PDA

View Full Version : Ωριαια απορια!



love1989
09-12-2011, 09:55 PM
Εκανα ενα χαρτη ωριαιας με ερωτημα " Θα χωρισει ο ταδε;". Επειδη δεν εχω πολλες γνωσεις ειπα να ζητησω την βοηθεια σας.

Ο χαρτης ειναι αυτος:


Ήλιος Τοξότης 17° 18' 03" 5
Σελήνη Δίδυμοι 07° 35' 05" 11
Ερμής Τοξότης 05° 33' 06" R 5
Αφροδίτη Αιγόκερως 16° 22' 54" 6
Αρης Παρθένος 12° 56' 19" 2
Δίας Ταύρος 00° 49' 07" R 10
Κρόνος Ζυγός 26° 33' 15" 4
Ουρανός Κριός 00° 38' 32" R 9
Ποσειδώνας Υδροχόος 28° 23' 32" 8
Πλούτωνας Αιγόκερως 06° 32' 17" 6
Χείρων Ιχθύς 01° 03' 26" 8
Λίλιθ Κριός 29° 13' 12" 10
Β. Δεσμός Τοξότης 14° 17' 55" 5
Κλήρος Τύχης Υδροχόος 11° 09' 17" 7
Βέρτεξ Τοξότης 13° 52' 34" 5


Ωροσκόπος (Asc) Λέων 01° 26' 20"
Οίκος 2 Λέων 23° 22' 50"
Οίκος 3 Παρθένος 19° 20' 29"
Οίκος 4 Ζυγός 20° 48' 52"
Οίκος 5 Σκορπιός 26° 12' 60"
Οίκος 6 Αιγόκερως 00° 47' 12"
Οίκος 7 Υδροχόος 01° 26' 20"
Οίκος 8 Υδροχόος 23° 22' 50"
Οίκος 9 Ιχθύς 19° 20' 29"
Μεσουράνημα (MC) Κριός 20° 48' 52"
Οίκος 11 Ταύρος 26° 12' 60"
Οίκος 12 Καρκίνος 00° 47' 12


Ο ωροσκοπος που ειμαι εγω ειναι στην 01 μοιρα δεν ξερω αν αυτο απο μονο του ακυρωνει το χαρτη αλλα ειπα να συνεχισω. Ο ωροσκοπος εχει κυβερνητη τον Ηλιο στον τοξοτη στις 16 μοιρες στον 5 οικο.

Αυτος ειναι η ακμη του 5 οικου αρα ο Αρης που ειναι στην Παρθενο στις 12 μοιρες στον 2 οικο.

Η αλλη η κοπελα ειναι ο 5 οικος του 5 μου αρα δηλαδη ο 9 οικος. Ο 9 οικος εχει ακμη τον ιχθυ αρα κυβερητης ο Διας ο οποιος ειναι αναδρομος στις 00 μοιρες στον 10 οικο.

Μεσα στον 5 οικο ειναι ο ερμης αναδρομος, ο Β.δεσμος και αυτος εχει συγκυβερνητη τον Δια που ειναι κυβερνητης του 9 οικου.

Ο 9 Οικος εχει και τον ουρανο αναδρομο ο οποιος κανει τριγωνο με τον Ερμη.

Μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει απο εδω και περα;; ή αυτες οι οψεις ειναι αρκετες για να δωσουν αποτελεσμα;

Ευχαριστω!

*alkmini
09-12-2011, 09:59 PM
Δώστε μας τα στοιχεία του χάρτη για να έχουμε και την εικόνα του !

love1989
09-12-2011, 10:02 PM
Η ερωτηση εγινε 9-12-11 η ωρα 19:52 στην πολη Λεμεσο της Κυπρου...

*alkmini
09-12-2011, 10:20 PM
3992

Ελπίζω να είναι εντάξει ο χάρτης.

love1989
09-12-2011, 10:50 PM
Ναι Αλκμηνη ειναι σωστος!

hattie23
09-12-2011, 10:55 PM
Οι πρωτες μοιρες στον ωροσκοπο δεν ακυρωνουν τον χαρτη .Απλα δειχνει οτι η ερωτηση εχει γινει πολυ νωρις . Παραδειγμα ισως το ζευγαρι να μην τα εχει καλα -καλα φτιαξει :p,οποτε μια ερωτηση "αν χωρισουν ' να ειναι πρωιμη να ειπωθει .

Αλλα για μενα ειναι αλλος ο λογος που δεν πρεπει να εξεταστει ο χαρτης .:( .Δυστυχως ,πρεπει να ακολουθουμε καποιους κανονες και ο πιο σημαντικος ειναι αυτος που ουσιαστικα ειναι ο πιο θεμελιωδης στην ωριαια. Αυτος ειναι να κανουμε την ερωτηση οταν ακριβως διαμορφωνεται στο μυαλο μας .

Αφου εχεις σκεφτει αυτη την ερωτηση απο χθες το βραδυ ,ο σημερινος χαρτης ειναι ακυρος .

love1989
09-12-2011, 11:06 PM
Η αληθεια ειναι Hattie πως εχει καιρο που σκεφτομαι αυτο το ερωτημα... απλα δεν μπορουσα να με βοηθησω και ειπα σημερα να κανω μια ωριαια και να κανω ποστ αυτη την φορα, ελπιζοντας πώς καποιος απο εδω θα ξερει σιγουρα και θα με βοηθησει σε κατι παραπανω...

hattie23
09-12-2011, 11:38 PM
Ναι αλλα για να γινει αυτο πρεπει να υπαρχει ενας εγκυρος χαρτης . Εχθες ρωτησες κατι συγκεκριμενο σχετικα με τους δεικτες . Θα μπορουσες να βαλεις την ωρα εκεινης της στιγμης που αποφασισες να θεσεις την ερωτηση και σκεφτηκες τις σχετικες τις "λεπτομερειες" .Για μενα εκεινη ειναι η σωστη στιγμη που αποφασισες να δεις ποιους δεικτες θα χρησιμοποιησεις στην ερωτηση "αν θα χωρισει ο ταδε "

love1989
09-12-2011, 11:46 PM
εμ ναι ισως να εχεις και δικαιο... τωρα ομως εχω κανει αυτην την ωριαια και οπως καταλαβαινω δεν μπορει να διαβαστει.....

popininja
11-12-2011, 01:37 PM
Θεωρώ πως πρέπει όμως να τεθεί κι ένα χρονικό περιθώριο όσον αφορά την ερώτηση. Δηλ. ''Θα χωρίσει ο τάδε μέσα σε διάστημα ενός μηνός?''
Ωστόσο αν το παραλέιψουμε αυτό και αυτά που ανέφερε η Hattie
και ο χάρτης είναι έγκυρος
η απάντηση είναι -για μένα- είναι σχετικά ξεκάθαρη από τους δείκτες και τους χορηγούς τους.
Και αν δεν κάνω λάθος και η Σελήνη θα σχηματίσει αντίθεση με τον Ήλιο δείκτη σου η εξέλιξη αυτής της κατάστασης μάλλον δεν θα σε ικανοποιήσει.
Ωστόσο επειδή δεν είμαι ειδική σε αυτό, καλύτερα να σου απαντήσει κάποιο μέλος που το κατέχει καλά το ''άθλημα''.
Ψάξτο μόνη σου. Είναι πολύ ενδιαφέρον.
Καλή συνέχεια

υ.γ. έχω ένα σημειωματάριο που μαζεύω πίνακες και άρθρα
για την ωριαία και διάφορα άλλα χρήσιμα σκονάκια από
τα ποστ των παιδιών εδώ. Σου συνιστώ να το υιοθετήσεις.
Κάνει θαύματα.:D

hattie23
11-12-2011, 02:34 PM
Συμφωνω αυτο που λες για το χρονικο περιθωριο . Επειδη δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο να υπολογιστει "το ποτε" μεσα σε εναν ωριαιο χαρτη ,πρεπει να θετουμε εμεις ενα ορισμενο χρονικο διαστημα. Παντως μην την αποκαρδιωνεις λεγωντας το αποτελεσμα ενος ακυρου χαρτη .

Αν ειχε θεσει την ερωτηση τις μερες πριν ο χαρτης εκεινης της στιγμης ειναι εγκυρος και οχι αυτος .

Ειναι σημαντικο οταν κανουμε μια ερωτηση να σημειωνουμε τον χρονο και οχι εκει που καθομαστε να κανουμε την ερωτηση και να λεμε "α, οταν επιστρεψω σπιτι θα κανω ωριαιο " και να φτιαχνουμε χαρτη για οταν θα παμε σπιτι. Η ερωτηση πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο αυθορμητη και κυριως να γινεται την στιγμη που νιωθουμε την αναγκη να την κανουμε.

Και κατι τελευταιο , μην προσπαθουμε να ξεγελασουμε το συμπαν ωστε να μας δωσει μια απαντηση την στιγμη που η σεληνη δεν θα ειναι σε κενη πορεια η οι οψεις δεν μας ικανοποιουν . Αφου η ερωτηση ηρθε τοτε πρεπει να δεχτουμε το αποτελεσμα.

egomaniac
11-12-2011, 03:01 PM
Δηλαδή.. όταν είναι η σελήνη κενής πορείας ποια η διαφορά απο την κανονική την σελήνη?
Αν μπορείς εξήγησε μου γιατί δεν ξέρω και πολλά..
Και έτυχε να κάνω μια ωριαία και έπεσα σε σελήνη κενής πορείας..

hattie23
11-12-2011, 04:26 PM
Η απαντηση ηταν γιατι τις περισσοτερες φορες γινονται ερωτησεις εσκεμμενα σε μερες που ειναι "διαλεγμενες" ωστε να μην υπαρχει σεληνη κενης πορειας η ασχημες οψεις.
Οσο αφορα την ερωτηση του "Εγωμανιακου":lol: σεληνη κενης πορειας εχουμε οταν η σεληνη δεν σχηματιζει πτολεμαικη οψη με καποιον πλανητη πριν φυγει απο το ενα ζωδιο και παει στο αλλο . Συνηθως δειχνει ειτε οτι η κατασταση θα μεινει οπως εχει η οτι εμεις δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα ωστε να αλλαξουμε την εκβαση της υποθεσης .

hattie23
11-12-2011, 04:41 PM
Επι ευκαρια να πω κατι που εχω παρατηρησει στους δικους μου χαρτες ,εδω και περιπου 1 χρονο που ασχολουμαι με την ωριαια. Οταν κανω ερωτηση για συγκεκριμενο ατομο ,τις περισσοτερες φορες εγω εχω δεικτη Ερμη ενω το αλλο προσωπο Κρονου.Και σχεδον υπαρχει παντα η ιδια οικοθεσια,τις περισσοτερες φορες ο δεικτης του αλλου βρισκεται μεσα στο δικο μου 2ο. Ομως δεν μπορω να καταλαβω γιατι ? Μεταξυ μας δεν εχουμε καμμια οικονομικη συναλλαγη ,ουτε με βοηθα σε οικονομικα θεματα ,ουτε εμπλεκεται με καποιον τροπο στα θεματα του δικου μου 2ου .

Υπαρχει καποια αλλη ερμηνεια περα απο τα υλικα αγαθα του 2ου οικου ωστε να καταλαβω γιατι επιμενει ο δεικτης του αλλου να "πεφτει" σχεδον παντα στο δικο μου 2ο?:lost:

Εκτος αν το παμε εντελως γενικα και σκεφτεται το χρεος της Ελλαδας με αφορμη την γνωριμια μας:p και εμμεσως την οικονομικη μου κατασταση .

popininja
11-12-2011, 05:06 PM
Hattie,
σε άρθρο του ο κος Άρχος
έχει αναφέρει μεταξύ άλλων ότι ο 2ος οίκος δεν αφορά μόνο στα οικονομικά
αλλά και στις αξίες και την αυτοπεποίθησή μας. ;)

egomaniac
11-12-2011, 05:12 PM
Hattie23 ? Απλά.. Έκανα μια ωριαία για ένα παιδί που είχα παρα πολύ καιρό να μάθω νέα του.. Μερικά πράγματα βγήκαν καλά αλλα η σελήνη ήταν κενής πορείας.. τέλος πάντων.. Μετά απο λίγο καιρό έμαθα νέα του.. Μήπως να ξανακάνω μια ωριαία αφου είχα εξελίξεις?
πφ..

hattie23
11-12-2011, 06:33 PM
Δικιο εχεις popininja. Αλλα και παλι δεν μπορω να βρω πως μπορει να συσχετιστει αυτο με εμενα.
Θελω να πω οτι σε γενικες γραμμες ολοι λιγο πολυ εχουμε ανησυχιες οταν προκειται για το αλλο προσωπο μπορω να καταλαβω ( και μεχρι τωρα ετσι το ερμηνευα) οτι η επιμονη να εμφανιζεται ως κρονος στον 2ο οικο μου ,σχεδον παντα εχει να κανει οτι επηρεαζει την "αυτοπεποιηθηση" η τις προσωπικες αξιες μου (αφου οικονομικα μπλεξιματα δεν εχουμε) .Αλλα σε οποιαδηποτε ερωτηση και αν αφορα , επιμενει σθεναρα στο Κρονος και στον 2ο.:mad:

egomaniac
11-12-2011, 06:53 PM
Δηλαδή να ξανακάνω μια ωριαία?

asterias83
12-12-2011, 04:58 PM
καλησπερα σας,σε μια δικια μου προσπαθεια να κανω εναν ωριαιο χαρτη εγω βγηκα τοξοτινα με δια στον 4 οικο και αναδρομο στον ταυρο φυσικα ο διας,εκεινος βγηκε ταυρος με αφροδιτη στον αιγοκερο και στον 1 οικο,διχως οψεις μεταξυ τους οι δυο κυβερνητες.ερωτηση "συναισθηματικης φυσεως."

το γεγονος οτι η αφροδιτη ειναι στον πρωτο οικο τι δειχνει;


και μια διευκρινηση ακομα

το τελος της υποθεσης ειναι στον κριο ο αρης στην παρθενο στον 9 οικο της κοπελας και η αφροδιτη σημειοδοτης του στον πρωτο οικο-δηλαδη απο παραγωγο 9 οικο δικο του
μηπως αυτο παιζει καποιο επιπροσθετο ρολο αν λαβουμε υποψην οτι η κοπελα ειναι να ταξιδεψει προς την πολη του μεσα στην βδομαδα και εκεινος το γνωριζει και αν ναι τι ερμηνεια θα διναμε εδω;

ξερωντας οτι ο αρης κανει οψη με την αφροδιτη τριγωνο;

σας ευχαριστω..:D

hattie23
12-12-2011, 05:32 PM
Η οψη τριγωνο αρη -αφροδιτη δεν ισχυει γιατι εχει ηδη γινει . Η Οψη ειναι αποχωριζουσα ,δειχνει γεγονος που εχει ηδη συμβει.

Ο δεικτης του αλλου στον ωροσκοπο δειχνει ενδιαφερον εκεινου προς εσας. Αλλα ο διας σας αναδρομος δειχνει οτι εσεις αλλαζετε γνωμη σχετικα με το ζητημα που ρωτησατε .

popininja
14-12-2011, 01:04 AM
Μπορεί τα πράγματα να είναι πολύ πιο απλά.
Να τον έχεις δηλαδή τοποθετήσει πολύ ψήλα στις προσωπικές σου αξίες.
Ακόμη ίσως -λέω ίσως- εκείνος να είναι ένα πρόσωπο καριέρας -ο δικός σου 2ος είναι δικός του 10ος - και επιτυχημένος
και μέσω αυτού να βοηθηθείς κι εσύ κοινωνικοοικονιμικά. (δε λέω ότι αυτό θέλεις. Μην παρεξηγηθώ:) )
Πάντως τον έχεις μέσα στην έξαρση... ;)

hattie23
14-12-2011, 01:22 AM
Αυτο ειναι καλο για εκεινον οχι για τον ταπεινο μου Ερμακο που το τελευταιο διαστημα ηταν αναδρομος και αδυναμος στον τοξοτη :p