PDA

View Full Version : Ωροσκόπος και οίκοι



blue_toulip
31-10-2005, 07:37 PM
O ωροσκόπος μου είναι στην τελευταία μοίρα του Καρκίνου. Αυτό σημαίνει ότι επηρεάζομαι και από τον Λέοντα ως ωροσκόπο?Γιατί παρατήρησα ότι τα χαρακτηριστικά του Καρκίνου σαν ωροσκόπου ναι μεν μου ταιριάζουν αλλά όχι απόλυτα!!
Επίσης ο ωροσκόπος αντιπροσωπεύει τον πρώτο οίκο στον χάρτη ενός ανθρώπου, σωστά? Οι οίκοι έχουν σαν κυρίαρχο το αντίστοιχο ζώδιο? Δηλαδή ο δεύτερος οίκος έχει σαν κυρίαρχο τον Ταύρο κτλ???
Ζητώ συγνώμη εάν οι ερωτήσεις μου φαντάζουν εξαιρετικά απλοϊκές, αλλά είμαι αρχάρια!!!:emb :emb :emb

Χατζηκώστα Κυριακή
31-10-2005, 10:58 PM
Αγαπητή Blue_toulip


O ωροσκόπος σας επηρεάζεται απο το Λέων. Αυτό συμβαίνει διότι στον πρώτο οίκο περιέχεται και το ζώδιο του Λιοντάριου αλλά και γιατί ο προοδευμένος Ωροσκόπος σας βρίσκεται επίσης στο Λιοντάρι (κοντα στις 20 μοίρες).

Ο κάθε οίκος συμβολίζει κάποιο συγκεκριμένο τομέα της ζωής. Ο πρώτος συμβολίζει την προσωπικότητα, τις πρωτοβουλίες (σχετίζεται με τον Κριό), ο δεύτερος συμβολίζει τα υλικά και συναισθηματικά αγαθά ( σχετίζεται με τον Ταύρο) κτλ όμως το πως λειτουργεί ο κάθε οίκος θα εξαρτηθεί απο το ζώδιο, τον κυβερνήτη του και τυχόν πλανήτες που βρίσκονται μέσα.

Για παράδειγμα στο δικό σας Ωροσκόπιο ο πρώτος οικος έχει ακμή στον Κάρκίνο και περιέχεται και ο Λέων άρα αυτός ο τομέας της ζωής σας θα ελεγθεί με βάση τη Σελήνη ( κυβερνήτης του Καρκίνου) αλλά και τον ήλιο (κυβερνήτη του Λέοντος) και τις όψεις που σχηματίζουν αύτοί οι πλανήτες.
Ο δεύτερος οίκος έχει ακμή στο Λεοντα αρά θέματα σε σχέση με τα οικονομικά σας αλλά και τα αισθηματικά σας θα μελετηθούν με βάση τον Ηλιο που είναι κυβερνήτης του Λέοντος αλλά και το Δία που βρίσκεται μέσα στον οίκο αυτό.

Μπορείτε να αναζητήσετε άρθρα στην υπάρχουσα ιστοσελίδα τα οποία θα σας βοηθήσουν να κατανοήσετε τη λειτουργία της Αστρολογίας.

φιλικα

Κυριακή Χατζηκώστα