PDA

View Full Version : απορία σε ωριαία



POLO1
16-02-2012, 02:40 PM
εχω δυο απορίες σε ωριάιους χάρτες
στην ερώτηση "θα απολυθώ?"κοιτάζουμε τον 6ο ή τον 10ο οίκο
και στην ερώτηση "θα κανω κατι σπουδαίο?" κοιτάζουμε τον 10ο ή τον 11ο οικο?

Κοραλλία Μόζορα
16-02-2012, 05:01 PM
Στην ερώτηση "Θα απολυθώ;" κοιτάμε τον 10ο οίκο που στην ωριαία έχει να κάνει με την δουλειά μας. Ο 6ος οίκος στην ωριαία περιλαμβάνει ανθρώπους που εργάζονται για μας, θέματα υγεία, μικρά ζώα κ.ά.

Η ερώτηση "Θα κάνω κάτι σπουδαίο;" είναι πολύ γενική για να πάρεις απάντηση. Αν εννοείς κάτι σπουδαίο επαγγελματικά και κοινωνικά που θα σου φέρει αναγνώριση θα κοιτάξεις τον 10ο οίκο. Αν εννοείς κάτι σπουδαίο οικονομικά θα κοιτάξεις τον 2ο οίκο κ.λπ.

Χρυσάνθη
16-02-2012, 06:07 PM
AAA ! Ωραία! Βρήκα κ γω ευκαιρία να ρωτήσω κάτι που με είχε απασχολήσει σε ωριαία... Για να κάνουμε μία ερώτηση της οποίας το γενικότερο θέμα σαν σενάριο πλέκεται με τον προϊστάμενο και με τους συναδέλφους μας παράλληλα, ποιός θα είναι ο προϊστάμενος (10ος) και ποιοι οι συνάδελφοι (6ος)?? (πχ έστω ότι με τον με τα πάμε καλά και με το δε όχι..η ερώτηση φυσικά θα είναι πιο σαφής και συγκεκριμένη αλλά πάντα το είχα απορία)

Επίσης έστω ότι είμαστε ήδη σε μία δουλειά, και θέλουμε να θέσουμε ωριαία για να πάμε αλλού,.... ποια θα είναι η καινούρια δουλειά και ποια η παλιά? Ή πχ αλλαγές στην εργασία θα υποδηλωθούν με όψεις για παράδειγμα του Ουρανού και στασιμότητα με όψεις του Κρόνου?

Γενικά όταν πρόκειται για ερωτήσεις δράσης (να κάνω αυτό?? να ενεργήσω έτσι ή αλλιώς) μπορούμε να κοιτάμε το μεσουράνημα αντί για τον 4ο (με την αντιστοιχία 4ος κατάληξη και 10ος δράση) ?

Χρυσάνθη Σπίγγου
16-02-2012, 11:39 PM
Χρυσάνθη γεια,

Πέρα από τους γνωστούς κανόνες (6ος/10ος ) ή ότι άλλο, να λαμβάνεις υπόψη σου μία βασική αρχή η οποία μεταξύ των άλλων αναφέρεται στον 7ο ως οι γνωστοί και ανοιχτοί εχθροί.

( π.χ. εμένα που με ξέρεις ότι είμαι εχθρός σου τράβα κοίταμε στον 7ο και αν δεν ξέρεις ότι είμαι εχθρός σου ψάξε με στον 12ο ...........χα, χα,χα, να γελάσουμε και λίγο και αύριο πρωί -πρωί είμαι για εξετάσεις μπρ,μπρ, μπρ, ).

Γενικά σε ερωτήσεις σύνθετου χαρακτήρα όμως, χρειάζεται λίγη φαντασία, ευελιξία και οπωσδήποτε -απαράβατος όρος αυτό - να δουλεύεις με τις πολικότητες και με τους παράγωγους οίκους αμφοτέρων των πλευρών.

Είναι λίγο δύσκολο δίχως παραστάσεις -π.χ το ωροσκόπιο αν χείρας - να γίνει κατανοητό και εγώ να στο εξηγήσω επαρκώς.

Η έννοια της μετακίνησης -για εμένα τουλάχιστον όπου όμως δεν συμφωνούν όλοι σε αυτό μιας και εγώ δουλεύω με την συστημική - που ξεκινώ εν αρχής με τον Ερμή.

Λέει τίποτε ο προκομμένος. Αν είναι ανάδρομος π.χ., το θέμα σου θα είναι άκυρο προς το παρόν, γιατί εν τω μεταξή θα αλλάξεις γνώμη.

Υστερα ο 1ος εκτός του ότι αφορά εσένα, είναι ο οίκος των νέων εγχειρημάτων και των νέων ξεκινημάτων. Τι λέει και αυτός. Κλωτσάει εκεί μέσα κανένας Πλούτωνας, ή Κρόνος, τζίφος προς παρόν. Αν κατοικοεδρεύει όμως ο Ουρανός είσαι έτσι και αλλιώς ξεσηκωμένη και αιερωθούμενη και σιγά μην προλάβουμε να σου απαντήσουμε καν. Οτι παλιό Κρόνος, ότι κανούριο Αρης, ότι καινούριο και πρωτοποριακό Ουρανός ή συνδυασμός και των δύο. .

Πάντως υπάρχει μία τεχνική - ως προς επίσης την εύλογη ερώτηση σου περί 4ου/10ου - που ακόμα και εκεί να μην έχεις φτάσει μπορείς πάραυτα να φτάσεις στην απάντηση.

Αμ τι να σε κάνω που δεν έστειλες κανένα μπιλιέτο να δω και εγώ που σε έπιασε η παραδρομή και τι στο καλό ακριβώς ψάχνεις με τόσες ερωτήσεις από ένα χάρτη;

Anyway dear, να ξέρεις πως εγώ χωρίς συναστρία του ωριαίου με το γενέθλιο, και προοδευμένο δύσκολα το ευχαριστιέμαι. Εκτός και αν ο εν λόγω χάρτης στα λέι όλα φάτσα κάρτα.

Επίσης προσπαθώ να μην κάνω εγώ η ίδια για εμένα ερωτήσεις ωριαίου τύπου. Η εάν καίγομαι, αποτείνομαι σε μία πάρα πολύ αγαπημένη συνάδελφο. Αλλιώς χρησιμοποιώ τα Σύμβολα των Σαββαίων τα οποία λές και σε διαβάζουν. Εχω γράψει βιβλίο -ελπίζω επιτέλους να δημοσιευτεί - και καθόμαστε με τις ώρες και εγώ και οι φίλοι μου και ρωτάμε έως και μέχρι πότε θα κάνει σεξ η Μέρκελ μπας και συνέλθει από ξέρεις τι....................στ, μην μας ακούσουν................

Αλλά για πες μου. Ρωτάς για θέματα εργασίας ετούτο το καιρό με ανάδρομο Αρη και δη στην Παρθένο; Γιατί τότε, άκυρα όλα τα προλέχθέντα. Εκεί χρειάζεται άλλου παπά ευαγγέλιο.

Στείλε στοιχεία λοιπον.

Φιλ - Χρ

ddd
17-02-2012, 12:06 AM
Καλησπέρα σε όλους,
να κάνω και γω μία ερώτηση: Σε ερώτημα ωριαίας για τεκνοποίηση έχουμε τα εξής: ωροσκόπος ζυγός, ακμή 5ο στους Ιχθείς, ακμή 8ο στον Ταύρο και Δία στον Ταύρο στον 7ο, Σελήνη στον Τοξότη στον 3ο μαζί με κληρο της Τύχης. Όμως στον πρώτο έχουμε ανάδρομο τον Κρόνο στον Ζυγό. Συνεχίζουμε την ερμηνεία ή είναι καλύτερα να αφήσουμε τον χάρτη;

Χρυσάνθη Σπίγγου
17-02-2012, 12:38 PM
ddd καλημερούδια σου, ή για το ακριβέστερο καλησπέρα σου.

Μας είπε τόσα στοιχεία αλλά χάθηκε να μας πεις ακόμα που ( Παρθένο ή Ζυγό ) και σε ποια μοίρα είναι ο ωροσκόπος;

Τέλος πάντων σε γενικές γραμμές -όπως και αλλού αναφέρθηκε -οπουδήποτε ξεφυτρώνει κάποιος ανάδρομος, είτε θα αφορά κάποια καθυστέρηση, αναβολή, ίσως πάλι κάποια επιβράδυνση.

Ανάλογα τον πλανήτη φυσικά. Ειδικά τα παραπάνω ισχύουν με τον Κρόνο στον πρώτο και δη ανάδρομο ειδικά εάν ρωτάς εσύ, μιας και έτσι δείχνει έτσι ή αλλιώς την δική σου δυσκολία από που να πιάσει και που να ξεκινήσεις.

Μιας και όμως το κουβεντιάζουμε και για εσένα και για άλλους ενδιαφερόμενους να πούμε πως ενώ ένα ωριαίο μπορεί να μην "απαντά" στο ερώτημα σου, ωστόσο μας κατευθύνει και μάλιστα πάρα πολύ καλά και στο τι ίσως δεν χειριστήκαμε καλά -ακόμα και από τον τρόπο που ρωτήσαμε - ή και το μπορεί να φταίει που σκοντάφτουμε και δεν πάμε παρακάτω.

Το "ερώτημα για τεκνοποίηση", εμένα δεν μου λέει μεταξύ των άλλων τίποτε απολύτως.

Ποιά ήταν η ακριβής διατύπωση της ερώτησης σου; Παίζει και αυτό μεγάλο ρόλο.

Γενικά όμως το συμπέρασμα σου το να αφήσεις τον χάρτη είναι απολύτως σωστό.

Προσωπικά δεν θα είχα αντίρρηση να μας έλεγες και πότε ακριβώς έθεσες την ερώτηση. Αυτό γιατί από όσο μόνον μπορώ να μαντέψω, αν είναι πρόσφατη, ίσως ο Ηλιος να παίζει στον Υδροχόο στον 5ο ; Εσυ θα μας πεις αν θες και σε ότι άλλο ισως μπορώ να φανώ χρήσιμη, θα το κάνω μετά χαράς μου.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

ddd
17-02-2012, 12:55 PM
Καλησπέρα κ. Χρυσάνθη,
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Να σας πω ότι έχετε δίκιο και ο Ήλιος (με τον κανόνα των 5 μοιρών) πέφτει στον Υδροχόο και στον 5ο, όπως επίσης και η Αφροδίτη στον 6ο. Ο ωροσκόπος είναι στις 25 μοίρες του Ζυγού. Η ερώτηση που έκανα έγινε χθες στις 16/02/2012 και ώρα 22:54:14 και η διατύπωση είναι η εξής: Θα αποκτήσω παιδί το 2012;

Χρυσάνθη Σπίγγου
17-02-2012, 02:27 PM
ddd,

Είμαι κοματάκι κομμάτια και χρειάζομαι ξεκούραση. Θα τα πούμε το βραδάκι.

Φιλ - Χρ -Σπ

POLO1
17-02-2012, 02:49 PM
ευχαριστώ!μου λύθηκαν οι απορίες!:)

Χρυσάνθη Σπίγγου
17-02-2012, 10:09 PM
ddd, ποιός είναι ο τόπος που ετέθη η ερώτηση; Μην γνωρίζοντας που έγινε εγώ επέλεξα Αθήνα οπότε βγαίνει και διαφορετική μοίρα του ωροσκόπου από αυτόν που αναφέρεις. Που έγινε λοιπόν η ερώτηση;

ΦΙΛ - ΧΡ -ΣΟ

ddd
17-02-2012, 10:24 PM
Σωστά!! Ξέχασα να το αναφέρω. Θεσσαλονίκη!!!
Σας ευχαριστώ πολύ!!

Χρυσάνθη Σπίγγου
18-02-2012, 07:25 AM
ddd, καλημέρα,

Με πλανήτες απο την 27ο -30ο που θεωρούνται ως πλανήτες εκτός πορείας τα πάντα έχουν ήδη δρομολογηθεί. Αντίστροφα ερωτήσεις με ωροσκόπο έως και την 3ο μοίρα, λέγεται ότι κάτι άλλο έπεται ακόμα να γίνει πριν τα πράγματα πάρουν τον δρόμο τους.

Φυσικά με τον Κρόνο στον 1ο ανάδρομο πολύ σωστά διάγνωσες ότι είναι προτιμότερο να αφήσεις αυτή την ερώτηση στην άκρη. Επίσης ο Αρης ανάδρομος στην Παρθένο ως συγκυβερνήτης του 5ου, δείχνει ότι δεν είναι ακόμα καιρός για την δρομολόγηση ενός νέου ξεκινήματος και δη με Αρη στην Παρθένο σε ότι αφορά την κυοφόρηση ενός παιδιού. Επιπρόσθετα ερωτήσεις το περιεχόμενο των οποίων αναφέρεται σε μία χρονική περίοδο πέρα των 3 μηνών είναι άκυρες. Γενικά οι ερωτήσεις πρέπει να αναφέρονται σε θέματα το χρονικό εύρος των οποίων δεν ξεπερνά τους τρεις μήνες. Π.χ. - θα χτίσω κάποτε ένα σπίτι ή θα σπουδάσω ενώ μέχρι τότε μεσολαβούν ακόμα κάποια χρονάκια.

Ελπίζω να διαφωτίστηκες.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

ddd
18-02-2012, 12:43 PM
Καλημέρα,
Σας ευχαριστώ πολύ κ. Σπίγγου για την άμεση απάντηση!! Με βοηθήσατε πολύ!!
Καλό Σ/Κ!

Χρυσάνθη Σπίγγου
18-02-2012, 01:26 PM
Να είσαι καλά ddd, και εσύ να έχεις ένα σπέσιαλ Σ/Κ

Υ.Γ. - Πολύ στα γρήγορα κάτι ακόμα. Πολλοί δεν δίνουν σημασία στην ακριβή - όσο γίνεται ακριβέστερη διατύπωση της ερώτησης - που κατά την γνώμη μου είναι λάθος.

Π.χ. έχει σημασία αν θα ρωτήσει κανείς - έχω προοπτική σπουδών - και άλλο αν θα σπουδάσω γενικά και αορίστως, και άλλο εάν έχει δώσει κανείς πανελλήνιες και σε δυο -τρεις μήνες περιμένει αποτελέσματα.

Επίσης η έννοια του "χρόνου" της "χρονοπεριόδου" και μίας "εποχής ανάμεσα μίας άλλης", μεταβάλει και συνήθως αλλοιώνει το νόημα της διατύπωσης, άρα και της απάντησης.

Αν π.χ, είναι μήνας Δεκέμβρης και ρωτήσεις -θα πάω διακοπές - έχει σημασία να προσδιορίσεις την χρονική περίοδο λέγοντας π.χ. -θα πάω χειμερινές διακοπές - και άλλο αν ρωτήσεις - ποια εποχή να πάω διακοπές ...............και πάει λέγοντας.

Εχω ήδη αναφερθεί και αλλού λέγοντας, πως η ωριαία θέλει σπιρτάδα, ευελιξία και φαντασία. Αυτό γιατί όπως ήδη όπως είπα, μαθησιακά έχει επίσης αρκετή σημασία και γίνεται και καλύτερη τριβή, όταν μπορείς να αντλήσεις πληροφορίες της αδυναμίας να οριοθετήσεις εν τέλει, μία ακριβή απάντηση στο ερώτημα.

Και μιας και με έπιασε και λογοδιάροια να πω επίσης, πως -για εμένα τουλάχιστον - υψίστης σημασίας είναι να έχει μάθει κανείς τις αντιστοιχίες των πλανητικών χρονοπεριόδων/χρονοδιάρκειας/χρονομεσοδιαστημάτων.

Ενας Αρης π.χ. συμβολίζει το άμεσο, το γρήγορο, το εδώ και τώρα, αλλά και τους νέους ενώ ο Ερμής την μεταβλητότητα του χρόνου =αλλάζω σκέψη διάθεση, ενω μία Σελήνη τις συναισθηματικές εναλλαγές =αλλιώς ένιωθα χθες, αλλιώς σήμερα, κ.ο.κ. ενώ ο Κρόνος άστα να πάνε. Σου βγάζει το λάδι και κάτσε και περίμενε πότε, άμα ...........................καλή δισκέδαση με τις καινούριες ιδέες!

ΦΙΛ -ΧΡ - ΣΠ

laparisienne
18-02-2012, 03:21 PM
Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να διατυπώσω κι εγώ μια απορία για την ωριαία-ελπίζω να μην κάνω λάθος στο ότι την διατυπώνω εδώ....δεν έχω μεγάλη εμπειρία από το πώς λειτουργεί το σάιτ...
Η απορία μου είναι η εξής:σε ερώτηση με χρονικό περιορισμό 1 μήνα,οι δύο βασικοί δείκτες δεν μου δίνουν όψη.Συμπεραίνω λοιπόν ότι δεν θα έχω θετική απάντηση στο ερώτημα μέσα στο χρόνο που έχω θέσει.
Βλέπω όμως ότι, στην πραγματικότητα, οι δύο δείκτες μου θα σχηματίσουν όψη κάποια στιγμή,συγκεκριμένα σε 20 μονάδες χρόνου.
Το λαμβάνω αυτό καθόλου υπόψη μου; Μπορώ δηλαδή να το ερμηνεύσω ως θετική απάντηση αλλά σε μεταγενέστερο χρόνο; Ή δεν το υπολογίζω καθόλου;

Κοραλλία Μόζορα
18-02-2012, 04:38 PM
Αν δεν υπάρχει όψη ανάμεσα στους δύο δείκτες κοιτάμε αν υπάρχει ισχυρή αμοιβαία υποδοχή μεταξύ τους, συλλογή φωτός ή μεταφορά φωτός. Επίσης, η Σελήνη, ως συγκυβερνήτης του ερωτώντος μπορεί να δώσει θετική απάντηση αν κάνει θετική όψη με τον δείκτη της ερώτησης.

Αν δεν υπάρχουν τα πιο πάνω τότε δεν υπάρχει θετική απάντηση στο χρονικό όριο της ερώτησης. Στους δείκτες (εκτός από την Σελήνη) παίρνουμε πάντα την πρώτη όψη που σχηματίζουν. Αν κανένας από τους δύο δείκτες δεν κάνει πρώτη όψη με άλλο πλανήτη και η πρώτη όψη τους είναι μεταξύ τους τότε μπορεί να δώσουν κάτι πέρα από το χρονικό όριο της ερώτησης.

laparisienne
18-02-2012, 05:04 PM
Ευχαριστώ πολύ κ.Μόζορα για την άμεση απάντηση.
"Δυστυχώς", στην συγκεκριμένη ωριαία, η Σελήνη είναι ο βασικός μου δείκτης (βγήκε ωροσκόπος καρκίνος), οπότε δεν την έχω για δεύτερο δείκτη.
Αμοιβαία υποδοχή δεν υπάρχει, ούτε συλλογή ή μεταφορά φωτός απ'όσο μπορώ να δω.
Επίσης, και η Σελήνη και ο Κρόνος (που είναι ο άλλος βασικός δείκτης), κάνουν πρώτα όψη με άλλους πλανήτες, κυβερνήτες άλλων οίκων, που φαίνονται "άσχετοι" με το ερώτημα, ή που τουλάχιστον εγώ δεν είμαι σίγουρη πώς να τους συνδέσω μ'αυτό.
Οπότε, μένω στο ότι μάλλον η απάντηση είναι αρνητική γενικώς...

Να ρωτήσω κάτι ακόμα;
Το τέλος της υπόθεσης το βλέπουμε πάντα απ'τον 4ο οίκο ή ισχύει αυτό που έχω διαβάσει, ότι, για αισθηματικά ζητήματα, θα δούμε τον 4ο από τον 7ο,δηλαδή τον 10ο;

Κοραλλία Μόζορα
18-02-2012, 05:59 PM
Το τέλος της υπόθεσης είναι ο 4ος οίκος. Ο 10ος οίκος είναι ο παράγωγος 4ος του 7ου, δηλαδή το τέλος μιας υπόθεσης που αφορά τον άλλον. Σ' ένα συναισθηματικό θέμα όμως δεν κοιτάμε και τα δύο, κοιτάμε μόνο τον 4ο. Δεν υπάρχει ένα τέλος υπόθεσης για σένα κι ένα διαφορετικό τέλος της υπόθεσης για τον άλλο.

laparisienne
18-02-2012, 06:17 PM
Μάλιστα.
Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.Καλό σας βράδυ.