PDA

View Full Version : Αν μπορούσες να διαλέξεις.



Lena_P
11-12-2011, 11:53 PM
"Αν μπορούσες να διαλέξεις μια ημερομηνία για να ξαναγεννηθείς, ποιά θα ήταν;"

Αυτό νομίζω πως ήταν το καλύτερο να ψάξω προκειμένου να βρω ημερομηνία για δημοσίευση ενός δημιουργήματός μου.. Όπως οι χώρες, οι εταιρίες κλπ που έχουν προσωπικό τους ωροσκόπιο;.. κάπως έτσι.

Το θέμα όμως είναι.. κατά πόσο λαμβάνεται υπόψη ο χάρτης του 'δημιουργού' στην υπόθεση;
Από τη μία, το κάθε δημιούργημα έχει τη δική του υπόσταση.. Αλλά το θέμα είναι πως δημιουργείς κάτι πρώτα για σένα.. no?

Είπα πως δε χάνω τίποτα να τσεκάρω τις ημερομηνίες που επέλεξα με το δικό μου χάρτη. Επειδή όμως ο τελευταίος είναι (για μένα και για τη λιγοστή εμπειρία μου) ναρκοπέδιο, σκέφτηκα να ρωτήσω και τη δική σας γνώμη. Εσείς θα θεωρούσατε σοβαρή την επιλογή μιας καλής συναστρίας και αν ναι, σε ποιό βαθμό;

Να σημειώσω εδώ πως το σκεπτικό μου ως τώρα είναι κυρίως να το ξεκινήσω. Από εκεί και μέρα το πιθανότερο να αναλάβουν άλλοι, πιο ειδικοί. Για αυτό και διχάζομαι στο αν και κατά πόσο θα όφειλα να ελέγξω (λέμε τώρα) συναστρία...

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε τοποθέτηση στο θέμα.

ktisila
12-12-2011, 12:19 AM
Ενδιαφερον θεμα. Σε ενα δημιουργημα λογικα πρεπει να υπαρχουν πιο συνθετες προσεγγισεις. Η στιγμη που το εμπνευστηκες αφορα το προσωπικο σας δεσιμο, η στιγμη που θα ερθει σε επαφη με το ευρυ κοινο λογικα θα αφορα και την απηχηση που θα εχει.

Lena_P
12-12-2011, 12:30 AM
Μου αρέσει η λογική αυτή..
Σε αντιστοιχία με την ώρα σύλληψης και γέννας περίπου;

Άρα ίσως πρέπει να το δω ως γεννήτωρ παρά ως εμπλεκόμενος. Οπότε καλύτερα να ψάχνω κυρίως στον 5ο οίκο, παρά 6ο ή 7ο...
Πως το βλέπεις;

ktisila
12-12-2011, 12:38 AM
Πιστευω πως τα δημιουργηματα μας ως πνευματικα μας παιδια αντιστοιχουν στον 5. Μπορεις να παρεις απο εκει πληροφοριες.
Αν θυμασαι και την ωρα συλληψης της ιδεας ισως να μπορουσαμε να εχουμε καποιες πληροφοριες παραπανω.

Lena_P
12-12-2011, 01:52 AM
Την ώρα την έχω - δυστυχώς όχι την ημερομηνία..

Με την εξέταση 5ου μπερδεύεται το σκηνικό αρκετά..
Σε τί θα έδινες προτεραιότητα, στο χάρτη που θα δημιουργηθεί ή στη συναστρία;
Με βόλευε καλύτερα η εξέταση 6ου ή 7ου.. :Ρ

Το stelium Ήλιου-Σελήνης-Ερμή-Ουρανού, σε ποιά θέση θα ήταν καλύτερο; 1ο ή 10ο;

errikaki
12-12-2011, 03:51 PM
Την ώρα την έχω - δυστυχώς όχι την ημερομηνία..

Με την εξέταση 5ου μπερδεύεται το σκηνικό αρκετά..
Σε τί θα έδινες προτεραιότητα, στο χάρτη που θα δημιουργηθεί ή στη συναστρία;
Με βόλευε καλύτερα η εξέταση 6ου ή 7ου.. :Ρ

Το stelium Ήλιου-Σελήνης-Ερμή-Ουρανού, σε ποιά θέση θα ήταν καλύτερο; 1ο ή 10ο;

Εγώ που έχω το παραπάνω στελιουμ στον 1ο στον Τοξότη (και με άλλους πλανήτες μαζί)
είμαι πολύ ευχαριστημένη και δεν θα το άλλαζα.. πιστεύω και σενα θα σε βολέψει :D

Lena_P
12-12-2011, 04:29 PM
Ως προς την αυτοέκφραση; Σε τι πιστεύεις πως σε ωφελεί; Έχεις κάποια όψη με MC ή κάποιος από τους πλανήτες του stelium είναι κυβερνήτης του 2ου/8ου/10ου σου; Ποιά είναι η ανάλυση που δίνεις στο σχηματισμό σου;

Sorry για τα απανωτά, αλλά είναι πολλές οι πληροφορίες που έχω μαζέψει τον τελευταίο καιρό και προσπαθώ να τις οργανώσω κάπως...

Σε ευχαριστώ,

Λένα

errikaki
12-12-2011, 08:47 PM
Ως προς την αυτοέκφραση; Σε τι πιστεύεις πως σε ωφελεί; Έχεις κάποια όψη με MC ή κάποιος από τους πλανήτες του stelium είναι κυβερνήτης του 2ου/8ου/10ου σου; Ποιά είναι η ανάλυση που δίνεις στο σχηματισμό σου;

Sorry για τα απανωτά, αλλά είναι πολλές οι πληροφορίες που έχω μαζέψει τον τελευταίο καιρό και προσπαθώ να τις οργανώσω κάπως...

Σε ευχαριστώ,

Λένα

Με τόση συσσώρευση πλανητών στον 1ο οίκο αναπόφευκτα κάποιοι κάνουν τετράγωνο με το MC
Επίσης και ο κυβερνητης του 2ου (κρόνος) και του 8ου (σελήνη) και του 10ου (ερμής)
είναι στο stellioum.

Κάθε γενέθλιος οίκος είναι ένας τομέας εμπειρίας...
στον πρώτο οίκο τονίζεται η ανάγκη για δυναμική δράση σαν μέσο εμπειρίας.

Μας οδηγεί μέσα από την προσωπική αναζήτηση στην αυτοέκφραση. Δηλώνει μια εξωστρεφη προσωπικότητα και αντιπροσωπεύει την ανάπτυξή της.
Επίσης είναι ο οίκος της εμφάνισης και της υγείας... ο οίκος των ενεργειών μας στη ζωή.

ktisila
13-12-2011, 01:42 AM
Καταρχας το στελιουμ σεποιο ζωδιο βρισκεται για να δουμε λιγο και την φυση των πλανητων.

katiakiss
13-12-2011, 11:53 AM
Επειδή τυχαίνει η δημοσίευση μιας συγγραφικής δουλειάς να είναι μια διαδικασία που την γνωρίζω από προσωπική εμπειρία, νομίζω ότι η όλη προσέγγιση του θέματος έχει φύγει από τα πλαίσια μιας λογικής ακολουθίας, τέτοιας, που να οδηγεί σε ικανοποιητικούς συνειρμούς.
Νομίζω ότι από την αρχή το ερώτημα δεν είναι εντελώς ξεκάθαρο, ώστε να μπορεί να έχει μια ξεκάθαρη απάντηση για το είδος του χάρτη που πρέπει να δημιουργηθεί στην εν λόγω περίπτωση.

Να ξεκαθαρίσω ότι αν η διαδικασία της δημοσίευσης είναι αυστηρώς επαγγελματική, τότε δεν υπάρχει το περιθώριο να επιλέξει ο δημιουργός την ημερομηνία έκδοσης. Αυτό είναι μία απόφαση της εκδοτικής εταιρίας , αποκλειστικά! Σε αυτή την περίπτωση, το μόνο που μπορούμε να κοιτάξουμε, είναι την ημέρα υπογραφής του σχετικού συμβολαίου και την ημέρα έκδοσης του πονήματος. Τους χάρτες αυτούς τους εξετάζουμε σαν ξεχωριστές οντότητες , αλλά και σαν συναστρία, προκειμένου να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Αν πρόκειται για μια προσωπική πρωτοβουλία έκδοσης, τότε έχει νόημα η αναζήτηση μιας θετικής ημερομηνίας , αλλά γνώμη μου είναι να μην περιοριστεί η αναζήτηση στα του 5ου που ναι μεν είναι η δημιουργία, αλλά η συγγραφική δουλειά και οι εκδόσεις, έχουν και πολλές άλλες παραμέτρους. Μια ισχυρή Σελήνη θα βοηθούσε επίσης στην ανταπόκριση του κοινού, ο καλοβαλμένος άξονας 3ου\9ου που σχετίζεται με τις εκδόσεις και η κατάσταση των Δία\Ερμή… Και πάρα πολλά άλλα.
Σαφώς η απήχηση ενός έργου σχετίζεται με τον δημιουργό του και σε αυτή την περίπτωση ο ωροσκόπος , ο κυβερνήτης του , αλλά και ο Ήλιος, θα ήταν ευχής έργο να δέχονται θετικές επιρροές.
Προσωπικά, αν ήταν να κάνω μια περεταίρω επαγγελματική κίνηση, θα αναζητούσα την κατάλληλη στιγμή στον προσωπικό μου χάρτη και στα προγνωστικά συστήματα. Χάρτη γεγονότος θα έφτιαχνα μόνο αφού υπήρχε γεγονός και δεν θα το έψαχνα. Ο λόγος είναι απλός. Μπορούμε να ξέρουμε, για παράδειγμα , την ημερομηνία έκδοσης, αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε πότε έφτασε το πρώτο αντίτυπο στο πρώτο βιβλιοπωλείο. Δεν υπάρχει τρόπος να ελέγξεις την διανομή, άρα δεν έχεις ώρα.

Επιμένω ότι αν μιλάμε για τον τυπικά επαγγελματικό τρόπο έκδοσης, τότε η ημερομηνία και η ώρα της υπογραφής συμβολαίου είναι ένας πολύ ικανοποιητικός οδηγός για κάθε εξέλιξη.

Αν είναι προσωπική πρωτοβουλία, χρειάζεται εξονυχιστική και σε βάθος μελέτη του προσωπικού χάρτη. Η καλύτερη στιγμή, είναι η στιγμή της προσωπικής εύνοιας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Με λίγα λόγια, καλός θα ήταν ένας Δίας σε σύνοδο με τον ωροσκόπο μας, αλλά όταν μιλάμε για έκδοση συγγραφικής δουλειάς, δεν μας χαλάει καθόλου μια καλή όψη του Ερμή με κάποιον τράνζιτ, αργό πλανήτη, η ένας Δίας στον 9ο και σε ευνοϊκές όψεις. Δεν επεκτείνομαι και μένω σε κλασικά εξόφθαλμες ενδείξεις, γιατί οι συνδυασμοί μπορεί να είναι άπειροι για κάθε ένα χάρτη!

Καλή συνέχεια.

ktisila
13-12-2011, 12:09 PM
Κατια αν μπορουσες να βοηθησεις εχω μια απορια. Καθε δημιουργος στα εργα του βγαζει ενα κομματι του εαυτου του. Υπαρχουν ομως και εργα που ειναι αυτο που λεμε καταθεση ψυχης. Αυτο θα μπορουσε να φανει απο την ωρα συλληψης της ιδεας?

katiakiss
13-12-2011, 01:09 PM
Κατια αν μπορουσες να βοηθησεις εχω μια απορια. Καθε δημιουργος στα εργα του βγαζει ενα κομματι του εαυτου του. Υπαρχουν ομως και εργα που ειναι αυτο που λεμε καταθεση ψυχης. Αυτο θα μπορουσε να φανει απο την ωρα συλληψης της ιδεας?Όχι απλώς είναι σωστός ο συνειρμός σου, αλλά είναι και κάτι πολύ ενδιαφέρον να το παρακολουθήσει κανείς.
Από όσο μπορώ να σε πληροφορήσω, έχω την γνώμη ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να έχουμε την ώρα της σύλληψης μιας ιδέας. Αυτό μπορεί να συμβεί μόνο σε θεωρητικό επίπεδο. Πρακτικά, κανένας δημιουργός δεν μπορεί να είναι σε κατάσταση δημιουργίας και ταυτόχρονα να έχει το νου του να σημειώσει κάπου την ώρα που είχε την «σπουδαία» του σύλληψη. Βρίσκεται σε μια πνευματική απορρόφηση και εγρήγορση, τέτοια, που δεν επιτρέπει άλλου είδους παρεμβολές και ανησυχίες.
Όμως, αυτό που μπορεί να δει κανείς ξεκάθαρα, είναι την επιρροή των αργοκίνητων των τράζιτ πλανητών, από το ωροσκόπιο ενός καλλιτέχνη. Ας μείνουμε στην συγγραφή που έχει και σχέση με το θέμα μας εδώ.
Αν ο συγγραφέας σε κάποια στιγμή της ζωής του, η πιο έντονη επιρροή είναι η μετακίνηση του Πλούτωνα μέσα στον χάρτη του, τότε θα δούμε στο έργο του την έντονη επιρροή του Πλανήτη. Είναι πιθανό να διακρίνουμε και την αύξηση της χρησιμοποίησης λέξεων που ταιριάζουν απόλυτα στις λέξεις -κλειδιά της φύσης του πλανήτη. Η σεξουαλική ορμή, το πάθος, η σφοδρότητα, η μετάλλαξη, ο φόβος, ο θάνατος, ο έλεγχος , είναι μερικά από τα ζητήματα που μπορεί να εκφράζονται με διάφορους τρόπους στα γραπτά του.
Αν κυρίαρχη μετακίνηση είναι αυτή του Ποσειδώνα, τότε διακρίνουμε έναν άκρατο λυρισμό, την τάση προς την ποίηση , τον ρομαντισμό και τον εκθειασμό του έρωτα. Ζητήματα όπως η θυσία, η συναισθηματική απομόνωση, η τρωτότητα , η θάλασσα και οι ασαφείς συμβολισμοί, μπορεί να είναι έκδηλα στα γραπτά του δημιουργού.
Μια αντίστοιχη επιρροή Ουρανού, θα μπορούσε να φέρει μια εκκριτική και πρωτότυπη ιδέα για ένα έργο επιστημονικής φαντασίας ή ένα εκκεντρικό θέμα που η κοινωνία δυσκολεύεται να μιλήσει ακόμα γι’ αυτό.

Με αυτή την λογική, μπορείς να δεις και το είδος της συγγραφικής δουλειάς στην οποία έχει την κλίση του ο κάθε συγγραφέας, από τις γενέθλιες επιρροές του.
Για παράδειγμα, ο Γρηγόριος Ξενόλουλος, είναι γνωστός Έλληνας συγγραφέας , κυρίως ρομαντικών μυθιστορημάτων που έγιναν γνωστά από την μεταφορά τους στην κρατική τηλεόραση. Είναι γεννημένος 09\12\1867 (άγνωστη ώρα) και πάντως, είναι ένας Τοξότης με τον Ήλιο του σε τρίγωνο με τον Ποσειδώνα. Ήδη μια πρώτη ένδειξη του είδους του ρομαντισμού που λέγαμε πιο πάνω. Οι τραγικές ιστορίες αγάπης με πάθος και ένταση που έγραφε, ταιριάζουν και με την σύνοδο Κρόνου\Ερμή στον Σκορπιό, αλλά και με την σύνοδο Πλούτωνα \Σελήνης στον Ταύρο. Ήταν σίγουρα ένας άνθρωπος με βαθιά και απόλυτα πάθη, κάτι που αποτυπώνεται καθαρά στο έργο του.
Ο Ανδρέας Εμπειρίκος είναι γνωστός συγγραφέας και ψυχαναλυτής, που ανήκε στους πρώτους οπαδούς του υπερρεαλισμού , γεννημένος 02\09\1901 . Το πιο πολυσυζητημένο του έργο, που έγινε γνωστό για την τολμηρή γλώσσα του και το σχεδόν πορνογραφικό του περιεχόμενο –για τα δεδομένα της εποχής- είναι το «ο μεγάλος ανατολικός». Δεν έχουμε ώρα γέννησης, αλλά μπορούμε να δούμε τα σημάδια της αίσθησης που προκάλεσε η πένα του, από την σύνοδο Ερμή \Ήλιου στην Παρθένο και σε τετράγωνο με τον Ουρανό στον Τοξότη. Η απασχόλησή του με την σεξουαλικότητα, πέραν του ότι ήταν «πνευματική μόδα» λόγω των θεωριών του Φρόιντ που δρούσε εκείνη την περίοδο δυναμικά, είναι φανερή στον Άρη του στον Σκορπιό και σε τρίγωνο ακριβείας με τον Ποσειδώνα , ενώ στον Σκορπιό είναι και ο Βόρειος δεσμός του.

Ελπίζω να πήρες μια μικρή ιδέα για το πώς λειτουργεί αυτό, καθώς επίσης αξίζει να πω ότι κάποιοι σπουδαίοι συγγραφείς που ολοκλήρωσαν το έργο τους μετά από 6, 7 ή και 10 χρόνια, ήταν κυριολεκτικά στο έλεος μιας μεγάλης και σπουδαίας πλανητικής μετακίνησης κάποιου αργού πλανήτη. Ήταν το σύνολο των εντυπώσεων μιας 7ετίας Ουρανού ή μιας 10ετίας και πάνω , του Πλούτωνα ή του Ποσειδώνα από κάποιο ευαίσθητο οίκο τους κλπ. Ένας Πλούτωνας για παράδειγμα, δεν θα δείξει ένα πολύ επιτυχημένο άρθρο στις σελίδες ενός αναλώσιμου περιοδικού. Είναι πιο πιθανό να δείχνει το έργο του Τολστόι «Πόλεμος και ειρήνη» που του πήρε σχεδόν είκοσι χρόνια για να συγκεντρώσει τις πληροφορίες και να το γράψει...:)

errikaki
13-12-2011, 09:29 PM
Καταρχας το στελιουμ σεποιο ζωδιο βρισκεται για να δουμε λιγο και την φυση των πλανητων.

στέλιουμ στον τοξότη

Lena_P
14-12-2011, 03:00 AM
Επειδή τυχαίνει η δημοσίευση μιας συγγραφικής δουλειάς να είναι μια διαδικασία που την γνωρίζω από προσωπική εμπειρία, νομίζω ότι η όλη προσέγγιση του θέματος έχει φύγει από τα πλαίσια μιας λογικής ακολουθίας, τέτοιας, που να οδηγεί σε ικανοποιητικούς συνειρμούς.
Νομίζω ότι από την αρχή το ερώτημα δεν είναι εντελώς ξεκάθαρο, ώστε να μπορεί να έχει μια ξεκάθαρη απάντηση για το είδος του χάρτη που πρέπει να δημιουργηθεί στην εν λόγω περίπτωση.

Να ξεκαθαρίσω ότι αν η διαδικασία της δημοσίευσης είναι αυστηρώς επαγγελματική, τότε δεν υπάρχει το περιθώριο να επιλέξει ο δημιουργός την ημερομηνία έκδοσης. Αυτό είναι μία απόφαση της εκδοτικής εταιρίας , αποκλειστικά! Σε αυτή την περίπτωση, το μόνο που μπορούμε να κοιτάξουμε, είναι την ημέρα υπογραφής του σχετικού συμβολαίου και την ημέρα έκδοσης του πονήματος. Τους χάρτες αυτούς τους εξετάζουμε σαν ξεχωριστές οντότητες , αλλά και σαν συναστρία, προκειμένου να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Αν πρόκειται για μια προσωπική πρωτοβουλία έκδοσης, τότε έχει νόημα η αναζήτηση μιας θετικής ημερομηνίας , αλλά γνώμη μου είναι να μην περιοριστεί η αναζήτηση στα του 5ου που ναι μεν είναι η δημιουργία, αλλά η συγγραφική δουλειά και οι εκδόσεις, έχουν και πολλές άλλες παραμέτρους. Μια ισχυρή Σελήνη θα βοηθούσε επίσης στην ανταπόκριση του κοινού, ο καλοβαλμένος άξονας 3ου\9ου που σχετίζεται με τις εκδόσεις και η κατάσταση των Δία\Ερμή… Και πάρα πολλά άλλα.
Σαφώς η απήχηση ενός έργου σχετίζεται με τον δημιουργό του και σε αυτή την περίπτωση ο ωροσκόπος , ο κυβερνήτης του , αλλά και ο Ήλιος, θα ήταν ευχής έργο να δέχονται θετικές επιρροές.
Προσωπικά, αν ήταν να κάνω μια περεταίρω επαγγελματική κίνηση, θα αναζητούσα την κατάλληλη στιγμή στον προσωπικό μου χάρτη και στα προγνωστικά συστήματα. Χάρτη γεγονότος θα έφτιαχνα μόνο αφού υπήρχε γεγονός και δεν θα το έψαχνα. Ο λόγος είναι απλός. Μπορούμε να ξέρουμε, για παράδειγμα , την ημερομηνία έκδοσης, αλλά δεν μπορούμε να ξέρουμε πότε έφτασε το πρώτο αντίτυπο στο πρώτο βιβλιοπωλείο. Δεν υπάρχει τρόπος να ελέγξεις την διανομή, άρα δεν έχεις ώρα.

Επιμένω ότι αν μιλάμε για τον τυπικά επαγγελματικό τρόπο έκδοσης, τότε η ημερομηνία και η ώρα της υπογραφής συμβολαίου είναι ένας πολύ ικανοποιητικός οδηγός για κάθε εξέλιξη.

Αν είναι προσωπική πρωτοβουλία, χρειάζεται εξονυχιστική και σε βάθος μελέτη του προσωπικού χάρτη. Η καλύτερη στιγμή, είναι η στιγμή της προσωπικής εύνοιας πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Με λίγα λόγια, καλός θα ήταν ένας Δίας σε σύνοδο με τον ωροσκόπο μας, αλλά όταν μιλάμε για έκδοση συγγραφικής δουλειάς, δεν μας χαλάει καθόλου μια καλή όψη του Ερμή με κάποιον τράνζιτ, αργό πλανήτη, η ένας Δίας στον 9ο και σε ευνοϊκές όψεις. Δεν επεκτείνομαι και μένω σε κλασικά εξόφθαλμες ενδείξεις, γιατί οι συνδυασμοί μπορεί να είναι άπειροι για κάθε ένα χάρτη!

Καλή συνέχεια.

Αφού σε ευχαριστήσω για τη συμμετοχή σου, να επισημάνω κάποια πράγματα..
Η αλήθεια είναι πως δυστυχώς μπορώ να προσδιορίσω ακόμα και το δευτερόλεπτο της στιγμής της δημοσίευσης. Και το εννοώ το δυστυχώς μιας και φέρω εξ' ολοκλήρου και συνειδητά την "ευθύνη" αυτή.

Στο γενέθλιο υπάρχει ένα ταυ-τετράγωνο με τον Κρόνο να τριγωνίζει Ουρανό και Ερμή. Ο Ουρανός, μόνος του στον 5ο να αλωνίζει. Αν θυμάμαι καλά, 'θέλω' έναν Tranzit απέναντι του Κρόνου άρα στον Υδροχόο (και όλως τυχαίως πάνω στον Vertex).
Η δημοσίευση δεν άπτεται τόσο θέματα του Ερμή -αν και προφανώς είναι και της αρμοδιότητάς του- όσο του Ουρανού και του Υδροχόου.

Ο προοδευτικός γενέθλιος (ημέρα-χρόνος) δείχνει ένα έντονο παρασκήνιο και τάσεις προς εξαπάτηση. Και όλως τυχαίως, είναι το κύριο που φοβάμαι σχετικά με το θέμα μου.
Το ίδιο ακριβώς δείχνει και και η αντίστροφη πρόοδος..
Και οι δύο προόδοι από την άλλη δίνουν ένα καλό εξάγωνο Ήλιου - Ζενίθ.

Ο Tr.Ουρανός είναι στο MC στον Κριό μου και σύντομα θα κάνει σύνοδο με τον Άρη μου εκεί. Αυτό το λαμβάνω ως 'πύλη' για 'αλλαγές':
Η relocated Ηλιακή επιστροφή για το τρέχον έτος, δίνει τρίγωνο Ήλιου με AC, Κρόνου με Σελήνη και stelium διασποράς 8μοιρών στον 8ο με τον Tr.Ουρανό στην ακμή του 8ου...
Στη συναστρία έχω ένα πανικό στο 10ο..

Επειδή έχω τους πλανήτες σε μοίρες από 5 έως 15, οι γρήγορες διελεύσεις πυροδοτούν έτσι και αλλιώς αλυσιδωτές αντιδράσεις. Στο άμεσο μέλλον όλοι οι αργοί εκτός του Κρόνου θα βρίσκονται επίσης εντός ακτίνας δράσης πράγμα που σημαίνει πως ο συνδυασμός αργών και γρήγορων κάνουν τον χάρτη μου να (μου) φαίνεται ναρκοπέδιο..
Η συχνότητα εναλλαγής των τάσεων είναι τέτοια που δεν μπορώ να καταλάβω 'τι θέλει να πει ο ποιητής'.

Αναρωτιέμαι.. αν το δώσω να το παρουσιάσει κάποιος άλλος... Σα να λέμε relocation..
Θα εξακολουθεί να 'συνδέεται' με μένα το έργο;
Και μιας και το ανέφερα.. Αν η πρώτη παρουσίαση γίνει σε άλλη χώρα.. θα 'μετράει' η εκκίνηση ή η τοποθεσία παρουσίασης; Σα να λέμε τοποθεσία σύλληψης και γέννας;

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
14-12-2011, 10:35 AM
Εγω παλι γιατι δεν μπορω να καταλαβω το αρχικο σου ερώτημα :lost::cry:
ποιο ειναι το δημιουργημα;τοπος,ανθρωπος ,αντικειμενο,εταιρια,
και η συναστρια με ποιον;με εμας;με σενα;
και σε ποιν τομεα;οικους ;σε σχεση με μενα,εσενα με αλλους;
μπερδευτηκα αγαπημενη μου Λενα ..:lost::woot::xmas-smiley-032:
φιλικα
κουκι:love:

katiakiss
14-12-2011, 10:51 AM
Αγαπητή Λένα καλημέρα σου,

Πραγματικά δεν μπορώ να παρακολουθήσω την ουσία του προβληματισμού σου, προφανώς επειδή δεν αναφέρεσαι εντελώς ξεκάθαρα στην πρακτική πλευρά του θέματος. Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το αντικείμενο της συζήτησής μας , μια και τελικά εικάζω ότι δεν πρόκειται για κάποιο αμιγώς συγγραφικό πόνημα.

Δεν ξέρω τι σχέση μπορεί να έχει το «δημιούργημά» σου με τις παρασκηνιακές ενέργειες στις οποίες αναφέρεσαι και για ποιο λόγο επιθυμείς την απεμπλοκή σου από αυτό, προκειμένου να έχει μια καλύτερη τύχη.
Ειλικρινά, η τοποθέτησή σου ξεπερνά το φαντασιακό μου πεδίο και η αλήθεια είναι ότι φημίζομαι για την τερατωδώς υπερτροφική φαντασία μου. Δεν σε «πιάνω»...:cry:

Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά. Μας δίνεις μια ρεαλιστική περιγραφή της υπόθεσης, επαναπροσδιορίζεις το αίτημά σου διαυγώς (έχουμε και ανάδρομο γαρ) και εμείς ανταποκρινόμαστε με τον καλύτερο τρόπο που ο καθένας κρίνει ότι μπορεί να συμβάλει...:)

ΥΓ: Δέσποινα άρχισες την Χριστουγεννιάτικη λατερνοστόλιση; Γελάω πολύ! Μπαμ κάνει η υπερβολή του κυβερνήτη σου του Δία. 52 φατσούλες σε ένα ποστ. Έλεος! Και επιλέγεις τις πιο κραυγαλέες . Κοίτα εγώ κομψότητα… :xmas-smiley-012: Λυτά και απέριττα....:lol:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
14-12-2011, 11:25 AM
ΥΓ: Δέσποινα άρχισες την Χριστουγεννιάτικη λατερνοστόλιση; Γελάω πολύ! Μπαμ κάνει η υπερβολή του κυβερνήτη σου του Δία. 52 φατσούλες σε ένα ποστ. Έλεος! Και επιλέγεις τις πιο κραυγαλέες . Κοίτα εγώ κομψότητα… :xmas-smiley-012: Λυτά και απέριττα....:lol:
:xmas-smiley-040::xmas-smiley-007:
:love::love:

Lena_P
14-12-2011, 04:50 PM
Η αλήθεια είναι πως θέλοντας να σεβαστώ το ύφος που θέλει ο admin για το forum προσπάθησα να κάνω τη συζήτηση όσο λιγότερο 'προσωπική' γινόταν...

Το έργο είναι πρόγραμμα πληροφορικής (Ουρανός) που αφορά σε θέματα της Παρθένου. Το καινοτόμο του θέματος νομίζω πως είναι θέμα Υδροχόου -χωρίς να παίρνω όρκο.

Επειδή όμως από τη μία, η φύση της ιδέας έρχεται σε πλήρη κόντρα με τα συμφέροντα ενός σκληρού κατεστημένου μεγαλοεταιριών όπως π.χ. φαρμακοβιομηχανίες και από την άλλη, ούσα εκ των πραγμάτων το μικρό 'ψάρι' στην υπόθεση, έχω την ισχυρή υποψία ότι θα 'χτυπηθεί' σφοδρά ή απλά θα μου το πάρουν από τα χέρια.

Αυτά εν συντομία..

katiakiss
14-12-2011, 06:29 PM
Η αλήθεια είναι πως θέλοντας να σεβαστώ το ύφος που θέλει ο admin για το forum προσπάθησα να κάνω τη συζήτηση όσο λιγότερο 'προσωπική' γινόταν...

Το έργο είναι πρόγραμμα πληροφορικής (Ουρανός) που αφορά σε θέματα της Παρθένου. Το καινοτόμο του θέματος νομίζω πως είναι θέμα Υδροχόου -χωρίς να παίρνω όρκο.

Επειδή όμως από τη μία, η φύση της ιδέας έρχεται σε πλήρη κόντρα με τα συμφέροντα ενός σκληρού κατεστημένου μεγαλοεταιριών όπως π.χ. φαρμακοβιομηχανίες και από την άλλη, ούσα εκ των πραγμάτων το μικρό 'ψάρι' στην υπόθεση, έχω την ισχυρή υποψία ότι θα 'χτυπηθεί' σφοδρά ή απλά θα μου το πάρουν από τα χέρια.

Αυτά εν συντομία..Άρα, σε αυτή την περίπτωση δεν μας αφορά ο 5ος , αλλά ο 11ος , ο 12ος , ως προς τις παρασκηνιακές ενέργειες και ο 7ος που είναι οι φανεροί εχθροί.
Εδώ το θέμα σου δεν είναι η αποδοχή από το ευρύ κοινό, αλλά από κάποιους υψηλά ιστάμενους που θα πει ότι η κατάσταση του 10ου είναι επίσης σημαντική.

Lena_P
14-12-2011, 07:06 PM
Κάπως έτσι.. Αν και δεν μπορώ απόλυτα να εξαιρέσω τον 5ο μου μιας και έχω τον Ουρανό μου να παίζει solo εκεί, ίδιας δυναμικότητας με τον Κρόνο μου που είναι η κορυφή του ταυ τετραγώνου μου με Ουρανό και Ήλιο και Ερμή (Ήλιος σύνοδος Ερμή) και πάει λέγοντας..
Εννοείται δεν μπορώ να εξαιρέσω επίσης τον 3ο μου με ακμή 9ου Υδροχόο και (επίσης) πάει λέγοντας..
Με λίγα λόγια (νομίζω) πως δεν μπορώ να εξαιρέσω σχεδόν τίποτα.

Ας πούμε πως θέλω να 'εκμεταλλευτώ' το επικείμενο stelium μιας και ούτως ή άλλως το χρονικό περιθώριο που έχω είναι εκεί κοντά. Αλλά αν το δώσω στον 10ο του έργου, θα πάει μετά σε σύνοδο με τον 10ο μου. Και έχω έναν ωραιότατο Tr. Ποσειδώνα να εξαγωνίζει τον Χείρωνα αλλά και τον Tr. Πλούτωνα να τετραγωνίζει ισχυρά τους κυβερνήτες του 10ου μου καθώς και τον γ.Πλούτωνα στον 4ο στο Ζυγό[...] Όποια ιδέα και αν είχα ως τώρα καταλήγει στο ίδιο μοτίβο. Όσο ισχυροποιώ τον 10 'μας' τόσο τονίζω τις όψεις ενός Tr.Ποσειδώνα ή Πλούτωνα αλλά πάντα μένει ισχυρός ο 11ος..
Αλλά δεν είμαι σε θέση να εξετάσω όλο αυτόν τον χαμό..

Μήπως μπορώ να τη γλιτώσω δίνοντας σε άλλον τη 'προώθηση' του έργου;..
Έχω υπόψη μου άτομο του στενού οικογενειακού κύκλου με ένα ωραιότατο προοδευμένο Ήλιο στο ΜC στο Zenith για παράδειγμα.[...] Αλλά περιπλέκεται ακόμα περισσότερο το θέμα μετά με συναστρίες..

Ο λόγος που απευθύνθηκα openly για το θέμα αυτό είναι μήπως και μου διαφεύγει κάτι απλό στο οποίο θα μπορούσα να 'βασιστώ' επαρκώς.
Για παράδειγμα ένα ισχυρό κλειστό τρίγωνο του έργου ή της συναστρίας; Ένα δυνατό τετράγωνο; Την εμπλοκή των ισχυροτέρων πλανητών του γενεθλίου μου;

Δεν ξέρω, έχω χαθεί.

Κοραλλία Μόζορα
14-12-2011, 10:49 PM
Λένα,

να κοιτάξεις κατ' αρχήν τα προγνωστικά συστήματα για να δεις την κατάσταση του 10ου σου. Όπως κι αν ονομάζεις αυτό που έκανες είναι εργασία. Η κατάσταση του 10ου σου θα δείξει την επιτυχία, την τύχη ή την υποδοχή για φέτος της εργασίας σου αυτής. Πάντως ο τράνζιτ Ουρανός πάνω στην ακμή του 10ου σου είναι καλό σημάδι και ιδιαίτερα αφού πρόκειται για πρόγραμμα πληροφορικής.

Αφού εξετάσεις την κατάσταση του 10ου σου και ξέρεις πια τι μπορείς να περιμένεις για φέτος, αν αποφασίσεις να προχωρήσεις στην παρουσίαση, τότε κοίταξε αν έχεις θετικές όψεις της προοδευτικής Σελήνης για φέτος, κυρίως με την ακμή του 10ου, τον κυβερνήτη του 10ου, τον Ουρανό, τον Ήλιο ή τον Δία. Αν υπάρχει τέτοια όψη είναι καλό να επιλέξεις εκείνο τον μήνα για την παρουσίασή σου. Μετά μπορείς να κοιτάξεις τους τράνζιτς για να καθορίσεις και την μέρα.

Lena_P
16-12-2011, 10:43 PM
Σας ευχαριστώ για τη διάθεση να ασχοληθείτε κα. Μόζορα.
Προσπάθησα όσο μπορούσα να ακολουθήσω τις συμβουλές σας:


Λένα,

να κοιτάξεις κατ' αρχήν τα προγνωστικά συστήματα για να δεις την κατάσταση του 10ου σου. Όπως κι αν ονομάζεις αυτό που έκανες είναι εργασία. Η κατάσταση του 10ου σου θα δείξει την επιτυχία, την τύχη ή την υποδοχή για φέτος της εργασίας σου αυτής. Πάντως ο τράνζιτ Ουρανός πάνω στην ακμή του 10ου σου είναι καλό σημάδι και ιδιαίτερα αφού πρόκειται για πρόγραμμα πληροφορικής.

Γενέθλιος: Δύο μεγάλα τρίγωνα φωτιάς 2-6-10 (Κρόνος/Σελήνη/Άρης - Αφροδίτη)
Πρόοδος και αντίστροφη πρόοδος (ημέρα -έτος): Έντονη δραστηριότητα από Ζενίθ έως και AC
Relocated Ηλιακή επιστροφή τρέχοντος γεν.έτους: 5 πλανήτες στον 10ο.
Relocated Ηλιακή επιστροφή επόμενου γεν.έτους:

Tr.Ουρανός σε σύνοδος με κυβερνήτες (Αφροδίτη και Άρη στον Κριό) 10ου.
Tr.Β.Δ. σε σύνοδο με Σελήνη (τριγωνίζοντας κυβερνήτες 10ου, ακμή MC)




Αφού εξετάσεις την κατάσταση του 10ου σου και ξέρεις πια τι μπορείς να περιμένεις για φέτος, αν αποφασίσεις να προχωρήσεις στην παρουσίαση, τότε κοίταξε αν έχεις θετικές όψεις της προοδευτικής Σελήνης για φέτος, κυρίως με την ακμή του 10ου, τον κυβερνήτη του 10ου, τον Ουρανό, τον Ήλιο ή τον Δία. Αν υπάρχει τέτοια όψη είναι καλό να επιλέξεις εκείνο τον μήνα για την παρουσίασή σου. Μετά μπορείς να κοιτάξεις τους τράνζιτς για να καθορίσεις και την μέρα.

Υποθέτω πως οι ενδείξεις που αποσπασματικά αναφέρω παραπάνω είναι αρκετές για να συνεχίσω το ψάξιμο.
Στην παρούσα φάση μπορώ απλά να αντιληφθώ πως επίκεινται έντονες αλλαγές χωρίς να είμαι σε θέση να ξέρω τι να περιμένω όπως το λέτε βάση των χαρτών. Η προοδευτική Σελήνη δε δημιουργεί καμία όψη. Είναι απλά τοποθετημένη στο Ζενίθ στους Ιχθύες...

Πριν 8 μήνες περίπου, με τον Ουρανό στις ίδιες μοίρες είχα απρόσμενες και μπερδεμένες εξελίξεις στην εργασία μου. Μια πολύ 'περίεργη' προαγωγή.
Μου κάνει αίσθηση η τότε "ύποπτη" τοποθέτηση του Transit Τ.Ν. (σε τετράγωνο με MC και 135ο με Ήλιο-ενδέκατο και Κρόνο-δεύτερο). Θα μπορούσε να ενεργοποίησε το ταυ τετράγωνο με κορυφή τον Κρόνο ή ένα από τα Yod με κορυφή τον Ήλιο;

Στην παρούσα φάση ο Transit T.N. αγγίζει τα μεγάλα τρίγωνα. Τριγωνίζει λοιπόν την Αφροδίτη στο 10ο και πρόκειται να κάνει σύνοδο με Σελήνη και να τριγωνίσει Άρη και ΜC. Μιας και δεν έχω κάποια ξεκάθαρη επιλογή από την προοδευτική Σελήνη, αναρωτιόμουν, θα μπορούσα να τοποθετηθώ δυνάμει των Tr.Δεσμών της;.. Ή ίσως βάση των επιστροφών Αφροδίτης, Ήλιου, Ερμή, Δία;

Παρακαλώ διορθώστε με αν κάπου ο συλλογισμός μου είναι λάθος...

Ευχαριστώντας ιδιαίτερα,

Λένα

Κοραλλία Μόζορα
17-12-2011, 09:09 AM
Λένα,

είναι πολύ δύσκολο να σου απαντήσω πολύ συγκεκριμένα χωρίς να έχω μπροστά μου τον χάρτη σου. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου εξηγήσω την διαδικασία για να το κάνεις εσύ.

Η έντονη ενεργοποίηση του 10ου οίκου στον προοδευτικό χάρτη και στην ηλιακή επιστροφή καθώς και η προοδευτική Σελήνη στον 10ο οίκο δείχνουν έτσι κι αλλιώς μεγάλη δραστηριότητα στα επαγγελματικά σου θέματα φέτος. Το ίδιο δείχνει και ο τράνζιτ Ουρανός πάνω στην ακμή του 10ου σου.

Αν η προοδευτική Σελήνη δεν σε βοηθά να επιλέξεις ένα μήνα για την παρουσίασή σου, προσωπικά θα επέλεγα τον μήνα από την ηλιακή επιστροφή. Μπορείς να πάρεις την πιο θετική όψη του κυβερνήτη του 10ου της ηλιακής επιστροφής ή του κυβερνήτη του γενέθλιου 10ου μέσα στην ηλιακή επιστροφή και να μετρήσεις την ανοχή της σε μοίρες. Αυτή την ανοχή θα την μετατρέψεις σε μήνες. Για παράδειγμα, αν η ανοχή είναι 3ο αυτό σημαίνει 3 μήνες, από τα γενέθλιά σου. Επιβεβαίωσέ το αυτό και με τους τράνζιτς του μήνα εκείνου.

Lena_P
17-12-2011, 11:52 AM
Λέγοντας Σελήνη στο Ζενίθ εννοούσα το σημείο ΜC αν επέλεγα Equal House. Με βάση το Koch που χρησιμοποιώ, η Σελήνη είναι στον 9ο. Συγγνώμη για τη λάθος διατύπωση.

Νομίζω κατάλαβα τι πρέπει να κάνω...

Η ανοχή όψης αφορά αποκλειστικά χρονικό διάστημα μετά την ημερομηνία γενεθλίων;
Αν για παράδειγμα ο εν λόγω πλανήτης απομακρύνεται από την όψη, θα μπορούσα να υπολογίσω τη διαφορά προς τα πίσω;

Ρίχνοντας μια πρόχειρη ματιά πριν μπορέσω να βρω χρόνω να το μελετήσω, στον τρέχοντα χάρτη reloc.S.R.2011. έχω τους συγκυβερνήτες 10ου (στον Κριό) του γενεθλίου ήτοι Άρης και Αφροδίτη, συμμέτοχους σε stelium με Δία και και Ερμή (πάλι στον Κριό). Οι συγκυβερνήτες είναι τα άκρα του stelium σε απόσταση 8μοιρών15λεπτών. Να δώσω βάση εδώ ή θεωρείται εκτός ανοχής η σύνοδος;

Λένα,
υπόχρεη για τη βοήθεια.

Κοραλλία Μόζορα
18-12-2011, 08:42 AM
Λένα,

δεν μιλάμε την ίδια αστρολογική γλώσσα γι' αυτό είναι δύσκολο να συνεννοηθούμε.
Στην ηλιακή επιστροφή δεν υπολογίζουμε προς τα πίσω. Η ανοχή που σου είπα πιο πάνω ισχύει είτε η όψη είναι προσεγγίζουσα είτε αποχωρίζουσα.

Δώσε βάση στην σύνοδο που λες, δεν είναι εκτός ανοχής.

Lena_P
18-12-2011, 12:02 PM
Αντιλαμβάνομαι ακριβώς τι εννοείτε περί αστρολογικής γλώσσας και ευχαριστώ για την προσπάθειά σας.

Η αλήθεια είναι πως βλέποντας ξανά και ξανά τις οδηγίες σας εντοπίζω λάθη μου οπότε ξαναπάω από την αρχή. Θα το καταφέρω, που θα πάει..

Ευχαριστώντας ιδιαίτερα,

Λενα,
Σίσυφος.

Lena_P
27-12-2011, 01:07 AM
Ahm..

Οι φάσεις της Σελήνης είναι κάτι που οφείλω να δώσω βάση;

Λένα,
Ούτε Πανελλήνιες τέτοιο διάβασμα γμτ...

Χρυσάνθη Σπίγγου
27-12-2011, 08:36 AM
Καλημέρα σε όλους,

Επειδή έχω μάθει να εκτιμώ τον τρόπο προσέγγισης και οπωσδήποτε τον χαρισματικό λόγο της Κάτιας ο οποίος οφείλω να ομολογήσω πως έχει εκπλήξει και πολλές φορές εκστασιάσει όλους μας πάρα πολύ ευχάριστα, δεν θα εκθέσω την δική μου εμπειρική και αστρολογική γνώση στο θέμα "δημιουργήματος" συγγραφής έκδοσης κ.λ.π. καθώς δεν υπάρχει τίποτε παραπάνω από όλα όσα είπε η Κάτια να ειπωθεί επ'αυτού!

Θα περιοριστώ μόνο στο να πω πως, και λόγω εμπειρίας αλλά και λόγω των γνώσεων της στην αστρολογία, εξέθεσε το θέμα άρα και την επίλυση της απορίας υπερ του δέοντος σωστά.

Σε αυτό το σημείο να προσθέσω μόνο, πως όταν κάποιος δεν έχει αρκετές γνώσεις ή γενικά δεν ξέρει το πως να προσεγγίσει οποιαδήποτε θεματολογία -όχι μόνο την συγκεκριμένη - ένας ευχάριστος και ασφαλής τρόπος είναι το να συμβουλεύεται ανελλειπώς τα σύμβολα των Σαββαίων
( Sabian Symbols) . Βέβαια σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται οξύνεια, οξυδέρκεια, περισσυλογή και μεγάλες δόσεις διαίσθησης. Αλλά αξίζει τον κόπο! Σχετικά υπάρχουν αρκετές αξιόλογες ιστοσελίδες που η επισκεψιμότητα σε αυτές, μπορεί να αποδειχτεί πολύ πιο σωτήρια από ότι να ψάχνει κανείς ενδελεχώς για κάτι όταν δεν είναι ακόμα σε θέση ή δεν ξέρει το πως να το ψάξει.

Αλλά όπως αναφέρω και στο άρθρο μου περί της Μυσταγωγικής Τέχνης της Αστρολογίας, το να ρωτάς κανείς και δη να λύνει τις απορίες του είναι ένας ασφαλής και σίγουρος τρόπος το να πηγαίνει και ένα βήμα παρακάτω.

Εύχομαι και εγώ καλή συνέχεια στο εγχείρημα σου, προσθέτωντας τη σοφή ρήση, "ρωτώντας πας στην πόλη", όπερ και σημαίνει ότι καλό θα ήταν να ξαναδείς το θέμα σου μέσα από την οπτική που η Κάτια πολύ σωστά προέταξε.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

Κοραλλία Μόζορα
27-12-2011, 07:05 PM
Ahm..

Οι φάσεις της Σελήνης είναι κάτι που οφείλω να δώσω βάση;

Λένα,
Ούτε Πανελλήνιες τέτοιο διάβασμα γμτ...

Γεια σου, Λένα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Μην δώσεις τόση βάση στις φάσεις της Σελήνης τώρα. Έχεις μπερδευτεί πολύ μέχρι εδώ. Απλοποίησε όσο μπορείς τα πράγματα και να παραμείνεις όσο μπορείς στα βασικά για μπορέσεις να βρεις μια άκρη.

Lena_P
28-12-2011, 02:13 AM
@κα. Σπίγγου

Ένα από τα δύο θέματα που επέλεξα να μην ασχοληθώ στην παρούσα φάση είναι τα σύμβολα Sabian. Η αλήθεια είναι όμως πως μου εξάψατε την περιέργεια... Θα επανέλθω! :)

@κα. Μόζορα

Χρόνια Καλά!

Ότι μπερδεύτηκα αυτό να λέγεται.. :o



Ευχαριστώ,

Λένα