PDA

View Full Version : Έκλειψη σελήνης στους διδύμους!10/12/2011



myrtoha
24-11-2011, 02:25 PM
Γειά σας!!

Ήθελα να ρωτήσω πως θα μας επηρεάσει η έκλειψη σελήνης στους διδύμους την 10/12/2011, ειδικά αυτούς όπως εγώ πυ έχουν σελήνη στον δίδυμο και μάλιστα στον 8ο οίκο. Συγκεκριμένα η έκλειψη πραγματοποιείται σε σύνοδο με την σελήνη μου στον 8ο και σε αντίθεση με τον ήλιο...(είμαι σκορπιός με ωροσκόπο ζυγό) και οποιοδήποτε άρθρο φυσικά θα ήταν πολύ χρήσιμο.Ευχαριστώ!

*alkmini
24-11-2011, 04:07 PM
Μία έκλειψη Σελήνης στον 8ο οίκο έχει να κάνει με κοινά οικονομικά, ασφαλιστικά, κληρονομικά, θέματα γέννησης και θανάτου, όχι πάντα κυριολεκτικής αλλά μεταφορικής έννοιας, επενδύσεων, δανείων κλπ.

Η έκλειψη δεν σχηματίζει αντίθεση με τον Ήλιο σας, αφού είστε Σκορπιός.

*alkmini
24-11-2011, 04:30 PM
Να συμπληρώσω ότι η Έκλειψη Σελήνης φέρνει σε κάποια ολοκλήρωση θέματα Σελήνης (οικογένειας, ευαισθησιών, συναισθημάτων,...).

Ο Ήλιος σας με την όψη της χιαστής επηρεάζεται από την Έκλειψη και ,αν βρίσκεται στο 2ο οίκο, επηρεάζει οικονομικά θέματα.

labtec
28-11-2011, 09:39 PM
...καλησπέρα και από μένα.
Οσο αφορά την επικείμενη σεληνιακή έκλειψη στις 10/12/2011, θα ήθελα να μάθω πως θα με επιρρεάσει, καθότι γίνεται "πάνω" στον ήλιο μου (ήλιος στις 18ο 22' στον 5ο οίκο στους ΙΙμους).
Σας ευχαριστώ!

limbill
29-11-2011, 12:23 AM
Μια σεληνιακή έκλειψη διεγείρει κυρίως το συναισθηματικό κόσμο. Δε δίνει γεγονότα..Επειδή όμως συμβολίζει και το λαό η σελήνη θεωρώ ότι θα υπάρχει μέσα στο Δεκέμβριο μια επαναστατική διάθεση και ένας αναβρασμό. Ας μη ξεχνάμε πως συμμετέχει και ένας Άρης από την Παρθένο..αν ανάψουν τα αίματα τουλάχιστον ας γίνει με λογική που χαρακτηρίζει την Παρθένο.

*alkmini
29-11-2011, 11:32 PM
...καλησπέρα και από μένα.
Οσο αφορά την επικείμενη σεληνιακή έκλειψη στις 10/12/2011, θα ήθελα να μάθω πως θα με επιρρεάσει, καθότι γίνεται "πάνω" στον ήλιο μου (ήλιος στις 18ο 22' στον 5ο οίκο στους ΙΙμους).
Σας ευχαριστώ!

Να διευκρινίσουμε ότι σε κάθε Έκλειψη Σελήνης θέματα και προβλήματα καρποφορούν ή οριστικοποιούνται .

Όταν συμβαίνουν σε πλανήτες ή στα φώτα όπως στην προκειμένη περίπτωση στον Ήλιο η έκλειψη κάνει αναφορά σε ό,τι σημαίνει ο Ήλιος στο γενέθλιο χάρτη, πρώτα σαν Ήλιος, στη συνέχεια σαν Ήλιος στους Διδύμους, έπειτα σαν Ήλιος στους Διδύμους στον 5ο και τέλος σαν κυβερνήτης του οίκου που κυβερνά.

mersini1
04-12-2011, 07:55 PM
Kαλησπερρα.θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την εκλειψη,οσον αφορα την προοδευτικη σεληνη.Η γενεθλια σεληνη μου ειναι στον 8ο στους ιχθυεις και κυβερνα τον 12ο.Στον προοδευτικο χαρτη σε λιγο καιρο θα κανει τετραγωνο με β.δεσμο 11ο διδυμους και τετραγωνο με ν.δεσμο 5ο τοξοτη.Τι μπορουν να σημαινουν τα τετραγωνα αυτα;

*alkmini
04-12-2011, 08:02 PM
Θα πρέπει να ανοίξεις άλλο θέμα. Το συγκεκριμένο αναφέρεται στην έκλειψη Σελήνης ενώ εδώ ζητάς για την ερμηνεία της προοδευτικής σου Σελήνης με τους Δεσμούς.

mersini1
04-12-2011, 09:07 PM
Συγνωμη που εγραψα εδω ,θεωρησα οτι εχει να κανει με την εκλειψη στους διδυμους επειδη η προοδετικη σεληνη τετραγωνιζει τον 11ο διδυμους.Παντως δεν μου βγαινει παραθυρο δημιουργιας νεου θεματος.δεν ξερω γιατι..:o

ScP
04-12-2011, 09:50 PM
Οι εραστές της αστρολογίας ΝΕΟ (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-109/)


Παντως δεν μου βγαινει παραθυρο δημιουργιας νεου θεματος.δεν ξερω γιατι..:o

bebe28
05-12-2011, 12:13 PM
Ηθελα να ρωτησω κι εγω κατι σχετικα με αυτη την εκλειψη. Πως επηρεαζει τις ερωτικες σχεσεις εαν εισαι λεων κι εχεις ωροσκοπο και αρη στους διδυμους? Ειναι καλη περιοδος για νεα ερωτικα ξεκινηματα η για επανασυνδεση?

Κοραλλία Μόζορα
05-12-2011, 12:27 PM
Οι εκλείψεις γενικά δεν είναι καλή περίοδος για νέα ξεκινήματα.

μανταλένα
05-12-2011, 01:49 PM
Καλές γιορτές σε όλους..! Με απασχολεί το γεγονός πως η συγκεκριμένη έκλειψη ενεργοποιεί προγεννέθλεια έκλειψη ( πραγματοποιήθηκε 8 ημέρες πριν την γέννηση στις 18ο των Διδύμων) και βρίσκεται με 1 μοίρα απόκλιση από την ακμή του 7ου οπότε σε αντίθεση με Ωροσκόπο..Άν υπάρχει κάποια πληροφορία για αυτή την ενεργοποίηση θα την ήθελα.. Ευχαριστώ..

*alkmini
05-12-2011, 04:03 PM
Καλές γιορτές σε όλους..! Με απασχολεί το γεγονός πως η συγκεκριμένη έκλειψη ενεργοποιεί προγεννέθλεια έκλειψη ( πραγματοποιήθηκε 8 ημέρες πριν την γέννηση στις 18ο των Διδύμων) και βρίσκεται με 1 μοίρα απόκλιση από την ακμή του 7ου οπότε σε αντίθεση με Ωροσκόπο..Άν υπάρχει κάποια πληροφορία για αυτή την ενεργοποίηση θα την ήθελα.. Ευχαριστώ..

Λέγεται ότι ο οίκος που πέφτει η προγενέθλια έκλειψη είναι ο τομέας που χρειάζεται να αναπτύξουμε και να επεκταθούμε. Ποιο ζώδιο βρίσκεται στην ακμή του 6ου? (Αν σωστά ερμήνευσα βρίσκεται στον 6ο οίκο).

μανταλένα
06-12-2011, 09:29 AM
Ευχαριστώ Alkmini.., Βρίσκεται στην ακμή του 7ου (16ο58΄Διδύμων)

*alkmini
06-12-2011, 09:48 AM
Η ακμή του 6ου βρίσκεται στον Ταύρο ?

μανταλένα
06-12-2011, 12:22 PM
Ναι., στις 27ο του Ταύρου..

*alkmini
06-12-2011, 12:59 PM
Η επέκταση που "ζητά" η προγενέθλια έκλειψη είναι σε πρακτικό επίπεδο, οικονομικά (Ταύρος) και στον τομέα της εργασίας (6ος).

Επειδή βρίσκεται μία μοίρα πριν τον 7ο οίκο λειτουργεί και σ' αυτόν.

katiakiss
06-12-2011, 03:10 PM
Καλές γιορτές σε όλους..! Με απασχολεί το γεγονός πως η συγκεκριμένη έκλειψη ενεργοποιεί προγεννέθλεια έκλειψη ( πραγματοποιήθηκε 8 ημέρες πριν την γέννηση στις 18ο των Διδύμων) και βρίσκεται με 1 μοίρα απόκλιση από την ακμή του 7ου οπότε σε αντίθεση με Ωροσκόπο..Άν υπάρχει κάποια πληροφορία για αυτή την ενεργοποίηση θα την ήθελα.. Ευχαριστώ..Μία προγενέθλια έκλειψη στην ακμή του 7ου και σε αντίθεση με τον ωροσκόπο, στο ζώδιο των Διδύμων , μας πληροφορεί για διάφορες δοκιμασίες και εμπειρίες στον τομέα των σχέσεων. Προσωπικά θα έλεγα ότι το άτομο έχει ένα τουλάχιστον σίγουρο διαζύγιο στη ζωή του και αρκετή αστάθεια στο θέμα των δεσμεύσεων. Το είδος και το εύρος των εμπειριών θα το καθορίσουν οι κύριες γενέθλιες όψεις προς την μοίρα της προγενέθλιας έκλειψης -αν υπάρχουν- και η κατάσταση του κυβερνήτης της (Ερμής).
Σίγουρα ο άξονας 1ου\7ου έχει ενεργοποιηθεί αλλά δεν μπορούμε να πούμε τίποτα αν δεν έχουμε μελετήσει ενδελεχώς το σύνολο του χάρτη. Αυτό που θα ήθελα να συμπληρώσω , είναι ότι ο κύκλος που θα ανοίξει με την έκλειψη πάνω στην προγενέθλια, κρατά περίπου 19 μήνες (μπλόκαρα τώρα και μπορεί να πέφτω λίγο έξω στους μήνες) , μέσα στους οποίους θα ολοκληρωθεί ο κύκλος ενός κεφαλαίου αλλαγών στον εν λόγω τομέα της ζωής.

ΥΓ: Ελπίζω να κατάλαβα καλά ότι η προγενέθλια έκειψη είναι στην ακμή του 7ου με 1ο απόκλση.

μανταλένα
06-12-2011, 03:36 PM
Katiakiss χαίρομαι για την "συνάντησή" μας και σε ευχαριστώ για την πληροφορία.. Ναι υπάρχουν διαζύγια (2)., Ο Ερμής σε θέση αδυναμίας στον Τοξότη., στον 12ο οίκο και σε σύνοδο με Ν. Δεσμό... Η προγεννέθλεια έκλειψη (8 ημέρες πριν την γέννηση) έγινε στις 18ο των Διδύμων (ακριβώς όπως η επικείμενη) και η ακμή του 7ου βρίσκεται στις 16ο58΄των Διδύμων... Καλές γιορτές...
Συμπληρωματικά., η έκλειψη δέχεται ακριβείας τετράγωνο όπως άλλωστε και ο Ωροσκόπος απο τη σύνοδο Ουρανού-Πλούτωνα (παρθένος, 9ος) και απο Χείρωνα (ιχθύς, 3ος)

katiakiss
06-12-2011, 03:46 PM
Katiakiss χαίρομαι για την "συνάντησή" μας και σε ευχαριστώ για την πληροφορία.. Ναι υπάρχουν διαζύγια (2)., Ο Ερμής σε θέση αδυναμίας στον Τοξότη., στον 12ο οίκο και σε σύνοδο με Ν. Δεσμό... Η προγεννέθλεια έκλειψη (8 ημέρες πριν την γέννηση) έγινε στις 18ο των Διδύμων (ακριβώς όπως η επικείμενη) και η ακμή του 7ου βρίσκεται στις 16ο58΄των Διδύμων... Καλές γιορτές...
Συμπληρωματικά., η έκλειψη δέχεται ακριβείας τετράγωνο όπως άλλωστε και ο Ωροσκόπος απο τη σύνοδο Ουρανού-Πλούτωνα (παρθένος, 9ος) και απο Χείρωνα (ιχθύς, 3ος)Πω πω Μανταλένα... Χάρτη για μάθημα προγενέθλιας έκλειψης έχεις! Καλό κουράγιο και καλές εμπειρίες σε ότι έρθει. :)

Να 'σαι καλά...

μανταλένα
07-12-2011, 10:13 AM
Η αλήθεια είναι πως μελετώντας εσάς τους πιο έμπειρους ερευνητές έμαθα πως υπάρχει σε κάθε αστρολογικό χάρτη ένα "αίτημα"., μια "υπόσχεση"., οπότε τα τελευταία τρία χρόνια παρατηρώ από διελεύσεις, ηλιακή επιστροφή, προοδευτικά και εκλείψεις τι μπορώ να ξεκαθαρίσω σιγά σιγά και ψυχανεμίζομαι πως αυτή η προγεννέθλεια έκλειψη και ο ταλαίπωρος κυβ. του 7ου και της έκλειψης Ερμής (ο οποίος για πρώτη στην ηλιακή επιτροφή στις 18/12 θα βρεθεί στη γενέθλια επίσης θέση 5ο Τοξότη) έχουν να πουν κάτι.. Σε περίπτωση που συμβεί κάτι που μπορεί να έχει αστρολογικό ενδιαφέρον για τα αποτελέσματα των εκλείψεων θα το μοιραστώ μαζί σας..
Υ.Σ.. Ο άνθρωπος που είμαι ζευγάρι έχει προοδευτικό Ωροσκόπο στις 16ο 58΄!! Διδύμων (ακμή 7ου δικού μου και έκλειψη) και γενέθλια Σελήνη στις 17ο Τοξότη...

*alkmini
07-12-2011, 10:40 AM
Όλα δείχνουν ότι η έκλειψη στις 10/12 θα είναι ιδιαίτερα σημαντική και για τους δύο.

cajoline
07-12-2011, 12:59 PM
εξαιτίας της επερχόμενης σεληνιακής έκλειψης πείτε μου σας παρακαλώ μιας και έχω σελήνη και ωροσκόπο δίδυμο σε ποιό μεσοδιάστημα και σε ποιό οίκο του ωροσκοπίου μου γίνεται ? και τι γίνεται με την έκλειψη αυτή ?
5/10/1966 ΑΘΗ 20.40
Ευχαριστώ
cajoline

*alkmini
07-12-2011, 01:29 PM
εξαιτίας της επερχόμενης σεληνιακής έκλειψης πείτε μου σας παρακαλώ μιας και έχω σελήνη και ωροσκόπο δίδυμο σε ποιό μεσοδιάστημα και σε ποιό οίκο του ωροσκοπίου μου γίνεται ? και τι γίνεται με την έκλειψη αυτή ?
5/10/1966 ΑΘΗ 20.40
Ευχαριστώ
cajoline

Η έκλειψη πραγματοποιείται στον άξονα 1ου-7ου πάνω στη γενέθλια Σελήνη σας. Θέματα σχέσεων και συνεργασιών φθάνουν σε μια ολοκλήρωση. Επίσης ενεργοποιεί τη γενέθλια Σελήνη σας, τον 2ο και 3ο οίκο σας, αν είναι ακριβής η ώρα γέννησης.

Δεν βρήκα να ενεργοποιεί κάποιο μεσοδιάστημα.

cajoline
07-12-2011, 01:35 PM
ευχαριστώ πολύ . τώρα θα πρέπει να δώ και τι όψεις κάνει?

*alkmini
07-12-2011, 01:42 PM
Ακριβώς, τι όψεις κάνει και με άλλους πλανήτες εκτός της συνόδου με τη Σελήνη .

errikaki
11-12-2011, 09:42 AM
αν η έκλειψη αυτή συμβαίνει σε αντίθεση ακριβείας με ήλιο και ουρανό στον τοξότη, την ημέρα των γενεθλιων, σηματοδοτει και χρωματίζει όλη τη γενέθλια χρονιά?

*alkmini
11-12-2011, 10:00 AM
αν η έκλειψη αυτή συμβαίνει σε αντίθεση ακριβείας με ήλιο και ουρανό στον τοξότη, την ημέρα των γενεθλιων, σηματοδοτει και χρωματίζει όλη τη γενέθλια χρονιά?

Ακριβώς ! Η νέα Ηλιακή χρονιά θα έχει χαρακτηριστικό της την ολοκλήρωση κάποιων θεμάτων.

errikaki
11-12-2011, 10:08 AM
αχ alkmini μου.... :o σίγουρα η αντίθεση δεν είναι εύκολη όψη. εκτός από την ολοκλήρωση θεμάτων μπορούμε να πούμε ότι θα είναι μια δύσκολη γενεθλιακή χρονιά από συναισθηματικής άποψης;:lost::cry:

*alkmini
11-12-2011, 11:00 AM
αχ alkmini μου.... :o σίγουρα η αντίθεση δεν είναι εύκολη όψη. εκτός από την ολοκλήρωση θεμάτων μπορούμε να πούμε ότι θα είναι μια δύσκολη γενεθλιακή χρονιά από συναισθηματικής άποψης;:lost::cry:

Το συγκεκριμένο τομέα για τη χρονιά μπορούμε να τον εξετάσουμε από προοδευτικά , από την Ηλιακή Επιστροφή και Ηλιακό Τόξο(αν είμαστε σίγουροι για την ώρα γέννησης).

errikaki
11-12-2011, 11:36 AM
Εννοείς ότι πρέπει να λάβω υπόψη τον οίκο που πραγματοποιείται η έκλειψη στο προοδευτικό ωροσκόπιο και όχι στο γενέθλιο;

Στο γενέθλιο είναι ο άξονας 1-7 ενώ στο προοδευτικό 6-12,

οπότε αν έχω καταλάβει σωστά θα πρέπει να δώσω προσοχή σε θέματα υγείας(6ος)... για να μην καταλήξω ξαφνικά (ουρανός)
στο νοσοκομείο (12) από επιπόλαιη αντιετώπιση του θέματος (τοξότης)

(αν το έχω ερμηνεύσει σωστά τότε μαλλον έχω κάνει άλματα :) αλλά μάλλον αυτά θα πρέπει να προσέχω :wacko: μια και συνέχεια κουτουλώ, χτυπώ και σκονάφτω..βλέπω που θέλω να πάω και δεν κοιτώ μπροστά μου :rolleyes:)

*alkmini
11-12-2011, 01:26 PM
Για αισθηματικά δε μιλούσαμε ?

errikaki
11-12-2011, 01:39 PM
Για αισθηματικά δε μιλούσαμε ?

καλά το λες εσύ :) εγώ μάλλον κατάλαβα λάθος:lost:
έχουμε και ανάδρομο ερμή...:p

νόμιζα ότι για να δω τον τομέα που θα επηρεάσει η έκλειψη τη γενεθλιακή μου χρονιά πρέπει να εξετάσω τον άξονα που πραγματοποιείται στο προοδευτικό.
Τώρα αν με ρωτησεις ποιον άξονα περίμενα να δω για τον συσχετίσω με τα συναισθηματικά, δεν ξερω να σου πω:lost::rolleyes::wacko:

μάλλον απέχω ακόμη έτη φωτός από τις ερμηνείες των διελεύσεων:p

ssppss
12-12-2011, 10:51 PM
geia sas,aformh gia na grafto sto site htan to 8emataki ayto!!!eimai karkinos me oroskopo zygo,selinh stoys yx8ies,ermh ston karkino, afrodhth stoys dydimoys k arh sto zygo.8a h8ela na moy perigrapsete pos me epirease h eklhpsh ayth me bash ton xarth moy k gia na moy peite mexri pote diarkei h epidrash mias eklhpshs apo th stigmh poy 8a pragmatopoih8ei.sas eyxaristo prokatabolika!!!

ssppss
13-12-2011, 06:28 PM
μπορει καποιος να με βοηθησει στα ερωτηματα μου?δεν ξερω παρα πολλα απο αστρολογια αλλα ειδα οτι με επιρρεασε η εκληψη αυτη κ 8α ηθελα να δω κ μια πιο επιστημονικη απαντηση πανω στο θεμα

*alkmini
13-12-2011, 09:42 PM
μπορει καποιος να με βοηθησει στα ερωτηματα μου?δεν ξερω παρα πολλα απο αστρολογια αλλα ειδα οτι με επιρρεασε η εκληψη αυτη κ 8α ηθελα να δω κ μια πιο επιστημονικη απαντηση πανω στο θεμα

Δύσκολα θα σας απαντήσει κάποιος, γιατί δεν έχει εικόνα του γενέθλιου χάρτη σας.

ssppss
15-12-2011, 04:17 PM
μπορει καποιος να με βοηθησει στα ερωτηματα μου?δεν ξερω παρα πολλα απο αστρολογια αλλα ειδα οτι με επιρρεασε η εκληψη αυτη κ 8α ηθελα να δω κ μια πιο επιστημονικη απαντηση πανω στο θεμα
ειχα γραψει κ παραπάνω λεπτομέρειες, μαζι με τα ερωτημα τα μου :)
ειμαι καρκινος με ωροσκόπο ζυγο, σελήνη στους ιχθύες ,Αφροδίτη διδύμους ,αρη στο ζυγο,εαν χρειάζεται καποιο αλλο στοιχείο πείτε μου

Atrapos
15-12-2011, 04:54 PM
ειχα γραψει κ παραπάνω λεπτομέρειες, μαζι με τα ερωτημα τα μου :)
ειμαι καρκινος με ωροσκόπο ζυγο, σελήνη στους ιχθύες ,Αφροδίτη διδύμους ,αρη στο ζυγο,εαν χρειάζεται καποιο αλλο στοιχείο πείτε μου

Αγαπητή/έ ssppss,

Η λογική του φόρουμ δεν είναι να γίνονται ερωτήσεις σε στυλ: έχω αυτόν τον χάρτη, πείτε μου πως θα με επηρεάσει το τάδε αστρολογικό γεγονός. Το ζήτημα είναι το κάθε μέλος να μάθει να μελετάει μόνο του τον χάρτη του κι όπου δεν μπορεί να ρωτάει τι πρέπει να κοιτάξει.

Σε μια έκλειψη Σελήνης λοιπόν, που καταρχήν είναι αντίθεση Ήλιου – Σελήνης, το πρώτο που πρέπει να δεις είναι σε ποιους οίκους του γενέθλιου χάρτη σου συμβαίνει. Στην περίπτωση σου πιθανόν να είναι στον άξονα 3ου – 9ου. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις αυτό από τους δωρεάν χάρτες του αστρολογικού προγράμματος του site και μετά να ψάξεις τη βιβλιοθήκη να δεις ποιους τομείς της ζωή μας αφορούν αυτοί οι οίκοι.

Το επόμενο που πρέπει να δεις είναι με ποιους πλανήτες του γενέθλιου χάρτη σου σχηματίζουν όψη Ήλιος - Σελήνη στην έκλειψη, ουσιαστικά ποιους πλανήτες έχεις στο μέσο των μεταβλητών ζωδίων (ίσως Σελήνη και Αφροδίτη) και ποιος είναι ο ρόλος των πλανητών αυτών στον χάρτη σου.

Τέλος αν σε ενδιαφέρει μόνο η έκλειψη θα πρέπει να απομονώσεις την επίδραση της από άλλα αστρολογικά γεγονότα που συμβαίνουν αυτόν τον καιρό. Είσαι Καρκίνος όπως είπες με Ωροσκόπο Ζυγό. Αυτό το διάστημα έχουμε Κρόνο, Ουρανό και Πλούτωνα στα παρορμητικά ζώδια, πιθανόν λοιπόν να βιώνεις τη συνδυασμένη επίδραση πολλών παραγόντων.

Θα έλεγα λοιπόν, ξεκινώντας από την επίδραση της έκλειψης, να αρχίσεις να μαθαίνεις τον χάρτη σου και όπου κολλήσεις εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε.

Ελπίζω να κατάλαβες ότι δεν είναι πως δεν θέλω να βοηθήσω στην απορία σου αλλά κανείς δεν μπορεί να σου πει πως θα σε επηρεάσει μια έκλειψη αν δεν έχει τον χάρτη σου και δεν είναι ο ρόλος μας εδώ να κοιτάμε τους χάρτες των μελών.