PDA

View Full Version : απορία σε ωριαία



ducky
09-01-2012, 12:46 PM
καλημέρα σε όλους!:new_year:
ήθελα να κάνω μια ερωτηση που αφορα σε χαρτη ωριαίας.:o
αν οι δυο σημειοδοτες σχηματιζουν μεν τριγωνο μεταξυ τους αλλα ταυτοχρονα καθενας απο αυτους σχηματιζει αντιστοιχα τετράγωνο και αντιθεση με τον κρονο,η απαντηση ειναι αρνητικη?
ευχαριστώ πολύ:Holly1:

*alkmini
09-01-2012, 04:09 PM
καλημέρα σε όλους!:new_year:
ήθελα να κάνω μια ερωτηση που αφορα σε χαρτη ωριαίας.:o
αν οι δυο σημειοδοτες σχηματιζουν μεν τριγωνο μεταξυ τους αλλα ταυτοχρονα καθενας απο αυτους σχηματιζει αντιστοιχα τετράγωνο και αντιθεση με τον κρονο,η απαντηση ειναι αρνητικη?
ευχαριστώ πολύ:Holly1:

Αν έχετε την καλοσύνη, δώστε μας τα στοιχεία του χάρτη για να έχουμε και οπτική άποψη.

ducky
09-01-2012, 04:16 PM
ωριαία με τα εξης στοιχεία:
08/01/2012 κ' ώρα 15.04 - τόπος αθήνα
αφορά θέμα αισθηματικής φύσεως και άρα έχουμε 1ο-7ο οικο

*alkmini
09-01-2012, 04:36 PM
ωριαία με τα εξης στοιχεία:
08/01/2012 κ' ώρα 15.04 - τόπος αθήνα
αφορά θέμα αισθηματικής φύσεως και άρα έχουμε 1ο-7ο οικο

Αν μιλάμε για σταθερή σχέση ή γάμο ο άλλος είναι ο 7ος οίκος, αν μιλάμε για αισθηματική σχέση, ο 5ος οίκος.
Ποια είναι η ερώτηση ? Πολλά εξαρτώνται από τη διατύπωσή της.

ducky
09-01-2012, 04:46 PM
προκειται για σχεση που εχει τελειωσει με καποιες "εκκρεμοτητες" θα ελεγα και η ερωτηση ειναι αν θα υπαρξει συναντηση μεσα στους επομενους 3 μηνες.

*alkmini
09-01-2012, 05:16 PM
προκειται για σχεση που εχει τελειωσει με καποιες "εκκρεμοτητες" θα ελεγα και η ερωτηση ειναι αν θα υπαρξει συναντηση μεσα στους επομενους 3 μηνες.

Εσείς είστε η Σελήνη και η σχέση σας ο Ερμής, Αφροδίτη(εμπεριεχόμενος κυβ.)και ο Κρόνος.
Επειδή Ωροσκόπος στους Διδύμους και 5ος στην Παρθένο αντιστοιχούν στον Ερμή αφήνουμε τον Ερμή για τη σχέση και δεχόμαστε ότι εσείς εκπροσωπείστε από τη Σελήνη που βρίσκεται επί πλέον στον 1ο.
Αυτή είναι η γνώμη μου και καλοδεχούμενη κάθε διαφορετική άποψη.

*alkmini
09-01-2012, 05:44 PM
καλημέρα σε όλους!:new_year:
ήθελα να κάνω μια ερωτηση που αφορα σε χαρτη ωριαίας.:o
αν οι δυο σημειοδοτες σχηματιζουν μεν τριγωνο μεταξυ τους αλλα ταυτοχρονα καθενας απο αυτους σχηματιζει αντιστοιχα τετράγωνο και αντιθεση με τον κρονο,η απαντηση ειναι αρνητικη?
ευχαριστώ πολύ:Holly1:

Αν δεχτούμε ότι εσείς αντιπροσωπεύεστε από τη Σελήνη και η πρώην σχέση εκτός των άλλων και από τον Κρόνο τότε υπάρχει όψη ανάμεσα στους σηματοδότες σας και αυτή είναι το τετράγωνο. Αυτό σημαίνει κατά τη γνώμη μου ότι πιθανόν να υπάρξει συνάντηση με εμπόδια και δυσκολίες.
Να επισημάνουμε ότι η παραπάνω όψη είναι και η τελευταία που θα κάνει η Σελήνη, αφού σχηματίσει αντίθεση με τον Ήλιο και εξάγωνο με Άρη.

ducky
09-01-2012, 06:08 PM
οπότε αν υπάρξει θα είναι και τελευταία δηλαδή :o

ducky
09-01-2012, 07:40 PM
κυρια alkmini μόλις διαπίστωσα οτι εχω κανει μια χαζομαρα.....την ερωτηση την ειχα κανει 15.19 και δεν ειχα μπροστα μου τον χαρτη οταν εθεσα την ερωτηση στο forum και τωρα το διαπιστωσα γιατι εβλεπα τον 5ο στον ζυγο :cry:

ducky
09-01-2012, 07:53 PM
αρα τον ερμη τον κραταω για μενα μαζι με την σεληνη και αφροδιτη και κρονος παει για τη σχεση μου.
σαν ερμης ομως κανω εξαγωνο με τη σχεση μου.αυτο τι σημαινει?

*alkmini
10-01-2012, 12:23 AM
κυρια alkmini μόλις διαπίστωσα οτι εχω κανει μια χαζομαρα.....την ερωτηση την ειχα κανει 15.19 και δεν ειχα μπροστα μου τον χαρτη οταν εθεσα την ερωτηση στο forum και τωρα το διαπιστωσα γιατι εβλεπα τον 5ο στον ζυγο :cry:





σαν ερμης ομως κανω εξαγωνο με τη σχεση μου.αυτο τι σημαινει?




Αυτά συμβαίνουν και στις ... καλύτερες οικογένειες !

Εσείς είστε ο Ερμής και η Σελήνη και η σχέση σας Αφροδίτη και ο Κρόνος.

Σαν Ερμής με ποιο πλανήτη κάνετε εξάγωνο που είναι η σχέση σας ? Νομίζω ούτε με την Αφροδίτη γίνεται αυτό, ούτε με τον Κρόνο.

ducky
10-01-2012, 12:30 AM
:D
μα απ'οτι βλεπω κανω με τον κρόνο...κρονος στις 28 μοιρες 43' και ερμής 00 μοιρες 24',με 1.69 ανοχη.οχι???

ducky
10-01-2012, 12:33 AM
κρονος στις 28 μοιρες 43' του ζυγου και ερμής 00 μοιρες 24 του αιγοκερω συγκεκριμενα :p

*alkmini
10-01-2012, 12:37 AM
:D
μα απ'οτι βλεπω κανω με τον κρόνο...κρονος στις 28 μοιρες 43' και ερμής 00 μοιρες 24',με 1.69 ανοχη.οχι???

Ο Ερμής , όταν ήταν στον Τοξότη, είχε κάνει εξάγωνο με τον Κρόνο. Στο ωριαίο που βάλατε δεν σχηματίζει όψη εξαγώνου με τον Κρόνο .

ducky
10-01-2012, 12:44 AM
αααααααααα πρεπει να ειναι ακριβες το εξαγωνο ως προς τις μοιρες,να μην λαμβανουμε υποψη μας την ανοχη.σας ευχαριστώ πολύ :)
η προβλεψη συνεπως θα ειναι η ιδια

*alkmini
10-01-2012, 12:55 AM
αααααααααα πρεπει να ειναι ακριβες το εξαγωνο ως προς τις μοιρες,να μην λαμβανουμε υποψη μας την ανοχη.σας ευχαριστώ πολύ :)
η προβλεψη συνεπως θα ειναι η ιδια

Μας ενδιαφέρει να σχηματιστεί από δω και πέρα κάποια όψη ανάμεσα στους κυβερνήτες σας.
Αυτό θα γίνει με τη Σελήνη και τον Κρόνο (τετράγωνο).
Εσείς (σαν Ερμής) θα σχηματίσετε τρίγωνο με Δία , κυβερνήτη του 7ου σας (Σοβαρή σχέση, κάποια συνεργασία ???), πριν προλάβει η Σελήνη να σχηματίσει τις όψεις που είπαμε παραπάνω (αντίθεση με Ήλιο, εξάγωνο με Άρη, τετράγωνο με Κρόνο).

ducky
10-01-2012, 01:02 AM
ααα ενταξει.βασικα αυτο το λαθος εκανα.θεωρουσα οτι εφοσον ηταν μια μακροχρονια σχεση θα της εδινα τον 7ο(δια)+εγω κρατουα 1ο(ερμη),γι'αυτο+σας ειπα στην αρχη οτι σχηματιζεται τριγωνο και ταυτοχρονα εβλεπα και το τετραγωνο και την αντιθεση του καθενος με τον κρονο :confused:

mersini1
10-01-2012, 03:28 AM
Οταν θελουμε να δουμε αν ο Χ.συντομα θα επικοινωνησει μαζι μας(tηλεφωνικη επικοινωνια,.Ο 1ος οικος ειναι στην ακμη του ζυγου με τον κρονο και η αφροδιτη του 1ου στον 5ο οικο στον υδροχοο με τον ποσειδωνα.Πρεπει να κοιταξω αν οι πλανητες του κανουν οψεις με τους δικους μου και με τον 3ο οικο αν δεν κανω λαθος;Η ειναι απαγορευτικο να συνεχισω γιατι ο κρονος του αλλου προσωπου πεφτει στον 1ο οικο;

*alkmini
10-01-2012, 09:30 AM
ααα ενταξει.βασικα αυτο το λαθος εκανα.θεωρουσα οτι εφοσον ηταν μια μακροχρονια σχεση θα της εδινα τον 7ο(δια)+εγω κρατουα 1ο(ερμη),γι'αυτο+σας ειπα στην αρχη οτι σχηματιζεται τριγωνο και ταυτοχρονα εβλεπα και το τετραγωνο και την αντιθεση του καθενος με τον κρονο :confused:


Εφόσον η σχέση ήταν μακροχρόνια μπορούμε να πάρουμε και τον 7ο οίκο.
Μας ενδιαφέρει μόνο η πρώτη όψη που σχηματίζεται με τον Ερμή, δηλ το τρίγωνο με το Δία.

*alkmini
10-01-2012, 09:36 AM
Οταν θελουμε να δουμε αν ο Χ.συντομα θα επικοινωνησει μαζι μας(tηλεφωνικη επικοινωνια,.Ο 1ος οικος ειναι στην ακμη του ζυγου με τον κρονο και η αφροδιτη του 1ου στον 5ο οικο στον υδροχοο με τον ποσειδωνα.Πρεπει να κοιταξω αν οι πλανητες του κανουν οψεις με τους δικους μου και με τον 3ο οικο αν δεν κανω λαθος;Η ειναι απαγορευτικο να συνεχισω γιατι ο κρονος του αλλου προσωπου πεφτει στον 1ο οικο;


Δώστε μας τα στοιχεία του χάρτη για να ρίξουμε μια ματιά καθώς και το ερώτημα.

Ο Χ είναι αισθηματικό ενδιαφέρον, σταθερή σχέση, φίλος, ...?

mersini1
10-01-2012, 10:06 AM
Τα στοιχεια ειναι 10.1.12 ωρα 00.10.αθηνα.Το ερωτημα ειναι αν θα ερθει συντομα σε τηλεφωνικη επικοινωνια μαζι μου.Ναι ο χ ειναι αισθηματικο ενδιαφερον αλλα δεν εχουμε εδω και καιρο καμμια απολυτως επαφη.(Σχετικα με την οικοθεσια που ανεφερα παραπανω ειναι λαθος γιατι εβαλα την πολη γεννησεως μου και μετα καταλαβα οτι εκανα λαθος και εβαλα την αθηνα οπου βρισκομαι).:o

*alkmini
10-01-2012, 01:23 PM
Τα στοιχεια ειναι 10.1.12 ωρα 00.10.αθηνα.Το ερωτημα ειναι αν θα ερθει συντομα σε τηλεφωνικη επικοινωνια μαζι μου.Ναι ο χ ειναι αισθηματικο ενδιαφερον αλλα δεν εχουμε εδω και καιρο καμμια απολυτως επαφη.(Σχετικα με την οικοθεσια που ανεφερα παραπανω ειναι λαθος γιατι εβαλα την πολη γεννησεως μου και μετα καταλαβα οτι εκανα λαθος και εβαλα την αθηνα οπου βρισκομαι).:o

Με μία πρώτη ματιά φαίνεται ότι υπάρχει αμοιβαίο ενδιαφέρον αφού ο κυβερνήτης του 1ου(εσείς) βρίσκεται στον 5ο και ο κυβ του 5ου στον 1ο οίκο και επί πλέον βρίσκονται σε αμοιβαία υποδοχή.

Στον 5ο όμως υπάρχει και ο Ποσειδώνας. Σαν να υπάρχει κάποιο μυστικό από μέρους του ή κάτι εξιδανικευμένο από σας για εκείνον.

Η Αφροδίτη θα σχηματίσει τρίγωνο με τον Κρόνο σε τρεις ημέρες. Οπότε , εάν θέλετε , θα περιμένουμε την απάντησή σας.

ducky
10-01-2012, 02:04 PM
χμμμ άρα δύο μπορεί να συμβούν από ότι καταλαβα και με συγχωρειτε αν σας κουρασα :o
είτε θα τον θεωρησω 7ο και θα υπαρξει τριγωνο αρα θα υπαρξει συναντηση στο διαστημα που οριζω αλλα μεχρι εκει,είτε θα τον θεωρησω 5ο και καταληγουμε οτι πριν υπαρξει η συναντηση θα υπαρξει πιθανον αλλη σχεση ή συνεργασια οπως ειπατε.
το ΄χω???:p

*alkmini
10-01-2012, 02:29 PM
χμμμ άρα δύο μπορεί να συμβούν από ότι καταλαβα και με συγχωρειτε αν σας κουρασα :o
είτε θα τον θεωρησω 7ο και θα υπαρξει τριγωνο αρα θα υπαρξει συναντηση στο διαστημα που οριζω αλλα μεχρι εκει,είτε θα τον θεωρησω 5ο και καταληγουμε οτι πριν υπαρξει η συναντηση θα υπαρξει πιθανον αλλη σχεση ή συνεργασια οπως ειπατε.
το ΄χω???:p
Δε με κουράσατε καθόλου. Μέσα από τα ερωτήματα που θέτονται μαθαίνουμε και φρεσκάρουμε τις όποιες γνώσεις έχουμε.

Αν για σας ήταν σχέση 7ου οίκου, ανεξάρτητα από τα τελευταία γεγονότα, καλό θα ήταν να επιλέξετε τον 7ο οίκο. Διαφορετικά θα σας πρότεινα τον 5ο οίκο. Ένα από τα δύο θα επιλέξετε, όχι και τις δύο περιπτώσεις.

ducky
10-01-2012, 03:04 PM
να ειστε καλα,ειστε πολύ ευγενική:o
ναι ναι το καταλαβα.τελευταια ερώτηση :p υπόσχομαι για να μην καταχραστω την καλοσύνη σας!
απο τον χαρτη πέρα από το οτι κανουμε τριγωνο και πιθανον να υπαρξει συναντηση συνεπως,μπορουμε να βγαλουμε καποιο αλλο συμπερασμα που να αφορα για την υποθεση?ή απλά απαντάται η ερώτηση και δεν μας δίνει καμια άλλη πληροφορία?...για να καταλαβω τι πρεπει να κοιτάω επιπλέον :lost:

*alkmini
10-01-2012, 03:16 PM
να ειστε καλα,ειστε πολύ ευγενική:o
ναι ναι το καταλαβα.τελευταια ερώτηση :p υπόσχομαι για να μην καταχραστω την καλοσύνη σας!
απο τον χαρτη πέρα από το οτι κανουμε τριγωνο και πιθανον να υπαρξει συναντηση συνεπως,μπορουμε να βγαλουμε καποιο αλλο συμπερασμα που να αφορα για την υποθεση?ή απλά απαντάται η ερώτηση και δεν μας δίνει καμια άλλη πληροφορία?...για να καταλαβω τι πρεπει να κοιτάω επιπλέον :lost:

Φυσικά και μπορούμε να πάρουμε και άλλα στοιχεία. Ένα παράδειγμα είναι ότι στον 7ο υπάρχει και ο Πλούτωνας που χαρακτηρίζει το άτομο που σας ενδιαφέρει. Πώς θα τον ερμηνεύατε ένα Πλούτωνα ? Ταιριάζει στο χαρακτήρα του ή στην παρούσα κατάσταση ?

ducky
10-01-2012, 03:27 PM
χμμμμμμ....θα μπορουσαμε να πουμε οτι με τον πλουτωνα στον 7ο "πεθαινει" μια κατασταση οπως αυτη προϋπήρχε και ξεκινάει μια καινουρια?δηλαδη παύει να υπαρχει αυτός που συμβολιζε ο 7ος οικος(ο πρωην συντροφος)?

ducky
10-01-2012, 03:43 PM
απο την αλλη αν εννοειτε αν ο πλουτωνας σε συνδιασμο με το οτι βρισκεται στον αιγοκερω ταιριαζει στον χαρακτηρα του ατομου,γνωριζοντας οτι ο πλουτωνας στον αιγοκερω δινει ατομο πρακτικο,με εμφαση στην εργασια και την κοινωνικη θεση,ναι χαρακτηριζει το ατομο το συγκεκριμενο το οποιο ειχε προτεραιοτητα την εργασια του

ducky
10-01-2012, 03:49 PM
και απο την άλλη αν εννοείτε αν μπορουμε να υποθεσουμε οτι ο πλουτωνας δίνει έτσι μια "σκοτεινη πλευρα" στο ατομο ή στην κατασταση,θεωρω επισης οτι ταιριαζει γτ υπηρχαν καποιες "σκοτεινες" πλευρες που γνωριζα και εκεινος δεν ηξερε οτι γνωριζα :confused:
βεβαια μπορει να ειναι καποια αλλη διασταση που να εννοειτε και εγω να μην αντιλαμβανομαι βεβαια.

τωρα μαλιστα!μπερδευτηκα :o !!

*alkmini
10-01-2012, 05:36 PM
και απο την άλλη αν εννοείτε αν μπορουμε να υποθεσουμε οτι ο πλουτωνας δίνει έτσι μια "σκοτεινη πλευρα" στο ατομο ή στην κατασταση,θεωρω επισης οτι ταιριαζει γτ υπηρχαν καποιες "σκοτεινες" πλευρες που γνωριζα και εκεινος δεν ηξερε οτι γνωριζα :confused:
βεβαια μπορει να ειναι καποια αλλη διασταση που να εννοειτε και εγω να μην αντιλαμβανομαι βεβαια.


τωρα μαλιστα!μπερδευτηκα :o !!


Η τελευταία όψη της Σελήνης στον 1ο ήταν η αντίθεσή της με τον Πλούτωνα στον 7ο. Μπορούμε να πούμε ότι η απομάκρυνσή σας , ο χωρισμός σας οφείλεται σ' αυτόν ?

mersini1
10-01-2012, 05:47 PM
Ευχαριστω αλκμηνη και παλι για τον κοπο που κανεις και ασχολεισαι με ολους μας,προσφεροντας παντα απλοχερα την βοηθεια σου και τις γνωσεις σου.:)Εννοειται αν συμβει κατι θα ενημερωσω!:)

ducky
10-01-2012, 08:51 PM
βασικα οποια απο τις δυο εκδοχες που εδωσα και να δεχτω,καταληγω οτι απο εκεινον ξεκινησε :confused:

mersini1
11-01-2012, 06:27 PM
Αν στην ερωτηση της ωριαιας θελουμε να μαθουμε για π.χ την αδερφη μας αν θα πληρωθει τελικα απ την δουλεια της, ο σημειοδοτης θα ειναι ο κυβερνητης της ακμη του 3ου οικου(συγγενεις,αδερφια) σε συνδιασμο με τους κυβερνητες των 2-8-10;

hattie23
11-01-2012, 09:31 PM
Θα ειναι ο κυβερνητης του 3ου για την αδερφη σου αλλα επειτα θα ειναι οι παραγωγοι οικοι εκεινης που θα εξετασεις . Δηλαδη η αδερφη σου εχει κυβερνητη τον 3ο ο ,δευτερος οικος για την αδερφη σου λοιπον ειναι ο κυβερνητης του δικου σου 4ου,επειτα ο κυβερνητης του δικου της 8ου ειναι ο κυβερνητης του δικου σου 10ου και ο κυβερνητης του δικου της 10ου ειναι ο δικο σου 12ος.

*alkmini
12-01-2012, 09:58 AM
Αν στην ερωτηση της ωριαιας θελουμε να μαθουμε για π.χ την αδερφη μας αν θα πληρωθει τελικα απ την δουλεια της, ο σημειοδοτης θα ειναι ο κυβερνητης της ακμη του 3ου οικου(συγγενεις,αδερφια) σε συνδιασμο με τους κυβερνητες των 2-8-10;

Αν η αδερφή σας είναι αμέσως μικρότερη, προσωπικά θα έπαιρνα τον 3ο οίκο. Σημασία έχει και η σειρά με την οποία είναι κάποιος γεννημένος σε σχέση με τα αδέλφια του. Υπάρχουν και άλλα αδέρφια ?
Επίσης ο 11ος στην ωριαία είναι τα χρήματα που κερδίζουμε από τα επαγγελματικά. Θα τον εξέταζα σε συνδυασμό με τον 2ο.

mersini1
12-01-2012, 10:47 AM
Ειμαστε 2.Η αδερφη μου ειναι μεγαλυτερη.Αλλαζει τωρα κατι η παραμενω στον 3ο οικο;

Κοραλλία Μόζορα
12-01-2012, 02:12 PM
Θα πάρεις τον 3ο οίκο για την αδερφή σου και θα κοιτάξεις την κατάσταση του παράγωγου 11ου οίκου (δηλαδή του 11ου μετρώντας από τον 3ο οίκο), όπως σου είπε η Αλκμήνη.

*alkmini
12-01-2012, 11:10 PM
Αφού η αδερφή της είναι μεγαλύτερη από τη Μυρσίνη νομίζω ότι ο 11ος οίκος την αντιπροσωπεύει. Ή όχι ?

Κοραλλία Μόζορα
13-01-2012, 09:03 AM
Σε ερωτήσεις που αφορούν αδέρφια μας παίρνουμε τον 3ο οίκο και ειδικά εδώ που είναι η μοναδική αδερφή που έχει.

*alkmini
13-01-2012, 12:05 PM
Σε ερωτήσεις που αφορούν αδέρφια μας παίρνουμε τον 3ο οίκο και ειδικά εδώ που είναι η μοναδική αδερφή που έχει.

Δεν εξετάζουμε όπως στο γενέθλιο χάρτη τη σειρά με την οποία γεννήθηκαν ? Αν υπήρχε και άλλος αδερφός ή αδερφή πάλι τον 3ο θα παίρναμε στην ωριαία ?

Ευχαριστώ πολύ!

Κοραλλία Μόζορα
13-01-2012, 02:01 PM
Στην ωριαία, όταν υπάρχει ερώτηση για αδερφό ή αδερφή, προσωπικά παίρνω πάντα τον 3ο οίκο. Στην γενέθλια αστρολογία, όταν υπάρχει ενδιαφέρον για κάποιο συγκεκριμένο αδερφό ή αδερφή χρησιμοποιώ τους παράγωγους οίκους. Όμως στους παράγωγους οίκους δεν μετρώ προς τα πίσω. Αφήνω έξω το άτομο στο οποίο ανήκει ο χάρτης και μετρώ τους παράγωγους από τον 3ο οίκο για τον/την μεγαλύτερο/η αδερφό/ή και συνεχίζω με σειρά ηλικίας.

Poorvashadha
13-01-2012, 04:45 PM
Καλησπέρα.
Σε σχέση με τον εν λόγω χάρτη, βλέπω ότι ο κυβερνήτης πρώτου οίκου Ερμής κάνει αντίθεση με τον ωροσκόπο, η οποία όψη μάλιστα είναι κ η πρώτη συγκλίνουσα που σχηματίζεται (προηγείται δηλαδή του τριγώνου με τον κυβερνήτη 7ου). Μήπως μπορεί κάποιος να μας πει τί σημαίνει αυτό? :o
Δεν μπορώ να καταλάβω...

Σημείωση: αναφέρομαι στον χάρτη 08/01/12 του μέλους που ρωτάει αν θα υπάρξει συνάντηση στους επόμενους 3 μήνες

*alkmini
14-01-2012, 12:44 AM
Καλησπέρα.
Σε σχέση με τον εν λόγω χάρτη, βλέπω ότι ο κυβερνήτης πρώτου οίκου Ερμής κάνει αντίθεση με τον ωροσκόπο, η οποία όψη μάλιστα είναι κ η πρώτη συγκλίνουσα που σχηματίζεται (προηγείται δηλαδή του τριγώνου με τον κυβερνήτη 7ου). Μήπως μπορεί κάποιος να μας πει τί σημαίνει αυτό? :o
Δεν μπορώ να καταλάβω...

Σημείωση: αναφέρομαι στον χάρτη 08/01/12 του μέλους που ρωτάει αν θα υπάρξει συνάντηση στους επόμενους 3 μήνες

Ο Ερμής, κυβερνήτης του 1ου οίκου βρίσκεται στον 7ο και μας δηλώνει το ενδιαφέρον της για το άτομο. Σε αντίθεση με τον Ωροσκόπο, ίσως δείχνει ότι αυτό (ενδιαφέρον) λειτούργησε σε βάρος της ίδιας και ότι έπρεπε να διαχειριστεί κάποιες καταστάσεις,να βρει μια μέση λύση .

Poorvashadha
14-01-2012, 09:23 PM
Ο Ερμής, κυβερνήτης του 1ου οίκου βρίσκεται στον 7ο και μας δηλώνει το ενδιαφέρον της για το άτομο. Σε αντίθεση με τον Ωροσκόπο, ίσως δείχνει ότι αυτό (ενδιαφέρον) λειτούργησε σε βάρος της ίδιας και ότι έπρεπε να διαχειριστεί κάποιες καταστάσεις,να βρει μια μέση λύση .

Γειά σου Alkmini.
Ευχαριστώ για την πιθανή ερμηνεία. Ως προς το γεγονός ότι ο Ερμής βρίσκεται στον 7ο, συμφωνώ. Να προσθέσω ότι δείχνει επίσης ότι η ερωτούσα ενδιαφέρεται περισσότερο για το άτομο αυτό. Απλά, αφού η αντίθεση Ερμή με τον ωροσκόπο είναι η πρώτη όψη που σχηματίζει ήθελα να καταλάβω τί ρόλο παίζει αφενός ως ερμηνεία (τί σημαίνει)-στο οποίο κ μου απάντησες- αφετέρου πώς βοηθάει στην ερμηνεία του χάρτη, δηλαδή αν θα υπάρξει συνάντηση ή όχι...

ducky
21-01-2012, 06:56 PM
να κάνω μια εντελώς θεωρητική ερώτηση?

έστω σε ερώτημα αισθηματικής φύσης.
έχουμε τους 2 σημειοδότες οι οποίοι στην παρούσα φάση δεν σχηματίζουν κάποια όψη μεταξύ τους και ειναι και οι 2 ορθόδρομοι.τις επόμενες μερες όμως θα σχηματίσουν όψη αλλά συγκεκριμένα αφού ο ένας από τους 2(συγκεκριμένα το άλλο άτομο και οχι εμείς) γυρίσει ανάδρομος.αυτό σημαίνει επίτευξη του ζητουμενου μετα από αλλαγή στάσης του άλλου ή αυτό μπορούμε να πούμε ότι ισχύει στην περίπτωση που ο ενας ειναι αναδρομος την στιγμη που καταστρώνουμε τον χάρτη??

ευχαριστώ πολύ :rolleyes:

*alkmini
21-01-2012, 07:53 PM
να κάνω μια εντελώς θεωρητική ερώτηση?

έστω σε ερώτημα αισθηματικής φύσης.
έχουμε τους 2 σημειοδότες οι οποίοι στην παρούσα φάση δεν σχηματίζουν κάποια όψη μεταξύ τους και ειναι και οι 2 ορθόδρομοι.τις επόμενες μερες όμως θα σχηματίσουν όψη αλλά συγκεκριμένα αφού ο ένας από τους 2(συγκεκριμένα το άλλο άτομο και οχι εμείς) γυρίσει ανάδρομος.αυτό σημαίνει επίτευξη του ζητουμενου μετα από αλλαγή στάσης του άλλου ή αυτό μπορούμε να πούμε ότι ισχύει στην περίπτωση που ο ενας ειναι αναδρομος την στιγμη που καταστρώνουμε τον χάρτη??

ευχαριστώ πολύ :rolleyes:

Είχαμε συζητήσει σε κάποιο παλιότερο ποστ και είχαμε καταλήξει ότι δεν μπορούμε να δώσουμε απάντηση σε υποθετικά ερωτήματα ιδίως όταν δεν γνωρίζουμε την ακριβή διατύπωσή του.

Αν υπάρχει ερώτημα, γράψτε μας τα στοιχεία και το ίδιο το ερώτημα.
Ευχαριστώ.

ducky
23-01-2012, 11:59 AM
η αληθεια είναι οτι δεν υπαρχει συγκεκριμενος χαρτης και ερωτημα,απλα επειδη διαβαζω διαφορα βιβλια,αρθρα κτλ,το διαβασα αυτο και αναρωτηθηκα γι'αυτο που εγραψα και πιο πανω.
αλλα εχετε απολυτο δικιο υποθετικες κουβεντες δεν γινονται.
ευχαριστω πολυ :o

ΑΡΙΔΗΛΗ
24-01-2012, 05:16 PM
Βάζω εδώ ένα ερώτημα που έχω σε σχέση με την ωριαία για να μην ανοίγω νέο θέμα!
Εχω βγάλει ένα χάρτη στην ερώτηση αν θα με πάρουν σε επιδοτούμενα σεμινάρια αλλά έχω ένα πρόβλημα με τον σημειοδότη της ερώτησης!
Πιστεύω ότι είναι θέμα 6ου οίκου εφ'οσον είναι επιδοτούμενα σχετικά με εργασία
όμως έχω και μια αμφιβολία μήπως είναι θέμα και 3ου οίκου όσον αφορά τη μάθηση?:lost:
Μπορώ να'χω την άποψή σας?

Χρυσάνθη Σπίγγου
24-01-2012, 08:44 PM
Αριδήλη μου έβαλες ηχηρή σπαζοκεφαλιά βραδιάτικα,

Και αυτό γιατί αλλιώς θα προσεγγίζεται η ερώτηση όσον αφορά στη λέξη "σεμινάρια", και αλλιώς ως "επιδοτούμενα σεμινάρια".

Με τρώει τερλή περιέργια. Σε παρακαλώ λοιπόν αν θες ενημέρωσε με τόσο ως προς την επακριβή διατύπωση του ερωτήματος σου, οσο και ως προς την επακβριβή ημερομηνία, ώρα και τόπο που έθεσες το ερώτημα.

Θα χαρώ να σπάσω λίγο ακόμα το κεφάλι μου. Εμ τι στο καλό με Αρη αν. στην Παρθένο να μην κάθομαι και με στραβωμένα χέρια. Χα,χα,.......

Α ξέχασα κάτι ακόμα. Θα ήταν ακόμα πιο βοηθητικό αν γνώριζα περί τίνος ακριβώς επιδητούμενο πρόκειται. Τι αντικείμενο δηλαδη. Σεμινάριο γύρω από τον τουρισμό, την μαγειρική, κ.λ.π. Υπάρχουν βλέπεις τόσα και τόσα επιδοτούμενα σεμινάρια βλέπεις.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπιγγου

Κοραλλία Μόζορα
25-01-2012, 12:33 PM
Ελένη μου,

εννοείς αν θα σε δεχτούν να τα παρακολουθήσεις; Κατά την γνώμη μου, τα σεμινάρια, είτε είναι επιδοτημένα είτε τα πληρώνεις εσύ, δεν παύουν να είναι σεμινάρια οπότε θα πρέπει να κοιτάξεις τον 3ο οίκο. Ένα θέμα όμως είναι ίσως και ποιος θα σε επιλέξει για τα σεμινάρια αυτά. Είναι κρατικά;

ΑΡΙΔΗΛΗ
25-01-2012, 01:40 PM
Αριδήλη μου έβαλες ηχηρή σπαζοκεφαλιά βραδιάτικα,

Και αυτό γιατί αλλιώς θα προσεγγίζεται η ερώτηση όσον αφορά στη λέξη "σεμινάρια", και αλλιώς ως "επιδοτούμενα σεμινάρια".

Με τρώει τερλή περιέργια. Σε παρακαλώ λοιπόν αν θες ενημέρωσε με τόσο ως προς την επακριβή διατύπωση του ερωτήματος σου, οσο και ως προς την επακβριβή ημερομηνία, ώρα και τόπο που έθεσες το ερώτημα.

Θα χαρώ να σπάσω λίγο ακόμα το κεφάλι μου. Εμ τι στο καλό με Αρη αν. στην Παρθένο να μην κάθομαι και με στραβωμένα χέρια. Χα,χα,.......

Α ξέχασα κάτι ακόμα. Θα ήταν ακόμα πιο βοηθητικό αν γνώριζα περί τίνος ακριβώς επιδητούμενο πρόκειται. Τι αντικείμενο δηλαδη. Σεμινάριο γύρω από τον τουρισμό, την μαγειρική, κ.λ.π. Υπάρχουν βλέπεις τόσα και τόσα επιδοτούμενα σεμινάρια βλέπεις.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπιγγου

Χρυσάνθη μου χαίρομαι που θέλεις να μελετήσεις το χάρτη!
Έβαλα την ερώτηση στις 24/1/2011 στις 05.16 π.μ στην Ερμούπολη αλλά βρέθηκα σε δίλημμα
σχετικά με τον οίκο.
Πρόκειται για σεμινάρια όπως είπα επιδοτούμενα από κρατικό φορέα με θέμα Μαγειρική
συγκεκριμένα βοηθός Catering !
Στο χάρτη δέχομαι ακριβή αντίθεση από Κρόνο σαν Δίας ο σηματοδότης μου στον 4ο από τον 10που έχει να κάνει με σημαντικά πρόσωπα(εισηγητές,διευθυντ ές,άτομα κύρους)

Περιμένω την γνώμη σου!

ΑΡΙΔΗΛΗ
25-01-2012, 01:46 PM
Ελένη μου,

εννοείς αν θα σε δεχτούν να τα παρακολουθήσεις; Κατά την γνώμη μου, τα σεμινάρια, είτε είναι επιδοτημένα είτε τα πληρώνεις εσύ, δεν παύουν να είναι σεμινάρια οπότε θα πρέπει να κοιτάξεις τον 3ο οίκο. Ένα θέμα όμως είναι ίσως και ποιος θα σε επιλέξει για τα σεμινάρια αυτά. Είναι κρατικά;

Κοραλία μου
ναι μεν σεμινάρια, αλλά εξυπηρετούν και σαν απασχόληση ανέργων αυτού του είδους!
Γιαυτό και ταλαντεύομαι ανάμεσα στον 6ο και 3ο οίκο.
Αν είναι κρατικά αλλάζει κάτι σίγουρα επιλέγει τα άτομα μια επιτροπή από κρατικούς φορείς!
Υπάρχει και η υπόνοια να επιλεγούν τα άτομα με μέσω μιας και έχουν κάνει τα 10πλάσια άτομα απ'οσα θα επιλεγούν.

Χρυσάνθη Σπίγγου
25-01-2012, 08:28 PM
Αριδήλη μου καλησπέρα,

Κίνησα γη και ουρανό ώστε να βρω μίαν άκρη ως προς το πως ή μάλλον σε ποιό χώρο να εντάξω την έννοια της "επιδότησης", δίχως όμως να μπορέσω να κατασταλάξω προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση.

Κατά μία γενική έννοια η "επιδότηση" θα πρέπει να εντάσσεται στον 8ο.

Ομως τυγχάνει να είμαι λίγο έως πάρα πολύ ψείρας ώστε ουδέποτε να προβαίνω σε οιαδήποτε πόρισμα εάν δεν έχω γραπτώς και επακριβώς διατυπωμένη την ερώτηση.

Εξαιρώντας όλα μα όλα τα άλλα, και απλά προσπαθώντας να αποκωδικοποιήσω εσένα, ή πιο συγκεκριμένα την δική σου εσωτερική και αν θες και ψυχική κατάσταση, βλέπωντας μία Σελήνη στον 1ο οίκο σε σύνοδο με τον Πλούτωνα στον Αιγόκερω σε όψη τετραγώνου με τον Ουρανό στον 3ο, συμπεραίνω πως όταν έθεσες την ερώτηση ή δεν την διατύπωσες σωστά, ή το μυαλό σου έτρεχε αλλού αντ'αλλού, ή συγχρόνως σκεφτόσουν και άλλα πράγματα, ή ίσως παρεμβαλλόταν και κάποιο άλλο άτομο, άλλες συζητήσεις. Εσύ μόνο ξέρεις τι και εάν ισχύει κάτι από όλα αυτά.

Πέραν τούτου όμως, λόγω μίας σειράς άλλων πλανητικών σχηματισμών θα ήταν ούτως ή άλλως λάθος να αποφανθεί κανείς επί του θέματος είτε ήξερε κανείς από που να ξεκινήσει είτε ή όχι, καθώς η σαφής και απολύτως συγκεκριμένη διατύπωση της ερώτησης εξακολουθεί να μην δεν υφίσταται. Συν μία σειρά άλλων παραγόντων που επίσης δρουν κατά............

Αποψης μου είναι, να βάλεις αυτόν τον χάρτη στο αρχείο σου -αργότερα θα σου φανεί χρήσιμος ώστε να κατανοήσεις το τι πήγε λάθος - και σε μία απολύτως ήρεμη και νηφάλια στιγμή που το κεφάλι σου θα έχει αδειάσει πατνελώς από άλλες σκέψεις να θέσεις μία ερώτηση την ακριβή διατύπωση της οποίας καταθέτεις εγράφως σε ένα χαρτί.

Αυτός είναι ένας από τους πιο ασφαλείς τρόπους γενικά όταν και εφόσον θέτουμε ερωτήσεις βάση του ωριαίου συστήματος.

Περιμένω νέα σου.

Φιλ - Χρ - Σπ

ΑΡΙΔΗΛΗ
26-01-2012, 07:54 PM
Καλησπέρα Χρυσάνθη μου!
Συγνώμη για την καθυστέρηση ένα πρόβλημα στο net δεν μ'αφησε να μπω καθόλου χτες.
Έκανα λάθος την χρονολογία προχτές έγινε η ερώτηση ενώ έχω βάλει 1χρόνο πρίν βλέπεις ακόμα δεν μπορώ να συνηθίσω το 2012:o
Έγινε με πλήρη συνειδητότητα η ερώτηση άλλωστε και η πρωινή ώρα το αποδεικνύει.
Η Σελήνη στο χάρτη βρίσκεται σε ιδιομοιρία με την Ουρά του Δράκου(Νότιο Δεσμό) και σε τρίγωνο στον 6ο οίκο.Που μάλλον μας δείχνει άσχημα μαντάτα.

Φιλιά θαλασσινά!

Χρυσάνθη Σπίγγου
26-01-2012, 09:46 PM
Ηι,

Το ότι έβαλες λάθος χρονολογία έπεσε αμέσως στην ανίληψη μου και για αυτό το λόγο εγώ συνέταξα το ωριαίο για το 2012. Το μόνο βέβαιο είναι και πάλι ότι διατύπωση της ερώτησης αφενός εακολουθεί να μην υφίσταται, και δευτερευόντος αλλιώς φαίνεται ότι προσεγγίζεις εσύ το θέμα, και αλλιώς εγώ.

Προς άρση πρόσθετων παρερμηνειών, προτείνω μία εκ νέου γραπτή διατύπωση της ερώτησης σου.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

Κοραλλία Μόζορα
27-01-2012, 07:36 AM
Ελένη,

ο 6ος οίκος στην ωριαία αστρολογία δεν έχει καθόλου σχέση με επαγγελματικά θέματα, μόνο ο 10ος έχει. Επίσης, η Σελήνη σε ιδιομοιρία με τους δεσμούς θεωρείται θετικό στοιχείο στην ωριαία.

Στο ωριαίο αυτό υπάρχουν πολλά θετικά στοιχεία. Το πιο θετικό στοιχείο είναι ότι ο κυβερνήτης σου, ο Δίας, κυβερνά ταυτόχρονα τον 3ο οίκο (σεμινάρια) και είναι σε αμοιβαία υποδοχή με την Αφροδίτη που βρίσκεται στον 3ο οίκο και είναι επικυρίαρχος του 3ου. Κανονικά αυτό δίνει θετική απάντηση.

Όμως ο ωροσκόπος είναι σε τελευταίες μοίρες ζωδίου (Τοξότης), πράγμα που δείχνει ότι το θέμα έχει ήδη κριθεί και δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο εκτός από το να περιμένεις το αποτέλεσμα.

Μέσα στον 1ο οίκο υπάρχει εμπεριεχόμενος ο Αιγόκερως. Αυτό μπορεί να δείξει κάτι κρυφό ή κάποια καθυστέρηση. Ο Κρόνος είναι στον Ζυγό, στην έξαρσή του, και στον 10ο οίκο και η Σελήνη θα τον τριγωνίσει κι αυτό είναι πολύ θετικό επίσης. Ο εμπεριεχόμενος Αιγόκερως και ο Κρόνος στον 10ο μας δείχνουν ότι κι εσύ θα μπορούσες να βάλεις μέσο για τα σεμινάρια αυτά. Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι ότι η τελευταία όψη της Σελήνης είναι με τον Ποσειδώνα. Μήπως γίνει κάτι και απογοητευτείς.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

ΑΡΙΔΗΛΗ
27-01-2012, 04:40 PM
Κοραλλία μου σ'ευχαριστώ
για την ανάλυσή σου.
Πράγματι το καλύτερο για μένα είναι να περιμένω να 'δω τ'αποτελέσματα!
Όπως λες έχουν επιλεχθεί ήδη τα άτομα
Μακάρι να'ναι ευχάριστα γιατί στην εποχή μας και αυτά τα σεμινάρια είναι σημαντική πηγή εσόδων!
Καλό ΣΒΚ να'χεις!

ΑΡΙΔΗΛΗ
02-02-2012, 02:02 PM
Ελένη,

ο 6ος οίκος στην ωριαία αστρολογία δεν έχει καθόλου σχέση με επαγγελματικά θέματα, μόνο ο 10ος έχει. Επίσης, η Σελήνη σε ιδιομοιρία με τους δεσμούς θεωρείται θετικό στοιχείο στην ωριαία.

Στο ωριαίο αυτό υπάρχουν πολλά θετικά στοιχεία. Το πιο θετικό στοιχείο είναι ότι ο κυβερνήτης σου, ο Δίας, κυβερνά ταυτόχρονα τον 3ο οίκο (σεμινάρια) και είναι σε αμοιβαία υποδοχή με την Αφροδίτη που βρίσκεται στον 3ο οίκο και είναι επικυρίαρχος του 3ου. Κανονικά αυτό δίνει θετική απάντηση.

Όμως ο ωροσκόπος είναι σε τελευταίες μοίρες ζωδίου (Τοξότης), πράγμα που δείχνει ότι το θέμα έχει ήδη κριθεί και δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο εκτός από το να περιμένεις το αποτέλεσμα.

Μέσα στον 1ο οίκο υπάρχει εμπεριεχόμενος ο Αιγόκερως. Αυτό μπορεί να δείξει κάτι κρυφό ή κάποια καθυστέρηση. Ο Κρόνος είναι στον Ζυγό, στην έξαρσή του, και στον 10ο οίκο και η Σελήνη θα τον τριγωνίσει κι αυτό είναι πολύ θετικό επίσης. Ο εμπεριεχόμενος Αιγόκερως και ο Κρόνος στον 10ο μας δείχνουν ότι κι εσύ θα μπορούσες να βάλεις μέσο για τα σεμινάρια αυτά. Το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι ότι η τελευταία όψη της Σελήνης είναι με τον Ποσειδώνα. Μήπως γίνει κάτι και απογοητευτείς.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Κοραλία μου
Οι προβλέψεις σου βγήκαν!
Επιλέχτηκα να παρακολουθήσω τα σεμινάρια!

Να'σαι καλά 4051 (http://c.universalscraps.com/files/en/thank.you/thank_you_024.gif)

Φιλάκια πολλά!

Κοραλλία Μόζορα
02-02-2012, 05:06 PM
Χαίρομαι πολύ, Ελένη μου. Καλή επιτυχία σου εύχομαι!