PDA

View Full Version : Όψεις μεταφυσικής στον χάρτη



xrin2309
13-01-2012, 06:41 PM
Καλησπέρα και καλή χρονιά!!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει ότι ο Δίας στον Υδροχόο δίνει καλούς αστρολόγους. Μου αρέσει πολύ η αστρολογία και η μεταφυσική. Έχω και ουρανό στον τρίτο εξάγωνο με τον Δία στον Υδροχόο. Επίσης έχω βόρειο δεσμό στον 8ο οίκο.
Γεννηθείς 23.09.85 07.15 το πρωί.
Ευχαριστώ!

errikaki
13-01-2012, 07:45 PM
έχω και εγώ δία στον υδροχόο και ουρανό στον τοξότη:) έχω γεννηθεί περίπου 2,5 μήνες μετά από σένα..

οι όψεις αυτές δείχνουν μια τάση και ένα ενδιαφέρον προς την αστρολογία και τη μεταφυσική. Απο κει και πέρα σημαντικό ρόλο έχει κατα πόσο αξιοποιεί κανείς την τάση αυτή και εξελίσσει τον εαυτό του για να φτάσει στο σημείο να γίνει αυτό που προανέφερες ''καλός αστρολόγος''.. κάτι το οποίο θεωρώ ότι απαιτεί πολύ διάβασμα και προσπάθεια, ενώ ταυτόχρονα προυποθέτει έναν άνθρωπο που μπορεί να εξελλίσεται μέσα από την αλλαγή:)

SAGIVI
13-01-2012, 08:25 PM
Καλησπέρα και καλή χρονιά!!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει ότι ο Δίας στον Υδροχόο δίνει καλούς αστρολόγους. Μου αρέσει πολύ η αστρολογία και η μεταφυσική. Έχω και ουρανό στον τρίτο εξάγωνο με τον Δία στον Υδροχόο. Επίσης έχω βόρειο δεσμό στον 8ο οίκο.
Γεννηθείς 23.09.85 07.15 το πρωί.
Ευχαριστώ!


Μια οψη που χαρακτηριζει μερικους εξαιρετους αστρολογους (απ οτι εχω διαβασει), ειναι η θετικη οψη του ερμη με τον ουρανο.

xrin2309
13-01-2012, 08:33 PM
O oyranos ston trito oiko den metraei san thetikh opsh ermh ouranou? :D

SAGIVI
14-01-2012, 01:46 AM
O oyranos ston trito oiko den metraei san thetikh opsh ermh ouranou? :D


O ουρανος στον 3ο οικο ειναι καλα τοποθετημενος σχετικα με το θεμα της ερωτησης σου αλλα πρεπει να τσεκαρεις αν σχηματιζει οψη με τον ερμη.
Στην αναζητηση θα βρεις αναλογα θεματα.

Υ.Γ Επειδη στο σαιτ γραφουμε ολοι και μονο ελληνικα, μπορεις ν αλλαξεις το πληκτρολογιο σου?:)

Μητσάκος
14-01-2012, 08:04 AM
Καλησπέρα και καλή χρονιά!!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει ότι ο Δίας στον Υδροχόο δίνει καλούς αστρολόγους. Μου αρέσει πολύ η αστρολογία και η μεταφυσική. Έχω και ουρανό στον τρίτο εξάγωνο με τον Δία στον Υδροχόο. Επίσης έχω βόρειο δεσμό στον 8ο οίκο.
Γεννηθείς 23.09.85 07.15 το πρωί.
Ευχαριστώ!
Οι αστρολογικοί δείκτες του αστρολόγου (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-148/%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%BA%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%C E%BF%CF%85-11974/) Ρίξε μια ματιά σε αυτό...

xrin2309
14-01-2012, 11:20 AM
Σας ευχαριστώ πολύ...

hattie23
22-01-2012, 03:11 AM
Καλησπερα! Θα ηθελα να ρωτησω κατι οχι τοσο σε σχεση με την ικανοτητα καποιου ωστε να γινει αστρολογος αλλα με βαση να εχει καποιες αλλες εμπειριες μεταφυσικου περιεχομενου .Οπως το να βλεπει προφητικα ονειρα η να αισθανεται τα συναισθηματα των αλλων .

Μπορει να γινει χρηση του παραπανω πινακα που δινεται για την αστρολογια καθως να εξεταζουμε επισης και την θεση και οψεις του ποσειδωνα η του κυβερνητη του 9ου οικου ωστε να παρουμε μια ιδεα ?

Προσωπικα ειχα ορισμενες εμπειριες κυριως μεσα απο ονειρα που εβλεπα γεγονοτα που προκειται να συμβουν .Δεν λεω οτι εχω καμμια τρομερη ικανοτητα :lol:. Το λεω για να μην δεχτω προσωπικα μυνηματα για εξηγηση ονειρων κ.λ.π κ.λ.π:lol:. Δεν ειναι κατι που επιλεγω για να δω ,ουτε μπορω να ελεγξω εγω η ιδια .Ωστοσο θυμαμαι εντονα καμμια δεκαρια ονειρα που ειδα στο υπνο μου και επειτα συνεβησαν τα ιδια γεγονοτα και στην πραγματικοτητα.Καποιες φορες με ανατριχιαστικες λεπτομερειες.

Δεν πολυ ασχολιομουν με αυτα ,γιατι θα πω την αληθεια ,δεν μ αρεσει να τα βλεπω . Συνηθως βλεπω τα ασχημα που προκειται να συμβουν .

Απο την γρηγορη ματια που εριξα στον πινακα σχετικα με την αστρολογια ,ο Ουρανος μου δεν ειναι σε γωνιακο οικο (5ος ) ομως ειναι κυβερνητης του γωνιακου 7ου (και του 8ου ). Σχηματιζει τριγωνο με την σεληνη με ελαχιστη ανοχη 0,03 ,η οποια βρισκεται στον 9ο οικο ,κυβερνητης του 12ου .Αν λαβω υποψη μου μεγαλη ανοχη (8 μοιρες) κανει συνοδο με την Αφροδιτη στον 5ο (κυβερνητη 4ου και 11ου). Στο μεσοδιαστημα ερμη /ουρανου δεν εχω πλανητη .Στον δρακωνικο χαρτη ισχυουν οι ιδιες οικοθεσιες και οψεις μεταξυ ουρανου και σεληνης ,μονο που αντι η σεληνη να βρισκεται στον κριο στον 9ο οικο ,βρισκεται στον 9ο οικο στο ζωδιο του Υδροχοου και ο ουρανος στον 5ο οικο στον ζωδιο του ζυγου .

Στον σκορπιο και στον 4ο οικο εχω πλουτωνα (κυβερνητης 5ου ) ,ηλιο (1ου και 2ου οικου) ,κρονο (6ου) και ερμη (3ου και συγκυβερνητη 11ου).

Στου αρμονικους χαρτες ο ουρανος με την σεληνη βρισκονται σε τριγωνο παντα μεταξυ τους στις 4,5 και 7 αρμονικη (στην 5η αρμονικη ο ουρανος βρισκεται στον 10 οικο στον ζυγο) ενω στην 9η αρμονικη κανει συνοδο με την σεληνη ,πλουτωνα, αρη στον ζωδιο του καρκινου και τριγωνο με τον ερμη στους ιχθυεις στο 11ο οικο .Στην 7η αρμονικη βρισκεται στον Υδροχοο και στον 6ο οικο .

Σε οτι αφορα τον κυβερνητη του 9ου ,ειναι ο ποσειδωνας επισης στον 5ο οικο τοποθετημενος .Δεν εχει οψεις (αν εξαιρεσουμε την οψη γενιας με τον πλουτωνα και συνοδο με μεγαλη ανοχη με την αφροδιτη ). Στον δρακωνικο οικο βρισκεται στον σκορπιο. Στις αρμονικες βρισκεται στον 8ο οικο στους ιχθυεις (τριγωνο με ερμης στον 4ο,τετραγωνο με μεσουρανημα και αρη ).Στην 5η βρισκεται στον ωροσκοπο στον Τοξοτη (τετραγωνο με ουρανο στον 10 χιαστι με ερμη στον 8ο).Στην 7η βρισκεται στον 11ο οικο στους διδυμμους ( συνοδο με σεληνη ,τριγωνο με ουρανο και εξαγωνο με ωροσκοπο) ,Τελος στην 9η ειναι στον 8ο οικο στον τοξοτη (τετραγωνα με ερμη και δια χιαστι με ουρανο ,σεληνη ,πλουτωνα και αρη ).

Δεν γνωριζω καθολου καλα τις αρμονικες ( με τον δρακωνικο χαρτη πρωτοσυναντηθηκαμε πριν απο 2-3 μηνες :p) και ειλικρινα δεν ξερω αν τα (κουραστικα) στοιχεια που παραθεσα μπορουν να εξηγησουν γιατι βλεπω τετοιου ειδους ονειρα . Η ερωτηση τριγυρναει εδω και μερες στο μυαλο μου σχετικα με αυτο αλλα η αφορμη μου δοθηκε αποψε .

Πριν απο κατι μηνες ειχα δει ενα ονειρο σχετικα με εναν γνωστο μου που μου μιλαγε για μια κοπελα του που εγω δεν γνωριζα καν . Ψαχνωντας αποψε για μια εκθεση που κανει βρηκα οτι το ονομα που ειχα ακουσει μεσα στο ονειρο μου ειναι η σημερινη συνεργατιδα του που κανουν μαζι την εν λογω εκθεση .:lost:.

Και αναρωτιεμαι μηπως εχω χαρισμα και δεν το ξερω ?:p Αν ειναι να το καλλιεργησω και να γραψω κανενα λοττο :lol: Μην παει και χαμενο :lol:

gold soul
22-01-2012, 10:39 AM
.....Προσωπικα ειχα ορισμενες εμπειριες κυριως μεσα απο ονειρα....
hattie, υπάρχει και μια σχετική συζήτηση στο forum, αν θέλεις να της ρίξεις μια ματιά.. Όνειρα και Αστρολογία (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-109/%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-9427/)