PDA

View Full Version : Kρόνος και Ωριαία.



cancerian
05-09-2011, 01:53 AM
[ Aρχικά θα ήθελα να σας πω πως μου έχετε λείψει αρκετά. Δεν μπαίνω πια συχνά στο φόρουμ για να συμμετέχω όπως κάποτε αλλά που και που κρυφοκοιτάζω την ροή μιας ενδιαφέρουσας συζήτησης. ]

Σε μια συζήτηση που είχα με ένα φίλο μου σχετικά με τη φύση του Κρόνου μέσα στον Ωριαίο χάρτη οι γνώμες μας ήταν έτοιμες να πιαστούν στα χέρια. Σαν ξεροκέφαλος συνομιλήτής :bigsmile: (βλ. Αρης αντ. Ερμή) προσπαθούσα να του επιβάλλω την γνώμη μου σχετικά με την φύση του Κρόνου στον Ωριαίο χάρτη.
Εκείνος, με μεσαιωνικό είδος αντίληψης από ότι φάνηκε, υποστήριζε πως η θέση του Κρόνου μέσα σε κάποια τυχαία θέση του ωριαίου χάρτη ήταν ας πούμε "καταστροφική". Η απόψή του ήταν πως οποιοδήποτε οίκο και αν άγγιζε ο Κρόνος στον ωριαίο θα έφερνε "ταλαιπώρια" στα θέματα του οίκου που σχετίζονται με την ερώτηση. Τα θέματα του οίκου δεν θα μπορούσαν να διεκπαιρεωθούν. Με λίγα λόγια "μαύρη μαυρίλα πλάκωσε, μαύρη σαν καλιακούδα" πάνω στον οίκο.

Η δική μου άποψη απέκλινε της δικής του κατά το ήμιση. Σαφώς και ναι, η παρουσία του Κρόνου μέσα σε οίκο που σχετίζεται με την ερώτηση του ενδιαφερομένου αποδίδει μια δυσκολία πάνω στα θέματα του οίκου. Ωστόσο, η καταστροφολογια του Κρόνου δεν εφαρμόζεται στον απόλυτο βαθμό της με την έννοια η παρουσία του Κρόνου θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ένδειξη υπέρμετρης προσπάθειας για να διεκπαιρεωθεί μια ερώτηση. Θα μπορούσε σαφώς το θέμα να έχει θετική κατάληξη αν η προσπάθεια πάνω στα θέματα που σχετίζονται με τον οίκο είναι διπλή, τριπλή και τετραπλή και όχι απλά καταδικασμένη να έχει δυσμοιρη κατάληξη.

Ένα παράδειγμα:

Aς πούμε πως ο ένδιαφερόμενος Χ κάνει μια ερώτηση για ένα θέμα Υ. Η ακμή του 1ου είναι ο Αιγόκερως άρα ο Χ σημειοδοτείται από τον Κρόνο. Σαφώς αυτό αρχικά από μόνο του θα ήταν μια ένδειξη πως πιθανότατα το θέμα παρουσιάζεται ολίγον τι "δυσκοίλιο" . Αλλά στην ωριαία δεν παρατάμε τόσο εύκολα τα όπλα. Προχωράμε και στις άλλες ενδείξεις. Ο Κρόνος ως σημειοδότης του Χ θα μπορούσε να μας φανερώσει πως ο ενδιαφερόμενος βρίσκεται σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση, είναι στεναχωρημένος, λυπημένος ή για κάποιο λόγο περιορίζεται. ¶ρα το εξεταζόμενο θέμα προκαλεί στον ενδιαφερόμενο μια α-θλίψη. Ακόμα δε όταν ο Κρόνος σχηματίζει τετράγωνο με την ακμή του Ωροσκόπου. Εκεί τα πράγματα είναι όντως περίεργα.

Ωστόσο, βρίσκουμε κάτι "περίεργο". Ο Κρόνος βρίσκεται μέσα στον οίκο του θέματος Υ της ερώτησης του ενδιαφερόμενου. Όχι, το περίεργο δεν είναι αυτό. Το περίεργο είναι πως ο Κρόνος βρίσκεται σε ζώδιο της έξαρσής του (άρα εκφράζεται "καλά") και εκτός από αυτό, έχει την μεγαλύτερη βαθμολογία στον Θεμελιώδη Πίνακα. Με λίγα λόγια δηλαδή, στέκεται καλά.

Σε αυτό το σημείο. ο φίλος μου υποστήριζε πως η ερώτηση είναι καταδικασμένη από τον Κρόνο. Από τη δική μου πλευρά όμως υποστήριζα πως η ερώτηση δεν είναι καθόλου καταδικασμένη. Το αποτέλεσμά της, θα βασιστεί όμως από την σκληρή προσπάθεια του ερωτώντα. Σαφώς και ναι, η παρουσία του Κρόνου στον Υ οίκο ερμηνεύεται ως μια δυσκολία η οποία όμως μπορεί να ξεπεραστεί και να διεκπαιρεώσει τα θέματα του οίκου με σκληρή προσπάθεια από μέρους του ερωτώντα.


-Ποια είναι η γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα; Η παρουσία του Κρόνου μέσα σε έναν οίκο ενός ωριαίου χάρτη αποκλείει την επιτυχή έκβαση της ερώτησης ή απλά θέτει περισσότερη προσπάθεια από το μέρος του ερωτώντα για να διεκπαιρεωθεί ;


[ Σας παρέχω τον χάρτη με όλα τα στοιχεία που χρειάζεστε για να βγάλετε τα συμπεράσματά σας. Τα επιπρόσθετα στοιχεία που σας δίνω είναι πως η ερώτηση έγινε από τον ίδιο τον ερωτώντα και αφορά αποκλειστικά και μόνο θέμα του 9ου οίκου, με φυσικούς σημειοδότες της ερώτησης τον Δια και τον Ερμή.]
http://i55.tinypic.com/20g0k1d.jpg

SAGIVI
05-09-2011, 03:58 AM
Κατα την αποψη μου, ο κρονος απο μονος του δεν θα ηταν αρνητικος για την εκβαση της υποθεσης.

Αυτο που με προβληματιζει, ειναι οτι η αφροδιτη σαν κυβερνητης του 9ου βρισκεται στον 8ο και στην παρθενο. Ωστοσο, σχηματιζει ημιεξαγωνο με τον κρονο και τριγωνο με την ακμη του ωροσκοπου.

Η σεληνη επισης, ετοιμαζεται για εξαγωνο με τον κρονο και κανει μικτη υποδοχη με τον δια στον 4ο.

Νομιζω οτι μετα απο πολλα εμποδια η εκβαση ειναι θετικη.

Αναρωτιεμαι ομως , αν ο ενδιαφερομενος επιθυμει πραγματικα αυτο που ρωταει.

stellamou
05-09-2011, 09:37 AM
νομιζω πως ο συγκεκριμενος κρονος..οχι δεν ειναι τοσο αρνητικος...λογω της εξαρσης του...
κανει ομως αντιθεση με τον ποσειδωνα...και ισως να φανταζει λιγο πιο ιδεαλιστικο το σκηνικο απο οτι ειναι συν το γεγονος οτι ο κρονος ειναι σε καλη θεση αρα δινει την αισθηση οτι μπορει να καταφερει να υπερνικησει τα παντα...μπορει ομως??η ετσι νομιζει λογω της περιοπτης θεσης του κρονου...

μια παρατηρηση ...πολυ ωραια σκεψη cancerian,μας εχει λειψει η συζητηση πανω σε αναλυσεις χαρτων..
να μαθαινουμε κιολας!

katiakiss
05-09-2011, 10:52 AM
Καλημέρα.
Όπως έχω πει, η επαφή μου με την ωριαία είναι ελάχιστη, αλλά νομίζω ότι για να πει κανείς κάτι, είναι σχεδόν απαραίτητο να ξέρει και ποιο είναι το ερώτημα. Γνώμη μου είναι ότι δεν μπορεί να αξιολογήσει κανείς τον ρόλο των δεικτών\οίκων\θέσεων χωρίς το ερώτημα.

cancerian
05-09-2011, 10:55 AM
Κατα την αποψη μου, ο κρονος απο μονος του δεν θα ηταν αρνητικος για την εκβαση της υποθεσης.

Αυτο που με προβληματιζει, ειναι οτι η αφροδιτη σαν κυβερνητης του 9ου βρισκεται στον 8ο και στην παρθενο. Ωστοσο, σχηματιζει ημιεξαγωνο με τον κρονο και τριγωνο με την ακμη του ωροσκοπου.

Η σεληνη επισης, ετοιμαζεται για εξαγωνο με τον κρονο και κανει μικτη υποδοχη με τον δια στον 4ο.

Νομιζω οτι μετα απο πολλα εμποδια η εκβαση ειναι θετικη.

Αναρωτιεμαι ομως , αν ο ενδιαφερομενος επιθυμει πραγματικα αυτο που ρωταει.


Συμφωνώ και εγώ μαζί σου , ο Κρόνος από μόνος του δεν είναι αρνητικός για την έκβαση της υπόθεσης. Ωστόσο, η Αφροδίτη τόσο ως κυβερνήτης του 9ου όσο και του Κρόνου είναι σε πτωση και τοποθετημένη στον 8ο. Όχι τόσο ενθαρυντικά σημάδια. Μπορεί όμως μέσα από τον 8ο να φανερώνει την άσχημη ψυχολογική κατάσταση του ενδιαφερόμενου σχετικά με το θέμα της ερωτήσης.

Το ημιεξάγωνο είναι δευτερεύουσα όψη και προσωπικά δεν τις λαμβάνω υπόψιν όπως επίσης δεν θεωρώ και τόσο ενθαρυντική από μόνη της την μικτή της υποδοχή με τον Δια.

Η έκβαση θα είναι θετική ακόμα και αν ο 4ος (έκβαση) κυβερνάται επίσης από την Αφροδίτη στη θέση πτώσης έστω και με τον Δια ανάδρομο μέσα στον 4ο ? Ποια είναι η άποψή σου ?

cancerian
05-09-2011, 11:03 AM
Καλημέρα.
Όπως έχω πει, η επαφή μου με την ωριαία είναι ελάχιστη, αλλά νομίζω ότι για να πει κανείς κάτι, είναι σχεδόν απαραίτητο να ξέρει και ποιο είναι το ερώτημα. Γνώμη μου είναι ότι δεν μπορεί να αξιολογήσει κανείς τον ρόλο των δεικτών\οίκων\θέσεων χωρίς το ερώτημα.

Έχεις απόλυτο δίκιο! Ωστόσο προσπαθώ να αποφύγω την ερώτηση μιας και δεν θέλω να καταλήξει να γίνει πρόβλεψη καθώς τα αποτελέσματα της δεν έχουν έρθει ακόμα στην επιφάνεια.

Θα βοηθήσω όμως λέγοντας πως η ερώτηση αφορά την επιτυχία ή όχι του ερωτώντα σε εξετάσεις για την είσοδο του πανεπιστήμιο

SAGIVI
05-09-2011, 01:05 PM
Συμφωνώ και εγώ μαζί σου , ο Κρόνος από μόνος του δεν είναι αρνητικός για την έκβαση της υπόθεσης. Ωστόσο, η Αφροδίτη τόσο ως κυβερνήτης του 9ου όσο και του Κρόνου είναι σε πτωση και τοποθετημένη στον 8ο. Όχι τόσο ενθαρυντικά σημάδια. Μπορεί όμως μέσα από τον 8ο να φανερώνει την άσχημη ψυχολογική κατάσταση του ενδιαφερόμενου σχετικά με το θέμα της ερωτήσης.

Το ημιεξάγωνο είναι δευτερεύουσα όψη και προσωπικά δεν τις λαμβάνω υπόψιν όπως επίσης δεν θεωρώ και τόσο ενθαρυντική από μόνη της την μικτή της υποδοχή με τον Δια.

Η έκβαση θα είναι θετική ακόμα και αν ο 4ος (έκβαση) κυβερνάται επίσης από την Αφροδίτη στη θέση πτώσης έστω και με τον Δια ανάδρομο μέσα στον 4ο ? Ποια είναι η άποψή σου ?




Μαλιστα. Για μενα η απαντηση ειναι θετικη.

Ο διας ειναι δυνατος στον 4ο οικο, εστω και στον ταυρο και σαν φυσικος κυβερνητης του 9ου οικου σχηματιζει τριγωνο με τον ωροσκοπο.

Ο κρονος ως κυβερνητης του ωροσκοπου, ειναι εξαιρετικος στον ζυγο και δεν μπορει να βλαψει τον ωροσκοπο εστω και με τετραγωνο. (συντασσομαι παντα με την αποψη οτι ενας < κακεργετης> καλα τοποθετημενος, δεν μπορει να βλαψει τον <εαυτο του>.)


Ο Lilly στο βιβλιο του το ημιεξαγωνο, το θεωρει θετικη οψη, οχι βεβαια πολυ ισχυρη.

Σε παρακαλω ενημερωσε μας οταν προκυψει το αποτελεσμα. :bigsmile:

hattie23
05-09-2011, 05:37 PM
Συγγνωμη που παρεμβαινω χωρις να εχω κοιταξει τον χαρτη αλλα διαβαζοντας το τελευταιο ποστ μου δημιουργηθηκε η εξης απορια . Ο διας βρισκεται αναδρομος . Η αναδρομη πορεια του Δια δεν επηρεαζει την ωριαια ? Ξερω οτι επειδη η αναδρομη πορεια του κρατα πολλους μηνες δεν υπολογιζεται για την ηλιακη επιστροφη και ισως μπορει να φερει καποια καθυστερηση η καποια επιστροφη θεματος αναλογα με τον οικο .Στην ωριαια επισης δεν δινουμε σημασια αν ο Διας ειναι αναδρομος ? Δεν θα μπορουσε να σημαινει εισοδο μεν στο πανεπιστημιο αλλα σε καποια σχολη οχι της πρωτη του επιλογης ? Επειδη και ο κρονος παραμενει αναδρομος για πολυ καιρο και στην ωριαια δειχνει καθυστερησεις και εμποδια ,γι αυτο το ρωταω :unsure:

wind*1
05-09-2011, 06:23 PM
Καλησπέρα κι από μένα!

Κι εγώ είμαι της άποψης να μην ειμαστε πολύ "σκληροί" με τον Κρόνο (Κρόνιο άτομο κι εγώ γαρ), ειδικά όταν η ερώτηση αφορά θέματα των οποίων η θετική έκβαση προϋποθέτει από πλευράς του ερωτώντα οργάνωση, προσπάθεια και πειθαρχία. Για το συγκεκριμένο χάρτη θα έλεγα ότι το να "βγει" ο ωροσκόπος στον Αιγόκερω μου φαίνεται σχεδόν φυσικό... Κυβερνήτης ο Κρόνος λοιπόν και μάλιστα τοποθετημένος στον οίκο ενδιαφέροντος, σε έξαρση από ζώδιο. Για μενα αυτό δείχνει οτι ο ερωτών το έχει πάρει στα σοβαρά το πράγμα, όντως νοιάζεται και είναι πρόθυμος να καταβάλλει την όποια προσπάθεια χρειάζεται και με τίμιους τρόπους.

Νομίζω ότι έχει σημασία το αν το άτομο έχει ήδη δώσει εξετάσεις ή ετοιμάζεται να δώσει... Ο κυβερνήτης του 9ου είναι η Αφροδίτη, η οποια μπορεί να είναι σε πτώση στην Παρθένο, όμως έχει αφήσει πίσω της τον Ήλιο από σύνοδο και τον φυσικό σημειοδότη της ερώτησης τον Δία από τρίγωνο, οπότε μάλλον καλά τα έχει πάει στις εξετάσεις του ο ενδιαφερόμενος, αν και ο ίδιος θεωρεί πως μάλλον δεν τα έχει καταφέρει (Ερμής αντίθεση Ποσειδώνας, που μπορεί να οδηγεί σε κακή εκτίμηση της κατάστασης).
Με προβληματίζουν δύο πράγματα: το ένα είναι η ανάδρομη κίνηση του Δία στον 4ο οίκο (ίσως το αποτέλεσμα να μην ικανοποιήσει πλήρως τον ενδιαφερόμενο... πχ να περάσει στη Σχολή που θέλει αλλά όχι στην πόλη που θέλει ή να μην περάσει ακριβώς στη Σχολή που θέλει), και οι αρνητικές όψεις της Σελήνης μέχρι να αλλάξει ζώδιο και ιδίως το τετράγωνο με την Αφροδίτη, εφόσον θεωρήσουμε την Σελήνη συγκυβερνήτη του ερωτώντα.

Πάντως μιας και η ερώτηση του Γιάννη αφορά τον Κρόνο κατά βάση, να πω ότι και σε δικά μου αντίστοιχα ωριαία που είχα, "έβγαινα" με ωροσκόπο Αιγόκερω ή Υδροχόο και με δυνατό Κρόνο, καλά υποστηριζόμενο ως προς το θέμα που με ενδιέφερε... Είχα θετική έκβαση και επιτρέψτε μου να πω ότι είχα ρίξει πολλήηηηη δουλειά για να τα καταφέρω!

Καλό απόγευμα σε όλους (και αν είπα και τίποτα χαζό στα παραπάνω, παρακαλώ δείξτε κατανόηση :) )

Τίνα Ζαχαριάδου
05-09-2011, 07:30 PM
Δε το πιστεύω, έγραψα ποστ και το έσβησα χωρίς να το καταλάβω.
Τέλος πάντων τα ξαναγράφω.
Ο Κρόνος στο συγκεκριμένο ωριαίο μόνο ανασταλτικά δε λειτουργεί. Ως κυβερνήτης του 1ου οίκου βρίσκεται στο ζώδιο της έξαρσής του και στον οίκο που μας ενδιαφέρει. Γενικότερα ο 9ος είναι ο πιο ευνοικός οίκος από τους κατιόντες γιατί βρίσκεται ψηλά στον ορίζοντα. Ο) Κρόνος κάνει τρίγωνο με τον ωροσκόπο και θα τον πιάσει η Σελήνη με εξάγωνο.

Η Αφροδίτη είναι το μελανό σημείο του χάρτη γιατί βρίσκεται σε δύσκολο ζώδιο αλλά και οίκο. Είναι εμπεριεχόμενη και μετά το τετράγωνο με τη Σελήνη θα σχηματίσει εξάγωνο με τον ¶ρη μέσα από τον 7ο οίκο.

Ο Δίας ανάδρομος χάνει από τη δύναμη του, ωστόσο είναι σε μεικτή αμοιβαία υποδοχή με τη Σελήνη κι αυτό είναι θετικό.

Γιάννη έχω κάποιες ερωτήσεις. Ο φίλος σου σπουδάζει ήδη και θέλει να μεταγραφεί΄;; Αντέγραψε στις εξετάσεις και τέλος, αν πετύχει στις εξετάσεις έχει την οικονομική δυνατότητα να φύγει για σπουδές;;

wind*1
05-09-2011, 07:48 PM
Η Αφροδίτη είναι το μελανό σημείο του χάρτη γιατί βρίσκεται σε δύσκολο ζώδιο αλλά και οίκο. Είναι εμπεριεχόμενη και μετά το τετράγωνο με τη Σελήνη θα σχηματίσει εξάγωνο με τον ¶ρη μέσα από τον 7ο οίκο.

Και να σου η απορία: η πρώτη οψη της Αφροδίτης είναι το τετράγωνο με την Σελήνη, μας ενδιαφέρει λοιπόν το επερχόμενο εξάγωνο με τον ¶ρη;

Και ο Κρόνος δεν κάνει τετράγωνο με τον ωροσκόπο; (εδώ όμως θα συμφωνήσω με την άποψη της Έφης παραπάνω ότι ο Κρόνος δεν θα "βλάψει" τον εαυτό του) :love:

Ομολογώ πάντως ότι η αμοιβαία υποδοχή Δία Σελήνης μου είχε διαφύγει τελείως της προσοχής...:embarrest:embarrest:embarrest όπως και δεν αξιολόγησα το ότι η Αφροδίτη είναι εμπεριεχόμενη (ευτυχώς που έρχεται και η Τίνα και σώζει καταστάσεις...)

Τίνα Ζαχαριάδου
06-09-2011, 12:11 AM
Πολύ σωστή η ερώτησή σου wind μου.

Όχι δεν μας ενδιαφέρει η 2η όψη της Αφροδίτης, μας ενδιαφέρει η πρώτη του ¶ρη κι αυτή είναι με την Αφροδίτη. Ο ¶ρης είναι επικυριάρχος πλανήτης του ερωτόντα γιατί εκεί που βρίσκεται ο ωροσκόπος, ο ¶ρης έχει έξαρση και επιπλέον βρίσκεται στα πρόσωπα του. Επομένως ο ¶ρης είναι συγκυβερνήτης του 1ου οίκου, άρα μας ενδιαφέρει.

Για να μην βιαστείτε να κρίνετε το αποτέλεσμα να προσθέσω πως ο ¶ρης είναι ο πιο αποδυναμωμένος πλανήτης (πτώση, σε αδυναμία από οίκο και δυτικά του Ήλιου) και ύστερα η Αφροδίτη (πτώση, αδυναμία από οίκο και εμπεριεχόμενη).

ΥΓ Εχεις δίκιο τετράγωνο κάνει ο Κρόνος με τον ωροσκόπο, για τον 9ο ως οίκο ήθελα να γράψω πως κάνει τρίγωνο με τον 1ο για να αιτιολογήσω τον λόγο που ως κατιόντας οίκος είναι πιο ευνοικός από τους άλλους αλλά κάπου εκεί τα έμπλεξα. Και φυσικά ένα τετράγωνο δεν δείχνει απαγόρευση αλλά δυσκολίες οι οποίες είναι φανερό μέσα στον χάρτη πως ταλαιπωρούν το φίλο του Γιάννη.

cancerian
06-09-2011, 01:37 AM
Συγγνωμη που παρεμβαινω χωρις να εχω κοιταξει τον χαρτη αλλα διαβαζοντας το τελευταιο ποστ μου δημιουργηθηκε η εξης απορια . Ο διας βρισκεται αναδρομος . Η αναδρομη πορεια του Δια δεν επηρεαζει την ωριαια ? Ξερω οτι επειδη η αναδρομη πορεια του κρατα πολλους μηνες δεν υπολογιζεται για την ηλιακη επιστροφη και ισως μπορει να φερει καποια καθυστερηση η καποια επιστροφη θεματος αναλογα με τον οικο .Στην ωριαια επισης δεν δινουμε σημασια αν ο Διας ειναι αναδρομος ? Δεν θα μπορουσε να σημαινει εισοδο μεν στο πανεπιστημιο αλλα σε καποια σχολη οχι της πρωτη του επιλογης ? Επειδη και ο κρονος παραμενει αναδρομος για πολυ καιρο και στην ωριαια δειχνει καθυστερησεις και εμποδια ,γι αυτο το ρωταω :unsure:

[Aρχικά δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη καθώς εδώ είμαστε όλοι για να μάθουμε :bigsmile: ]

Φυσικά και δίνουμε σημασία στην ανάδρομη κίνηση ενός πλανήτη. Πόσο μάλλον όταν αυτός ο πλανήτης λειτουργεί ως σημειοδότης του θέματος. Σίγουρα στις περισσότερες των περιπτώσεων αναγγέλει μια "ανωμαλία" μεσα στο χάρτη. Είναι λίγες και σπάνιες οι περιπτώσεις που επωφελούμαστε από την ανάδρομη κίνηση ενός πλανήτη στον ωριαίο χάρτη (π.χ. επιστροφή/εύρεση αντικειμένου - ανθρώπου).

Θα δείς πια είναι η δική μου άποψη πάνω στην ανάδρομη κίνηση του Δια στον συγκεκριμένο ωριαίο σε μια παρακάτω ανάρτηση...

cancerian
06-09-2011, 01:46 AM
Καλησπέρα κι από μένα!

Κι εγώ είμαι της άποψης να μην ειμαστε πολύ "σκληροί" με τον Κρόνο (Κρόνιο άτομο κι εγώ γαρ), ειδικά όταν η ερώτηση αφορά θέματα των οποίων η θετική έκβαση προϋποθέτει από πλευράς του ερωτώντα οργάνωση, προσπάθεια και πειθαρχία. Για το συγκεκριμένο χάρτη θα έλεγα ότι το να "βγει" ο ωροσκόπος στον Αιγόκερω μου φαίνεται σχεδόν φυσικό... Κυβερνήτης ο Κρόνος λοιπόν και μάλιστα τοποθετημένος στον οίκο ενδιαφέροντος, σε έξαρση από ζώδιο. Για μενα αυτό δείχνει οτι ο ερωτών το έχει πάρει στα σοβαρά το πράγμα, όντως νοιάζεται και είναι πρόθυμος να καταβάλλει την όποια προσπάθεια χρειάζεται και με τίμιους τρόπους.

Συμφωνώ απόλυτα με την αποψή σου που αναφέρεις στην αρχή της ανάρτησής σου η οποία μάλιστα ταιριάζει αρκετά στο "ψυχολογικό" προφιλ του ερωτώντα.
Τα πράγματα για αυτόν είναι εξαιρετικά σοβαρά και έχει αποφύγει να πάρει το θέμα ελαφρά την καρδία. Η αλήθεια είναι πως προσπαθεί αρκετά μέσα από τη μελέτη του καθημερινά.


Νομίζω ότι έχει σημασία το αν το άτομο έχει ήδη δώσει εξετάσεις ή ετοιμάζεται να δώσει... Ο κυβερνήτης του 9ου είναι η Αφροδίτη, η οποια μπορεί να είναι σε πτώση στην Παρθένο, όμως έχει αφήσει πίσω της τον Ήλιο από σύνοδο και τον φυσικό σημειοδότη της ερώτησης τον Δία από τρίγωνο, οπότε μάλλον καλά τα έχει πάει στις εξετάσεις του ο ενδιαφερόμενος, αν και ο ίδιος θεωρεί πως μάλλον δεν τα έχει καταφέρει (Ερμής αντίθεση Ποσειδώνας, που μπορεί να οδηγεί σε κακή εκτίμηση της κατάστασης).
Με προβληματίζουν δύο πράγματα: το ένα είναι η ανάδρομη κίνηση του Δία στον 4ο οίκο (ίσως το αποτέλεσμα να μην ικανοποιήσει πλήρως τον ενδιαφερόμενο... πχ να περάσει στη Σχολή που θέλει αλλά όχι στην πόλη που θέλει ή να μην περάσει ακριβώς στη Σχολή που θέλει), και οι αρνητικές όψεις της Σελήνης μέχρι να αλλάξει ζώδιο και ιδίως το τετράγωνο με την Αφροδίτη, εφόσον θεωρήσουμε την Σελήνη συγκυβερνήτη του ερωτώντα.

Το άτομο ετοιμάζεται να δώσει εξετάσεις σε ένα πανεπιστημιακό ίδρυμα. Οι εξετάσεις αφορούν ένα και μόνο συγκεκριμένο τμήμα. Και για άλλη μια φορά έχεις πέσει μέσα. Ο ερωτών , νιώθει πως δεν θα τα καταφέρει. Είναι σχεδόν απαισιόδοξος (εξού και σχημάτησα τον χάρτη) Σχεδόν μέρα παρα μέρα μου αναφέρει το άγχος του όταν του μιλάω στο τηλέφωνο. Και για να το ελαφρύνω λίγο μια μέρα μου είπε πως παραμιλούσε στον ύπνο του εξετάζοντας τον εαυτό του (ερμης αντ. ποσειδώνας ? :bigsmile: )


Πάντως μιας και η ερώτηση του Γιάννη αφορά τον Κρόνο κατά βάση, να πω ότι και σε δικά μου αντίστοιχα ωριαία που είχα, "έβγαινα" με ωροσκόπο Αιγόκερω ή Υδροχόο και με δυνατό Κρόνο, καλά υποστηριζόμενο ως προς το θέμα που με ενδιέφερε... Είχα θετική έκβαση και επιτρέψτε μου να πω ότι είχα ρίξει πολλήηηηη δουλειά για να τα καταφέρω!

Καλό απόγευμα σε όλους (και αν είπα και τίποτα χαζό στα παραπάνω, παρακαλώ δείξτε κατανόηση :) )

cancerian
06-09-2011, 02:01 AM
Δε το πιστεύω, έγραψα ποστ και το έσβησα χωρίς να το καταλάβω.
Τέλος πάντων τα ξαναγράφω.
Ο Κρόνος στο συγκεκριμένο ωριαίο μόνο ανασταλτικά δε λειτουργεί. Ως κυβερνήτης του 1ου οίκου βρίσκεται στο ζώδιο της έξαρσής του και στον οίκο που μας ενδιαφέρει. Γενικότερα ο 9ος είναι ο πιο ευνοικός οίκος από τους κατιόντες γιατί βρίσκεται ψηλά στον ορίζοντα. Ο) Κρόνος κάνει τρίγωνο με τον ωροσκόπο και θα τον πιάσει η Σελήνη με εξάγωνο.

Η Αφροδίτη είναι το μελανό σημείο του χάρτη γιατί βρίσκεται σε δύσκολο ζώδιο αλλά και οίκο. Είναι εμπεριεχόμενη και μετά το τετράγωνο με τη Σελήνη θα σχηματίσει εξάγωνο με τον ¶ρη μέσα από τον 7ο οίκο.

Ο Δίας ανάδρομος χάνει από τη δύναμη του, ωστόσο είναι σε μεικτή αμοιβαία υποδοχή με τη Σελήνη κι αυτό είναι θετικό.

Γιάννη έχω κάποιες ερωτήσεις. Ο φίλος σου σπουδάζει ήδη και θέλει να μεταγραφεί΄;; Αντέγραψε στις εξετάσεις και τέλος, αν πετύχει στις εξετάσεις έχει την οικονομική δυνατότητα να φύγει για σπουδές;;


Αγαπητή μου Τίνα,
Συμφωνώ και εγώ μαζί σου ότι σε αυτό τον ωριαίο ο Κρόνος δεν λειτουργεί ανασταλτικά. Ωστόσο με μπερδεύει αρκετά καθώς ενώ την μια στιγμή βρίσκω κάτι θετικό, μου ακυρώνεται από κάτι άλλο, αρνητικό αυτή τη φορά. Και τούμπαλιν.
Το μελανό σημάδι είναι όντως η Αφροδίτη. Εμπεριεχόμενη, στον 8ο και σε πτώση. Όχι τόσο καλή εμφάνιση για την κυβερνήτρια του 9ου και του Κρόνου.

Εδώ θέλω να σημειώσω κάτι. Προσπάθησα να εξετάσω διεξοδικά και τον 10ο. Θα μου πεις ποιος ο λόγος ;
Aν ο 9ος αφορά την ανώτερη εκπαίδευση την ανώτερη μόρφωση, ο δέκατος δεν θα αφορά τα κέρδη από τη γνώση ως 2ος του 9ου ?
Όπου και εδώ η απάντηση είναι "λίγα κέρδη" (¶ρης σε πτώση)

Η ανάδρομη κίνηση του Δια στον 4ο νομίζω πως έχει κάτι πολυ σπουδαίο να πει από μόνη της. Ίσως είναι σημάδι επανεξέτασης. Ίσως δηλαδή ο ερωτών να μην πετύχει την πρώτη φορά και να χρειαστεί να προσπαθήσει δεύτερη φορά.



Γιάννη έχω κάποιες ερωτήσεις. Ο φίλος σου σπουδάζει ήδη και θέλει να μεταγραφεί΄;; Αντέγραψε στις εξετάσεις και τέλος, αν πετύχει στις εξετάσεις έχει την οικονομική δυνατότητα να φύγει για σπουδές;;

Όχι, Τίνα ο φίλος μου δεν σπουδάζει ήδη και θέλει να μεταγραφεί. Ωστόσο αν πετύχει στις εξετάσεις δεν έχει τη μέγιστη οικονομική δυνατότητα για να φύγει για σπουδές και είναι ένα από τα πράγματα που αυξάνουν το άγχος του στην περίπτωση που θα περάσει.

cancerian
06-09-2011, 02:09 AM
....Και φυσικά ένα τετράγωνο δεν δείχνει απαγόρευση αλλά δυσκολίες οι οποίες είναι φανερό μέσα στον χάρτη πως ταλαιπωρούν το φίλο του Γιάννη....

Ακριβώς Τίνα μου !

Το άτομο που έκανε την ερώτηση δυστυχώς αντιμετωπίζει πολλούς στρεσογόνους παράγοντες. Αρχικά εγκατέλειψε τη δουλειά του για να συγκεντρωθεί στις σπουδές του πράγμα που τον έφερε αντιμέτωπο με μύρια ανθρώπους, όπως γονείς και συγγενείς οι οποίοι από ότι ξέρω τον αποθαρύνουν προσπαθώντας να του κόψουν τα φτερά. Δυστυχώς αλλά ισχυεί καθώς ήμουν μάρτυρας σε μια τέτοια συζήτηση που είχε με τους γονείς του. Δυστυχώς η οικογένεια του τον χλευάζει που θέλει να δώσει και να περάσει ξανά στο πανεπιστήμιο λες και πάει να κάνει κάποιο έγκλημα....
Δυστυχώς το συγκεκριμένο τμήμα βρίσκεται σε μεγάλη χλμ απόσταση από τον τόπο διαμονής του και έτσι αναγκάζεται να σκεφτεί και αυτό το ενδεχόμενο.
Παρόλα αυτά όμως δεν το βάζει κάτω. Περνάει καθημερινά πολλές ώρες στο να διαβάζει παρ' όλο τα παραπάνω. Είναι εξαιρετικά αγχωμένος για όλα αλλά όπως προείπα δεν το βάζει κάτω με τίποτα ! :bigsmile:

Τίνα Ζαχαριάδου
06-09-2011, 02:20 AM
Γι αυτό Γιάννη μου είναι τόσο "χτυπημένη" η Αφροδίτη, επίσης και ο ¶ρης. Η Αφροδίτη εκτός από κυβερνήτρια του 4ου που δείχνει την τελική έκβση, κυβερνά την οικογένεια του. Επιπλέον ο Αρης δείχνει πως αυτή την περίοδο είναι εξαρτημένος από τους άλλους. Όσο για τον Δία στον 4ο λόγω αναδρομής πιθανόν οι γονείς του να αλλάξουν γνώμη όταν τον δουν να περνά τις εξετάσεις.
Το γεγονός πως δεν το βάζει κάτω, μας το δείχνει ο Κρόνος που εκτός από επίμονο και μεθοδικό, τον κάνει και ιδιαίτερα ανθεκτικό.

Του εύχομαι τα καλύτερα, γιατί αν είναι τόσο μελετηρό παιδί όπως μας λες, του αξίζουν:love:.

ktisila
06-09-2011, 04:43 PM
Γεια σας!!!
Δεν εχω ασχοληθει καθολου με την ωριαια αν και βρισκω πως παρουσιαζει πολυ ενδιαφερον. Δεν ξερω κατα ποσο το ερωτημα μου στεκει............. οι οικοι που μας ενδιαφερουν για την συγκεκριμενη απαντηση ειναι ο τεταρτος και ο ενατος, το οτι εχουν τον ιδιο κυβερνητη σημαινει κατι ιδιαιτερο? Ταυτοχρονα ο κυβερνητης τους ειναι στον 8 οικο. Θα μπορουσε αυτο να μας δινει πληροφοριες για την εκβαση της υποθεσης ή καλυτερα να επικεντρωθουμε στο ζωδιο και τις οψεις του συγκεκριμενου πλανητη?

cancerian
06-09-2011, 04:54 PM
Γεια σας!!!
Δεν εχω ασχοληθει καθολου με την ωριαια αν και βρισκω πως παρουσιαζει πολυ ενδιαφερον. Δεν ξερω κατα ποσο το ερωτημα μου στεκει............. οι οικοι που μας ενδιαφερουν για την συγκεκριμενη απαντηση ειναι ο τεταρτος και ο ενατος, το οτι εχουν τον ιδιο κυβερνητη σημαινει κατι ιδιαιτερο? Ταυτοχρονα ο κυβερνητης τους ειναι στον 8 οικο. Θα μπορουσε αυτο να μας δινει πληροφοριες για την εκβαση της υποθεσης ή καλυτερα να επικεντρωθουμε στο ζωδιο και τις οψεις του συγκεκριμενου πλανητη?

Να θυμάσαι πάντα κάτι στην ωριαία. Η ερώτηση που τίθεται θα μας δώσει και τους οίκους που μας ενδιαφέρουν στον χάρτη. Εδώ η ερώτηση αφορά την επιτυχία ή όχι στις εξετάσεις. ¶ρα ο οίκος που μας ενδιαφέρει άμεσα είναι ο 9ος (εξετάσεις που αφορούν την ανώτερη εκπαίδευση) στην συνέχεια ο οίκος του ερωτώντα και η σχέση μεταξύ των στοιχείων του 1ου και του 9ου. Ο τέταρτος οίκος πάντα αναφέρεται στην έκβαση της υπόθεσης.
Φυσικά και θα μπορούσε να δώσει πληροφορίες για την έκβαση ή την περιγραφή του θέματος καθώς η τοποθέτηση του σημειοδότη πλανήτη που αφορά το θέμα, έχει εξαιρετική σημασία. Όπως επίσης το ζώδιο και οι όψεις που σχηματίζει με τους άλλους πλανήτες.

Τίνα Ζαχαριάδου
06-09-2011, 04:56 PM
Ktisila, βασικά ο 1ος μας ενδιαφέρει σε σχέση με τον 9ο΄καθώς και η Σελήνη. Όλα τα υπόλοιπα είναι επιπρόσθετα στοιχεία για την ανάλυση του χάρτη. Για παράδειγμα τον 4ο (ως τελική έκβαση) θα μπορούσαμε να τον παρακάμψουμε. Συνήθως όταν δίνεται η απάντηση από τους σημειοδότες δεν μελετάμε τον 4ο εκτός κι αν δεν είμαστε σίγουροι για την απάντησή μας.

popininja
19-09-2011, 02:25 AM
Cancerian, αγαπώ πολύ τα άρθρα σου. Τα έχω ξεζουμίσει σχεδόν όλα.:bigsmile:

Το ίδιο ήθελα να ρωτήσω κι εγώ για τον Κρόνο. Σε ερώτηση που έκανα εγω για φίλο μου ο -ωροσκοπος Κρόνος κι εκείνος Ερμής - για τυχόν χωρισμό από το γάμο του οι πιο ενδιαφέρουσες όψεις είναι αυτές της Σελήνης. Τρίγωνο με Κρόνο και τετράγωνο με τον έρμο τον Ερμή. Υπερισχύει το τρίγωνο του Κρόνου ότι ναι θα χωρίσει ή το τρίγωνο Ερμή ότι όλα θα πάνε καλά που είναι μετέπειτα όψη? Έκανα και αρνητική ερώτηση, τρομάρα μου!

cancerian
19-09-2011, 10:20 AM
Καλημέρα!

Σε ευχαριστώ πολύ περι άρθρων. Μακάρι να είχα περισσότερο χρόνο και για ακόμα περισσότερα.
Δυστυχώς δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου (τώρα πίνω την πρώτη γουλιά καφέ...). Από τα γύρω γύρω όμως αν (πάλι) κατάλαβα καλά, αφού πρόκειται για φίλο σου και αφορά τον γάμο του θα κοιτάξεις τον 11ο και τον απέναντι οίκο (γάμος φίλου ).
Και επειδή έχω την εντύπωση πως δεν σε βοήθησα (λόγω τσίμπλας.... :toung: ) επαναδιατύπωσε το ερώτημά σου .....

hattie23
19-09-2011, 12:08 PM
Καλημερα !Πρωτον,πρεπει να διατυπωνουμε σωστα τις ερωτησεις που κανουμε στην ωριαια. Δηλαδη τι παει να πει αρνητικη ερωτηση ? Αν υποθεσουμε οτι το ερωτημα σου ηταν "Δεν θα χωρισει ο Στελιος? " Ακομα και ετσι να την εχεις διατυπωσει ενα τριγωνο μεταξυ κρονου και σεληνης ,δεν νομιζω οτι δειχνει χωρισμο .Καθε αλλο που σε οτι αφορα την αστρολογια περα απο την τεχνικη της ωριαιας δειχνει σταθεροτητα και διαρκεια.
Τωρα στην ωριαια με αρνητικη διατυπωση ερωτηση δεν ξερω πως μπορει να ερμηνευτει ενα τριγωνο κρονου-σεληνης:toung:Γι αυτο την επομενη φορα ρωτα "Θα χωρισει ο Στελιος? " ετσι ωστε να εχεις πιο ξεκαθαρο αποτελεσμα.Γενικοτερα ,δεν πρεπει να "χρωματιζουμε" εξ αρχης την ερωτηση μας . Μια ερωτηση παραδειγμα του στυλ " Δεν θα κανουμε σχεση ? " ειναι λιγο παρακινδυνευμενη γιατι ηδη την εχεις "φορτισει" με απαισιοδοξια,φοβο,"οτι μπορει και να μην γινει ".

Οσο πιο απλη και ξεκαθαρη η ερωτηση τοσο πιο ξεκαθαρη θα ειναι και η απαντηση

popininja
19-09-2011, 12:11 PM
Καλημέρα!

Σε ευχαριστώ πολύ περι άρθρων. Μακάρι να είχα περισσότερο χρόνο και για ακόμα περισσότερα.
Δυστυχώς δεν κατάλαβα καλά την ερώτηση σου (τώρα πίνω την πρώτη γουλιά καφέ...). Από τα γύρω γύρω όμως αν (πάλι) κατάλαβα καλά, αφού πρόκειται για φίλο σου και αφορά τον γάμο του θα κοιτάξεις τον 11ο και τον απέναντι οίκο (γάμος φίλου ).
Και επειδή έχω την εντύπωση πως δεν σε βοήθησα (λόγω τσίμπλας.... :toung: ) επαναδιατύπωσε το ερώτημά σου .....

Τώρα θα είσαι σίγουρα στον 2ο καφεδάκο.. :bigsmile:

Τους σημειοδότες τους βρήκα εκείνου και της συζύγου αλλά μεταξύ τους είναι... καμία σχέση και όψη.

Εκείνο που ρωτώ -Θα χωρίσει ο φίλος μου?- είναι αν η απάντηση από τη σελήνη (συγκυβερνά τον 4ο) θα την πάρω από το τρίγωνο με τον Κρόνο που είναι ο κυβερνήτης του ωροσκόπου (δηλαδή ''ναι θα χωρίσει'') ή από την μετέπειτα μαζί της όψη τετραγώνου που κάνει με τον Ερμή ως σημειοδότη του φίλου μου(Όχι, δεν θα χωρίσει):wacko:
Ποια όψη της Σελήνης μας δίνει τελικά την απάντηση?

cancerian
19-09-2011, 02:41 PM
Eίμαι στον δεύτερο και θα πάω στον τρίτο τώρα... :bigsmile:

Αφού βρήκες τους σημειοδότες είσαι σίγουρη ότι τους έχεις τσεκάρει καλά ; Eννοώ πως πέρα από την κλασσική "οψη"-λογία :bigsmile: τους έχεις τσεκάρει και από αποδοχές κτλ κτλ ; (just asking)

Η Σελήνη όπως έχουμε χιλιοματαπεί δείχνει τις καταστάσεις (παρελθοντικές-μελλοντικές-παρούσες). Αν το τρίγωνο με τον Κρόνο της είναι ακριβείας δείχνει την τωρινή κατάσταση, αν είναι αποκλίνων παρελθοντική κατάσταση. Το μετέπειτα όμως τετράγωνο με τον Ερμή σίγουρα δείχνει την μελλοντική έκβαση της κατάστασης.

Αλλά προσοχή! Τσέκαρε αν το τετράγωνο σχηματίζεται από πολύ καλά τοποθετημένους πλανήτες. Αν συμβαίνει αυτό τότε θα υπάρξει κάποιο είδος συμβιβασμού. Αν όμως το τετράγωνο δεν υποστηρίζεται από καλή τοποθέτηση τότε σκούρα τα πράγματα φιλενάδα (ελπίζω να είχε υπογράψει προγαμιαίο :toung: )

Τώρα έπιασα την απορία σου. Να θυμάσαι πως μερικές φορές άσχετα από την ερώτηση που κάνεις (που στην εν λόγω ήταν "Θα χωρίσει ο φίλος μου ? " ) ο χάρτης θα δεις πως θα μιλήσει με θετικούς "συνδιασμούς" που θα σου λένε "Όχι δεν θα χωρίσει ... " αν όμως ο χάρτης δεν βοηθά πουθενά τότε είναι σημάδι " Ναι, θα χωρίσει". Έχεις σκαλώσει στην απάντηση σε σχέση με την ερώτηση... Σε καταλαβαίνω.

Δυστηχώς στην ωριαία τα πράγματα είναι συνθετα. Δεν μπορείς από μια μόνο όψη να πάρεις μια απάντηση. Δηλαδή το τρίγωνο της Σελήνης με τον Κρόνο από μόνο του μπορεί να θέλει να μας πει πως τα πράγματα (Σελήνη) θα κυλήσουν ομαλά (τρίγωνο) και δεν θα χωρίσουν (Κρόνος = Δεσμευση) άρα "Όχι δεν θα χωρίσει".
Και το τετράγωνο με τον Ερμή (ναι θα χωρίσει εις βάρος του φίλου σου =Ερμής )... Το έπιασες ?

Απορία : Γιατί χρησιμοποιείς τον Κρόνο του Ωροσκόπου ? Τον ωροσκόπο τον χρησιμοποιούμε στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε προσωπικά το άλλο άτομο....

SAGIVI
19-09-2011, 05:17 PM
Η τελευταια φραση με μπερδεψε.:unsure:

Κι εγω τον 1ο οικο θα εδινα στον φιλο μου.

Μηπως θα μπορουσες να το εξηγησεις λιγο?

popininja
19-09-2011, 05:59 PM
Τις ευχαριστίες μου Cancerian! :bigsmile:
Κατάλαβα... Ωστόσο οι δύο σύζυγοι είναι ο ένας στα πρόσωπα και όρια του άλλου.
Ο Ερμής είναι στην Παρθένο σε κυριαρχία και ''ταιριάζει'' με τη Σελήνη στους Διδύμους.
Μάλλον θα γίνει αυτό που προανέφερες, κάποιο είδος συμβιβασμού.
Υ.Γ. Toν Κρόνο τον κοίταξα για να βοηθηθώ μήπως και πάρω κάποια επιπλέον πληροφορία
αφού εγώ είμαι που ρωτώ.

hattie23
19-09-2011, 06:03 PM
Αφου ρωταμε για δικο μας φιλο ,οι φιλοι τοποθετουνται γενικα στον 11ο οικο .Ωστοσο εγω χρησιμοποιω και τον κυβερνητη του 7ου για να δω ερωτηματα κολλητων μου ,μια που ο 7ος αφορα τις πιο κοντινες σχεσεις που αναπτυσσουμε με τους αλλους ενω ο 11ος εχει σχεση με φιλους αλλα με την ευρυτερη εννοια.Ακομα και με καποιον που συμμετεχεις σε ενα κομμα η σε μια ομαδα μπορει να θεωρηθεις στα πλαισια αυτα "φιλος".

cancerian
19-09-2011, 08:42 PM
Η τελευταια φραση με μπερδεψε.:unsure:

Κι εγω τον 1ο οικο θα εδινα στον φιλο μου.

Μηπως θα μπορουσες να το εξηγησεις λιγο?

H τελευταία φράση ήταν άκυρη γιατί δεν κατάλαβα τι εννοούσε. Φυσικά και θα στο εξηγήσω.

Εγώ ρωτάω για τον φίλο μου = Εγώ (1ος - αφού κάνω το ερώτημα...) για τον φίλο μου (11ος φίλος μου - αυτόματα ο 11ος γίνεται 1ος )

Ο φίλος μου ρωτάει = Ο φίλος μου - 1ος οίκος

popininja
19-09-2011, 10:32 PM
Σκεφτόμενη τη σύζυγο του φίλου είπα πως για μένα την τοποθετώ στον 11ο μου
και το φίλο μου που είναι ''παιδικός'' φίλος και τον έχω συνδέσει με χαρούμενα γεγονότα
τον κοίταξα από τον 5ο. Δεν πήρα δηλαδή για την κοπέλα τον 7ο του φίλου μου αλλά της βρήκα σπίτι από την αρχή. :nuts:(Σε κάποιο ποστ είχα διαβάσει ότι παίρνουμε τον οίκο που έχουμε σκεφτεί από πριν, αλλά δεν ξέρω αν στέκει κι εδώ. Ωστόσο ο 11ος είναι ο 7ος του 5ου και τούμπαλιν. ¨Αρα οι σημειοδότες του ζευγαριού είναι σωστοί αν και αντίστροφοι.
Λάθος θα μου πείτε η επιλογή οίκων αλλά έτσι κι αλλιώς ακόμα μαθαίνω και
πειραματίζομαι. ¨Αλλωστε όποιο συμπέρασμα το κρατώ για τον εαυτό μου κι εσάς :bigsmile:
Δεν παίρνω κόσμο στο λαιμό μου.:bigsmile:

Τίνα Ζαχαριάδου
20-09-2011, 12:41 AM
Έφη μου, εφ' όσον μιλάμε για φίλο θα πάρεις τον 11ο και τη σύζυγο θα τη δεις από απέναντι.:bigsmile: