PDA

View Full Version : H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη



Αργοναύτης
10-03-2007, 02:46 PM
Όταν μιλάμε στην Αστρολογία για φιγούρα Yod (Γιοντ), εννοούμε δυο πλανήτες ή σημεία του αστρολογικού χάρτη που βρίσκονται σε 60 μοίρες απόσταση μεταξύ τους (σε εξάγωνο δηλαδή) και ταυτόχρονα και οι δύο σχηματίζουν όψη 150 μοιρών με έναν τρίτο πλανήτη. Ο τρίτος πλανήτης αποτελεί την κορυφή του Yod.

Από μόνη της η όψη 150 μοιρών είναι φυσικά πολύ σημαντική. Ο Κέπλερ την ονομάζει "όψη που διαχωρίζει με αιχμηρό τρόπο". Ο γερμανός Αστρολόγος Thomas Ring την αποκαλεί ''ρωγμή στην συνοχή'''. 'Ενας άλλος αστρολόγος που έγραψε ιστορία, ο Koch γράφει : ''με την γωνία 150 μοιρών υπάρχει μια σαφής τάση χωρισμού''. Ο Κοch θεωρούσε την όψη 150 μοιρών όπως και οι περισσότεροι μια ''οριακή κατάσταση'', μια κατάσταση που πιέζει φορτικά το άτομο να επιλέξει μεταξύ δυο καταστάσεων, δυο δρόμων, δυο δυνατοτήτων. Επίσης θεωρούσε ότι μας μαθαίνει να δουλεύουμε μακρόχρονα δείχνοντάς μας σε εσωτερικό επίπεδο τον δρόμο, καθώς και απαντήσεις σε πολύ πνευματικά ερωτήματα.

Στην φιγούρα Yod όμως, οι δυο γωνίες 150 μοιρών ποτέ δεν είναι ξεκομένες, αλλά συμμετέχει και ένα εξάγωνο.
Πάντα το Yod σχηματίζεται μεταξύ τριών πλανητών σε ζώδια 3 διαφορετικών στοιχείων, όπως για παράδειγμα νερό, γη και φωτιά. Οι δύο πλανήτες έχουν αρμονική σχέση εξαγώνου μεταξύ τους, αλλά δυσαρμονική σχέση 150 μοιρών με τον τρίτο πλανήτη.

Παράδειγμα: ας υποθέσουμε ότι σε ένα χάρτη, ο Δίας βρίσκεται στις 4 μοίρες του Υδροχόου (αέρας), ο Ποσειδώνας στις 4 μοίρες του Τοξότη (φωτιά), και ο Κρόνος στις 4 μοίρες Καρκίνου (νερό).
Ο Δίας στον Υδροχόο (σε ζώδιο του αέρα) σχηματίζει σε αυτή την περίπτωση ένα εξάγωνο με τον Ποσειδώνα (σε ζώδιο της φωτιάς), αλλά ταυτόχρονα, τόσο ο Δίας όσο και ο Ποσειδώνας δεν συνεργάζονται καλά με τον Κρόνο στον Καρκίνο (ζώδιο του νερού) σχηματίζοντας μια όψη 150 μοιρών με αυτόν.
Ο πλανήτης που ''δουλεύει'' με την λογική και περισσότερο διαννοητικά βρίσκεται σε ένα ζώδιο του αέρα (Δίας στον Υδροχόο) και αυτό σημαίνει ότι δεν συνεργάζεται καλά με τον πλανήτη που βρίσκεται σε ένα ζώδιο του νερού και που λειτουργεί με το συναίσθημα (Κρόνος στον Καρκίνο).

Αυτό το παράδειγμα μοιάζει με έναν ταξιδιώτη. Στο ένα σημείο του χάρτη του βρίσκεται ο Δίας στον Υδροχόο που του λέει ''απελευθερώσου, ταξίδεψε για να γνωρίσεις, είσαι πολίτης του κόσμου'', στο άλλο υπάρχει ο Κρόνος στον Καρκίνο που του υπενθυμίζει τις οικογενειακές ευθύνες και τα βάρη λέγοντάς του ''η ασφάλεια μέσα στην χώρα, το σπίτι, την οικογένειά σου, καθώς και οι ευθύνες εκεί είναι εξίσου πολύ σημαντικά''. Το Ωροσκόπιο θα ''αποφασίζει'' ποιόν δρόμο από τους δυο θα επιλέγει ανάλογα με την εποχή, τις διελεύσεις, κατευθύνσεις, προόδους κλπ, όμως συχνά ο άνθρωπος θα προκαλεί το ''ρήγμα στη συνοχή'' που λέει ο Ring, όταν θα εναντιώνεται σε συντηρητικό ή καταπιεστικό περιβάλλον και θα θέλει πάσει θυσία να ξεφύγει από αυτό. Το Yod υπάρχει πάντα σε ένα χάρτη για να εξελίσσει τους ανθρώπους πολύ περισσότερο απ'ότι το κάνουν αυτό άλλες όψεις.

'Ενα εξάγωνο μεταξύ δυο πλανητών αποτελεί πάντα την βάση της φιγούρας Yod και στο συγκεκριμένο παράδειγμα πρόκειται για ένα εξάγωνο Δία - Ποσειδώνα. Το εξάγωνο του Δία στον Υδροχόο με τον Ποσειδώνα στον Τοξότη, δίνει ευκαιρίες για επέκταση, φαντασία, ένα συλλογικό όραμα ενδεχομένως, πίστη, ιδεαλισμό και πολλά όνειρα, μια ελπίδα για τη Νέα Εποχή, συνειδητότητα, καθώς και την επιθυμία να διευρύνει κανείς τους ορίζοντές του πνευματικά.

Η ολλανδή Karen Hamaker Zondag, αστρολόγος με πλούσιο συγγραφικό έργο, γράφει ότι οι φιγούρες Yod δείχνουν πολύ συχνά μια κατάσταση αδιεξόδου και την ανάγκη το άτομο να επιλέγει στην ζωή αναγκαστικά μεταξύ δυο κακών. Γράφει επίσης ότι όταν ενεργοποιείται το Yod από προόδους, κατευθύνσεις ή διελεύσεις, ο άνθρωπος έρχεται αντιμέτωπος με διχασμούς σχετικά με το ποιά απόφαση πρέπει να πάρει. Υπάρχουν πολλά στοιχεία σήμερα για την φιγούρα Yod απ'ότι είχαμε στο παρελθόν.

Οι περισσσότεροι ερευνητές χρησιμοποιούν τον όρο ''δάχτυλο του Θεού'' για να περιγράψουν το Υοd. Τέτοιοι άνθρωποι έχει παρατηρηθεί ότι πολλές φορές γίνονται θύματα καταστάσεων παρά τη θέλησή τους. ''Ετσι συχνά βρίσκουμε ανθρώπους που είναι τα λεγόμενα ''μαύρα πρόβατα''. Σίγουρα όχι εύκολοι άνθρωποι επειδή δεν εφησυχάζουν σε βεβαιότητες. Η εσωτερική ανησυχία που συνδέεται με το Yod είναι έντονη, καθώς το άτομο ξεβολεύεται αλλά και ξεβολεύει τους άλλους από μικρή ηλικία, και κυρίως όποιους απαιτούν από αυτόν/η υπερβολική πειθαρχία. 'Ανθρωποι με φιγούρες Yod στον χάρτη τους , αν έχουν την υποστήριξη των γονέων τους, παρά τα εμπόδια, τελικά σε κάποια φάση κατανοούν τον εαυτό τους αλλά βοηθάνε και άλλους ανθρώπους να κατανοήσουν τα πράγματα, αλλά το Yod χρειάζεται χρόνο και σκληρή δουλειά.

'Ενα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το Yod στον αστρολογικό χάρτη του ψυχοθεραπευτή Καρλ Γιουνγκ, η συνδρομή του οποίου στην κατανόηση του Συλλογικού Ασυνείδητου ήταν μεγάλη.
Στον χάρτη του Γιουνγκ σχηματίζεται ένα εξάγωνο μεταξύ 'Αρη στον Τοξότη και Δία στον Ζυγό, και οι δυο αυτοί πλανήτες σε όψη 150 μοιρών από τον Πλούτωνα, τον πλανήτη που συμβολίζει το Συλλογικό Ασυνείδητο. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, η κορυφή του Yod είναι ο Πλούτωνας στον 3ο οίκο. Καθόλου τυχαίο ότι ο Γιουνγκ αφιέρωσε την ζωή του στην έρευνα και στην συγγραφή (3ος οίκος) για το συλλογικό Ασυνείδητο (Πλούτων). Πρωτού αναγνωριστεί χρειάστηκε να παλέψει με τις αρνητικές όψεις 150 μοιρών που σχηματίζει ο Πλούτωνας του με τον Δία και τον 'Αρη του. 'Εγινε όντως ένας "αιρετικός", ένα ''κακό παιδί΄'', ένα ''μαύρο πρόβατο'' ξεφεύγοντας από την επιρροή του Φρόυντ και δημιουργώντας μια δική του σχολή σκέψης.

Οι άνθρωποι που έχουν ένα Yod στο χάρτη τους έχουν εκτός από όλες τις δυσκολίες ένα μεγάλο ατού, είναι σε θέση να κατανοούν αργά ή γρήγορα την παραδοξότητα της ζωής, και να βρίσκουν νόημα σε πράγματα που οι άλλοι θεωρούν υπερβατικά.

Κατά κανόνα όμως ένα παιδί με μια τέτοια φιγούρα στον χάρτη του, είναι βιώνει από πολύ νωρίς πολλές δυσκολίες για τις οποίες δεν έχει ευθύνη και που καμμία λογική δεν μπορεί να της εξηγήσει. Υπάρχουν Αστρολόγοι που πιστεύουν ότι ακριβώς επειδή τα αίτια των προβλημάτων που προκαλούνται στην ζωή κάποιου με Yod έχουν ανεξήγητα αίτια, είναι ''τιμωρία'' για λανθασμένη συμπεριφορά σε προηγούμενες ζωές. Το παιδί επιλέγει πολλές φορές ασυνείδητα την κακή πλευρά της ζωής χωρίς να είναι το ίδιο κακό και χωρίς να δείχνει ''σκοτεινά χαρακτηριστικά''. Αυτό θεωρείται ότι το κάνει για το λόγο ότι η ψυχή αναζητά δοκιμασίες για την επίγνωση του Καλού.

Η κυρία Zondag μας διαβεβαιώνει μετά από πολλά χρόνια έρευνας της φιγούρας Yod ''Το Yod είναι ένα εργαλείο για να κατανοήσουμε τον πόνο και να δούμε πόσο νόημα έχει ο πόνος για την επίγνωση, την συνειδητότητα και την εξέλιξη''.

Η Marion March συμφωνεί με την άποψη Zondag γράφοντας για απείθαρχη συμπεριφορά και θεωρεί ότι το κλειδί στην επίλυση των εμποδίων και του κόπου που προκαλεί ένα Yod, είναι οι πλανήτες που σε αυτή την φιγούρα σχηματίζουν όψη εξαγώνου.


________

Το παραπάνω άρθρο δεν αποτελεί μετάφραση. Το έγραψα με αφορμή πρόσφατες συζητήσεις μου για συγκεκριμένο γενέθλιο χάρτη και προσπάθησα να τεκμηριώσω την άποψή μου χρησιμοποιώντας τις εξής πηγές:

Walter Koch : ''Διδασκαλία του Κέπλερ για τις όψεις'.
Karen H. Zondag με τίτλο ''Με τα τρία πόδια σε οκτώ κόσμους''.
Τhomas Ring : Αστρολογική Ανθρωπογνωσία
Marion March και Joan Evers : Ο μόνος τρόπος να μάθετε Αστρολογία



-------------
Μια διόρθωση : Γράφω : ''Πάντα το Yod σχηματίζεται μεταξύ τριών πλανητών
σε ζώδια 3 διαφορετικών στοιχείων, νερό, γη και φωτιά''. Ο ''δαίμων του τυπογραφείου'' μας έφαγε το ''για παράδειγμα''. Για παράδειγμα νερό, γη και φωτιά. To Υοd θα μπορούσε να σχηματίζεται και μεταξύ γης, νερού και αέρα για
να μην υπάρξει παρανόηση.

Rilena
24-03-2007, 01:27 PM
Καλημέρα !
Θα ήθελα αν μάθω εάν έχω τη φιγούρα Yod στο χάρτη μου. Είμαι γεννημένηστην Αθήνα 10 Σεπτεμβρίου 1975 και ώρα 11:30 το πρωί.
Ευχαριστώ πολύ!

Αργοναύτης
24-03-2007, 03:11 PM
Καλημέρα !
Θα ήθελα αν μάθω εάν έχω τη φιγούρα Yod στο χάρτη μου. Είμαι γεννημένηστην Αθήνα 10 Σεπτεμβρίου 1975 και ώρα 11:30 το πρωί.
Ευχαριστώ πολύ!

Ναι, έχεις ένα Yod. Κοίτα τον χάρτη σου και θα δεις ότι σχηματίζεται ένα
εξάγωνο μεταξύ Αφροδίτης - Ουρανού, και οι δυο αυτοί πλανήτες σε απόσταση 150 μοιρών από την Παλλάδα. Αυτό είναι Yod. Aλλά επειδή σχηματίζεται από δύο πλανήτες (Αφροδίτη και Ουρανό) και έναν αστεροειδή (Παλλάδα), δεν θα ήταν φρόνιμο να προτρέξει κανείς για ερμηνεία γιατί για τις όψεις αστεροειδών ακόμα βρισκόμαστε ουσιαστικά σε πειραματικό στάδιο.

skorpion
24-03-2007, 03:29 PM
μηπως μπορω να μαθω κι εγω αν εχω Yod? 21-11-1983 18.00 Αθηνα
Αν ειναι ευκολο αν οχι δεν πειραζει..Ευχαριστω!

Αργοναύτης
24-03-2007, 05:11 PM
μηπως μπορω να μαθω κι εγω αν εχω Yod? 21-11-1983 18.00 Αθηνα
Αν ειναι ευκολο αν οχι δεν πειραζει..Ευχαριστω!

Mια φιγούρα Υοd μεταξύ Ποσειδώνα - Πλούτωνα - Χείρωνα. Πλούτωνας και Ποσειδώνας σε όψη 150 μοιρών με Χείρωνα. Το εξάγωνο είναι μεταξύ Ποσειδώνα στον Τοξότη και Πλούτωνα στο Σκορπιό, ένδειξη μιας γενιάς παιδιών με μεγάλες ευαισθησίες, ιδανικά και οράματα, που όμως είναι εξίσου πιθανόν, αυτές οι υπερβολικές ευαισθησίες τους να τους προκαλούν προβληματάκια στην επικοινωνία με συντηρητικούς ανθρώπους άλλων εποχών.
'Αρα εδώ υπάρχει αυτό που γράφαμε πριν περί ''μαύρου πρόβατου''. Οι συντηρητικοί κύκλοι ξεβολεύονται με τέτοια άτομα.
Τα παιδιά αυτά είναι πολύ πιο απελευθερωμένα σεξουαλικά (Πλούτων/Σκορπιό εξάγωνο Ποσειδώνα/Τοξότη), αλλά και πολύ πιο εύπιστα και με τάση να παρασύρονται από κάθε είδους αιρέσεις, μόδες κλπ. Αναφέρομαι σε όλη τη γενιά σου. Και στην περίπτωσή σου ισχύει ίσως αυτό, αλλά εδώ επιπλέον υπάρχει η τάση κάποια στιγμή να εξιδανικεύσεις πολύ τον σύντροφο ή να εμφανιστεί αργά ή γρήγορα στη ζωή σου μια υπερβολική τάση προσφοράς και αυτοθυσίας απέναντι στο σύντροφο (Ποσειδών στον 7ο οίκο στον Τοξότη σε150 μοίρες από Χείρωνα στον 12ο). 'Ετσι το ερμηνεύω. Αν και στην περίπτωσή σου ο ιδεαλισμός και η επιθυμία για προσφορά είναι κάπως δυσκολότερο να σε ζημιώσει γιατί έχεις και έντονες τάσεις ανεξαρτησίας με το Μεσουράνημα στον Υδροχόο και τον 'Ηλιο στο Σκορπιό.

skorpion
24-03-2007, 06:18 PM
Να που πηρα και την αστρολογικη εξηγηση:idea:... Ευχαριστω Jimy και light τα ειπες μαλλον ελπιζω το τελευταιο που ειπες περι ανεξαρτησιας να με ξελασπωνει....Γιατι ολα αυτα που ειπες δυστυχως ή ευτυχως ισχυουν...τι λεω! δυστυχως σιγουρα γιατι δεν ειναι εποχες για τετοια και το χω συνειδητοποιησει αλλα τι να κανω!

Marilam
25-03-2007, 01:08 AM
Αν η κορυφή ενός Yod είναι ο ωροσκόπος θεωρείται όντως Yod?
Ημ/νία γέννησης 28/7/1978, 17:45 μμ Αθήνα
Ευχαριστώ....

ΜαριαK
25-03-2007, 01:57 PM
Εχω απορία σχετικά με την ανοχή που μπορεί νάποδεχτούμε μεταξύ των πλανητών στις κορύφες του Yod καθώς επίσης αν καποία ή κάποιες κορυφές μπορεί αντί γιά πλανήτη να έχουν ένα από τους δεσμούς ή αστεροειδή ή απλανή .

Αργοναύτης
25-03-2007, 03:26 PM
Εχω απορία σχετικά με την ανοχή που μπορεί νάποδεχτούμε μεταξύ των πλανητών στις κορύφες του Yod καθώς επίσης αν καποία ή κάποιες κορυφές μπορεί αντί γιά πλανήτη να έχουν ένα από τους δεσμούς ή αστεροειδή ή απλανή .

Είμαι υπέρ των μικρών ανοχών σε τέτοιες όψεις και φιγούρες, όχι πάνω από 2μισι - 3 μοίρες. Τί ανοχή να τους δώσεις ? Ας μην ξεχνάμε ότι η όψη 144 μοιρών, η λεγόμενη biquintil είναι ένα ''βήμα'' από την 150αρα, αλλά είναι άλλη τάση. Και γενικά είμαι υπέρ των μικρών ανοχών, και μόνο στην σύνοδο δίνω έως 7 μοίρες, αλλά κι αυτό με πολλές επιφυλάξεις. Κορυφή του Yod μπορεί να'ναι οτιδήποτε, αν δεχτούμε ότι κάθε τί στο σύμπαν έχει ένα κρυφό μήνυμα και μια σημασία. Ακόμα ο Ωροσκόπος που ρώτησε η κοπέλα πριν. Σημασία έχει το τι συνδέεται με τί. Η 150αρα Ωροσκόπου με Δία πχ σημασία έχει και σε τί ζώδια γίνεται. Αλλιώς θα λειτουργήσει μια 150αρα Δία-Ωροσκόπου όταν ο Ωροσκόπος είναι στον Αιγόκερω, αλλιώς στον Τοξότη. Στον Τοξότη μπορεί
να χρειαστεί κάποια στιγμή στην ζωή του να αναθεωρήσει τον τρόπο που εκφράζεται προς τα έξω (Ωροσκόπος) και να πει ''μην λες τόσα πολλά ή μην ανοίγεσαι τόσο''.

katkout
10-04-2007, 03:06 AM
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΕΧΩ ΥΟD ΣΤΟΝ ΧΑΡΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΡΜΗΝΕΥΕΤΑΙ.
11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 1978 03.05 ΠΜ ΑΘΗΝΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

dream_on
12-04-2007, 07:38 PM
Καλησπέρα. Πρόσφατα έμαθα οτι έχω φιγούρα yod στο χάρτη μου, και συγκεκριμένα ο ηλιος (σκορπιός, 8ος) κάνει εξάγωνο με τη σελήνη (αιγόκερως ,11ος), και οι δύο μαζί χιαστί με τον κρόνο (δίδυμοι, 4ος ,και ανάδρομος). Συμφωνα μ αυτά που διαβάζω, καταλαβαίνω οτι πρέπει να εστιάσω στον κρόνο, αφού εκεί συγκεντρώνεται η ενέργεια των πλανητών. Μπορείτε να μου δώσετε μια σύντομη ερμηνεία; ευχαριστώ πολυ

Rilena
12-04-2007, 08:27 PM
Ναι, έχεις ένα Yod. Κοίτα τον χάρτη σου και θα δεις ότι σχηματίζεται ένα
εξάγωνο μεταξύ Αφροδίτης - Ουρανού, και οι δυο αυτοί πλανήτες σε απόσταση 150 μοιρών από την Παλλάδα. Αυτό είναι Yod. Aλλά επειδή σχηματίζεται από δύο πλανήτες (Αφροδίτη και Ουρανό) και έναν αστεροειδή (Παλλάδα), δεν θα ήταν φρόνιμο να προτρέξει κανείς για ερμηνεία γιατί για τις όψεις αστεροειδών ακόμα βρισκόμαστε ουσιαστικά σε πειραματικό στάδιο.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Καταλαβαίνω τι λέτε. Κατά προσέγγιση τι ερμηνεία θα δίνατε?

Αργοναύτης
12-04-2007, 09:10 PM
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΕΧΩ ΥΟD ΣΤΟΝ ΧΑΡΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΡΜΗΝΕΥΕΤΑΙ.
11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 1978 03.05 ΠΜ ΑΘΗΝΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Υod με κορυφή το Μεσουράνημα στον Κριό και βάση ένα εξάγωνο μεταξύ Ουρανού στον Σκορπιό και 'Ηλιου στην Παρθένο. Ενδεχομένως να υπάρχει μια έντονη τάση αυτονομίας, ανεξαρτησίας και μια απροθυμία συμβιβασμού σε επαγγελματικά ζητήματα. Θα αναπτυχθεί φιλοδοξία και επιθυμία αναγνώρισης, αλλά χρειάζεται περισσότερη αυτοπειθαρχία και σχέδιο ως προς τον τρόπο που παλεύεις για την επίτευξη των στόχων και να βάζεις περισσότερο νερό στο κρασί σου που λένε. Ακόμα δεν αποκλείεται κατά καιρούς ένα είδος σύγκρουσης ή ανταγωνισμού με πρόσωπα αυθεντίας όπως θα μπορούσε να είναι ένας γονιός ή το αφεντικό στην δουλειά ή οποιοσδήποτε θέλει να σου βάζει όρια. Η ανάγκη για ελευθερία ενισχύεται και από τη Σελήνη στον Τοξότη.

Αργοναύτης
12-04-2007, 09:21 PM
Καλησπέρα. Πρόσφατα έμαθα οτι έχω φιγούρα yod στο χάρτη μου, και συγκεκριμένα ο ηλιος (σκορπιός, 8ος) κάνει εξάγωνο με τη σελήνη (αιγόκερως ,11ος), και οι δύο μαζί χιαστί με τον κρόνο (δίδυμοι, 4ος ,και ανάδρομος). Συμφωνα μ αυτά που διαβάζω, καταλαβαίνω οτι πρέπει να εστιάσω στον κρόνο, αφού εκεί συγκεντρώνεται η ενέργεια των πλανητών. Μπορείτε να μου δώσετε μια σύντομη ερμηνεία; ευχαριστώ πολυ

Αν είναι σωστά αυτά τα στοιχεία, μπορεί να είσαι είσαι κάπως κλειστός άνθρωπος. Ο Κρόνος στον 4ο οίκο στους Διδύμους σε εξάγωνο με τη Σελήνη στον Αιγόκερω δίνει καλή υποδομή και πολύ σοβαρά και υπεύθυνα συναισθήματα και ο 'Ηλιος στον Σκορπιό ενισχύει το βάθος σε έναν άνθρωπο και επειδή είναι και στον 8ο οίκο τον κάνει ακόμα πιο εσωτερικό και βαθύ που θέλει να φτάσει στην ουσία και όχι να ασχοληθεί με τα επιφανειακά πράγματα της ζωής. Αν και δεν έχω τα στοιχεία σου, απομονωμένο το συγκεκριμένο yod δίνει σοβαρότητα, υπευθυνότητα και αυτοπειθαρχία που όμως πιθανόν να σε μπλοκάρουν αν αυτά τα θετικά στοιχεία λειτουργούν ώρες ώρες υπερβολικά ανασταλτικά. Μπορεί να παρατηρείς ένα μπλοκάρισμα ειδικά όταν βρίσκεσαι ή επικοινωνείς με ομάδες και να νοιώθεις καταπίεση μέσα σε αυτές.

tavrina
19-04-2007, 02:49 PM
Καλό σας μεσημέρι, :bigsmile:
μηπως θα μπορούσα και εγώ να μάθω αν έχω Yod? 04-05-1977 13.30 Μυτιλήνη
Αν ειναι ευκολο αν οχι δεν πειραζει. γιατί πήγα να το κάνω μονη μου και μπερδευτικά λιγουλάκι....Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!;) ;) ;) ;) ;)

dominia77
27-01-2008, 01:52 AM
Αν και λίγο αργά, ανθίστηκα αυτή την εργασία, εντούτοις ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!
Διάβασα σε κάποιο βιβλίο ότι Μαρκήσιος ντε Σαντ, είχε το yod απο σελήνη, ποσειδωνα και πλουτωνα, απίστευτα δύσκολη οψη, η οποία και τα εξηγει όλα...!

Αργοναύτης
27-01-2008, 01:39 PM
Αν και λίγο αργά, ανθίστηκα αυτή την εργασία, εντούτοις ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!
Διάβασα σε κάποιο βιβλίο ότι Μαρκήσιος ντε Σαντ, είχε το yod απο σελήνη, ποσειδωνα και πλουτωνα, απίστευτα δύσκολη οψη, η οποία και τα εξηγει όλα...!

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αλλά δεν την βλέπω αυτή την Yod στο χάρτη του Μαρκήσιου. Βλέπω όμως ένα Yod να σχηματίζεται μεταξύ Αφροδίτης - 'Ηφαιστου και Κρόνου (της Ουράνιας Σχολής) με κορυφή την Αφροδίτη. Αυτό τον συνδυασμό τον ερμηνεύεω ως έντονα ερωτικά πάθη, επιθυμία έντονης και ορμητικής ερωτικής κυριαρχίας, και μεγάλο καλλιτεχνικό έργο με επιρροή μέ βίαιο πνεύμα επίσης (γιατί ο 'Ηφαιστος συμβολίζει την ισχύ, τη βία, την ορμή και στην Ουράνια Αστρολογία θεωρείται κυβερνήτης του Κριού, και ο Κρόνος την φήμη, την αυθεντία και τον master, επειδή συμβολικά αντιστοιχεί στον 10ο οίκο επίσης σύμφωνα με την Ουράνια Σχολή. Η Σελήνη στην Παρθένο πάντα κριτική εξάλλου απέναντι στο σύστημα, και φυσικά ο Ουρανός του σε σύνοδο με τον νότειο δεσμό στον Αιγόκερω στην ακμή του 3ου οίκου (ο εκκεντρικός επαναστατημένος λόγος που θέλει να ξεπεράσει την εξουσία=Αιγόκερως). Η Λίλιθ, η δραπέτης του ''παραδείσου'', στο Μεσουράνημα λέει επίσης πολλά.. 'Εχω διαβάσει κάτι που τον περιγράφει. Λέγεται ότι ακόμα κι αν του έκοβαν τη γλώσσα στη φυλακή για να μην φωνάζει, θα έγραφε, κι αν του έπαιρναν και το μελάνι, θα έγραφε με τα κόπρανα ή το αίμα του.

dominia77
31-01-2008, 08:58 PM
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αλλά δεν την βλέπω αυτή την Yod στο χάρτη του Μαρκήσιου. Βλέπω όμως ένα Yod να σχηματίζεται μεταξύ Αφροδίτης - 'Ηφαιστου και Κρόνου (της Ουράνιας Σχολής) με κορυφή την Αφροδίτη. Αυτό τον συνδυασμό τον ερμηνεύεω ως έντονα ερωτικά πάθη, επιθυμία έντονης και ορμητικής ερωτικής κυριαρχίας, και μεγάλο καλλιτεχνικό έργο με επιρροή μέ βίαιο πνεύμα επίσης (γιατί ο 'Ηφαιστος συμβολίζει την ισχύ, τη βία, την ορμή και στην Ουράνια Αστρολογία θεωρείται κυβερνήτης του Κριού, και ο Κρόνος την φήμη, την αυθεντία και τον master, επειδή συμβολικά αντιστοιχεί στον 10ο οίκο επίσης σύμφωνα με την Ουράνια Σχολή. Η Σελήνη στην Παρθένο πάντα κριτική εξάλλου απέναντι στο σύστημα, και φυσικά ο Ουρανός του σε σύνοδο με τον νότειο δεσμό στον Αιγόκερω στην ακμή του 3ου οίκου (ο εκκεντρικός επαναστατημένος λόγος που θέλει να ξεπεράσει την εξουσία=Αιγόκερως). Η Λίλιθ, η δραπέτης του ''παραδείσου'', στο Μεσουράνημα λέει επίσης πολλά.. 'Εχω διαβάσει κάτι που τον περιγράφει. Λέγεται ότι ακόμα κι αν του έκοβαν τη γλώσσα στη φυλακή για να μην φωνάζει, θα έγραφε, κι αν του έπαιρναν και το μελάνι, θα έγραφε με τα κόπρανα ή το αίμα του.
Οι 120 μερες των Σοδόμων, περιεχουν καθαρα πλουτωνια, διαστροφική επιρροή... Το ηλιακό του ζωδιο ηταν διδυμοι ή σκορπιός? Αν ειναι ετσι οπως μου λες to yod του Sade, μαλλον η βιβλιοθηκη μου περιεχει ανακρίβιες και ...ωρα να την ξεφορτωθω!
Σε ευχαριστω πσντως. Εχω όλα τα βιβλία του εκτός από τη Ζυστιν.

silvestro
06-02-2008, 08:44 PM
Καλησπερα,να ρωτησω και γω για το δικο μου yod αν υπαρχει και τι ισωs σημαινει? 18-07-1963 στιs 15΄΄30 Ευχαριστω!

skytree
08-02-2008, 06:37 PM
Μπορείτε να ζητήσετε τον χάρτη και τις όψεις κι έτσι να δείτε εάν εχετε τον σχηματισμό yod στο '' Η θέση πλανητών και ωροσκόπου'', ύστερα για την ερμηνεία μπορείτε να ρωτήσετε σε κάποιο άλλο μέρος του φορουμ.

Pirate Jenny
10-02-2008, 12:10 PM
καλημερα,πως θα μπορουσα να μαθω αν υπαρχει φιγουρα yod στον χαρτη μου?
21-09-1971 ωρα 22.20 ευχαριστω πολυ!

elessaar
02-03-2008, 03:41 AM
Χαιρετε! Αν και εχω ψαχουλεψει αρκετες φορες το χαρτη μου, μηπως βλεπει κανεις κανενα Yod? Ειμαι γεννημενος 4 Ιουλιου 1980, ωρα 12:45 (μεσημερι), Αθηνα. Ευχαριστω εκ των προτερων!:bigsmile:

dream_on
29-03-2008, 12:56 AM
Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω...το yod αποτελει σημαντικό παραγοντα σ ενα χαρτη ; δηλαδη, θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι το κλειδι για να κατανοησουμε καλυτερα την "αποστολη" μας, το καρμα μας; ή ειναι απλα μια ακομα δυσκολη οψη;

dominia77
29-03-2008, 02:13 PM
Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω...το yod αποτελει σημαντικό παραγοντα σ ενα χαρτη ; δηλαδη, θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι το κλειδι για να κατανοησουμε καλυτερα την "αποστολη" μας, το καρμα μας; ή ειναι απλα μια ακομα δυσκολη οψη;
Σε ελεύθερημεταφραση θα ελεγα οτι το yod λειτουργεί όπως περίπου λειτουργεί κάποιος .....διαμεσολαβητής του ΟΗΕ,όταν εχει προηγηθεί διπλωματικό επεισόδιο μεταξύ δυο χωρων.
Φαντάσου δύο δυναμεις, αντίθετες και ασύμβατες μεταξύ τους που προσπαθούν να βρουν κοινό σημείο συννενόησησης, ισορροπίας και συνεργασίας. Η γωνία των 60 μοιρων, ανάμεσα σε δυο όψεις 150 μοιρων, θα προσπαθήσει να αποκαλύψει την ικανότητα ή μη, ενός ανθρωπου να συνταιριάζει και να ελίσσεται μεταξύ αντιφατικών και ανατρεπτικών καταστάσεων, εστω και σποραδικά.
Ο πλάνήτης που βρίσκεται στην κορυφή του ισοσκελούς τριγωνου θα παιξει πρωταγωνιστικό ρόλο σην προσπάθεια του ατόμου να βρει τη χρυση τομη, αλλά και τη γενικότερη "διπλωματική" ικανότητα του ατόμου.

Η ερμηνεία που παραθετω δεν ειναι ειναι δεσμευτική ως προς την ακρίβειά της,αλλα προσωπικά μου "ταιριάζει" πιο πολυ στην ερμηνευτική προσέγγιση ενός ωροσκοπίου.

dream_on
29-03-2008, 08:58 PM
Καλησπερα. Βασικα δε νομιζω οτι εχω καταλαβει ακριβώς την εννοια της οψης "χιαστι", (περα του οτι ειναι αρνητικη)...:embarrest

Μητσάκος
30-03-2008, 07:29 AM
Καλησπερα. Βασικα δε νομιζω οτι εχω καταλαβει ακριβώς την εννοια της οψης "χιαστι", (περα του οτι ειναι αρνητικη)...:embarrest

"Όψη Χιαστί (150 μοίρες)

Αυτή η όψη περιέχει δυο πλανήτες που βρίσκονται 150 μοίρες μακριά. Κάποιοι θεωρούν την όψη χιαστί ότι έχει επίδραση μόνο όταν είναι ακριβής ή με όχι περισσότερο από δυο μοίρες διαφορά. Οι λέξεις κλειδιά για την όψη χιαστί είναι προσαρμογή και συμβιβασμός, μερικές φορές ένταση και ασυμφωνία, γιατί αυτός ο συνδυασμός πλανητικών ενεργειών βάζει μερικά μικρά εμπόδια στο δρόμο μας. Μερικοί τη θεωρούν μια όχι και τόσο ισχυρή όψη, άλλοι ότι της έχει δοθεί μικρή σημασία.

Αν λέγαμε ότι η όψη των 150 μοιρών μοιάζει περισσότερο μ' αυτή των 180 μοιρών, ίσως βρισκόμαστε πιο κοντά στη φύση της λειτουργίας της. Διότι δείχνει, κατά κάποιον τρόπο, αποδιοργάνωση εξαιτίας κακών χειρισμών.
Στην προκειμένη όμως περίπτωση, η έλλειψη οργάνωσης και οι ανεξέλεγκτες ενέργειες, δε φαίνεται να ενοχλούν τον κάτοχο αυτής της όψης. Ακόμα και όταν έχει εμπλακεί σε χαώδεις καταστάσεις, ακόμα και τότε, θα συμπεριφερθεί με άνεση, σαν να μη συμβαίνει τίποτα το σοβαρό. Αυτή, όμως, η άποψη μπορεί να θεωρηθεί σχετική, γιατί, και η συγκεκριμένη όψη λειτουργεί σε δυο διαφορετικά επίπεδα.

Σε γενικές γραμμές, λοιπόν, η όψη των 150 μοιρών παρεμποδίζει τη συσσώρευση επιπρόσθετων ευθυνών είτε σε προσωπικό είτε σε συλλογικό επίπεδο.
Έτσι, λοιπόν, όταν υπάρχουν όψεις των 150 μοιρών -ανώτερες ή κατώτερες- στο ωροσκόπιο, ο κάτοχός του πρέπει να μάθει να υποχωρεί, να συμβιβάζεται και αν χρειαστεί, να θυσιαστεί για κάποια ιδανικά που αποτελούν τον πυρήνα των πεποιθήσεών του."

BlackOrWhat
12-05-2008, 03:10 PM
Mια φιγούρα Υοd μεταξύ Ποσειδώνα - Πλούτωνα - Χείρωνα. Πλούτωνας και Ποσειδώνας σε όψη 150 μοιρών με Χείρωνα. Το εξάγωνο είναι μεταξύ Ποσειδώνα στον Τοξότη και Πλούτωνα στο Σκορπιό, ένδειξη μιας γενιάς παιδιών με μεγάλες ευαισθησίες, ιδανικά και οράματα, που όμως είναι εξίσου πιθανόν, αυτές οι υπερβολικές ευαισθησίες τους να τους προκαλούν προβληματάκια στην επικοινωνία με συντηρητικούς ανθρώπους άλλων εποχών

...

Μπερδεύτηκα...εξάγωνο μπορεί να ισχύει μόνο αν και εφόσον ό ένας πλανήτης είναι στην 1η του Σκορπιού και ο άλλος στη 30η του Τοξότη...ισχύει??!! Είναι τελικά όντως Yod??

Χα!!!:nuts: Ισχύει...ξέρει κανείς πόσο κράτησε??!!

black moon
12-05-2008, 03:31 PM
Μπερδεύτηκα...εξάγωνο μπορεί να ισχύει μόνο αν και εφόσον ό ένας πλανήτης είναι στην 1η του Σκορπιού και ο άλλος στη 30η του Τοξότη...ισχύει??!! Είναι τελικά όντως Yod??

Είναι Yod!O Ποσειδώνας της κάνει εξάγωνο στις 27 μοίρες και 51' του Τοξότη με τον Πλουτωνα στις 00 μοιρες και 35' του Σκορπιού.Και οι 2 κανουν χιαστί με Χείρωνα στις 00 μοίρες και 25' των Διδύμων.

may
12-05-2008, 04:23 PM
Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω...το yod αποτελει σημαντικό παραγοντα σ ενα χαρτη ; δηλαδη, θα μπορουσαμε να πουμε οτι ειναι το κλειδι για να κατανοησουμε καλυτερα την "αποστολη" μας, το καρμα μας; ή ειναι απλα μια ακομα δυσκολη οψη;


Mια μόνο μικρή διόρθωση... καλοπροαίρετα πάντα.. το yod δεν είναι όψη αλλά σχηματισμός όπως για παράδειγμα το T-Tετράγωνο ή ο Xαρταετός.

Μέδουσσα
20-05-2008, 07:41 PM
Πολύ καλή ανάλυση!
Με βοήθησε να καταλάβω το δικό μου Yod.Τι γίνεται όμως αν κάποιος από τους πλανήτες είναι ανάδρομος??Πιστεύω και ότι εκτός από τους οίκους που είναι οι πλανήτες, μεγάλη σημασία έχουν και οι οίκοι από τους οποίους προέρχονται για μιά πιό λεπτομερή ανάλυση.Τι λέτε για αυτό?Το δικό μου Yod είναι με Κρόνο, Ερμή και Δία (ανάδρομο γιαυτό και η παραπάνω ερωτησή μου).Ο Κρόνος στον Κριό, εξάγωνο με Ερμή στον Υδροχόο, και τον Δία στην Παρθένο.

cds
02-06-2008, 01:34 AM
εχω εξαγωνο ηλιου στον λεων με πλουτωνα στον ζυγο οι οποιοι σχηματιζουν yod με τη μαυρη σεληνη στους ιχθυεις.α ξεχασα ο ηλιος βρισκεται στον 2 οικο,ο πλουτωνας στον 4 και η μαυρη σεληνη στον 9,τι μπορει να σημαινει αυτο ο σχηματισμος;;

μπουκλα
19-01-2009, 01:49 PM
Θα μπορεσει καποιος να μου εξηγησει και τη δικη μου φιγουρα yod;Εχω εξαγωνο αναδρομου Κρονου(4ος οικος λεων) με αναδρομο Πλουτωνα(6ος ζυγος) και κανουν και οι δυο οψη χιαστι με Ερμη(11ος ιχθυες).Ευχαριστω προκαταβολικα οποιον απαντησει!

κρασακι
19-01-2009, 04:09 PM
κοιτώντας τον χάρτη μου βλέπω τρία όμορφα yod..!:nuts:

1) Ηλιος εξάγωνο Μεσουράνημα
Ήλιος χιαστί Πλούτωνας
Μεσουράνημα χιαστί πλούτωνας

2)Ίδιο με πριν με κυρίαρχο τον ¶ρη στη θέση του ήλιου μιας και έχω σύνοδο άρη-ήλιου

3) Ποσειδώνας εξάγωνο Πλούτωνας
Ποσειδώνας χιαστί μεσουράνημα
Πλούτωνας χιαστί μεσουράνημα

Ήλιος Ιχθύς στον 7ο
¶ρης Ιχθύς στον 8ο
Πλούτωνας Ζυγός στον 3ο
Ποσειδώνας Τοξότης στον 4ο
Μεσουράνημα στον Ταύρο

όλα έχουν να κάνουν με μεσουράνημα..δηλώνουν δυσκολία σε ότι έχει να κάνει με το MC?
σαν πολλά δεν είναι? δεν έχω ιδέα κατά πόσο πρέπει να δίνεται μεγάλη σημασία σε τέτοιους σχηματσιμούς στο χάρτη..πρέπει?

libelula
21-01-2009, 11:48 PM
Ενδεχόμενως να έχει ανάλογα και με την ακρίβεια των όψεων...με χρέη από το παρελθόν:unsure:
'Οσο για μένα Ήλιος εξάγωνο Ποσειδώνας
Ερμής εξάγωνο Ποσειδώνας
Πλούτωνας εξάγωνο Ποσειδώνας
Ήλιος,Ερμής και Πλούτωνας σε σύνοδο στο Ζυγό,με τον Ποσειδώνα στον Τοξότη
και όλοι αυτοί οι πλανήτες σε χιαστί με τη Σελήνη στον Ταύρο...κοινώς ΖΩΗ ΜΕ ΤΟ YOD!!!:wacko:

πενυ
23-01-2009, 03:47 PM
Καλησπερα σας.Αν συμπεριλαμβανονται κι οι δεσμοι στο σχηματισμο του yod τοτε εχω δυο,Δια(ζυγο)-Β.Δεσμο(λεων)-Αρη(ιχθυ) και Κρονο(ζυγο)-Β.Δεσμο-Αρη.Να υποθεσω οτι yod με Β.Δεσμο σημαινει καρμικο χρεος?

black moon
23-01-2009, 07:20 PM
To Υοd ετσι κι αλλιως ειναι σχηματισμος που δειχνει καρμικά χρεη :love:

Njordin
24-01-2009, 02:43 PM
όψη 150 μοιρών με έναν τρίτο πλανήτη.

Ποση αποκλιση σε μοιρες επιτρεπεται να κανει ; Η αποκλιση ειναι σταθερη ή εξαρταται απ' τον Πλανητη {δηλαδη με τη γρηγορη Σεληνη να επιτρεπονται ακομα και 10 μοιρες ενω με τον αργο Πλουτωνα οχι πανω απο 3} ;

black moon
24-01-2009, 08:13 PM
Ποση αποκλιση σε μοιρες επιτρεπεται να κανει ; Η αποκλιση ειναι σταθερη ή εξαρταται απ' τον Πλανητη {δηλαδη με τη γρηγορη Σεληνη να επιτρεπονται ακομα και 10 μοιρες ενω με τον αργο Πλουτωνα οχι πανω απο 3} ;

Η απόκλιση πρέπει να ειναι οσο πιο μικρή γινεται σε όλους τους σχηματισμους όψεων. Μεχρι 2 απ'όσο ξερω για το Γιόντ. Αν ήταν 10, μόνο ισοσκελές δεν θα ηταν το τρίγωνο. Επειτα επειδη αναφέρεις τον γρηγορότερο και βραδύτερο πλανήτη, ασχετο αλλα σημαντικό ειναι οτι στην κορυφη του σχηματισμου δεν μπορεί ποτε να ειναι ο βαρύτερος εκ των τριών του σχηματισμού (επομένως ποτέ ο Πλούτωνας), και στην βαση ποτέ ο ταχύτερος εκ των τριών (επομένως ποτέ η Σελήνη).

imo
06-02-2009, 12:55 PM
γεια σας! Μήπως μπορείτε να μου πείτε αν έχω yod στο χάρτη μου; προσπάθησα,αλλα δε τα κατάφερα να καταλάβω πολλά! αν μπορείτε! 04-09-1988, 13:50, Αθήνα
ευχαριστώ πολύ!

strange
06-02-2009, 01:12 PM
γεια σας! Μήπως μπορείτε να μου πείτε αν έχω yod στο χάρτη μου; προσπάθησα,αλλα δε τα κατάφερα να καταλάβω πολλά! αν μπορείτε! 04-09-1988, 13:50, Αθήνα
ευχαριστώ πολύ!

Αν το ψάξεις λίγο θα βρεις 3 στα οποία αν δεν κάνω λάθος μπλέκονται σταθερά ο ¶ρης και ο Πλούτωνας....:weird:

imo
06-02-2009, 09:33 PM
ωχ ωχ,αυτό δε μου ακούγεται πολύ καλό.. ευχαριστώ πολύ που το κοιταξες!! μήπως έχει σχέση με απώλειες, κλπ κλπ;;

giannas
06-02-2009, 10:33 PM
Εγω θεωρω οτι υπαρχει ενας σχηματισμος yod με ηλιο 9 εξαγωνο με πλουτωνα 11 και αυτα χιαστι με αρη 5.Ο ΝΔ και η μαυρη σεληνη δεν νομιζω οτι συμπεριλαμβανοντε τοσο στις οψεις yod(διορθωστε με αν κανω λαθος)
Ετσι λοιπον η ταση σου για πνευματικη και φιλοσοφικη διευρενση,η αγαπη για εξερευνηση διαφορων οραματων και ιδεολογιων κατω απο την αυστηρη ,ορθολογιστικη και συγκροτημενη κριτικη του παρθενου ,με την βοηθεια του πλουτωνα στον 11 να σε κανουν να θελεις να κυριαρχησεις, να ηγεθεις και να επιβαλεις τις πεποιθησεις σου πανω σε φιλους και ομαδες ερχοντε σε αντιπαραθεση με τον αρη στον 5.Ο οποιος αρης ζητα να εστιασεις την ενεργεια σου σε συγκεκριμενες δημιουργηκες δραστηριοτητες.Να δρας αυτονομη και σιγουρη χωρις να θελεις να εντυπωσιαζεις ,κατι που τελικα δεν θα σε οδηγησει πουθενα.
Η συνηδειτοποιηση, οτι πρεπει να μετριαστει η επιθετικοτητα και ο ελενχος των αλλων επιβαλοντας τις δικες σου θεωριες θα σε βοηθησει να αναλαβεις τις ευθηνες των δικων σου αποτελεσματων απο την εγωπαθεια και σκληροτητα που μεχρι τωρα μπορει να εδιχνες χωρις να κατανοεις.
Οπως θα διαβασες οι οψεις χιαστι κατανοουνται με το περασμα του χρονου μετα ισως απο καποιες διελευσεις (εμπειριες) που δεινουν το εναυσμα.

pouck
13-05-2009, 01:08 AM
εγώ τυχαίνει να έχω ΠΕΝΤΕ!!!

1)κορυφη κρονος, αρης ποσειδωνας σε εξαγωνο
Κρονος καρκινο 10ο , αρης υδροχοο 5ο , ποσειδωνας τοξοτη, ακμη 4ου

2)Κορυφη ποσειδωνας, σεληνη και κρονος σε εξαγωνο
Σεληνη ταύρο 8ο, ποσειδωνας τοξοτη, ακμη 4ου, Κρονος καρκινο 10ο

3)κορυφη σεληνη, ποσειδωνας πλουτωνας σε εξαγωνο
Πλουτωνας ζυγο 1ο , Σεληνη ταύρο 8ο , ποσειδωνας τοξοτη, ακμη 4ου

4) κορυφη αρης, κρονος και ωροσκοπος σε εξαγωνο
Ωροσκοπος παρθενος , Κρονος καρκινο 10ο , αρης υδροχοο 5ο

5) κορυφη πλουτωνας, σεληνη λιλιθ σε εξαγωνο
Λιλιθ στα ψαρια , Σεληνη ταύρο 8ο , Πλουτωνας ζυγο 1ο

16/3/75 17.50 τα στοιχεια μου..

υπάρχει κάποια ''σειρα κατάταξης σπουδαιότητας'' ή όχι??
''απλως'' ενεργοποιουνται με τυχον διελευσεις??
ενεργοποιουνται με ΌΛΕΣ τις διελευσεις ή μονο με αργους πλανητες??
σ'αυτο της σεληνης πχ, η σεληνη περναει απο κει μια φορα το μηνα, και ο ηλιος, ο ερμης η αφροδιτη και ο αρης μια φορα το χρονο...
ολα τα σχόλια καλοδεχουμενα!!! για οποιοδηποτε γιοντ ή και για όλα!!
αν θα μπορουσατε να αναλυσετε κάποιο να δω κι εγω πως γινεται..

ευχαριστω!!

pouck
13-05-2009, 03:09 AM
και πανω που ημουν ετοιμος να γραψω....ΓΡΑΨΤΕ ΛΑΘΟΣ!!! Υ-ΠΕΡ-ΒΟ-ΛΕΣ!!

εκανα ενα διπλοτσεκαρισμα και σε αλλα σαιτ και δε μου δινει τοσες πολλες οψεις οσες εδω.
του αρη τις οψεις, μονο εδω τις ειδα...

παρολα αυτα θε να ρωτησω...
στο 4 αντι για δευτερο πλανητη εχω ωροσκοπο στο εξαγωνο. πιανεται...???
στο 5 εχω λιλιθ στο εξαγωνο. δεν ειναι πλανητης. πιανεται...??

MARJORY
23-12-2009, 08:18 AM
καλημερα!θα ηθελα να ρωτησω κ εγω..ενα yod απο βορειο δεσμο(λεων 4ο οικο)κ εξαγωνο με δια κρονο(ζυγο 5ο οικο)σε ηλιο(ιχθεις 11ο οικο)?αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι ο ηλιος ειναι κυβερνητης 4ου κ παλι με στελνει σε β.δεσμο...ευχαριστω

fivi
16-06-2010, 02:37 PM
Οταν κάποιος έχει στην Ηλιακή επιστροφή 2 YOD. Το ένα με κορυφή την Αφροδίτη στον 1ο Οίκο και το άλλο με κορυφή τον Αρη στον 7ο Οίκο, τι θα μπορούσε να δείχνει? Ευχαριστώ...

aygerinos
19-06-2010, 04:40 PM
Διάβασα το άρθρο σου για το yod.Πραγματικά συγχαρητήρια!! Μέχρι τώρα όλη μου η πορεία είναι ένας αδιάκοπος αγώνας που πάντα ψάχνω να βρω το νόημα του και με έχει οδηγήσει ως τώρα σε σπουδαίες αποκαλύψεις σε ότι έχει σχέση με την εσωτερική ανάπτυξη-εξέλιξη της συνείδησης.Αυτό μέσα απο πολύ πόνο φυσικά και..δάκρυ..!! Εχεις πέσει μέσα 100%. Είμαι 3/9/68,ώρα 20.17
Το yod μου απο τα λίγα που ξέρω..είναι μεταξύ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ στον σκορπιό στις 24ο (8ος οίκος),ΠΛΟΥΤΩΝΑ στην παρθένο στις 22ο (6ος οίκος),ΚΡΟΝΟ στον κριό στις 24ο (1ος οίκος)..μήπως ξέρεις κάτι γι'αυτόν το συνδυασμό?? Θα χαιρόμουν για μια μικρή γνώμη σου για το yod μου..σ'ευχαριστώ!!! :bigsmile:

παλίρροια
22-08-2010, 12:43 PM
Διάβασα ότι τα γιόντ "δουλεύουν" αθόρυβα" και για μεγαλο χρονικό διάστημα.:embarrest
Για πόσο διάστημα δηλ. μπορεί και πάνω απο 3-5 χρόνια?
Το ρωτώ γιατί προσπαθώ να ερμηνεύσω το δικό μου.....:unsure:

Δείμων
22-08-2010, 06:12 PM
Όταν το ερμηνεύσεις και εντοπίσεις τους τομείς που επηρεάζει, θα δεις εάν έχει εκδηλωθεί ή όχι.. :embarrest

tsou-li
17-09-2010, 09:20 PM
Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν με Σελήνη στην 1ο 50΄ του Κριού (7ος οίκος), Πλούτωνα στις 29ο 50΄του Λέοντα (12ος), ¶ρη στις 3ο 49΄της Παρθένου (12ος ) και Ποσειδώνα στην 00ο 07΄του Σκορπιού (2ος), σχηματίζονται δύο φιγούρες Yod στον γενέθλιο χάρτη μου? (με κορυφή τη Σελήνη και βάσεις η μία Πλούτωνα - Ποσειδώνα και η άλλη ¶ρη - Ποσειδώνα). Ισχύει αυτό? και αν ναι, σημαίνει προβλήματα με τα θέματα της Σελήνης? Η οποία παρεμπιπτόντως κάνει όψεις με τους περισσότερους πλανήτες στο γενέθλιο και μία ωραία αντίθεση με τον Δία από την 1ο 18΄ του Ζυγού (1ος) !
Ευχαριστώ πολύ.

Naskout
18-09-2010, 11:53 PM
Καλησπέρα ! Θα ήθελα τη γνώμη σας , εγώ έχω πάρα πολλά yod στο χάρτη μου , όμως όλα συμπεριλαμβάνουν εκτός από πλανήτες και αστεροειδείς (είτε την Παλλάδα , είτε την Εστία , είτε τη Δήμητρα). Επομένως , δεν τα υπολογίζω ; Ευχαριστώ όποιον μπορεί να μου απαντήσει ... ;)

Firewater
20-12-2010, 11:07 AM
Καλημέρα σε όλους και καλές γιορτές να έχουμε!

Παίρνω το θάρρος να γράψω μιας και έχω 2 γιοντάκια
τα οποία πολύ με ταλαιπωρούν στην ερμηνεία τους..
Θα εκτιμούσα πολύ όποιον έχει καμιά ιδέα, ή γενικά να ακούσω κάποια άλλη άποψη,
μιας και έχω κολλήσει λιγάκι :bigsmile:

Κρόνος (Σκορπ Rx - 4ος) εξάγωνο με Ποσειδών (Τοξ. Rx - 6ος)
χιαστί κ οι 2 με Αφροδίτη Ταύρο στον 11ο.

και ξανά η κατακαημένη Αφροδιτουλα...

Πλουτων (Ζυγός Rx - 4ος) εξάγωνο με Ποσειδών (Τοξ. Rx - 6ος)
χιαστί κ οι 2 με Αφροδίτη Ταύρο στον 11ο.


Ενδιαφέρον ίσως έχει ότι με εξαίρεση τον Κρόνο που είναι στις 01 Σκορπιου
όλοι οι άλλοι εμπλεκόμενοι είναι στις 29 μοίρες.
Δηλαδή αναιρετικό γιόντ;:unsure:
Επίσης στο δεύτερο γιόντ με Πλούτωνα/Ποσειδώνα, πόση σημασία έχει άραγε,
μιας και μιλάμε για μια όψη γενεών; Πιθανώς μέσω του γιόντ προσωποποιείται,
δηλ. δουλεύει πια σε πιο προσωπικό επίπεδο;


Ευχαριστώ πολύ
Να είστε καλά :love:

Αργοναύτης
10-01-2012, 06:22 AM
Όταν μιλάμε στην Αστρολογία για φιγούρα Yod (Γιοντ), εννοούμε δυο πλανήτες ή σημεία του αστρολογικού χάρτη που βρίσκονται σε 60 μοίρες απόσταση μεταξύ τους (σε εξάγωνο δηλαδή) και ταυτόχρονα και οι δύο σχηματίζουν όψη 150 μοιρών με έναν τρίτο πλανήτη. Ο τρίτος πλανήτης αποτελεί την κορυφή του Yod.

Από μόνη της η όψη 150 μοιρών είναι φυσικά πολύ σημαντική. Ο Κέπλερ την ονομάζει "όψη που διαχωρίζει με αιχμηρό τρόπο". Ο γερμανός Αστρολόγος Thomas Ring την αποκαλεί ''ρωγμή στην συνοχή'''. 'Ενας άλλος αστρολόγος που έγραψε ιστορία, ο Koch γράφει : ''με την γωνία 150 μοιρών υπάρχει μια σαφής τάση χωρισμού''. Ο Κοch θεωρούσε την όψη 150 μοιρών όπως και οι περισσότεροι μια ''οριακή κατάσταση'', μια κατάσταση που πιέζει φορτικά το άτομο να επιλέξει μεταξύ δυο καταστάσεων, δυο δρόμων, δυο δυνατοτήτων. Επίσης θεωρούσε ότι μας μαθαίνει να δουλεύουμε μακρόχρονα δείχνοντάς μας σε εσωτερικό επίπεδο τον δρόμο, καθώς και απαντήσεις σε πολύ πνευματικά ερωτήματα.

Στην φιγούρα Yod όμως, οι δυο γωνίες 150 μοιρών ποτέ δεν είναι ξεκομένες, αλλά συμμετέχει και ένα εξάγωνο.
Πάντα το Yod σχηματίζεται μεταξύ τριών πλανητών σε ζώδια 3 διαφορετικών στοιχείων, όπως για παράδειγμα νερό, γη και φωτιά. Οι δύο πλανήτες έχουν αρμονική σχέση εξαγώνου μεταξύ τους, αλλά δυσαρμονική σχέση 150 μοιρών με τον τρίτο πλανήτη.

Παράδειγμα: ας υποθέσουμε ότι σε ένα χάρτη, ο Δίας βρίσκεται στις 4 μοίρες του Υδροχόου (αέρας), ο Ποσειδώνας στις 4 μοίρες του Τοξότη (φωτιά), και ο Κρόνος στις 4 μοίρες Καρκίνου (νερό).
Ο Δίας στον Υδροχόο (σε ζώδιο του αέρα) σχηματίζει σε αυτή την περίπτωση ένα εξάγωνο με τον Ποσειδώνα (σε ζώδιο της φωτιάς), αλλά ταυτόχρονα, τόσο ο Δίας όσο και ο Ποσειδώνας δεν συνεργάζονται καλά με τον Κρόνο στον Καρκίνο (ζώδιο του νερού) σχηματίζοντας μια όψη 150 μοιρών με αυτόν.
Ο πλανήτης που ''δουλεύει'' με την λογική και περισσότερο διαννοητικά βρίσκεται σε ένα ζώδιο του αέρα (Δίας στον Υδροχόο) και αυτό σημαίνει ότι δεν συνεργάζεται καλά με τον πλανήτη που βρίσκεται σε ένα ζώδιο του νερού και που λειτουργεί με το συναίσθημα (Κρόνος στον Καρκίνο).

Αυτό το παράδειγμα μοιάζει με έναν ταξιδιώτη. Στο ένα σημείο του χάρτη του βρίσκεται ο Δίας στον Υδροχόο που του λέει ''απελευθερώσου, ταξίδεψε για να γνωρίσεις, είσαι πολίτης του κόσμου'', στο άλλο υπάρχει ο Κρόνος στον Καρκίνο που του υπενθυμίζει τις οικογενειακές ευθύνες και τα βάρη λέγοντάς του ''η ασφάλεια μέσα στην χώρα, το σπίτι, την οικογένειά σου, καθώς και οι ευθύνες εκεί είναι εξίσου πολύ σημαντικά''. Το Ωροσκόπιο θα ''αποφασίζει'' ποιόν δρόμο από τους δυο θα επιλέγει ανάλογα με την εποχή, τις διελεύσεις, κατευθύνσεις, προόδους κλπ, όμως συχνά ο άνθρωπος θα προκαλεί το ''ρήγμα στη συνοχή'' που λέει ο Ring, όταν θα εναντιώνεται σε συντηρητικό ή καταπιεστικό περιβάλλον και θα θέλει πάσει θυσία να ξεφύγει από αυτό. Το Yod υπάρχει πάντα σε ένα χάρτη για να εξελίσσει τους ανθρώπους πολύ περισσότερο απ'ότι το κάνουν αυτό άλλες όψεις.

'Ενα εξάγωνο μεταξύ δυο πλανητών αποτελεί πάντα την βάση της φιγούρας Yod και στο συγκεκριμένο παράδειγμα πρόκειται για ένα εξάγωνο Δία - Ποσειδώνα. Το εξάγωνο του Δία στον Υδροχόο με τον Ποσειδώνα στον Τοξότη, δίνει ευκαιρίες για επέκταση, φαντασία, ένα συλλογικό όραμα ενδεχομένως, πίστη, ιδεαλισμό και πολλά όνειρα, μια ελπίδα για τη Νέα Εποχή, συνειδητότητα, καθώς και την επιθυμία να διευρύνει κανείς τους ορίζοντές του πνευματικά.

Η ολλανδή Karen Hamaker Zondag, αστρολόγος με πλούσιο συγγραφικό έργο, γράφει ότι οι φιγούρες Yod δείχνουν πολύ συχνά μια κατάσταση αδιεξόδου και την ανάγκη το άτομο να επιλέγει στην ζωή αναγκαστικά μεταξύ δυο κακών. Γράφει επίσης ότι όταν ενεργοποιείται το Yod από προόδους, κατευθύνσεις ή διελεύσεις, ο άνθρωπος έρχεται αντιμέτωπος με διχασμούς σχετικά με το ποιά απόφαση πρέπει να πάρει. Υπάρχουν πολλά στοιχεία σήμερα για την φιγούρα Yod απ'ότι είχαμε στο παρελθόν.

Οι περισσσότεροι ερευνητές χρησιμοποιούν τον όρο ''δάχτυλο του Θεού'' για να περιγράψουν το Υοd. Τέτοιοι άνθρωποι έχει παρατηρηθεί ότι πολλές φορές γίνονται θύματα καταστάσεων παρά τη θέλησή τους. ''Ετσι συχνά βρίσκουμε ανθρώπους που είναι τα λεγόμενα ''μαύρα πρόβατα''. Σίγουρα όχι εύκολοι άνθρωποι επειδή δεν εφησυχάζουν σε βεβαιότητες. Η εσωτερική ανησυχία που συνδέεται με το Yod είναι έντονη, καθώς το άτομο ξεβολεύεται αλλά και ξεβολεύει τους άλλους από μικρή ηλικία, και κυρίως όποιους απαιτούν από αυτόν/η υπερβολική πειθαρχία. 'Ανθρωποι με φιγούρες Yod στον χάρτη τους , αν έχουν την υποστήριξη των γονέων τους, παρά τα εμπόδια, τελικά σε κάποια φάση κατανοούν τον εαυτό τους αλλά βοηθάνε και άλλους ανθρώπους να κατανοήσουν τα πράγματα, αλλά το Yod χρειάζεται χρόνο και σκληρή δουλειά.

'Ενα χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το Yod στον αστρολογικό χάρτη του ψυχοθεραπευτή Καρλ Γιουνγκ, η συνδρομή του οποίου στην κατανόηση του Συλλογικού Ασυνείδητου ήταν μεγάλη.
Στον χάρτη του Γιουνγκ σχηματίζεται ένα εξάγωνο μεταξύ 'Αρη στον Τοξότη και Δία στον Ζυγό, και οι δυο αυτοί πλανήτες σε όψη 150 μοιρών από τον Πλούτωνα, τον πλανήτη που συμβολίζει το Συλλογικό Ασυνείδητο. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, η κορυφή του Yod είναι ο Πλούτωνας στον 3ο οίκο. Καθόλου τυχαίο ότι ο Γιουνγκ αφιέρωσε την ζωή του στην έρευνα και στην συγγραφή (3ος οίκος) για το συλλογικό Ασυνείδητο (Πλούτων). Πρωτού αναγνωριστεί χρειάστηκε να παλέψει με τις αρνητικές όψεις 150 μοιρών που σχηματίζει ο Πλούτωνας του με τον Δία και τον 'Αρη του. 'Εγινε όντως ένας "αιρετικός", ένα ''κακό παιδί΄'', ένα ''μαύρο πρόβατο'' ξεφεύγοντας από την επιρροή του Φρόυντ και δημιουργώντας μια δική του σχολή σκέψης.

Οι άνθρωποι που έχουν ένα Yod στο χάρτη τους έχουν εκτός από όλες τις δυσκολίες ένα μεγάλο ατού, είναι σε θέση να κατανοούν αργά ή γρήγορα την παραδοξότητα της ζωής, και να βρίσκουν νόημα σε πράγματα που οι άλλοι θεωρούν υπερβατικά.

Κατά κανόνα όμως ένα παιδί με μια τέτοια φιγούρα στον χάρτη του, είναι βιώνει από πολύ νωρίς πολλές δυσκολίες για τις οποίες δεν έχει ευθύνη και που καμμία λογική δεν μπορεί να της εξηγήσει. Υπάρχουν Αστρολόγοι που πιστεύουν ότι ακριβώς επειδή τα αίτια των προβλημάτων που προκαλούνται στην ζωή κάποιου με Yod έχουν ανεξήγητα αίτια, είναι ''τιμωρία'' για λανθασμένη συμπεριφορά σε προηγούμενες ζωές. Το παιδί επιλέγει πολλές φορές ασυνείδητα την κακή πλευρά της ζωής χωρίς να είναι το ίδιο κακό και χωρίς να δείχνει ''σκοτεινά χαρακτηριστικά''. Αυτό θεωρείται ότι το κάνει για το λόγο ότι η ψυχή αναζητά δοκιμασίες για την επίγνωση του Καλού.

Η κυρία Zondag μας διαβεβαιώνει μετά από πολλά χρόνια έρευνας της φιγούρας Yod ''Το Yod είναι ένα εργαλείο για να κατανοήσουμε τον πόνο και να δούμε πόσο νόημα έχει ο πόνος για την επίγνωση, την συνειδητότητα και την εξέλιξη''.

Η Marion March συμφωνεί με την άποψη Zondag γράφοντας για απείθαρχη συμπεριφορά και θεωρεί ότι το κλειδί στην επίλυση των εμποδίων και του κόπου που προκαλεί ένα Yod, είναι οι πλανήτες που σε αυτή την φιγούρα σχηματίζουν όψη εξαγώνου.


________

Το παραπάνω άρθρο δεν αποτελεί μετάφραση. Το έγραψα με αφορμή πρόσφατες συζητήσεις μου για συγκεκριμένο γενέθλιο χάρτη και προσπάθησα να τεκμηριώσω την άποψή μου χρησιμοποιώντας τις εξής πηγές:

Walter Koch : ''Διδασκαλία του Κέπλερ για τις όψεις'.
Karen H. Zondag με τίτλο ''Με τα τρία πόδια σε οκτώ κόσμους''.
Τhomas Ring : Αστρολογική Ανθρωπογνωσία
Marion March και Joan Evers : Ο μόνος τρόπος να μάθετε Αστρολογία

limbill
10-01-2012, 07:21 PM
Αρχικά πρόκειται για ένα πολύ κατανοητό άρθρο. θα ήθελα να καταθέσω την δικιά μου εμπειρία για το πως λειτουργεί η όψη...
Το εξάγωνο και οι πλανήτες που συμμετέχουν σε αυτό δείχνει τους τομείς και τον τρόπο που μπορεί να δράσει κανείς. Δείχνει δηλαδή που υπάρχει ευκαιρία να δραστηριοποιηθεί το άτομο και τον τρόπο που μπορεί να το κάνει το εκφράζουν οι πλανήτες που συμμετέχουν στο εξάγωνο. Ο πλανήτης που σχηματίζει την όψη χιαστή (150) προς τους πλανήτες τους εξαγώνου είναι αυτός που θα πιέσει για δράση, που θα αναγκάζει το άτομο να δράσει προς τους τομείς που φανερώνει το εξάγωνο. Στο γενέθλιο ωροσκόπιο μου, Η Αφροδίτη (στον Ταύρο στον 5ο ) σχηματίζει γιοντ με τον Ποσείδωνα (στον τοξότη -σύνοδος με ωροσκόπο) και τον Πλουτωνα (στο Ζυγό στο 10). Η Αφροδίτη με ώθησε να ασχοληθώ (ερασιτεχνικά) με τη ζωγραφική και τη μουσική (5ος οίκος) στο θρησκευτικό χώρο (Ποσειδώνας Τοξότη - Πλουτωνας Ζυγός) δηλαδή με αγιογραφία και βυζαντινή μουσική. Είναι πραγματικά δύσκολο κανείς να λειτουργήσει μια τέτοια όψη (γιόντ) γιατί είναι μια όψη άγχους, πίεσης. Η "ενεργεία του δακτύλου δεν ρέει εύκολα προς το εξάγωνο. Πάντως όταν καταφέρει και διοχετευθεί σ αυτό μπορεί να δώσει θετικά αποτελέσματα.

Lena_P
10-01-2012, 09:34 PM
Αρχικά πρόκειται για ένα πολύ κατανοητό άρθρο. θα ήθελα να καταθέσω την δικιά μου εμπειρία για το πως λειτουργεί η όψη...
Το εξάγωνο και οι πλανήτες που συμμετέχουν σε αυτό δείχνει τους τομείς και τον τρόπο που μπορεί να δράσει κανείς. Δείχνει δηλαδή που υπάρχει ευκαιρία να δραστηριοποιηθεί το άτομο και τον τρόπο που μπορεί να το κάνει το εκφράζουν οι πλανήτες που συμμετέχουν στο εξάγωνο. Ο πλανήτης που σχηματίζει την όψη χιαστή (150) προς τους πλανήτες τους εξαγώνου είναι αυτός που θα πιέσει για δράση, που θα αναγκάζει το άτομο να δράσει προς τους τομείς που φανερώνει το εξάγωνο. Στο γενέθλιο ωροσκόπιο μου, Η Αφροδίτη (στον Ταύρο στον 5ο ) σχηματίζει γιοντ με τον Ποσείδωνα (στον τοξότη -σύνοδος με ωροσκόπο) και τον Πλουτωνα (στο Ζυγό στο 10). Η Αφροδίτη με ώθησε να ασχοληθώ (ερασιτεχνικά) με τη ζωγραφική και τη μουσική (5ος οίκος) στο θρησκευτικό χώρο (Ποσειδώνας Τοξότη - Πλουτωνας Ζυγός) δηλαδή με αγιογραφία και βυζαντινή μουσική. Είναι πραγματικά δύσκολο κανείς να λειτουργήσει μια τέτοια όψη (γιόντ) γιατί είναι μια όψη άγχους, πίεσης. Η "ενεργεία του δακτύλου δεν ρέει εύκολα προς το εξάγωνο. Πάντως όταν καταφέρει και διοχετευθεί σ αυτό μπορεί να δώσει θετικά αποτελέσματα.

Ενδιαφέρουσα η κατάθεσή σου..

Έχεις προσέξει/αναλύσει το πότε 'ενεργοποιήθηκε/σε ενεργοποίησε' η Αφροδίτη σου; Παρατήρησες κάποια ιδιαίτερη όψη ή διέλευση όταν συνέβη αυτό;

cbol
10-01-2012, 10:31 PM
Το άρθρο ήταν πολύ κατανοητό και πρέπει να πώ ότι κατάλαβα πράγματα για το δικό μου yod. Έχω σελήνη στο κριο στον 3ο σε χιαστι με κρόνο στη παρθένο στον 8ο και ουρανό στο σκορπιό στο 10ο.
Επιπλέον, η πολύπαθη σελήνη μου είναι σε αντίθεση με τον πλούτωνα στο ζυγό επίσης στον 8ο. :wacko: Μήπως μπορεί κανείς να μου πεί πως επηρρεάζει αυτή η αντίθεση το σχηματισμό;

SAGIVI
11-01-2012, 11:24 AM
Αρχικά πρόκειται για ένα πολύ κατανοητό άρθρο. θα ήθελα να καταθέσω την δικιά μου εμπειρία για το πως λειτουργεί η όψη...
Το εξάγωνο και οι πλανήτες που συμμετέχουν σε αυτό δείχνει τους τομείς και τον τρόπο που μπορεί να δράσει κανείς. Δείχνει δηλαδή που υπάρχει ευκαιρία να δραστηριοποιηθεί το άτομο και τον τρόπο που μπορεί να το κάνει το εκφράζουν οι πλανήτες που συμμετέχουν στο εξάγωνο. Ο πλανήτης που σχηματίζει την όψη χιαστή (150) προς τους πλανήτες τους εξαγώνου είναι αυτός που θα πιέσει για δράση, που θα αναγκάζει το άτομο να δράσει προς τους τομείς που φανερώνει το εξάγωνο. Στο γενέθλιο ωροσκόπιο μου, Η Αφροδίτη (στον Ταύρο στον 5ο ) σχηματίζει γιοντ με τον Ποσείδωνα (στον τοξότη -σύνοδος με ωροσκόπο) και τον Πλουτωνα (στο Ζυγό στο 10). Η Αφροδίτη με ώθησε να ασχοληθώ (ερασιτεχνικά) με τη ζωγραφική και τη μουσική (5ος οίκος) στο θρησκευτικό χώρο (Ποσειδώνας Τοξότη - Πλουτωνας Ζυγός) δηλαδή με αγιογραφία και βυζαντινή μουσική. Είναι πραγματικά δύσκολο κανείς να λειτουργήσει μια τέτοια όψη (γιόντ) γιατί είναι μια όψη άγχους, πίεσης. Η "ενεργεία του δακτύλου δεν ρέει εύκολα προς το εξάγωνο. Πάντως όταν καταφέρει και διοχετευθεί σ αυτό μπορεί να δώσει θετικά αποτελέσματα.


Βρισκω εξαιρετικο το παραδειγμα που μας εδωσες και θεωρω οτι ηταν μεγαλη τυχη για σενα να εχεις μια ισχυρη αφροδιτη στον ταυρο και μαλιστα στον <τυχερο> 5ο οικο.

Επ ευκαρια να σημειωσω, οτι ειχα διαβασει σε καποιο ξενογλωσσο αρθρο οτι το yod ειναι μια πολυ δυσκολη οψη, οταν στην κορυφη του βρισκεται καποιος απο τους κρονο, ουρανο, ποσειδωνα, πλουτωνα. Ειδικοτερα δε οι κρονος, πλουτωνας εκφραζουν εντονα τον<δακτυλο του Θεου>.
Σ αυτη την περιπτωση, ειναι απαραιτητο για το ατομο ν αποδεχθει ν ακολουθησει ολες τις <νομιμες φορμες> και κυριως να συμφιλιωθει με το <θειο>, οσο το δυνατον νωριτερα.

limbill
11-01-2012, 04:41 PM
Χαίρομαι που το παράδειγμα που έδωσα προσφέρεται για την καλύτερη κατανόηση του yod. Όσον αφορά βέβαια την "δυνατή" Αφροδίτη μου (στην 24η του Ταύρου στον 5ο ) να σημειώσω ότι κάνει σύνοδο με το Χείρωνα (25 Ταύρου και ιδιομοιρία με Algol). Οπότε νομίζω ότι το yod στο χάρτη μου δεν έχει ακόμη δείξει όλη τη δυναμικότητα του. Προσωπικά δεν πανικοβάλλομαι με δύσκολες όψεις γιατί ο Χείρων μπορεί να δείχνει που έχει κάποιος "αναπηρία", τραύματα" , είναι όμως και δάσκαλος και θεραπευτής... Μήπως για να γεννηθεί η Τέχνη δεν χρειάζεται πληγές και τραύματα...Η Αστρολογία χρειάζεται συνείδηση και αυτογνωσία και όλες οι όψεις λειτουργούν προς όφελος και εξέλιξη του ανθρώπου.

toniateddybear
11-01-2012, 06:29 PM
Καλησπερα στην παρεα και χρονια πολλα!
Εχω δυο χαρτες με yod. Ο ενας ειναι φιλικου μου προσωπου και ο αλλος ειναι του νεογνου της Καλλας το οποιο πεθανε δυο ωρες αφου γεννηθηκε. Σχετικα με το πρωτο προσωπο, η φιγουρα εχει ως εξης: στην κορυφη ειναι ο νοτιος δεσμος, στον πρωτο οικο στον ταυρο, και στις ακρες του τριγωνου βρισκονται πλουτωνας στον 6 οικο στο ζυγο και ποσειδωνας στον 8 στον τοξοτη. Η κοπελα πασχει απο σοβαρη κληρονομικη ασθενεια αιματος που πολλες φορες αποβαινει θανατηφορα. Εχασε τον αδερφο της σε νεαρη ηλικια ενω προσφατα εχασε και τον ενα γονιο απο καρκινο. Ο αλλος γονεας (μητερα) πασχει απο μανιοκαταθλιψη. Η ιδια δεν μπορει να τεκνοποιησει. Η σχεση της με το συντροφο της και με ολους τους γυρω της βασιζεται παντα στην ιδιοτελεια, ενω συνεχως δημιουργουνται προβληματα στην καθημερινοτητα (κυριως απο την ξεροκεφαλια της και την ανυπομονησια της). προφανως, ο χειρωνας στην 1 μοιρα στον ταυρο στο 12 σε συνοδο με τη λιλιθ στον 12 στον κριο, ο οποιος εμπεριεχεται εχουν παιξει και αυτοι το ρολο τους, οπως και η αντιθεση των δυο προηγουμενων με τον ουρανο, στο σκορπιο στον 6 οικο (και αυτος εμπεριεχομενος).
Παρολα αυτα, θεωρω οτι το yod με τον νοτιο δεσμο στον 1 οικο, εχει παιξει σημαντικο ρολο στην ολη κατασταση...
Αναμενω σχολια...:)

Κοραλλία Μόζορα
12-01-2012, 01:21 PM
Τόνια,

σε παρακαλώ πολύ, αν θέλεις φυσικά κι αν το κρίνεις σκόπιμο, μπορείς να μου δώσεις τα στοιχεία και για τους δυο χάρτες; Αν θέλεις μπορείς να μου τα στείλεις και με προσωπικό μήνυμα.

katiakiss
12-01-2012, 01:49 PM
Καλησπερα στην παρεα και χρονια πολλα!
Εχω δυο χαρτες με yod. Ο ενας ειναι φιλικου μου προσωπου και ο αλλος ειναι του νεογνου της Καλλας το οποιο πεθανε δυο ωρες αφου γεννηθηκε. Σχετικα με το πρωτο προσωπο, η φιγουρα εχει ως εξης: στην κορυφη ειναι ο νοτιος δεσμος, στον πρωτο οικο στον ταυρο, και στις ακρες του τριγωνου βρισκονται πλουτωνας στον 6 οικο στο ζυγο και ποσειδωνας στον 8 στον τοξοτη. Η κοπελα πασχει απο σοβαρη κληρονομικη ασθενεια αιματος που πολλες φορες αποβαινει θανατηφορα. Εχασε τον αδερφο της σε νεαρη ηλικια ενω προσφατα εχασε και τον ενα γονιο απο καρκινο. Ο αλλος γονεας (μητερα) πασχει απο μανιοκαταθλιψη. Η ιδια δεν μπορει να τεκνοποιησει. Η σχεση της με το συντροφο της και με ολους τους γυρω της βασιζεται παντα στην ιδιοτελεια, ενω συνεχως δημιουργουνται προβληματα στην καθημερινοτητα (κυριως απο την ξεροκεφαλια της και την ανυπομονησια της). προφανως, ο χειρωνας στην 1 μοιρα στον ταυρο στο 12 σε συνοδο με τη λιλιθ στον 12 στον κριο, ο οποιος εμπεριεχεται εχουν παιξει και αυτοι το ρολο τους, οπως και η αντιθεση των δυο προηγουμενων με τον ουρανο, στο σκορπιο στον 6 οικο (και αυτος εμπεριεχομενος).
Παρολα αυτα, θεωρω οτι το yod με τον νοτιο δεσμο στον 1 οικο, εχει παιξει σημαντικο ρολο στην ολη κατασταση...
Αναμενω σχολια...:)Τόνια, έχω τη γνώμη ότι ένα yod με τους δεσμούς Σελήνης να συμπεριλαμβάνονται στον σχηματισμό, δεν αποτελεί καν yod. Αυτός ο σχηματισμός ανήκει στις δευτερεύουσες όψεις και οι δεσμοι Σελήνης είναι υποθετικά σημεία. Είμαι σίγουρη ότι τα όσα περιγράφεις έχουν μια σαφέστατη αστρολογική εξήγηση , από το σύνολο του σχηματισμού του χάρτη.
Για να αξιολογήσεις την όποια επίδραση των δεσμών Σελήνης, πρέπει να έχεις αρκετές γνώσεις ώστε να μπορείς να ξεχωρίσεις τι και πόσα προκύπτουν από όλους τους υπόλοιπους πλανήτες και τους σχηματισμούς που αυτοί κάνουν μεταξύ τους και μετά να προχωρήσεις στο μερίδιο του ρόλου των δεσμών Σελήνης.

taurine
12-01-2012, 04:19 PM
Πολύ δύσκολο για μενα να "εμπεδωσω" την εξήγηση του σχηματισμού γιοντ, δεδομενου πως ακόμη και τωρα εξασκούμαι στην "εμπεδωση" της όψης χιαστί.
Μεχρι ωρας, παρατήρησα πως υπαρχει ενα γιοντ, με κορυφή τον Ηλιο στις 14.15 του Ταυρου, τον Πλούτωνα στις 12 του Ζυγού, και τον Ποσειδωνα στις 15 του Τοξότη.Οι εμπλεκόμενοι οικοι είναι 4ος, 9ος και 12ος αντίστοιχα.
Προτού αρχίσω το ψαξιμο, ηθελα να σας ρωτήσω αν ισχύει εδω η όψη του γιοντ ή αν είναι μεγάλη η ανοχή μεταξύ των πλανητων σε εξαγωνο.

(Με μια πρόχειρη εξήγηση, η όψη αυτή,αν ισχύει, συνήθως με μετέτρεπε σε "θύμα" εξαπάτησης, ειδικά όσο ο Πλούτωνας ηταν στον Τοξότη)

katiakiss
12-01-2012, 05:04 PM
Πολύ δύσκολο για μενα να "εμπεδωσω" την εξήγηση του σχηματισμού γιοντ, δεδομενου πως ακόμη και τωρα εξασκούμαι στην "εμπεδωση" της όψης χιαστί.
Μεχρι ωρας, παρατήρησα πως υπαρχει ενα γιοντ, με κορυφή τον Ηλιο στις 14.15 του Ταυρου, τον Πλούτωνα στις 12 του Ζυγού, και τον Ποσειδωνα στις 15 του Τοξότη.Οι εμπλεκόμενοι οικοι είναι 4ος, 9ος και 12ος αντίστοιχα.
Προτού αρχίσω το ψαξιμο, ηθελα να σας ρωτήσω αν ισχύει εδω η όψη του γιοντ ή αν είναι μεγάλη η ανοχή μεταξύ των πλανητων σε εξαγωνο.

(Με μια πρόχειρη εξήγηση, η όψη αυτή,αν ισχύει, συνήθως με μετέτρεπε σε "θύμα" εξαπάτησης, ειδικά όσο ο Πλούτωνας ηταν στον Τοξότη)Φοβάμαι ότι ποτέ δεν θα πάρεις εντελώς σαφή απάντηση, μια και η ανοχή «παίζει» από πεποίθηση σε πεποίθηση και από σχολή σε σχολή. Σε τέτοιους σχηματισμούς άλλοι δίνουν 2 μοίρες απόκλισης (άρα είσαι μέσα) , άλλοι 3 και άλλοι 1,5 . Προσωπικά κρατάω το μέχρι 2 και κρίνω ανά περίπτωση. Τα φώτα έχουν πάντα μια καλύτερη ανοχή. Τέλος, εκείνος που έχει τον σχηματισμό στον χάρτη του και είναι μελετητής, μπορεί να καταλάβει καλύτερα αν ισχύει στη ζωή του και πόσο επηρεάζεται.

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω , αλλά το γεγονός ότι έχεις πέσει θύμα εξαπάτησης και ιδιαιτέρα όσο ο Πλούτωνας ήταν στον Τοξότη, είναι μάλλον επειδή ήταν στον 12ο οίκο σου , τον οίκο των κρυφών εχθρών και από την θέση αυτή σου κάνει διάφορα «χαριτωμένα». Βάλε και ότι κυβερνήτης του 3ου σου είναι ο Ποσειδώνας και είναι στον 12ο …. Βάλε ότι έχεις και μια χαρούμενη Σελήνη στον Τοξότη και σε αντίθεση με τον Δία στους Διδύμους που την κάνει από χαρούμενη μέχρι ζαβή… :lol: Σε πειράζω...:cry: ....

ΥΓ: ....Αλλά έχει και μια αλήθεια μέσα του...:D

toniateddybear
13-01-2012, 02:05 AM
Αγαπητή katiakiss, χρονια πολλα!
Σε αυτο που λες ειχα κι εγω τις αμφιβολιες μου. Ακριβως επειδη ειναι σημειο, απο μονο του δεν εχει ενεργεια, οπως οι πλανητες και τα υπολοιπα σωματα. Ομως, στο χαρτη της κοπελας, το μοναδικο που υπαρχει στον 1 οικο, ειναι ο Διας, ο οποιος με τους υπολοιπους πλανητες δε σχηματιζει πτολεμαικες οψεις. Ο πρωτος οικος ειναι στον ταυρο, ζωδιο που δινει ζωντανια και οχι αρρωστιες και μαλιστα τοσο σοβαρες. Ωστοσο, η κοπελα ζει σχετικα καλα, σε σχεση με αλλους με το ιδιο προβλημα και ειναι αισιοδοξη φυση κατα βαση. Η ασθενεια της ειναι θανατηφορα. Πριν παω στον 6 οικο της υγειας για να σου πω εκει τι γινεται, στον 1 εχει ακομη το νοτιο δεσμο. Το σημειο αυτο σχηματιζει δυο τετραγωνα με αφροδιτη και ερμη και οι δυο στον τεταρτο οικο και το προαναφερομενο yod. Η ακμη του 6 οικου ειναι στην παρθενο, της οποιας ο κυβερνητης σχηματιζει τετραγωνο με τον ερμη και επισης εχει μεσα του, τον πλουτωνα στο ζυγο (συμμετεχει στο yod) και τον ουρανο στον σκορπιο. Ο εκτος οικος οπως και ο δωδεκατος ειναι εμπεριεχομενοι. Ακμη του 12 στους ιχθυς. Νομιζω πως η υγεια φαινεται οτι δεχεται πληγματα, οπως και τα προβληματα φαινονται με φορτωμενο 4 οικο(ηλιο, κρονο, αφροδιτη, ερμη) στο λεοντα και ακμη του οικου στον καρκινο. Ισως δεν τα αντιλαμβανομαι σωστα τα πραγματα, καθοτι ειμαι πολυ αρχαρια, αλλα επειδη γνωριζω το ατομο, τετοια θεματα υγειας, τοσο σοβαρα και επικτητα ισως να εχουν σχεση και με το νοτιο δεσμο....Ισως, ο νοτιος δεσμος να δειχνει οτι το ζητημα της υγειας ειναι θεμα καρμικο ή οτι για να ξεπεραστει θα πρεπει να φτασει στην ομαλοποιηση των σχεσεων με τους αλλους (βορειος στον 7 οικο)...Πασα σκεψη δεκτη!!!:love:

Atrapos
13-01-2012, 11:01 AM
Τόνια,
Όπως σου είπε η Κάτια ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα υγείας θα πρέπει να φαίνεται από άλλα σημεία του χάρτη κι όχι από το υποτιθέμενο yod. Κι εγώ πιστεύω ότι τους σχηματισμούς σαν το yod πρέπει να τους λαμβάνουμε υπόψη με πλανήτες μόνο κι όχι σημεία όπως οι Δεσμοί. Διαφορετικά μπορούμε να φτιάξουμε σχηματισμούς και με τους Κλήρους ή τα Μεσοδιαστήματα και όλος ο χάρτης θα γεμίσει σχηματισμούς. Το νόημα όμως του σχηματισμού βρίσκεται στην αλληλεπίδραση ανάμεσα στις ενέργειες των πλανητών κι όχι στην ενέργεια που δέχεται ένα σημείο όπως ο Νότιος Δεσμός.

Επίσης πρέπει να είναι ξεκάθαρο ότι από τη στιγμή που στις όψεις χιαστί που ανέφερες συμμετέχουν ο Πλούτωνας και ο Ποσειδώνας, αυτές τις όψεις με το Νότιο Δεσμό τις έχουν εκατομμύρια άνθρωποι που γεννήθηκαν σε όλο το κόσμο εκείνο το διάστημα. Φυσικά δεν έχουν όλοι τα προβλήματα υγείας που έχει η γνωστή σου. Προσωπικά θα με απασχολούσαν περισσότερο τα τετράγωνα από Ερμή / Αφροδίτη στους Δεσμούς παρά οι χιαστί από τους εξωκρόνιους.

Χρειάζεται λοιπόν μια συνολική εικόνα για τον χάρτη, που δεν μου είναι ξεκάθαρος.

Όταν λες


Η ακμη του 6 οικου ειναι στην παρθενο, της οποιας ο κυβερνητης σχηματιζει τετραγωνο με τον ερμη
με μπερδεύεις αφού κυβερνήτης της Παρθένου είναι ο Ερμής.

Επίσης όταν λες


Ο εκτος οικος οπως και ο δωδεκατος ειναι εμπεριεχομενοι.
μάλλον εννοείς ότι Ζυγός και Κριός εμπεριέχονται στον 6ο και 12ο οίκο αντίστοιχα.

katiakiss
13-01-2012, 02:27 PM
Αγαπητή katiakiss, χρονια πολλα!
Σε αυτο που λες ειχα κι εγω τις αμφιβολιες μου. Ακριβως επειδη ειναι σημειο, απο μονο του δεν εχει ενεργεια, οπως οι πλανητες και τα υπολοιπα σωματα. Ομως, στο χαρτη της κοπελας, το μοναδικο που υπαρχει στον 1 οικο, ειναι ο Διας, ο οποιος με τους υπολοιπους πλανητες δε σχηματιζει πτολεμαικες οψεις. Ο πρωτος οικος ειναι στον ταυρο, ζωδιο που δινει ζωντανια και οχι αρρωστιες και μαλιστα τοσο σοβαρες. Ωστοσο, η κοπελα ζει σχετικα καλα, σε σχεση με αλλους με το ιδιο προβλημα και ειναι αισιοδοξη φυση κατα βαση. Η ασθενεια της ειναι θανατηφορα. Πριν παω στον 6 οικο της υγειας για να σου πω εκει τι γινεται, στον 1 εχει ακομη το νοτιο δεσμο. Το σημειο αυτο σχηματιζει δυο τετραγωνα με αφροδιτη και ερμη και οι δυο στον τεταρτο οικο και το προαναφερομενο yod. Η ακμη του 6 οικου ειναι στην παρθενο, της οποιας ο κυβερνητης σχηματιζει τετραγωνο με τον ερμη και επισης εχει μεσα του, τον πλουτωνα στο ζυγο (συμμετεχει στο yod) και τον ουρανο στον σκορπιο. Ο εκτος οικος οπως και ο δωδεκατος ειναι εμπεριεχομενοι. Ακμη του 12 στους ιχθυς. Νομιζω πως η υγεια φαινεται οτι δεχεται πληγματα, οπως και τα προβληματα φαινονται με φορτωμενο 4 οικο(ηλιο, κρονο, αφροδιτη, ερμη) στο λεοντα και ακμη του οικου στον καρκινο. Ισως δεν τα αντιλαμβανομαι σωστα τα πραγματα, καθοτι ειμαι πολυ αρχαρια, αλλα επειδη γνωριζω το ατομο, τετοια θεματα υγειας, τοσο σοβαρα και επικτητα ισως να εχουν σχεση και με το νοτιο δεσμο....Ισως, ο νοτιος δεσμος να δειχνει οτι το ζητημα της υγειας ειναι θεμα καρμικο ή οτι για να ξεπεραστει θα πρεπει να φτασει στην ομαλοποιηση των σχεσεων με τους αλλους (βορειος στον 7 οικο)...Πασα σκεψη δεκτη!!!:love:Τόνια, όσα γράφεις είναι γεγονός ότι δημιουργούν εικασίες για πιθανά προβλήματα υγείας. Για την εν λόγω φιγούρα δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο από όσα έχω ήδη πει και από όσα παραπάνω γράφει ο Δημήτρης.

Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι πολύ να σχηματίσω στο μυαλό μου έναν νοερό χάρτη γιατί μου αρέσει η ακρίβεια , δεδομένο που δεν μπορεί να υπάρχει σε μια εικόνα του μυαλού. Από την άλλη, μόνο κοιτάζοντας έναν χάρτη μπορείς να έχεις πραγματικά άποψη. Από όλα όσα λες, αυτό που συγκρατώ και θεωρώ άξιο μελέτης, είναι οι εμπεριεχόμενοι οίκοι στον άξονα 6ου\12ου και πολύ περισσότερο ο Κριός εμπεριεχόμενος στον 12ο , δεδομένου ότι έχει κυβερνήτη τον Άρη και ο Άρης σχετίζεται με το αίμα , ασθένεια από την οποία, όπως αναφέρεις, πάσχει η φίλη σου. Άρα η θέση και οι όψεις του Άρη θα ήταν κάτι που θα το αξιολογούσα σοβαρά , καθώς και την θέση \όψεις Αφροδίτης. Οι σχέσεις των πλανητών Ποσειδώνα και Ερμή με άλλους πλανήτες και οι θέσεις τους, είναι επίσης το ίδιο σοβαρή υπόθεση. Η τετράδα αυτή είναι που κυβερνά\συγκυβερνά τον άξονα 6ου\12ου . Οι εμπεριεχόμενοι στον άξονα αυτό, έχω παρατηρήσει πως πολλές φορές εκδηλώνουν κάποιες επιπλοκές στην υγεία του ατόμου, σε κάποια περίοδο της ζωής του.

Σχετικά με τους δεσμούς Σελήνης, είναι σημεία που τα παρακολουθώ στενά, αλλά ο ρόλος τους έχει μια πιο πνευματική υπόσταση και όταν ψάχνω ένα ωροσκόπιο, τους κοιτάζω πάντα αφού έχω ολοκληρώσει την όποια εξέταση των δεδομένων. Πράγματι έχω βρει ότι συνδέονται σε πολλές περιπτώσεις με διάφορα γεγονότα στις ζωές των ανθρώπων ή ότι δεν λείπει η ενεργοποίησή τους από κρίσιμες καμπές. Ωστόσο παραμένει μία παράμετρος που προτιμώ να διατηρώ μαζί της μια πιο συγκρατημένη στάση, στο επίπεδο της διερεύνησης. Αυτός είναι ο λόγος που σε κάθε εμπλοκή τους κρατώ σημειώσεις.
Η όποια εμπειρία μου μέχρι τώρα, με πείθει να πιστέψω ότι σε χάρτες που οι δεσμοί έρχονται σε επαφή με φώτα ή προσωπικούς πλανήτες ή βρίσκονται σε γωνιακούς οίκους η επίδρασή τους είναι πιο «ορατή» σε περιόδους ενεργοποίησης. Οι ίδιοι οι άνθρωποι (χωρίς να έχουν κάποια σχέση με την αστρολογία) αντιλαμβάνονται μία δυσθεώρητη πορεία στη ζωή τους, τέτοια που μοιάζει να σπρώχνει τα πράγματα προς μία κατεύθυνση και κάθε φορά που αποκλίνουν από αυτή, οι συγκυρίες τους επαναφέρουν στο ίδιο ευρύτερο πλαίσιο εμπειριών\σκοπών\κατευθύνσ εων.
Όμως, εξακολουθώ να διατηρώ τη στάση του παρατηρητή και όχι του άπιστου Θωμά , παρά το γεγονός των πολλών τρανταχτών παραδειγμάτων, ακόμα και σε προσωπικό επίπεδο. Εντελώς αυθαίρετα, έχω την πεποίθηση ότι οι δεσμοί Σελήνης δεν έχουν καμία σχέση με προηγούμενες ζωές , αλλά με κάποιο τρόπο είναι ιδιαίτερα σημεία του χάρτη που κουβαλάνε μια ενέργεια δυσερμήνευτη.

Μέχρι να υπάρξουν περισσότερα στοιχεία και σοβαρές μελέτες γύρω από τον τρόπο που λειτουργούν, θα ήταν συνετό να εξετάζονται ξεχωριστά και να μην αποτελούν την βάση γύρω από την οποία κινείται η μελέτη ενός ωροσκοπίου.

Κοραλλία Μόζορα
14-01-2012, 09:02 AM
Οι δυσαρμονικές όψεις Άρη/Ποσειδώνα είναι η πιο κλασική όψη της αναιμίας και μάλιστα αν υπάρχουν κι άλλες ενδείξεις στον χάρτη, το πρόβλημα μπορεί να είναι και πολύ σοβαρό. Όλα τα άτομα που γνωρίζω που έχουν θαλασσαιμία ή μεσογειακή αναιμία ή το στίγμα έχουν δυσαρμονική όψη Άρη/Ποσειδώνα.

Για το θέμα του νότιου δεσμού τώρα στον 1ο οίκο και την σχέση του με σοβαρές ασθένειες. Ένας στους 12 ανθρώπους έχει νότιο δεσμό στον 1ο οίκο. Για να πούμε ότι ισχύει κάτι τέτοιο πρέπει να εξετάσουμε τους χάρτες αυτού του ποσοστού των ανθρώπων και απ' αυτούς να δούμε αν υπάρχει ένα σημαντικό ποσοστό ατόμων με σοβαρά προβλήματα υγείας ώστε να δικαιολογεί μια τέτοια άποψη.

Πάντως, όταν μελετούσα το θέμα της εμφάνισης και της σωματικής διάπλασης σε σχέση με τον γενέθλιο χάρτη, είχα διαβάσει σε αρκετά βιβλία ξένων αστρολόγων ότι ο νότιος δεσμός της Σελήνης πάνω στον ωροσκόπο δίνει σωματικές δυσμορφίες, δυσπλασίες ή σωματικές αναπηρίες. Με παραξένεψε αυτό γι' αυτό μπήκα σε ένα αρχείο διάσημων ατόμων και βρήκα όσους χάρτες μπόρεσα να βρω με νότιο δεσμό πάνω στον ωροσκόπο. Μάλιστα, επειδή συνήθως υπάρχει και πρόβλημα με την ακρίβεια της ώρας, έδωσα μια μεγάλη ανοχή στην σύνοδο νότιου δεσμού και ωροσκόπου.

Κανένας από αυτούς δεν βρήκα να είχε σωματικές αναπηρίες ή δυσμορφίες, αντίθετα οι περισσότεροι από αυτούς ήταν και πολύ όρμορφα άτομα. Στο προσωπικό μου αρχείο βρήκα μόνο μια περίπτωση ατόμου με νότιο δεσμό πάνω στον ωροσκόπο που είχε μια μορφή αναπηρίας στο αριστερό χέρι. Η αναπηρία αυτή φυσικά είχε αστρολογική εξήγηση στον χάρτη του πέρα από τον νότιο δεσμό.

katiakiss
14-01-2012, 01:57 PM
Κοραλλία συμφωνώ απόλυτα σχετικά με τις δυσαρμονικές όψεις Άρη\Ποσειδώνα και επίσης έχω βρει ότι εμπλέκονται με διάφορες ασθένειες του αίματος καθώς και σοβαρές αλλεργίες.
Έχω διαβάσει σχετικά με την έρευνα της θέσης των δεσμών Σελήνης, διάφορες έρευνες (που δεν τις βρήκα ικανοποιητικές) και για την θέση του νότιου δεσμού στον 1ο οίκο. Με δεδομένο ότι δεν είμαι επαγγελματίας αστρολόγος, δεν μπορώ να έχω μια προσωπική βάση δεδομένων τόσο μεγάλη, ωστόσο επειδή παρακολουθώ τους δεσμούς στενά, πρέπει να πω ότι δεν έχω βρει κάποιο συσχετισμό με δυσπλασίες στον 1ο . Αντίθετα, ο άξονας 12ου\6ου επαναλαμβάνεται σε αρκετές περιπτώσεις.

Όσο για την περίπτωση που αναφέρει η Τόνια πιο πάνω, έχω να πω ότι η εμπλοκή των δεσμών Σελήνης στο όλο θέμα, δεν μου προκαλεί καμία εντύπωση. Η προσωπική μου άποψη , όπως έχω πει πολλές φορές στο φόρουμ, είναι ότι οι δεσμοί Σελήνης δεν λείπουν από κανένα κορυφαίο δεδομένο που καθορίζει τη ζωή ενός ατόμου από τον γενέθλιο χάρτη του, όπως μια χρόνια ασθένεια. Με κάποιο τρόπο υπάρχει πάντα κάποια εμπλοκή.

Μία οικογενειακή μας φίλη γεννήθηκε με ένα σπάνιο σύνδρομο (σύνδρομο turner) που δεν επιτρέπει την φυσιολογική ανάπτυξη και το ύψος της είναι πολύ περιορισμένο. Στον χάρτη της υπάρχουν εμπεριεχόμενοι στον 12ο \6ο , Παρθένος και Ιχθείς αντίστοιχα, ενώ στον ίδιο άξονα βρίσκονται και οι δεσμοί Σελήνης , σε τετράγωνο με τον Ποσειδώνα, συγκυβερνήτη του 6ου και κυβερνήτη του Βόρειου δεσμού.
Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι αυτές οι όψεις ευθύνονται για την κατάστασή της, αλλά παρατηρώ ότι οι δεσμοί δεν λείπουν. Για την ιστορία να πω ότι η κοπέλα έχει Ουρανό (σε αντίθεση με τον Χείρωνα, άλλη πληγή της αστρολογίας αυτός!) και σύνοδο ωροσκόπο που μπορεί να δείχνει κάτι εκκεντρικό στην εμφάνιση, όχι απαραίτητα καλό. Απλώς κάτι που προκαλεί τα ξαφνιασμένα βλέμματα.

aktina
14-01-2012, 10:55 PM
Οι δυσαρμονικές όψεις Άρη/Ποσειδώνα είναι η πιο κλασική όψη της αναιμίας και μάλιστα αν υπάρχουν κι άλλες ενδείξεις στον χάρτη, το πρόβλημα μπορεί να είναι και πολύ σοβαρό. Όλα τα άτομα που γνωρίζω που έχουν θαλασσαιμία ή μεσογειακή αναιμία ή το στίγμα έχουν δυσαρμονική όψη Άρη/Ποσειδώνα.

Κοραλλία, εγώ δεν έχω δυσαρμονική όψη Άρη/Ποσειδώνα (ούτε καν όψη) αλλά έχω στίγμα. Μήπως είσαι λίγο απόλυτη σ΄αυτό;:confused:

Κοραλλία Μόζορα
15-01-2012, 09:47 AM
Aktina,

δεν είπα ότι όλα τα άτομα που έχουν θαλασσαιμία ή το στίγμα έχουν δυσαρμονική όψη Ποσειδώνα/Άρη αλλά ότι όλα τα άτομα ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ την έχουν. Στην Κύπρο όπου ζω η θαλασσαιμία είναι πολύ διαδεδομένη. Σε σημείο ώστε για να παντρευτεί κανείς πρέπει να προσκομίσει πιστοποιητικό εξέτασης για το στίγμα. Αν και τα δύο άτομα που θα παντρευτούν έχουν το στίγμα τότε είναι υποχρεωμένα να ακολουθήσουν ειδική διαδικασία αν θέλουν να κάνουν παιδιά. Μ' αυτό τον τρόπο κατάφεραν να περιορίσουν την ασθένεια αυτή. Γι' αυτό τον λόγο είχα την ευκαιρία να δω πολλούς χάρτες ατόμων με θαλασσαιμία ή το στίγμα. Όλοι είχαν δυσαρμονική όψη Άρη/Ποσειδώνα.

Φυσικά θα με ενδιέφερε πολύ να δω μια περίπτωση στίγματος που δεν φαίνεται απ' αυτή την όψη για να δω αστρολογικά από τι άλλο θα μπορούσε να φαίνεται. Σε παρακαλώ πολύ, θα μπορούσα να δω τον χάρτη σου;

Κοραλλία Μόζορα
15-01-2012, 10:54 AM
Κάτια,

συμφωνώ με την σχέση του Ποσειδώνα και με τις αλλεργίες.

Οι εμπεριεχόμενοι οίκοι, κατά την γνώμη μου, δείχνουν μια υπερλειτουργία εκείνων των τομέων στην ζωή ενός ατόμου, θετική ή αρνητική ανάλογα με την κατάσταση αυτών των οίκων. Έτσι, σε περιπτώσεις σοβαρών ασθενειών, όπου χρειάζονται συχνά ιατρικές εξετάσεις, θεραπείες, επαφή με νοσοκομεία κ.λπ., δεν είναι ασυνήθιστο να έχουμε εμπεριεχόμενα ζώδια στον άξονα 6ου/12ου.

Το σύνδρομο Turner που έχει η οικογενειακή σου φίλη παρουσιάζεται μόνο στις γυναίκες και είναι μια γονιδιακή διαταραχή του φύλου. Στις γυναίκες, το γονίδιο του φύλου παρουσιάζει δύο ΧΧ ενώ στο σύνδρομο αυτό έχουμε μόνο ένα Χ ή σε κάποια κύτταρα υπάρχουν 2 ΧΧ ενώ σε άλλα ένα Χ (μωσαϊκό Turner). Δεν έχω δει ποτέ χάρτη ατόμου με σύνδρομο Turner αλλά λόγω της φύσης αυτού του συνδρόμου (γονιδιακή διαταραχή του φύλου) θα περίμενα περισσότερο μια εμπλοκή του Πλούτωνα ή του 8ου οίκου, της Σελήνης και της Αφροδίτης. Θα το εκτιμούσα αν μου έλυνες αυτή την αστρολογική μου απορία.

Από τις τοποθετήσεις μου, μπορεί να φαίνεται μερικές φορές ότι δεν με ενδιαφέρει η μεταφυσική ή εσωτερική διάσταση της αστρολογίας και ότι μπορεί να την αποκλείω κιόλας. Δεν είναι έτσι όμως στην πραγματικότητα. Ασχολούμαι με την μεταφυσική και τον εσωτερισμό όσα χρόνια ασχολούμαι και με την αστρολογία. Μάλιστα αυτό που με τράβηξε τόσο στην αστρολογία είναι η εσωτερική της διάσταση. Η αστρολογία είναι το φιλοσοφικό σύστημα που μου έδωσε τις πιο πειστικές, κατά την γνώμη μου, απαντήσεις στα υπαρξιακά μου ερωτήματα.

Έτσι, οι αντιρρήσεις μου ως προς τους δεσμούς της Σελήνης, τον Χείρωνα, το βέρτεξ κ.λπ. δεν είναι ως προς το αν έχουν μια εσωτερική σημασία ή όχι αλλά ως προς την ασάφεια τους για το τι ακριβώς είναι και τον ρόλο τους σ' ένα χάρτη. Με τους δεσμούς της Σελήνης και τον Χείρωνα ασχολήθηκα πολλά χρόνια αλλά δεν μπορώ να πω ότι κατέληξα σε σαφή συμπεράσματα. Για μένα έχει μεγάλη σημασία ένα στοιχείο ενός χάρτη να είναι αναγνωρίσιμο στην εμπειρία του ατόμου και επομένως να μπορεί να το διαχειριστεί ενσυνείδητα.

Για παράδειγμα, αν αναλύσουμε σε κάποιον μια θέση του Πλούτωνα ή του Κρόνου κ.λπ. στον χάρτη του, το άτομο σαφώς θα αναγνωρίσει αυτά που του λέμε στις εμπειρίες του. Αν του αναλύσουμε όμως τους δεσμούς του δεν θα αναγνωρίσει με σαφήνεια αυτά που του λέμε και μπορεί ακόμα και να του υποβάλουμε πράγματα. Διαβάζοντας σε πολλά βιβλία τις αναλύσεις των δεσμών από ζώδιο και οίκο, οι περισσότερες θέσεις θα μπορούσαν να μου ταιριάζουν σε κάτι. Έχω δεσμούς στον 6ο/12ο αλλά οι αναλύσεις των δεσμών στον 3ο/9ο ή στον 2ο/8ο, για παράδειγμα, μου ταιριάζουν πολύ περισσότερο. Τι πρέπει να σκεφτώ; Ότι έχασα την εσωτερική μου κατεύθυνση;

Ακριβώς επειδή τα σημεία αυτά ή ο Χείρωνας είναι ασαφή στοιχεία, γίνονται "πεδίο δόξης λαμπρό" για πολλούς αστρολόγους που μπορούν να γράφουν ανέξοδα ότι θέλουν σε βιβλία ή άρθρα, χωρίς να μπορεί κανείς να τους διαψεύσει (και επομένως να εκτεθούν) αλλά φυσικά και χωρίς κανείς να μπορεί να τους επιβεβαιώσει. Γι' αυτό παίρνω μερικές φορές απόλυτες θέσεις σ' αυτά τα θέματα, για να κρατήσω ένα αντίβαρο σ' αυτή την άκρατη φιλολογία και θεωρητικολογία.

Η εσωτερική πορεία ενός ανθρώπου είναι εξαιρετικά σοβαρό θέμα. Όταν μιλάμε σε κάποιον για θέματα ασαφή, με υποθέσεις ή για πράγματα που δεν γνωρίζουμε με κάποια σιγουριά, διακινδυνεύουμε να παραπλανήσουμε ή να οδηγήσουμε ένα άτομο σε λάθος κατεύθυνση. Δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρουμε κάτι τέτοιο σε θέματα που δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε καλά. Υπάρχουν τόσα άλλα θέματα σ' ένα χάρτη για τα οποία μπορούμε να μιλήσουμε και που μπορούν να βοηθήσουν στην ανάπτυξη ενός ατόμου.

katiakiss
15-01-2012, 12:17 PM
Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.

Κοραλλία πρέπει να ομολογήσω ότι στο παρελθόν το είχα ψάξει και με δεδομένο ότι είναι πράγματι μία σπάνια γυναικεία ασθένεια (εκφυλιστική στην πορεία της) γενετικής φύσης (1 περίπτωση κάθε 2000 κορίτσια) , έψαχνα την κατάσταση της Αφροδίτης και της Σελήνης, κάποια εμπλοκή του Πλούτωνα και την κατάσταση του 8ου .
Σήμερα που μου ζήτησες κάποιες αστρολογικές διευκρινήσεις και που είδα ότι κι εσύ κάνεις τους ίδιους συνειρμούς, κάτι δεν μου άρεσε στον χάρτη και είπα να ξανατσεκάρω την ώρα ρωτώντας τη μητέρα μου που παρίστατο στη γέννηση αυτή (είναι και νονά της). Τελικά η ώρα ήταν ακριβώς η ίδια , αλλά βράδυ και όχι πρωί :o:cry::o (μπορώ να σου στείλω τα στοιχεία για το αρχείο σου) .

Έκανα ένα πρόχειρο έλεγχο, ότι μπορεί να κάνει κάποιος που δούλευε μέχρι τις τέσσερις το πρωί και τώρα πίνει καφέ με την ελπίδα να ξυπνήσει.

Έτσι οι πληροφορίες που μπορώ να σου δώσω, είναι ότι η σελήνη δεν δέχεται καμία αρνητική όψη και βρίσκεται στον Λέοντα , στον 5ο .
Η Αφροδίτη βρίσκεται επίσης στον 5ο,στον Λέοντα και της κάνει τετράγωνο ο Κρόνος από τον 2ο στον Ταύρο (Κρόνος κυβερνήτης 10ου ) .
Ο Ποσειδώνας κυβερνά 12ο και βρίσκεται στον 8ο , στον Σκορπιό, πραγματοποιώντας τετράγωνο προς την Αφροδίτη με 6ο απόκλιση. Νομίζω πως αξίζει να πω ότι επί της ουσίας ο Κρόνος είναι στον 2ο και ο Ποσειδώνας στον 8ο , σχηματικά σε αντίθεση αλλά με απόκλιση 9ο . Προσωπική μου γνώμη είναι ότι τέτοιοι σχηματισμοί με αυτές τις αποστάσεις μπορούν να δώσουν αποτέλεσμα, ιδιαίτερα όταν σχηματικά τείνουν προς κάποια κρίσιμη όψη , όπως το ταυ-τετράγωνο.
Ο 4ος στον Καρκίνο, και στον Καρκίνο έχουμε Ήλιο ,Ερμή και Άρη. Ο Άρης (κυβερνήτης ωροσκόπου) είναι σε τετράγωνο με τον Δία στον 7ο . Η σφιχτή σύνοδος Ερμή\Ήλιου στον 4ο (καρκίνο) βρίσκεται στην κορυφή της αντίθεσης Ουρανού\ Χείρωνα στον άξονα 1ου\7ου (η αν θες να παραλείψουμε τον Χείρωνα , σε τετράγωνο με τον Ουρανό στον 7ο ).

Τέλος, να πω ότι οι δεσμοί Σελήνης βρίσκονται και πάλι στον άξονα 12ου \6ου με Βόρειο δεσμό στον 12ο στους Ιχθείς. Το ενδιαφέρον είναι ότι ο Ποσειδώνας (κυβ.12ου και βόρειου δεσμού) είναι στον 8ο οίκο που μας ενδιέφερε η κατάστασή του, από την θέση του αυτή κάνει τετράγωνο με την Αφροδίτη (που επίσης μας ενδιέφερε) , αντίθεση με τον Κρόνο και ταυ-τετράγωνο με τους δεσμούς Σελήνης. :D

taurine
15-01-2012, 12:50 PM
Aktina,

δεν είπα ότι όλα τα άτομα που έχουν θαλασσαιμία ή το στίγμα έχουν δυσαρμονική όψη Ποσειδώνα/Άρη αλλά ότι όλα τα άτομα ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ την έχουν. Στην Κύπρο όπου ζω η θαλασσαιμία είναι πολύ διαδεδομένη. Σε σημείο ώστε για να παντρευτεί κανείς πρέπει να προσκομίσει πιστοποιητικό εξέτασης για το στίγμα. Αν και τα δύο άτομα που θα παντρευτούν έχουν το στίγμα τότε είναι υποχρεωμένα να ακολουθήσουν ειδική διαδικασία αν θέλουν να κάνουν παιδιά. Μ' αυτό τον τρόπο κατάφεραν να περιορίσουν την ασθένεια αυτή. Γι' αυτό τον λόγο είχα την ευκαιρία να δω πολλούς χάρτες ατόμων με θαλασσαιμία ή το στίγμα. Όλοι είχαν δυσαρμονική όψη Άρη/Ποσειδώνα.

Φυσικά θα με ενδιέφερε πολύ να δω μια περίπτωση στίγματος που δεν φαίνεται απ' αυτή την όψη για να δω αστρολογικά από τι άλλο θα μπορούσε να φαίνεται. Σε παρακαλώ πολύ, θα μπορούσα να δω τον χάρτη σου;


Αν και εκτός θέματoς, να προσθέσω κι εγω πως η Κύπρος σε σχέση με τις υπόλοιπες χωρες του μεσογειακού νότου κατάφερε εδω και πάνω από 2 δεκαετίες να περιορίσει σημαντικά τις γεννήσεις ατόμων με σοβαρές μορφές αναιμίας και άλλων χρωμοσωμικών ανωμαλιών, ειδικά μεσω του προγεννητικού ελέγχου που καθιερώθηκε παγκόσμια από Κύπριο επιστήμονα . (αυχενική διαφάνεια, τεστ α επιπέδου, papp A).

Μακάρι να είχαμε το χάρτη του συγκεκριμένου επιστήμονα!

Κοραλλία Μόζορα
16-01-2012, 02:12 PM
Κάτια, σ' ευχαριστώ πολύ. Ναι, θα ήθελα να δω τον χάρτη του κοριτσιού αυτού. Με την ανοχή που δίνεις συμφωνώ κι εγώ. Στο ταυ τετράγωνο, όταν περιλαμβάνει προσωπικούς πλανήτες, δίνω μέχρι 12ο ανοχή. Επομένως, ο Ποσειδώνας του 12ου στον 8ο και σε ταυ τετράγωνο με την Αφροδίτη και τον Κρόνο, εκ πρώτης όψεως, φαίνεται να λειτουργεί προς την κατεύθυνση αυτής της ασθένειας. Περιμένω τα στοιχεία του χάρτη για να το συζητήσουμε περισσότερο αν θέλεις. Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι.

sior
29-01-2012, 08:18 AM
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΕΧΩ ΥΟD ΣΤΟΝ ΧΑΡΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΡΜΗΝΕΥΕΤΑΙ.
11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 1978 03.05 ΠΜ ΑΘΗΝΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

στις 21/12/12 σχηματιζεται το γνωστο yod μεταξυ κρονου-πλουτωνα με διεξοδικο πλανητη τον δια . Με αφορα αμεσα επειδη εχω ηλιο στην 8η μοιρα των διδυμων . Μπορειται να μου πειτε με ποιο τροπο θα επειρεαστω?

Carola
29-01-2012, 11:45 AM
Όταν μιλάμε στην Αστρολογία για φιγούρα Yod (Γιοντ), εννοούμε δυο πλανήτες ή σημεία του αστρολογικού χάρτη που βρίσκονται σε 60 μοίρες απόσταση μεταξύ τους (σε εξάγωνο δηλαδή) και ταυτόχρονα και οι δύο σχηματίζουν όψη 150 μοιρών με έναν τρίτο πλανήτη. Ο τρίτος πλανήτης αποτελεί την κορυφή του Yod.

Από μόνη της η όψη 150 μοιρών είναι φυσικά πολύ σημαντική. Ο Κέπλερ την ονομάζει "όψη που διαχωρίζει με αιχμηρό τρόπο". Ο γερμανός Αστρολόγος Thomas Ring την αποκαλεί ''ρωγμή στην συνοχή'''. 'Ενας άλλος αστρολόγος που έγραψε ιστορία, ο Koch γράφει : ''με την γωνία 150 μοιρών υπάρχει μια σαφής τάση χωρισμού''. Ο Κοch θεωρούσε την όψη 150 μοιρών όπως και οι περισσότεροι μια ''οριακή κατάσταση'', μια κατάσταση που πιέζει φορτικά το άτομο να επιλέξει μεταξύ δυο καταστάσεων, δυο δρόμων, δυο δυνατοτήτων. Επίσης θεωρούσε ότι μας μαθαίνει να δουλεύουμε μακρόχρονα δείχνοντάς μας σε εσωτερικό επίπεδο τον δρόμο, καθώς και απαντήσεις σε πολύ πνευματικά ερωτήματα.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: H φιγούρα Yod στον αστρολογικό χάρτη (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-148/h-%CF%86%CE%B9%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B1-yod-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%87%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7-12990/)

Γεια σας! Νομίζω πως έχω δύο όψεις Yod στο χάρτη(αν λάβουμε υπόψη τις ανοχές 3 μοιρών). Τί δηλώνει όταν ειναι μεταξύ ποσειδώνα-ήλιου -πλούτωνα και ουρανού-ήλιου- πλούτωνα( ήλιος σε κορυφή στους διδύμους, πλούτωνας σε σκορπιό, ποσειδώνας και ουρανός σε αιγόκερω). Ευχαριστώ πολύ!

Χρυσάνθη Σπίγγου
29-01-2012, 01:55 PM
Carola δίχως στοιχεία γέννησης τις να πει κανείς;

Αν η ερμηνεία της διπλή χιαστί ήταν έτσι απλή, τότε δεν θα υπήρχε και κανένας λόγος για να την συζητάμε τόσο πολύ. Πες μας λοιπόν τα στοιχεία σου.

Φιλικά,
Χρυσάνθη Σπίγγου

Carola
29-01-2012, 02:15 PM
Σας ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνισή σας! Τα στοιχεία μου 17/06/1995 23:14 Αθήνα

sior
29-01-2012, 06:03 PM
Αγαπητη Κατερινα τουλαχιστον μεταξυ πλανητων δεν εχεις οψη yod δεν εχω προγραμμα μεσοδιαστηματων να σου ελεγα ουτε γνωριζω κατι για την ερμηνια τους

sior
30-01-2012, 11:59 AM
Ζητω συγνωμη απο λαθος απαντησα σε ερωτηση του 2005 οχι πως ειναι λαθος . σαν καινουργιος θελω λιγο χρονο να προσανατολιστω

Χρυσάνθη Σπίγγου
30-01-2012, 12:25 PM
Τελικά μπερδεύτηκα. Ποιά είναι τελικά η σωστή ώρα; 17/06/1995 23:14 Αθήνα.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

Carola
31-01-2012, 12:45 AM
Ναι στις 23:14. Ευχαριστώ!

sior
31-01-2012, 03:42 PM
Δεν κρυβω οτι με αφορα αμμεσα ηερωτηση που θα κανω . Ποια η επιδραση των παροδικων yod που σχηματιζονται απο τους διελαυνοντες πλανητες και ακομα περισσοτερο αν διεξοδικος της οψης ειναι ενας γενεθλιος ?

eternal-voyager
13-03-2012, 01:08 AM
Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση σχετικά με yod, αλλά σε σύνθετο χάρτη. Στην περίπτωση αυτή αναλύεται όπως στο γενέθλιο χάρτη; Κι αν ναι, τί σημαίνει σε χάρτη συναστρίας yod με Ήλιο/Ερμή στην κορυφή (είναι σε σύνοδο στη 13η μοίρα του Κριού), με Δία/Πλούτωνα (σε σύνοδο στην 14η μοίρα της Παρθένου) και Ποσειδώνα στη 13η μοίρα του Σκορπιού;
Ευχαριστώ για τον τυχόν χρόνο που διαθέσετε για να μου απαντήσετε.

Χρυσάνθη Σπίγγου
13-03-2012, 02:54 AM
Καλησπέρα sior και eternal -voyager,

Τουλάχιστον για εμένα που ασχολούμαι εντατικά με την διπλή χιαστί όψη, πολύ ενδιαφέρουσες οι ερωτήσεις σας.

Δεν είναι όμως εύκολο να απαντήθουν - ειδικά σε εσένα ετερναλ, τουλάχιστον τώρα που εγώ είμαι πάρα πολύ πιεσμένη.

Θα προσπαθήσω όμως να επανέλθω σύντομα.

Φιλ - Χρ - Σπ :lost:

eternal-voyager
13-03-2012, 01:21 PM
Ευχαριστώ για τον κόπο που κάνατε για να μου απαντήσετε. Θα χαρώ πολύ να μάθω κάτι πιό συγκεκριμένο, όταν φυσικά το επιτρέψει το πρόγραμμά σας. Καλή συνέχεια!:rolleyes:

vaso78
14-03-2012, 01:26 AM
Χαίρετε!!!
Έχει πολύ ενδιαφέρον η κουβέντα σας... που με έκανε να προσέξω πως στο γενέθλιο χάρτη μου έχω 3 όψεις χιαστί. Η μια από αυτές είναι μεταξύ του Χείρωνα (3ο ταύρος) με τον Β. δεσμό (5ο ζυγός). Ο χείρωνας με απασχολεί πολύ τελευταία καθώς κάνει και θα συνεχίσει να κάνει σύνοδο με τον Ήλιο μου στο προοδευτικό ωροσκόπιο μου στον πρώτο οίκο για τα επόμενα χρόνια. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με αυτές τις όψεις;
Ευχαριστώ :)

Χρυσάνθη Σπίγγου
14-03-2012, 09:03 AM
Αγαπητές μου vaso78, eternal, voyager

Λόγω του γενικότερου ενδιαφέροντος σχετικά με την χιαστί όψη ( 150ο και Yod ) και με την θερμή πρόθεση εκ μέρους μου να επανέλθω όταν και εφόσον το επιτρέψουν οι χρόνοι και οι δυνάμεις μου στο θέμα αυτό.

Θα προτιμούσα όμως να είχα μία κατ'ιδίαν άποψη στους χάρτες σας.

Υπόψη πως κάθε YOD (χιαστί) όψη, περιλαμβάνει την δική της ιδιαίτερη μικρή ιστορία και μοναδικότητα.

Εάν συμφωνείτε στείλτε μου τα στοιχεία σας (ημερομηνία, χρονολογία, ώρα, τόπο ) να συμπεριλάβω και τις δικές σας χιαστί όψεις σε ένα επόμενο μου άρθρο μου.

Ετσι και εσείς αλλά και πολλά μέλη μας, θα έχουν την δυνατότητα να αποκομοίσουν και πληροφορίες και εμπειρίες σχετικά με αυτήν.

Επίσης για όλους όσους ενδιαφέρονται σχετικά με αυτήν την όψη, να λαμβάνουν υπόψη τους ότι μία τέτοια όψη δεν είναι ανθρωπίνως αλλά και αστρολογικά δυνατόν να απαντηθεί έτσι απλά και μέσα από συνοπτικές δημοσιεύσεις.

Φιλ - Χρ - Σπ

eternal-voyager
14-03-2012, 05:29 PM
Σας στέλνω με πολλή χαρά τα στοιχεία μου. Έχω γεννηθεί στην Αθήνα στις 19/2/1971 και ώρα 08.20 π.μ. Όπως ίσως δείτε, στο γενέθλιο χάρτη μου έχω ένα οριακό yod με κορυφή στον Κρόνο από Άρη και Ουρανό. Ωστόσο, η ερώτηση που είχα κάνει αφορούσε yod σε χάρτη συναστρίας. Αν επομένως χρειαστείτε επιπλέον στοιχεία είμαι στη διάθεσή σας.
Καλή συνέχεια και πολλά ευχαριστώ για το χρόνο σας!:rolleyes:

Χρυσάνθη Σπίγγου
15-03-2012, 12:55 AM
Θα με ενδιέφεραν τα στοιχεία και της συναστρίας για την οποία μίλησες αρχικά.

Οι μονή όψη των 150ο είναι δευτερευόντος για εμένα ενδιαφέρουσες.

Το σκεπτικό μου στρέφεται στην διπλή χιαστί όψη ( = Yod ) που είναι λάθος να την μπερδεύουμε με την μονή όψη tvn 150 o.

eternal-voyager
15-03-2012, 03:44 PM
Γειά σας και πάλι. Το άλλο άτομο έχει γεννηθεί στην Αθήνα 19/5/1954, ώρα 14.45 μ.μ. Αντιλαμβάνομαι τη δυσκολία λεπτομερούς ανάλυσης πολύπλοκων όψεων στον περιορισμένο χώρο της ιστοσελίδας. Ελπίζω ωστόσο ότι κάποια κεντρική ιδέα θα μπορεί να αναφερθεί. Όχι τίποτε άλλο, μήπως βγάλω κι εγώ κάποιαν άκρη.
Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

tsou-li
15-03-2012, 11:54 PM
Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν με Σελήνη στην 1ο 50΄ του Κριού (7ος οίκος), Πλούτωνα στις 29ο 50΄του Λέοντα (12ος), ¶ρη στις 3ο 49΄της Παρθένου (12ος ) και Ποσειδώνα στην 00ο 07΄του Σκορπιού (2ος), σχηματίζονται δύο φιγούρες Yod στον γενέθλιο χάρτη μου? (με κορυφή τη Σελήνη και βάσεις η μία Πλούτωνα - Ποσειδώνα και η άλλη ¶ρη - Ποσειδώνα). Ισχύει αυτό ή θεωρούμε ως ακρο της βάσης το μεσοδιάστημα της συνόδου Πλούτωνα-Άρη (1ο 50' της Παρθένου)? 'Οπως και έχει, αυτό σημαίνει προβλήματα με τα θέματα της Σελήνης? Η οποία παρεμπιπτόντως κάνει όψεις με τους περισσότερους πλανήτες στο γενέθλιο και μία ωραία αντίθεση με τον Δία από την 1ο 18΄ του Ζυγού (1ος) !
Τα στοιχεια του χάρτη μου είναι: Αθήνα, 14-8-1957, 8.30 το πρωί.
Ευχαριστώ πολύ.

Χρυσάνθη Σπίγγου
16-03-2012, 01:06 AM
Καλησπέρα tsou - li ,

Η σωστή κατανομή και από πλευράς ορολογίας, τεχνικής δομής και εννοιολογικής έκφρασης έχει ως εξής:

1. Η Σελήνη εκπροσωπεί την κορυφή του Yod ( =διπλή χιαστί ) στο ζώδιο του Λέοντα στον 7ο οίκο.
2. Η Σελήνη σχηματίζει όψη 150ο μοιρών με Αρη σε σύνοδο με τον Πλούτωνα στο ζώδιο της Παρθένου στον 12ο οίκο.
3. Ο Αρης σε σύνοδο με τον Πλούτωνα σχηματίζει όψη εξαγώνου με τον Ποσειδώνα στο ζώδιο του Σκορπιού στον 2ο οίκο.

Η Σελήνη είναι συγκυβερνήτης του 10ου και του 11ου οίκου, και η συσχέτιση της τόσο με την Yod (= διπλή χιαστί όψη ή οποία περιλαμβάνει στην απέναντι πλευρά την όψη εξαγώνου με τον Ποσειδώνα και μία σύνοδο μεταξύ Πλούτωνα /Αρη, συγχρόνως δε, αντίθεση με τον Δία, την Αφροδίτη και τον Ωροσκόπο, όπως και μία όψη 135ο με τον Βόρειο Δεσμό στο Σκορπιό στον 2ο οίκο, αλλά τελικά και ένα τρίγωνο με τον Κρόνο στο ζώδιο του Τοξότη στον 3ο οίκο, σηματοδοτεί τα μέσα, τους τρόπους, τις περιστάσεις τις καλές ή και κακές συγκυρίες που αφορούν τα θέματα των 4ου/10ου οίκων.

Ητοι πατρίδα, γενεαλογική προέλευση, καθώς και το ευρύτερο παρελθόν αυτής και όλων των προπατόρων σας, τους τρόπους τροφοδοτικής διαχείρησης και επιβίωσης στην δική σας παιδική ηλικία, τον τόπο και τον τρόπο που μεγαλώστε, τους συγγενείς ή όχι που είχατε κοντά σας και σας φρόντιζαν ή όχι.

Προσοχή: Διαβάστε ή μάλλον μελετήστε σχετικά με τοθέμα σας, το πολύ εμπεριστατωμένο και άκρως κατατοπιστικό σημερινό άρθρο του κ. Αρχου περί κληρονομικής αστρολογίας ΣΗΜ: γενεαλογική-κληρονομική αστρολογία είναι το ίδιο και το αυτό αλλά με διαφορετική προσέγγιση).

Τέλος ολόκληρος ο σχηματισμός της Σελήνης, αφορά τα ζητήματα του 10ου οίκου, και συγκεκριμένα την κοινωνική αναγνώριση, το κύρος, την υπόληψη τόσο της οικογένειας από την οποία προέρχεσται όσο και την δική σας.

Εάν και εσείς έχετε δημιουργήσει δική σας οικογένεια, ενδέχεται να έχουν σχηματοποιηθεί παρόμοιες καταστάσεις ή περιστάσεις ή συγκυρίες με αυτές που έζησαν κάποιοι προπάτορες σας, εσείς, και που ίσως επαναληφθούν με κάποιο τρόπο και στην ζωή των δικών σας παιδιών.

Λόγω της εμπλοκής Πλούτωνα/Αρη και Ποσειδώνα στην απέναντι πλευρά από την κορυφή που βρίσκεται η Σελήνη, ίσως ανάμεσα σε όλα τα άλλα, να εμπλέκονται στις ψυχικές τις βαθιές και ανεξίτηλες συναισθηματικές επιπτώσεις και οικονομικά ή άλλου είδους περιουσιακά ή και εργασικά θέματα.

Συνοψίζοντας να τονίσω τόσο για εσάς όσο και για οιποιαδήποτε άλλα μέλη και αναγνώστες στων οποίων οι χάρτες σχηματίζουν παρόμοιες ή παραπλήσιες χιαστί όψεις, μία τόσο συνοπτική και σύντομη αναφορά στο τι σημαίνει τι, δεν είναι επαρκεί σε καμία περίπτωση.

Θα ήταν φρόνιμο για εσάς να διαβάσετε σχετικά με την διπλή χιαστί όψη ανάλογο άρθρο του Αργοναύτη, όπως και το δικό μου το οποίο εστιάζεται στην ζωή της Εντίθ Πιάφ, χωρίς βέβαια να πιστέψετε έστω και στο ελάχιστο ότι η δική σας ζωή μπορεί ή πρέπει απααίτητα να σηματοδοτηθεί από την τραγικότητα της δικής της ζωής.

Ωστόσο από εκείνο το άρθρο μπορείτε σίγουρα να τεκμαίρετε την τεχνική δομή της Yod.

Λυπάμαι πραγματικά που προς το παρόν δεν είναι αρκούντος εφικτό να δίδω πληρέστερες πληροφορίες, αλλά όπως έχω αναφέρει και σε άλλες δημοσιεύσεις, προτείθεμαι να αναφερθώ σε αυτές μέσα από μία σειρά άρθρων.

Παθούσα -αν μου επιτρέπεται να το πω έτσι - και εγώ από μία καταλυτική Yod όψη, είμαι σε θέση αν όχι να συναισθανθώ πάντως να υποψιαστώ τις εμπλοκές που μάλλον τύχατε στην ζωή σας.

Να θυμάστε όμως και να μένετε πάντα με την ελπίδα, την πίστη και την θετική θέση και αντίληψη πως μία χιαστί όσο και εάν είναι δύσκολή υπόθεση, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν είναι αξεπέραστη.

Αντίστροφα δε, ο πνευματικός, και ο συναισθηματικός εμπλουτισμός είναι τεράστιος όπως φυσικά και ανάλογα μεγάλη η ηθική ανταμοιβή σας καθώς θα μεγαλώνετε και σχεδόν σε καθημερινή βάση θα ανακαλύπτετε πράγματα που ούτε είχατε καν φανταστεί.

Αρκεί μόνο και εσείς να έχετε την δύναμη και την θέληση να αποδεχτείται, να καταδεχτείτε, να συμπονέσετε και να δείξετε εκ βάθους κατανόηση για ότι ή όσους τυχόν σας πλήγωσαν ή αντίστροφα εσείς πληγώσατε.

Κάθε παρόμοια Yod όψη, χρειάζεται μία αληθινή συγγνώμη από και προς τον εαυτό πρώτα, και ύστερα προς όλους τους άλλους.

Σας εύχομαι από καρδιάς ευρεία ανάταση και καλή θέληση για αποκατάσταση σε όσα τυχόν σας πληγώνουν μέχρι σήμερα.

Η διέλεσυη του Πλούτωνα στον Αιγόκερω, του Ουρανού στον Κριό, και του Κρόνου που αισίως πλησιάζει στο ζώδιο του Σκορπιού και για τα επόμενα 2 1/2 χρόνια στην συνέχεια, θα εμπλουτίσουν την ζωή σας -ανεξαρτήτως δυσκολιών ή επώδυνων συνθηκών - όσο ποτέ πιο πριν στην ζωή σας.

Φιλ - Χρ -Σπ
Ανοίξετε την καρδιά σας και υποδεχτείτε με πίστη ότι έρχεται.

Χρυσάνθη
17-03-2012, 03:23 PM
Χρυσάνθη ! .... σελήνη στο ζώδιο του Κριού.. τα φιλιά μου!

Χρυσάνθη Σπίγγου
17-03-2012, 07:12 PM
Sorry, κεκτημένη ταχύτητα, στραβομάρα, και Ερμής ανάδρομος.

Ακόμα και μετέπειτα που σκεφτόμουν το εν λόγω χάρτη μέσα μου κουβέντιαζα την Σελήνη στο Κριό φυσικάαααα! αλλά έφραψα Λέοντα.

Γήρας ου γαρ,........ βλέπεις. Μόλις προχθές έμαθα και για εκείνον τον καταρράκτη του Νιαγάρα............

Ολα μαζί. Πάνω από όλα όμως η Ερμηαναδρομοβιασύνη μου!

Καλό Σ/Κ και φιλ......

tsou-li
19-03-2012, 09:57 PM
Αγαπητή κα Χρυσάνθη Σπίγγου
Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ πολύ που βρήκατε τον χρόνο να μου απαντήσετε.
Μπαίνω πολύ συχνά στην βιβλιοθήκη του site και διαβάζω παλιά και νέα θέματα. Έτσι η απορία για την φιγούρα Yod στον χάρτη μου, δημιουργήθηκε στα τέλη του 2010 διαβάζοντας ένα σχετικό αρθρο. Είχα κάνει μάλιστα παρόμοια ερώτηση τότε (post 50) αλλά δεν είχε απαντηθεί (κατανοητό). Τα άρθρα που μου συστήσατε τα έχω διαβάσει όπως και άλλα δικά σας μεταξύ αυτών και τα τρία μέρη του "Σελήνη-Πλούτωνας". Με αφορμή όμως την απάντηση σας, έψαξα να βρω στους χάρτες των μελών της οικογένειας μου αν υπάρχει η φιγούρα Yod.
Στους χάρτες των γονιών μου υπάρχει όντως, χωρίς όμως να γνωρίζω την οικοθεσία γιατι αγνοώ την ώρα γέννησης τους. Με μια επιφύλαξη για το ένα από τα δύο Yod στον χάρτη του πατέρα μου, όπου συμμετέχει η Σελήνη και η τοποθέτηση της στον χάρτη δεν είναι ακριβής αφού δεν υπάρχει ώρα γέννησης. (Τον χάρτη του πατέρα μου τον είχα φτιάξει με ωροσκόπο στον Λέοντα όπου βρίσκεται ο ήλιος μου, γιατί μοιάζαμε πολύ ως χαρακτήρες αλλά και φυσιογνωμικά. Ήταν Παρθένος κι εγώ έχω ωροσκόπο στο ζώδιο της Παρθένου...)
Οι γονείς μου ήταν και οι δύο μοναχοπαίδια που βίωσαν την απουσία του ενός ή και τςν δύο γονέων αλλά υπήρξα μάρτυρας του έρωτα, της αγάπης, της στοργής και της αφοσίωσης του ενός προς τον άλλον!
Στους χάρτες του αδερφού και της αδερφής μου δεν υπάρχει φιγούρα Yod.
Υπάρχει όμως στης κόρης μου:
Κορυφή Αφροδίτη στο ζώδιο του Λέοντα στον 11ο οίκο,
Σελήνη στο ζώδιο του Αιγόκερω στον 6ο οίκο σε όψη εξαγώνου με τον Κρόνο στο ζώδιο των Ιχθύων στον 8ο οίκο.
Οι κόρες της αδερφής μου (ο αδερφός μου δεν έχει κάνει δική του οικογένεια) έχουν επίσης την φιγούρα Yod στον χάρτη τους.
Η μεγάλη με Κορυφή τον Ήλιο στο ζώδιο των Διδύμων στον 10ο οίκο. Πλούτωνα στο ζώδιο του Σκορπιού στον 3ο οίκο σε όψη εξαγώνου με την σύνοδο Ποσειδώνα-Β. Δεσμού στο ζώδιο του Αιγόκερω στον 5ο οίκο.
Η μικρή που πέρασε μάλιστα τα πρώτα 5 σχεδόν χρόνια της ζωής της νοσηλευόμενη σε νοσοκομεία στην Ελλάδα και στο εξωτερικό για μια σπάνια θανατηφόρα αιματολογική ασθένεια και σε ηλικία 2,5 ετών έχασε ολοκληρωτικά την όραση της (οι γιατροί την είχαν ξεγράψει όταν ως εκ θαύματος θεραπεύτηκε!!!) έχει κι αυτή την φιγούρα Yod στον χάρτη της, με Κορυφή τον Κρόνο στο ζώδιο του Υδροχόου στον 6ο οίκο, Ερμή στο ζώδιο του Καρκίνου στον 11ο οίκο σε όψη εξαγώνου με την Σελήνη στο ζώδιο της Παρθένου στον 1ο οίκο.
Διακρίνω δηλαδή ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο απο γενιά σε γενιά είτε με την συμμετοχή του Πλούτωνα είτε της Σελήνης, Ποσειδώνα και Κρόνου.
Μέχρι τώρα πίστευα ότι οι όψεις και τα κοινα στοιχεία που είχε ο χάρτης του πατέρα μου και ο δικός μου ήταν αυτό που έδινε την ομοιότητα του χαρακτήρα και αυτή τη ματιά αναγνώρισης και κατανόησης του ενός προς τον άλλον αλλά αντίστοιχα και με τις ανιψιές μου αλλά τώρα βλέπω και άλλα κοινά χαρακτηριστικά τα οποία στο παρελθόν αγνοούσα!
Σας ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια σας και ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα.

Με εκτίμηση
tsou-li

Χρυσάνθη Σπίγγου
19-03-2012, 11:04 PM
tsou - li καλησπέρα και ευθύς αμέσως να ευχηθώ και ένα όμορφο ξημέρωμα.

Συγκινήθηκα ομολογώ, διαβάζοντας τα καθέκαστα της μικρής και την ταλαιπωρία που έζησε τόσό μικρή και τόσα χρόνια.

Ανάλογη ήταν και η επί οκταετίας δική μου ταλαιπωρία - τύφλωση πολύ οικείου οικογενειακού ατόμου - και η μη αναμενόμενη εκ μέρους των γιατρών - όχι όμως εμού της ιδίας που γνώριζα τα καλά και τα κακά τερτίπια της χιαστί όψης - αιφνίδια και πλήρης αποκατάστασης του προβλήματος.

Με ευχαρίστησαν επίσης οι παρατηρήσεις σου, και αν υπάρχει ένα ζήτημα για το οποίο λυπάμαι είναι ότι δυστυχώς λόγω διαφόρων συγκρυριών δεν είμαι προς το παρόν σε θέση να εκθέσω υπό την κατάλληλη μορφή που απαιτείται μία σειρά άρθρων σχετικά με την διπλή χιαστί.

Ευελπιστώ όμως, δοθείσης ευκαιρίας να αφιερωθώ σε αυτήν, αν και σκέπτομαι από το επόμενο Φθινόπωρο να ξεκινήσω μία σειρά μαθημάτων ή διαλέξεων σχετικά και αποκλειστικά με το θέμα αυτό.

Ευχαριστώ θερμά για την απάντηση που ειλικρινά δεν με κούρασε καθόλου. Μόνον όσοι κουβαλούν αυτήν την όψη μπορούν να καταλάβουν το τεράστιο ενδιαφέρον μου για αυτό το μοναδικό σε ευχάριστες και θετικές -όσο και σε τραγικές φυσικά - εκπλήξεις που προσφέρει η όψη χιαστί.

Επίσης το γιατί η πεποίθησης μου ότι αξίζει βαθιάς και ενδελεχούς μελέτης, καθώς πρόκειται για μία κυριολεκτικά ηχηρά καρμική όψη.

Φιλ - Χρ - Σπ

taurine
20-03-2012, 12:07 AM
tsou - li καλησπέρα και ευθύς αμέσως να ευχηθώ και ένα όμορφο ξημέρωμα.

Συγκινήθηκα ομολογώ, διαβάζοντας τα καθέκαστα της μικρής και την ταλαιπωρία που έζησε τόσό μικρή και τόσα χρόνια.

Ανάλογη ήταν και η επί οκταετίας δική μου ταλαιπωρία - τύφλωση πολύ οικείου οικογενειακού ατόμου - και η μη αναμενόμενη εκ μέρους των γιατρών - όχι όμως εμού της ιδίας που γνώριζα τα καλά και τα κακά τερτίπια της χιαστί όψης - αιφνίδια και πλήρης αποκατάστασης του προβλήματος.

Με ευχαρίστησαν επίσης οι παρατηρήσεις σου, και αν υπάρχει ένα ζήτημα για το οποίο λυπάμαι είναι ότι δυστυχώς λόγω διαφόρων συγκρυριών δεν είμαι προς το παρόν σε θέση να εκθέσω υπό την κατάλληλη μορφή που απαιτείται μία σειρά άρθρων σχετικά με την διπλή χιαστί.

Ευελπιστώ όμως, δοθείσης ευκαιρίας να αφιερωθώ σε αυτήν, αν και σκέπτομαι από το επόμενο Φθινόπωρο να ξεκινήσω μία σειρά μαθημάτων ή διαλέξεων σχετικά και αποκλειστικά με το θέμα αυτό.

Ευχαριστώ θερμά για την απάντηση που ειλικρινά δεν με κούρασε καθόλου. Μόνον όσοι κουβαλούν αυτήν την όψη μπορούν να καταλάβουν το τεράστιο ενδιαφέρον μου για αυτό το μοναδικό σε ευχάριστες και θετικές -όσο και σε τραγικές φυσικά - εκπλήξεις που προσφέρει η όψη χιαστί.

Επίσης το γιατί η πεποίθησης μου ότι αξίζει βαθιάς και ενδελεχούς μελέτης, καθώς πρόκειται για μία κυριολεκτικά ηχηρά καρμική όψη.

Φιλ - Χρ - Σπ


Αρκετά δυσεπίλυτο το θέμα Yod.:(

Θα συμφωνήσω πως φέρνει μοιραία γεγονότα, ξαφνικά και αρκετά περίεργα.Είχα διαβάσει και το άρθρο με την Εντίθ Πιάφ.

Παραθέτω κι εγω έναν χάρτη με ένα διπλό Yod, το οποίο έφερε 90% τύφλωση στο συγκεκριμένο άτομο, και σοβαρή καρδιοπάθεια.
Οι εν λόγω ασθένειες χαρακτηρίστηκαν ως κληρονομικές, αλλα κανείς από το συγγενικό περιβάλλον του ατόμου, δεν έπασχε από κάτι παρόμοιο. Για πολλά χρόνια γίνονταν λάθος διαγνώσεις, με αποτέλεσμα το άτομο να χάσει πολύ χρόνο και να χάσει την όποια ποιότητα ζωής μπορεί να είχε.
Υπάρχει κάποιο στοιχείο στα γιοντ του χάρτη που να δείχνει "κληρονομικότητα"?

4110

Κοραλλία Μόζορα
20-03-2012, 08:42 AM
Παιδιά,

με συγχωρείτε αλλά δεν πιστεύω καθόλου ότι ένα γιοντ μπορεί να φέρει μια σπάνια και θανατηφόρα αιματολογική ασθένεια και μάλιστα ένα γιοντ στο οποίο δεν συμμετέχει ο Άρης που κυβερνά το αίμα.

Επίσης δεν πιστεύω καθόλου ότι ένα γιοντ μπορεί να φέρει τύφλωση 90% και βαριά καρδιοπάθεια. Ταυρίνα, στον χάρτη αυτό είναι έντονο το θέμα της κληρονομικότητας. Υπάρχει τονισμένος 8ος οίκος (ο οίκος της κληρονομικότητας) και μάλιστα με ένα Ήλιο μέσα στο ζώδιο του Σκορπιού (το ζώδιο της κληρονομικότητας). Επίσης, ο Κρόνος, κυβερνήτης του 12ου, βρίσκεται στον 8ο οίκο στον Σκορπιό, θέση που δείχνει κληρονομικές παθήσεις. Κληρονομικότητα όμως δεν σημαίνει απαραίτητα ότι οι παθήσεις αυτές εκδηλώθηκαν σε προγόνους μας αλλά σημαίνει κυρίως ότι είναι θέμα γονιδίων.

Την όραση την κυβερνούν τα φώτα μας. Εδώ βλέπουμε τον Ήλιο στον 8ο οίκο στον Σκορπιό σε τετράγωνο με τον Πλούτωνα από τον 6ο οίκο. Σ' αυτή την θέση και όψη του Ήλιου οφείλεται και η βαριά καρδιοπάθεια.

Συγνώμη για την παρέμβασή μου αλλά δεν μπορούμε να αποδίδουμε όλα τα σοβαρά προβλήματα ενός χάρτη σ' ένα γιοντ έτσι απλά. Υπάρχουν σοβαρότερες ενδείξεις σ' ένα χάρτη από ένα γιοντ.

taurine
20-03-2012, 12:18 PM
Η παρέμβασή σας ήταν απαραίτητη.:)
Και κυρίως αυτό:

Κληρονομικότητα όμως δεν σημαίνει απαραίτητα ότι οι παθήσεις αυτές εκδηλώθηκαν σε προγόνους μας αλλά σημαίνει κυρίως ότι είναι θέμα γονιδίων.



Εχω όμως την εντύπωση, σύμφωνα πάντα με όσα διάβασα στα άρθρα περί γιοντ, πως οι όψεις αυτές, καθώς και οι χιαστί, συνήθως, είναι "βαριές", δύσκολες και συχνά καλούνται να δώσουν δοκιμασίες, και αγεφύρωτα χάσματα.

Ευχαριστώ και πάλι.

Τίνα Ζαχαριάδου
20-03-2012, 12:42 PM
Ταυρίνα μου κάθε σχηματισμός που υπάρχει δείχνει περισσότερη έμφαση. Το μεγάλο τετράγωνο για παράδειγμα δείχνει μεγαλύτερη σύγκρουση η οποία δεν μπορεί έτσι απλά να διοχετευτεί. Αν δεν υπήρχε μεγάλο τετράγωνο κι είχαμε απλά 4 τετράγωνα, οι δυσκολίες πάλι θα υπήρχαν όμως θα ήταν περισσότερο διαχειρίσιμες.

Το γιοντ για παράδειγμα απαρτίζεται από δυο χιαστές, οι χιαστές από τις φύση τους είναι σκληρές όμως το εξάγωνο του γιοντ δείχνει τον τρόπο με τον οποίο μπορούν να διοχετευτούν οι ενέργειες ώστε να βρουν διέξοδο οι χιαστές. Αλλος ένας καλός τρόπος είναι, να διοχετευτεί η ενέργεια του πλανήτη που βρίσκεται στην κορυφή στον απέναντι οίκο.

Υγ Να προσθέσω σ΄αυτά που πολύ σωστά επεσήμανε η Κοραλλία πως η Σελήνη που δείχνει το ένα μάτι σχηματίζει αντίθεση με το Δία κι ενδεχομένως να δείχνει πως για επιπόλαιους λόγους ο άνθρωπος έχασε την όρασή του από το ένα μάτι.

Κοραλλία Μόζορα
20-03-2012, 01:02 PM
Ταυρίνα,

εγώ δεν έχω πειστεί ακόμα ότι οι χιαστί και τα γιοντ είναι τόσο βαριές και δύσκολες όψεις.

katiakiss
20-03-2012, 03:37 PM
Γνώμη μου είναι ότι αυτού του είδους οι δευτερεύουσες όψεις, σαφώς και από μόνες τους δεν μπορούν να σηκώσουν το βάρος της ευθύνης μιας καθοριστικής παραμέτρου στη ζωή ενός ανθρώπου. Από την άλλη όμως, θεωρώ ότι μπορεί να αποκτούν αρκετά μεγάλη σημασία, όταν όλο το ωροσκόπιο που εξετάζεται , οδηγεί με την δομή του στο συμπέρασμα ότι η εν λόγω όψη ή όψεις θα πρέπει να εκληφθεί ως κάτι αρκετά σοβαρό.
Στην πραγματικότητα ο κάθε χάρτης έχει μια εντελώς διαφορετική «ιστορία» να διηγηθεί και για κάθε «ιστορία», υπάρχουν διαφορετικοί κανόνες και διαφορετικοί κόμβοι σημασίας.
Σε κάποιο χάρτη , μπορεί μία χιαστί να μην σημαίνει τίποτα και σε έναν άλλο να σημαίνει πολλά. Είναι το σημείο εκείνο που τον πρώτο λόγο έχει η εμπειρία του μελετητή.
Νομίζω ότι καλό είναι να τιμούμε τους βασικούς κανόνες της αστρολογίας και να τους κρατάμε σαν ένα κορυφαίο άξονα συνειρμών, χωρίς να πέφτουμε σε αφορισμούς , αλλά και χωρίς να αποδίδουμε με ευκολία τα σημαντικά δεδομένα ενός χάρτη, σε ελάσσονος σημασίας ενδείξεις. Μοιάζει λίγο σαν τα σκουπιδάκια που περισσεύουν και τα χώνουμε πρόχειρα κάτω από το χαλί. Με λίγο πιο επίμονη αξιολόγηση των απλών και βασικών αρχών της αστρολογίας, η απάντηση είναι μπροστά μας, 9 στις 10 φορές!

taurine
20-03-2012, 04:55 PM
Προφανώς έχετε όλοι δίκιο, και προφανέστατα επηρεάστηκα πολύ από το άρθρο σχετικά με την Εντίθ Πιάφ.

eternal-voyager
20-03-2012, 10:41 PM
Τελικά εγώ έμεινα με την απορία. :confused:Δείχνει κάτι το yod σε χάρτη συναστρίας; Υπάρχει κάποιο site που μπορεί κανείς να αντλήσει σχετικές πληροφορίες;

Atrapos
21-03-2012, 10:57 AM
Τελικά εγώ έμεινα με την απορία. :confused:Δείχνει κάτι το yod σε χάρτη συναστρίας; Υπάρχει κάποιο site που μπορεί κανείς να αντλήσει σχετικές πληροφορίες;

Έτσι όπως ρωτάς, είναι εύκολο να σου απαντήσει κάποιος ότι ναι, δείχνει κάτι το yod σε μια συναστρία. Όπως επίσης όλα παίζουν τον ρόλο τους.

Όπως όμως θα κατάλαβες από τη συζήτηση, το ζήτημα είναι πόση σημασία δίνει κάποιος στον σχηματισμό αυτό και τι προτεραιοποίηση έχει.

Η ερώτηση σου αφορά ένα yod που σχηματίζεται ανάμεσα σε πέντε πλανήτες, καταλαβαίνω και των δύο ανθρώπων. Κανένας δεν μπορεί να σου το εξηγήσει αν δεν μελετήσει τους ξεχωριστούς χάρτες.

Για μένα, μια συναστρία ξεκινάει με τις βασικές όψεις που κάνουν τα Φώτα και οι γωνίες του κάθε χάρτη, συνεχίζεται με τους οίκους που πέφτουν οι πλανήτες του ενός στον χάρτη του άλλου και μετά από πολλά ακόμα, τελειώνει σε σύνθετους σχηματισμούς όπως ένα μικτό yod.

Για να το πω πιο καθαρά, αν θες οπωσδήποτε απάντηση στην ερώτησή σου, θα πρέπει να πείσεις την Χρυσάνθη να ασχοληθεί με τους χάρτες σας. :)

Χρυσάνθη Σπίγγου
21-03-2012, 03:06 PM
Ατρατόπατε έχω προ πολλού πειστεί, και σε ευχαριστώ για την "προτίμηση" σου.

Ηδη, και λόγω της συζήτησης αλλά και του μεγάλου ενδιαφέροντος αρκετών άλλων αναγνωστών μας, ετοιμάζω κάτι σχετικό με αυτήν την όψη.

Ωστόσο όπως πολύ καλά έκανες και εσύ και το επεσήμανες, ειδικά μάλιστα για την θεματολογία σου αγαπητέ μας eternal-voyager που πίστεψε με την έχω ήδη εξετάσει, θέλω μεν δεν είναι απλή δε.

Επίσης δεν είναι καθόλου ευκολοχώνευτη προς ανάγνωση για πολλούς άλλους που αντίστοιχα διακαώς επιθυμούν μία τέτοια ανάλυση.

Αλλωστε μία σωστή και ουσιαστική ανάλυση αυτού του είδους προς ανάγνωση για να είναι ή δυνατόν πιο σαφής και εμπεριστατωμένη, απαιτεί το μέγιστο της αρθρογραφικής μου δυνότητας, απόλυτης περισσυλογής άρα και ανάλογα μεγάλου χρόνου.

Η διάθεση μεν εξαιρετική, το πνεύμα πρόθυμο αλλά οικτρά απησχολημένο με το μνημόνιο και όλα τα δυσάρεστα τρεχάματα και τα επακόλουθα τους. Αρης ανάδρομος στον 6ο μου με πληθώρα όψεων αντίθεσης στο 12ο αλλά και στο προοδευτικό.

Οπως ήδη έχω υποσχεθεί χρόνου και δυνάμεων περισσεύοντος, ευελπιστώ και εγώ η ίδια να καλύψω εν καιρώ έστω κάποιες από τις πάρα πολλές απορίες που έχουν ανακύψει και στο μέτρο του δυνατού της επίλυσης πληθώρας διλημμάτων.

Στείλτε μου όλοι τις ευχές σας μονάχα να μην κλατάρω μιας και και θέλω επιτέλους να εκπληρώσω τις υποσχέσεις μου αλλά να αρχίσω και τα μπανάκια μου.

Να ξέρετε όλοι σας, πως συνηθίζω να τηρώ τις υποσχέσεις μου, αν και καμία φορά το παρακάνω μάλλον, καθώς άλλο είναι να θες και δη πολύ ευχαρίστως να το κάνεις, και άλλο να σε κατατρώνε οι ανάδρομοι και το κακό τους πεπρωμένο.

Προς Θεού δεν είναι στο πνεύμα μου να γκρινιάξω, αλλά τελικά γκρινιάζω γιατί πότε το ένα πότε το άλλο που με έρχεται κατακούτελα κοντεύω να θαλασσοπνιγώ.

Για αυτό λοιπόν στείλτε μου όλοι θαλασσινές ευχές και ανοιξιάτικες προσχαροσύνες μπας και δούμε άσπρη μέρα όπως και εγώ με την σειρά μου αντεύχομαι σε άπαντες, τα καλύτερα.

Φιλιά

eternal-voyager
21-03-2012, 08:20 PM
Καταρχήν θέλω να πω ότι αντιλαμβάνομαι απόλυτα την ανάγκη του καθενός για τον προσωπικό του χρόνο, την ανάπαυση που δικαιούται και την επαναφόρτιση μπαταριών, ακόμη περισσότερο επειδή κι εγώ είμαι σε παρόμοια φάση με τα πράγματα που ασχολούμαι. Σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να καταπιέσω κανέναν και ζητώ συγνώμη αν δόθηκε αυτή η εντύπωση. Προσωπικά διαβάζω με ενδιαφέρον και τα υπόλοιπα post, έστω κι αν δεν με αφορούν προσωπικά, γιατί σε κάθε ανθρώπινη ιστορία πάντα υπάρχει κάτι που μας αγγίζει. Για κάθε άνθρωπο που υποβάλλει την απορία του σίγουρα υπάρχει κάποιος λόγος, κάποια σκέψη, κάποιο συναίσθημα. Και στη δική μου περίπτωση, αυτό που αισθάνομαι είναι ο λόγος που με ωθεί να θέλω να μάθω.
Ευελπιστώ στην κατανόησή σας και περιμένω υπομονετικά. :o

Χρυσάνθη Σπίγγου
21-03-2012, 11:10 PM
eternal - voyager καλησπέρα σου,

Προσωπικά ειλικρινά δεν αισθάνθηκα καμία καταπίεση, τουλάχιστον από εσένα προσωπικά. Αν με τα γραφόμενα μου σου δόθηκε αυτή η εντύπωση, λυπάμαι, αλλά δεν υπάρχει ουδείς λόγος να το εκλαμβάνεις έτσι.

Κατά ένα περίεργο τρόπο, θέλαμε δεν θέλαμε η γενικότερη κατάσταση που επικρατεί όλον αυτόν το καιρό μας έχει βγάλει όλους μας απο την σειρά μας, τις συνήθειες μας, τους χρόνους μας και προπάντων την ηρεμία μας. Η δε έλλειψη ηρεμίας και εσωτερικής γαλήνης είναι αυτή που τουλάχιστον εμένα με αποδιοργανώνει κάπως.

Είμαι απολύτως βέβαιη πως αφού όπως λές διαβάζεις τις διάφορες δημοσιεύσεις, θα έχεις καταλάβει τόσο εσύ όσο και οι περισσότεροι ευελπιστώ, πως χαίρομαι την παρέα όλων σας, και ότι κάνω το κάνω μετά μεγάλης μου χαράς.

Δυστυχώς όμως κάποιες φορές έρχονται στιγμές που οι συνθήκες υπερβαίνουν τις όποιες δυνατότητες μας, κάτι για το οποίο εγώ προσωπικά εκράζομαι ειλικρινά και ελεύθερα, ελάττωμα το οποίο βέβαια ίσως οδηγεί σε αντίθετες του πραγματικού μου εαυτού και των αισθημάτων μου, εντυπώσεις.

Συγγνώμη ζητώ από όλους σας, εάν και εφόσον άθελα μου, έθιξα ή ίσως νιώσατε ότι ήμουν απρεπής απέναντι οιουδήποτε.

Καλό σου /σας ξημέρωμα

Αρετή81
20-01-2016, 10:47 AM
Καλημέρα. Θα μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει , αν και κάτι έχω καταλάβει.. ;) Τί θα μπορούσε να σημαίνει το δικό μου γιόντ, έχω Χείρωνα και Σελήνη σε γιοντ με Πλούτωνα - Ποσειδώνα. Ο Χείρωνας σε ιδιομοιρία, η Σελήνη δύο μοίρες δίπλα και απέναντι αντίθεση ο Ουρανός. Η Σελήνη και ο Χείρωνας στον 5ο Οίκο.

Ευχαριστώ!

Atrapos
20-01-2016, 04:53 PM
Καλησπέρα Αρετή.

Ζητάς να μάθεις τι σημαίνει η όψη στον χάρτη σου και δεν μας λες ούτε σε ποια ζώδια είναι οι πλανήτες;). Ένα Yod με Χείρωνα στην κορυφή και Πλούτωνα – Ποσειδώνα σε εξάγωνο σχηματίστηκε γύρω στα 1985 αλλά ο Ουρανός δεν ήταν σε αντίθεση εκτός κι αν παίρνεις πολύ μεγάλες ανοχές.

Σε κάθε περίπτωση, το σημαντικό είναι να αναλύσεις τη θέση και το ρόλο της Σελήνης στο χάρτη σου. Αν μιλάμε γι’ αυτό το Yod του 1985 κι έχεις τη Σελήνη στους Διδύμους δες τη σχέση της με τον Ερμή, τον οίκο που βρίσκεται ο Καρκίνος, πιθανοί πλανήτες στον Καρκίνο κλπ. Σχετικά με τις χιαστί με τους εξωκρόνιους, αυτές δεν είναι εύκολες όψεις και δείχνουν ένα παλαντζάρισμα ανάμεσα σε δύο κατευθύνσεις, όπως αναφέρεται στο άρθρο. Η Χρυσάνθη Σπίγγου σε δικό της άρθρο, εδώ στο site, την είχε χαρακτηρίσει «όψη της δυσπροσαρμογής».

Οι όψεις των εξωκρόνιων χαρακτηρίζουν τις σχέσεις μας με το «συλλογικό», πέρα από το στενό προσωπικό μας κύκλο. Μια Σελήνη στους Διδύμους και τον 5ο οίκο θέλει να δημιουργήσει, να φλερτάρει, να ρισκάρει χωρίς να το πολυσκεφτεί. Αλλά θα νοιώθει τη δύναμη και τις ισχυρές κοινωνικές απαιτήσεις από έναν Πλούτωνα στο Σκορπιό και πιθανόν γωνιακό στον 10ο οίκο καθώς και όνειρα ή αυταπάτες του Ποσειδώνα που αναγκαστικά φιλτράρονται στον ρεαλισμό του Αιγόκερου και πιθανόν να βρίσκονται κριμένα στον 12ο οίκο.

Γενικά, νομίζω το θέμα είναι η ανάγκη ισορροπίας ανάμεσα στο ατομικό και το συλλογικό. Όσο για την παρουσία του Χείρωνα, που η όποια επίδρασή του είναι υπό συζήτηση, ίσως να δείχνει ότι αυτό παλαντζάρισμα δεν είναι «αναίμακτο» για σένα. Αλλά τα δύσκολα μαθήματα είναι αυτά που μας κάνουν καλύτερους ανθρώπους:).

Φιλικά

Δημήτρης

Αρετή81
22-01-2016, 07:12 PM
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Στις 25-7-81 είμαι γεννημένη, στις 18:20. Η Σελήνη με τον Χείρωνα είναι στον Ταύρο, ο Πλούτωνας στον Ζυγό και ο Ποσειδώνας στον Τοξότη.

pouck
19-03-2016, 04:35 AM
Καλημέρα σας... δε θελω να ρωτήσω αν έχω, το ξέρω οτι έχω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ένα γιοντ, και είναι η πιο στενή όψη του χάρτη μου. (θα το περιγράψω πιό κάτω).
Θέλω να ρωτήσω αν το γιοντ υφίσταται μόνο αν εμπλέκονται φυσικοί πλανήτες, ή αν εμπλέκονται και σημεία όπως ωροσκόπος, μεσουράνημα, ή δευτερεύοντες πλανήτες όπως ο Χείρωνας κλπ.
Κι επίσης, αν είναι εύκολη μια πιθανή ερμηνεια του γιόντ μου με κορυφή κρονο και βάση ποσειδώνα-άρη, ΙΔΙΩΣ τωρα που ο Πλούτο βρίσκεται σε αντίθεση με Κρόνο.
16-3-1975 Αρτα, 17.50
Ευχαριστώ!

Atrapos
22-03-2016, 11:42 AM
Καλημέρα pouck και χρόνια πολλά για τα γενέθλια σου την περασμένη εβδομάδα.

Σχετικά με την πρώτη ερώτησή σου για το σχηματισμό μόνο από πλανήτες ή και από σημεία, προσωπικά προτιμώ ο σχηματισμός να αφορά πλανήτες αλλά συχνά θα δεις να αναφέρονται και σχηματισμοί με σημεία. Ο λόγος της «προσωπικής προτίμησης» είναι γιατί όταν έχουμε δύο πλανήτες, για παράδειγμα στο εξάγωνο του Yod, υπάρχει μια αλληλεπίδραση μεταξύ τους που αφορά όλο το σχηματισμό. Αν στην μία κορυφή είναι ο Ωροσκόπος και στην άλλη ο Ερμής, έχουμε τον Ωροσκόπο να επηρεάζεται από το εξάγωνο του Ερμή, ο Ερμής μπορεί να αποκτά μια παραπάνω σημασία στον χάρτη επειδή σχηματίζει όψη με τον Ωροσκόπο αλλά δεν μπορούμε να πούμε ότι η δράση του θα επηρεαστεί από το συγκεκριμένο εξάγωνο. Απλώς η όποια δράση του θα γίνει πιο εύκολα φανερή λόγω της όψης με τον Ωροσκόπο.

Για το Yod στον χάρτη σου, κανονικά δεν σχολιάζουμε προσωπικούς χάρτες αλλά μιας και το φόρουμ είναι ιδιαίτερα ήσυχο τελευταία να γράψω κάποια πράγματα. Καταρχήν δεν νομίζω να υπάρχει εύκολη ερμηνεία, ειδικά όταν προσπαθούμε να ερμηνεύσουμε τον χάρτη κάποιου εντελώς αγνώστου. Θα πρέπει καταρχήν να λάβεις υπόψη σου ότι όλοι οι πλανήτες σου από τη Σελήνη μέχρι το Δία βρίσκονται στο δυτικό κομμάτι του χάρτη από τον 5ο μέχρι τον 8ο οίκο. Κεντρικό σημείο στην ομάδα αυτή των πλανητών είναι βέβαια η σύνοδος Ήλιου / Δία στους Ιχθείς και τον 7ο οίκο. Ο Ποσειδώνας είναι κυβερνήτης του 7ου οίκου, του Ήλιου, του Ερμή και βρίσκεται πάνω στο ναδίρ του χάρτη σε αμοιβαία υποδοχή με το Δία. Έχει σίγουρα κεντρικό ρόλο στο χάρτη σου και συνολικά φαίνεται να έχεις υπέρμετρες προσδοκίες από τις σχέσεις σου με τους άλλους. Μέχρι και ο Κλήρος της Τύχης είναι στο Ζυγό.

Όλοι οι αργοί πλανήτες βρίσκονται στο ανατολικό κομμάτι του χάρτη και ειδικά από τον Κρόνο θα περιμέναμε να έχει ένα σταθεροποιητικό ρόλο θέτοντας διαχωριστικές γραμμές στο ατελείωτο ξόδεμα του πάρε – δώσε με τους άλλους. Αλλά είναι ένας Κρόνος σε αδυναμία στον Καρκίνο και στην κορυφή του Yod που αναφέρεις. Όπως και να ‘χει αυτός είναι ο ρόλος του και λόγο της αδυναμίας του αλλά και της φύσης του Καρκίνου μπορεί να λειτουργεί με ιδιαίτερο υπερπροστατευτισμό. Τουλάχιστον η ισχυρή Σελήνη στον Ταύρο και ο ωροσκόπος στην Παρθένο είναι μια ένδειξη ότι μπορείς να πατήσεις στο στέρεο έδαφος της κοινής λογικής. Αλλά για να ξαναγυρίσουμε στον Κρόνο, στην κορυφή του Yod φαίνεται να έχει δύο δρόμους: ο ένας είναι ο εύκολος του ισχυρού Ποσειδώνα που έχει το ρόλο που αναφέρθηκε παραπάνω, ο άλλος του Άρη που από τον Υδροχόο δίνει μια διαφορετική επιλογή, της ατομικής δράσης για τους άλλους χωρίς όμως να συνδέεσαι με τους άλλους. Μια επιλογή που στο συγκεκριμένο χάρτη φαίνεται καταδικασμένη αλλά θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι οι Δεσμοί της Σελήνης βρίσκονται σε Διδύμους / Τοξότη με τον Βόρειο Δεσμό στον 3ο οίκο. Πρέπει να είσαι μέσα στον κόσμο, να μάθεις τον κόσμο αλλά να μη γίνεις ένα με τον κόσμο.

Βασικά όλα τα παραπάνω τα έγραψα για να δείξω ότι η ερμηνεία ενός σχηματισμού δεν είναι ποτέ εύκολη υπόθεση και θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη το σύνολο του χάρτη. Όσο για τη διέλευση του Πλούτωνα αυτή έχει περάσει (στις διελεύσεις είναι υπερβολή να αφήνουμε περισσότερο από 1-2 μοίρες ανοχή). Πιο σημαντική είναι η διέλευση του ίδιου του Κρόνου από το ναδίρ του χάρτη που θα επαναληφθεί τώρα με την ανάδρομη κίνησή του και αργότερα για τρίτη φορά όταν γυρίσει ορθόδρομος. Η ακμή του 4ου οίκου στον Τοξότη και σε σύνοδο με τον Ποσειδώνα είναι ένα ιδιαίτερα ευαίσθητο σημείο και ίσως τώρα έχεις την ευκαιρία να απαλλαγείς από ανεδαφικές προσδοκίες και αυταπάτες. Αν έχεις μάθει να ακούς τον Κρόνο σου. :)

Ελπίζω να βοήθησα.

pouck
28-03-2016, 05:50 AM
Πολλά πολλά ευχαριστώ,
για τις ευχές των γεννεθλίων,
και βέβαια για όλο τον κόπο που έκανες!
Άργησα να το δω, δίνοντας χρόνο σε όποιον ίσως σκεφτόταν να απαντήσει,

και ιδού!

Έχοντας κάποιες βασικές γνώσεις, μπορώ να καταλάβω τα πάντα που έγραψες, εκτός :wacko: από αυτό: "...ο άλλος του Άρη που από τον Υδροχόο δίνει μια διαφορετική επιλογή, της ατομικής δράσης για τους άλλους χωρίς όμως να συνδέεσαι με τους άλλους. Μια επιλογή που στο συγκεκριμένο χάρτη φαίνεται καταδικασμένη..." !!

Ρωτώ και επιμένω (το κατά δύναμιν..), γιατί επίκειται εντός τριμήνου, να αφήσω πενθήμερο οχτάωρο -με μέτριες απολαβές-, την ατομική δράση που αναφέρεις πιο πάνω για τους άλλους χωρίς να συνδέομαι με τους άλλους(είμαι μάνατζερ σε υποκατάστημα εταιρίας) για συνεταιρικό λάιβ μιούζικ μπαρ.
Σαν ψάρακας, μ'αρεσει ο κόσμος, μ'αρέσει να είμαι με άλλους, ο 7ος μου "ζητά" συνεργασίες, επιτρέποντας ή επιβάλλοντας αν θες, τη συχνη αποστασιοποίηση. Τα ήξεις αφίξεις, τα πολλά πάρε-δώσε, είναι φθορά. Προτιμώ τον πελάτη, από το να είμαι ανάμεσα σε προιστάμενο και υπάλληλο..
Βρίσκομαι ούτως η άλλως σε κομβικό σημείο, μιας και ο προοδευμένος Ήλιος κάνει σύνοδο με γεννέθλια Σελήνη
(προσωπική - συναισθηματική εξέλιξη,ταύτιση κόσμων, διεπαφή, ωρίμανση - αν δεν είναι αυτό μια έκφανση του Κρόνου που έλεγες, τότε τι είναι..)
και η προοδευμένη Αφροδίτη σύνοδο με ζενίθ (άψογη θέση για επάγγελμα ή/και οικογένεια).
Και βέβαια, ο Δίας είναι ανάδρομος ΠΑΝΩ στον ωροσκόπο μου.

ΔΕ ρωτώ να μου πεις ΕΣΥ τι να κάνω ή να μην κάνω, ρωτώ να μου πεις ΕΓΩ τι λέω, οι τάσεις, τα σημεία που δεν ξέρω να διαβάσω.

Αν χρειαστείς κάτι περισσότερο από μένα, στείλε μου μήνυμα,
αλλιώς, θα περιμένω το σχόλιό σου εδώ, ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ.
Και πάλι, ευχαριστώ πολύ!.

Υγ... αλήθεια, την κεκαυμένη ζώνη... την έχεις ακουστά..??ε?ε?ε?

Atrapos
28-03-2016, 04:27 PM
Καλησπέρα και πάλι,

Ο σημαντικότερος πλανητικός σχηματισμός για το 2016 είναι ένα Τ-τετράγωνο που σχηματίζουν Δίας – Κρόνος – Ποσειδώνας στο μέσο των μεταβλητών με τον Κρόνο να είναι στην κορυφή του σχηματισμού. Οι τρεις αυτοί πλανήτες περνάνε από τις γωνίες του χάρτη σου: ο Δίας στον Ωροσκόπο, ο Κρόνος στην ακμή του 4ου και ο Ποσειδώνας πλησιάζει την ακμή του 7ου και πάντως σχηματίζει τετράγωνο με τη γενέθλια θέση του. Αν και η προοδευμένη Αφροδίτη βρίσκεται στο Μεσουράνημα, τότε έχεις ένα όμορφο Μεγάλο Τετράγωνο ακριβώς πάνω στις γωνίες του χάρτη.

Σημαντική χρονιά λοιπόν και λογικό είναι να είσαι έτοιμος για μεγάλες αποφάσεις, που απ’ ότι καταλαβαίνω τις έχεις ήδη πάρει. Από την πλευρά μου αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι στον χάρτη σου έχεις έντονο το μεταβλητό στοιχείο με έμφαση στους Ιχθείς κάτι που μπορεί να σε κάνει ευκολόπιστο (μια επιεικής έκφραση). Είναι ο γοητευτικός δρόμος του Ποσειδώνα. Στους σχηματισμούς Yod υπάρχει πάντα και ο άλλος δρόμος, στην περίπτωση σου είναι ο Άρης που ζητάει αποστασιοποίηση, η οποία όμως δεν σου ταιριάζει. Ωστόσο, όταν πρόκειται να πάρεις σημαντικές αποφάσεις προσπάθησε να έχεις τα πόδια σου στη γη, όσο κι αν αυτό δεν είναι το καλύτερο σου.

Επίσης, καλό είναι να κοιτάς τη θέση του Ερμή στον χάρτη σου. Είναι κυβερνήτης Ωροσκόπου και Μεσουρανήματος αλλά σε αδυναμία και πτώση στους Ιχθείς. Όσο για τις επαγγελματικές συνεργασίες, θα έλεγα ότι είναι «μοιραίο» να τις ζήσεις από τη στιγμή που ο κυβερνήτης του 2ου οίκου σου (Αφροδίτη) βρίσκεται στον 8ο οίκο. Αλλά και αυτή η Αφροδίτη είναι σε αδυναμία στον Κριό, δίνοντας ωστόσο ένα μαχητικό πνεύμα που χρειάζεται ο χάρτης σου.

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να συμβιβαστείς με μια βαρετή δουλειά διαδικαστικού χαρακτήρα, απλά προσπάθησε να τσεκάρεις όλα τα δεδομένα στο νέο εγχείρημα (δεν πρέπει να είναι τόσο δύσκολο με ωροσκόπο στην Παρθένο).

ΥΓ. Κάτι έχω ακούσει για την κεκαυμένη ζώνη αλλά γιατί ρωτάς; Αυτά δεν είναι μέρη για αθώα ψαράκια.:p

pouck
06-04-2016, 04:10 AM
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ευχαριστώ πολυ.

Μια και είπες για μεγάλα τετράγωνα, αααν έχεις διάθεση, βάλε να δεις τη φετεινή Ηλιακή επιστροφή για την αφεντιά μου.(Π.Γ.:Αθήνα) Θα σπάσεις πλάκα... χοχοχο...:lol:

(Κι ΑΝ θες, γράψε και κάτι).

Είχα δει κάποτε το "Ρεμπέτικο" του Ξαρχάκου, και η Λεονάρδου σε μια σκηνή μπαίνει σ'ένα κατώι και βλέπει τη - μεγάλη πιά - κόρη της να χορεύει μες στους καπνούς..
και της λέει.. "κι εσύ στο όνειρο..?'

Κάποιο άνθρωποι είναι φκιαγμένοι για μάγειροι, άλλοι για έμποροι, άλλοι για ρήτορες, κλπ..

Κάποιοι, είναι παιδιά του Ποσειδώνα.


Θα ρίξω μήνυμα για τα εγκαίνια!

Atrapos
08-04-2016, 02:32 PM
Δεν θέλω να κοιτάξω και ηλιακή επιστροφή γιατί ήδη έχουμε ξεφύγει στις προσωπικές αναλύσεις. Να θυμίσω ότι σκοπός του φόρουμ είναι τα μέλη να γράφουν απόψεις, υποθέσεις, αναλύσεις κλπ και μέσα από τη συζήτηση να καταλήγουμε σε συμπεράσματα.

Ωστόσο μιας και μου θύμισες το «Ρεμπέτικο» να σου υπενθυμίσω κι εγώ τους στίχους του Ν.Γκάτσου από το «Δίχτυ»

"άλλοι το λεν του κάτω κόσμου πονηριά
κι άλλοι το λεν της πρώτης άνοιξης αγάπη"

Ίσως για τα παιδιά του Ποσειδώνα να μην υπάρχει μεγάλη απόσταση ανάμεσα στις διαφορετικές ερμηνείες. :p

Σε κάθε περίπτωση, εύχομαι καλή αρχή.:)