PDA

View Full Version : Οψεις και απιστια



PAPINO
05-12-2011, 01:03 PM
Εχω ακουσει οτι το τετραγωνο Αφροδιτης -Ποσειδωνα, το τετραγωνο Αρη-Ποσειδωνα η Αντιθεση Ηλιου-Ποσειδωνα φερνουν απιστια. Ισχυει? Το εχετε παρατηρησει?Επισης για να υπαρχουν τασεις απιστιας σε ενα χαρτη οι οψεις πρεπει να ειναι μονο ασχημες?

katiakiss
05-12-2011, 01:28 PM
Ο Ποσειδώνας είναι ένας πλανήτης που συνδέεται με την αδυναμία μας να βλέπουμε ξεκάθαρα και αντικειμενικά τι συμβαίνει γύρω μας. Τις περισσότερες φορές αυτό σημαίνει ότι εθελοτυφλούμε γιατί θα πρέπει να γίνει κατανοητό ότι δεν είναι ο πλανήτης που φέρνει το γεγονός. Ο πλανήτης απλώς λειτουργεί σαν τον δείκτη ενός ρολογιού που δείχνει την ώρα που είμαστε επιρρεπείς σε κάποιες τάσεις και ενέργειες.
Όμως το θέμα της απιστίας, δεν είναι μια υπόθεση που αρκεί κανείς να την βασίσει σε μεμονωμένες όψεις. Αν μιλάμε για μία απιστία σοβαρού αντίκτυπου, το πιο πιθανό είναι να φαίνεται από κάποιες όψεις στις προόδους και στα υπόλοιπα προγνωστικά συστήματα.
Σχετικά με το αν μπορούμε να το δούμε αυτό σε καλές όψεις ενός ωροσκοπίου, εξαρτάται πως τοποθετείσαι. Από ποια οπτική γωνία το βλέπεις. Αν στον χάρτη του συντρόφου μας είναι φανερή η ενεργοποίηση μιας ευτυχισμένης αισθηματικής προοπτικής και στον δικό μας συμβαίνει το εντελώς αντίθετο, ενώ ταυτόχρονα η πράξη μας λέει ότι η κοινή μας ζωή είναι μία κόλαση, μάλλον δεν το λες επιτυχία.
Έχω δει σε χάρτη διελεύσεις από εκείνες που θεωρούνται «τυχερές» , για την ακρίβεια Δία σύνοδο με γενέθλια Αφροδίτη. Στο προοδευμένο όμως, η Αφροδίτη του ατόμου έκανε τετράγωνο με τον γενέθλιο Κρόνο και το αποτέλεσμα ήταν να γνωρίσει μια γυναίκα (που αργότερα παντρεύτηκε) και να χωρίσει την ίδια χρονιά από την σύντροφό του. Όμως και πάλι, στον γενέθλιο χάρτη του ατόμου, υπήρχε η γενέθλια προδιάθεση διαζυγίου.

PAPINO
05-12-2011, 01:57 PM
Με προβληματιζεις δηλαδη και ενας χαρτης που δεν εχει τασεις απιστιας... μαλλον αν καποιο ατομο που στον χαρτη του δεν φενεται να εχει τασεις απιστιας με τις καταληλες διελευσεις και οψεις στο προοδευμενο θα μπορουσε να απιστισει..?

errikaki
05-12-2011, 02:05 PM
τίποτα, τίποτα, η μόνη γυναίκα που ξέρει που είναι ο άντρας της κάθε βράδυ είναι η χήρα:icon_lol:

έπειτα εξαρτάται και το τί ορίζει κανείς ως απιστία.. ανεξάρτητα με τις τάσεις που δίνουν οι όψεις του κάθενός, πιστεύω πως οι πιστοί άνθρωποι χωρίζονται σε 2 κατηγοργίες...

1.αυτούς που δεν έχουν άλλη επιλογή και
2.αυτούς που έχουν χορτάσει αρκετά στη ζωή τους, οπότε είναι απαλλαγμένοι από τα εγωιστικά κίνητρα που τους ωθούν στην ανάγκη να αποδεικνύουν συνεχώς στον εαυτό τους και τους άλλους τις δυνατότητές τους.
(λόγοι επιβεβαίωσης δηλαδή ακόμη και αν δεν το παραδέχονται ποτέ!!!)

katiakiss
05-12-2011, 02:07 PM
Με προβληματιζεις δηλαδη και ενας χαρτης που δεν εχει τασεις απιστιας... μαλλον αν καποιο ατομο που στον χαρτη του δεν φενεται να εχει τασεις απιστιας με τις καταληλες διελευσεις και οψεις στο προοδευμενο θα μπορουσε να απιστισει..?Θα μπορούσε να απιστήσει κάθε άτομο που στερείται βασικές χαρές μέσα στη σχέση του, ανεξάρτητα από όψεις και διελεύσεις. Ωστόσο για να μιλήσουμε αστρολογικά, ναι, κάτω από συνθήκες ο καθένας δυνητικά θα μπορούσε να απιστήσει , ακόμα κι αν ο γενέθλιος χάρτης του δείχνει έναν πιστό άνθρωπο.
Στο προηγούμενο παράδειγμα μίλησα για διαζύγιο και όχι μόνο για απιστία. Δηλαδή θα έλεγα ότι ο βαθμός του αντίκτυπου είναι ανάλογος της σοβαρότητας της σχέσης. Μπορεί επίσης ένα άτομο να είναι επιρρεπές στην απιστία αλλά να μην φτάνει σε διαζύγιο.
Σε μια μελέτη ενός Αμερικανού αστρολόγου είχα διαβάσει ότι η Σελήνη στον Καρκίνο, για παράδειγμα, ιδιαίτερα όταν είναι υποστηριγμένη, σπάνια οδηγείται στο διαζύγιο, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν θα απιστήσει.

aurelia
05-12-2011, 09:03 PM
Νομίζω ότι αξίζει στο σημείο αυτό να δούμε και τι εννοούμε όταν αναφερόμαστε στην απιστία. Σημαίνει το να κάνεις σεξ με έναν άλλο σύντροφο? Σημαίνει να ερωτευτείς κάποιον άλλον είτε με σωματική επαφή είτε όχι? Σημαίνει να 'ψάχνεσαι'? Σημαίνει να μιλάς με τις ώρες στο ιντερνετ και να μη δίνεις σημασία στη γυναίκα σου?

Η πρωταρχική έννοια για μένα της απιστίας, σημαίνει απιστία προς τον ίδιο μου τον εαυτό. Δηλαδή είμαι με αυτόν τον άντρα ενώ στην πραγματικότητα γουστάρω το γείτονα.
Απιστώ δηλαδή προς τις πραγματικές μου επιθυμίες- ή δεν τις έχω συνειδητοποιήσει ή τις καλύπτω ή τις μεταλάσσω- και δικαιολογώ με χίλιους δυο τρόπους τη στάση μου (πχ φταίει που δε με νοιάζεται όπως πρώτα κτλ κτλ).

Όσο πιο συνειδητοποιημένοι είμαστε που βαδίζουμε στη ζωή, τόσο πιο ειλικρινείς θα είμαστε αρχικά με τον εαυτό μας -και κατ'επέκταση με το σύντροφό μας- και τόσο πιο σχέσεις εμπιστοσύνης θα έχουμε.

Αστρολογικά μιλώντας αρκετά στοιχεία μπορούν να δώσουν σε έναν χάρτη τέτοιες τάσεις. Σίγουρα ο Ποσειδώνας όπως αναφέρθηκε, ένας Δίας με τη Αφροδίτη που θα σχετιζόταν και μια απληστία και υπερβολή στα αισθηματικά, πολλοί πλανήτες σε 'φλερτατζίδικα' ζώδια, σε Διδύμους, σε Τοξότη κτλ κτλ

Εν δυνάμει, κάθε ζώδιο (και κάθε άνθρωπος συμφωνώ με Κάτια) θα μπορούσε να απιστίσει και καθέ ένα για διαφορετικούς λόγους.

Ένας Ιχθύς θα μπορούσε να 'λυπηθεί' τον πρώην σύντροφο που τον παρακάλεσε και να ξαναβρεθεί μαζί του, ένας Δίδυμος για να αλλάξει παραστάσεις, ένας Υδροχόος 'μα είναι η κολλητή μου, όλα τα μοιραζόμαστε', ένας Λέων για επιβεβαίωση, ένας Αιγόκερως για να πάρει προαγωγή και ούτω καθ'εξής! Κάποιες γενικότητες ήταν αυτές για να χαμογελάσουμε λίγο.

maria76
06-12-2011, 12:01 AM
Είστε φοβερές,ωραίο θεματάκι βρήκατε πάλι!Εγώ λέω να το κάνουμε ανάποδα,αντί να πανικοβαλλομαστε μήπως και...δεν μας λέει καποιος που τον απάτησαν ή απατησε,τι γινόταν με τους χάρτες του?Αυτό θα ταν πιο λογικό νομίζω αντί να υποθέτουμε..καλυτερα και γνωστών μας περιπτώσεις,μην παραγνωριστούμε εντελώς..Κάτια έπρεπε να διδάσκεις εσύ,θα έμεναν οι μαθητές σου με ανοιχτό το στόμα έτσι όπως τα εξηγείς.

maria76
06-12-2011, 12:41 AM
Και μην παρεξηγηθω,γενικα να δίδασκες,σε σχολειο,σε φροντιστήριο,όπουδήποτε.Το να μεταδίδεις τη γνώση είναι χάρισμα.

katiakiss
06-12-2011, 01:09 AM
Είστε φοβερές,ωραίο θεματάκι βρήκατε πάλι!Εγώ λέω να το κάνουμε ανάποδα,αντί να πανικοβαλλομαστε μήπως και...δεν μας λέει καποιος που τον απάτησαν ή απατησε,τι γινόταν με τους χάρτες του?Αυτό θα ταν πιο λογικό νομίζω αντί να υποθέτουμε..καλυτερα και γνωστών μας περιπτώσεις,μην παραγνωριστούμε εντελώς..Κάτια έπρεπε να διδάσκεις εσύ,θα έμεναν οι μαθητές σου με ανοιχτό το στόμα έτσι όπως τα εξηγείς.Μαράκι ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Δεν μου πάει όμως η διδασκαλία, ούτε και έχω γίνει ακόμα ο κάτοχος της απόλυτης αλήθειας. Τίποτα καφέδες και να μιλάμε ασύστολα να γουστάρουμε… Μια χαρούλα!

Με την ευκαιρία να συμπληρώσω ότι με μια ματιά που έριξα σε περιστατικά γνωστών μου το απόγευμα, είδα ότι συχνά «παίζει» η όψη προοδευμένου Ήλιου σε τετράγωνο ή αντίθεση με Σελήνη ή το αντίστροφο. Επίσης, ο κυβερνήτης του 7ου σε δύσκολες όψεις στο προοδευμένο ή στο Ηλιακό τόξο. Ο Ουρανός του ηλιακού τόξου σε δύσκολη όψη με γενέθλιο κυβερνήτη 7ου ή πλανητών μέσα στον 7ο και σύνοδο με άξονα 1ου\7ου είναι μια επικίνδυνη όψη για τις σχέσεις. Το ίδιο και ο Κρόνος, αλλά με τον Κρόνο οι καταστάσεις έχουν ένα περιθώριο μεγαλύτερης διαχείρισης και προσωπικών επιλογών αντιμετώπισης των όποιων προβλημάτων.
Ο Ουρανός είναι αρκετά επαναστατικός και ανατρεπτικός και δημιουργεί το αίσθημα της ασφυκτικής πίεσης οδηγώντας το άτομο σε σπασμωδικές κινήσεις, αγνοώντας το κόστος και τις συνέπειες. Είναι ένας πλανήτης που συχνά παρατηρώ σε ανθρώπους που μπαίνουν στην διαδικασία να απιστήσουν, ακόμα και σε κατάσταση απλής διέλευσης από τον χάρτη ενός ατόμου, κατά την περίοδο που έρχεται σε επαφή με φώτα και προσωπικούς πλανήτες. Είναι η βαθειά και αυθόρμητη ανάγκη του ανθρώπου για το συναρπαστικό και περιπετειώδες.
Όλα αυτά, σε συνδυασμό πάντα με την γενέθλια προδιάθεση και τις τρέχουσες διελεύσεις που το πυροδοτούν.
Οι συνδυασμοί των ενδείξεων μπορεί να είναι ατέλειωτοι και εντελώς διαφορετικοί μεταξύ τους. Ανέφερα αυτό που εγώ έτυχε να συναντήσω αρκετές φορές σε τέτοιες περιπτώσεις.

PAPINO
06-12-2011, 02:40 AM
Aurelia απιστια για μενα ειναι οσα αναφερεις στην πρωτη παραγραφω....ακομα και ενα απλο παιξιμο με καποιον αγνωστο σε ενα μαγαζι χωρις καν να μηλιστε νομιζω ειναι απιστια σιγουρα οχι σαν την πρωτη που αναφερεις αλλα απο καπου ξεκειναει κανεις δεν εμεινε μονο στο φλερτ...επειδη απλα του αρεσει να φλερταρει καποια στιγμη θα παει κ παρακατω....

katiakiss
06-12-2011, 10:30 AM
Ψυχραιμία συνιστώ και λίγο πιο αντικειμενική σκέψη. Η αιώνια πίστη και η αφοσίωση, είναι αξίες που κληρονομήσαμε από το επικρατές σύστημα αξιών μας, αυτό που συντηρεί και προάγει την κοινωνική μας δομή. Ποιος νόμος εντάσσει τον άνθρωπο στα μονογαμικά όντα, τέτοιος νόμος που να μπορεί να υποστηρίξει με σοβαρά επιχειρήματα την ορθότητά του; Κανένας!
Το φλετρ και η ερωτική έλξη είναι κάτι φυσικό και αυθόρμητο που το αναχαιτίζουν οι ανθρώπινοι κανόνες και αυτό που η κοινωνία αποδέχεται ως «σωστό» ή «κανονικό». Φανταστείτε μια κοινωνία όπου τα παντρεμένα ζευγάρια που μεγαλώνουν παιδιά, ήταν ελεύθερα και «σωστό» να κάνουν ότι θέλουν, εκτός γάμου . Η κοινωνία θα κατέρρεε κάτω από το βάρος της δομικής της Βαβέλ. Οι κανόνες έχουν μπει για να κρατιούνται οι ισορροπίες.
Έτσι, θα έλεγα ότι είναι φασιστικό και αφοριστικό να έχουμε την απαίτηση να ελέγχουμε το μυαλό και την φυσική παρόρμηση του συντρόφου μας, και μιλάω και για τα δύο φύλα. Όταν μια δεσμευμένη γυναίκα έχει προσέξει μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια της εμφάνισής της και βγει έξω με τις φίλες της, το να αρέσει, είναι κάτι που κάνει καλό στον ψυχισμό της και πίσω από αυτή την ιδέα, υποβόσκει η επιβεβαίωση ότι είναι ερωτικά επιθυμητή. Σύμφωνα με τις παραπάνω τοποθετήσεις σας, αυτό θεωρείται απιστία.

Νομίζω ότι όλοι θέλουμε να αρέσουμε και όχι μόνο στον σύντροφό μας. Όλοι κολακευόμαστε και όταν μας χαμογελάσει ένας άνθρωπος που τον βρίσκουμε ελκυστικό, του χαμογελάμε κι εμείς. Ένας άνθρωπος που μας πιάνει την κουβέντα και τον βρίσκουμε ελκυστικό, χαιρόμαστε δυο φορές που του μιλάμε και τον βρίσκουμε δύο φορές ενδιαφέρον. Αυτό είναι ένα είδος φλερτ και θα ήταν τουλάχιστον αστείο να μην ανταποκριθούμε στο χαμόγελο ή στην κουβέντα, επειδή είμαστε δεσμευμένοι.
Ο ερωτικός άνθρωπος είναι παντού και πάντα ερωτικός και προσωπικά, αν ο σύντροφός μου αγνοούσε μια ωραία γυναίκα που θα του χαμογελούσε, θα σκεφτόμουν ότι είναι εντελώς «ξενέρωτος» και υποκριτής, άσχετο αν δεν θα μου ήταν καθόλου βολικό. Δεν θα ήθελα να απιστήσει, αλλά θα ήταν παράλογο να έχω την απαίτηση να μην σκεφτεί ερωτικά.
Η απιστία είναι πράγματι πονετική και κλονίζει την ανάγκη μας για συναισθηματική ασφάλεια, αλλά το φλερτ είναι υγειές και απαραίτητο. Δεν μπορούμε να αποτελούμε για τους συντρόφους μας το παγκόσμιο κέντρο ερεθισμάτων. Είναι απάνθρωπο να έχουμε την απαίτηση να περνάει από το δικό μας φίλτρο κάθε προσωπική έκφραση του συντρόφου μας.
Ακόμα και η πιο στενή σχέση, έχει ανάγκη από ζωτικό χώρο και οξυγόνο. Αλλιώς, καταλαβαίνεις τι εστί Κρόνος και βρίσκεσαι στο έλεος της πρώτης διέλευσης του Ουρανού.

*alkmini
06-12-2011, 11:20 AM
Η απιστία συμβαίνει, κατά τη γνώμη μου, όταν ο ένας από τους δυο σε μια σχέση αισθάνεται ότι κάτι λείπει από τη σχέση του και προσπαθεί να γεμίσει το κενό μέσα από κάποιο άλλο άτομο. Λίγοι είναι εκείνοι που έχουν συνέχεια το νου τους να απιστήσουν.

Λένε ότι όταν δεν υπάρχουν εύκολες όψεις ανάμεσα στη Σελήνη, Αφροδίτη, Άρη σ΄ένα ζευγάρι μπορεί να ρίξει εύκολα τα μάτια του σε άλλο. Επίσης :

Καμία όψη ανάμεσα στην Αφροδίτη του ενός και στον Ήλιο, Άρη, Σελήνη του άλλου
Καμία όψη στον Ωροσκόπο του ενός και τον Ήλιο και Σελήνη του άλλου
Δύσκολες όψεις στη Σελήνη, Άρη, Κρόνο του ενός με Σελήνη, Άρη, Κρόνο του άλλου.

Τα παραπάνω αναφέρονται ενδεικτικά. Αυτό που είναι σημαντικό στις αισθηματικές σχέσεις είναι να μην αφήνουμε να μαραίνεται το λουλούδι του έρωτα και να το φροντίζουμε καθημερινά και οι δυο.

PAPINO
06-12-2011, 12:19 PM
katiakiss ισως εχεις δικιο σε αυτο που λες....μα ειδες τι παδειγμα εφαιρες μια γυναικα ....που στις γυναικες λογο συναισθηματος ισως ειναι πιο δυσκολο να πανε παρακατω κατευθειαν μετα λιγο φλερτ και λιγο κουβεντουλα ......ενω ενας αντρας συγουρα θα το κανει πολυ πιο ευκολα...

Οταν βρισκεσαι σε μια σχεση η ενα γαμο παντα θα υπαρχει καποιος εξω απο τον γαμο η την σχεση που θα σε φλερταρει η θα σου αρεσει το θεμα ειναι τι κανεις εσυ και κατα ποσο υπολογιζεις αυτο που εχεις...σε περιπτωση που ενδωσεις και εισαι γυναικα νομιζω οτι η σχεση η γαμος σου εχει τελειωσει την ιδια στιγμη ειναι θεμα χρονου..σε περιπτωση που εισαι αντρας ειναι διαφορετικα τα πραγματα γιατι μπορουν και λειτουργουν και χωρις συναισθημα..δυσκολα ενασ αντρας θα τα τιναξει ολα στον αερα και θα αφησει την σχεση του ποσο μαλλον τον γαμο του το θεμα ειναι οτι καποια στιγμη θα τον καταλαβει η γυναικα του οποτε και σε αυτη την περιπτωση γαμος-σχεση τελος...

Οπως ειπα παντα θα υπαρχει κατι εξω απ αυτο εχεις που να σου κεντριζει το ενδιαφερον...μα ακομα κι αν χωρισεις και κανεις κατι καινουργιο και σε αυτο παλι καποιος θα υπαρξει που θα σου αρεσει κτλ κ τι θα κανεις θα χωρισεις παλι...φαυλος κυκλος!!!

taurine
06-12-2011, 01:42 PM
Είναι απάνθρωπο να έχουμε την απαίτηση να περνάει από το δικό μας φίλτρο κάθε προσωπική έκφραση του συντρόφου μας.
Ακόμα και η πιο στενή σχέση, έχει ανάγκη από ζωτικό χώρο και οξυγόνο. Αλλιώς, καταλαβαίνεις τι εστί Κρόνος και βρίσκεσαι στο έλεος της πρώτης διέλευσης του Ουρανού.




Ο άξονάς μου, 1/7 σε Τοξότη και Δίδυμο, δεν θα μπορούσε να συμφωνεί περισσότερο!!!!!!!!!!!!!!!! :D
Γειά σου Κάτια με τα ωραία σου!!!!!!

errikaki
06-12-2011, 03:30 PM
Είστε φοβερές,ωραίο θεματάκι βρήκατε πάλι!Εγώ λέω να το κάνουμε ανάποδα,αντί να πανικοβαλλομαστε μήπως και...δεν μας λέει καποιος που τον απάτησαν ή απατησε,τι γινόταν με τους χάρτες του?Αυτό θα ταν πιο λογικό νομίζω αντί να υποθέτουμε..καλυτερα και γνωστών μας περιπτώσεις,μην παραγνωριστούμε εντελώς..Κάτια έπρεπε να διδάσκεις εσύ,θα έμεναν οι μαθητές σου με ανοιχτό το στόμα έτσι όπως τα εξηγείς.

σχετικά είναι όλα... αν κάποιος δει το χάρτη μου το πρώτο πράγμα που θα σκεφτεί είναι ότι στο κεφάλι του φίλου μου, τα κερατα έχουν κάνει παρακλάδια:lol:

και όμως ήμουν και είμαι πιστή! δε βρίσκω κανένα λόγο να κοροϊδεύω τον άνθρωπο που έχω δίπλα μου και να σκέφτομαι ένα σωρό δικαιολογίες για να καλύψω τον εαυτό μου (εγώ κουράζομαι με κάτι τέτοια)

αμα δεν περνάω καλά, χωρίζω και είμαι ελεύθερη. Γιατί να φτάσω στην απάτη? ;)

aurelia
06-12-2011, 04:06 PM
ΡΑΡΙΝΟ δε συμφωνώ πολύ με την άποψη ότι οι άντρες δεν είναι τόσο συναισθηματικοί όσο οι γυναίκες, κι ότι βλέπουν τα πράγματα πιο αποστασιοποιημένα όσον αφορά το σεξ. Είναι μια άποψη ξεπερασμένη για τον καιρό μας. Οι άντρες έχουν την ίδια γκάμα συναισθημάτων με τις γυναίκες, αλλά μικρότερη ένταση ενδεχομένως στην έκφρασή τους.
Η διαφορά είναι πως για τους άντρες η απιστία είναι πιο αποδεκτή κοινωνικά, ο κόσμος λέει: 'Άντρας είναι...ε...θα κάνει και την 'περπατησιά' του' και ο ίδιος αυτός θα κοκορευτεί και στους φίλους του, θα το 'παίξει' πιο εύκολα μάγκας και ερωτιάρης. Ο Δ/ντης μου, μου βγάζει με περηφάνια και μου δείχνει τα 3 κινητά του.
Η γυναίκα είναι πιο πονηρεμένη. Θα το κάνει και δε θα μιλήσει, δε θα κοκορευτεί και μπορεί να μην το πει και στην κολλητή της, ίσως μετά από χρόνια.

Οι σχέσεις με το άλλο φύλο και ο έρωτας είναι καθρέπτισμα του δικού μας εαυτού, για να τον ανακαλύψουμε, να τον γνωρίσουμε, να τον αγαπήσουμε κι ενίοτε να τον μισήσουμε κιόλας. Όσο πιο πολλές σχέσεις επιδιώκουμε (είτε όντας ελεύθεροι, είτε ως δεσμευμένοι απιστώντας) τόσο σημαίνει ότι αυτό το μάθημα δεν το έχουμε κατανοήσει και έχει κι άλλα να μας μάθει η ζωή για εμας, για τον εαυτό μας.

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που προσεγγίζουν τη ζωή πιο επιφανειακά, ζουν για να καλύπτουν τις επιθυμίες τους και να περνούν καλά. Αυτοί πάλι μπορεί να απιστίσουν με μεγάλες πιθανότητες και να μη φαίνεται καμία όψη στο χάρτη τους. Σίγουρα όμως θα φαίνεται η γενέθλια τάση 'καλοπέρασης'΄, η αδιαφορία για τα αισθήματα των άλλων, το 'βόλεμα' κι ούτω καθ'εξής.

katiakiss
06-12-2011, 04:25 PM
Νομίζω ότι το θέμα ξεκινάει από τον διαχωρισμό των δύο ειδών απιστίας που υπάρχουν. Υπάρχει η σεξουαλική απιστία στην οποία είναι περισσότερο επιρρεπείς οι άντρες λόγω φύσης, και η συναισθηματική απιστία που δεν έχει φύλο. Η διαφορά είναι ότι οι άντρες ως απτικά και οπτικά πλάσματα, είναι πιο εύκολο να ενδώσουν σε ένα πειρασμό, από ότι οι γυναίκες που είναι συναισθηματικά πλάσματα. Δεν μιλώ για ταμπού και προκαταλήψεις , αλλά για ορμονικές διαφορές που ρυθμίζουν τα βασικά χαρακτηριστικά των δύο φύλων. Ας μην κολλήσουμε λοιπόν σε ήδη γνωστά και επιστημονικά αποδεκτά θέματα.

Οι γυναίκες δύσκολα θα απιστήσουν χωρίς συναισθηματικό κίνητρο και γι’ αυτό η κοινωνία έχει οδηγηθεί σε αφορισμούς του τύπου «η γυναίκα όταν απιστήσει , χαλάει και το σπίτι της». Κατά μία έννοια είναι αλήθεια, γιατί σημαίνει ότι έχει ερωτευτεί και το συναίσθημα όταν είναι αληθινό δεν υπολογίζει τίποτα!
Στην περίπτωση της αντρικής απιστίας που συχνότερα έχει καθαρά σεξουαλικό σκοπό, το κίνητρο δεν είναι τέτοιο ώστε να φτάσει το άτομο στην διάλυση του μόνιμου δεσμού του.

Όλα βέβαια είναι σχετικά, γιατί στην πράξη γνωρίζω άντρες υπερβολικά συναισθηματικούς και γυναίκες με έντονη και φιλελεύθερη σεξουαλικότητα που αναπτύσσουν αρσενικές συμπεριφορές στο θέμα αυτό.

Σε κάθε από τις δύο περιπτώσεις, συναισθηματικής ή σεξουαλικής απιστίας, το έδαφος της σχέσης είναι σαθρό και είναι εντελώς ανεύθυνο να καταλήγουμε στον ξεπερασμένο πόλεμο των αναίσθητων αντρών και των θυματοποιημένων συναισθηματικών γυναικών. Η αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση.

hattie23
06-12-2011, 09:10 PM
Καλησπερα!

Πιστευω τοσο ο ανδρας οσο και η γυναικα απιστουν το ιδιο ,ειτε συναισθηματικα ειτε σαρκικα .Ο λογος που μια γυναικα δεν απιστει πιο συχνα απο τον ανδρα δεν εχει να κανει τοσο με την "φυση" η με τον "πλουσιο " συναισθηματικο κοσμο των γυναικων σε αντιθεση με το "επιφανειακο " κοσμο των ανδρων.

Οι αντιληψεις αυτες ειναι ξεπερασμενες και βασιζονται σε αμφιβολες μελετες του παρελθοντος . Πραγματικα γελαω οταν ακουω τον ορο "κυνηγος" γιατι ετσι συνεβαινε απο τς πρωτογονες κοινωνιες '. Κανεις δεν ξερει τι ακριβως συνεβαινε στις πρωτογονες κοινωνιες και μαλιστα αρκετοι επιστημονες ειχαν μεινει με ανοιχτο το στομα οταν ανακαλυψαν πριν απο 40 χρονια οτι οι "πρωτες πρωτογονες κοινωνιες ηταν μητριαρχικες και οτι η σεξουαλικη συμπεριφορα των γυναικων ηταν η ιδια που συνανταμε στι ςμετεπειτα πατριαρχικες κοινωνιες" (και ολα αυτα εγιναν "γνωστα" επειτα απο αιωνες καταπιεσης της σεξουαλικοτητας των γυναικων την εποχη που ο φεμινισμος επαιρνε τα πανω του (χωρις βεβαια ποτε να καταφερει να εξελιχθει πληρως σε μια θεωρια που θα απελευθερωνε την γυναικα ,οπως ευαγγελιζονταν (ας σκεφτουμε οτι η "σεξουαλικη απελευθερωση" του 60 και 70 το μονο που καταφερε στην τελικη ,ηταν κυριως να ωφεληθουν οι ανδρες που πλεον μπορουν πιο ευκολα να κοιμηθουν με μια γυναικα χωρις να ανησυχουν οτι ο πατερας η ο αδερφος θα τον σπασουν στο ξυλο .Γι ανα μην μιλησω για το ποσο ευκολα ανδρες κολλανε ετικετες τις γυναικες που χαιρονται την σεξουαλικοτητα τους και δεν περιοριζονται στον 2-3 ανδρες στην ζωη τους).

Οι λογοι λοιπον που οδηγουν την γυναικα να μην απιστει δεν ειναι γιατι ειναι ενα συναισθηματικο και ευαισθητο πλασμα (προσωπικα μας θεωρω πολυ πιο σκληρες και ανταγωνιστικες απο τα αρσενικα (εξου και οι αρχαιοι ,ειχαν τις λεγομενες μαιναδες που εδειχναν απιστευτη αγριοτητα και αχορταγη σεξουαλικοτητα η τις αμαζονες που τις θεωρουσαν γυναικες που σκοτωναν ακομα και τα ιδιους τους ,τους γιους αφου δεν επιτρεπονταν να ζησουν σε μια φυλη αποκλειστικα γυναικεια) αλλα γιατι η κοινωνια τις βαζει στο τριπακι να σκεφτονται ετσι.

Αν οι κοινωνιες μας ηταν πιο απελευθερωμενες και δεν απαρτιζονταν απο καταπιεσμενες γυναικες που, αφου εκεινες δεν μπορεσαν να ικανοποιηθουν συναισθηματικα και σεξουαλικα επιβαλλουν και στις αλλες αυστηρους κανονες (ας σκεφτουμε με ποση χαρα οι γυναικες επαιρναν μερος στις δημοσιες διαπομπευσεις των "ατιμων" γυναικων ) κατι αναλογο συνεχιζει να γινεται ακομα μεσω του κουτσομπολιου ("εχει παρει την θαλασσα " ).

Και απο την μερια των ανδρων περα απο το αρχεγονο "τρομο" για το γυναικειο οργανο ( οι πρωτογονοι κατα τα αλλα "κυνηγοι" που ειναι στην φυση τους να ζευγαρωσουν με πολλα θυληκα απεικονιζουν το γυναικειο αοιδιο με ...δοντια και εχουν παντα τον φοβο του ευνουχισμου τους απο αυτο ,αφου το οργανο για το οποιο περηφανευονται ουσιαστικα "βυθιζεται" σε κατι αγνωστο που τους ασκει μυστηριωδης ελξη ) εχουν αναπτυξει μεσα στις συγχρονες κοινωνιες τοσο το αισθημα της ιδιοκτησιας που ουσιαστικα ο τροπος που οργανωναν τους νομους και την εκπαιδευση ηταν τετοιος ωστε η γυναικα να θεωρειται περισσοτερο αντικειμενο υπο την ιδιοκτησια τους παρα ελευθερο ον ( η γυναικα ακομα και πριν απο μισο αιωνα την διαπραγματευονταν το εμπραγματο δικαιο και οχι το δικαιο προσωπων).

Πιστευω λοιπον ,οτι δεν ηταν η φυση αλλα ο ανδρας που επεβαλλε στην γυναικα να γινει πιο "συναισθηματικη" ακομα και οταν δεν το ηθελε. Προσπαθωντας να καλυψει τους δικους του φοβους (ας μην ξεχναμε επισης ποσο φοβο προκαλει η περιοδος στις κοινωνιες (ακομα και μεχρι προσφατα οι συγχρονες θρησκειες ειχαν ταμπου γυρω απο το θεμα της περιοδου ) και ατακες του south park οπως " Δεν εμπιστευομαι ενα πλασμα που αιμορραγει 5 μερες και δεν πεθαινει." μεσα στην "χοντραδα " του εκφραζει αυτο που υποσυνειδητα οι ανδρες μπορει να τους φαινεται εξωφρενικο. ) δημιουργησε ενα συνολο νομων και κανονων που περιοριζαν τις γυναικες σε ενα και μοναδικο ρολο ,αυτο της γυναικας -τροφου των παιδιων και (φυσικα) ΝΟΜΙΜΩΝ κληρονομων του . Ενας αλλος λογος που η γυναικα επρεπε να "προστατευτει" απο της αναγκες της σαρκας ηταν ακριβως ,ωστε ο πατερας να κληροδοτησει τα υπαρχοντα του ΜΟΝΑΧΑ στα τεκνα που ηταν δικα του.

Για μενα η πιο πετυχημενη ατακα που εχω ακουσει σχετικα με την γυναικα ηταν σε εναν θεατρικο του Λαζοπουλου που ελεγε η Ρωπα " Ξερεις ποσα σηριαλ ειδα που δεν ηθελα να δω ? " .Νομιζω οτι ανα τους αιωνες οι γυναικες ειχαν τα ιδια παραπονα ,αλλαζε μονο το "σηριαλ" . Θα ηταν καποτε "ποσο ραδιοφωνο που δεν ηθελα να ακουσω,ποσες κουβερτες που δεν ηθελα να υφανω στο αργαλειο,ποσες επισκεψεις σε γειτονισσες που δεν ηθελα να κανω κ.λ.π"

Πιστευω λοιπον οτι η γυναικα δεν απιστει το ιδιο με τον ανδρα γιατι της εχει καρφωθει απο την κοινωνια οτι αυτο δεν ειναι "σωστο" και οχι απο την φυση της. Οπως ελεγε και η προγιαγια μου "ο κουβας χαλαει και οχι το πηγαδι" :p. Ακομα και τα γηρατεια για την γυναικα ειναι "κινδυνος". Ουτε να γερασουμε δεν μπορουμε γιατι λεει "οι ανδρες δεν θα μας προτιμουν". Εμεις τους μαθαμε να μην μας προτιμουν με ολες αυτες τις χαζομαρες που παμε και κανουμε στον εαυτο μας και ενας βλακας δημοσιογραφος Γαλλος που την δεκαετια του 70 εγραψε πρωτη φορα για τον γυναικειο "τρομο " της κυτταριτιδας . Μεχρι τοτε οι ανδρες την εβλεπαν φατσα -φορα και ελεγαν και ευχαριστω .Απο τοτε που παστωθηκαμε ωστε να την εξαφανισουμε ,βαλαμε αλλο ενα εμποδιο στο μυαλο μας της "αεναης νεοτητας και ομορφιας" και αμα παρουμε κανενα κιλο ,δεν δειχνουμε τον σωμα μας ,ενω ο ανδρας με την "μπακα " απο τις μπυρες πλασαρεται για γκομενος.

Δεν ειναι η φυση μας ,το ξερο μας το κεφαλι ειναι και οι αιωνες καταπιεσης απο ανδρικους νομους.

maria76
06-12-2011, 10:25 PM
Ξεφύγαμε απ'το αστρολογικό και δεν πειράζει?:)
Ωραία τα λέτε κορίτσια,ειδικά εσύ hattie,ξαναπέστα!Καμία επιρροή απ'τον ανάδρομο Ερμη,ε?
Απο πότε ο άντρας κερατώνει και δεν χαλάει το σπίτι του,επέιδή πάει μόνο για το σεξ?Διαφωνώ λίγο εδώ.
1.Ο άντρας που απατά(συνήθως)το γράφει στο κούτελο,δεν ξέρουν να κρύβονται,ακόμα και οι πολύ γάτοι.
2.Δεν πάνε μόνο για το σεξ,γιατί κομματάκι δύσκολο η"άλλη"να μη θέλει κι αυτή σαν γυναίκα τη βολτίτσα/το παραμυθακι της/τα καφεδάκια-εστιατοριακια της/και κάποια έξοδα τελοσπάντων,όσο φτηνή κι αν είναι.
3.Τελικά ο ανόητος την ερωτεύεται πάντα και οι πιθανότητες να χαλάσει το σπίτι του είναι πολλές,αφού γίνεται σχέση όλο αυτο.

Δεν έχω μάθει αν μ'έχουν απατήσει ποτέ,αλλά σε κάποια ψεμματάκια που μου'χουν πει,χτυπάει μια εσωτερική καμπάνα και δεν τα πιστεύω.Θεωρώ πολύ άτιμο να μεγαλώνω το παιδί στο σπίτι και ο άλλος να φοράει το πουκάμισο που εγώ έπλυνα και σιδέρωσα,και να δείχνει σε κάποιαν άλλη αυτο που εγώ δεν βλέπω πια,τον Θεό που γνώρισα στην αρχή.
Που δεν κάθεται στον καναπέ τρώγοντας,που είναι μες τον καλο λόγο και τις γλύκες,και μετά φεύγει,οπότε αυτή δεν βλέπει ούτε νεύρα,ούτε ροχαλητά,και τπτ απ'τα όμορφα της βλακείας που λέγεται συμβίωση..
Επισης,ναι,αν έχεις κότσια χώρισε και κάνε ότι θέλεις φίλε μου..αλλά είπαμε,ζεστό φαγακι μετά?Πως?
Οι γυναίκες είναι πιο ειλικρινείς-τέλος.
Και μην με παρουν καποια μέλη με τις ντομάτες,αλλά όσοι άνθρωποι ξέρω που κεράτωσαν από μια έως πολλές φορές είναι Ζυγοί ή με ωροσκόπο στο Ζυγό.sorry...

toniateddybear
06-12-2011, 11:40 PM
Hattie23,
θα νομιζεις οτι κραταω δρεπανι στα χερια και οτι τα χω βαλλει μαζι σου και σε κηνυγαω, αλλα φθανοντας και στο ποστ σου (το οποιο θελω ενα 10λεπτο μες στο νερο να διαβασω καθως οι σκεψουν τρεχουν πιο γρηγορα απο το φως), δεν μπορω να μη διαφωνησω στα εξης σημεια:
"Οι αντιληψεις αυτες ειναι ξεπερασμενες και βασιζονται σε αμφιβολες μελετες του παρελθοντος".
οι αντιλήψεις οτι ο ανδρας, σωματικα, συναισθηματικα και νοητικα εχει διαφορες απο τη γυναικα, ειναι ξεπερασμενες αντιληψεις ή αμφιβολες μελετες...? ο φεμινισμος, η επανασταση αυτη των γυναικων, δεν νομιζω οτι τελικα βοοηθησε τις γυναικες να κατακτησουν τα δικαιωματα τους οπως θα επρεπε. Η γυναικα ακομη και σημερα αντιμετοπιζεται ως κοινωνικα κατοτερο ον, ως ατομο με λιγοτερο σθενος, ως αδυναμο φυλο κλπ. Η πραγματικοτητα ειναι αυτη που αποκαθιστα την αληθεια και σιγα σιγα την ισοσρροπια.

"αλλα γιατι η κοινωνια τις βαζει στο τριπακι να σκεφτονται ετσι.": οι αντρες και οι γυναικες που απατουν και απατουνται ειναι μελη της ιδιας κοινωνιας. προσωπικα εχω απατησει και απατηθει, στην ιδια σχεση, η οποια οδευε με μαθηματικη ακριβεια προς πτωχευση. αυτο τι σημαινει..? οτι η κοινωνια με απωθησε ή με προωθησε σε καποιο στατους...?οχι, απλα ενιωσα την αναγκη, θεληση, οπως θες μπορεις να το εκλαβεις και το εκανα.

"εχουν αναπτυξει μεσα στις συγχρονες κοινωνιες τοσο το αισθημα της ιδιοκτησιας που ουσιαστικα ο τροπος που οργανωναν τους νομους και την εκπαιδευση ηταν τετοιος ωστε η γυναικα να θεωρειται περισσοτερο αντικειμενο υπο την ιδιοκτησια τους παρα ελευθερο ον ( η γυναικα ακομα και πριν απο μισο αιωνα την διαπραγματευονταν το εμπραγματο δικαιο και οχι το δικαιο προσωπων). '',

εδω ομολογω μπερδευτηκα λιγο, αυτες οι κοινωνιες ειναι συγχρονες και δυτικες...? επειδη τυχαινει να ειμαι νομικος, να σου πω οτι το εμπραγματο δικαιο έχει να κανει με την προστασια των "πραγματων" της ιδιοκτησιας δηλαδη και οχι με την υποβιβαση του. τελος παντων, εκτος αυτου, εγω στις συγχρονες δυτικες κοινωνιες, βλεπω καλπαζουσα προαγωγη των γυναικων, σε ολους τους τομεις, οι οποιοι "παραδοσιακα" ανηκουν στους ανδρες. Αλματα εχουν κανει οι γυναικες, μεσα στην κοινωνια, η οποια κοινωνια να ξαναθυμησω ειναι εσυ, εγω, οι γυναικες και οι ανδρες. Δεν απαρτιζεται απο κατι διαφορετικο. Δεν καταλαβαινω, λοιπον, πως στην ιδια κοινωνια, αλλες γυναικες ειναι ευνουχισμενες κι αλλες απελευθερωμενες, αλλες απατουν κι αλλες οχι, αλλα τις πρωτες τις σπρωχνει η κοινωνια. Ο παρονομαστης κοινωνια ειναι κοινος...αρα, κατι με τον αριθμητη παιζει, που ειναι ο καθενας μας χωριστα.

"Πιστευω λοιπον ,οτι δεν ηταν η φυση αλλα ο ανδρας που επεβαλλε στην γυναικα να γινει πιο "συναισθηματικη" ακομα και οταν δεν το ηθελε", καταρχην, νομιζω οτι ο ανδρας ειναι μακραν πιο συναισθηματικο ον απο τη γυναικα, αλλα ας μην το αναλυσω παραπερα. Να πω μονο οτι σκυλα γυναικα ειναι ενα οικειο μας προφιλ γυναικων στην εποχη μας (η γνωστη ακαταμαχητη αγεροχη γυναικα που θα παρει αυτο που θελει), παρα ο σκληρος ανρδας, με την αγριαδα του.

Τελος, " δημιουργησε ενα συνολο νομων και κανονων που περιοριζαν τις γυναικες σε ενα και μοναδικο ρολο ,αυτο της γυναικας -τροφου των παιδιων και (φυσικα) ΝΟΜΙΜΩΝ κληρονομων του . Ενας αλλος λογος που η γυναικα επρεπε να "προστατευτει" απο της αναγκες της σαρκας ηταν ακριβως ,ωστε ο πατερας να κληροδοτησει τα υπαρχοντα του ΜΟΝΑΧΑ στα τεκνα που ηταν δικα του", ετσι για την ιστορια να σου πω οτι ο νομος προστατευει οσο δε φανταζεσαι τα εξωγαμα τεκνα, και στο κληρονομικο δικαιο αναφερεται η λεξη: ο συζυγος που κληρονομει. Αρα, μην τα συγχεεις. Τα νομικα δεν εχουν θεμελιωθει με βαση το φυλο, ουτε γινονται διακρισεις κατα των γυναικων. Η μητροτητα δε, προστατευεται οχι μονο κατα την κυηση, αλλα και στην περιπτωση απωλησης μετα την κυηση.

Η εξελιξη συνοδευεται απο την εποχη της. Ολοι ειμαστε εν δυναμει απιστοι ή απατημένοι...:D

Ξερω ειμαι off topic:rolleyes:

hattie23
07-12-2011, 01:09 AM
Νομιζω οτι δεν εχεις διαβασει και κατανοησει καλα το ποστ μου Τονια. Κατι ο αναδρομος ερμης και κατι που "οι δικες μου σκεψεις τρεχουν" και μαλλον και τα ματια σου πηδουν γραμμες.

Πρωτον, δεν μιλησα για ολες αυτες τις "ανδρικες η "γυναικειες " διαφορες που αναφερες. Αναφερθηκα ΜΟΝΟ στο σεξουαλικο κομματι της απιστιας. Σε αυτο τον τομεα δεν διαφερουν οι ανδρες με τις γυναικες. Δεν αναφερθηκα ουτε στην σωματικη δυναμη ουτε σε αλλα χαρακτηριστικα.

Επειτα πουθενα δεν εγραψα οτι ο φεμινισμος ηταν θεωρια που βοηθησε την γυναικα ,αντιθετα ειπα οτι την υποδουλωσε στις ορεξεις του ανδρα ,που μεσω του φεμινισμου και της σεξουαλικης επαναστασης καταφερνει να κοιμαται με περισσοτερες γυναικες χωρις να εχει μετα την υποχρεωση της "αποκαταστασης" οπως παλιοτερα.

Οσο για την φραση " η κοινωνια της εχει βαλει στο τριπακι" ,πηγαινε στο θεμα των γυναικων που πιστευουν οτι "η απιστια ειναι περισσοτερο χαρακτηριστικο των ανδρων και λιγοτερο δικος τους". Ειναι τριπακι της κοινωνιας να παρουσιαζει την γυναικα ως "οσια παρθενα που κοιτα το σπιτι της και ενω ο ανδρας αστον να γυριζει ". Αρα οπως βλεπεις παλι τζαμπα διαφωνησες μαζι μου . Αναφερομουν στα στερεοτυπα που πλασαρουν κατα κορον . Δεν πηρα θεση αν καποιος πρεπει να απατα η οχι και προσωπικα δεν με ενδιαφερει αν απατηθηκες η απατησες . Δεν αναφερθηκα καν αν ειναι καποιος καλο να απατα η οχι,η αν εχει καποιος το δικαιωμα να το κανει.

Οσο αφορα το εμπραγματο δικαιο ,παλι διαβασες λαθος .Αναφερθηκα οτι μεχρι μισο αιωνα πριν οι γυναικες θεωρουνται απο το δικαιο ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΤΙΚΩΝ ΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ως "πραγματα" και ανηκαν στον πατερα και επειτα στο συζυγο ,μολις τα τελευταια χρονια (50-60) η γυναικα ανηκει στο δικαιο προσωπων. Συναδελφε να ξαναδιαβασεις γιατι θεωρητικα εισαι λαθος στο θεμα. Επισης σε αρκετες αραβικες χωρες ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ η γυναικα θεωρειται περιουσια του ανδρα.

Οι περισσοτερες γυναικες ειτε το θελουμε ειτε οχι ,οπου και αν ζουμε δυτικα η ανατολικα της υφηλιου ειμαστε περισσοτερο περιορισμενες απο ποτε . Καταρχην στατιστικα ,οι περισσοτερες γυναικες στο κοσμος ζουν σε αραβικες και ασιατικες κοινωνιες που δεν εχουν κανενα λογο η κοινωνικο ρολο. Οσες εχουν ειναι απο ανωτερα κοινωνικα στρωματα ,οι οποιες ειναι εξαιρεσεις μεσα σε μια θαλασσα απο "βουβες " γυναικες.Οσο αφορα τις "δυτικες" και "μοτερνες" γυναικες θα δεις οτι κατα ουσια ,μπορει να εχουμε ελευθερια εκφρασης,εκπαιδευσης, ψηφου αλλα πληρωνομαστε λιγοτερο,εχουμε περισσοτερη ανεργια, εχουμε σεξουαλικη παρενοχληση στο χωρο εργασιας,ειμαστε πιο συχνα δεκτες ανδρικης βιας (βιασμο,ξυλοδαρμο, πορνεια,δολοφονια) , πρεπει να επιτελουμε πολλους ρολους ταυτοχρονα "γυναικα-εργαζομενη-μητερα-συζυγος-νοικουρα" , οπως προανεφερα υπαρχει μεσα στην κοινωνια ενας ρατσισμος απεναντι στις γυναικες που γερνουν ,που χοντραινουν ,που ειναι ατημελητες. Αν εσυ νομιζεις οτι οι γυναικες τις δυτικες κοινωνιες περναμε καλυτερα επειτα απο ολα αυτα ..Ενταξει .. Εγω παντως δεν το βρισκω "καλυτερο" .Το γεγονος οτι ειμαι ελευθερη να γραψω για ολα αυτα ενω αν ημουν στο Αφγανισταν δεν θα μπορουσα δεν σημαινει οτι αλλαζει κατι κοινωνικα. Γραφω για προβληματα δεκαετιων που δεν εχουν εξαληφθει και δεν θα εξαληφθουν επειδη εμεις "ψηφιζουμε η εκφραζομαστε ελευθερα" η διοργανωνουμε τσαι για τις κακοποιημενες γυναικες . Θα εξαληφθει ΜΟΝΟ οταν πραγματικα οι "συγχρονες" κοινωνιες μαθουν να μην κανουν διαχωρισμους ,που υπαρχουν μεχρι σημερα . Και για μενα ναι η φραση " ο ανδρας απιστει περισσοτερο απο την γυναικα "ειναι διαχωρισμος. Πιστευω οτι απιστουν το ιδιο . Νομιζω λοιπον οτι δεν διαβαζες καλα τα γραφομενα μου . Δεν επιτεθηκα εναντιον των γυναικων η των ανδρων ,ουτε εβαλα εγω εναν διαχωρισμο .Αντιθετα ειμαι εναντιον των διαχωρισμων αυτων και μιλω πανω ακριβως στην σωστη βαση . Για να εξαληφθει ο διαχωρισμος "ανδρικης" και "γυναικειας" κοινωνιας πρεπει να εξαληφθει και απο το γυναικειο μυαλο " ο ανδρας θα ξενοπερπατησει" και την επομενη φορα που θα γυρισει απο το ξενοπερπατημα αντι να το καταπιει γιατι "ετσι ειναι οι ανδρες" να του κοπανησει ενα βαζο και να δωσει τις οποιες εξηγησεις του στα εξωτερικα ιατρεια.

Οσο αφορα το κληρονομικο δικαιο παλι θα σου πω να διαβασεις την ιστορια του κληρονομικου δικαιου . Αναφερθηκα αν διαβασεις παλι το ποστ μου για το τι συνεβαινε παλια και γιατι ακριβως ο ανδρας θεσπισε νομους κληρονομικου δικαιου . Διοτι ως νομικος θα πρεπει να ξερεις οτι ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΝΟΜΟΘΕΤΕΣ ηταν ανδρες οι οποιοι οταν αρχισαν οι κοινωνιες που διαμορφωναν να εχει ο καθενας τους "ιδιοκτησια" επρεπε να την μεταβιβασει στους κληρονομους του ,οι οποιοι επρεπε να εξασφαλισει οτι θα ηταν ΝΟΜΙΜΑ τεκνα . Γι αυτο υπηρξε και ο θεσμος του γαμου ,ο εγκλεισμος των γυναικων μεσα στα σπιτια και οχι στην αγορα "στην δημοσια ζωη" . Γι αυτο ολη αυτη η καταπιεση μεχρι ωσοτου στα ΣΥΓΧΡΟΝΑ χρονια και στο ΣΥΧΡΟΝΟ δικαιο να θεσπιστει.

Εκανα αναφορα στο δικαιο και στην ιστορια για να δειξω οτι η γυναικα καταπιεζεται ανα τους αιωνες και εχει διαμορφωσει οχι απο την φυση της αλλα απο την κοινωνια την αποψη οτι οι ανδρες απιστουν περισσοτερο . Αναφερθηκα στο δικαιο που ισχυε μεχρι και πριν 50-60 χρονια .

Ειναι καλο αφου εχεις σπουδασει νομικη και κατεχεις τους νομου 1) Να διαβασεις προσεχτικα τι γραφει ο αλλος (οσο και αν ειναι δυσκολο να παρακολουθησεις την σκεψη του ,εχεις υποχρεωση ως νομικος να το πραξεις) και να 2) διαβασεις και ιστορια του δικαιου ετσι θα δεις οτι οι συχρονοι νομοι θεσπιζουν δικαιωματα που εχουν μακρα ιστορια και θα τους εκτιμησεις περισσοτερο γιατι οι περισσοτεροι ΣΥΧΡΟΝΟΙ νομοι θεσπιστηκαν για να διορθωσουν αδικιες που συνεβαιναν παλιοτερα 3) Πριν πεις για το τελευταιο . Συμφωνω και οι συχρονοι νομοι περνουν βελτιωση .

Δεν θεωρω οτι ειμαστε οφ τοπικ ,σαφως το θεμα ειναι για αστρολογικες ενδειξεις αλλα η αστρολογια οπως καθε ανθρωπινη δραστηριοτητα εξελισσεται παραλληλα με την κοινωνια . Ειναι αρκετα χρησιμο λοιπον να υπαρχει και μια τοποθετηση σχετικα με το τι νοοτροπια υπαρχει γυρω απο την απιστια γενικοτερα και πως οι ανθρωποι του σημερα την βλεπουν και πως διαφερει απο χωρα σε χωρα.

Και το ποια ειναι η θεση της γυναικας μεσα στην κοινωνια και το πως βιωνει η οχι την σεξουαλικοτητα της εχει εμμεση σχεση και με την απιστια. Προσωπικα ,θεωρω οτι μια πραγματικα απελευθερωμενη γυναικα δεν εχει λογω να απιστησει ,αφου η απιστια ειναι κατι που γινεται "κρυφα". Υπαρχει καποιος αλλος ανδρας και εκεινη τον απατα με καποιον αλλον . Αν εισαι πραγματικα ελευθερη γιατι να κανεις απιστια? Χωριζεις και ζεις αυτο που γουσταρεις .

Αν τωρα σκεφτεσαι οτι "οικονομικα","τα παιδια " η "κοινωνια" δεν εισαι απελευθερωμενη αλλα το παιζει . Αν μενεις με τον "κερατα" επειδη εχει γεματο πορτοφολι σε ενδιαφερει τα υλικα αγαθα περισσοτερο απο την ελευθερια σου ,αν μενεις τα παιδια ,τι σοι παιδια μεγαλωνεις μεσα στο ψεμμα ? αν μενεις για την κοινωνια τοτε εξαρτασαι απο τα θελω και τους κανονες των αλλων και οχι απο τα δικα σου θελω. Αρα ντεμεκ απελευθερωση .

Ουτε η δικαιολογια "αγαπαω τον ανδρα μου "πιανει αμα τον αγαπας γιατι τον απατας ? Καποιος λογος θα υπαρχει και το κανεις . Ακομα και οι ανασφαλειες μας ειναι δυνατοτερες αλυσιδες απο των αλλων .

Αρα ο πραγματικα απελευθερωμενος ανθρωπος δεν απιστει ,παιρνει την ευθυνη και χωριζει πρωτα (ακομα και αν φοβαται οτι κανει λαθος).

Ο "μικροαστος" που τα θελει ολα δικα του κανει απιστια .

Να εξηγησω οτι οι τελευταιες παραγραφοι δεν απευθυνονται στην τονια αλλα γενικα . Επειδη φοβαμαι οτι αν δεν διαβασει σωστα παλι θα νομιζει οτι της λεω για την δικια της απιστια.Προσωπικα ο καθενας εχει την γνωμη του και παιρνει τις αποφασεις του . Δεν με νοιαζει τι κανει ο αλλος στην ζωη του και αν η ιδια θεωρησε σωστο αυτο καλα το επραξε . Η δικη μου αποψη ειναι οτι η απιστια δεν ειναι καλο να συμβαινει ,οχι απο συντηρητισμο απλα το θεωρω πιο ορθο να μιλας με τον ανθρωπο σου και επειτα να πραττεις κατι αλλο με καποιον τριτο.

toniateddybear
07-12-2011, 02:07 AM
Hattie23,
δεν νομιζω τα ματια μου να πηδουν γραμμες, γιατι παραθετω ακριβως ολες τις γραμμες/φρασεις στις οποιες εχω αντιρρηση.
ΟΛΕΣ οι διαφορες που παρεθεσα αναφερονται ακριβως στη σεξουαλικη απιστια και με τη λεξη σωματικα, δεν εννοω τη δυναμη, οπως καταλαβες, αλλα τις ορμονες. Οι ανδρες με τις γυναικες εχουν καποιες διαφορες, οι οποιες καταρχην ειναι ορατες ακομη και με γυμνο ματι. Δε νομιζω οτι στο θεμ της απιστιας λειτουργουν συλληβδην και σε αλλα δαιφορετικα. προκειται για ανδρες και γυναικες, οι οποιοι ειναι διαφορετικοι εκ φυσεως (και αυτο δεν νομιζω να αμφισβητειται) και η διαφορετικοτητα τους εκφραζεται σε ολα τα επιπεδα. Δεν εννοω οτι δεν υπαρχουν κοινα σημεια,αλλα δεν ποδοπατω και τη διαφορετικοτητα η οποια ειναι οφθαλμοφανης.
"Οσο για την φραση " η κοινωνια της εχει βαλει στο τριπακι" ,πηγαινε στο θεμα των γυναικων που πιστευουν οτι "η απιστια ειναι περισσοτερο χαρακτηριστικο των ανδρων και λιγοτερο δικος τους". Ειναι τριπακι της κοινωνιας να παρουσιαζει την γυναικα ως "οσια παρθενα που κοιτα το σπιτι της και ενω ο ανδρας αστον να γυριζει ". Αρα οπως βλεπεις παλι τζαμπα διαφωνησες μαζι μου . Αναφερομουν στα στερεοτυπα που πλασαρουν κατα κορον . Δεν πηρα θεση αν καποιος πρεπει να απατα η οχι και προσωπικα δεν με ενδιαφερει αν απατηθηκες η απατησες . Δεν αναφερθηκα καν αν ειναι καποιος καλο να απατα η οχι,η αν εχει καποιος το δικαιωμα να το κανει." δεν διαφωνησα μαζι σου για το ζητημα αλλα για την οπτικη του.Η κοινωνια δεν μας βαζει να κανουμε κατι που δεν θελουμε. Η κοινωνια ως μοναδα δεν υπαρχει. Αποτελειται απο ατομα, απο ανδρες και γυναικες. Ξερω και ανδρες αλλα και γυναικες που απατουν. Συνεπως, η κοινωνια δε λεει: εσυ γυναικα σπιτι σου, εσυ ανδρα πηγαινε να απατησεις με την ευχη μου.

Συναδελφε να ξαναδιαβασεις γιατι θεωρητικα εισαι λαθος στο θεμα. Τη φραση αυτη δεν τη σχολιαζω, γιατι θα πρεπει να μου εξηγησεις λεξη λεξη τι εννοεις (πρωτα με το συναδελφε κι επειτα με τα υπολοιπα)


Οι περισσοτερες γυναικες ειτε το θελουμε ειτε οχι ,οπου και αν ζουμε δυτικα η ανατολικα της υφηλιου ειμαστε περισσοτερο περιορισμενες απο ποτε . Καταρχην στατιστικα ,οι περισσοτερες γυναικες στο κοσμος ζουν σε αραβικες και ασιατικες κοινωνιες που δεν εχουν κανενα λογο η κοινωνικο ρολο" : 1)οι περισσοτερες, 2) οπου κι αν ζουμε, 3) στατιστικα οι περισσοτερες ζουν σε ασιατικες χωρες...Ειλικρινα, θελω να σε παρακολουθησω αλλα μου ειναι αδυνατον...που ειναι οι περισσοτερες...? και το δειγμα της στατιστικης ειναι οι περισσοτερες στις ασιατικες χωρες...?

Ειναι καλο αφου εχεις σπουδασει νομικη και κατεχεις τους νομου 1) Να διαβασεις προσεχτικα τι γραφει ο αλλος (οσο και αν ειναι δυσκολο να παρακολουθησεις την σκεψη του ,εχεις υποχρεωση ως νομικος να το πραξεις) και να 2) διαβασεις και ιστορια του δικαιου ετσι θα δεις οτι οι συχρονοι νομοι θεσπιζουν δικαιωματα που εχουν μακρα ιστορια και θα τους εκτιμησεις περισσοτερο γιατι οι περισσοτεροι ΣΥΧΡΟΝΟΙ νομοι θεσπιστηκαν για να διορθωσουν αδικιες που συνεβαιναν παλιοτερα
Επειδη στη νομικη δεν μαθαινονται μονο οι νομοι αλλα κυριως η σωστη αντιληψη, να σου πω οτι ειμαι σε θεση να αντιληφθω τι λες, κι αν οχι μπορεις να μου το εξηγησεις με ωραιο τροπο και οχι με επιθεση. Δε φταιω εγω αν δεν ειναι ξεκαθαρα οσα λες παραπανω. Επιτρεψε και στους αλλους να διαφωνουν με οσα λες, με επιχειρηματα ακομη κι αν ειναι τελειως αδυνατο να τα ενστερνιστεις. Ωστοσο, μην υποτιμας τη νοημοσυνη του αλλου. Ετσι για την ιστορια να σου πω, οτι το εμπραγματο δικαιο, ξεκινησε για τη διασφαλιση της κυριοτητας των κινητων και ακινητων και απο εκει ξεκινησε και το δημοσιο δικαιο. Μεχρι σημερα, δεν εχω αντιμετοπισει ουτε καν διαβασει κανενα νομο (μαλιστα οι αστικοι νομοι ειναι απο το 1800) να αντιμετωπιζει τη γυναικα ως πραγμα. Οι νομοθετες ηταν ανδρες, αλλα οχι κοντοφθαλμοι μισογυνηδες. Επισης, οι περισσοτεροι δικαστικοι, ειναι γυναικες, στατιστικα κι αυτο.
Επειδη φοβαμαι οτι αν δεν διαβασει σωστα παλι θα νομιζει οτι της λεω για την δικια της απιστια.Προσωπικα ο καθενας εχει την γνωμη του και παιρνει τις αποφασεις του . Δεν με νοιαζει τι κανει ο αλλος στην ζωη του και αν η ιδια θεωρησε σωστο αυτο καλα το επραξε . Η δικη μου αποψη ειναι οτι η απιστια δεν ειναι καλο να συμβαινει ,οχι απο συντηρητισμο απλα το θεωρω πιο ορθο να μιλας με τον ανθρωπο σου και επειτα να πραττεις κατι αλλο με καποιον τριτο. Παρεθεσα την εμπειρια μου για να σου εξηγησω οτι η απιστια γινεται εξισου απο ανδρες και γυναικες και δεν ειναι η "κοινωνια" απο πισω, αλλα τα προσωπα που απιστουν.
Τελος, μιας και δε μου αρσεουν οι διενεξεις να πω οτι δεν θα δωσω αλλη εκταση και γιατι εχω παραγκονισει την αστρολογια και δεν πρεπει καθως το site ειναι κυριως αστρολογικο, γιατι δεν χρησιμοποιω το site για να πω καθετι του καθε πικραμενου αλλα και γιατι θα μου επιτρεψεις, εαν θελω, να διαφωνω. Εξαλλου, τι συζητηση θα γινοταν αν συμφωνουσαμε ολοι...?:D

Τίνα Ζαχαριάδου
07-12-2011, 10:16 AM
Η αιώνια μάχη για τα δυο φύλα.....

Θα με συγχωρέσετε, πέρα από τα τελευταία ποστ δεν θυμάμαι τι έχει γράψει ο καθένας έτσι ότι γράψω δεν θα ήθελα να ερμηνευτεί ως κριτική ή επίθεση. Κάποιος/α έγραψε πως οι γυναίκες απιστούν λιγότερο γιατί είναι συναισθηματικές. Τι σημαίνει παιδιά συναισθηματικές; Έχουμε την τάση να ταυτίζουμε την έννοια του συναισθηματικού με το καλό. Το να είναι κάποιος άνθρωπος συναισθηματικός έχει πολλά καλά όταν όμως είναι σε θέση να καταννοεί τα συναισθήματά του και να τα διαχειρίζεται "σωστά".

Πόσες γυναίκες και λέω γυναίκες γιατί οι έρευνες έχουν δείξει πως οι γυναίκες λειτουργούν περισσότερο συναισθηματικά απ' ότι οι άντρες, μπορούν να διαχειριστούν τα συναισθήματα τους; Το ότι είμαστε σε θέση να εκδηλώσουμε τα συναισθήματα μας δεν μας κάνει ούτε καλύτερες ούτε λιγότερο άπιστες. Αντίθετα θεωρώ πως είμαστε μεσα στην υποκρισία γιατί αν μπορούσαμε να διαχειριστούμε τα συναισθήματα μας κάθε φορά που πατέρας ή σύζυγος άπλωνε το χέρι του επάνω μας θα του το κόβαμε από τον ώμο.

Τόνια μου λυπάμαι αλλά συμφωνώ με τη hattie ως προς το θέμα της κοινωνίας. Η ίδια η κοινωνία και οι δομές της, έκαναν τη γυναίκα να θεωρείται το ανίσχυρο φύλο και η ίδια η κοινωνία μας έκανε λιγότερο άπιστες εξαιτίας του φόβου και της ανασφάλειας μην τυχόν και μας αφήσει ο σύζυγος στα κρύα του λουτρού. Ιδιοκτησία των αντρών ήταν οι γυναίκες και τίποτα περισσότερο, το γεγονός πως οι γυναίκες κατέκτησαν θέσεις αντρών στον επαγγελματικό χώρο, είναι εξέλιξη κι από την άλλη δίκοπο μαχαίρι γιατί από τότε που βγήκαμε να φτιάξουμε καριέρα επωμιστήκαμε περισσότερες ευθύνες. Τώρα πια, για τη διαλυση ενός γάμου την ευθύνη φέρει η γυναίκα γιατί έπαψε να θεωρεί το εαυτό της ζώο και να σκύβει το κεφάλι στα προστάγματα του σύζυγου αφέντη. Δεν ξεχνώ τον συγχωρεμένο τον πεθερό μου, κάποια στιγμή που μου είπε να προσέχω γιατί είμαι "γλωσσού" χαρακτηρισμός ο οποίος έχει γίνει κι από τον δικό μου πατέρα. Άντε τώρα να καθίσω να εξηγήσω πως έχω Ερμή στον Κριό σε Ταυ Τετράγωνο με Ωροσκόπο/Ουρανό...

Ακόμη και σήμερα που υποτίθεται πως υπάρχει ισότητα αν θα ρωτήσεις έναν ψυχολόγο με ποιό τρόπο μπορείς να χειριστείς ένα μικρό αγόρι ώστε να υιοθετήσει και να ταυτιστεί με το ρόλο του άντρα και του πατέρα, θα σου πει πως ο σωστός τρόπος είναι όταν μιλά ο πατέρας η μητέρα να κλείνει το στόμα της γιατί έτσι και κάνει το λάθος να μιλήσει ακυρώνει τον πατέρα, άσχετα αν ο πατέρας επεμβαίνει όπου κι όποτε του "καπνίσει". Με λίγα λόγια είτε το βουλώνει η γυναίκα/μητέρα, είτε κινδυνεύει να εκκολάψει έναν άντρα με πρόβλημα ταυτότητας. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

Ο λόγος που οι γυναίκες αργούν να απιστήσουν δεν είναι γιατί είναι περισσότερο συναισθηματικές αλλά γιατί δεν τολμούν να παραδεχτούν πως η σχέση τους τελείωσε (φυσικά πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις) και γιατί θέλουν να είναι σίγουρες πριν κάνουν το "μεγάλο βήμα". Αυτό το δεύτερο πραγματικά μας το αναγνωρίζω αντίθετα με τους άντρες που πέφτουν πιο εύκολα στην απιστία. Ωστόσο καλό είναι να εξετάζουμε τους λόγους -είτε πρόκειται για άντρες είτε για γυναίκες- που απιστούν πριν αρχίσουμε τους αφορισμούς ή τις βαρύγδουπες δηλώσεις. Όλοι μας πρώτα απιστούμε στον ίδιο μας τον εαυτό και σ' αυτά που πιστεύουμε και νιώθουμε ή νιώσαμε κι έπειτα έναντι του συντρόφου μας.

Και για να μην ξεφύγω εντελώς από το αστρολογικό κομμάτι θα πω αυτό που είπε και η Κάτια, πως κάτω από πολύ ιδιαίτερες συνθήκες όλοι μπορούμε να απιστήσουμε, εγώ θα προσθέσω πως όλοι, ακόμη και φόνο μπορούμε να διαπράξουμε, είτε έχουμε δυνατό Ποσειδωνα στον χάρτη μας είτε Κρόνο. Η διαφορά είναι πως τα ποσειδώνια άτομα είναι πιο επιρρεπή ενώ τα κρόνια έχουν μάθει τόσο πολύ να καταπιέζουν τους εαυτούς τους που απλώς καθυστερούν να το πάρουν απόφαση.

ΥΓ Προσέξτε λίγο καλύτερα την υπογραφή της Μαρίας....

katiakiss
07-12-2011, 10:52 AM
Καλημέρα κυρίες μου.

Τίνα, η μάχη δεν είναι των δύο φύλων, αλλά του ενός. Δεν βλέπω κανέναν κύριο στη συζήτηση. Μόνες μας σουρομαδιόμαστε χαχαχα (πλάκα κάνω, έτσι; ) Υπάρχουν σημεία στο ποστ σου με τα οποία συμφωνώ και σημεία που θα συμφωνούσα αν δεν προσπαθούσα να τοποθετήσω το θέμα της απιστίας σε μια εντελώς διαφορετική βάση από αυτή της κοινωνιολογικής θεώρησης.

Νομίζω ότι δεν φύγαμε απλώς από την αστρολογική ουσία, αλλά και από το ουσιαστικό νόημα της χρίσης των επιστημονικών μελετών.
Για να επανατοποθετηθούμε, να πω ότι η διατύπωση σε προηγούμενο ποστ μου ότι οι άντρες είναι πλάσματα «οπτικά» και «απτικά» ενώ οι γυναίκες «συναισθηματικά» , δεν είναι τυχαία. Είναι συμπεράσματα ερευνών και πειραμάτων πάνω στην ανθρώπινη συμπεριφορά , πληροφορίες των οποίων μπορείτε να βρείτε με ένα απλό google-άρισμα. Η ερευνητική ιατρική και βιολογία , έχει δώσει απαντήσεις σε πολλά κοινωνικά και ηθικά κλισέ της πολιτισμικής μας αγκύλωσης.
Για να μπορέσουμε ως γυναίκες να κάνουμε συζήτηση για την απιστία, πρέπει πρώτα να ξεπεράσουμε το προσωπικό μας θέμα και να δούμε τον άνθρωπο στο σύνολό του και με σεβασμό στις γενετικές μας διαφορές, οι οποίες , είτε μας αρέσει είτε όχι, είναι γεγονός και όπως είπαμε , για κάθε αμφιβολία υπάρχει το google-άρισμα που βοηθά στην ενημέρωση των τελευταίων επιστημονικών εξελίξεων και ταυτόχρονα μας προστατεύει από το γράφουμε πράγματα που δεν ισχύουν.

Για να ρίξουμε όμως και μια γέφυρα στον κοινό τόπο συνάντησή μας που είναι η αστρολογία, ας σκεφτούμε λίγο ποιοι πλανήτες αντιπροσωπεύουν εμάς τις γυναίκες (Σελήνη\Αφροδίτη) και ποιοι τους άντρες (Άρης\Ήλιος) . Ποιος συνδυασμός σας φαίνεται ότι από τη φύση του θα ήταν πιο επιρρεπής στην απιστία;
Βρίσκω ότι αυτό το συμπέρασμα των επιστημόνων ότι οι άντρες είναι «οπτικοί και απτικοί», ταιριάζει μια χαρά με το αστρολογικό ζεύγος Άρης\Ήλιος και αντίστοιχα με το γυναικείο «Συναισθηματικές» , ταιριάζει μια χαρά στο ζεύγος Σελήνη\Αφροδίτη.
Επειδή έχουμε ξεφύγει όλες μαζί, αν συμφωνείτε, θα ήταν καλύτερο να κινηθούμε προς αυτή την αστρολογική κατεύθυνση, για να υπάρχει κάποιο νόημα να συνεχίζουμε την συζήτηση σε αστρολογικό φόρουμ. :)

taurine
07-12-2011, 11:59 AM
...πως κάτω από πολύ ιδιαίτερες συνθήκες όλοι μπορούμε να απιστήσουμε, εγώ θα προσθέσω πως όλοι, ακόμη και φόνο μπορούμε να διαπράξουμε, είτε έχουμε δυνατό Ποσειδωνα στον χάρτη μας είτε Κρόνο. Η διαφορά είναι πως τα ποσειδώνια άτομα είναι πιο επιρρεπή ενώ τα κρόνια έχουν μάθει τόσο πολύ να καταπιέζουν τους εαυτούς τους που απλώς καθυστερούν να το πάρουν απόφαση....



Όσο για τα δύο φύλα, τα πιο πρόσφατα παραδείγματα που εχω κατά νου, είναι γένους θηλυκού, δυστυχώς. Και πίσω τους κρύβεται η ανάγκη αυτοεπιβεβαίωσης, και το συμπλεγμα του καθρέφτη. Καμία σχέση με έρωτα, συναίσθημα κλπ κλπ. Καθαρή περίπτωση ανδρα-κόκκορα, μέσα στο σώμα γυναίκας.

Στοιχεία ωροσκοπίων:
Αιγοκερίνα, με Σελήνη, ωροσκόπο και Ουρανό στο Σκορπιό. Αρης, Ποσειδώνας σε 2ο οίκο (Τοξότης). Κρόνος στον Καρκίνο.
Στοιχεία του κατ' εξακολούθηση απατημένου συζύγου: Δίδυμοι, με ωρ. Καρκίνο και Σελήνη σε Ταύρο.Κρόνος στον Καρκίνο και 1ο οίκο. Αφροδίτη και Δία σε σύνοδο στον Ταύρο. Τι να πεί κανείς....:(

Όσο καιρό γνωρίζω το ζευγάρι, βλέπω έναν ρομαντικό, ευγενικό και γαλαντόμο σύζυγο και μια
"ξινή", bitchy, αγέλαστη σύζυγο. Η αιτιολογία της συμπεριφοράς της ήταν η εξής: Δεν αντέχει τόση φροντίδα και τόση περιποίηση. Βαριέται...:lost: (!)

Όπως καταλαβαίνετε, δεν είναι απαραίτητο να είναι Άρειος ή Ποσειδώνιος ο άπιστος/η.
Και οι Κρόνιοι/Πλουτώνιοι μια χαρά τα καταφέρνουν.:D

doukas
07-12-2011, 12:27 PM
"Ο εμβλέψας γυναικί προς το επιθυμείσαι αυτήν, ήδη εμοίχευσε αυτήν εν τη καρδίαν αυτού"

προτείνω να ανοίξει ένα θέμα με τις όψεις μη- απιστίας! :lol:

για να δώσω μια άλλη νότα!

Καλή σας μέρα!

katiakiss
07-12-2011, 12:49 PM
Ο κύριος της παρέας, μπήκε για να ρίξει λάδι στη φωτιά; Βλέπεις ότι έχουμε θέμα, εκεί εσύ;


Taurine , το παράδειγμά σου είναι πολύ χρήσιμο για να γίνει κατανοητό ότι το θέμα απιστίας δεν μπορεί να ενταχθεί σε αστρολογικούς κανόνες και αφορισμούς. Χρειάζεται απαραίτητα η μελέτη του κάθε προσωπικού χάρτη. Άλλωστε οι λόγοι μιας απιστίας ποικίλουν.
Σχετικά με την γυναικεία απιστία που έχει πάρει διαστάσεις στις μέρες μας, αυτό είναι σίγουρα ένα φαινόμενο του επίκτητου πολιτισμού μας. Θα ήταν ανόητο να αμφισβητήσουμε την μεταλλακτική δύναμη που ασκούν οι κοινωνικές και πολιτισμικές κατευθύνσεις μας. Ωστόσο, χρησιμοποιώντας ένα απλουστευμένο παράδειγμα, ένα κυνηγητικός σκύλος που μεγαλώνει με συνήθειες σκυλιού του καναπέ, μπορεί να γίνει ένα αγαπησιάρικο και χαϊδεμένο κατοικίδιο, αλλά δεν θα πάψει βιολογικά να είναι ένα κυνηγόσκυλο και να εμφανίζει τις ανάλογες συμπεριφορές ανά περίπτωση. Για αυτά τα βιολογικά δεδομένα μιλώ πιο πάνω.

Σχετικά με το θέμα μας σε αστρολογικό επίπεδο, σε πρόσφατο χάρτη «κερασφόρου ανδρός» , στο προοδευμένο του είχε προοδευμένο Ήλιο σε σύνοδο με γενέθλια Αφροδίτη (κυβερνήτη 7ου ) , ενώ ταυτόχρονα ο τράνζιτ Πλούτωνας κάνει Τρίγωνο με την γενέθλια Αφροδίτη του στην Παρθένο. Θα έλεγε εύκολα κανείς ότι είναι το ωροσκόπιου ενός άντρα που τον απατάνε ασύστολα; Μάλλον όχι. Έτσι, για άλλη μια φορά θα πω ότι η αστρολογική μελέτη ενός συγκεκριμένου θέματος σε έναν χάρτη, δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση.
Προσωπικά, είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι όταν… « κανείς δεν έπαιρνε τηλέφωνο τον κερατά» , ο Κρόνος έκανε ακριβείας σύνοδο με την ακμή του 7ου οίκου του. (για την ιστορία, του άξιζε όσο σε κανέναν άλλο! χαχαχα)
Να προσθέσω ότι η γενέθλια Αφροδίτη του είναι σε τετράγωνο με την γενέθλια Σελήνη του , οπότε στην ουσία ο Προοδευμένος Ήλιος ενεργοποίησε το γενέθλιο τετράγωνο Αφροδίτης \Σελήνης.

errikaki
07-12-2011, 04:46 PM
Βρε κορίτσια μήπως αντί να ψάχνουμε τους χάρτες να ψάχνουμε και κανένα κινητο?:)

Εγώ πάντως αραιά και που ρίχνω κανένα βλέφαρο, όχι πως σημαίνει κάτι αυτό, αλλά ότι μπορεί ο καθένας κάνει.
Και δεν το κάνω κρυφά. Όταν με ρωτάει τι κάνω, απαντάω ψάχνω το κινητό σου... έχω μια φαγούρα στο κεφάλι και λέω μήπως άρχισε να φυτρώνει τπτ!:lol:
Αυτός γελάει, δεν μπορεί να μου θυμώσει, και μου φέρνει και την ανάλυση του λογαριασμού για τυχόν απορίες!:)

τώρα σχετικά με την απάτη κορίτσια πιστεύω ότι πρέπει να δίνουμε βάση στις αλλαγές της συμπεριφοράς, τις οποίες κανένας άντρας δεν αντιλαμβάνεται ότι του συμβαίνουν...

εκτός αν είναι πολύ έξυπνος και μεθοδικός που ακολουθεί τη θεωρία ''βράσιμο του βατράχου''...
αν πετάξεις ένα βάτραχο σε μια κατσαρόλα με βραστό νερό αυτός θα πηδήξει απ' έξω αμέσως γιατί θα αντιληφθεί τη διαφορά της θερμοκρασίας.
Αν όμως τον πετάξεις στο νερό και αυξάνεις σιγά σιγά τη θερμοκρασία εκείνος δεν αντιλαμβάνεται την αλλαγή γιατί είναι πολύ σταδιακή και έτσι σιγά σιγά αποδυναμώνεται μέχρι που είναι εντελώς αδύναμος να αντιδράσει..;)

taurine
07-12-2011, 04:59 PM
"Ο εμβλέψας γυναικί προς το επιθυμείσαι αυτήν, ήδη εμοίχευσε αυτήν εν τη καρδίαν αυτού"

προτείνω να ανοίξει ένα θέμα με τις όψεις μη- απιστίας! :lol:

για να δώσω μια άλλη νότα!


Καλή σας μέρα!


Κι όπως έλεγε και ο αείμνηστος Σταυρίδης στην Κοντού στα Κίτρινα Γάντια "Φάτε μάτια ψάρια", στη σκηνή με το εξώπλατο φόρεμα...


Υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα στο βλεφάριασμα και στο φάγωμα ενός μελομακάρονου, χρονιάρες μέρες!!!:D

Εγω πάλι πιστεύω πως δεν υπάρχουν όψεις μη απιστίας και αιώνιας αφοσίωσης. Καραδοκούν τα προοδευτικά και "ο χαλαστής ο χρόνος που συζητάει με τη φθορά"...

hattie23
07-12-2011, 07:57 PM
Θα πω κατι που εχω παρατηρησει σε οσους χαρτες θεωρουνται οτι ανηκουν απο τους "απιστους" . Οντως τα διπλα ζωδια και η σκληρες οψεις του ποσειδωνα με τον αρη η τον πλουτωνα λενε οτι αποτελουν χαρακτηριστικα των απιστων ωστοσο θεωρω οτι οι οψεις που σχηματιζονται μεσα στον συναστριακο χαρτη και στον συνθετο θα μας δωσουν πιο απτες πληροφοριες .

Αν υπαρχουν οψεις σκληρες αναμεσα σε ποσειδωνα-αρη-αφροδιτη-πλουτωνα-ουρανο τοτε συνηθως "παιζει απιστια. Εχω δει οτι ακομα και η οψη αντιθεση μεταξυ της Αφροδιτη και του Αρη προκαλει την "αναγκη " να βρεθει ενα τριτο προσωπο ωστε να στηριξει την "ενταση " και την "ελξη" αναμεσα στο ζευγαρι.

Οσα για τα υπολοιπα δεν διαβασα τι γραφτηκε για την δικη μου ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ τοποθετηση πανω στο θεμα απιστια ,γιατι απο τα λιγα που διαβασα καταλαβα οτι παλι δεν μπορω να συννενοηθω.

Ειλικρινα εχω κουραστει με τον οποιοδηποτε /οποιαδηποτε που μπαινει μεσα σε ενα φορουμ και αρπαζεται με καποιον που εκθετει τις αποψεις του .


Ας μην κρεμιομαστε απο τις λεξεις που γραφει ο αλλος για να δημιουργησουμε θεμα εκει που δεν υπαρχει .

Μια διευκρινυση μοναχα

Ψαξε περα απο το 1800 να δεις τι γινεται ..Το εγραψα και στο δευτερο ποστ ,μιλαω για κατω απο πιο κοινωνικο-νομικο-πολιτικο καθεστωτος που εζησαν οι γυναικες τοσους αιωνες (εκτος αν πιστευεις οτι η γυναικα εζησε μολις απο το 1800 και περα.)


Και ημαρτον ρε κοριτσια δεν εγραψα για ολες τις γενητικες διαφορες μεταξυ ανδρων και γυναικων ! Το οτι απιστουν και τα δυο φυλα το ιδιο ,εγραψα . Δεν καταλαβαινω γιατι καποιος να υπερασπιζεται με τοσο σθενος τις "διαφορες" η οτι σωνει και ντε πρεπει να πιστευω οτι "το εχει στο αιμα του του ο ανδρας περισσοτερο απο εμας "...Βεβαια αυτο ειναι πολυ βολικο για οσες ταχα "απελευθερωμενες" και με αποψη γυναικες βρισκονται "κερατωμενες" και επειδη δεν εχουν σταλα εγωισμο μενουν με τον ιδιο ανδρα και δειχνουν στις φιλεναδες τους τις ερευνες απο το περιοδικο "να το γραψει η ερευνα του ταδε πανεπιστημιου οτι οι ανδρες εχουν την ταδε ορμονη που τους κανει απιστους " Δεν εφταιγε ο Τακης βρε κοριτσια.." . Γνωριζω οτι ο δικος μου "πικραμενος" :p δρομος ειναι και ο πιο δυσκολος ,επειδη δεν θα δωσω στον Τακη την δικαιολογιας της "ορμονης" οταν μου τα φορεσει . Αλλα αμα ειναι να με κερατωνει και να σφυριζω αδιαφορα μονο και μονο για να διατηρησω την βιτρινα ,προτιμω τον δυσκολο τροπο .

katiakiss
07-12-2011, 08:58 PM
Και ημαρτον ρε κοριτσια δεν εγραψα για ολες τις γενητικες διαφορες μεταξυ ανδρων και γυναικων ! Το οτι απιστουν και τα δυο φυλα το ιδιο ,εγραψα . Δεν καταλαβαινω γιατι καποιος να υπερασπιζεται με τοσο σθενος τις "διαφορες" η οτι σωνει και ντε πρεπει να πιστευω οτι "το εχει στο αιμα του του ο ανδρας περισσοτερο απο εμας "...Βεβαια αυτο ειναι πολυ βολικο για οσες ταχα "απελευθερωμενες" και με αποψη γυναικες βρισκονται "κερατωμενες" και επειδη δεν εχουν σταλα εγωισμο μενουν με τον ιδιο ανδρα και δειχνουν στις φιλεναδες τους τις ερευνες απο το περιοδικο "να το γραψει η ερευνα του ταδε πανεπιστημιου οτι οι ανδρες εχουν την ταδε ορμονη που τους κανει απιστους " Δεν εφταιγε ο Τακης βρε κοριτσια.." . Γνωριζω οτι ο δικος μου "πικραμενος" :p δρομος ειναι και ο πιο δυσκολος ,επειδη δεν θα δωσω στον Τακη την δικαιολογιας της "ορμονης" οταν μου τα φορεσει . Αλλα αμα ειναι να με κερατωνει και να σφυριζω αδιαφορα μονο και μονο για να διατηρησω την βιτρινα ,προτιμω τον δυσκολο τροπο .Είναι η απιστία στη φύση της γυναίκας;

Μπορεί οι άνδρες να διατηρούν εδώ και χρόνια τον τίτλο του παραδοσιακά άπιστου φύλου, τα σύγχρονα δεδομένα όμως αποκαλύπτουν την ολοένα αυξανομένη ροπή των γυναικών προς την ερωτική απιστία.

Μία πρώτη εξήγηση του φαινομένου μπορεί να επιχειρηθεί μέσω της κοινωνικής χειραφέτησης της γυναίκας, της σεξουαλικής της απελευθέρωσης και της αυξημένης κοινωνικής δικτύωσης που στοιχειοθετούν τη νέα τάξη πραγμάτων.

Σε ένα ψυχολογικό επίπεδο το φαινόμενο της γυναικείας απιστίας έχει κατά καιρούς προσεγγιστεί με όρους ναρκισσισμού, ενώ παράλληλα συχνά ενοχοποιούνται η γυναικεία ματαιοδοξία, η ανάγκη για επιβεβαίωση και η εκδικητική συμπεριφορά της γυναίκας σαν απάντηση στην ανδρική απιστία.

Η στερεοτυπική αντίληψη θέλει την απιστία να είναι στη φύση του άνδρα και τοποθετεί τη γυναίκα στη θέση της πιστής Πηνελόπης που τον περιμένει καρτερικά να επιστρέψει από τις περιπέτειες, κρατώντας το θεσμό του γάμου αλώβητο. Η άπιστη γυναίκα, αποτελεί απειλή για τη κοινωνία και τους θεσμούς της και εξοστρακίζεται ως ανήθικη.

Άλλαξαν οι καιροί, άλλαξαν και τα ήθη και η άπιστη γυναίκα αναγνωρίζεται στη σημερινή κοινωνία δίπλα στον άπιστο άνδρα. Αναλαμβάνουν αμφότεροι την ευθύνη των επιλογών τους κι έρχονται αντιμέτωποι με τις συνέπειες χωρίς ουσιαστικές διαφορές. Το ερώτημα είναι αν η απιστία είναι συμβατή με τη φύση της γυναίκας και η νέα κοινωνική δομή έχει απλά διευκολύνει την έκφρασή της, ή αν αποτελεί καθαρό επιτέλεσμα κοινωνιολογικής εξέλιξης.

Μία μελέτη Βρετανών επιστημόνων σε ζευγάρια μονοζυγωτικών διδύμων, έδειξε ότι γενετικοί παράγοντες επηρεάζουν τη γυναικεία απιστία και τον αριθμό των εραστών που έχει μια γυναίκα. Εκτιμήθηκε ότι ο αριθμός των σεξουαλικών συντρόφων των γυναικών και η τάση τους για απιστία επηρεάζονται σε ποσοστό περίπου 40% από γενετικούς παράγοντες. Αντιθέτως η στάση τους απέναντι στην απιστία δε φάνηκε να επηρεάζεται από τα γονίδια , αλλά από την ανατροφή και το ευρύτερο κοινωνικό περιβάλλον.

Οι επιστήμονες δεν έχουν εντοπίσει ακριβώς τα γονίδια που επηρεάζουν την σεξουαλική συμπεριφορά των γυναικών, έχουν όμως αρκετές ενδείξεις και η έρευνα συνεχίζεται.

Σύμφωνα με τη βιολογία άλλωστε, ο άνθρωπος είναι πολυγαμικό ον, γεγονός που εξυπηρετεί την εξέλιξη του είδους. Ο άνδρας γονιμοποιεί πολλές γυναίκες και η γυναίκα επιλέγει τον ισχυρότερο κάθε φορά άνδρα με σκοπό τη γέννηση ενός υγιούς, δυνατού απογόνου. Η αλλαγή συντρόφων λοιπόν είναι στη φύση τόσο του άνδρα όσο και της γυναίκας. Όταν η φυσική αυτή τάση συναντά τους κοινωνικούς θεσμούς και τους ηθικούς φραγμούς, μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα αυτό που ονομάζουμε ερωτική απιστία.

Το άρθρο υπογράφει η Αλ. Γυφτοπούλου, Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια, επιστημονική συνεργάτιδα του Ανδρολογικού Ινστιτούτου Αθηνών.

[url="http://news.pathfinder.gr/periscopio/cheating_hormone.html"]

:)

Lena_P
07-12-2011, 09:07 PM
Γαλούχηση κυρίες μου (και κύριε).

Αυτή είναι η μόνη ειδοποιός διαφορά μεταξύ των δύο φύλων ως προς το θέμα της απιστίας.

Συμφωνώ απόλυτα hattie και tonia δεδομένου ότι βρίσκω τα συμπεράσματά σας απολύτως ταυτόσημα..
Ίσως η διαφωνία να προέρχεται από τον τρόπο με τον οποίο φιλτράρετε/προσεγγίζετε το θέμα;

Για παράδειγμα:
Η hattie θα μπορούσα να πιστέψω από τον τρόπο που γράφει πως βρίσκεται στη φάση της "διαμάχης με το κατεστημένο" ενώ η tonia το έχει ήδη αφήσει πίσω της (αν και εφόσον χρειάστηκε να 'κοντραριστεί');

Λένα,
* Όντως βλέπουμε το ίδιο ή μάθαμε αυτό που βλέπουμε να το λέμε "κόκκινο"*...

hattie23
07-12-2011, 09:32 PM
Ναι Κατια δεν καταλαβαινω που ακριβως βλεπεις κατι διαφορετικο απο αυτο που ειπα ?

Οπως υποστηριξε και η ψυχολογος ετσι ειπα και εγω ο τι η γυναικα εχει ΙΔΙΟ δικαιωμα με τον ανδρα στην απιστια . Η ολη η συζητηση δεν εχει νοημα .

Καποιος εχει απομονωσει δικα μου γραφομενα και τα εχει μεταφερει με εντελως δικη του εξηγηση και εχω φτασει στο σημειο να εξηγω ξανα και ξανα το ιδιο πραγμα.

Για μενα και τα δυο φυλα απιστουν το ιδιο . Εκθεσα την αποψη μου πανω στο οτι υπαρχει το στερεοτυπο οτι "η γυναικα απιστει λιγοτερο απο τον ανδρα " επειδη ειναι "πιο ευαισθητη " και ειπα οτι αυτο δεν ειναι αληθεια ,απλα οι αιωνες που η γυναικα βρισκονταν υπο τον ανδρα την οδηγησαν να εχει μια τετοια συμπεριφορα και δεν ηταν κατι απο την φυση της .

Απο εκει και υστερα ειπα οτι το ιδιο συμβαινει μεχρι και σημερα .

Δεχτηκα ενα κατεβατο σχολιων ΑΝΕΥ ΟΥΣΙΑΣ αφου δεν υπηρχε καμμαι ουσιαστικη διαφωνια και εχω φτασει στο απιστευτο σημειο να "απολογουμε " για πραγματα που καποιος καταλαβε λαθος.

Ξανα λεω λοιπον ,εγω πιστευω οτι η γυναικα απιστει το ιδιο με τον ανδρα και για μενα το κοινωνικο στερεοτυπο οτι "ο ανδρας απιστει περισσοτερο απο την γυναικα " το οποιο τεινει να γινει μεσω "ερευνων" και επισημο συμπερασμα στηριγμενο σε "ορμονες" ,μου ακουγεται σαν δικαιολογια . Για μενα δεν υπαρχει καν νοημα να υπαρχει καμμαι ερευνα σαν "δικαιολογια" της απιστιας ΑΦΟΥ πιστευω οτι πρεπει να ειμαστε ελευθεροι να επιλεγουμε αυτο το οποιο θελουμε στην ζωη μας και οχι να κρυβομαστε και να "απιστουμε" ειτε σαρκικα ,ειτε εγκεφαλικα ,ειτε μεσω ονειρωξεων :p Αυτο ειπα και εχει γινει μεσανατολικο :p Και οπως διαπιστωσε και η Λενα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ .

Τωρα αν καποιους τους ενοχλει η αποψη μου και γενικοτερα οποια αποψη εκφραζω και "ψαχνονται " για να μου την "πουν " ,αυτοι εχουν το προβλημα.

Δενχρειαζεται να ψαξω στο ιντερνετ για να βρω πεφωτισμενο για να στηριξει τα λογια μου . Ζω στην υποτιθεμενη κοινωνια που οι ανδρες και οι γυναικες ειναι ενα και εχω δει να γινονται καθημερινα διακρισεις πανω στο "ανδρικο" και "γυναικειο " φυλο (για το τριτο φυλο επισης).

Επισης ,ολες οι ερευνες παντα συμβαδιζουν με καποια κοινωνικα δρωμενα. Με λιγα λογια αν εγραφα καποτε για τον αυνανισμο θα μου ειχε ποσταρει καποιος την περιφημη ερευνα καποιου ανδρολογου που θα ελεγε "Ο αυνανισμος τυφλωνει" .Αποδειχτηκε μετα απο χρονια οτι ηταν λαθος και οτι ειχε γινει για αλλους λογους .

Οπως και η αριστοτελικη κατανομη των ειδων που εφτασε την εποχη του Διαφωτισμου να γινει μια "σκληρη " θεωρια διακρισης και να εξελιχθει μεσα στους αιωνες μεχρι που γεννησε την θεωρια του ναζισμου .

Lilapause
07-12-2011, 09:34 PM
Καλησπέρα σε όλους!!

Θα ήθελα να αναφέρω παράδειγμα γενέθλιου χάρτη, στον οποίον ομως ο Ποσειδώνας μόνο μια σύνοδο με τον Δία στον 12ο έκανε, ενώ η Αφροδίτη ήταν σε σύνοδο με τον Ηλιο στον 8ο στο Λέοντα. Καμμία σχέση μεταξύ τους. Όταν συνέβει το γεγονός, μόνο όμως με τη μορφή συναισθηματικής απιστίας, η προοδευμένη Αφροδίτη έκανε σύνοδο με τον γενέθλιο Πλούτωνα και απέναντι βρισκόταν ο διελαύνων Ουρανός. Μπορείτε να φανταστείτε τι συνέβη στην ψυχη του ατόμου αυτού και ευτυχώς που δίπλα στον Ουρανό βρισκόταν ο διελαύνων Δίας και έσωσε την ήδη υπάρχουσα σχέση.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα θα ήθελα να πω πως είναι κάτι που μπορεί να συμβεί στον καθέναν μας χωρίς καν να καταλάβει πως έγινε!!!!Όσον αφορά Στον γενέθλιο χάρτη, χωρίς να έχω αρκετές γνώσεις αστρολογίας, νομίζω πως δείχνει περισσότερο τον χαρακτήρα μας και το πως αντιδρούμε σε γεγονότα που προκαλούν διελεύσεις, πρόοδοι, ηλιακή επιστροφή κ.λ.π


Ευχαριστώ!

Astroboy
11-12-2011, 12:21 AM
Μαράκι ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Δεν μου πάει όμως η διδασκαλία, ούτε και έχω γίνει ακόμα ο κάτοχος της απόλυτης αλήθειας. Τίποτα καφέδες και να μιλάμε ασύστολα να γουστάρουμε… Μια χαρούλα!

Με την ευκαιρία να συμπληρώσω ότι με μια ματιά που έριξα σε περιστατικά γνωστών μου το απόγευμα, είδα ότι συχνά «παίζει» η όψη προοδευμένου Ήλιου σε τετράγωνο ή αντίθεση με Σελήνη ή το αντίστροφο. Επίσης, ο κυβερνήτης του 7ου σε δύσκολες όψεις στο προοδευμένο ή στο Ηλιακό τόξο. Ο Ουρανός του ηλιακού τόξου σε δύσκολη όψη με γενέθλιο κυβερνήτη 7ου ή πλανητών μέσα στον 7ο και σύνοδο με άξονα 1ου\7ου είναι μια επικίνδυνη όψη για τις σχέσεις. Το ίδιο και ο Κρόνος, αλλά με τον Κρόνο οι καταστάσεις έχουν ένα περιθώριο μεγαλύτερης διαχείρισης και προσωπικών επιλογών αντιμετώπισης των όποιων προβλημάτων.
Ο Ουρανός είναι αρκετά επαναστατικός και ανατρεπτικός και δημιουργεί το αίσθημα της ασφυκτικής πίεσης οδηγώντας το άτομο σε σπασμωδικές κινήσεις, αγνοώντας το κόστος και τις συνέπειες. Είναι ένας πλανήτης που συχνά παρατηρώ σε ανθρώπους που μπαίνουν στην διαδικασία να απιστήσουν, ακόμα και σε κατάσταση απλής διέλευσης από τον χάρτη ενός ατόμου, κατά την περίοδο που έρχεται σε επαφή με φώτα και προσωπικούς πλανήτες. Είναι η βαθειά και αυθόρμητη ανάγκη του ανθρώπου για το συναρπαστικό και περιπετειώδες.
Όλα αυτά, σε συνδυασμό πάντα με την γενέθλια προδιάθεση και τις τρέχουσες διελεύσεις που το πυροδοτούν.
Οι συνδυασμοί των ενδείξεων μπορεί να είναι ατέλειωτοι και εντελώς διαφορετικοί μεταξύ τους. Ανέφερα αυτό που εγώ έτυχε να συναντήσω αρκετές φορές σε τέτοιες περιπτώσεις.


Καλησπέρα σε όλους!!

Θα ήθελα να αναφέρω παράδειγμα γενέθλιου χάρτη, στον οποίον ομως ο Ποσειδώνας μόνο μια σύνοδο με τον Δία στον 12ο έκανε, ενώ η Αφροδίτη ήταν σε σύνοδο με τον Ηλιο στον 8ο στο Λέοντα. Καμμία σχέση μεταξύ τους. Όταν συνέβει το γεγονός, μόνο όμως με τη μορφή συναισθηματικής απιστίας, η προοδευμένη Αφροδίτη έκανε σύνοδο με τον γενέθλιο Πλούτωνα και απέναντι βρισκόταν ο διελαύνων Ουρανός. Μπορείτε να φανταστείτε τι συνέβη στην ψυχη του ατόμου αυτού και ευτυχώς που δίπλα στον Ουρανό βρισκόταν ο διελαύνων Δίας και έσωσε την ήδη υπάρχουσα σχέση.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα θα ήθελα να πω πως είναι κάτι που μπορεί να συμβεί στον καθέναν μας χωρίς καν να καταλάβει πως έγινε!!!!Όσον αφορά Στον γενέθλιο χάρτη, χωρίς να έχω αρκετές γνώσεις αστρολογίας, νομίζω πως δείχνει περισσότερο τον χαρακτήρα μας και το πως αντιδρούμε σε γεγονότα που προκαλούν διελεύσεις, πρόοδοι, ηλιακή επιστροφή κ.λ.π


Ευχαριστώ!

Δεν νομίζω ότι οι όψεις που αναφέρατε έχουν σχέση με το γεγονός αλλά μάλλον την κατάσταση έσωσε ο Ουρανός διότι οι επιδράσεις του είναι πρόσκαιρες(ξαφνική έλξη). Βέβαια μπορεί να φανεί και στο γενέθλιο ωροσκόπιο η σταθερότητα της σχέσης αν υπήρχαν σαφείς ενδείξεις.:)

rattlesnakes
11-12-2011, 12:49 AM
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω παραπάνω!!!Οι ζυγοι είναι άτιμη φάρα, και στατιστικά τα άτομα που επιβεβαιώνονται με το να είναι το τρίτο πρόσωπο σε μια σχέση...(και ας με πάρουν με τις ντομάτες..)

rattlesnakes
11-12-2011, 12:52 AM
Ξεφύγαμε απ'το αστρολογικό και δεν πειράζει?:)
Ωραία τα λέτε κορίτσια,ειδικά εσύ hattie,ξαναπέστα!Καμία επιρροή απ'τον ανάδρομο Ερμη,ε?
Απο πότε ο άντρας κερατώνει και δεν χαλάει το σπίτι του,επέιδή πάει μόνο για το σεξ?Διαφωνώ λίγο εδώ.
1.Ο άντρας που απατά(συνήθως)το γράφει στο κούτελο,δεν ξέρουν να κρύβονται,ακόμα και οι πολύ γάτοι.
2.Δεν πάνε μόνο για το σεξ,γιατί κομματάκι δύσκολο η"άλλη"να μη θέλει κι αυτή σαν γυναίκα τη βολτίτσα/το παραμυθακι της/τα καφεδάκια-εστιατοριακια της/και κάποια έξοδα τελοσπάντων,όσο φτηνή κι αν είναι.
3.Τελικά ο ανόητος την ερωτεύεται πάντα και οι πιθανότητες να χαλάσει το σπίτι του είναι πολλές,αφού γίνεται σχέση όλο αυτο.

Δεν έχω μάθει αν μ'έχουν απατήσει ποτέ,αλλά σε κάποια ψεμματάκια που μου'χουν πει,χτυπάει μια εσωτερική καμπάνα και δεν τα πιστεύω.Θεωρώ πολύ άτιμο να μεγαλώνω το παιδί στο σπίτι και ο άλλος να φοράει το πουκάμισο που εγώ έπλυνα και σιδέρωσα,και να δείχνει σε κάποιαν άλλη αυτο που εγώ δεν βλέπω πια,τον Θεό που γνώρισα στην αρχή.
Που δεν κάθεται στον καναπέ τρώγοντας,που είναι μες τον καλο λόγο και τις γλύκες,και μετά φεύγει,οπότε αυτή δεν βλέπει ούτε νεύρα,ούτε ροχαλητά,και τπτ απ'τα όμορφα της βλακείας που λέγεται συμβίωση..
Επισης,ναι,αν έχεις κότσια χώρισε και κάνε ότι θέλεις φίλε μου..αλλά είπαμε,ζεστό φαγακι μετά?Πως?
Οι γυναίκες είναι πιο ειλικρινείς-τέλος.
Και μην με παρουν καποια μέλη με τις ντομάτες,αλλά όσοι άνθρωποι ξέρω που κεράτωσαν από μια έως πολλές φορές είναι Ζυγοί ή με ωροσκόπο στο Ζυγό.sorry...

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω παραπάνω!!!Οι ζυγοι είναι άτιμη φάρα, και στατιστικά τα άτομα που επιβεβαιώνονται με το να είναι το τρίτο πρόσωπο σε μια σχέση...(και ας με πάρουν με τις ντομάτες..)

maria76
11-12-2011, 12:55 AM
Δεν είναι άτιμη φάρα,ειναι μια χαρά άτομα.Τελείως συμπτωματικά όμως,στο δικό μου περιβάλλον,όπου Ζυγος και κέρατο,ειναι μια παρατήρηση μου.Ούτε κριτική κάνω,ούτε θέλω να παρεξηγηθώ.
Μάλιστα δεν ΄βγάζεις πόρισμα μόνο απ'τον Ηλιο κάποιου για να δεις αν είναι πιστος..και όμως,το χω παρατηρήσει ως τώρα.

katiakiss
11-12-2011, 03:00 PM
Astroboy λυπάμαι αλλά θα διαφωνήσω κάθετα. Ποτέ ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη και σίγουρα ένας Ουρανός δεν μπορεί από μόνος του να μας δείξει την απιστία, αλλά είναι ένας ισχυρός πυροδότης γιατί επαναστατεί σε κάθε μορφή καταπίεσης. Η μακροχρόνιες σχέσεις , όπως ο γάμος, μοιραία εμπεριέχουν την αίσθηση της καταπίεσης και μόνο που περιορίζουν την έννοια του «εγώ» , διευρύνοντάς την σε «εμείς». Έτσι, η ψυχική κατάσταση στην οποία βρίσκεται το άτομο κατά την περίοδο της επίδρασης του ουρανού, σημειοδοτεί μια χρονική στιγμή που είναι ιδιαίτερα ευάλωτο στην δημιουργία μιας παράλληλης σχέσης.
Βεβαίως, το ίδιο κάνει και ο Ποσειδώνας με την απώλεια της ευθυκρισίας και την εμπειρία του ρομαντικού έρωτα ή ο Πλούτωνας με την αίσθηση του μοιραίου πάθους, αλλά στην πραγματικότητα, όλες οι παραπάνω επιρροές είναι πλευρές του εαυτού μας και ανάγκες που έρχονται στην επιφάνεια με το αίτημα της εκπλήρωσης ως εμπειρία.
Το πώς θα διαχειριστεί ο καθένας αυτές τις επιρροές, είναι απόρροια του συνόλου του χάρτη του και του βαθμού που έχει δουλέψει με τον εαυτό του.

Μαράκι, μπορώ να δεχτώ αυτό που λες, μόνο υπό την έννοια ότι οι Ζυγοί είναι φιλάρεσκοι και έχουν σχέση εξάρτησης με την αποδοχή και την επιβεβαίωση , καθώς επίσης και μια βαθιά ανάγκη να διατηρούν στις σχέσεις τους τον ρομαντισμό και την αρμονία. Από αυτή τη σκοπιά, κάθε καινούργια περιπέτεια μπορεί να παρέχει άφθονα τα συγκεκριμένα ζητούμενα. Όμως θα έλεγα ότι είναι καλύτερο να μην καταλήγουμε σε αφορισμούς που θέλουν τους Ζυγούς ή κάποιο άλλο ζώδιο πρώτους σε καταστάσεις απιστίας ή τρίτου προσώπου σε μια σχέση. Μην ξεχνάμε ποτέ ότι ανεξάρτητα από τον Ήλιο μας, η συμπεριφορά μας καθορίζεται από το ζώδιο που βρίσκεται η Σελήνη μας και ως εκ τούτου, κάθε Ηλιακός αφορισμός μπορεί να είναι εντελώς αβάσιμος.

errikaki
11-12-2011, 07:56 PM
Για παράδειγμα:
Η hattie θα μπορούσα να πιστέψω από τον τρόπο που γράφει πως βρίσκεται στη φάση της "διαμάχης με το κατεστημένο" ενώ η tonia το έχει ήδη αφήσει πίσω της (αν και εφόσον χρειάστηκε να 'κοντραριστεί');

Λένα,
* Όντως βλέπουμε το ίδιο ή μάθαμε αυτό που βλέπουμε να το λέμε "κόκκινο"*...

σε συζητήσεις με φίλους πάντα υπήρχε αυτό το θέμα ως απορία... γιατί οι άντρες να αντιμετωπίζονται διαφορετικά στο θέμα της απιστίας από μεγάλη μερίδα της κοινωνίας.

Κάποιος λοιπόν μου είπε το εξής: Όταν ένα κλειδί ανοίγει πολλές πόρτες λέγεται πασπαρτού, οταν μια κλειδαριά την ανοίγουν πολλές πόρτες τότε είναι χαλασμένη.

Δεν το υιοθετώ, απλά το παραθέτω!

hattie23
13-12-2011, 12:43 AM
Και εμενα μου ελεγε η προγιαγια μου 89 ετων οτι "Κοριτσι μου ο κουβας σκουριαζει. Το πηγαδι οχι ":lol:

Και μην ακουσω οτι το "πηγαδι " "στερευει' .Γιατι υπαρχουν φαρμακευτικες λυσεις γι αυτο . Αντιθετα η φαρμακευτικη λυση για τον "κουβα" εχει πολλες παρενεργειες. :lol:

Αλλωστε οι γυναικες ζουμε περισσοτερο .δεν ειναι κριμα να το "κλειδωνουμε " απο τοσο νωρις ?

Ξερω αγαπητοι διαχειριστες οτι η συζητηση ξεφευγει . Αλλα αφου μιλαμε για "στερεοτυπα" .Τοτε και οι γυναικες εχουμε παραπνω εφεση στο "κους-κους" απο οτι οι ανδρες . Μια που αρεσουν τα στερεοτυπα μην ειστε αυστηροι με την γυναικεια μου φυση :D