PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Ανάδρομοι πλανήτες και το ζωδιο στο οποιο βρίσκονται..



venediktos
11-01-2012, 12:49 PM
Μπορεί να είναι κάπως κουλό αυτό που θα ρωτήσω,αλλά με 5 ανάδρομους πλανήτες(2 προσωπικούς και 3 αργούς) έχω κάποιες ερωτήσεις ... όταν ένας πλανήτης είναι ανάδρομος σε κάποιο ζώδιο, αυτός ο πλανήτης μπορεί να επηρεάσει τον άνθρωπο ανάλογα με το ζώδιο στο οποίο βρίσκετε...δηλαδή αλλιώς συμπεριφέρεται ένας με ανάδρομη Αφροδίτη στον καρκίνο και αλλιώς ένας άλλος με Αφροδίτη στον Λέων???
Εγώ που έχω ανάδρομη Αφροδίτη στο λιοντάρι παίρνω στοιχεία από την Αφροδίτη μου??? συγγνώμη αν σας κουράζω ή δεν γίνομαι κατανοητός...αλλά ευχαριστώ εκ των προτέρων.........:)

SAGIVI
11-01-2012, 02:50 PM
Μπορεί να είναι κάπως κουλό αυτό που θα ρωτήσω,αλλά με 5 ανάδρομους πλανήτες(2 προσωπικούς και 3 αργούς) έχω κάποιες ερωτήσεις ... όταν ένας πλανήτης είναι ανάδρομος σε κάποιο ζώδιο, αυτός ο πλανήτης μπορεί να επηρεάσει τον άνθρωπο ανάλογα με το ζώδιο στο οποίο βρίσκετε...δηλαδή αλλιώς συμπεριφέρεται ένας με ανάδρομη Αφροδίτη στον καρκίνο και αλλιώς ένας άλλος με Αφροδίτη στον Λέων???
Εγώ που έχω ανάδρομη Αφροδίτη στο λιοντάρι παίρνω στοιχεία από την Αφροδίτη μου??? συγγνώμη αν σας κουράζω ή δεν γίνομαι κατανοητός...αλλά ευχαριστώ εκ των προτέρων.........:)


Βενεδικτε ετσι κι αλλιως, διαφορετικα εκφραζεται η αφροδιτη μεσα απο τον καρκινο και διαφορετικα μεσα απο τον λεοντα, ειτε ειναι αναδρομη ειτε οχι. Αν θελεις, διατυπωσε διαφορετικα το ερωτημα σου για να γινει κατανοητο.
:confused:

venediktos
11-01-2012, 10:53 PM
Με λίγα λόγια...ποία είναι η διαφορά της ορθής Αφροδίτης στο Λέοντα και της αναδρομής Αφροδίτης στο Λέοντα....μια ορθή Αφροδίτη στον Λέοντα χαρακτηρίζετε από δραματικότητα στον έρωτα, γενναιοδωρία,και αγάπη προς το θέατρο και γενικά το δράμα......μια ανάδρομη Αφροδίτη στο ίδιο ζώδιο δεν εκφράζετε έτσι??? τα έχει αυτά τα χαρακτηριστικά αλλά τα κρύβει??...έχω διαβάσει για τους ανάδρομους πλανήτες αλλά αυτό δεν μπόρεσα να το κατανοήσω...γιατί μιλάει γενικά (όχι πως θα μπορούσε να μιλάει ξεχωριστά για το κάθε ζώδιο) και έτσι υπέθεσα πως όλοι οι ανάδρομοι πλανήτες ,ασχέτως σε ποίο ζώδιο βρίσκονται, λειτουργούν το ίδιο.. ενώ με την ορθή πορεία είναι αλλιώς διότι αλλιώς συμπεριφέρεται αυτός με ορθή γενέθλια Αφροδίτη στη Παρθένο και αλλιώς αυτός με ορθή γενέθλια Αφροδίτη στον Σκορπιό...(δεν ήταν λίγα λόγια αυτά..ελπίζω να έγινα κατανοητός...και συγγνώμη που σας κουράζω...)

katiakiss
11-01-2012, 10:58 PM
Με λίγα λόγια...ποία είναι η διαφορά της ορθής Αφροδίτης στο Λέοντα και της αναδρομής Αφροδίτης στο Λέοντα....μια ορθή Αφροδίτη στον Λέοντα χαρακτηρίζετε από δραματικότητα στον έρωτα, γενναιοδωρία,και αγάπη προς το θέατρο και γενικά το δράμα......μια ανάδρομη Αφροδίτη στο ίδιο ζώδιο δεν εκφράζετε έτσι??? τα έχει αυτά τα χαρακτηριστικά αλλά τα κρύβει??...έχω διαβάσει για τους ανάδρομους πλανήτες αλλά αυτό δεν μπόρεσα να το κατανοήσω...γιατί μιλάει γενικά (όχι πως θα μπορούσε να μιλάει ξεχωριστά για το κάθε ζώδιο) και έτσι υπέθεσα πως όλοι οι ανάδρομοι πλανήτες ,ασχέτως σε ποίο ζώδιο βρίσκονται, λειτουργούν το ίδιο.. ενώ με την ορθή πορεία είναι αλλιώς διότι αλλιώς συμπεριφέρεται αυτός με ορθή γενέθλια Αφροδίτη στη Παρθένο και αλλιώς αυτός με ορθή γενέθλια Αφροδίτη στον Σκορπιό...(δεν ήταν λίγα λόγια αυτά..ελπίζω να έγινα κατανοητός...και συγγνώμη που σας κουράζω...)[Μεταφράσεις] Ανάδρομοι πλανήτες στο γενέθλιο ωροσκόπιο: ΑΦΡΟΔΙΤΗ (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%AC%CF%83%C E%B5%CE%B9%CF%82-99/%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%BF%C E%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%BF-%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%80%CE%B9%C E%BF-%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CF%84%CE%B7-11112/) ...:D

Ανάδρομη Αφροδίτη (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-148/%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7-%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%AF%CF%84%CE%B7-11903/) ... :D

venediktos
11-01-2012, 11:16 PM
"Η προσωπικότητα του ατόμου με ανάδρομη την Αφροδίτη διαφέρει σημαντικά από τα άτομα με ορθόδρομη Αφροδίτη. Το πρώτο που θα λέγαμε πως διακρίνουμε, είναι μία ατολμία να εκδηλωθεί στα αισθήματα που νοιώθει"

Και μια ορθή Αφροδίτη στην Παρθένο δεν το δεν είναι έτσι...???? Άρα μια ανάδρομη πως θα είναι???

vogue
12-01-2012, 12:20 AM
Ο ανάδρομος πλανήτης λειτουργεί περίπου σαν να βρίσκεται στον 12ο οίκο δηλαδή υποσυνειδητα.
Το άτομο εκδηλωνει τις ιδιότητες του ανάδρομου πλανήτη αλλα δεν το συνειδητοποιεί...
Εδώ με ανάδρομη Αφροδίτη μπορεί να είσαι ένα άτομο αρεστό και αποδεκτό απο τους άλλους αλλά εσύ να μην αντιλαμβάνεσαι ότι αυτό συμβαίνει.Μπορεί να νιώθεις ότι περνάς απαρατήρητος.
Οταν όμως ο γενέθλιος ανάδρομος πλανήτης ορθοδρομήσει στις δευτερεύουσες κατευθύνσεις η λειτουργία του αλλάζει, γίνεται συνειδητή και αρχίζει να λειτουργεί κανονικά.
Αρα για όλα υπάρχει ελπίδα, ακόμα και για τους ανάδρομους πλανήτες.:D

venediktos
12-01-2012, 12:34 AM
Σε ευχαριστώ πολύ......να φανταστείς οτι η Αφροδίτη μου είναι στον 12ο οίκο χαχαχαχα...πάντως τώρα το κατάλαβα καλύτερα...ευχαριστώ και πάλι...

vogue
12-01-2012, 08:57 AM
Χαίρομαι που βοήθησα. Να προσθέσω στα παραπάνω ότι μπορείς να σκεφτείς τι σημειοδοτεί η Αφροδίτη (υπάρχουν πολλα άρθρα στο site που αναφέρουν -γαμος, συνεργασίες, ερωτικά θέματα αλλά και οικονομικά) ποιές είναι οι ανάγκες και οι ιδιότητες του πλανήτη(πχ να είσαι αρεστός στους άλλους). Το Ζώδιο της Αφροδίτης, αλλά και του κάθε πλανήτη, δείχνει τον τρόπο που θα εκφραστούν από σενα οι ανάγκες του πλανήτη.Το που θα εκδηλωθούν οι ιδιότητες αυτές, σε ποιούς τομείς της ζωής δηλαδή, μας το φανερώνουν οι οίκοι. Οι όψεις που θα κάνει αυτή η Αφροδίτη θα μας δείξουν αν θα μπορέσεις αβίαστα να εκδηλώσεις τις ανάγκες που εκφράζει η Αφροδίτη...Το ότι είναι ανάδρομη και στο 12ο οίκο εμένα μου δείχνει ότι δεν θα αντιλαμβάνεσαι εύκολα αυτό που σου συμβαίνει (ανάδρομη) και επειδή βρίσκεται και στον 12ο οίκο θα σου φέρει και ανάλογες εμπειρίες στα θέματα του οίκου.
Ολα να πάνε καλά.

SAGIVI
12-01-2012, 10:40 AM
Τελικα αυτη η απορια του Βενεδικτου με προβληματισε παρα πολυ.
:confused:
Τι γνωμη εχετε για μια αφροδιτη στον ζυγο στον 10 οικο, η οποια στο προοδευτικο γινεται αναδρομη στον σκορπιο? Για να ειμαι ειλικρινης, οταν το ειχα δει στο προοδευτικο μου δεν εδωσα σημασια, παρ οτι εδω και αρκετα χρονια βρισκεται σε σταση.

Αναρωτιεμαι τι μπορει να σημειοδοτει για εναν ανθρωπο, που εχει περασει τα χρονια της νεοτητας και ειδικοτερα σε σχεση με την καρμικοτητα που αποδιδεται στην αναδρομη κινηση των πλανητων.

Κοραλλία Μόζορα
12-01-2012, 02:08 PM
Έφη,

το θέμα της καρμικότητας ας το αφήσουμε επειδή είναι ένα θέμα για το οποίο δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε.

Γενικά όταν ένας πλανήτης παραμένει στάσιμος και γυρνά ανάδρομος στα προοδευτικά, δείχνει ότι το άτομο μπορεί να βιώνει μια στασιμότητα ή ένα "κόλλημα" στα θέματα του πλανήτη. Μπορεί πιο εύκολα να στρέφεται στο παρελθόν ή να περάσει μια φάση αναθεώρησης των θεμάτων του πλανήτη. Δηλαδή, πώς διαχειρίστηκε τις εμπειρίες του πλανήτη, τι επιλογές έκανε, τι θα μπορούσε να κάνει διαφορετικά. Επίσης, το άτομο μπορεί να βιώνει ένα είδος παραίτησης ή απόσυρσης από την ενεργό δράση στα θέματα αυτού του πλανήτη. Αν ο πλανήτης αυτός σχηματίζει όψεις είτε μέσα στον προοδευτικό χάρτη είτε στον γενέθλιο, οι όψεις αυτές θα είναι σημαντικές για να κατανοήσει καλύτερα τι είναι αυτό που βιώνει σε ψυχολογικό επίπεδο. Οι εμπειρίες από τις όψεις αυτές συχνά έχουν σχέση με το παρελθόν ή παραπέμπουν το άτομο στο παρελθόν του και τον τρόπο που διαχειρίστηκε τέτοιες εμπειρίες στο παρελθόν.

venediktos
12-01-2012, 03:01 PM
Ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια σας....Το θέμα είναι ότι προσωπικά εγώ όταν διάβαζα για την Αφροδίτη μου...έλεγα δεν γίνετε να είμαι αυτός...αλλά συνηδειτοποίησα ότι έχω τα περισσότερα...απλά δεν μπορώ να τα εκφράσω προς τα έξω..έχω την δυσκολία στην έκφραση...κάτι που δεν έχει καμία σχέση με τον Λέοντα....και γενικά με 5 ανάδρομους δεν πάω καλά.....χαχαχαχαχ:D

SAGIVI
12-01-2012, 08:55 PM
Έφη,

το θέμα της καρμικότητας ας το αφήσουμε επειδή είναι ένα θέμα για το οποίο δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε.

Γενικά όταν ένας πλανήτης παραμένει στάσιμος και γυρνά ανάδρομος στα προοδευτικά, δείχνει ότι το άτομο μπορεί να βιώνει μια στασιμότητα ή ένα "κόλλημα" στα θέματα του πλανήτη. Μπορεί πιο εύκολα να στρέφεται στο παρελθόν ή να περάσει μια φάση αναθεώρησης των θεμάτων του πλανήτη. Δηλαδή, πώς διαχειρίστηκε τις εμπειρίες του πλανήτη, τι επιλογές έκανε, τι θα μπορούσε να κάνει διαφορετικά. Επίσης, το άτομο μπορεί να βιώνει ένα είδος παραίτησης ή απόσυρσης από την ενεργό δράση στα θέματα αυτού του πλανήτη. Αν ο πλανήτης αυτός σχηματίζει όψεις είτε μέσα στον προοδευτικό χάρτη είτε στον γενέθλιο, οι όψεις αυτές θα είναι σημαντικές για να κατανοήσει καλύτερα τι είναι αυτό που βιώνει σε ψυχολογικό επίπεδο. Οι εμπειρίες από τις όψεις αυτές συχνά έχουν σχέση με το παρελθόν ή παραπέμπουν το άτομο στο παρελθόν του και τον τρόπο που διαχειρίστηκε τέτοιες εμπειρίες στο παρελθόν.

Κοραλλια επανερχομαι, γιατι περιγραφεις με την καλυτερη διατυπωση την εδω και χρονια στασιμη αφροδιτη μου.

Βεβαια μεγαλωνοντας, θεωρω φυσιολογικη την <αποσυρση> σχετικα με καποια θεματα που οριζει ο πλανητης.

Οι λεξεις <κολλημα> και <σταση>, εκφραζουν απολυτα τα συναισθηματα μου κατα την διαρκεια αυτης της φασης.

Σ ευχαριστω πολυ.

Κοραλλία Μόζορα
12-01-2012, 10:13 PM
Έφη μου,

δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό να αποσυρόμαστε από την ανάγκη μιας συντροφικής σχέσης ή τον έρωτα όσο μεγαλώνουμε. Νομίζω πως εσύ το βιώνεις έτσι τώρα. Η μητέρα μιας φίλης μου είναι 76 χρόνων και ζει τον τελευταίο καιρό ένα μεγάλο έρωτα. Κι ενώ αυτή το θεωρεί απόλυτα φυσιολογικό η κόρη της είναι αυτή που έχει πρόβλημα. Κι όταν η φίλη μου ρώτησε την μητέρα της "μέχρι πότε δηλαδή θα ερωτεύεσαι;" αυτή της απάντησε "όσο αναπνέω".

toniateddybear
13-01-2012, 02:21 AM
Γεια σε ολους!
Να πω την εμπειρια μου σε σχεση με αναδρομο πλανητη στο γενεθλιο χαρτη μου, το Δια, ο οποιος θα ερθει σε συνοδο με τον διελαυνοντα Δια σε λιγο καιρο. Απο τη μηδενικη μοιρα που πατησε το ποδι του ο ορθοδρομος διας, ηρθαν στα χερια μου ολα τα χρωστουμενα χρηματα και το δευτερο που παρακολουθω ειεναι οτι (σχηματιζει τριγωνο με τον ηλιο μου και τον ουρανο μου που βρισκονται σε ιδιομοιρια, δεν το ανεφερα) οτι ζητησω ξαφνικα εμφανιζεται μπροστα μου. Χαλασε το τηλεφωνο μου και ειπα μεσα μου, να παρω καινουργιο, το απογευμα μου εκαναν δωρο ενα καινουριο! μου ελειπαν δυο εισητηρια για να παω καπου και τα βρηκα στο δρομο, σε ενα παγκακι! Γενικα, σκεφτομαι.....γινεται! Μακαρι να κρατησει για παντα!:lol: