PDA

View Full Version : Ωριαία αστρολογία. Ερώτηση για σημειοδότες



Yeshoda
16-11-2011, 02:12 PM
Γεια σας,
γνωρίζω λίγα πράγματα για την ωριαία, αλλά θα ήθελα να ακούσω και απόψεις για να καταλάβω καλύτερα για μια ερώτηση που έθεσα προ ημερών.
Η ερώτηση ήταν αν θα γίνει σχέση με κάποιον από το επαγγελματικό μου περιβάλλον που μόλις γνωριστήκαμε, αλλά εξ' όψεως γνωριζόμαστε μήνες και έχουμε κάπως πλατωνική σχέση. Ενώ στην αρχή είχα κατασταλάξει στους σηματοδότες, ωροσκόπος Υδροχόος = Κρόνος στον 8ο οίκο Ζυγού αλλά 23 μοίρα που είναι η Spica μετά σκέφτηκα μήπως είμαι ο Ποσειδώνας που βρίσκεται στον 1ο οίκο ? Από την άλλη τα χαρακτηριστικά μου είναι Κρόνια γιατί τυχαίνει να είμαι Υδροχόος και ο Κρόνος κυβερνήτης μου και με επηρεάζει αρκετά στη συμπεριφορά. Μετά εκείνος ακμή 7ου στο Λέων και ο Ήλιος 9ο στο Σκορπιό αλλά ο 7ος περιέχει τον Άρη. Ποια είμαι εγώ και ποιός εκείνος? μου φαίνεται πολύπλοκο τελικά. Αν είμαστε όμως Κρόνος-Άρης πάει για όψη εξαγώνου, ενώ αν είμαι ο Ποσειδώνας κάνει αντίθεση με Άρη, που δεν ξέρω αν είναι καλό... Η Σελήνη δεν έχει όμως καμία αρνητική όψη και ο 4ος στον Ερμή έχει σύνοδο με Αφροδίτη στον 10ο οίκο..Μπορεί κάποιος να βοηθήσει και αν βγαίνει θετική κατάληξη? Την ερώτηση την έθεσα στις 07/11/2011 και ώρα 13:15 Αθήνα.

hattie23
16-11-2011, 02:45 PM
Καλημερα!Καταλαβαινω απολυτα την γυναικεια ψυχολογια που θελει να λαβει εδω και τωρα απαντησεις σε "καυτα" θεματα αλλα το να θελει καποιος να τρεξει πριν καν μπουσουλησει ειναι πραγματικα ακατορθωτο.

Η ωριαια αστρολογια (και η αστρολογια ειδικοτερα ) δεν ειναι ουτε χαρτομαντεια ,ουτε καφεμαντεια ,ουτε μαγικη μπαλα που κρατωντας στην στα χερια θα σχηματισει την απαντηση .Εχει καποιους καθορισμενους κανονες που εξαντλητικα εχουν αναφερθει μεσα στο φορουμ.Καλο θα ειναι πριν να θεσουμε οποιαδηποτε ερωτηση δημοσια να εχουμε μελετησει λοιπον το θεμα και να προχωρουμε επειτα στην ερωτηση . Ετσι να αποφευγονται οι ιδιες ερωτησει ςκαι το κυριοτερο θα αποφευγεται και ο εκνευρισμος των αλλων . Το λεω αυτο γιατι πριν απο καποιους μηνες ειχε γινει ενα τεραστιο ΜΠΑΜ! απο ιδιες ερωτησεις στην ωριαια μεσα στο φορουμ και ειχε ως αποτελεσμα να κλεισουν το θεμα "εραστες της αστρολογιας" πραγμα ιδιαιτερα ασχημο γιατι ειναι η μονη ενοτητα που μας επιτρεπει να ρωταμε και επι του προσωπικου τα οποια ομως βοηθουν τους υπολοιπους επισης . Δεν ειναι κριμα για την ερωτηση "Αμα μου καθησει ο Μητσος ?" να χανουν καποιοι την δυνατοτητα να ρωτησουν κατι αργοτερα ?

Εχει λοιπον αναφερθει οτι στην ωριαια αστρολογια δεν ειναι απλα τα πραγματα .Αντε βρηκαμε τους σημειοδοτες και τους κοπαναμε και τελειωσε . Ωραια ο δικος σου σημειοδοτης ειναι ΜΟΝΟ ο κρονος και ΑΝ υπαρχει πλανητης στον 1ο οικο ειναι επισης συν-σημειοδοτης σου ,οπως και η σεληνη (εκτος αν η σεληνη ειναι σημειοδοτης του αλλου ατομου η ο πλανητης μεσα στο 1ο ειναι σημειοδοτης του αλλου αρα ανηκει στον αλλον). Επειτα ,ο σημειοδοτης του αλλου ειναι ο κυβερνητης του 5ου οικου αφου ΟΥΔΕΠΟΤΕ δεν υπηρξε σχεση ερωτικη μεταξυ σας μεχρι τωρα. Επισης κατι που εχει απαντηθει χιλιες φορες μεσα στο φορουμ .Χρησιμοποιουμε τον κυβερνητη του 5ου και οχι του 7ου για σχεσεις. Ο 7ο ειναι ειτε για συζυγο ειτε για υφισταμενη σχεση και μαλιστα μακροχρονια.

Ο κυβερνητης του ωροσκοπου την στιγμη που κανουμε την ερωτηση δεν εχει καμμια απολυτως σχεση με το τι ειμαστε εμεις στο γενεθλιο μας.Στην μονη περιπτωση που μας απασχολει ο γενεθλιος ωροσκοπος μας ειναι οταν η ωρα της ωριαιας συμπιπτει με τον γενεθλιο ωροσκοπο μας.Παραδειγμα,εχω λεων ωροσκοπο και οταν κανω την ερωτηση μου και τυχει να ειναι λεων ο ωροσκοπο της τοτε προχωρω στην εξεταση του χαρτη ακομα και αν η πλανητικη ωρα δεν συμπιπτει.Δεν ειναι δηλαδη ωρα ηλιου.Οι εξωκρονιοι δεν χρησιμοποιουνται στην ωριαια .

Αρα κοιτας τον κρονο και τον κυβερνητη του 5ου. Η συνοδος ερμη αφροδιτη δεν γινεται ο ερμης γυρνα αναδρομος. Κανενας αλλος οικος δεν σε απασχολει περα απο τον 1ο και τον 5ο που ειναι αυτος .Μην μπερδευεις ολους τους οικους μεσα στην ερωτηση σου . Ο Κρονος στον 8ο αν και σε εξαρση εμενα δεν μ αρεσει η οικοθεσια του παντως ,ουτε η spica μπορει να κανει θαυματα. Καλη επιτυχια στο ψαξιμο και στην μελετη και οταν τελειωσεις ρωτας την οποια απορια.

Yeshoda
16-11-2011, 05:02 PM
Ζητώ ταπεινά συγνώμη δεν περίμενα να εκνευρίσω κανέναν, απλά δεν έχω internet όποτε θέλω και το έψαξα όσο μπορούσα μέσα σε αυτό το λίγο διάστημα που έχω.Το ξέρω ότι η Αστρολογία δεν είναι όλα αυτά που λες, γιατί αν ήταν δε θα με ενδιέφερε. Σ' ευχαριστώ για το χρόνο σου κ πάλι συγνώμη.

*alkmini
16-11-2011, 05:03 PM
Γεια σας,
γνωρίζω λίγα πράγματα για την ωριαία, αλλά θα ήθελα να ακούσω και απόψεις για να καταλάβω καλύτερα για μια ερώτηση που έθεσα προ ημερών.
Η ερώτηση ήταν αν θα γίνει σχέση με κάποιον από το επαγγελματικό μου περιβάλλον που μόλις γνωριστήκαμε, αλλά εξ' όψεως γνωριζόμαστε μήνες και έχουμε κάπως πλατωνική σχέση. Ενώ στην αρχή είχα κατασταλάξει στους σηματοδότες, ωροσκόπος Υδροχόος = Κρόνος στον 8ο οίκο Ζυγού αλλά 23 μοίρα που είναι η Spica μετά σκέφτηκα μήπως είμαι ο Ποσειδώνας που βρίσκεται στον 1ο οίκο ? Από την άλλη τα χαρακτηριστικά μου είναι Κρόνια γιατί τυχαίνει να είμαι Υδροχόος και ο Κρόνος κυβερνήτης μου και με επηρεάζει αρκετά στη συμπεριφορά. Μετά εκείνος ακμή 7ου στο Λέων και ο Ήλιος 9ο στο Σκορπιό αλλά ο 7ος περιέχει τον Άρη. Ποια είμαι εγώ και ποιός εκείνος? μου φαίνεται πολύπλοκο τελικά. Αν είμαστε όμως Κρόνος-Άρης πάει για όψη εξαγώνου, ενώ αν είμαι ο Ποσειδώνας κάνει αντίθεση με Άρη, που δεν ξέρω αν είναι καλό... Η Σελήνη δεν έχει όμως καμία αρνητική όψη και ο 4ος στον Ερμή έχει σύνοδο με Αφροδίτη στον 10ο οίκο..Μπορεί κάποιος να βοηθήσει και αν βγαίνει θετική κατάληξη? Την ερώτηση την έθεσα στις 07/11/2011 και ώρα 13:15 Αθήνα.

Σύμφωνα με τα στοιχεία που μας δίνετε στην ακμή του 5ου βρίσκεται το ζώδιο των Διδύμων. Κυβερνήτης ο Ερμής στο ζώδιο του Τοξότη στον 10ο οίκο του Ωριαίου. Ο Κρόνος στον 8ο δεν είναι καλή θέση, ίσως να δείχνει ότι σας ενδιαφέρει σεξουαλικά.

Η θέση του ατόμου παρουσιάζει κάποιες αδυναμίες(Ερμής στον Τοξότη). Σαν να μην αισθάνεται πολύ άνετα ο ίδιος, πιθανόν λόγω κάποιων διαφορών στις απόψεις σας, στην εκπαίδευση μεταξύ σας, απόστασης (Τοξότης ) ?

Ο Ερμής συνεχίζει την πορεία του στον Τοξότη και εκεί που νομίζουμε ότι θα σχηματίσει εξάγωνο με τον Κρόνο(εσείς), αλλάζει γνώμη( γίνεται ανάδρομος ).

Το εξάγωνο τελικά σχηματίζεται στις 7 Ιανουαρίου του 2012 και μετά από ένα μήνα γυρίζει ανάδρομος ο Κρόνος (εσείς).

Μήπως αυτό είναι ένδειξη ότι εσείς θα αλλάξετε γνώμη αργότερα ?

Yeshoda
16-11-2011, 05:44 PM
Αλκμήνη σ'ευχαριστώ! Πάντως δεν ξέρω τι σημαίνει ο κρόνος στον 8ο αλλά δεν είναι ότι με ενδιαφέρει σεξουαλικά. Και εκείνος, Ερμής στον Τοξότη μήπως σημαίνει ότι ακόμα δεν έχουμε κάνει ούτε μια συζήτηση ίσως..? Γιατί μόλις τώρα γνωριστήκαμε.

hattie23
16-11-2011, 05:47 PM
Η ωριαια δεν παει τοσο μακρια. Ειναι σαν να "φωτογραφιζεις " το συμπαν με την ερωτηση σου την δεδομενη στιγμη. Αρα δεν μας ενδιαφερει τοσο οτι ο ερμης γινεται αναδρομος καποια στιγμη στο μελλον η ο κρονος αλλα τι κανουν αυτοι οι δεικτες την δεδομενη στιγμη. Ο ερμης ποια οψη σχηματιζει στο χαρτη ?Το γεγονος οτι η συνοδος με την αφροδιτη δεν γινεται τελικα αυτο θα μας απασχολουσε εντονα αν ειχε δεικτη αφροδιτη . Τωρα αυτο που πρεπει να κοιταξουμε ειναι ποια οψη σχηματιζει τωρα ο ερμης.Αν δεν σχηματιζει οψη με καποιον αλλον πλανητη η σημειο θα πει οτι βρισκεται χωρις οψεις αρα μας ενδιαφερει ο οικος που βρισκεται ,το ζωδιο ,τα ορια και το προσωπο που βρισκεται ωστε να παρουμε καποια συμπερασματα.Το ιδιο πρεπει να γινει και με τον κρονο. Παντως ,ο κρονος βρισκεται σε δυσκολο οικο 8ο ωστοσο σε καλυτερη φαση λογω εξαρσης σαν να μπορει να αντιμετωπισει την στεναχωρη κατασταση (θεωρω οτι ενας πλανητης σαν τον κρονο δεν δειχνει ενδιαφερον σεξουαλικο οταν βρεθει στον 8ο της ωραιας,περισσοτερο δειχνει θλιψη ,ψυχροτητα . Θα επρεπε να ειχε δεικτη αρη).Απο την αλλη το ζωδιο των διδυμμων εχει μια αναποφασιστικοτητα μπορει και διπλοπροσωπια αλλα η θεση του στον τοξοτη σε πτωση δειχνει οτι, οτι και να κανει η αποφασισει δεν μπορει να την βλαψει γιατι βρισκεται σε αβεβαιοτητα. Δειχνει επισης επιπολαιοτητα η μπορει να υπαρχει φλερτ για το φλερτ και τιποτα σημαντικο.

Τίνα Ζαχαριάδου
16-11-2011, 10:08 PM
hattie23 eιλικρινά έχω κουραστεί να διαφωνώ μαζί σου για το συγκεκριμένο θέμα. Είναι δικαίωμα σου να μελετάς ή όχι τους έξωκρόνιους να λες όμως έτσι αφοριστικά "στην ωριαία δεν χρησιμοποιούμε τους εξωκρόνιους" θα μου επιτρέψεις να σου πω πως δεν επιτρέπεται. Δεν μπορείς να το λες αυτό όταν ένα ποσοστό αστρολόγων σε Ελλάδα και εξωτερικό τους χρησιμοποιεί και επιπλέον να προτρέπεις τα μέλη να μην τους μελετήσουν.

Συμφωνώ πως για αρχάριους μελετητές η μελέτη των εξωκρόνιων δεν είναι ο εύκολος τρόπος και καλό είναι να μην ξεκινούν με εξωκρόνιους, αυτό όμως απέχει πολύ από το να λέμε πως δεν τους χρησιμοποιούμε στην ωριαία. Και επειδή ξέρω πως αγαπάς την ωριαία και την μελετάς εντατικά, κάνε τον κόπο και μπες στην ιστοσελίδα του Alfie Lavoie ο οποιος ειδικεύεται στην ωριαία 40 χρόνια τώρα.

Επίσης έχω μια απορία, ενώ λες πως η όψη του Ερμή με την Αφροδίτη δεν γίνεται γιατί ο Ερμής αναδρομεί όταν η Αλκμηνη αναφέρεται στην ίδια αναδρομή σε σχέση με τον Ερμή και τον Κρόνο της γράφεις πως "δεν μας ενδιαφέρει τοσο οτι ο ερμης γινεται αναδρομος καποια στιγμη στο μελλον". Λάθος, φυσικά και μας ενδιαφέρει, αφενός ο Ερμής δεν αναδρομεί κάποια στιγμή στο μέλλον άλλά άμεσα και αφετέρου το γεγονός πως όταν ορθοδρομήσει σχηματίζει όψη με τον σημειοδότη της κοπέλας είναι ένδειξη προσέγγισης αν φυσικά συνηγορεί το σύνολο του χάρτη. Τώρα για την αναδρομή του Κρόνου έχεις δίκιο γιατί από τη στιγμή που σχηματίζεται το εξάγωνο δεν μας ενδιαφέρει αν θα αναδρομήσει ή όχι

Αλκμήνη ο 8ος οίκος δεν δείχνει σεξουαλικότητα αλλά μοίρασμα ψυχής και σώματος. Ο 5ος δείχνει τη σεξουαλικότητα και ο Άρης.

hattie23
17-11-2011, 02:30 AM
Καλησπερα. Τους εξωκρονιους οπως εχω αναφερει και σε αλλα ποστ εγω δεν τους χρησιμοποιω γιατι δεν εχω μελετησει ακομα βιβλια που να τους εξηγουν επαρκως σε σχεση με την ωριαια. Το να λεω γενικα και αοριστα "α,οψη ουρανου κατι ξαφνικο " η οψη με ποσειδωνα "μαλλον εξαπατηση η ψευδαισθηση " χωρις να μπορω να δωσω περαιτερω πληροφοριες που δινουν απαντηση ,απο την στιγμη που δεν ειμαι βεβαιη η ιδια προτιμω να το αποφυγω( δεν εχω πινακες που να δειχνουν ορια και προσωπα με εξωκρονιους αρα δεν μπορω να ξερω ποσο δυνατοι ειναι αυτοι οι πλανητες) . Ψαχνωντας για την ωριαια πιστευω οτι θα βρουν αναφορες δικες σας και αλλων μελων σχετικα με τους εξωκρονιους. Δεν νομιζω οτι επειδη εγω τους γραφω ,μην τους χρησιμοποιουν οτι θα προτιμησουν εμενα απο τους αστρολογους που λενε το αντιθετο.

Αλλα τωρα σοβαρα .Οι περισσοτεροι /περισσοτερες που ρωτανε δεν εχουν κοιταξει ουτε τα στοιχειωδη .Το να τους βαλουμε να κοιταξουνε και τους εξωκρονιους οταν δεν ξερουν καν τι πρεπει να κοιταξουν σε ενα χαρτη ειναι αστειο.Δεν παρεκινησα κανεναν να μην κοιτα τους εξωκρονιους αμα το επιθυμησει .Αλλα για να επιθυμησει καποιος κατι πρεπει πρωτα να ξερει οτι υπαρχει .

Οσο για τον ερμη δεν διαφωνησα με την Αλκμηνη οτι γυρνα αναδρομος .. Εξηγουσα οτι μας ενδιαφερει κυριως τι κανει ενας πλανητης την στιγμη που ρωταμε .Επειδη εκεινη ανεφερε οτι γινεται αναδρομος και επειτα κανει οψη με τον κρονο .Ηθελα να πω οτι,οπως εγραψα ,οτι ναι δεν σχηματιζει οψη με την αφροδιτη γιατι γυρνα αναδρομος αλλα δεν μας ενδιαφερει αν γυρνα αναδρομος και καποια στιγμη σχηματισει καποια οψη ,οπως αυτη με τον κρονο .Μας ενδιαφερει τι συμβαινει στον πλανητη την στιγμη που κανουμε την ερωτηση .Στον συγκεκριμενο χαρτη παει να κανει οψη συνοδο και γυρνα αναδρομος ,αυτο το στοιχειο μας ενδιαφερει γιατι ειναι σημειοδοτης της ερωτησης αλλα δεν μας ενδιαφερει αν γυρνωντας αναδρομος και τι οψη κανει απο εκει και υστερα. Ηθελα απλα να βαλω ενα χρονικο περιθωριο μεχρι ποτε κοιταμε αν υπαρχει οψη στο χαρτη.

popininja
17-11-2011, 10:45 AM
¨Οτι έμαθα για την Ωριαία τα έμαθα με διάβασμα των άρθρων -thank you guys- εδώ μέσα και με τη βοήθεια της Τϊνας μέσα από τις απαντήσεις της και πραγματικά την εμπιστεύομαι απόλυτα γιατί είναι σίγουρη για κάτι πριν σου απαντήσει και δεν κάνει υποθέσεις. :)

Τώρα τους εξωκρόνιους τους κοιτάζω μόνο όταν τελείωσω με τα βασικά -όσο μπορώ- και αυτό γιατί δεν μπορείς να αγνοήσεις την ολότητα του ωριαίου και κάθε πλανήτης μας λέει και από κάτι για την υπόθεση ή παριστάνει πρόσωπα, ειδικά αν βρίσκεται στους οίκους ενδιαφέροντος.

Καλημέρες!

Τίνα Ζαχαριάδου
17-11-2011, 10:51 AM
Καλησπερα. Τους εξωκρονιους οπως εχω αναφερει και σε αλλα ποστ εγω δεν τους χρησιμοποιω γιατι δεν εχω μελετησει ακομα βιβλια που να τους εξηγουν επαρκως σε σχεση με την ωριαια. Το να λεω γενικα και αοριστα "α,οψη ουρανου κατι ξαφνικο " η οψη με ποσειδωνα "μαλλον εξαπατηση η ψευδαισθηση " χωρις να μπορω να δωσω περαιτερω πληροφοριες που δινουν απαντηση


hattie23 μου είναι άλλο πράγμα να λες δεν τους χρησιμοποιώ γιατί δεν τους έχω μελετήσει ή δεν με έχουν καλύψει όσα έχω διαβάσει και άλλο "δεν τους χρησιμοποιούμε στην ωριαία", αυτό ακριβώς ήθελα να τονίσω με το χτεσινό μου ποστ. Τώρα το θέτεις σωστά και κατά την γνώμη πιο αντικειμενικά.

Πάντως θα σου δοθεί άμεσα η ευκαιρία να διαβάσεις και να συζητήσουμε πάλι για τους εξωκρόνιους μιας και η διαχείριση έχει ήδη στα χέρια της το επόμενο άρθρο μου που σχετίζεται με τους εξωκρόνιους στην ωριαία αστρολογία. Φοβερή η συγχρονικοτητα αν σκεφτούμε πως αυτό το άρθρο το έχω γράψει εδώ και πολύ καιρό και ετοιμάζεται να μπει τώρα που το συζητάμε.

( δεν εχω πινακες που να δειχνουν ορια και προσωπα με εξωκρονιους αρα δεν μπορω να ξερω ποσο δυνατοι ειναι αυτοι οι πλανητες)

Δεν υπάρχουν πίνακες hattie23 και αυτό είναι το βασικό πρόβλημα των αστρολόγων και αποφεύγουν να τους χρησιμοποιήσουν.


Αλλα τωρα σοβαρα .Οι περισσοτεροι /περισσοτερες που ρωτανε δεν εχουν κοιταξει ουτε τα στοιχειωδη .Το να τους βαλουμε να κοιταξουνε και τους εξωκρονιους οταν δεν ξερουν καν τι πρεπει να κοιταξουν σε ενα χαρτη ειναι αστειο.Δεν παρεκινησα κανεναν να μην κοιτα τους εξωκρονιους αμα το επιθυμησει .Αλλα για να επιθυμησει καποιος κατι πρεπει πρωτα να ξερει οτι υπαρχει .

Συμφωνώ απόλυτα κι εδώ θα γίνω πολύ περισσότερο αυστηρή από εσένα και θα πω, πως αν δεν διαβάσουν, αν δεν έχουν πολλούς χάρτες στα χέρια τους είναι μάταιο να πιστεύουν πως θα μάθουν ωριαία αστρολογία μέσα από ένα φόρουμ. Υπάρχουν κανόνες που στην πράξη δεν λειτουργούν σε συγκεκριμένους χάρτες και το αντίθετο. Ξέρεις πόσα ωριαία έχουμε χάσει εμείς οι αστρολόγοι και πόσα ακόμη θα χάσουμε για διάφορους λόγους. Είτε γιατί κάτι δεν το έχουμε κατανοήσει καλά, είτε γιατί δεν προσέξαμε κάτι σημαντικό είτε γιατί ο χάρτης λειτούργησε πολύ διαφορετικά από το αναμενόμενο;

Ένας αρχάριος μελετητής μέσα σε ένα φόρουμ δεν θα ξεκινήσει από τους εξωκρόνιους ένας όμως μαθητής μπορεί να ξεκινήσει με όλους τους πλανήτες αν τους δουλεύει ο δάσκαλος του.

Εξηγουσα οτι μας ενδιαφερει κυριως τι κανει ενας πλανητης την στιγμη που ρωταμε .Επειδη εκεινη ανεφερε οτι γινεται αναδρομος και επειτα κανει οψη με τον κρονο


Εδώ τώρα, ο Ερμής ετοιμάζεται να αναδρομήσει στις 24 Νοεμβρίου, άμεσα δηλαδή. Μας ενδιαφέρει γιατί είναι το ζητούμενο μας κι ενώ αρχικά μοιάζει να σχηματίζει όψη, λόγω αναδρόμησης έχουμε το φαινόμενο της υπαναχώρησης που είναι πολύ σημαντικό στην ωριαία. Οι πλανήτες δεν είναι στατικά σώματα, η ερώτηση γίνεται συγκεριμένη ημέρα και ώρα όμως οι πλανήτες κινούνται και η κίνηση και ταχύτητα τους μας ενδιαφέρει. Γι αυτό κι όταν αναλύετε ένα ωριαίο πάντα θα έχετε δίπλα σας τις αστρολογικές εφημερίδες.

Οταν ο Ερμής ορθοδρομήσει είναι πολύ πιθανό, όταν φτάσει τη μοίρα που αναδρόμησε να φέρει ένα γεγονός ή όταν σχηματίσει το εξάγωνο με τον Κρόνο να έχουμε προσέγγιση των δυο ατόμων. Αυτά που γράφω είναι καθαρά θεωρητικά γιατί το ωριαίο που έχει βάλει η κοπέλα δεν το έχω δει. Τώρα, αν τελικά σχηματιστεί το εξάγωνο όντως δεν μας ενδιαφέρει αν μετά από ένα μήνα βρεθεί ο Κρόνος ανάδρομος γιατί η όψη έχει σχηματιστεί, η προσέγγιση δηλαδή έχει γίνει.

Yeshoda
17-11-2011, 11:41 AM
Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον το πως λειτουργεί ο κάθε ένας πλανήτης και τι ρόλο παίζει. Θέλει αρκετή εμπειρία και πολύ μελέτη. Με τις απαντήσεις σας έχω μάθει αρκετά, σας ευχαριστώ πολύ και πληροφοριακά ο Ερμής έχει τις εξής όψεις..σύνοδο με Μεσουράνημα, τρίγωνο με Ουρανό,τρίγωνο με Σελήνη, σύνοδο Αφροδίτη. Θα έχει ενδιαφέρον και αργότερα, ανάλογα με το πως θα εξελιχθεί ένα γεγονός να ρίξει κανείς μια δεύτερη ματιά στο χάρτη και να βρει ό,τι δεν είχε προσέξει πριν.

*alkmini
17-11-2011, 11:56 AM
Αλκμήνη σ'ευχαριστώ! Και εκείνος, Ερμής στον Τοξότη μήπως σημαίνει ότι ακόμα δεν έχουμε κάνει ούτε μια συζήτηση ίσως..? Γιατί μόλις τώρα γνωριστήκαμε.

Θα αναφέρω κάτι δίχως να είμαι σίγουρη.

Το άτομο που σκέπτεστε,βρίσκεται σε θέση αδυναμίας (Ερμής στον Τοξότη).
Λέγεται ότι όταν, αυτό για το οποίο ρωτάμε και μας απασχολεί , βρίσκεται σε ζώδιο αδυναμίας, ίσως εμείς οι ίδιοι κάποια στιγμή χάσουμε το ενδιαφέρον μας. Το αναφέρω με επιφύλαξη !


Πραγματικά πολύ ενδιαφέρον το πως λειτουργεί ο κάθε ένας πλανήτης και τι ρόλο παίζει. Θέλει αρκετή εμπειρία και πολύ μελέτη. Με τις απαντήσεις σας έχω μάθει αρκετά, σας ευχαριστώ πολύ και πληροφοριακά ο Ερμής έχει τις εξής όψεις..σύνοδο με Μεσουράνημα, τρίγωνο με Ουρανό,τρίγωνο με Σελήνη, σύνοδο Αφροδίτη. Θα έχει ενδιαφέρον και αργότερα, ανάλογα με το πως θα εξελιχθεί ένα γεγονός να ρίξει κανείς μια δεύτερη ματιά στο χάρτη και να βρει ό,τι δεν είχε προσέξει πριν.

Θα ήταν άκρως ενδιαφέρον, αν ήθελες και μπορούσες να μας αναφέρεις τι τελικά προέκυψε από τον Ωριαίο χάρτη.


[B]

Εδώ τώρα, ο Ερμής ετοιμάζεται να αναδρομήσει στις 24 Νοεμβρίου, άμεσα δηλαδή. Μας ενδιαφέρει γιατί είναι το ζητούμενο μας κι ενώ αρχικά μοιάζει να σχηματίζει όψη, λόγω αναδρόμησης έχουμε το φαινόμενο της υπαναχώρησης που είναι πολύ σημαντικό στην ωριαία. Οι πλανήτες δεν είναι στατικά σώματα, η ερώτηση γίνεται συγκεριμένη ημέρα και ώρα όμως οι πλανήτες κινούνται και η κίνηση και ταχύτητα τους μας ενδιαφέρει. Γι αυτό κι όταν αναλύετε ένα ωριαίο πάντα θα έχετε δίπλα σας τις αστρολογικές εφημερίδες.

Οταν ο Ερμής ορθοδρομήσει είναι πολύ πιθανό, όταν φτάσει τη μοίρα που αναδρόμησε να φέρει ένα γεγονός ή όταν σχηματίσει το εξάγωνο με τον Κρόνο να έχουμε προσέγγιση των δυο ατόμων. Αυτά που γράφω είναι καθαρά θεωρητικά γιατί το ωριαίο που έχει βάλει η κοπέλα δεν το έχω δει. Τώρα, αν τελικά σχηματιστεί το εξάγωνο όντως δεν μας ενδιαφέρει αν μετά από ένα μήνα βρεθεί ο Κρόνος ανάδρομος γιατί η όψη έχει σχηματιστεί, η προσέγγιση δηλαδή έχει γίνει.

Υπάρχει κάποιος χρονικός περιορισμός ώστε να είμαστε σε θέση να ελέγχουμε την εκάστοτε ανάδρομη κίνηση των πλανητών που έχουν σχέση με το ωριαίο που θέτουμε ?

Τίνα Ζαχαριάδου
17-11-2011, 12:39 PM
Το άτομο που σκέπτεστε,βρίσκεται σε θέση αδυναμίας (Ερμής στον Τοξότη).
Λέγεται ότι όταν, αυτό για το οποίο ρωτάμε και μας απασχολεί , βρίσκεται σε ζώδιο αδυναμίας, ίσως εμείς οι ίδιοι κάποια στιγμή χάσουμε το ενδιαφέρον μας. Το αναφέρω με επιφύλαξη !

Αλκήμηνη αυτό συνήθως το λέμε όταν δούμε ανάδρομο πλανήτη. Ενας πλανήτης σε θέση αδυναμίας ουσιαστικά αδυνατεί να εκδηλώσει τη φύση του. Για παράδειγμα ο Ερμής στον Τοξότη αδυνατεί να δείξει άνεση, ευδιαθεσία, αισιοδοξία κτλ. Στην προκειμένη περίπτωση πιστεύω πως αδυνατεί να δείξει ενδιαφέρον στην ερωτούσα γιατί το πιθανότερο είναι ο άνθρωπος να βρίσκεται ήδη σε σχέση ή να είναι διχασμένος ανάμεσα σε δυο γυναίκες.

Για να δείτε αν υπάρχει ενδιαφέρον για την ερωτούσα θα πρέπει να δείτε τις θέσεις των πλανητών πχ. Ο Ερμής βρίσκεται στην αδυναμία του, έχει καμία σχέση με τον κυβερνήτη της ερωτούσας είτε τον Κρόνο είτε τη Σελήνη; Από εκεί θα ξεκινήσετε, επίσης καλό θα ήταν να βάλετε τον χάρτη για να πάρουν μέρος στη συζήτηση κι άλλα μέλη.

Οσον αφορά τον χρονικό περιορισμό, αρχικά ξεκινάμε με το ερώτημα, έχει θέσει ο ερωτών χρονικό προσδιορισμό;αν όχι μας ενδιαφέρει κατά βάση η άμεση κίνηση των πλανητών, οι κοντινές αλλαγές. Μια αναδρομή του Άρη πχ. σε 3 μήνες δεν μας ενδιαφέρει γιατί λογικό είναι να έχει σχηματίσει όψεις νωρίτερα. Αυτό που είπα πριν για τον Ερμή, την άλλη εβδομάδα αλλάζει ζώδιο άρα μας ενδιαφέρει, γενικότερα το παιχνίδι παίζεται κυρίως με τους παραδοσιακούς πλανήτες και όχι με τους εξωκρόνιους που σχεδόν πάντα είναι ανάδρομοι. Αν τώρα, ένας εξωκρόνιος παίζει σημαντικό ρόλο μες τον χάρτη μας και γυρίζει ορθόδρομος την επόμενη ημέρα φυσικά το λαμβάνουμε υπόψη μας. Αυτά σε γενικές γραμμές. Αν τώρα ο πλανήτης μας είναι ανάδρομος κοιτάμε πότε θα ορθοδρομήσει για να δούμε πότε τα θέματα του πλανήτη θα μπουν στον κανονικό τους δρόμο. Αν ορθοδρομήσει άμεσα τότε η κατάσταση θα εξελιχθεί και άμεσα, είναι πολύ σχετικά τα πράγματα και νομίζω πως εδώ δεν υπάρχουν ακριβείς κανόνες, είναι ανάλογα τον πλανήτη και την κίνηση του.

Το βασικό όμως που κοιτάμε είναι η 1η όψη που σχηματίζει ο πλανήτης. Αν ο πλανήτης που μελετάμε σκοπεύει να αναδρομήσει αλλά σχηματίζει όψη πριν την αναδρομή του, αυτή την όψη πιάνουμε. Αυτό το λέω γιατί διάβασα παραπάνω να αναφέρει η Yeshoda 3 ή 4 όψεις για τον Ερμή. Βρείτε την 1η όψη του Ερμή και έπειτα ψάξτε την αναδρόμηση του. Αν δεν σχηματίζει καμία όψη, μόνο τότε ισχύει το φαινόμενο της υπαναχώρησης με τον Κρόνο.

hattie23
17-11-2011, 12:48 PM
Κοιταμε μονο την πρωτη οψη που προκειται να σχηματισει ο ερμης και οχι τις επομενες. Δηλαδη ,αυτη που εχει την μικροτερη ανοχη .Η συνοδος ερμη-αφροδιτη ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ . Η αφροδιτη ειναι πιο γρηγορη στον τοξοτη και ο ερμης γυρνα αναδρομος .

Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα εισαι κρονος στον 8ο οικο.Η ερωτηση εγινε σε ωρα σεληνης η οποια δεν συμβαδιζει με τον κυβερνητη του ωροσκοπου , αρα υπαρχει απαγορευτικος κανονας και αυτο σημαινει οτι πρεπει να ειμαστε προσεχτικοι στο αποτελεσμα του χαρτη.Ο κρονος στον ζυγο βρισκεται σε εξαρση . Βρισκεται στην τριπλοτητα του ,στα ορια του ερμη και στα προσωπα του δια. Αρα δεν ειναι περιπλανωμενος αφου βρισκεται σε δικη του τριπλοτητα ,βρισκεται στα ορια του αλλου σημειοδοτη αρα δειχνει το ενδιαφερον απο την μερια σου ενω το προσωπο του δια δειχνει καποια καθυστερηση σε οτι αφορα την υποθεση ,ισως το τοπιο ξεκαθαρισει οταν γινει ορθοδρομος ο διας σε κανενα μηνα απο τωρα η ισως να δειχνει προσωπο παο το εργασιακο-φιλικο περιβαλλον απο το οποιο εξαρτασε οικονομικα (ο διας ειναι κυβερνητης του 10ου,11ου και 2ου ) το οποιο αλλαζει γνωμη για σενα και παιζει ρολο στην εκβαση του ερωτηματος.Ο κρονος στον 8ο δειχνει οτι εχει καποιες φοβιες σχετικα με το θεμα ,μια εμμονη (αυτο βεβαια φαινεται και απο το γεγονος οτι ακομα καλα καλα δεν τον γνωριζεις και θες να συμβει κατι μεταξυ σας).

Η σεληνη τωρα δευτερο δικος σου δεικτης ,βρισκεται σε ζωδιο και οικο που δεν την βοηθα καθολου. Η σεληνη στον κριο δειχνει οτι εισαι πολυ παρορμητικη και θελεις οτι ειναι να γινει να γινει γρηγορα. Ο δευτερος οικος επισης δειχνει οτι μαλλον η αναγκη που θελεις να καλυψεις ειναι περισσοτερο δικη σου προσωπικη παρα οτι υπαρχει καποιο βαθυτερο συναισθημα. Ο δευτερος οικος εχει να κανει με τα οικονομικα μας αλλα και με το τι αξια πιστευουμε οτι εχουμε σαν ατομα.Επειδη βρισκεται σε απεναντι απο το 8ο ,δειχνει κατα ποσο εμεις γινομαστε δεκτες των υλικων αγαθων η της φροντιδας των αλλων μεσα απο το σεξ. Πιστευω οτι θες την σχεση αυτη και λιγο σαν τροπαιο ,ωστε να ικανοποιησεις δικα σου κενα . Ο κρονος σου πεφτει στον δικο του 2ο οικο ενω η σεληνη σου πεφτει στο δικο του 10ο.Μαλλον ο συγκεκριμενος ανθρωπος εχει κυρος στο εργασιακο χωρο που βρισκεστε και ισως θελει να καρπωθει λιγο απο την δικη του λαμψη :confused:.

Η σεληνη επιπλεον ειναι περιπλανωμενη δεν βρισκεται ουτε σε δικη της τριπλοτητα ,ουτε στα ορια ,ουτε στα προσωπα του σημειοδοτη η τα δικα της .Πολυ αδυναμη θεση . Επιλεον τα τριγωνα με τον ερμη και την αφροδιτη εχουν γινει αρα μαλλον ηταν το θεμα της γνωριμιας σας .Η επομενη οψη που σχηματιζει ειναι αντιθεση με τον κρονο .Πραγμα που δειχνει την δικη σου εμμονη πανω στο ζητημα .

Οσο αφορα εκεινον τωρα ειναι ερμης σε πτωση στο τοξοτη .Που δειχνει μαλλον ανυποψιαστος για την κατασταση .Στην τριπλοτητα του ηλιου ,στα ορια του δια και στο προσωπο το δικο του . Βεβαια αδυναμος αφου το προσωπο προσθετει μονο μια μοναδα στην δυναμη του αλλα τουλαχιστον δεν ειανι περιπλανωμενος.Πιστευω οτι εκεινος σε βλεπει επαγγελματικα και μονο αφου βρισκεται στον δικο σου 10ο ,οικος της καριερας,ενω στον 6ο οικο δικο του. Βεβαι ο 10 ος επειδη ειναι γωνιακος ενισχυει τον πλανητη επισης.

Ο ερμης παει αν κανει οψη με την αφροδιτη η οποια ομως δεν γινεται γιατι αναδρομει οπως ειπαμε. Ο ερμης στον δικο του χαρτη βρισκεται στον 6ο οικο κυβερνητης του 12ου,1ου και 4ου ενω η αφροδιτη βρισκεται επισης στον 6ο κυβερνητης κυβερνητης του 11ου και του 4ου δικου του. Αντιστοιχα σε εσενα η αφροδιτη βρισκεται στον 10ο και κυβερνα 3ο και 8ο ενω ο ερμης στον 10ο κυβερνα 5ο και 8ο. Δεν νομιζω λοιπον οτι υπαρχει καποιος ερωτας ,αλαλ μπορει ισως να υπαρχει μαι προσεγγιση για καποιο διαστημα λογω εργασιας ,που ομως εκεινος ισως να αλλαξει γνωμη διακοψει στην συνεχεια:confused:.

Πιστευω οτι δεν τεινει στο θετικο η απαντηση αλλα ας πει την γνωμη του και καποιος πιο εμπειρος.

*alkmini
17-11-2011, 04:30 PM
http://img690.imageshack.us/img690/1611/specialwheelphp.png (http://imageshack.us/photo/my-images/690/specialwheelphp.png/)

Κάνω μια προσπάθεια να ανεβάσω το χάρτη για να βοηθηθούμε όλοι.

*alkmini
17-11-2011, 04:57 PM
Το άτομο που σκέπτεστε,βρίσκεται σε θέση αδυναμίας (Ερμής στον Τοξότη).
Λέγεται ότι όταν, αυτό για το οποίο ρωτάμε και μας απασχολεί , βρίσκεται σε ζώδιο αδυναμίας, ίσως εμείς οι ίδιοι κάποια στιγμή χάσουμε το ενδιαφέρον μας. Το αναφέρω με επιφύλαξη !

Αλκήμηνη αυτό συνήθως το λέμε όταν δούμε ανάδρομο πλανήτη. Ενας πλανήτης σε θέση αδυναμίας ουσιαστικά αδυνατεί να εκδηλώσει τη φύση του. Για παράδειγμα ο Ερμής στον Τοξότη αδυνατεί να δείξει άνεση, ευδιαθεσία, αισιοδοξία κτλ. Στην προκειμένη περίπτωση πιστεύω πως αδυνατεί να δείξει ενδιαφέρον στην ερωτούσα γιατί το πιθανότερο είναι ο άνθρωπος να βρίσκεται ήδη σε σχέση ή να είναι διχασμένος ανάμεσα σε δυο γυναίκες.

Για να δείτε αν υπάρχει ενδιαφέρον για την ερωτούσα θα πρέπει να δείτε τις θέσεις των πλανητών πχ. Ο Ερμής βρίσκεται στην αδυναμία του, έχει καμία σχέση με τον κυβερνήτη της ερωτούσας είτε τον Κρόνο είτε τη Σελήνη; Από εκεί θα ξεκινήσετε, επίσης καλό θα ήταν να βάλετε τον χάρτη για να πάρουν μέρος στη συζήτηση κι άλλα μέλη.

Οσον αφορά τον χρονικό περιορισμό, αρχικά ξεκινάμε με το ερώτημα, έχει θέσει ο ερωτών χρονικό προσδιορισμό;αν όχι μας ενδιαφέρει κατά βάση η άμεση κίνηση των πλανητών, οι κοντινές αλλαγές. Μια αναδρομή του Άρη πχ. σε 3 μήνες δεν μας ενδιαφέρει γιατί λογικό είναι να έχει σχηματίσει όψεις νωρίτερα. Αυτό που είπα πριν για τον Ερμή, την άλλη εβδομάδα αλλάζει ζώδιο άρα μας ενδιαφέρει, γενικότερα το παιχνίδι παίζεται κυρίως με τους παραδοσιακούς πλανήτες και όχι με τους εξωκρόνιους που σχεδόν πάντα είναι ανάδρομοι. Αν τώρα, ένας εξωκρόνιος παίζει σημαντικό ρόλο μες τον χάρτη μας και γυρίζει ορθόδρομος την επόμενη ημέρα φυσικά το λαμβάνουμε υπόψη μας. Αυτά σε γενικές γραμμές. Αν τώρα ο πλανήτης μας είναι ανάδρομος κοιτάμε πότε θα ορθοδρομήσει για να δούμε πότε τα θέματα του πλανήτη θα μπουν στον κανονικό τους δρόμο. Αν ορθοδρομήσει άμεσα τότε η κατάσταση θα εξελιχθεί και άμεσα, είναι πολύ σχετικά τα πράγματα και νομίζω πως εδώ δεν υπάρχουν ακριβείς κανόνες, είναι ανάλογα τον πλανήτη και την κίνηση του.

Το βασικό όμως που κοιτάμε είναι η 1η όψη που σχηματίζει ο πλανήτης. Αν ο πλανήτης που μελετάμε σκοπεύει να αναδρομήσει αλλά σχηματίζει όψη πριν την αναδρομή του, αυτή την όψη πιάνουμε. Αυτό το λέω γιατί διάβασα παραπάνω να αναφέρει η Yeshoda 3 ή 4 όψεις για τον Ερμή. Βρείτε την 1η όψη του Ερμή και έπειτα ψάξτε την αναδρόμηση του. Αν δεν σχηματίζει καμία όψη, μόνο τότε ισχύει το φαινόμενο της υπαναχώρησης με τον Κρόνο.

Κατατοπιστικότατες οι διευκρινήσεις! Ευχαριστούμε πολύ !

Ο Ερμής έχει κυβερνήτη το Δία, ανήκει στην τριπλότητα του ΄Ηλιου, στα όρια του Δία και στο πρόσωπο του Ερμή. Καμία σχέση με Κρόνο ή Σελήνη. Ο Δίας κυβερνά 2ο, 10ο και 11ο οίκο ωριαίου (οικονομικά, επαγγελματικά, φιλίες ή ομάδες).

Ο Ερμής φθάνει περίπου στις 20 μοίρες όπου γίνεται στάσιμος και στη συνέχεια ανάδρομος χωρίς να σχηματίσει κάποια όψη απ' όσο είδα με άλλους πλανήτες. Όσο είναι ανάδρομος , τον πλησιάζει η Σελήνη στις 19 μοίρες και 45΄ του Τοξότη. Άρα καταλήγουμε στην υπαναχώρηση με τον Κρόνο.

Κοραλλία Μόζορα
18-11-2011, 11:43 AM
Να μου επιτρέψετε να πω ότι η hattie23 ήταν αφοριστική και στο θέμα του 5ου οίκου, ότι δηλαδή στον 5ο οίκο κοιτάμε πάντα τα συναισθηματικά θέματα και στον 7ο κοιτάμε γάμο, σοβαρές σχέσεις κ.λπ. Υπάρχουν πολλοί αστρολόγοι παγκοσμίως που σε ερωτήσεις συναισθηματικής φύσης κοιτάνε τον 7ο οίκο (τον οίκο του "άλλου" για τον οποίο ρωτάμε) είτε υπάρχει σχέση είτε δεν υπάρχει αλλά μας ενδιαφέρει να υπάρξει.

hattie23
18-11-2011, 05:43 PM
Συγγνωμη αλλα σε προηγουμενα ποστ απο οτι θυμαμαι οταν ειχε πρωτοξεκινησει η συζητηση περι ωριαιας στο φορουμ ,συχνα γινονταν η αναφορα στο 5ο οικο παρα το οτι τα ξενα σαιτ λεγανε το αντιθετο. Και η ιδια εχω θεσει τοτε την ερωτηση τι κοιταμε και ολοι ειπατε τοτε τον 5ο για σχεσεις . Αν κοιταξετε τις απαντησεις που εχετε δωσει και οι ιδιοι στο αρχειο θα δειτε οτι ετσι ειχαν τα πραγματα. Εγω ημουν η ειμαι αφοριστικη ?:confused:

Εν παση περιπτωση ,απο οτι μερια και να το δουμε ,με εξωκρονιους η χωρις ,με τον 5ο η τον 7ο ο χαρτης δεν μου φαινεται να καταληγει καπου καλα.Τουλαχιστον με τα στοιχεια που γνωριζω εγω .Τωρα αν καποιος εχει μελετησει καπως αλλοιως κατι που εγω αγνοω η το εχω καταλαβει λαθος η χρησιμοποιει επιπλεον μοτερνα η μεταμορτενα αστρολογια ας το αναλυσει διαφορετικα το ζητημα.Και δεν το λεω με δοση ειρωνειας.Αλλα αμα κοιταξετε προηγουμενα ποστ θα δειτε ποιοι ηταν εκεινοι που επεμεναν σε καποια πραγματα.Δεν μπορει να λεγονται καποια πραγματα και μετα οταν καποιος αναφερει τα ιδια ,να ακουει για εξωκρονιους και 7ο .

Υπαρχει αρθρο του κυριου Παπαδολια χρονια πριν που αναφερει τον 7ο το οποιο εχω διαβασει ,μεσα ομως απο τις συζητησεις του φορουμε ειχε γινει ολοκληρο θεμα για τον 5ο.Φτασαμε 58470 ερωτησεις που διορθωναμε τους δεικτες με βαση την αναφορα στον 5ο . Τωρα ξαναακουμε για τον 7ο. Διαβασα και το αρθρο το δικο σας για τους τρεις διαφορετικες αναλυσεις με η χωρις εξωκρονιους κυρια Μοζορα αλλα και παλι μεσα σε συζητησεις του φορουμ ,υπηρχε μεχρι προτινος η θεση να τους εξεταζουμε με βαση την κλασικη αστρολογια και οποτε αναφερονταν οι εξωκρονιοι ειχαν απλα γενικες αναφορες.

Δηλαδη ειτε θα τειθονται καποιες βασεις στο πως θα απανταμε οταν γινεται καποια ερωτηση η οταν ο καθενας θα απαντα κατα το δοκουν και τι χρησιμοποιει ,αλλα να το γνωριζουμε και οι υπολοιποι.Οχι οταν καποιος χρησιμοποιει εξωκρονιους και 7ο να ακουει αλλα και οταν δεν τους χρησιμοποιει να ακουει επισης αλλα. Ας πουμε "κοιτα τον χαρτη και οτι σε φωτισει ο Θεος κανε ":p

Κοραλλία Μόζορα
18-11-2011, 08:36 PM
hattie23,

απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει μια και μόνη κοινή γραμμή σε όλα τα θέματα ούτε στην αστρολογία γενικά ούτε και εδώ στο σάιτ. Υπάρχουν διαφωνίες σε κάποια θέματα και είναι σεβαστές. Γι' αυτό δεν είναι σωστό να μιλάμε απόλυτα ότι μόνο αυτό χρησιμοποιούμε ή ότι μόνο αυτό δεχόμαστε.

Η Τίνα έχει κάνει αναλύσεις ωριαίων χρησιμοποιώντας τον 5ο οίκο για τα συναισθημαικά που ήταν σωστές κι εγώ έχω κάνει επίσης αναλύσεις ωριαίων χρησιμοποιώντας τον 7ο που επίσης ήταν σωστές. Σε συζητήσεις που είχα με την Τίνα κάνοντας μαζί ωριαία αναρωτηθήκαμε μερικές φορές πώς μπορεί να συμβαίνει αυτό.

Οι εξωκρόνιοι χρησιμοποιούνται σήμερα από όλο και περισσότερους αστρολόγους της ωριαίας αλλά κάτω από προϋποθέσεις, όπως σου είπε και η Τίνα πιο πάνω. Έχεις δίκιο ότι δεν γνωρίζουμε τις θεμελιώδεις δυνάμεις τους και δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν όπως ακριβώς οι παραδοσιακοί πλανήτες. Λειτουργούν περισσότερο στα θέματα που σημειοδοτούν και όχι ως κυβερνήτες οίκων, παρόλο που υπάρχουν μερικοί αστρολόγοι που το κάνουν κι αυτό. Αλλά αν σε ένα ωριαίο ένας εξωκρόνιος είναι πάνω σε ακμή γωνιακού οίκου ή κάνει μαζί του πρώτη όψη κυβερνήτης της ερώτησης, θα δεις ότι λειτουργεί.

Τίνα Ζαχαριάδου
19-11-2011, 12:12 AM
Συγγνωμη αλλα σε προηγουμενα ποστ απο οτι θυμαμαι οταν ειχε πρωτοξεκινησει η συζητηση περι ωριαιας στο φορουμ ,συχνα γινονταν η αναφορα στο 5ο οικο παρα το οτι τα ξενα σαιτ λεγανε το αντιθετο. Και η ιδια εχω θεσει τοτε την ερωτηση τι κοιταμε και ολοι ειπατε τοτε τον 5ο για σχεσεις . Αν κοιταξετε τις απαντησεις που εχετε δωσει και οι ιδιοι στο αρχειο θα δειτε οτι ετσι ειχαν τα πραγματα. Εγω ημουν η ειμαι αφοριστικη

hattie23 έχεις δίκιο, η αναφορές για τον 5ο οίκο από εμένα έχουν γίνει. Και αν με ρωτήσουν ξανά ποιο οίκο πρέπει να κοιτάξουν για τα αισθηματικά τους, τον 5ο θα υποδείξω πάλι. Ωστόσο, έχω γράψει πως οι κυβερνήτες που κοιτάμε είναι αυτοί που έχουμε καθορίσει εμείς από την αρχή που τέθηκε η ερώτηση. Αν έχεις καθορίσει ως σύντροφο σου τον 7ο, θα κοιτάξεις τον 7ο από τη στιγμή που αναλύεις εσύ τον χάρτη. Αν όμως το ερώτημα το θέσεις σε εμένα για παράδειγμα, θα κοιτάξω τον 5ο εκτός κι αν πρόκειται για σύζυγο ή άνθρωπο με τον οποίο συμβιώνεις.

Αν θυμάμαι καλά, αυτό για τον προσδιορισμό των κυβερνητών το είχα γράψει σε κάποιο μέλος που ρωτούσε να μάθει αν για φιλικό του πρόσωπο έπρεπε να κοιτάξει τον 11ο ή τον 7ο. Τότε είχα απαντήσει πως κανονικά μελετάμε τον 11ο αλλά στην περίπτωση που είχε μελετήσει τον 7ο δεν ήταν λάθος η επιλογή της αφού εκείνη καθόριζε τους κυβερνήτες και όχι εγώ.

Αυτό συνήθως συμβαίνει όταν παίρνουμε πληροφορίες από περισσότερα από ένα αστρολογικά στοιχεία, όπως είναιγια παράδειγμα τα αισθηματικά 5ος/7ος .

hattie23
19-11-2011, 12:33 AM
Δεν διαφωνω ως προς να υπαρχουν διαφορετικες αποψεις πανω στα ζητηματα. Αλλα θα πρεπει να υπαρχουν καποια δεδομενα για το πως γινεται μια αναλυση ενος χαρτη. Θα με βολευε αρκετα αν χρησιμοποιουσαμε τους εξωκρονιους γιατι ετσι θα απεφευγα την αμηχανια στην οποια ερχομαι αντιμετωπη καθε φορα που η σεληνη υποτιθεται ειναι σε κενη πορεια αφου χρησιμοποιουνται μονο οι παραδοσιακοι πλανητες ενω στην πραγματικοτητα σχηματιζει οψη με εξωκρονιους.Οπως θα με βολευε να "σπασω" αρκετους παραδοσιακους κανονες ωστε να εχω μια απαντηση μεσα απο ενα χαρτη.Δεν ξερω ομως κατα ποσο ολα αυτα τα νεα στοιχεια οντως προσφερουν κατι στην ωριαια η απλα βγαζουν απο την δυσκολη θεση τους αστρολογους.

Οπως καποτε θεσπιστηκαν κανονες ωστε οι αστρολογοι να μην δινουν απαντησεις επειδη κινδινευε το κεφαλι τους ,ετσι μπορει και σημερα το σπασιμο των κανονων να γινεται περισσοτερο για να δωσει ο αστρολογος μια απαντηση στον αλλον ,εστω και δυσοιωνη ,που ομως θα ικανοποιησει τον ιδιο οτι "εδωσε απαντηση" και αυτον που ρωτα οτι "πηρε μια απαντηση " ετσι δεν εφυγε απραγος απο την επισκεψη στον αστρολογο. Θελω να πω εν ολιγοις ,οτι απο ο "φοβος φυλα τα ερμα" μηπως φτανουμε στο σημειο σημερα να σπαμε κανονες μονο και μονο για να δειξουμε ικανοτητα .

Εχω να πω οτι προσωπικα θα με βολευε περισσοτερο στην προσωπικη μου ερωτηση το τριγωνο ηλιου-ουρανου παρα η παραλληλια ηλιου-κρονου αλλα δεν θελω να εθελοτυφλω και να στηριχτω σε φρουδες ελπιδες ωστε να εχω θετικη απαντηση οσο και αν το θελω .

Επειδη αυτο κοιταω τωρα,μηπως θα μπορουσα να θεσω δυο ερωτηματα πανω σε δικο μου χαρτη ? Σχετικα με την σεληνη βρισκεται σε κενη πορεια (ειτε με την κλασικη ωριαια ειτε με την συγχρονη αφου εχει κανει οψη με τον ποσειδωνα ),ειναι ετοιμη να αλλαξει ζωδιο και να περασει στην Παρθενο .Με βαση λοιπον αυτα που ξερω μεχρι τωρα ,πιανονται στο καινουργιο ζωδιο οι πρωτες οψεις που σχηματιζει με ανοχη τρεις μοιρες. Αρα σαν πρωτη οψη αφου αλλαζει ζωδιο ειναι η αντιθεση με τον χειρων .Αυτη η οψη πιανεται ?Χρησιμοποιειται ο χειρωνας στην ωριαια ? Αν οχι ,τοτε η επομενη οψη γινεται με τον αναδρομο Δια ,οψη τριγωνου ,μονο που βρισκεται στο οριο της ανοχης (περιπου 3μοιρες και 3 ' ) μπορω να την πιασω ως οψη η οχι ?

Ο δεικτης του ωροσκοπου ειναι ο ηλιος ,ο οποιος εχει κανει οψη παραλληλια με τον κρονο δεικτη του αλλου (αμα χρησιμοποιησω τον παραδοσιακο κυβερνητη του ωροσκοπου) ενω αν λαβω υποψη μου τον συχρονο κυβερνητη ουρανο ο ηλιος θα σχηματισει τριγωνο μαζι του οταν περασει στον τοξοτη .Βεβαια η πρωτη οψη του ηλιου ειναι με τον ποσειδωνα τετραγωνο αρα ,η πρωτη οψη για μενα ειναι αυτη ,ομως για τον δεικτη του αλλου ειναι το τριγωνο ,που συμβαινει οταν αλλαζει ο δεικτης μου ζωδιο . Αυτο πως μπορει να εξηγηθει οτι πρεπει να προσαρμοστω σε καινουργια δεδομενα ωστε να υπαρχει θετικη εκβαση στην ερωτηση μου ?

Στην παραδοσιακη αστρολογια ,ο χαρτης θα ηταν "μια καταστροφη" αφου η σεληνη ειναι σε κενη πορεια και ο ηλιος διχως οψεις μεχρι να αλλαξει ζωδιο ( αν δεν λαβουμε υποψην τον ποσειδωνα με βαση την κλασικη ωριαια) . Υπο το πρισμα ομως των νεων θεωριων , φαινεται οτι "υπαρχει ελπιδα" ...Ακριβως αυτο θελω να αποφυγω ,να αρχισω να βλεπω "ελπιδες" η να "δινω" ελπιδες εκει που απλα υπαρχουν ...τετραγωνα με ποσειδωνα ..;)

Τίνα Ζαχαριάδου
19-11-2011, 01:19 AM
Δεν ξερω ομως κατα ποσο ολα αυτα τα νεα στοιχεια οντως προσφερουν κατι στην ωριαια η απλα βγαζουν απο την δυσκολη θεση τους αστρολογους.

Αυτό hattie23 θα το μαθεις μόνο όταν αρχίσεις να μελετάς του εξωκρόνιους και όχι επειδή σου το είπε η Τίνα ή, η Κοραλλία.

Οπως καποτε θεσπιστηκαν κανονες ωστε οι αστρολογοι να μην δινουν απαντησεις επειδη κινδινευε το κεφαλι τους ,ετσι μπορει και σημερα το σπασιμο των κανονων να γινεται περισσοτερο για να δωσει ο αστρολογος μια απαντηση στον αλλον ,εστω και δυσοιωνη ,που ομως θα ικανοποιησει τον ιδιο οτι "εδωσε απαντηση" και αυτον που ρωτα οτι "πηρε μια απαντηση " ετσι δεν εφυγε απραγος απο την επισκεψη στον αστρολογο. Θελω να πω εν ολιγοις ,οτι απο ο "φοβος φυλα τα ερμα" μηπως φτανουμε στο σημειο σημερα να σπαμε κανονες μονο και μονο για να δειξουμε ικανοτητα .

Δεν γίνεται σπάσιμο κανόνων, όχι τουλάχιστον έτσι όπως το θέτεις. Ανακαλύφθησαν νέοι πλανήτες οι οποίοι προσφέρουν νέες πληροφορίες και αυτές εξετάζουμε. Και ούτε είναι έτσι όπως τα γράφεις. Αν ο φόβος φυλάει τα έρμα τότε θα έπρεπε να φοβόμαστε περισσότερο τις αποτυχημένες απαντήσεις που θα έδιναν οι έξωκρόνιοι στην ωριαία. Το να δώσουμε μια αποτυχημένη απάντηση μόνο και μόνο για να μην "φύγει κανείς άπραγος" δείχνει πολλά πράγματα, όχι όμως ικανότητα.

Το να βάζουμε μπροστά τους προειδοποιητικούς κανόνες και να μην ερμηνεύουμε ένα χάρτη ενώ στην ουσία θα πρέπει να τον προσέξουμε περισσότερο, δείχνει στασιμότητα. Αντίθετα το να ερμηνεύουμε τον χάρτη δείχνει εξέλιξη ακόμη κι αν χάσουμε την απάντηση. Μέσα από την αποτυχία και τη δυσκολία ενός χάρτη μαθαίνουμε και όχι από την αποφυγή του ή την ευκολία του.

Αρα σαν πρωτη οψη αφου αλλαζει ζωδιο ειναι η αντιθεση με τον χειρων .Αυτη η οψη πιανεται ?Χρησιμοποιειται ο χειρωνας στην ωριαια ? Αν οχι ,τοτε η επομενη οψη γινεται με τον αναδρομο Δια ,οψη τριγωνου ,μονο που βρισκεται στο οριο της ανοχης (περιπου 3μοιρες και 3 ' ) μπορω να την πιασω ως οψη η οχι ?

Τον Χείρωνα κάποιοι αστρολογοι τον υπολογίζουν κάποιοι πάλι όχι. Για την όψη τώρα με το Δία, όντως είναι πολύ οριακά πράγματα. Το αν θα πιαστεί τελικά ή όχι νομίζω πως θα φανεί από το σύνολο του χάρτη.

Τώρα για τα υπόλοιπα, λυπάμαι αλλά αν δεν έχω συνολική εικόνα του χάρτη μπροστά μου δεν μπορώ να λειτουργήσω.

Κοραλλία Μόζορα
19-11-2011, 11:10 AM
hattie, είναι επιπολαιότητα και ανευθυνότητα να σπάει κανείς τους αστρολογικούς κανόνες απλώς για να δώσει μια απάντηση που "βολεύει". Αυτό που κάνουμε δεν είναι να σπάμε τους παραδοσιακούς κανόνες αλλά, με την εξέλιξη της αστρολογίας, με μελέτη και προσοχή να προσθέτουμε και νέους.

Στο παράδειγμα του ωριαίου που δίνεις, κατά την γνώμη μου, δεν θα πάρεις τον Ουρανό ως κυβερνήτη του άλλου, οι εξωκρόνιοι δεν λειτουργούν ως κυβερνήτες αλλά μόνο στα θέματα που σημειοδοτούν. Θα πάρεις τον άλλο ως Κρόνο. Το τετράγωνο του Ήλιου με τον Ποσειδώνα που είχε προηγηθεί (αν κατάλαβα καλά) δείχνει απογοήτευση ή στενοχώρια από την πλευρά σου, αφού αυτό σημειοδοτεί το τετράγωνο του Ποσειδώνα.

Για να σου δώσω ένα άλλο παράδειγμα ωριαίου, έκανα πρόσφατα ένα ωριαίο με ερώτηση αν θα άλλαζα σπίτι. Με την παραδοσιακή αστρολογία η Σελήνη ήταν κενή πορείας, που κανονικά σημαίνει "όχι, τίποτε δεν αλλάζει". Όμως η Σελήνη πήγαινε για τετράγωνο με Ποσειδώνα. Άλλαξα σπίτι, γεγονός που αρχικά με στενοχώρησε πολύ.

Yeshoda
21-11-2011, 12:46 PM
Θα ήταν άκρως ενδιαφέρον, αν ήθελες και μπορούσες να μας αναφέρεις τι τελικά προέκυψε από τον Ωριαίο χάρτη.[/I]
Ναι θα μπορούσα να αναφέρω στο μέλλον τι και αν συνέβει κάτι κ να συγκρίνουμε.

[I]Υπάρχει κάποιος χρονικός περιορισμός ώστε να είμαστε σε θέση να ελέγχουμε την εκάστοτε ανάδρομη κίνηση των πλανητών που έχουν σχέση με το ωριαίο που θέτουμε ?[/QUOTE]
Αλκμήνη δεν έχω θέσει κάποιο χρονικό περιορισμό.

Yeshoda
21-11-2011, 01:17 PM
[QUOTE=hattie23;136040]
Ο κρονος στον 8ο δειχνει οτι εχει καποιες φοβιες σχετικα με το θεμα ,μια εμμονη (αυτο βεβαια φαινεται και απο το γεγονος οτι ακομα καλα καλα δεν τον γνωριζεις και θες να συμβει κατι μεταξυ σας).[/I]
Λοιπόν για να πω πως έχουν τα πράγματα, δεν είναι ότι έδειξα από τη μεριά μου ενδιαφέρον, αντίθετα ήμουν πολύ χαλαρή και δεν τον είχα πάρει σοβαρά. Εκείνος ξεκίνησε να δείχνει ενδιαφέρον από τέλη της άνοιξης - αρχή καλοκαιριού. Αλλά εμένα δε με άγγιζε, γιατί δεν έκανε κάποια κίνηση να γνωριριστούμε, είδα όμως ότι και μετά το καλοκαίρι συνέχιζε το ίδιο και όταν με έβλεπε αδιάφορη τόσο επέμενε.
Αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί δεν με προσέγγιζε, μέχρι που έτυχε και γνωριστήκαμε...
Απλά ρωτάω γιατί δεν ξέρω πόσο θέλει να το συνεχίσει, δεν καταλαβαίνω τη στάση του.

[I]Η σεληνη τωρα δευτερο δικος σου δεικτης ,βρισκεται σε ζωδιο και οικο που δεν την βοηθα καθολου. Η σεληνη στον κριο δειχνει οτι εισαι πολυ παρορμητικη και θελεις οτι ειναι να γινει να γινει γρηγορα.
Αυτό είναι αλήθεια..γιατί θέλω να δείξει η καταστάση κάτι, ή θετικό ή αρνητικό, γιατί αυτή η μέση κατάσταση διαρκεί πολύ.


Οσο αφορα εκεινον τωρα ειναι ερμης σε πτωση στο τοξοτη .Που δειχνει μαλλον ανυποψιαστος για την κατασταση .
Ανυποψίαστος δεν νομίζω αφού εκείνος με "υποψίασε"..

Yeshoda
21-11-2011, 01:36 PM
Επιπλέον θα ήθελα να σας πω ότι όσον αφορά τη θέση του "άλλου" όπως τον περιγράφετε δεν μοιάζει και πολύ θα έλεγα..δηλαδή το ότι κάποιος ανάφερε ότι δεν δείχνει ενδιαφέρον από τη μεριά του(στο χάρτη) δε θα συμφωνήσω, επειδή ζω την κατάσταση και δεν νομίζω να είναι στη φαντασία μου. Δείχνει φανερά ενδιαφέρον κ μέχρι και άλλοι το εχουν καταλάβει, εξάλλου έτσι ξεκίνησε, εκτός και αν αργότερα το χάνει.
Μήπως έχει να κάνει με το γεγονός ότι αρχικά τον τοποθέτησα στον 7ο οίκο και όχι στον 5ο γιατί δεν με ενδιαφέρουν τα φλερτ και οι εφήμερες σχέσεις...? Λέω μήπως.

*alkmini
21-11-2011, 05:25 PM
Αν λάβουμε υπόψη μας τον 7ο σαν τον " άλλο" που σας ενδιαφέρει τότε ο Ήλιος και ο Άρης μας ενδιαφέρουν.

Ο Ήλιος δεν βλέπω να σχηματίζει κάποια όψη γενικότερα, ενώ ο Άρης θα σχηματίσει όψη με τον Ποσειδώνα στον 1ο (εσείς). Αν δεχτούμε ότι ο Ποσειδώνας σας χαρακτηρίζει τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, θα σχηματιστεί όψη μεταξύ σας . Κάποιοι αμοιβαίοι συμβιβασμοί για να υπάρξει σύγκλιση απόψεων ???

hattie23
21-11-2011, 05:44 PM
Λες για την αντιθεση αρη -ποσειδωνα Αλκμηνη ? Παρολο στην ωριαια οι δυσκολες οψεις δεν δηλωνουν παντα αρνητικη εξελιξη αλλα εμποδια και καθυστερηση (ενδεχομενως και αρνητικη απαντηση ,γιατι υπαρχουν δυστυχως και αρνητικες απαντησεις :( ) .Δεν νομιζω οτι η αντιθεση αναμεσα σε ποσειδωνα και αρη δειχνει κατι θετικο. Μαλλον σαν σημαδι εξαπατησης ειναι μεσα στο χαρτη.Ισως εκεινος να βλεπει στοιχεια και εκεινη που δεν υπαρχουν και συντομα να τον απογοητευσει με την συμπεριφορα της .:( Με βαση τουλαχιστον την χρηση εξωκρονιων (στην οποια δεν ειμαι ειδικη) δεν δειχνει οτι η ατμοσαφαιρα αναμεσα τους ειναι ιδανικη. Επισης οπως πρωτο ειπα ,δεν υπαρχει ερωτικο ενδιαφερον κατα την γνωμη μου γιατι οι δεικτες τους δεν πεφτουν σε οικους που να δειχνουν κατι τετοιο αλλα σε επαγγελαμτικους οικους. Ισως το ενδιαφερον για επαγγελματικη συνεργασια η φιλικη-επαγγελαμτικη σχεση να παρερμηνευεται ...Εκτος αν δεν εχουμε σωστη ωρα στην ερωτηση .Δηλαδη να μην εχει σημειωθει η σωστη ωρα η να εχει ξαναγινει καποια στιγμη στο παρελθον η ιδια ερωτηση και να ξαναεγινε επειτα σε συντομο διαστημα αρα να μην φαινεται κατι στο χαρτη λογο λαθος ωρας:confused: Παντως δεν μου βγαζει ερωτικη διαθεση (ουτε καν απο την δικη της μερια που ρωτα )

hattie23
21-11-2011, 05:57 PM
Τωρα ειδα το δικο σου ποστ σχετικα με τον το τι συμβαινει . Ενας κρονος σε εξαρση στον 8ο στον 2ο οικο του αλλου αν ειχε λαβει υποψην σου τον 7ο , δειχνει οπως εγραψα ανασφαλεια και φοβο απο την δικη σου μερια( .Ισως φοβος να μην "απορριφθεις" τωρα που αρχιζεις να εχεις ενδιαφερον για εκεινον .το γεγονος βεβαια οτι βρισκεσαι σε εξαρση στο συγκεκριμενο ζωδιο σου δινει ποντους στο θεμελιωδη πινακα ,ισως αυτο να εξηγει και το γεγονος οτι εισαι χαλαρη με το ζητημα (κατα μια εννοια) αλλα δεν βελτιωνει την δυσκολη οικοθεσια ,ουτε οτι μιλαμε για εναν δυσκολο πλανητη σε δυσκολη θεση .Ολα αυτα παιζουν το ρολο τους και δεν αρκει μια εξαρση .Η οποια ναι,μπορει να σε βοηθα να σταθεις ψυχραιμη και τις αλλες θετικες πλευρες του κρονου στο ζυγο αλλα δεν αναιρει τα αρνητικα στοιχεια ) και ισως αποζητας την επιβεβαιωση σου απο τον ιδιο. Ισως εκεινος να εχει τα υλικα αγαθα,το κυρος που εσυ χρειαζεσαι για να νιωθεις καλα.

Αλλα αυτα βεβαια ισχυουν σε περιπτωση που εχεις δωσει σωστη ωρα. Απο εκει και υστερα εγω δεν μπορω να αλλαξω μια ερμηνεια που γνωριζω σχετικα με τον κρονο στον 8ο . Τοσο ο πλανητης ,οσο και ο οικος εχουν καποια χαρακτηριστικα . ΑΝ ειναι σωστη η ωρα και το συμπαν εχει διαλεξει την ωρα της ερωτησης να σε φωτογραφισει ως κρονο στον 8ο οικο στον ζυγο υπαρχει καποιος λογος .

Παραδειγμα αν ηταν ολα ροδινα ,θα μπορουσε να εισαι μια Αφροδιτη στον 5ο (οικο της χαρας της ) . Το οτι επελεξες την συγκεκριμενη ωρα να θεσει ςτην συγκεκριμενη ερωτηση ,δειχνει καποια χαρακτηριστικα που φερεις σαν ατομο.Δεν ειναι δικια μου ευθυνη ,ουτε μπορω να γνωριζω τι εγινε στην ζωη ενος αγνωστου πριν 2-3 μηνες .

Και για να σου δωσω και κατι θετικο . Περα απο μια εφημερη απογοητευση δεν νομιζω οτι σε επηρεαζει ιδιαιτερα.:)

*alkmini
21-11-2011, 08:07 PM
Λες για την αντιθεση αρη -ποσειδωνα Αλκμηνη ? Παρολο στην ωριαια οι δυσκολες οψεις δεν δηλωνουν παντα αρνητικη εξελιξη αλλα εμποδια και καθυστερηση (ενδεχομενως και αρνητικη απαντηση ,γιατι υπαρχουν δυστυχως και αρνητικες απαντησεις :( ) .Δεν νομιζω οτι η αντιθεση αναμεσα σε ποσειδωνα και αρη δειχνει κατι θετικο. Μαλλον σαν σημαδι εξαπατησης ειναι μεσα στο χαρτη.Ισως εκεινος να βλεπει στοιχεια και εκεινη που δεν υπαρχουν και συντομα να τον απογοητευσει με την συμπεριφορα της ....

Πέφτοντας ο Ποσειδώνας στον 1ο οίκο της yeshoda την αντιπροσωπεύει και σύμφωνα με το άρθρο της κας Ζαχαριάδου για τους εξωκρόνιους στην Ωριαία υπάρχει κάτι ομιχλώδες και ασαφές, οι προθέσεις και τα συναισθήματα δεν είναι ξεκάθαρα.

Η όψη της αντίθεσης ενώνει δύο διαφορετικές καταστάσεις με πολλή προσπάθεια και δεν γνωρίζω αν τελικά αξίζει τον κόπο.

asterias83
24-12-2011, 03:31 PM
καλησπερα,μια διευκρινηση..θα ηθελα για οποιον θελει να μου απαντησει..:o

σε εναν ωριαιο χαρτη σε ερωτηση συναισθηματικης φυσεως...:love:οταν ο κυβερνητης του ερωτωντος ειναι ο ιδιος με τον κυβερνητη του αλλου προσωπου...τι ερμηνεια δινουμε...??

και αν αυτος πεφτει μεσα στον 7 οικο και κανει οψη συνοδου με τον β δεσμο στον τοξοτη??

και κατι συμπληρωματικο,οταν η σεληνη ειναι στον 8 οικο και κανει συνοδο με τον ηλιο και ο ηλιος εκπροσωπει το τελος της καταστασης ειναι δηλαδη κυβερνητης του 4 οικου

τεινουμε να χουμε θετικη απαντηση..ετσι νομιζω!!:confused:

*alkmini
24-12-2011, 07:09 PM
καλησπερα,μια διευκρινηση..θα ηθελα για οποιον θελει να μου απαντησει..:o

σε εναν ωριαιο χαρτη σε ερωτηση συναισθηματικης φυσεως...:love:οταν ο κυβερνητης του ερωτωντος ειναι ο ιδιος με τον κυβερνητη του αλλου προσωπου...τι ερμηνεια δινουμε...??

και αν αυτος πεφτει μεσα στον 7 οικο και κανει οψη συνοδου με τον β δεσμο στον τοξοτη??

και κατι συμπληρωματικο,οταν η σεληνη ειναι στον 8 οικο και κανει συνοδο με τον ηλιο και ο ηλιος εκπροσωπει το τελος της καταστασης ειναι δηλαδη κυβερνητης του 4 οικου

τεινουμε να χουμε θετικη απαντηση..ετσι νομιζω!!:confused:

Δώστε μας τα στοιχεία του χάρτη για να έχουμε κάποια καλύτερη οπτική !