αυτοσκοπός, αλλά τρόπος για να προφυλάξουμε τις συζητήσεις μας από ανούσιες αναφορές. Προσωπικά θα ήθελα να μας καταθέσεις και αυτή την διάσταση της εμπειρίας σου. Νομίζω ότι όλοι μπήκαμε στην περιέργεια.

katiakiss
24-02-2012, 01:13 PM
Βγαίνει δεύτερη φορά από λάθος. Ας το σβήσει κάποιος... Ευχαριστώ!

Κοραλλία Μόζορα
24-02-2012, 02:51 PM
Κάτια,

το ατύχημα αυτό μπορεί να μην ήταν τόσο σοβαρό από μόνο του αλλά όταν ενεργοποιούνται τέτοιες δυναμικές προδιαθέσεις του χάρτη δεν αναφέρονται μόνο σε γεγονότα αλλά σε ψυχολογικές καταστάσεις βασικά και δεν φέρνουν μόνο ένα γεγονός αλλά πολλά γεγονότα, μερικά πιο σοβαρά και μερικά λιγότερο σοβαρά. Είμαι σίγουρη ότι αυτές οι ενεργοποιήσεις δεν εξαντλήθηκαν μόνο στην έκρηξη του τζακιού.

Θα ήθελα κι εγώ να ακούσω την εμπειρία του Νίκου.

CROUSSOS
24-02-2012, 03:37 PM
Χμμ...περιμενω με αγωνια να παει ο διελαυνων Αρης πανω στον γενεθλιο Πλουτωνα μου (27η της Παρθενου) καπου τελη Ιουνιου....και αφου 10 μερες πριν, κοντα στα γενεθλια μου, προηγηθει ξανα το τετραγωνο του Αρη με τον γενεθλιο αλλα και Ηλιακο μου Ηλιο (για το 2012)...
Σαν επισημανση να πω επισης οτι με το συστημα οικων Porphyry o 8ος οικος μου ξεκινα στη 26η της Παρθενου...
Οχι, δεν ανυσηχω, μπορω να πω οτι απο μωρο ημουν εξοικειωμενος με ''αρεια'', ''ουρανια'' και ''ερμησια'' ατυχηματα. Κοψιματα, καψιματα, τροχαια, ψιλοασθενειες/δηλητηριασεις του αιματος (συνοδος Σεληνης - Αρη - Ωροσκοπου), ηταν ολα στο προγραμμα...παμε για ανωτερα τωρα...πιο Ουρανια συμβαντα:rolleyes:. Η ολη ομορφια της αστρολογιας ειναι που θελω και αρχιζω να κατανοω τον Χαρτη μου. Ολα ειναι γραμμενα.
Κατια μου ας παραθεσω τωρα το μεταφυσικο μερος της ολης υποθεσης, με καθε επιφυλαξη:
Αλλα για να το στοιχειοθετησω, θα πρεπει πρωτα να αναφερθω στην χωροταξια του σαλονιου και της θεσης μου. Την στιγμη του ατυχηματος βρισκομουν μισο μετρο μπροστα απο το τζακι, καθισμενος σε ενα μαξηλαρι, ενω πισω απο την πλατη μου υπηρχε ενας τεραστιος καναπες. Ενα δευτερολεπτο μετα βρισκομουν στην απεναντι μερια του τζακιου καπου 4-5 μετρα μετα. Μεταξυ της εστιας και της απεναντι πλευρας του σαλονιου υπηρχαν καναπεδες (με πλατη), τραπεζαριες, διαφορα αλλα επιπλα και περασα πανω απο ολα αυτα...αγνωστο πως...αλλα ''πεταξα''. Η εστια καταστραφηκε ολοσχερως, ενας τονος υλικων ειχε υποχωρισει και εξφεντονιστει. Δεν ειχα ξαναδει ποτε μαντεμι τζακιου να πεταει και αυτο, το οποιο βρεθηκε στον καναπε που ηταν πισω απο την πλατη μου. Εκει αλλωστε που επρεπε να βρισκομαι κι εγω μετα την εκρηξη γιατι η πλατη του καναπε ηταν αρκετα ψηλη για να εγκλωβισει και να κρατησει τα παντα, εμου συμπεριλαμβανομενου. Αλλα εγω δεν κατεληξα εκει...βρεθηκα ακομη πιο πισω. Πεταξα ακομη πιο ψηλα πανω απο την τραπεζαρια κι ολας.
Εδω ξεκινουσαν λοιπον οι αποριες μου που ειχαν να κανουν κυριως με τους απλους κανονες φυσικης, οταν τυχαια ενας γνωστος μου, που ασχολειται με μεταφυσικα φαινομενα μου ειπε τα εξης:
<<Το ατυχημα αυτο ηταν πολυ σοβαρο και θανατηφορο. Οποιος εβρισκοταν εκει επρεπε να ειχε αποβιωσει. Ο γνωστος μου αυτος, με αστρικη προβολη οπως μου ειπε, ηταν παρων στο συμβαν και ειδε μια ''οντοτητα''. Μια Αρεια οντοτητα με πολεμικα ρουχα, που σταματησε τον χρονο, με επιασε και με πεταξε στην αλλη πλευρα του σαλονιου για να γλυτωσω απο τα υλικα που εξφεντονιζοταν.>>

Αυτα λοιπον, ετσι απλα δεν ηταν η ωρα μου. Ο καθενας εχει τον φυλακα του που τον προστατευει. Μακαρι να ειναι παντα διπλα μας, για ολους τους ανθρωπους.

Ελπιζω να μην προσβαλα την ορθολογιστικη αντιληψη κανενος. Να ειστε ολοι καλα μεχρι την επομενη φορα, Καλο μεσημερι.

katiakiss
24-02-2012, 05:27 PM
Νίκο, είχες δίκιο ότι η ιστορία αυτή ταιριάζει στα θέματα μεταφυσικής. Έτσι, άνοιξα ένα καινούργιο θέμα στην ενότητα της μεταφυσικής με τίτλο «Αστρική προβολή». Αν θέλεις, μπορούμε εκεί να πούμε περισσότερα.
Σε ευχαριστώ για το θάρρος της τοποθέτησής σου.

Χρυσάνθη Σπίγγου
25-02-2012, 10:50 AM
Αγαπητέ Νίκο καλημέρα και χρόνια πολλά,

Όχι, δεν ανησυχώ, μπορώ να πω ότι από μωρό ήμουν εξοικειωμένος με ''Άρεια'', ''Ουράνια'' και ''Ερμήσια'' ατυχήματα. Κοψίματα, καψίματα, τροχαία, ψιλοασθένειες/δηλητηριάσεις του αίματος (σύνοδος Σελήνης - Άρη - Ωροσκόπου), ήταν όλα στο πρόγραμμα...πάμε για ανώτερα τώρα...πιο Ουράνια συμβάντα.

Η όλη ομορφιά της αστρολογίας είναι που θέλω και αρχίζω να κατανοώ τον χάρτη μου. Όλα είναι γραμμένα.

Ο γνωστός μου αυτός, με αστρική προβολή όπως μου είπε, ήταν παρών στο συμβάν και είδε μια ''οντότητα''. Μια Αρειό οντότητα με πολεμικά ρούχα, που σταμάτησε τον χρόνο, με έπιασε και με πέταξε στην άλλη πλευρά του σαλονιού για να γλυτώσω από τα υλικά που εκσφενδονίζονταν.

Ελπίζω να μην πρόσβαλα την ορθολογιστική αντίληψη κανενός.

Ορμώμενη και έχοντας ως παρακαταθήκη τις παραπάνω φράσεις σου, πήρα το θάρρος να καταθέσω ευθαρσώς την άποψη και τα επιχειρήματα μου σχετικά με όσα ανέφερες στο δημοσίευμα σου για τα οποία έχω καλούς λόγους να διαφωνώ.

Προσοχή, διαφωνώ, δεν απορρίπτω! Επαναλαμβάνω, διαφωνώ, δεν απορρίπτω.

Πριν μπω όμως στο θέμα να πω, πως μην έχοντας καταλάβει την σύνθεση του χάρτη σου, φυσικό και εύλογο είναι, ότι ουδεμία γνώμη μπορώ αλλά ούτε κα θα ήθελα να εκφέρω σχετικά. Απλά στάθηκα στις παραπάνω φράσεις του δημοσιεύματός σου.

Αλλωστε, με έναν Άρη στον Κριό 1ου οίκου, εμπλεκόμενου σε ένα Τα –τετραγώνου με Ουρανό /4ου και Κρόνο/7ου, και ποικίλα ατυχήματα αρχής γενομένης της ηλικίας των 6 ετών όπου ένα άλογο με σκουριασμένο μεταλλικό πέταλο, ποδοπάτησε με δύναμη και φόρα τις φάλαγγες των δαχτύλων μου, στέλνοντάς με, με μικροβιακή λοίμωξη και εξαιτίας αυτής πρόκληση γάγγραινας η εξάπλωση της οποίας, ανεστάλη την τελευταία στιγμή, το πιθανότερο είναι ότι θα μπορούσα μάλλον και να στην παραβγώ.

Πολύ δε περισσότερο, όταν θα σου είχα εκθέσει τα επόμενα 12 ατυχήματα που υπέστην στην ζωή μου, άλλα λιγότερο σοβαρά, άλλα σχεδόν θανατηφόρα, και ένα – το χειρότερο για εμένα - με τραγικές συναισθηματικές, οικονομικές και οικογενειακές προεκτάσεις τον αντίκτυπο του οποίου βιώνω ακόμα και 39 χρόνια που εν τω μεταξύ έχουν περάσει.

Όπως καταλαβαίνεις με όλη αυτή την πλουσιοπάροχη εμπειρία, εξαιτίας μάλιστα εκείνου του ατυχήματος που συνέβη 39 πριν, άρχισα να ασχολούμαι συστηματικά με την αστρολογία, και αφορμής αυτών των ατυχημάτων γενικά, δεν ήταν καν τυχαίο να καταλήξω επαγγελματίας αστρολόγος παρότι άλλα σπούδασα και για άλλα προοριζόμουν.

Δικαίως λοιπόν έχω κάθε λόγο και εκ του ασφαλώς να μιλώ, αλλά και να εμπιστεύομαι τις αντιρρήσεις μου.

Εν προκειμένω λοιπόν, και λόγω πολλών ερευνών που όπως καταλαβαίνεις και για καθαρά προσωπικούς μου λόγους έκανα αλλά και για λόγους διασφάλισης της υγείας μου, έχω και αρκετά επιχειρήματα στα φαρέτρα μου, ώστε εν αρχής να διαφωνώ κάθετα με τον φίλο σου και την σχετική αστρική προβολή στην οποία αναφέρεται. Δεν λέω ότι ο ίδιος δεν την βίωσε. Ούτε ότι ψεύδεται. Ούτε κατά αρνητικό περί εκείνου, ή εσένα.

Επαναλαμβάνω ριζικά, διαφωνώ αλλά δεν απορρίπτω.

Όμως σε τι να βοηθήσει μία οποιαδήποτε αστρική προβολή από όπου και εάν αυτή προέρχεται, ή και σε οποιοδήποτε ζήτημα και εάν αναφέρετε, όταν αυτή ξεφεύγει από το κατά τα άλλα θαυμάσια πλαίσια και ερμηνείας, και επεξήγησης που μόνο η αστρολογία μπορεί να στηρίζεται;
Επειτα τι να μου λέει εμένα η αστρική προβολή οιουδήποτε, όταν είτε σε ατυχήματα, είτε σε ζοφερές εγκληματικές ή τέλος πάντων άλλα δυσάρεστα φαινόμενα ο ένας οδεύει π.χ. στην τελευταία του κατοικία, ενώ ο καθήμενος μόλις ελάχιστα πόντους δίπλα του ζει και βασιλεύει μέχρι τα βαθιά του γηρατειά.
Θέμα άλλωστε που προέκυψε και σφράγισε ολόκληρη την ζωή μου, κατόπιν του ατυχήματος που η ίδια έζησα πριν 39 χρόνια.
Επιπρόσθετα, να πω πως, ενασχολούμενη και ως υπνωτίστρια για αρκετά χρόνια, είμαι σε θέση να γνωρίζω πως η αστρική προβολή που κατά την άποψη μου είναι μία έμφυτη ικανότητα σε κάθε άνθρωπο, και συντάσσεται περισσότερο με την λεγόμενη υπεραισθητηριακή αντίληψη δεν είναι ούτε κακή ούτε λάθος.
Κάθε φωτεινό ονείρεμα που συνοδεύεται και από διάφορες άλλες ψυχικές δυνάμεις, και που ο καθένας μας μπορεί να διαθέτει ως ικανότητα, μπορεί να είναι και πάρα πολύ χρήσιμη έως και υπέροχη. Ειδικά εάν κάποιος πάει εκ των προτέρων και εντοπίζει τον χρυσό αριθμό του Τζόκερ ή του Λόττο. Κάτι φυσικά που δεν συνέβη ποτέ μέχρι τώρα.
Από την άλλη, η αστρική προβολή, απέχει παρασάγγας μίας ισχυροποιημένης αποκωδικοποίησης συμβάντων ιδωμένων από αστρολογικής πλευράς. Και εκεί είναι που εγώ προτιμώ να σταθώ.
Όλοι γνωρίζουμε λίγο έως πολύ ότι η αστρική προβολή αποτέλεσε πεδίο ενδελεχούς επιστημονικής έρευνας και διεξαγωγής ποικίλων συμπερασμάτων, αλλά που λόγω έλλειψης συγκεκριμένης θεωρίας και αποτελεσμάτων δεν έχει οριοθετηθεί μέχρι σήμερα τόσο όσο να μπορεί κανείς να στηριχτεί σε αυτήν.
Αυτός είναι και ένας ιδιαίτερα σοβαρός λόγος ώστε να θέλω να την βάζω στην άκρη, αν και πίστεψέ με, έχω δει αλλά και έχω και ή ίδια βιώσει τέτοια φαινόμενα.
Το δικό μου δια ταύτα λοιπόν έγκειται στο εάν η μελέτη ενός οιουδήποτε χάρτη μπορώ να μας προσκομίσει προφανή αστρολογικά και όχι υπερβατικά ή υπερφυσικά στοιχεία.
Η δική μου προσέγγιση που χρησιμοποιώ με μεγάλη επιτυχία χρόνια τώρα, όσον αφορά τα ατυχήματα, εγκλήματα, ή άλλες βίαιες πράξεις, οφείλονται σε μία άγνωστη έως τώρα, αλλά εξαιρετικά χρήσιμη τεχνική μελέτη.
Πρόκειται για μία μελέτη βάση της οποίας μπορεί κανείς με αρκετά υψηλό και ασφαλές ποσοστό, να εξάγει «αστρολογικά» επιχειρήματα και πολύ εύλογα συμπεράσματα, αλλά και σαφέστατα αποτελέσματα για το πώς για παράδειγμα, κάποιος. επιρρεπής στα ατύχημα όπως εσύ και εγώ μπορεί να τα αποφύγει ή ακόμα και να τα εξαλείψει πλήρως από την ζωή του!
Αντί δηλαδή να περιμένει πότε θα του έρθει η επόμενη κοτρώνα στο κεφάλι, εξάγει συμπεράσματα ως προς το τι ή γιατί κάποιος είναι ο κεντρικός άξονας –δέκτης ενός ατυχήματος και όχι κάποιος άλλος, ίσως και μόλις ελάχιστα εκατοστά απόσταση συνευρισκόμενος.
Ως πρόσθετα στοιχεία πέραν εκείνων της γέννησης, λαμβάνοντας υπόψη την δική σου περίπτωση θα ήταν για παράδειγμα η «πλήρης κάτοψη του χώρου» που προέκυψε η έκρηξη, όπως και η τοποθέτηση/ένδειξη έμψυχων και άψυχων αντικειμένων την ώρα του συμβάντος!
Ίσως σε ενδιέφερε μία τέτοια προσέγγιση. Χρηστική και χρήσιμη άλλωστε και για όλους τους αναγνώστες μας.
Εάν αυτό δεν αντίκειται στην ηθική και τις προθέσεις σου, και ειλικρινά διάκεισαι από την επιθυμία να εισέλθεις στα ενδότερα της αστρολογίας, πολύ ευχαρίστως να σας την παρουσιάσω υπό μορφή άρθρου, θέμα που για ευνόητους λόγους δεν μπορώ να επεκταθώ παραπέρα στο παρόν δημοσίευμα.
Υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα είχες αντίρρηση να διαθέσεις τα πλήρη στοιχεία σου, -και κατά προτίμηση και εκείνων που συνευρίσκονταν στο χώρο του ατυχήματος - εγώ από πλευράς μου πολύ ευχαρίστως θα σας παρουσίαζα αυτού του είδους την μελέτη καθώς και τον τρόπο και όλα τα σκέλη της τεχνικής της.
Υπόψη, πως το δικό μου ακατάλυτο ρητό όπως πολλές φορές έχω τονίσει και θα τονίζω όσο ζω, -κουράστηκα άλλωστε, μετά από 13 ζοφερά ατυχήματα έστω και κατ’υπόνοια να ζω με το φόβο της επόμενης λάμας , τα ράμματα, τις ναρκώσεις, νυστέρια, τσιμπίδες κ.ο.κ. – είναι
*ΤΟ ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΙΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙΝ* . (Ιπποκράτης ο Κώος , 460 - 370 π.χ.) .
Και για να είμαστε εντελώς δίκαιοι και σοφοί, εάν και εφόσον τασσόμαστε υπέρ αυτού του μεγαλείου που λέγεται αστρολογία με ένα πόρισμα, του δικού σου τύπου, δηλαδή - κοψίματα, καψίματα, τροχαία, ψιλοασθενειες/δηλητηριάσεις του αίματος (σύνοδος Σελήνης - Άρη - Ωροσκόπου), ήταν όλα στο πρόγραμμα...πάμε για ανώτερα τώρα...πιο Ουράνια συμβάντα………..,

Τότε φίλε Νίκο, το μόνο που απομένει είναι τον Ιούνιο να σε ξανακούσουμε να μας λες για το πώς η τουρμπίνα του ταχύπλοου σκάφους που ενεφανίσθη από το πουθενά ενώ κολυμπούσες, άδραξε τον ώμο σου και τώρα τρέχεις για συγκόλληση!

Σε παρακαλώ μην μου χρεώσεις ούτε ειρωνεία, ούτε κακή προαίρεση, ούτε κάτι άλλο, πλην της πίστης και της αγάπης για την δυνατότητα του «προλαμβάνει» παρά του «θεραπεύειν» της αστρολογίας.

Επίσης μην λάβεις το αστείο παράδειγμα μου ως υπονοούμενο οιουδήποτε είδους, μιας και όπως ξέρεις δεν γνωρίζω –πλην του ατυχήματος στο οποίο αναφέρθηκες – απολύτως τίποτε από το χάρτη σου.
Να έχεις ένα όμορφο τριήμερο.
Φιλικά,
Χρυσάνθη Σπίγγου

CROUSSOS
27-02-2012, 05:25 PM
"Ίσως σε ενδιέφερε μία τέτοια προσέγγιση. Χρηστική και χρήσιμη άλλωστε και για όλους τους αναγνώστες μας.
Εάν αυτό δεν αντίκειται στην ηθική και τις προθέσεις σου, και ειλικρινά διάκεισαι από την επιθυμία να εισέλθεις στα ενδότερα της αστρολογίας, πολύ ευχαρίστως να σας την παρουσιάσω υπό μορφή άρθρου, θέμα που για ευνόητους λόγους δεν μπορώ να επεκταθώ παραπέρα στο παρόν δημοσίευμα.
Υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα είχες αντίρρηση να διαθέσεις τα πλήρη στοιχεία σου, -και κατά προτίμηση και εκείνων που συνευρίσκονταν στο χώρο του ατυχήματος - εγώ από πλευράς μου πολύ ευχαρίστως θα σας παρουσίαζα αυτού του είδους την μελέτη καθώς και τον τρόπο και όλα τα σκέλη της τεχνικής της."

Αγαπητή Χρυσάνθη, καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Σ’ ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου. Έλαβα την έγκριση και των άλλων 2 παρευρισκόμενων στο ατύχημα και σου παραθέτω τα στοιχεία γέννησης όλων μας καθώς και την ημερομηνία του ατυχήματος και της αγοράς του σπιτιού.
Νίκος : 12/06/1971 23:20 Βόλος (τόπος διαμονής Χάγη Ολλανδίας, και για το ετήσιο του 2011, αν χρειάζεται, έκανα γενέθλια στο Βόλο)
Γιώργος : 01/06/1976 20:45 Αθήνα
Υβόννη : 19/09/1954 00:45 Θεσσαλονίκη
Ατύχημα: 03/01/2012 21:18 Βόλος
Ημερομηνία αγοράς σπιτιού: 15/02/2008 18:00 Βόλος

Θα περιμένω με αγωνία για την ανάλυσή σου και σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων. Αν χρειάζεσαι κάποιο άλλο στοιχείο είμαι στη διάθεσή σου. Καλό απόγευμα!
Νίκος

summerfunk2
02-03-2012, 04:24 PM
Μπήκα για να γράψω μία απορία μου και έπεσα πάνω σε αυτό τον διάλογο-μαρτυρία και τώρα κωλύομαι..

Νίκο, φθηνά την γλύτωσες!! Δεν γνωρίζω από αστρολογία, αλλά προσπαθώ να την καταλάβω και μου κέντρισε πολύ την περιέργια η εμπειρία σου!! Αλλά θα ήθελα να δω (εγώ δεν μπορώ, κάποιος που γνωρίζει αν μας πει, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον!!) ποιες όψεις βοήθησαν ώστε αυτό το ατύχημα δεν είχε άτυχη καταλήξη (ευτυχώς!!).. Θα χρειαστεί να διαβάσω άλλες 10 φορές τουλάχιστον τις αναλύσεις του χάρτη σου, για να καταλάβω που φαίνετε το ατύχημα, ας μάθω και που φαίνετε το αίσιο τέλος του!! Αυτός είναι και ο λόγος που προσπαθώ να μελετήσω αστρολογία, για να βλέπω τα εμπόδια ώστε μετά να δω και πως μπορώ να τα ξεπεράσω!!

Εάν μου επιτρέπετε θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.. Κοιτάζω τις διελεύσεις για ένα ταξίδι που κανονίζω και βλέπω την ημέρα της επιστροφής ότι ο Διελαύνων Άρης (στον 1ο μου οίκο) κάνει τετράγωνο με τον γενέθλιο Ουρανό μου (στον 4ο μου, ανάδρομος).. Απο αυτά που έχω διαβάσει (τα λίγα) γνωρίζω πως είναι μια όψη που χρειάζεται προσοχή στα ατυχήματα!! Μήπως θα είναι καλύτερα να μείνω σπιτάκι μου?? Όπως λέει η Κα Σπίγγου "ΤΟ ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΙΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙΝ" και επειδή το αμάξι γενικά μου έχει κάνει κάπως δύσκολη τη ζωή μου, αυτή ή όψη με τρόμαξε!!

η ημερομηνία γέννησής μου είναι: 13/6/83 10:45 στον Πειραιά, το ταξιδάκι μου λέω να το ξεκινήσω 16/03 κ να γυρίσω 18/03..

CROUSSOS
02-03-2012, 11:47 PM
Αγαπητέ summerfunk2,

Από τα λίγα που γνωρίζω, θα πρέπει να κοιτάξεις τα παρακάτω:
- Υπάρχει δύσκολη όψη Άρη-Ουρανού στο γενέθλιο χάρτη σου έτσι ώστε να ενεργοποιηθεί από την διέλευση που αναφέρεις? (Αναφέρεσαι μόνο σε μια διέλευση Άρη σε όψη τετραγώνου με τον γενέθλιο Ουρανό σου).
- Εμπλέκεται ο άξονας των μετακινήσεων 3ος-9ος οίκος με οποιοδήποτε τρόπο? Κάνουν για παράδειγμα οι κυβερνήτες αυτών των οίκων δύσκολες όψεις με τους Άρη και Ουρανό? Το ίδιο εξετάζεις βέβαια και για τις Ακμές αυτων των οίκων με τους προαναφερθέντες πλανήτες καθώς και για όποιον άλλο πλανήτη συγκυβερνά τους οίκους αυτούς, ευρισκόμενος δηλαδή μέσα σ’ αυτούς.
- Οι διεαύνοντες Άρης, Ουρανός, (θα προσθέσω και Ερμής καθότι είναι κυβερνήτης σου) τι όψεις κάνουν την μέρα που θέλεις να ταξιδέψεις και πώς επηρεάζουν τον άξονα των μετακινήσεων?
- Ο γενέθλιος Ερμής και ο κυβερνήτης του Ωροσκόπου σου πώς στέκονται στην όλη δομή του χάρτη σου....?
- Όπως μας αναφέρουν και οι δάσκαλοί μας εδώ μέσα, δεν πρέπει να εξετάζουμε και να ανησυχούμε από μία και μόνο όψη, πόσο μάλλον να εξαρτώμαστε από μία και μόνο διέλευση...

Αυτά τα λίγα για αρχή, αλλά ας κάνω και μια επίσκεψη και στον Χάρτη σου....
Αυτό που παρατήρησα με μια γρήγορη ματιά είναι τα παρακάτω:
- Ο Άρης σου κάνει σύνοδο με τον Ήλιο σου (στους Διδύμους στον 11ο οίκο) και μάλιστα και οι 2 κάνουν μία θετική όψη εξαγώνου με τον Ωροσκόπο σου (20η μοίρα του Λέοντα). Αυτό είναι σημαντικό βέβαια γιατί ο Ήλιος είναι κυβερνήτης του Ωροσκόπου σου (Λέων). Σου προσθέτει έξτρα ενέργεια, ζωντάνια, αθλητικό προφίλ, μαχητικότητα.....κτλ.
- Και ο γενέθλιος Ουρανός σου κάνει τρίγωνο με την γενέθλια Αφροδίτη σου που κυβερνά τον 3ο σου οίκο (έχεις ακμή 3ου οίκου στην 10η μοίρα του Ζυγού).
Αυτά τα λίγα προς το παρών, ελπίζω κάποιος ειδικός να σε κατατοπίσει περισσότερο και....με Αφροδίτη κυβερνήτη του 3ου σου οίκου .... σου εύχομαι να χαίρεσαι και να απολαμβάνεις τα ταξίδια σου και τις περιπετειώδεις αποδράσεις σου!!!

Καλό βράδυ, Νίκος


Μπήκα για να γράψω μία απορία μου και έπεσα πάνω σε αυτό τον διάλογο-μαρτυρία και τώρα κωλύομαι..

Νίκο, φθηνά την γλύτωσες!! Δεν γνωρίζω από αστρολογία, αλλά προσπαθώ να την καταλάβω και μου κέντρισε πολύ την περιέργια η εμπειρία σου!! Αλλά θα ήθελα να δω (εγώ δεν μπορώ, κάποιος που γνωρίζει αν μας πει, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον!!) ποιες όψεις βοήθησαν ώστε αυτό το ατύχημα δεν είχε άτυχη καταλήξη (ευτυχώς!!).. Θα χρειαστεί να διαβάσω άλλες 10 φορές τουλάχιστον τις αναλύσεις του χάρτη σου, για να καταλάβω που φαίνετε το ατύχημα, ας μάθω και που φαίνετε το αίσιο τέλος του!! Αυτός είναι και ο λόγος που προσπαθώ να μελετήσω αστρολογία, για να βλέπω τα εμπόδια ώστε μετά να δω και πως μπορώ να τα ξεπεράσω!!

Εάν μου επιτρέπετε θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.. Κοιτάζω τις διελεύσεις για ένα ταξίδι που κανονίζω και βλέπω την ημέρα της επιστροφής ότι ο Διελαύνων Άρης (στον 1ο μου οίκο) κάνει τετράγωνο με τον γενέθλιο Ουρανό μου (στον 4ο μου, ανάδρομος).. Απο αυτά που έχω διαβάσει (τα λίγα) γνωρίζω πως είναι μια όψη που χρειάζεται προσοχή στα ατυχήματα!! Μήπως θα είναι καλύτερα να μείνω σπιτάκι μου?? Όπως λέει η Κα Σπίγγου "ΤΟ ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΙΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟΥ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙΝ" και επειδή το αμάξι γενικά μου έχει κάνει κάπως δύσκολη τη ζωή μου, αυτή ή όψη με τρόμαξε!!

η ημερομηνία γέννησής μου είναι: 13/6/83 10:45 στον Πειραιά, το ταξιδάκι μου λέω να το ξεκινήσω 16/03 κ να γυρίσω 18/03..

summerfunk2
03-03-2012, 01:06 AM
Νίκο, ευχαριστώ για τα παραπάνω!! Όσο αφορά την αστρολογία, είμαι στο στάδιο όπου οι πληροφορίες και όσα έχω διαβάσει (τα οποία ποτέ δεν είναι αρκετά) έχουν γίνει ένα κουβάρι που προσπαθώ να βρω την άκρη του και τα βήματα που μου δίνεις για ν' ακολουθήσω, είναι βοήθεια!!

Ευχαριστώ, καλό βράδυ και σε σένα!!

Μαρία_Δ
03-03-2012, 11:51 AM
Ε δεν άντεξα να μην γράψω!

Έχω γενέθλια σύνοδο Άρη-Ουρανού στον τοξότη στον 3ο σε τετράγωνο με τον Ήλιο από το 12ο.
Ο διελαύνων Άρης είναι σε σύνοδο με τον Ήλιο και τετραγωνίζει τη γενέθλια σύνοδο Άρη-Ουρανού.
Ο διελαύνων Ήλιος από την άλλη τετραγωνίζει τον Άρη (εντάξει..για λίγο:p)
Οι κυβερνήτες 3ου είναι Άρης-Πλούτωνας (στο σκορπιό) και του 9ου είναι η Αφροδίτη. Πλούτωνας από διέλευση τετραγωνίζει την Αφροδίτη που εκτός του 9ου είναι και του 2ου αλλά παίζει και του 1ου! (λέω "παίζει" γιατί ακμή πρώτου είναι στις 29 μοίρες της Παρθένου).
Ο Ουρανός ο διελαύνων από τον 7ο ήταν μέχρι πρότινως σε αντίθεση με τον ωροσκόπο και αν υπολογίσω λίγα λεπτά αργότερα την ώρα γέννησης συνεχίζεται η αντίθεση.
Στο προοδευτικό και στο ηλιακό τόξο τώρα υπάρχουν κάτι εξαγωνάκια Ήλιου-Άρη που ίσως να ενεργοποιούν το γενέθλιο τετράγωνο μεταξύ τους.

Α! και μόλις είδα ότι στο Ηλιακό τόξο ο Πλούτωνας κάνει σύνοδο με ακμή του 3ου ενώ ο Κρόνος ακριβείας σύνοδο με γενέθλιο Ουρανό.

Αυτά σε μια πρόχειρη ματιά..φαντάζομαι πολλά θα μου έχουν ξεφύγει!

Οσονούπω έχω αρκετά ταξιδάκια λόγω δουλειάς και εκτός Ελλάδος..αναρωτιέμαι..ποιός θέλει να έρθει μαζί μου;;;; :lol::lol:

Καλό Σαββατοκύριακο :love:

Lena Dim
03-03-2012, 12:26 PM
Αχ κορίτσια έχω μια απορία που ίσως σας φανεί και αστεία αλλά δεν με πειράζει, άλλωστε το γέλιο σε αυτές τις εποχές είναι αγαθό πολυτελείας. Το γεγονός ότι ο άρης μου διελαύνει τον πρώτο μου οίκο που έχει να κάνει και με την εμφάνιση μπορεί ίσως να σημαίνει και ότι οι προσπάθειες για δίαιτα θα αποδώσουν????????????? :o:o:o Δεν ξέρω και πολλά είμαι αρχάρια ακόμα αλλά αν σας βοηθάει είμαι τοξότης με ωροσκόπο παρθένο και σελήνη στον αιγόκερω, που έχει να κάνει με το φαγητό αν τα ξέρω καλά, η οποία η καημενούλα μου έχει καβάλα τον πλούτωνα από διέλευση εδω και πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυ καιρό και υποφέρει, και μαζί της κι εγώ!!! Να ελπίζω σε καρπούς ή μπα?? Δυστυχώς δεν έχω και κανένα πλανήτη στον 1ο για να με βοηθήσει :confused:

katiakiss
03-03-2012, 12:48 PM
Αχ κορίτσια έχω μια απορία που ίσως σας φανεί και αστεία αλλά δεν με πειράζει, άλλωστε το γέλιο σε αυτές τις εποχές είναι αγαθό πολυτελείας. Το γεγονός ότι ο άρης μου διελαύνει τον πρώτο μου οίκο που έχει να κάνει και με την εμφάνιση μπορεί ίσως να σημαίνει και ότι οι προσπάθειες για δίαιτα θα αποδώσουν????????????? :o:o:o Δεν ξέρω και πολλά είμαι αρχάρια ακόμα αλλά αν σας βοηθάει είμαι τοξότης με ωροσκόπο παρθένο και σελήνη στον αιγόκερω, που έχει να κάνει με το φαγητό αν τα ξέρω καλά, η οποία η καημενούλα μου έχει καβάλα τον πλούτωνα από διέλευση εδω και πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυυ καιρό και υποφέρει, και μαζί της κι εγώ!!! Να ελπίζω σε καρπούς ή μπα?? Δυστυχώς δεν έχω και κανένα πλανήτη στον 1ο για να με βοηθήσει :confused:Καλημέρα Λένα! (…και καλημέρα σε όλους)

Μην συσχετίσεις τον τράνζιτ Άρη με την προσπάθειά σου να χάσεις βάρος και τον πρώτο οίκο της εμφάνισης, παρά μόνο σε επίπεδο να παρακινηθείς να κάνεις κάτι με το όποιο πρόβλημα που πιθανόν να έχεις. Καλό είναι να μην κάνουμε νέα ξεκινήματα με τον Άρη ανάδρομο. Ωστόσο είναι καλή εποχή να τα σκεφτούμε και να τα σχεδιάσουμε.
Αν έχεις διαταραχή πρόσληψης τροφής, αστρολογικά το θέμα το βλέπει κανείς από την Σελήνη που σχετίζεται με την θρέψη. Λογικά, μία Σελήνη στον Αιγόκερω είναι συνήθως εγκρατής και πειθαρχημένη. Αν όμως δέχεται δύσκολες όψεις, από γενέθλια θέση, είναι πιθανό να λειτουργήσει και αλλιώς.
Οι άνθρωποι που έχουν παραπάνω κιλά, στην συντριπτική τους πλειοψηφία, έχουν άλυτα θέματα με την μητέρα τους. Η τροφή συνδέεται με την συναισθηματική επάρκεια, την ικανοποίηση και την αίσθηση πληρότητας που προσπαθεί το άτομο να πάρει «παρηγορώντας» και σε απλή γλώσσα, ξεγελώντας τον εαυτό του. Αυτό είναι και μια ευκαιρία να πούμε πόσο ακριβής είναι η αστρολογία όταν αποδίδει στην Σελήνη, τόσο την μάνα, όσο την θρέψη, το συναίσθημα, την αίσθηση ασφάλειας , αλλά και το στομάχι ως βιολογικό μας όργανο.
Αν το όποιο σου πρόβλημα είναι πραγματικό και όχι κάποια νευρική ανορεξία ή διαστρεβλωμένη εικόνα του εαυτού σου, έχοντας τον τράνζιτ Πλούτωνα πάνω στην Σελήνη σου, το σίγουρο είναι ότι η σχέση σου με την πρόσληψη τροφής μπορεί να αλλάξει ριζικά! Έχε υπόψη σου ότι σε λίγο θα σου κάνει και τετράγωνο ο Ουρανός. Για μένα, αν αντιμετωπίζεις πρόβλημα με όλα τα παραπάνω που αναφέρω, το πρόβλημα είναι βαθιά στην δομή του ψυχολογικού σου υπόβαθρου και μαζί με όσα σε σχέση με την μητέρα σου καλείσαι να λύσεις, είναι μια καλή εποχή να δουλέψεις πάνω σε βλαβερές και αυτοκαταστροφικές συνήθειες.
Μην προσπαθήσεις να εξαφανίσεις το σύμπτωμα. Δούλεψε με την γενεσιουργό αιτία.

Καλή επιτυχία! :D

taurine
03-03-2012, 04:55 PM
Πονεμένη ιστορία αυτή με τον Άρη.
Κάτια έχεις δίκιο,αλλά οφείλω να σας πω τα εξής:
Εχασα πολύ γρήγορα κάποια ..ενοχλητικά κιλάκια, πριν από 6 χρονια, όταν ο Άρης μου κυβ. 4ου, ήταν στον 8ο σε σύνοδο με τον Κρόνο. Την ίδια εποχή είχα κι επιστροφή Κρόνου στον 8ο.
Θέλω να πως, ότι ο Κρόνος τελικά αποδεικνύεται πολύ καλύτερος σύμμαχος όταν έχεις βάλει για τα καλά δύσκολους στοχους,ειδικά σε ότι αφορά τη διατροφή.
Ο τράνζιτ Άρης στον 8ο, απλά με "έσπρωξε" πιό γρήγορα και πιο πεισματικά στο γυμναστήριο.
Κι επειδή ο 8ος μου είναι στο Λιοντάρι, "μύριζε" και λίγη "φιλαρέσκεια" το θέμα, και οσο να ναι ήθελα να πετύχω το "τέλειο".
Αποτέλεσμα τούτου? Από 5-6 κιλά που ήθελα να διώξω, τελικά έφυγαν 14. Αποστεώθηκα, γιατί είχα έναν ψυχαναγκασμό να αδυνατίσω, άνευ προηγουμένου(Κρόνος).

(Κορίτσια, προσοχή με τη διατροφή και τη γυμναστική. Όλα έχουν μέτρο. 2-3 παραπανίσια κιλάκια δεν είναι τίποτε σοβαρό.)

katiakiss
03-03-2012, 05:55 PM
Πονεμένη ιστορία αυτή με τον Άρη.
Κάτια έχεις δίκιο,αλλά οφείλω να σας πω τα εξής:
Εχασα πολύ γρήγορα κάποια ..ενοχλητικά κιλάκια, πριν από 6 χρονια, όταν ο Άρης μου κυβ. 4ου, ήταν στον 8ο σε σύνοδο με τον Κρόνο. Την ίδια εποχή είχα κι επιστροφή Κρόνου στον 8ο.
Θέλω να πως, ότι ο Κρόνος τελικά αποδεικνύεται πολύ καλύτερος σύμμαχος όταν έχεις βάλει για τα καλά δύσκολους στοχους,ειδικά σε ότι αφορά τη διατροφή.
Ο τράνζιτ Άρης στον 8ο, απλά με "έσπρωξε" πιό γρήγορα και πιο πεισματικά στο γυμναστήριο.
Κι επειδή ο 8ος μου είναι στο Λιοντάρι, "μύριζε" και λίγη "φιλαρέσκεια" το θέμα, και οσο να ναι ήθελα να πετύχω το "τέλειο".
Αποτέλεσμα τούτου? Από 5-6 κιλά που ήθελα να διώξω, τελικά έφυγαν 14. Αποστεώθηκα, γιατί είχα έναν ψυχαναγκασμό να αδυνατίσω, άνευ προηγουμένου(Κρόνος).

(Κορίτσια, προσοχή με τη διατροφή και τη γυμναστική. Όλα έχουν μέτρο. 2-3 παραπανίσια κιλάκια δεν είναι τίποτε σοβαρό.)Ταυρίνα, όταν μιλάμε για 4-5 κιλά, δεν μιλάμε για θέμα. Άλλωστε ιατρικώς το σώμα της γυναίκας είναι φτιαγμένο να αποθηκεύει λίπος και πρέπει να αποθηκεύει (σε σωστό όριο) αλλιώς παρουσιάζει προβλήματα, σύμφωνα με τις τελευταίες σοβαρές μελέτες επί του θέματος.
Ο Κρόνος γενικά συνδέεται με τον περιορισμό και τον αυτοπεριορισμό-πειθαρχεία και γι’ αυτό υπό την επιρροή του είναι ευκολότερο να χάσει κανείς βάρος όπως και αν είναι έντονος στον χάρτη του, να χάσει το μέτρο του αυτοπεριορισμού και να περάσει στην απέναντι όχθη.
Την ακριβώς αντίθετη λειτουργία έχει ο Δίας, που με την επιρροή του μας είναι δύσκολο να χάσουμε βάρος και να πειθαρχήσουμε στις ορέξεις μας, αφού είναι αυξητικός.

Το προσωπικό σου παράδειγμα θέλει μεγάλη κουβέντα, αλλά το θέμα της Λένας είναι εντελώς διαφορετικό. Δεν της απάντησα τυχαία. Η Σελήνη είναι αυτή που σχετίζεται με την σχέση μας με το φαγητό. Άλλα πράγματα κοιτάμε σε αστεία προβλήματα σαν τα δικά σου 4-5 κιλά και άλλα αν το άτομο έχει πραγματικό πρόβλημα πρόσληψης τροφής. Σε τέτοιες περιπτώσεις ο Κρόνος , ο Άρης και όλα τα ξαδέλφια τους, δεν είναι σε θέση να κάνει τίποτα. Είτε μιλάμε για παθολογική παχυσαρκία, είτε για νευρική ανορεξία, το συναίσθημα και η σχέση με την μητέρα είναι το νούμερο ένα πρόβλημα.

Κοίταξα λοιπόν το προφίλ της Λένας και βρήκα την ημερομηνία γέννησής της για να δω σε τι κατάσταση είναι η γενέθλια Σελήνη της, που τώρα της κάνει σύνοδο ο τράνζιτ Πλούτωνας. Έτσι της απάντησα τα προηγούμενα. Η Λένα από γενέθλια θέση έχει Σελήνη σε σύνοδο με Κρόνο, Ουρανό , Ποσειδώνα και όλα αυτά σε αντίθεση με τον γενέθλιο Δία. Καταλαβαίνω λοιπόν ότι βρίσκεται σε μια εποχή τρομερά δύσκολη που η διαταραχή πρόσληψης τροφής, μπορεί να χτυπήσει την πόρτα της, χώρια τα όποια ψυχολογικά θέματα καλείται να επιλύσει. Αυτά όμως, δεν είναι ασύνδετα, όπως ασύνδετη δεν είναι και η παραμονή του Άρη στον πρώτο της οίκο. Δεν ξέρω όμως κατά το πόσο βοηθάει ο ανάδρομος Άρης που όσο καιρό παλινδρομεί εκεί, σχηματίζει τετράγωνα με τον γενέθλιο Ερμή, τον κυβερνήτη του 1ου οίκου της.
Η υπόθεση αυτή, διαισθάνομαι ότι είναι ένα θέμα σοβαρής μελέτης και όχι μιας «ξεπέτας».

Πάντως, αλλαγές στο σώμα μας, δεν φέρνει το πέρασμα ενός Άρη μόνο του, ούτε σχετίζεται με την επιστροφή Κρόνου, εκτός και αν ο Κρόνος παίζει κάποιον καθοριστικό ρόλο σε σχέση με το θέμα, μέσα στον χάρτη μας.

Σχετικά με τον Κρόνο, στον δικό σου χάρτη είναι στον 8ο και σχετίζεται με την σεξουαλικότητά σου. Αφού είχες επιστροφή Κρόνου, πάει να πει ότι είχες τον τράνζιτ Κρόνο στον 8ο . Αυτό από μόνο του σημαίνει ότι μπορεί να έμπαινες σε διαδικασία ζυμώσεων σχετικά με την σεξουαλικότητα και να οδηγιόσουν να βελτιώσεις το σώμα σου ή την εξωτερική σου εμφάνιση , για να νιώσεις εσύ πιο ερωτικά επιθυμητή. Έχω προσέξει ότι πολλές φορές έχεις γράψει ποστ σχετικά με την σωματική σου άσκηση και την πειθαρχία σου στο θέμα της διατροφής. Προφανώς αν δει κάποιος τον γενέθλιο χάρτη σου, φαίνεται ότι δεν έχεις πρόβλημα γενικότερα, επομένως οι διελεύσεις που επηρεάζουν εσένα θετικά ή αρνητικά, λίγο έχουν να κάνουν με πιο σοβαρά προβλήματα (ευτυχώς για σένα!)

taurine
03-03-2012, 07:00 PM
Ταυρίνα, όταν μιλάμε για 4-5 κιλά, δεν μιλάμε για θέμα. Άλλωστε ιατρικώς το σώμα της γυναίκας είναι φτιαγμένο να αποθηκεύει λίπος και πρέπει να αποθηκεύει (σε σωστό όριο) αλλιώς παρουσιάζει προβλήματα, σύμφωνα με τις τελευταίες σοβαρές μελέτες επί του θέματος.
Ο Κρόνος γενικά συνδέεται με τον περιορισμό και τον αυτοπεριορισμό-πειθαρχεία και γι’ αυτό υπό την επιρροή του είναι ευκολότερο να χάσει κανείς βάρος όπως και αν είναι έντονος στον χάρτη του, να χάσει το μέτρο του αυτοπεριορισμού και να περάσει στην απέναντι όχθη.
Την ακριβώς αντίθετη λειτουργία έχει ο Δίας, που με την επιρροή του μας είναι δύσκολο να χάσουμε βάρος και να πειθαρχήσουμε στις ορέξεις μας, αφού είναι αυξητικός.

Το προσωπικό σου παράδειγμα θέλει μεγάλη κουβέντα, αλλά το θέμα της Λένας είναι εντελώς διαφορετικό. Δεν της απάντησα τυχαία. Η Σελήνη είναι αυτή που σχετίζεται με την σχέση μας με το φαγητό. Άλλα πράγματα κοιτάμε σε αστεία προβλήματα σαν τα δικά σου 4-5 κιλά και άλλα αν το άτομο έχει πραγματικό πρόβλημα πρόσληψης τροφής. Σε τέτοιες περιπτώσεις ο Κρόνος , ο Άρης και όλα τα ξαδέλφια τους, δεν είναι σε θέση να κάνει τίποτα. Είτε μιλάμε για παθολογική παχυσαρκία, είτε για νευρική ανορεξία, το συναίσθημα και η σχέση με την μητέρα είναι το νούμερο ένα πρόβλημα.

Κοίταξα λοιπόν το προφίλ της Λένας και βρήκα την ημερομηνία γέννησής της για να δω σε τι κατάσταση είναι η γενέθλια Σελήνη της, που τώρα της κάνει σύνοδο ο τράνζιτ Πλούτωνας. Έτσι της απάντησα τα προηγούμενα. Η Λένα από γενέθλια θέση έχει Σελήνη σε σύνοδο με Κρόνο, Ουρανό , Ποσειδώνα και όλα αυτά σε αντίθεση με τον γενέθλιο Δία. Καταλαβαίνω λοιπόν ότι βρίσκεται σε μια εποχή τρομερά δύσκολη που η διαταραχή πρόσληψης τροφής, μπορεί να χτυπήσει την πόρτα της, χώρια τα όποια ψυχολογικά θέματα καλείται να επιλύσει. Αυτά όμως, δεν είναι ασύνδετα, όπως ασύνδετη δεν είναι και η παραμονή του Άρη στον πρώτο της οίκο. Δεν ξέρω όμως κατά το πόσο βοηθάει ο ανάδρομος Άρης που όσο καιρό παλινδρομεί εκεί, σχηματίζει τετράγωνα με τον γενέθλιο Ερμή, τον κυβερνήτη του 1ου οίκου της.
Η υπόθεση αυτή, διαισθάνομαι ότι είναι ένα θέμα σοβαρής μελέτης και όχι μιας «ξεπέτας».

Πάντως, αλλαγές στο σώμα μας, δεν φέρνει το πέρασμα ενός Άρη μόνο του, ούτε σχετίζεται με την επιστροφή Κρόνου, εκτός και αν ο Κρόνος παίζει κάποιον καθοριστικό ρόλο σε σχέση με το θέμα, μέσα στον χάρτη μας.

Σχετικά με τον Κρόνο, στον δικό σου χάρτη είναι στον 8ο και σχετίζεται με την σεξουαλικότητά σου. Αφού είχες επιστροφή Κρόνου, πάει να πει ότι είχες τον τράνζιτ Κρόνο στον 8ο . Αυτό από μόνο του σημαίνει ότι μπορεί να έμπαινες σε διαδικασία ζυμώσεων σχετικά με την σεξουαλικότητα και να οδηγιόσουν να βελτιώσεις το σώμα σου ή την εξωτερική σου εμφάνιση , για να νιώσεις εσύ πιο ερωτικά επιθυμητή. Έχω προσέξει ότι πολλές φορές έχεις γράψει ποστ σχετικά με την σωματική σου άσκηση και την πειθαρχία σου στο θέμα της διατροφής. Προφανώς αν δει κάποιος τον γενέθλιο χάρτη σου, φαίνεται ότι δεν έχεις πρόβλημα γενικότερα, επομένως οι διελεύσεις που επηρεάζουν εσένα θετικά ή αρνητικά, λίγο έχουν να κάνουν με πιο σοβαρά προβλήματα (ευτυχώς για σένα!)


Κατια, και παλι.... εχεις δίκιο!!!!!

Η Σελήνη εχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης, αλλα ο ρημαδης ο Κρόνος, κανει το μεγάλο κουμαντο, κοινώς είναι αφεντικό στο χάρτη. Και ο Αρης, μάλλον τον ταρακούνησε για καλά.
Τωρα, αναφορικά με τον 8ο, η επιστροφή Κρόνου, μεταξύ άλλων, μπορεί να αδυνάτισε το σωμα και ο Αρης να το "εχτισε",αλλά ταυτόχρονα οι διελεύσεις εφεραν τεράστια αρνηση γενετήσιας επιθυμίας. Θα περίμενε κάποιος κατι αντίθετο από εναν τρανζιτ Αρη στον 8ο και στο Λιονταρι, αλλα ήταν ενας Αρης που πάγωσε τα παντα. Ηρθε κι ο Κρόνος κι έδεσε...

Και πριν βγω τελείως εκτός θεματος, σε χαρτη βουλιμικού αλλα και ανορεξικού ανθρωπου εχω δει όψη σελήνης - κρονου, συγκεκριμένα αντίθεση, όπου συμμετείχε ο Δίας σε ταυ-τετράγωνο.

maria76
04-03-2012, 12:00 AM
Ταυρίνα τώρα που το λες,έχω σύνοδο Κρόνου-Σελήνης,και Κρόνο αντίθεση Δία,και έχω πάρει 5 κιλά για πλάκα!
Συμφωνώ με τα όσα είπατε παραπάνω,και όπως είπε κι η Κάτια,κι Δίας παχαίνει.Οταν επέστρεψε ο Δίας στην γενέθλια θέση του πάλι έβαλα κιλάκια,που έχασα μετά.
Επίσης,δεν είμαι βουλιμική ή ανορεξική,αλλά προφανώς λόγω συναισθηματικών κενών τρώω σαν γουρούνα κυριολεκτικά αυτόν τον καιρό.
Πήρα μηχάνημα για γυμναστική στο σπίτι,αφού το γυμναστήριο μου είναι δύσκολο να ξαναπάω,και προσπάθησα να αψηφήσω τον ανάδρομο Αρη,και να του πάω κόντρα.Τελικά κατάφερα να φτιάχνω τέλειους λουκουμάδες και τηγανόπιτες με πετιμέζι,που δεν έφτιαχνα ποτέ!
Εννοείται ότι δεν χωράω στα αγαπημένα μου τζιν,και ένα απ'αυτά κρέμεται πάνω στο μηχάνημα,για υπενθύμιση..
Τώρα ξέρω γιατί λοιπόν...:mad:

taurine
04-03-2012, 12:31 AM
Ταυρίνα τώρα που το λες,έχω σύνοδο Κρόνου-Σελήνης,και Κρόνο αντίθεση Δία,και έχω πάρει 5 κιλά για πλάκα!
Συμφωνώ με τα όσα είπατε παραπάνω,και όπως είπε κι η Κάτια,κι Δίας παχαίνει.Οταν επέστρεψε ο Δίας στην γενέθλια θέση του πάλι έβαλα κιλάκια,που έχασα μετά.
Επίσης,δεν είμαι βουλιμική ή ανορεξική,αλλά προφανώς λόγω συναισθηματικών κενών τρώω σαν γουρούνα κυριολεκτικά αυτόν τον καιρό.
Πήρα μηχάνημα για γυμναστική στο σπίτι,αφού το γυμναστήριο μου είναι δύσκολο να ξαναπάω,και προσπάθησα να αψηφήσω τον ανάδρομο Αρη,και να του πάω κόντρα.Τελικά κατάφερα να φτιάχνω τέλειους λουκουμάδες και τηγανόπιτες με πετιμέζι,που δεν έφτιαχνα ποτέ!
Εννοείται ότι δεν χωράω στα αγαπημένα μου τζιν,και ένα απ'αυτά κρέμεται πάνω στο μηχάνημα,για υπενθύμιση..
Τώρα ξέρω γιατί λοιπόν...:mad:


Μην την ακούτε παιδιά!!!!!
Την είδα το καλοκαίρι και είναι ...τέλεια!!!!
Ψηλή, με ωραία βαθιά πλουτωνια μάτια, λεπτό κορμί και τέλειους κοιλιακούς!:D

Ματια μου, τσαμπα σε ανησυχεί ο διελαύνων Αρης σου!
Ο γενέθλιος Αρης σου στο 12ο, δεν θα σε αφήσει ποτέ να παχύνεις, μόνο και μόνο από το άγχος σου! Αχ, τι θα κάνω με εσένα?:love:

Lena Dim
05-03-2012, 10:00 PM
Το προσωπικό σου παράδειγμα θέλει μεγάλη κουβέντα, αλλά το θέμα της Λένας είναι εντελώς διαφορετικό. Δεν της απάντησα τυχαία. Η Σελήνη είναι αυτή που σχετίζεται με την σχέση μας με το φαγητό. Άλλα πράγματα κοιτάμε σε αστεία προβλήματα σαν τα δικά σου 4-5 κιλά και άλλα αν το άτομο έχει πραγματικό πρόβλημα πρόσληψης τροφής. Σε τέτοιες περιπτώσεις ο Κρόνος , ο Άρης και όλα τα ξαδέλφια τους, δεν είναι σε θέση να κάνει τίποτα. Είτε μιλάμε για παθολογική παχυσαρκία, είτε για νευρική ανορεξία, το συναίσθημα και η σχέση με την μητέρα είναι το νούμερο ένα πρόβλημα.

Κοίταξα λοιπόν το προφίλ της Λένας και βρήκα την ημερομηνία γέννησής της για να δω σε τι κατάσταση είναι η γενέθλια Σελήνη της, που τώρα της κάνει σύνοδο ο τράνζιτ Πλούτωνας. Έτσι της απάντησα τα προηγούμενα. Η Λένα από γενέθλια θέση έχει Σελήνη σε σύνοδο με Κρόνο, Ουρανό , Ποσειδώνα και όλα αυτά σε αντίθεση με τον γενέθλιο Δία. Καταλαβαίνω λοιπόν ότι βρίσκεται σε μια εποχή τρομερά δύσκολη που η διαταραχή πρόσληψης τροφής, μπορεί να χτυπήσει την πόρτα της, χώρια τα όποια ψυχολογικά θέματα καλείται να επιλύσει. Αυτά όμως, δεν είναι ασύνδετα, όπως ασύνδετη δεν είναι και η παραμονή του Άρη στον πρώτο της οίκο. Δεν ξέρω όμως κατά το πόσο βοηθάει ο ανάδρομος Άρης που όσο καιρό παλινδρομεί εκεί, σχηματίζει τετράγωνα με τον γενέθλιο Ερμή, τον κυβερνήτη του 1ου οίκου της.
Η υπόθεση αυτή, διαισθάνομαι ότι είναι ένα θέμα σοβαρής μελέτης και όχι μιας «ξεπέτας».

Πάντως, αλλαγές στο σώμα μας, δεν φέρνει το πέρασμα ενός Άρη μόνο του, ούτε σχετίζεται με την επιστροφή Κρόνου, εκτός και αν ο Κρόνος παίζει κάποιον καθοριστικό ρόλο σε σχέση με το θέμα, μέσα στον χάρτη μας.


Σας ευχαριστώ πολύ κ. Κάτια για την ενασχόληση ( η ώρα γέννησής μου αν σας βοηθάει είναι 23:45 Αθήνα) και θα λάβω πολύ σοβαρά αυτά που μου είπατε υπόψη μου. Εμφανισιακά δεν φαίνεται πολύ σοβαρό πρόβλημα καθώς η αποθήκευση λίπους στον οργανισμό μου είναι ομοιόμορφη υπό την έννοια ότι παχαίνω παντού και όχι σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο. Ωστόσο με 1.72 ύψος Δ.Μ.Σ 27 είναι παχυσαρκία,όπως μάθαμε και στη σχολή (Νοσηλευτική Τ.Ε.Ι Αθήνας), χώρια που εμένα προσωπικά με δυσαρεστεί το γεγονός και το θέαμα! Αυτή τη φορά είμαι πραγματικά αποφασισμένη και επιδυκνύω και πειθαρχία η οποία έλειπε τις άλλες φορές. Όντως το αισθάνομαι αυτό που λέτε ότι τα πράγματα θα αλλάξουν ριζικά και μάλιστα το εύχομαι και το περιμένω! Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας και ελπίζω να έχω αποτελέσματα αν και νιώθω ότι αυτή τη φορά η προσπάθεια δεν θα είναι ατελέσφορη!

Καλό βράδυ!!!!!!

katiakiss
05-03-2012, 11:23 PM
Σας ευχαριστώ πολύ κ. Κάτια για την ενασχόληση ( η ώρα γέννησής μου αν σας βοηθάει είναι 23:45 Αθήνα) και θα λάβω πολύ σοβαρά αυτά που μου είπατε υπόψη μου. Εμφανισιακά δεν φαίνεται πολύ σοβαρό πρόβλημα καθώς η αποθήκευση λίπους στον οργανισμό μου είναι ομοιόμορφη υπό την έννοια ότι παχαίνω παντού και όχι σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο. Ωστόσο με 1.72 ύψος Δ.Μ.Σ 27 είναι παχυσαρκία,όπως μάθαμε και στη σχολή (Νοσηλευτική Τ.Ε.Ι Αθήνας), χώρια που εμένα προσωπικά με δυσαρεστεί το γεγονός και το θέαμα! Αυτή τη φορά είμαι πραγματικά αποφασισμένη και επιδυκνύω και πειθαρχία η οποία έλειπε τις άλλες φορές. Όντως το αισθάνομαι αυτό που λέτε ότι τα πράγματα θα αλλάξουν ριζικά και μάλιστα το εύχομαι και το περιμένω! Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας και ελπίζω να έχω αποτελέσματα αν και νιώθω ότι αυτή τη φορά η προσπάθεια δεν θα είναι ατελέσφορη!

Καλό βράδυ!!!!!!Λένα, μου κίνησες την περιέργεια να ρίξω μια ματιά στον χάρτη σου. Νομίζω ότι έχεις κάθε λόγο να χαίρεσαι , γιατί μάλλον θα τα καταφέρεις! Πέρα από τις βαθιές αλλαγές του Πλούτωνα, είναι και ο τράνζιτ Ουρανός στον 8ο οίκο σου. Από εκεί, κάνει τετράγωνο με όλους τους πλανήτες που έχεις στον 5ο . Εντελώς τυχαία, συμπίπτει με αυτό που έγραψα πιο πάνω στην Ταυρίνα μας. Στα 22 σου με τον Ουρανό στον 8ο , πέρα από διάφορες ψυχολογικές εμπειρίες που θα βιώσεις, αφυπνίζεται και ότι έχει να κάνει με τον ερωτισμό. Με τράνζιτ Πλούτωνα στον 5ο και τράνζιτ Ουρανό στον 8ο και με τόσους πολλούς πλανήτες στον Αιγόκερω, είναι φυσικό να σε απασχολεί ο ερωτισμός και η αυτοέκφρασή σου. Η αυτοπεποίθηση και ο τρόπος που λειτουργείς στο παιχνίδι του φλερτ.

Ότι και να κάνεις, είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις γιατί είσαι πολύ δυνατός και πειθαρχημένος άνθρωπος όταν θέλεις.

ΥΓ: Αν έχεις βάλει στο μυαλό σου να κάνεις κάποιο χειρουργείο, να το βγάλεις!

ΥΓ2: το "κυρία Κάτια" με σκοτώνει :) Σκέτο Κάτια είναι μια χαρά!

ΥΓ 3: Είσαι 100% σίγουρη για την ώρα; Μερικά λεπτά πιο μετά να είναι, αλλάζουν πολλά πράγματα στο χάρτη σου.

Lena Dim
06-03-2012, 01:22 PM
Λένα, μου κίνησες την περιέργεια να ρίξω μια ματιά στον χάρτη σου. Νομίζω ότι έχεις κάθε λόγο να χαίρεσαι , γιατί μάλλον θα τα καταφέρεις! Πέρα από τις βαθιές αλλαγές του Πλούτωνα, είναι και ο τράνζιτ Ουρανός στον 8ο οίκο σου. Από εκεί, κάνει τετράγωνο με όλους τους πλανήτες που έχεις στον 5ο . Εντελώς τυχαία, συμπίπτει με αυτό που έγραψα πιο πάνω στην Ταυρίνα μας. Στα 22 σου με τον Ουρανό στον 8ο , πέρα από διάφορες ψυχολογικές εμπειρίες που θα βιώσεις, αφυπνίζεται και ότι έχει να κάνει με τον ερωτισμό. Με τράνζιτ Πλούτωνα στον 5ο και τράνζιτ Ουρανό στον 8ο και με τόσους πολλούς πλανήτες στον Αιγόκερω, είναι φυσικό να σε απασχολεί ο ερωτισμός και η αυτοέκφρασή σου. Η αυτοπεποίθηση και ο τρόπος που λειτουργείς στο παιχνίδι του φλερτ.

Ότι και να κάνεις, είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις γιατί είσαι πολύ δυνατός και πειθαρχημένος άνθρωπος όταν θέλεις.

ΥΓ: Αν έχεις βάλει στο μυαλό σου να κάνεις κάποιο χειρουργείο, να το βγάλεις!

ΥΓ2: το "κυρία Κάτια" με σκοτώνει :) Σκέτο Κάτια είναι μια χαρά!

ΥΓ 3: Είσαι 100% σίγουρη για την ώρα; Μερικά λεπτά πιο μετά να είναι, αλλάζουν πολλά πράγματα στο χάρτη σου.

Χαχαχαχχαχαχαχαχ Κάτια με έχεις καταϋποχρεώσει με την ενασχόλησή σου και σε ξαναυπέρευχαριστώ. Όχι χειρουργείο δεν έχω στο μυαλό μου να κάνω ευτυχώς. Ναι η ώρα είναι απόλυτα σωστή από το μπλε βιβλιαράκι του Μαιαυτηρίου, 30 Νοεμβρίου 1989 23:45 Πέμπτη Αθήνα, Χολαργός για την ακρίβεια στο τότε μαιευτήριο Ήρα!! Όσο για τον ερωτισμό που λες για έναν περίεργο λόγο τον τελευταίο 1 χρόνο πιάνω τον εαυτό μου να έχει αποστασιοποιηθεί συνειδητά από το άθλημα, να μην έχω όρεξη να ασχοληθώ με απλά λόγια ενώ τα προηγούμενα 3 χρόνια,πριν το ένα που είπα πριν, είχα πάθει αυτό που λέμε χχιχιχι λύσσα!!!!!! Οπότε ενώ σε όλα μα όλα αυτά που είπες συμφωνώ την αφύπνιση του ερωτισμού και του φλερτ δεν την βλέπω!!! Καλά αυτό που είπες ότι είμαι δυνατή και πειθαρχημένη όταν θέλω δεν μπορείς να φανταστείς πόσες φορές το έχω βρει μπροστά μου! Με πιάνουν κάτι τεμπελιές μηδενισμού των πάντων ώρες ώρες και δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου!!!! Σε ξαναευχαριστώ και έχω να αναγνωρίσω ότι ο τρόπος γραφής σου είναι εύστοχος, ευθύβολος και περιεκτικότατος κάτι που καθιστά τη διαδυκτιακή επικοινωνία παραγωγικότατη και μπράβο σου!

Με εκτίμηση

toniateddybear
06-03-2012, 11:38 PM
Χαιρεται στην τοσο ωραια παρεα, με τα ενδιαφεροντα θεματα!
Ωραια η ερωτηση που τεθηκε σχετικα με το βαρος και ενδιαφερουσα, και μαλιστα και απο προσωπικης αποψης! Θα ηθελα ομως, να εκφρασω την αντιθεση μου για ορισμενες αποψεις που εκφραστηκαν πιο πανω. Σε καποιο ποστ διαβασα οτι τα ατομα που ειναι υπερβαρα (γιατι με τα 2-3 κιλα παραπανω ουδεις ασχολειται) εχουν τα περισοοτερα, προβληματα με τη μητερα τους και γι αυτο ξεσπουν στο φαγητο. Η αποψη αυτη δεν μπορει να ειναι σωστη κυριως για τον εξης και πολυ απλο λογο, οτι για ενα προβλημα δε φτανει μια μονο αιτια, αλλα συνισταμενη αιτιων. Δεν μπορει, ολοι αυτοι που βλεπω στα goody's να καταβροχθιζουν με μανια ο,τι φαγητο βρισκεται μπροστα τους, να το κανουν επειδη εχουν κακη σχεση με τη μητερα τους και μονο! Οι ανθρωπινοι οργανισμοι, εχουν ενα συγκεκριμενο αριθμο λιποκυτταρων στο σωμα τους οταν γεννιουνται και η υπερβολικη αυξηση βαρους εξαρταται απο το ποσο "χοντρες" θα κανει κανεις με την προσληψη τροφης αυτες αποθηκες λιπους ή οχι. Υπαρχουν ατομα τα οποια ειναι βουλημικα και εχουν ψυχολογικα θεματα προς επιλυση, οπως και οι ανορεκτικοι επισης, αλλα νομιζω οτι εχει να κανει κυριως με το πως βλεπουν το σωμα τους, με την αυτοπεποιθηση τους κλπ, και οχι με τη σχεση ή μονο με τη σχεση με τη μητερα τους ή με τους γυρω τους. εκει υπαρχει προβλημα στη σχεση με τον εαυτο τους. Εχω υποψην ατομα που ειναι υπερβαρα, ολη η οικογενεια και τα παιδια με τη μητερα εχουν αξιολατρευτη σχεση...παρολα αυτα, στο σουπερμαρκετ οι σοκολατες και τα γαριδιακαι ειναι η πρωτη επιλογη.
Και για να μην κριθω αδικα, παντα ημουν 60 με 62 κιλα, με υψος 1,65, αυτο που λεμε ωραια αλλα οχι πολυ αδυνατη και μετα απο καποιες ορμονικες διαταραχες που υπεστη επειτα απο θηρεοειδεκτομη, πηρα 12 κιλακια, τα οποια ομως σιγα σιγα φευγουν. Μονο η αποκατασταση της σχεσης με τη μητερα μας δεν μπορει να μας διωχνει τα κιλα...πρεπει και να το ραψεις!:lol:

katiakiss
07-03-2012, 06:30 AM
Χαιρεται στην τοσο ωραια παρεα, με τα ενδιαφεροντα θεματα!
Ωραια η ερωτηση που τεθηκε σχετικα με το βαρος και ενδιαφερουσα, και μαλιστα και απο προσωπικης αποψης! Θα ηθελα ομως, να εκφρασω την αντιθεση μου για ορισμενες αποψεις που εκφραστηκαν πιο πανω. Σε καποιο ποστ διαβασα οτι τα ατομα που ειναι υπερβαρα (γιατι με τα 2-3 κιλα παραπανω ουδεις ασχολειται) εχουν τα περισοοτερα, προβληματα με τη μητερα τους και γι αυτο ξεσπουν στο φαγητο. Η αποψη αυτη δεν μπορει να ειναι σωστη κυριως για τον εξης και πολυ απλο λογο, οτι για ενα προβλημα δε φτανει μια μονο αιτια, αλλα συνισταμενη αιτιων. Δεν μπορει, ολοι αυτοι που βλεπω στα goody's να καταβροχθιζουν με μανια ο,τι φαγητο βρισκεται μπροστα τους, να το κανουν επειδη εχουν κακη σχεση με τη μητερα τους και μονο! Οι ανθρωπινοι οργανισμοι, εχουν ενα συγκεκριμενο αριθμο λιποκυτταρων στο σωμα τους οταν γεννιουνται και η υπερβολικη αυξηση βαρους εξαρταται απο το ποσο "χοντρες" θα κανει κανεις με την προσληψη τροφης αυτες αποθηκες λιπους ή οχι. Υπαρχουν ατομα τα οποια ειναι βουλημικα και εχουν ψυχολογικα θεματα προς επιλυση, οπως και οι ανορεκτικοι επισης, αλλα νομιζω οτι εχει να κανει κυριως με το πως βλεπουν το σωμα τους, με την αυτοπεποιθηση τους κλπ, και οχι με τη σχεση ή μονο με τη σχεση με τη μητερα τους ή με τους γυρω τους. εκει υπαρχει προβλημα στη σχεση με τον εαυτο τους. Εχω υποψην ατομα που ειναι υπερβαρα, ολη η οικογενεια και τα παιδια με τη μητερα εχουν αξιολατρευτη σχεση...παρολα αυτα, στο σουπερμαρκετ οι σοκολατες και τα γαριδιακαι ειναι η πρωτη επιλογη.
Και για να μην κριθω αδικα, παντα ημουν 60 με 62 κιλα, με υψος 1,65, αυτο που λεμε ωραια αλλα οχι πολυ αδυνατη και μετα απο καποιες ορμονικες διαταραχες που υπεστη επειτα απο θηρεοειδεκτομη, πηρα 12 κιλακια, τα οποια ομως σιγα σιγα φευγουν. Μονο η αποκατασταση της σχεσης με τη μητερα μας δεν μπορει να μας διωχνει τα κιλα...πρεπει και να το ραψεις!:lol:Τόνια, οι άνθρωποι που έχουν σοβαρά προβλήματα παχυσαρκίας ή νευρικής ανορεξίας , δηλαδή πρόβλημα πρόσληψης τροφής, ναι, έχουν άλυτα προβλήματα που σχετίζονται με την μητέρα. (όταν λέμε σοβαρά, εννοούμε σοβαρά) Άλλο υπέρβαρος και άλλο παχύσαρκος, έτσι;
Οι άνθρωποι που βλέπεις στα φαστφουντάδικα, φυσικά και δεν έχουν όλοι άλυτα προβλήματα. Δεν φαντάζομαι να βλέπεις ένα ολόκληρο μαγαζί με παχύσαρκους ή ανορεξικούς. Αυτές οι αλυσίδες δεν συντηρούνται μόνο από αυτή την μερίδα του πληθυσμού.
Το ότι οι διατροφικές συνήθειες του σύγχρονου ανθρώπου έχουν γίνει καταστροφικές, είναι σίγουρο. Αυτό δεν αλλάζει τους ψυχογενείς λόγους της διαταραχής στην πρόσληψη τροφής. Απλώς δεν βοηθάει.
Καμιά φορά, σε παχυσαρκία ή νευρική ανορεξία, φτάνουν τα άτομα που έχουν υποστεί κάποιο συναισθηματικό σοκ, όπως βιασμός ή θάνατος κ.α . Και πάλι καταλήγουμε σε ψυχογενείς αιτίες. Δεν θα αναφερθώ ξανά στον ρόλο της Σελήνης , γιατί το εξηγώ σε πιο πάνω ποστ.

Λες ότι γνωρίζεις παχύσαρκα άτομα που έχουν μια χαρά σχέση με τους γονείς τους και οι γονείς τους τα αγαπάνε πολύ. Μα ποιος σου είπε ότι όταν κάποιος έχει προβληματική σχέση με την μητέρα του, σημαίνει πως θα δούμε μια μητέρα που δεν αγαπάει το παιδί της ή ένα παιδί που βλέπει την μητέρα και τρέχει; Μη λέμε αστεία πράγματα τώρα. Αρχικά θα σου πω ότι οι σχέσεις αυτές τις περισσότερες φορές έχουν προβλήματα που δεν είναι ορατά χωρίς ψυχανάλυση. Εδώ μας παίρνει χρόνια και χρόνια να ανακαλύψουμε τα όποια προβλήματα έχουμε ο καθένας με τους γονείς του και να τα αποδεχτούμε, εσύ μπορείς να δεις και των άλλων; Εντυπωσιακό!

Όταν λες «έχουν πρόβλημα σε σχέση με τον εαυτό τους», έχεις σκεφτεί πως προκύπτουν τα προβλήματα σε σχέση με τον εαυτό μας; Ξυπνάς ένα πρωί και ξαφνιάζεσαι που έχεις πρόβλημα με τον εαυτό σου; Το πρόβλημα με τον εαυτό μας δεν είναι αυτό που λέμε, σέρνεται γρίπη, φυλάξου. Η έλειψα αυτοπεποίθησης με τι λες ότι σχετίζεται; Όταν κάποιος έχει προβληματική σχέση με την μητέρα του, δεν έχει ένα πρόβλημα, έχει πολλά προβλήματα. Όπως ακριβώς συμβαίνει και στην αστρολογία. Το να λέμε ότι η Σελήνη έχει δύσκολη όψη, είναι ένα θέμα. Το άτομο όμως, έχει πολλά θέματα.

Η ιατρική και η ψυχολογία έχει από καιρό καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η διαταραχή πρόσληψης τροφής σχετίζεται με τη σχέση του ατόμου με την μητέρα (εξαιρώντας κάποιους άλλους ειδικούς λόγους υγείας) . Βέβαια, ζούμε σε δημοκρατική χώρα και μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις. Μπορείς να αγνοείς όλο τον επιστημονικό κόσμο και να αναπτύξεις μια δική σου πρωτότυπη θεωρεία γύρω από το θέμα. Είναι δικαίωμά σου.

Δεν ξέρω τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ένα άτομο με νευρική ανορεξία αφήνεται να πεθάνει από απλή ματαιοδοξία ή ένα παχύσαρκο άτομο που ζει με το πρόβλημα, προτιμά να τρώει αναίσχυντα από το να χαίρεται το σώμα του και την ζωή του , απλά και μόνο επειδή του αρέσει να τρώει και να «χοντραίνει» τους λιποθύλακές του, αν όχι επειδή έχει κάποιο σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα. Ένα πρόβλημα που για τους αναίσθητους υγιείς, είναι ότι «ο χοντρός γουστάρει να τρώει».

Να είσαι σίγουρη ότι δεν είναι έτσι. Όταν κάτι είναι βαθιά και δεν το βλέπουμε, αυτό δεν θα πει ότι δεν υπάρχει.

Lena Dim
07-03-2012, 09:19 AM
Έχει δίκιο η Κάτια! Προβλήματα με τη μητέρα ή και με τους δύο γονείς δεν δημιουργούνται μόνο δια της πράξης αλλά και δια της απραξίας και σε αυτήν την περίπτωση δεν θα είναι ορατό ούτε στο ίδιο το παιδί και φυσικά ούτε στους ξένους! Και σαφώς τα προβλήματα "σε σχέση με τον εαυτό μας" έχουν προκύψει από τον τρόπο διαπαιδαγώγησης και ανατροφής κάτι που είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με τη μητέρα. Για να ενισχύσω αυτό που υποστηρίζω, είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο-σαν νοσηλεύτρια μιλάω- πως ο θηλασμός σχετίζεται με την αντίληψη του ατόμου περί της τροφής στην μετέπειτα ζωή του. Δηλαδή αν ένα μωρό έχει θηλάσει κανονικά, έχει λάβει τον κορεσμό, ο οποίος πέρα από διατροφικός είναι και συναισθηματικός (αποδοχή, επιβεβαίωση, αυτοπεποίθηση, ασφάλεια) και ως εκ τούτου δεν τον αναζητά στην υπερφαγία αργότερα για να νιώσει πλήρης. Σε αντίθετη περίπτωση εκδηλώνονται διατροφικές διαταραχές, οι οποίες, σε αντίθεση με τη λανθασμένη άποψη πολλών, αποτελούν ψυχιατρικά περιστατικά και όχι παθολογικά! Κάτια μου έδωσες τροφή για σκέψη δεν θα πω ψέματα, άλλωστε σε έχω ευχαριστήσει για αυτό και πιο πάνω!

Με εκτίμηση

toniateddybear
07-03-2012, 06:32 PM
Κοριτσια,
(με την προσφωνηση μου ηρθε το κοριτσια ο Μπαρκουλης),
αν διαβασετε καλα, θα δειτε οτι η ενσταση μου ειναι μια και οχι ολα οσα μας αναφερεις Κατια. Η διαφορετικη προσεγγιση απο πλευρας μου εγκειται στο οτι δεν θεωρω παχυσαρκια=κακη σχεση με μητερα. Οπως εγραψα, παντα, σε καθε προβλημα, υπαρχουν κι αλλες συνιστωσες. Δεν ειναι μια αιτια αλλα περισσοτερες αυτες αυτες που δημιουργουν το προβλημα. Αυτο ειπα και πιο πανω και δε νομιζω πως χρειαζεται να αναφερθω περισσοτερο.

Κατια, το βλεπω οτι εισαι παντα προθυμη να βοηθας τα μελη και αφιερωνεις χρονο στο να μαθαινεις και να μας λυνεις τις αποριες, αλλα μη θες να διαφωνεις ετσι για χαριν διαφωνιας!:love:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
07-03-2012, 07:58 PM
Μου συμβαινουν διαφορα οχι και τοσο ωραια με τον ακατανομαστο που κατσικωθηκε στην Παρθενο
ενεργοποιοντας τον μεγαλο σταυρο που εχω στα μεταβλητα.
---------
Σημερα ομως εδωσα τα ρεστα μου απο το τιποτα και απο το πουθενα
τρωω μια τουμπα μεσα στον δρομο με τα μουτρα ενω περπατουσα κανονικα
βαζω τα χερια μου στην ασφαλτο αλλιως θα εσπαγα το κεφαλι μου σαν το καρπουζι:lost::wacko:
Εκαψα τις παλαμες μου γιατι συρθηκαν κατω χτυπησα στα καλαμια των ποδιων μου:confused:
Συκωνω το κεφαλι μου και κοιταω γυρω μου να δω ποσο ρεζιλι εγινα στον κοσμο[Αφροδιτη στον Αιγοκερω χχεχε!!!:D]
και μετα αν εσπασα κανα χερι '
Ας ειναι καλα η γυμναστικη που δενει τα κοκαλα και δεινει ευλιγισια στο σωμα αλλιως...
Ετσι για την ιστορια Αρης -Ερμης συγκυβερνητες του 3ου μου
Αρης κυβερνητης ακμης 6ου Κριος
Ηρθε τωρα και ο διελαυνων Ερμης μαζι Ουρανο στον Κριο [6ος]και παρτην κατω την Κουκι -ρεζιλι:lol:
πιο πολυ χτυπησα στα χερια [του Ερμη δουλεια ε;:mad:]
Αι σιχτιρ πια
Α..τα αυτια ποιος τα κυβερναει;ο Ερμης νομιζω
γιατι περασα μια ιωση και γαμωτο και εκει που εγινα καλα μου το γυρισε στα αυτια και αναγκαστηκα να παρω αντιβιωση :mad:
Αχ..αχ μια χαρουμενη ατμοσφαιρα που ειμαστε :D

:love:
κουκακι



μια το ενα μια το αλλο

taurine
07-03-2012, 09:00 PM
Μου συμβαινουν διαφορα οχι και τοσο ωραια με τον ακατανομαστο που κατσικωθηκε στην Παρθενο
ενεργοποιοντας τον μεγαλο σταυρο στα μεταβλητα
Σημερα εδωσα τα ρεστα μου απο το τιποτα και απο το πουθενα
τρωω μια τουμπα μεσα στον δρομο με τα μουτρα ενω περπατουσα κανονικα
βαζω τα χερια μου στην ασφαλτο αλλιως θα εσπαγα το κεφαλι μου σαν το καρπουζι:lost::wacko:
Εκαψα τις παλαμες μου γιατι συρθηκαν κατω χτυπησα στα καλαμια των ποδιων μου:confused:
Συκωνω το κεφαλι μου και κοιταω γυρω μου να δω ποσο ρεζιλι εγινα στον κοσμο[Αφροδιτη στον Αιγοκερω χχεχε!!!:D]
και μετα αν εσπασα κανα χερι '
Ας ειναι καλα η γυμναστικη που δενει τα κοκαλα και δεινει ευλιγισια στο σωμα αλλιως...
Ετσι για την ιστορια Αρης -Ερμης συγκυβερνητες του 3ου μου
Αρης κυβερνητης ακμης 6ου Κριος
Ηρθε τωρα και ο Ερμης μαζι Ουρανο στον Κριο και παρτην κατω την Κουκι -ρεζιλι:lol:
πιο πολυ χτυπησα στα χερια [του Ερμη δουλεια ε;:mad:]
Αι σιχτιρ πια
Α..τα αυτια ποιος τα κυβερναει;ο Ερμης νομιζω
γιατι περασα μια ιωση και γαμωτο και εκει που εγινα καλα μου το γυρισε στα αυτια και αναγκαστηκα να παρω αντιβιωση :mad:
Αχ..αχ μια χαρουμενη ατμοσφαιρα που ειμαστε :D

:love:
κουκακι



μια το ενα μια το αλλο

Κουκάκι περαστικά σου, κι ευτυχώς που δεν χτύπησες χειρότερα. Η γυμναστική βοηθάει ΠΟΛΥ, κι όσο μπορείς εκμεταλλεύσου τον Αρη σου και την ενέργειά του στο έπακρο.
Ο Αρης σε δύσκολη διέλευση από τον Ερμή, φέρνει τέτοια κουλά τελικά. Ετσι είχα τρακάρει κάποτε με σύνοδο, χωρίς όμως να φταίω.
Η ψαρίνα μου η μικρή μετά την ίωση, έπαθε και μέση ωτίτιδα, και το καημένο φωνάζει γιατί δεν ακούει:cry:. Στο γενέθλιό της έχει ούτως ή άλλως σύνοδο Ερμή/Αρη/Δία/ΒΔ/Σελήνη και είναι ήδη φωνακλού, φαντάσου τωρα!!!!
(Είχα σαβουριαστεί κι εγω πιο παλιά σε διασταύρωση, και είχα σκίσει το καλσόν μου η ψωνάρα! Ρόμπαααααα!!!:lol:)

Καλή δύναμη στα μεταβλητά, και προσοχή στο δρόμο Κουκάκι! "Σέρνεται" και κακό μάτι!;)

toniateddybear
07-03-2012, 09:17 PM
Αγαπητες Δεσποινα και taurine,
το οτι τα αντιμετοπιζετε με χιουμορ ολα αυτα που περιγραφετε, δειχνει τον καλο ερμη στο χαρτη σας! Εχετε χιουμορ και αυτο νομιζω ειναι το ημισι του παντος, προκειμενου ολα να παιρνουν το δρομο τους!:love::love::love:

taurine
07-03-2012, 09:39 PM
Αγαπητες Δεσποινα και taurine,
το οτι τα αντιμετοπιζετε με χιουμορ ολα αυτα που περιγραφετε, δειχνει τον καλο ερμη στο χαρτη σας! Εχετε χιουμορ και αυτο νομιζω ειναι το ημισι του παντος, προκειμενου ολα να παιρνουν το δρομο τους!:love::love::love:

Ε δε λες και καλό τον ερμή ανάδρομο σε ταυ-τεράγωνο με κρόνο και ουρανό!
Μια γκαντεμιά τη σέρνει κι αυτός!
Φαντάσου όταν εμπλακεί και ο Αρης από διέλευση! Τυφώνας και τσουνάμι!:lol:

(το χιούμορ και η αισιοδοξία είναι μάλλον "δουλίτσα" του Δία και του Τοξότη!!!)

katiakiss
07-03-2012, 10:24 PM
Κοριτσια,
(με την προσφωνηση μου ηρθε το κοριτσια ο Μπαρκουλης),
αν διαβασετε καλα, θα δειτε οτι η ενσταση μου ειναι μια και οχι ολα οσα μας αναφερεις Κατια. Η διαφορετικη προσεγγιση απο πλευρας μου εγκειται στο οτι δεν θεωρω παχυσαρκια=κακη σχεση με μητερα. Οπως εγραψα, παντα, σε καθε προβλημα, υπαρχουν κι αλλες συνιστωσες. Δεν ειναι μια αιτια αλλα περισσοτερες αυτες αυτες που δημιουργουν το προβλημα. Αυτο ειπα και πιο πανω και δε νομιζω πως χρειαζεται να αναφερθω περισσοτερο.

Κατια, το βλεπω οτι εισαι παντα προθυμη να βοηθας τα μελη και αφιερωνεις χρονο στο να μαθαινεις και να μας λυνεις τις αποριες, αλλα μη θες να διαφωνεις ετσι για χαριν διαφωνιας!:love: Τόνια, έχει παρέλθει ο καιρός που διαφωνούσα για τη χαρά της διαφωνίας. Τώρα δεν υπάρχει αρκετός χρόνος αφενός και αφετέρου δεν βρίσκω πια καμία χαρά. Αυτά που έγραψες μου είναι απολύτως κατανοητά και σε αυτά απάντησα.
Η φίλη μας η Λένα αντιμετωπίζει ένα θέμα σχετικό (μικρότερης έκτασης) και στον χάρτη της έχει στην Σελήνη της την Άρτα , τα Γιάννενα και τη μισή Αρκαδία. Αυτό δεν είναι τυχαίο.
Αστρολογικά τοποθετήθηκα και η αστρολογία έχει ενδιαφέρον όταν βλέπουμε ότι συμφωνεί με την επιστήμη.
Για να διαφωνήσω μαζί σου, πρέπει να έχεις διατυπώσει μια άλλη άποψη από την δική μου και να σου αναιρέσω τα επιχειρήματα. Στην περίπτωσή μας, διατύπωσες μία εντύπωσή σου και όχι μια άποψη, δεδομένου ότι δεν υπάρχουν καν επιχειρήματα για να προσπαθήσω να τα αναιρέσω ή να αντιπαραθέσω τα δικά μου.
Χαρά βρίσκω να διαφωνώ, αν υπάρχει λόγος, σε μία ολοκληρωμένη άποψη. Στο να γράφω κατεβατά για να έχω την χαρά να διασκεδάσω μια εντύπωση –πίστεψέ με- δεν βρίσκω καμία χαρά! Αυτό που έκανα, ήταν μία προσπάθεια να σε κάνω να δεις το θέμα από μία άλλη σκοπιά, αλλά βλέπω ότι δεν είσαι ακόμα έτοιμη, οπότε δεν ωφελεί. Φαντάζομαι ότι κάποια στιγμή, όταν το δουλέψεις αρκετά στο μυαλό σου, θα αναδυθεί μια καινούργια εντύπωση, πιο κοντά στην σωστή. Όχι την δική μου σωστή, αλλά αυτή των ανθρώπων που έχουν αφιερώσει πολλά χρόνια έρευνας για να φτάσουν σε ένα πόρισμα που εγώ απλώς καταθέτω και μοιράζομαι με όποιον θέλει να το μοιραστεί. Αυτό είναι το νόημα της αστρολογικής μας κοινότητας.

Είμαι στην διάθεσή σου σε περίπτωση που θέλεις να καταθέσεις τα επιχειρήματά σου, αν και νομίζω ότι το αδικήσαμε το νήμα του Άρη εντελώς. :)

matsampoukas
08-03-2012, 03:41 AM
Σε αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω σχετικά με τα προβλήματα είτε παχυσαρκίας, είτε νευρικής ανορεξίας, συμφωνώ ότι το ζήτημα είναι πολυπαραγοντικό και δεν συσχετίζεται μόνο με την σχέση του ατόμου με την μητέρα του και τα όποια προβλήματα απορρέουν από αυτήν. Είναι και θέμα γενετικής φύσεως.
Απλά υπάρχει μία θεωρία ψυχαναλυτών που πιστεύει ότι ξεκινάει όλο αυτό από τον θηλασμό. Όμως αυτό δεν είναι απόλυτο, ούτε ισχύει πάντα. Άλλοι ψυχαναλυτές θεωρούν ότι είναι διαφορετικά τα αίτια.

katiakiss
08-03-2012, 04:52 AM
Σε αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω σχετικά με τα προβλήματα είτε παχυσαρκίας, είτε νευρικής ανορεξίας, συμφωνώ ότι το ζήτημα είναι πολυπαραγοντικό και δεν συσχετίζεται μόνο με την σχέση του ατόμου με την μητέρα του και τα όποια προβλήματα απορρέουν από αυτήν. Είναι και θέμα γενετικής φύσεως.
Απλά υπάρχει μία θεωρία ψυχαναλυτών που πιστεύει ότι ξεκινάει όλο αυτό από τον θηλασμό. Όμως αυτό δεν είναι απόλυτο, ούτε ισχύει πάντα. Άλλοι ψυχαναλυτές θεωρούν ότι είναι διαφορετικά τα αίτια.Καλημέρα. Αυτή θα είναι η τελευταία μου παρέμβαση σχετικά με το θέμα, γιατί έχουμε ξεφύγει τελείως από τον έρημο τον Άρη. Όμως, μια και φαίνεται ότι ανοίξαμε μια συζήτηση λόγω του Άρη, ας προσπαθήσουμε να βάλουμε τα πράγματα σε μια τάξη.

Ο θηλασμός και το πώς αυτός συνδυάζεται με προβλήματα πρόσληψης τροφής, είναι ένα αντικείμενο μελέτης πάνω στο οποίο αναπτύχτηκαν διάφορες «θεωρίες».
Η σύνδεση τόσο της παχυσαρκίας , όσο και της νευρικής ανορεξίας με τον συναισθηματικό κόσμο του πάσχοντος και κατ’ επέκταση με την σχέση του με την μητέρα του, δεν είναι θεωρία. Είναι πραγματικότητα.
Η λεγόμενη κληρονομική παχυσαρκία, δεν έχει αποδεχτεί ότι οφείλεται σε κάποιο γονίδιο, παρά το γεγονός ότι στην σύγχρονη ιατρική βιολογία , όλα τείνουν να αποδοθούν στην κληρονομικότητα. Στην πραγματικότητα, αυτό που κληρονομούν τα παιδιά από τους γονείς με προβλήματα πρόσληψης τροφής, είναι τις διατροφικές τους συνήθειες. Αυτές με την σειρά τους δημιουργούν το πρόβλημα και πάει λέγοντας.
Στην πράξη, ένας παχύσαρκος γονιός έχει κάποια συναισθηματικά προβλήματα που σίγουρα θα επηρεάσουν την ανατροφή του παιδιού του, κάνοντάς το να εμφανίσει παρόμοια ψυχική δομή και φυσικά , παρόμοιες συνήθειες. Όμως σε κάθε περίπτωση, πίσω και πέρα από όλα αυτά, το θέμα είναι καθαρά ψυχολογικό.
Σαφώς και μπορεί να υπάρχουν και άλλοι λόγοι , γι’ αυτό και λέμε «συντριπτική πλειοψηφία» και όχι «όλοι»! Υπάρχει ένα μερίδιο ασθενών που άλλοι παράγοντες παίζουν τον ρόλο τους. Εδώ αναφερόμαστε σε αυτό που αποκαλούμε γενικό κανόνα.
Για να γεφυρώσουμε όλη αυτή την συζήτηση με την αστρολογία, μία καλοβαλμένη Σελήνη, δύσκολα παρουσιάζει προβλήματα πρόσληψης τροφής. Αντίθετα, μία επιβαρημένη Σελήνη είναι συνηθισμένο να παρουσιάζει τα ανάλογα συμπτώματα.
Αρκεί να αναλογιστεί κανείς τα ψυχοσωματικά συμπτώματα για να του γίνει πιο κατανοητό. Το συναίσθημα =Σελήνη, συνδέεται άμεσα με το στομάχι=Σελήνη. Έτσι προκύπτουν φράσεις όπως «στεναχωρήθηκα και σφίχτηκε το στομάχι μου, δεν κατεβαίνει μπουκιά» ή «είχα τόσο άγχος που δεν ήξερα τι έτρωγα».

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
08-03-2012, 08:04 AM
Αγαπητες Δεσποινα και taurine,
το οτι τα αντιμετοπιζετε με χιουμορ ολα αυτα που περιγραφετε, δειχνει τον καλο ερμη στο χαρτη σας! Εχετε χιουμορ και αυτο νομιζω ειναι το ημισι του παντος, προκειμενου ολα να παιρνουν το δρομο τους!:love::love::love:

Αγαπημενη Τονια σε αδυναμια ειναι ο Ερμης μου στον Τοξοτη
η συνοδοι που κανει με Αρη \Αφροδιτη και απο θεση στον οικο [3ος]
μαλλον μου δεινει το χιουμορ που καμια φορα γινεται χοντροκομενο θα ελεγα:lol::p
οπως και αθυροστομια .[Οπως μου εχει δωσει μεγαλο ταλεντο στην πωληση και αξιολογιση ,προωθηση προιοντων και αν αξιζει να μπει στο ραφι .]
Λογω ομως της Αφροδιτης ακομα και στα χοντροκομενα μου αστεια η'' βρισιες μου:p
υπαρχει μια γλύκα ο τροπος που τα λεω και ολοι γελανε η'' δεν παρεξηγιουνται
γιατι δεν εχουν κακια:love:

-------------------------------
Να πω κατι που το εχω δει με τα ματια μου για τον θηλασμο.Εχω δει απορριψη μιας σκυλας-μανας να της φερνουν το νεογενητο στο στηθος της να το θηλασει και να λεει παρτε το δεν εχω διαθεση να το θηλασω δεν με εμπνεει ο χωρος
Η πρωτη απορΡιψη ηταν αυτη
ποτε δεν ηρθε μανα -παιδι σε αμεση επαφη με το στηθος και τον χτυπο της καρδιας της μανας.
μετα στην ζωη της μικρουλας υπηρξαν και αλλες απορριψεις απο την σκυλα-μανα
του τυπου ''δεν σε αντεχω καλυτερα να μην σε εκανα''μου καταστρεψες την ζωη μου''δεν χαιρομαι την ζωη γιατι υπαρχεις εσυ''και διαφορα αλλα...
Ναι αυτο το νεογεννητο τωρα ειναι 14 ετων παντα ηταν και ισως ειναι σε ολη του την ζωη πολυ παχουλο .
λογω της σηζητησης εδω αμεσως μου ηρθε στο μυαλο αυτη η περιπτωση
ομως πιστευω οτι και απο αλλα σημεια στον χαρτη του κοριτσιου θα δειχνει την υπερβολικη καταναλωση φαγητου που μαζι με την απορριψη εδεσαν .

με αγαπη
κουκι:love:

toniateddybear
08-03-2012, 03:27 PM
Δεσποινα πολυταλαντη (με τον καλο Ερμη):p,
αυτο ακριβως εννοουσα, οσον αφορα τη δευτερη παραγραφο που διατυπωσες. Οτι ενα ζητημα, σιγουρα πασχει απο πολλες πλευρες και οτι για να φτασεις σε μια νοσηρη κατασταση, μονο ενα χερι για να σε σπρωξει, ποτε δεν ειναι αρκετο. Κι εγω εχω/ειχα προβληματα με τη μαμα μου, κυριως γιατι ειμαστε πολυ διαφορετικοι χαρακτηρες (σεληνη σε αντιθεση με ενα καρο πλανητες, τοποθετημενη στον 4 στον καρκινο και με μια χιαστη/χαριστικη βολη με την αφροδιτη), αλλα οπως εχει πει και η κ. Ζαχαριαδου, εγω ειμαι το ζητημα. Εγω ειμαι κρονια, ουρανια, ποσειδωνια κλπ. και βεβαια με τη σεληνη στον καρκινο και εκει που βρισκεται, εγω εχω τα θεματα κι εγω τη δυναμη να τα λυσω. Εν ολιγοις, πιστευω οτι οι οψεις (οπως εχει πει και η κ. Σπιγγου) σου δειχνουν το προβλημα αλλα σου δειχνουν και τη λυση, οι ιδιες. Με την αυξημενη παρατηρητικοτητα και την οξυδερκεια που με προικισαν (οποιο και οσα), εχω διαπιστωσει οτι εσυ εισαι ο τελικος κυριαρχος του εαυτου σου και του χαρτη σου και ολων. Με αυτο που λεω, δεν αναιρω οτι το προβλημα μεταξυ μητερας παιδιου δεν ειναι θεμελιωδες, ή ικανο να δημιουργησει προβληματα, αλλα ευτυχως δεν ειμαστε αβουλα οντα, στη δυνη των καταστασεων. Σαφως επηρεαζομαστε (συναισθημα) αλλα υπαρχει και η πρωτοβουλια (λογικη).

Υπαρχουν και καλυτερα! εχω ερμη στον ωραιο αιγωκερο, σε συνοδο με τον ποσειδωνα, τετραγωνο με τον αρη και με ενα εξαιρετικο εξαγωνο με πλουτωνα!!!!! Ευχαριστω συχνα τη φυση που μου εδωσε τετοιο μυαλο!!!!:cool::love::love:

ΥΓ: η γλυκητητα της αφροδιτης φαινεται και απο τον τροπο που γραφεις και απο τα like σου!:love:

Χρυσάνθη Σπίγγου
08-03-2012, 08:52 PM
Καλησπέρα σε όλους,

Με αφορμή τα λεγόμενα τα δικά σου και του Δημήτρη και όλων που πιστεύουν ότι εμείς και μόνο εμείς οι ίδιοί είμαστε υπόλογοι για ότι μας συμβαίνει να αναφερθώ εν συντομία και στην χιαστί.

Οπως όλοι μας γνωρίζουμε η όψη χιαστί αναφέρεται ως η καρμική όψη στην οποία θέλει δεν θέλει κάποιος "πρέπει τρόπον τινά να υποταχθεί".

Λόγω της μεθόδου που εγώ προσεγγίζω τους γενέθλιους χάρτες ενώ εργάζομαι σε συνδυασμό και με τις αναδρομές σε προηγούμενες ζωές, καθώς και σε συνάρτηση με την συστημική αστρολογία, έπαψα να συμφωνώ με την θεώρηση των ανά τον κόσμο συναδέλφων σχετικά με την χιαστί όψη.

Ονομάζοντας την λοιπόν ως "όψη δυσπροσαρμογής" ήταν η δική μου προσπάθεια στο να εξηγήσω την διαφορά μεταξύ του πρέπει με το οποίο έως τώρα έχει ερμηνευτεί κατά κόρον η χιαστί όψη, και του τι τελικά πραγματικά προκύπτει στην πραγματικότητα στις ζωές αυτών των ατόμων.

Ηθελα λίγο έως πολύ λοιπόν, να καταδείξω και να δώσω με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη έμφαση ώστε να γίνει ΄όσο περισσότερο κατανοητό, πως οι συνθήκες και οι συγκυρίες πεπρωμένου, κάρμα, μοίρας ή όπως αλλιώς και εάν ονομάσουμε την ιδιαιτερότητα που απορρέει από αυτήν, συμπεριλαμβάνει συνθήκες και καταστάσεις που είτε το θέλει είτε όχι κάποιος θα υποχρεωθεί σχεδόν καταναγκαστικά, να μπει στο χορό των ανόμοιων ιδιοτήτων των στοιχείων που απορρέουν από αυτήν.

Η συλλογή χαρτών που διαθέτω και η ιδία αντίληψη του όλου θέματος - διασήμων και μη - είναι ουσιαστικά υπεραρκετή στο να καταρρίψει το μύθο της μέχρι τώρα ερμηνείας της χιαστί όψης.

Αυτό είχα σκοπό να κάνω όταν ξεκίνησα το θέμα αυτό.


Βέβαια άλλο να το λες, και άλλο να το παρουσιάζεις με απτά παραδείγματα, όπως αρχικά επιθυμούσα και είχα υπόψη μου να κάνω, αλλά παιδιά sorry, όμως απρόσμενα ζόρια και δύσκολα γεγονότα δεν με βοήσαν στο ελάχιστο να συγκεντρωθώ και να στρωθώ στην επίπονη δουλειά που απαιτούν σχετικά άρθρα.

Ευελπιστώ μόνο να αρθούν σύντομα δυσκολίες και εμπόδια, ώστε να επανέλθω δριμύτερη στο θέμα.

Ενας λόγος αυτής της σύντομης αναφοράς είναι γιατί όπου και όποτε ειδικά στις σχέσεις οικείων -ειδικότερα μάνας /κόρης, το τι παίζεται και πως διαμορφώνεται η ζωή αυτών των ατόμων δεν λέγεται.

PAPINO
10-03-2012, 07:59 PM
Καλησπερα οταν ο διελαυνων αρης περναει στον 12 οικο τςρα που ειναι αναδρομος τι γινεται ειναι κατι που δεν μπορς να καταλαβω μιασ και ο 12 οικος για μενα γενικως ειναι δυσκολος να το κατανοησω...

Lena_P
11-03-2012, 01:54 AM
Λίγο αγχώθηκα τώρα...

Έχουμε να προγραμματίσουμε χειρουργείο (το 2ο κατά σειρά) για το μικρό μου.. Ένας transit ανάδρομος Άρης στον 8ο, πιστεύετε πως είναι ασφαλής; Θα έπρεπε να περιμένω να ορθοδρομήσει και ίσως να περάσει στον 9ο του πρώτα;

Χρυσάνθη Σπίγγου
11-03-2012, 03:08 AM
Οπως ένας κούκος μόνος του δεν φαίρνει την άνοιξη, έτσι και ένας Αρης ανάδρομος σκέτος δεν είναι κανενός είδους ένδειξη πόσο μάλλον σοβαρή πρόγνωση στο εάν θα χειρουργηθεί οιοσδήποτε συνάνθρωπος μας, πόσο μάλλον ένα μωρό.

Ελεος - έλεος . Γλυτώστε μας από τέτοιου είδους αστρολογικές λατρείες. Μα είναι δυνατόν να θέτει κανείς έστω και για αστείο τέτοιες ερωτήσεις;

Μα αν ήταν έτσι ή αν μερικοί θέλουν να δουν την αστρολογία από μία τόσο παράλογη λογική, ε, τότε λοιπόν να προτείνουμε και εμείς οι αστρολόγοι και δη επί παγκοσμίου επιπέδου σε όλους τους χειρούργους όσο καιρό θα είναι ανάδρομος ο Αρης, να πάρουν την αδειούλα τους, εν'ώ όσο καιρό θα είναι ανάδρομος ο Ερμής να φροντίσουν να ακονίζουν τα νυστέρια τους και να παίρνουν και επίδομα βαρέων.

Και με άλλα πιο απλά λόγια. Αντί αγαπητή μου Λένα να ρωτάς το γιατρό σου πότε είναι σωστό και εύλογο ιατρικά να χειρουργηθεί το παιδί σου, θέτεις ένα τόσο ευτελιστικό ερώτημα για ένα τόσο σοβαρό θέμα;

Συγγνώμη και πολύ μάλιστα. Αν θες θύμωσε αλλά αν είσαι συνετή θα καταλάβεις την οργή μου.

Διότι δεν είναι μόνον τα χίλια επιχειρήματα που θα μπορούσα να αντιπαραθέσω για αυτή σου την εντελώς λανθασμένη ερώτηση, αλλά και το ότι λυπάμαι που κατά αυτό το τρόπο είναι πολλοί και εκείνοι που δυστυχώς ακολουθούν παρόμοιο τύπου ερωτήσεις!

Και πάλι συγγνώμη αλλά επιτέλους ας έρθουμε στα συγκαλά μας!

Lena_P
11-03-2012, 04:58 AM
Ευχαριστώ για την κατανόηση κα. Σπίγγου και για να είμαι ειλικρινής την περίμενα την απάντησή σας ακριβώς έτσι :)

Για κάποιο λόγο όμως θα έβαζα και στοίχημα πως πολλοί αστρολόγοι ίσως να ήταν επιφυλακτικοί στην αγορά ενός σπιτιού για παράδειγμα εάν ο Ερμής ήτο ανάδρομος μιας και "κάλιο γαϊδουρόδενε.."... έτσι δεν είναι;

Όταν όμως μιλάμε για την καΐλα του κάθε άλλου είμαστε μάλλον πιο 'γενναίοι', πιο σίγουροι, πιο απόλυτοι και πολλές φορές βασιλικότεροι του βασιλέως.
Να πω πως κρίνω από τον εαυτό μου μιας και στο αντικείμενό μου, μπορώ μάλλον εύκολα και αβίαστα να δώσω συμβουλές για χρηματοοικονομικά όταν άλλοι χάνουν τον ύπνο τους δυνάμει της τρέχουσας κατάστασης.. Για να μην αναφερθώ στο πως θα μπορούσα να τους σχολιάζω.. :rolleyes:

Σε κάθε περίπτωση όμως, ως επαγγελματίας αμετανόητη και ερασιτέχνης σκεπτικίστρια, θα επιμένω. ;)

Λένα

Κοραλλία Μόζορα
11-03-2012, 08:46 AM
Λένα,

αν ο ανάδρομος Άρης στον 8ο οίκο του γιου σου κάνει επιπλέον και δυσαρμονικές όψεις, ξανασκέψου το για την επέμβαση. Η μητέρα μου με ανάδρομο Άρη πάνω στον ωροσκόπο της χρειάστηκε να κάνει επειγόντως μια επέμβαση και την ώρα της επέμβασης παρουσίασε αιμορραγία (τυπική επιπλοκή του ανάδρομου Άρη) στην δεξιά αορτή που δεν μπορούσαν εύκολα να σταματήσουν. Μετά χρειάστηκε να της δίνουν αίμα για δυο μέρες.

Δεν το λέω για να σε τρομάξω αλλά με ανάδρομο Άρη σε επεμβάσεις είναι πιο πιθανό να παρουσιαστούν επιπλοκές ή να ξαναπαρουσιαστεί το πρόβλημα για το οποίο εγχειρίζεται κάποιος.

Χρυσάνθη Σπίγγου
11-03-2012, 10:31 AM
Καλημέρα Λένα,

Είναι προφανές ότι παρανόηθηκε πλήρως το πνεύμα με το οποίο όπως λες μίλησα ως βασιλικότερη του βασιλέως ή μάλλον της βασίλισσας!

Ημουν όχι απλώς σίγουρη αλλά απολύτως βέβαιη το πως και γιατί θα σχολιαστεί αρνητικά η άποψης μου.

Από την άλλη, έχοντας ή ίδια μεγαλώσει παιδιά, έχοντας μπει και βγει πολλάκις στα νοσοκομεία χειρουργώντας το πρώτο μου εκ γενητής τυφλό παίδι από όταν ήταν 4 μηνών και επαναληπτικά για 8 ολόκληρα χρόνια, μου παρέχει όντως την απόλυτη "γενναιότητα" και πεποίθηση να εκφέρω την γνώμη, πως "ένας και μοναδικός ανάδρομος πλανήτης"! ακόμα και όταν περνά από τον 8ο οίκο, σίγουρα δεν αποτελεί καμία ασφαλή ένδειξη για το εάν θα πρέπει να χειρουργηθεί ή όχι οιοσδήποτε. Πόσο μάλλον ένα τρυφερό πλάσμα ειδικότερα όταν αυτό είναι το παιδί κάποιου.

Το ότι δε διάκειμαι της αντίληψης πως αναγκαστικά θα πρέπει κανείς να παρεμβαίνει στις κατά προβλεπόμενες υποδείξεις των μόνων που πρωτίστως και κυρίως πιο ενδεδειγμένων να αποφανθούν, μα με ανάδρομους μα με ορθόδρομους, προέρχεται από το γεγονός, ότι στις σχολές που εγώ μαθήτευσα με δίδαξαν πως σε αυτές τις περιπτώσεις προέχει πάντα η γνώμη του γιατρού και δευτερευόντος του αστρολόγου.

Επίσης στα νοσοκομεία που ως μεταφράστρια καρκινοπαθών εργάστηκα εντός των χειρουργείων για πολλά χρόνια παρακολουθώντας και μελετώντας την έκβαση της εκάστοτε επέμβασης -μικρής ή μεγάλης - με δίδαξε απαράβατα πως ουδείς ανάδρομος είναι ένδειξη "μόνον" αποφυγής! Αντίθετα.

Αναλόγως της οποιασδήποτε θεματολογίας πόσο μάλλον σε ότι αφορά την ανθρώπινη υγεία υπό θεώρηση και συζήτηση, ίσως και να είναι πολύ προτιμότερο να χειρουργείται ή να προβαίνει κανείς σε διάφορες ενέργειες ή και χειρουργικές επεμβάσεις υπό την επιρροή κάποιων ανάδρομων.

Εντούτοις ευθαρσώς δηλώνω πως και εσύ και η κ. Μόζορα έχετε απόλυτο δίκιο μιας και για εσάς η μελέτη ενός και μοναδικού ανάδρομου πλανήτη, και όχι η ολοκληρωμένη σύνθεση ενός χάρτη συμπεριλαμβανομένης της εκτίμησης των θεράποντων ιατρών και του σχετικού ιστορικό του ασθενούς είναι το σωστό και κατάλληλο κριτήριο για παρόμοιες αποφάσεις.

Φυσικά είναι επίσης αυτονόητο το ότι η ίδια έχοντας υποστεί 13 ατυχήματα και χειρουργηθεί και υποφέρει και πονέσει και ταλαιπωρηθεί με ορθόδρομους και ανάδρομους και για άλλα ζητήματα εκτός των ατυχημάτων, είναι σίγουρα ατυχής και απαράδεχτος λόγος όχι μόνο να γίνω τόσο επικριτική, αλλά και να θλίβομαι που τέλος πάντων η αστρολογία και ένας μοναδικός πλανήτης καταντά το κατάλληλο κριτήριο για τέτοιου είδους αποφάσεις.

Παρόλα αυτά, ανθρωπίνως και μόνο θα ήμουν σκεπτικότερη και προσεχτικότερη στην εκτίμηση μου πόσο μάλλον σε εκφράσεις και συναφή εξωτερικεύσεις, εάν για παράδειγμα το ερώτημα σου περιλάμβανε και τον ανάδρομο Κρόνο - που είναι μάλλον επικρατέστερο να πρέπει να θέσει κάποιον σε σοβάρη σκέψη για οποιοδήποτε χειρουργείο - ή εάν είχα στην διάθεση μου επιπρόσθετα στοιχεία, και κατά προτίμηση οόκληρο τον χάρτη του ασθενούς.

Κατόπιν όλων των παραπάνω ζητώ συγγνώμη που σε κάθε περίπτωση και εγώ όμως τόσο ως αμετανόητη επαγγελματίας αλλά και ανθρωπίνως σκεπτικίστρια επιμένω και θα επιμένω να λέω πως ειδικά μέσα από αυτές εδώ τις δημοσιεύσεις, η απομόνωση και η αποσπασματικότητα ερμηνειών είναι λάθος έως απαράδεχτη.

Εξυπακούεται ότι κανείς μα κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να μοιράζεται πόσο μάλλον να ασπάζεται το όντως πολύ αυστηρό σκεπτικό μου, ειδικότερα όταν αυτό αποτείνεται σε θέματα υγείας.

Αποσύρομαι λέγοντας πως αφού περίμενες την απάντηση μου ακριβώς έτσι, τότε ίσως και να κατάλαβες πως αν παραφέρθηκα όπως εμέσως πλην σαφώς αναφέρεις, ότι το εάν πρόκειται για μία σε εμένα άγνωστη μητέρα και το παιδί της η καίλα μου είναι επίσης τόση όση θα ήταν για την εγγονή μου ή τα τόσα και τόσα παιδιά εκτός των δικών μου που κατά καιρούς συμβούλεψα υπέρ ή κατά σε ανάλογες περιπτώσεις.

Να έχεις μία όμορφη μέρα, ενώ παρά το απαράδεχτο των απόψεων μου, εύχομαι τα καλύτερα και σπουδαιότερα για το παιδί σου.

Χρυσάνθη

Lena_P
11-03-2012, 01:24 PM
Κα Σπίγγου δε σας παρεξήγησα ούτε και παρανόησα το μήνυμα που θέλατε να δώσετε.

Ο λόγος που απάντησα όπως περιμένατε όπως λέτε, είναι επειδή δημιουργούνται εύκολα εντυπώσεις. Πιστεύω πως ήταν ό,τι καλύτερο που αποσαφηνίστηκαν κάποια πράγματα.
Και εγώ από μεριάς μου έπρεπε να το θέσω πιο σωστά το ερώτημά μου. :o

Μιλώντας για μένα, οι απόψεις σας δεν είναι ποτέ απαράδεκτες και εκτιμώ ιδιαίτερα το ότι τις μοιράζεστε.


Κα. Μόζορα ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Διαβάζοντας το συγκεκριμένο Thread θυμήθηκα διάφορα που έχω διαβάσει σε σχέση με ανάδρομο Άρη και μιας και έχουμε την άνεση της επιλογής για το 'πότε' από το χειρούργο του, είπα μήπως θα όφειλα να 'αποκλείσω' κάποιο συγκεκριμένο διάστημα.

Ιδιαίτερα δυσμενείς όψεις δε βλέπω πριν ορθοδρομήσει μα κοντά στις 14/4 σχηματίζει τρίγωνο με τον Πλούτωνά του στον 1ο. Αν δεν κάνω λάθος, αυτή είναι μια καλή μεμονωμένη ένδειξη, σωστά;

taurine
11-03-2012, 01:58 PM
Λένα,

αν ο ανάδρομος Άρης στον 8ο οίκο του γιου σου κάνει επιπλέον και δυσαρμονικές όψεις, ξανασκέψου το για την επέμβαση. Η μητέρα μου με ανάδρομο Άρη πάνω στον ωροσκόπο της χρειάστηκε να κάνει επειγόντως μια επέμβαση και την ώρα της επέμβασης παρουσίασε αιμορραγία (τυπική επιπλοκή του ανάδρομου Άρη) στην δεξιά αορτή που δεν μπορούσαν εύκολα να σταματήσουν. Μετά χρειάστηκε να της δίνουν αίμα για δυο μέρες.

Δεν το λέω για να σε τρομάξω αλλά με ανάδρομο Άρη σε επεμβάσεις είναι πιο πιθανό να παρουσιαστούν επιπλοκές ή να ξαναπαρουσιαστεί το πρόβλημα για το οποίο εγχειρίζεται κάποιος.


ΣΩΣΤΑ ΣΩΣΤΑ ΣΩΣΤΑ!

Εβγαλα κι εγω εναν φρονιμήτη με ανάδρομο Αρη στον 8ο, και για 2 μέρες αιμορραγούσα.
Μακριά απ΄αυτόν τον Αρη.:lost::lost:

Lena_P
11-03-2012, 02:51 PM
ΣΩΣΤΑ ΣΩΣΤΑ ΣΩΣΤΑ!

Εβγαλα κι εγω εναν φρονιμήτη με ανάδρομο Αρη στον 8ο, και για 2 μέρες αιμορραγούσα.
Μακριά απ΄αυτόν τον Αρη.:lost::lost:

Οδοντίατρος.. == :cry:

Η αλήθεια είναι πως η εξαγωγή φρονιμίτη δημιουργεί σχεδόν πάντα αιμορραγίες..
Εφόσον όμως ο ανάδρομος Άρης συνδέεται με αιμορραγικά επεισόδια, ίσως να ήταν μάλλον τρυφερός μαζί σου;

Τίνα Ζαχαριάδου
11-03-2012, 04:55 PM
Χρυσάνθη έχεις δίκιο να λες ότι από έναν πλανήτη και μόνο ή τις όψεις του δεν θα πρέπει να παίρνουμε τόσο σημαντικές αποφάσεις. Επειδή όμως έχουν δει πολλά τα μάτια μας κι επειδή εγω προσωπικά δεν είμαι της άποψης "πως υπάρχουν έγκυρες προβλέψεις", με ανάδρομο Άρη στην Παρθένο δεν έμπαινα να κάνω χειρούργείο όπως δεν μπήκα δηλαδή κι ας μην είναι στον 8ο μου αυτή την εποχή. Εκκρεμεί ένα χειρουργείο στην σπονδυλική μου στήλη κι απέρριψα την ιδέα χωρίς 2η σκέψη για όλη αυτή την περίοδο.

Αντίθετα για τον Κρόνο που αναφέρεις έχω να καταθέσω τα "καλύτερα". Η 2η μου γέννα δεν ήταν ένα απλό χειρουργείο γέννας ήταν πολλά περισότερα αφού έπρεπε να "ξεφορτωθώ" κάποια γυναικολογικά προβλήματα που είχα. Με ένα σμπάρο δυο τριγώνια και παιδί και θεραπεία. Γέννησα όταν ο Κρόνος ήταν στον Λέοντα στον 2ο μου και σε Ταυ τετράγωνο με την γενέθλια Αφροδίτη από τον 8ο και τον γενέθλιο Κρόνο από τον 11ο. Επίσης με τους δεσμούς της Σελήνης αφού δίπλα στην Αφροδίτη μου βρίσκεται ο Βόρειος δεσμός. Το Ταυ φυσικά ενεργοποιούσε τα γενέθλια τετράγωνα Κρόνου/Αφροδίτης/ δεσμών. Όπου το δεις αυτό σιγά μην προτρέψεις κάποιον να πάει να χειρουργηθεί. Δεν είχα επιλογή του πότε θα κάνω το χειρουργείο εφ' όσον θα γινόταν παράλληλα με τη γέννα για να μην μπαίνω δυο φορές χειρουργείο. Ο Θεός και το παιδί μου αποφάσισαν πότε θα χειρουργηθώ, το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να ελπίζω πως όλα θα πάνε καλά κι ένα ωριαίο σε σχέση με τον γιατρό που είχα επιλέξει :p.

Η γέννα πήγε μια χαρά με κάποια καθυστέρηση, 8 ώρες είχε διάρκεια γιατί το παιδί ήταν 4.5 κιλά και 2 ώρες περίπου το χειρουργείο. Έτσι, άφησα πίσω μου τα γυναικολογικά προβλήματα και όλα όσα προέκυψαν στην πολλή κακή πρώτη μου γέννα κι βεβαίως απέκτησα το 2ο παιδάκι μου. Αν με ρωτήσεις (γενικά δεν έχω "καλό" 8ο οίκο, τα χειρουργεία πρέπει να τα αποφεύγω όσο περισσότερο μπορώ) κι αν φυσικά είχα την επιλογή του πότε θα μπορούσα να κάνω ένα χειρουργείο, θα σου έλεγα ότι προτιμώ να χειρουργηθώ με τον Κρόνο σε "περίεργη" θέση παρά με τον Άρη.

Λένα μου καλή επιτυχία στο παιδάκι σου :love:

taurine
11-03-2012, 05:01 PM
Οδοντίατρος.. == :cry:

Η αλήθεια είναι πως η εξαγωγή φρονιμίτη δημιουργεί σχεδόν πάντα αιμορραγίες..
Εφόσον όμως ο ανάδρομος Άρης συνδέεται με αιμορραγικά επεισόδια, ίσως να ήταν μάλλον τρυφερός μαζί σου;

Αρης και τρυφερότητα, δεν συνδυάζονται εύκολα.
Δεν ήταν απλά λίγο αιματάκι εξαγωγής, όπως ήξερα από άλλη εξαγωγή, ήταν και ελαττωματικό ράψιμμο, ήταν και σπασμένα κοκκαλάκια της κατω γνάθου, λόγω οστέωσης, (ανάδρομος Κρόνος στο 10ο) κλπ.

Τι θέμα είναι πως μου εγινε μάθημα ο Αρης στον 8ο.

Lena_P
12-03-2012, 12:17 AM
Ευχαριστώ κα. Ζαχαριάδου :love:


@ taurine

!!!!!

Νομίζω πως μόλις έγινε και δικό μου... :love:

Κοραλλία Μόζορα
12-03-2012, 08:52 AM
Κάθε επέμβαση έχει κάποιους κινδύνους για επιπλοκές ή κάτι να μην πάει καλά. Η εμπειρία και οι στατιστικές δείχνουν ότι με ανάδρομο Άρη υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες για επιπλοκές ή να μην υπάρξει γρήγορη ανάρρωση από την επέμβαση. Οπότε αν κάποιος έχει επιλογή ως προς την ημερομηνία της επέμβασης γιατί να μην επιλέξει ένα πιο θετικό Άρη;

Είναι αυτονόητο ότι ένας γιατρός μπορεί να κάνει καλύτερη διάγνωση από ένα αστρολόγο. Ένας γιατρός όμως, αν δεν συντρέχουν άλλοι ιατρικοί λόγοι, δεν είναι σε θέση να ξέρει ποια επέμβαση θα παρουσιάσει επιπλοκές και ποια όχι.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
12-03-2012, 10:22 AM
Ευχομαι καλη επιτυχια οταν κανει το χειρουργειο το παιδακι σου Λενα μου:love:
Καλυτερα με ορθοδρομους να διαλεξεις ημερομηνια πιστευω και εγω
αφου μπορεις να εχεις αυτη την επιλογη.
Οπως λεει και μια παροιμια ''Καλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε
Και εγω περιμενω να γυρισουν ορθοδρομοι για να παω στον Οδοντιατρο ;):)
κανω υπομονη και ας φαινομαι γελοια οταν γελαω εχασα ενα δοντι :D:lol::(
κομπλαρω ξεκομπλαρω νιωθω ασχημα αλλα στην ωρα του .
Για να εχουμε πιθανον καλυτερη ανναρωση η΄΄ μια ευκολια σε οτι αποφασισουμε να κανουμε ας εχουμε τουλαχιστον με το μερος ττους πλανητες..
Και μετα ειναι και το αλλο απο τοτε που τσατρα πατρα μαθαινω Αστρολογια
διαβαζοντας ολα τα αρθρα των αστρολογων ολοι λενε καλο ειναι να αποφευγουμε εκεινες τις μερες αν μπορουμε εξετασεις,χειρουργεια,υπογ ραφες κ.τλ με αναδρομους Αρη ΄΄η Ερμη
Με αγαπη
κουκι:love::)

SAGIVI
12-03-2012, 07:01 PM
Κοριτσια, η δικη μου εμπειρια απο 2 εξαγωγες φρονιμιτη.

Φροντισα να μην ειναι καν ωρα αρη, οταν εκλεισα ραντεβου στον οδοντιατρο! Κυλισαν ολα ρολοι και δεν ειδα ουτε σταγονιτσα αιμα. Νομιζω οτι οποτε μας επιτρεπουν αλλοι παραγοντες, (π.χ ενα ατυχημα), καλο ειναι να λαμβανουμε υπ οψιν ολα αυτα τα στοιχεια.

magiclife
12-03-2012, 07:27 PM
θα ηθελα παρακαλω καποιος να με διαφωτισει τι θα πρεπει να μελετησω παραπανω πανω σε αυτο το θεμα διοτι εχω ακριβη συνοδο transit Αρη με γενεθλιο Κρονο στον 8ο οικο της Παρθενου.Δεν σκοπευω να κανω καποια εγχειρηση αλλα σε σχεση με την υγεια εχω αποφασισει να κοψω το καπνισμα με τη βοηθεια ηλεκτρονικου τσιγαρου .Δεν σας κρυβω οτι εχω ανυσηχησει λιγο με οσα διαβασα..ειμαι και αρχαρια και δεν ειμαι σε θεση να αναλυω σε βαθος εναν χαρτη..Υπαρχει κατι που θα ,μπορουσα να κοιταξω και μελετησω ομως παραπανω για να δω πως θα εκδηλωθει αυτη η συνοδος?

Χρυσάνθη Σπίγγου
12-03-2012, 08:20 PM
Τυγχάνω καπνίστρια και ξεκίνησα πέρσι το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Απέκτησα αρκετή εμπειρία με το τι πραγματικά είναι υπέρ και τι κατά του ηλεκτρονικού, το τι λένε οι ανάλογοι Ε.ΟΦ. Γερμανίας, Αγγλίας, Αμερικής, Ελλάδας, που τα καλά που οι παγίδες.

Ευχαρίστως δε, εάν και εφόσον το επιθυμείτε και εσείς στείλτε μου τα στοιχεία σας, ώστε να σας εκφράσω μία πιο συγχρονισμένη και πιο συντονισμένη άποψη περί της εκκινήσεως αυτού του εγχειρήματος!

Αν δεν θέλετε να δημοσιευτούν τα στοιχεία σας, στείλτε τα ή σε private mail, ή στο προσωπικό μου mail την διέυθυνση του οποίου θα βρείτε στην Β. σελίδα του άρθρου περί των Ιχθύων.

Καλό σας βράδυ

Φιλ - Χρ -Σπ

magiclife
12-03-2012, 09:08 PM
καλησπερα σας..σας εχω στειλει τα στοιχεια μου σε private mail.Η αποψη σας θα ηταν ιδιαιτερως ενδιαφερουσα ακομα και για αλλους υποψηφιους υποθετω!:)

taurine
12-03-2012, 09:41 PM
Κοριτσια, η δικη μου εμπειρια απο 2 εξαγωγες φρονιμιτη.

Φροντισα να μην ειναι καν ωρα αρη, οταν εκλεισα ραντεβου στον οδοντιατρο! Κυλισαν ολα ρολοι και δεν ειδα ουτε σταγονιτσα αιμα. Νομιζω οτι οποτε μας επιτρεπουν αλλοι παραγοντες, (π.χ ενα ατυχημα), καλο ειναι να λαμβανουμε υπ οψιν ολα αυτα τα στοιχεια.


Καλά δεν το συζητάω!
Το καλοκαίρι έβγαλα έναν φρονιμήτη, και ήμουν ήδη 5 μηνών έγκυος. (Στις εγκυμοσύνες χάλασαν ραγδαία οι 3 από τους 4 φρονιμήτες)

Ο οδοντίατρος δεν μου έβαλε αναισθητικό με ένεση, καθώς μου είπε πως απαγορεύεται σε τέτοια περίπτωση.
Θυμάμαι ήταν Πέμπτη, μέρα Δία και ώρα Αφροδίτης.
Δεν πόνεσα καθόλου, δεν είχα παρά ελάχιστο αίμα, δεν έκανα ράμματα και την επόμενη μέρα μέρα έτρωγα κανονικά.
Πριν από μια εβδομάδα, πήγα πάλι Πέμπτη (ημέρα Δία) στον οδοντίατρο, αλλά σε ώρα Κρόνου :lost:, και έγινε το ...σώσε! Οστεωμένη ρίζα βρήκε, τρυπάνι στη βάση του δοντιού έβαλε, μου καταξέσκισε τα ούλα για να το τραβήξει, αλλά στο τέλος, να΄ναι καλά, μου το έβγαλε!!!!!!:cry:

Αφού έφυγα από το ιατρειο οδηγώντας σαν την τρελή από πόνους, λίγη ώρα μετά (ωρα Αρη),
για κάποιο λόγο, που ίσως σχετίζεται με την εξαγωγή, έκανα πυρετό. Προφανώς το ανοσοποιητικό ...έκανε υπερωρίες για να προλάβει λοιμώξεις.

Συμφωνω πως ο γιατρός κάνει καλές διαγνώσεις, αλλά ένας αστρολόγος σε "σώζει" από πόνους και ...ενδεχόμενη γκαντεμια!

kassy
12-03-2012, 10:13 PM
Να στε καλά. Με την όλη ιστορία περί ανάδρομου άρη με σώσατε για τις αμφιβολίες που είχα για μία επέμβαση. Τίποτα το σημαντικό, ο γιατρός ζήτησε να το αναβάλουμε για τον άλλο μήνα. Συγγενείς και φίλοι με συμβούλευαν να του ζητήσω να μην αναβληθεί, αλλά εγώ συμφώνησα με τον γιατρό.

Τώρα ή ο γιατρός είχε άλλες υποχρεώσεις και τον βόλευε για τον άλλο μήνα, ή ασχολείται με την αστρολογία :rolleyes:

Βέβαια μην ξεχνάμε ότι και ο Δίας στον Ταύρο με ευνοεί;)

maria76
12-03-2012, 10:54 PM
Που τις βρίσκουμε τις πλανητικές μέρες? Τις ώρες τις εντόπισα..;)

SAGIVI
12-03-2012, 11:59 PM
Που τις βρίσκουμε τις πλανητικές μέρες? Τις ώρες τις εντόπισα..;)

Μαρια, εγω ανεφερα το θεμα κι εγω κολλησα!!!!!!!!Ο θειος Αλτσχαιμερ!!!!!! Λοιπον οι μερες ειναι σταθερες, αλλα δεν τις θυμαμαι ολες.

Κυριακη = ΗΛΙΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ = ΔΙΑΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ= ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΣΑΒΒΑΤΟ = ΚΡΟΝΟΣ

Ελπιζω να βοηθησει καποιος αλλος.

katiakiss
13-03-2012, 12:03 AM
Μαρια, εγω ανεφερα το θεμα κι εγω κολλησα!!!!!!!!Ο θειος Αλτσχαιμερ!!!!!! Λοιπον οι μερες ειναι σταθερες, αλλα δεν τις θυμαμαι ολες.

Κυριακη = ΗΛΙΟΣ
ΠΕΜΠΤΗ = ΔΙΑΣ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ= ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΣΑΒΒΑΤΟ = ΚΡΟΝΟΣ

Ελπιζω να βοηθησει καποιος αλλος.Τρίτη =Άρης και Δευτέρα =Σελήνη...:)

SAGIVI
13-03-2012, 12:10 AM
E! Μαρακι μου, ασε την Τεταρτη στην ησυχια της! Δεν θυμαται κανεις μας. :lol::lol::lol:

katiakiss
13-03-2012, 12:27 AM
E! Μαρακι μου, ασε την Τεταρτη στην ησυχια της! Δεν θυμαται κανεις μας. :lol::lol::lol:Τετάρτη=Ερμής! :o

Χρυσάνθη Σπίγγου
13-03-2012, 03:04 AM
Εγώ αντιθέτως θα έλεγα ο αστρολόγος πρώτος σε σώζει από την γκαντεμιά αν ο γιατρός κάνει σωστά την δουλειά του, δεν είναι γκαντέμης όπως ο δικός μου οδοντίατρος που πήγα άνευ ανάδρομων για να μου αλλάξει τρεις γέφυρες και κατέληξα με τροχισμένα γυμνά δόντια, και δύο υπέροχες απώλειες!

Και ήταν και Ιχθύς ανάθεμα τον! Ουδέποτε πριν έπαθα σε οδοντίτρο τέτοιο οικτρό κάζο και το οποίο εξακολουθεί να υφίσταται.

Νομίζω μεταξύ όλων των άλλων αντιρήσεων που εκθέτω εδώ και εκεί, σημασία έχει και τι κουβαλάς καρμικά ας πούμε.

Παραδείγματος χάριν εγώ με ωροσκόπο Κριό και Αρη στην κρίσιμη 3η μοίρα, οπου υπάρχει τρύπα στο κεφάλι μου -εντός κα εκτός - μα με ανάδρομο, μα με ορθόδρομο, χάσκει, πάσχει, υποφέρει και από κεφάλι θα πάω .........................σιωπή μην με πάρει ο Σωκράτης χαμπάρι.

Παιδιά μην με μαρτυρήσετε γιατί αλλιώς φοβάμαι ότι θα γίνει του Κριού!

maria76
14-03-2012, 12:28 AM
Γι'αυτό διαλέγεις οδοντίατρο Παρθένο,κι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..έκλαιγα σαν φιγούρα καρτούν με τον παλιό μου οδοντίατρο,πετάγονταν δάκρυα από παντού,ήθελα νάρκωση με το που τον έβλεπα!
Ενώ ο Παρθένος,έχει ΤΟ ελαφρύ κι επιδέξιο χέρι του και όλα καλά..

Χρυσάνθη Σπίγγου
14-03-2012, 09:37 AM
Μαράκι μου θα χτύπαγα ευχαρίστως και κανένα Ζυγό με ωροσκόπο και ακόμα καλύτερα και Ερμή στην Παρθένο!

Και το ελαφρύ χέρι, και η λεύκανση σαν να έχεις βγεί από φιγουρίνι, και νάζια και χαριτωμενιές γα να ξεχνάς τα βάσανα σου.

Πάντως εγώ - μιας και μιλήσατε και για φρονιμήτες - υπέστην παρομοιώδη και δη στα 18 μου και με ολική νάρκωση, οκτάωρη χειρουργική επέμβαση στην Γερμανία, για την αφαίρεση ενός εξ' αυτών σε σχήμα Τα -τετραγώνου!

Ούτε μάτωσα, ούτε πόνεσα, ούτε τίποτε.

Είναι και το έχει κανείς στο άιμα του, αλλά και να ξέρει να κάνει καλά την δουλειά του. Ο δικός μου ο Ιχθύς είχε σούπερ ιατρείο εξοπλισμένο με όλα τα τελευταία σύνεργα της τεχνολογίας, αλλά ήταν ατζαμάρας του απύθμενου.

Δεν θα τον ξεχάσω ποτέ,και ουδεπόποτε δεν θα εύχομαι παρά μόνον να πάει να γίνει φορτηγατζής! Χα,χα,χα,χα,...........

Φιλ - Χρ

λιλλιαν
07-04-2012, 05:01 PM
σε πιστευω για το συμβαν γιατι ειχα κ εγω καποιεσ μεταφυσικεσ εμπειριεσ σου ευχομαι ναναι παντα διπλα σου ο φυλακασ αγγελοσ σου:love: