PDA

View Full Version : Ωριαια στρολογια! Ερωτηση!



love1989
30-10-2011, 06:57 PM
Γεια σας θελω να θεσω ενα ερωτημα και ελπιζω καποιος να με βοηθησει... Εχει προηγηθει χωρισμος και θα ηθελα να μαθω αν θα ξανα υπαρξει καποια κινηση απο μερους του προς εμενα ή αν εχει τελειωσει....

Η ερωτηση εγινε 30-10-11 η ωρα 17:53 στην πολη Λεμεσο..



Ήλιος Σκορπιός 06° 52' 34" 6
Σελήνη Τοξότης 29° 33' 20" 8
Ερμής Σκορπιός 25° 47' 40" 6
Αφροδίτη Σκορπιός 26° 38' 03" 7
Αρης Λέων 24° 00' 37" 4
Δίας Ταύρος 05° 04' 12" R 12
Κρόνος Ζυγός 22° 13' 11" 6
Ουρανός Κριός 01° 18' 03" R 11
Ποσειδώνας Υδροχόος 28° 09' 57" R 10
Πλούτωνας Αιγόκερως 05° 22' 50" 8
Χείρων Ιχθείς 00° 42' 22" R 10
Λίλιθ Κριός 24° 45' 05" 12
Β. Δεσμός Τοξότης 14° 49' 06" 7
Κλήρος Τύχης Κριός 03° 33' 46" 11
Βέρτεξ Ζυγός 26° 38' 15" 6


Ωροσκόπος (Asc) Ταύρος 26° 14' 33"
Οίκος 2 Δίδυμοι 22° 05' 59"
Οίκος 3 Καρκίνος 14° 16' 37"
Οίκος 4 Λέων 07° 29' 51"
Οίκος 5 Παρθένος 05° 56' 46"
Οίκος 6 Ζυγός 13° 25' 43"
Οίκος 7 Σκορπιός 26° 14' 33"
Οίκος 8 Τοξότης 22° 05' 59"
Οίκος 9 Αιγόκερως 14° 16' 37"
Μεσουράνημα (MC) Υδροχόος 07° 29' 51"
Οίκος 11 Ιχθείς 05° 56' 46"
Οίκος 12 Κριός 13° 25' 43"

love1989
30-10-2011, 07:05 PM
απο τα λιγα που γνωριζω ο ωροσκοπος ειναι στον ταυρο αρα κυβερνητης η αφροδιτη.... Η αφροδιτη ειναι στο σκορπιο στις 26 μοιρες στον 7 οικο....

Στην ακμη του 5 οικου βρισκεται η παρθενος αρα κυβερητης ο Ερμης. Ο ερμης επισης βρισκεται στον σκορπιο στις 25 μοιρες στο 6 οικο.....


Αρα θα υπαρξει συνοδος... Αυτο ομως τι σημαινει;

*alkmini
30-10-2011, 08:03 PM
Όταν καταστρώνουμε ένα ωριαίο χάρτη πρέπει πρώτα να δούμε αν μπορούμε να εξετάσουμε το χάρτη ή αν υπάρχουν απαγορευτικές ενδείξεις.

Στο χάρτη σας η Σελήνη βρίσκεται στις τελευταίες μοίρες του Τοξότη, απαγορευτική ένδειξη.
Αν μπορεί να μας απαντήσει κάποιος, αν παρόλα αυτά μπορούμε να συνεχίσουμε.

love1989
30-10-2011, 08:11 PM
αρα alkimini αν δεν μπορει να διαβαστει ο χαρτης κανουμε αλλη ωριαια; ή ειναι ενα σημαδι πως ειναι αρνητικο το αποτελεσμα;

Τίνα Ζαχαριάδου
30-10-2011, 08:22 PM
Αλκμήνη στον χάρτη δεν υπάρχουν απαγορευτικές ενδείξεις αλλά προειδοποιήσεις ώστε να είμαστε περισσότερο προσεκτικοί. Οι τελευταίες μοίρες της Σελήνης δείχνουν ότι ολοκληρώνεται μια κατάσταση και άμεσα θα υπάρξουν αλλαγές. Η ερωτούσα δεν θα πρέπει να ανησυχεί, όχι γιατί όλα θα πάνε κατ' ευχή αλλά γιατί ότι και να κάνει δεν θα αλλάξει αυτό που είναι να γίνει.

Και κάτι ακόμη, η Σελήνη δεν βρίσκεται σε κενό πορείας αρχικά γιατί βρίσκεται στον Τοξότη αλλά και γιατί μπαίνοντας στο ζώδιο του Αιγόκερω θα σχηματίσει τετράγωνο με τον Ουρανό από τον Κριό.

*alkmini
30-10-2011, 08:29 PM
Αλκμήνη στον χάρτη δεν υπάρχουν απαγορευτικές ενδείξεις αλλά προειδοποιήσεις ώστε να είμαστε περισσότερο προσεκτικοί. Οι τελευταίες μοίρες της Σελήνης δείχνουν ότι ολοκληρώνεται μια κατάσταση και άμεσα θα υπάρξουν αλλαγές. Η ερωτούσα δεν θα πρέπει να ανησυχεί, όχι γιατί όλα θα πάνε κατ' ευχή αλλά γιατί ότι και να κάνει δεν θα αλλάξει αυτό που είναι να γίνει.

Και κάτι ακόμη, η Σελήνη δεν βρίσκεται σε κενό πορείας αρχικά γιατί βρίσκεται στον Τοξότη αλλά και γιατί μπαίνοντας στο ζώδιο του Αιγόκερω θα σχηματίσει τετράγωνο με τον Ουρανό από τον Κριό.

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Στα "Χαμένα Κλειδιά" της κ. Γιαννακοπούλου σελ 261 γράφει ότι "δεν είναι ασφαλές να προχωρήσουμε στην ερμηνεία του χάρτη όταν η Σελήνη βρίσκεται στις τελευταίες μοίρες ενός ζωδίου", γι' αυτό και ζήτησα τη γνώμη κάποιου που γνωρίζει περισσότερα.

Μπορούμε να συνεχίσουμε τότε στην εξέταση του χάρτη.

hattie23
30-10-2011, 08:48 PM
Θα ελεγα οτι δεν πρεπει να προχωρησετε στην εξεταση του χαρτη για ενα βασικο λογο.Πρεπει να περιμενεις απο 1 μηνα μεχρι 3 (να μην σου πω) μεχρι να ξαναθεσεις την ιδια ερωτηση. Γι αυτο απεφυγα να σου απαντησω στην ιδια ερωτηση πριν απο 15 μερες που μου εθεσες. Οταν θετουμε ξανα και ξανα την ιδια ερωτηση ,μπερδευομαστε γιατι παιρνουμε αντικροουμενες πληροφοριες. Ηρεμησε και περιμενε . Αν δεν κανω λαθος ειχες θεσει την ιδια ερωτηση τελη σεπτεμβρη και τοτε η απαντηση ετεινε στο θετικο. Αν δεν ειχες κανει και πιο πριν την ερωτηση (πριν τελη σεπτεμβρη) περιμενε να δεις αποτελεσμα .Αν την ειχες θεσει παλι πιο πριν τοτε αυτη που ειχε θετικο αποτελεσμα ειναι ακυρη .Γενικα ,ξερω και απο αλλους αλλα και απο εμενα την ιδια οτι κανουμε πολυ συχνα το λαθος και θετουμε την ιδια ερωτηση η παρομοια σε λιγο χρονικο διαστημα αλλα ετσι δεν γινεται δουλεια με την ωριαια.:)

love1989
30-10-2011, 08:55 PM
ναι αλλα εχουν αλλαξει πολλα δεδομενα απο τοτε.... αυτο δεν παιζει ρολο;

Τίνα Ζαχαριάδου
30-10-2011, 09:03 PM
Το ξέρω Αλκμηνη μου όμως γενικά στο θέμα της ωριαίας είμαι παράτολμη ακόμη κι αν χάσω την απάντηση.

Στην προηγούμενη σελίδα θα δεις ότι η κ. Γιαννακοπούλου γράφει "πως ο λόγος που θεσπίστηκαν οι κανόνες ήταν για να προστατευτεί η ζωή του αστρολόγου". Δεν θεωρώ ότι κινδυνεύει η ζωή μου μαζί σας και φυσικά δεν κινδυνεύει η δική σας από εμένα ή κανένα άλλο μέλος, επομένως είστε ελεύθεροι να προχωρήσετε αν και η hattie23 έθεσε ένα πολύ σημαντικό θέμα.

Το ίδιο ερώτημα μπήκε πριν από λίγες ημέρες. Αυτό σημαίνει πως άδικα θα το μελετήσετε εκτός κι αν μέσα σ' αυτό το ολογοήμερο διάστημα πρόεκυψε κάποιο γεγονός το οποίο άλλαξε σημαντικά την κατάσταση.

*alkmini
30-10-2011, 09:08 PM
απο τα λιγα που γνωριζω ο ωροσκοπος ειναι στον ταυρο αρα κυβερνητης η αφροδιτη.... Η αφροδιτη ειναι στο σκορπιο στις 26 μοιρες στον 7 οικο....

Στην ακμη του 5 οικου βρισκεται η παρθενος αρα κυβερητης ο Ερμης. Ο ερμης επισης βρισκεται στον σκορπιο στις 25 μοιρες στο 6 οικο.....


Αρα θα υπαρξει συνοδος... Αυτο ομως τι σημαινει;

Ο Ωροσκόπος στο ζώδιο του Ταύρου, με την Αφροδίτη στο Σκορπιό(αδυναμία) στον 7ο οίκο και πάνω στον Algol δείχνει τη δύσκολη θέση που βρίσκεστε . Επίσης σας ενδιαφέρει να έχετε μια σοβαρή σχέση (7ος οίκος) και όχι κάτι εφήμερο. Συμφωνείτε με αυτά ?

love1989
30-10-2011, 09:10 PM
ναι alkmini ετσι ειναι...

*alkmini
30-10-2011, 09:13 PM
Το ξέρω Αλκμηνη μου όμως γενικά στο θέμα της ωριαίας είμαι παράτολμη ακόμη κι αν χάσω την απάντηση.

Στην προηγούμενη σελίδα θα δεις ότι η κ. Γιαννακοπούλου γράφει "πως ο λόγος που θεσπίστηκαν οι κανόνες ήταν για να προστατευτεί η ζωή του αστρολόγου". Δεν θεωρώ ότι κινδυνεύει η ζωή μου μαζί σας και φυσικά δεν κινδυνεύει η δική σας από εμένα ή κανένα άλλο μέλος, επομένως είστε ελεύθεροι να προχωρήσετε αν και η hattie23 έθεσε ένα πολύ σημαντικό θέμα.

Το ίδιο ερώτημα μπήκε πριν από λίγες ημέρες. Αυτό σημαίνει πως άδικα θα το μελετήσετε εκτός κι αν μέσα σ' αυτό το ολογοήμερο διάστημα πρόεκυψε κάποιο γεγονός το οποίο άλλαξε σημαντικά την κατάσταση.

Τώρα μόλις είδα το ποστ σας. H love1989 διαβεβαιώνει ότι έχουν αλλάξει πολλά δεδομένα.

*alkmini
30-10-2011, 09:59 PM
Έριξα μια ματιά στον Ερμή και στην Αφροδίτη και πρόσεξα ότι δεν θα γίνει σύνοδος ούτε στο ζώδιο του Σκορπιού ούτε στον Τοξότη, αφού η Αφροδίτη είναι πιο γρήγορη.

love1989
30-10-2011, 10:01 PM
Αρα να υποθεσω πως η απαντηση ειναι οχι...

ScP
30-10-2011, 10:10 PM
Το άγχος σου τσακίζει κόκαλα. Σε παρακαλώ μη με αναγκάσεις να κλείσω το θέμα. Κανείς δεν μπορεί να εκτιμήσει με ασφάλεια.. Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου, αλλά κρέμμεσαι στην κυριολεξία από μια απάντηση. Και όσο συνεχίζουν οι φίλοι μας τόσο περισσότερο σε αγχώνουν.

Και σε παρακαλώ μη μου πεις ότι αυτή την ερώτηση δεν την έχεις κάνει σε πάρα πολλούς άλλους ανθρώπους με την ελπίδα να ακούσεις το ναι.

Ξέρω ότι σε στεναχωρώ και ίσως σε θυμώνω αλλά σε δημόσια φόρουμ δεν πρέπει να χαιδεύουμε την πλάτη και να λέμε λόγια παρηγοριάς. Αυτά είναι παρείστικη συμπεριφορά.


Αρα να υποθεσω πως η απαντηση ειναι οχι...

*alkmini
30-10-2011, 10:19 PM
Αρα να υποθεσω πως η απαντηση ειναι οχι...

Αν δεν κάνω λάθος η Σελήνη είναι συγκυβερνήτριά σας. Βρίσκεται στις τελευταίες μοίρες του Τοξότη, αλλά όπως είπε προηγουμένως η κα Ζαχαριάδου θα περάσει στο ζώδιο του Αιγόκερου. Οι όψεις που θα σχηματίσει είναι το τετράγωνο με τον Ουρανό, τρίγωνο με Δία, σύνοδο με Πλούτωνα, εξάγωνο με Ήλιο, τετράγωνο με Κρόνο, εξάγωνο με Ερμή και τέλος εξάγωνο με Αφροδίτη.
Νομίζω ότι εδώ μπορούμε να μιλήσουμε για μεταφορά φωτός της Σελήνης. Πρώτα θα σχηματίσει την όψη με τον Ερμή( η πρώην σχέση σας) και στη συνέχεια με την Αφροδίτη(εσείς). Πιθανόν ένα γυναικείο πρόσωπο(Σελήνη στον Αιγόκερω) να βοηθήσει την κατάσταση, έπειτα από κάποιες εναλλαγές θετικών και αρνητικών γεγονότων, από ανατροπές και δυσκολίες .

love1989
30-10-2011, 10:25 PM
Ενταξει alkimini σε ευχαριστω....

hattie23
31-10-2011, 01:23 AM
Προς αποφυγη λαθους στο τροπο που εξαγουμε συμπερασματα απο την Σεληνη .Η σεληνη βρισκεται στην τελευταια μοιρα του τοξοτη και ετοιμαζεται να περασει στο επομενο ζωδιο.Σε τετοιες περιπτωσεις "πιανονται μονο αν στις πρωτες μοιρες σχηματιζει οψεις με καποιο πλανητη και οχι ολες οι οψεις μεχρι το τελος του ζωδιου.Αυτο ισχυει μονο οταν η σεληνη της ερωτησης βρισκεται στο ζωδιο.Οταν βρισκεται στις τελευταιες μοιρες η υποθεση εχει παρει το δρομο της και η αλλαγη εξαρταται απο τις οψεις που θα σχηματιστουν στις πρωτες μοιρες του επομενου ζωδιου. Αρα ισχυει μονο το τετραγωνο με τον ουρανο (αν χρησιμοποιεις εξωκρονιους) και μαλλον το τριγωνο με τον αναδρομο δια μια που βρισκεται στις πρωτες 3-4 μοιρες. Οι υπολοιπες οψεις δεν ισχυουν για την συγκεκριμενη ερωτηση.

love1989
31-10-2011, 07:29 AM
μηπως hattie θα μπορουσες σε παρακαλω να μου εξηγησεις τι μπορει να σημαινει αυτο;;; εννοω το τετραγωνο με τον ουρανο και το τριγωνο με τον αναδρομο δια;;

hattie23
31-10-2011, 01:16 PM
Δεν νομιζω οτι εχει αμεση σχεση με αυτο που ρωτας. Εγω δεν χρησιμοποιω τους εξωκρονιους γιατι δεν ειμαι σιγουρη πως μπορω να τους ερμηνευψω μεσα σε ενα ωριαιο χαρτη και το τριγωνο με τον δια ειναι κατα την γνωμη μου οριακα στο να πιαστει.Η σεληνη απο οικο (8ο) και ζωδιο (σε αδυναμια στον αιγοκερω) δεν προδιαθετει οτι οι καταστασεις που θα διαμορφωθουν ειναι ευκολες ετσι και αλλοιως. Ο ερμης του στον ωριαιο βρισκεται αν θυμαμαι στα ορια του και στο προσωπο της αφροδιτης αντιστοιχα και εσυ βρισκεσαι στα ορια του ερμη και στο προσωπο το δικο σου. Αυτα τα στοιχεια και η επικειμενη συνοδος δειχνει οτι υπαρχει ενδιαφερον αναμεσα σας αλλα οτι τελικα ,εφοσον η συνοδος δεν ολοκληρωνεται αφου και η αφροδιτη γινεται γρηγορη αλλα και ο ερμης γυρνα αναδρομος,δεν δειχνει παρα το ενδιαφερον να γινει κατι (τουλαχιστον στην βαση ενος σοβαρου δεσμου οπως δειχνει ο 7ος οικος στον οποιο βρισκεστε. Και ο ερμης του βρισκεται στον 7ο οικο και οχι στον 6ο αφου κανει συνοδο με την ακμη του 7ου.Αρα και εκεινος ενδιαφερεται για κατι σοβαρο). Αν λαβω υποψην μου το τετραγωνο με τον ουρανο κυβερνητη του 10ου στον 11ου ισως καποια ανατροπη στα επαγγελματικα σου σχεδια εξαιτιας καποιου φιλου η καποια ομαδα στην οποια εισαι:confused: Μηπως αυτη η αλλαγη σε κανει να στρεψεις το ενδιαφερον σου περα απο εκεινον και να μην εχεις χρονο για δημιουργια σχεσης.Αλλωστε ,η σεληνη στον τοξοτη απο αναλαφρη που ειναι μπαινει στον Αιγοκερω που σκεφτεται τα πραγματα πολυ πιο ψυχρα ,λογικα και τετραγωνα.

love1989
31-10-2011, 04:44 PM
οκ hattie θα δειξει τι θα γινει σε ευχαριστω πολυ!

hattie23
01-11-2011, 10:35 PM
Θελω να κανω δυο ερωτησεις και συγγνωμη που τις κανω στο συγκεγκριμενο θεμα αλλα ειναι δυο ερωτησεις λιγο χαζες οποτε ειπα να μην πιασω χωρο :p.Η πρωτη εχει να κανει σχετικα με οψεις που γινονται μπρος το τελος των ζωδιων . Παραδειγμα αυτη την στιγμη ,γινεται εξαγωνο σεληνης-αφροδιτης ενω και οι δυο ετοιμαζονται να αλλαξουν ζωδιο και να μπουν σε πιο ευνοικα ζωδια απο εκεινα του Σκορπιου και του Αιγοκερου. Η δικη μου ερμηνεια ηταν οτι η Σεληνη στον αιγοκερω ειναι σε αδυναμια και η Αφροδιτη στον Σκορπιο βρισκεται σε πτωση αρα και αυτος που ρωτα και το θεμα του βρισκονται σε ασχημη θεση με την οποια λογω της θετικης οψης και της αλλαγης ζωδιου αλλαζει και την διαθεση των δυο.Απο την αλλη δεν μπορω να καταλαβω αν τελικα μια θετικη οψη οταν γινεται πριν αλλαξει ζωδιο ειναι κατι το θετικο .Και η αλλη ερωτηση ειναι η εξης ,αν καποιος ρωτα μια ερωτηση και υπαρχει διαφορα ωρας ο χαρτης καταστρωνεται με την τοπικη ωρα η με την ωρα που του ανθρωπου που ερμηνευει τον χαρτη .Δηλαδη εγω ειμαι στο εξωτερικο και εχω καποιες ωρες διαφορα με την Ελλαδα,αν θελω να δω χαρτη φιλης που κανει ερωτηση γραφω τοπικη ωρα η ωρα που εχει εκεινη στον τοπο που μενει ? Αν χρησιμοποιησω την δικη μου ωρα το εξαγωνο προκειται να γινει ,με δικη της ωρα το εξαγωνο εχει ηδη γινει.

Atrapos
02-11-2011, 05:48 PM
Πιστεύω ότι μια θετική όψη είναι κάτι το θετικό έτσι κι αλλιώς. Δηλαδή είτε πρόκειται να αλλάξουν ζώδιο οι πλανήτες είτε όχι. Τώρα, όταν είναι να αλλάξουν ζώδιο, η ερμηνεία που δόθηκε από την Τίνα είναι ότι ολοκληρώνεται μια κατάσταση και θα υπάρξουν αλλαγές που ουσιαστικά δεν ελέγχει αυτός που ρωτάει. Η θετική όψη ισχύει αλλά ίσως δεν είναι αρκετή.

Όσο αναφορά στην ώρα είναι πιο μπερδεμένα τα πράγματα. Παραδοσιακά ο αστρολόγος καταστρώνει τον χάρτη της Ωριαίας για τη στιγμή που ο ίδιος μαθαίνει την ερώτηση. Δηλαδή στον τόπο και χρόνο που βρίσκεται, ανεξάρτητα με το πότε και το που γεννήθηκε η ερώτηση στο μυαλό αυτού που ρωτάει. Αλλά βέβαια τότε οι ερωτήσεις δεν έμπαιναν από το τηλέφωνο, το διαδύκτιο κλπ. Αυτόν τον παραδοσιακό κανόνα τον έχουμε καταστρατηγήσει και σήμερα κάποιος βάζει μια ερώτηση δίνοντας μόνος του μια χρονική στιγμή που μάλλον του γεννήθηκε η ερώτηση. Βέβαια φαίνεται ότι κι έτσι δουλεύει. Τουλάχιστον αν κρίνω από τα πολλά παραδείγματα εδώ στο φόρουμ.
Τώρα γι’ αυτό που ρωτάς, το σίγουρο για μένα είναι ότι η ώρα θα πρέπει να συμβαδίζει με τον τόπο. Αν φτιάξεις τον χάρτη για το μέρος που βρίσκεσαι εσύ θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τη δική σου ώρα. Αν τον φτιάξεις για τον τόπο της φίλης σου χρησιμοποίησε τη δική της.
Είσαι σίγουρη ότι αλλάζοντας τόπο / ώρα αλλάζει και η όψη από αποκλίνουσα σε συγκλίνουσα; Δεν το νομίζω.

hattie23
02-11-2011, 05:57 PM
.Ευχαριστω.Οχι τελικα εγω εκανα λαθος. Εχουμε μια ωρα διαφορα οποτε δεν ειχε συμβει το εξαγωνο ουτε στην Ελλαδα ουτε εδω ανεξαρτητα με το ποια ωρα θα εβαζα. Το προβλημα ηταν οτι εγινε μεσω ιντερνετ και δεν ηξερα τι ωρα να εβαζα ,την δικη μου η την δικη της :confused:.
Προσωπικα ,δεν μ αρεσαν οι συγκεκριμενοι πλανητες στον Αιγοκερω και στο Σκορπιο.Αφου βρισκονταν σε αδυναμια και πτωση .Ωστοσο η αλλαγη ζωδιου στον τοξοτη και στον υδροχοο δεν νομιζω οτι ευνοει "σταθερες σχεσεις" δεδομενου οτι και ο τοξοτης και ο υδροχοος ειναι ανεξαρτητα ζωδια. Μπρος γκρεμος και πισω ρευμα δηλαδη :rolleyes:.

ΑΡΙΔΗΛΗ
02-11-2011, 06:44 PM
Πάνω στο ζήτημα της ώρας η Δ.Γιανακοπούλου στο βιβλίο αναφέρει ότι κρατά την ώρα που κατανοεί ο αστρολόγος την ερώτηση!
Οπότε βλέπουμε πόσο σημαντική είναι η ώρα για τον χάρτη.
Βέβαια αυτό στην πράξη δεν ξέρω πόσο επηρεάζει την απάντηση όπως λέει η hattie23 αν υπάρχει διαφορά ώρας μεγάλη!

Atrapos
03-11-2011, 11:09 AM
Πάνω στο ζήτημα της ώρας η Δ.Γιανακοπούλου στο βιβλίο αναφέρει ότι κρατά την ώρα που κατανοεί ο αστρολόγος την ερώτηση!


Έτσι είναι το σωστό, τουλάχιστον παραδοσιακά, όπως ανάφερα και πριν. Ωστόσο αν προσπαθήσουμε να το εφαρμόσουμε αυτό στην ηλεκτρονική επικοινωνία, θα πρέπει κάθε φορά που κάποιος βάζει μια Ωριαία στο φόρουμ και μάλιστα δηλώνει την ώρα της ερώτησης, όποιος προσπαθεί να την ερμηνεύσει να σχηματίζει το δικό του χάρτη ανάλογα με το πότε ο ίδιος κατανόησε την ερώτηση. Έτσι αν τρεις άνθρωποι προσπαθούν να ερμηνεύσουν την ίδια Ωριαία θα κοιτάνε τρεις διαφορετικούς χάρτες ανάλογα με το πότε μπήκαν στο φόρουμ και διάβασαν την ερώτηση. Νομίζω ότι δεν λειτουργεί έτσι, τουλάχιστον για την ηλεκτρονική επικοινωνία.
Εκτός κι αν πούμε ότι οι ερωτήσεις εδώ μπαίνουν για εξάσκηση και όχι για να δοθούν απαντήσεις. Οπότε αλλάζει το θέμα.

Τίνα Ζαχαριάδου
03-11-2011, 11:31 AM
Κορίτσια ο Δημήτρης έχει απόλυτο δίκιο, επίσης και η κ. Γιαννακοπούλου. Η σωστή ώρα είναι η ώρα που κατανοεί ο ερμηνευτής την ερώτηση και με τόπο, τον τόπο που βρίσκεται ο ίδιος και όχι ο ερωτών. Όσον αφορά το φόρουμ και τις ερωτήσεις που βάζετε ισχύουν μόνο στην περίπτωση που ποστάρετε τον χάρτη για περισσότερες απόψεις. Ουσιαστικά το ωριαίο το κάνετε στον εαυτό σας κι αυτή η ώρα ισχύει και όχι η ώρα που ποστάρετε.

Πρίν από δυο χρόνια είχε τεθεί το ίδιο θέμα γιατί ένα μέλος έκανε την ερώτηση μέσα στο φόρουμ και περίμενε να πάρει απάντηση. Ο καθένας το ερμήνευε ανάλογα με την ώρα που ήθελε. Το είχα πει τότε το λέω και τώρα. Δεν μπορείτε να βάζετε ερωτήματα στο φόρουμ. Τα βάζετε στους εαυτούς σας με τόπο γέννησης τον τόπο που βρίσκεστε και όταν δεν βγάζετε άκρη ποστάρετε τον χάρτη για περισσότερη βοήθεια.

Ερώτημα βάζετε μόνο όταν σας απασχολεί κάτι έντονα και όχι για πλάκα η για εξάσκηση. Η εξάσκηση προυποθέτει χάρτη που "ευσταθεί", αν δεν ευσταθεί βλέπουμε απλώς κάποια φαινόμενα που υπάρχουν πχ. μεταφορά φωτός, αμοιβαίες υποδοχές, κάνουμε την εξάσκηση μας αλλά δεν παίρνουμε απάντηση. Αυτό το λέω γιατί οι περισσότεροι βάζετε ερώτηματα και περιμένετε απάντηση.