PDA

View Full Version : επιλογη ευνοικης ημερομηνιας γαμου



jennyd
06-01-2012, 01:29 AM
καλησπέρα σας!
θα ήθελα να με βοηθήσετε να βρω μια ευνοικη ημερομηνία για τον γαμο, διοτι εχω μπερδευτει πολυ με οσα εχω διαβασει, ειμαι ταυρος με ωροσκοπο παρθενο και ο αντρας μου κριος (δεν ξερουμε ωροσκοπο), οι καλες ημερομηνιες που βλέπω στις ετησιες προβλεψεις μας, δεν συμβαδίζουν, επισης διαβασα οτι καλό ειναι να αποφυγω τις πανσελήνους :lost:... δεν ξερω αν ειναι σωστη η τοποθετηση μου, αν μπορει καποιος ας μου απαντησει..
οι επιθυμητες ημερομηνίες είναι απο μεσα Μαίου έως αρχές Ιουλίου δηλ. τα εξής Σάββατα:
19,25/5 ή 2,9,16,23,30/6 ή 7,14/7.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων:D

Χρυσάνθη Σπίγγου
06-01-2012, 09:10 AM
Καλημέρα και καλή χρονιά σου εύχομαι jennyd,

Τίποτε πιο φυσικό απο το να έχεις μπερδευτεί jennyd.Αν ήταν τόσο εύκολο για οιονδήποτε να αποφανθεί με αυτά τα ελάχιστα στοιχεία, ούτε καν τους δύο χάρτες μπροστά του, για την σωστή και καταλληλότερη ημερομηνία γάμου, τότε εγώ ως αστρολόγος μόνο με την θέση του Ηλιου και του ωροσκόπου μου καθώς και το ζώδιο της δημιουργίας του ΟΠΑΠ, θα είχα γίνει ήδη δισεκατομμυριούχος.

Από μόνο του εξάλλου το γεγονός ότι θέτεις τόσες πολλές διαφορετικές πιθανές ημερομηνίες γάμου, ειλικρινά προυποθέτει και ανάλογη σοβαρή και επιμελή προσέγγιση για την οποία τόσο ο χρόνος όσο και η προσπάθεια που πρέπει να καταβληθεί απαιτεί ώρες και ώρες δουλειάς!

Γενικώς για όλους όσους ενδιαφέρονται για τέτοια ζητήματα να επισημάνω πως δίχως τα γενέθλια-προοδευτικά συν το σύνθετο χάρτη και των δύο, και αντιστοίχως ξεχωριστή διερεύνηση κάθε μίας απο τις προτεινόμενες ημερομηνίες γάμου, και κατόπιν της καταλληλότερης, συναστρίας με τους παραπάνω χάρτες, είναι παντελώς λάθος να προβαίνει κανείς σε αυτού του είδους τις πεποιθήσεις, πόσο μάλλον σε προβλέψεις.

Ας μην μειώνουμε τόσο την αξία της αστρολογίας όσο και το τι αυτή μπορεί επί της ουσίας μπορεί να μας παράσχει, διότι όσο και αν προσπαθούμε να την απλουστεύσουμε τόσο πιο πολύ θα τυγχάνουμε και εσφαλμένων συμπερασμάτων. Να σημειώσω επίσης ότι γενικά το να αποκαλύψει κανείς το ποιά είναι η καλύτερη ημερομηνία γάμου, δέν έχει να κάνει μόνο με το να αποφύγεις τις πανσελήνους ή εκείνο ή το άλλο πλανητικό φαινόμενο αλλά με όλους ανεξαιρέτως τους παράγοντες της σύνθεσης ενός εκάστοτε των προαναφερθέντων χαρτών!

Σου εύχομαι καλά στέφανα και κάθε ευτυχία με τον αγαπημένο σου σύντροφο. Είμαι βέβαιη πως αν αγαπιάστε πραγματικά, η σχέση σας έχει δοκιμαστεί και τα βρίσκεται μεταξύ σας, ο γάμος σας θα είναι ευτυχής εσαεί και χωρίς αστρολογική μελέτη.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

*alkmini
06-01-2012, 10:08 AM
καλησπέρα σας!
θα ήθελα να με βοηθήσετε να βρω μια ευνοικη ημερομηνία για τον γαμο, διοτι εχω μπερδευτει πολυ με οσα εχω διαβασει, ειμαι ταυρος με ωροσκοπο παρθενο και ο αντρας μου κριος (δεν ξερουμε ωροσκοπο), οι καλες ημερομηνιες που βλέπω στις ετησιες προβλεψεις μας, δεν συμβαδίζουν, επισης διαβασα οτι καλό ειναι να αποφυγω τις πανσελήνους :lost:... δεν ξερω αν ειναι σωστη η τοποθετηση μου, αν μπορει καποιος ας μου απαντησει..
οι επιθυμητες ημερομηνίες είναι απο μεσα Μαίου έως αρχές Ιουλίου δηλ. τα εξής Σάββατα:
19,25/5 ή 2,9,16,23,30/6 ή 7,14/7.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων:D

Σε όλα όσα ανέφερε η κα Σπίγγου να έχετε υπόψη σας ότι , εκτός των εκλείψεων, η Αφροδίτη από τις 15/5 μέχρι και τις 27/6 είναι ανάδρομη .

Απομένουν τρεις ημερομηνίες : 30/6 7/7 14/7.

errikaki
06-01-2012, 11:44 AM
στις 30 Ιουνίου έχει και σύνοδο αφροδίτη - δία στους διδύμους που από ότι ξέρω είναι σημαντικό :)

Επίσης 7/7 και 14/7 τείνει μια αντίθεση άρη ουρανού. Αν και δεν είναι ακριβείας καλυτερα να λείπει..:love:
Σε κάθε περίπτωση, μη σε πάρω στο λαιμό μου και με κυνηγάς μετά :p :)
τη γνώμη μου λέω μόνο:)

*alkmini
06-01-2012, 11:55 AM
στις 30 Ιουνίου έχει και σύνοδο αφροδίτη - δία στους διδύμους που από ότι ξέρω είναι σημαντικό :)

Επίσης 7/7 και 14/7 τείνει μια αντίθεση άρη ουρανού. Αν και δεν είναι ακριβείας καλυτερα να λείπει..:love:
Σε κάθε περίπτωση, μη σε πάρω στο λαιμό μου και με κυνηγάς μετά :p :)
τη γνώμη μου λέω μόνο:)

Σύνοδο ακριβείας θα έχουμε στις 14/3/2012.

errikaki
06-01-2012, 12:00 PM
Σύνοδο ακριβείας θα έχουμε στις 14/3/2012.

Μια χαρά!!! Δν ξέρω για θρησκευτικό αν προλαβαίνει, αλλά μέχρι το δημαρχείο προλαβαίνει σίγουρα!!

Τέτοια σύνοδος κρίμα να πάει χαμένη. Εγώ πάντως άμα παντρευτώ θα το πω στον άντρα μου... αμα τα άστρα δε βολεύουν Σαββατοκύριακο, θα με παντρευτείς καθημερινή.:p

*alkmini
06-01-2012, 12:04 PM
Μια χαρά!!! Δν ξέρω για θρησκευτικό αν προλαβαίνει, αλλά μέχρι το δημαρχείο προλαβαίνει σίγουρα!!

Τέτοια σύνοδος κρίμα να πάει χαμένη. Εγώ πάντως άμα παντρευτώ θα το πω στον άντρα μου... αμα τα άστρα δε βολεύουν Σαββατοκύριακο, θα με παντρευτείς καθημερινή.:p

Μπορεί να γίνει ο πολιτικός γάμος τότε " που βολεύουν τα άστρα " και ο θρησκευτικός όταν βολεύει σε άλλες καταστάσεις.

errikaki
06-01-2012, 12:09 PM
Μπορεί να γίνει ο πολιτικός γάμος τότε " που βολεύουν τα άστρα " και ο θρησκευτικός όταν βολεύει σε άλλες καταστάσεις.

Συμφωνώ απόλυτα! Άσε που είναι και δίεκτο έτος το 2012.
Εκτός από τη σύνοδο αφροδίτη - δία, υπάρχει κάποια άλλη εξίσου καλη όψη να κυνηγήσουμε ή να αποφύγουμε αντίστοιχα?

*alkmini
06-01-2012, 12:40 PM
Συμφωνώ απόλυτα! Άσε που είναι και δίεκτο έτος το 2012.
Εκτός από τη σύνοδο αφροδίτη - δία, υπάρχει κάποια άλλη εξίσου καλη όψη να κυνηγήσουμε ή να αποφύγουμε αντίστοιχα?

Στις 13/1 έχουμε σύνοδο Αφροδίτης-Ποσειδώνα σε τρίγωνο με τον Κρόνο.
Στις 15/1 εξάγωνο Αφροδίτης-Δία.

Χρυσάνθη Σπίγγου
06-01-2012, 04:51 PM
Το πιο οξύμωρο ως προς την κατάλληλη ημερομηνία γάμου ή και την επιλογή άλλων σημαδιακών ή σημαντικών γεγονότων στις ζωές των ανθρώπων, ακόμα και όταν αυτοί επιφορτίζουν τον αστρολόγο να τους βρει την κατάλληλη ημερομηνία, εκείνοι είτε για λόγους ανώτερης βίας, ή λόγω άλλων παρακωλύσεων ποτέ δεν την ή τις λαμβάνουν τελικά υπόψη.

Δεν μπορώ να γνωρίζω το τι θα έλεγαν και ποιες είναι οι εμπειρίες σχετικά με αυτό το θέμα άλλων συναδέλφων, πάντως εγώ καταλήξει στο σαφές συμπέρασμα πως άμα θέλει η νύφη και ο γαμπρός........................τύφλα να έχουν οι πλανήτες!

Αλλωστε το εκάστοτε γενέθλιο και προοδευτικό ωροσκόπιο των ερωτευμένων είναι από μόνα τους εξαιρετικά καθοριστικά και για το πότε και πως θα πάει ο γάμος του.

Οσο για την ανάδρομη Αφροδίτη, αρκεί να σας πω -να γελάσει και το χειλάκι μας επιτέλους - πως μίας φίλης μου που παντρευόταν με Αφρ./Ανάδρομη της έκλεψαν το νυφικό! Ακουσον -άκουσον!

Επιστρατεύτηκαν συγγενείς και φίλοι και με αργοπορία τριών ωρών έφτασε στην εκκλησία, παντρεύτηκε και σε ένα μήνα χώρισε.....................Απλώς συγκυρίες. Οχι προς Θεού ότι όσοι παντρεύονται με οιονδήποτε ανάδρομο θα τους τύχουν τέτοιου είδους τραγελαφικά! Αντίθετα με ανάδρομη Αφροδίτη -αναλόγως των υπολοίπων πλανητών - θα μπορούσε να σημαίνει και τον αναπόφευκτο και μεγάλης μακροβιότητας γάμο, ίσως όμως με κάποιες σχετικές των ιδιοτήτων της δυσκολίες, όπως για παράδειγμα οικονομικές, κοινωνικής ένταξης του ζευγαριού και άλλα παρεμφερή θέματα.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

gold soul
06-01-2012, 05:39 PM
Γεια σου jennyd, επιπλέον αν θέλεις ρίξε μια ματιά και σε αυτό το άρθρο.. (αν δε το έχεις ήδη διαβάσει)
Επιλέξτε τη σωστή ημερομηνία για έναν ευτυχισμένο γάμο (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-150/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B7-%CF%83%CF%89%CF%83%CF%84%CE%AE-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CE%BD%C E%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CE%BD-%CE%B5%CF%85%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B9%CF%83%CE%BC%C E%AD%CE%BD%CE%BF-%CE%B3%CE%AC%CE%BC%CE%BF-12108/)

Αύριο θα δημοσιευτεί ένα ακόμα άρθρο, για το θέμα που σε απασχολεί..

errikaki
06-01-2012, 06:33 PM
Οσο για την ανάδρομη Αφροδίτη, αρκεί να σας πω -να γελάσει και το χειλάκι μας επιτέλους - πως μίας φίλης μου που παντρευόταν με Αφρ./Ανάδρομη της έκλεψαν το νυφικό! Ακουσον -άκουσον!

Επιστρατεύτηκαν συγγενείς και φίλοι και με αργοπορία τριών ωρών έφτασε στην εκκλησία, παντρεύτηκε και σε ένα μήνα χώρισε.....................Απλώς συγκυρίες. Οχι προς Θεού ότι όσοι παντρεύονται με οιονδήποτε ανάδρομο θα τους τύχουν τέτοιου είδους τραγελαφικά! Αντίθετα με ανάδρομη Αφροδίτη -αναλόγως των υπολοίπων πλανητών - θα μπορούσε να σημαίνει και τον αναπόφευκτο και μεγάλης μακροβιότητας γάμο, ίσως όμως με κάποιες σχετικές των ιδιοτήτων της δυσκολίες, όπως για παράδειγμα οικονομικές, κοινωνικής ένταξης του ζευγαριού και άλλα παρεμφερή θέματα.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

ίσως το ότι της έκλεψαν το νυφικό ήταν ένα σημάδι από το σύμπαν ότι δεν πρέπει να γίνει ο γάμος.
Εγώ κάπως έτσι τα ερμηνέυω πάντα στο μυαλό μου... τίποτε δεν είναι τυχαίο σε τούτη τη ζωή:cool:

έτυχα και εγώ σε ένα γάμο που ο γαμπρός ήταν τοξότης και ξέχασε τις βέρες σπίτι του.:lol: Το Στην αρχή είπα ''Έλεος!! Αυτός είναι χειροτερος και απο μένα:p''
όμως το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι ότι ο γάμος τους δεν πρέπει να γίνει.. ενώ ήταν μαζί πολλά χρόνια πριν παντρευτούν χώρισαν λίγο μετά το γάμο!!

οπότε, πίστευε στα σημάδια και μην τα προσπερνάς.......;)

Lena_P
06-01-2012, 06:43 PM
Εγώ τώρα να πω μια βλακεία;

Εντάξει, θα την πω! :P

Παλιότερα, ίσως να είχε μεγάλη σημασία η ημερομηνία γάμου μιας και τότε ήταν όταν το ζευγάρι ξεκινούσε να γνωρίζεται (ακόμα ίσως και για πρώτη φορά)..
Σήμερα, ένας γάμος είναι περισσότερο ένα κοινωνικό γεγονός παρά μια αφετηρία, δε νομίζετε;

Προσωπικά, συζούσα με τον άντρα μου χρόνια πριν πάμε στην εκκλησία. Και εκεί στην τελική, πήγαμε λόγω άλλων θεμάτων και όχι επιζητώντας την 'επισφράγιση' της σχέσης. Να φανταστείτε, στις βέρες, έχουμε βάλει την ημερομηνία γνωριμίας και όχι του γάμου..

Αν μπορούσα να πάω το χρόνο πίσω, ίσως να έψαχνα ημερομηνία που να ευνοεί τη διασκέδαση χωρίς ενδείξεις 'ατυχημάτων' μιας και είναι κάτι που το σχεδιάζεις καιρό για να περάσουν όλοι καλά, να κάνεις όσο το δυνατόν καλύτερη εντύπωση για να μπορείς να τα θυμάσαι μετά με ευχαρίστηση..

Χρυσάνθη Σπίγγου
06-01-2012, 11:35 PM
errikaki συμφωνώ τα μααάλα!

Να σκεφτείς πως αν και αστρολόγος σπάνια ζαλίζω το κεφάλι μου με το που είναι εκείνος ή άλλος πλανήτης .................για οποιοδήποτε θέμα. Ετσι ή αλλιώς και λόγω των άρθρων και των πελατών που αναγκαστικά ρίχνω συχνές ματιές στην εφημερίδα τους έχω που τους έχω στο κεφάλι μου, όχι να μου ζαλίζουν και τον έρωτα.

Εκείνο όμως που έχει σημασία είναι η επίγνωση και η αυτογνωσία! Κοινώς τα σημάδια που λέει και το Ερικάκι.

Είναι τόσα και τόσα τα σημάδια, που αν τα προσέχαμε, αν τους δίναμε σημασία, αν διατηρούσαμε την πίστη και την αυτοπεποίθηση μας, την καλή μας διάθεση κ.λ.π., κ.λ.π, και προπάντων αν ακούγαμε την διαίσθηση μας -ειδικά εμείς οι γυναίκες - ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Θα ξέραμε και πότε να παντρευτούμε και πότε καλύτερα να μην δούμε εκκλησία ούτε απέξω, και κυρίως θα καταλαβαίναμε πως δεν είναι ο γάμος που φέρνει την ευτυχία, αλλά κάτι πολύ ανώτερο και πολύ πιο σημαντικό...................η αγάπη!

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

Χρυσάνθη Σπίγγου
06-01-2012, 11:41 PM
Και τι σε εμποδίζει Λένα μου, όχι μόνο να πας το χρόνο πίσω, αλλά να στήσεις με πρώτη ευκαιρία ένα σούπερ γλέντι και να διασκεδάσετε εσύ ο αντρούλης σου και οι αγαπημένοι σας γνωστοί, συγγενείς και φίλοι αναδρομικά;

Το οργανώσαμε και το κάναμε κάποτε πολλά παντρεμένα ζευγάρια σε μία υπέροχη παραλία της Κέρκυρας και περάσαμε φίνα! Μοιράσαμε χάριν αστειότητας και κουφέτα.

Αν προβείς σε παρόμοια ενέργεια περιμένω να με καλέσεις! Και για να γίνει πάταγος θα ντυθώ νύφη αν και θάρθω χωρίς γαμπρό................ελπίζω να έχει κανέναν πρόθυμο! χα,χα,χα,

Γέλα η ζωή είναι ωραία ...................καλά να περνάτε

Φιλικά

Χρυσάνθη Σπίγγου

errikaki
07-01-2012, 10:54 AM
Μια χαρά τα λέτε!!!!! :) : ) :)
Είναι απίστευτος ο συντονισμός των σκέψεών μας... θα κάνει όψεις ο ερμής στη συναστρία μας μάλλον!;) χαχαχα!
ο φίλος μου με ρωτά πότε θα τον παντρευτώ και του λέω ''πρώι'' ... αν κάτι δεν πάει καλά, μην έχουμε χάσει όλη τη μέρα :lol: :lol:
και μετά του λέω ''αστειάαακιιιι'' και συμπληρώνω ότι δεν θέλω να τον παντρευτώ...αλλά να κάνουμε κάθε χρόνο ένα πάρτυ και να γιορτάζουμε ακόμη ένα χρόνο αγάπης!! :love: και να φοράω κάθε χρόνο νυφικό, να βγάζουμε φωτό, να χορέυουμε και τέτοια πολλά!!:D:D

συγγνώμη για το off topic :love: αλλά το θέμα :love::love: να...... την τραβάει την κουβέντα :love:

Lena_P
07-01-2012, 11:48 PM
Νομίζω πως θα έχω να διαλέξεις.. Όχι, είμαι σίγουρη ;)

Αυτό περιμένω, την πρώτη ευκαιρία :D