PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Μύθοι και αλήθειες για τα εμπεριεχόμενα ζώδια



gold soul
07-05-2011, 12:15 AM
Όλα τα ζώδια καταλαμβάνουν 30 μοίρες στο ζωδιακό κύκλο, ωστόσο οι οίκοι μπορεί να έχουν διαφορετική έκταση. Έτσι υπάρχει συχνά το ενδεχόμενο να εμφανίζονται άξονες εμπεριεχόμενων ζωδίων στο χάρτη. Εμπεριεχόμενα είναι τα ζώδια που συμπεριλαμβάνονται ολόκληρα σε έναν οίκο και ως εκ τούτου, δεν εμφανίζονται στην ακμή κάποιου οίκου. Τα εμπεριεχόμενα ζώδια σχετίζονται με την ώρα που έχουμε γεννηθεί και τις γεωγραφικές συντεταγμένες του τόπου γέννησής μας` όσο απομακρυνόμαστε από τον ισημερινό, τόσο μεγαλύτερη είναι η διαφορά στο μέγεθος των οίκων. Επίσης έχει σημασία και το σύστημα οικοθεσίας που χρησιμοποιούμε, για παράδειγμα στην οικοθεσία των ίσων οίκων δεν τίθεται ποτέ θέμα εμπεριεχόμενων ζωδίων.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Μύθοι και αλήθειες για τα εμπεριεχόμενα ζώδια (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-148/%CE%BC%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%87%C F%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B1-%CE%B6%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%B1-13071/)

Lemonia9
07-05-2011, 04:16 PM
Καταπληκτικό άρθρο!!! :clapping: Ευχαριστούμε πολύ!!! :bigsmile:

kassy
08-05-2011, 10:40 AM
Όντως πολύ ωραίο και κατατοπιστικό άρθρο, παρόλο που δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα από αστρολογία, ήταν απόλυτα κατανοητό.

Έχω μία απορία όσον αφορά τον δικό μου γενέθλιο χάρτη, σχετικά με την άποψη της Celeste Tea η οποία λέει το εξής: "η αστρολόγος Celeste Teal...μάς συμβουλεύει να εξετάζουμε τη θέση του κυβερνήτη του εμπεριεχόμενου ζωδίου ώστε να εντοπίσουμε μια πιθανή διέξοδο της ενέργειας."

Η ακμή του πρώτου οίκου μου είναι στην 25η μοίρα του Υδροχόου και στον πρώτο οίκο το εμπεριεχόμενο ζώδιο είναι των Ιχθύων. Ποιος είναι ο κυβερνήτης του εμπεριεχομένου ζωδίου στο χάρτη μου; Ο Ποσειδώνας στον 9ο οίκο που βρίσκεται στην 9η μοίρα Τοξότη, σε σύνοδο με το μεσουράνημα; Αν ναι, πως μπορεί να αποτελέσει πιθανή διέξοδο ενέργειας;

Το ρωτάω αυτό, γιατί ό,τι αναφέρθηκε στην περίπτωση που εμπεριεχόμενο ζώδιο είναι οι ιχθείς ισχύει για εμένα. Συνήθως ο τρόπος με τον οποίο συμπεριφέρομαι έρχεται σε σύγκρουση με τον τρόπο που θα ήθελα να εκφράσω το συναίσθημά μου. Πολλές φορές προσπάθησα να βρω τρόπους να διοχετεύω την έκφραση των συναισθημάτων μου, αλλά δεν τα κατάφερνα.

SAGIVI
09-05-2011, 09:32 AM
Όντως πολύ ωραίο και κατατοπιστικό άρθρο, παρόλο που δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα από αστρολογία, ήταν απόλυτα κατανοητό.

Έχω μία απορία όσον αφορά τον δικό μου γενέθλιο χάρτη, σχετικά με την άποψη της Celeste Tea η οποία λέει το εξής: "η αστρολόγος Celeste Teal...μάς συμβουλεύει να εξετάζουμε τη θέση του κυβερνήτη του εμπεριεχόμενου ζωδίου ώστε να εντοπίσουμε μια πιθανή διέξοδο της ενέργειας."

Η ακμή του πρώτου οίκου μου είναι στην 25η μοίρα του Υδροχόου και στον πρώτο οίκο το εμπεριεχόμενο ζώδιο είναι των Ιχθύων. Ποιος είναι ο κυβερνήτης του εμπεριεχομένου ζωδίου στο χάρτη μου; Ο Ποσειδώνας στον 9ο οίκο που βρίσκεται στην 9η μοίρα Τοξότη, σε σύνοδο με το μεσουράνημα; Αν ναι, πως μπορεί να αποτελέσει πιθανή διέξοδο ενέργειας;

Το ρωτάω αυτό, γιατί ό,τι αναφέρθηκε στην περίπτωση που εμπεριεχόμενο ζώδιο είναι οι ιχθείς ισχύει για εμένα. Συνήθως ο τρόπος με τον οποίο συμπεριφέρομαι έρχεται σε σύγκρουση με τον τρόπο που θα ήθελα να εκφράσω το συναίσθημά μου. Πολλές φορές προσπάθησα να βρω τρόπους να διοχετεύω την έκφραση των συναισθημάτων μου, αλλά δεν τα κατάφερνα.
Η Τεχνη ειναι η απαντηση στο ερωτημα σου. Δηλαδη ειτε ασχολεισαι ερασιτεχνικα, ειτε επαγγελματικα οπως δειχνει το μεσουρανημα.
Οι δραστηριοτητες με τη θαλασσα επισης και ακομη οτι εχει σχεση με το ζωδιο του τοξοτη.(δικαοσυνη-φιλοσοφια-εξωτερικο-ταξιδια).
Επισης απ οτι καταλαβα, το μεσουρανημα σου ειναι πανω σε βασιλικο αστερα. Αντε και να μας σκεφτεσαι , οταν γινεις διασημη.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

peponi96
11-05-2011, 02:20 AM
Για άλλη μια φορά ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο! SAVIGI θα σου πω κάποια στοιχεία μου να μου πεις την γνώμη σου αν μπορείς :embarrest Εγώ έχω περιεχόμενο τον Αιγόκερω στον πρώτο οίκο (ωροσκόπος τοξότης και στην 3η μοιρα του Αιγόκερου βρίσκεται ο Ποσειδώνας). Ο κυβερνήτης του, ο Κρόνος βρίσκεται στον 11ο οίκο στην 24η μοίρα του σκορπιού κ συνυπάρχει κ ο νότιος δεσμός στην 18η μοίρα. Αντίστοιχα, έχω περιεχόμενο τον Καρκίνο στον 7μο οίκο ( Ακμή στους Διδύμους). Η σελήνη, ήλιος, ερμής και βόρειος δεσμός βρισκονται στον 5ο οίκο στον Ταύρο. Επίσης υπάρχει αντίθεση Ήλιου-Κρόνου. Και ερωτώ: Όλη αυτή η τρελο-ενέργεια διοχετεύεται καθαρά στον 5ο οίκο της δημιουργίας κ των παιδιών;;; Επίσης με ακμη 7μου στον Δίδυμο κ περιεχόμενο ζώδιο θα περίμενε κανείς να είμαι πολύ αλανιάρα αλλά γενικά νιώθω πολύ σταθερή (το σώζουν οι πλανήτες στον 5ο;;;) Δεν επιδιώκω πρόβλεψη απλά θα ήθελα μια βοήθεια στο φοβερό παιχνίδι της αστρολογίας χαχα!

SAGIVI
11-05-2011, 08:24 AM
Για άλλη μια φορά ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο! SAVIGI θα σου πω κάποια στοιχεία μου να μου πεις την γνώμη σου αν μπορείς :embarrest Εγώ έχω περιεχόμενο τον Αιγόκερω στον πρώτο οίκο (ωροσκόπος τοξότης και στην 3η μοιρα του Αιγόκερου βρίσκεται ο Ποσειδώνας). Ο κυβερνήτης του, ο Κρόνος βρίσκεται στον 11ο οίκο στην 24η μοίρα του σκορπιού κ συνυπάρχει κ ο νότιος δεσμός στην 18η μοίρα. Αντίστοιχα, έχω περιεχόμενο τον Καρκίνο στον 7μο οίκο ( Ακμή στους Διδύμους). Η σελήνη, ήλιος, ερμής και βόρειος δεσμός βρισκονται στον 5ο οίκο στον Ταύρο. Επίσης υπάρχει αντίθεση Ήλιου-Κρόνου. Και ερωτώ: Όλη αυτή η τρελο-ενέργεια διοχετεύεται καθαρά στον 5ο οίκο της δημιουργίας κ των παιδιών;;; Επίσης με ακμη 7μου στον Δίδυμο κ περιεχόμενο ζώδιο θα περίμενε κανείς να είμαι πολύ αλανιάρα αλλά γενικά νιώθω πολύ σταθερή (το σώζουν οι πλανήτες στον 5ο;;;) Δεν επιδιώκω πρόβλεψη απλά θα ήθελα μια βοήθεια στο φοβερό παιχνίδι της αστρολογίας χαχα!
Πεπονακι96, το σωζουν τα φωτα κι ο ερμης ,που βρισκονται στο σταθερο ζωδιο του ταυρου και ο ηλιος που κανει αντιθεση με τον κρονο απ τον 11ο .Τωρα εξαρταται κι απο την αφροδιτη, που ειναι κυβερνητης του 5ου. Αυτα, αν ρωτας για σταθερες αισθηματικες σχεσεις. Οι διδυμοι στην ακμη του 7ου, απλα ειναι μια ενδειξη για δευτερο γαμο, αλλα εξαρταται απο πολλους αλλους παραγοντες. Για τα εμπεριεχομενα ζωδια αιγοκερω-καρκινο, αναλυονται ολες οι περιπτωσεις στο αρθρο.:bigsmile:

farie
20-05-2011, 06:37 PM
πολύ ωραίο άρθρο, απόλυτα κατανοητό.:cheesy:

Χρυσάνθη Σπίγγου
27-01-2012, 08:15 AM
Εύγε στον αγαπημένο μας κ. Σωκράτη Παπαγεωργίου για αυτήν την άκρως ενδιαφέρουσα εργασία του. Νομίζω δε, πως πρόκειται για ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον θέμα.

Αρκεί βέβαια να μας ενημερώσετε για το πότε και το που της έκδοσης αυτού του βιβλίου.

Νομίζω πως κάτι σαν και τ περιεχόμενο του συγκεκριμένου βιβλίου έλειπε και είμαι βέβαιαη ότι θα φανεί πολύ χρήσιμο στους νεότερους αλλά και σε εμάς τους παλαιότερους που δεν είχαμε ευκαιρίες να συγκαταλέξουμε κάποια πιο ουσιώδη βιβλία στην βιβλιοθήκη μας.

Με ενδιαφέρουν φυσικά όλοι οι άξονες, αλλά εκείνος ο Ταύρος/Σκορπιού μου έχει φάει τα σωθικά. Ηρθα ποικιλότροπα στην ζωή μου αντιμέτωπη με αυτόν τον άξονα και δη με άτομα της καρδιάς ή γενικώς άλλα επιστήθια και μη πρόσωπα.

Τι σκοταδισμός είναι αυτός, τι καχυποψία, τι εκφοβισμός, τι αρπαγή, όχι μόνο επι υλικής βάσης αλλά και συναισθηματικής. Συγγνώμη δεν θέλω να θίξω κανέναν από όλους αυτούς που τυγχάνει να λειτουργούν με αυτόν τον άξονα, αλλά έλεος, είναι δυνατόν να ελέγχει κανείς τα πάντα;

Τέλος πάντων ας μην προβαίνω σε τέτοιου είδους δηλώσεις τουλάχιστον μέχρι να εντρυφήσουμε στο ιδιαίτερο κομμάτι των πιο βαθιών φόβων τους μπας και καταλα΄βουμε και εμείς τι είναι αυτό που κατασπαράζει τα δικά τους έσω πιρν κατασπαράξουν τα δικά μας.

Χαιρετίζω λοιπόν αυτήν την προσπάθεια ένθερμα, και χαίρομαι αφάνταστα να δούμε τον Σωκράτη όχι μόνο στις προθήκες των βιλβιοπωλείων εννοείται, αλλά και στα ράφια της βιβλιοθήκης μας.

Σωκράτη μπράβο!

Φιλικά,

Χρυσάνθη

limbill
27-01-2012, 03:00 PM
Τι συμβαίνει όταν στα εμπεριεχόμενα ζώδια δεν υπάρχουν πλανήτες (αναχαιτισμένοι δηλαδή); Για παραδειγμα στο γενέθλιο μου χάρτη είναι εμπεριεχόμενα ο Υδροχόος και ο Λέων στον άξονα 2-8 και δεν υπάρχουν αναχαιτισμένοι πλανήτες σ' αυτά. Η ενέργεια των ζωδίων αυτών που υπολανθάνει με ποιόν τρόπο μπορεί να εκδηλωθεί;

Κοραλλία Μόζορα
27-01-2012, 07:55 PM
Μέσω των κυβερνητών πλανητών τους, δηλαδή του Ήλιου και του Ουρανού. Πόσο μπορεί να "υπολανθάνει" ο Ήλιος; Ο Ήλιος σημειοδοτεί την Συνείδηση.

limbill
27-01-2012, 08:46 PM
Μέσω των κυβερνητών πλανητών τους, δηλαδή του Ήλιου και του Ουρανού. Πόσο μπορεί να "υπολανθάνει" ο Ήλιος; Ο Ήλιος σημειοδοτεί την Συνείδηση.

Ευχαριστώ για την απάντηση! ΄Αρα ο Ήλιος και ο Ουρανός είναι συγκυβερνήτες του 8ου και 2ου οίκου αντίστοιχα. Αυτό σημαίνει ότι οι ιδιότητες του Ήλιου (αυτοέκφραση, συνείδηση, δημιουργικότητα) και του Ουρανού (απελευθέρωση, ανεξαρτησία, ανώτερη νοητική λειτουργία, διαισθητική πρόβλεψη) εφόσον συν-κυβερνούν αναχαιτισμένα ζώδια βρίσκουν αρχικά μια δυσκολία να αναπτυχθούν; Είναι πιο απλά καταπιεσμένες; Διαφορετικά γιατί να μιλάμε για αναχαιτισμένα ζώδια και πλανήτες; Αν το αντιλαμβάνομαι σωστά απαιτείται ο άνθρωπος να φθάσει σε υψηλότερο επίπεδο συνειδητότητας για να μπορέσει να λειτουργήσει και να εμφανίσει τις ιδιότητες των ζωδίων αυτών αλλά και των αναχαιτισμένων πλανητών που βρίσκονται σε αυτά.

Κοραλλία Μόζορα
28-01-2012, 03:07 PM
limbill,

δεν έχω δει να είναι πιο καταπιεσμένες ή πιο λανθάνουσες οι ενέργειες των εμπεριεχόμενων ζωδίων. Αντίθετα έχω δει να είναι σημαντικοί και πολύ ενεργοί στην ζωή του ατόμου οι οίκοι που έχουν εμπεριεχόμενα ζώδια. Λειτουργούν ανάλογα με την κατάσταση των κυβερνητών πλανητών τους.

Αυτό που έχω δει να συμβαίνει είναι ότι οι εμπεριεχόμενοι οίκοι περιλαμβάνουν δυο γειτονικά ζώδια και τα γειτονικά ζώδια δεν έχουν κοινές ανάγκες. Για παράδειγμα, τι κοινές ανάγκες έχει ο Κριός με τον Ταύρο ή ο Δίδυμος με τον Καρκίνο; Έτσι το άτομο πρέπει να βρει μια ισορροπία στην λειτουργία αυτών των οίκων. Εσύ έχεις στον 8ο οίκο εμπεριεχόμενο τον Λέοντα, επομένως η ακμή του 8ου σου είναι στον Καρκίνο. Έτσι, πρέπει να βρεις τον τρόπο να λειτουργήσεις τα θέματα του 8ου σου τόσο με τις ανάγκες του Ήλιου όσο και με τις ανάγκες της Σελήνης.

limbill
29-01-2012, 10:57 AM
limbill,

δεν έχω δει να είναι πιο καταπιεσμένες ή πιο λανθάνουσες οι ενέργειες των εμπεριεχόμενων ζωδίων. Αντίθετα έχω δει να είναι σημαντικοί και πολύ ενεργοί στην ζωή του ατόμου οι οίκοι που έχουν εμπεριεχόμενα ζώδια. Λειτουργούν ανάλογα με την κατάσταση των κυβερνητών πλανητών τους.

Αυτό που έχω δει να συμβαίνει είναι ότι οι εμπεριεχόμενοι οίκοι περιλαμβάνουν δυο γειτονικά ζώδια και τα γειτονικά ζώδια δεν έχουν κοινές ανάγκες. Για παράδειγμα, τι κοινές ανάγκες έχει ο Κριός με τον Ταύρο ή ο Δίδυμος με τον Καρκίνο; Έτσι το άτομο πρέπει να βρει μια ισορροπία στην λειτουργία αυτών των οίκων. Εσύ έχεις στον 8ο οίκο εμπεριεχόμενο τον Λέοντα, επομένως η ακμή του 8ου σου είναι στον Καρκίνο. Έτσι, πρέπει να βρεις τον τρόπο να λειτουργήσεις τα θέματα του 8ου σου τόσο με τις ανάγκες του Ήλιου όσο και με τις ανάγκες της Σελήνης.

Κοραλλία ευχαριστώ θερμά για την απάντησή σου γιατί μου έδωσε μια διαφορετική οπτική σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα.