PDA

View Full Version : Αναιρετική μοίρα (29η)



ryssa
28-05-2008, 09:05 PM
Κατά καιρούs έχω διαβάσει ότι οι πλανήτεs στην 29η μοίρα έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα και σημασία,
(για κάποιο λόγο που δεν έχω ακόμα καταλάβει:wacko::wacko::wacko:
εκτόs αυτού, συμβαίνει το ίδιο όταν κάποιοs έχει ωροσκόπο σε αυτήν την μοίρα??
για παράδειγμα κάποιοs που έχει ωροσκόπο στην 29η μοίρα του ζυγού θα πρέπει να προσπαθεί να ερμηνεύει με άλλο μάτι τιs όψειs του ωροσκόπου του?????:wacko::wacko::wacko::weird:

may
28-05-2008, 09:44 PM
H 29η μοίρα έχει αυτήν την "κακή" φήμη, διότι λέγεται κ αναιρετική. Oι πλανήτες αυτής της μοίρας ακριβώς επειδή είναι στο τέλος κάθε ζωδίου παίρνουν μια αρνητική χροια, δείχνουν ότι κάτι τελειώνει. Aυτή η θεωρία χρησιμοιποίειται κατ'εξοχήν σε ωροσκόπια επιλογής, σε ωριαία αστρολογία κλπ κ μας δίνουν διάφορα στοιχεία χρήσιμα για το θέμα που μελετάμε. Επίσης θεωρείται ότι έχει ιδιότητες Λέοντα.

:embarrest

Επίσης... νομίζω από τα γραφόμενά σου ότι συγχέεις τον όρο "κρίσιμη" μοίρα με "αναιρετική" μοίρα.

black moon
28-05-2008, 10:06 PM
Κατά καιρούs έχω διαβάσει ότι οι πλανήτεs στην 29η μοίρα έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα και σημασία,
(για κάποιο λόγο που δεν έχω ακόμα καταλάβει:wacko::wacko::wacko:
εκτόs αυτού, συμβαίνει το ίδιο όταν κάποιοs έχει ωροσκόπο σε αυτήν την μοίρα??
για παράδειγμα κάποιοs που έχει ωροσκόπο στην 29η μοίρα του ζυγού θα πρέπει να προσπαθεί να ερμηνεύει με άλλο μάτι τιs όψειs του ωροσκόπου του?????:wacko::wacko::wacko::weird:

Aπ' όσο ξέρω -κι αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος- η 29η αναιρετική ή καρμική μοίρα, αφορά μονο πλανήτες (και όχι σημεία) τοποθετημένους σ'αυτή.Αφορά κάθε ζώδιο και ασχέτως οίκου, και υποτίθεται οτι δίνει καποια μαθήματα της φύσεως του πλανήτη.Υποτίθεται πως πρέπει να χρησιμοποιήσουμε πιο σωστά την ενέργεια αυτου του πλανήτη, γιατί δεν το εχουμε κάνει ως τωρα.

artemis06
29-05-2008, 01:09 AM
δεν υπάρχη καμία ανοχή... το 27 είναι 27 το 29 είναι 29. ο Xείρωνας στο παράδειγμα που αναφέρεις είναι στην αναιρετική μοίρα.

δηλαδη χειρωνας στην 29η στον ταυρο τι δειχνει...?? δεν μπορω να καταλαβω ακριβως πως να το μεταφρασω να το χω πιο χειροπιαστω σα συμπερασμα...

Λίλιαν Σίμου
29-05-2008, 01:13 AM
Αγαπητή artemis06

Ο Χείρωνας στη συγκεκριμένη μοίρα βρίσκεται σε ένα θολό τοπίο, στο νεφέλωμα των Πλειάδων και συγκεκριμένα στην Αλκυόνη. Δείχνει πως κάποιες ευαισθησίες που προβάλει ως ιδιότητα, λόγω ζωδίου, οίκου και όψεων, θα δημιουργούν θλίψη και μία σύγχυση, μέχρι να τον κατανοήσετε. Ο Χείρωνας είναι σημαντικό στοιχείο του γενέθλιου χάρτη και προβάλλει ψυχικά τραύματα που αιμορραγούν μέχρι να τα θεραπεύσουμε.

φίλικά
Λίλιαν Σίμου

chandramani
29-05-2008, 01:30 AM
Η 29η αφορά μόνο τους πλανήτες ; φερειπείν η 29.24 κλήρος της τύχης στον τοξότη έχει κάτι απ' όλα αυτά που αναφέρατε Κα Σίμου;

Λίλιαν Σίμου
29-05-2008, 01:40 AM
Αγαπητή chandramani

Αφορά κυρίως πλανήτες ή αστεροειδείς. Επειδή ως σώματα έχουν μία μεγαλύτερη δυναμική. Αλλά οι ακμές μετρούν επίσης όπως κι άλλα σημεία. Ο Κλήρος της Τύχης αφορά την σύνθεση της προσωπικότητάς μας (Ήλιος-Σελήνη-Ωροσκόπος). Και τα τρία μαζί συνθέτουν τον Κλήρο αυτό. Επομένως αναφέρεται σε εμάς ως σύνολο. Έχει σημασία. Ύπάρχει ένας σταθερός αστέρας εκεί που φέρνει αρχηγικές ικανότητες, αλλά θέλει προσοχή γιατί αν χρησιμοποιηθούν ωφελιμιστικά, θα προκαλέσουν προβλήματα και απώλειες. Είναι όμως και μία μοίρα σημαντική για πνευματική αναζήτηση.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

cancerian
29-05-2008, 09:05 AM
H 29η μοίρα έχει αυτήν την "κακή" φήμη, διότι λέγεται κ αναιρετική. Oι πλανήτες αυτής της μοίρας ακριβώς επειδή είναι στο τέλος κάθε ζωδίου παίρνουν μια αρνητική χροια, δείχνουν ότι κάτι τελειώνει. Aυτή η θεωρία χρησιμοιποίειται κατ'εξοχήν σε ωροσκόπια επιλογής, σε ωριαία αστρολογία κλπ κ μας δίνουν διάφορα στοιχεία χρήσιμα για το θέμα που μελετάμε. Επίσης θεωρείται ότι έχει ιδιότητες Λέοντα.

:embarrest

Επίσης... νομίζω από τα γραφόμενά σου ότι συγχέεις τον όρο "κρίσιμη" μοίρα με "αναιρετική" μοίρα.

Αν δεν κανω λαθος αυτο πρεπει να το εχω δει και εγω , η 29η (δεν θυμαμαι σε ποια τετραπλοτητα) θεωρειται κρισιμη για τον λογο οτι κυβερνονται απο τον Αρη κ τον Κρονο , πλανητες αρνητικους , εαν δεν κανω λαθος... (με βαση τους αρχαιους). Μαλιστα εχεις πολυ δικιο σε αυτο που λες για την ωριαια , οτι χρησιμοποιειται , και δειχνει μια κατασταση η οποια αρχιζει να παυει ή οτι εχει δρομολογηθει ηδη και ειναι αδυνατο να αλλαξει.

may
29-05-2008, 11:20 AM
Είναι ανεξάντλητο το θέμα κ αρκετά ενδιαφέρον κατά τη γνώμη μου, αλλα όπως τονίστηκε κ νωρίτερα είναι άλλο οι κρίσιμη μοίρα κ άλλο η αναιρετική μοίρα.

Aναιρετική είναι η 29η μοίρα κάθε μα κάθε ζωδίου.

Kρίσιμες μοίρες θεωρούνται :

για τα παρορμητικά : 0.00 12.51 25.43

για τα σταθερά : 8.34 21.26

για τα μεταβλητά : 4.17 17.09

Addicted
29-05-2008, 07:45 PM
Αν δεν κανω λαθος αυτο πρεπει να το εχω δει και εγω , η 29η (δεν θυμαμαι σε ποια τετραπλοτητα) θεωρειται κρισιμη για τον λογο οτι κυβερνονται απο τον Αρη κ τον Κρονο , πλανητες αρνητικους , εαν δεν κανω λαθος... (με βαση τους αρχαιους). Μαλιστα εχεις πολυ δικιο σε αυτο που λες για την ωριαια , οτι χρησιμοποιειται , και δειχνει μια κατασταση η οποια αρχιζει να παυει ή οτι εχει δρομολογηθει ηδη και ειναι αδυνατο να αλλαξει.

Σε όλα τα ζώδια οι 3 τελευταίες μοίρες απο την 27=η εως την 30=ή ανήκουν στα όρια του Κρόνου ή του άρη.Αυτό προκύπτει από τον πίνακα των Θεμελιωδών Δυνάμεων του Πτολεμαίου και έχει ιδιαίτερη χρησιμότητα στην Ωριαία Αστρολογία.
Επειδή τώρα Κρόνος και Αρης θεωρούνται κακοποιοί οι παραπάνω μοίρες δεν έχουν καλή φήμη.Υπάρχουν τρόποι να εξετάσεις κάθε μία μοίρα ξεχωριστά με τις Μονομοιρίες όπου λαμβάνεις υπόψη για μία μοίρα όλους τους παράγοντες που την συνθέτουν.
Π.χ για την 23 του Λέοντος λαμβάνεις υπόψη σου ότι είναι θέση Ηλιου ( από ζώδιο ), είναι έξαρση Ποσειδώνα (έξαρση Ποσειδώνα στον Λέοντα ),ανήκει στην τριπλότητα του Ηλιου και του Δία σαν ζώδιο της φωτιάς,στον δεκανό του Αρη ,στα όρια της Αφροδίτης, στο πρόσωπο του Αρη - ο τρίτος δεκανός του Λέοντος είναι δεκανός και πρόσωπο Αρη ενώ ο δεύτερος δεκανός είναι δεκανός και πρόσωπο Δία,στο δωδεκατημόριο της Αφροδίτης,και τέλος μετράς είτε με την Χαλδαική σειρά των πλανητών είτε με την σειρά των τριπλοτήτων την 23=η μοίρα ξεκινώντας από τον Ηλιο αφού εξετάζουμε μοίρα που ανήκει στο Λέοντα.Μετρώντας πόσες φορές εμφανίζεται ο κάθε πλανήτης καταλήγεις στο συμπέρασμα πως η 23 του Λέοντα είναι μοίρα Αφροδίτης γιατί η Αφροδίτη εμφανίζεται συνολικά 3 φορές εναντι 2 του Ηλιου ,του Αρη και του Δία.
Το αυτό μπορείς να κάνεις για κάθε μοίρα του Ζωδιακού αλλά πρέπει να γνωρίζεις καλά τον πίνακα των Θεμελιωδών δυνάμεων.

ryssa
29-05-2008, 09:33 PM
Φαντάζομαι, απο τα post που προηγήθηκαν, οτι σημαντικότερη βαρύτητα παίζουν οι πλανήτεs στην συγκεκριμένη μοίρα.....
τι γίνεται όμωs όταν ο ωροσκόποs κάποιου βρίσκεται στην 29 μοίρα στον ζυγό????μπορεί κάποιοs να με βοηθήσει???????????

starfish
30-05-2008, 12:11 PM
Φαντάζομαι, απο τα post που προηγήθηκαν, οτι σημαντικότερη βαρύτητα παίζουν οι πλανήτεs στην συγκεκριμένη μοίρα.....
τι γίνεται όμωs όταν ο ωροσκόποs κάποιου βρίσκεται στην 29 μοίρα στον ζυγό????μπορεί κάποιοs να με βοηθήσει???????????


Απ οσο θυμαμαι απο αναλογες συζητησεις και αποριες, σημαινει απλα οτι εχεις ωροσκοπο Ζυγο και τιποτε αλλο. Κατ επεκτασιν ομως, το ζωδιο του Σκορπιου θα καταλαμβανει ολο τον 1ο οικο. Αν εχεις πλανητες σ αυτο το ζωδιο, θα δωσει εμφανη επιρροη απο τα χαρακτηριστικα του Σκορπιου.
Αλλωστε το ειπες και μονη σου. Οι κρισιμες κλπ. μοιρες αφουν καθαρα πλανητες και πλανητοειδεις και οχι σημεια [ωροσκοπο, μεσουρανημα, κορυφη, δεσμους Σεληνης κλπ.]

GIRL
22-02-2009, 07:25 PM
τι γίνεται όταν σε πρόοδο ή σε Ηλιακή Επιστροφή έχουμε πλανήτες στην 29η μοίρα

giannas
23-02-2009, 06:53 AM
τι γίνεται όταν σε πρόοδο ή σε Ηλιακή Επιστροφή έχουμε πλανήτες στην 29η μοίρα


Ισχυουν οτι εχουν αναφερθει στο θεμα αυτο ...αλλα μονο για την συγκεκριμενη χρονια ή την περιοδο στα προοδευτικα

Μητσάκος
27-03-2009, 03:28 PM
Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω, κάτι αν ξέρει κάποιος...

Δια Rx στην 29,11 του Καρκίνου στον έβδομο οίκο.
Η μόνες όψεις που κάνει είναι:
A) με Ηλιο αλλά με ανοχή 5,59 μοιρες
B) Αντίθεση με AC ανοχή 6,95

Τι σημαίνει αυτό?
Ειναι προβληματικός αυτός ο Δίας?
Επίσης ότι στην ηλικία 29,11 ακριβώς όπως η μοίρα 29,11 συνέβει η καλύτερη σχέση του ατόμου, είναι τυχαίο??
:bigsmile:
Με ...κάμποσους προσωπικούς στον Αιγόκερω δεν θα μπορούσα παρά να ακολουθώ ...παραδοσιακές προσεγγίσεις.
Έτσι λοιπόν, θα σου πω ότι υιοθετώ την άποψη που λέει ότι επειδή ο πλανήτης βρίσκεται στο ζώδιο της έξαρσής του δεν χάνει από το γεγονός ότι βρίσκεται σε αναιρετική μοίρα.
Το γεγονός βέβαια ότι ήταν ανάδρομος όταν γεννήθηκες διορθώνεται, αφού προοδευτικά κάποια στιγμή θα γίνει ορθόδρομος. Φυσικά, επειδή η κίνησή του είναι σχετικά αργή, αν είσαι 8 χρονών περίπου (που δεν το νομίζω) θα πρέπει να περιμένεις καμιά 25αριά χρόνια μέχρι να γίνει αυτό. Αν είσαι γύρω στα 20 (που είναι πιθανό) θα περιμένεις καμιά 15αρια και αν είσαι γύρω στα 32 (που είναι και το πιο πιθανό) θα πρέπει να περιμένεις 3-4 χρόνια, αν δεν κάνω λάθος. Αν είσαι γύρω στα 44, μην ανησυχείς, έχει ορθοδρομήσει :cheesy:

Φυσικά υπάρχουν και κάποιοι που δεν λαμβάνουν υπόψιν τους ούτε την θεώρηση των θέσεων κυριαρχίας και αδυναμίας, ούτε τις αναιρετικές μοίρες. Αυτοί όμως παραείναι σύγχρονοι για το αιγοκερίσιο μου μυαλό και δεν τους λαμβάνω και εγώ υπόψιν :nuts:

strange
10-04-2009, 08:34 AM
Εγώ δεν θεωρώ ότι παίρνει στοιχεία από το προηγούμενο ζώδιο . Εφόσον είναι στην 0 μοίρα ενός ζωδίου έχει τα χαρακτηριστικά και τις ιδιότητες αυτού.
Όταν ένας πλανήτης βρίσκετε στην 0 μοίρα έχει όλη την δυναμική των χαρακτηριστικών του ζωδίου , ειδικά αν βρίσκετε σε παρορμητικά ζώδια, που θεωρείτε και κρίσιμη μοίρα. Έτσι ο πλανήτης λειτουργεί με μεγάλο ενθουσιασμό και υπερτονίζει τις ιδιότητες του αλλά και τις αδυναμίες/ ευαισθησίες του.

Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που ένας πλανήτης σε 0 μοίρα κάνει σύνοδο με πλανήτη που ανήκει στο προηγούμενο ζώδιο;:blink:

Γιάννης Ριζόπουλος
10-04-2009, 01:05 PM
Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που ένας πλανήτης σε 0 μοίρα κάνει σύνοδο με πλανήτη που ανήκει στο προηγούμενο ζώδιο;:blink:

Αγαπητά μέλη
Η αλήθεια είναι ότι έχω μια φυσική απέχθεια στα ...μοιρολόγια. Ωστόσο με αφορμή το τελευταίο σχόλιο, μπορώ να σας δώσω μια εικόνα. Φανταστείτε τα ζώδια σαν δωμάτια σε κυκλική διάταξη και τους πλανήτες σαν ανθρώπους, που κινούνται σταδιακά σε όλα τα δωμάτια. Γι να περάσουν από το ένα στο άλλο πρέπει να διαβούν μια μεγάλη πόρτα (κάτι που συνήθως επισημαίνουν οι καφετζούδες και οι χαρτορίχτρες). Στο πάτωμα της κάθε εισόδου, υπάρχει μια διαχωριστική γραμμή, όπως αυτή που χαράζαμε στα θρανία λέγοντας: Από εδώ δικό μου κι από εκεί δικό σου... Και μόλις οι άνθρωποι πατήσουν τη γραμμή βρίσκονται πλέον στο επόμενο δωμάτιο. Όπως πάντα, υπάρχουν διάφοροι μανιακοί Παρθένοι-παρατηρητές, που ασχολούνται με τις λεπτομέρειες: Πότε θεωρείται ότι ο άνθρωπος πέρασε τη γραμμή; Όταν την πατάει όλη;... Η μήπως τη μισή; ¶ραγε το νούμερο του παπουτσιού παίζει ρόλο; Κι αν είναι χοντρός και η κοιλιά του περάσει πρώτη; Παρ' ότι στην πραγματική ζωή σε ανάλογες περιπτώσεις έχουμε επινοήσει κανόνες, διαφορετικούς για κάθε περίπτωση (σε αγώνες δρόμου μετράει το στήθος η το κεφάλι, στα άλματα το πόδι κλπ), με τους πλανήτες δεν μπορούμε να κάνουμε το ίδιο γιατί ο αγώνας είναι δικός τους και ...αυτοί βάζουν τους κανόνες
Αν τους θεωρήσουμε σώματα, η θέσπιση κάποιων συγκεκριμένων ορίων φαίνεται να έχει μια λογική.
Αν όμως τους δούμε ως κύματα, θα πρέπει να αλλάξουμε το παράδειγμα των δωματίων με εκείνο του θαλάσσιου κύματος, που σκάει σε μια αμμουδερή παραλία. Σε αυτήν την περίπτωση τα όρια ποικίλουν. Και έτσι, αγαπητές Giannas και Strange, ενώ θα έχετε απλώσει τις κορμάρες σας στην αμμουδιά στην ίδια απόσταση από την ακροθαλασσιά, η μια μπορεί να βραχεί και η άλλη όχι.
Θεωρητικά λοιπόν, όλα είναι πιθανά να συμβούν σε αυτές τις οριακές θέσεις: Να λειτουργούν στο επόμενο, στο προηγούμενο η και στα δύο ζώδια μαζί.

Και βέβαια, στην περίπτωση, που δύο άνθρωποι-πλανήτες είναι πιασμένοι απ' το χεράκι και τραβολογιώνται μπρος-πίσω, έχουν δηλαδή σύνοδο, δυνητικά ενδέχεται να βρεθούν είτε από τη μια, είτε από την άλλη πλευρά του νοητού ορίου...
Αν τσακώνονται και είναι ισοδύναμοι, θα συμβεί ότι και στην πραγματική ζωή: Κυνηγητά, διαδοχικές απώσεις και έλξεις μέχρι ο ένας να κουτουπώσει τον άλλον η να βαρεθεί και να φύγει. Και οι δύο μπορεί να περνούν το νοητό όριο, αλλάζοντας μάλιστα θέσεις...
Αν ο ένας από τους δύο είναι ογκώδης η "βαρύς" κι ο άλλος τσιλιβήθρας (πχ η χοντρή κι ο Ζαχαρίας) οι κανόνες του παιχνιδιού αλλάζουν. Είναι να μην τον βουτήξει...
Αν τέλος, πρόκειται για δύο εραστές, που φιλιούνται παθιασμένα, θα είναι και οι δύο σε κάποια από τις δύο πλευρές, έχοντας, μάλιστα, τα μάτια τους κλειστά. Από αυτήν την άποψη, ούτε οι ίδιοι δεν θα ξέρουν, που βρίσκονται...

Πιστεύω να βοήθησα...

Artemis1989
25-05-2010, 12:47 PM
Καλησπέρα παιδια!

Δεν ξέρω αν αυτό το thread είναι το κατάλληλο για την απορία μου, αλλά παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος...!!

Λοιπόν, έχω τον Ερμή μου στα ψαράκια στις 29,4 (κακή τοποθέτηση) αλλά στον 3ο οίκο (καλή τοποθέτηση). Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι το εξής:

1)Έχω το Δία στους διδύμους στη 2η μοίρα (5ο οίκο), που κάνει εξάγωνο με τον ερμή, οπότε αυτοί οι δύο πλανήτες βρίσκονται σε αμοιβαία αποδοχή. Αυτό σημαίνει τελικά ότι είναι σε αδυναμία (λόγω ζωδίων), ή σε δυνατές θέσεις (λόγω αποδοχής)??

2)Αν τελικά ο Ερμής εκεί που είναι, μου δίνει στοιχεία κριαρίσια (που δεν είμαι σίγουρη γϊ' αυτό μιας και έχω πολύ κριό γενικά στο ωροσκόπιό μου) και άρα τον θεωρήσω πρακτικά στον κριό

τότε μήπως αυτό σημαίνει ότι τελικά υπάρχει αμοιβαία αποδοχή με τον ¶ρη μου που είναι και αυτός στους διδύμους (στον 5ο), και όχι με το Δία???

Ελπίζω να ήμουν κατανοητή και να μη μπέρδεψα και εσάς, γιατί εγώ είμαι πραγματικά μπερδεμένη!!

Μητσάκος
25-05-2010, 01:31 PM
Καλησπέρα παιδια!

Δεν ξέρω αν αυτό το thread είναι το κατάλληλο για την απορία μου, αλλά παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος...!!

Λοιπόν, έχω τον Ερμή μου στα ψαράκια στις 29,4 (κακή τοποθέτηση) αλλά στον 3ο οίκο (καλή τοποθέτηση). Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι το εξής:

1)Έχω το Δία στους διδύμους στη 2η μοίρα (5ο οίκο), που κάνει εξάγωνο με τον ερμή, οπότε αυτοί οι δύο πλανήτες βρίσκονται σε αμοιβαία αποδοχή. Αυτό σημαίνει τελικά ότι είναι σε αδυναμία (λόγω ζωδίων), ή σε δυνατές θέσεις (λόγω αποδοχής)??

2)Αν τελικά ο Ερμής εκεί που είναι, μου δίνει στοιχεία κριαρίσια (που δεν είμαι σίγουρη γϊ' αυτό μιας και έχω πολύ κριό γενικά στο ωροσκόπιό μου) και άρα τον θεωρήσω πρακτικά στον κριό

τότε μήπως αυτό σημαίνει ότι τελικά υπάρχει αμοιβαία αποδοχή με τον ¶ρη μου που είναι και αυτός στους διδύμους (στον 5ο), και όχι με το Δία???

Ελπίζω να ήμουν κατανοητή και να μη μπέρδεψα και εσάς, γιατί εγώ είμαι πραγματικά μπερδεμένη!!

Αν ο Ερμής σου είναι στην 29η των Ιχθύων ανήκει στους Ιχθείς και όχι στον Κριό. Μπορεί η 29η μοίρα των ζωδίων (η λεγόμενη και αναιρετική) να δείχνει την ολοκλήρωση μιας κατάστασης και το πέρασμα σε μια άλλη, αλλά δεν παύει να ανήκει στα όρια του ζωδίου που βρίσκεται. Στοιχεία του επόμενου μπορεί να έχει αλλά ανήκει σε αυτό που ορίζουν οι 30 μοίρες.

Ισχυρότερη αμοιβαία αποδοχή (ή υποδοχή πιο καλά) είναι αυτή που είναι από ζώδιο σε ζώδιο. Π.χ. Ερμής στον Ταύρο και Αφροδίτη στην Παρθένο. Από ο,τι κατάλαβα όμως, εσύ λαμβάνεις υπόψιν σου την παραδοσιακή κυβέρνηση του Δία στους Ιχθείς, πράγμα που εγώ το βρίσκω λίγο τραβηγμένο. Ούτε με τον ¶ρη το βλέπω, καθώς ο Ερμής, όπως σου είπα, είναι στα Ψάρια και όχι στον Κριό, ανεξάρτητα αν έχει και κριαρίσια στοιχεία.

Όταν έχουμε αμοιβαία υποδοχή, ενισχύονται οι ιδιότητες που αποδίδονται στους πλανήτες που συμμετέχουν. Αυτό από μόνο του δεν είναι ούτε καλό ούτε κακό. Σημαίνει ότι αυτές οι ιδιότητες στη μεταξύ τους σχέση θα εκφραστούν πιο ελεύθερα ανεξάρτητα από το ποιες είναι.