PDA

View Full Version : Όψεις προοδευτικής Σελήνης στο χάρτη μας



errikaki
05-01-2012, 09:16 PM
Το τρίγωνο της προοδευτικής Σελήνης με το Βέρτεξ δείχνει ότι θέματα οικογένειας είναι αρκετά ευνοϊκά. Αρκετές φορές μας δείχνει μετακινήσεις, αλλαγές, βελτιώσεις σε θέματα σπιτιού. Αρκετά ευνοϊκή η όψη για άτομα που έχουν σχέση με το κοινό.

Δώστε σημασία στο ζώδιο και οίκο της προοδευτικής Σελήνης καθώς και τι κυβερνά στο γενέθλιο χάρτη σας.

Η προοδευτική σελήνη είναι στο σκορπιο......
στον 12 γενέθλιο και
στον 11 προοδευτικό οίκο.
Άρα ευνοούνται τα θέματα συνεργασιών (11ος) που θα λειτουργούν παρασκηνιακά (12ος γεν.) ?

*alkmini
06-01-2012, 12:47 AM
Η προοδευτική σελήνη είναι στο σκορπιο......
στον 12 γενέθλιο και
στον 11 προοδευτικό οίκο.
Άρα ευνοούνται τα θέματα συνεργασιών (11ος) που θα λειτουργούν παρασκηνιακά (12ος γεν.) ?

Προοδευτική Σελήνη στο Σκορπιό και αν υποθέτω σωστά η Σελήνη κυβερνήτρια του 8ου γενέθλιου ?
Υπάρχει άλλη όψη ακριβείας της προοδευτικής Σελήνης ? Επίσης υπάρχει κάποιος εξωκρόνιος που διέρχεται από τον 4ο σας ?
Όλα πρέπει να συνυπολογιστούν και όχι μεμονωμένα το τρίγωνο της προοδευτικής Σελήνης με το Βέρτεξ.

mersini1
06-01-2012, 05:10 AM
Οταν η προοδευτικη σεληνη( 8ος οικος ιχθυεις)ειναι σε τετραγωνο με βορειο δεσμο 11ος διδυμους και νοτιοδεσμο στον 5ο οικο στον τοξοτη και επισης σε τετραγωνο με το βερτεξ 5ος οικος και ο διελαυνων αρης τετραγωνιζει αυτο το διαστημα αυτα τα σημεια;Μηπως εχει σχεση η εκλειψη ηλιου και σεληνης που πραγματοποιηθηκε το περασμενο διαστημα στον 5ο γενεθλιο μου οικο στον τοξοτη(02.38) και στον 11ο στους διδυμους και θα ανακινησει κατα καποιο τροπο θεματα του 5ου σε συνδιασμο με τον 11ο;

*alkmini
06-01-2012, 11:31 AM
Οταν η προοδευτικη σεληνη( 8ος οικος ιχθυεις)ειναι σε τετραγωνο με βορειο δεσμο 11ος διδυμους και νοτιοδεσμο στον 5ο οικο στον τοξοτη και επισης σε τετραγωνο με το βερτεξ 5ος οικος και ο διελαυνων αρης τετραγωνιζει αυτο το διαστημα αυτα τα σημεια;Μηπως εχει σχεση η εκλειψη ηλιου και σεληνης που πραγματοποιηθηκε το περασμενο διαστημα στον 5ο γενεθλιο μου οικο στον τοξοτη(02.38) και στον 11ο στους διδυμους και θα ανακινησει κατα καποιο τροπο θεματα του 5ου σε συνδιασμο με τον 11ο;

Η προοδευτική Σελήνη σε τετράγωνο με το Βέρτεξ μας δείχνει δυσκολίες σχετικές με γυναικεία πρόσωπα κυρίως, υποχρεώσεις που πηγάζουν απ' αυτές, από την οικογένεια, από φιλικά γυναικεία πρόσωπα καθώς και ότι ίσως χρειαστεί να συμπαρασταθείτε σε κάποιον που θα έχει την ανάγκη σας.

Η θέση της προοδευτικής Σελήνης σε ζώδιο και οίκο έχει από μόνη της τις δυσκολίες της. Το τετράγωνο με τους δεσμούς μας δείχνει περίπου τα ίδια με το Βέρτεξ που γράφτηκαν παραπάνω.

Τι όψεις δέχονται ή σχηματίζουν οι προοδευτικοί και γενέθλιοι Ερμής και Δίας, αν σχηματίζουν ?

Ο διελαύνων Άρης στις 23 μοίρες της Παρθένου περίπου θα γίνει ανάδρομος. Οι δεσμοί, προοδ. Σελήνη, Βέρτεξ βρίσκονται στην ίδια μοίρα των μεταβλητών ? Συνήθως ο Άρης ενεργοποιεί(βάζει λάδι στη φωτιά) σε μια κατάσταση. Πιθανόν όμως και να μην προλάβει τώρα και αυτό να συμβεί αργότερα όταν γίνει ορθόδρομος.

Ελέγξετε την κατάσταση του 4ου, 8ου οίκου και την Ηλιακή Επιστροφή του 2011 κ 2012.
Θέματα 5ου θα ανακινηθούν λόγω της έκλειψης της 25ης Νοεμβρίου. Επίσης στις 25/5/2012 η έκλειψη Ηλίου θα πραγματοποιηθεί στους Διδύμους 0ο κ 21΄. Έχετε πλανήτες στα μεταβλητά (με απόκλιση 3 μοιρών)?

errikaki
06-01-2012, 11:36 AM
Προοδευτική Σελήνη στο Σκορπιό και αν υποθέτω σωστά η Σελήνη κυβερνήτρια του 8ου γενέθλιου ?
Υπάρχει άλλη όψη ακριβείας της προοδευτικής Σελήνης ? Επίσης υπάρχει κάποιος εξωκρόνιος που διέρχεται από τον 4ο σας ?
Όλα πρέπει να συνυπολογιστούν και όχι μεμονωμένα το τρίγωνο της προοδευτικής Σελήνης με το Βέρτεξ.

καλέ ναι!!! Πολύ σωστά τα υποθέτεις!!:)
η προοδευτική σελήνη δεν κανει άλλες όψεις προς το παρόν.
Από τον 4ο γενέθλιο περνάει ο ουρανός.:love:

mersini1
06-01-2012, 05:02 PM
Σε ευχαριστω πολυ αλκμηνη για την βοηθεια σου.Ναι η προοδευτικη σεληνη ειναι στις στις 23.37 και το βερτεξ στισ 23.40.Ο βορειος-νοτιος στις 24.20.
Τι όψεις δέχονται ή σχηματίζουν οι προοδευτικοί και γενέθλιοι Ερμής και Δίας, αν σχηματίζουν ?
Δεν κανουν οψεις στο προοδευτικο ερμης και διας.Στο γενεθλιο χαρτη δεν ειναι αρνητικες οι οψεις τους.Στην επομενη εκλειψη εχω μονο τον δια στον τοξοτη 01.04 που βρισκεται στον 4ο οικο και κυβερνα τον 5ο.

pitpit
06-01-2012, 08:50 PM
Για σας !!! Εχω μια απωρια, αν μπορει να μου απαντησει καποιος...Εδω γραφει <<Ο λόγος για το παραπάνω είναι ότι όταν υπάρχει κάποιο γεγονός που περιλαμβάνει δύο άτομα πρέπει η Σελήνη του καθενός να κάνει όψη στον χάρτη του αλλά και στον χάρτη του δεύτερου ατόμου ώστε να δηλώνει ότι το γεγονός αυτό ή η σχέση είναι σημαντική, έστω και με 3ο ανοχή. >> Αν ομως ειπαρχει συνοδο και μεταξι και τις 2 προοδευμενες σελινες (μια 17ο και αλλη 18ο του Λεωνδαρι), εχει καμια συμασια ???

Χρυσάνθη Σπίγγου
06-01-2012, 11:26 PM
pitpit, καλησπέρα,

Αν καταλάβαινα την διατύπωση όσων αναφέρεις, ευχαρίστως θα σου απαντούσα.

Ξανασκέψου το, δες προσεχτικά τι γράφεις και πως το γράφεις και μας λες. Ισως τότε να μπορέσω κάπως να σου απαντήσω.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

*alkmini
07-01-2012, 01:16 AM
...
Τι όψεις δέχονται ή σχηματίζουν οι προοδευτικοί και γενέθλιοι Ερμής και Δίας, αν σχηματίζουν ?
Δεν κανουν οψεις στο προοδευτικο ερμης και διας.......

.Στην επομενη εκλειψη εχω μονο τον δια στον τοξοτη 01.04 που βρισκεται στον 4ο οικο και κυβερνα τον 5ο.

Οι πλανήτες Ερμής και Δίας δε χρειάζεται να σχηματίζουν όψεις μεταξύ τους είτε γενέθλιοι, είτε προοδευτικοί. Αυτό μπορεί να γίνει και σε σχέση με άλλους πλανήτες, για παράδειγμα προοδευτικός Ήλιος σε τετράγωνο με το Δία(γενέθλιο).

Όσο για την Έκλειψη αγγίζει θέματα 4ου και 5ου οίκου.

*alkmini
07-01-2012, 01:19 AM
Για σας !!! Εχω μια απωρια, αν μπορει να μου απαντησει καποιος...Εδω γραφει <<Ο λόγος για το παραπάνω είναι ότι όταν υπάρχει κάποιο γεγονός που περιλαμβάνει δύο άτομα πρέπει η Σελήνη του καθενός να κάνει όψη στον χάρτη του αλλά και στον χάρτη του δεύτερου ατόμου ώστε να δηλώνει ότι το γεγονός αυτό ή η σχέση είναι σημαντική, έστω και με 3ο ανοχή. >> Αν ομως ειπαρχει συνοδο και μεταξι και τις 2 προοδευμενες σελινες (μια 17ο και αλλη 18ο του Λεωνδαρι), εχει καμια συμασια ???


Αν η Σελήνη του ενός βρίσκεται στις 17ο Λέοντα και του άλλου στις 18, βρίσκετε ότι δεν υπάρχει όψη μεταξύ τους ? Τι πιο σημαντική όψη από τη σύνοδο ?

pitpit
07-01-2012, 01:34 AM
Ζηταω συγγνωμη για τα ελληνικα μου !!! Ειμαι ξενη...και ειναι δυσκολο να εκφρασω τις σκεψεις μου κατανοητα... Στον αρθρο που διαβασα χτες γραφει ο,τι όταν υπάρχει κάποιο γεγονός που περιλαμβάνει δύο άτομα πρέπει η Σελήνη του καθενός να κάνει όψη στον χάρτη του αλλά και στον χάρτη του δεύτερου ατόμου ώστε να δηλώνει ότι το γεγονός αυτό ή η σχέση είναι σημαντική. - Αν εκτος απο αυτα οι προοδευμενες Σεληνες και στους διο ατομων βρισκονται στο ιδιο ζοδιο με ανοχη μιας μιρας, ειναι συμαντικο?

*alkmini
07-01-2012, 01:39 AM
Ζηταω συγγνωμη για τα ελληνικα μου !!! Ειμαι ξενη...και ειναι δυσκολο να εκφρασω τις σκεψεις μου κατανοητα... Στον αρθρο που διαβασα χτες γραφει ο,τι όταν υπάρχει κάποιο γεγονός που περιλαμβάνει δύο άτομα πρέπει η Σελήνη του καθενός να κάνει όψη στον χάρτη του αλλά και στον χάρτη του δεύτερου ατόμου ώστε να δηλώνει ότι το γεγονός αυτό ή η σχέση είναι σημαντική. - Αν εκτος απο αυτα οι προοδευμενες Σεληνες και στους διο ατομων βρισκονται στο ιδιο ζοδιο με ανοχη μιας μιρας, ειναι συμαντικο?

Το θεωρώ ότι είναι σημαντικό, όχι όμως από μόνο του, δηλαδή όχι μόνο οι προοδευτικές Σελήνες να κάνουν όψη.

pitpit
07-01-2012, 07:11 PM
Το θεωρώ ότι είναι σημαντικό, όχι όμως από μόνο του, δηλαδή όχι μόνο οι προοδευτικές Σελήνες να κάνουν όψη.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας !!! Και βεβαια εννοουσα οτι πρεπει να υπαρχουν και αλλες οψεις ... Εκανα μια ερεβνα πανω στη τωρινη σχεση μου και ανακαλιψα το εξης - οταν τον γνωρισα η προοδευτικη μου Σελινη εκανε τριγωνο με τον γεν. Βερτεξ μου και εξαγωνο με τον γεν. Δια του και η προοδ. του Σελινη εκανε εαγωνο με τον γεν Δια του και τριγωνο με τον γεν. Βερτεξ μου. Μετα απο περιπου ενα χρονο που αρχισε η σχεση μας, η προοδ.Σελινη μου εκανε τιγωνο με την γεν. Ηρα μου και τριγωνο με τον γεν. Αρη του και αντιστοιχα ηπροοδ. του Σελινη εκανε τριγωνο με τον γεν Αρη του και τριγωνο με την γεν. Ηρα μου. Και τοτε καταλαβα οτι οντως ειναι συμαντικη αυτη οψη συνοδου μεταξι τις προοδ. Σελινες μας , επομενως θα επρεπε να ειναι συμαντικη αυτη η σχεση. Δεν ξερω που θα φτασει , αλλα καθε φορα που φτανουμε σε χωρισμο, κατι συμβενει και τα ξαναβρισκουμε...