PDA

View Full Version : Κυβερνήτης του 12ου οίκου σε σύνοδο με μεσουράνημα στο γενέθλιο



Ιφιγένεια
03-02-2012, 09:49 PM
Έχω πολλές φορές προβληματιστεί με τη θέση του κρόνου στο χάρτη μου. Τυχαίνει να είναι κυβερνήτης του 12ου οίκου μου (θα μπορούσε βέβαια κάποιος να τον δει και σαν κυβερνήτη του πρώτου οίκου μου μια και έχω ωροσκόπο υδροχόο), και είναι σε σύνοδο με το μεσουράνημα μου στο σκορπιό, στις τελευταίες μοίρες του 9ου βέβαια, αλλα με ανοχή 2 μοιρών, κάτι που από ότι διάβασα, ονομάζεται -με ακριβή μετάφραση-σκοτεινή μεριά του "10ου οίκου", και στην ουσία είναι σα να βρίσκεται στο 10ο. Προσωπικά λαμβάνω υπόψη τον κρόνο μου σα να βρίσκεται και στους δύο οίκους. Και αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι τι προσδίδει σε όλα αυτά, το γεγονός ότι ο κρόνος είναι κυβερνήτης του 12ου μου, και αν γενικά αυτό σημαίνει κακοτυχία στην καριέρα μου... (ούτως ή άλλως ο κρόνος είναι γνωστός για τις επιδράσεις του..)

katiakiss
03-02-2012, 10:22 PM
Έχω πολλές φορές προβληματιστεί με τη θέση του κρόνου στο χάρτη μου. Τυχαίνει να είναι κυβερνήτης του 12ου οίκου μου (θα μπορούσε βέβαια κάποιος να τον δει και σαν κυβερνήτη του πρώτου οίκου μου μια και έχω ωροσκόπο υδροχόο), και είναι σε σύνοδο με το μεσουράνημα μου στο σκορπιό, στις τελευταίες μοίρες του 9ου βέβαια, αλλα με ανοχή 2 μοιρών, κάτι που από ότι διάβασα, ονομάζεται -με ακριβή μετάφραση-σκοτεινή μεριά του "10ου οίκου", και στην ουσία είναι σα να βρίσκεται στο 10ο. Προσωπικά λαμβάνω υπόψη τον κρόνο μου σα να βρίσκεται και στους δύο οίκους. Και αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι τι προσδίδει σε όλα αυτά, το γεγονός ότι ο κρόνος είναι κυβερνήτης του 12ου μου, και αν γενικά αυτό σημαίνει κακοτυχία στην καριέρα μου... (ούτως ή άλλως ο κρόνος είναι γνωστός για τις επιδράσεις του..)Ιφιγένεια, δεν είναι μια απλή δουλειά να σου πει κάποιος τι ρόλο παίζει ο Κρόνος στον χάρτη σου, αν θέλει να είναι σοβαρός. Θα πρέπει να αξιολογηθεί από πολλούς παράγοντες. Σαν μια πρώτη γεύση, δες τι όψεις κάνει ο Κρόνος και με ποιους πλανήτες.
Για το μόνο που μπορείς να είσαι σίγουρη, είναι ότι ο Κρόνος σε σύνοδο με το Ζενίθ σου, σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει κάποια κακοδαιμονία.

Ιφιγένεια
04-02-2012, 01:23 AM
Ευχαριστώ πολύ Κάτια για την απάντηση. Γιατί μάλλον όπως κι εγώ το διαβάζω δεν είναι σαφής η ερώτηση μου όπως το γράφω.
Έχω ψάξει αυτά που τονίζεις κι εσύ ως σημαντικά (γωνίες κλπ). Όμως μέσα στην υπερβολική ανάλυση που έκανα, δεν ήξερα πως να ερμηνεύσω το ότι ο κρόνος έρχεται από το 12ο οίκο στο χάρτη μου (κυβερνήτης) στο μεσουράνημα μου... Και ρωτούσα μάλλον πιο συγκεκριμένα γι'αυτο και κατα πόσοας πούμε κάποιος με κρόνο στο 10ο μπορεί να ξεφύγει από τη μοίρα τις υπερπροσπάθειας για να καταφερει πράγματα στη ζωή του...
Ελπίζω να το έθεσα καλύτερα τώρα :o

SAGIVI
04-02-2012, 02:25 PM
Ιφιγενεια, θεωρητικα χρειαζεται υπερπροσπαθεια, αλλα ο κρονος στον 10ο ειναι οπως ξερεις στον οικο διοκυβερνησης του, οποτε δεν στερει καθολου το ατομο απο την ανταμοιβη που του αξιζει κι επιπλεον σε μεγαλυτερη ηλικια μπορει να αισθανεται πραγματικα καταξιωμενο μεσα απο την προσπαθεια του.

Κοραλλία Μόζορα
05-02-2012, 09:36 AM
Ιφιγένεια,

ο Κρόνος είναι σε σύνοδο με την ακμή του 10ου σου μόνο αν η ώρα γέννησής σου είναι τόσο ακριβής. Αν δεν είναι απολύτως ακριβής ο Κρόνος μπορεί να είναι και στο 9ο σου. Αυτό μπορείς να το δεις με διάφορους τρόπους, για παράδειγμα αν το επάγγελμά σου έχει κάποια σχέση με τον 12ο οίκο (π.χ. νοσηλευτική) ή αν υπάρχουν κρόνια στοιχεία στην επαγγελματική σου ζωή.

Όπως και να'χει όμως, ο Κρόνος δεν κρίνει μόνος του τα επαγγελματικά σου αλλά και ο Πλούτωνας έχει τον ρόλο του, αφού κυβερνά τον 10ο οίκο σου.

katiakiss
05-02-2012, 10:54 AM
Ιφιγένεια,

ο Κρόνος είναι σε σύνοδο με την ακμή του 10ου σου μόνο αν η ώρα γέννησής σου είναι τόσο ακριβής. Αν δεν είναι απολύτως ακριβής ο Κρόνος μπορεί να είναι και στο 9ο σου. Αυτό μπορείς να το δεις με διάφορους τρόπους, για παράδειγμα αν το επάγγελμά σου έχει κάποια σχέση με τον 12ο οίκο (π.χ. νοσηλευτική) ή αν υπάρχουν κρόνια στοιχεία στην επαγγελματική σου ζωή.

Όπως και να'χει όμως, ο Κρόνος δεν κρίνει μόνος του τα επαγγελματικά σου αλλά και ο Πλούτωνας έχει τον ρόλο του, αφού κυβερνά τον 10ο οίκο σου.Κοραλλία, έτσι που τα λες, μου κλονίζεις την πεποίθηση του κανόνα που λέει ότι μέσα στο όριο των τριών μοιρών από την ακμή, ο πλανήτης θεωρείται ότι βρίσκεται στην ακμή του επόμενου οίκου.
Να το ξεκαθαρίσουμε, γιατί είναι αρκετά σοβαρό και τελικά μπορεί να γίνουν τεράστια σφάλματα ερμηνειών.

Κοραλλία Μόζορα
05-02-2012, 11:11 AM
Κάτια,

πράγματι αυτός είναι ο κανόνας. Απ' ότι λέει όμως η Ιφιγένεια, ο Κρόνος της είναι ήδη 2ο πριν την ακμή του 10ου. Αν έχει γεννηθεί μερικά λεπτά αργότερα όμως, ο Κρόνος μπορεί να φεύγει από την ανοχή αυτή. Γι' αυτό μίλησα για ακρίβεια της ώρας. Η ώρα είναι πάντα ένα θέμα για τους πλανήτες κοντά σε ακμές.

katiakiss
05-02-2012, 11:31 AM
Κάτια,

πράγματι αυτός είναι ο κανόνας. Απ' ότι λέει όμως η Ιφιγένεια, ο Κρόνος της είναι ήδη 2ο πριν την ακμή του 10ου. Αν έχει γεννηθεί μερικά λεπτά αργότερα όμως, ο Κρόνος μπορεί να φεύγει από την ανοχή αυτή. Γι' αυτό μίλησα για ακρίβεια της ώρας. Η ώρα είναι πάντα ένα θέμα για τους πλανήτες κοντά σε ακμές.Α, εντάξει, γιατί προς στιγμή έπαθα ένα πολιτισμικό σοκ! Είναι και πολύ πρωί για μένα τώρα και με έπιασε μια ανασφάλεια. Σκέφτηκα, τι καινούργιο «Κοραλλιοκτόνο» μας πέταξε πρωί-πρωί ανέμελα και έφυγε; :lol:

Ιφιγένεια
05-02-2012, 05:43 PM
Ευχαριστώ πολύ Κοραλλία.. :)
Η ώρα γέννησης μου είναι ακριβής νομίζω. Όσο θα μπορούσε κανείς να είναι σίγουρος για την γέννηση του με ακρίβεια λεπτού.. :)
Όπως παρατηρείς ο πλούτωνας παίζει ρόλο επίσης... βρίσκεται κι αυτός στον ένατο στο σκορπιό τονίζοντας ίσως το ρόλο του ενατου σε σχέση με την καριέρα μου στο χάρτη μου..
Όποτε μάλλον ο κρόνος επηρεάζει και τον ένατο μου, έτσι το βλέπω κι εγώ... :)

Χρυσάνθη Σπίγγου
07-02-2012, 08:59 PM
Ιφιγένεια καλησπέρα,

Οπως ήδη στο έξέθεσε και η Κάτια, πολλά θα εξαρτηθούν και απο τις ευρύτερες γενέθλιες όψεις του Κρόνου. Προσωπικά επιβαρημένη από έναν αρκετά δύσκολο Κρόνο, εκτιμώ απεριόριστα τον Κρόνο στον 10ο, καθώς μου έχει αποδείξει -πολλές φορές και περίτρανα - πως λόγω της ιώβειας επιμονής, υπομονής και αντοχής του ατόμου στις κακουχίες, πετυχαίνει πολλά περισσότερα από ότι ας πούμε κάποιος με έναν εξέχοντα και καλοστημένο Δία.

Μήπως όμως για να νιώθεις ότι καταβάλεις περισσότερες προσπάθειες από όσες ίσως μπορείς να αντέξεις, δεν φταίει ο Κρόνος αλλά ίσως το ζώδιο στο οποίο ανήκεις, ή κάτι άλλο τέλος πάντων;

Μήπως από την άλλη, διάλεξες μία καριέρα με την οποία κάθε άλλο παρά συμφιλιωμένη είσαι με αυτήν, ή κάποια που απο την φύση της απαιτεί πολύ περισσότερη προσπάθεια από ότι ίσως κάποια άλλη;

Για σκέψου το και έτσι.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

Χρυσάνθη
08-02-2012, 12:26 AM
Έχω ωροσκόπο Υδροχόο όπως κι εσύ και ο Κρόνος είναι κυβερνήτης του 12ου οίκου μου, στον οποίο όμως δεν υπάρχουν πλανήτες μέσα.. Επίσης εμένα ο Κρόνος βρίσκεται στον 9ο μου. Πιστεύω ότι ενδέχεται ο Κρόνος ως κυβερνήτης του 12ου να παρουσιάζει το άτομο μία ευαισθησία ψυχολογική, τίποτα ιδιαίτερο όμως,... Ή μία καταπίεση στο χώρο εργασίας σου. ΠΧ εγώ που πάντα ήμουν σχετικά τυχερή σε αυτό το κομμάτι (Δίας στο 10ο) σα να αυτοκαταπιεζόμουν από μόνη μου!! Γενικά παίρνω στα σοβαρά την ιεραρχία και το να είμαι σωστή τόσο που προκαλώ θέματα...

Πάντως γενικά ένας Κρόνος στο 10ο μπορεί να δείχνει το είδος του επαγγέλματος... Δημόσιο πχ.

Αν και εδώ οφείλω να πω τη δική μου εμπειρία από τον Κρόνο μου, που είναι στον 9ο. Κακή σχέση με συγγενείς εξ αγχιστείας (προσφάτως έγινε χαμός!!!) χωρίς μάλιστα ούτε να το φανταστώ! Επίσης σπούδασα κοντά στη γενέτειρα του θανόντος (12ος) πατέρα μου (Κρόνος - πατέρας) με δυσκολίες αρκετές, περιορισμό χώρου (Κρόνος) και μάλιστα πολύχρονες σπουδές. Ταξίδια αγαπητοί γιοκ!! Και ναι είμαι Τοξότης! είναι σχεδόν βασανιστικό.. Πάντως πιστεύω ότι ο Κρόνος συνάδει με την οικοθεσία , ίσως το ότι είναι κυβερνήτης του 12ου να είναι ένα θέμα, σου την έχουν φέρει ποτέ πισώπλατα σε θέματα δουλειάς? τότε κοίτα να κάνεις κάτι σε εκφράζει πολύ για να ικανοποιήσεις τον ΠΛούτωνα, και κάτι που να έχει Κρόνο μέσα του.. σε συνδυασμό φυσικά και με τους πλανήτες στον 10ου σου και το ζώδιο της ακμής του.

Χρυσάνθη Σπίγγου
08-02-2012, 12:10 PM
Aγαπητή συνωνονόματη Χρυσάνθη,

Επέτρεψε μου σε παρακαλώ,να προσθέσω δυό λόγια τόσο για εσένα όσο και για την Ιφιγένεια.

Ο Κρόνος από μόνος του δεν συμβολίζει τον πατέρα παρά μάλλον τα άτομα που αποτελούν σύμβολα εξουσίας και κηδεμονίας στη ζωή μας. Αυτό σημαίνει ότι κηδεμόνας μας μπορεί να είναι η γιαγιά ο παππούς ή κάποια άλλα πρόσωπα. Ο πατέρας εκπροσωπείται κατά κύριο λόγο από τον Ηλιο, και η μητέρα αντίστοιχα απο την Σελήνη.

Βάση της συστημικής αλλά και της καρμικής αστρολογίας - που εξετάζουν την συναισθηματική δομή και γενικά τις πιο εσωτερικές και αθέατες πλευρές της ιδιοσυγκρασίας, της ψυχοσύνθεσης αλλά και της γενεαλογικής μας προέλευσης - ο γενέθλιος Κρόνος στον 9ο, ενδέχεται πέραν των συγγενών εξ'αγχιστείας να υποδηλώνει ακόμα ανοιχτά γενεαλογικά θέματα ή αν θες ίσως και πληγές που κατά κάποιο τρόπο φαίνεται -ας μου επιτραπεί ο όρος - να "σέρνονται" ακόμα, και στην δική σου ζωή.

Επίσης έχει σημασία να καταλάβετε πως συναρτώμενου του Κρόνου, μεγάλη ευθύνη για το πως τελικά θα λειτουργήσουν οι επιρροές του στην προσωπική σας ζωή, έχει ο άξονας των ζωδίων στα οποία βρίσκονται ο Νότιος/Βόρειος Δεσμός αντίστοιχα. Τουλάχιστον από την πλευρά της "καρμικής" αστρολογίας που προσωπικά βασιζόμενη και στον υπνωτισμό και την αναδρομή σε προηγούμενες ζωές εργάζομαι εγώ εδώ και πολλά χρόνια - θέμα το οποίο μου έχει αποδείξει του λόγου το αληθές. Οτι δηλαδή ένας Κρόνος στον 9ο, συμβολίζει την συχνά δύσκολη γενεαλογική του προέλευση που το άτομο με την ενσάρκωση του στην παρούσα ζωή καλείται να επιλύσει.

Με άλλα λόγια, ανάλογα το που βρίσκονται οι Δεσμοί, τι όψεις σχηματίζουν και γενικά το τι αυτοί συμβολίζουν, έρχεται ο Κρόνος διαμέσου επαναλαμβανόμενων γεγονότων -αλλά όχι όμως πάντα δύσκολων ή δυσάρεστων - γεγονότων, να ωθήσει ξανά και ξανά το άτομο σε εμπειρίες διαμέσου των οποίων εν συνεχεία και με την πάροδο του χρόνου θα εμπεριστατώσει ότι είναι αυτό που συμβολίζει ο Βόρειος Δεσμός.

Δεν γνωρίζω φυσικά την συνολική δομή και σύνθεση του χάρτη σου, έτσι ώστε αν κάτι από τα παραπάνω έρχεται σε αντίθεση με αυτά που βιώνεις, είναι φυσικά απόροια έλλειψης αυτών των στοιχείων.

Πάντως, όπως και εάν είναι ο ατομικός σας χάρτης, η ευρύτερη και γενικότερη έννοια του Κρόνου είναι να μας φέρνει ξανά και ξανά αντιμέτωπους με όλα εκείνα τα θέματα που για κάποιο λόγο - συνήθως λόγω Δεσμών - δεν καταλάβαμε ή δεν βιώσαμε αρκούντος σε βάθος ότι είναι αυτό για το οποίο είμαστε προορισμένοι και για το οποίο γεννηθήκαμε και είμαστε προορισμένοι να δοκιμαστούμε.

Και μία ερώτηση. Εσύ πως νιώθεις με το όνομα σου; Αριθμολογικά πάντως παρουσιάζει τεράστιο ενδιαφέρον ενώ προσφέρονται πολλές άγνωρες πτυχές για το τι τελικά εκπροσωπεί αυτό το όνομα, καθώς και το ότι η ερμηνεία του μας αποκαλύπτει ζητήματα που δύσκολα θα φανταζόμασταν. Νομίζω ότι θα άξιζε να το ψάξεις και απο αυτή την σκοπιά!

Εύχομαι και λόγω Κρόνου και λόγω ονομάτος, τα καλύτερα για εσένα, αλλά και για όλους τους/τις φίλες που με τόσο ενδιαφέρον μας παρακολουθούν.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

toniateddybear
08-02-2012, 08:24 PM
Α, κυρια Σπιγγου,
τωρα με την ονοματολογια ανοιξατε μεγαλες πληγες! Επειδη τυχαινει να εχω βρεθει με ατομο που ασχολειτο με την ενεργεια του ονοματος, βρισκω την ερωτηση ακρως σοβαρη. Θα παραθεσω μονο τη δικη μου εμπειρια (μεχρι την οποια δεν μου αρεσε το ονομα μου): η γυναικα που γνωρισα και μου μιλησε για τις δονησεις των ονοματων ονομαζοταν Σταυρουλα. Ολοι ξερουμε πως ο Σταυρος και η Σταυρουλα ονομαζονται ετσι απο τον σταυρο κατα τη σταυρωση του Χριστου. Η γυναικα αυτη υπεφερε απο πονους στα κοκαλα, χωρις ομως να πασχει σπο συγκεκριμενη ασθενεια ή να υπάρχει ιστορικο με τετοιες παθησεις ή με παθησεις που να σχετιζονται με αυτο. Την τελευταια δεκατεια αλλαξε το ονομα της (οχι στην ταυτοτητα) αλλα στο πως τη φωναζουμε εμεις και το εκανε Ερση. Ερση ειναι μια λεξη που προερχεται απο τον Ομηρο και σημαινει πρωινη δροσοσταλια. Κι ομως, εκτοτε δεν ξαναανεφερε τιποτε περι πονων στα κοκαλα και στη σπονδυλικη στηλη. Αντιθετα, μια αλλη φιλη μου Σταυρουλα συνεχως παραπονιεται οτι την πονα η πλατη της και τα κοκαλα της και σκεφτεται να αλλαξει σπιτι γιατι μενει κοντα σε θαλασσα. Τα συμπερασματα φυσικα δικα σας. Το αδιαμφισβητητο ομως ειναι οτι καθε ονομα (τα περισσοτερα, γιατι για παραδειγμα το δικο μου οχι), εχουν καποια σημασια και καποια ιστορια απο πισω η οποια κατ' εμε δεν θα πρεπε να αγνοειται και τοσο πολυ. Το καθετι που προφερουμε εχει ενεργεια και εκπεμπει δονησεις, αλλες εκ των οποιων λειτουργουν θετικα, αλλες αρνητικα και αλλες ουδετερα.

Ναι το ξερω, ειμαι εκτος θεματος:love:

Χρυσάνθη Σπίγγου
08-02-2012, 10:13 PM
Σκεπτόμενη ίσως λίγο πιο μοντέρνα αλλά ταυτόγχρονα και κάπως πιο εσωτεριστικά δεν θα μπορούσα έτσι εύκολα να δεχτώ πως επειδή κάποιος ονομάζεται Σταύρος ή Σταυρούλα υποφέρει από πόνους στα κόκκαλα. Μάλλον θα υποψιαζόμουν έναν όχι και τόσο ευγενικό Κρόνο στο γενέθλιο χάρτη τους και για όλα όσα ένας Κρόνος ίσως με έναν όχι τόσο καλό Αρη ή ένας δυσαρμονικός 6ος ή 12ος μπορεί να ευθύνονται για παρόμοια περιστατικά.

Αλλιώς τότε για να διακαιολογήσω τους δικούς μου πόνους στα κόκκαλα θα πρέπει μάλλον να με μετονομάσω σε Σταυρούλα. Δεν είμαι αριθμολόγος. Ωστόσο ξέρω, πως αν και όταν και εφόσον κάποιος ασχολείται σοβαρά με το θέμα είναι και εκπληκτικό το πόσα μαθαίνει κανείς.

Για εμένα το βαφτιστικό όνομα οιουδήποτε πάντως, κρύβει πολλές κρυφές πτυχές της βαθύτερης ιδιοσυγκρασίας του, παρά αιτίες για ασθένειες, πόνους και δυστυχίες.

Πάντως κάθε άποψη δεχτή.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

toniateddybear
08-02-2012, 11:52 PM
Αγαπητη κ. Σπιγγου,
δεν εχω εξετασει το χαρτη της πρωτης προαναφερομενης αλλα μονο της δευτερης. ναι ο κρονος προσβαλλεται από τον ουρανο και τετραγωνιζει και τον ωροσκοπο της. Περα απο αυτα ομως, εγω απλα ξεθεσα την εμπιερια μου. την αποψη μου την εγραψα στο τελος, λεγοντας μαλιστα οτι απο την εμπειρια μου ο καθενας βγαζει τα δικα του συμπερασματα, παντως νομιζω ειναι παραδεκτο οτι τα ονοματα που συμβλιζουν κατι συνδεονται και με αυτο, ισως οχι παντα, και οτι τα ονοματα, οταν τα προφερουμε εχουν μια δυναμικη. Για παραδειγμα, οι βασιλειαδες και οι βασιλισσες θα εχετε προσεξει οτι εχουν "βασιλικα'' ονοματα και οχι κοινα.
Νομιζω πως οι προσωπικες μας αποψεις συμφωνουν, απλα ηθελα να ξεκαθαρισω οτι το πρωτο μερος αφορα την εμπιερια μου και η αξιολογηση ανηκει φυσικα στον καθενα:)