PDA

View Full Version : Εκλειψη ηλίου στον 7ο οικο



vanillia61
10-11-2011, 01:41 PM
Καλησμέρα σε ολη την παρέα.Αρχάρια στην αστρολογία αλλά με εντονο ενδιαφέρων. βλέποντας τον γενέθλιο χάρτη μου,πρόσεξα η ηλιακή εκλειψη γίνεται στον τοξοτη 2 και 37΄.ο 7ος οικος μου ειναι στον τοξότη στις 2μοίρες και 33΄.
Τι μπορεί να σημαίνει αυτή η οψη?.ευχαριστώ στους υπεύθυνους για την δυνατότητα επικοινωνιας .:

*alkmini
10-11-2011, 11:15 PM
H έκλειψη ηλίου στην ακμή του 7ου οίκου(υποθέτοντας ότι η ώρα γέννησης είναι ακριβής) δίνει έμφαση στις σοβαρές σχέσεις , επαγγελματικές και προσωπικές για μεγάλο χρονικό διάστημα , πολλές φορές πάνω και από ένα χρόνο.

ο 7ος οίκος είναι γωνιακός, έτσι τα γεγονότα γίνονται γνωστά και στους άλλους.

vanillia61
15-11-2011, 03:34 PM
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Θα ηθελα να με βοηθήσεις να βρώ που μπορώ να διαβάσω περισσότερα για το θέμα αυτό επειδη αν κατάλαβα καλά ειναι οψη που θα με επειρεάσει για μεγάλο χρονικό διάστημα

*alkmini
15-11-2011, 04:45 PM
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Θα ηθελα να με βοηθήσεις να βρώ που μπορώ να διαβάσω περισσότερα για το θέμα αυτό επειδη αν κατάλαβα καλά ειναι οψη που θα με επειρεάσει για μεγάλο χρονικό διάστημα

Θεωρώ σίγουρο ότι στο φόρουμ που μας φιλοξενεί θα γίνει κάποια σχετική αναφορά.

Καλό θα ήταν επίσης να ψάξετε στο γενέθλιο χάρτη σας και να βρείτε αν επηρεάζει και κάποιο πλανήτη σας . Εκτός από την ακμή του 7ου επηρεάζει και τον Ωροσκόπο σας.

Atrapos
15-11-2011, 10:12 PM
Θεωρώ σίγουρο ότι στο φόρουμ που μας φιλοξενεί θα γίνει κάποια σχετική αναφορά.


Μου αρέσει η σιγουριά σου Αλκμήνη αλλά προσωπικά δεν είμαι σίγουρος ότι ετοιμάζεται κάτι. Βασικά με τις αναδημοσιεύσεις παλιών άρθρων έχουμε μάλλον βγει από τον ρυθμό μας. Επειδή όμως θεωρώ σημαντική κάθε σύνοδο Ήλιου – Σελήνης, πόσο μάλλον μία έκλειψη, θα πω εδώ κάποια πράγματα.

Λοιπόν είναι η τελευταία Ηλιακή έκλειψη του χρόνου και συμβαίνει στην τρίτη μοίρα του Τοξότη. Για την ακρίβεια στις 2ο36’ του μεταβλητού ζωδίου της Φωτιάς. Η έμφαση στον Τοξότη τονίζεται και από την παρουσία Αφροδίτης και Ερμή στο ίδιο ζώδιο. Ο Ερμής γυρίζει ανάδρομος λίγο πριν την έκλειψη, ουσιαστικά είναι στάσιμος στον ουρανό. Ο Δίας, κυβερνήτης της έκλειψης, είναι επίσης ανάδρομος στον Ταύρο και συμμετέχει σ’ ένα Μεγάλο Τρίγωνο στα ζώδια της Γης μαζί με Πλούτωνα στον Αιγόκερο και Άρη στην Παρθένο. Ο Άρης είναι σε τετράγωνο με την έκλειψη, όπως επίσης και οι Χείρωνας / Ποσειδώνας από την αρχή των Ιχθύων και το τέλος του Υδροχόου αντίστοιχα. Ουσιαστικά δηλαδή η έκλειψη βρίσκεται στην κορυφή ενός Τ-τετράγωνο.

Άρα, δεν λείπουν οι δυναμικοί σχηματισμοί και η έμφαση στον Τοξότη είναι μια πρόκληση να ανοίξουμε τους ορίζοντες μας, να διευρύνουμε την κατανόησή μας. Η αλλαγή πορείας του Ερμή είναι μια ακόμα ένδειξη της ανάγκης να αλλάξουμε οπτική και ο ανάδρομος Δίας στον Ταύρο ίσως βοηθήσει να αναθεωρήσουμε τα πράγματα στα οποία δίνουμε αξία. Η έκλειψη συμβαίνει ακριβώς ένα μήνα πριν τα Χριστούγεννα, έτσι είναι η τελευταία ευκαιρία μας για φέτος να επαναπροσδιορίσουμε τη ζωή μας μακριά από τις μικρότητες της καθημερινότητας.

Είναι σημαντικό να πούμε ότι η επόμενη Ηλιακή έκλειψη θα γίνει τον ερχόμενο Μάιο, ουσιαστικά στο αντιδιαμετρικό σημείο, την αρχή των Διδύμων. Είναι επίσης σημαντικό ότι ο Ποσειδώνας το 2012 από την αρχή των Ιχθύων θα τετραγωνίζει τα σημεία των δύο αυτών Ηλιακών εκλείψεων. Έτσι, μπορεί τα παρορμητικά ζώδια να έχουν την τιμητική τους με το τετράγωνο Πλούτωνα – Ουρανό και τον Κρόνο στο Ζυγό, αλλά και όσοι έχουν πλανήτες στην αρχή των μεταβλητών δεν πρέπει να έχουν παράπονο. Οι εκλείψεις και ο Ποσειδώνας φροντίζουν να βρίσκονται στις επάλξεις.
Αυτές οι δύο εκλείψεις είναι οι τελευταίες που συμβαίνουν στον άξονα Δίδυμοι – Τοξότης αφού οι Δεσμοί της Σελήνης μετακινούνται σε Ταύρο – Σκορπιό. Για το θέμα αυτό όμως θα έχουμε σύντομα την ευκαιρία να αναφερθούμε.

Για επιμέρους ερωτήσεις, νομίζω το κάθε μέλος μπορεί να δει σε ποιόν οίκο του σχηματίζεται η έκλειψη και τι σημαίνει αυτός ο οίκος. Επίσης ποιοί πλανήτες του γενέθλιου χάρτη του σχηματίζουν όψεις με την έκλειψη και τι ενέργεια αντιπροσωπεύει ο κάθε πλανήτης. Όσο αναφορά στις όψεις καλύτερα να ασχοληθούμε με αυτές της 4ης αρμονικής, δηλαδή σύνοδος, αντίθεση και τετράγωνο, με αυτήν τη σειρά.

Μια τελευταία σημείωση είναι ότι από τις εκλείψεις αυτές δεν μένει ανεπηρέαστη και η χώρα μας, αφού η Ελλάδα έχει Ωροσκόπο στην αρχή των Διδύμων. Έτσι κι αλλιώς θα ήταν ανήσυχη περίοδος αλλά οι εκλείψεις είναι σαν μεγεθυντικός φακός που δεν μπορείς να τον αποφύγεις. Όπως είπαμε και στην αρχή, ας ελπίσουμε να διευρύνουμε την οπτική μας για να κατανοήσουμε τι μας συμβαίνει.

Τίνα Ζαχαριάδου
15-11-2011, 10:54 PM
Αν μου επιτρέπει ο Δημήτρης να προσθέσω πως παρόμοια ηλιακή έκλειψη είχαμε στις 23 Νοεμβρίου του 2003 αλλά στη 2η μοίρα του Τοξότη. θυμηθείτε λίγο τα γεγονότα εκείνων των ημερών καθώς υπάρχει τάση για επαναληψιμότητα και συνδυάστε τα με τις φετινές όψεις.

vanillia61
16-11-2011, 01:09 AM
Καταλαβαίνω οτι η έκλειψη αυτή ειναι σημαντική για μένα επειδή γίνεται πολυ κοντά στις μοίρες που αφορούν το προσωπικό μου ωροσκόπιο.25-4-1961 ωρα 07 και 15΄στις Σέρρες ειναι τα στοιχεια γεννησής μου.Αν δεν υπάρχει προβλημα δεοντολογίας θαθελα να μαθω πως θα με επειρεάσει αυτή η έκλειψη.

mersini1
16-11-2011, 02:54 AM
Καλημερα.Θα ηθελα να ρωτησω ποσο διαρκεια εχει μια εκλειψη.Δεν ασχοληθηκα ποτε τωρα προσπαθω να καταλαβω πως λειτουργουν.Για παραδειγμα η εκλειψη αυτη πραγματοποιειται στον 5ο οικο μου στον τοξοτη(4'15)εκει βρισκονται ο ουρανος (5'11)και ο ποσειδωνας(26'54).Δηλαδη πρεπει να κοιταξω τι οψεις σχηματιζει ο ουρανος και ο ποσειδωνας του 5ου στον γενεθλιο χαρτη? O ουρανος του γενεθλιουσχηματιζει τριγωνο με τον ηλιο (1os oikos)συνοδο με τον δια(4os)και ο ποσειδωνας τριγωνο με ερμη(1os) εξαγωνο με κρονο κ πλουτωνα (3os)Πως θα καταλαβω καποια ενδεχομενη ενεργοποιηση?

Atrapos
16-11-2011, 11:06 AM
Φαίνεται ότι υπάρχει ενδιαφέρον για την επερχόμενη έκλειψη, κάτι που είναι θετικό. Καταρχήν η πολύ σωστή παρατήρηση της Τίνας μου δίνει την ευκαιρία να αναφερθώ σε μια λεπτή διαφορά ανάμεσα στις εκλείψεις. Πράγματι το Νοέμβριο του 2003 έγινε Ηλιακή έκλειψη στην αρχή του Τοξότη, με σχετικά παρόμοια χαρακτηριστικά. Αφροδίτη και Ερμής ήταν επίσης στον Τοξότη, τότε ήταν και ο Πλούτωνας, και ο Δίας, κυβερνήτης της έκλειψης ήταν πάλι σε ζώδιο της Γης, την Παρθένο. Υπάρχει όμως μια μικρή διαφορά, στην οποία συχνά δεν δίνουμε σημασία. Τότε κοντά στην έκλειψη ήταν ο Νότιος Δεσμός της Σελήνης, ή αλλιώς η Ουρά του Δράκοντα. Μάλιστα ο Νότιος Δεσμός είχε ήδη περάσει στον Σκορπιό. Σήμερα είναι ο Βόρειος Δεσμός που ονομάζεται και Κεφαλή του Δράκοντα.
Αν η έκλειψη στον Τοξότη έχει να κάνει με τις ιδεολογίες και τα πιστεύω μας, εκείνη την περίοδο το ζητούμενο ήταν η εκδήλωση της μέχρι τότε συσσωρευμένης ενέργειας. Σήμερα με την παρουσία του Βόρειου Δεσμού στο ζώδιο της έκλειψης, θεωρώ ότι είναι πιο γόνιμη περίοδος όπου το ζητούμενο είναι η υιοθέτηση καινούργιων αντιλήψεων και ιδεών.
Η διαφορά δεν είναι εύκολα αντιληπτή, ίσως και κάποιοι να πουν ότι είναι «ψιλά γράμματα» και πάντως είναι δουλειά του καθενός να δει στον χάρτη του πως λειτουργεί η κάθε έκλειψη. Αλλά, αν ξαναγυρίσουμε στο παράδειγμα του ωροσκοπίου της Ελλάδας μπορούμε να θυμηθούμε ότι στα τέλη του 2003 είχαμε πολιτική αναταραχή που οδήγησε σε πρόωρες εκλογές και αλλαγή της κυβέρνησης. Ουσιαστικά όμως δεν είχαμε κάποια αλλαγή, συνεχίσαμε με μια από τα ίδια. Σήμερα αυτό δεν είναι αρκετό και η έκλειψη είναι μια υπενθύμιση ότι πολλά απ’ όσα πιστεύαμε πρέπει να αλλάξουν ριζικά.

Βασιλεία είναι πράγματι αντιδεοντολογικό να κοιτάμε χάρτες εδώ μέσα. Έχω αναφέρει αρκετά πράγματα για την έκλειψη, μπορείς να δεις ποιον τομέα / οίκο του χάρτη σου θα επηρεάσει και να κάνεις μια προσπάθεια ερμηνείας. Εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε.

Στο παράδειγμα της Μυρσίνης, αν η ακμή του 5ου οίκου σου είναι στις 4ο15’ του Τοξότη, η έκλειψη σχηματίζεται στον 4ο οίκο σου, σε σύνοδο με την ακμή του 5ου. Έτσι θα λειτουργήσει ουσιαστικά σε δύο οίκους. Ο Ποσειδώνας είναι μακριά από την έκλειψη και δεν επηρεάζεται αλλά ο γενέθλιος Ουρανός είναι σύνοδο. Δες ποιον οίκο και ποιους πλανήτες κυβερνάει ο Ουρανός στο γενέθλιο χάρτη σου. Σήμερα που ο Ουρανός είναι στην αρχή του Κριού, σε ποιον γενέθλιο οίκο βρίσκεται; Επίσης εξέτασε τον ρόλο του Δία (κυβερνήτη της έκλειψης) στον χάρτη σου.
Η διάρκεια της συγκεκριμένης έκλειψης είναι κάτι λιγότερο από 4 ώρες. Θεωρείται λοιπόν ότι έχει επίδραση κάτι λιγότερο από 4 χρόνια αλλά πριν να λήξει αυτή η περίοδος θα έχει περάσει ο Κρόνος από την αρχή του Τοξότη, κάτι που για πολλούς σημαίνει ότι κλείνει την επίδραση της έκλειψης.

Τίνα Ζαχαριάδου
16-11-2011, 11:41 AM
Αλλά, αν ξαναγυρίσουμε στο παράδειγμα του ωροσκοπίου της Ελλάδας μπορούμε να θυμηθούμε ότι στα τέλη του 2003 είχαμε πολιτική αναταραχή που οδήγησε σε πρόωρες εκλογές και αλλαγή της κυβέρνησης. Ουσιαστικά όμως δεν είχαμε κάποια αλλαγή, συνεχίσαμε με μια από τα ίδια. Σήμερα αυτό δεν είναι αρκετό και η έκλειψη είναι μια υπενθύμιση ότι πολλά απ’ όσα πιστεύαμε πρέπει να αλλάξουν ριζικά.

Ακριβώς έτσι και μάλιστα εκείνες τις ημέρες στις εφημερίδες (δεν θυμάμαι ακριβώς ποιές) κατηγορούσαν πάλι την κυβερνηση για διόγκωση του δημοσίου χρέους. Ίσως Δημήτρη εκείνη η έκλειψη να άνοιξε τους ασκούς του Αιόλου που τώρα η κυβερνήση πρέπει να κλείσει ή έστω να επαναπροσδιορίσει μέσα από την επαναληψιμότητα ώστε να βρει στο μέλλον ποιός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για να τους κλείσει.

Υγ Μην παίρνετε τοις μετρητοίς ότι γράφω "δεν το έχω" με την πολιτική αστρολογία.

Atrapos
16-11-2011, 12:48 PM
Αν χρησιμοποιώ συχνά παραδείγματα από την πολιτική αστρολογία είναι επειδή είναι κοινά σε όλους μας. Είναι και μια ευκαιρία να ξεφύγουμε από τις προσωπικές αναλύσεις.

Τώρα στην επισήμανση σου, το θέμα του χρέους είναι μεγάλη ιστορία που είχε ξεκινήσει πολύ πριν. Γνωρίζεις Τίνα ότι οι εκλείψεις ακολουθούν ένα σχεδόν 19ετή κύκλο. Ουσιαστικά ο κύκλος που ολοκληρώνεται στις μέρες μας (βασικά το 2012) είχε ξεκινήσει στις αρχές τις δεκαετίας του ’90 κι αν θέλουμε να πάρουμε και τον προηγούμενο κύκλο, στις αρχές της Μεταπολίτευσης.

Αν θεωρήσουμε την αρχή του κύκλου κάτι σαν τη «Νέα Σελήνη», τότε η έκλειψη στα τέλη του 2003 ήταν κάτι σαν την «Πανσέληνο». Το πρόβλημα είχε γίνει φανερό, εμείς νομίσαμε ότι κάτι αλλάξαμε αλλά στην ουσία μείναμε ίδιοι. Τώρα πια, στο τέλος του κύκλου, διόρθωση δεν μπορεί να γίνει, ούτε μπαλώματα. Χρειάζεται αλλαγή πορείας και αυτό είναι πάντα το ζητούμενο σ’ ένα καινούργιο κύκλο που ανοίγεται μπροστά μας. Μόνο που η πορεία αυτή θα χαραχτεί έχοντας το βαρύ φορτίο της κληρονομιάς του κύκλου που κλείνει.

vanillia61
16-11-2011, 03:32 PM
Ευχαριστώ για την καθοδήγηση Δημήτρη, είναι σημαντική αλλά μάλλον για το επίπεδο γνώσης που έχω δεν φτάνει.Θα διαβάσω και θα απευθυνθώ πάλι στά μέλη για βοήθεια.Είστε πολύ καλή παρέα και μέσα από παραδείγματα παρακινούμε να γνωρίσω τον κόσμο της αστρολογίας.

astrotrella
19-11-2011, 05:04 PM
εμενα θα με επηρεασει η εκλειψη που η ακμη του 7ου οικου μου ειναι στις 6.56 του Τοξοτη και ο προοδευτικος ηλιος στην 7η μοιρα των διδυμων?Θα λειτουργησει και στον 6ο και στον 7ο οικο?Επισης η εκλειψη θα κανει τριγωνο προς την γενεθλια αφροδιτη μου στις 3.24 του Κριου?

*alkmini
19-11-2011, 06:19 PM
Προσωπική μου άποψη είναι ότι συνήθως η επιρροή είναι μεγαλύτερη όταν οι πλανήτες, γενέθλιοι και προοδευτικοί απέχουν 3ο .

Ο 7ος είναι γωνιακός και επιτρέπει 5 μοίρες απόκλιση.Μπορούμε να θεωρήσουμε ότι θα λειτουργήσει και στους δύο οίκους.

astrotrella
19-11-2011, 08:10 PM
Προσωπική μου άποψη είναι ότι συνήθως η επιρροή είναι μεγαλύτερη όταν οι πλανήτες, γενέθλιοι και προοδευτικοί απέχουν 3ο .

Ο 7ος είναι γωνιακός και επιτρέπει 5 μοίρες απόκλιση.Μπορούμε να θεωρήσουμε ότι θα λειτουργήσει και στους δύο οίκους.

Δηλαδη δεν θα επηρεασει τοσο εντονα τον προοδευτικο ηλιο επειδη ειναι πανω απο 3 μοιρες η ανοχη..?Μακαρι να ειναι επιβοηθητικη η εκλειψη στον 7ο οικο λογω και του τριγωνου της με την Αφροδιτη μου ( να μην με επηρεασει για κακο)και να μην δημιουργησει και κανενα προβλημα υγειας λογω 6ου οικου
Αληθεια ο αναδρομος ερμης στον 7ο που ειναι και κυβερνητης του ωροσκοπου μου και τον 5ου μου πως θα με επηρεασει ,που εγω εχω γεννηθει και με αναδρομο Ερμη?

*alkmini
19-11-2011, 08:23 PM
...
Αληθεια ο αναδρομος ερμης στον 7ο που ειναι και κυβερνητης του ωροσκοπου μου και τον 5ου μου πως θα με επηρεασει ,που εγω εχω γεννηθει και με αναδρομο Ερμη?

Η ερώτηση ανήκει σε άλλη θεματική ενότητα και όχι στην παρούσα. Καλό θα ήταν να ανοίξετε νέο θέμα.