PDA

View Full Version : Γενεθλιος χαρτης-Συζυγος



lupita
16-01-2012, 03:16 AM
Παιδια, καλησπερα! Ειμαι καινουργια στο φορουμ...ελπιζω να μην κανω πατατα που γραφω εδω...αν κανω..πειτε μου..
Anyway, προχωραω στο προκειμενο. Ασχολουμαι με τους γενεθλιους χαρτες και τις ερμηνειες. Εχω καποιες αποριες, ομως, που αφορουν το γενεθλιο χαρτη. Εστω οτι εχουμε ενα γυναικειο θεμα:
1. Μπορει να προσδιοριστει απο τον γενεθλιο χαρτη της, το ζωδιο του συζυγου της?
2. Αν γινεται το παραπανω, μπορει να προσδιοριστουν ζωδιακα και οι λοιπες σχεσεις?
3. Αν καποιος κανει μια καθοριστικης σημασιας αλλαγη σε τοποθεσια και μετακομισει μονιμα στο εξωτερικο ή κανει μεγαλη επιτυχια στο εξωτερικο, μπορει να προσδιοριστει η χωρα?(εννοειται με βαση την αντιστοιχια των χωρων στα ζωδια)


αν αυτα ειναι εφικτα, τι πρεπει να κανω για να τα βρω?
και παλι ζητω συγγνωμη αν δεν επρεπε να τα ρωτησω αυτα εδω...ευχαριστω εκ των προτερων.

aurelia
16-01-2012, 07:09 AM
Καλησπέρα και καλωσήρθες! Ενδιαφέρουσα η απορία σου lupita! Νομίζω από το γενέθλιο χάρτη μας, όσον αφορά το πρώτο σου ερώτημα μπορεί με αρκετή ακρίβεια να προσδιοριστεί ο τύπος του άντρα που έλκει μια γυναίκα τόσο από την ακμή του 7ου οίκου και τους πλανήτες μέσα σε αυτόν, της όσο και από το ζώδιο του ήλιου και τις όψεις αυτού αλλά και το ζώδιο του Άρη. ΠΧ αν η ακμή του εβδόμου είναι σε ζώδιο της γης και ο Ήλιος κάνει και ένα τρίγωνο με Κρόνο θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι αυτή τη γυναίκα την έλκουν προσγειωμένοι και μετρημένοι άνθρωποι, σοβαροί, ίσως με διαφορά ηλικίας και που να της παρέχουν ασφάλεια κτλ κτλ. Δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να σου πεί τι ζώδιο θα είναι ο σύζυγος, παρά μόνο κάποια χαρακτηριστικά του.
Συνεπώς πιστεύω ότι αναλόγως απαντάται και το 2ο σου ερώτημα με τη διαφορά ότι εδώ θα κοίταζα και ακμή 5ου να πάρω μια εικόνα για το πως στέκεται το άτομο απέναντι στα ερωτικά θέματα και φυσικά πλανήτες μέσα σε αυτόν.

Το 3ο είναι πραγματικά ενδιαφέρον το ερώτημα και πολύ θα χαιρόμουν να ακούσω κι εγώ τη γνώμη ενός ειδικού γιατί δεν το ξέρω!

Atrapos
16-01-2012, 12:55 PM
3. Αν καποιος κανει μια καθοριστικης σημασιας αλλαγη σε τοποθεσια και μετακομισει μονιμα στο εξωτερικο ή κανει μεγαλη επιτυχια στο εξωτερικο, μπορει να προσδιοριστει η χωρα?(εννοειται με βαση την αντιστοιχια των χωρων στα ζωδια)




Προσωπικά θα απόφευγα να χρησιμοποιήσω την αντιστοιχία χωρών με ζώδια, αν και κάποιοι το κάνουν. Αυτή η αντιστοίχηση μας έρχεται από τα αρχαία χρόνια και είναι αμφίβολο το κατά πόσο ισχύει σήμερα. Θα έλεγα ότι είναι αμφίβολο αν ίσχυσε ποτέ.

Σε περίπτωση που κάποιος σκοπεύει να κάνει κάτι με το εξωτερικό, νομίζω ότι από αστρολογικής σκοπιάς θα πρέπει καταρχήν να εξετάσει το 9ο οίκο στο γενέθλιο ωροσκόπο του. Στη συνέχεια και αν θέλει να το ψάξει με διαφορετικές χώρες θα έχει ενδιαφέρον να ασχοληθεί με την Astro*Carto*Graphy. Υπάρχει ένα εισαγωγικό άρθρο στο φόρουμ Αστρο-χαρτο-γραφία (http://php56.astrowin3.org/forum/%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%B9%C E%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AD%CF%82-151/%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF-%CF%87%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%BF-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1-11953/)

Όλα τα παραπάνω ίσως δεν δίνουν έτοιμες απαντήσεις αλλά η αστρολογία όπως και η ζωή μας έχει πολύ περισσότερο βάθος απ’ ότι μπορεί να πει το ζώδιο ενός ανθρώπου ή ενός κράτους.

Lena_P
16-01-2012, 04:50 PM
3. Αν καποιος κανει μια καθοριστικης σημασιας αλλαγη σε τοποθεσια και μετακομισει μονιμα στο εξωτερικο ή κανει μεγαλη επιτυχια στο εξωτερικο, μπορει να προσδιοριστει η χωρα?(εννοειται με βαση την αντιστοιχια των χωρων στα ζωδια)

Για να είμαι ειλικρινής αυτό δεν το κατάλαβα.. Είμαστε μεταξύ δύο ή τριών χωρών και προσπαθούμε να επιλέξουμε την καλύτερη ή προσπαθούμε να εντοπίσουμε που του μέλει να πάει;

katiakiss
16-01-2012, 05:31 PM
Όλα τα παραπάνω ίσως δεν δίνουν έτοιμες απαντήσεις αλλά η αστρολογία όπως και η ζωή μας έχει πολύ περισσότερο βάθος απ’ ότι μπορεί να πει το ζώδιο ενός ανθρώπου ή ενός κράτους.Νομίζω ότι σε αυτό το απόσπασμα της απάντησής σου, κρύβεται όλη η ουσία.
Είναι σίγουρο ότι δύο παιδιά που γεννιούνται στο ίδιο μαιευτήριο, ακριβώς την ίδια ώρα, θα έχουν την προσωπική τους πορεία μέσα στη ζωή , που το πιο πιθανό είναι να είναι εντελώς διαφορετική. Αυτήν την διαφορετική πορεία που θα διαγράψουν αυτοί οι δύο άνθρωποι, δεν μπορούμε να τη δούμε και να την προβλέψουμε από τον χάρτη τους.
Στην αστρολογία , όπως και στην θρησκεία ή την επιστήμη, υπάρχουν περιοχές που ξεπερνούν την ανθρώπινη γνώση και δυνατότητα κατανόησης.

Με κάθε σεβασμό στην ερώτηση του καθενός, δεν μπορώ να καταλάβω σε τι ωφελεί η εξέταση του ενδεχόμενου μιας καλύτερης ζωής σε μια ξένη χώρα αν δεν υπάρχει ένα συγκεκριμένο δεδομένο. Ένας συγκεκριμένος λόγος να το ελέγξουμε. Μία πρόταση για δουλειά στο εξωτερικό… Σκέψεις σπουδών… Σχέδιο μετανάστευσης…
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάποιος στα καλά του καθουμένου αποφασίζει ότι δεν του αρέσει η ζωή στην Ελλάδα και ψάχνει να βρει με ποια χώρα είναι ο χάρτης του περισσότερο συμβατός, ώστε να πάει σε αυτή. Με αυτή τη λογική, είναι σαν να λέμε ότι δεν αρμενίζουμε στραβά τον γιαλό, αλλά ότι ο γιαλός είναι στραβός.
Βασικά θα πω αυτό που λέει ο Καβάφης στο ποίημα του «η πόλις»

«…Ετσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ' όλην την γή την χάλασες.»

Με άλλα λόγια, αυτό που είπε ο Ηράκλειτος: «Το πεπρωμένο του ανθρώπου, είναι ο χαρακτήρας του» .

lupita
17-01-2012, 03:11 AM
καταρχας, σας ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις.
το πρωτο ερωτημα μου βασιζεται στην εξης σκεψη: εφοσον καποιος βρισκει στο χαρτη καποιου οτι θα κανει ενα γαμο, να ξεκινησει να ψαχνει για καθε χρονο τις διελευσεις κλπ ωστε να προσδιορισει το ετος του γαμου και σε εκεινο το ετος να καταφερει να προσδιορισει το ζωδιο του συζυγου ή σε προηγουμενο ετος, το ζωδιου του ατομου που θα γνωρισει με το οποιο θα οδηγηθει στο γαμο, επισης το ερωτημα στηριζεται στο οτι εφοσον στα ωροσκοπια δεν βλεπω απλως οτι πχ. αυτος ο ανθρωπος ελκυεται απο ταδε χαρακτηρες, αλλα οτι "ο/η συζυγος θα ειναι ετσι, ετσι κι ετσι", σκεφτηκα οτι εχουμε να κανουμε με ζωδια και αρα γιατι να μην προσδιοριζεται το ζωδιο του. Επιπλεον, μου φαινοτανε κουλο το οτι σε καποιες περιπτωσεις μπορει να φαινεται ενα τρανταχτο στοιχειο του συζυγου, πχ ορφανεια και να μην μπορει να προσδιοριστει το ζωδιο του, μιας και επαναλαμβανω εχουμε να κανουμε με ζωδια.
τωρα οσον αφορα το τριτο ερωτημα, Lena_P να σου πω οτι εννοω οτι εχεις σαν σιγουρο στοιχειο οτι αυτος ο ανθρωπος θα παει στο εξωτερικο, θα κανει παιδι στο εξωτερικο, θα παντρευτει στο εξωτερικο, θα μετακομισει στο εξωτερικο κλπ. αρα το εξωτερικο σαν στοιχειο ειναι σιγουρο.εχω δει σε βιλια που λενε πχ. αυτος ο ανθρωπος πηγε τοτε στη μοσχα και εκανε αυτο εκεινο το αλλο και το οτι πηγε στη μοσχα φαινεται απο κατι. γι'αυτο λεω, μηπως καποιος που ασχολειται, ξερει ακριβως τη λογικη γιατι δεν την εχω πολυκαταλαβει. Γινεται τυπικα, απλα ποιος το κανει ειναι το θεμα. Ο,τι γινεται γινεται, γιατι το'χω δει σε βιβλια. Απλα δεν εχω πιασει τη φιλοσοφια. Αυτο ρωτουσα.
katiakiss, το "Με κάθε σεβασμό στην ερώτηση του καθενός, δεν μπορώ να καταλάβω σε τι ωφελεί η εξέταση του ενδεχόμενου μιας καλύτερης ζωής σε μια ξένη χώρα αν δεν υπάρχει ένα συγκεκριμένο δεδομένο. Ένας συγκεκριμένος λόγος να το ελέγξουμε. Μία πρόταση για δουλειά στο εξωτερικό… Σκέψεις σπουδών… Σχέδιο μετανάστευσης…
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάποιος στα καλά του καθουμένου αποφασίζει ότι δεν του αρέσει η ζωή στην Ελλάδα και ψάχνει να βρει με ποια χώρα είναι ο χάρτης του περισσότερο συμβατός, ώστε να πάει σε αυτή. Με αυτή τη λογική, είναι σαν να λέμε ότι δεν αρμενίζουμε στραβά τον γιαλό, αλλά ότι ο γιαλός είναι στραβός."
δεν καταλαβαινω αυτο απο που πηγαζει. δε νομιζω οτι αναφερθηκα στην περιπτωση οτι "σε καποιον δεν αρεσει η ζωη του στην Ελλαδα" κλπ κλπ.
ειναι ξεκαθαρο. λεω, σε γυναικειο θεμα βρισκω οτι κανει τετοιες αλλαγες στη ζωη της.

katiakiss
17-01-2012, 12:11 PM
Αγαπητή lupita , λυπάμαι αν ένιωσες παρεξηγημένη, γιατί δεν ήταν αυτός ο σκοπός. Κατανοώ πλήρως την ανάγκη σου να μάθεις περισσότερα γύρω από την αστρολογία, αλλά πολλές φορές ο τρόπος που διατυπώνεται ένα ερώτημα είναι που κάνει την διαφορά.

Αρχικά θα σου πω ότι όσα έχεις διαβάσει και περιγράφουν προβλέψεις του τύπου: Η τάδε είχε ένα πλούσιο 9ο και όταν πήγε στην Αγγλία γνώρισε τον τάδε που ήταν το τάδε ζώδιο και αυτό προκύπτει από την τάδε θέση του τάδε πλανήτη, δεν είναι λάθος, αλλά για γεγονότα που έχουν ήδη συμβεί είναι εύκολο να τα βρεις σαν ίχνη στον χάρτη ενός ανθρώπου. Το ζήτημα είναι να μπορέσεις να τα δεις πριν αυτά συμβούν και πίστεψέ με, το να δεις το ζώδιο του συντρόφου της ζωής σου μέσα στον χάρτη σου, δεν είναι απλό. Ακόμα κι αν ακολουθήσεις μια σωστή τακτική, το πιο πιθανό είναι να σε διαψεύσει η ίδια η ζωή. Μπορεί το ζώδιο στο οποίο θα καταλήξεις να μην είναι τελικά το ζώδιο του συντρόφου σου, αλλά ο κυβερνήτης του ζωδίου αυτού να είναι ένας πολύ σημαντικός πλανήτης μέσα στο γενέθλιο ωροσκόπιό του. Πχ, αν έχεις καταλήξει ότι ο σύντροφός σου θα είναι Αιγόκερως, μπορεί στην πράξη να είναι ένα Λιοντάρι με έναν έντονο και καθοριστικό Κρόνο στον χάρτη του ή να έχει ωροσκόπο Αιγόκερω.
Υπό αυτή την έννοια δεν υπάρχει καμία χρησιμότητα σε τέτοιου είδους αναζητήσεις. Το μόνο που μπορεί να συμβεί, είναι να πιστέψει κάποιος ότι ο καλός του θα είναι Αιγόκερως και να χαμογελά πλατιά σε κάθε Αιγόκερω , ενώ «αυτός που περιμένει» (Άννα Βύσση) είναι το περιφρονημένο Λιοντάρι που δεν μπορεί να καταλάβει πως γίνεται να μην του δίνει καμία σημασία.

Τώρα σχετικά με το ερώτημα 3, δεν είναι τυχαίο που δημιούργησε παρανοήσεις σε εμένα και στην Λένα. Αν κάποιος μετακομίσει σε άλλη χώρα ή κάνει επιτυχία σε αυτή, τότε θα ξέρουμε που μετακόμισε ή που έκανε επιτυχία και δεν χρειάζεται να το ψάχνουμε. Φαντάζομαι ότι όταν κάποιος κάνει επιτυχία σε ξένη χώρα, θα ξέρει που έκανε επιτυχία. Για να ψάχνουμε λοιπόν την χώρα, πάει να πει ότι ψάχνουμε να βρούμε ποια χώρα υπόσχεται όλα τα παραπάνω και σε αυτή την περίπτωση , η απάντηση που ήδη έδωσα ισχύει.

Τώρα, αν υπάρχει ένα γυναικείο πρόσωπο που στο χάρτη του έχει ένδειξη μετανάστευσης στο εξωτερικό ή επιτυχίας στο εξωτερικό, μπορούμε να δούμε ποια περίοδο ενεργοποιείται αυτή η γενέθλια υπόσχεση όπου και θα είναι πιο πιθανό να έχουμε το γεγονός. Δεν μπορούμε από τον χάρτη να δούμε σε ποια χώρα θα πάει.
Στην προηγούμενη απάντησή μου δεν υπάρχει κανένα ίχνος ειρωνείας ή κάτι τέτοιο. Υπάρχει μόνο η προτροπή να μην έχουμε από την αστρολογία υπερβολικές προσδοκίες. Η προτροπή να προσπαθούμε να καθορίσουμε το μέλλον μας μόνοι μας και όχι απλώς να το προβλέπουμε.
Η αστρολογία είναι ένα πολύ καλό GPS που μας βοηθάει να φτάσουμε στον προορισμό που εμείς προγραμματίζουμε πιο εύκολα, αν το χρησιμοποιήσουμε σωστά. :)

lupita
17-01-2012, 05:40 PM
Αγαπητή lupita , λυπάμαι αν ένιωσες παρεξηγημένη, γιατί δεν ήταν αυτός ο σκοπός. Κατανοώ πλήρως την ανάγκη σου να μάθεις περισσότερα γύρω από την αστρολογία, αλλά πολλές φορές ο τρόπος που διατυπώνεται ένα ερώτημα είναι που κάνει την διαφορά.

Αρχικά θα σου πω ότι όσα έχεις διαβάσει και περιγράφουν προβλέψεις του τύπου: Η τάδε είχε ένα πλούσιο 9ο και όταν πήγε στην Αγγλία γνώρισε τον τάδε που ήταν το τάδε ζώδιο και αυτό προκύπτει από την τάδε θέση του τάδε πλανήτη, δεν είναι λάθος, αλλά για γεγονότα που έχουν ήδη συμβεί είναι εύκολο να τα βρεις σαν ίχνη στον χάρτη ενός ανθρώπου. Το ζήτημα είναι να μπορέσεις να τα δεις πριν αυτά συμβούν και πίστεψέ με, το να δεις το ζώδιο του συντρόφου της ζωής σου μέσα στον χάρτη σου, δεν είναι απλό. Ακόμα κι αν ακολουθήσεις μια σωστή τακτική, το πιο πιθανό είναι να σε διαψεύσει η ίδια η ζωή. Μπορεί το ζώδιο στο οποίο θα καταλήξεις να μην είναι τελικά το ζώδιο του συντρόφου σου, αλλά ο κυβερνήτης του ζωδίου αυτού να είναι ένας πολύ σημαντικός πλανήτης μέσα στο γενέθλιο ωροσκόπιό του. Πχ, αν έχεις καταλήξει ότι ο σύντροφός σου θα είναι Αιγόκερως, μπορεί στην πράξη να είναι ένα Λιοντάρι με έναν έντονο και καθοριστικό Κρόνο στον χάρτη του ή να έχει ωροσκόπο Αιγόκερω.
Υπό αυτή την έννοια δεν υπάρχει καμία χρησιμότητα σε τέτοιου είδους αναζητήσεις. Το μόνο που μπορεί να συμβεί, είναι να πιστέψει κάποιος ότι ο καλός του θα είναι Αιγόκερως και να χαμογελά πλατιά σε κάθε Αιγόκερω , ενώ «αυτός που περιμένει» (Άννα Βύσση) είναι το περιφρονημένο Λιοντάρι που δεν μπορεί να καταλάβει πως γίνεται να μην του δίνει καμία σημασία.

Τώρα σχετικά με το ερώτημα 3, δεν είναι τυχαίο που δημιούργησε παρανοήσεις σε εμένα και στην Λένα. Αν κάποιος μετακομίσει σε άλλη χώρα ή κάνει επιτυχία σε αυτή, τότε θα ξέρουμε που μετακόμισε ή που έκανε επιτυχία και δεν χρειάζεται να το ψάχνουμε. Φαντάζομαι ότι όταν κάποιος κάνει επιτυχία σε ξένη χώρα, θα ξέρει που έκανε επιτυχία. Για να ψάχνουμε λοιπόν την χώρα, πάει να πει ότι ψάχνουμε να βρούμε ποια χώρα υπόσχεται όλα τα παραπάνω και σε αυτή την περίπτωση , η απάντηση που ήδη έδωσα ισχύει.

Τώρα, αν υπάρχει ένα γυναικείο πρόσωπο που στο χάρτη του έχει ένδειξη μετανάστευσης στο εξωτερικό ή επιτυχίας στο εξωτερικό, μπορούμε να δούμε ποια περίοδο ενεργοποιείται αυτή η γενέθλια υπόσχεση όπου και θα είναι πιο πιθανό να έχουμε το γεγονός. Δεν μπορούμε από τον χάρτη να δούμε σε ποια χώρα θα πάει.
Στην προηγούμενη απάντησή μου δεν υπάρχει κανένα ίχνος ειρωνείας ή κάτι τέτοιο. Υπάρχει μόνο η προτροπή να μην έχουμε από την αστρολογία υπερβολικές προσδοκίες. Η προτροπή να προσπαθούμε να καθορίσουμε το μέλλον μας μόνοι μας και όχι απλώς να το προβλέπουμε.
Η αστρολογία είναι ένα πολύ καλό GPS που μας βοηθάει να φτάσουμε στον προορισμό που εμείς προγραμματίζουμε πιο εύκολα, αν το χρησιμοποιήσουμε σωστά. :)

δεν ενιωσα παρεξηγημενη, απλα θεωρησα ατοπη την τοποθετηση σου, γιατι δεν ειχε καποια σχεση αυτο που ειπα με το συμπερασμα σου, τελοσπαντων δε θα τα χαλασουμε σ'αυτο. το θεμα ειναι οτι οταν προκειται για ωροσκοπιο ενος αλλου ατομου, θες να γινεσαι ακριβης και ξερεις... ο αλλος περιμενει την ακριβεια. τι να πεις...?νομιζει οτι θα του πεις και ποτε θα κατουρησει, που λεει ο λογος! να, γι'αυτο που ειπες για τα παραδειγματα, ηταν μια απορια που ειχα...γιατι στα παραδειγματα λεει ας πουμε τοσες λεπτομερειες...και ετσι σκεφτομουν οτι αφου τις βρισκει, αρα θα τις βρω κι εγω...αλλα στο θεμα αυτο, παιζει προφανως αυτο που λες...οτι δηλαδη οταν εχεις τη ζωη του αλλου, ειναι ευκολο να τη διασταυρωσεις με τη θεση των πλανητων, ενω η αντιστροφη διαδικασια ειναι πιο δυσκολη..

Lena_P
18-01-2012, 12:55 AM
Νομίζω πως κατάλαβα το σκεπτικό σου..

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί μόνο η τοποθέτηση του Ηλίου (ζώδιο) να χαρακτηρίσει έναν άνθρωπο και μάλλον πιστεύω και στο αντίστροφο -ίσως με μεγαλύτερη έμφαση. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για τον απλό λόγο ό,τι δεν τις ξέρω - αλλά θα προσπαθήσω να εξηγηθώ 'τραβώντας το από τα μαλλιά' αρκετά:

19/4/1882 5:55 πμ/Αθήνα <-- Πόσο "Κριός" είναι ο συγκεκριμένος;
2/12/1881 7:10 μμ/Αθήνα <-- Αυτός πόσο "Τοξότης" είναι;
[...]

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι, πως η θέση του Ήλιου από μόνη της δεν μπορεί να περιγράψει έναν χαρακτήρα και σε αρκετές περιπτώσεις "περνάει και δεν ακουμπάει"...

Η ίδια λογική ισχύει και για τα κράτη (για μένα μιλάω πάντα).

Αν και εφόσον θα ήθελες όμως να το ψάξεις με την ίδια λογική, ίσως να επικέντρωνες σε δυνατούς σχηματισμούς, όψεις ή ακόμα και ισχυρούς πλανήτες;.. Ή να ψάξεις με προγνωστικούς και relocations;

Ψάχνοντας μόνο με Ήλιο 'αγνοώντας' τις υπόλοιπες δυναμικές είναι σαν να ψάχνεις με πυγολαμπίδα μέσα στο δάσος (για μένα πάντα).

Τέλος, και σημαντικότερο:

να σου πω οτι εννοω οτι εχεις σαν σιγουρο στοιχειο οτι αυτος ο ανθρωπος θα παει στο εξωτερικο, θα κανει παιδι στο εξωτερικο, θα παντρευτει στο εξωτερικο, θα μετακομισει στο εξωτερικο κλπ. αρα το εξωτερικο σαν στοιχειο ειναι σιγουρο

Αυτό είναι μάλλον ενδιαφέρον. Είχα καταλήξει πως το 'εξωτερικό' που ψιθυρίζει μια υπόσχεση δεν έχει να κάνει τόσο με την χιλιομετρική απόσταση μα κυρίως με τη δική μας αίσθηση πως 'αφήνουμε' το σπίτι/την έδρα/την 'πατρίδα'...

Αν δεν έχω κάνει λάθος, ο χάρτης μου είναι πιο 'ομιλητικός' για την περίοδο που άλλαξα πόλη (εντός Ελλάδας) παρά για όταν άλλαξα ήπειρο. Τόσο πολύ που, αν είχα κάνει τους συνειρμούς πριν τη μετακόμισή μου, θα περίμενα χαρτί στρατολόγησης για την αποστολή εποίκισης του Άρη ένα πράμα..

maria76
18-01-2012, 01:35 AM
Πάντως εγώ έχω άδειο γενέθλιο 7ο οίκο και ακμή Αιγόκερω.Ο Ηλιος μου κάνει κι ένα τριγωνάκι με τον Κρόνο,δλδ κυβερνήτη του 7ου μου.Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για την αδελφή μου.
Παντρευτήκαμε κι οι δυο μεγάλες(τα παλιά χρόνια το 30 ήταν γεροντοκόρη),και άντρες μια επταετία μεγαλύτερους.
Εμένα προσωπικά απ'τα 20 μου μ'άρεσαν οι μεγαλύτεροι.Μια φορά τα είχα μ'ένα συνομίληκο,κι είχα τρομερό κόμπλεξ,άσε που τον αισθανόμουνα σαν κολλητό μου!Αυτό ηταν,δεν το ξανάκανα..
Ο Ηλιος τώρα σε σχέση με τον Κρόνο μάλλον μου δίνει δοκιμασίες με όλους τους άντρες της ζωής μου-μπαμπά,αδελφό,σύζυγο,κι ελπίζω όχι και γιο.
Η μαμά μου τώρα,στην ακμή του 7ου της έχει Ταύρο,που είναι ο Ηλιος του μπαμπά μου,γίνεται κι αυτό.
Οπως προανέφεραν τα κορίτσια και γω θα λεγα ότι μάλλον ιδιότητες και χαρακτηριστικά του συζύγου δίνει ο 7ος,κι όχι το ζώδιο του.
Τις προάλλες κοιτούσα έναν χάρτη ενός ανθρώπου που έχει χωρίσει δις.Στον 7ο του είχε Αφροδίτη στα ψάρια,και ακμή βέβαια στους Ιχθείς,και με καμία καλή όψη η Αφροδίτη του.Και παρεούλα είχε και το Χείρωνα.Είχε παντρευτεί μικρός,και 2 φορές(διπλό ζώδιο).
Αυτά..

maria76
18-01-2012, 02:00 AM
Εχω κι άλλα.Αρη στους Διδύμους(ωροσκόπος του συζύγου).
Και κείνος Αφροδίτη και Σελήνη στον Καρκίνο-δηλαδή στον ωροσκόπο μου.
Οπότε μπλέκονται και οι προσωπικοί πλανήτες τελικά..

joanna1975
18-01-2012, 09:22 PM
Μια υπενθύμιση για το ποια ζωδια θεωρουνται διπλά;;;;!!!!!!!!!!!!:):):)

toniateddybear
18-01-2012, 11:51 PM
Αγαπητή Lena P,
ξεφευγω λιγο απο το θεμα του συζυγου, αλλα μπαινω στο ζητημα τι μπορω να δω σε ενα χαρτη, ενος αγνωστου: η ημερομηνια μαλλον ειναι του ετους 1981 ετσι...?
Λενα, θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:το ατομο ειναι κριος και εχει και ωροσκοπο κριο, μηπως εχει καποιο προβλημα υγειας...? (βλεπω 6 και 12 εμπεριεχομενα ζωδια, τη σεληνη στον 12 να τετραγωνιζεται απο τον ουρανο, τον ερμη στον 1 και σε αντιθεση με δια και τον ηλιο να προσβαλλεται απο κρονο και πλουτωνα και τον ουρανο, κυβερνητη 12 στον 8 οικο):confused:
ρωταω κυριως γιατι θελω να δω κατα ποσο εχω μαθει να ερμηνευω σωστα! ευχαριστω πολυ!:rolleyes:
Επισης βλεπω εχει και ενα ωραιο yod με κορυφη τον ηλιο!!!! μηπως μπορουμε να χρησιμοποιησουμε το χαρτη ως παραδειγμα στην αντιστοιχη ενοτητα με το yod, βοηθωντας μας με την επαληθευση σου, αν ξερεις το ατομο προσωπικα...?

maria76
19-01-2012, 12:30 AM
Μια υπενθύμιση για το ποια ζωδια θεωρουνται διπλά;;;;!!!!!!!!!!!!:):):)

Δίδυμοι-Ζυγοί(δεν είμαι σίγουρη γι'αυτό)-Ιχθείς.

Lena_P
19-01-2012, 01:33 AM
Αγαπητή Lena P,
ξεφευγω λιγο απο το θεμα του συζυγου, αλλα μπαινω στο ζητημα τι μπορω να δω σε ενα χαρτη, ενος αγνωστου: η ημερομηνια μαλλον ειναι του ετους 1981 ετσι...?
Λενα, θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:το ατομο ειναι κριος και εχει και ωροσκοπο κριο, μηπως εχει καποιο προβλημα υγειας...? (βλεπω 6 και 12 εμπεριεχομενα ζωδια, τη σεληνη στον 12 να τετραγωνιζεται απο τον ουρανο, τον ερμη στον 1 και σε αντιθεση με δια και τον ηλιο να προσβαλλεται απο κρονο και πλουτωνα και τον ουρανο, κυβερνητη 12 στον 8 οικο):confused:
ρωταω κυριως γιατι θελω να δω κατα ποσο εχω μαθει να ερμηνευω σωστα! ευχαριστω πολυ!:rolleyes:
Επισης βλεπω εχει και ενα ωραιο yod με κορυφη τον ηλιο!!!! μηπως μπορουμε να χρησιμοποιησουμε το χαρτη ως παραδειγμα στην αντιστοιχη ενοτητα με το yod, βοηθωντας μας με την επαληθευση σου, αν ξερεις το ατομο προσωπικα...?

Οι ημερομηνίες είναι του 1881 και 1882. Κατά τ' άλλα τυχαίες αλλά δίνουν ακριβώς το παράδειγμα (αυτό το τραβηγμένο από τα μαλλιά) που δίνει έμφαση στο επιχείρημά μου. Νομίζω..

Επίσης νομίζω πως οι ερμηνείες σου θα είναι πάντα καλύτερες από τις δικές μου - εγώ μόλις άρχισα :)

Με το θέμα των yods περιμένω το άρθρο της κας. Σπίγγου μιας και έχω τουλάχιστον 2 στον δικό μου χάρτη αλλά δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα..