PDA

View Full Version : Όταν ο Mickey πήγε σε Αστρολόγο



Atrapos
14-07-2011, 12:18 PM
Τον τελευταίο καιρό ο Mickey Mouse δεν αισθάνεται καλά. Η μεγάλη δημοτικότητα και οι απανωτές επιτυχίες είναι πια κάτι συνηθισμένο. Ταυτόχρονα όμως νέοι ήρωες κινουμένων σχεδίων βγαίνουν και κερδίζουν την προσοχή των παιδιών. Τόσο που ο συμπαθής Mickey νοιώθει κάπως ρετρό, κατάλοιπο μιας άλλης, πολύ πιο αγνής εποχής. Εντάξει, τα μικρά παιδιά θα έρθουν στη Disneyland, θα βγάλουν φωτογραφίες μαζί του, θα δουν τις ταινίες του. Καθώς όμως μεγαλώνουν και σιγά – σιγά χάνουν την αθωότητα τους, θα στραφούν σε άλλους ήρωες, πιο δυναμικούς τα αγόρια, πιο θηλυκούς τα κορίτσια. Ο Mickey νοσταλγεί την εποχή που ακόμα και οι ενήλικες έκαναν ουρά στο σινεμά για χάρη του.

Η Minnie του σύστησε να επισκεφτεί έναν γνωστό αστρολόγο, για να τον ρωτήσει τι προοπτικές έχει. Δεν είναι ντροπή, του είπε, τόσοι και τόσοι πάνε. Δεν ήταν δύσκολο να τον πείσει. Στην κατάσταση που βρίσκεται θα ζήταγε τη συμβουλή οποιουδήποτε. Έτσι πήρε τηλέφωνο, ρώτησε το διάσημο αστρολόγο αν δέχεται και καρτούν και μετά την καταφατική (με ενθουσιασμό) απάντηση, έκλεισε ένα ραντεβού όσο πιο γρήγορα γινόταν.

Η καθορισμένη ημέρα και ώρα έφτασε και ο Mickey βρίσκεται στο γραφείο του αστρολόγου, βυθισμένος στην άνετη πολυθρόνα του.

Αστρολόγος: Αγαπητέ Mickey, είναι μεγάλη τιμή για ΅μένα που σε γνωρίζω από κοντά. Υπήρξα πάντα θαυμαστής σου. Πες μου πως μπορώ να σε βοηθήσω.

Mickey: Νοιώθω ότι η καριέρα μου έχει κολλήσει. Κάτι πρέπει να αλλάξω αλλά δεν ξέρω τι. Πολύ φοβάμαι ότι θα βρεθώ στο περιθώριο. Πες μου τι πρέπει να κάνω.

Αστρολόγος: Ηρέμησε αγαπητέ μου. Καταρχήν χρειάζομαι ημερομηνία, ώρα και τοποθεσία της γέννησης σου.

Mickey: Τι εννοείς γέννηση; Όταν με σχεδίασαν στο χαρτί; Που να ξέρω; Έγιναν τόσες δοκιμές μέχρι να καταλήξουν σε μένα.

Αστρολόγος: Όχι φίλε μου. Αυτή είναι η περίοδος της κυοφορίας. Εσύ είσαι ο διάσημος Mickey Mouse. Η γέννηση σου έγινε όταν έκανες πρεμιέρα μπροστά στο κοινό.

Mickey: Α ναι! Αυτό δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Ήταν στην ταινία μικρού μήκους “Steamboat Willie”. Πρωταγωνιστούσα μαζί με την Minnie. Κάναμε πρεμιέρα στο Colony Theatre της Νέας Υόρκης. Ήταν 19 Σεπτεμβρίου 1928, ώρα 2 μμ.(1) Πολύ μεγάλη επιτυχία. Αξέχαστα χρόνια!

Ενώ ο Mickey αναπολούσε τα περασμένα μεγαλεία, ο αστρολόγος γύρισε στον υπολογιστή του και σχημάτισε το γενέθλιο χάρτη του. Όταν εμφανίστηκε στην οθόνη, τον έδειξε στον Mickey.



http://i834.photobucket.com/albums/zz270/whisperer_m/Mickey_birth.png


Αστρολόγος: Λοιπόν έχουμε και λέμε: Έχεις 8 από τους 10 πλανήτες πάνω από τον ορίζοντα. Ανάμεσα στους 8 είναι και όλοι οι προσωπικοί σου πλανήτες. Είσαι γεννημένος για να γίνεις star, να λάμψεις ανάμεσα στον κόσμο. Ήλιος, Σελήνη και Ωροσκόπος σε μεταβλητά ζώδια. Επίσης τα 4 μεταβλητά ζώδια κυβερνάνε 6 οίκους, ενώ τα 4 σταθερά ζώδια μόνο 2 οίκους. Δεν είσαι και ιδιαίτερα σταθερός στις απόψεις σου. Σου αρέσει να προσαρμόζεσαι στις καταστάσεις, να δίνεις αυτό που ζητάει ο κόσμος. Αν δεν το είχες αυτό δεν νομίζω ότι θα ήσουν στο προσκήνιο τόσες δεκαετίες.

Mickey: Μου φαίνεται όμως ότι έχω στερέψει. Δεν ξέρω τι ζητάει ο κόσμος σήμερα και αν ποτέ καταλάβω δεν είμαι σίγουρος πια ότι μπορώ να του το δώσω.

Αστρολόγος: Ηρέμησε φίλε μου. Εδώ θα τα βρούμε όλα. Λοιπόν, ο Ήλιος σε Παρθένο και 9ο οίκο. Εξυπνάδα, καπατσοσύνη και το σύμβολο της αγνότητας μαζί, γιΆ αυτό σε αγάπησε ο κόσμος. Και βέβαια δεν είναι τυχαίο που έχεις ταξιδέψει σε όλο τον κόσμο, επηρεάζοντας την κουλτούρα ολόκληρων γενιών. Η Σελήνη στον Τοξότη και τον 11ο οίκο. Ο Ωροσκόπος στο ίδιο ζώδιο. Σου αρέσουν οι περιπέτειες. Όταν σε συνεπάρει κάτι, ορμάς χωρίς δεύτερη σκέψη. Αρκεί να μην είσαι μόνος σου. Έχεις ανάγκη τους φίλους σου αν και μάλλον τους κρατάς σε κάποια απόσταση. Θέλεις να νοιώθεις ανεξάρτητος αλλά όχι μόνος. Ο σεληνιακός κύκλος βρίσκεται ακόμα στην αρχή του, πριν το πρώτο τετράγωνο. Έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου και στη δυνατότητα σου να χαράξεις καινούργιους δρόμους. Δεν είναι πάντα ξεκάθαρο το που θέλεις να πας αλλά έχεις πολλή όρεξη να πειραματιστείς και να δοκιμάσεις διάφορες κατευθύνσεις. Αυτός ο αυθορμητισμός και η παιδικότητα πρέπει να σε ΅χουν βοηθήσει στην καριέρα σου. Για πες μου όμως, αυτό είχαν στο μυαλό τους όταν σε σχεδίαζαν;

Mickey: Αυτοί ήθελαν να φτιάξουν τον Charley Chaplin σε καρτούν. Ένα ευαίσθητο, μικροκαμωμένο ποντικάκι με ανθρώπινα χαρακτηριστικά που θα κερδίσει τη συμπάθεια του κόσμου με τα παθήματά του. Ήταν βλέπεις δύσκολες εποχές. Ανάμεσα στους δύο μεγάλους πολέμους και λίγο πριν την κατάρρευση των χρηματιστηρίων. Ο κόσμος έψαχνε λίγο γέλιο, λίγη παρηγοριά, κάπου να ξεχαστεί.

Αστρολόγος: Δεν βλέπω όμως και πολύ Νερό στον χάρτη σου. Μόνο τον Πλούτωνα στον Καρκίνο, θέση που έχει όλη εκείνη η γενιά. Έχεις βέβαια κι ένα κλειστό τετράγωνο του Ποσειδώνα με τη Σελήνη, κάτι που σε κάνει να αλλάζεις εύκολα διάθεση αλλά γενικά δεν μου φαίνεσαι τόσο ευαίσθητος.

Mickey: Κορόιδο είμαι; Αν ήμουν ευαίσθητος θα είχα εξαφανιστεί. Ύστερα από ΅μενα βγήκαν τόσοι δυναμικοί ήρωες. Πως θα τους συναγωνισθώ; Αν ο κόσμος θέλει έναν ευαίσθητο looser ας πάει στον Donald Duck.

Αστρολόγος: Εντάξει, αλλά κι εσύ δεν είσαι κανένας ράμπο. Βλέπω η Αφροδίτη είναι σε κυριαρχία και σε σύνοδο με το Μεσουράνημα στο Ζυγό. Εκεί είναι και ο Ερμής, κυβερνήτης του Ήλιου σου. Φυσικό ήταν να κάνεις καριέρα στο χώρο των τεχνών και της επικοινωνίας. Αλλά για σένα βασικό ζητούμενο στους ρόλους σου είναι η αποκατάσταση του δίκιου και της αρμονίας, κάτι που καταφέρνεις περισσότερο με διπλωματία παρά με την επιβολή της θέλησής σου.

Mickey: Τι θέλεις να πεις, ότι δεν είμαι αρκετά αρρενωπός; Ξέρεις πόσες θαυμάστριες έχω εγώ; Μη κοιτάς που είμαι πιστός στην Minnie.

Αστρολόγος: Έλα τώρα Mickey, μη τα λες σε ΅μενα αυτά. Με την Minnie είσαστε 83 χρόνια μαζί και ακόμα δεν έχετε παντρευτεί. Τι περιμένεις; Έχετε και τον ίδιο γενέθλιο χάρτη. Είναι το θηλυκό σου alter ego, ουσιαστικά είσαστε δυο δίδυμα αδερφάκια. Θυμάσαι που τα πρώτα χρόνια ο ίδιος ο Disney έδινε τη φωνή του και σε ΅σένα και στην Minnie; Η Minnie δεν είναι γυναίκα για ΅σένα. Δες τον ¶ρη ακριβώς πάνω στην ακμή του 7ου οίκου σου. Και τον Πλούτωνα μέσα στον οίκο. Εσύ χρειάζεσαι μια γυναίκα ισχυρή, με πολύ δυναμισμό. Μια γυναίκα κυρίαρχη.

Mickey: Μήπως θα πρέπει να έχει και μαστίγιο για να με δέρνει; Μα τι μου λες τώρα; Μου ζητάς να χωρίσω τη Minnie μετά από τόσα χρόνια; Αλήθεια πέρασαν κιόλας 83 χρόνια! Τι θα πει ο κόσμος; Οι θαυμαστές μου; Δεν θα μου το συγχωρέσουν ποτέ.

Αστρολόγος: Δεν λέω να χωρίσετε τελείως. Μπορείτε να συνεχίσετε να βλέπεστε και να πρωταγωνιστείτε μαζί. Αλλά μπορείς ταυτόχρονα να παντρευτείς μια πραγματική γυναίκα.

Mickey: Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα. Είμαι πολύ μεγάλος για τέτοια μπερδέματα.

Αστρολόγος: Ο χρόνος δεν είναι πρόβλημα για σένα. Δες το τετράγωνο ακριβείας του Πλούτωνα στην Αφροδίτη σου και το τρίγωνο από τον ¶ρη. Δεν νομίζω ότι μπορείς να τα καταφέρεις χωρίς ικανοποιητικές προσωπικές σχέσεις. Θα είναι πάντα ένα αγκάθι για σένα.

Mickey: Καλύτερα ας αλλάξουμε κουβέντα. Δεν ήρθα εδώ για τα αισθηματικά μου. Με τη Minnie έχουμε τη σχέση που έχουμε τόσα χρόνια κι αυτό δεν αλλάζει. Κατάλαβέ το ότι για μένα προσωπική σχέση δεν σημαίνει απαραίτητα και σεξουαλική σχέση, όπως έχεις συνηθίσει με τους πελάτες σου. Για μένα προσωπική είναι η σχέση με το κάθε παιδάκι που με κρεμάει στο τοίχο του δωματίου του, μου λέει «καλημέρα» μόλις ξυπνάει και με παίρνει αγκαλιά για να κοιμηθεί. Αυτή τη σχέση δεν πρόκειται να τη ρισκάρω, ότι και να βλέπεις εσύ στον 7ο οίκο ή αλλού. ¶λλωστε οι δυναμικοί και οι ισχυροί είναι οι αντίπαλοι μου σε κάθε ιστορία που πρωταγωνιστώ. Δεν χρειάζεται να τους βάλω και στο σπίτι μου.

Αστρολόγος: Όπως θες. Εμένα δουλειά μου είναι να σου πω τι γνώμη μου. Από κει και πέρα, εσύ αποφασίζεις.

Mickey: Μπορούμε να επικεντρωθούμε στη καριέρα μου; Ο κόσμος ζητάει πιο δυναμικούς χαρακτήρες. Πιστεύεις ότι πρέπει να γίνω πιο αρρενωπός, πιο ώριμος;

Αστρολόγος: Δεν νομίζω ότι θα σου βγει άνετα. Ήλιος και ¶ρης, οι πιο αρρενωποί πλανήτες σΆ ένα χάρτη, έχουν για κυβερνήτη τον Ερμή, το αιώνιο παιδί. Επίσης ο Κρόνος, το αρχέτυπο της ωριμότητας, βρίσκεται «θαμμένος» στον 12ο οίκο και χωρίς όψεις με άλλους πλανήτες. Φαίνεται πως ότι σχετίζεται με ωριμότητα το απωθείς και δεν θέλεις να έχεις σχέσεις μαζί του. Αλλά για πες μου: αν ωρίμαζες πως θα διατηρούσες τη σχέση που λες ότι θέλεις να έχεις με τα παιδάκια;

Mickey: Έχεις δίκιο αλλά κάτι πρέπει να κάνω. Τι άλλο βλέπεις;

Αστρολόγος: Βλέπω τον Δία στον Ταύρο και τον 4ο οίκο, επίσης χωρίς όψεις. Όταν σου αρέσει κάτι (και σου αρέσουν τα ωραία πράγματα) δεν θα σταματήσεις εύκολα μέχρι να το αποκτήσεις. Ή μάλλον δεν θα σταματήσεις ποτέ. Δυσκολεύεσαι πολύ στο μέτρο και τους περιορισμούς. Επίσης έχεις ιδιαίτερη σχέση με την πατρίδα σου. Είσαι πολύ αμερικάνος. Νομίζω διαμόρφωσες τη σύγχρονη κουλτούρα της Αμερικής και διαμορφώθηκες από αυτήν.

Mickey: Αυτό είναι μεγάλη ιστορία που θα ήθελα να τη συζητήσουμε.

Αστρολόγος: Πολύ ευχαρίστως, αλλά ας ολοκληρώσουμε πρώτα με το γενέθλιο χάρτη σου. Τελευταίοι πλανήτες είναι ο Ουρανός που βρίσκεται στην αρχή του Κριού και ο Ποσειδώνας μόλις πριν φύγει από τον Λέοντα. Γεννήθηκες δηλαδή στο μεταίχμιο δύο εποχών. Καταρχήν, είσαι τυχερός που πρόλαβες να γεννηθείς με τον Ποσειδώνα στον Λέοντα. Ιδανική θέση για ηθοποιό και γενικά για άνθρωπο των τεχνών. Σκέψου μόνο πόσοι θρύλοι του Hollywood γεννήθηκαν με τη θέση αυτή. Εσύ είσαι ο τελευταίος αυτής της γενιάς. Στην περίπτωσή σου ο Ποσειδώνας είναι και ανατέλλων πλανήτης, δηλαδή ανέτειλε αμέσως πριν τον Ήλιο. Πολύ σημαντικός για την καριέρα σου. Η θέση του Ποσειδώνα στον 8ο οίκο δείχνει την πίστη σου στις κοινές αξίες, αυτές που μοιράζεσαι με όλο τον κόσμο, μέσα πάντα από την τέχνη σου. Τώρα κατάλαβα γιατί δεν θέλεις να «προδώσεις» τους θαυμαστές σου αφήνοντας τη Minnie.

Mickey: Πάλι καλά που το κατάλαβες...

Αστρολόγος: Όσο για τον Ουρανό στον Κριό και τον 3ο οίκο δείχνει νομίζω την πρωτότυπη και αυθόρμητη σκέψη που σε χαρακτηρίζει. Μάλλον προσθέτει κι αυτό στην όλη παιδικότητα που βγάζεις. Να δούμε και τον Βόρειο Δεσμό της Σελήνης. Μα φυσικά στους Διδύμους και στον 5ο οίκο. Είσαι προορισμένος να επικοινωνείς με τον κόσμο, να μπορείς να δεις τη ζωή μέσα από τα δικά του μάτια αλλά και να δημιουργήσεις στο χώρο της διασκέδασης. Να δώσεις χαρά και ευχαρίστηση στον κόσμο. Μου φαίνεται ότι τα έχεις πάει πολύ καλά μέχρι τώρα. Δεν ξέρω αν θα μπορούσες να τα πας καλύτερα.

Mickey: Η αλήθεια είναι πως ούτε και εγώ περίμενα τόση επιτυχία. Ακόμα δεν ξέρω τι είναι αυτό που άρεσε τόσο στον κόσμο.

Αστρολόγος: Εδώ είμαστε για να δώσουμε απαντήσεις σε όλα. Τώρα είναι η στιγμή να γυρίσουμε σε αυτό που λέγαμε για την επίδρασή σου στην αμερικάνικη κουλτούρα. Θα δούμε το γενέθλιο χάρτη σου σε σχέση με αυτόν της πατρίδας σου, της Αμερικής.


Εδώ έγινε ένα διάλειμμα στη συζήτηση για να ψάξει ο αστρολόγος το γενέθλιο χάρτη των ΗΠΑ, ανάμεσα στους πολλούς που κυκλοφορούνε(2). Αφού τελικά τον βρήκε εκτύπωσε τον διπλό χάρτη με τις ΗΠΑ στο εσωτερικό και τον Mickey στο εξωτερικό. Με ένα πλατύ χαμόγελο ικανοποίησης στα χείλη τον έδειξε στον Mickey που δεν καταλάβαινε τίποτα.



http://i834.photobucket.com/albums/zz270/whisperer_m/biwheel.png


Αστρολόγος: Βλέπεις τι σου ΅λεγα φίλε μου;

Mickey: Δηλαδή τώρα περιμένεις να καταλάβω κάτι από αυτό που μου δείχνεις;

Αστρολόγος: Κοίτα εδώ. Ο Κρόνος σου είναι ακριβώς πάνω στον Ωροσκόπο των ΗΠΑ και ο Κρόνος των ΗΠΑ ακριβώς πάνω στο δικό σου Μεσουράνημα. Δεν είναι εκπληκτικό;

Mickey: Τι σημαίνει αυτό;

Αστρολόγος: Ότι αυτό που εσύ δημιούργησες, ό,τι από σένα άντεξε στον χρόνο, άλλαξε την εικόνα της Αμερικής. Και αντίστοιχα η δική σου καριέρα διαμορφώθηκε από τους περιορισμούς και τις δομές της πατρίδας σου. Επίσης ο ¶ρης και στους δύο χάρτες βρίσκεται σε σύνοδο, συνεπώς η δράση σας συντονίζεται πολύ εύκολα. Βλέπω βέβαια και δυο πιο δύσκολες όψεις: Ο δικός σου Ουρανός είναι σε τετράγωνο με το Δία των ΗΠΑ και ο Ποσειδώνας σου είναι σε αντίθεση με τη Σελήνη των ΗΠΑ. Δεν νομίζω όμως ότι υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Η επιθυμία των ΗΠΑ για επέκταση αποτελεί μόνιμη πρόκληση για τη δική σου τάση για πρωτοτυπία και καινοτομία. Είναι ένας εκρηκτικός συνδυασμός που προσφέρει διαρκώς πολλές καινούργιες δυνατότητες. Δεν σε αφήνει σε ησυχία. Επίσης η σχέση του Ποσειδώνα σου με τον απλό κόσμο, δηλαδή τη Σελήνη, είναι απαραίτητη ώστε να έρχεσαι μονίμως αντιμέτωπος με τις επιθυμίες του κόσμου, να τις συνειδητοποιείς και να προσαρμόζεις ανάλογα τα προσωπικά σου πιστεύω. ¶λλωστε η σύνοδος του Ήλιου σου με τον Ποσειδώνα των ΗΠΑ εξασφαλίζει ότι θα αποτελείς πάντα μέρος των ιδανικών αυτής της χώρας. Και ο Πλούτωνας σου ανάμεσα στον Ήλιο και τον Ερμή των ΗΠΑ δείχνει ότι δεν είσαι καθόλου αδύναμος. Μπορείς να διαμορφώσεις συνειδήσεις στη χώρα αυτή. Και βέβαια ο Κλήρος της Τύχης σου είναι σε πολύ κλειστή σύνοδο με τη Σελήνη των ΗΠΑ, τον αμερικάνικο λαό. Βλέπεις φίλε μου πόσο καλά ταίριαξες με την πατρίδα σου; Πως να μην γίνεις τόσο διάσημος;

Ο Mickey έδειχνε ζαλισμένος από τον καταιγισμό πλανητών και όψεων.

Mickey: Εντάξει με έπεισες. Μπορείς να μου πεις τι να κάνω από εδώ και πέρα. Εγώ γιΆ αυτό ήρθα εδώ.

Τότε ο αστρολόγος ξαναγύρισε στον υπολογιστή του για να εμφανίσει τις διελεύσεις και τις προόδους στο γενέθλιο ωροσκόπιο του Mickey.


http://i834.photobucket.com/albums/zz270/whisperer_m/Mickey_tri.png


Ήταν πολύ προβληματισμένος αλλά δεν του έδειξε τον χάρτη, έτσι κι αλλιώς ο Mickey δεν θα καταλάβαινε τίποτα από τα πολλά σύμβολα.


Mickey: Δεν σε βλέπω χαρούμενο. Είναι πολύ σοβαρά τα πράγματα;

Αστρολόγος: Φίλε μου φαίνεται ότι περνάς μεγάλο λούκι. Τώρα κατάλαβα γιατί ήρθες σε μένα. Ο Ουρανός σου πάει για την πρώτη του επιστροφή στη γενέθλια θέση του, ο Ποσειδώνας σχημάτισε ήδη αντίθεση με τη γενέθλια θέση του, ο Πλούτωνας από τον 1ο σου οίκο σχηματίζει τετράγωνο με το γενέθλιο Ουρανό, ο Κρόνος έχει περάσει ήδη από το Μεσουράνημα σου και τώρα ετοιμάζεται να ξαναπεράσει, ακόμα και ο Δίας επιστρέφει στη γενέθλια θέση του. Κανένας πλανήτης δεν σε αφήνει σε ησυχία. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά του χρόνου θα σχηματιστεί και προοδευμένη Νέα Σελήνη στο 12ο οίκο σου, μόλις 3 μοίρες πριν τον Ωροσκόπο σου. Είναι σαν να γκρεμίζεται γύρω σου όλος ο κόσμος που ήξερες. Όλα όσα έχτισες φαίνεται να μην έχουνε νόημα πια, αποτελούν μακρινό παρελθόν και οι προοπτικές του μέλλοντος δεν έχουν φανεί ακόμα.

Mickey: Θα πρέπει να σε ενημερώσω ότι δεν υπάρχουν νεκροθάφτες για καρτούν και ακόμα κι αν δέσω μια πέτρα στο λαιμό μου και πέσω στη θάλασσα δεν πρόκειται να πνιγώ. Οπότε άσε τα μοιρολατρικά που ξέρεις και πες μου τι πρέπει να κάνω.

Αστρολόγος: Κοίτα να δεις. Σε κάποιον άνθρωπο που έχει την τύχη να φτάσει τα δικά σου χρόνια και να ζήσει μια επιστροφή του Ουρανού, θα του έλεγα τώρα πια να κάνει ό,τι θέλει και μπορεί. Δεν χρειάζεται να σκεφτεί τίποτα, ούτε χρωστάει και τίποτα σε κανένα. Με τα καρτούν όμως είναι διαφορετικά. Για σένα ο χρόνος δεν μετράει. Έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου και πρέπει να σχεδιάσεις το μέλλον σου.

Mickey: ΓιΆ αυτό ήρθα εδώ αλλά ακόμα δεν μου έχεις πει τίποτα για το μέλλον.

Αστρολόγος: Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι θα πρέπει να ξεχάσεις το Mickey που ήξερες. Είναι κάτι παραπάνω από φανερό ότι θα πρέπει να κάνεις μια καινούργια αρχή αλλιώς θα περάσεις στο περιθώριο. Στο τέλος θα σε βλέπουν μόνο στα μουσεία κινουμένων σχεδίων

Mickey: Έχεις καμιά ιδέα γιΆ αυτήν την καινούργια αρχή που μου λες. Μη μου πεις πάλι να χωρίζω από τη Minnie.

Αστρολόγος: Εντάξει, τελείωσε αυτό το θέμα. Κοίτα, ο γενέθλιος χάρτης δεν αλλάζει, οπότε μην προσπαθήσεις να παραστήσεις κάτι που δεν είναι ο εαυτός σου. Θα συνεχίσεις να είσαι ο τετραπέρατος, μικροκαμωμένος ποντικός που τα βάζει με ισχυρότερους αντιπάλους για την αποκατάσταση της τάξης. Αλλά μπορείς να αλλάξεις πολλά πράγματα. Πόσες δεκαετίες φοράς αυτά τα ρούχα; Ακούς καθόλου την καινούργια μουσική; Ξέρεις πως μιλάνε τα σημερινά παιδιά μεταξύ τους; Αν τα κατάφερες μέχρι τώρα είναι επειδή προσαρμοζόσουν στην κάθε εποχή. Ε λοιπόν τώρα είναι η στιγμή που δεν χρειάζεσαι απλά προσαρμογή αλλά γενική αλλαγή. Δεν είμαι ειδικός στη showbiz αλλά πρέπει να βρεθούν καινούργιες ιστορίες, καινούργιοι φίλοι, καινούργιοι αντίπαλοι. Πρέπει να δούμε έναν καινούργιο Mickey, να αποδείξεις ότι παραμένεις ο αγαπημένος ήρωας των παιδιών κι όχι κάποιο καρτούν που έβλεπαν οι μεγάλοι όταν ήταν παιδιά. Δεν θα είναι εύκολα τα πράγματα αλλά μπορείς να τα καταφέρεις.


http://i834.photobucket.com/albums/zz270/whisperer_m/MickeyMinnie.jpg

Ο Mickey ευχαρίστησε τον αστρολόγο και έφυγε. Ήταν από την μια προβληματισμένος απΆ όσα άκουσε αλλά από την άλλη ένοιωθε μια ικανοποίηση που όλα όσα αισθανόταν είχαν μια λογική εξήγηση, δεν ήταν μόνο η ιδέα του. Στο σπίτι περιέγραψε στη Minnie την επίσκεψη του στον αστρολόγο, παραλείποντας μόνο τα σχετικά με τον 7ο οίκο του. Η Minnie τον φίλησε λέγοντας του ότι και η ίδια ήθελε καιρό τώρα να του πει ότι πρέπει να ανανεωθεί. Ο Mickey ενοχλήθηκε που ακόμα και η Minnie είχε αρχίσει να τον βαριέται και απλά του το είπε κάπως ευγενικά. Αυτό όμως τον πείσμωσε περισσότερο. Πήρε τηλέφωνο στη Disney και κανόνισε συνάντηση για την επόμενη μέρα το πρωί με τους καλύτερους σχεδιαστές, στυλίστες, σεναριογράφους κλπ.

Η επιχείρηση ανανέωσης του Mickey έχει αρχίσει. Το πόσο επιτυχημένη θα είναι, θα φανεί στην επόμενη ταινία του.



Δημήτρης Αντωνιάδης


Σημειώσεις

Παραδόξως υπάρχουν δύο πιθανές ημερομηνίες για την πρεμιέρα της ταινίας Steamboat Willie. Η μία εκδοχή είναι στις 19 Σεπτεμβρίου 1928 και η άλλη δύο μήνες αργότερα 18 Νοεμβρίου 1928. Εδώ ακολουθώ την πρώτη εκδοχή δείχνονταν εμπιστοσύνη στο έγκυρο Ηoroscope and Astrology - Homepage - Astrodienst που όπως αναφέρει την έχει ελέγξει με τα αρχεία της Disney.
Υπάρχουν πολλές εκδοχές για το γενέθλιο χάρτη των ΗΠΑ. Πάντως ο πρώτος χάρτης που φτιάχτηκε και μάλλον ο εγκυρότερος φαίνεται να είναι αυτός για 4/7/1776 και ώρα 17:10 μμ.

Victory
14-07-2011, 01:12 PM
Απλή και πλήρως κατανοητή γεννέθλια ανάλυση. Ενα μεγάλο ευχαριστώ!!!!

katiakiss
14-07-2011, 02:17 PM
Δημήτρη μου, καλά σε λέω εγώ atrapotate! Έλαμψες! Ε, ναι λοιπόν! Αυτό κι αν ήταν Ουράνια ιδέα! Γιατί δεν πιστεύω ότι φτάνει μια έκλειψη στον 3ο για μια τέτοια «φλασιά»… Ήταν αναπάντεχο, πρωτότυπο, έξυπνο και νοσταλγικό. Ένα ξεκούραστο και διασκεδαστικό ανάγνωσμα , μέσα στην κάψα του Ιούλη και πραγματικά το χάρηκα!
Μεταξύ μας, ώρα του ήταν του ποντικού, γιατί αρκετά μας ζάλισε ο εξυπνάκιας Παρθένος και με ωροσκόπο Τοξότη. Έλεος! Όλα έχουν την εξήγησή τους τελικά! Ε , μα πια!
Η λατρεία μου ήταν πάντα ο ροζ πάνθηρας, γιατί δεν μιλούσε καθόλου, είχε απίστευτο βλέμμα, ήταν ροζ, ήταν πάνθηρας και κυρίως, άκουγε καταπληκτική μουσική! :love::love:

Ευχαριστούμε πολύ! :bigsmile:

Δείμων
14-07-2011, 03:53 PM
Χμμμμ..... καταπληκτικό? :clapping: :bigsmile: BTW, έκανα τη συναστρία μου με τον Mickey αλλά τα αποτελέσματα δεν σας τα λέω! :P

Λιογεννητη
14-07-2011, 04:26 PM
Δημητρη, πολυ καλο! Διαφωτιστικο, τελειο! Να'σαι καλα, σ'ευχαριστουμε.

SAGIVI
14-07-2011, 08:22 PM
Δημήτρη μου, καλά σε λέω εγώ atrapotate! Έλαμψες! Ε, ναι λοιπόν! Αυτό κι αν ήταν Ουράνια ιδέα! Γιατί δεν πιστεύω ότι φτάνει μια έκλειψη στον 3ο για μια τέτοια «φλασιά»… Ήταν αναπάντεχο, πρωτότυπο, έξυπνο και νοσταλγικό. Ένα ξεκούραστο και διασκεδαστικό ανάγνωσμα , μέσα στην κάψα του Ιούλη και πραγματικά το χάρηκα!
Μεταξύ μας, ώρα του ήταν του ποντικού, γιατί αρκετά μας ζάλισε ο εξυπνάκιας Παρθένος και με ωροσκόπο Τοξότη. Έλεος! Όλα έχουν την εξήγησή τους τελικά! Ε , μα πια!
Η λατρεία μου ήταν πάντα ο ροζ πάνθηρας, γιατί δεν μιλούσε καθόλου, είχε απίστευτο βλέμμα, ήταν ροζ, ήταν πάνθηρας και κυρίως, άκουγε καταπληκτική μουσική! :love::love:

Ευχαριστούμε πολύ! :bigsmile:
Με τσακισες Κατια μου, με τσακισες.:bigsmile: Τι σχολιο ηταν αυτο για παρθενους με ωροσκοπο τοξοτη?:laugh::laugh:

SAGIVI
14-07-2011, 08:23 PM
Καταπληκτικη ιδεα και θαυμασιο κειμενο.

Ευχαριστουμε πολυ.

Katerina Paraskevopoulou
14-07-2011, 09:09 PM
Συγχαρητήρια για την πρωτότυπη παρουσίαση του θέματός σας!!!!

παλίρροια
14-07-2011, 09:19 PM
:nuts: Ευχαριστούμε πολύ!!!:bigsmile:
Πρωτοτυπία και ανάλυση σε όλο τους το μεγαλείο!!!
Τέλειο!!!:cheesy::cheesy:

Κώστας
14-07-2011, 11:05 PM
Πολύ ωραία και ευφάνταστη η ιδέα σου για το άρθρο αυτό Δημήτρη. Το δε ωροσκόπιο του Mickey φαίνεται πραγματικά να αντιστοιχεί στα αρχετυπικά χαρακτηριστικά του. Ο Ήλιος στην Παρθένο ταιριάζει τόσο πολύ στο μικροκαμωμένο, τετραπέρατο και εργατικότατο αυτό ποντίκι με την τόσο οξεία λογική, όσο και οι Τοξότες σε σελήνη και ωροσκόπο (το μόνιμο χαζοχαρούμενο χαμόγελο που τον έκανε αγαπητό και με τεράστια απήχηση σε όλο τον κόσμο), καθώς και οι διάφορες όψεις του ωροσκοπίου. Η μόνη ένσταση στην ανάλυσή σου αφορά τον Κρόνο στον «θαμμένο» 12ο οίκο. Γενικώς δηλαδή δεν συμφωνώ με τους αστρολόγους που θεωρούν τον 12ο οίκο «θαμμένο» (παραδοσιακά το θαμμένο «υπό-γειο» είναι ο 4ος). Μπορεί να σχετίζεται όντως με μυστικά θέματα και καταστάσεις, όμως φαίνεται να έχει και μεγάλη σχέση με το συλλογικό κομμάτι και σχέση του ατόμου με τον κόσμο. Ειδικά αν ο πλανήτης βρίσκεται μέχρι και 10 μοίρες κοντά στον ωροσκόπο (δηλαδή στο σημείο όπου ανατέλλει) θεωρώ ότι επηρεάζει πάρα πολύ το άτομο, σχεδόν κυβερνώντας το ωροσκόπιο. Αυτό δείχτηκε και στις έρευνες του Γκωγκλαίν οι οποίες ανέδειξαν την περιοχή κοντά στον ωροσκόπο (από την πλευρά του 12ου και όχι του 1ου οίκου) ως εκείνη όπου οι πλανήτες εκδηλώνονται με την μεγαλύτερη ισχύ.

Περιμένουμε την αντίστοιχη συζήτηση του αστρολόγου με τον μονίμως τσαντισμένο Donald (οι αμερικάνοι τον βγάζουν Λέοντα με ωροσκόπο Κριό, αρκετά ταιριαστό), όπου εκεί θα πέσει το πολύ γέλιο! Για να μην πούμε για τον Goofy:bigsmile:

war
15-07-2011, 12:10 AM
Ταξιδιάρικο και πανέξυπνο..συγχαρητήρια.

Στέλιος

Atrapos
15-07-2011, 09:51 AM
Ευχαριστώ πολύ για την ενθουσιώδη υποδοχή του άρθρου:love:. Η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα να γράψω κάτι τέτοιο και το διασκέδασα πραγματικά. Και βέβαια για μια ακόμα φορά με εντυπωσίασε η αστρολογία. Το πως ταιριάζει δηλαδή η γέννηση ακόμα και ενός καρτούν με τα χαρακτηριστικά που τον καθιέρωσαν όλα αυτά τα χρόνια.

Κώστα, ο 4ος οίκος είναι γωνιακός οίκος και οι ενέργειες (πλανήτες) που υπάρχουν εκεί βγαίνουν στην προσωπικότητά μας έστω ασυνείδητα. Οι ενέργειες που απωθούμε είναι στον 7ο οίκο (τις ψάχνουμε στους άλλους) και στον 12ο (τις θάβουμε μέσα μας). Ειδικά αν ο πλανήτης δεν έχει όψεις με άλλους, όπως στην περίπτωση του Μίκυ, δυσκολεύεται πολύ να ενσωματωθεί. Βέβαια αν είναι σε σύνοδο με τον Ωροσκόπο αλλάζει κάπως το πράγμα.

Κάτια, ειλικρινά σε ευχαριστώ για την τιμή που μου έκανες να σχολιάσεις το άρθρο από τις διακοπές σου. Καλά ο Ροζ Πάνθηρας ήταν άλλη κλάση, απίστευτη πρωτοπορία. Βέβαια δεν φθάρηκε και τόσο πολύ με συνεχόμενες, ταινίες, σειρές στην τηλεόραση, κόμικς κλπ.

MANDALENA
15-07-2011, 01:27 PM
Πολύ ωραίο άρθρο, ευφάνταστο και διασκεδαστικό!Θα ήθελα να γράψετε και άλλα παρόμοια με τους αγαπημένους μας ήρωες στο μέλλον. Ευχαριστούμε!

Κώστας
16-07-2011, 06:34 PM
Κώστα, ο 4ος οίκος είναι γωνιακός οίκος και οι ενέργειες (πλανήτες) που υπάρχουν εκεί βγαίνουν στην προσωπικότητά μας έστω ασυνείδητα. Οι ενέργειες που απωθούμε είναι στον 7ο οίκο (τις ψάχνουμε στους άλλους) και στον 12ο (τις θάβουμε μέσα μας)

Αυτή είναι η παραδοσιακή άποψη. Η επιστημονική όμως έρευνα των Γκωγκλαίν ανέδειξε τους οίκους 12, 9, 3 και 6 (με σειρά ιεραρχίας) ως τους οίκους όπου εκδηλώνονται εντονότερα τα πλανητικά χαρακτηριστικά. Ανέδειξε δηλαδή το σημείο μετά την ανατολή, το μεσουράνημα και τη δύση και όχι το σημείο πριν από αυτά. Και εάν το καλοσκεφτούμε στον 1ο οίκο τα φώτα και οι πλανήτες είναι "θαμμένοι" στην ατομική φύση του καθενός, όταν όμως περνάνε πάνω από τον ορίζοντα, ανατέλλοντας από τον 12ο οίκο οι ενέργειές τους ισχυροποιούνται και εκδηλώνονται πιο συνειδητά και πιο συλλογικά (πολλοί μεγάλοι ηγέτες και προσωπικότητες είχαν τον ήλιο και πλανήτες στον 12ο οίκο).


Όσον αφορά τον ανατέλλοντα γενέθλιο Κρόνο του φίλου Mickey (13η μοίρα Τοξότη) αφενός δείχνει την "καρμική" του σχέση με τον δημιουργό του (ο Disney γεννήθηκε με Ήλιο στην 12η μοίρα στον Τοξότη, ενώ τόνιζε ότι ο Μίκυ ήταν το alter-ego του και η σημαντικότερη δημιουργία της ζωής του) και αφετέρου υποδηλώνει και την καθιέρωσή του ως αρχετυπικό σύμβολο στη συλλογική συνείδηση πολλών γενεών (ο 12ος γενικώς μπορεί να συσχετιστεί με τον κόσμο των αρχετύπων αλλά και ειδικώς με τον κινηματογράφο, ως τέχνη μέγιστης υποβολής ιδεών, φαντασιών και συναισθημάτων) αλλά και ως αντικείμενο μέγιστης ανά τον κόσμο εμπορικής αξίας και εκμετάλλευσης.

Είναι βέβαια μεγάλη συζήτηση για όλα αυτά...

Victory
16-07-2011, 06:58 PM
Κώστα καλησπέρα.Ο Ηλιος μου και Ερμής μου του 12ου σε ευχαριστούμε θερμότατα!!!
Μου΄φτιαξες τη μέρα. Η γενέθλια απομόνωση μου και καταχνιά σε εκτιμά βαθύτατα:clapping:

Κοραλλία Μόζορα
17-07-2011, 01:54 AM
Πολύ καλό και πρωτότυπο άρθρο, Δημήτρη. Σε ευχαριστούμε.

Atrapos
17-07-2011, 12:27 PM
Αυτή είναι η παραδοσιακή άποψη. Η επιστημονική όμως έρευνα των Γκωγκλαίν ανέδειξε τους οίκους 12, 9, 3 και 6 (με σειρά ιεραρχίας) ως τους οίκους όπου εκδηλώνονται εντονότερα τα πλανητικά χαρακτηριστικά. Ανέδειξε δηλαδή το σημείο μετά την ανατολή, το μεσουράνημα και τη δύση και όχι το σημείο πριν από αυτά. Και εάν το καλοσκεφτούμε στον 1ο οίκο τα φώτα και οι πλανήτες είναι "θαμμένοι" στην ατομική φύση του καθενός, όταν όμως περνάνε πάνω από τον ορίζοντα, ανατέλλοντας από τον 12ο οίκο οι ενέργειές τους ισχυροποιούνται και εκδηλώνονται πιο συνειδητά και πιο συλλογικά (πολλοί μεγάλοι ηγέτες και προσωπικότητες είχαν τον ήλιο και πλανήτες στον 12ο οίκο).


Όσον αφορά τον ανατέλλοντα γενέθλιο Κρόνο του φίλου Mickey (13η μοίρα Τοξότη) αφενός δείχνει την "καρμική" του σχέση με τον δημιουργό του (ο Disney γεννήθηκε με Ήλιο στην 12η μοίρα στον Τοξότη, ενώ τόνιζε ότι ο Μίκυ ήταν το alter-ego του και η σημαντικότερη δημιουργία της ζωής του) και αφετέρου υποδηλώνει και την καθιέρωσή του ως αρχετυπικό σύμβολο στη συλλογική συνείδηση πολλών γενεών (ο 12ος γενικώς μπορεί να συσχετιστεί με τον κόσμο των αρχετύπων αλλά και ειδικώς με τον κινηματογράφο, ως τέχνη μέγιστης υποβολής ιδεών, φαντασιών και συναισθημάτων) αλλά και ως αντικείμενο μέγιστης ανά τον κόσμο εμπορικής αξίας και εκμετάλλευσης.

Είναι βέβαια μεγάλη συζήτηση για όλα αυτά...


Κώστα ειλικρινά με εκπλήσσεις. Σε είχα για τελείως παραδοσιακό στην αστρολογία αφού έχεις υπερασπιστεί με επιμονή όσα έγραψε ο Πτολεμαίος και ακόμα έχεις γράψει ότι κακώς η σύγχρονη αστρολογία θεωρεί τον Πλούτωνα κυβερνήτη του Σκορπιού. Τώρα όμως βλέπω ότι είσαι πολύ πρόθυμος να απορρίψεις την παραδοσιακή ισχύ των γωνιακών οίκων εξαιτίας της στατιστικής έρευνας των Gauquelins.

Από την έρευνα των Gauquelins έχουν περάσει αρκετές δεκαετίες αλλά ακόμα σήμερα δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος σοβαρός αστρολόγος παγκοσμίως που να θεωρεί ότι οι πλανήτες ισχυροποιούνται στον 12ο σε σχέση με τον 1ο. Και αυτό δεν το κάνουν επειδή είναι κολλημένοι στην παράδοση αλλά επειδή αυτό βλέπουν καθημερινά στους χάρτες που εξετάζουν. ¶λλωστε σύμφωνα με τους Gauquelins ο Μίκυ θα έπρεπε να είχε γίνει επιστήμονας αφού στην έρευνα τους βρήκαν ότι ο Κρόνος στον 12ο είναι χαρακτηριστικό των επιστημόνων. Φυσικά ο Μίκυ καμία σχέση δεν έχει με επιστήμονα. Επίσης αυτό που αναφέρεις ότι οι πλανήτες στον 12ο ισχυροποιούνται επειδή ανεβαίνουν πάνω από τον ορίζοντα και εκδηλώνονται συλλογικά, ουσιαστικά ανατρέπεται από την σχετικά μεγαλύτερη ισχύ του 6ου σε σχέση με τον 7ο (πάντα σύμφωνα με την έρευνα των Gauquelins).

Να πω βέβαια ότι δεν απορρίπτω την στατιστική έρευνα των Gauquelins. Χρειάζονται οι έρευνες αυτές και μακάρι να είχαμε κι άλλες. Αλλά μην ξεχάσουμε όσα ξέραμε και όσα βλέπουμε στο όνομα μια έρευνας. Θα επιμείνω λοιπόν ότι οι πλανητικές ενέργειες στον 12ο είναι καταρχήν «θαμμένες». Βέβαια αν κάποιος έχει το θάρρος να ψάξει εκεί μπορεί να βρει θησαυρούς, να τους φέρει στην επιφάνεια και τότε να τους εκδηλώσει στο συλλογικό πεδίο, όπως γράφεις κι εσύ. Σε αντιδιαστολή με τους πλανήτες στον 1ο που εκδηλώνονται εύκολα αλλά πάντα ατομικά. Όμως θέλει πολύ ψάξιμο αφού καταρχήν η πρόσβαση στις ενέργειες αυτές είναι κρυμμένη. ¶λλωστε ας μην ξεχνάμε ότι και η έρευνα των Gauquelins δεν έγινε σε αυτό ακριβώς που λέμε «καθημερινούς ανθρώπους» αλλά σε αθλητές, ηθοποιούς, επιστήμονες, συγγραφείς και αυτό που έδειξε είναι καταρχήν η ισχύς των γωνιών του χάρτη αφού οι πλανήτες ήταν σε σύνοδο με τις γωνίες, έστω κυρίως από 12ο, 9ο κλπ.

Η επισήμανση σου για τη σύνοδο του Κρόνου του Μίκυ με τον Ήλιο του «μπαμπά» του είναι σημαντική και σΆ ευχαριστώ αλλά φαντάζομαι συμφωνείς ότι δεν αρκεί ένας Κρόνος στο 12ο για «την καθιέρωσή του ως αρχετυπικό σύμβολο στη συλλογική συνείδηση πολλών γενεών». Νομίζω η συνάστρια με τον χάρτη των ΗΠΑ εξηγεί καλύτερα τη συγκεκριμένη σχέση. Όσο για τη συσχέτιση που αναφέρεις του 12ου οίκου με τον κινηματογράφο, δεν το έχω υπόψη μου και η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο διστακτικός να ενστερνιστώ την άποψη σου.

Τέλος να πω ότι δεν χρειάζεται να αναλύσουμε εδώ τα του 12ου οίκου. Υπάρχει σχετικό άρθρο στο φόρουμ, στο link

http://www.myhoroscope.gr/99-%E1%ED%E1%E4%E7%EC%EF%F3%E9%E5%FD%F3%E5%E9%F2-%EC%E5%F4%E1%F6%F1%DC%F3%E5%E9%F2/9352-%EF-12%EF%F2-%EF%DF%EA%EF%F2-%F4%EF%F5-%E6%F9%E4%E9%E1%EA%EF%FD.html

όπου μάλιστα γίνεται και αναφορά στην έρευνα των Gauquelins. Αν δεν σε έχω πείσει με τα παραπάνω και θέλεις μπορούμε να συνεχίσουμε την κουβέντα εκεί.

Κοραλλία Μόζορα
17-07-2011, 01:23 PM
Συμφωνώ με τις θέσεις του Δημήτρη για τον 12ο οίκο. Ως προς την καθιέρωση του Μίκυ ως αρχετυπικό σύμβολο στην συλλογική συνείδηση πολλών γενεών, αυτή την αποδίδω στην Σελήνη του Μίκυ στον 12ο οίκο. Προσωπικά, την θεωρώ σε σύνοδο με την ακμή του 12ου. Η Σελήνη αυτή στο 12ο οίκο είναι μάλιστα σε τετράγωνο με τον Ποσειδώνα και σε τρίγωνο με τον Ουρανό.

Την ταυτόχρονη παρουσία του Κρόνου και της Σελήνης στον 12ο οίκο του Μίκυ, την ερμηνεύω ως εξής από τα προσωπικά μου βιώματα (αφού ως παιδί ήμουν φανατική αναγνώστρια του): ενώ οι ιστορίες του Μίκυ ήταν στην ουσία μια αυστηρή επάναληψη της ίδιας δόμης (Κρόνος) που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί τελικά ανιαρή, ασκούσε μια εθιστική επίδραση πάνω μου (Σελήνη στον 12ο σε τετράγωνο με τον Ποσειδώνα) που με έκανε να τις διαβάζω μανιωδώς.

Κώστας
17-07-2011, 08:07 PM
Κώστα ειλικρινά με εκπλήσσεις. Σε είχα για τελείως παραδοσιακό στην αστρολογία αφού έχεις υπερασπιστεί με επιμονή όσα έγραψε ο Πτολεμαίος και ακόμα έχεις γράψει ότι κακώς η σύγχρονη αστρολογία θεωρεί τον Πλούτωνα κυβερνήτη του Σκορπιού. Τώρα όμως βλέπω ότι είσαι πολύ πρόθυμος να απορρίψεις την παραδοσιακή ισχύ των γωνιακών οίκων εξαιτίας της στατιστικής έρευνας των Gauquelins.


Δεν τάσσομαι υπέρ καμίας σχολής Δημήτρη. Η θέση του Πτολεμαίου που υπερασπιζόμουν είναι το ότι συγκεκριμένες ζωδιακές και πλανητικές ενέργειες φαίνεται να επηρεάζουν συγκεκριμένους τόπους. Στους δε μετα-κρόνιους σαφώς και αναγνωρίζω τη δυναμική τους (καθώς και την σχέση Ουρανού-Υδροχόου και Ποσειδώνα-Ιχθύων), όμως θεωρώ τον ¶ρη πραγματικό κυβερνήτη του Σκορπιού για διάφορους λόγους (ένας εκ των οποίων είναι ότι αντιβαίνει στην αρμονική διαδοχή ζωδίων-κυβερνητών και ένας άλλος διότι ο πλανήτης ¶ρης, όπως τον έχω βιώσει, σχετίζεται τέλεια με τον αρχετυπικό Σκορπιό).

Για να μην σας μπερδεύω, δέχομαι πλήρως αρκετά απ’όσα αποδίδουν οι αστρολόγοι στον 12ο οίκο (συγγνώμη Victory εάν σε απογοητεύω, κι εγώ έχω Ερμή και Αφροδίτη στο 12άρι). Δεν αρνούμαι ούτε το ότι είναι μοναχικός οίκος, ούτε ότι σχετίζεται με σκοτεινές υποθέσεις, σύγχυση αισθημάτων και αρνητικά συναισθήματα (ίσα-ίσα το βιώνω πάντα κατά την διέλευση του Ηλίου από τον 12ο μου, όπως και όλοι μας υποθέτω).

Γνωρίζουμε όμως ότι κανένας οίκος δεν κρίνεται μονόπλευρα, ούτε και «δαιμονοποιείται» ανεπιστρεπτί. Και μπορώ να πω με βεβαιότητα πως όταν υποχωρεί η επιρροή του «κακού δαίμονα» του 12ου οίκου τότε η κάθε πλανητική ενέργεια «ανθίζει» και εκδηλώνεται -μέσα στον ίδιο αυτόν οίκο- με μία εκπληκτική ισχύ και δημιουργικότητα.

Οι δε πλανήτες στον 1ο οίκο σαφώς και δραστηριοποιούνται έντονα, αυτό κανείς δεν το αρνείται. Ακριβώς όμως επειδή το συλλογικό τους κομμάτι πλέον εκεί εξατομικεύεται δεν μπορώ να φανταστώ μία εμβληματική ή αρχετυπική μορφή που προβάλλει τον εαυτό της ή το έργο της στο σύνολο (μιας και περί Μίκυ ο λόγος) να έχει εντονότερο 1ο παρά 12ο οίκο!

Ο αρχετυπικός επιστήμονας είναι πιο πιθανό είναι να έχει Κρόνο στον 12ο παρά στον 1ο, ο αρχετυπικός πρωταθλητής ¶ρη στον 12ο, ο καλλιτέχνης Αφροδίτη στον 12ο και ο αρχετυπικός πολιτικός -γιατί όχι- Ουρανό στον 12ο.

Γι’αυτό και δεν θεωρώ τυχαία τα ευρήματα των Γκωγκλαίν. Το ότι αφορούσαν αποκλειστικά καταξιωμένους επαγγελματίες δεν νομίζω να αφαιρεί κάτι από την δυναμική του ευρήματος.

Οι «ατσάλινοι» και «άρειου» χαρακτήρα πρωταθλητές (όπως έλεγε και ο Γκωγκλαίν) βρέθηκαν να έχουν τον ¶ρη στον 12ο οίκο με μία εξαιρετική στατιστική σημαντικότητα, εύρημα που οι αστρολόγοι δυσκολεύονται να ερμηνεύσουν μιας και η γνώμη τους είναι ότι ο ¶ρης στον 12ο είναι γενικώς αποδυναμωμένος.

Αυτό όμως είναι κάτι που δεν ισχύει για όλους γενικά τους αθλητές (όπου η κατανομή του ¶ρη ήταν αναμενόμενη) αλλά μόνο για τους καταξιωμένους (εξου και η σημασία της γωνιακής θέσης). Που σημαίνει πως όσο πιο «αρχετυπική» είναι μία μορφή (είτε άτομο είτε φανταστικό ον), και όσο μεγαλύτερη η προβολή ή επιρροή της στο σύνολο τόσο πιο πολύ επαληθεύει τα ευρήματα του Γάλλου.

Γι’αυτό και ειδικά στον Μίκυ θεωρώ ότι ο 12ος του φέρει μία ιδιαίτερη βαρύτητα (έχει εκεί και τη Σελήνη του, και ούτως ή άλλως είναι ο οίκος των αρχετύπων). Και θα μου ήταν μάλλον περίεργο να έβλεπα πλανήτες μαζεμένους στον 1ο οίκο του Μίκυ αντί για τον 12ο!




¶λλωστε σύμφωνα με τους Gauquelins ο Μίκυ θα έπρεπε να είχε γίνει επιστήμονας αφού στην έρευνα τους βρήκαν ότι ο Κρόνος στον 12ο είναι χαρακτηριστικό των επιστημόνων

Δεν είπαν ακριβώς αυτό, είπαν ότι μεταξύ καταξιωμένων επιστημόνων ο Κρόνος συναντάται στους οίκους 12 και 9 λίγο συχνότερα από ότι αναμένεται. Δεν είπαν όμως ότι ο Κρόνος στο 12 θα είναι γενικό χαρακτηριστικό των επιστημόνων, καταλαβαίνεις τη διαφορά. Εξάλλου μιας και μιλάμε για κωμικές μορφές υπάρχουν πολλοί σπουδαίοι κωμικοί ηθοποιοί με τον Κρόνο στους gauquelain sectors (Charlie Chaplin, Benny Hill, Bill Cosby και άλλοι).


Αλλά μην ξεχάσουμε όσα ξέραμε και όσα βλέπουμε στο όνομα μια έρευνας

Σωστό. Η καθημερινή γνώση που αντλούν οι αστρολόγοι από τη μελέτη ωροσκοπίων είναι πολύ σημαντική στην εξαγωγή συμπερασμάτων, ασχέτως εάν δεν έχουν το χρόνο για να προβούν σε μία επιστημονική τεκμηρίωση κάποιων θέσεων. Η εν λόγω έρευνα όμως είναι μάλλον και το μοναδικό επιστημονικό επιχείρημα της αστρολογίας απέναντι σε όσους την θεωρούν αποκύημα της φαντασίας. Όπως είναι και μία έρευνα που έθεσε υπό αμφισβήτηση κάποιες εδραιωμένες απόψεις της αστρολογίας. Εάν δηλαδή πριν τους Γκωγκλαίν ρωτάγαμε τους αστρολόγους "πού πιστεύετε ότι έχουν τον ¶ρη τους οι περισσότεροι πρωταθλητές" τότε οι περισσότεροι θα ψήφιζαν μάλλον τον 10ο οίκο και τον 1ο, αλλά σχεδόν κανείς δεν θα ψήφιζε τον 12ο οίκο!

Και το θέμα εδώ είναι η γενίκευση. Όπως δηλαδή ο Γκωγκλαίν σε καμία περίπτωση δεν είπε ότι όποιος γεννιέται με τον ¶ρη στον 12ο θα γίνει πρωταθλητής (απλώς κατέδειξε το στατιστικά σημαντικό 22% αντί του κανονικού 17% της κατανομής) έτσι και οι αστρολόγοι είναι λάθος κατά τη γνώμη μου να λένε ότι ένας πλανήτης στον 12ο είναι ντε και καλά «θαμμένος» και αποδυναμωμένος, όχι μόνο λόγω της διαφορετικότητας των όψεων κάθε ωροσκοπίου αλλά και επειδή ο 12ος από μόνος του είναι σε κάποια σημεία παρερμηνευμένος και κρύβει μία πολύ ιδιαίτερη δυναμική η οποία όταν εκδηλώνεται εκπλήσσει.


Πάλι ξέφυγα...By the way, ψάχνοντας λιγάκι διαβάζω τώρα ότι ο Μίκυ στα πρώτα του βήματα στη μεγάλη οθόνη ήταν ένα evil cartoon για τα δεδομένα της εποχής του, με πολύ μικρή σχέση με τον συμπαθή και καλοκάγαθο ποντικούλι που θυμόμαστε! Φέρεται προσβλητικά και βίαια σε γυναίκες και ζωάκια, ενώ όταν πρωτογυρόφερνε τη Minnie σε κάποιο μπαρ συμπεριφέρεται άσχημα φτύνοντας, μεθώντας και χουφτώνοντας την μέλλουσα σύζυγό του:laugh: Μετά βέβαια εξευγενίστηκε...

Κοραλλία Μόζορα
17-07-2011, 11:12 PM
Κώστα, πιστεύω ότι είναι λάθος αυτή η προσέγγιση αστρολογικά.

Οι Γκωκλαίν απομόνωσαν πλανήτες και μια χαρακτηριστική ιδιότητα τους και έκαναν μια στατιστική έρευνα χωρίς να παίρνουν υπόψη τους κανένα άλλο στοιχείο του χάρτη. Η λογική τους ήταν αθλητισμός ίσον ¶ρης, παίρνουμε αθλητές και κάνουμε μια στατιστική πού έχουν τον ¶ρη τους αλλά μόνο από οίκο. Βρήκαμε σε αυξημένα ποσοστά τον ¶ρη στον 12ο. Μπα; Πώς κι έτσι; Ο ¶ρης κανονικά έπρεπε να είναι πάνω στον ωροσκόπο ή στον 10ο οίκο κ.λπ.

Και ρωτώ εγώ γιατί να μας εκπλήσσει αυτό και γιατί όχι ο ¶ρης στον 12ο; Ο ¶ρης μπορεί να δώσει αθλητές σε οποιοδήποτε ζώδιο ή οίκο κι αν βρίσκεται γιατί αυτό που μετρά είναι η γενικότερη δυναμική του ¶ρη μέσα στον χάρτη. Ο 10ος οίκος θα δώσει δημοσιότητα. Τον Ρονάλντο που έχει ¶ρη στον 10ο οίκο τον ξέρω κι εγώ που δεν έχω ιδέα από ποδόσφαιρο. Όμως δεν είναι όλοι οι αθλητές διάσημοι και δεν είναι όλοι οι αθλητές πρωταθλητές. Κι επίσης, εξίσου σημαντικό, δεν γίνονται όλοι αθλητές έχοντας το ίδιο κίνητρο.

Κάποιος που έχει ¶ρη πάνω στον ωροσκόπο μπορεί να γίνει αθλητής (εκτός από την αυξημένη σωματική ενέργεια) επειδή του αρέσει ο ανταγωνισμός και το να κερδίζει, κάποιος με ¶ρη στον 5ο μπορεί να γίνει αθλητής επειδή το απολαμβάνει και κάποιος που έχει ¶ρη στον 12ο μπορεί να γίνει αθλητής επειδή αυτή την διέξοδο έχει να διοχετεύει πιο συνειδητά την ενέργεια του ¶ρη του. Οι Γκωγκλέν όμως δεν εξετάζουν κανένα άλλο στοιχείο του χάρτη.

Δεν εξετάζουν αν ο ¶ρης στο 12ο επικοινωνεί με τον ωροσκόπο, τον Ήλιο ή την Σελήνη με κάποιο τρόπο. Για παράδειγμα, κάποιος που έχει Ήλιο στον Κριό και ¶ρη στον 12ο οίκο και η ενέργεια του ¶ρη εμποδίζεται να εξωτερικευτεί (ή έτσι πιστεύει) δεν είναι φυσικό να βρει μια διέξοδο όπως ο αθλητισμός για να την διοχετεύσει; Μάλιστα θεωρώ τον αθλητισμό μια υγιή έκφραση ενός ¶ρη στον 12ο.

Εξάλλου, οι πλανήτες στον 12ο δεν είναι ακριβώς "θαμμένοι" με την έννοια ότι δεν εκφράζονται. Εκφράζονται κανονικά, απλώς εμείς δυσκολευόμαστε να συνειδητοποιήσουμε την έκφραση τους. Αν μια γυναίκα έχει Αφροδίτη στον 12ο δεν σημαίνει ότι δεν εκδηλώνει την αγάπη της, την γοητεία ή τον ερωτισμό της επειδή είναι "θαμμένα". Αυτό που συμβαίνει είναι ότι ενώ τα εκδηλώνει η ίδια δυσκολεύεται να συνειδητοποιεί ότι το κάνει. Ένας φίλος μου με ¶ρη στον 12ο είναι πολύ νευρικός και καυγατζής αλλά ο ίδιος πιστεύει ότι είναι ο πιο ήρεμος άνθρωπος στον κόσμο. Εκπλήσσεται πολύ όταν του λέμε ότι φωνάζει και αρπάζεται εύκολα.

Ας μην απομονώνουμε στοιχεία του χάρτη και να δημιουργούμε απλοποιημένες "συνταγές". Η ουσία της αστρολογίας είναι να κατανοούμε τις συνολικές ενέργειες ενός χάρτη και πού τις κατευθύνει το άτομο και γιατί.

Atrapos
19-07-2011, 09:39 AM
Κώστα, βλέπω ότι δεν εισακούστηκε η παράκλησή μου να συνεχίσουμε τη συζήτηση για τον 12ο οίκο, στο άρθρο για τον 12ο. Βασικά λυπάμαι που για μια ακόμα φορά δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε αλλά μάλλον θα πρέπει να το αποδεχτώ. Νομίζω πως απ’ όσα έγραψα φαίνεται καθαρά ότι δεν προσπάθησα να «δαιμονοποιήσω ανεπιστρεπτί» τον 12ο οίκο, όπως γράφεις, αλλά δεν θέλω να επιμείνω γιατί δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι. Θα πω κάτι για τον Μίκυ, τον οποίο αφορά το άρθρο και ελπίζω το θέμα να λήξει εδώ.

Στο συγκεκριμένο κομμάτι του άρθρου ο Μίκυ ρωτάει τον αστρολόγο για τις δυνατότητες που έχει να ωριμάσει. Λογικά νομίζω ο αστρολόγος θα κοιτάξει τον Κρόνο. Θα τον δει στον 12ο οίκο, των σκοτεινών υποθέσεων όπως λες εσύ, των κρυμμένων χαρακτηριστικών που θα έλεγα εγώ. Επίσης είναι στον Τοξότη και φαντάζομαι συμφωνούμε πως ούτε η μεταβλητή φύση, ούτε το στοιχείο της Φωτιάς βοηθάει την έκφραση των κρόνιων χαρακτηριστικών. Θα δει επίσης ότι ο Κρόνος αυτός δεν σχηματίζει όψη με κανέναν άλλον πλανήτη. Ε όλα αυτά για μένα σημαίνουν ότι ο Μίκυ προτιμά να μην έχει σχέση με την ωριμότητα και αυτό του λέει ο αστρολόγος χαρακτηρίζοντας τον πλανήτη «θαμμένο». Νομίζω ότι δεν θα κόλλαγε να συνέχιζε την φράση με κάτι σαν «ναι αλλά με τον Κρόνο αυτό μπορείς να συνδεθείς αρχετυπικά με όλο τον κόσμο». Φυσικά κανένας πλανήτης δεν εξαφανίζεται από τον χάρτη και στη συνέχεια ο αστρολόγος επισημαίνει τη σύνοδο του ίδιου Κρόνου με τον ωροσκόπο των ΗΠΑ. Εκεί θα μπορούσαν να αναφερθούν τα «δώρα» του 12ου οίκου. Αλλά στο σημείο που γίνεται η αναφορά περί ωριμότητας, είναι νομίζω απολύτως δικαιολογημένη η κρίση του αστρολόγου.

Όσο αναφορά τη Σελήνη που κι εσύ όπως και η Κοραλλία (ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!) βλέπετε στον 12ο οίκο, η αλήθεια είναι ότι επειδή βρίσκεται κοντά στην ακμή του 12ου με κάποιο άλλο σύστημα οίκων θα μπορούσε ίσως πράγματι να είναι στον 12ο. Αλλά επειδή τουλάχιστον στον χάρτη αυτόν είναι στον 11ο, εγώ θα έβλεπα καταρχήν την ανάγκη του Μίκυ για σταθερές φιλίες και σε δεύτερο επίπεδο τη σύνδεση του με τη συλλογική συνείδηση.

Κώστας
20-07-2011, 01:20 PM
Οκ, λογικό μου ακούγεται ο "αιώνια μικρός" Μίκυ να μην θέλει (και να μην μπορεί) να μεγαλώσει και η ωρίμανσή του να συμβαίνει κυρίως στο "εσωτερικό" και υποσυνείδητο κομμάτι του. Το θέμα πάντως των ερευνών των Γκωγκλαίν (που δεν αφορά μόνο τον 12ο οίκο αλλά και πολλά άλλα) είναι τεράστιο και όντως δεν έχει θέση εδώ. Θα το ανοίξουμε κάποια στιγμή!