PDA

View Full Version : Συναστρία - Πάθος και σασπένς



Βασιλική Κόντη
17-10-2005, 09:29 AM
Ταιριάζουμε; Πόσο πάθος, σασπένς, ερωτική ίντριγκα αλλά και χρονική διάρκεια έχει η σχέση μας;
Σε αυτές τις ερωτήσεις που «καίνε», ερωτήσεις που όλοι θα θέλαμε να μπορούσαμε να απαντήσουμε άμεσα, γρήγορα και σωστά μας απαντάει με μοναδικό τρόπο η Σύγχρονη Επιστημονική Αστρολογία και οι διάφορες τεχνικές πρόβλεψής της.
Η συναστρία προοδευτική και γενέθλια αποτελεί ένα εκπληκτικό κομμάτι της μελέτης συμβατότητας μεταξύ δύο προσώπων που βοηθά να καταλάβουμε από την πολύ αρχή, από το ξεκίνημα μιας σχέσης πόσο καθοριστική, μακρόχρονη, έντονη ή φυσικά το αντίθετο μπορεί να είναι μια ερωτική σχέση στη ζωή μας.

Φυσικά υπάρχουν πολλοί τρόποι που κάποιος επαγγελματίας Αστρολόγος μπορεί να εξετάσει την ποιότητα αλλά και την πορεία εξέλιξης μιας σχέσης. Υπάρχουν όμως και για τον κάθε έναν μας κάποια μικρά αστρολογικά «μυστικά» που χρησιμοποιούμε προκειμένου να αποφανθούμε για το αν μια ερωτική - ρομαντική ιστορία μπορεί να γίνει σχέση ζωής, μπορεί να οδηγήσει σε έγκλημα πάθους ή απλά να συμβεί ένας μοιραίος έρωτας με ημερομηνία λήξης όμως υπογεγραμμένη εξαρχής από τα μέλη της.


Το πρώτο θέμα λοιπόν που εξετάζω είναι αν η σχέση έχει μοιραίο χαρακτήρα και μπορεί να δώσει εσωτερική αλλά και εξωτερική ένταση συνδέοντας έτσι τα άτομα σε μια σχέση έντονου πάθους. Άρα όπως καταλαβαίνετε εξετάζω τον Πλούτωνα. Είναι ο Πλούτωνας του ενός σε κάποια δυνατή σχέση με έναν προσωπικό πλανήτη του άλλου; κυρίως σύνοδο, αντίθεση αλλά και τετράγωνο; Τότε η σχέση υπογράφει καρμική σύνδεση και αποκτά έξτρα δυνατό ερωτικοσεξουαλικό δέσιμο συνδεδεμένο φυσικά μα καταστάσεις επιβολής και κυριαρχίας που σκοπό έχουν τα άτομα να μεταλλάξουν το ένα το άλλο. Μην πιστέψετε ποτέ πως αυτός που έχει τον Πλούτωνα έχει πάντα και το «πάνω χέρι» στη σχέση ή την καθορίζει αποφασιστικά, γιατί είναι τεράστιο λάθος. Και το άτομο που έχει τον προσωπικό πλανήτη λειτουργεί αντανακλαστικά απέναντι στις πλουτώνιες καταστάσεις με τέτοιο τρόπο προκαλώντας με τη σειρά του συμπεριφορές που είναι καθρέφτης για τον Πλούτωνα. Ανεξήγητη υπερένταση, ταχυπαλμία που δεν μπορούμε να ελέγξουμε και συχνά ένας περίεργος φόβος ότι κάποιος επεμβαίνει στα πολύ προσωπικά μας πεδία νιώθουμε όταν πλησιάζουμε ερωτικά ένα άτομο που ο Πλούτωνας του κάνει όψεις με την Σελήνη,την Αφροδίτη ή τον Άρη μας.

Μήπως όμως αυτά δεν περιγράφουν και τα ερωτικά μυθιστορήματα για να εκφράσουν την έννοια του πραγματικά μεγάλου έρωτα; Το καρδιοχτύπι, το να βλέπεις τον άλλο και να τα χάνεις, να αναρωτιέσαι διαρκώς γιατί δεν είσαι πια τόσο έξυπνη και ετοιμόλογη όσο συνήθιζες να είσαι πάντα ενώ ταυτόχρονα τα πόδια σου κόβονται και ζαλίζεσαι όταν απέναντί σου έχεις αυτόν που έχεις ερωτευθεί. Μα και αν δεν ήταν έτσι δεν θα λεγόταν έρωτας!

Μετά φυσικά πάμε που αλλού στον πλανήτη του απρόσμενου, αναπάντεχου, ξαφνικού αλλά και διεγερτικού πλανήτη Ουρανού. Προσωπική άποψη εκφράζω λέγοντας πως ο Έρωτας δεν είναι Έρωτας με κεφαλαία αν δεν είναι και κεραυνοβόλος! Και ο Ουρανός κεραυνοβολεί! Η σύνδεσή του με προσωπικό πλανήτη του άλλου έχει μια απίστευτη διεγερτική ποιότητα, μοναδική ένταση -διαφορετική απ' αυτή του Πλούτωνα- είναι κάτι σαν ηλεκτροσόκ εδώ και κάνει τα άτομα να ριγούν το ένα απέναντι στη θέα του άλλου. Συχνά βέβαια πρόκειται για ασταθείς σχέσεις που προκαλούν και νιώθουν ανασφάλεια μεταξύ τους αλλά ποια κατάσταση που την διακατέχει πάθος και έρωτας μπορεί να βαδίσει από την αρχή τουλάχιστον σε ασφαλή μονοπάτια δεδομένου πως αυτό που εξιτάρει, αυτό που δημιουργεί έντονα συναισθήματα είναι συχνά και ο φόβος του ότι μπορεί να χάσουμε αντικείμενο του πόθου μας;

Βάζω τον Ποσειδώνα στην 3η θέση γιατί είναι μεν απόλυτα απαραίτητος στο να εξιδανικεύσουμε και να ωραιοποιήσουμε ένα πρόσωπο - στοιχείο που αν λείπει πως θα επιλέξουμε μέσα από τις εκατοντάδες που μας τριγυρίζουν -αλλά τον φοβάμαι κιόλας μέσα στο παιχνίδι της φαντασίας μας μια και δημιουργεί ουτοπικές καταστάσεις, πλάνες και εντυπώσεις που οδηγούν σε αλλεπάλληλα λάθη και θυσίες χωρίς ανταπόκριση.

Μετά ο Κρόνος στη συναστρία αλλά και στον σύνθετο χάρτη (composite) σίγουρα υπογράφει και αυτός με τη σειρά του καρμικές καταστάσεις και δείχνει πόσο ισχυρά συνδεδεμένα είναι τα άτομα μεταξύ τους -όχι πάντα ευχάριστα- αλλά δεμένα παρά ταύτα. Προσδιορίζει συχνά και το πόσο ανθεκτική και μακροχρόνια μπορεί να είναι μια σχέση. Βέβαια είμαι της άποψης ότι είναι επικίνδυνο να «παίζει» πολύ Κρόνος μέσα σε μια ερωτικού ενδιαφέροντος κατάσταση εφόσον έχει την ιδιότητα να παγώνει και να φρενάρει τα συναισθήματα αλλά και την λίμπιντο.

Ένα σημείο που επίσης στέκομαι πάρα πολύ και είναι εξαιρετικού ενδιαφέροντος είναι η σχέση των φώτων μεταξύ τους. Ο Ήλιος του ενός με τη Σελήνη του άλλου και το αντίθετο φυσικά. Καμία σχέση δεν μπορεί να είναι αποφασιστικής σημασίας για την πορεία και την εξέλιξη των ατόμων αν δεν υπάρχει σύνδεση των φώτων μεταξύ τους ακόμα και με όψεις μέσω μεσοδιαστημάτων ακόμα και με όψεις μέσω σύνθετου χάρτη.

Το Vertex -η πύλη του πεπρωμένου- σε ένα ωροσκόπιο, εκεί που χτυπάει η καρδιά του ατόμου μέσα στο ωροσκόπιο είναι φυσικά πολύ σημαντικό για τη συναστρία και δίνει την έννοια της μοίρας, του πεπρωμένου, την αίσθηση ότι η έλξη είναι αναπόφευκτη, η σύνδεση καθοριστική και η λογική δεν έχει καμία απολύτως θέση.

Οι Δεσμοί της Σελήνης, απίστευτα σημαντικά και δυνατά σημεία, κάνουν τα άτομα να αισθάνονται ανάλογα βέβαια με τις όψεις ότι εδώ ανήκουν ή ότι εδώ πρέπει να ενταχθούν σύμφωνα με τις επιταγές του Βόρειου ή του Νότιου δεσμού. Αν π.χ. έχουμε πλανήτη του ενός σε σύνοδο με το νότιο κάποιου άλλου, ο πρώτος αρχικά νιώθει εξαιρετικά άνετα και εύκολα να προσαρμοστεί με τον δεύτερο. Σε δεύτερη φάση όμως νιώθει επίσης ότι εξαντλεί όλη του την ενέργεια και θέλει να αποδεσμευτεί, να απελευθερωθεί από τη σχέση, νιώθοντας ότι η συγκεκριμένη τον τραβάει πίσω στο παρελθόν και δεν τον αφήνει να ξεφύγει και να αναπτυχθεί. Απεναντίας μια σύνδεση με τον Βόρειο του ατόμου νιώθεις ότι μέσα από αυτή τη σχέση προάγεσαι, τραβάς μπροστά, παίρνεις μαθήματα χαράς και αυτογνωσίας που επιθυμεί η ψυχή σου και σίγουρα βρίσκεις το μονοπάτι σου πιο εύκολα.

Εν ολίγοις αυτά με τους πλανήτες γιατί μετά όλα αυτά περνάμε στην οικοθεσία και το πώς καθρεφτίζονται και αποκωδικοποιούνται οι πλανήτες μέσα στο χάρτη του ατόμου. Μεγάλη σημασία, που ίσως κανένας δεν πιστεύει σε μια ερωτική σχέση, δίνω στον άξονα 2ου - 8ου οίκου. Τον θεωρώ δείκτη για το πώς αγαπώ 2ος να εισπράττω συναισθήματα σε σχέση με τον 8ο που είναι η ερωτική πράξη αυτή καθαυτή.

Οι όψεις βέβαια μετρούν πάρα πολύ με πρώτη τη σύνοδο γιατί προσφέρει μεγάλη ταύτιση και ομοιότητα στα άτομα (ανάλογα βέβαια και με τη φύση των πλανητών).
Τις αντιθέσεις για να υπάρχει πρόκληση και τα τετράγωνα για έλξη (με πόλωση όμως πολλές φορές)και λιγότερο τα τρίγωνα τα εξάγωνα κ.λπ.

Για την άμεση εξέλιξη τώρα της σχέσης εξετάζω την προοδευτική συναστρία αρχικά. Το προοδευτικό του ενός με τον γενέθλιο του άλλου και αντίστροφα. Είναι εκπληκτικό σύστημα που δίνει πληροφορίες με τρομερή ακρίβεια για το άμεσο μέλλον και με ημερομηνίες που λειτουργούν απίστευτα στην ώρα τους. Ταυτόχρονα πολλές φορές και σε πιο δύσκολες περιπτώσεις εξετάζουμε και τον προοδευτικό του σύνθετου και την εξέλιξή του σύμφωνα πάντα με τις διελεύσεις.
Πολλές πληροφορίες καρμικής φύσεως δίνει και η Δραγώνιος αστρολογία αλλά και οι αστεροειδείς που συνδέονται με τα ερωτικά ζητήματα (έρως, Ήρα, εστία κ.λπ.). Για να μην μιλήσω βέβαια για Ουράνιαν αστρολογία και τον υποθετικό πλανήτη CUPIDO ο οποίος είναι φύσεως Αφροδίτης Δία και ανάλογα με τις όψεις που κάνει με τους πλανήτες της κλασικής Αστρολογίας προσδιορίζει με μεγάλη ακρίβεια πάσης φύσεως ερωτικά θέματα (έναρξη σχέσεων, γάμους, μοιραίους έρωτες κ.ά.)

Πολλά θα μπορούσαν ακόμη να γραφτούν για αυτό το σημαντικό κομμάτι της ζωής που κανείς μα κανείς δεν μπορεί να μείνει αδιάφορος, για πλανήτες χωρίς όψεις σε σύνοδο με πλανήτες άλλου προσώπου, για ωροσκόπιο στιγμής που δημιουργήθηκε η σχέση και τόσα μα τόσα άλλα. Προσπάθησα να δώσω μια πολύ συγκεκριμένη θέση από την δουλειά και την εμπειρία μου στο χώρο των σχέσεων και το πώς εξετάζω την συναστρία -πιστεύω- με απλό και κατανοητό τρόπο.

Βασιλική Κόντη
Αστρολόγος - συνεργάτης MyHoroscope.

krios7
17-10-2005, 09:35 PM
Κυρία Κόντη πολλά συγχαρητήρια για το άρθρο σας!

Τα όσα λέτε σε σχέση με τον πλουτώνιο έρωτα τα επικυρώνω με τις προσωπικές μου εμπειρίες.
Εδώ και ένα χρόνο περίπου "βασανίζομαι" από έναν τέτοιον έρωτα (που για κάποιους λόγους δεν μπορεί να πάρει "σάρκα και οστά") με συμπτώματα ακριβώς σαν αυτά που περιγράφεται, τόσο από την μεριά μου όσο και από την δική της ( ανάμεσα στα πολλά άλλα ο πλούτωνάς και ο ουρανός της τετραγωνίζουν την αφροδίτη και τον άρη μου που τους έχω σε σύνοδο και ο πλούτωνάς μου τετραγωνίζει τον άρη και τον ερμή της που τους έχει σε σύνοδο).

Το ανησυχητικό είναι ότι η κατάσταση είναι πέρα από τον έλεγχό μου, κάτι που μου συμβαίνει για πρώτη φορά στην ζωή μου.
Και να φανταστείται ότι τέτοιου είδους καταστάσεις τις ειρωνευόμουν μέχρι πρότινος.

Βασιλική Κόντη
18-10-2005, 12:47 PM
Αγαπητέ φίλε,
να γνωρίζετε πάντως πως τα πράγματα είναι πιο έντονα και επώδυνα όταν υπάρχουν οι αντίστοιχες όψεις και στο γενέθλιο ωροσκόπιο ή αν ταυτόχρονα τις δέχεται από διέλευση ή από πρόοδο το ωροσκόπιο σας! Δύσκολα πολύ δύσκολα αλλά και μοναδικά στη ζωή!!

Βασιλική Κόντη

physiks
01-12-2005, 10:02 PM
Κυρία Κόντη, τί σημαίνει ο Πλούτωνας του ενός να βρίσκεται σε τρίγωνο με την Αφροδίτη του άλλου? Είναι σημείο καρμικής σχέσης? Ευχαριστώ

Βασιλική Κόντη
02-12-2005, 12:14 PM
Κυρία Κόντη, τί σημαίνει ο Πλούτωνας του ενός να βρίσκεται σε τρίγωνο με την Αφροδίτη του άλλου? Είναι σημείο καρμικής σχέσης? Ευχαριστώ
Αγαπητή φίλη,
είναι σίγουρα μια πολύ καλή ένδειξη στην συναστρία,αλλά γενικά τα τρίγωνα -προσωπική άποψη- δεν τα λαμβάνω να έχουν εξέχουσα σημασία και σίγουρα δεν είναι ένδειξη καρμική σχέσεως. Δηλώνουν μια ροή και ευκολίες μέσα στην καθημερινότητα.
Βασιλική Κόντη

maraki_1975
02-12-2005, 04:09 PM
Το Vertex -η πύλη του πεπρωμένου- σε ένα ωροσκόπιο, εκεί που χτυπάει η καρδιά του ατόμου μέσα στο ωροσκόπιο είναι φυσικά πολύ σημαντικό για τη συναστρία και δίνει την έννοια της μοίρας, του πεπρωμένου, την αίσθηση ότι η έλξη είναι αναπόφευκτη, η σύνδεση καθοριστική και η λογική δεν έχει καμία απολύτως θέση.

πολυ ενδιαφέρον κ.α Κόντη όλο το άρθρο αλλά θα σταθώ στο σημείο που παραθέτω ανωτέρω απλά γιατί μου φαίνεται ιδιαίτερα σημαντικό ...ίσως με ενθουσιάζει η πολυ καλη έκφρασή ''Το Vertex -η πύλη του πεπρωμένου''
θα΄ήθελα να σας θέσω ενα ερώτημα και αν αυτο ειναι επιτρεπτό να μου απαντήσετε στην δική μου συναστρία με τον άνθρωπό μου ...έχει αυτός το
Vertex του στον 1ο οίκο μου (σκορπιος) και εγω το δικό μου Vertex στον 12ο οίκο του ..ειναι εύκολο να μου πείτε τι δηλώνει αυτο ;
ευχαριστω πολυ !!!

maraki_1975
02-12-2005, 04:10 PM
συγνώμη ο 12ος οίκος του ξέχασα να αναφέρω οτι ειναι στον Ταύρο !!!

physiks
03-12-2005, 12:16 AM
Αγαπητή κυρία Κόντη,
Το Vertex -η πύλη του πεπρωμένου- ενός ανθρώπου πέφτει πάνω στην μοίρα του ήλιου ενός άλλου, είναι ένδειξη έλξης αναπόφευκτης ? Ευχαριστώ

eddy
03-12-2005, 10:29 PM
Λέγοντας « άξονα 2ου –8ου οίκου» τί εννοούμε; να υπάρχουν πλανήτες του ενός στους παραπάνω οίκους του άλλου; η πλανήτε του ενός να σχηματίζουν όψεις με πλανήτες του άλλου που βρίσκονται στους παραπάνω οίκους;

eddy
03-12-2005, 10:29 PM
Λέγοντας « άξονα 2ου –8ου οίκου» τί εννοούμε; να υπάρχουν πλανήτες του ενός στους παραπάνω οίκους του άλλου; η πλανήτες του ενός να σχηματίζουν όψεις με πλανήτες του άλλου που βρίσκονται στους παραπάνω οίκους;

lelen
05-12-2005, 11:36 AM
Λέγοντας « άξονα 2ου –8ου οίκου» τί εννοούμε; να υπάρχουν πλανήτες του ενός στους παραπάνω οίκους του άλλου; η πλανήτες του ενός να σχηματίζουν όψεις με πλανήτες του άλλου που βρίσκονται στους παραπάνω οίκους;

Μακάρι να καταλάβαινα κάτι απο όλα αυτά.Το μόνο που ξέρω είναι οτι εχω ζήσει μια σχέση 10 χρόνια απιστευτης χημείας και δεν λεέι να σβύσει και αυτό με τρομάζει πλέον που δεν είμαστε μαζί.Εχει να κάνει με τι?

Βασιλική Κόντη
05-12-2005, 06:50 PM
Το Vertex -η πύλη του πεπρωμένου- σε ένα ωροσκόπιο, εκεί που χτυπάει η καρδιά του ατόμου μέσα στο ωροσκόπιο είναι φυσικά πολύ σημαντικό για τη συναστρία και δίνει την έννοια της μοίρας, του πεπρωμένου, την αίσθηση ότι η έλξη είναι αναπόφευκτη, η σύνδεση καθοριστική και η λογική δεν έχει καμία απολύτως θέση.
πολυ ενδιαφέρον κ.α Κόντη όλο το άρθρο αλλά θα σταθώ στο σημείο που παραθέτω ανωτέρω απλά γιατί μου φαίνεται ιδιαίτερα σημαντικό ...ίσως με ενθουσιάζει η πολυ καλη έκφρασή ''Το Vertex -η πύλη του πεπρωμένου''
θα΄ήθελα να σας θέσω ενα ερώτημα και αν αυτο ειναι επιτρεπτό να μου απαντήσετε στην δική μου συναστρία με τον άνθρωπό μου ...έχει αυτός το
Vertex του στον 1ο οίκο μου (σκορπιος) και εγω το δικό μου Vertex στον 12ο οίκο του ..ειναι εύκολο να μου πείτε τι δηλώνει αυτο ;
ευχαριστω πολυ !!!
Αγαπητή φίλη,
το vertex δεν είναι πλανήτης αλλά προσωπικό σημείο στο ωροσκόπιο μας.Εχει να κάνει λοιπόν με την δική μας <<πύλη του πεπρωμένου>>.Θεωρώ λοιπόν πως είναι σημαντικό στη συναστρία όταν είναι σε επαφή με κάποιον πλανήτη του άλλου ωροσκοπίου και δεν έχει να κάνει τόσο πολύ με την οικοθεσία.Κυρίως σύνοδο και διάμετρο!!
Βασιλική Κόντη

physiks
05-12-2005, 06:51 PM
Ισως οι σχέσεις οι ανθεκτικές στον χρόνο να είναι καρμικές. Οι σχέσεις που περνάνε από τη ζωή μας και αφήνουν επιπτώσεις, μπορεί να έχουν στοιχεία καρμικότητας. Αγαπούμε, μισούμε, αγωνιούμε, μαλώνουμε και βρισκόμαστε ξανά μαζί. Θεωρώ σαν βάση ότι οι σχέσεις αυτές αναγνωρίζονται από το ότι υπάρχει μια οικειότητα από την πρώτη στιγμή. Κάτι μας θυμίζει από τον εαυτό μας. Οι άμυνες είναι μειωμένες για τον λίγο χρόνο που ξέρουμε τον άλλον. Η ανάγκη να βρισκόμαστε συνέχεια μαζί και να αναζητούμε την παρουσία του άλλου. Νοιώθουμε ότι θέλουμε να βρούμε τη θέση μας στη ζωή του άλλου, ίσως όπως «στο παρελθόν». Να δημιουργήσουμε συνθήκες, να ανοίξουμε χώρο και στη δική μας ζωή για την ύπαρξή του. Οι ερωτικές σχέσεις λένε οι ανατολικοί λαοί είναι ένα μέσο να ξεπληρωθεί το Κάρμα.

Από αστρολογική άποψη, οι δεσμοί της Σελήνης είναι δείκτες της σχέσης της τροχιάς της Σελήνης (που έχει κέντρο τη Γη) προς τη τροχιά της Γης (που κέντρο της είναι ο Ήλιος). Είναι μια σχέση της Γης με τον Ήλιο. Ο Βόρειος Δεσμός της Σελήνης, ως κανάλι εισόδου, εισάγει «τη θεϊκή θέληση ως προορισμό του ανθρώπου», ενώ ο Νότιος Δεσμός αφορά τους στόχους της επιθυμίας του ανθρώπου.

Πολλοί λοιπόν πλανήτες του συντρόφου στον Βόρειο Δεσμό σημαίνει ότι αυτή η καρμική σχέση μπορεί να δώσει πολλά.

Από την άλλη πλευρά, πλανήτες του συντρόφου σας στον Νότιο Δεσμό σας και αντίστοιχα, σημαίνει ότι από το παρελθόν υπήρχε σχέση μεταξύ σας και χρειάζεται να επαναπροσδιορίσετε τη σχέση σας μέσα από ανοικτούς λογαριασμούς και ανυπόφορες καταστάσεις.
Δηλαδή είναι δύσκολο εάν δεν υπάρχουν στο Βόρειο Δεσμό σας πλανήτες του συντρόφου σας να κάνετε ένα καινούριο ξεκίνημα ζωής μεταξύ σας. Θα είναι μια επανάληψη πιθανώς «της σχέσης του παρελθόντος» που έχει προϋπάρξει και πάλι.

Ανάλογα με τη φύση και τις ιδιότητες των πλανητών που βρίσκονται κοντά στους Δεσμούς της Σελήνης σας και φυσικά τη σύνθεση του γενέθλιου ωροσκοπίου και της Συναστρίας, υπάρχουν και οι αντίστοιχες ερμηνείες και δυσκολίες. Είναι πολλές οι συνισταμένες που εξετάζονται για την ποιότητα της καρμικότητας και αν αυτή η καρμικότητα σας βγαίνει σε καλό ή κακό δρόμο.

Τα ζώδια του νερού [Καρκίνος, Σκορπιός, Ιχθύες] καθώς και οι αντίστοιχοι οίκοι (4,8,12) έχουν βαρύτητα καρμική χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα άλλα ζώδια δεν έχουν ή ότι δεν λαμβάνονται υπόψη και άλλοι παράγοντες των γενέθλιων χαρτών. Απλά σε αυτές τις περιπτώσεις το συναίσθημα λειτουργεί πιο έντονα και υπάρχει μια δυναμική ψυχικού πόνου. Στην συναστρία λοιπόν φαίνεται η καρμικότητα από τους πλανήτες, τους οίκους και τις γωνίες που έρχονται σε επαφή με τους Δεσμούς της Σελήνης.


Οι πλανήτες που βρίσκονται γύρω από τους Δεσμούς φανερώνουν με ποιες συμπεριφορές και ενέργειες λειτουργεί η σχέση.

Οι οίκοι που βρίσκονται οι Δεσμοί της Σελήνης φανερώνουν τους τομείς της ζωής όπου πρέπει να πάρετε μεταξύ σας τα καρμικά μαθήματα.

Οι όψεις που κάνουν οι πλανήτες που βρίσκονται κοντά στον Β. και Ν. Δεσμό στη συναστρία αποκαλύπτουν τους τρόπους και τις λειτουργίες δια των οποίων οι βασικές σημασίες των Δεσμών μπορεί να εκπληρωθούν.

Σύνοδοι και αντιθέσεις πλανητών αντίστοιχα (οι πλανήτες μέχρι οκτώ μοίρες από τους Δεσμούς είναι σύνοδος, και 180 μοίρες αντίθεση)] σημαίνει ότι υπάρχουν ισχυρές συγκρούσεις ανάμεσα στο παλαιό και το νέο. Οι συγκρούσεις μπορεί να εξομαλυνθούν όταν υπάρχουν συνειδητοποιημένες θυσίες για το καλό της σχέσης και κατά συνέπεια την αυτοβελτίωση και την αυτογνωσία του ατόμου που η σχέση του δίνει μαθήματα μέσα από δυσκολίες.

Τετράγωνα προς τους Δεσμούς της Σελήνης μπορεί να δώσουν στα άτομα την αίσθηση του αδιέξοδου της σχέσης και της αναπόφευκτης σύγκρουσης. Οι δυσκολίες σε όλα τα επίπεδα όσο ξεπερνιούνται με αυτοθυσία τόσο η σχέση θα φαίνεται πιο δυνατή και λειτουργική.

Τρίγωνα και εξάγωνα πλανητών (120 μοίρες) προς τον Β. Δεσμό φανερώνουν εύκολο συντονισμό των λειτουργιών των πλανητών οι οποίοι σχηματίζουν τις όψεις αυτές προς τους Δεσμούς. Προς τον Ν. Δεσμό όμως οι όψεις αυτές υποδηλώνουν ότι υπάρχει τάση ανεμελιάς, ελαφρότητας, και φυγής από τις δυσκολίες της σχέσης δια μέσου της λειτουργίας του πλανήτη που σχηματίζει το τρίγωνο αυτό. Υπάρχει δηλαδή η ανάγκη να ξαναζήσουν τα παλιά κοινά βήματά τους χωρίς να κάνουν προσπάθεια να βελτιώσουν τη σχέση τους για κάτι καλύτερο.


Οι πλανήτες Κρόνος, Ποσειδώνας, Ουρανός, Πλούτωνας, τονίζουν ιδιαίτερα την Καρμικότητα κοντά στους Δεσμούς του συντρόφου σας ή στους δικούς σας. Οι ανάδρομοι πλανήτες επίσης έχουν καρμική σημασία αφού χρειάζεται να δώσετε ξανά εξετάσεις για την προοπτική μιας καλής μεταξύ σας.

physiks
05-12-2005, 07:01 PM
Αγαπητή κυρία Κόντη
το vertex στον Σκορπιό ενισχύει τις πλουτώνιες ιδιότητες? Ευχαριστώ

Fotini Christodoulou
05-12-2005, 07:20 PM
το vertex στον Σκορπιό ενισχύει τις πλουτώνιες ιδιότητες? Ευχαριστώ,

Καλησπερα!

Σας παραθέτω το κομματι του αρθρου περι μοιραιων σχεσεων-κορυφης,του retrograde(ολοκληρο το αρθρο εδω (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=422) )

"Σκορπιός

Σε αυτή τη θέση η Κορυφή σημαίνει επιθυμία ή συνεχή ανάγκη για συναισθήματα ακατανίκητα και αναντικατάστατα σε όλα τα επίπεδα των στενών σχέσεων, είτε είναι πνευματικά, συναισθηματικά ή φυσικά. Από τις φωτιές της κόλασης ως τα ύψη του ουρανού, όσο μεγαλύτερη και βαθύτερη σχέση μπορεί να δοκιμάσει αυτό το άτομο με κάποιο άλλο, τόσο πιο πλήρης είναι. Εάν έχετε σχέση με κάποιο άτομο που έχει αυτή τη θέση, όσα βλέπετε ποτέ δεν είναι αυτά που παίρνετε - υπάρχουν πάντα περισσότερα. Προετοιμάστε τον εαυτό σας για σημαντικές ραδιουργίες. ατελείωτη γοητεία και μια ένταση που θα σας προκαλέσει στο μέγιστο βαθμό."

Κυβερνητες του Σκορπιου,ο Αρης και ο Πλουτωνας.Αλλα σε ποιον οικο βρισκεται;Επηρεαζεται και απο τον κυβερνητη του οικου,οπως καταλαβαινετε,οπως επισης και απο τις οψεις.Και ολα αυτα στον κάθε γενεθλιο.Πως να πουμε οτι εχει πλουτωνια καθαρα έκφραση εαν ,δεν ξέρουμε ολες τις λεπτομέρειες;)
Και μετα στην συναστρια,βλεπουμε πως αλληλεπιδρουν(οψεις) μεταξυ τους οι πλανητες και τα σημεια(οπως το vertex).

Ελπιζω,να σας βοηθησα,αν και δεν ειμαι επαγγελματιας.

Φιλικα,
Φωτεινή

physiks
05-12-2005, 07:41 PM
Σας ευχαριστώ
Προσπαθώ να εντρυφήσω στην έννοια αυτή του Βέρτεξ διότι τελευταίως διαβάζω ότι παίζει ουσιαστικό ρόλο σε ένα ωροσκόπιο αλλα και στην συναστρία, δείχνοντας όπως λέτε την Πύλη του πεπρωμένου - σημείο το οποίο βέβαια δεν μπορώ να εξηγήσω με τις δικές μου γνώσεις.

physiks
05-12-2005, 07:46 PM
Ευχαριστώ πολύ,
Ακουσα κάποιον να αποκαλεί το Βέρτεξ "ψυχή" του Ωροσκοπίου και το ψάχνω.

eddy
07-03-2006, 02:37 AM
Συγχαρητήρια για το άρθρο. Πως επηρεάζουν (σε συναστρία) οι όψεις (θετικές ή αρνητικές αν μπορούν να ξεχωριστούν) του Πλούτωνα του ενός προσώπου με την κορυφή (Vertex) του άλλου; Επηρεάζεται μόνο το άτομο που έχει την κορυφή ή και το άτομο με τον Πλούτωνα;

Ευχαριστώ

ioni
28-02-2007, 07:33 PM
πολυ κατατοπιστικό για της μοιραίες σχέσεις

sofiblue
01-03-2007, 12:21 AM
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΑΡΘΡΟ !!

mava
09-03-2007, 03:28 PM
Συγχαρητήρια για το αρθρο σας. Ειναι μαλλον διαφωτιστικό αν και πολλα πραγματα ακομη δεν μπορώ να τα καταλαβω.

mariamilo
05-09-2007, 01:45 PM
Οκ..να ρωτήσω τώρα εγώ κάτι..

Σελήνη bq με ήλιο
Σελήνη τετράγωνο με ήλιο
Πλούτωνας τετράγωνο με Ήλιο
Ουρανός τρίγωνο με ήλιο
Ουρανός τετράγωνο με σελήνη

Όλες αυτές οι όψεις σε συναστρία δείχνουν δηλαδή καρμική σχέση?

alegra
05-09-2007, 02:17 PM
Σίγουρα δεν θα είναι μια εύκολη σχέση με τόσα τετράγωνα. Θα θέλει πολύ δουλεία, προσπάθεια και απο τους δυό σας, υπομονή και επιμονή. Εξάλλου τα εύκολα είναι και βαρετά, έτσι δεν είναι? Και πολλές φορές ανευ ουδίας. Ενώ οι δυσκολίες θεριευουν και κρατάνε τη φλόγα του έρωτα ζωντανή.

Toksotaki
22-09-2007, 06:13 PM
αρα οταν ο πλουτωνας μου κανει οψη με αλλου ατομου νιωθουμε και οι 2 ελξη,οχι μονο ο κατοχος του αλλου πλανητη...

ellielli
07-03-2011, 08:08 PM
Κυρία Κόντη καλησπερα σας και συγχαρήτηρια για το άρθρο σας!
Μια ερώτηση θα ήθελα να σας κάνω και εγώ με την σειρά μου.¶ν ο ουράνος κάνει εξάγωνο με τον πλούτωνα σε ανοχή 4.00 σημαίνει έντονα κεραυνοβολά συναισθήματα αλλα μικρής διάρκειας??και όταν ο άρης κάνει εξάγωνο με τν πλούτωνα αλλα σε ανοχή 0,2 θεωρείται σημαντική όψη ή επειδή η ανοχή είναι μικρή θεωρείται αμελητέα?!
Ευχαριστώ έκ των προτέρων!

SAGIVI
07-03-2011, 09:00 PM
Κυρία Κόντη καλησπερα σας και συγχαρήτηρια για το άρθρο σας!
Μια ερώτηση θα ήθελα να σας κάνω και εγώ με την σειρά μου.¶ν ο ουράνος κάνει εξάγωνο με τον πλούτωνα σε ανοχή 4.00 σημαίνει έντονα κεραυνοβολά συναισθήματα αλλα μικρής διάρκειας??και όταν ο άρης κάνει εξάγωνο με τν πλούτωνα αλλα σε ανοχή 0,2 θεωρείται σημαντική όψη ή επειδή η ανοχή είναι μικρή θεωρείται αμελητέα?!
Ευχαριστώ έκ των προτέρων!
Οσο πιο μικρη ανοχη εχει μια οψη, τοσο αυξανονατι οι πιθανοτητες, για την εκδηλωση της ενεργειας της,

Συγνωμη που απαντω εγω στην θεση της κυριας Κοντη, αλλα τυχαινει να το γνωριζω.

ellielli
08-03-2011, 01:13 PM
Δεν το γνώριζα αυτό η αλήθεια είναι οτι το είχα σκεφτεί πιο ορθολογιστικά,οτι δλδ η ανοχή με τν εκδήλωση μιας όψης είναι ανάλογα!Σε ευχαριστώ για την απαντηση και την ενημέρωση:)

Δείμων
08-03-2011, 05:44 PM
Όταν λέμε εκδήλωση όμως δεν εννοούμε ότι θα συμβεί το γεγονός και τα συναισθήματα θα είναι πιο υποτονικά, απλά η πιθανότητα να συμβεί το γεγονός που ορίζει η όψη είναι μικρότερη.

popininja
08-03-2011, 06:10 PM
Έχω δει σε συναστρία τους Πλούτωνα, Κρόνο, Ποσειδώνα, Ουρανό και τους Β. Δεσμούς των δύο ατόμων σε σύνοδο μεταξύ τους (δεν αναφέρω τις υπόλοιπες όψεις που σχηματίζουν με προσωπικούς πλανήτες).
Αυτό είναι αρκετό για θεωρηθεί μία σχέση καρμική?

Τίνα Ζαχαριάδου
08-03-2011, 09:24 PM
Έχω πει πάρα πολλές φορές πως όλες οι σχέσεις είναι καρμικές γιατί πολύ απλά έχουν κάτι να προσφέρουν στην ζωή μας.
Το θέμα εδώ δεν είναι η καρμικότητα
(Πόπη :bigsmile:και όλοι όσοι σκοπεύετε να ρωτήσετε για τις καρμικές σχέσεις). Ακόμη, πέραν του άρθρου γιατί όλοι όταν ακούτε για καρμικές σχέσεις αυτομάτως εννοείτε τις ερωτικές;;;
Καρμική σχέση έχω με την κολλητή μου φίλη μου, λέτε να είμαι ερωτευμένη μαζί της:weird:;

Δείμων
08-03-2011, 10:47 PM
Να επαναλάβω προσθέτοντας στην Τίνα, ότι η καρμικότητα δεν σημαίνει επίσης απαραίτητα ούτε μακροημέρευση, ούτε νιρβανοειδή ευτυχία και γαλήνη. Ένα καρμικό άτομο πιθανόν να μπει στη ζωή μας για να μας ξετινάξει τα πέταλα και να φύγει, αν αυτός είναι ο κατάλληλος τρόπος για να πάρουμε το μάθημα που χρειάζεται εκείνη τη στιγμή. Καταλαβαίνουμε καλά ότι αν έρθει με την ιδιότητα του εραστή καλύτερα να είμαστε προετοιμασμένοι για γερό στραπάτσο :weird::toung:


Πόπη οι σύνοδοι που λες μπορεί να δείχνουν ότι τα δύο άτομα έχουν γεννηθεί σε πολύ κοντινές ημερομηνίες.

doukas
07-06-2011, 12:51 PM
ερώτημα:

σε συναστρία το Α άτομο : Ο ήλιος του κάνει τετράγωνο με την Σελήνη του Β
Το Β άτομο : Η σελήνη του κάνει τρίγωνο με τον ήλιο του Α.

τελικά τι από τα 2 επικρατεί και γενικότερο ερώτημα, όταν μια όψη είναι δυσμενής μόνο για το ένα άτομο αλλά για το άλλο είναι ευμενής τι συμβαίνει;

whisperer
07-06-2011, 02:48 PM
douka, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα...δηλαδή η ίδια όψη για το ένα άτομο να είναι ευμενής και για το άλλο δυσμενής...το τετράγωνο παραμένει τετράγωνο και για τους δύο...τώρα αν αυτό το τετράγωνο ενεργοποιεί στο Α άτομο κάποιο άλλο τρίγωνο και στο Β άτομο κάποιο άλλο γενέθλιο τετράγωνο αυτό ειναι άλλη ιστορία....

πέραν αυτού ομως έχω ένα κενό σε αυτά που γράφεις...πως γίνεται ο Ήλιος του douka να κάνει τετράγωνο με τη σελήνη π.χ. της δούκισσας,...και η σελήνη της δούκισσας να κάνει τρίγωνο με τον ήλιο του douka...? μάλλον μπερδεύτηκες ε...?

πάντως, έχει διαβάσει αλλά επίσης έχει ειπωθεί και στο φόρουμ ότι οι όψεις ανάμεσα στον ήλιο και τη σελήνη ακόμα και οι φαινομενικά άσχημες είναι θετικό να υπάρχουν σε μία συναστρία...(τουλάχιστον από το να μην υπήρχαν καθόλου...)

hattie23
07-06-2011, 03:26 PM
douka, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα...δηλαδή η ίδια όψη για το ένα άτομο να είναι ευμενής και για το άλλο δυσμενής...το τετράγωνο παραμένει τετράγωνο και για τους δύο...τώρα αν αυτό το τετράγωνο ενεργοποιεί στο Α άτομο κάποιο άλλο τρίγωνο και στο Β άτομο κάποιο άλλο γενέθλιο τετράγωνο αυτό ειναι άλλη ιστορία....

πέραν αυτού ομως έχω ένα κενό σε αυτά που γράφεις...πως γίνεται ο Ήλιος του douka να κάνει τετράγωνο με τη σελήνη π.χ. της δούκισσας,...και η σελήνη της δούκισσας να κάνει τρίγωνο με τον ήλιο του douka...? μάλλον μπερδεύτηκες ε...?

πάντως, έχει διαβάσει αλλά επίσης έχει ειπωθεί και στο φόρουμ ότι οι όψεις ανάμεσα στον ήλιο και τη σελήνη ακόμα και οι φαινομενικά άσχημες είναι θετικό να υπάρχουν σε μία συναστρία...(τουλάχιστον από το να μην υπήρχαν καθόλου...)

Προφανως ηθελε να γραψει οτι ο ηλιος ο δικος του κανει τετραγωνο με την σεληνη της ,ενω η σεληνη του κανει τριγωνο με τον ηλιο της η το αναποδο.

Εχω συναστρια με φιλο που ο ηλιος μου ειναι σε αντιθεση με την σεληνη του ,ενω η σεληνη μου σε τριγωνο με τον ηλιο του .Αρα κατι αντιστοιχο θα συμβαινει και στην περιπτωση του δουκα.

Για να συμπληρωσω και κατι που ξεχασα ,υπαρχει πιθανοτητα ο ενας απο τους δυο να βιωνει λιγο πιο σκληρα το τετραγωνο .Αυτο εξαρταται σχετικα απο τι οψεις σχηματιζει το αντιστοιχο πλανητικο σωμα στο γενεθλιο χαρτη του.

Αλλοιως παραδειγμα θα λειτουργησει ενα τετραγωνο μεταξυ ηλιου και σεληνης συναστριακα σε μια γενεθλια σεληνη με οψεις γενεθλιες εξισου "σκληρες με το γενεθλιο ηλιο της (τετραγωνο,αντιθεση η χιαστι) και αλλοιως σε μια σεληνη που θα εχει τριγωνο με τον ηλιο της.

Στην δευτερη περιπτωση επειδη το ατομο δεχεται θετικη οψη αναμεσα στο συνειδητο και το ασυνειδητο του χαρακτηρα του μπορει να βιωσει το τετραγωνο της συναστριας πολυ απορυθμιστικο για την ισορροπια του .Στην περιπτωση που το ιδιο εχει τετραγωνο με τον ηλιο μπορει να το δει σαν προσκληση η ακομα να ικανοποιει μεσα απο την σχεση περισσοτερο μια απο τις δυο αναγκες του.

doukas
07-06-2011, 03:36 PM
αυτό που έγραψες εννοώ , ότι οι σελήνες είναι σε άλλες θέσεις και κάνουν διαφορετική όψη για το κάθε άτομο. Το τελευταίο δεν έγραψα "για το κάθε άτομο".

ευχαριστώ

nancytok
26-06-2011, 08:00 PM
Γεια σας! θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με τους οικους στη συναστρια.. βρηκα καποια παρομοια θεματα αλλα ειναι κλειδωμενα.. Εχω μπερδευτει σχετικα με τους πλανητες που πεφτουν μεσα στους οικους του συντροφου.. π.χ αν ο 8ος οικος του ενος ειναι στις 5 μοιρες του τοξοτη και ο 9ος οικος στις 29 μοιρες του τοξοτη και ο ηλιος του αλλου ειναι στις 27 μοιρες του τοξοτη σε ποιον οικο πεφτει?? στον 8ο?? ας με διαφωτισει καποιος..:unsure:

stavri7
29-07-2011, 09:36 PM
Συγχαρητήρια για το άρθρο,θέλω να ρωτήσω αν σε μια συναστρια έχουμε συνοδος σελήνης του ένος με τον πλούτωνα του αλλου και αυτος που εχει τη σέληνη εχει με τη σείρα του συνοδο με τον πλουτωνα στο γενεθλιο του τι δείχνει?Ανοιγει αυτη η συνοδος και προκαλει εσωτερικες ανακαταταξεις στο ατομο με τη σύνοδο ή καμια σχέση?

hattie23
30-07-2011, 12:35 PM
@ nancytok : Στον 8ο .Ξερω οτι ρωτας γιατι βρισκεται πολυ κοντα στην ακμη του 9ου και υπαρχουν αποψεις οτι οι πλανητες κονταστις ακμες μπορουν να συναπολογιστουν στον επομενο οικο αλλα εγω προσωπικα θεωρω οτι θα ανηκε αν ο πλανητης ειχε 1 μοιρα ανοχη με την ακμη του 9ου η αν ο πλανητης βρισκονταν στις 29 μοιρα και ετοιμαζονταν να περασει σε αλλο ζωδιο ,παλι ομως η ακμη του επομενου οικου δεν θα επρεπε να ξεπερνα την 1 -1,5 μοιρα το πολυ.

@stavri7: Απο προσωπικη εμπειρια,οι επαφες με τον πλουτωνα δεν ειναι ευχαριστες κυριως για αυτον που εχει τον πλουτωνα αν και πολυ θα σου πουν το αντιθετο.Προσωπικα,εχω πλουτωνα στον σκορπιο οπως οι περισσοτεροι της γενιας μου .Τον εχω δηλαδη σε κυριαρχια.Ωστοσο οσες φορες εχω βαλει τον πλουτωνα μου σε οψεις με προσωπικους πλανητες του αλλου,δεν ενιωσα η "ισχυρη" της υποθεσης παρα τα λεγομενα.Τουλαχιστον δεν το ενιωσα σε συνειδητο επιπεδο η μπορει και να μην μου το εδειξαν οι αλλοι.

Γενικοτερα,οι πλανητες οπως ο ουρανος,ο ποσειδωνας και ο πλουτωνας επειδη ειναι αργοι πλανητες ,οι οποιοι γυρνουν για πολυ καιρο αναδρομοι αρα για πολλα χρονια βρισκονται σε συγκεγκριμενα ζωδια στο γενεθλιο χαρτη ,αφορουν πολλα ατομα δινουν καποια "βασικα" χαρακτηριστικα που μπορουμε νε τα συναντησουμε σε αρκετα ατομα με κοντινες ηλικιες.Αυτα τα χαρακτηριστικα μπορει σε οριμενα ατομα να τονιζονται ιδιαιτερα οταν ερχονται σε επαφη με τους προσωπικους τους πλανητες αναλογα με τους οικους που πεφτουν.Ετσι το γενικο χαρακτηριστικο οσων εχουν ουρανο στο τοξοτη,ειναι να δοκιμαζουν καινουργια πραγματα πιο ευκολα απο καποιον με ουρανο στο σκορπιο η στον αιγοκερω,να ταξιδευουν περισσοτερο κ.λ.π.Αυτα τα χαρακτηριστικα τονιζονται πιο εντονα αν εχει ηλιο σε συνοδο με τον ουρανο και ακομα περισσοτερο αν οι πλανητες πεφτουν στον 9ο η 3ο οικο.

Ετσι λοιπον ,μια γενεθλια συνοδος σεληνη-πλουτωνα ουσιαστικα κανει το ατομο που την εχει να εκφραζει προς τα εξω στην συναισθηματικη του εκφραση και πλουτωνια χαρακτηριστικα.Να ειναι λιγο περισσοτερο μυστικοπαθης,να εκφραζει πιο ευκολα τις παρορμησεις του ( ενω μπορει να κρατα το στομα του κλειστο για θεματα που οι αλλοι μιλουν ωστοσο μπορει να εκφραζει ευκολοτερα σκεψεις και συναισθηματα που οι υπολοιποι τα θεωρουμε "ταμπου" η ευαισθητα.Ο Πλουτωνας ειναι ο κυβερνητης του σκορπιου και εχει την ταση της αυτο-υπονομευσης και της αυτο-καταστροφης).

Θεωρω λοιπον,οτι μια οψη συναστριας με τον Πλουτωνα δεν ειναι μια οψη που ανιχνευεται ευκολα η επιδραση της σε συναστριακο επιπεδο απο τις πρωτες στιγμες.Και οτι το ζορι το τραβαει ο εκπροσωπος του Πλουτωνα κυριως.Επειδη ο πλανητης ειναι "σκοτεινος" και οποιαδηποτε επαφη με προσωπικο πλανητη του αλλου ,του απελευθερωνει την ενεργεια του και τον στρεφει να κοιταξει βαθυτερα μεσα του.Ιδιατερα αν στο γενεθλιου του ατομου ο πλουτωνα δεν εχει καμμια αλλη οψη ,εκτος απο τις οψεις γενιας.Τελος το ατομο με την γενεθλια συνοδο σεληνη-πλουτωνα εχει "εξασκησει" τον δικο του Πλουτωνα να εκφραζεται σε συναισθηματικο επιπεδο μεσω της σεληνης .Μια "πλουτωνια" σεληνη λοιπον στην συναστρια προσπαθει να ξεκλειδωσει τα βαθυτερα συναισθηαμτα του ανθρωπου με τον πλουτωνα και να ανασυρει ανασφαλειες,φοβιες ,κρυφες σκεψεις και επιθυμιες στην επιφανεια.

Αν η σεληνη του αλλου ηταν χωρις οψη με τον γενεθλιο πλουτωνα ολο αυτο το βαρος των "κρυφων" σκεψεων ενδεχομενως να φοβιζε την σεληνη και να προσπαθουσε να αποδεσμευτει (ιδιατερα αν εκανε οψη γενεθλια με τον ουρανο) τωρα ομως φαινεται σαν να μπορει να αντεξει το φορτιο του αλλου αφου και η ιδια μπορει να εκφραζει τις δικες τις αδυναμιες η μυστικα.

taurus_24
30-07-2011, 08:21 PM
LOL!!!!Γνώρισα κάποιον και υπήρξε απίστευτη έλξη από την αρχή!!!σαν να γνωριζόμασταν χρόνια και να μασταν ζευγάρι.Οταν είμαστε μακριά έχουμε απίστευτα νεύρα και κοντα υπάρχει ένταση μεγάλη γιατι δε μπορούμε να είμαστε μαζί!!!ΓΚΑΝΤΕΜΙΑ????????χαχαχα !!!!εκανα τη συναστρία και έχουμε όλα μα όλα όσα λεει το άρθρο!!Ετσι εξηγούνται πολλά!!Αγαπημένο μας τραγουδι :Αν είχες έρθει πιο νωρίς!!:bigsmile:

stellamou
03-08-2011, 07:11 PM
οταν σε μια συναστρια εχουμε την συνοδο β.δεσμου-σεληνης στον ταυρο να πεφτει στον 4 οικο της κοπελας και την συνοδο ηλιου-αφροδιτης(αιγοκερω) μεσα στον 2 οικο της κοπελας
και τον δια(υδχοχοο) του αντρα μεσα στον 2 της κοπελας
τελος τον ωροσκοπον του αντρα στον καρκινο στον 7 της κοπελας πως το εμηνευουμε??

SAGIVI
03-08-2011, 09:52 PM
Μην σου πω οτι το λεμε μεχρι ........και γαμο.
Παντως η κοπελλα αισθανεται τεραστια ασφαλεια συναισθηματικη και υλικη απο αυτο το ατομο.

stellamou
03-08-2011, 09:58 PM
εφη μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση..καλα θα ταν αν η εν λογω κυρια δεν εριχνε τον κρονο της και τον πλουτωνα της σε συνοδο στον ζυγο μεσα στον 4 του ,τουλαχιστον ο διας της κανει συνοδο στον τοξοτη στον 5 του αυτο καλο πρεπει να ναι...

SAGIVI
03-08-2011, 10:11 PM
Η κυρια θα προσπαθησει ν απομακρυνει τον κυριο απο την πατρικη οικογενεια και θα παιχτει το κλασσικο σκηνικο <προβλημα με τα πεθερικα>. Επισης, εκεινη του δημιουργει μαλλον ανασφαλεια, αφου υποδαυλιζει κρυμμενα συναισθηματα, που εχουν αμεση σχεση με τις γονεικες καταβολες.
Ο διας της στον 5ο οικο του, του δημιουργει, διαθεση για ζωη, δημιουργια και την επιθυμια γι αποκτηση παιδιων, ολα αυτα μεσα απο τις αξιες του ζωδιου, στο οποιο βρισκεται ο πλανητης. Θα ελεγα μαλιστα, οτι η κοπελλα θα του φερει τυχη στην ζωη του.

stellamou
03-08-2011, 10:25 PM
δηλαδη το ζωδιο που ειναι ο τοξοτης(διας) πως θα τα παντρευαμε εφη μου αυτα τα 2? δημιουργια οικογενειας+τοξοτης μαζι??τι ζευγαρι θα βγαζαμε??και μαλιστα με συνοδο δια-ουρανο στον τοξοτη στον 5 του κυριου??
για τον δια οκ ειναι και η φυσικη του θεση και δινει με το παραπανω το αντιλαμβανομαι αυτο αλλα αυτη η εμπλοκη του ουρανου ομως??και μαλιστα σε τοσο φιλευλευθερο ζωδιο??

η σεληνη της κοπελας στον τριτο του ελπιζω να σωζει καπως το σκηνικο με τα πεθερικα..

stavri7
04-08-2011, 12:19 AM
Δηλαδη οταν στο χαρτη συναστριας πεφτει στον 4ο οικο του ενος Πλουτωνας και Κρονος δειχνει <προβλημα με τα πεθερικα> αν επιπλεον πεφτει η Σεληνη σε συνοδο με Πλουτωνα και ο Διας σε συνοδο με κρονο στο ζυγο παλι το ιδιο δειχνει??