PDA

View Full Version : Οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη του



hattie23
20-11-2011, 02:37 PM
Καλημερα! Χθες βρεθηκα σε ενα χορο ,αφου ειμαι καινουργια στην πολη που μενω (βαρεθηκα τις συνεχεις μετακομισεις:( ) προσπαθησα να ειμαι οσο το δυνατον πιο φιλικη .. Τζιφος !Ειναι κατι που μου συμβαινει απο μικρο παιδι πολυ δυσκολα κοινωνικοποιουμε.Και ενω πιο μικρουλα το αποδεχομουν πιο ευκολα τωρα (ας οψεται ο προοδευτικος μου ηλιος στον Τοξοτη:p) προσπαθω (ανεπιτυχως τις περισσοτερες φορες ) να κοινωνικοποιηθω ,δεν ξερω ομως γιατι αυτο ειναι τοοοσο ευκολο για καποιους ενω για μενα οχι .

Ειμαι φυσιολογικη κοπελα (μαλλον χωρις ιδιαιτερη αυτοπεποιηθηση ωστοσο καλυτερα στο τομεα της εμφανισης να κρατας low profile και να μην εισαι σαν κατι τσοκαρα που νομιζουν οτι ειναι θεες ) με μορφωση ,χιουμορ κ.λ.π αλλα αυτο δεν εμποδιζει τους αλλους να φευγουν τρεχωντας (στην κυριολεξια :p) καποιοι φευγουν απο διπλα μου ακομα και οταν τους μιλαω :p. Και να πειτε οτι δεν μυριζω ωραια :p:p τριβομαι στο μπανιο λες και εχω γυρισει απο ανταρτικο και παρφουμαρομαι σταν τον Λουδοβικο τον 14ο (τον βασιλια ηλιο:p) . Αρα δεν ειναι οτι ειμαι ο Pepe le piu !

Εχω κοιταξει τις οψεις του ωροσκοπου μου και εχω επισημαινει τα τετραγωνα μεταξυ ωροσκοπου και πλουτωνα ,ηλιου .

Σκορπιος γαρ εχω ενα πλουτωνα σε απολυτη κυριαρχια και ακριβες τετραγωνο με τον ωροσκοπο μου στον λεοντα. Αυτο ακουγεται αρκετα φοβιστικο αλλα ουδεποτε προσπαθησα να "εξουσιασω " κανεναν ουτε θεμιτα ουτε αθεμιτα . Βεβαια δεν εχει σημασια τι εισαι εσυ αλλα τι βλεπουν οι αλλοι σε εσενα οταν σε συναντουν ,αλλα δεν εχω καμμια οψη θηριου .

Ειμαι μαλλον απο αυτες τις χαριτωμενες φιγουρες κοριτσιων που βλεπεις στις νεανικες σειρες (κανεις δεν ειπε τρομαχτικη καποια απο αυτες :p).

Επειτα παρα τα δυο τετραγωνα εχω τριγωνο με την σεληνη στον κριο ,τον ουρανο στο τοξοτη και τον ερμη στον σκορπιο .(το τελευταιο φαινεται απο την φλυαρια). Ξερω οτι παρα τα τριγωνα ,με αυτες τις θεσεις μαλλον δειχνω εναν δυναμισμο προς τα εξω (αλλα καμμια σχεση με τον καημενο χαρακτηρα μου ).

Ο κυβερνητης του ωροσκοπου ο ηλιος βρισκεται στον 4ο οικο σε συνοδο με τον κρονο και εξαγωνο με τον δια σε πτωση στον 6ο στον αιγοκερω .Πραγμα που δειχνει την συστολη μου και το ποσο δυσκολευομαι με τους αλλους :(.

Ξερετε εχω βαρεθει να ειμαι το κοριτσι του μπουφε . Αυτο που καθεται και τρωει τα κανεπαδακια μονο του στο παρτυ ωστε να υπαρχει αποδειξη οτι ΝΑΙ ημουν και εγω εκει . :p

Δεν ξερω τι να κανω (ηλιος τετραγωνο ωροσκοπο :p) οταν βγαζω τα λεοντισια μου χαρακτηριστικα και το χιουμορ ( τριγωνα σεληνη -ουρανο με ωροσκοπο και ακριβειας τριγωνο μεταξυ σεληνης και ουρανου ) κανενας δεν με παιρνει στα σοβαρα και μαλλον με θεωρουν too much . Εχω βαρεθει δε να θερουνται καλυτερη συντροφια οι γκομενες που εχουν ξυνισμενα μουτρα λες και εχουν στουμπωσει και δεν μπορουν να ενεργηθουν στην τουαλετα.

Οταν παλι βγαζω αυτη την ξυνιλα η ιδια ,παλι κανεις δεν μου δινει σημασια :confused: .ετσι μενω με τον κρονο στο μπουφε .(να μην πω στο σπιτακι μου καλυτερα).

Ισως να μην ειναι τοσο θεμα ωροσκοπου ,μπορει και το τετραγωνο μεταξυ σεληνης-διας να την κανει την ζημια και να βγαζω μια υπερβολη .:( Καμμια ιδεα ? Υπαρχει καποιος/καποια με αντιστοιχες οψεις που να εχει ιδιες δυσκολιες στις κοινωνικες επαφες η μονο εγω εχω το προνομιο να τσακιζω τα καναπεδακια ?

katiakiss
20-11-2011, 04:00 PM
Hattie23, μπράβο σου για την τόλμη να παραδεχτείς και να μοιραστείς μαζί μας δημόσια, ένα πρόβλημα που συνήθως οι άνθρωποι αποφεύγουν να το παραδεχτούν, πόσο μάλλον να το εκθέσουν.
Εσύ δεν είσαι καμιά πρωτάρα και ξέρεις ότι ένα τόσο σοβαρό θέμα, δεν μπορεί να το προσεγγίσει κανείς με μια επιφανειακή επιπολαιότητα.
Αφού έχεις το θάρρος να εκθέτεις τον εαυτό σου, κάτι δύσκολο να συναντήσει κανείς σε Σκορπιό, νομίζω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε όλοι μαζί μια χρήσιμη κουβέντα, αν μπορούσες να αναρτήσεις τον γενέθλιο χάρτη σου. Τολμώ να το προτείνω αυτό, μόνο επειδή γνωρίζω ότι οι αστρολογικές σου γνώσεις είναι αρκετές ώστε να γίνει συζήτηση και όχι απόπειρα έτοιμων λύσεων και προβλέψεων. Ένας δεύτερος λόγος, είναι γιατί το θέμα της κοινωνικοποίησης, είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο στη ζωή του σύγχρονου ανθρώπου.
Προσωπικά θα ήθελα πολύ να μπορούσα να καταθέσω έστω και τρεις κουβέντες, έστω και μόνο για το θάρρος σου να εκθέσεις τον εαυτό σου, αλλά χωρίς χάρτη μου είναι αδύνατον.

hattie23
20-11-2011, 05:38 PM
3967

Νομιζω οτι τον ανεβασα. Αν και εγω χρησιμοποιω μεγαλυτερες ανοχες στο χαρτη μου απο οτι δινει το δικο μας σαιτ . (εχω δει οτι λειτουργουν). Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι που να μην το εχω κοιταξει πρωτη εγω.

Περα απο τις οψεις ωροσκοπου και του κυβερνητη ηλιου,σαφως στις φιλικες σχεσεις παιζει ρολο ο 6ος της καθημερινοτητας ,ο 11ος των φιλικων σχεσεων, ο 7ος που δειχνει τους αλλους.

Ξεκινω λοιπον ωστε να μην πονοκεφαλιαζω αδικα τους γυρω μου . Περα απο τα τετραγωνα ωροσκοπου πλουτωνα -ηλιου και την συν0δο με τον κρονο (κυβερνητης επισης του 6ου αρα δειχνει μαι καθημερινοτητα με πιεση ,καθυστερησεις,περιορισμου ς κ.λ.π) .Ο ποσειδωνας κανει χιαστι με τον βορειο δεσμο αρα δειχνει επισης οτι οι φιλικες μου σχεσεις που εχω δεν ειναι ιδιαιτερα ξεκαθαρες και υπαρχουν υπογειες καταστασεις που με επηρεαζουν αρνητικα (μαλλον κατι ειχα κανει σε προηγουμενη ζωη ) . Ο κυβερνητης του 11ου αφροδιτη ειναι στον 5ο οικο ,που δειχνει αγαπησιαρικες ,δοτικες και διασκεδαστικες σχεσεις ,που ομως λογω των συνοδων με ποσειδωνα -ουρανο ,1ο) παραμυθιαζομαι ευκολα απο τους γυρω μου 2ο) οι φιλιες μου οπως αρχιζουν ξαφνικα ετσι και τελειωνουν (οπως συμβαινει και με τα φλερτ μου). Επισης δεν ξερω κατα ποσο επηρεαζει την καθημερινοτητα μου το τετραγωνο μεταξυ πλουτωνα και αρη ( δεν φαινεται στον χαρτη εδω αλλα χρησιμοποιω μεγαλυτερες ανοχες απο το προγραμμα του σαιτ ) αλλα νομιζω οτι εξηγει πολυ την αντιπαραθεση που βιωνω με τους αλλου ςμεσα στην καθημερινοτητα μου . Ακομα και στο δρομο εχει τυχει καποιος να μου επιτεθει λεκτικα χωρις να υπαρχει λογος . Οσο για τον ουρανο κυβερνητη 7ουκαι 8ου στον 5ο ,δειχνει οτι τραβω ατομα ξεχωριστα στην ζωη μου ,ανεξαρτητα που ομως ειναι αρκετα ασταθη ,πραγμα που με αποσταθεροποιουν και την ιδια .Ζωδιο και ωροσκοπος σε σταθερα ζωδια και ενας κρονος καπακι στον κυβερνητη του ωροσκοπου οσο και αν ελκεται απο "τρελες καταστσεις" θελει να ξερει που βρισκεται.

Νομιζω οτι εκει το χανω το παιχνιδι, ειμαι μια στο φρενο και μια στο γκαζι . Επισης ο ηλιος χιαστι με την σεληνη ,παρα το οτι και τα δυο ζωδια "παλευονται" μεταξυ τους αφου εχουν κυβερνητη τον αρη ,νομιζω οτι με ταλαιπωρουν. Πως το λεεει και το τραγουδι "σε ψυχη ψαριου κορμι γατισιο " ε , το αναποδο " σε κορμι ψαριου ψυχη γατισια " . Λογικα με ωροσκοπο λεοντα ,σεληνη στον κριο και αφροδιτη στον τοξοτη επρεπε να μην με αγγιζει τιποτα.. Αλλα ερχονται ολα και κατσικωνονται μεσα μου . Και δεν ξεχναμε και τιποτα εμεις οι σκορπιοι . Ζωδιο του νερου δεν θα μπορουσα να ειχα μνημη χρυσοψαρου ???

Γνωριζω ,οτι δεν ειναι ο ωροσκοπος ο μονος υπευθυνος ωστοσο ,στις απλες επαφες που ο αλλος δεν σε γνωριζει νομιζω οτι ειναι η πρωτη εικονα που λαμβανει γι αυτο και ρωτησα .

katiakiss
20-11-2011, 05:56 PM
Hattie23, αρχικά αυτό που μπορώ να δω με μία ματιά στο χάρτη σου, είναι ότι δεν έχεις ούτε έναν πλανήτη στο ανατολικό τμήμα του ωροσκοπίου σου. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι κάθε φορά που προσπαθείς να ορίσεις τον εαυτό σου, κατά μία έννοια δεν έχεις τα εργαλεία να το κάνεις αυτό. Δεν διαθέτεις το κανάλι της αντίληψης του εαυτού σου.
Αν προσέξεις, υπάρχει μια συγκέντρωση πλανητών σε συγκεκριμένα ζώδια και οίκους. Αυτό από μόνο μας ειδοποιεί για μια πόλωση σε συγκεκριμένους τομείς της ζωής και ένα πιο μονοδιάστατο τρόπο αλληλεπίδρασης.
Μια και μιλάμε για κοινωνικοποίηση και επαφές, ρίξε μια ματιά στον κυβερνήτη του 3ου σου και συγκυβερνήτη του 11ου (εμπεριεχόμενος δίδυμος) που είναι ο Ερμής στον Σκορπιό, στον 4ο και σε σύνοδο με τον Νότιο δεσμό. Τι σε κάνει να σκέφτεσαι αυτό;

Katerina Paraskevopoulou
20-11-2011, 06:10 PM
Στα μαθήματά μας μάθαμε ότι όταν ένας πλανήτης κάνει όψη με τον ωροσκόπο, τότε κάνει όψη με τον άξονα 1ου-7ου. Ο Πλούτωνάς σου λοιπόν κάνει όψη ακριβείας και κάνει ταυ τετράγωνο με τον άξονα 1ου-7ου. Στην ουσία τσακίζει με την παρουσία του και τους τέσσερις γωνιακούς οίκους. Η κυριαρχία του ενισχύεται με την παρουσία του στέλλιουμ στον Σκορπιό, στον 4ο κατεξοχήν και λίγο στον 5ο.

Δες όμως όσα έχεις γράψει.... ΠΌΣΟ ΔΥΝΑΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΣΑΙ..... που ψάχνεις τον τρόπο σου να αναγεννηθείς...... και όπως σου έγραψα, πιστεύω είσαι σε καλό δρόμο.

Μέτρα τα θετικά, μέτρα και τα αρνητικά. Συνέχισε να μετασχηματίζεις τα μειονεκτήματα σε πλεονεκτήματα. Η αστρολογία σαν εργαλείο αυτογνωσίας και ο χρόνος είναι σύμμαχοί σου.

Σε φιλώ.

astrotrella
20-11-2011, 06:27 PM
Να ρωτησω κατι και εγω μιας και ειπατε για γωνιακους οικους ενα ταυ τετραγωνο με Ηλιο Πλουτωνα και εξοδικο σημειο το μεσουρανημα πως σας φαινεται?Δεν επηρεαζεται ομως ο αξονας 1ου 7ου.Εν ολιγης ο ωροσκοπος μου ειναι στους διδυμους ο Πλουτωνας στον 6ο οικο ο ηλιος στον 12ο μαζι και ο Ερμης σε αντιθεση με τον Πλουτωνα και ολα αυτα σε τετραγωνο με το Μεσουρανημα στον υδροχοο.Επισης εχω ενα ταυ με αρη και αξονα 1ου 7ου αλλα αυτο μου εχει απαντηθει αλλη φορα :P

Ιφιγένεια
20-11-2011, 07:11 PM
Πάντως εγώ από το χάρτη σου και χωρίς να είμαι ειδικός, αυτό που βλέπω είναι ότι σαν άτομο πρέπει να είσαι αρκετά ανταγωνιστικο και να θες να ξεχωρίζεις ανάμεσα στους άλλους... (ήλιος στο σκορπιό, σελήνη στο κριό, ωροσκόπος λέων και μεσουράνημα στο κριό).. ίσως αυτό να περνάει στοθς γύρω σου ακόμη και χωρίς να το εκδηλώνεις άμεσα με αποτέλεσμα να υπάρχει μια αντίσταση προς το πρόσωπο σου όταν σε γνωρίζουν(ωροσκόπος τετράγωνο με πλούτωνας). Κατα τ'άλλα πάντως βλέπω μια πολύ φιλική αφροδίτη στον τοξότη, στον πέμπτο μάλιστα που δε χτυπιέται από πουθενά, και τον κυβερνήτη του 7ου επίσης στον πέμπτο σου. Δε θα πίστευα οτι τα πραγματα είναι και τοσο ασχημα, απλώς ίσως να τα μεγενθύνεις στο κεφαλι σου επειδή ως σκορπιός και με ερμή στο σκορπιό μαλλον υπεραναλυεις τις καταστάσεις. Συμφωνώ με την κατια ότι ακόμη και τις ασχημες όψεις δουλεύοντας μπορείς να τις εκμεταλλευτείς και να πάρεις τα καλά από αυτές.. :)

hattie23
20-11-2011, 08:05 PM
@ katiakiss: Πιστευω οτι επιασες ακριβως εκεινο το σημειο που οσο και να προσπαθω δεν του ξεφευγω με τιποτα. Αυτο ειναι η οικογενεια. Σε ολους μας η οικογενεια ειναι ενα κομματι που μας εχει διαμορφωσει ωστοσο πιστευω οτι στην δικη μου διαμορφωση εχει παιξει καθοριστικο ρολο.

Περα απο τις οποιες ευθυνες επρεπε να αναλαβω απο παιδικη ηλικια ,της οποιες δεν θα ξαναναφερω για να μην κουραζω, ενα αλλο στοιχειο που εχει η οικογενεια μου ειναι οτι υπαρχει αρκετο παρελθον στην ιστοριας που μονο καποιες πτυχες του καταφερνω να μαθω . Ειναι φανερο οτι ενα πλουτωνας στον 4ο οικο δειχνει κρυμμενα μυστικα ,παθη ,ζηλειες κ.λ.π τα οποια συμβαινουν μεσα στην οικογενεια. Απο την αλλη , η οικογενεια παρουσιαζεται τοσο καλα με ακμη στον ζυγο που καποιος απεξω δεν θα μπορουσε να καταλαβει τιποτα αν και στην παιδικη μου ηλικια μου ειχε προκαλεσει αρκετο πονο το οικογενειακο περιβαλλον και μεγαλη επιδραση στο πως βλεπω εγω τον εαυτο μου και πως πρεπει να ειμαι. Επισης ,προερχοαμια απο γονεις που δεν ειχαν καμμια αυτοπεποιηθηση ουτε οι ιδιοι και ποτε δεν διεκδικησαν πραγματα για τον εαυτο τους.Συχνα με προτρεπουν να κανω το ιδιο ,να αφηνω τα πραγματα που δεν μου ερχονται ευκολα και με αποθαρρυνουν να προσπαθω για κατι που δεν μου δινεται με την πρωτη. Επειτα και οι αποψεις της οικογενειας ηταν αρκετα ακραιες .Σε καποια πραγματα υπαρχει ενας συντηρητισμος και σε καποια αλλες ειναι ακραια μοτερνα σε σημειο που μερικες φορες σαν παιδι δεν ηξερα που ακριβως ειναι τα ορια. Η ιδια νιωθω σαν χρεος να ακολουθησω τα βηματα επισης "των λαμπρων παραδειγματων της οικογενειας" τα οποια στην εποχη τους ανηκαν σε μια συγκεκριμενη πολιτικη παραταξη ,πολυ φρεσκια και ανανεωτικη εκεινες τις εποχες ,που ομως σημερα αποτελει μαλλον ξεπερασμενη και αυτη η εμμονη για την "ανασταση " της με εχει αποκλεισει ενα ενδεχομενο να κανω καποιες παρεες περα απο ενα συγκεγκριμενο κυκλο. Αν και δεν εχουμε σαν οικογενεια δεν αποκλειουμε την παρεα με διαφορετικους ανθρωπους ωστοσο υπαρχουν στιγμες που ειναι εντονο το "εμεις " και οι "αλλοι". Δεν εχω βεβαια καποιο προβλημα με αυτο επειδη ειναι κατι που το γνωριζω και ξερω να ζω (νοτιο δεσμος) αλλα συγκρουεται με τον βορειο δεσμο στον 10ο που ειναι η δημοσια εικονα προς τα εξω . Σαν ολη η ιστορια της οικογενειας μου να μου στερει την δυνατοτητα να βγω προς τα εξω και να δειξω στην κοινωνια ποια ειμαι σαν μοναδα.

Ωστοσο δεν γραφω στο κουτελο ,ουτε την ιστορια της οικογενειας ,ουτε την ιδεολογια και ο αλλος πρεπει να ειναι αρκετα κοντα μου ωστε να τα γνωρισει . Ωστοσο ναι,εχει τυχει να απομακρυνθω απο ατομα επειδη κατα τις αξιες της οικογενειας δεν θα μπορουσαν να αποτελεσουν ποτε μερος της .

@Ιφιγενεια ¨ Δεν νομιζω οτι ειμαι ανταγωνιστικο ατομο (εκτος αν τα παρω ολα παραμαζωμα απο καποια ηλικια και μετα :p) .Το αντιθετο μαλιστα ,μολις δω καποιον που θεωρω καλυτερο/καλυτερη απο εμενα μαζευομαι στην γωνια μου . Πολλες φορες μαλιστα δεν διεκδικω ουτε την θεση μου στο ταμειο στην ουρα αμα καποια μπει μπροστα μου η ακομα και στην παρεα αν καποιος με σπρωξει ενω ειμαστε κυκλο δεν σπρωχνω ποτε τον αλλον. Νομιζω οτι οταν ειναι να αντιμετωπισω καποιον λειτουργω σαν Σκορπιος .Μαζευω υπογεια και μεθοδικα στοιχεια εναντιον του /της και επειτα τον αντιμετωπιζω εστω και μετα απο καιρο (δεν ξεχνω ποτε τιποτα).

Δεν ξερω αλλα μια φορα ειχα ακουσει σε καποια συνεντευξη της Μαλβινας Καραλη ,μια φραση της που ειχε πει οτι " υπαρχει ενα σκληρο παιχνιδι που μας το μαθαινουν απο παιδια ,λεγεται μουσικες καρεκλες και καθε φορα μια καρεκλα ειναι λιγοτερη ενω ενα παιδι παντα περισσευει. Νικητης ειναι παντα το τελευταιο παιδι που καταφερνει να καθησει στην καρεκλα. Καποτε πρεπει να δωσει συγχαρητηρια καποιος και σε εκεινο το ξεχωριστο παιδι που δεν δεχεται να κερδισει κατι ,χρησιμοποιωντας βια για να το πετυχει" . Ε,λοιπον μου αρεσε αυτη η φραση ,γιατι ποτε δεν μπορεσα να νικησω σε αυτο το κ... παιχνιδο ,ολο καποιος με εσπρωχνε :p

katiakiss
20-11-2011, 08:31 PM
Hattie23, το ότι η οικογένειά σου έπαιξε έναν καθοριστικό ρόλο, νομίζω πως είναι ολοφάνερο από την κατάσταση του 4ου οίκου σου, αλλά δεν νομίζω ότι έχει σχέση αυτό με τους δεσμούς της Σελήνης. Το θέμα των σχέσεων και των αξιών (συμπεριλαμβανομένων των ηθικών και ιδεολογικών) περιπλέκεται λόγω των κοινών κυβερνητών των αξόνων 1ου\7ου (σχέσεις), 2ου \8ου (αξίες δικές μας και των άλλων) που είναι ο Ήλιος και ο Ουρανός αντίστοιχα . Ταυτόχρονα, τα φώτα σου βρίσκονται μεταξύ τους σε μια αρκετά στενή χιαστί όψη και βάλλονται από δύσκολες όψεις , τονίζοντας την ανάγκη για δουλειά και το είδος των εμπειριών που θα σου εξασφαλίσουν την πρόοδο στους τομείς αυτούς.
Ο έντονος 4ος και οι πλανήτες στον Αιγόκερω , ενισχύουν νομίζω την αδυναμία σου να ξεπεράσεις τα βαθιά ριζωμένα οικογενειακά θέματα και να διαχωρίσεις την προσωπική σου θέση. Να διαχωρίσεις\οριοθετήσεις τον εαυτό σου. Τα καλά σου χαρτιά στον Τοξότη, ατυχώς, χάνουν κάτι από την έντασή τους, λόγω του εμπεριεχόμενου ζωδίου. Ωστόσο, η συμπαντική σοφία σου έδωσε ένα ωραίο Τρίγωνο Σελήνης\Ουρανού που εκτός από την αγάπη σου για την αστρολογία και το μεταφυσικό, σε προικίζει με την δυνατότητα να πραγματοποιήσεις ριζικές αλλαγές. Κοντοζυγώνει και ο Ουρανός με λίγη υπομονή ε; Ελπίζω να τον χρησιμοποιήσεις προς όφελός σου.
:)Το θέμα των δεσμών Σελήνης, νομίζω ότι θα πρέπει αν το φιλοσοφήσεις λίγο ακόμα.

vogue
20-11-2011, 09:02 PM
Καλησπέρα σε όλες
Ενα μικρό λιθαράκι θα προσθέσω στα όσα είπατε.
Το Πλουτώνιο στοιχείο του χάρτη αυτού είναι τόσο έντονο στα μάτια μου που εγώ εκεί θα αναζητούσα την όποια αιτία/λύση του θέματος.
Εχουμε το στέλλιουμ στον Σκορπιό με την συμμετοχή του Ηλιου.
Εχουμε τον ωροσκόπο στο Λέοντα, και τον κυβερνήτη του Ηλιο στο Σκορπιό.
Τέλος το στέλλιουμ στο Σκορπιό γίνεται στον 4ο οίκο, φυσικό οίκο της Σελήνης (έμεση επίδραση).
Ο Πλούτωνας κάνει και το τετράγωνό του με τον ωροσκόπο και πιθανότατα όλο το στέλλιουμ να λειτουργεί σαν "ένα" και να τον τετραγωνίζει και αυτό.
Ολα αυτά μου δείχνουν ότι Ηλιος/Σελήνη/ Ωροσκόπος λειτουργούν Πλουτώνια.
Να μην ξεχάσω να πω ότι το στέλλιουμ γίνεται στον 4ο οίκο όμως ο Ερμής που συμμετέχει σε αυτό κάνει σύνοδο με τον 5ο οίκο και αντίθεση με τον 11ο συμπαρασύροντας και όλο το στέλλιουμ το οποίο επιδρά και πάνω στον άξονα 5ου/11ου.
Ολα αυτά δείχνουν κατα την άποψή μου ότι ο τρόπος χαράς,αυτοέκφρασης αλλά και δημιουργικότητας (5ος) συν ο τρόπος που βιώνεις το ευρύτερο σύνολο, τους ανθρώπους που δεν σου είναι οικείοι και ο τρόπος συμμετοχής σου στην ευρύτερη κοινωνική ζωή(11ος) έχει τη απόλυτη επίδραση του Πλούτωνα με ότι σημαίνει αυτό.:)

katiakiss
20-11-2011, 09:19 PM
Νομίζω ότι πέρα από το στέλιουμ, αυτό που έχει την μεγαλύτερη σημασία είναι ότι ο Πλούτωνας είναι κυβερνήτης του Ήλιου της και είναι αυτό που μεγιστοποιεί την ενέργεια του τετραγώνου με τον ωροσκόπο. Άλλωστε ο Ήλιος είναι ήδη αρκετά αδύναμος ή περιορισμένος από την σύνοδο με τον Κρόνο.
Θεωρώ ότι οι μοίρες απόκλισης του Πλούτωνα από τον υπόλοιπο σχηματισμό, τον κάνουν να λειτουργεί μάλλον ανεξάρτητα.

hattie23
20-11-2011, 09:46 PM
Με λιγα λογια δηλαδη ,δεν ειναι τοσο ο κρονος που δυσκολευει την προσεγγιση των αλλων η εκεινων προς σε εμενα αλλα ο πλουτωνας ?

Γιατι μεχρι προτινος πιστευα οτι περα απο το τετραγωνο που με δυσκολευε μεταξυ ηλιου -ωροσκοπου εξαιτιας τη ς συνοδου με τον κρονο ,ενιωθα οτι τον καταπλακωνε .Αυτο σε συνδυασμο με τον τετραγωνο του πλουτωνα το αποτελειωνε :p. Αλλα ειχα την πεποιηθηση οτι σαν σκορπιος ,ο πλουτωνας θα ηταν με το μερος μου κατα μια εννοια :p. Τελικα ομως ,στα ματια των αλλων φαινομαι περισσοτερο επιθετικη η μυστηριωδης παρα σοβαρη και ψυχρη οπως πιστευα.

Πιστευα οτι οι αλλοι βλεπουν σε εμενα ενα ψυχρο ,δυσκολο πλασμα ,μαλλον βαρετο και εκανα υπερ-προσπαθεια να χαμογελω οσο το δυνατον πιο συχνα , να συμπεριφερομαι οσο το δυνατον "πιο ανοητα" ωστε ο αλλος να χαλαρωσει. Αλλα τελικα ,εβγαζα μια υπερβολη (σεληνη τετραγωνο δια).

Δεν ξερω... Ειναι λιγο δυσκολο να το καταλαβω. Νομιζα οτι οι αλλοι με εβρισκαν ξενερωτη και οτι δεν με "επαιζαν" και οχι φοβιστικη (ειναι αστειο αληθεια . Σαν να λεμε τσιουαουα με μπαζουκας ).

Χαθηκε να ηταν ενα ωραιο τριγωνακι μεταξυ ωροσκοπου και πλουτωνα και να εβγαζα μια femme fatale:p ,επρεπε και σε αυτο να σπασει πλακα το συμπαν μαζι μου ?

Οσο για τον ουρανο ,μαλλον εννοεις τον προοδευτικο μου ηλιο πανω στον ουρανο . Ερχεται απο αρχες γεναρη και στον ηλιακο τοξο και στον προοδευτικο . Αλλα δεν ειμαι καθολου αισιοδοξη (να η συνοδο κρονου-ηλιου!) . Δεν ξερω ολα τα πραγματα ερχονται στην ζωη μου τοσο δυσκολα και αργα που δεν πιστευω οτι θα χασω ποτε την πρωτοκαθεδρια μου στο μπουφε .

Να υποθεσω οτι αφου ο πλουτωνας παιζει τοσο ισχυρο ρολο στο δικο μου γενεθλιο ,οι οποιες οψεις του σε σχεσεις με φιλους/γνωστους/συντροφους/γονεις/ κ.λ.π σε συναστρια θα ειναι εξισου σημαντικες.

Ενα αλλο που ηθελα να πω ειναι σχετικα με την ωρα. Το βιβλιαριο νοσοκομειου γραφει 11 ωρα ακριβως το βραδυ ωστοσο η μητερα μου επιμενει οτι γεννηθηκα ενα τεταρτο πριν . Δεν αλλαζουν σπουδαια πραγματα βεβαια , απλα ο τοξοτης δεν ειναι εμπεριεχεται και ο κυβερνητης του 5ου γινεται μονο ο Διας που βρισκεται σε πτωση ,παλι σκουρα τα πραγματα αλλα λιγοτερο απο το να εχω τον πλουτωνα

Με τετοιες οψεις θα μπορουσα να γινω πετυχημενος δικτατορας αληθεια ? Να μην παει χαμενος τοσο φοβος :p

Ιφιγένεια
20-11-2011, 10:51 PM
Μια χαρά femme fatale βγαίνεις με το τετράγωνο... :p ίσως όμως αντί να επολαμβάνεις τα θετικά του πλούτωνα, να συναντάς λίγο περισσότερο τις δυσκολίες του...

hattie23
20-11-2011, 11:51 PM
Ευχαριστω ολες σας για τις απαντησεις .Δεν νομιζω οτι απεδειξα κανενα θαρρος λεγωντας απλα την αληθεια.Μαλιστα ειπα την αληθεια εκ του ασφαλους ,πισω απο εναν υπολογιστη ,μεσω του οποιου εκφραζομαι καλυτερα (τριγωνο σεληνη-ουρανο).

Εψαξα λιγο παραπανω το θεμα με τον πλουτωνα και βρηκα αρκετους ανθρωπους μεσω ιντερνετ με ιδιες οψει ςπου βιωνουν αυτο που βιωνω εγω .Αλλοι πιο εντονα αλλοι λιγοτερο. Ειναι μια ανακουφιση να ξερεις οτι δεν εισαι ο μονος απροσαρμοστος σε τουτο τον κοσμο .

Καληνυχτα και ευχαριστω και παλι :)

vogue
21-11-2011, 12:54 AM
Θα ήθελα να προσθέσω ότι ο Κρόνος, στα εξωτερικά χαρακτηριστικά του, μοιάζει αρκετά με τον Πλούτωνα γι' αυτό συχνά μπερδευόμαστε με τα χαρακτηριστικά τους. Κι οι δυο έχουν στόχους, είναι οργανωμένοι, δε θέλουν να αφήνουν μισοτελειωμένες τις δουλειές τους, είναι συγκεντρωτικοί, εσωστρεφείς, με μελαγχολία.Ο Πλούτωνας σε σταθερό ζώδιο δίνει άτομα που δεν θέλουν να χάνουν τον έλεγχο των καταστάσεων.
Τέλος ο Πλούτωνας μπορεί να κάνει το άτομο "ψαγμένο" στη ζωή, μπορεί όμως να δώσει και δογματισμό.
Ευχαριστώ:)

Κοραλλία Μόζορα
21-11-2011, 12:23 PM
hattie,

δεν είναι μόνο ο Πλούτωνας και δεν είναι μόνο ο Κρόνος αλλά ο συνδυασμός και των δυο μαζί. Ο Πλούτωνας και ο Κρόνος είναι οι πιο δυνατοί πλανήτες στον χάρτη σου, με την έννοια ότι είναι οι πλανήτες που επηρεάζουν περισσότερο απ' όλους την ψυχοσύνθεσή σου. Ο Πλούτωνας επειδή κυβερνά τον Ήλιο σου και κάνει όψη με τον ωροσκόπο σου και ο Κρόνος επειδή κάνει σύνοδο με τον Ήλιο σου που είναι ταυτόχρονα και κυβερνήτης του ωροσκόπου σου.

Τα άτομα που έχουν αυτό τον συνδυασμό Πλούτωνα/Κρόνου, και ιδιαίτερα με δυσαρμονικές όψεις, ως των πιο δυνατών πλανητών στον χάρτη τους έχουν μια "βαριά" παρουσία που οι άλλοι την αισθάνονται και εκπέμπουν ένα αρνητισμό και μια απαισιοδοξία που οι άλλοι δεν ξέρουν πώς να διαχειριστούν.

Το ότι ο Πλούτωνας και ο Κρόνος μαζί με τον Ήλιο σου είναι στον Σκορπιό και στον 4ο οίκο δείχνει "βαριές" και καθοριστικές οικογενειακές καταβολές και δείχνει επίσης ότι έμαθες από μικρή στο οικογενειακό σου περιβάλλον να υπονομεύεις η ίδια τον εαυτό σου. Δεν σε φοβούνται μόνο οι άλλοι, φοβάσαι κι εσύ τον εαυτό σου. Ο χάρτης σου δείχνει μια εσωτερική σύγκρουση ανάμεσα σ' αυτό που πραγματικά είσαι (Ήλιος) μ' αυτό που έμαθες από το περιβάλλον σου να είσαι (ωροσκόπος).

Βλέπεις, με τόσα πλουτώνια και κρόνια στοιχεία, με τον ωροσκόπο στον Λέοντα και την Σελήνη στον Κριό δεν έπρεπε απλώς να παίζεις μουσικές καρέκλες, θα έπρεπε να είχες εφεύρει εσύ το παιχνίδι αυτό. Μην φοβάσαι την δύναμη σου, μην φοβάσαι να είσαι ο εαυτός σου, χωρίς να σε απασχολεί τι θα σκεφτούν ή πώς θα σε δουν οι άλλοι. Όταν αποδεχτείς εσύ πρώτα τον εαυτό σου θα σε αποδεχτούν και οι άλλοι.

katiakiss
21-11-2011, 01:14 PM
Hattie23, τελικά μπορούμε να πούμε ότι χαρήκαμε κι εμείς, μόνο αν από όσα ο καθένας κατέθεσε ωφελήθηκες έστω και λίγο. Αν σου ανοίχτηκε ένα μικρό παραθυράκι από διαφορετική γωνία και με διαφορετικό ορίζοντα, τότε όσα γράψαμε έχουν κάποιο νόημα.
Νομίζω ότι αξίζει να προσπαθήσουμε να βάλουμε έναν επίλογο στο θέμα που ανοίχτηκε. Να βάλουμε σε μια εποικοδομητική προοπτική όσα πολύ σωστά και όμορφα περιέγραψαν οι μαθήτριες του φόρουμ.
Το θέμα δεν είναι τι λένε οι αστρολογικοί κανόνες, αλλά τι νιώθεις και πως το βιώνεις εσύ προσωπικά. Οι περιγραφές σου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμες και κυρίως διδακτικές, γιατί μπορούσε ο καθένας να αντιστοιχίσει στον χάρτη σου αυτά που περιγράφεις . Όμως το ζήτημα δεν είναι τι καταλάβαμε εμείς, αλλά τι αποκόμισες εσύ. Από ποιες «αβάντες» του χάρτη σου μπορείς να αντλήσεις την δύναμη να δουλέψεις τις πλευρές του εαυτού σου που στήνουν εμπόδια ανάμεσα σε σένα και την πιο ευτυχισμένη ζωή που ονειρεύεσαι.
Δεν έχεις ούτε έναν πλανήτη στον αέρα! Έχεις μια φυσική έλλειψη της δυνατότητας για νοητική επεξεργασία και εκλογίκευση των συναισθημάτων σου που είναι βαθειά, βασανιστικά και έντονα (το παρεάκι στο Σκορπιό) ριζωμένα μέσα σου. Πρόσεξε! Η έλλειψη πλανητών στον αέρα και η αδυναμία νοητικής επεξεργασίας, σε καμία περίπτωση δεν σημαίνουν ότι είσαι ανόητη και δεν μπορείς να σκεφτείς. Ελπίζω να καταλαβαίνεις την διαφορά. Η έλλειψη αέρα δεν προσφέρει την δυνατότητα αντικειμενικότητας και συναισθηματικής αποστασιοποίησης. Το συναίσθημα(νερό) και οι ανάγκες (γη) καθορίζουν την αντικειμενική σου σκέψη χωρίς πολλά περιθώρια ανανέωσης και μετακίνησης ιδεών, αντιλήψεων κλπ.
Η επιλογή της παραμονής σου στο εξωτερικό, δεν μου φαίνεται και πολύ τυχαία. Ένα σου κομμάτι επαναστατεί και αποστασιοποιείται από το οικογενειακό περιβάλλον και όσα ακόμα κουβαλάς μέσα σου. Είχες τους πόρους για να το κάνεις (Σελήνη στον 9ο και σε τρίγωνο με Ουρανό) και φαίνεται πως ήταν μια καλή και εντελώς φυσική επιλογή για σένα.

Το μέλος Ιφιγένεια έγραψε κάτι πολύ σωστό σε προηγούμενο ποστ. Θα το επαναλάβω με διαφορετικά λόγια. Το τι πιστεύουμε εμείς για τον εαυτό μας, πολλές φορές είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό που ισχύει. Πράγματι, καμιά φορά, χωρίς να πούμε ή να κάνουμε κάτι, η ενέργεια που εκπέμπουμε είναι αρκετή για να εισπράξουν οι γύρω μας αυτό που υπάρχει μέσα μας. Αν δούμε τι υπάρχει στο κέντρο διαχείρισης των συναισθημάτων σου (4ος ) , μπορούμε να φανταστούμε τι πιθανά να φαίνεται στα μάτια σου, τον καθρέφτη της ψυχής. Αν πάνω σε αυτό κάνουμε χρίση της αστρολογίας -που είναι και σκοπός μας εδώ- τότε έχουμε δύο ισχυρά δεδομένα. Το ένα είναι η έλλειψη πλανητών στο ανατολικό τμήμα του ωροσκοπίου σου και το άλλο η έλλειψη πλανητών στον αέρα. Συμπεραίνουμε ότι σου είναι δύσκολο να αντιληφτείς τον εαυτό σου και να επεξεργαστείς νοητικά τον εσωτερικό σου κόσμο.
Υπάρχει μια ανάγκη αλληλεπίδρασης που θα σε βοηθήσει να διαπραγματευτείς τους ανοιχτούς λογαριασμούς της ψυχής σου. Προσπάθησε να θυμηθείς την επίδραση που μπορεί να είχαν στην ζωή σου άνθρωποι με πλανήτες στον αέρα και άνθρωποι που οι πλανήτες τους «γέμιζαν» το ανατολικό κομμάτι του ωροσκοπίου σου. Πιθανόν να ανακαλύψεις ότι με κάποιο τρόπο σου έκαναν καλό. Σου άνοιξαν καινούργιους δρόμους και σε βοήθησαν να δεις την ζωή και τον εαυτό σου από άλλο μπαλκόνι.

Εκτός από τον «δύσκολο» 4ο οίκο σου, η ύπαρξη του Νότιου δεσμού εκεί, προσδίδει στο όλο θέμα μια ιδιαίτερη σπουδαιότητα που την υπογραμμίζει η σύνοδος του Ερμή. Κουβαλάς κάποιο επικοινωνιακό θέμα και η ασφάλεια που θέλεις σαν βάση για να υπάρξεις, είναι ένα ζήτημα που πρέπει, και είναι μοιραίο να αντιμετωπίσεις. Το πώς το βιώνεις και τι θέλει να σου πει, είναι κάτι που θα πρέπει να το βρεις μόνη σου. Ο βόρειός σου στον 10ο σου δείχνει ξεκάθαρα ότι έχεις χρέος να πάρεις στην κοινωνία την θέση που αξίζεις, ξεπερνώντας τις βολές, ασφάλειες και γνώριμα του οικογενειακού σου περιβάλλοντος.
Όπως βλέπεις, η ζωή βοηθάει , βγάζοντάς σε μια ξένη χώρα, μακριά από ότι ενδέχεται να σε πάει πίσω.
Απλά να θυμάσαι ότι όσο μακριά και να πάμε, τον κόσμο μας τον κουβαλάμε μέσα μας και έχουμε χρέος να τον αντιμετωπίσουμε. Όπως λέει ο Καβάφης στο ποίημα του «Η πόλις», «…Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ, στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες» , που θα πει ότι αυτό που έχουμε στην ψυχή μας , μας ακολουθεί, όσο μακριά κι αν πάμε. Όπου κι αν κρυφτούμε.

Εύχομαι ένα καλό και βαθύ ταξίδι μέσα σου.

*alkmini
21-11-2011, 03:40 PM
...
Επισης ο ηλιος χιαστι με την σεληνη ,παρα το οτι και τα δυο ζωδια "παλευονται" μεταξυ τους αφου εχουν κυβερνητη τον αρη ,νομιζω οτι με ταλαιπωρουν. ...




Επισης ,προερχοαμια απο γονεις που δεν ειχαν καμμια αυτοπεποιηθηση ουτε οι ιδιοι και ποτε δεν διεκδικησαν πραγματα για τον εαυτο τους.Συχνα με προτρεπουν να κανω το ιδιο ,να αφηνω τα πραγματα που δεν μου ερχονται ευκολα και με αποθαρρυνουν να προσπαθω για κατι που δεν μου δινεται με την πρωτη. ...



Η χιαστί Σελήνης-Ήλιου είναι μια όψη που δείχνει ότι έχετε πάρει ένα διπλό "μήνυμα" από τους γονείς σας. Θέλουν να είστε ή να κάνετε κάτι σπουδαίο , αλλά μόλις το καταφέρετε σας ασκούν κριτική και σας κάνουν να αισθάνεστε ότι ποτέ δεν θα μπορούσατε να ζήσετε με τα δικά τους όνειρα και προσδοκίες. Πάντα υπάρχει κάτι άσχημο να βρουν σ' ότι κάνετε.

Εκτός από τα σημαντικά που γράφτηκαν από άλλα μέλη θα ήθελα να αναφέρω ότι στην παρούσα φάση υπάρχουν όψεις που τροφοδοτούν τα τωρινά σας συναισθήματα και άλλες που θα δώσουν το έναυσμα να μεταφερθείτε σε άλλες διαστάσεις.

Η προοδευτική Αφροδίτη σχηματίζει όψη τετραγώνου με το γενέθλιο Μεσουράνημα, δείχνοντας ότι πιθανόν υπάρχουν δυσκολίες σε επιλογές ανάμεσα σε αγαπημένα πρόσωπα και επαγγελματικά.

Το προοδευτικό Μεσουράνημα βρίσκεται σε αντίθεση με το γενέθλιο Κρόνο στον 4ο οίκο. Η υπό εξέλιξη δημόσια εικόνα σας ζητά από σας άλλα πράγματα από αυτά που μας γράφετε. Σύμφωνα με την παραπάνω όψη σας ζητείται να αφιερώσετε χρόνο και κόπο για μια επαγγελματική ανάπτυξη και σκληρή εργασία. Με λίγα λόγια, ό,τι σπείρεις... θα θερίσεις.

Η προοδευτική σας Σελήνη στο ζώδιο του Κριού (γενέθλια θέση σε ζώδιο και οίκο) αν ερμήνευσα σωστά ήδη σας ώθησε να ξεκινήσετε κάτι νέο σε θέματα 9ου οίκου και σε ένα χρόνο περίπου από τώρα θα σας ζητηθεί να βγάλετε προς τα έξω , προς την κοινωνία , να κάνετε γνωστό κατά κάποια έννοια ό,τι έχετε αποκομίσει . Πιο σύντομα, τέλος Φεβρουαρίου του 2012 θα επιστρέψει στη γενέθλια θέση της, θα γίνουν πιθανόν αντιληπτές οι συναισθηματικές σας ανάγκες και θα ξεκινήσει ένας νέος κύκλος αναζήτησης για να τις πραγματοποιήσετε.

Ο προοδευτικός σας Κρόνος σε παραλληλία με τον γενέθλιο Ήλιο τονίζει τη γενέθλια προδιάθεση της συνόδου των δύο πλανητών.

Από την αντίθετη πλευρά ο προοδευτικός Ήλιος σε σύνοδο και παραλληλία με τον γενέθλιο Ουρανό αρχικά και στη συνέχεια με τον προοδευτικό Ουρανό σας υπενθυμίζουν πόσο σημαντικό για σας είναι να αναπτύξετε την ατομικότητά σας μακριά από κάθε συντηρητισμό και υπόλοιπα του παρελθόντος.

Από το βάθος βλέπω νάρχεται και ο Κρόνος... σιγά -σιγά ! Ωριμάζουμε και αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας για το ποιοι είμαστε και ποιο δρόμο τραβάμε !

hattie23
21-11-2011, 04:47 PM
Ευχαριστω πολυ Αλκμηνη για τα γραφομενα σου . Εχω κοιταξει τους προοδευτικους μου χαρτες και εγω και εχω δει αυτα τα οποια αναφερεσαι (οχι μονο τα εχω δει αλλα βλεπω να συμβαινουν στην ζωη μου :) ).

Στην παρουσα φαση ,βρισκομαι σαν τους αθλητες στην αφετηρια .Εχω παρει θεση εκκινηση και περιμενω να τρεξω . Κατι που πιστευω ολοι λιγο -πολυ στην ηλικια μου νιωθουν .Σιγα -σιγα κλεινω τον κυκλο της νεανικης ζωης και προχωρω για ενα νεο κυκλο. Γι αυτο ακριβως αισθανομαι και την αναγκη να "βγω προς τα εξω ". Νομιζω η επιστροφη του κρονου (ο οποιος βρισκεται ηδη στον 4ο οικο μου μεχρι να αναδρομησει παλι προς τον 3ο και να μπει για τα καλα απο τα μεσα-τελη του οκτωβρη 2012) φερνει ολους οσους την εχουν σε αυτοι την αναγκη να βγουν και να δειξουν στην κοινωνια το ποιοι ειναι .

Σε οτι αφορα την οψη χιαστι .Οπως την ερμηνευεις την ενιωθα ιδιαιτερα στην παιδικη-εφηβικη ηλικια. Τωρα νομιζω οτι την εχω ξεκαθαρησει μεσα μου. Δεν ειναι οτι οι γονεις με επικρινουν για οτι κανω ,αλλα η μεταξυ τους σχεση ηταν ασυμβατη και εχουν διαφορετικες αποψεις γι ατο τι πρεπει να κανω. Ετσι οταν κανω κατι το οποιο θυμιζει περισσοτερο "μαμα" η "μπαμπα" η ακουω περισσοτερο τις συμβουλες του εναν απο τον αλλον , τοτε επικρινουν οχι εμενα και τις επιλογες μου αλλα χρησιμοποιουν εμμεση κριτικη ο ενας στον αλλον . Ο ενας δηλαδη επικρινει την επιρροη η τις συμβουλες του αλλου μεσα απο τις δικες μου επιλογες.

Ωστοσο ,επειδη ειναι οψη χιαστι και οχι τετραγωνου η αντιθεσης ,το αστειο στην υποθεση ειναι οτι αυτα τα οποια λενε σε εμενα δεν διαφερουν πολυ μεταξυ τους. Απλα ειναι ακριβως αυτη η υπογεια ,ασυνειδη υπογραμμιση της χιαστης οψης που δεν ειναι λογος για αντιπαραθεση αλλα ενοχλει χωρις να μπορει να πει ο ενας στον αλλον που ειναι το λαθος.Ετσι δεν μαλωνουμε αλλα υπαρχει αυτη η ενοχληση .Ισως η ενοχληση να ηταν ακομα πιο εντονη αν δεν υπηρχε ο παραδοσιακος ιδιος κυβερνητης αρης των δυο ζωδιων.

Εχουν επισημανθει αρκετα στοιχεια που φαινεται οτι επιρεαζουν την κοινωνικοποιηση μου ωστοσο ποια ειναι εκεινα τα στοιχεια που μπορουν να εξισσοροπησουν την κατασταση χωρις να οδηγουμε στην υπερβολη και να δειχνω αλλοπροσαλλη στους αλλους ?

Εχω δοκιμασει σχεδον ολες τους τυπους ομαδων (θεατρικων ,πολιτικων,αθλητικων ,εκδρομικων) ακομα και ψυχαναλυση . Προσπαθω να ειμαι οσο πιο χαμογελαστη μπορω ,πιο κεφατη και ενδιαφερουσα ,αλλα παντα καταληγει η ο αλλος να με θεωρησει ανωριμη , χωρις ορια οποτε κανει οτι του καπνισει στην ζωη μου η ακομα υπαρχει η καχυποψια οτι εμφανιζομαι "διπροσωπη" αφου ο οποιος με γνωρισει βλεπει οτι δεν ειμαι ολη την ωρα ενας "τρελλος κλοουν".

*alkmini
21-11-2011, 05:05 PM
Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι τα λόγια της κας Μόζορα :

"Μην φοβάσαι την δύναμη σου, μην φοβάσαι να είσαι ο εαυτός σου, χωρίς να σε απασχολεί τι θα σκεφτούν ή πώς θα σε δουν οι άλλοι. Όταν αποδεχτείς εσύ πρώτα τον εαυτό σου θα σε αποδεχτούν και οι άλλοι ".

Θα συμπληρώσω και κάτι διαφορετικό.

Συνήθως τοποθετούμε στο μέλλον κάποιους στόχους μας που προέρχονται από το παρελθόν, από καταστάσεις που μας πλήγωσαν και μας πόνεσαν. Υποσχόμαστε στον εαυτό μας ότι θα κάνουμε η ότι δεν θα ξανακάνουμε το ένα ή το άλλο.

Η παγίδα εδώ βρίσκεται στο ότι είμαστε αλυσοδεμένοι στο παρόν και δεν μπορούμε να πάμε παρακάτω.

Τα πράγματα γίνονται απλά όταν βρούμε κάτι που μας αρέσει αληθινά, το βάλουμε σκοπό να το πραγματοποιήσουμε. Τότε όλα τα δεσμά του παρόντος εξαφανίζονται και η σκέψη μας επικεντρώνεται στο να υλοποιήσουμε το όνειρό μας. Πάμε μπροστά !

Ιφιγένεια
21-11-2011, 05:34 PM
Τώρα δε ξέρω πόσο μπορεί να βοηθήσει αυτό που θα πω.. Απλώς συνδυάζοντας κάπως τα προηγούμενα ποστ της Κάτιας και της Κοραλλίας.. Επειδή τυχαίνει να εχω έντονο κρόνο και πλούτωνα στον χάρτη μου επίσης.. Η αλήθεια είναι ότι έτσι όπως το έχω βιώσει εγώ, πες το μοίρα, κακό κάρμα, δε ξέρω. Νομίζω οτι τα άτομα με αυτους τους πλανήτες δυνατούς στο χάρτη τους, συμβαίνει να παθαίνουν μια σειρά απο άσχημα γεγονότα στη νεαρή τους ηλικία, που δεν μπορούν να ελέγξουν και χωρίς να φταίνε,αδικαιολόγητα, -"μαθήματα"-, με αποτέλεσμα αυτο να τους-μας- κάνει πιο σκληρούς και κυνικους αργότερα. Κι ακόμη κι αν προσπαθείς να το αποβάλλεις αυτό μελλοντικά, επειδή τα βιώματα αυτά είναι μέσα σου ριζωμένα, σου βγαίνουν χωρίς να το θες. Και δε ξέρω, πόσο επιστημονικο είναι αυτό που θα πω τώρα :p, αλλά οι ενέργεια μας(πλανητες) περνάει στους αλλους ακόμη και χωρίς να κάνουμε τίποτε... Έτσι όπως το έθεσε δηλαδή η κάτια, με βρίσκει συμφωνη απόλυτα.
Πάντως δε πρέπει να μένουμε στα αρνητικά, έτσι? Συνειδητοποιούμε τα προβλήματα, τα δουλεύουμε, γινόμαστε δυνατότεροι και δεν κοιτάμε ποτέ πίσω :)

*alkmini
21-11-2011, 05:45 PM
Επειδή τυχαίνει να εχω έντονο κρόνο και πλούτωνα στον χάρτη μου επίσης..

Μπορείτε να μας διευκρινίσετε γιατί θεωρείτε έντονο τον Κρόνο και τον Πλούτωνα στο χάρτη σας ?

Atrapos
21-11-2011, 06:20 PM
Εχουν επισημανθει αρκετα στοιχεια που φαινεται οτι επιρεαζουν την κοινωνικοποιηση μου ωστοσο ποια ειναι εκεινα τα στοιχεια που μπορουν να εξισσοροπησουν την κατασταση χωρις να οδηγουμε στην υπερβολη και να δειχνω αλλοπροσαλλη στους αλλους ?

.

Για να μιλήσουμε για εξισορρόπηση θα πρέπει πρώτα να ξεκαθαριστούν οι παράγοντες του προβλήματος στη σωστή τους προτεραιότητα. Δεν θα πω κάτι που δεν έχει ήδη αναφερθεί απλά θα επαναλάβω κάποια πράγματα ώστε να μην επαναληφθούν οι προλαλήσαντες.

Οι βασικές ελλείψεις του χάρτη είναι η απουσία πλανητών στο ανατολικό κομμάτι και στον Αέρα. Αυτό δίχνει την μικρή αυτοπεποίθησή σου, σε κάνει να έχεις μεγάλη ανάγκη τους άλλους στη ζωή σου, χωρίς όμως να είσαι αρκετά επικοινωνιακή (παρά τα συνήθως μακροσκελή ποστ σου:D). Στη συνέχεια η έμφαση στο Σκορπιό δίνει κεντρικό ρόλο στον Πλούτωνα, που σε συνδυασμό με το τετράγωνο του στον Ωροσκόπο, τη σύνοδο του Κρόνου με τον Ήλιο και τη Σελήνη στον Κριό, δεν σε κάνουν αυτό που θα λέγαμε ό,τι πιο χαλαρό για παρέα.

Τα προβλήματα που αναφέρεις λοιπόν σημαίνουν ότι απλά ζεις τον χάρτη σου. Αν θέλεις να κάνει την υπέρβαση σου (που καλά κάνεις και το θέλεις) η λύση δεν είναι να προσπαθήσεις να παραστήσεις τη μοιραία γυναίκα ή τη χαζή ξανθιά. Τον δρόμο στον δείχνει η παρουσία του Βόρειου Δεσμού στον Ταύρο και τον 10ο. Πρέπει να ξεπεράσεις την εσωστρέφεια και τις όποιες συγκρούσεις μέσα σου, δημιουργώντας κάτι χειροπιαστό, μια σταθερή αξία που θα είναι άμεσα αναγνωρίσιμη. Έτσι θα βελτιώσεις την αυτοπεποίθησή σου και θα κερδίσεις τη θέση που σου αξίζει. Δεν νομίζω να σου λείπουν η δύναμη, η έμπνευση ή η φιλοδοξία. Πρέπει όμως να φύγεις από το στενό όριο του εαυτού σου ή της οικογένειας σου και βγεις στην κοινωνία.

Θα έλεγα δηλαδή να ασχολείσαι λιγότερο με τον Ωροσκόπο σου και περισσότερο με το Μεσουράνημα. Είναι και αυτό μέρος της ωρίμανσης.

hattie23
21-11-2011, 07:15 PM
Καταρχην συγγνωμη,γιατι τωρα ειδα και διαβασα τα σχολια της κυριας Μοζορρας και Κατιας ,οι οποιες εγραψαν τι ακριβως πρεπει να κανω ωστε να ερθει το πραγμα σε μια ισορροπια.

Συνηθως παταω στο τελευταιο ποστ και διαβαζω απο την τελος προς την αρχη και δεν ειδα οτι ημουν ηδη στην τριτη σελιδα.

Θελω να πω λοιπον δυο πραγματα σχετικα με τα δυο ποστ. Εχετε δικιο σχετικα με ανθρωπους που γεμιζουν το ανατολικο κομματι του χαρτη μου σε οτι αφορα το θεμα συναναστροφες με αλλους.

Ας πουμε ,ποτε δεν θα επαιρνα αποφαση να φυγω απο την οικογενειακη εστια για μεγαλο διαστημα οπως τωρα ,αν δεν ειχε τυχει στην ζωη μου ενας Διδυμμος που γεμιζε μεσω της επαφης μας το κομματι εκεινο που ελειπε. Αν θυμηθω τα λογια του ειναι ακριβως τα ιδια που ειπατε .Σχετικα με το τι θεση εχει η οικογενεια στην ζωη μου και το τι θελω να κανω εγω και οχι οι αλλοι . Το ιδιο και στην περιπτωση ενος αλλου φιλου μου επισης Ταυρου που περσι τετοιο καιρο με ταρακουνησε αρκετα (ο ηλιος εκανε συνοδο με τον βορειο δεσμο μου ) και πρωτη φορα ενιωσα οτι ισως ο φανατισμος σε καποιες ιδεες να μου στερει την δυνατοτητα να βγω σε κατι εξω απο αυτο που γνωριζω.

Το προβλημα εγκειται οτι ο νοτιος δεσμος ειναι αυτο που γνωριζεις και πιστευεις,που βολευεσαι και νιωθεις ασφαλης αρα δυσκολα πιστευεις οτι μπορεις να τα καταφερεις τοσο καλα και αλλου.

Σε πραγματα που ειναι γυρω απο αυτα που ξερω νιωθω ασφαλεια και ειμαι "δημοφιλης" στους αλλους σχετικα με αυτα. Αρα καταλαβαινετε ποσο δυσκολο ειναι ξεκολλησω ..Γιατι τα μονα μπραβο που εχω εισπραξει ειναι μεσα απο αυτα που ξερω να κανω με "κλειστα τα ματια " .

Σε οτι αφορα το θεμα κρονου/πλουτωνα ,εχω φαει οχι απλα εναν αρνητισμο απο τους αλλους αλλα σχεδον μια επιθεση μαλιστα πολυ σκληρη περα απο την λογικη της ανθρωπινης συμπεριφορας. Σαν ο αλλος να χαιρεται να με πληγωνει οταν μπορει . Εχω δει ανθρωπους σαν να το ευχαριστιουνται οταν τα καταφερνουν.Δεν ξερω αν αυτο ειναι αντιδραση απο φοβο ,οτι "κανω κακο πρωτος κακο για να μην μου κανει ο αλλος" αλλα ειναι απιστευτος ο τροπος που καποια ατομα συμπεριφερονται .

Ποτε μου ομως δεν υπηρξα βιαιη ,ουτε καν φωναζω.Βεβαια ,μου εχουν πει οτι ακομα και το "ηρεμο υφος" που λεω καποια πραγματα στους αλλους ειναι αρκετα φοβιστικο,αλλα και παλι καπως πρεπει να μιλησεις στον αλλον .

Αν καταλαβα καλα λοιπον ,πρεπει να θωρακισω τον εαυτο μου ,να κλεισω τα αυτια μου σε οτι με πληγωνει και να κανω την δουλεια μου οσο καλυτερα μπορω χωρις φοβο και οτι ανθρωποι που συναστριακα γεμιζουν τον ανατολικο τμημα του ωροσκοπιου μου ειναι εκεινοι που με βοηθουν στον σκοπο μου περισσοτερο απο τους υπολοιπους.

Βεβαια ,μια κουβεντα ειναι ολα αυτα ..Πως καταφερνεις να κανεις το βημα απο τον μπουφε στην πιστα ? ειναι μεγαλη διαδρομη ...

Χιλια ευχαριστω για τις συμβουλες σας ..

Υ.Γ ¨Το θεμα με τον ερμη . Παραδοξως ενω σε ολα τα αλλα θεματα γυρω απο τον εαυτο μου τα θετω υπο αμφισβητηση πιστευω οτι μπορω να επικοινωνησω ευκολα με γραπτο λογο τις ιδεες μου στους αλλους. Το θεμα φρεναρει οταν πρεπει να μιλησω προφορικα ,οχι οταν γνωριζω κοσμο σε παρτυ αλλα στις καθημερινες συναλλαγες πολλες φορες κολλαω.Θεωρω οτι δεν μ ακουει κανει οταν μιλω (χειρων στους διδυμμους) .Απο την αλλη δεν μπορω να κυκλοφορω με ταμπελες σαν το Κογιοτ για να λεω τις σκεψεις μου ,αν και θα ηταν βολικο.

Ιφιγένεια
21-11-2011, 07:55 PM
3969

-- Αλκμήνη :o αυτός είναι ο χάρτης μου(δε ξέρω αν καταφερα να τον κανω attach βέβαια). Ο κρόνος μου είναι σε σύνοδο με μεσουράνημα και σελήνη, τετράγωνο με αφροδίτη, εξάγωνο με ήλιο και ερμή.
Ο πλούτωνας στο σκορπιό κάνει τετράγωνο με τον ωροσκόπο μου.. επίσης εχω πληθώρα πλανητών στο σκορπιό και τον ήλιο και τον ερμή μου στον 8ο... :o
Να σημειώσουμε εδώ οτι κι εγώ εξωτερικό βρισκομαι, κάτω από συνθήκες που δεν ήθελα όμως-δε μου πολυαρέσει εδω, αλλά είναι πολύ καλή ευκαιρία για την καριέρα μου (νομίζω φαίνεται στον ένατο...).

errikaki
21-11-2011, 08:08 PM
hattie23 μπράβο για το θάρρος σου, χαίρομαι πολύ τους ανθρώπους που προσπαθούν να γνωρίσουν τον εαυτό τους και να τον εξελίξουν..

Οι αστρολογικές μου γνώσεις είναι λιγοστές και δεν θα μπορούσα να προσθέσω κάτι περισσότερο σε όσα έχουν ήδη αναφερθεί.
.....πιστεύω ότι έχεις καταφέρει κάτι πολύ σημαντικό και ουσιαστικό... να αναγνωρίσεις και να αποδεχτείς τα κομμάτια του εαυτού σου που σε δυσκολεύουν. Όταν αποδεχόμαστε κάτι, το έχουμε ήδη βελτιώσει κατά το ήμιση.:)

Πιστεύω ότι πολλές φορές σημασία δεν έχει αυτό που συμβαίνει, αλλά ο τρόπος που το αντιμετωπίζουμε:)
αν εστιάζουμε σε ένα αρνητικό γεγονός ή σε μια αρνητική ή σκέψη, μπαίνουμε σε ένα φαύλο κύκλο αρνητικών καταστάσεων, τις οποίες προκαλούμε ασυνείδητα.. (αυτοεκπληρούμενη προφητεία)

μου άρεσε πολύ ο τρόπος που εκφράστηκες και σου λέω απ' την καρδιά μου να συνεχίσεις να είσαι ο εαυτός σου και να αλλάξεις μονάχα τον τρόπο που βλέπεις τα πράγματα.
Γιατί θα πρέπει να προβληματιστείς εσύ άν κάποιος επιλέγει να φύγει όπως προανέφερες? Γιατί το πρόβλημα να είναι σε σένα και όχι σε αυτόν?:)
καλό ε?:cool:

εγώ λόγω ζωδίου πχ καμιά φορά εκφράζω με πολύ έντονο τρόπο την άποψή μου... παθιάζομαι! αν τύχει να διαφωνήσει κανείς με έντονο τρόπο, αντί να σκεφτώ μήπως το παρακάνω, λέω δεν φταίω εγώ αν έχει ερμή ανάδρομο ή χτυπημενο και δεν καταλαβαίνει :p:D
αλλά ευτυχώς κανείς ποτέ δε μου κρατάει κακία:)

*alkmini
21-11-2011, 08:27 PM
3969

-- Αλκμήνη :o αυτός είναι ο χάρτης μου(δε ξέρω αν καταφερα να τον κανω attach βέβαια). Ο κρόνος μου είναι σε σύνοδο με μεσουράνημα και σελήνη, τετράγωνο με αφροδίτη, εξάγωνο με ήλιο και ερμή.
Ο πλούτωνας στο σκορπιό κάνει τετράγωνο με τον ωροσκόπο μου.. επίσης εχω πληθώρα πλανητών στο σκορπιό και τον ήλιο και τον ερμή μου στον 8ο... :o
Να σημειώσουμε εδώ οτι κι εγώ εξωτερικό βρισκομαι, κάτω από συνθήκες που δεν ήθελα όμως-δε μου πολυαρέσει εδω, αλλά είναι πολύ καλή ευκαιρία για την καριέρα μου (νομίζω φαίνεται στον ένατο...).

Θα συμφωνήσω μαζί σας ότι ο Κρόνος είναι σημαντικός στο χάρτη σας, δεν πιστεύω ότι ο Πλούτωνας είναι εξίσου σημαντικός παρόλο που σχηματίζει τετράγωνο με τον Ωροσκόπο σας. Στη θέση του θα έβαζα τον Ερμή που έχετε στην Παρθένο . Καλό θα είναι να συνεχίσουμε σε άλλο thread για να μην βγούμε εκτός θέματος.

Ιφιγένεια
21-11-2011, 08:35 PM
Αλκμήνη πολύ χαίρομαι γι'αυτό που μου λες! Τουλάχιστον να ταλαιπωρούμαι μόνο από τον κρόνο μου... :p

*alkmini
21-11-2011, 08:50 PM
Υπάρχουν αξιόλογοι αστρολόγοι στο φόρουμ και ,αν δεν τους κάνει κόπο, θα περιμέναμε να μας πουν τη γνώμη τους.

katiakiss
21-11-2011, 09:20 PM
3969

-- Αλκμήνη :o αυτός είναι ο χάρτης μου(δε ξέρω αν καταφερα να τον κανω attach βέβαια). Ο κρόνος μου είναι σε σύνοδο με μεσουράνημα και σελήνη, τετράγωνο με αφροδίτη, εξάγωνο με ήλιο και ερμή.
Ο πλούτωνας στο σκορπιό κάνει τετράγωνο με τον ωροσκόπο μου.. επίσης εχω πληθώρα πλανητών στο σκορπιό και τον ήλιο και τον ερμή μου στον 8ο... :o
Να σημειώσουμε εδώ οτι κι εγώ εξωτερικό βρισκομαι, κάτω από συνθήκες που δεν ήθελα όμως-δε μου πολυαρέσει εδω, αλλά είναι πολύ καλή ευκαιρία για την καριέρα μου (νομίζω φαίνεται στον ένατο...).Εγώ δεν βλέπω τίποτα στον χάρτη αυτό! Ελεήστε την αόμματη… :cool:Οι χάρτες του myhoroscope είναι μακράν καλύτεροι! Δεν μπορώ να βγάλω άκρη , οπότε Ιφιγένεια, δεν είναι ότι γίνονται διακρίσεις, αλλά ο χάρτης με μπερδεύει κι έτσι θα τηρήσω την σιωπή του ζωδίου μου. Δεν ξέρω αν η αγαπητή διαχείριση κάνει κάτι ή αν εσύ αντικαταστήσεις τον χάρτη με έναν πιο ευανάγνωστο, να ξέρουμε κι εμείς τι λέτε.

Atrapotate σε ευχαριστούμε πολύ για την χρήσιμη τοποθέτηση. Έχεις ένα μοναδικό ταλέντο να συνδυάζεις τα δεδομένα και να τα παρουσιάζεις με έναν απόλυτα ολοκληρωμένο τρόπο, που ανταποκρίνεται στον κόσμο της πραγματικής μας ζωής. Οι τοποθετήσεις σου δεν είναι κλισέ και τις χαιρόμαστε πάντα, αλλά μας έχεις πεθάνει στις περιορισμένες εμφανίσεις! :)

Ιφιγένεια
21-11-2011, 09:42 PM
[3970

ελπίζω να τα καταφερα τελικα.. :)

katiakiss
21-11-2011, 10:21 PM
[3970

ελπίζω να τα καταφερα τελικα.. :)Μπράβο Ιφιγένεια! (δεν είσαι κουλή σαν εμένα, τα κατάφερες!) Αν θέλουμε να κάνουμε λοιπόν αυτό το πολύ ωραίο θέμα που άνοιξε η hattie23 πραγματικά εποικοδομητικό και να είμαστε ωφελημένοι όλοι, τότε μπορούμε να παρατηρήσουμε τον χάρτη σου. Υπάρχουν και στις δύο περιπτώσεις των χαρτών κάποιες κοινές επιρροές. Έχουμε έναν Πλούτωνα σε τετράγωνο με τον ωροσκόπο (πάλι σταθερά ζώδια Σκορπιός \Υδροχόος) και έναν συνδυασμό συνόδου φώτων με Κρόνο (Ήλιου \Κρόνου στην πρώτη περίπτωση, Σελήνης\Κρόνου στην δεύτερη).
Στην περίπτωσή σου Ιφιγένεια , ο ωροσκόπος στον Υδροχόο και ο Δίας στην ίδια θέση, δίνουν λίγο «αέρα» στο στενό μαρκάρισμα των δύσκολων όψεων, καθώς επίσης και ο πιο ισορροπημένος τρόπος που είναι μοιρασμένοι οι πλανήτες στο ωροσκόπιό σου.
Αν λοιπόν έχεις προβεί σε σύγκριση των αστρολογικών σου δεδομένων με αυτά της Ηattie23, έχοντας σαν αφορμή το θέμα της κοινωνικοποίησης, τότε μην ψάχνεις το πρόβλημα στον Πλούτωνα και τον Κρόνο. Δεν είναι αυτά που βλέπουν οι γύρω σου στα μάτια σου. Έχεις έναν Ποσειδώνα στον 11ο που κάνει ασύμβατο τετράγωνο με τον ήλιο σου (κυβερνήτη 7ου) και ο συνδυασμός μας λέει ότι μπορεί συχνά να νιώθεις απογοήτευση από τις κοινωνικές σου συναναστροφές και τους φίλους. Μπορεί να έχεις την αίσθηση ότι δεν σε καταλαβαίνουν ή ότι δεν μπορείς να τους εξηγήσεις τον εαυτό σου με σαφήνισα. Καμιά φορά μπορεί και εσύ η ίδια να αμφιβάλεις για το τι ακριβώς περιμένεις από την ζωή.
Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε και τις τοποθετήσεις των υπόλοιπων μελών, αλλά για να συμβεί αυτό πιο ολοκληρωμένα, νομίζω ότι θα ήταν καλό να μας ξεκαθαρίσεις τι είναι αυτό που βρίσκεις κοινό και σε κάνει να συσχετίζεις τον χάρτη σου με αυτόν της hattie23.

Αυτά από μένα, καλό βράδυ και καλή συνέχεια. :)

Ιφιγένεια
21-11-2011, 10:44 PM
Το θέμα της κοινωνικοποίησης που άνοιξε η hattie23, ας πούμε το έχω βιώσει κι εγώ με το παραπάνω.. Προσωπικά αναγνωρίζω οτι είμαι πάρα πολύ κλειστό άτομο, παρόλο που όταν βρεθώ σε παρέες γελάω συνεχως (με έχουν αποκαλέσει χαζοχαρούμενη γι'αυτο) κρατάω αποστάσεις και θέλει καιρο για να επιτρέψω στους άλλους πιο στενες επαφες..
Επίσης έχω αισθανθεί πολλές φορές παρεξηγημένη, χωρίς να έχω κάνει παντελώς τιποτε. Εριχνα το φταίξιμο στον πλούτωνα για τυχόν αρνητικά σχόλια στο προσωπο μου(λόγω τετραγώνου με τον ωροσκόπο μου) αλλα και στο μεσουρανημα μου. Έχω γίνει επίκεντρο "σκανδαλων" κατα καιρούς, παρόλου που προσέχω πάρα πολύ τη συμπεριφορά μου και επαναλαμβάνω είμαι παρα πολύ κλειστη.
Φαντάζομαι η hattie23 εχει βιωσει κάτι αναλογο, γιατι σε προηγουμενο ποστ της που περιεγραφε συμπεριφορες που έχει εισπράξει, κατα κάποιο τροπο με εξεφραζε! :)
Δε μου αρέσει να ρίχνω το φταίξιμο μόνο στους αλλους, προσπαθώ να βρίσκω κι εγώ που έχω συνεισφέρει σε αυτό, αν και μερικές φορες, πραγματικά δεν αισθάνομαι να έχω φταίξει, κι όμως τα πράγματα πήγαν πολύ άσχημα.
Πάντως κάτια, η παρατήρηση σου για τον ποσειδώνα πρεπει να είναι σωστή. Δεν πολυέδινα σε αυτό σημασια μεχρι τελευταία.. έτυχε όμως να μου κάτσουν δύο τρανταχτα παραδείγματα με "φίλες" που με εκαναν σιγά σιγά να το σκέφτομαι. (μια που ήταν μυθομανης και ανακατευτηκε στα προσωπικα μου και τα έκανε αχταρμα πραγματικα-κι εγω μεχρι το τέλος δεν είχα πάρει χαμπάρι- και μια που την θεωρούσα τοσο κολλητη που της είχα εμπιστευτεί μια βλακεία που έκανα στο τότε αγόρι μου και με πρόδωσε χωρίς λόγο.)
Σχετικά με το αρχικό θέμα πάντως, το τετράγωνο πλούτωνα με τον ωροσκόπο νομιζω οτι προκαλεί κάτι αρνητικό στους γύρω μου, ειδικά σε συνδυασμό και με το μεσουράνημα που έχω, κάτι σα να ΄με βλέπουν αρνητικά, να μη με εμπιστεύονται.. Παρα το δία του ωροσκόπου μου..
Δε ξέρω πόσο βοηθάω τους υπολοιπους με το παράδειγμα μου.. :)

hattie23
21-11-2011, 11:18 PM
Για να επικεντρωθω σε εσενα , εχει μια σεληνη σε πτωση στον σκορπιο .Αυτο σημαινει οτι κρυβεις τα εντονα συναισθηματα σου απο τους αλλους με τον φοβο οτι αν δειξεις "αδυναμια" σε καποιον θα πληγωθεις.Σαν σκορπιος οφειλω να πω οτι δεν μας αρεσει να νιωθουμε οτι καποιος μας κρατα στο χερι ,οτι μας ελεγχει. Θελουμε εμεις να ελεγχουμε τους αλλους και μαλλον αυτο που δεν θελεις να σου κανουν ,να ψαχουλευουν τον συναισθηματικο σου κοσμο οι αλλοι εσυ το κανεις με ευκολια. (πλουτωνας σε συνοδο -αντιθεση με δεσμους σεληνης).Εκρηξεις ζηλειας και καχυποψιας,κρυφες επιθυμιες ως προς τους γυρω σου αν και πρεπει να αισθανεσαι και λιγο ντροπη γι αυτα και να τα καταπιεζεις ακομα περισσοτερο μεσα σου (σεληνη συνοδος με κρονο).

Δειχνει επισης οτι κολλας οπως και εγω στις δυσκολες αναμνησεις και οτι δυσκολευεσαι να αφεθεις συναισθηματικα εξαιτιας αυτων . Τα καλα στοιχεια ειναι οτι εισαι αρκετα ψυχραιμη ,σταθερη και ελεγχεις καλα το που δινεσαι και σε ποιον . Πραγμα που δεν το γνωριζω εγω :p. Με μια κριαρισια και εντελως τρελλη Σεληνη κανω μονιμως τα ιδια παρορμητικα λαθη ,απο την αλλη βεβαια ειναι εκεινη που με ξεκουνα να κανω τρελα πραγματα που δεν θα εκανα εξαιτιας του ηλιου μου .

Δειχνει επισης δυσκολη παιδικη ηλικια που ισως να σε γεμιζει ακομα ντροπη . Η συνοδος αυτη στον 9ο δειχνει επισης οτι η συναισθηματικη σου κατασταση ισως να εχει βαλει εμποδια στην πνευματικη σου εξελιξη ,στις ανωτερες σπουδες και κατ επεκταση στην επαγγελματικη σου σταδιοδρομια ( κρονος συνοδος μεσουρανημα).


Ενα αλλο στοιχειο ειναι οτι ο ηλιος σου βρισκεται στον 8ο οικο ,σε σκορπισιο οικο που κυβερνα εξισου ο πλουτωνας . Αρα και ο ηλιος σου εχει στοιχεια "σκοτεινα" . Ασχολεισαι με θεματα του 8ου οικου για τα οποια νιωθεις ευχαριστηση να μιλας με τους γυρω σου (ηλιος συνοδο με ερμη και μαλιστα σε κυριαρχια στην παρθενο ). Πολλες φορες ισως να σοκαρεις τους γυρω σου επειδη μιλας για θεματα με ανοιχτο τροπο ενω αλλοι τα ιδια μπορει να τα θεωρουν ταμπου (αλλωστε εδω που τα λεμε αν κρινω απο τον ωροσκοπο Υδροχοο ,πως θα ηταν δυνατον να μην ειχε διαθεση να "σοκαρεις" με τις ιδεες τους τους αλλους?). Ωστοσο τα ιδια θεματα που σε απασχολουν ισως να ειναι και τα θεματα στα οποια να αντιμετωπιζεις δυσκολιες.(παραδειγμα κοινωνικη απομονωση,απωλεια,θανατο ,σεξουαλικα θεματα κ.λ.π)

Τίνα Ζαχαριάδου
21-11-2011, 11:27 PM
Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι τα λόγια της κας Μόζορα :

"Μην φοβάσαι την δύναμη σου, μην φοβάσαι να είσαι ο εαυτός σου, χωρίς να σε απασχολεί τι θα σκεφτούν ή πώς θα σε δουν οι άλλοι. Όταν αποδεχτείς εσύ πρώτα τον εαυτό σου θα σε αποδεχτούν και οι άλλοι ".


Πολύ πολύ σωστό!!!!!!

Οι άλλοι που θα σε προσεγγίσουν θα πρέπει να σε προσεγγίσουν γι αυτό που είσαι και όχι γι αυτό που δέιχνεις ή γι αυτό που νομίζουν ότι είσαι. Δώσε χρόνο στον εαυτό σου και πάνω απ' όλα αγάπησε τον εαυτό σου γι αυτό που είσαι πραγματικά.

Ιφιγένεια
21-11-2011, 11:28 PM
hattie23 ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ότι ντρέπομαι και παραντρέπομαι για τα συναισθήματα της σελήνης μου! Προσπαθώ με νύχια και με δόντια να γίνω ένας κουλ υδροχόος! χαχαχ!
Σχετικά με την ανώτατη εκπαίδευση, αυτό που συμβαίνει είναι οτι είχα μια πολύ καταπιεστική μητέρα που ήθελε πάντα να σπουδάσω στην καλύτερη σχολή.. με αποτέλεσμα να έχω νιώσει απόρριψη κι έλλειψη συναισθημάτων. Έπρεπε να είμαι πάντα η καλύτερη για να με αποδεχθεί, όχι απλώς άριστη. Έτσι διάβαζα πάντα εξαντλητικές ώρες, περασα στο πανεπιστημιο, αλλα χωρίς διαθεση, παρά ταυτα το τελειωσα και τώρα χωρίς να θέλω-μοίρα?- εχω βρεθει να κάνω διδακτορικο...
Και ναι όταν χαλαρώνω είμαι ικανή να σοκάρω με αυτά που λέω... χαχαχ! γιαυτό προσπαθώ να μη χαλαρώνω! :p

hattie23
21-11-2011, 11:29 PM
Τωρα ειδα το ποστ σου . Μου κανει εντυπωση που εχεις "σκανδαλα" και μαλιστα δημοσια ,γιατι ο χαρτης δειχνει ατομο που συναισθηματικα ειναι πολυ ελεγχομενο και οτι γενικα προσεχει πολυ την δημοσια εικονα του .

Επικεντρωθηκα στα στοιχεια που μου εμοιαζαν παρομοιοτυπα με τα δικα μου και εγραψα.Συγγνωμη ,θα κοιταξω καλυτερα και πιο ολοκληρωμενα τον χαρτη σου .

Ιφιγένεια
21-11-2011, 11:33 PM
'Η πιο απλά "σε όποιον αρέσουμε" Τίνα! :p

hattie23
21-11-2011, 11:37 PM
Σωστη παρατηρηση ! Βλεπεις υπαρχουν τοσε πολλες ερμηνειες που μπορουν να δωθουν . Συνηθως οσοι εχουν κρονο στον 9ο ειναι ανθρωποι που εχουν συναντησει εμποδια στις ανωτερες σπουδες τους η στην εξελιξη τους (υποψιαζομουν οτι ενδεχομενως το οικογενειακο περιβαλλον να μην σε αφηνε να κανεις πραγματα σε σχεση με σπουδες ) αλλα τελικα να ,που στην περιπτωση σου δεν ηταν εμποδιο ,αλλα καταπιεση απο το οικογενειακο περιβαλλον να κανεις πραγματα στις σπουδες που δεν ηθελες... Δεν πηγε το μυαλο μου σε τετοια ερμηνεια γιατι δεν βρηκα ποτε τις σπουδες "καταναγκαστικο εργο" (αν και τα τελευταια χρονια ,οι οποιες προσπαθειες για αποκτηση μεταπτυχιακου τιτλου ηταν ανεπιτυχεις :p. Αλλα μαλλον δεν εχω βρει ακομα το πανεπιστημιακο περιβαλλον που θα ανθισει το θεμα με το μεταπτυχιακο :p)

Ιφιγένεια
21-11-2011, 11:43 PM
Αν πραγματικά το θες μην τα παρατάς, θα το πετύχεις :)
Hattie23 ευχαριστώ πολύ για τις αναλύσεις!!! Και το παραδειγμα του ωροσκόπιου σου με βοηθησε αρκετά να καταλάβω πραγματα και για το δικό μου! :rolleyes:

Lena_P
22-11-2011, 12:30 AM
Μιλώντας καθαρά από τη θέση του παρατηρητή στη συζήτηση (και σε καμία περίπτωση με βάση την αστρολογική ανάλυση του χάρτη σου) hattie, θα ήθελα να τονίσω το εξής.

Διαβάζω μέσα από τον τρόπο που γράφεις τον προβληματισμό σου μα δε μου είναι ξεκάθαρο εάν σε ενοχλεί άμεσα.. Καταλαβαίνω το κεντρί της 'περιθωριοποίησης' αλλά όχι το κατά _πόσο_ έχεις ανάγκη ή όχι την ένταξη στο "σύνολο".

Φαίνεται μέσα από τα λόγια σου -τουλάχιστο σε εμένα- ότι "αναζητάς" το δυναμικότερο..

Σκεφτόμουν αν η όποια συσχέτιση με κάποιον που εσύ θεωρείς "δυναμικότερο" θα μπορούσε να σου εξασφαλίσει την άνεση της αλλαγής των ρόλων.. "Μιας και άλλος έχει το τιμόνι, καιρός για λούφα και διασκέδαση".. Θα μπορούσες πιστεύεις δίπλα σε μια δυναμικότερη κατ' εσέ φυσιογνωμία να νιώσεις πιο χαλαρή και να μπορέσεις να βγάλεις τη γλυκύτητά σου προς τα έξω;

Αν θα μπορούσες να νιώθεις καλά έτσι, τότε πολύ καλά κάνεις και "τρομάζεις" όποιους "φοβούνται".. Ξεσκαρτάρεται πιο γρήγορα έτσι η κατάσταση... no? Ούτως ή άλλως το να γίνεσαι αποδεκτός κάπου προσπαθώντας υπερβολικά ή αλλάζοντας για χάρη των 'άλλων' την προσωπικότητά σου δεν ξέρω αν είναι κάτι που θα ήθελες..

Συμφωνώ απόλυτα στο ταξίδι, όχι απαραίτητα στον προορισμό...

Φιλικά,

Λένα

hattie23
22-11-2011, 01:37 AM
Σε καμμια περιπτωση δεν θα μπορουσα να ειμαι με ανθρωπους που θα με καπελωναν η θα με ελεγχαν η θα με επαιρναν πανω τους τα ηνια της ζωης μου (οσο και αν η σεληνη σε τετραγωνο με τον δια με κανει τεμπελα πολλες φορες :p και το τριγωνο σεληνη-αφροδιτη (βεβαια με 8 μοιρες ανοχη αλλα υπαρχει :p) ζητα και λιγο νταντευμα) .Σε καμμια περιπτωση ουτε ο πλουτωνας και ο κρονος αλλα ουτε η κριαρισια σεληνη και οι πλανητες στον τοξοτη θα με αφηναν να μεινω σε μια ομαδα ,σε μια παρεα η σε μια σχεση "δεκανικι".

Αυτο που νιωθω να χρειαζομαι δεν ειναι " κηδεμονες "," αρχηγους " ," σωτηρες " η πιο πανω τελοσπαντων απο μενα αλλα καποιους που να ειναι ισοι με εμενα και με τους οποιους θα αλληλοσπρωχνομαστε στο να εξελιχθουμε.

Θελω σπρωξιμο στην ζωη αλλα ουτε να με συρουν με το ζορι ,ουτε να με κουβαλησουν σαν θεα χωρις να το αξιζω .( ηλιος εξαγωνο με δια ,θελω δικαια πραγματα :p)




Για να νιωσω ικανοποιημενη πρεπει να γνωρισω ανθρωπους που δεν θα ειναι επιφανειακοι ωστε να τους νοιαζει μονο ο κ.... τους και να εχουν διαθεση να μοιραστουν πραγματα με "εξωγιηνους" οπως εγω.

Ευχαριστω πολυ ειλικρινα και παλι για ολες τις συμβουλες :)

Lena_P
22-11-2011, 03:00 AM
Για να είμαι ειλικρινής το εννοούσα πιο πολύ σαν "λιμάνι" παρά "κηδεμονία/αρχηγία/σωτήρα".. :)

Αλλά για να λέμε και του στραβού το δίκαιο, και ο κηδεμόνας χρειάζεται, και ο σωτήρας και ο αρχηγός. Απλά δεν είναι απαραίτητο να είναι συνέχεια ο ένας εκ των_δύο/της_παρέας --αυτό είναι ιδιαίτερα κουραστικό (για όλους θα έλεγα).
Ίσως αυτό που είπαν οι κατέχοντες για το στοιχείο του αέρα (αν το κατάλαβα καλά), να είναι βασικό.. Αέρας συν τοις άλλοις σημαίνει και αλλαγή, ανανέωση, ποικιλία... no?

Όσο για το θέμα της ικανοποίησης που έθεσες.. Συμφωνώ. Αλλά δέχομαι και τις 'τακτικές ξεσκαρταρίσματος' των άλλων.
Ίσως ούσα Ταύρος, νομίζω πως η επιφανειακότητα είναι μια προκάλυψη, θέλει το _χρόνο της_ να επιβεβαιωθεί ή να καταρριφθεί.. ;)

Κοραλλία Μόζορα
22-11-2011, 10:54 AM
3969

-- Αλκμήνη :o αυτός είναι ο χάρτης μου(δε ξέρω αν καταφερα να τον κανω attach βέβαια). Ο κρόνος μου είναι σε σύνοδο με μεσουράνημα και σελήνη, τετράγωνο με αφροδίτη, εξάγωνο με ήλιο και ερμή.
Ο πλούτωνας στο σκορπιό κάνει τετράγωνο με τον ωροσκόπο μου.. επίσης εχω πληθώρα πλανητών στο σκορπιό και τον ήλιο και τον ερμή μου στον 8ο... :o
Να σημειώσουμε εδώ οτι κι εγώ εξωτερικό βρισκομαι, κάτω από συνθήκες που δεν ήθελα όμως-δε μου πολυαρέσει εδω, αλλά είναι πολύ καλή ευκαιρία για την καριέρα μου (νομίζω φαίνεται στον ένατο...).

Ιφιγένεια,

ο Πλούτωνας είναι όντως δυνατός μέσα στον χάρτη σου επειδή κυβερνά την Σελήνη σου ενώ κάνει ταυτόχρονα όψη με τον ωροσκόπο και τον Ήλιο σου. Κι ο Κρόνος το ίδιο, πάνω στο Μεσουράνημα και σε σύνοδο με την Σελήνη σου. Όμως δεν είσαι καθαρά Πλουτώνιο/Κρόνιο άτομο όπως η hattie επειδή σημαντικό ρόλο στον χάρτη σου παίζουν και ο Δίας πάνω στον ωροσκόπο και ο Ερμής που κάνει σύνοδο με τον Ήλιο σου μέσα στο ζώδιο του.

*alkmini
22-11-2011, 11:05 AM
Ο Ήλιος βρίσκεται στις 25 μοίρες περίπου της Παρθένου και ο Πλούτωνας στις 3 μοίρες περίπου του Σκορπιού. Έχω την εντύπωση ότι Ήλιος και Πλούτωνας δεν σχηματίζουν όψη.

Κοραλλία Μόζορα
22-11-2011, 11:19 AM
hattie, δεν θα συμφωνήσω ότι σου λείπει η αυτοπεποίθηση ή η συνείδηση του εαυτού σου. Είσαι πλουτώνιο άτομο και έχεις έμφυτη την τάση να ψαχτείς και να γνωρίσεις τον εαυτό σου. Στην επικέντρωση στον εαυτό σου συμβάλλουν και η Σελήνη στον Κριό και ο ωροσκόπος στον Λέοντα και όλα αυτά τα στοιχεία καλύπτουν την απουσία πλανητών σου στο ανατολικό ημισφαίριο.

Όταν αρχίσεις να ξεπερνάς κάποιες ανασφάλειες και φόβους σου και πάψεις να μπλοκάρεις μόνη σου τον εαυτό σου θα δεις ότι η αυτοπεποίθηση σου περισσεύει. Τα άτομα με δυνατό τον συνδυασμό Πλούτωνα και Κρόνου ζουν πολύ δύσκολες εμπειρίες σε νεαρές ηλικίες που δεν μπορούν εύκολα να διαχειριστούν ακριβώς λόγω του νεαρού της ηλικίας και γι' αυτό συνήθως κουβαλούν αρκετά τραύματα. Όμως είναι εξαιρετικά ικανά άτομα, με τεράστιες δυνάμεις. Ξεδίπλωσε τις και όλα θα πάρουν τον δρόμο τους.

Κοραλλία Μόζορα
22-11-2011, 11:24 AM
Ο Ήλιος βρίσκεται στις 25 μοίρες περίπου της Παρθένου και ο Πλούτωνας στις 3 μοίρες περίπου του Σκορπιού. Έχω την εντύπωση ότι Ήλιος και Πλούτωνας δεν σχηματίζουν όψη.

Ναι, σωστά, alkmini, δεν κάνουν όψη. Δυσκολεύτηκα να διαβάσω τον χάρτη. Αυτό όμως και πάλι δεν αναιρεί την σημασία του Πλούτωνα στον χάρτη της Ιφιγένειας.

Atrapos
22-11-2011, 11:56 AM
Προσωπικά αναγνωρίζω οτι είμαι πάρα πολύ κλειστό άτομο, παρόλο που όταν βρεθώ σε παρέες γελάω συνεχως (με έχουν αποκαλέσει χαζοχαρούμενη γι'αυτο) κρατάω αποστάσεις και θέλει καιρο για να επιτρέψω στους άλλους πιο στενες επαφες..



Μου κάνει πραγματικά εντύπωση που η Ιφιγένεια με όλους ουσιαστικά τους πλανήτες πάνω από τον ορίζοντα και τον Ερμή σε κυριαρχία, δηλώνει πάρα πολύ κλειστό άτομο. Φαίνεται ότι αυτός ο Πλούτωνας κάνει μεγάλη ζημιά.

Νομίζω όμως ότι θα πρέπει να κάνουμε κάποιες διευκρινίσεις. Άλλο πράγμα είναι να λέμε «είμαι πάρα πολύ κλειστό άτομο» κι άλλο πράγμα «θέλει καιρό για να επιτρέψω στους άλλους πιο στενές επαφές». Το πρώτο δείχνει δυσαρμονία και πρόβλημα ενώ το δεύτερο μπορεί να είναι και φυσιολογικό.

Έχουμε πάλι έμφαση στον Σκορπιό και γενικότερα στα σταθερά ζώδια όπου βρίσκονται οι γωνίες του χάρτη και οι Δεσμοί της Σελήνης. Επίσης τα τετράγωνα ανάμεσα σε πλανήτες σταθερών ζωδίων κάνουν κάποιον ελάχιστα διαλλαχτικό. Και η θέση της Σελήνης βέβαια δημιουργεί πολλές άμυνες.

Θα ήθελα όμως να επισημάνω κάτι άλλο. Καταρχήν είναι ένα θέμα να έχει κάποιος 4 προσωπικούς πλανήτες σε 7ο και 8ο οίκο. Περιμένει πολλά από τις σχέσεις του και όσο μεγαλύτερες προσδοκίες έχει τόσο περισσότερο καιρό χρειάζεται για να επιτρέψει πιο στενές επαφές. Επίσης ο Ουρανός, κυβερνήτης του Ωροσκόπου, βρίσκεται στον γωνιακό 10ο οίκο, σε αμοιβαία υποδοχή με τον Δία αλλά χωρίς όψεις. Ένας πολύ ισχυρός Ουρανός που δύσκολα ενσωματώνεται στο σύνολο του χάρτη. Θα έλεγα υπερβολικά εγωιστής.

Ο φορτωμένος 9ος οίκος αποτελεί μια διέξοδο αλλά που λειτουργεί μάλλον σαν άλλοθι. Πιστεύω Ιφιγένεια, ότι το πρόβλημα κοινωνικοποίησης που λες ότι έχεις θα πρέπει να το αντιμετωπίσεις μέσα από τις προσωπικές σου σχέσεις. Να μάθεις να εμπιστεύεσαι τους άλλους, να αφήνεσαι, να μοιράζεσαι.

Νομίζω ότι και στους δύο χάρτες που είδαμε, η δύσκολη όψη στον Ωροσκόπο είναι ένα ζήτημα, όπως και τα Πλουτώνια χαρακτηριστικά αλλά το πρόβλημα βρίσκεται βαθύτερα. Όπως έχουμε πει πολλές φορές ένας χάρτης πρέπει να εξετάζεται στο σύνολό του.

katiakiss
22-11-2011, 12:14 PM
Hattie23 , επιστρέφω για να επαναλάβω μερικά πράγματα, γιατί τελικά μπορεί να μπερδευτείς μέσα σε αντιφατικές τοποθετήσεις.
Δεν γίνεται να μην σου λείπει η αυτοπεποίθηση και ταυτόχρονα να έχεις ανασφάλειες που πρέπει να τις ξεπεράσεις. Ο άνθρωπος που έχει ανασφάλειες, είναι λογικό να μην έχει την καλύτερη αυτοπεποίθηση.
Η έλλειψη πλανητών στο ανατολικό τμήμα του χάρτη σου, δεν μας λέει ότι δεν έχεις καμία συνείδηση του εαυτού σου , αλλά ότι δυσκολεύεσαι να τον αντιληφθείς εποικοδομητικά. Αυτό ενισχύεται από την έλλειψη πλανητών στον αέρα για τους λόγους που αναφέρω σε προηγούμενο ποστ.
Η μη εποικοδομητική αντίληψη του εαυτού μας, δεν είναι αναγκαστικά η ιδέα ότι δεν αξίζουμε της προσοχής των άλλων. Θα μπορούσε να σημαίνει ότι θεωρούμε ότι αξίζουμε την προσοχή και μόνο που υπάρχουμε, χωρίς να κάνουμε τίποτα για αυτό. Έχοντας μια τέτοια προσδοκία και σε αντιδιαστολή με το απογοητευτικό αποτέλεσμα στην πράξη, μπορεί να συμβεί το αντίθετο από την φυσική εξέλιξη των πραγμάτων και ενώ έχουμε βγει στη ζωή με τσαμπουκά και αυτοπεποίθηση, οι απογοητεύσεις να υποσκάψουν αυτήν την διογκωμένη αυτοπεποίθηση και τελικά τα δεδομένα να μας οδηγήσουν στην αναζήτηση του λάθους.
Σε χάρτες σαν τον δικό σου, με τις ελλείψεις που αναφέραμε εκτενώς, η ανάγκη της αλληλεπίδρασης ώστε να μπορέσεις να δεις τον εαυτό σου ξεκάθαρα και από μια άλλη οπτική γωνία, είναι επιβεβλημένη. Όχι ότι το να βιώνουμε τον 7ο μας δεν είναι για όλους επιβεβλημένο και άκρως βοηθητικό στο να δούμε τον εαυτό μας μέσα από τους άλλους και να εξομαλύνουμε τις δύσκολες πλευρές μας, αλλά στην περίπτωσή σου, ένας λόγος παραπάνω.

Είναι πολύ βασικό να αποδεχτούμε τον εαυτό μας, να συμφιλιωθούμε μαζί του και να προχωράμε στην ζωή απενοχοποιημένα. Είναι πολύ λυτρωτικό το «σε όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε», αλλά όταν αυτό δεν μας βοηθά να ζούμε την ευτυχισμένη ζωή που ονειρευόμαστε, δεν ωφελεί να σφυρίζουμε χαρούμενα τα πολύ ωραία στιχάκια της αγαπημένης μου Νικολακοπούλου . Είναι καιρός να πάμε στο παρακάτω του ίδιου τραγουδιού και να δούμε … «…πώς να συνδέσουμε περιθώριο και ουρανό…» .

hattie23
22-11-2011, 12:58 PM
Νομιζω οτι καταλαβαινω τι θες να πεις. Ωστοσο πιστευω οτι συμβαινουν δυο πραγματα μεσα μου

1) Απο νωρις και για διαφορους λογους ,εβαλα η ιδια τον εαυτο μου στην γωνια. Παντα ηθελα να κανω πραγματα που ομως ποτε δεν εκανα απο φοβο .

2) Τωρα που κανω πραγματα που θελω (παλι υπο καθεστως φοβου και με την τρομερη σκεψη οτι να κανω, θα αποτυχει ) βλεπω οτι τελικα ειχα δικιο να φοβαμαι ,γιατι μεχρι τωρα πραγματα που μ αρεσαν και πιστευα οτι θα τα καταφερνα τελικα στεφθηκαν απο αποτυχια .Θα πει καποιος "μα φυσικα ,αφου πας στον πολεμο ενω νιωθεις ηδη ηττημενη " αλλα δεν ηταν μονο δικη μου υπαιτιοτητα αλλα και οι καταστασεις γυρω μου ,οι ανθρωποι που συναντησα δεν με βοηθησαν να ξεμπλοκαρω . Αντιθετα με μπλοκαραν ακομα περισσοτερο. Σαφως παντα μεσα σε ολα υπαρχει η προσωπικη ευθυνη ,που ξεκινα οτι ισως να μην θωρακισα αρκετα τον εαυτο μου τα προηγουμενα χρονια ,με το να φοβαμαι ,αλλα πλεον πιστευω οτι και ο παραγοντας τυχη (με την εννοια οτι μπορει καποιος να βρεθει καπου την καταλληλη στιγμη η να γνωρισει καταλληλους ανθρωπους ωστε να τον βοηθησουν ) δεν βοηθα στην περιπτωση μου .

Εκτος αν παμε στην φραση "την τυχη την κανουμε μονοι μας" ,τοτε αν περιμενει η τυχη μου απο μενα ,την βλεπω μαλλον να δουλευει σε κετερινγκ γιατι πλεον ειμαι ειδημων στο πως πρεπει να ειναι ενας σωστος μπουφες σε παρτυ :p

@ Λενα ¨ Μεχρι πριν απο ενα μηνα κουβαλουσα στην ζωη μου καθε καρυδιας καρυδι. Προσπαθωντας να ειμαι αποδεκτη ,δεν εδιωχνα σχεδον κανεναν που με ειχε πλησιασει στην ζωη μου . Μεχρι που πριν απο ενα μηνα αηδιασα και ξερεις γιατι ? Καταλαβα οτι τα περισσοτερα ατομα που ειχα μαζευψει ηταν "βαμπιρ" επαιρναν απο μενα πραγματα ενω ταυτοχρονα μου εκαναν "πατητες" για να παω στον πατο οσο εκεινα ικανοποιουσαν την αυτοπεποιθηση τους με το να με χρησιμοποιουν. Αποφασισα να βαλω ενα στοπ επιτελους και ελπιζω να το κρατησω (γιατι εχω και ερμη στην 29η μοιρα και καπως αμφινταλαντευομαι συν οτι τα φωτα μου κανουν οψεις με τον Δια και λυπαμαι ευκολα τους αλλους). Δεν μπορει ο καθε βλαμμενος να μπαινει στην ζωη μου να την ρημαζει και να αποκτα αυτο-εκτιμηση. Η πλειονοητα των ανθρωπων που με πλησιαζαν ηταν τετοια.

Ακριβως ειχα κανει το λαθος να τους δινω χρονο και να τους δικαιολογω επειδη παντα ελεγα οτι εγω ειχα το προβλημα,εγω εφταιγα για ολα ,εγω ειμαι ψυχρη και δυσκολη λογο του Κρονου .

@ Κυρια Μοζορρα ¨Ευχαριστω πολυ για τα λογια σας .Μακαρι να μπορεσω να βρω την δυναμη να ξεμπλοκαρω τον εαυτο μου στα σημεια που μπορω τουλαχιστον να διαχειριστω εγω απο την μερια μου ,τουλαχιστον για να αντεχω ,τις καταστασεις η τις αντιδρασεις των αλλων και να μην τα βαζω ολα μεσα μου .

Atrapos
22-11-2011, 01:06 PM
hattie, δεν θα συμφωνήσω ότι σου λείπει η αυτοπεποίθηση ή η συνείδηση του εαυτού σου. Είσαι πλουτώνιο άτομο και έχεις έμφυτη την τάση να ψαχτείς και να γνωρίσεις τον εαυτό σου. Στην επικέντρωση στον εαυτό σου συμβάλλουν και η Σελήνη στον Κριό και ο ωροσκόπος στον Λέοντα και όλα αυτά τα στοιχεία καλύπτουν την απουσία πλανητών σου στο ανατολικό ημισφαίριο.


Η απουσία πλανητών στο ανατολικό κομμάτι του χάρτη δημιουργεί την ανάγκη επιβεβαίωσης μέσα από την ανταπόκριση των άλλων. Αυτό δεν αλλάζει όποιες και να είναι οι θέσεις των πλανητών στα ζώδια. Κι όταν στηριζόμαστε τόσο πολύ στην ανταπόκριση των άλλων λογικό είναι να γινόμαστε ευάλωτοι στην εμπιστοσύνη που έχουμε στον εαυτό μας. Στην περίπτωση της Hattie23 αυτό εκδηλώνεται κυρίως μέσα από τον 4ο οίκο της οικογενείας.

Σε μια τέτοια κατάσταση ο δυνατός Σκορπιός μπορεί να αποτελέσει ακόμα και τροχοπέδη δημιουργώντας υπερβολικούς αμυντικούς μηχανισμούς που εμποδίζουν την πραγματική επικοινωνία. Ουσιαστικά βάζει πολλά προαπαιτούμενα στην επικοινωνία. Φυσικά πάντα υπάρχει η χρυσή τομή που οφείλει κάποιος να βρει.

Αλλά το θέμα δεν είναι αν προσπαθούμε να γνωρίσουμε τον εαυτό μας, αν κάνουμε διαλογισμό ή σεμινάρια αυτογνωσίας. Είναι η εμπιστοσύνη που έχουμε στις ιδέες, αξίες και αντιλήψεις μας ανεξάρτητα από τη γνώμη των άλλων. Πολλοί άνθρωποι έχουν αυτήν εμπιστοσύνη στον εαυτό τους χωρίς να το έχουν ψάξει καθόλου, απλά είναι πολύ εγωιστές. Άλλοι το έχουν κάνει σκοπό της ζωής τους αλλά ακόμα ψάχνουν να το βρουν. Αυτή η διαφοροποίηση φαίνεται κυρίως από τη διάταξη των πλανητών στους οίκους.

Ιφιγένεια
22-11-2011, 02:43 PM
Κοραλλία ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις. Δεν ήμουν ακριβώς σίγουρη για το ποιοι πλανήτες είναι πιο σημαντικοί στο ωροσκόπιο μου. Και νομίζω έτσι όπως το θέτετε ότι δεν είμαι καθαρά πλουτωνιο-κρόνιο άτομο γιατί έχω δυνατό ερμή και δία επίσης, ισχύει, γι' αυτό μάλλον να μην έχω το τόσο έντονο πρόβλημα της hattie23. :)
Άτραπε ευχαριστώ επίσης για τις παρατηρήσεις. Έχεις δίκιο, μάλλον αυτό που περιέγραφα είναι το πως βλέπω περισσότερο εγώ τον εαυτό μου. Κι επειδή ακριβώς αισθάνομαι κλειστή, μάλιστα, ίσως γιάυτο το λόγο να προσπαθώ να το διορθώνω και να μην το δείχνω στους άλλους τόσο. Η αλήθεια είναι πως όταν με γνωρίζουν είμαι υπερβολικά χαμογελαστή και φιλική. Απλώς για να έρθει κάποιος κοντά μου θέλει περισσότερο προσπάθεια, λόγω αποστάσεων που εγώ βάζω. Επίσης συμφωνώ οτι τελικα το συνολο του ωροσκοπίου πρέπει να εξετάζεται. Προφανώς υπάρχουν επιρροές στον χάρτη της hattie23 εντελώς διαφορετικές από τις δικές μου. Κι ευχαριστώ πολύ και για την παρατήρηση σας για τον ουρανό στο χάρτη μου γιατί με είχε προβληματίσει κατά καιρους πως να ερμηνεύσω την απουσία σημαντικών γωνιών του με αλλους πλανητες. ΄
:)

hattie23
22-11-2011, 03:20 PM
Πραγματικα τωρα μπερδευτηκα :confused:.

Ο λογος που εγραψα αυτο το ποστ ηταν για να λαβω απαντησεις για το πως οι αλλοι με βλεπουν εξαιτιας του ωροσκοπου μου κυβερνητης του οποιου ειναι ο ηλιος (ο πιο σημαντικος πλανητης του χαρτη για καθε ανθρωπο αφου ειναι ο πλανητης που δειχνει την προσωπικοτητα μας και σε εμενα ειναι και "η μοστρα " προς τα εξω ).

Μ ε την συζητηση αναφερθηκαν αρκετα πραγματα ,δωθηκαν αρκετες απαντησεις πανω σε θεματα που με απασχολουσαν βαθυτερα και μπηκα σε διαδικασια να κοιταξω περα απο τα κρονια χαρακτηριστικα και να κοιταξω και τον πλουτωνα που μεχρι τοτε δεν ειχα δωσει τοση σημασια ,πιστευωντας οτι ο κρονος ηταν ο πλανητης που με σκλαβωνε.


Στην αναζτηση ομως για το τι μπορω να κανω πηρα λιγο αντιφατικες απαντησεις ,παρα το οτι εκτενως αναφερθηκα για το πως βιωνω εγω το χαρτη μου .

Η πρωτη προσεγγιση ειναι οτι επειδη δεν υπαρχουν πλανητες στο ανατολικο μερος του χαρτη ,νιωθω την αναγκη επιβεβαιωσης απο τους αλλους περισοτερο απο καποιους αλλους ανθρωπους.Και οτι οι ανθρωποι που γεμιζουν το κενο του ανατολικου ημισφαιριου με βοηθουν ωστε να το πετυχω . Και επιπλεον τα κρονια/πλουτωνια στοιχεια, ο ωροσκοπος στο λεοντα ,ο ηλιος στον σκορπιο και το μεσουρανημα στον κριο στην πραγματικοτητα με παγιδευουν παρα με βοηθουν αφου απο οτι καταλαβα , οι δικες μου καταβολες ειναι να ειμαι ενα ατομο με υπερβολικη αυτοπεποιθηση και μαλλον το μπλοκαρισμα που βιωνω ειναι γιατι δεν εχω επιβεβαιωσει τον εαυτο μου μεσα απο τους αλλους,επειδη ουσιαστικα δεν εχω κανει τιποτα που να δικαιολογει την προσοχη των αλλων προς σε μενα. Αφου δηλαδη δεν εισπρατω απο τους αλλους την αποδοχη ,την οποια εχω αναγκη και γενεθλιακα την απαιτω εγωιστικα, καθομαι στην γωνια μου ,μυρηκαζωντας τις οποιες τυχον αποτυχιες μου ,ενω στην ουσια επιθυμω κατι το οποιο δεν εχω καταβαλει καμμια προσπαθεια να εχω .

Απο την αλλη ,η αλλη προσεγγιση ,συμφωνει οτι εχω ελλειψη στο ανατολικο κομματι αλλα οτι δεν πρεπει να περιμενω επιβεβαιωση απο τους αλλους ,αλλα να δουλευψω την γενεθλια προδιαθεση μου με τροπο που να μην περιμενω το μπραβο των αλλων .Οτι ουσιαστικα αυτη η ελλειψη θα ελλατωθει απο εμενα την ιδια ,οταν καταφερω να αποκτησω εμπιστοσυνη στον εαυτο μου και να βγω προς τα εξω (αφου γενεθλιακα εχω τα προσοντα να το κανω).

Και οι δυο προσεγγισεις μου λενε οτι ουσιαστικα πρεπει να δρασω ,να φυγω απο την γωνια μου ,να κανω κατι ωστε να αξιζω την αποδοχη .

Το θεμα ομως ειναι οτι το μπλοκαρισμα συμβαινει επειδη δεν εχω αναπτυξει τα δυνατα στοιχεια του χαρτη μου απεναντι στους αλλους η επειδη εχω υπεραναπτυξει αυτα τα στοιχεια σε σημειο που αντι να δρω ,τελικα περιμενω εγωιστικα την επιβεβαιωση?

Οπως το βιωνω εγω ,νομιζω οτι συμβαινουν και τα δυο .Μαλιστα οτι το ενα συμπληρωνει το αλλο . Ειναι εμφανες οτι ειμαι ανασφαλης και οτι ουδεποτε δεν χρησιμοποιησα προς οφελος μου κανενα απο τα θετικα χαρακτηριστικα των ζωδιων μου που εχω πλανητες.Αντιθετα ενισχυσα με τους φοβους μου ολες τις αρνητικες πλευρες των δυσκολων οψεων.

Αρα συμφωνω με την κυρια Μοζορρα οτι πρεπει να αρχισω να λειτουργω τους πλανητες μου ακομα και αν αυτο με κανει να βγω προς τα εξω με λιγοτερο "καλη " συμπεριφορα ,διεκδικωντας η δημιουργωντας ανταγωνισμο με τους αλλους .Οτι φοβαμαι πως θα χαρακτηριστω απο τους γυρω μου αν φανερωσω τα δικα μου θελω .

Απο την αλλη μη κανωντας αυτο ,μη λειτουργωντας την ανταγωνιστικοτητα που εχω στον γενεθλιο και προσπαθωντας να δουλευψω τις "ευκολες" οψεις στο χαρτη μου ωστε να δινω το παραδειγμα της χαζοβιολας που κανενας δεν εχει τιποτα να φοβηθει απο εκεινη ,μενω στην γωνια μου και καθε φορα που καποιος/κατι με πληγωνει αντι να βουτηξω και να παλευψω γι αυτο καθομαι στην γωνια μου και κλαιγομαι.Ομως εχωντας μεσα μου ανικανοποιητες πλευρες τελικα φτανω στο σημειο υπονομευω τον ιδιο μου τον εαυτο .Κατι σαν αυτοπυροβολισμο στο ποδι.

Εδω θα συμφωνησω και με την Κατια και Ατραπος, μενωντας στην γωνια μου ,ουσιαστικα παραιτουμαι απο το να κανω κατι που θα φερει την αποδοχη των αλλων,ισως μαλιστα ο μπουφες να ειναι οχι μονο το δικο μου καταφυγιο εναντι της μη αποδοχη των αλλων αλλα και ενα οχυρο απο οπου μπορω να πυροβολω ολους οσους θεωρω οτι επρεπε να με αποδεχτουν και μονο επειδη τους ειπα "καλημερα".Το οτι δεν παλευω για πραγματα που θελω ειναι γεγονος,οτι αφηνω τους αλλους να παιρνουν πραγματα απο εμενα χωρις αντιρρηση ειναι αληθεια.Αυτο δειχνει ελλειψη αυτοπεποιηθησης. Απο την αλλη ειναι μια καλη δικαιολογια στο να μενω αδρανης και δημιουργωντας εναν φαυλο κυκλο.

Φοβαμαι αρα δεν διεκδικω,αφου δεν διεκδικω δεν δρω η δρω ελαχιστα ωστε να μην εκτεθω στα πυρα των αλλων (τις περισσοτερες φορες χαζοβιολιστικα) ,αν με την ελαχιστη δραση δεν γινω αποδεκτη ,φοβαμαι ακομα περισσοτερο ,μενω αδρανης,χωρις δραση ο αλλος δεν μου δινει σημασια η μου δινει ελαχιστη (οταν κατι θελει να κερδισει απο την χαζοβιολα) ,πληγωνομαι και μετα αναρωτιεμαι "γιατι αφου ειμαι ετσι και ετσι ο αλλος δεν ανταποκρινεται" .Και ο κυκλος συνεχιζεται..

PALLADIOS
23-11-2011, 12:17 AM
H προσωπική μου άποψη και προτροπή Ηattie 23 ,είναι να ξαναπροσπαθήσεις να ερμηνεύσεις τον χάρτη σου χρησιμοποιώντας τις αστρικές θέσεις των πλανητών και να δεις αν αυτή η ερμηνεία ανταποκρίνεται περισσότερο στην πραγματικότητα σου.Άλλωστε οι γωνιακές όψεις παραμένουν οι ίδιες.Προσωπικά, είχα πιο πειστικά αποτελέσματα στον δικό μου χάρτη.

astrotrella
23-11-2011, 12:33 AM
Πιστευετε οτι οι αστρικες θεσεις των πλανητων ειναι ισχυρες?Δηλαδη μπορουμε να βασιστουμε στις ερμηνειες τους για να βγαλουμε συμπερασματα?Γιατι τωρα τελευταια εχω αρχισει και το ψαχνω εντονα το θεμα της ιδιοσυναστριας στο χαρτη μου αλλα εχω ακουσει οτι ειναι σε πειραματικο επιπεδο..Αν και ο Κος Ριζοπουλος την χρησιμοποιει πολυ και επιμενει οτι πρεπει να εξεταζουμε και τροπικο και αστρικο για ασφαλη συμπερασματα

PALLADIOS
23-11-2011, 01:12 AM
Αγαπητή astrotrella,

Oι δύο ζωδιακοί κύκλοι σύμφωνα με τεκμηριωμένες αστρονομικές παρατηρήσεις ταυτίζονταν μεταξύ τους το 221 πχ .Η μετάπτωση των ισημεριών και ως αποτέλεσμα η απόκλιση σήμερα 24 μοιρών ανάμεσα στους δύο ζωδιακούς είχε εντοπιστεί και από τον Ίππαρχο τον 2 αιώνα πχ.Μέχρι εκείνη την εποχή βέβαια, άλλοι πολιτισμοί όπως οι Αιγύπτιοι οι Χαλδαίοι και οι Ινδοί χρησιμοποιούσαν για τις αστρολογικές τους παρατηρήσεις και ερμηνείες μόνο τον αστρικό ζωδιακό κύκλο, τον οποίο εξακολουθούν μέχρι σήμερα να υποστηρίζουν οι Ινδοί καθώς και πολλοί Δυτικοί αστρολόγοι με πρωτοπόρο τον Cyril Fagan, οι οποίοι μέσα από πολλές έρευνες έχουν αποδείξει την εγκυρότητα του.Προσωπικά μετά από πολυετή έρευνα ωροσκοπίων πολλών προσώπων θεωρώ πιο αξιόπιστο, τον αστρονομικά σωστό αστρικό ζωδιακό.

hattie23
23-11-2011, 01:37 AM
Εχω κοιταξει τον χαρτη μου με διαφορους τροπους (αστρικο, ηλιοκεντρικο, δρακωνικο χαρτη κ.λ.π) .Δεν μπορω να βρω κοινα σημεια (τουλαχιστον οχι σε εμενα εμφανη ) με τον χαρτη μου οπως την εχω βιωσει εγω.

Πιστευψε με θα προτιμουσα εναν δια σε εξαγωνο με τον ηλιο μου στον 6ο οικο σε κυριαρχια στον τοξοτη απο ενα δια στον αιγοκερω και σε πτωση .

Θα μπορουσε να εχει βαση ο αστρικος χαρτης στο σημειο της αδρανειας.Αφου με την μετατοπιση ο χαρτης θα βγαλει ελλειψη στα ζωδια της φωτιας αυτη την φορα και οχι του αερα. Σιγουρα υπαρχει ελλειψη δρασης και ειναι σωστη η παρατηρηση οτι ο αστρικος ισως ειχε τις απαντησεις για το γιατι μενω αδρανης. Απο την αλλη δεν θα μπορουσε να εξηγησει καποια θεματα που ο τροπικος δειχνει.

Αλλωστε και ο τροπικος αν και δινει εμφαση στα ζωδια της φωτιας ,ερχεται ουσιαστικα το στοιχειο του νερου και το σβηνει:p. Ενας πλουτωνας σε κυριαρχια ,ενας σκορπισιος ηλιος κανουν τετραγωνα με τον ωροσκοπο αρα μειωνουν την οποια "λαμπρη " παρουσια του λεοντα. (+ συν ενας κρονος στον σκορπιο που πιεζει τον κυβερνητη του ωροσκοπου) , επισης ο 5ος οικος με ζωδιο της φωτιας εμπεριεχεται σε οικο που κυβερνα ο πλουτωνας . Η μονη που μενει στον κοσμο της ειναι η σεληνη στον κριο η οποια τριγωνιζει ωροσκοπο και ουρανο αλλα τι να σου κανει ? Ακομα και ο αρης στον αιγοκερω κυβερνητης του μεσουρανηματος κανει εξαγωνο με τον κρονο στον σκορπιο αρα προυποθετει αρκετη δουλιτσα για να βγαλει την αρεια ορμητικοτητα.

Νομιζω οτι ειναι περισσοτερο θεμα οτι δεν εχω βρει τροπους ωστε να "επικοινωνησω " με τους αλλους και οχι οτι δεν δρω . Σε θεματα που μου ειναι οικεια και ειμαι αποδεκτη υπερ-λειτουργω.

astrotrella
23-11-2011, 02:34 AM
Εχω κοιταξει τον χαρτη μου με διαφορους τροπους (αστρικο, ηλιοκεντρικο, δρακωνικο χαρτη κ.λ.π) .Δεν μπορω να βρω κοινα σημεια (τουλαχιστον οχι σε εμενα εμφανη ) με τον χαρτη μου οπως την εχω βιωσει εγω.

Πιστευψε με θα προτιμουσα εναν δια σε εξαγωνο με τον ηλιο μου στον 6ο οικο σε κυριαρχια στον τοξοτη απο ενα δια στον αιγοκερω και σε πτωση .

Θα μπορουσε να εχει βαση ο αστρικος χαρτης στο σημειο της αδρανειας.Αφου με την μετατοπιση ο χαρτης θα βγαλει ελλειψη στα ζωδια της φωτιας αυτη την φορα και οχι του αερα. Σιγουρα υπαρχει ελλειψη δρασης και ειναι σωστη η παρατηρηση οτι ο αστρικος ισως ειχε τις απαντησεις για το γιατι μενω αδρανης. Απο την αλλη δεν θα μπορουσε να εξηγησει καποια θεματα που ο τροπικος δειχνει.

Αλλωστε και ο τροπικος αν και δινει εμφαση στα ζωδια της φωτιας ,ερχεται ουσιαστικα το στοιχειο του νερου και το σβηνει:p. Ενας πλουτωνας σε κυριαρχια ,ενας σκορπισιος ηλιος κανουν τετραγωνα με τον ωροσκοπο αρα μειωνουν την οποια "λαμπρη " παρουσια του λεοντα.(+ συν ενας κρονος στον σκορπιο που πιεζει τον κυβερνητη του ωροσκοπου) , επισης ο 5ος οικος με ζωδιο της φωτιας εμπεριεχεται σε οικο που κυβερνα ο πλουτωνας . Η μονη που μενει στον κοσμο της ειναι η σεληνη στον κριο η οποια τριγωνιζει ωροσκοπο και ουρανο αλλα τι να σου κανει ? Ακομα και ο αρης στον αιγοκερω κυβερνητης του μεσουρανηματος κανει εξαγωνο με τον κρονο στον σκορπιο αρα προυποθετει αρκετη δουλιτσα για να βγαλει την αρεια ορμητικοτητα.

Νομιζω οτι ειναι περισσοτερο θεμα οτι δεν εχω βρει τροπους ωστε να "επικοινωνησω " με τους αλλους και οχι οτι δεν δρω . Σε θεματα που μου ειναι οικεια και ειμαι αποδεκτη υπερ-λειτουργω.

Δρακωνικος το καρμικο ωροσκοπιο ειναι και αυτος ο χαρτης?:rolleyes: Αληθεια πως τον βρισκω αυτον?Διαβασα για κατι μαθηματικους τυπους δεν θυμαμαι καλα και ειπα αλαργα κανα προγραμμα που να τον υπολογιζει υπαρχει?:cool:
Και εγω παντως πιστευω οτι ισχυει πολυ ο αστρικος βρηκα πραγματα για μενα που δεν μπορουσα να τα εξηγησω μονο με το τροπικο ωροσκοπιο..Αλλα ενα πραγμα δεν εχω καταλαβαινω ο αστρικος η τροπικος δειχνει τα γεγονοτα στην ζωη καποιου?Ο αστρικος παιρνει μια πιο ψυχολογικη διασταση?

astrotrella
23-11-2011, 02:37 AM
Δρακωνικος το καρμικο ωροσκοπιο ειναι και αυτος ο χαρτης?:rolleyes: Αληθεια πως τον βρισκω αυτον?Διαβασα για κατι μαθηματικους τυπους δεν θυμαμαι καλα και ειπα αλαργα κανα προγραμμα που να τον υπολογιζει υπαρχει?:cool:
Και εγω παντως πιστευω οτι ισχυει πολυ ο αστρικος βρηκα πραγματα για μενα που δεν μπορουσα να τα εξηγησω μονο με το τροπικο ωροσκοπιο..Αλλα ενα πραγμα δεν εχω καταλαβαινω ο αστρικος η τροπικος δειχνει τα γεγονοτα στην ζωη καποιου?Ο αστρικος παιρνει μια πιο ψυχολογικη διασταση?

astrotrella
23-11-2011, 02:47 AM
Αγαπητη hattie23 παρακολουθω το θεμα σου με μεγαλο ενδιαφερον απ την στιγμη που το εβαλες και πιστευω οτι ενα πραγμα ισχυει στην περιπτωση σου ..''Οταν το λιονταρι βαζει φωτια, ο σκορπιος την φοβαται τη φωτιά'' το ειπε και η Αντζελα κουλο αλλα ισχυει.Μην το παρεις κοροιδευτικα αλλα πιστευω οτι σου ταιριαζει αυτη η φραση.. Εσυ η ιδια φοβασαι τον εαυτο σου
και εχεις μια δυσκολια στο να τον εκφρασεις γιατι τα ζωδια αυτα ο Σκορπιος και ο Λεων συγκρουονται ο Λεων θελει να λαμψει, ειναι ανοιχτος, διασκεδαστικος , και ο σκορπιος ειναι μυστηριωδης ,σκοτεινος, μυστικοπαθης δηλαδη τα εντελως αντιθετα.Και ελεγα για μενα που ειμαι ταυρος με διδυμο οτι συγκρουεται το ειναι με το φαινεσθαι:P

PALLADIOS
23-11-2011, 02:53 AM
O αστρικός όπως χρησιμοποιείται σαν μέθοδος πρόβλεψης στην ινδική αστρολογία αναφέρεται με μεγάλη ακρίβεια σε γεγονότα και λιγότερο σε ψυχολογικά στοιχεία προσωπικότητας.Στην Δυτική αστρολογία αναφέρεται τόσο σε ψυχολογικές καταστάσεις όσο και σε τάσεις εκδήλωσης γεγονότων με τις τεχνικές ερμηνείας που γνωρίζουμε, διελεύσεις ,ηλιακή επιστροφή,προοδευτικό.

astrotrella
23-11-2011, 03:00 AM
O αστρικός όπως χρησιμοποιείται σαν μέθοδος πρόβλεψης στην ινδική αστρολογία αναφέρεται με μεγάλη ακρίβεια σε γεγονότα και λιγότερο σε ψυχολογικά στοιχεία προσωπικότητας.Στην Δυτική αστρολογία αναφέρεται τόσο σε ψυχολογικές καταστάσεις όσο και σε τάσεις εκδήλωσης γεγονότων με τις τεχνικές ερμηνείας που γνωρίζουμε, διελεύσεις ,ηλιακή επιστροφή,προοδευτικό.

Με καλυψες!!!! ;)

Κοραλλία Μόζορα
23-11-2011, 08:56 AM
Η κατανομή των πλανητών σε ημισφαίρια είναι μια ένδειξη στον χάρτη και όχι βασικό στοιχείο ερμηνείας. Ας δούμε ως παράδειγμα τον χάρτη της Ιφιγένειας. Η Ιφιγένεια έχει όλους τους πλανήτες πάνω από τον ορίζοντα και όμως η ίδια δηλώνει "κλειστή" γιατί οι δυνατοί πλανήτες της και οι όψεις του ωροσκόπου της αυτό δείχνουν.

Η κατανομή των πλανητών σε ημισφαίρια βασίζεται μόνο στους οίκους χωρίς να παίρνει υπόψη της την φύση των ζωδίων στα οποία γίνεται ή την φύση των πλανητών που περιλαμβάνει. Γι' αυτό δεν μπορεί να μας δώσει τόσο σημαντικές ή σταθερές πληροφορίες για την ψυχοσύνθεση ενός ατόμου. Η ψυχοσύνθεση και οι ανάγκες ενός ατόμου καθορίζονται πολύ περισσότερο από τους δυνατούς πλανήτες του χάρτη, τα ζώδια στα οποία βρίσκονται και τις όψεις που σχηματίζουν.

Η ίδια η ομαδοποίηση των οίκων σε ημισφαίρια είναι προβληματική. Για παράδειγμα, γιατί μια έμφαση του χάρτη στον 12ο οίκο να μας δίνει μια πιο εποικοδομητική εικόνα του εαυτού μας ή μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στις ιδέες, τις αξίες και τις αντιλήψεις μας απ' ότι μια έμφαση του χάρτη στον 8ο οίκο;

Πιστεύω ότι είναι λάθος να θεωρούμε ότι οι οίκοι που δεν περιλαμβάνουν πλανήτες λειτουργούν λιγότερο ή πιο ασυνείδητα ή με οποιοδήποτε τρόπο διαφορετικά στην ζωή μας από τους οίκους που περιλαμβάνουν πλανήτες.

Atrapos
23-11-2011, 09:53 AM
Ποιος τη χάρη σου hattie23; Έβαλες μια ερώτηση για μια όψη στον Ωροσκόπο σου και φτάσαμε να συζητάμε όλα τα θέματα της αστρολογίας, μέχρι τις διαφορές αστρικού με τροπικό ζωδιακό και τη λειτουργία των πλανητών σε οίκους και ζώδια.

Κοραλλία, είναι θεμιτό ο κάθε αστρολόγος να έχει τη δική του προτεραιοποίηση στο τι θεωρεί βασικό και τι όχι. Εγώ θεωρώ ότι μια έμφαση στο ανατολικό ημισφαίριο δείχνει ένα προσανατολισμό στον εαυτό μας ενώ μια έμφαση στο δυτικό ημισφαίριο (όπως καλή ώρα στη hattie23 που είναι και ακραία περίπτωση) δείχνει ένα προσανατολισμό προς τους άλλους. Αυτό νομίζω είναι τελείως φανερό και στην ερώτηση σου σχετικά με τον 12ο και 8ο οίκο. Επίσης θεωρώ ξεκάθαρο ότι οι οίκοι που έχουν πλανήτες δείχνουν ένα τομέα όπου υπάρχει ιδιαίτερη έμφαση (όπως καλή ώρα ο 4ος για τη hattie23 και ο 9ος για την Ιφιγένεια) σε αντιδιαστολή με αυτούς που δεν έχουν.

Τώρα όσο αναφορά το τι δείχνει ένας πλανήτη σε ζώδιο και τι δείχνει σε οίκο, νομίζω τα έχουμε συζητήσει και δεν πιστεύω ότι διαφωνούμε.

katiakiss
23-11-2011, 10:51 AM
Καλημέρα!

Δημήτρη μου, μην ξύνεις πληγές και αρχίσουμε πάλι την ιστορία των οίκων… Φτάνει! Όχι άλλο κάρβουνο!

Το μόνο που θα ήθελα να πω, είναι ότι είναι καλό να καταθέτει ο καθένας την άποψή του και να αφήνει στην κρίση του ενδιαφερόμενου να ενστερνιστεί ότι ταιριάζει καλύτερα στους λογικούς συνειρμούς του. Ότι αποδέχεται ευχάριστα το σύνολο της προσωπικότητάς του. Αυτό είναι και το νόημα ενός φόρουμ. Αλλιώς, θα αγόραζαν όλοι τα βιβλία και θα έβλεπαν ότι για κάθε άποψη που υποστηρίζει ο καθένας, υπάρχει και η αντίστοιχη βιβλιογραφία.
Νομίζω ότι ακόμα και με το μίνιμουμ της αντιληπτικής ικανότητας, μπορούν τα μέλη να καταλάβουν ότι η αστρολογία έχει διάφορες σχολές και απόψεις και ότι σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει ο απόλυτος κάτοχος της γνώσης και της αλήθειας. Ο κεντρικός νους.
Το χειρότερο που μπορεί να κάνει κανείς στην ενασχόλησή του με την αστρολογία, είναι να βάλει τον εαυτό του στη θέση του προβάτου. Η ίδια η αστρολογία σχετίζεται με την αναζήτηση και την κατανόηση των εννοιών, μια διαδικασία από την οποία δεν βγαίνουμε ποτέ. Αυτό είναι και το μαγικό. Το ταξίδι δεν τελειώνει ποτέ. Αντίθετα, το ταξίδι αρχίζει μόλις μάθουμε τους βασικούς κανόνες , αλλά αλίμονο αν νομίζουμε ότι η αστρολογία έχει καμία σχέση με τους βασικούς κανόνες. Αν ήταν έτσι, ο κάθε απόφοιτος μιας σχολής αστρολογίας θα μπορούσε να είναι ικανός και ταλαντούχος αστρολόγος, γεγονός που δεν ισχύει.
Υπάρχουν άνθρωποι που αγαπάμε την αστρολογία, άνθρωποι που κατέχουν την γνώση της αστρολογίας και υπάρχουν και ταλαντούχοι της αστρολογίας.
Ο πάγκος της γνώσης και της αναζήτησης είναι μακρύς και χωράει άπειρη πνευματική πραμάτεια. Ο καθένας θα «αγοράσει» ότι του ταιριάζει καλύτερα.
Στα κορίτσια που ανάρτησαν τους χάρτες τους, μια και είμαι εκείνη που έδωσα στο θέμα ώθηση, προτείνω να μην δέχονται άκριτα την «αποψάρα» κανενός από όσους την καταθέσαμε, αλλά να κρατήσουν από τις απόψεις αυτές, αυτό που αισθάνονται ότι είναι «θρεπτικό» και μπορούν να το «μεταβολίσουν» ευχάριστα οι πνευματικές του καύσεις.

Κοραλλία Μόζορα
23-11-2011, 10:56 AM
Δημήτρη μου, φυσικά είναι σεβαστές όλες οι απόψεις.

Ο 4ος οίκος της hattie είναι σημαντικός γιατί έχει ένα στέλλιουμ εκεί και μάλιστα και τον Ήλιο. Ο 4ος οίκος θα παρέμενε σημαντικός στον χάρτη της όποια κατανομή κι αν είχαν οι πλανήτες της. Όμως θα δούμε περιπτώσεις να είναι εξίσου σημαντικός ο 4ος οίκος και σε χάρτες που δεν έχουν κανένα πλανήτη εκεί, για παράδειγμα αν έχουμε ένα Κρόνο κυβερνήτη του 4ου σε σύνοδο με τον Ήλιο ή την Σελήνη ή πάνω στον ωροσκόπο. Ή αν έχουμε μια έμφαση στον Καρκίνο ενώ ο 4ος οίκος είναι άδειος. Το ίδιο συμβαίνει με όλους τους οίκους. Μπορεί ένας γάμος να απασχολήσει μεγάλο μέρος της ενέργειας μας και να είναι κεντρικό σημείο στην ζωή μας έστω κι αν δεν έχουμε κανένα πλανήτη στον 7ο. Μπορεί η δουλειά μας να είναι εξαιρετικά σημαντική για μας χωρίς να έχουμε κανένα πλανήτη στον 10ο κ.λπ. Οι οίκοι που δεν έχουν πλανήτες δεν είναι απαραίτητο να λειτουργούν λιγότερο ή πιο ασυνείδητα από τους υπόλοιπους. Κι αυτό θα το δείξει το σύνολο του χάρτη και όχι η κατανομή των πλανητών.

Τίνα Ζαχαριάδου
23-11-2011, 10:59 AM
Πιστεύω ότι είναι λάθος να θεωρούμε ότι οι οίκοι που δεν περιλαμβάνουν πλανήτες λειτουργούν λιγότερο ή πιο ασυνείδητα ή με οποιοδήποτε τρόπο διαφορετικά στην ζωή μας από τους οίκους που περιλαμβάνουν πλανήτες.

Κοραλλία μου δεν λειτουργούν πιο ασυνείδητα οι οίκοι που δεν έχουν μέσα πλανήτες ωστόσο οι οίκοι που έχουν μέσα πλανήτες κι εγώ πιστεύω πως είναι περισσότεροι έντονοι στη ζωή μας.

Στην περίπτωση της hattie23 το κλειδί για εμένα τουλάχιστον είναι ο 4ος/10ος οίκος και φυσικά η πολυαστρία στη Σκορπιό. Όλα αυτά δείχνουν ένα πολύ εσωστρεφή, απόμακρο, ίσως σκληρό άνθρωπο, η hattie23 πιστεύω πως πρέπει να δωσει χρόνο στον εαυτό της γιατί είναι μικρή ακόμη, ώστε να δει να ξεδιπλώνονται όλες οι πτυχές του χαρακτήρα της και φυσικά του χάρτη της. Ακόμη δεν έχει δει τίποτα, σιγά σιγά, πρέπει να αρχίσει να "ξεφεύγει" από τα του 4ου της (υπάρχει και ο νότιος δεσμός εκεί) για να μπορέσει να εκδηλώσει όλα αυτά ωραία που έχει στα ζώδια της φωτιάς και που θεωρώ πως είναι πολύ επιβοηθητικά στην περίπτωση της.

Στην ηλικία της θυμάμαι ήμουν ένα πολύ εξωστρεφές και κοινωνικό κορίτσι, η ψυχή της παρέας όπως έλεγαν. Τα τελευταία χρόνια για να με βρουν οι φίλοι μου πρέπει να κάνουν αίτηση. Αυτό δεν σημαίνει πως άλλαξα απλώς εκδηλώθηκαν και οι υπόλοιπες πτυχές του χαρακτήρα μου (οι κρονιοπλουτώνιες), το ίδιο πιστεύω πως θα συμβεί και με τη hattie23 αρκεί να δουλέψει λίγο με τον εαυτό της όπως πρέπει να κάνουμε όλοι μας δηλαδή.

katiakiss
23-11-2011, 11:26 AM
Τίνα θα συμφωνήσω μαζί σου , αλλά και με τον Δημήτρη σχετικά με το ανατολικό τμήμα του χάρτη, καθώς επίσης θα τονίσω ότι η παντελής έλλειψη πλανητών στον αέρα, είναι ένα σοβαρό δεδομένο. Έτσι, καταλήγω να πω ότι κανένα από αυτά τα στοιχεία δεν λειτουργεί ανεξάρτητα , αλλά συμπληρώνει το ένα το άλλο και συνθέτουν αυτόν τον πολύ προσωπικό χάρτη.

Ξέροντας ότι δίνεις σημασία στους δεσμούς Σελήνης -και αυτό είναι κάτι που μας βρίσκει απόλυτα σύμφωνες- θα έλεγα ότι δεν ήταν καθόλου τυχαίο που το κύριο θέμα της hattie23 είναι το επικοινωνιακό και οικογενειακό, με τον Νότιο δεσμό στον 4ο και τον Ερμή (κυβερνήτη 3ου και συγκυβερνήτη 11ου ) να κάνει σύνοδο εκεί.
Νομίζω ότι η επιστροφή των δεσμών Σελήνης σε λίγο καιρό, οι εκλείψεις σε αυτόν τον άξονα και το πέρασμα του Κρόνου από τον Σκορπιό, θα δώσουν τα ερεθίσματα και τις απαιτούμενες εμπειρίες για μεγάλη πρόοδο και ωρίμανση.

Κοραλλία Μόζορα
23-11-2011, 11:36 AM
Τίνα μου, αν οι οίκοι που δεν έχουν πλανήτες δεν λειτουργούν πιο ασυνείδητα τότε δεν υπάρχουν οι ελλείψεις που συζητάμε.

Τώρα ως προς το ποιοι οίκοι είναι πιο ενεργοί στην ζωή μας, νομίζω ότι το θέμα δεν είναι τόσο απλό. Για παράδειγμα, αν κάποιος έχει ένα πλανήτη στον 3ο οίκο και κανένα πλανήτη στον 2ο οίκο αυτό δείχνει τόσο αβίαστα ότι το άτομο θα έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο να επικοινωνεί από το να βγάλει λεφτά στην ζωή του; Ή αν δυο αδέρφια βρίσκονται μπροστά στην μοιρασιά της κληρονομικής τους περιουσίας και ο ένας έχει πλανήτες στον 8ο ενώ ο άλλος κανένα θα συμπεράνουμε αβίαστα ότι ο πρώτος ενδιαφέρεται για την κληρονομιά αυτή περισσότερο από τον δεύτερο; Αν κάποιος έχει ένα Άρη στον 7ο οίκο και κάποιος άλλος έχει Ήλιο στον Ζυγό αλλά κανένα πλανήτη στον 7ο θα συμπεράνουμε ότι ο πρώτος στρέφεται περισσότερο προς τους άλλους;

Τίνα Ζαχαριάδου
23-11-2011, 11:52 AM
Τίνα μου, αν οι οίκοι που δεν έχουν πλανήτες δεν λειτουργούν πιο ασυνείδητα τότε δεν υπάρχουν οι ελλείψεις που συζητάμε.

Κοραλλία μου αυτό που λες δεν το καταλαβαίνω. Γιατί να λειτουργούν ασυνείδητα; Ο κυβερνήτης του άδειου οίκου θα δώσει τις ανάλογες πληροφορίες.

Για παράδειγμα, αν κάποιος έχει ένα πλανήτη στον 3ο οίκο και κανένα πλανήτη στον 2ο οίκο αυτό δείχνει τόσο αβίαστα ότι το άτομο θα έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο να επικοινωνεί από το να βγάλει λεφτά στην ζωή του

Κοραλλία εδώ δεν μιλάμε για ένα πλανήτη σ΄ένα οίκο, μιλάμε για ολοκληρη πολυαστρία και μάλιστα στον Σκορπιό σε γωνιακό οίκο. Σ' αυτη την περίπτωση φυσικά και η hattie23 δίνει περισσότερο βαρύτητα στα του οίκου της και όχι στον 2ο ή στον 12ο για παράδειγμα. Για εμένα είναι ξεκάθαρο πως το πρόβλημα του κοριτσιού δεν είναι μόνο ο ωροσκόπος και οι όψεις του έτσι όπως τέθηκε ο τίτλος του θέματος δηλαδή αλλά ολόκληρος ο 4ος της, από εκεί πιστεύω πως πηγάζουν όλα τα προβλήματα, αν και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν έχω μελετήσει πολύ καλά τον χάρτη της.

Κοραλλία Μόζορα
23-11-2011, 03:28 PM
Τίνα μου, κι εγώ αυτό ακριβώς λέω, ότι ο κυβερνήτης του άδειου οίκου θα δώσει τις ανάλογες πληροφορίες και θα μας δείξει πόσο έντονος, σημαντικός για μας ή ενεργός είναι ένας τομέας της ζωής μας. Και μάλιστα όχι μόνο ο συγκεκριμένος κυβερνήτης του οίκου αλλά και άλλα στοιχεία του χάρτη.

Επίσης συμφωνώ για την πολυαστρία στον Σκορπιό και τον 4ο οίκο της hattie και το έχω πει στα προηγούμενα ποστ μου.

toniateddybear
28-11-2011, 12:46 AM
Hattie23 γεια σου,
Λες καπου :Τωρα που κανω πραγματα που θελω (παλι υπο καθεστως φοβου και με την τρομερη σκεψη οτι να κανω, θα αποτυχει ) βλεπω οτι τελικα ειχα δικιο να φοβαμαι ,γιατι μεχρι τωρα πραγματα που μ αρεσαν και πιστευα οτι θα τα καταφερνα τελικα στεφθηκαν απο αποτυχια .Θα πει καποιος "μα φυσικα ,αφου πας στον πολεμο ενω νιωθεις ηδη ηττημενη " αλλα δεν ηταν μονο δικη μου υπαιτιοτητα αλλα και οι καταστασεις γυρω μου ,οι ανθρωποι που συναντησα δεν με βοηθησαν να ξεμπλοκαρω . Αντιθετα με μπλοκαραν ακομα περισσοτερο. Σαφως παντα μεσα σε ολα υπαρχει η προσωπικη ευθυνη ,που ξεκινα οτι ισως να μην θωρακισα αρκετα τον εαυτο μου τα προηγουμενα χρονια ,με το να φοβαμαι ,αλλα πλεον πιστευω οτι και ο παραγοντας τυχη (με την εννοια οτι μπορει καποιος να βρεθει καπου την καταλληλη στιγμη η να γνωρισει καταλληλους ανθρωπους ωστε να τον βοηθησουν ) δεν βοηθα στην περιπτωση μου .

Δεν θα παραθεσω και το δικο μου χαρτη, για να δεις οτι ειναι γεματος αντιθεσεις, οτι ειμαι κρονια, ουρανεια, ποσειδωνια, οπως πολυ επιτυχημενα η κ. Ζαχαριαδου ειπε σε καποιο ποστ, σε αλλο θεμα. Οι γνωσεις μου στην αστρολογια ειναι ισχνες, οπως οι ισχνές αγελάδες στην παλια διαθηκη. Ομως, δεν μπορω να μην σου τα εξης: τις κατστασεις γυρω σου και τα ατομα που συναντας και οι δυσκολιες που αντιμετωπιζεις και η ατυχια που γενικα λες ότι σε περιτριγυριζει, θα μου επιτρεψεις να σκεφτομαι οτι τη δημιουργεις εσυ. Ξερω, ακουγεται λιγο αδικο αυτο που λεω. Πως ειναι δυνατο να φερνεις εσυ τα ατομα που συναντας..? Κι ομως, ο,τιδηποτε ερχεται στη ζωη σου (ανθρωπος, κατασταση κλπ) το φερνεις εσυ, κυριως με την οπτικη απο την οποια βλεπεις τα πραγματα. Το αδυνατο μπορουμε να το καταφερουμε παντα, αν του βγαλουμε το α.

Τιποτε αλλο δεν θα πω, παρα μονο αυτο: σκεψου τη θετικη εκβαση μιας καταστασης με παθος, κι αν δεν ερθει, τοτε θα εχεις καθε δικιο να λες οτι εισαι ατυχη. Επειδη, ομως απο τις ως τωρα ισχνες μου γνωσεις βλεπω οτι ο Πλουτωνας κατεχει εξεχουσα θεση σε τετοιου ειδους ενεργεια, νομιζω ειναι πολυ καλος συμμαχος...παρα τις οποιες δυσκολιες υπαρχουν στο χαρτη σου.:D

hattie23
28-11-2011, 02:32 PM
Καλημερα!Δεν ειναι θεμα "καλης ενεργειας" και "θετικης σκεψης" ολα τα πραγματα.
Οπως ολοι οι ανθρωποι ετσι και εγω κανουμε πολλα ονειρα και πολλες θετικες σκεψεις.Φροντιζω ομως να παταω και με τα δυο μου ποδια στην γη.

Ο πλουτωνας που λες βρισκεται σε γωνιακο οικο στον 4ο ,δεν ειναι ευκολη οικοθεσια και μαλιστα δεν σχηματιζει θετικες οψεις ωστε να τον αποκαλεσω "θετικο συμμαχο".

Οπως εχει αναφερθει (εξαντλητικα ) και πιο πανω τοσο ο πλουτωνας ,οσο και ο κρονος φερνουν αντιμετωπο τον ανθρωπο που εχει τετοιες επιρροες με δυσκολες καταστασεις απο νωρις .Εν ολιγοις ,μπορω να αναλαβω την ευθυνη για οτι ειμαι υπευθυνη εγω (π.χ θωρακιση εαυτου) αλλα δεν μπορω να ειμαι υπευθυνη για τον καθε βλαμμενο που πεφτει στην ζωη μου .

Αν μπορουσα με την "θετικη σκεψη" να αποφευγω τετοιες καταστασεις θα το εκανα . Ας μην φτασουμε σε σημειο να κατηγορουμε τον ανθρωπο που εκφραζει ενα προβλημα οτι το δημιουργει ο ιδιος εξ ολοκληρου και οι απεξω ειναι ολοι "καλοι ".

Σε ολους μας ,ειτε κοινωνικους ειτε οχι μας εχουν τυχει "ανθρωποι-παρασιτα". Αν κουβαλησα στην ζωη μου "παρασιτα" ηταν γιατι μεχρι προτινος πιστευα αυτο που εγραψες .Οτι εγω εφταιγα για ολα επειδη ειμαι ετσι και ετσι .Και οτι ο αλλος επειδη ειμαι "δυσκολο ατομο" συμπεριφερεται ετσι .ΜΕΓΑ λαθος. Επρεπε απλα να καταληξω οτι ορισμενα ατομα επρεπε να φυγουν με τις κλωτσιες απο διπλα μου .Πως το ελεγε η Ρανια στους "s1ngles" " Δεν ειμαι εγω κακια .Αυτοι ειναι ηλιθιοι" :p

Η υπερβολικη ανεκτικοτητα με εκανε να τραβηξω πολυ περισσοτερα απο οτι η επιφυλακτικοτητα. Η υπερλειτουργια της θετικης εκβασης οτι "θα αλλαξουν τα πραγματα " ,"θα με καταλαβει ο αλλος ποσο καλη ειμαι και θα αλλαξει συμπεριφορα". Πηγαινα σαν κοτοπουλο κοντα στους αλλους οι οποιοι με ξεπουπουλιαζαν και με φοβιζαν επειτα να ξαναπλησιασω ανθρωπο.

Αν θελω να αφησω τον μπουφε ,πρεπει να μαθω να βαζω ορια και οχι "θετικες σκεψεις " (εκανα πολλες και με παθος ,δεν μου βγηκε ουτε μια αρα μπορω να λεω οτι δεν ειμαι υπευθυνη ετσι δεν εγραψες ?;)).Ορια στο δικο μου τον εαυτο ,ποσο θα αφηνω να με επιρεαζουν οι αλλοι και ορια στους αλλους καταποσο μπορουν η δεν μπορουν να με κανουν οτι θελουν.

Και πιστευω οτι ετσι καλλιεργω τις οποιες οψεις πλουτωνα /κρονου ενω μεχρι προτινος αφηνα την σεληνη και τις οψεις της να αλωνιζουν το ανατολικο μου ημισφαιριο:p.Η παρορμηση δεν μου βγαινει σε καλο,η υπεραισιοδοξια επισης,αφου ειναι καταγεγραμμενο να ειμαι "κρονιο-πλουτωνια":p ας δειξω λιγο σνομπ που και που. Αυτο σημαινει "εγω επιλεγω πρωτη" και δεν "περιμενω στον μπουφε να με επιλεξουν" οπως εκανα μεχρι τωρα.

katiakiss
28-11-2011, 02:56 PM
Hattie 23, δεν θα ανακατευτώ στην συζήτηση με την φίλη μας πιο πάνω παίρνοντας κάποια θέση, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι είμαστε απόλυτα υπεύθυνοι για ότι επαναλαμβάνεται στην ζωή μας.
Οι καταστάσεις που επαναλαμβάνονται στη ζωή μας είναι κάτι σαν την ημιτελή 9η συμφωνία του Μπετόβεν. Στήνουμε\προβάλουμε μπροστά μας την «μάχη» που ποτέ δεν κερδίσαμε, με την ελπίδα ότι αυτή την φορά θα την κερδίσουμε. Τελικά χάνουμε και χάνουμε πάντα με τον ίδιο τρόπο που χάσαμε την τελευταία φορά, όπως και την φορά πριν την τελευταία. Η κρίσιμη στιγμή στην ζωή μας, είναι εκείνη που αντιλαμβανόμαστε το «παιχνίδι» της επανάληψης στην ψυχολογική μας σκακιέρα.
Η σωστή κατεύθυνση είναι η αναζήτηση του μεριδίου της δικής μας ευθύνης και όχι των άλλων. Η βελτίωση της αντίληψης της δικής μας ευθύνης είναι αυτή που θα αλλάξει την ζωή μας προς το καλύτερο και όχι η απόδοση των ευθυνών που αναλογούν στους άλλους.

Θα έχεις ακούσει συχνά ανθρώπους να λένε «ο κόσμος δεν πάει καλά, έχουν τρελαθεί όλοι!». Το κακό είναι ότι αυτό το λέμε όλοι και ο «κόσμος» είμαστε εμείς. Ο καθένας από την πλευρά του ζει την δική του ιστορία και έχει τα δικά του δίκια. Ο καθένας βλέπει την ζωή , τον εαυτό του και τους άλλους από συγκριμένο μπαλκόνι. Από το δικό του μπαλκόνι. Από το δικό μας μπαλκόνι ο κόσμος μπορεί να είναι ηλίθιος και άκαρδος , ενώ από το μπαλκόνι του απέναντι, εμείς είμαστε εγωκεντρικοί και επαρμένοι. Δεν έχει νόημα να προσπαθούμε να δούμε τον κόσμο από μία οπτική γωνία. Το θέμα είναι να κάνουμε την υπέρβαση και να προσπαθούμε να δούμε πως φαίνεται ο κόσμος μας από τα μάτια των άλλων.Ίσως έτσι να βρεθεί ένας τρόπος να συνυπάρξουμε αρμονικότερα.

hattie23
28-11-2011, 03:26 PM
Συμφωνω μαζι σου . Αναλαμβανω ομως το μεριδιο εκεινο το οποιο μου αναλογει και οχι και των αλλων.

Το θεμα το δικο μου ξεκινα οτι απο παιδι μεγαλωσα σε μια οικογενεια που επρεπε αυτο που θελω ειτε 1) να μου το δωσουν οι αλλοι ειτε 2) να μην υπαρχει καποιος αλλος να το διεκδικησει .Το παν ηταν να μην προκαλεσουμε εμεις μια κοντρα με τον αλλον ,να μην ειμαστε ανταγωνιστικοι ,να μην αδικησουμε τον αλλον,να ασκουμε αυτοκριτικη συνεχεια.

Ετσι απο παιδι μεγαλωσα στο να κατηγορω τον εαυτο μου γι οποιοδηποτε κακο που συμβαινει. Αν καποιος ηταν αδικος απεναντι μου ,εφταιγα εγω γιατι εγω προκαλουσα την αδικια . Ετσι εμαθα να αυτομειωνομαι .Το κακο ειναι οτι δεν βγηκα ποτε στο δικο μου μπαλκονακι ,αλλα παντα εβγαιναν στων αλλων και πετουσα μαζι τους πετρες στην δικη μου τζαμαρια.

Αναλαμβανω την ευθυνη στο τι εχω κανει λαθος εγω (που οφειλω να ομολογησω οτι οταν πλεον εχω "σκασει" με τον αλλον του εχω προκαλεσει επισης "πονο" αρα αναλαμβανω στο οτι μην κανωντας σωστα πραγματα καταληγω και να πληγονομαι και να πληγωνω). Αλλα ως εκει.

Εχωντας τετοιες καταβολες "ντροπης" για οποιοδηποτε "θελω" και φοβο οτι αμα διεκδικησω κατι θα χαρακτηριστω η οτι δεν θα τα καταφερω (γιατι απλα η εμπειρια με εχει διδαξει πλεον οτι δεν εχω μαθει ουτε καν πως να διεδικω σωστα την θεση μου απεναντι στους αλλους αρα παρουσιαζομαι αλλοπροσαλλη) σαφως και κανω τα ιδια λαθη.

Αφου θελω πραγματα και αφου εχω μαθει οτι αυτο ειναι "κακο" παω με την διαθεση " οκ κανε μου οτι θες και μη φοβασαι και να θελω κατι αμα δω οτι το θες πιο πολυ θα κανω στην ακρη να το παρεις,γιατι δεν θελω να με πεις "ανταγωνιστικη"."αδικη" ,"κακια' κ.λ.π" και στο τελος ναι ΣΚΑΩ ...Ασχημα πολλες φορες γιατι τους παιρνει η μπαλα ολους ΑΛΛΑ αν δεν σκασω μενουν στην ζωη μου ,ξανα και ξανα τα ιδια και τα ιδια.

Για να καταλαβεις ενα χαζο περιστατικο¨Μενω μια αλλη κοπελα,η οποια εχει αποφασισει οτι θελει να απλωνει τα ρουχα της μεσα στο σπιτι απο το να τα στεγνωνει στο στεγνωτηριο. Χρησιμοποιει την δικη μου απλωστρα. Δεν με νοιαζει ,αλλωστε εγω της ειπα να το κανει οποτε θελει...Το κακο ειναι οτι τωρα οποτε θελει ,βαζει τα ρουχα της χωρις να με ρωτησει ,βγαζωντας πολλες φορες ακομα και τα δικα μου που μπορει να εχω απλωμενα . :p Καταλαβες ?Στην δικη ΜΟΥ απλωστρα ,που της ειπα να χρησιμοποιει οποτε θελει ,βαζει τα δικα ΤΗΣ ρουχα ,βγαζωντας τα δικα μου ενω η απλωστρα ειναι δικη ΜΟΥ. Οταν αντεδρασα ,μου εβγαλε και γλωσσα . Δηλαδη αμ και κερατας αμ και δαρμενος .

katiakiss
28-11-2011, 03:49 PM
Άρα που καταλήγουμε; Ο καθοριστικός ρόλος του 4ου οίκου της οικογένειας και η ατολμία σου να εκφράσεις τον εαυτό σου χωρίς ενοχές, είναι ο λόγος που περιπλέκονται οι προσωπικές σου σχέσεις. Την ένταση και την σφοδρότητα του Πλούτωνα σε τετράγωνο με τον ωροσκόπο σου, πρέπει να την αποδεχτείς και να μην την αρνείσαι προβάλλοντάς την σαν ιδιότητες των άλλων. Μην αρνείσαι πλευρές του εαυτού σου. Προσπάθησε να καταλάβεις τι είναι αυτό που σε κάνει να φοβάσαι να βάλεις όρια και να δείξεις ότι είσαι ικανή να προστατεύεις την περιοχή σου.
Η αστρολογία μας βοηθά να καταλαβαίνουμε τον εαυτό μας και να βρίσκουμε τα σημεία που χρειάζεται να δουλέψουμε. Hattie 23, φιλική συμβουλή, απομακρύνσου από τις καθηλώσεις του 4ου γιατί τον έχεις μάθει πάρα πολύ καλά! Προχώρα!

toniateddybear
28-11-2011, 08:19 PM
Hattie 23, καλησπερα!
" Ας μην φτασουμε σε σημειο να κατηγορουμε τον ανθρωπο που εκφραζει ενα προβλημα οτι το δημιουργει ο ιδιος εξ ολοκληρου και οι απεξω ειναι ολοι "καλοι "." Σχετικα με την παραπάνω φραση, να ξεκαθαρισω μονο οτι δεν προσπαθησα να κατακρινω το γεγονος του προσωπικου σου ζητηματος.

Χωρις να θελω να αναλωθει αλλο η συζητηση σε συγκεκριμενο προσωπικο προβλημα, νομιζω ότι ο ρεαλισμος βοηθά, όπως και η αισιοδοξία από θεση. Δεν μιλησα για υπεραισιοδοξια και μαλιστα τυφλη, αλλα για υγιη θεληση και εμπιστοσυνη στον εαυτο μας. Σου παραθετω τη φραση μου :Κι ομως, ο,τιδηποτε ερχεται στη ζωη σου (ανθρωπος, κατασταση κλπ) το φερνεις εσυ, κυριως με την οπτικη απο την οποια βλεπεις τα πραγματα." Δες τη φραση της Katiaskiss σχετικα με τις οπτικες γωνιες (τα μπαλκονια, οπως λετε και οι δυο πολυ ωραια). Λεμε το ιδιο πραγμα.

Ελπιζω να βοηθησα εστω και στο ελαχιστο.

ΥΓ: οντως αντιλαμβανομαι οτι εχεις "δυσκολο" πλουτωνα. Δεν παυει ομως να εχει τεραστια ενεργεια (οπως και ο κρονος). Εφοσον στις οψεις υπάρχει εισροη αλλα και εκροη ενεργειας, τοτε επηρεαζεσαι και απο τις δυο....αυτο προσπαθησα να σου πω και παραπανω. Εκμεταλλευσου τη μια απο τις δυο ροες ενεργειας τουλαχιστον, προς οφελος σου. Τα ατομα που εχουν πολυ πλουτωνα στο ωροσκοπιο τους παρατηρω οτι εχουν τεραστια αποθεματα ενεργειας...:D

hattie23
29-11-2011, 02:34 AM
Καλησπερα! Δεχτηκα με χαρα ολες τις συμβουλες και παρατηρησεις.

Απο εκει και υστερα,το πως μεταφερεται μια οψη ενος χαρτη στην πραγματικοτητα ειναι κατι διαφορετικο.

Εκατομμυρια ατομα μπορει να γεννηθηκαν με τις ιδιες οψεις με τις δικες μου αλλα δεν εχουν βιωσει δικες μου καταστασεις. Μην παιρνουμε λοιπον σκοινι-κορδονι "α, ενα ατομο με τετοια χαρακτηριστικα θα πρεπει να αναπτυξει και τετοιες αντιδρασεις",μπορει καποιο ατομο να εχει μπλοκαρει τοσο πολυ τον εαυτο του που να χρειαζεται χρονο για να το πραξει η μπορει και να μην το πραξει ποτε.Αλλωστε ο γενεθλιος χαρτης δειχνει τασεις . Αυτο που καθοριζει το αν αυτες εκδηλωθουν ειναι τοσο οι προγνωστικοι χαρτες ,οσο και τα ατομα που αλληλοεπιδρουν με τον χαρτη του αλλου.

Κανενας δεν εχει αντικειμενικη οπτικη γωνια του εαυτου του ,αλλα πιστευω οτι σαν ατομο ειχα αρκετο χρονο να κοιταξω "τους τοιχους του σπιτιου μου " που ελεγε ο Σαμαρας :p και να κανω την οποια αυτοκριτικη μπορουσα. Θα μου επιτρεψετε να γνωριζω περισσοτερο ,αν αδικησα η αδικηθηκα λοιπον.

Κοραλλία Μόζορα
29-11-2011, 12:20 PM
hattie, είναι σωστό αυτό που λες, δεν βιώνουμε όλοι με τον ίδιο τρόπο κάθε όψη. Εξαρτάται πάντα από το σύνολο του χάρτη. Κι εσύ έχεις και μια σύνοδο Ήλιου/Κρόνου που είναι αρκετά καθοριστική στον τρόπο που βιώνεις το τετράγωνο του Πλούτωνα με τον ωροσκόπο σου.

Σίγουρα θα έχεις γνωρίσει ανθρώπους που σε αδίκησαν ή δεν σου φέρθηκαν σωστά, όλοι γνωρίζουμε ανθρώπους που μας αδίκησαν ή δεν μας φέρθηκαν σωστά ή μας εκμεταλλεύτηκαν. Δεν ζούμε σ' ένα κόσμο αγγελικά πλασμένο και οι ανθρώπινες σχέσεις δεν είναι και το πιο εύκολο κεφάλαιο στην ζωή μας. Το θέμα είναι όμως πώς διαχειρίζεται ο καθένας μας μια τέτοια εμπειρία και πόση βαρύτητα δίνει σ' αυτήν.

Όταν ένας πλανήτης τετραγωνίζει τον ωροσκόπο τετραγωνίζει ταυτόχρονα και την ακμή του 7ου. Έτσι, ο Πλούτωνας τετραγωνίζει στην ουσία τον άξονα 1ου/7ου σου. Γι' αυτό είναι φυσικό να σε απασχολεί τόσο το τι κάνεις με τους άλλους και πώς διαχειρίζεσαι τέτοιες εμπειρίες, τι κάνεις όταν κάποιος σου πατά τον κάλλο ή σε αδικεί ή σε εκμεταλλεύεται. Και υποχρεωτικά θα πρέπει να καθορίσεις τον εαυτό σου (ωροσκόπος) μέσα από τον τρόπο που διαχειρίζεσαι αυτές τις σχέσεις σου. Ο ωροσκόπος σου όμως είναι στον Λέοντα και ο Ήλιος σε σύνοδο με τον Κρόνο. Έτσι, πρέπει να τα δεις αυτά συνδυαστικά.

hattie23
29-11-2011, 02:14 PM
Με λιγα λογια κλαφτα Χαραλαμπε :p. Πρεπει να παρω αποφαση οτι ,η αισθηση που δινω στους αλλους θα ειναι παντα οι αρνητικες επιρροες του πλουτωνα και η ψυχροτητα του κρονου .Και αν βρεθουν "γενναιοι" θα ανακαλυψουν οτι ειμαι απεξω μαρμαρο και απο μεσα πατατα :p

Κοραλλία Μόζορα
29-11-2011, 06:03 PM
Κανένας πλανήτης δεν έχει μόνο αρνητικά, hattie. Κι αν σε γνωρίσει κανείς πραγματικά μέσα από το "μάρμαρο", όπως λες, θα δει ένα πολύ ζεστό και συναισθηματικό άτομο, με αρκετή δόση αυθορμητισμού (Ήλιος στον Σκορπιό, ωροσκόπος στον Λέοντα και Σελήνη στον Κριό). Αυτά τα στοιχεία είναι που σου λέω να εκφράσεις από την αρχή της συζήτησης. Αυτά τα στοιχεία είναι που συγκρατεί ο Κρόνος σου.

popininja
11-12-2011, 05:57 PM
Κοριτσάκι μου,:)
διασκεδαστική γραφή για ένα μάλλον σοβαρότατο θέμα.
Δεν θα αναλύσω και τις δικές μου όψεις (η Σελήνη στον 11ο μου φτάνει)
ωστόσο δεν έχω και τόση
δυσκολία στην κοινωνικοποίηση αλλά έχω πολύ πονέσει από φίλους μου
χωρίς να έχω κάνει κάτι ''χειροπιαστό'' και το πιο λυπηρό είναι ότι τους αγαπώ πολύ
και τους υπολογίζω. Σχήμα οξύμωρο.
Σε νιώθω -με τον τρόπο μου- και νομίζω ότι δεν έχει να κάνει μόνο με το φαίνεσθε
αυτό που εισπράττουν οι γύρω μας αλλά και αυτό που εκπέμπουμε.
Καμιά φορά λέω ''Βρε μπας και το παράκανα? Δεν με αντέχω ούτε κι εγώωωωωωω!'':lol:
Καλησπέρες

stavri1
12-12-2011, 11:01 AM
Δεν θα αναλύσω και τις δικές μου όψεις (η Σελήνη στον 11ο μου φτάνει) .Τι κακο έχει μια σελήνη στον 11ο?

katiakiss
12-12-2011, 11:32 AM
Δεν θα αναλύσω και τις δικές μου όψεις (η Σελήνη στον 11ο μου φτάνει) .Τι κακο έχει μια σελήνη στον 11ο?Μια Σελήνη στον 11ο δεν έχει κανένα κακό. Σε γενικές γραμμές δηλώνει έναν τομέα της ζωής όπου πρόκειται να σπαταληθεί αρκετή ενέργεια , μια και είναι ένας τομέας αρκετών εμπειριών και μεγάλου προσωπικού ενδιαφέροντος. Κατά τα άλλα, το ζώδιο , το στοιχείο και οι όψεις προς την Σελήνη είναι αυτά που θα καθορίσουν την ποιότητα αυτής της θέσης.

Προσωπικά, θεωρώ τον 11ο έναν σπουδαίο τομέα στη ζωή μας (όπως όλοι άλλωστε) γιατί τελικά είναι αυτός που παίζει έναν σημαντικό ρόλο σε ένα κεντρικό κομμάτι της ποιότητας της ζωής μας στην πράξη. Για να εξηγηθώ θα πω ότι σε χοντρές γραμμές ο 11ος σχετίζεται με τις ομάδες στις οποίες θέλουμε να είμαστε μέρος, τους φίλους, τα κοινά όνειρα , στόχους και ελπίδες που ευχαριστιόμαστε να μοιραζόμαστε με ομοϊδεάτες. Μην ξεχνάμε ότι είναι απέναντι από τον 5ο που σχετίζεται με την αυτοέκφραση και την χαρά.
Πως μπορεί μια ζωή να είναι χαρούμενη χωρίς φίλους να μοιραστούμε την χαρά, τα όνειρα, τους στόχους, τις ελπίδες μας;
Ένας άνθρωπος που δεν έχει σταθερές φιλίες στη ζωή , «εραστές» με την αρχαιοελληνική σημασία , τότε σίγουρα υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην δομή του χαρακτήρα του και οφείλει να το δουλέψει. Χωρίς την καλή λειτουργία του 11ου, η ζωή δεν έχει χρώμα και γεύση.
Σκέψου ένα ευτυχισμένο γεγονός στη ζωή σου, ένα γεγονός που σε κάνει να χαμογελάς και να χτυπάει δυνατά η καρδιά σου, αλλά να μην έχεις κάποιον φίλο να το μοιραστείς μαζί του, ξέροντας ότι θα χαρεί κι εκείνος όσο εσύ. Δεν ξέρω τι σόι ζωή θα ήταν η ζωή χωρίς τα όνειρα, την φιλία και την ενότητα του 11ου.
Αν θες και μια άλλη πλευρά, σκέψου πόσες ευχάριστες στιγμές σου δίνει η δυνατότητα να επικοινωνείς σε αυτή την διαδικτυακή κοινότητα (11ος) και να μοιράζεσαι τις σκέψεις σου πάνω σε ένα θέμα που σε απασχολεί, την αστρολογία.
Ο 11ος , όπως και ο 7ος , είναι ένας οίκος κατάθεσης και δουλειάς για να τον κατακτήσεις και να τον χαρείς. Αφού η ψυχή σου (Σελήνη) χτυπάει εκεί, είναι ο χώρος που θα σε ανταμείψει βρίσκοντας τον τρόπο να νιώθεις ασφαλής και ευτυχισμένη. :D

ΥΓ: Να συμπληρώσω ότι μια Σελήνη στον 4ο ή στον 2ο για παράδειγμα, θα μπορούσε να είναι πιο συμβατή με τα αιτήματα του οίκου σε σχέση με τον πλανήτη που επιθυμεί την ασφάλεια. Ο 11ος οίκος δεν είναι ο οίκος που η Σελήνη εύκολα μπορεί να απορροφήσει τις σταθερές που την τρέφουν. Ωστόσο, η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι η Σελήνη μας βρίσκεται εκεί ακριβώς που θα έπρεπε να βρίσκεται , γιατί σίγουρα υπάρχει κάποιος καλός και σοβαρός λόγος.

taurine
12-12-2011, 11:58 AM
Ο 11ος , όπως και ο 7ος , είναι ένας οίκος κατάθεσης και δουλειάς για να τον κατακτήσεις και να τον χαρείς. Αφού η ψυχή σου (Σελήνη) χτυπάει εκεί, είναι ο χώρος που θα σε ανταμείψει βρίσκοντας τον τρόπο να νιώθεις ασφαλής και ευτυχισμένη. :D


Καλημέρα κι από εμένα και καλή εβδομάδα! (ημερα σελήνης σήμερα!)

Συμφωνω και επαυξάνω Κάτια!
Η σελήνη στον 11ο και στον Τοξότη, αλλά και ο Ωρ. στον Τοξότη, τόσο καιρό, με έκαναν να καταλάβω πως πραγματικά ισχύει αυτό που λέει ο λαός "μοιρασμένη χαρά, διπλή χαρά, μοιρασμένη λύπη, μισή λύπη".

:love:

stavri1
12-12-2011, 12:27 PM
Μην ξεχνάμε ότι είναι απέναντι από τον 5ο που σχετίζεται με την αυτοέκφραση και την χαρά.
Αν περιμενα να αντλησω χαρα απο τον 5ο........καλα κρασια με συνοδο Αρη και Κρονου μεσα στον οικο.Ευτυχως που με σωζουν οι αντιθεσεις προσωπικων πλανητων με το Δια.
Μια σεληνη στον 11ο χρωματιζεται και απο στοιχεια ''Υδροχοιστικα'' μιας και ο Υδροχοος ειναι φυσικος κυβερνητης του οικου ή ασχετο;Εν κατακλειδι αυτο που θελω να ρωτησω μια σεληνη σε ενα συντηριτικο ζωδιο απο φυση π.χ. αιγοκερως θα μπορουσε να εχει στοιχεια υδροχοου ή οχι;
Εχω βγει εκτος θεματος το γνωριζω αλλα δν ξερω πως μπορω να ανοιξω καινουριο θεμα.