PDA

View Full Version : Η "προσβολή" της Αφροδίτης και άλλων πλανητών



valia
03-01-2005, 12:41 AM
Ψάχνοντας για την ερωτική ευτυχία καταλήγουμε στην Αφροδίτη τον πλανήτη της αγάπης, όπως την αποκαλούμε, αν και δεν είναι μόνο αυτός ο ρόλος της, αφού επηρεάζει και τις οικονομικές αλλά και τις επαγγελματικές μας σχέσεις.
Θεωρείται ευνοϊκός πλανήτης και συνήθως φέρνει πολλά οφέλη στη ζωή μας (εξαρτάται βέβαια από τη θέση της) εκτός και αν προσβάλλεται, δηλαδή αν σχηματίζει δύσκολες όψεις στο γενέθλιο ωροσκόπιό μας. Με άλλα λόγια, αν κατά την ημέρα της γέννησής μας σχημάτιζε σύνοδο, τετράγωνο ή αντίθεση με Κρόνο, Ουρανό, Ποσειδώνα ή Πλούτωνα, η έκφραση της ενέργειάς της θα είναι ανισομερής και δυσαρμονική.

Προσέξτε:Οι δύσκολες όψεις με τον Κρόνο σας γνωστοποιούν, πως στις σχέσεις σας θα πάρετε μαθήματα που θα πληρώσετε με δάκρυα και πόνο. Στις σχέσεις που θα κάνετε, θα καταλήγετε με ραγισμένη την καρδιά.
Επίσης οι ίδιες όψεις με Ουρανό, σας προετοιμάζουν για σχέσεις κάτω από πρωτόγνωρες και ασυνήθιστες συνθήκες.
Μπορεί να αρχίζουν ξαφνικά κι αναπάντεχα, αλλά το ίδιο ξαφνικά να τελειώνουν.
Για κτητικότητα και εμμονή σε άτομα που ίσως δεν θα άξιζε να δώσετε την προσοχή σας, δείχνουν οι όψεις με Πλούτωνα, ενώ ψευδαισθήσεις και αυταπάτες, εξιδανίκευση προσώπων έτσι όπως θα θέλατε να είναι και τέλος απομυθοποίηση προκαλούν οι δυσμενείς όψεις της Αφροδίτης με τον Ποσειδώνα.

Αν έχετε διαπιστώσε , πως είναι συνηθισμένο φαινόμενο στη ζωή σας να πληγώνεστε και να πονάτε, αν οι σχέσεις σας τελειώνουν χωρίς να καταλάβετε καλά καλά το γιατί ή είστε συχνά το τρίτο πρόσωπο στη σχέση, ψάξτε τη θέση της Αφροδίτης σας, σίγουρα προσβάλλεται. Σταματήστε να επιμηκύνετε τον πόνο και την αγωνία σας και απομακρυνθείτε αλλάζοντας πορεία. Το να εμμένετε και να υπομένετε μοιρολατρικά, αποδίδοντας το φταίξιμο στους πλανήτες δεν σας βοηθάει καθόλου.
Δεχτείτε την "προσβολή" σαν προειδοποίηση και ψάξτε με περισσότερη προσοχή για το σωστό άτομο.Σίγουρα κάπου υπάρχει και για σας!

Freya!
13-10-2011, 10:28 PM
θα ηθελα να ρωτησω τι εννοουμε οταν λεμε οτι ενας πλανητης προσβαλλεται και πως καταλαβαινουμε οτι προσβαλλεται.
πχ Αν ο Άρης προσβάλλεται στον 12ο οίκο....μπλα μπλα
πως ξερουμε οτι προσβαλλεται ο αρης?
αν εχει ασχημες οψεις με αλλους πλανητες στο γενεθλιο ωροσκοπιο?

Greymage
13-10-2011, 11:00 PM
Ναι.Νομίζω πως ένας πλανήτης προσβάλλεται όταν κάνει άσχημες όψεις με κάποιον άλλο.

to3o
13-10-2011, 11:11 PM
ίσως και όταν είναι η θέση του κατα οίκο ή κατα ζώδιο 'δυσκολη'

SAGIVI
14-10-2011, 12:43 AM
θα ηθελα να ρωτησω τι εννοουμε οταν λεμε οτι ενας πλανητης προσβαλλεται και πως καταλαβαινουμε οτι προσβαλλεται.
πχ Αν ο Άρης προσβάλλεται στον 12ο οίκο....μπλα μπλα
πως ξερουμε οτι προσβαλλεται ο αρης?
αν εχει ασχημες οψεις με αλλους πλανητες στο γενεθλιο ωροσκοπιο?


Ενας πλανητης προσβαλλεται οταν σχηματιζει δυσκολη οψη με τους <κακεργετες> αρη, κρονο
και τους εξωκρονιους.
Αν π.χ η σεληνη με τον ερμη τετραγωνιζονται, δεν μπορουμε να μιλησουμε για προσβολη.

Ωστοσο πολλοι αστρολογοι θεωρουν, οτι οταν δυο πλανητες βρισκονται σε θεση κυριαρχιας, δεν μπορουν να λειτουργησουν βλαπτικα για το ατομο, εστω κι αν σχηματιζουν αρνητικη οψη.

Αν ενας πλανητης βρισκεται στο ζωδιο της πτωσης του λεμε οτι δεν ειναι καλα τοποθετημενος γιατι δεν μπορει να εκφρασει την δυναμικη του. Το ιδιο αν βρισκεται σε οικο που δεν του <πηγαινει>. Λεμε οτι δεν μπορει να διαχειριστει τα θεματα του οικου.

Δεν εχω διαβασει μεχρι τωρα αυτες οι περιπτωσεις να αναφερονται ως προσβολη. Δηλαδη του τυπου ο ταδε πλανητης προσβαλλει τον δεινα οικο.

astrotrella
14-10-2011, 01:42 PM
Οταν ο Αρης κανει τετραγωνο με τον ωροσκοπο δεν θεωρειτε προσβολη του ωροσκοπου?

Κοραλλία Μόζορα
15-10-2011, 09:43 AM
Ο όρος "προσβολή" ενός πλανήτη ανήκει στην παραδοσιακή αστρολογία και μ' αυτό εννοούμε ότι ένας πλανήτης δεν μπορεί να εκδηλώσει σωστά τις ιδιότητές του είτε γιατί δέχεται δυσαρμονικές όψεις είτε γιατί δεν είναι καλά τοποθετημένος από ζώδιο ή οίκο.

Έτσι, ένας πλανήτης σε αδυναμία ή πτώση από ζώδιο ή οίκο θεωρείται ότι προσβάλλεται. Σ' αυτή την περίπτωση, ο συγκεκριμένος πλανήτης δεν προσβάλλει το ζώδιο ή τον οίκο στο οποίο βρίσκεται αλλά ο ίδιος ο πλανήτης είναι προσβαλλόμενος, δηλαδή δεν μπορεί να εκδηλώσει σωστά τις ιδιότητές του.

SAGIVI
15-10-2011, 01:19 PM
Οταν ο Αρης κανει τετραγωνο με τον ωροσκοπο δεν θεωρειτε προσβολη του ωροσκοπου?


Οντως ο αρης προσβαλλει τον ωροσκοπο.

astrotrella
16-10-2011, 05:27 PM
και πως με επηρεαζει αυτη η οψη?Αφου γινεται στον ωροσκοπο βγαινει στην συμπεριφορα και στην εμφανιση?μηπως δειχνει δυναμικο και οξυθυμο χαρακτηρα?

*alkmini
16-10-2011, 06:10 PM
και πως με επηρεαζει αυτη η οψη?Αφου γινεται στον ωροσκοπο βγαινει στην συμπεριφορα και στην εμφανιση?μηπως δειχνει δυναμικο και οξυθυμο χαρακτηρα?

Θα πρέπει να κοιτάξετε το ζώδιο και τον οίκο που βρίσκεται ο γενέθλιος Άρης σας.

Lena_P
13-01-2012, 07:57 PM
Ίσως φταίει το μισογεμάτο ποτήρι που έχω πάντα μπροστά μου ή η λατρεία στα μαθηματικά.. :

Όταν εντοπίζουμε έναν 'κακο-τοποθετημένο' ή 'αρνητικά βαλλόμενο' γενέθλιο πλανήτη να βάλλεται σε κάποιο προγνωστικό, πως το αντιμετωπίζουμε;

Δύο αρνητικά κάνουν θετικό;
Μια 'κακή' προοδευτική ή transit φάση έρχεται σε αντίθεση με το γενέθλιο αποτύπωμα; Ή απλά το ενισχύει;

SAGIVI
13-01-2012, 08:21 PM
Οι οψεις των προγνωστικων επηρεαζονται απο τις γενεθλιες οψεις, οταν αυτες βεβαια υπαρχουν.
Διαφορετικα, λαμβανουμε υπ οψιν μας το προοδευτικο.

Στο προοδευτικο δεχομαστε τις κυριες πτολεμαικες οψεις κι οχι τις δευτερευουσες.

tsou-li
15-01-2012, 06:15 PM
Γνωρίζω ότι η Αφροδίτη μου ειναι σε πτώση στην Παρθένο, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν αλλάζει κάτι προς το καλύτερο το ότι βρίσκεται στον 3ο δεκανό (23η μοίρα) του οποίου είναι κυβερνήτης, σε σύνοδο με τον ωροσκόπο (24η μοίρα) και τον Ερμή (19η μοίρα). Άλλες κύριες όψεις δεν κάνει εκτός αν υπολογίζεται οτι συμμετέχει σε ένα stellium που αρχίζει με τον Ερμή κ τελειώνει με τον Δία στην 1η μοίρα του Ζυγού κι απέναντι απ' αυτό στέκεται η Σελήνη μου στην 1η μοίρα του Κριού... Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον γνωρίζει κάτι για το θέμα και κάνει τον κόπο να μου απαντήσει. :)

*alkmini
15-01-2012, 10:38 PM
Γνωρίζω ότι η Αφροδίτη μου ειναι σε πτώση στην Παρθένο, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν αλλάζει κάτι προς το καλύτερο το ότι βρίσκεται στον 3ο δεκανό (23η μοίρα) του οποίου είναι κυβερνήτης, σε σύνοδο με τον ωροσκόπο (24η μοίρα) και τον Ερμή (19η μοίρα). Άλλες κύριες όψεις δεν κάνει εκτός αν υπολογίζεται οτι συμμετέχει σε ένα stellium που αρχίζει με τον Ερμή κ τελειώνει με τον Δία στην 1η μοίρα του Ζυγού κι απέναντι απ' αυτό στέκεται η Σελήνη μου στην 1η μοίρα του Κριού... Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον γνωρίζει κάτι για το θέμα και κάνει τον κόπο να μου απαντήσει. :)

Η Αφροδίτη στην Παρθένο έχει να λύσει κάποια δικά της θέματα. Δεν είναι ότι δεν αγαπά, αυτό όμως που αγαπά περισσότερο είναι το να είναι χρήσιμη και πρακτική στους άλλους. Όταν δεν συμβαίνει ούτε το ένα ούτε το άλλο ,τότε μπορεί να την ακούσεις να γκρινιάζει και να ασκεί κριτική σε όλους και σε όλα. Στο 12ο οίκο δεν αντιλαμβάνεται ακριβώς τι κάνει και γιατί. Λειτουργεί ασυνείδητα.

Αν σωστά σημείωσα έχετε Ωροσκόπο Παρθένο 24μοίρες, Ερμής και Αφροδίτη στο 12ο οίκο αντίστοιχα στις 19 κ 23 μοίρες.
Ο Δίας σας βρίσκεται στον 1ο οίκο στο ζώδιο του Ζυγού, βρίσκονται σε διαφορετικό ζώδιο και είναι 8 μοίρες απόκλιση από την Αφροδίτη σας.
Η Σελήνη στην 1η του Κριού θεωρώ ότι βάζει στο σχηματισμό το Δία, Ερμή, Αφροδίτη και Ωροσκόπο. Όσον αφορά την Αφροδίτη σας η αντίθεσή της με τη Σελήνη φαίνεται να σας δημιουργεί πρόβλημα. Βέβαια αν είχαμε τα στοιχεία του χάρτη σας θα ήταν καλύτερα.

Katerina Paraskevopoulou
15-01-2012, 11:15 PM
Χτυπημένη δεν την λες την Αφροδιτούλα σου. Ερμήσια πιεστική τη λες για τους ανθρώπους που αγαπάς και θες το καλύτερο γιαυτούς, δηλαδή να τους υποδείξεις τον δρόμο για την τελειότητα. Λένε ότι μια Αφροδίτη στον ωροσκόπο κάνει το άτομο αγαπησιάρικο. ( Η αφροδίτη είναι σε σύνοδο με τον Ωροσκόπο, δεν λειτουργεί στον 12ο αλλά στον 1ο. )
Εσύ νιώθεις να σε αγαπούν ή βιώνεις μία απόσταση; Και γιαυτό ίσως θεωρείς ότι είναι χτυπημένη.....

(Το στέλλιουμ στην Παρθένο πάνω στον ωροσκόπο. Αλλά ο Ερμής σου είναι στον 12ο και συνεπώς με ποσειδώνια χαρακτηριστικά, δηλαδή ασαφή και ίσως κρυφά....Το στέλλιουμ πάλι, δεν περιλαμβάνει το Δία γιατί αλλάζει το ζώδιο. Και η αντίθεση Δία-Σελήνης χρειάζεται την προσοχή της....... ;)Πληροφοριακά και σε συντομία για να μη βγούμε εκτός θέματος....)

katiakiss
15-01-2012, 11:31 PM
Γνωρίζω ότι η Αφροδίτη μου ειναι σε πτώση στην Παρθένο, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν αλλάζει κάτι προς το καλύτερο το ότι βρίσκεται στον 3ο δεκανό (23η μοίρα) του οποίου είναι κυβερνήτης, σε σύνοδο με τον ωροσκόπο (24η μοίρα) και τον Ερμή (19η μοίρα). Άλλες κύριες όψεις δεν κάνει εκτός αν υπολογίζεται οτι συμμετέχει σε ένα stellium που αρχίζει με τον Ερμή κ τελειώνει με τον Δία στην 1η μοίρα του Ζυγού κι απέναντι απ' αυτό στέκεται η Σελήνη μου στην 1η μοίρα του Κριού... Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον γνωρίζει κάτι για το θέμα και κάνει τον κόπο να μου απαντήσει. :)Αγαπητή tsou-li , άσχετο με τα όσα σου γράφει το μέλος Αλκμήνη και parkat, δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι αυτό που θέλεις να μάθεις για την πτωτική σου Αφροδίτη. Δεν ξέρω και αν έχεις ξεκαθαρίσει μέσα σου τι ακριβώς σημαίνει η Αφροδίτη σε πτώση. Δεν ξέρω για ποιο λόγω ψάχνεις κάτι να «βελτιώνει» την κατάστασή της. Τον δεκανό…Τις όψεις…Τη θέση…
Εκατομμύρια άνθρωποι στον πλανήτη ζουν, αγαπούν και αγαπιούνται με Αφροδίτη στην Παρθένο.
Γνώμη μου είναι να κάνεις μια προσπάθεια να αναζητήσεις στην βιβλιοθήκη του site σχετικά άρθρα για την Αφροδίτη στην Παρθένο και να επιστρέψεις διατυπώνοντας μια πιο ολοκληρωμένη ερώτηση για τον ρόλο της Αφροδίτης στον χάρτη σου.

Είμαι σίγουρη πως καμία απάντηση δεν θα σε βοηθήσει να καταλάβεις το βαθύτερο νόημα της προσωπικής σου Αφροδίτης. Όσα ρωτάς μπορούν να απαντηθούν με ικανοποιητικές λεπτομέρειες στο πρόγραμμα της δωρεάν ανάλυσης του γενέθλιου ωροσκοπίου, που υπάρχει στο site.

Δεν βρίσκω κανένα λόγω να σε ανησυχεί η Αφροδίτη σου περισσότερο από την αντίθεση Σελήνης\Δία στον άξονα του 1ου\7ου . Αν ο λόγος που σε απασχολεί είναι η αισθηματική σου ζωή και οι σχέσεις, τότε η αντίθεση αυτή παίζει έναν πολύ σπουδαίο ρόλο και είμαι σίγουρη ότι η σύνοδος του τράνζιτ Ουρανού με την Σελήνη, εντείνουν αυτές τις ανησυχίες σου.

Η ερμηνεία μερικών απομονωμένων όψεων του ωροσκοπίου σου, δεν θα σου λύσουν καμία απορία. Το συστηματικό διάβασμα και οι ουσιαστικές ερωτήσεις μέσα στο φόρουμ, θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις την ουσία των πραγμάτων.

Lena_P
16-01-2012, 01:14 AM
Οι οψεις των προγνωστικων επηρεαζονται απο τις γενεθλιες οψεις, οταν αυτες βεβαια υπαρχουν.
Διαφορετικα, λαμβανουμε υπ οψιν μας το προοδευτικο.

Στο προοδευτικο δεχομαστε τις κυριες πτολεμαικες οψεις κι οχι τις δευτερευουσες.

Χωρίς να είμαι σίγουρη πως απαντάς στο δικό μου post (με μπέρδεψε λίγο η συγχώνευση):

Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο υπόψη, θεωρητικά τελείως μιλάω και ίσως και για αυτό να μην πολυκατάλαβα την απάντησή σου. :o

Χρυσάνθη Σπίγγου
16-01-2012, 01:18 AM
Αγαπητή tsou-li,

Το εάν ένας χ,ξ,π, πλανήτης είναι σε πτώση από μόνος του ή όχι, δεν λύνει πράγματι τις εύλογες απορίες σου. Αυτό γιατί, η Αφροδίτη εκτός από το ότι βρίσκεται σε πτώση, η θέση της στον 1ο οίκο, αποτελεί για αυτόν τον οίκο μια νοητική χιαστί θέση. Είναι πολλές και διαφορετικές οι προσεγγίσεις – ερμηνείες που ο κάθε αστρολόγος θα προσέδιδε έτσι και αλλιώς, τουλάχιστον στο κομμάτι που εκπροσωπεί ο άξονας στον οποίο αναφέρεσαι.

Για εμένα που ασχολούμαι αποκλειστικά με την καρμική αστρολογία, και που λαμβάνω σοβαρά υπόψη σε ποιον οίκο και ποιο ζώδιο βρίσκεται ο άξονας Νοτίου –Βορείου Δεσμού, είναι εκείνο το οποίο θα ξεκαθάριζε το τι ακριβώς εκπροσωπεί και αυτή η Αφροδίτη, αλλά και το stelium 1ου σε αντίθεση με την Σελήνη 7ου.

Κατά μία γενικότερη πολύ –πολύ συνοπτική έννοια πάντως, αυτός ο άξονας 1ου -7ου, σου λέει να αναλάβεις πρωτοβουλία, και να είσαι συνεργάσιμα –μάχιμη, δραστική αποφασιστική και ενεργητική στις διαπροσωπικές και οικονομικές σου υποθέσεις.

Επίσης λόγω της Αφροδίτης στο ζώδιο της Παρθένου – κάτι που εξαρτάται κατά πολύ μεγάλο ποσοστό από τον άξονα Νοτίου –Βορείου, ίσως να σου προδιαγράφεται να παράγεις έργο προσφέροντας τις υπηρεσίες και συνενώνοντας αξίες –ανθρώπους, ή γενικότερα να δράσεις υπέρ κάποιου συστήματος αξιών.

Αυτό σημαίνει το οτιδήποτε από το να υπηρετήσεις ίσως την τέχνη χαρίζοντας χαρά και ευχαρίστηση στον κόσμο, ή το να προσφέρεις σε ένα κοινωφελές έργο……….κ.λ.π., κ.λ.π. Αλήθεια εργάζεσαι ή με τι σκοπεύεις να ασχοληθείς. Και εν τέλει που είναι ο Νότιος/Βόρειος;

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

Lena_P
16-01-2012, 01:56 AM
Κα Σπίγγου εννοείτε πως η οικοθεσία του Β.Δ. διευκρινίζει και τη φύση της Αφροδίτης;

Αν αυτό εννοείτε, να υποθέσω πως η διάκριση αφορά τοποθετήσεις σε 'προφανείς' προσωπικούς οίκους (π.χ. 4ο, 5ο, 7ο) ή σε λιγότερο προσωπικούς (π.χ. 2ο, 8ο, 10ο) οπότε η πρώτη περίπτωση δίνει την ερωτική φύση της Αφροδίτης ενώ η δεύτερη την οικονομική;

Θα μπορούσε να ισχύουν τα ανάλογα και για τους υπόλοιπους πλανήτες;

Λένα,
ξεσηκώθηκε.

tsou-li
16-01-2012, 11:53 PM
14-8-1957, 8.30 π.μ. Αθήνα.
Ευχαριστώ πολύ! ;)

tsou-li
18-01-2012, 02:06 AM
Parkat, δεν θεωρώ χτυπημένη την Αφροδίτη μου λόγω βιωμάτων. Έχω δεχθεί, δέχομαι και δίνω αγάπη και τρυφερότητα (το τελευταίο με μεγαλύτερη ευκολία είναι αλήθεια μεγαλώνοντας) σε όλες τις μορφές των σχέσεων μου (μητέρα, κόρη, φίλη, σύζυγος, ερωμένη...)
Από την άλλη, αγαπητή Katiakiss, ξέρω για τουσ πλανήτες σε πτώση αυτό που αναφέρει η κα Κοραλλία Μόζορα σε προηγούμενο post. Απλώς διαβάζοντας την βιβλιοθήκη του myhoroscope, διάβασα κάποια στιγμή κι ένα άρθρο για τους υποκυβερνήτες των δεκανών των ζωδίων. Εκεί διάβασα οτι ο 3ος δεκανός της Παρθένου έχει κυβερνήτες Ερμή-Αφροδίτη και μου δημιουργήθηκε η απορία πώς λειτουργεί ένας πλανήτης με τέτοια τοποθέτηση...
Κατά τα άλλα κα Χρυσάνθη Σπίγγου, όσον αφορά την εργασία μου, στο παρελθόν παρέδιδα μαθηματικά σε παιδιά γυμνασίου-λυείου, ασχολήθηκα με την γραφιστική και το μοντάζ αλλά εργάζομαι πολλά χρόνια ως barwooman σ΄ένα rock bar, κάτι που μου αρέσει και μου έδωσε την δυνατότητα να είμαι δίπλα στην κόρη μου ουσιαστικά!
Ο Β.Δ μου είναι στον 2ο οίκο στον Σκορπιό (σε σύνοδο με τον ήλιο του πατέρα της κόρης μου που εδώ και πολλά χρόνια είμαστε μόνο φίλοι) και ο Ν.Δ. στον 8ο στον Ταύρο.
Τα στοιχεία μου όπως ανέφερα σε προηγούμενο post είναι 14-8-1957, Αθήνα, 8.30 π.μ.
Σας ευχαριστώ όλους πού μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε και ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα με ερωτήσεις που φαίνονται αφελείς σε αυτούς που έχουν γνώση ...

Χρυσάνθη Σπίγγου
18-01-2012, 08:53 AM
Αγαπητές μου tsou-li και Λένα,

Ας μου επιτραπεί να εκφράσω τον θυμό μου, για τον οποίον φυσικά δεν φταίτε εσείς, αλλά μόνον εγώ. Υποκινούμενη πάντα από την καλοπροαίρετη διάθεση μου να βοηθήσω όπου, όποτε και άμα μπορώ, εννοείται ότι κάνω το μέγα λάθος να προβαίνω σε συζητήσεις να εξηγήσω κάτι του οποίου δεν έχω παρά ελάχιστα στοιχεία.

Πρώτα από όλα να πω, πως είναι εντελώς άδικο έναντι κάποιων άλλων αναγνωστών που είτε για δεν έτυχε να προσέξω την απορία, τις ερωτήσεις του, είτε γιατί εκ των πραγμάτων δεν μου το επιτρέπουν οι χρόνοι μου – ε κάπως πρέπει και εγώ να εργάζομαι για το βιός και την επιβίωση μου – ή για οποιοδήποτε άλλον λόγο, να απαντώ μονομερώς.

Για να έρθω όμως τώρα στο προκείμενο, θα ήθελα και κακιά να γίνω, και να θυμώσω. Αυτό γιατί αγαπητό μας μέλος tsou-li, εάν και εφόσον η ημερομηνία που δημοσίευσες αναφέρεται στο δικό σου ωροσκόπιο και δη για το οποίο ίσως ήσουν εσύ που ρωτούσες περί της πτωτικής Αφροδίτης του 1ου οίκου, άλλα βγαίνουν στην φόρα, άλλα ρώταγες, ή λάθος στοιχεία μας έδωσες.

Αποφάσισε λοιπόν καταρχάς αν είσαι όντως γεννημένη στις 8.30, ή ίσως στις 7.30 ή και κάπως αργότερα από τις 7.30π.μ., οπότε και η Αφροδίτη θα συμπέσει πράγματι στον 1ο οίκο και όχι στον 12ο όπως συμβαίνει με την ώρα που μας δίνεις.

Να τονίσω εδώ μάλιστα, πως πολύ σωστά έπραξε η Κάτια λέγοντας σου να προβείς σε περισσότερο διάβασμα και εξερεύνηση στο σάιτ, μιας και με τα προλεχθέντα και τα τωρινά το πράγμα μόνο παρανοήσεις, διαστρεβλώσεις και μπερδέματα σε όλους μας δημιούργησες έτσι και αλλιώς. Προς τι, τόσο χάσιμο χρόνου; Και εμείς τσάμπα χρόνο χάνουμε και εσύ παραπλανάσαι και εξαπατάσαι άνευ λόγου και ουσίας.

Στην συνέχεια να πω, πώς σκυλιάζω με εκφράσεις του τύπου, «χτυπιέται ο χτυπημένος»! Συγκροτηθείτε. Τέτοιου είδους εκφράσεις ανήκουν ανεπιστρεπτί στο παρελθόν. Εκφράσεις που προέρχονται από άτομα που είτε δεν πήγαν ποτέ σχολείο, είτε δεν γνώριζαν πως η αστρολογία φέρει έναν σοβαρό κώδικα λεκτικής ορολογίας, και τον οποίον όπως και σε κάθε άλλη επιστήμη οφείλουμε για να είμαστε σωστοί και αναλόγως να χρησιμοποιούμε. Τι στο καλό, τόσο πλούσια γλώσσα έχουμε, τόσο κόπο μας κάνει και αναλόγως να την χρησιμοποιούμε;

Προς Θεού, δεν θέλω να κομπλάρω κανέναν, ούτε να το παίξω έξυπνη όπως ίσως νομίσουν ορισμένοι, ούτε τίποτε. Ειδικά εσένα αγαπητό μέλος tsou-li, που ίσως διαβάζοντας με, νιώσεις άσχημα με την φόρα που πήρα. Όμως για σκέψου, τόσα χρόνια έρευνας, μελέτης και να φτάνω στο σημείο να μιλάω την αργκό και στο χώρο της αστρολογίας, με πονάει. Φυσικά δεν φταις ούτε εσύ, ούτε κανείς άλλος, πλην εκείνων των ολίγων που μιλάνε για σπίτια αντί για οίκους όπως είναι στο σωστό, και για χτυπημένους αντί για πλανήτες που βάλλονται, κ.ο.κ.

Εν συνεχεία όμως, θα καταλάβεις και εσύ και ίσως μάλιστα με κατανοήσεις καλύτερα, λέγοντας σου πως είτε είσαι στις 7 , 8 9 και μέχρι τις 11.30 π.μ. γεννημένη, ο γενέθλιος χάρτης σου κοσμείται από μία εντελώς ιδιάζουσα και ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσα –από την άποψη της εσωτερικής αστρολογίας τουλάχιστον – διπλή όψη χιαστί!

Αυτό σημαίνει έτσι και αλλιώς πως η πλήρης ερμηνεία και η σωστή αποκωδικοποίηση αυτού του χάρτη, επιβάλλει μία ολοκληρωμένη και εφ’όλης της ύλης και του περιεχομένου του μελέτη. Για κανένα λόγο οποιαδήποτε προσπάθεια μιας αποσπασματικής προσέγγισης του ενός ή του άλλου πλανήτη, δεν σε βοηθά αφενός, αφετέρου λαμβάνεις εντελώς λάθος μηνύματα που μόνο παραπλανητικά μπορεί να λειτουργήσουν. Δεν νομίζω ότι είναι αυτό που θα ήθελες. Έτσι δεν είναι ;

Συγχρόνως, μία σειρά άλλων εξίσου σημαντικών παραγόντων συνηγορούν επίσης υπέρ αυτής της καλώς εννοούμενης προτροπής.

Θα έλεγα και σε εσένα και στην αγαπητή μας Λένα λοιπόν, να κάνετε λίγο υπομονή ακόμα. Εντός των ημερών θα δημοσιευτεί ένα εκτενέστατο άρθρο περί της χιαστί όψης. Οπότε τότε, ελπίζω να καταλάβετε και τις ενστάσεις μου, αλλά και το γιατί κάποια πράγματα –όχι μόνο για εσάς αλλά για όλους τους αναγνώστες – όχι μόνον δεν γίνεται αλλά δεν είναι καν σωστό να απαντάμε, όσο καλή προαίρεση και διάθεση και εάν έχουμε.

Εν τω μεταξύ αν θες, επιβεβαίωσε μου για άλλη μία φορά ημερομηνία, χρονολογία, ώρα, τόπο γέννησης, για να ξέρουμε επακριβώς και γιατί τελικά μιλάμε.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

Katerina Paraskevopoulou
18-01-2012, 05:05 PM
.......
Τα στοιχεία μου όπως ανέφερα σε προηγούμενο post είναι 14-8-1957, Αθήνα, 8.30 π.μ.
Σας ευχαριστώ όλους πού μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε και ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα με ερωτήσεις που φαίνονται αφελείς σε αυτούς που έχουν γνώση ...



Αποφάσισε λοιπόν καταρχάς αν είσαι όντως γεννημένη στις 8.30, ή ίσως στις 7.30 ή και κάπως αργότερα από τις 7.30π.μ., οπότε και η Αφροδίτη θα συμπέσει πράγματι στον 1ο οίκο και όχι στον 12ο όπως συμβαίνει με την ώρα που μας δίνεις.

.......
Εν τω μεταξύ αν θες, επιβεβαίωσε μου για άλλη μία φορά ημερομηνία, χρονολογία, ώρα, τόπο γέννησης, για να ξέρουμε επακριβώς και γιατί τελικά μιλάμε.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

Αγαπητή Χρυσάνθη..... τα στοιχεία που έδωσε το αγαπητό μέλος tsou-li, ταιριάζουν..... κοίτα μήπως είναι σφάλμα του αστρολογικού προγράμματος που παρακολουθείς.......

Χρυσάνθη Σπίγγου
18-01-2012, 08:48 PM
Προφανώς δεν τα λέω και τόσο καθαρά. Αναφερόμενη στην χ,ξ,ψ, ώρα ήταν μόνο και μόνο για να σιγουρευτώ 100% ότι έχει γεννηθεί πράγματι στις 08.30. Τίποτε άλλο.

Επομένως αφού η φίλη μας έχει γεννηθεί αυτήν την ημερομηνία και αυτήν την ώρα, το ωροσκόπιο της περιλαμβάνει μία διπλή -πολύ σημαίνουσα και ενδιαφέρουσα από άποψη μελέτης και βαθύτερης διερεύνησης - που οπωσδήποτε δίνει μία ιδιαίτερη χροιά στο συνολικό γενέθλιο χάρτης της.

Υπομονή λοιπόν μέχρι την δημοσίευση του σχετικού άρθρου, και εδώ θα είμαστε να το συζητήσουμε και πάλι απ την αρχή με πιο ξεκάθαρο μυαλό και εικόνα.

Δεν τείθεται θέμα τόσο κούρασης, όσο το ότι παρασυρόμαστε ένθεν και ένθεν σε λάθη, που εν συνεχεία παραποιούν ίσως και κάποια δεδομένα και για άλλους ενδιαφερόμενους. Αυτό μόνο.

Συγγνώμη αν ήμουν κάπως, αλλά να, στεναχωριέμαι.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

Lena_P
19-01-2012, 01:41 AM
Ίσως φταίει το μισογεμάτο ποτήρι που έχω πάντα μπροστά μου ή η λατρεία στα μαθηματικά.. :

Όταν εντοπίζουμε έναν 'κακο-τοποθετημένο' ή 'αρνητικά βαλλόμενο' γενέθλιο πλανήτη να βάλλεται σε κάποιο προγνωστικό, πως το αντιμετωπίζουμε;

Δύο αρνητικά κάνουν θετικό;
Μια 'κακή' προοδευτική ή transit φάση έρχεται σε αντίθεση με το γενέθλιο αποτύπωμα; Ή απλά το ενισχύει;

ahm...

Μιας και ήδη "τα άκουσα", νομίζω πως πλέον δικαιούμαι και την απάντησή μου... εεεε; :)

Χρυσάνθη
19-01-2012, 02:11 PM
Γεια σας.! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ισχύει ότι προσβολή ή δυσκολία στην έκφραση της Αφροδίτης θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι περιστοιχίζεται από βαρείς πλανήτες, δηλ ο προηγούμενος και ο επόμενος να είναι πχ Άρης και Πλούτωνας, ακόμα και εάν η ανοχή συνόδου με τον Πλούτωνα είναι μεγάλη.... μόνο στη βεδική έχω παρατηρήσει ότι παίζει ρόλο (έτσι κατάλαβα τουλλαχιστον) ο προηγούμενος ή ο επόμενος πλανήτης, σα να συστήνει κατά κάποιο τρόπο τον επόμενο.... Έχει βάση??

Lilapause
20-01-2012, 10:34 PM
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά, έστω και καθυστερημένα!

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν , όταν η Αφροδίτη είναι καμμένη(στην 10η του Λέοντα και Ηλιος στην 15η στον 8ο οίκο μπορεί να δείχνει αποτυχία στα αισθηματικά, γιατί στον δικό μου χάρτη, ενώ με Ποσειδώνα δεν κάνει όψη, με Ουρανό και Κρόνο κάνει εξάγωνο, πάνε και πάντα πήγαιναν όλα στραβά, ή τουλάχιστον όχι έτσι όπως θα ήθελα να πάνε.
Με Πλούτωνα κανει 45 μοίρες,το οποίο ξέρω πως είναι αρνητική όψη, αλλά αρκεί αυτό για τις τόσες δυσκολίες;Ή ο συνδιασμός με την καμμένη Αφροδίτη, μπορεί να τα προκαλέσει;


Ευχαριστώ!!

*alkmini
21-01-2012, 11:03 AM
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά, έστω και καθυστερημένα!

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν , όταν η Αφροδίτη είναι καμμένη(στην 10η του Λέοντα και Ηλιος στην 15η στον 8ο οίκο μπορεί να δείχνει αποτυχία ....


Ευχαριστώ!!

Ο όρος "καμμένη" χρησιμοποιείται στην Ωριαία αστρολογία και όχι στη γενέθλια.

Χρυσάνθη Σπίγγου
23-01-2012, 08:58 PM
Η μεγάλη τέχνη της αστρολογίας αγαπητή μου Λένα, γενικά έγκειται στο να μπορεί κανείς συνδυαστικά και επί όλης της σύνθεσης γενέθλιου, προοδευτικού και διελεύσεων, να καταρτήσει ένα ολικό συμπέρασμα.

Και μιας και μου ήρθε αυθορμήτως η λέξη "ολικό", να πω πως, από όσο μπορώ να θυμηθώ κανένα ωροσκόπιο δεν έχει τις μονόπλευρες κακές ή καλές αποκωδικοποιήσεις. Ενα ωροσκόπιο είναι σαν την ολιστική ιατρική.

Πάντα φαίνεται να υπάρχει κάτι που λειτουργεί σαν αντίβαρο σε αυτό που δυστυχώς εμείς -αππο από λάθος προσέγγιση κοιτάζουμε ερευνούμε και ερμηνεύουμε αποκομμένα - από άλλες εξίσου σημαντικές όψεις.

Για παράδειγμα έχω έναν αξιολάτρευτο και ξεχωριστό νέο σε ηλικία πελάτη - με την συγκατάθεση του οποίου καταθέτω το παρακάτω παράδειγμα της δικής του ζωής - του οποίου η προοδευμένη Αφροδίτη στο ζώδιο του Λέοντα, σχηματίζει όψη τριγώνου με τον Δία στο ζώδιο του Κριού.

Ωστόσο η Αφροδίτη κυβερνά τον 10ο και τον 7ο, όπου όμως ο έβδομος βάλλεται από μία καθοριστική για την ζωή του όψη χιαστί μεταξύ της Σελήνης στο ζώδιο του Ταύρου (κυβερνήτης της οποίας είναι η Αφροδίτη ) σε όψη διπλής χιαστί όψης, και δη 150ο αφενός με τον Ποσειδώνα στον Τοξότη στον 2ο, αφετέρου με τον Πλούτωνα στο Ζυγό στον 12ο.

Ειναι εξαιρετικά όμορφος, θελκτικός -ωροσκόπος στο Ζυγό μεταίχμιο Σκορπιού - ευγενέστατος, και αυτό που κάθε γυναίκα θα ήθελε στην ζωή της. Εχει συγκλονιστικές γνωριμίες και οι μέχρι τώρα σχέσεις του αρχικά φαίνονταν ότι θα του έφερναν τον πολυπόθητο γάμο.

Για καλή του τύχη όμως - Δίας τρίγωνο με Αφροδίτη - ακόμα και στο παρά πέντε προλάβαινε να σωθεί και να μην διαβεί τα σκαλιά της εκκλησίας καθώς σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις αποκαλύφθηκαν εξαιρετικά δυσάρεστες προεκτάσεις στην ζωή την υγεία ή τα οικονομικά της κάθε υποψηφίας.

Καμία από τις κυρίες που γνώρισε δεν ευτήχησε και καμία δεν παρέμεινε παρά ελάχιστους μήνες στους γάμους που προέβησαν με άλλους γαμπρούς.

Φυσικά και του προξενεί πόνο και δυσαρέσκεια το ότι έχει μείνει στο ράφι -αν και είναι μόνον 35 ετών - αλλά από την άλλη έχει πάρει τα μαθήματα του, και ευγνωμονεί τον Θεό, και την αστρολογία που τον έχει σώσει και απο δυσάρεστες περιπέτειες αλλά και απο την δημιουργία οικογένειας που ίσως στη μία περίπτωση να έφερνε και ένα μη γερό παιδί στη ζωή.

Βεβαίως κανείς αναθεματίζει τον εαυτό του, τα άστρα, τον κόσμο, τους αστρολόγους, την μοίρα του και ότι άλλο θες. Γιατί αυτός να μην μπορεί να ευτηχήσει;

Οσο όμως και εάν το επιθυμεί κανείς, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι προορισμένοι είτε να παντρευτούν, είτε να πλουτίσουν είτε ίσως να οδηγηθούν σε κάτι που επιθυμούν αλλά που θέτουν λάθος προσδοκίες. Ιδωμένο αυτό το παράδειγμα ως έναν απλό βατό γενικό κανόνα, και αναγνωρίζοντας και προβαίνοντας στην ανάλογη αποδοχή,τότε μόνο μπορεί κανείς να καταλάβει και την αλληγορία της μοίρας, και κατά συνέπεια το γιατί των αντικρουόμενων όψεων ενός γενέθλιου ή προοδευτικού χάρτη. Που υπάρχουν σχεδόν πάντα.

Του εν λογω κυρίου, απλά δεν ήρθε ακόμα η ώρα του. Εάν εμείς οι άνρθωποι δεχόμασταν αυτή την τόσο απλή ν και ίσως επώδυνη αλήθεια, κανείς μας δεν θα είχε και την αγωνία στην ερμηνεία ενός αρνητικού αλλά δυστυχώς απομονωμένα ιδωμένου πλανητικού σχηματισμού.

Ελπίζω να έγινα κάπως κατανοητή. Η αλήθεια να λέγεται. Οι αποκομμένες από τον υπόλοιπο χάρτη ερμηνείες, φέρνουν παρερμηνείες διαστρεβλώσεις και πικρίες που αλλιώς ίσως να μην χρειάζονταν να τις ζήσει κανείς.

Φιλικά,

Χρυσάνθη Σπίγγου

Lena_P
25-01-2012, 12:40 AM
Μπερδεύτηκα λίγο με την απάντησή σας κα. Σπίγγου.

Ο λόγος που έγραψα τη συγκεκριμένη ερώτηση είναι γιατί προσπαθώ μέσω προοδευμένου και διελεύσεων να καταλάβω το γενέθλιο. Αντιλαμβάνομαι πως ίσως σε πολλούς να ακουστεί ανορθόδοξο, μα αυτό είναι που χαρακτηρίζει και τον τρόπο σκέψης και κατανόησης που διαθέτω.

Εν προκειμένω, προσπαθώ να ξεκαθαρίσω τί ευθύνεται και γιατί...
Η κύρια νόρμα ποιά είναι; ( : )

'ο Χ πλανήτης διελαύνει ώστε, μέσω τετραγώνου να ανατρέψει τον γενεθλίως βαλλόμενο Ψ' ή
'ο διελαύνων Χ πλανήτης επιβαρύνει τον ήδη βαλλόμενο στο γενέθλιο Ψ, τετραγωνίζοντας τον' ?


Ίσως σας εκνευρίσω πάλι με την ορολογία που έθεσα, αλλά νομίζω πως αξίζει τον κόπο μιας και πρόσεξα πως όταν είστε σε ένταση καταλαβαίνω πολλά περισσότερα.. :)

Χρυσάνθη Σπίγγου
25-01-2012, 09:56 AM
Λοιπόν αγαπητή μου Λένα σου εύχομαι μία όμορφη και εποικοδομητική μέρα.
Η δική μου άρχισε στις 5.00 μ.μ. Δυστυχώς δεν με γνωρίζεις προσωπικά, άλλως θα είχες καταλάβει πως όταν γράφω, ή γενικά όταν αφιερώνω το χρόνο μου εκεί έξω σε όλους εσάς και σε εμένα άγνωστους το κάνω άνευ εντάσεως, και μετά μεγάλης χαρά και ευχαρίστησης. Με γνώμονα τα παραπάνω σου γνωστοποιώ και εσένα προσωπικά και σε όλους του αγαπητούς μας φίλους λοιπόν – και είμαι απόλυτη σε αυτό – πως όταν έχω τα νεύρα μου ή τα φαρμάκια μου, σεβόμενη τους συνανθρώπους μου, κάθομαι και τρώω τα μαξιλάρια μόνη μου, κτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο ή την πέφτω στη θάλασσα 4 το πρωί τα ξημερώματα, αλλά δεν ζαλίζω κανενός τον έρωτα. Απλώς δεν μιλώ, κλείνομαι στον εαυτό μου, και γενικώς φροντίζω να μην μεταφέρω την κακή μου διάθεση σε κανέναν.

Μιας λοιπόν και γνωριστήκαμε λίγο καλύτερα, μην έχεις κανέναν απολύτως ενδοιασμό, άλλωστε σε πάω με χίλια καθώς βλέπω ότι την παλεύεις, το ψάχνεις, τα σκαλίζεις, κ.λ.π., ίδιον του πιο ΚΑΛΟΥ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ που λέει και το άσμα. Χα,χα, εύγε σου.

Αναφερόμενη λοιπόν, στα δύο παρακάτω ερωτήματα σου όπου αναρωτιέσαι αν π.χ. :
1. ο Χ πλανήτης διελαύνει ώστε, μέσω τετραγώνου να ανατρέψει τον γενεθλίως βαλλόμενο Ψ' ή
θα μπορούσε να είναι τόσο σωστό όσο όμως θα μπορούσε να είναι και η αμέσως επόμενη εκδοχή.
2. 'ο διελαύνων Χ πλανήτης επιβαρύνει τον ήδη βαλλόμενο στο γενέθλιο Ψ, τετραγωνίζοντας τον ?
Ωστόσο πρέπει πάντα να λαμβάνεις υπόψη ότι ένας ήδη γενέθλια βαλλόμενος πλανήτης είναι πάντα πιο επιρρεπής στο να επέλθει κάποιο γεγονός. Ένα απλό παράδειγμα: Αν είσαι π..χ σκιέρ και έχεις πάθει διάστρεμμα και αυτό εμφαίνεται από μία δύσκολη όψη στο ωροσκόπιο σου, είναι πολύ πιθανότερο να επαναληφθεί όταν και εφόσον κάποιος δυσανάλογος και κακεργέτης πλανήτης από μόνος του αγγίξει αρνητικά το ήδη ευάλωτο γενέθλιο πλανητικό σημείο.
Αν όμως αυτός ο διελαύνων κακεργέτης πλανήτης βρίσκεται ο ίδιος σε δυσμενή όψη με έναν άλλον πλανήτη και τείνει κατά την διέλευση του να κάνει δυσμενή όψη με τον ήδη ευπαθή γενέθλιο πλανήτη, πρέπει να εξετάσουμε αν το δεύτερο δυσμενές σώμα που συμπαρασύρει ο μαζί του ο διελαύνων πλανήτης δημιουργεί ή όχι αρνητικές ή θετικές όψεις προς τον ήδη ευπαθή γενέθλιο πλανήτη.
Επειδή όμως ακόμα και με αυτό το παράδειγμα ίσως να μην γίνεται κατανοητό το θέμα θα έλεγα να μου στείλεις κάποια πιο συγκεκριμένα στοιχεία ώστε να έχω και εγώ μία πιο ξεκάθαρη εικόνα του θέματος σου.

Φιλ – Χρ –Σπ - και πάντα με καλή προαίρεση και διάθεση

Lena_P
25-01-2012, 06:34 PM
Ίσως να ευθύνεται ο τρόπος επικοινωνίας μας όπου αναγκάζομαι να 'εικονοποιώ' τον άλλο μιας και το μόνο που έχω προς κρίση είναι ένας γραπτός λόγος, πότε 'ρετουσαρισμένος' και πότε πιο 'αυθόρμητος'.
Σε κάθε περίπτωση εννοούσα την ένταση που προκαλείται μέσα στο 'διάλογο' και όχι απαραίτητα στο αν η όχι κάποιος κοινωνεί τα όποια προβλήματά του στο forum. Συγγνώμη αν δεν έγινα κατανοητή.. :o

Δυστυχώς δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο θέμα που να μπορώ να θέσω χωρίς να γράφω 'κατεβατά' ολόκληρα αναλύοντας τις όψεις...
Τη λογική που αναλύσατε την κατάλαβα. Από τεχνικής άποψης όμως μου 'πέφτουν πολλές' οι όψεις μιας και οι προβληματισμοί μου αφορούν περιόδους όπου επηρεάζονται (σχεδόν ταυτόχρονα) όλοι οι σχηματισμοί μου. Ταυ τετράγωνα, Μεγάλα Τρίγωνα και Yods. Αν μπορούσα να συνυπολογίσω και το Vertex, θα είχα επιπλέον και Μεγάλα Εξάγωνα ενώ τα ταυ τετράγωνα θα ήταν πλέον Μεγάλα...

Έχω ήδη γεμίσει δύο μπλοκ σημειώσεων με παρατηρήσεις επί παρατηρήσεων, οπότε η απορία μου είναι μάλλον προσπάθεια να καταλάβω τους επηρεασμούς έναν έναν και μετά να προσπαθήσω να αντιληφθώ την απόρροια..

Λένα

Υ.Γ. Ευχαριστώ πολύ για τη δήλωσή σας! Μα, 8 στους 10 καθηγητές/δασκάλους που είχα, μου ομολόγησαν εν καιρώ πως βίωσαν στιγμές που ευχαρίστως θα με έδερναν.. Να καταγραφεί παρακαλώ πως εγώ το δήλωσα. :)

Χρυσάνθη Σπίγγου
25-01-2012, 07:59 PM
Ο.κ, μήνυμα ελήφθη.

Αν σε κάτι μπορώ να βοηθήσω στην διάθεση σου.

Φιλ - Χρ - Σπ