PDA

View Full Version : Χαρταετός



Lena_P
03-02-2012, 03:23 AM
Γιατί μερικοί θεωρούν το σχηματισμό του Χαρταετού 'δυνατότερο΄του Μεγάλου Τριγώνου;

Η ύπαρξη τέτοιων σχηματισμών στο γενέθλιο πως αναλύεται;

katiakiss
03-02-2012, 11:58 AM
Γιατί μερικοί θεωρούν το σχηματισμό του Χαρταετού 'δυνατότερο΄του Μεγάλου Τριγώνου;

Η ύπαρξη τέτοιων σχηματισμών στο γενέθλιο πως αναλύεται;Καλημέρα Λένα. Δεν ξέρω πως σου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι ο «χαρταετός» είναι καλύτερος\χειρότερος από ένα μεγάλο τρίγωνο. Δεν υπάρχει καν λόγος να μπαίνουμε στην διαδικασία σύγκρισης.
Ο «χαρταετός» είναι ένας σχηματισμός που αποτελείται από ένα μεγάλο τρίγωνο και μία αντίθεση από έναν τέταρτο πλανήτη προς κάποιον από τους τρεις πλανήτες του τριγώνου, θέση που αυτόματα σημαίνει ότι ο ίδιος (τέταρτος πλανήτης) σχηματίζει δύο εξάγωνα με τους υπόλοιπους δύο πλανήτες του τριγώνου.
Για να το καταλάβεις καλύτερα, αυτόν τον σχηματισμό πρέπει να τον έχεις στο μυαλό σου σαν ένα ενεργοποιημένο Τρίγωνο. Είναι ένας σχηματισμός που συνδυάζει την δυναμική και την ποιότητα τριών διαφορετικών όψεων (τρίγωνο, εξάγωνο, αντίθεση) και αποτελεί έναν ιδιαίτερο κόμβο ενεργειών στον χάρτη ενός ατόμου. Ο λόγος είναι πολύ απλός. Κάθε φορά που κάποιος πλανήτης αυτού του σχηματισμού ενεργοποιείται από κάποια διέλευση ή πρόοδο, ενεργοποιεί και ολόκληρο τον σχηματισμό , που με την σειρά του επηρεάζει πολλούς τομείς της ζωής του ατόμου ταυτόχρονα.
Έτσι κι αλλιώς, μία τέτοια γενέθλια θέση, δείχνει την αλληλεπίδραση των πλανητών και την δυνατότητα του ατόμου να χρησιμοποιεί το μέγιστο των δυνατοτήτων του, δίνοντας τους αγώνες του.
Ένα μεγάλο τρίγωνο από μόνο του, δεν είναι σίγουρο ότι θα φέρει στο άτομο την εύνοα που υπόσχεται. Πολλές φορές το βυθίζει στην επανάπαυση. Όχι ότι δεν θα έχει μία εύνοια στη ζωή του, αλλά μπορεί η απουσία δυσκολιών να ατροφήσει την δυνατότητα της λειτουργίας.
Το πιο τρανταχτό μου παράδειγμα ήταν πάντα ένα «θεϊκό» τρίγωνο στον χάρτη της μεγάλης αδελφής μου. Ήλιος\Ποσειδώνας\Δίας σχηματίζουν ένα μικρών ανοχών στενό τρίγωνο στα υδάτινα. Νομίζω ότι είναι η κύρια αιτία που σε κάποια θέματα εξελίχτηκε σε αρχι-ιέρεια της επανάπαυσης! :p

Lena_P
03-02-2012, 06:00 PM
Καλό! :lol:

Μέσες άκρες είχα την εντύπωση πως η παρουσία της αντίθεσης εξαναγκάζει το άτομο στην εκμετάλλευση/καλλιέργεια του τριγώνου.. Μια στο καρφί και μια στο πέταλο* κάπως.. Αν δεν κάνω λάθος την επιβεβαιώνεις αυτή την εντύπωση.. σωστά;

Τι θα έλεγες για δύο αλλεπάλληλους σχηματισμούς χαρταετού σε ένα χάρτη;
Ένα τρίγωνο, δύο αντιθέσεις, τέσσερα συνεχόμενα εξάγωνα.. (Για τον σχηματισμό του Φακέλου -έτσι δεν το λένε;- που επίσης προκύπτει, θα ρωτήσω σε άλλο thread)





*Ή αλλιώς "Να σε κάψω Γιάννη, να σ' αλείψω λάδι"...