PDA

View Full Version : Eρώτηση για ηλιακή επιστροφή



mink
11-11-2011, 12:22 PM
Καλημέρα σε όλους.
Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Σύμφωνα με κάποια στοιχεία που πρόσφατα διάβασα, σχεδιάζοντας το χάρτη της Ηλιακής Επιστροφής, π.χ του έτους 2012, στην προσπάθειά σου να τον ερμηνεύσεις τόσο σε συσχέτηση με τον γενέθλιο όσο και αυτόνομα, πρέπει να δώσεις βάρος και σε ορισμένες τυχόν μοίρες που εκδηλώνονται σε αυτόν.Μία από αυτές είναι και 29η μοίρα του Αιγόκερου, που θεωρείται σηματοδοτεί βίαιη αλλαγή .Ισχύει?Υπάρχει ενδεικτικά ενημέρωση μοιρών όσο αφορά στην Ηλιακή Επιστροφή?
Ευχαριστώ πολύ

hattie23
11-11-2011, 01:57 PM
Η ηλιακη επιστροφη ειναι ενας χαρτης ο οποιος σκιαγραφει ενα μεγαλο χρονικο διαστημα ενος ετους. Δειχνει σημαντικα και ασημαντα γεγονοτα . Το ποια για σας θα ειναι σημαντικα θα καθοριστουν απο τους αλλους προοδευτικους χαρτες ,δευτερεουσες κατευθυνσεις και ηλιακο τοξο. Αυτο σημαινει οτι αν βρισκεται καποιος "βιαιος" πλανητης αρης η πλουτωνας η καποιος εξωκρονιος οπως ουρανος η ποσειδωνας (+ πλουτωνας) η ο παραδοσιακος "κακεργετης" κρονος στην 29η μοιρα του αιγοκερου και δεχεται σκληρες οψεις επισης απο τους πλανητες ανεφερα και αντιστοιχα υπαρχουν ιδιες η παρομοιες οψεις σε αλλα προοδευτικα συστηματα ΠΙΘΑΝΟΝ να συμβει μια βιαιη αλλαγη .Και λεω ΠΙΘΑΝΟΝ γιατι δεν μπορει καποιος να υποστηριξει οτι απο καποιες οψεις μπορει να προκυψει ενα γεγονος. Μπορει παραδειγμα να υπαρχουν δυσκολες οψεις σε ενα χαρτη αλλα την ιδια εποχη να υπαρχουν περισσοτερες καλες οψεις. Αυτο μπορει να σημαινει οτι η "βιαιη " αλλαγη μπορει να συμβει αλλα να αποδειχτει οφελιμη για αυτον που το παθαινει (ενας επωδυνο διαζυγιο μπορει να ειναι και μια σωτηρια για καποιον) η να μην συμβει στο μεγεθος που θα συνεβαινε αν δεν υπηρχαν καλες οψεις. π.χ ενα σοβαρο ατυχημα που ομως υπαρχουν υλικες ζημιες .

mink
11-11-2011, 02:06 PM
Δηλ. δεν ισχύει αυστηρά , ότι επειδή ο ωροσκόπος μου στο χάρτη της Η.Ε θα είναι στις 29 του Αιγόκερου θα πρέπει να προκαταλάβω κάτι , αν πριν δεν το αντιστοιχήσω με τυχόν όψεις που μπορεί να κάνει?

hattie23
11-11-2011, 02:16 PM
Η αστρολογια ειναι η τεχνη του συνδυασμου . Δεν μπορει καποιος να βγαλει συμπερασματα απο μια μοιρα που "πεφτει" πανω ο ωροσκοπος. Εκατομμυρια ανθρωποι στον πλανητη θα εχουν ωροσκοπο στην 29η μοιρα του αιγοκερου,αν επρεπε ολοι αυτοι να προκαταλαβουν κατι χωρις να δουν τι οψεις κανει ο ωροσκοπος στον ηλιακο χαρτη,τι οψεις κανει με τους γενεθλιους πλανητες και τα σημεια, σε ποιο οικο πεφτει και ποιες οψεις δεχονται οι γενεθλιοι πλανητες σε αλλους προοδευτικους τοτε θα υπηρχαν πολλοι αλλοφρονες στους δρομους χωρις λογο. Μην ανησυχειτε ΠΡΙΝ εχετε λογο να το κανετε .

mink
11-11-2011, 02:25 PM
ναι, κατανοώ απόλυτα αυτό που μου λέτε, για το λόγο αυτό και ρώτησα.ευχαριστώ πολύ.ωστόσο , θα ήθελα να μου διευκρινήσετε αν μπορείτε και μια τεχνική λεπτομέρεια. στο χάρτη του συστήματος που δίνεται μέσο του myhoroscope για την ηλιακή επιστροφή, στην δεύερη στήλη δεν καταγράφεται ο οίκος παρά μόνο στο γενέθλιο. πως να εντοπίσω τους οίκους της ηλιακής ???

mink
11-11-2011, 02:50 PM
ναι, κατανοώ απόλυτα αυτό που μου λέτε, για το λόγο αυτό και ρώτησα.ευχαριστώ πολύ.ωστόσο , θα ήθελα να μου διευκρινήσετε αν μπορείτε και μια τεχνική λεπτομέρεια. στο χάρτη του συστήματος που δίνεται μέσο του myhoroscope για την ηλιακή επιστροφή, στην δεύερη στήλη δεν καταγράφεται ο οίκος παρά μόνο στο γενέθλιο. πως να εντοπίσω τους οίκους της ηλιακής ???

και για να γίνω πιο ακριβής , πχ ο ωροσκόπος της ΗΕ κάνει τετράγωνο με την ακμή του 2ου οίκου στο γενέθλιο.Αυτό έχει υπόσταση σαν όψη πρόβλεψης?

ScP
11-11-2011, 03:45 PM
Ναι έχετε δίκιο, αλλά θεωρώ, επειδή επιμελήθηκα προσωπικά το συγκεκριμένο πρόγραμμα, ότι ακόμα και ο μέσος χρήστης μπορεί να διαβάσει έναν διπλό χάρτη. Και για να τον κάνω πιο φιλικό πρόσθεσα και την οικοθεσία της Ηλιακής Επιστροφής μέσα στον χάρτη.

Αλλά και να μην μπορεί να τον διαβάσει (πόσο μάλλον να προβεί σε ερμηνεία), ακριβώς από πάνω του υπάρχει και ο γενέθλιος και αυτός της Ηλιακής.

Αν σας βολεύουν όμως τα πινακάκια (data listing) σε επόμενη αναβάθμιση θα προσθέσω και αυτό που θέλετε.


ναι, κατανοώ απόλυτα αυτό που μου λέτε, για το λόγο αυτό και ρώτησα.ευχαριστώ πολύ.ωστόσο , θα ήθελα να μου διευκρινήσετε αν μπορείτε και μια τεχνική λεπτομέρεια. στο χάρτη του συστήματος που δίνεται μέσο του myhoroscope για την ηλιακή επιστροφή, στην δεύερη στήλη δεν καταγράφεται ο οίκος παρά μόνο στο γενέθλιο. πως να εντοπίσω τους οίκους της ηλιακής ???

toniateddybear
13-11-2011, 12:58 AM
το συστημα της ηλιακης επιστροφής, αλλα και τα υπολοιπα, ειναι τοοοοσο κατανοητα, ωστε ακομη και οι αρχαριοι(σαν εμενα) πρεπει να καταβαλλουν προσπαθεια για να μην κατανοησουν! ευχαριστουμε my horoscope!!!:cool: