PDA

View Full Version : αρης στη παρθενο



liliannal
07-12-2011, 12:56 PM
καλημερα.διαβαζα οτι ο αρης θα παραμεινει στην παρθενο μεχρι τις 3 ιουλιου 2012.στον γενεθλιο χαρτη μου ο αρης ειναι στον ταυρο στον 7ο οικο αλλα ως κριος(αρης) ο ηλιος μου βρισκεται στον 6ο οικο(οικο της παρθενου).προκειται για καποια διελευση?μου επηρεαζει το εργασιακο με καποιο τροπο?τι ακριβως να ψαξω για να μαθω..?ευχαριστω

*alkmini
07-12-2011, 01:39 PM
καλημερα.διαβαζα οτι ο αρης θα παραμεινει στην παρθενο μεχρι τις 3 ιουλιου 2012.στον γενεθλιο χαρτη μου ο αρης ειναι στον ταυρο στον 7ο οικο αλλα ως κριος(αρης) ο ηλιος μου βρισκεται στον 6ο οικο(οικο της παρθενου).προκειται για καποια διελευση?μου επηρεαζει το εργασιακο με καποιο τροπο?τι ακριβως να ψαξω για να μαθω..?ευχαριστω

Σήμερα ο Άρης βρίσκεται στις 12 μοίρες της Παρθένου . Πολύ πιθανόν να διέρχεται από τον 11ο οίκο σας (ανάλογα με την ώρα γέννησής σας). Κάθε δύο χρόνια περνά από το ίδιο σημείο.
Δεν συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας.

Μπορείτε να δείτε αν στις 12 μοίρες υπάρχει κάποιος πλανήτης σε οποιοδήποτε ζώδιο και τί όψη σχηματίζει με τον Άρη από διέλευση.

Όσο για τα εργασιακά (6ος) η διέλευση του Ουρανού είναι σημαντικότερη από αυτή του Άρη .

errikaki
23-01-2012, 08:55 PM
... Άντε να ξεκουμπηστεί ο άρης από την παρθένο...
και πάνω που έλεγα ότι πάει να φύγει από το τετραγωνο που σχηματιζει με τον τελευταίο μου πλανήτη στον τοξότη, γυρίζει ανάδρομος!!:cry::wacko::lost:

έλεος...... τα νεύρα μου χτυπάνε παλαμάκια...
αλήθεια, μέχρι ποια μοίρα θα είναι ανάδρομος;
.....όχι τίποτε άλλο, να δω πόσα ανάδρομα τετράγωνα θα αντέξω ακόμη...!!

katiakiss
23-01-2012, 09:09 PM
... Άντε να ξεκουμπηστεί ο άρης από την παρθένο...
και πάνω που έλεγα ότι πάει να φύγει από το τετραγωνο που σχηματιζει με τον τελευταίο μου πλανήτη στον τοξότη, γυρίζει ανάδρομος!!:cry::wacko::lost:

έλεος...... τα νεύρα μου χτυπάνε παλαμάκια...
αλήθεια, μέχρι ποια μοίρα θα είναι ανάδρομος;
.....όχι τίποτε άλλο, να δω πόσα ανάδρομα τετράγωνα θα αντέξω ακόμη...!!Από αύριο αρχίζει να είναι ανάδρομος στις 23ο 5 της Παρθένου, μέχρι 14 Απριλίου που θα γυρίσει σε ορθή φορά στις 3ο 41 της Παρθένου.

Χρυσάνθη Σπίγγου
23-01-2012, 09:16 PM
Παλαμάκια μόνο;

Πρόσθεσε και τίποτε άλλο ρε Ερρικάκι να ξεθυμάνει ολάκερη η Ελλάδα.

Εχουν ξεσηκωθεί όλα τα εργατικά σωματεία, και εγώ περιμένω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να πέσει λίγο φασαρία, λίγος πόλεμος, λίγος σαματάς, κανένας ξεσηκωμός της προκοπής τέλος πάντων. Τουλάχιστον να μην κάτσει τσάμπα τόσο καιρό εκεί πέρα. Αλλιώς τότε είναι που θα τα πάρω στην κράνα. Χα,χα,χα, ...................να γελάσουμε και να πάρουμε λιγάκι το αίμα μας πίσω.

Φιλικά,

Χρυσάνθη

errikaki
23-01-2012, 09:19 PM
ααααα..... τέλειο, καταπληκτικό!
δεν έχω τί να κάνω τη χαρά μου τώρα.... στα 5 τετράγωνα, 1 τετράγωνο δώρο με τον ωροσκόπο !!
6 τετράγωνα ανάδρομα και άντε πάλι μετα ορθα για δεύτερη φορά.....

οοοοοο..... τι τα θέλει τόσα σούρτα φέρτα :mad: σε δουλειά να βρισκόμαστε...
από νευρική απροσεξία θα πάω :lost::wacko:.....

Χρυσάνθη Σπίγγου
23-01-2012, 09:53 PM
Απο νευρική απροσεξία ;

Σαν καλή Κρητικιά που είσαι, πάρε τα άρματα και βάρα μπαλουτιές να ακουστούν ίσαμε εδώ πέρα ρε Ερρικάκι.

Φιλ - χρ

taurine
24-01-2012, 05:57 PM
Ο Αρης στην Παρθενο, εστω και αναδρομος, δεν είναι μια καλή ευκαιρία να αρχίσουμε γυμναστικες, δίαιτες, κόψιμο τσιγαρου, κλπ κλπ?
Αν κανει όψεις (αρμονικές) με τους διελαύοντες στα γήινα, δεν είναι μια καλή ευκαιρία να προωθηθούν θεματα καπως "μακροπρόθεσμα"?
Ευχαριστω.

katiakiss
24-01-2012, 06:20 PM
Ο Αρης στην Παρθενο, εστω και αναδρομος, δεν είναι μια καλή ευκαιρία να αρχίσουμε γυμναστικες, δίαιτες, κόψιμο τσιγαρου, κλπ κλπ?
Αν κανει όψεις (αρμονικές) με τους διελαύοντες στα γήινα, δεν είναι μια καλή ευκαιρία να προωθηθούν θεματα καπως "μακροπρόθεσμα"?
Ευχαριστω.Καλά τα λες Ταυρόπουλο, αλλά "παίζει" και ο οίκος που θα βρεθεί ανάδρομος ένα ρόλο, καθώς και τι κυβερνά στον χάρτη του καθενός. Για μένα που έχω ωροσκόπο Κριό και είναι κυβερνήτης, άρχισαν ήδη τα όργανα! :mad:

taurine
24-01-2012, 06:34 PM
Σκεφτόμουν σε λίγες μέρες να επιστρέψω στο γυμναστήριο, για να λαδωθούν και να ξεμουδιάσουν οι αρμοί και τα κοκκαλάκια μου από τη γέννα :p, όμως θα πιεστώ ακόμη παραπάνω στη καθημερινότητά μου. Ο Αρης κυβερνά τον 4ο,συγκυβερνά τον 3ο, και τωρα παλινδρομεί σε 9ο και 8ο.

Εσύ ψαρίνα μου, να προσέχεις με τον 6ο. Όλο κάτι "σπαστικά" έχει αυτός ο οίκος βρε παιδάκι μου! Κάτι ιωσούλες, κάτι καταρροές, κάτι πεπτικά.. δεν χάνει χρόνο να μας ταλαιπωρεί!

errikaki
24-01-2012, 07:24 PM
τώρα με τον ανάδρομο άρη στην παρθένο, λέτε να καθυστερήσουν οι αποφάσεις για τις εξελίξεις στην Ελλάδα?
.... λέω μήπως γλιτώσουμε το κούρεμα και βάλουμε extension

Lena Dim
24-01-2012, 08:07 PM
Καβάλα στον ωροσκόπου μου για πόσο ακόμα πια??? Ανελέητος είναι πια Τοξότης άνθρωπος πόσο πια να αντέξω??? Ωροσκόπος στην παρθένο κ αν ισχύει αυτό που είπατε προηγουμένως για τα γήινα και 5 πλανήτες στον αιγόκερω (οι 4 στον 5ο οίκο.... κ ο ένας στον 4ο) Εγώ από τι θα πάω :lost:...δεν ξέρω τι να διαλέξω δηλαδή....:lost:

Χρυσάνθη Σπίγγου
24-01-2012, 09:11 PM
Ερρικάκι δεν ξέρω τι "αρλούμπες" λες εσύ και από που τις κατεβάζει η κούτρα σου. Ελα στα συγκαλά σου κοπέλα μου.

Ακου "extension"! Γίνε πιο πρακτική και μπες βρε παιδάκι μου στο κλίμα. Κουρέψου γουλί όπως κουρεύτηκα και εγώ, και δες το ρεαλιστικά το θέμα. Λιγότερο συχνά λούσιμο, λιγότερο νερό, λιγότερο σαμπουάν, σεσουάρ, λιγότερο ζελέ, λακ, πετσέτες, σφουγγάρισμα το μπάνιο, καθάρισμα την μπανιέρα κ.ο.κ.

Καλά που βρίσκεσαι ; Δεν έμαθες ότι σε λίγο έρχεται και το χαράτσι της ΕΥΔΑΠ;

Αχ, αχ, θα σε μαλώσω. Πολύ σπάταλη μου είσαι. Κάνε παιδί μου ότι λένε οι πλανήτες! Κούρεψε και τα πιο απαραίτητα σου να δούμε και εμείς άσπρη μέρα!

Χα,χα,χα, ....................εμ τι στο καλό να μην διακωμωδήσουμε τα άγρια χάλια μας.Αμα πια.

Φιλ - Χρ-Σπ

Κοραλλία Μόζορα
25-01-2012, 12:38 PM
Ο Αρης στην Παρθενο, εστω και αναδρομος, δεν είναι μια καλή ευκαιρία να αρχίσουμε γυμναστικες, δίαιτες, κόψιμο τσιγαρου, κλπ κλπ?
Αν κανει όψεις (αρμονικές) με τους διελαύοντες στα γήινα, δεν είναι μια καλή ευκαιρία να προωθηθούν θεματα καπως "μακροπρόθεσμα"?
Ευχαριστω.

Να σου ζήσει το παιδάκι σου, Ταυρίνα!

Με ανάδρομους πλανήτες καλό είναι να μην ξεκινάμε πράγματα γιατί τα εγκαταλείπουμε σύντομα. Μπορείς να ξεκινήσεις όμως την γυμναστική κ.λπ. όταν θα γυρίσει ο Άρης ορθόδρομος.

taurine
25-01-2012, 11:11 PM
Ευχαριστώ πολύ!:love: (Αιγοκερίνα με ωρ. Καρκίνο η μικρή μου)

Θα προσπαθήσω, και αν δω ...παρασπονδίες (δεν τις συνηθίζω), θα αυτοτιμωρηθω, με Μηνιαία στέρηση ζάχαρης, και θα τρέφομαι μόνο με ότι αρέσει του Παρθενίσιου ανάδρομου Άρη, πχ κουνουπίδια, μπρόκολα, φιδέ, κλπ!
Αστειεύομαι!

Χρυσάνθη Σπίγγου
26-01-2012, 09:47 AM
Ταυρίνα μου να ζου ζήσει η κοράκλα σου να την καμαρώσεις ίσαμε τα ψηλα βουνά.

Σωστά στα λέει η κ. Μόζορα. Αν πριν αρχίσεις να τιμωρείς τον εαυτό σου, πρόσθεσε τρία ποτήρια αφέψημα ρίγανης ημερησίως, -σύσταση γαστρεντερολόγου που με έσωσε, και είναι και πολύ νόστιμο και ευχάριστο - και ούτε τιμωρίες ούτε τίποτε.

Δοκίμαστε το -συστηματικά όμως - και αν δεν ξετρελαθείς από το αποτέλεσμα, έλα να μου τρυπήσεις την μύτη.

Φιλ - Χρ - Σπ

Χρυσάνθη
26-01-2012, 10:13 AM
Ωραία, αλλά επειδή 2 μήνες χωρίς γυμναστική είναι πολύ (ιδίως όταν την έχεις παρατήσει κανα 2 χρονο και βάλε..!) μπορούμε να κάνουμε κάτι που σχετίζεται με ανολοκλήρωτες υποθέσεις του παρελθόντος, όπως πχ να αρχίσουμε εκείνο το κολυμβητήριο που λέγαμε από Οκτώβρη???(μπουρνουζάκια μαγιουδάκια σκουφάκια όλα οκ, μόνο που δεν το άρχισα το ρημάδι!!) Όσο για τη δουλειά, ένα βήμα μπρος, δύο πίσω και από ότι καταλαβαίνω λίγο πολύ εργασιακά θα σιχτιρίσει το σύμπαν....! ΕΕ???(γιατί ιδίως αυτά τα χρόνια, όλο ανάδρομα θα είμαστε, τι στο καλό, .... ) Άσχετο η ρίγανη τι κάνει ακριβώς??? Αδυνατίζει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Χρυσάνθη Σπίγγου
26-01-2012, 10:10 PM
Καλμάρει αφενός το εντερικό σύστημα, τροφοδοτεί με ευεργετικά συστατικά τις λάχνες του εντέρου, συμβάλλει έτσι στην άριστη πέψη, και κατά συνέπεια δεν αφήνει ούτε το λίπος να συσσωρεύεται, ενω καλμάρει επίσης και το νευρικό σύστημα.

Ως παθούσα τα λεώ για όποιον τυχόν αισθανθεί την ανάγκη για ένα καλύτερο εντερικό σύστημα.

Ετσι δυσκολοχώνευτη που έχει πια καταντήσει η ζωή μας, το κόβω πολλοί από εμάς να το ρίχνουμε υποχρεωτικά στην ρίγανη.

Φλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

katiakiss
27-01-2012, 02:04 PM
Καλησπέρα κυρίες μου!

Απευθύνομαι στις κυρίες γιατί απ’ ότι φαίνεται ο ανάδρομος Άρης στην Παρθένο, έγινε γυναικείο θέμα. Έχει μέρες που θέλω να γράψω κάτι, αλλά έχω μπλέξει με δουλειές και έτσι φαίνομαι κι εγώ ανάδρομη.
Κοραλλία συμφωνώ μαζί σου για τον γενικό κανόνα ότι καλό είναι να μην αρχίζουμε τίποτα με μα ανάδρομους τους προσωπικούς πλανήτες. Αυτό που ήθελα να γράψω σε αυτό το θέμα, είναι περισσότερο κάποιος προβληματισμός της προσωπική μου θέσης επί του θέματος, παρά μια παγιωμένη άποψη.
Από προσωπική διαστροφή και επειδή η φύση με προίκισε με ένα θαυμάσιο μνημονικό, ειδικά σε ότι αφορά συναισθηματικές συνθήκες, έχω γυρίσει πίσω στο χρόνο και έχω μελετήσει όλες τις περιόδους που ήταν ανάδρομοι οι Αφροδίτη\Άρης, μια και είναι οι μόνοι προσωπικοί που η αναδρομή τους μπορεί να έχει κάποια ειδική σημασία σε ένα ωροσκόπιο.
Μεγάλο ενδιαφέρον έχει να ανατρέξει κανείς στην τελευταία φορά που ο Άρης ήταν ανάδρομος στην παρθένο (περίπου 14 χρόνια πριν) και να θυμηθεί θέματα που είχαν προκύψει. Εννοείται ότι το υπόλοιπο πλανητικό σκηνικό και οι δυνάμεις που επηρεάζουν είναι δραματικά διαφορετικές, αλλά ωστόσο ο κεντρικός άξονας των θεμάτων που προκύπτουν παραμένει ο ίδιος. Τον Ιανουάριο του 1995 ήταν η τελευταία φορά που ο Άρης ξεκίνησε την αναδρομή του από τις 2ο της Παρθένου και τελικά κινήθηκε ανάδρομος στον Λέοντα. Ωστόσο, αυτό που έχει σημασία είναι από πού ξεκινά την αναδρομή του, έστω κι αν πρόκειται μόνο για δύο μοίρες. (αν θυμάσαι Κοραλλία, σχεδόν δυο χρόνια πριν, είχαμε συζητήσει μαζί στο φόρουμ το νόημα της μοίρας που ξεκινά ένας προσωπικός πλανήτης την ανάδρομη πορεία του και ιδιαίτερα αν κάνει όψη με κάποιο γενέθλιο). Όπως και να έχει, το ζώδιο από το οποίο ξεκινά η ανάδρομη φορά, είναι και αυτό που οι ιδιότητές του πρωταγωνιστούν, άσχετο αν τελικά η πορεία δημιουργεί παραμονή στο προηγούμενο, όπως στην περίπτωση του 1995 που η ανάδρομη πορεία αφορούσε περισσότερο στο ζώδιο του Λέοντα.
Επί της ουσίας, η τελευταία φορά που ο Άρης ξεκίνησε ανάδρομη πορεία στο ζώδιο της Παρθένου και σε προχωρημένες μοίρες (πλησιέστερες των τωρινών), ήταν τον Ιανουάριο του 1980, στις 15ο 20 της Παρθένου. Η διαφορά με την επόμενη αναδρομή του από το ίδιο ζώδιο, είναι ότι το 1995 είχε φτάσει μόλις στις 2ο μοίρες, οπότε τονίστηκε περισσότερο η επιρροή του Λέοντα. Φέτος, μετά από 31 χρόνια σχεδόν, γίνεται μία αναδρομή του Άρη που αφορά καθαρά στο ζώδιο της Παρθένου και πολύ λιγότερο στον Λέοντα. Τώρα, αν θέλουμε να πάμε ακόμα πιο πίσω και α βρούμε την χρονιά όπου ο Άρης ξεκίνησε και τελείωσε την ανάδρομη πορεία του αμιγώς στην Παρθένο (όπως και τώρα) τότε θα πρέπει να πάμε στον Ιανουάριο του 1965, όπου εκεί μπορούμε να πούμε ότι πρόκειται για μία όμοιας ποιότητας ανάδρομη κίνηση, ως προς την τονισμένη σημασία του ζωδίου. Τότε η ανάδρομη πορεία είχε ξεκινήσει 28 του μήνα (Ιανουάριος) και στις 30 Ιανουαρίου 1965:Με νόμο καθιερώνεται στην Ελλάδα η 35ετία των δημοσίων υπαλλήλων (Παρθένος, φυσικός 6ος των υπαλλήλων\εργατών και των εργαζόμενων γενικότερα). Να πω ότι ένας από τους 10 μεγαλύτερους σεισμούς της πρόσφατης ιστορίας, έγινε στις 4 Φεβρουαρίου του 1965 στα νησιά Rat (8,7 ρίχτερ) , με τον Άρη ανάδρομο σε ζώδιο της γης και μαθαίνω ότι αυτή την στιγμή ανά τον κόσμο και όχι μόνο στην Ελλάδα, υπάρχει επιφυλακή για περιπτώσεις σεισμικής δραστηριότητας. Στις 9 Φεβρουαρίου του 1965 ο πόλεμος του Βιετνάμ παίρνει μία καθοριστική τροπή και Αμερικανικά στρατεύματα μεταβαίνουν στο Νότιο Βιετνάμ όπου και εκεί θα αρχίσει ο γνωστός ανταρτοπόλεμος που κράτησε μέχρι το 1973 (Άρης ανάδρομος στην Παρθένο, που σχετίζεται με καταπιεσμένους λαούς, όπως οι Βιετκόνγκ). Αρχικά ο πόλεμος αυτός υπολογιζόταν να κρατήσει λίγο, αλλά ο ανάδρομος θεός του πολέμου, άλλα σχέδια είχε!
Την ίδια χρονιά, στις 20 Φεβρουάριο η NASA έχει στείλει το Ρέιντζτερ 8 (διαστημικό σκάφος) στο φεγγάρι, με σκοπό την έρευνα (Παρθένος) και την πρώτη λήψη εικόνων υψηλής ανάλυσης και ευκρίνειας (Παρθένος) . Το πρωί της ίδιας μέρας η βάση έλαβε τις εικόνες, αλλά λίγο αργότερα το σκάφος προσέκρουσε στην επιφάνεια της Σελήνης με αποτέλεσμα την συντριβή. 21 Φεβρουαρίου 1965 ο Malcolm X δολοφονείται στην Αίθουσα χορού Audubon στην πόλη της Νέας Υόρκης από τα μέλη Έθνος του Ισλάμ (οι λαοί του 6ου της Παρθένου).

Υπάρχουν ένα σωρό άλλα που θα μπορούσαμε να αναφέρουμε, αλλά δεν έχει νόημα. Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι ότι πιστεύω πως έχει μεγάλο ενδιαφέρον να παρακολουθούμε τους κύκλους των αναδρομών συνυπολογίζοντας την ποιότητά τους. Η ποιότητα της τωρινής αναδρομής, είναι σχετική με εκείνη του Ιανουαρίου του 1965 και ανυπομονώ να δω τον τρόπο που μπορεί να μας δώσουν παρόμοια ζητήματα.

Επιστρέφοντας στα ταπεινά δικά μας θέματα και στον προβληματισμό της Ταυρίνας, θα έλεγα ότι ενώ συμφωνώ με τις συμβουλές της Κοραλλίας, θεωρώ ότι αν δεν γραφτεί κάποιος στο γυμναστήριο τώρα και γραφτεί μετά, δεν αλλάζει κάτι. Ίσως το μήνυμα του ανάδρομου σε σχέση με την μέριμνα της υγείας μας, να είναι ακριβώς αυτό. Να πειραματιστούμε ακόμα κι αν κάνουμε λάθος και να δούμε τι μπορούμε και τι δεν μπορούμε μέσα από την εμπειρία των λάθος επιλογών μας. Για παράδειγμα μπορεί κάποιος να αρχίσει το τρέξιμο και να διαπιστώσει ότι έχει πρόβλημα στα γόνατα. Αυτή η εμπειρία μπορεί να τον οδηγήσει στην επιλογή της κολύμβησης και το όφελος να είναι μεγαλύτερο από την ζημιά. Άλλωστε το ζώδιο της Παρθένου έχει τέτοια ανάγκη να ασχολείται με την λεπτομέρεια, που στα θέματα υγείας και διατροφής για το επόμενο διάστημα θα πάρουμε όλοι το μάστερ μας.

Χρυσάνθη, μήπως την συνταγή της ρίγανης να την δοκιμάσουμε μετά τον ανάδρομο Άρη στην Παρθένο που κυβερνά το εντερικό; Φοβάμαι μην τρέχουμε και δεν φτάνουμε επί της ουσίας! :lol:

Κοραλλία Μόζορα
27-01-2012, 07:47 PM
Γεια σου, Κάτια.

Είναι πολύ σωστή η έρευνα σου και συμφωνεί με όλες τις αστρολογικές έρευνες που έγιναν μέχρι τώρα σχετικά με τον ανάδρομο Άρη. Οι έρευνες αυτές δείχνουν ότι τις περιόδους αναδρομής του Άρη είναι αυξημένες στατιστικά οι πιθανότητες για βίαια γεγονότα όπως πόλεμοι, βίαιες κοινωνικές αναταραχές, δολοφονίες, εκρήξεις, ατυχήματα, επιπλοκές σε εγχειρήσεις, πυρκαγιές, κ.λπ.

Θα αφήσω τον σεισμό που αναφέρεις γιατί δεν είναι θέμα του Άρη. Βρήκες όμως ότι το 1965 οι Αμερικανοί ξεκίνησαν με ανάδρομο Άρη ένα πόλεμο που τους δυσκόλεψε περισσότερο απ' όσο υπολόγισαν και τελικά τον έχασαν, μια δολοφονία και την έκρηξη ενός διαστημικού σκάφους.

Βασικά, ο ανάδρομος Άρης δίνει παρόμοια γεγονότα σε όλα τα ζώδια, απλώς ανάλογα με το ζώδιο διαφέρουν οι συνθήκες.

Φυσικά το γυμναστήριο είναι κάτι ανώδυνο για να πειραματιστεί κανείς και να δει τι θα προκύψει. Σε πιο σοβαρά θέματα όμως, βλέποντας όλες αυτές τις έρευνες και από την εμπειρία που αποκτά κανείς με τα χρόνια, δεν ξέρω. Προσωπικά, έκανα μια μικρή επέμβαση στα μάτια την περασμένη βδομάδα και έκανα αγώνα δρόμου για να προλάβω πριν γυρίσει ο Άρης ανάδρομος. Δεν είχα καμιά διάθεση να πειραματιστώ ούτε να δω τι θα προκύψει.

Χρυσάνθη Σπίγγου
27-01-2012, 09:24 PM
Κάτια μου ξεκινώ αρχικά από την ρίγανη. Σύσταση διακεκριμένου εξαιρετικά ψαγμένου αστρολογικά γιατρού υπαγόμενου μάλιστα στο ζώδιο των Ιχθύων, γεννημένου στις βουνοκορφές του Ολύμπου κ.λ.π. Δίχως την τήρηση αυτής της άκρως ευεργετικής σύστασης του που τηρώ μάλιστα ευλαβικά ειδικά τώρα που ένα αλεργικό σοκ που με κτύπησε στα έντερα - για 3η φορά μέσα σε 12 μήνες - ώστε διαφορετικά θα έπρεπε κάτω από άλλες συνθήκες να είχα μπει εκτάκτως στο νοσοκομείο. Κρίνε, και πάρε. Το ότι θα φάω πακετάκι από εβδομάδας πάραυτα, και είτε το θέλω είτε όχι την επέμβαση δεν την γλιτώνω αυτό είναι μία η ιστορία τουεν λόγω ανάδρομου μπαμπέση δεν το κουβεντιάζω καν φυσικά.

Πάντως με ευκαιρία και για να πάρεις και το your overdose επαλήθευσης να σου πω μονάχα πως τις αντίστοιχες ημερομηνίες που αναφέρεις, δεν υπήρξε ούτε μία - μα ούτε μία σου λέω - που να μην συνέβησαν τα πιο συγκλονιστικά πιο καίρια, πιο καταλυτικά γεγονότα στη ζωή μου.

Και μιας που με κατατρώει ο 6ος όπως ξέρεις, τα γεγονότα αυτά είχαν πάντα σαν συνέπεια να με χτυπήσουν τελικά και στα έντερα. Πολύ pain dear..............άστα να πάνε. Το ότι δεν έχω χάσει το κέφι μου, ας όψεται ο καλός μας Ποσειδώνας που τουλάχιστον φέρνει σωστούς γιατρούς στην πόρτα μου. Α και που είσαι. Η επεμβασούλα τα συν αυτώ που πρόκειται να γίνουν και που δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητα, -ξέρεις εσύ από αυτά - τυχαίο ότι όλως τυχαίως προγραμματίστηκαν για τις 4.2; Γιουγικανός συγχρονισμός φιλενάδα!

Προσωπικά όμως το ότι τυγχάνει να είναι ανάδρομος ο ρημάδης και εγώ έπεσα στην ανελέητη επίθεση του, το εκλαμβάνω ως μία επιτακτική στιγμή του να πρέπει κανείς να επιληφθεί του θέματος, σε βάθος, σοβάρα, και επισταμένως.Να το ψάξει που λέμε ενδελε΄χως που λες και εσύ. Ας πρόσεχα και ας έκανα τα δέοντα ήδη από πέρσι που οι γιατροί με βομβάρδιζαν. Τώρα φάτα Χρυσάνθη.

Ετσι για να μαθαίνουμε και εμείς και όλοι οι άλλοι και τα υπέρ και τα κατά των ανάδρομων.

Η δουλειά που εξέθεσες για μία άλλη μια φορά άξια πολλών συγχαρητηρίων. Το αν εσύ θα πιείς ή δεν πιείς ρίγανη μένει εσύ να το αποφασίσεις. Εμένα πάντως με κρατά εκτός τουαλέτας, αφαιρεί τους τρελούς πόνους, και μου δίνει κουράγιο να μην πέσω από τον 5ο, και να περιμένω άνευ αγωνίας το πόρισμα της βιοψίας. Γκε -γκε;

Φιλιά,

Χρυσάνθη

katiakiss
28-01-2012, 01:29 PM
Λοιπόν, ξύπνησα κεφάτη και πριν πιάσω τη δουλειά μου, έριξα μια ματιά σε κάτι που παρατήρησα προχθές που έψαχνα την ανάδρομη φορά του Άρη τον Ιανουάριο\Φεβρουάριο του 1965. Παρατήρησα ότι μέσα στα διάφορα πολιτικά και διαπλανητικά συμβάντα, η Αγγλία αναφερόταν πολλές φορές. Είπα λοιπόν να βρω τον χάρτη της και να δω την πορεία του Άρη εκείνη την περίοδο όπου 4 μέρες μόνο πριν ξεκινήσει ο Άρης την ανάδρομη πορεία του, δηλαδή κατά την περίοδο που έχει αρχίσει ήδη η αργή πορεία του και η δυσλειτουργία του, η Αγγλία χάνει έναν πολιτικό που «έγραψε» στην παγκόσμια ιστορία. Το 1965 στις 24 Ιανουαρίου, έφυγε από τη ζωή ο Winston Churchill . Ιστορική στιγμή για το Ηνωμένο Βασίλειο!

Μερικές μέρες αργότερα, στις 18 Φεβρουαρίου και ενώ ο Άρης ήταν σταθερά ανάδρομος, η Αγγλία των αποικιών, χάνει από τις προσαρτήσεις της την Γκάμπια (χώρα της δυτικής Αφρικής, πλούσια σε πολύτιμους λίθους και μεταλλεύματα). Την ίδια περίοδο το Βασίλειο έχει πολλές εστίες απελευθερωτικών κινημάτων στις αποικίες της επικράτειάς του.

Σε συνέχεια του προηγούμενου ποστ μου λοιπόν, αποφάσισα να ρίξω μια ματιά στον χάρτη της Αγγλίας και να δω πως και που «έπαιζε» αυτός ο ανάδρομος Άρης.

(Αν μπορέσει να μας τον αναρτήσει η διαχείριση εδώ, θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να το δουν όλοι. Μέχρι να μας το φτιάξει αν μπορέσει η διαχείριση, μπορείτε να δείτε τον χάρτη της Αγγλίας πατώντας εδώ...) Astrology and the UK (http://www.homeoint.org/morrell/astrology/uk.htm)

Η Αγγλία λοιπόν, έχει ωροσκόπο Κριό, που θα πει ότι την επηρεάζει άμεσα η ανάδρομη πορεία του Άρη, αφού είναι ο κυβερνήτης του ωροσκόπου της . Η Παρθένος (στην οποία κινείται ο Άρης σε όλη την πορεία του) είναι εμπεριεχόμενο ζώδιο στον 6ο οίκο της χώρας (καθημερινές συνθήκες διαβίωσης, η δημόσια υγεία, οι εργαζόμενοι. Ο στρατός, τα σώματα ασφαλείας, το πολεμικό ναυτικό. Ο καταπιεσμένος λαός , το κατώτατο ταξικά στρώμα, όπως οι λαοί των προσαρτήσεων\αποικιών). Το ζήτημα είναι ότι στην Παρθένο η Αγγλία έχει τον Κρόνο (κυβερνήτη 10ου ) και τον Δία της (κυβερνήτη 8ου και 9ου )
Για να μπορείτε να παρακολουθήσετε, σας παραθέτω τι σημαίνει ο κάθε οίκος στην πολιτική αστρολογία, έτσι όπως τα έχει γράψει η Άννα Σχοινοπλοκάκη στο σχετικό άρθρο της που υπάρχει στην βιβλιοθήκη του site:

8ος οίκος
Είναι τα κεφάλαια του κράτους, το αποταμιευτικό σύστημα. Είναι το ανώτατο υπουργικό συμβούλιο, το συμβούλιο επικρατείας. Είναι η θνησιμότητα και οι αυτοκτονίες σε ένα κράτος, είναι οι συντάξεις, το ασφαλιστικό σύστημα, τα ασφαλιστικά ιδρύματα. Είναι ακόμα το χρηματιστήριο, τα χρέη του κράτους προς τα άλλα κράτη και τα εισοδήματα των άλλων κρατών (είναι ο 2ος του 7ου).


9ος οίκος
Είναι τα νομικά θέματα, τα δικαστήρια, οι δικαστές, ο κλήρος, η θρησκεία, η ηθική, η επιστήμη, οι πανεπιστημιακές σχολές και γενικά η ανώτερη και ανώτατη μόρφωση. Είναι η θρησκευτική στάση του λαού. Είναι η ναυτιλία (όχι η πολεμική), οι σχέσεις, το εμπόριο και οι συναλλαγές του κράτους με μακρινές χώρες.


10ος οίκος
Είναι πάρα πολύ σημαντικός οίκος, δείχνει τον αρχηγό του κράτους, τον πρόεδρο της δημοκρατίας, τον πρωθυπουργό, τα δημόσια πρόσωπα, την υψηλή κοινωνία. Για τις χώρες που έχουν βασιλεία δείχνει το βασιλιά. Γενικά είναι η ανώτατη αρχή και τα πρόσωπα που έχουν ισχυρή θέση σε ένα κράτος. Εξουσιάζει και την τιμή και την φήμη της χώρας.

Για ‘όσους θέλουν να το διαβάσουν … Πλανήτες και Οίκοι στην Πολιτική Αστρολογία (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1%CF%82-35/%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-11498/)

Είναι φανερό ότι ο Κρόνος και ο Δίας είναι δύο σοβαροί πλανήτες για την εν λόγω χώρα. Εκείνη την εποχή λοιπόν, οι τράνζιτ Ουρανός και Πλούτωνας έκαναν αλλεπάλληλες συνόδους μεταξύ τους , αλλά και με τον Δία\Κρόνο της Αγγλίας. Η Παραμονή του ανάδρομου Άρη στην Παρθένο ενεργοποίησε το ήδη βεβαρημένο κλίμα και η μοίρα στην οποία άρχισε την αναδρομή του 28ο 02 της Παρθένου, πυροδοτούσε το γενέθλιο τετράγωνο Ουρανού\Σελήνης σχηματίζοντας ταυ- τετράγωνο , αλλά αυτό που θα πρέπει να αξιολογήσετε προσεκτικά, είναι ότι το τετράγωνο του Άρη με τον Ουρανό, είναι πολύ σοβαρό γιατί ο Ουρανός είναι ο κυβερνήτης του γενέθλιου Άρη της χώρας και ουσιαστικά μιλάμε για τετράγωνο του κυβερνήτη του ωροσκόπου (Άρης) με τον κυβερνήτη του (Ουρανός) .
Η αντίθεση του Άρη στον 6ο με την Σελήνη στον 12ο , ήταν ένα συν παραπάνω για να σημάνει η ώρα της απώλειας ενός σημαντικού προσώπου της πολιτικής ζωής του τόπου.
Εκείνα τα χρόνια η Αγγλία , είχε διάφορα σοβαρά προβλήματα.

Αυτά από μένα,

Καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε...:)

Κοραλλία Μόζορα
28-01-2012, 04:30 PM
Γεια σου, Κάτια.

Ο χάρτης που χρησιμοποίησες αφορά μόνο την περιοχή της Αγγλίας. Είναι ο χάρτης του 1066 που γίνεται με την ημερομηνία στέψης του Γουίλιαμ Α΄, βασιλιά της Αγγλίας. Για γεγονότα όμως μετά το 1801 χρησιμοποιείται ο χάρτης του Ηνωμένου Βασιλείου που είναι το επίσημο κράτος και εκτός από την Αγγλία περιλαμβάνει και τις περιοχές της Ουαλίας, Σκωτίας και Ιρλανδίας.

Σύμφωνα με τον Νικ Κάμπιον, ο χάρτης αυτός καταστρώνεται με ημερομηνία 1/1/1801 που έγινε η πράξη συνένωσης των επιμέρους κρατιδίων. Στον χάρτη αυτό ο Ήλιος είναι στις 10ο Αιγόκερω, η Σελήνη στις 19ο Καρκίνου και ο ωροσκόπος στις 7ο Ζυγού.

Όταν κάνουμε μια έρευνα για τον ανάδρομο Άρη, παίρνουμε υπόψη μας μόνο τα γεγονότα που αφορούν την φύση του Άρη και τα θέματα που σημειοδοτεί. Από την στιγμή που ο θάνατος του Γουίνστον Τσέρτσιλ δεν προκλήθηκε από κάποιο βίαιο γεγονός (δολοφονία, δυστύχημα, έκρηξη κ.λπ) δεν μπορούμε να τον αποδώσουμε στον ανάδρομο Άρη.

Στον χάρτη του Ηνωμένου Βασιλείου, μπορούμε να αποδώσουμε τον θάνατο του Τσέρτσιλ περισσότερο στον τράνζιτ Δία στον 8ο οίκο σε αντίθεση με τον τράνζιτ Ποσειδώνα στον Σκορπιό που ενεργοποιούσαν με ταυ το γενέθλιο τετράγωνο Ποσειδώνα/Αφροδίτης. Η Αφροδίτη είναι κυβερνήτης του γενέθλιου 8ου οίκου. Ταυτόχρονα, ο τράνζιτ Κρόνος ήταν πάνω στον γενέθλιο Πλούτωνα.

Σ' αυτές τις όψεις μπορούμε να αποδώσουμε και την απώλεια της Γκάμπια, αφού ο άξονας 2ου/8ου αφορά τις κτήσεις και τους οικονομικούς πόρους που αυτές αποφέρουν.

katiakiss
28-01-2012, 04:38 PM
Γεια σου, Κάτια.

Ο χάρτης που χρησιμοποίησες αφορά μόνο την περιοχή της Αγγλίας. Είναι ο χάρτης του 1066 που γίνεται με την ημερομηνία στέψης του Γουίλιαμ Α΄, βασιλιά της Αγγλίας. Για γεγονότα όμως μετά το 1801 χρησιμοποιείται ο χάρτης του Ηνωμένου Βασιλείου που είναι το επίσημο κράτος και εκτός από την Αγγλία περιλαμβάνει και τις περιοχές της Ουαλίας, Σκωτίας και Ιρλανδίας.

Σύμφωνα με τον Νικ Κάμπιον, ο χάρτης αυτός καταστρώνεται με ημερομηνία 1/1/1801 που έγινε η πράξη συνένωσης των επιμέρους κρατιδίων. Στον χάρτη αυτό ο Ήλιος είναι στις 10ο Αιγόκερω, η Σελήνη στις 19ο Καρκίνου και ο ωροσκόπος στις 7ο Ζυγού.

Όταν κάνουμε μια έρευνα για τον ανάδρομο Άρη, παίρνουμε υπόψη μας μόνο τα γεγονότα που αφορούν την φύση του Άρη και τα θέματα που σημειοδοτεί. Από την στιγμή που ο θάνατος του Γουίνστον Τσέρτσιλ δεν προκλήθηκε από κάποιο βίαιο γεγονός (δολοφονία, δυστύχημα, έκρηξη κ.λπ) δεν μπορούμε να τον αποδώσουμε στον ανάδρομο Άρη.

Στον χάρτη του Ηνωμένου Βασιλείου, μπορούμε να αποδώσουμε τον θάνατο του Τσέρτσιλ περισσότερο στον τράνζιτ Δία στον 8ο οίκο σε αντίθεση με τον τράνζιτ Ποσειδώνα στον Σκορπιό που ενεργοποιούσαν με ταυ το γενέθλιο τετράγωνο Ποσειδώνα/Αφροδίτης. Η Αφροδίτη είναι κυβερνήτης του γενέθλιου 8ου οίκου. Ταυτόχρονα, ο τράνζιτ Κρόνος ήταν πάνω στον γενέθλιο Πλούτωνα.

Σ' αυτές τις όψεις μπορούμε να αποδώσουμε και την απώλεια της Γκάμπια, αφού ο άξονας 2ου/8ου αφορά τις κτήσεις και τους οικονομικούς πόρους που αυτές αποφέρουν.Κοραλλία, δεν απέδωσα τον θάνατο του Τσέρτσιλ στον ανάδρομο Άρη, αν διαβάσεις τι γράφω, γράφω ότι πυροδότησε μια γενέθλια θέση. Γράφω επίσης ότι η σύνοδος των τράνζιτ Πλούτωνα\Ουρανού είναι οι κύριοι υπαίτιοι της τότε γενικότερης κατάστασης . Δεν ξέρω αν ο χάρτης θα έπρεπε να ήταν του 1801 (δεν έχω λόγους να αμφιβάλω) αλλά το σίγουρο είναι ότι λειτουργεί μια χαρά και στην περίπτωση του θανάτου της Νταϊάνα, κάτι που με κάνει να θέλω να το διερευνήσω ακόμα περισσότερο!

ΥΓ: "Παίξε" με τον χάρτη που παραθέτω, βάζοντας την ημερομηνία 31 \8\97 που είναι η ημερομηνία θανάτου της Νταϊάνα και θα δεις πόσο πολύ λειτουργεί.

maria76
29-01-2012, 12:44 AM
Ρωτήστε με πόσες φορές συνεχόμενα είπα"να το,αυτός είναι Ο μεγάλος σεισμός"!Δυο σεισμοί σε ένα βράδυ,ξανά το αμέσως επόμενο,και το επόμενο μεσημέρι.
Να ξέρετε,αν εξαφανιστώ απ'το site,είναι και παλιό το σπίτι..μια χαρά τα λες Κάτια!
Αλλο τώρα,η Κρήτη έχει διαφορετικό ωροσκόπιο απ'την Ελλάδα?

Dimitraq
29-01-2012, 02:19 AM
Αλλο τώρα,η Κρήτη έχει διαφορετικό ωροσκόπιο απ'την Ελλάδα?


Γεια σου Μαράκι!!!!

Η Κρήτη μας είναι Τοξότης με ωροσκόπο Υδροχόο και Σελήνη στον Καρκίνο σε σύνοδο με Πλούτωνα (πρώτο αααχ...), Άρη Rx στον Καρκίνο..., σε σύνοδο με Ποσειδώνα..., ας μη σχολιάχω περαιτέρω. Έχουμε δει το έργο και οι δυο μας, αλλά είμαι ήδη εκτός θέματος...

Χρυσάνθη Σπίγγου
29-01-2012, 07:53 AM
Από όσο γνωρίζω το Ηνωμένο Βασίλειο διαθέτει, ούτε έναν ούτε δύο αλλά τέσσερεις γενέθλιους χάρτες. Λέγετα ότι ο επικρατέστερος είναι αυτός του 1801, παρότι φίλοι συνάδελφοι που ζουν και εργάζονται στην Αγγλία χρησιμοποιούν ως επί το πλείστον εκείνο του 1931. Πιο συγκεκριμένα 12.12.1931.

Πάντως προσωπικά διαβάζοντας και συγκίνοντας προς την σχετική βιβλιογραφία το μόνο σίγουρο είναι ότι αν ήταν να επιλέξω κάποιον από αυτούς τους 4, θα σύγκλινα περισσότερο σε εκείνον του 1801, και ακόμα περισσότερο σε εκείνον του 1931.

Οπως και εάν έχει όμως, επειδή με τους χάρτες των κρατών δεν βγάζει κανείς ποτέ την απόλυτα σωστή άκρη, αναφύεται πάντα ένα θέμα. Σε αυτή την περίπτωση όμως, νομίζω πως η άποψη της κ. Μόζορα δεν είναι λάθος.

Φιλικά,

Χρυσάνθη

katiakiss
29-01-2012, 10:41 AM
Ρωτήστε με πόσες φορές συνεχόμενα είπα"να το,αυτός είναι Ο μεγάλος σεισμός"!Δυο σεισμοί σε ένα βράδυ,ξανά το αμέσως επόμενο,και το επόμενο μεσημέρι.
Να ξέρετε,αν εξαφανιστώ απ'το site,είναι και παλιό το σπίτι..μια χαρά τα λες Κάτια!
Αλλο τώρα,η Κρήτη έχει διαφορετικό ωροσκόπιο απ'την Ελλάδα?

Καλημέρα σε όλους!

Μαράκι καλημέρα. Η Κοραλλία έχει δίκιο. Ο Άρης δεν ευθύνεται για τους σεισμούς. Ο λόγος που τον σημείωσα στο προηγούμενο ποστ μου, είναι ότι η ανάδρομη πορεία του , όταν αυτή ξεκινά και τελειώνει στο ίδιο ζώδιο, έχει μία ιδιαίτερη σημασία και σύμφωνα με το εκάστοτε πλανητικό σκηνικό πυροδοτεί καταστάσεις-γεγονότα.
Ο σεισμός του 1965, ήταν ένας από τους 10 μεγαλύτερους και ο λόγος που τον σημείωσα είναι γιατί η μοίρα που έγινε η αναδρομή του τότε (28ο Παρθένου) ενεργοποιούσε την τελευταία σεληνιακή έκλειψη πριν το γεγονός , που ήταν στις 27ο μοίρες Διδύμων. Στο βαθμό που οι εκλείψεις συνδέονται με διάφορα φυσικά φαινόμενα, βρήκα ότι η ενεργοποίησή της από έναν Άρη ανάδρομο σε ζώδιο της γης, ίσως να ήταν κάτι που θα έπρεπε να του δώσουμε λίγη σκέψη.
Να συμπληρώσω ότι στην προηγούμενη όμοιας ποιότητας ανάδρομη πορεία του Άρη - με την τωρινή στην Παρθένο- που ήταν το 1965, οι δεσμοί σελήνης και φυσικά οι εκλείψεις, ήταν στον άξονα Δίδυμοι \Τοξότες , όπως και τώρα.
Αυτή τη φορά οι μοίρες που ξεκινά η αναδρομή είναι οι 23ο 3 Παρθένου και ενεργοποιεί (πολύ οριακά για μένα σαν ανοχή) την σεληνιακή έκλειψη του προηγούμενου μήνα που έγινε στις 18ο 11 Διδύμων.


Να συμπληρώσω ότι δεν έχω καμία πρόθεση να αμφισβητήσω την άποψη της Κοραλλίας ή της Χρυσάνθης για τον σωστό χάρτη της Αγγλίας. Εγώ ψάχνοντας για τον χάρτη , κατά λάθος έπεσα σε αυτόν και δοκιμάζοντάς τον σε διάφορα γεγονότα, είδα ότι είναι πολύ σχετικός. Το μόνο που θα ήθελα να πω σαν σκέψη, είναι ότι σε μία αποικιοκρατική χώρα όπως η Αγγλία, που συχνά -πυκνά αλλάζουν τα σύνορά της λόγω διαφοροποιήσεων, θα έπρεπε η Αγγλία να έχει έναν καινούργιο χάρτη κάθε λίγα χρόνια.
Βέβαια, η αλήθεια είναι πως κι εγώ όταν είδα ημερομηνία 1066, μου φάνηκε πολύ περίεργο, αλλά από τους Άγγλους τα περιμένω όλα!

Κοραλλία Μόζορα
29-01-2012, 12:39 PM
Γεια σου, Κάτια.

Είναι σωστό αυτό που λες ότι ο Άρης δεν σχετίζεται άμεσα με τους σεισμούς αλλά ενεργοποιώντας την μοίρα μιας έκλειψης μπορεί να πυροδοτήσει ένα σεισμό. Ιδιαίτερα το 1965 όπου μέσα στις μοίρες της αναδρομής του ενεργοποιούσε και την σύνοδο Ουρανού/Πλούτωνα. Επομένως οι εκλείψεις, ο Ουρανός και ο Πλούτωνας είναι οι κύριοι υπαίτιοι των σεισμών και ο ανάδρομος Άρης ενεργοποιώντας τους μπορεί να πυροδοτήσει ένα σεισμό.

Κοίταξα τους τράνζιτς για τον θάνατο της Νταϊάνας στον χάρτη του 1066. Τα βασικά σημεία που είδα είναι τον τράνζιτ Ουρανό κοντά στον γενέθλιο Άρη που μπορεί γενικά να μας δείξει ένα ατύχημα. Επίσης, ο τράνζιτ Ποσειδώνας είναι κοντά στην γενέθλια Αφροδίτη, που δεν υποδηλώνει απαραίτητα θάνατο αλλά μπορεί να δείξει θολές συνθήκες γύρω από μια γυναίκα.

Στην προγνωστική αστρολογία (όπως είναι και οι τράνζιτς) υπάρχουν 4 βασικά κριτήρια εγκυρότητας. Ένα από αυτά λέει ότι "ένα γεγονός πρέπει να είναι της ίδιας φύσης με την όψη που το προκαλεί". Όταν έχουμε τον θάνατο μιας βασίλισσας ή μιας πριγκίπισσας περιμένουμε στον γενέθλιο χάρτη της χώρας μια ενεργοποίηση της Σελήνης. Στην πολιτική αστρολογία ο Ήλιος σημειοδοτεί τον βασιλιά και η Σελήνη την βασίλισσα.

Στον χάρτη της Βρεττανίας του 1801, ο τράνζιτ Κρόνος σχηματίζει ακριβείας τετράγωνο με την γενέθλια Σελήνη πράγμα που μπορεί να δείξει άμεσα την απώλεια μιας γυναίκας της βασιλικής οικογένειας και ταυτόχρονα η Σελήνη σημειοδοτεί τον λαό κι επομένως το τετράγωνο αυτό δείχνει και την θλίψη του λαού και την συναισθηματική "στέρηση" για την απώλεια αυτή.

Ακόμα, στον θάνατο της Νταϊάνας, ο τράνζιτ Ποσειδώνας ενεργοποιεί το γενέθλιο τετράγωνο Αφροδίτης/Ποσειδώνα (η Αφροδίτη είναι κυβερνήτης του 8ου γενέθλιου) που είναι η ίδια ενεργοποίηση που έχουμε και στον θάνατο του Τσώρτσιλ το 1965. Επιπλέον, στον χάρτη του 1801, στον θάνατο της Νταϊάνας, ο τράνζιτ Πλούτωνας είναι σε τετράγωνο με τον γενέθλιο Πλούτωνα, ενώ στον θάνατο του Τσώρτσιλ ο τράνζιτ Κρόνος ήταν σε σύνοδο με τον γενέθλιο Πλούτωνα. Οι αντιστοιχίες είναι πολύ φανερές και στους δυο θανάτους με τον χάρτη αυτό.

Όταν μια χώρα χάνει εδάφη δεν αλλάζει ο χάρτης της, πολύ περισσότερο όταν χάνει μια αποικία της. Η αποικία δεν είναι ακριβώς προσάρτηση εδαφών μέσα σε μια χώρα αλλά υπάγονται σ' ένα άλλο καθεστώς. Για παράδειγμα, η Ελλάδα με τους βαλκανικούς πολέμους προσάρτισε εδάφη τα οποία υπάγονται άμεσα στο ελληνικό κράτος και υπόκεινται στο ίδιο καθεστώς διοίκησης και νομοθεσίας, οι πολίτες των εδαφών αυτών έχουν ίσια και ίδια δικαιώματα με τους υπόλοιπους Έλληνες πολίτες, ήταν ελεύθεροι πολίτες στο ελληνικό κράτος κ.λπ. Η Ελλάδα δεν άλλαξε χάρτη μετά τους βαλκανικούς.

Στην περίπτωση των αποικιών δεν ισχύουν καν αυτά. Μια βρεττανική αποικία υπαγόταν στο βρεττανικό στέμμα αλλά δεν ενσωματωνόταν στο βρεττανικό κράτος, υπήρχε καθεστώς υποτέλειας, οι πολίτες της αποικίας δεν είχαν ίσα δικαιώματα με τους Βρεττανούς πολίτες, δεν ίσχυαν οι ίδιοι νόμοι κ.λπ. Γι' αυτό και ονομάζονται "κτήσεις". Έτσι, με την απώλεια μιας αποικίας δεν επηρεαζόταν η ίδια η λειτουργία και τα σύνορα του βρεττανικού κράτους. Οι αποικίες ήταν κάτι ξεχωριστό, δεν ανήκαν μέσα στα σύνορα του βρεττανικού κράτους. Επομένως δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να αλλάζει ο χάρτης της Βρεττανίας κάθε φορά που έχανε μια αποικία.

Lena Dim
29-01-2012, 01:09 PM
Κορίτσια ενδιαφέρουσες οι τοποθετήσεις σας για τις χώρες και τους σεισμούς και τους λοιμούς και τουσ καταποντισμούς αλλά εδώ πεινάει τ σπίτι μας...Πότε επιτέλους θα κάνει ξαστεριά να πάρω τ τουφέκι μου???? Να θέσω τον προβληματισμό μου μπας και...το γεγονός ότι ο άναδρόμος άρης βρίσκεται στον πρώτο οίκο μου πρέπει να με ανησυχεί?? Εφόσον είναι απέναντι από τον έβδομο δεν σημαίνει ότι επηρρεάζει και τις σχέσεις μου??? Βέβαια με διακατέχει κ μια έμφυτη αισιοδοξία (Τοξότης μα φυσικά) και έχω και την εντύπωση ότι απλά θα μπορούσε να ερμηνευτεί ως μια δραστηριότητα ή απλά κίνηση στις σχέσεις μου δεομένου και του τριγώνου που σχηματίζει ο ανάδρομος ξαναλέω άρης με την αφροδίτη μου στον 5ο οίκο??? Ε??? Τα λέω σωστά??? Ε πόσο πιο χάλια να γίνουν δηλαδή τα πράγματα στα ερωτικά μου...ε δεν πάει και παρακάτω :cry:

Χρυσάνθη Σπίγγου
29-01-2012, 02:13 PM
Παραπονιάρα μου ερωτιάρα μου εσύ,

Το τι είδα και το τι άκουσα -περί πολλών και διαφόρων ερωτικών σανσπένς ο λόγος και φυσικά με εμπλεκόμενους διάφορους οίκου όψεις κ.λ.π. - αυτές τις μέρες μονάχα, γράφω σενάριο Φώσκολου.

Πέρα απο τις εκρητικές αψιμαχίες, τις διαφωνίες, τις κατακούτελα βολές του ενός προς τον άλλον, - μη εκλείπουσες και τραγελαφικές λεπτομέρειες τύπου που ξεπερνούν τα Παρατράγουδα της γνωστής Εθνικής μας Παρατραγουδιτσούς! - η δική μου αίσθηση με οδήγησε στη σκέψη . Μα καλά,αυτοί οι άνθρωποια αγαπιόντουσαν κάποτε;

Μα είμαστε σοβαροί; Ε λοιπόν με αυτά και άλλα πολλά -εδώ καλλείται Κάτια που μόνο η δική της πένα μπορεί να περιγράψει - που έχουν δει τα μάτια μου και ακούσει τα αφτιά μου, έχω την εντύπωση πως εκ των υστέρων για κάθε νορμάλ σκεπτόμενο άνθρωπο, η ιδιότητα του ανάδρομου στο μόνο λογικό συμπέρασμα που θα μπορούσε να μας οδηγήσει είναι στο πως η εχθρότητα, η παρανοικότητα, το "ΕΓΏ ΠΡΩΤΟΣ", μεταστρέφει κάθε είδους ανθρωπιάς, λογικότητας, και το βασικότερο σωστής κρίσης.

Αυτά και άλλα πολλά. Αλλά είπαμε σωστό συνοπτικό σύγγραμα μόνο η Κάτια μπορεί να μας δώσει.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

Χρυσάνθη Σπίγγου
29-01-2012, 02:23 PM
Αυτοί όλοι οι λόγοι είναι από μόνοι τους αρκετοί - αν και δεν λέω για τους ενασχολούμενους με την ιστορική αστρολογία καταπληκτικό και ενδιαφέρον κεφάλαιο - ώστε να μπαίνουν ενοχλητικοί ψύλλοι στον κόρφο μου και ούτε να ακούω ούτε να τους αισθάνομαι θέλω τους αποικιοκράτες τους Βρεταννούς. Οχι πως οι Γάλλοι πάνε βέβαια πίσω, και φυσικά δεν μας υπολείπονται και οι Γερμαναράδες, πάντα έξω και μακριά από εμάς, έστω και αν το κάρμα μου με ενέπλεε άσχημα με τους τελευταίους, αλλά εμ και για αυτό οι ψύλλοι δεν με αφήνουν στιγμή σε ησυχία.

Ολους αυτούς -συγγνώμη για την έκφραση - τους έχω φάει και στη μάπα, και τους έζησα δια ζώσης, και ναι δεν λέω έχουν τα καλά και τα ωραία τους - αλλά αν είναι να χαραμίζω την σκέψη μου μαζί τους, ε όχι καλύτερα να ασχοληθώ όντως με τα ερωτικά της Λένας μας, και τα τραγικά τα εντερικά τα δικά μου.

Πάντα χάριν αστειότητας όλα ειπωμένα εννοείται, αλλά μου παρακάθησε ο Αρης ανάδρομος στον 6ο, μου τρώει που μου τρώει τα σωθικά, ε όχι και να πονοκεφαλιάζω και με τα Λυκόπουλα τους Βρεταννοανιστόριτους!

Φιλικά,

Χρυσάνθη

katiakiss
29-01-2012, 02:59 PM
Ευχαριστούμε πολύ Κοραλλία. Είναι ωραίο κάθε μέρα να μαθαίνεις και από κάτι. Την αξία αυτής της ουσίας την κατάλαβα μετά από πολλά χρόνια που συχνά-πυκνά μάζευα και από κάτι. Έρχεται μια μέρα που η αποθήκη των γνώσεων σε βοηθά σαν αφετηρία να μάθεις όλο και περισσότερα, γιατί ευτυχώς η γνώση δεν τελειώνει ποτέ! Αυτό το λέω και για όλα τα μέλη που ενδιαφέρονται, παρακολουθούν και διαβάζουν ότι μπορούν. Η γνώση της αστρολογίας έρχεται από την χαρά της «ανακάλυψης».
Ελπίζω το μεγαλύτερο κέρδος αυτής της συζήτησης, να είναι ότι όταν λέμε πως ο Άρης είναι ανάδρομος, πέρα από τα «μη» και τα «πρέπει» των αστρολογικών συμβουλών, υπάρχει ένα βαθύτερο νόημα που όσο το ψάχνει κανείς, τόσο λιγότερο τον φοβίζει. Απόδειξη, ότι για να συμβεί κάτι πρέπει να συνηγορούν τόσα πολλά, που είναι αστείο να περιμένει κανείς κάποιο γεγονός στη ζωή του από έναν ανάδρομο Άρη. Τουλάχιστον όχι κάτι που δεν το λένε οι υπόλοιποι πλανήτες και ο Άρης απλώς το ενεργοποιεί, επιμηκύνοντας ίσως την διάρκεια της όποιας εμπειρίας με την ανάδρομη φορά του.

taurine
29-01-2012, 04:37 PM
Καλημέρα σε όλους!



Βέβαια, η αλήθεια είναι πως κι εγώ όταν είδα ημερομηνία 1066, μου φάνηκε πολύ περίεργο, αλλά από τους Άγγλους τα περιμένω όλα!

Για αυτό και έβλεπα στη δουλειά μου καθημερινά να κυκλοφορούν σχεδόν ισάριθμα διαβατήρια british overseas, με τα united kingdom.:wacko:

Πλάκα πλάκα, επειδή τυχαίνει να γνωρίζω δυο άτομα με ανάδρομο ΄Αρη στην Παρθενο (γεν. το 65), έχουν ένα θεματάκι με αντισηπτικά μαντηλάκια, με αμέτρητα μπουκαλάκια στο μπάνιο και φυσικά του κόσμου τα χαρτομάντηλα στις μύτες! :lol::lol::lol:
Πάντως μια γκρίνια, μια φαγωμάρα, μια κούραση στην καθημερινότητα, την έχει τωρα που γύρισε ανάποδα...:wacko:

taurine
29-01-2012, 04:48 PM
Ταυρίνα μου να ζου ζήσει η κοράκλα σου να την καμαρώσεις ίσαμε τα ψηλα βουνά.

Σωστά στα λέει η κ. Μόζορα. Αν πριν αρχίσεις να τιμωρείς τον εαυτό σου, πρόσθεσε τρία ποτήρια αφέψημα ρίγανης ημερησίως, -σύσταση γαστρεντερολόγου που με έσωσε, και είναι και πολύ νόστιμο και ευχάριστο - και ούτε τιμωρίες ούτε τίποτε.

Δοκίμαστε το -συστηματικά όμως - και αν δεν ξετρελαθείς από το αποτέλεσμα, έλα να μου τρυπήσεις την μύτη.

Φιλ - Χρ - Σπ

Ευχαριστω πολύ για τις ευχές σου!

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω αντίρρηση να δοκιμάζω τις συνταγές της φύσης, πάντα μου άρεσε να πειραματίζομαι με τσάγια, έλαια, ανθοιάματα, συμπληρώματα κλπ κλπ. Τωρα όμως λόγω αποκλειστικού θηλασμού, πέρα από μια ισορροπημενη διατροφή, δεν μπορώ να το δοκιμάσω.

Ελπιζα οτι η πορεία του Αρη στα γήινα και οι όψεις του με Δια και Πλούτωνα να ευνοούν ξεκινηματα με δραστηριότητες φύσης Αρη, αλλά δεν υπολόγισα την ανάδρομη πορεία του.

(υ.γ. Επειδή μάλλον κατάλαβα τι σου συμβαίνει, χαμομήλι, δυόσμος και γλυκάνισος σε μείγμα, ανακουφίζουν τους πόνους.)

Κοραλλία Μόζορα
29-01-2012, 09:19 PM
Ευχαριστούμε πολύ Κοραλλία. Είναι ωραίο κάθε μέρα να μαθαίνεις και από κάτι. Την αξία αυτής της ουσίας την κατάλαβα μετά από πολλά χρόνια που συχνά-πυκνά μάζευα και από κάτι. Έρχεται μια μέρα που η αποθήκη των γνώσεων σε βοηθά σαν αφετηρία να μάθεις όλο και περισσότερα, γιατί ευτυχώς η γνώση δεν τελειώνει ποτέ! Αυτό το λέω και για όλα τα μέλη που ενδιαφέρονται, παρακολουθούν και διαβάζουν ότι μπορούν. Η γνώση της αστρολογίας έρχεται από την χαρά της «ανακάλυψης».
Ελπίζω το μεγαλύτερο κέρδος αυτής της συζήτησης, να είναι ότι όταν λέμε πως ο Άρης είναι ανάδρομος, πέρα από τα «μη» και τα «πρέπει» των αστρολογικών συμβουλών, υπάρχει ένα βαθύτερο νόημα που όσο το ψάχνει κανείς, τόσο λιγότερο τον φοβίζει. Απόδειξη, ότι για να συμβεί κάτι πρέπει να συνηγορούν τόσα πολλά, που είναι αστείο να περιμένει κανείς κάποιο γεγονός στη ζωή του από έναν ανάδρομο Άρη. Τουλάχιστον όχι κάτι που δεν το λένε οι υπόλοιποι πλανήτες και ο Άρης απλώς το ενεργοποιεί, επιμηκύνοντας ίσως την διάρκεια της όποιας εμπειρίας με την ανάδρομη φορά του.

Κάτια,

πραγματικά είναι πολύ μεγάλη χαρά η γνώση και ευτυχώς που δεν τελειώνει ποτέ. Αν δεν είχα συνεχώς να μαθαίνω καινούρια πράγματα στην αστρολογία θα την ένιωθα ανιαρή.

Συμφωνώ μ' αυτό που λες ότι πέρα από τις "συνταγές" υπάρχει ένα βαθύτερο νόημα στον ανάδρομο Άρη και καλό είναι να το ανακαλύψουμε. Πάντως πριν 2 χρόνια, όταν ήταν ανάδρομος στον Λέοντα και μου έκανε δυσαρμονικές όψεις με βασικά στοιχεία στον χάρτη μου, μου έδωσε σημαντικές συνειδητοποιήσεις.

Εκείνο το διάστημα άρχισαν να υπάρχουν ακραίες συμπεριφορές από παιδιά μέσα στο σχολείο που επηρέαζαν και άλλα παιδιά και άρχισαν να δημιουργούνται καταστάσεις εκτός ελέγχου. Για λίγο έχασα τον έλεγχο του εαυτού μου και τον έλεγχο του σχολείου. Τα βράδια στο σπίτι εξουθενωμένη και κρατώντας το κεφάλι μου πάνω από τον υπολογιστή μου προσπαθούσα να καταλάβω τι ήθελε να μου πει ο χάρτης μου και ο ανάδρομος Άρης.

Και τότε συνειδητοποίησα πως όταν αντιδρούσα στις αντιδράσεις των άλλων με τον ίδιο τρόπο μ' αυτούς (π.χ. να φωνάζουν με θυμό και να φωνάζω κι εγώ πίσω με θυμό) στην ουσία δεν επέλεγα εγώ την συμπεριφορά μου αλλά ήταν σαν να επέλεγαν οι άλλοι τις δικές μου αντιδράσεις. Γι' αυτό έχασα τον έλεγχο του εαυτού μου. Όταν το συνειδητοποίησα αυτό προβληματίστηκα για το πώς επέλεγα εγώ να αντιδράσω σε όλα αυτά και τότε ανάκτησα τον έλεγχο.

Τώρα ο ανάδρομος Άρης στην Παρθένο μου πιάνει πάλι με δυσαρμονικές όψεις σημαντικά στοιχεία του χάρτη μου. Τον περιμένω να ολοκληρώσει την πορεία του σαν τεστ. Αυτή την φορά (μέχρι τώρα) είχα ένα σοβαρό ατύχημα στο οποίο το αυτοκίνητό μου καταστράφηκε ολοσχερώς και την γλύτωσα από θαύμα με μικροπράγματα. Ο νεαρός που προκάλεσε το ατύχημα οδηγούσε ανασφάλιστος πράγμα που έκανε τα πράγματα πιο πολύπλοκα γιατί θα πρέπει να πληρώσει τις ζημιές από την τσέπη του και μου δημιουργούσε διάφορες δυσκολίες. Αυτή την φορά επέλεξα να βάλω δικηγόρο να το χειριστεί και να μην εμπλακώ προσωπικά. Και το τεστ συνεχίζεται... Θα δούμε.