PDA

View Full Version : Προοδευμένη Αφροδίτη



Alkistis23
21-02-2012, 07:56 PM
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω, αν η προοδευμενη Αφροδίτη κάνει τετράγωνο με τον γενέθλιο Ουρανό αυτό πρακτικά τι σημαίνει για τα οικονομικά και τα αισθηματικά?

SAGIVI
22-02-2012, 09:31 AM
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω, αν η προοδευμενη Αφροδίτη κάνει τετράγωνο με τον γενέθλιο Ουρανό αυτό πρακτικά τι σημαίνει για τα οικονομικά και τα αισθηματικά?


Εκπληξεις και εκρηξεις ολων των ειδων σε περιπτωση ενεργοποιησης. Κοιταξε τι ειδους οψεις σχηματιζουν οι πλανητες στο γενεθλιο. Αυτη η οψη επηρεαζει το τετραγωνο. Αν δεν υπαρχει οψη εκει, ισχυει το τετραγωνο απο προοδο.

Αλκηστη μου, η Whisperer εχει κανει μια σειρα απο μεταφρασεις για τους προοδευμενους πλανητες. Ψαξε λιγακι, ειναι πολυ ενδιαφεροντα. Θα τα βρεις στα <Μεταφρασεις-Αναδημοσιευσεις>.

Βασιλης Παπαδολιας
22-02-2012, 12:42 PM
Αν υπάρχει μία σχέση μπορεί να υπάρξει έντονη διάθεση ανανέωσης. Νέες γνωριμίες, αλλαγές. Αν υπάρχει και γενέθλια σχέση των δύο (όψη ή Αφροδίτη στον Υδροχόο), θα ιδωθεί θετικά ως ανανέωση και θα βιωθεί ευχάριστα. Αν η γενέθλια Αφροδίτη είναι πιο σταθερή (όψεις με Κρόνο, σε γήινο ζώδιο), μπορεί να δει τις αλλαγές ως δυσάρεστες και φέρουσες ανατροπές και ανωμαλίες.

Alkistis23
22-02-2012, 06:58 PM
Στον γενέθλιο χάρτη μου δεν υπάρχουν όψεις μεταξύ Αφροδίτης και ουρανού... Η Αφροδίτη μου είναι στις τελευταίες μοίρες του λέοντα και ο ουρανός στις πρώτες του τοξότη... και σχέση δεν έχω... Αυτό σημαίνει ότι θα γνωρίσω κάποιον?

Σας Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας...

Βασιλης Παπαδολιας
23-02-2012, 11:37 AM
Κάνει άλλες όψεις η Αφροδίτη σου, Άλκηστη;

Alkistis23
23-02-2012, 01:12 PM
Στον προοδευμένο χάρτη μου όχι, στον γενέθλιο κάνει σύνοδο με τον Άρη και τον Ωροσκόπο μου και τρίγωνο με τον Ποσειδώνα και τον Ν. δεσμό και εξάγωνο με τον Β.Δεσμό...

Βασιλης Παπαδολιας
23-02-2012, 05:53 PM
Πιθανόν τότε να σε βγάλει λίγο από τα νερά σου. Βέβαια επειδή αρχετυπικά ο Ουρανός κυβερνάει το απέναντι ζώδιο από αυτό που είναι η Αφροδίτη σου, ίσως και να σου ανοίξει λίγο ορίζοντες. Αλλά μέσω μία λίγο δύσκολης περίπτωσης σχέσης. Υποψιάζομαι ότι αυτό που θα γνωρίσεις θα το νιώθεις υπερβολικά νοητικό και θα πιστεύεις ότι δεν είναι συναισθηματικά γνήσιο. Μπορεί να πέσεις π.χ. σε κάποιον που δε θα θέλει δέσμευση και πολλά πολλά και να λες τι είναι αυτό τώρα, σχέση είναι; Θα μας το δείξει όμως η πράξη. Εδώ θα είμαστε να τα πούμε.

Alkistis23
23-02-2012, 07:25 PM
Ναι λοιπόν!!!! Αυτό ακριβώς συμβαίνει στην ζωή μου το τελευταίο διάστημα. Από τον Σεπτέμβριο έχω γνωρίσει έναν άντρα λίγο μικρότερο, ο οποίος δεν θέλει δέσμευση και πολλά πολλά.. και μου είναι πολύ δύσκολο να καταλάβω τα συναισθήματα του. Τον Οκτώβριο που τελειώνει αυτή η όψη φαντάζομαι ότι τα 'βασανά' μου θα τελειώσουν...(?)

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σας!

eternal-voyager
24-02-2012, 12:05 AM
Καλησπέρα. Μια ερώτηση κι από μένα. Πριν ένα χρόνο περίπου, όταν η προοδευμένη Αφροδίτη μου σχημάτιζε όψη συνόδου με το γενέθλιο Ήλιο (29.57 του Υδροχόου) γνώρισα κάποιον άνθρωπο πολύ σημαντικό για μένα. Η ερώτησή μου είναι αν αυτή η όψη υποδηλώνει κάτι περιστασιακό ή με περισσότερο μόνιμο χαρακτήρα. Παρεμπιπτόντως, η γενέθλια Αφροδίτη μου στον Αιγόκερω (10ος) είναι σε τρίγωνο με Κρόνο (Ταύρος, 2ος) και τετράγωνο με τον Ουρανό (Ζυγός, 7ος).:confused:
Ευχαριστώ για την τυχόν απάντησή σας.

Βασιλης Παπαδολιας
24-02-2012, 11:55 AM
Ναι λοιπόν!!!! Αυτό ακριβώς συμβαίνει στην ζωή μου το τελευταίο διάστημα. Από τον Σεπτέμβριο έχω γνωρίσει έναν άντρα λίγο μικρότερο, ο οποίος δεν θέλει δέσμευση και πολλά πολλά.. και μου είναι πολύ δύσκολο να καταλάβω τα συναισθήματα του. Τον Οκτώβριο που τελειώνει αυτή η όψη φαντάζομαι ότι τα 'βασανά' μου θα τελειώσουν...(?)

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σας!

Χμ.. βάσανα... δεν ξέρω αν είναι βάσανα... αν το πάρεις ελαφριά ίσως και να περάσεις καλά... σίγουρα θα προτιμούσες κάτι άλλο, αλλά μην το βλέπεις ως βάσανο.. ίσως τον Οκτώβριο να ανακουφιστείς μεν, αλλά να έχεις μάθει να βλέπεις κι αλλιώς κάποιες σχέσεις.. μάθημα χρήσιμο μετά για το μέλλον, για την επόμενη σχέση που θα έρθει...

Βασιλης Παπαδολιας
24-02-2012, 11:57 AM
Καλησπέρα. Μια ερώτηση κι από μένα. Πριν ένα χρόνο περίπου, όταν η προοδευμένη Αφροδίτη μου σχημάτιζε όψη συνόδου με το γενέθλιο Ήλιο (29.57 του Υδροχόου) γνώρισα κάποιον άνθρωπο πολύ σημαντικό για μένα. Η ερώτησή μου είναι αν αυτή η όψη υποδηλώνει κάτι περιστασιακό ή με περισσότερο μόνιμο χαρακτήρα. Παρεμπιπτόντως, η γενέθλια Αφροδίτη μου στον Αιγόκερω (10ος) είναι σε τρίγωνο με Κρόνο (Ταύρος, 2ος) και τετράγωνο με τον Ουρανό (Ζυγός, 7ος).:confused:
Ευχαριστώ για την τυχόν απάντησή σας.

Βάσει γενεθλίου, eternal, παίρνεις τις σχέσεις σου μάλλον πολύ σοβαρά. Το θέμα είναι τι κάνει κι εκείνος. Οπότε δεν μπορώ να σου πω ναι ή όχι.. Η δική του Αφροδίτη πού είναι, τι όψεις έχει στο γενέθλιο και τι προόοδους κάνει αυτή την εποχή ξέρουμε;

λιλλιαν
24-02-2012, 12:38 PM
καλημερασασ θα ηθελα να κανω μια ερωτηση θα φανει λιγο χαζη για τουσ πολυ καλουσ τισ αστρολογιασ αλλα απο την αγαπη μου στην αστρολογια κ στην επυθυμια μου για το ανεξερυνητο τη σχεση ανθρωπου συμπαντοσ εχω αρχισει να εξερευνω την αστρολογικη επιστημη ευλπιστω καποια στιγμη να κανω πιο εντατικα μαθηματα ΕΡΩΤΗΣΗ ο χαρτησ προοδου ειναι ο ιδιοσ με την ηλιακη επιστροφη θελω να μαθω να βρω που βρισκετε ο προοδευτικοσ μου ηλιοσ γιατι ακουσα οτι θα συμπεριφερομαι με τα χαρακτηριστικα με το ζωωδιο που βρισκεται ο προοδευτικοσ μου ηλιοσ

Alkistis23
24-02-2012, 03:46 PM
Χμ.. βάσανα... δεν ξέρω αν είναι βάσανα... αν το πάρεις ελαφριά ίσως και να περάσεις καλά... σίγουρα θα προτιμούσες κάτι άλλο, αλλά μην το βλέπεις ως βάσανο.. ίσως τον Οκτώβριο να ανακουφιστείς μεν, αλλά να έχεις μάθει να βλέπεις κι αλλιώς κάποιες σχέσεις.. μάθημα χρήσιμο μετά για το μέλλον, για την επόμενη σχέση που θα έρθει...

Και μια τελευταια ερώτηση, μάλλον περιττή, απλά θέλω να σιγουρευτώ :) Υπάρχει περίπτωση αυτή η σχέση να έχει μέλλον και να μπει στο πλαίσιο της 'κανονικής' σχέσης? Εκείνος έχει Αφροδίτη στους διδύμους, και η προοδευτική του(Αφροδίτη), κάνει αντίθεση με τον Ουρανό(!!!)Στον γενέθλιο χάρτη του η μόνη όψη της Αφροδίτης του είναι αυτή του τετραγώνου με τον Β.δεσμό...

eternal-voyager
24-02-2012, 04:40 PM
Γειά σας και πάλι. Από ότι έχω δει, η δική του Αφροδίτη είναι στους Διδύμους (24.54΄) σε σύνοδο με Δία (28.59΄) - μάλλον δεν ακούγεται καλό αυτό - εξάγωνο με Πλούτωνα (22.35΄ Λέοντα), τρίγωνο με Ποσειδώνα (23.49΄του Ζυγού), η δε προοδευμένη Αφροδίτη του είναι στις 3.14΄της Παρθένου, σε αντίθεση με τη δική μου προοδευμένη Αφροδίτη και το γενέθλιο Ήλιο μου.
Βοηθούν καθόλου τα παραπάνω στην αποσαφήνιση της κατάστασης;

Βασιλης Παπαδολιας
24-02-2012, 09:54 PM
καλημερασασ θα ηθελα να κανω μια ερωτηση θα φανει λιγο χαζη για τουσ πολυ καλουσ τισ αστρολογιασ αλλα απο την αγαπη μου στην αστρολογια κ στην επυθυμια μου για το ανεξερυνητο τη σχεση ανθρωπου συμπαντοσ εχω αρχισει να εξερευνω την αστρολογικη επιστημη ευλπιστω καποια στιγμη να κανω πιο εντατικα μαθηματα ΕΡΩΤΗΣΗ ο χαρτησ προοδου ειναι ο ιδιοσ με την ηλιακη επιστροφη θελω να μαθω να βρω που βρισκετε ο προοδευτικοσ μου ηλιοσ γιατι ακουσα οτι θα συμπεριφερομαι με τα χαρακτηριστικα με το ζωωδιο που βρισκεται ο προοδευτικοσ μου ηλιοσ

Όχι, δεν είναι το ίδιο, Λίλιαν, ψάξε λίγο στα άρθρα του σάιτ και θα βρεις νομίζω πληροφορίες τι είναι το ένα και τι το άλλο.

Βασιλης Παπαδολιας
24-02-2012, 09:56 PM
Το ότι έχετε κι οι δύο την ίδια περίοδο Αφροδίτη Ουρανό στο προοδευτικό δεν είναι κακό, Άλκηστη. Σημαίνει ότι εισπράττετε το ίδιο πράγμα από τη σχέση και τη βρίσκετε εξίσου ενδιαφέρουσα. Το κακό είναι ότι μετά από 1-2 χρόνια που η Αφροδίτη θα βγει από την ανοχή του Ουρανού, θα αρχίσετε να πλήττετε κι εκεί είναι που θα κληθείτε να το διαχειριστείτε.

Βασιλης Παπαδολιας
24-02-2012, 10:01 PM
Χμ.. λίγο περίεργα τα πράγματα εδώ.. λίγο διαφορετική η υφή της δικής του Αφροδίτης. Ζητάει πιο πολύ πάθος και παραμύθιασμα, ενώ εσύ πατάς στη Γη. Στην αρχή δεν είναι κακό αυτό, στην πορεία ίσως βγάλει προβλήματα, αν αυτός δημιουργεί εντάσεις γιατί τις χρειάζεται κι εσύ όχι. Η αντίθεση Αφροδίτης / Ήλιου και Αφροδίτης / Αφροδίτης δημιουργεί επίσης μία κάποια αίσθηση μη οικειότητας, σα να νιώθετε ότι δεν είναι ο άλλος αυτό που θέλω πραγματικά αυτή τη στιγμή. Θα έλεγα να προχωρήσετε προσεκτικά. Υποθέτω βέβαια, για να κάνετε παρέα ότι θα έχετε άλλα πράγματα που θα ελκύουν τον έναν στον άλλο, αλλά από τις Αφροδίτες είναι πιθανό να εισπράξετε κάποιες τέτοιου είδους "δυσκολίες"...

eternal-voyager
24-02-2012, 10:08 PM
Το γεγονός ότι αυτός είναι Ταύρος μήπως βοηθά καθόλου; Επίσης η προοδευμένη Αφροδίτη του κάνει εξάγωνο με τον Κρόνο του στο Σκορπιό και τρίγωνο με τον Άρη του στον Αιγόκερω (ο οποίος είναι σε σύνοδο με το Β. Δεσμό του και την Αφροδίτη μου).

Stori
25-02-2012, 07:49 PM
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ για την προοδευμένη Αφροδίτη, η δική μου είναι στις 3 Σκορπιού και κάνει σύνοδο με τον προοδ. Άρη στη 1 Σκορπιού και τον προοδ. Ήλιο στις 5 Σκορπιού. Ως προς γενέθλιους πλανήτες, μέσα στα επόμενα 2 χρόνια θα κάνει τρίγωνο με την Ήρα στις 6 Ιχθύων και το Δία στους 9 Ιχθύων. Αυτά συμβαίνουν από τον 5ο προς τον 7ο οίκο. Επίσης η προοδ. Αφροδίτη βρίσκεται πάνω στο γενέθλιο μεσοδιάστημα Ήλιου/Σελήνης και στα επόμενα 2 χρόνια πάνω στο γενέθλιο Βερτέξ. Αυτά όλα είναι καλές ενδείξεις για τις σχέσεις μου;

Βασιλης Παπαδολιας
25-02-2012, 11:05 PM
Το γεγονός ότι αυτός είναι Ταύρος μήπως βοηθά καθόλου; Επίσης η προοδευμένη Αφροδίτη του κάνει εξάγωνο με τον Κρόνο του στο Σκορπιό και τρίγωνο με τον Άρη του στον Αιγόκερω (ο οποίος είναι σε σύνοδο με το Β. Δεσμό του και την Αφροδίτη μου).

Ναι, οι κρόνιες όψεις της Αφροδίτης του (και ο Άρης στον Αιγόκερω κρόνιος είναι) βοηθούν αυτή την περίοδο και για 1-2 χρόνια να είναι πιο κοντά στο δικό σου πνεύμα, eternal...

Βασιλης Παπαδολιας
25-02-2012, 11:10 PM
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ για την προοδευμένη Αφροδίτη, η δική μου είναι στις 3 Σκορπιού και κάνει σύνοδο με τον προοδ. Άρη στη 1 Σκορπιού και τον προοδ. Ήλιο στις 5 Σκορπιού. Ως προς γενέθλιους πλανήτες, μέσα στα επόμενα 2 χρόνια θα κάνει τρίγωνο με την Ήρα στις 6 Ιχθύων και το Δία στους 9 Ιχθύων. Αυτά συμβαίνουν από τον 5ο προς τον 7ο οίκο. Επίσης η προοδ. Αφροδίτη βρίσκεται πάνω στο γενέθλιο μεσοδιάστημα Ήλιου/Σελήνης και στα επόμενα 2 χρόνια πάνω στο γενέθλιο Βερτέξ. Αυτά όλα είναι καλές ενδείξεις για τις σχέσεις μου;

Χμ, καλό διάστημα θα ήταν όταν κάποια χρόνια πίσω η Αφροδίτη είχε πιάσει τον Άρη σου, stori. Τώρα αποκλίνει σιγά σιγά κάθε χρόνο. Δες πόσο γρήγορα κινείται κι αν θα φτάσει τον Ήλιο σου κάποια στιγμή και μετά από πόσα χρόνια. Μέχρι τότε όσο θα διαρκεί η σύγκλιση λογικά τα αισθηματικά σου θα είναι ανθηρά. Και η εικόνα που κάνει με το μεσοδιάστημα Ήλιου/Σελήνης σου καλή είναι γιατί κρατάει ψηλά τα αισθηματικά παρά την "κοιλίτσα" που κάνει η Αφροδίτη φεύγοντας εκτός ανοχής από τον Άρη και μέχρι να φτάσει (αν φτάνει) τον Ήλιο.

Stori
25-02-2012, 11:22 PM
Σας ευχαριστώ για την απάντηση.
Όταν Αφροδίτη Άρης και Ουρανός συναντήθηκαν από πρόοδο στις 29 Ζυγού ερωτεύτηκα κεραυνοβόλα... λάθος πρόσωπο!
Η Αφροδίτη πιάνει τον Ήλιο το 2015! Και τότε κάνουν και τρίγωνο ακριβείας με το Δία (ο Δίας είναι κυβερνήτης του 7ου μου). Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι δηλαδή.
Οι όψεις αυτές όμως ως "συγκλίνουσες" δεν δουλεύουν ήδη;

Χρυσάνθη Σπίγγου
26-02-2012, 05:40 AM
Stori καλό ξημέρωμα,

Οι συγκλίνουσες μπορεί και κάποιες φορές επιδρούν όντως ενωρίτερα από το αναμενόμενο, ειδικότερα εάν το ένα πλανητικό ή το άλλο πλανητικό σώμα που συμμετέχει, σχηματίζει όψεις με άλλον ή άλλους πλανήτες, ή εάν δέχονται συγχρόνως περισσότερες από μία επιρροές από διελεύσεις.

Το αν όμως όπως στην δική σου περίπτωση θα σε απογειώσει ερωτικά, ή το εάν θα πρόκειται π.χ. λόγω Αφροδίτης για μία σημαίνουσα κοινωνική υπόθεση, (αν υποθέσω ότι συμμετέχουν 3ος/11ος ), ή ίσως μία συνεργασία, ή κάποιο άλλο οικονομικό θέμα, αυτό θα εξαρτηθεί επίσης από τυχόν άλλες όψεις που θα σχηματίζει τότε και αυτή.

Το πότε γενικά θα παίξει τι και πως, είναι πάντα εξαρτώμενο και από τις διελεύσεις, τυχόν εκλείψεις, αλλά και το ευρύτερο γενικό πλαίσιο του χάρτη.

Οταν λες ότι η Αφροδίτη πιάνει τον Ηλιο το 2015, άρα ζήσε έως τότε Μάη μου να φας τριφύλλι δηλαδή, μπορεί τελικά να μην παίζει χρονικά τότε, αλλά ενωρίτερα ή και αντιθέτως αργότερα.

Χώρια που και σε ποια ζώδια και οίκους θα συμβαίνουν τα πλανητικά τεκταινόμενα. Μην ξεχνάς πως και αυτό παίζει σημαντικό ρόλο στην υπόθεση. Αλλο μπρίο σπίρτο, φωτιά και ερωτική λάβρα π.χ. με μία Αφροδίτη στον Κριό, και άλλο αν είναι στην Παρθένο ή στον Αιγόκερω.

Επίσης, λάβε υπόψη σου ότι ο 7ος πέρα όλων των άλλων γνωστών επιρροών του, λειτουργεί και ως δέκτης, όπερ και σημαίνει ότι ποιός μπομπός -πλανήτης του στέλνει σήματα για να τα λάβει ή όχι.

Οσο ποιό δυνατοί οι μπομποί -δηλαδή Αφροδίτη /Ηλιος τόσο και πιο πιθανό είναι ο Δίας να τα λάβει μία ώρα νωρίτερα.

Γενικά ο Δίας εκεί που είναι, είναι σαν το παλιό καλό τηλέγραφο. Χώρια που μπορεί να πιάσει και
εξωτερικό. Αυτό που το πας πάλι. Μήπως καλού -κακού πρέπει να αρχίσεις να μαθαίνεις καμιά πρόσθετη ξένη γλώσσα;

Οχι τίποτα άλλο, όταν θα σου πει σε αγαπώ μωρό μου και θέλω να σε παντρευτώ να το καταλάβεις κιόλας!

Φιλικά, με καλούς χαρταετούς

Stori
26-02-2012, 09:01 AM
Οχι τίποτα άλλο, όταν θα σου πει σε αγαπώ μωρό μου και θέλω να σε παντρευτώ να το καταλάβεις κιόλας!

:D :p

Το εξωτερικό σίγουρα παίζει στα επόμενα χρόνια στη ζωή μου :)

Σας ευχαριστώ κα Σπίγγου για την απάντηση. Η Αφροδίτη και ο Ήλιος βρίσκονται από πρόοδο στο Σκορπιό (γενέθλια καί οι δύο είναι στην Παρθένο), στον 5ο μου, και ο προοδ. Δίας και Ήρα στον Ιχθύ στον 9ο (έγραψα εκ παραδρομής "7ο" ενώ εννοούσα πως ο Δίας ειναι κυβερνήτης του 7ου). Από τότε που οι προοδευμένοι πλανήτες μου μπήκαν στο Σκορπιό (έπεται ο Ερμής σε 1 χρόνο) νιώθω πολύ πιο "Σκορπίσια" οπότε η φύση των πλανητών... μάλλον βοηθάει την ερωτική απογείωση (ή υπογείωση, μια που μιλάμε για Σκορπιό).

Επειδή έχω και γενέθλια σύνοδο Άρη-Πλούτωνα στον 5ο (στο Ζυγό όμως) το πέρασμα τόσων πλανητών στο Σκορπιό με βοηθάει να την εκφράσω πιο δημιουργικά και με τρόπο που της ταιριάζει.

Παρεμπιπτόντως, οι Solar Arc Άρης και Πλούτωνας (τώρα σε σύνοδο στις 13 Σκοριού) πλησιάζουν να εξαγωνίσουν την Αφροδίτη μου στις 15 Παρθένου. Αυτό μετράει ως όψη;

Η σχέση της Ήρας με όλα αυτά κρίνεται ως σημαντική; Ή είναι δείκτης γάμου μόνο για τους άντρες;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Χρυσάνθη Σπίγγου
26-02-2012, 09:42 AM
Λοιπόν stori χάρηκα που χάρηκες.

Κάπου κάτι δεν μου λες καλά ή εγώ δεν καταλαβαίνω σωστά. Συγκυβερνήτης ο Δίας 7ου ή και 6ου ή αντίθετα και 8ου;

Για εμένα σημαντική ερώτηση αυτή που χρήζει άμεσης απάντησης ως προς το τι τελικά θα παίξει οσονούπω ή εν ευθαίτω χρόνο για του λόγου σου.

Δεν στέλνεις καμία ημερομηνιουλοχρονολογία μπας και μπω πιο καλά στο σύστημα σου; Σαν καλύτερο το κόβω αυτό. Εσύ τι λες ;

Τώρα όσο για Ηρες - Δήμητρες και τα τοιαύτα που διαβάζω εδώ και εκεί μην ρωτάς εμένα καθώς ουδόλως ασχολήθηκα και ουδόλως προβλέπω να ασχοληθώ με του λόγου τους. Για αυτές αποτάνσου σε άλλους συναδέλφους.

Προσωπικά ασχολούμαι κατά κύριο λόγο τόσο με την καρμική όσο όμως και με την συστημική αστρολογία, -συν κανά δυό ακόμα τεχνικές - που από την μία αποφέρουν έκτακτα συμπεράσματα αλλά και από την άλλη, χρήζουν σύνθετης τεχνικής -προσέγγισης, ώστε εάν πρόσθετα και τα υπόλοιπα ζήτω που καήκαμε.

Sorry ε; Οσο για το αν η Ηρα είναι ίσως δείκτης γάμου για τους άντρες, τώρα την κάτσαμε την βάρκα για τα καλά. Γιατί ξέρεις εσύ κανέναν άλλον πραγματικό δείκτη γάμου για άντρες; Οχι πες μου μπας και βρω και εγώ γαμπρό. Χα,χα,χα,.............πλάκα κάνω φυσικά.


Τέλος περί ερωτικοαπογείωσης ή υποδόρειας -έτσι το λέω εγώ - συντέλειας τι να σου πω.

Οτιδήποτε περί έρωτος η προσωπική μου άποψη ήταν, είναι θα παραμείνει όσο ζω και υπάρχω, τον ζούμε, τον ρουφάμε, τον συνθλίβουμε μέχρι να μας συνθλίψει, και ύστερα κάνουμε απογραφή τα συντρίμμια μας!

Αρκεί να το ζεις. Οπως λέει και ο Σαίξπηρ. To be or not to be. To be, to be .............λέω εγώ.

Χίλιες φορές έστω και μία κακή εμπειρία παρά καθόλου εμπειρία. Οσον αφορά τον έρωτα εννοώ.

Φιλ - Χρ

Stori
26-02-2012, 10:29 AM
Χαχαχ συγνώμη, σας μπέρδεψα γιατί μπερδεύτηκα και η ίδια, τί να κάνω με ένα μυαλό χειμώνα-καλοκαίρι; :cry:

Την ημερομηνία μου θα προτιμούσα να μην τη δημοσιοποιήσω, αυτό που ισχύει είναι: έχω ωρ. Δίδυμο και Τοξότη στην ακμή του 7ου, επομένως ο Δίας είναι κυβερνήτης του 7ου. Το γενέθλιο Δία μου τον έχω στον 10ο οίκο (λόγω οικοθεσίας) στους Ιχθείς. Εκεί έχω και την Ήρα, σε σύνοδο με το Δία.

Τώρα, οι πρόοδοι: Ήλιος Αφροδίτη και Άρης βρίσκονται στο τέλος του 5ου οίκου, που περιέχει την αρχή του Σκορπιού. Από εκεί έχουν αρχίσει να τριγωνίζουν Δία και Ήρα.

Μεσοδιάστημα Ήλιου/Σελήνης και Βερτέξ έχω στο τέλος του 5ου, στο Σκορπιό, και οι παραπάνω πρόοδοι είτε βρίσκονται ήδη πάνω στο μεσοδιάστημα και στο Βερτέξ, είτε θα τα πιάσουν μέσα στα επόμενα 2-3 χρόνια.

Stori
26-02-2012, 10:49 AM
Οφείλω μάλλον να προσθέσω πως στον προοδευμένο χάρτη έχω και άλλο ένα πολύ σημαντικό συμβάν που δεν ξέρω αν θα μπορούσε να έχει και θετικές προεκτάσεις (γενικά το φοβάμαι...): ο ωροσκόπος μου προοδεύοντας θα πιάσει του χρόνου το γενέθλιο Κρόνο μου. Στο γενέθιο χάρτη έχω τον Κρόνο στον 2ο οίκο, στον Καρκίνο. Και ευτυχώς σε τρίγωνο με τον Δία.

Βασιλης Παπαδολιας
26-02-2012, 02:54 PM
Stori, στις προόδους γενικά η ανοχή που δίνουμε είναι μία μοίρα πριν μία μετά.. Αυτό συνοψίζεται σε τρία χρόνια περίπου για τους πλανήτες που κινούνται σαν τον Ήλιο. Βέβαια Ερμής και Αφροδίτη συχνά έχουν άλλη ταχύτητα, οπότε μπορεί να πέσουμε έξω κάποιους μήνες, γι' αυτό πρέπει να κοιτάς την ταχύτητα στα προγράμματα ή τις εφημερίδες... Η σύγκλιση μπορεί να δουλέψει, αλλά εγώ προσωπικά δε δίνω σημασία, αν δε δω ανοχή μιας μοίρας...

Χαιρετισμούς...

Βασιλης Παπαδολιας
26-02-2012, 03:00 PM
Κι ένα υστερόγραφο...

Συμβουλή προς όλους όσους έχετε μπει ως σπουδαστές στο τριπάκι της ερμηνείας... Μην πιάνετε ταυτόχρονα πολλά ερμηνευτικά συστήματα και πολλά σύμβολα μαζί... Προσπαθήστε να ερμηνεύσετε μεμονωμένα μία θέση / όψη. Εμείς οι αστρολόγοι καλά λέμε ότι ένα θέμα πρέπει να το κοιτάς από όλα τα συστήματα να δεις τι βγάζει, αλλά στην πράξη για σας που μαθαίνετε αυτό είναι απλώς μία κόλαση ερμηνείας. Πολλές φορές υπάρχουν όψεις και θέσεις που είναι άσχετες μεταξύ τους και δεν θα μπορέσετε να τις καταλάβετε αν δεν τις βιώσετε. Λέω συχνά το προσωπικό μου παράδειγμα όταν μέσα σε διάστημα 3 μηνών έβλεπα να έχω και αντίθεση προοδευτικής Σελήνης με γενέθλιο Ήλιο και σύνοδο προοδευτικού Ήλιου με Σελήνη. Έχοντας σχέση τότε δεν μπορούσα να καταλάβω τι θα γίνει. Θα χωρίσω τελικά ή θα παντρευτώ; Τελικά χώρισα και βρήκα άλλη σχέση. Η ζωή φέρνει έτσι τα πράγματα που συχνά κάποια πράγματα δε συνδυάζονται. Απλά συμβαίνει πρώτα το ένα και λίγο μετά το άλλο. Επομένως προσπαθήστε (κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον, κάθε συνάδελφος έχει και τη δική του προσέγγιση) να καταλάβετε σε βάθος πρώτα Ένα πράγμα. Όταν το κατακτήσετε αυτό, μετά πάτε στο δεύτερο...

Και πάλι χαιρετισμούς...

Stori
26-02-2012, 03:44 PM
Ευχαριστώ για την απάντησή σας και πάλι. Έχετε δίκιο! Απλά είναι τόσο πολλές οι απορίες... που θέλουμε να τα μάθουμε όλα :o

PAPINO
26-02-2012, 09:03 PM
Καλησπερα η προοδευμενη αφροδιτη του συντροφου μου εχει περασει στον 12 οικο στον κριο εχω διαβασει σε διαφορα αρθρα εδω οτι μια αφροδιτη στον 12 ειναι πιο επιρεπεις σε απιστιες ...σε αυτην την περιπτωση τι γινετε? προς το παρον δεν κανει καμια οψη ουτε με γενεθλιο αλλα και ουτε με προδεθμενο πλανητη. Επισης οταν φταχνουμε εναν προοδευμενο χαρτη εδω μας βγαζει δυο χαρτες εμεις ποιον κοιταμε τον 1ο η τον 2ο?

Βασιλης Παπαδολιας
26-02-2012, 10:37 PM
Καλά, ας μην θεωρήσουμε κιόλας ότι σε απατάει το παλικάρι... Ίσως απλά να μη θέλει να σας βλέπουν πολύ και να προτιμά να πηγαίνετε ιγκόκνιτο... Το δεύτερο ερώτημα δεν το καταλαβαίνω, papino, έχεις κάποιο παράδειγμα να μας ανεβάσεις;

Χρυσάνθη Σπίγγου
26-02-2012, 11:50 PM
Αχ, αχ, σεβαστό που δεν θες να δημοσιοποιήσεις τα στοιχεία σου.

Οσο για ένα μυαλό -χειμώνα καλοκαίρι έλα να κάνουμε ανταλλαγή.

Εγώ με ένα ίδιο μυαλό 24 ώρες το 24ωρο, με τόσο κόσμο που μιλάω, τόσες απόψεις, γραπτά, πελάτες δουλειά και όλα τα συναφή, σιγά και αν κατάλαβα το πως πάνω κάτω είναι πραγματικά ο χάρτης σου.

Καλό ξημέρωμα

Stori
27-02-2012, 09:27 AM
Κα Σπίγγου, με κάθε σεβασμό, δεν κατάλαβα την ειρωνική διάθεση που μου απευθύνετε.

Έκανα μια ερώτηση εστιασμένη στην προοδευμένη Αφροδίτη, και έδωσα κάποια περαιτέρω διευκρινιστικά στοιχεία. Δεν ζήτησα πλήρη ανάλυση χάρτη. Άλλωστε διευκρινίζεται στις οδηγίες της στήλης ("Εραστές της Αστρολογίας") πως αυτό δεν ενθαρρύνεται.

Επιπλέον σας ζήτησα συγνώμη για το μπέρδεμα. Τι να κάνουμε, τυχαίνει να μην είμαι αστρολόγος και μπερδεύτηκα. Είμαι διδάκτορας Βιοφυσικής πάντως, οπότε κάποιο μυαλουδάκι θα'χω κι εγώ.

Τα "αχ, αχ", και πάλι με κάθε σεβασμό, να τα απευθύνετε αλλού.

Χρυσάνθη Σπίγγου
27-02-2012, 12:07 PM
Καλημέρα αγαπητό μας μέλος stori, και καλή Σαρακοστή,

Λυπάμαι ειλικρινά το ότι το αχ, αχ, μου σας προσέβαλε. Όμως, ουδόλως υπήρξε από πλευράς μου τέτοια πρόθεση. Πολύ δε περισσότερο σκέφτηκα, υπονόησα ή στο ελάχιστο θεώρησα ότι είτε με λαμπρές σπουδές ή χωρίς αυτές οιοσδήποτε - πόσο μάλλον εσείς ενόψει της συγκεκριμένης συζήτησης - δεν διαθέτει μυαλό.

Για να ακριβολογήσω, αλλά πρωτίστως σε μία προσπάθεια να αποκαταστήσω το θίξιμο σας, επί αυτού του αχ, αχ, να σας πω μόνο, πως καλή τη προαίρεση, γράφοντας δε αυθόρμητα, και δη προσθέτοντας το ΄"σεβαστό", δεν εννοούσα τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο, όπως :

τι αγγίξατε τώρα, τι μου είπατε, πόσο σας καταλαβαίνω, και δη ασπάζομαι αυτή την επιθυμία σας. Κατανοώ απόλυτα ότι θέλετε να διαφυλάξετε την ιδιωτική σας σφαίρα, και αντιλαμβάνομαι πάρα πολύ καλά το γιατί.

Επίσης το εν λόγω δικό μου αχ,αχ, οφειλόταν πραγματικά και στην δική μου αυτονόητη νοητική κούραση αποτέλεσμα της οποίας ήταν και είναι πολλές φορές η αδυναμία συγκέντρωσης τόσων πολλών διαφορετικών ιδίως αποσπασματικών πλανητικών στοιχείων ώστε να μπορώ να έχω μία πιο καθαρή εικόνα. Οπερ και αυτοσαρκάζομαι –εννοείται και εξυπακούεται – για ένα μυαλό που εργαζόμενο στο ρελαντί έρχεται η στιγμή που κοινώς τα παίζει.

Ίσως δε να έχετε προσέξει ότι γενικώς σε οιοδήποτε ανάλογα δημοσιεύματα, και με γνώμονα πάντα ότι οι απόψεις μου ως αστρολόγου είναι ευπρόσδεκτες και επιθυμητές και προπάντων εθελοντικές, προτρέπω οιονδήποτε χάριν ευκολίας και μεγαλύτερη διευκόλυνσης και εξάλειψης παρερμηνειών μόνο, να μας δώσει τα πλήρη στοιχεία του. Αν θέλει βέβαια.

Είναι πολλοί οι οποίοι λαμβάνοντας υπόψη τους πρωτίστως την καλοπροαίρετη εθελοντική διάθεση μας που το κάνουν. Είναι δε πολλοί περισσότεροι εκείνοι που επικοινωνούν δίνοντας μου τα στοιχεία τους υπό μορφή ιδιωτικού και αόρατου από όλα τα υπόλοιπα μέλη μηνύματος. Και δες, λαμβάνουν και απάντηση που άλλως από καθαρά ευνόητους λόγους ίσως δεν θα είχαν αυτή την δυνατότητα.

Τέλος, να σας ζητήσω εγώ από πλευράς μου συγγνώμη που αν και εγώ η ίδια έχω σπουδάσει δεν διαθέτω όμως πλέον το μυαλό ούτε όμως και οι χρόνοι μου μου το επιτρέπουν να ξεμπερδεύω τόσες αποσπασματικές και ανάκατες πλανητικές αναφορές.

Λέγοντας το δε αυτό, εννοώ ότι πράγματι με ένα ξεκούραστο και καθάριο μυαλό αλλά διαθέτοντας και αρκετό χρόνο από το χρόνο του οιοσδήποτε αστρολόγος θεωρητικά μπορεί να μπει στο νόημα των λεχθέντων του ερωτήσαντος. Και όχι μόνο.

Αυτό γιατί συχνά επί της αναφοράς ορισμένων έστω αποσπασματικά πλανητικών συνθέσεων και όταν και εφόσον κανείς διαθέσει χρόνο, δεν αποκλείεται να φτάσει και πάρα πολύ κοντά σε πολλά πρόσθετα στοιχεία ενός γενέθλιου χάρτη, καμία φορά δε και πολύ κοντά στην ημερομηνία αυτού του χάρτη.

Κλείνοντας να προσθέσω μόνο, πως όποιοι θέλουν σώνει και καλά να «προσβληθούν», ανακαλύπτουν πάντα μια πρόκληση σε οτιδήποτε.

Επομένως το σημερινό μου αχ, αχ, το απευθύνω για ευνόητους λόγους αποκλειστικά σε εμένα και μόνο σε εμένα.

Να είστε καλά.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου