PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Διελεύσεις & μεταμόρφωση Μετατρέψτε την κρίση σε θεραπεία



keymaster_12
05-05-2011, 09:33 PM
Ως άνθρωποι, τείνουμε να πιστεύουμε πως η ευτυχία είναι καλύτερη από τη θλίψη, πως η καλή τύχη είναι καλύτερη από την κακή. Μπορεί να αποφεύγουμε τις δύσκολες αντιπαραθέσεις και να κυνηγούμε περισσότερο τις άνετες καταστάσεις. Όταν η τραγωδία χτυπά τις καλά προστατευμένες ζωές μας, φωνάζουμε στον Θεό της επιλογής μας: «Πώς μπόρεσες να το κάνεις αυτό σε μένα;». Πιστεύουμε ότι φυσικό μας δικαίωμα είναι η επιδίωξη της ευτυχίας, και περνάμε τη ζωή μας προσπαθώντας να προφυλάξουμε τους εαυτούς μας από την θλίψη.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: [Μεταφράσεις] Διελεύσεις μεταμόρφωση Μετατρέψτε την κρίση σε θεραπεία (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%AC%CF%83%C E%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-152/%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%C E%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BC%CF%8C%CF%81%CF%86%C F%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%88%C F%84%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%B7-%CF%83%CE%B5-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%AF%CE%B1-13155/)

Altec
06-05-2011, 07:54 PM
<<Στην αναζήτησή μας για το θείο μπορεί να αναζητήσουμε παρηγοριά σε χημικές ουσίες ή να χάσουμε τους εαυτούς μας, από υπερβολική έκθεση στα μέσα ενημέρωσης>>

Σωστη κουβεντα αυτη...με επιρρεασε οταν τον ειχα καβαλα στον οροσκοπο μου.Και την εκανε την ζημια του μια χαρα...ευτυχως δεν ειχε σχεση με drugs ;)

paraskeyh
06-05-2011, 10:11 PM
<<Στην αναζήτησή μας για το θείο μπορεί να αναζητήσουμε παρηγοριά σε χημικές ουσίες ή να χάσουμε τους εαυτούς μας, από υπερβολική έκθεση στα μέσα ενημέρωσης>>

Σωστη κουβεντα αυτη...με επιρρεασε οταν τον ειχα καβαλα στον οροσκοπο μου.Και την εκανε την ζημια του μια χαρα...ευτυχως δεν ειχε σχεση με drugs ;)
Μια από τα ίδια;)

paraskeyh
06-05-2011, 10:31 PM
΄Συγχαρητήρια και οτι το χρειαζόμουν αυτό το άρθρο.Εγώ από τις διελεύσεις του Ποσειδώνα ακόμα δεν έχω ξεμπερδέψει,παρόλα αυτά είχα τον Πλούτωνα για χειρότερο(όχι οτι δεν είναι:bigsmile:)αλλά οι παραπλάνηση του Ποσειδώνα σε συνδιασμό με την αδυναμία σε τρώει κάθε μέρα,πιστεύω οτι όταν έχουμε διελεύσεις από εξωκρόνιους δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα απλά περιμένουμε και όποιος αντέξει καλώς γιατί φοβάμαι οτι υπάρχουν και άτομα που δεν τις αντέχουν με όλες τις συνέπειες,εγώ τώρα αρχίζω να ανασαίνω λίγο μετά από πολλά Ποσειδώνια και λίγο Πλουτώνια χρόνια και στο μόνο που ελπίζω είναι οταν ο Πλούτωνας θα επαναλάβει τις όψεις του Ποσειδώνα να αναλάβει το ρόλο του χτίστη που φτιάχνει κάτι καινούριο.Πάντως από περνάει ο Πλούτωνας γίνεται τρομερή αλλαγή αλλά με πολύ πόνο και το μόνο σίγουρο είναι οτι τον αναγνωρίζεις στις μεγάλες αλλαγές όταν λες σε κάποιον οτι κάτι μέσα σου έχει αλλάξει ,στην ουσία γνωρίζεις οτι μετά από την επιρροή του δεν είσαι αυτός/η που ήσουν.

paraskeyh
06-05-2011, 10:45 PM
Και για να βγάλω το άχτι μου με τις διελεύσεις του Ποσειδώνα εκτός οτι σε ωθεί σε καταχρήσεις (εγώ δεν το έριξα στα ναρκωτικά)αλλά με τα χίλια ζόρια προσπαθούσα να μην πάρω ηρεμιστικά,περιττό να πω οτι η πρώτη μου επαφή με ηρεμιστικά έγινε όταν ο Ποσειδώνας τετραγώνιζε ακριβώς τον ωροσκόπο μου ανασύρωντας το γενέθλιο ημιτετράγωνο,καλά οτι αυξησα το κάπνισμα και πήρα του κόσμου τα κιλά από την αυτολύπηση δεν το συζητάω.Πολλοί γνωστοί μου κάτω από την επιρροή του έχουν να θυμούνται τα χειρότερα,τώρα σκέφτομαι να αρχίσω ομοιοπαθητική (Ποσειδώνια επιστήμη γαρ)τουλάχιστον μήπως βγει τίποτα από εκεί.Η μόνη μου απορία είναι οτι αφού εκανε οτι έκανε ο Ποσειδώνας τώρα θα μου έρθει καπάκι και ο Πλούτωνας;Γιατί;

doukas
06-05-2011, 11:30 PM
Ε , αυτό δεν λέει ο Πλούτων ; (είναι και οξύμωρο σχήμα το όνομα του θεού, Πλούτων=Πλούτος και σινάμα θεός κάτω Κόσμου). Αναγέννηση, ενδυνάμωση , αλλαγή ! άρα κάτι καλύτερο δεν πρέπει να περιμένει κάποιος;

aygerinos
07-05-2011, 12:47 PM
Παιδιά..εμένα αφου ο Πλούτωνας με τετραγώνιζε..και μ' έσκιζε για χρόνια ολόκληρα απο τον τοξότη..(εγώ παρθένος) ..Τώρα σε κανα χρόνο θα κάνει σύνοδο με το μεσουράνημα μου στον αιγόκερω..:unsure:..Ξέρει κάποιος τι μπορεί να σημαίνει αυτό..??

taurine
07-05-2011, 05:04 PM
Παιδιά..εμένα αφου ο Πλούτωνας με τετραγώνιζε..και μ' έσκιζε για χρόνια ολόκληρα απο τον τοξότη..(εγώ παρθένος) ..Τώρα σε κανα χρόνο θα κάνει σύνοδο με το μεσουράνημα μου στον αιγόκερω..:unsure:..Ξέρει κάποιος τι μπορεί να σημαίνει αυτό..??
Μπορεί να σημαίνει πάρα πολλά!
Από σημαντικά και ανατρεπτικά γεγονότα στη δουλειά ή στο σπίτι (10ος/4ος), από ριζικές αλλαγές στα ερωτικά σου ή και στα οικονομικά σου,(ηλιος τρίγωνο πλούτωνας) και διάφορα άλλα ωραία καλοδεχούμενα.
Μεμονομένα είναι δύσκολο να προχωρήσεις σε ερμηνεία.
Βάλε λοιπόν κάτω το χάρτη σου και ξεκίνα να ανακαλύπτεις!
Πλούτωνας είναι αυτός και από εκπλήξεις, άλλο τίποτε!;)

SAGIVI
07-05-2011, 08:53 PM
Παιδιά..εμένα αφου ο Πλούτωνας με τετραγώνιζε..και μ' έσκιζε για χρόνια ολόκληρα απο τον τοξότη..(εγώ παρθένος) ..Τώρα σε κανα χρόνο θα κάνει σύνοδο με το μεσουράνημα μου στον αιγόκερω..:unsure:..Ξέρει κάποιος τι μπορεί να σημαίνει αυτό..??
Συμπληρωματικα στην απαντηση της ταυρινουλας, θα ελεγα οτι δεν πρεπει να ξαφνιαστεις καθολου αν δεις οτι αλλες ειναι οι επιθυμιες σου (επαγγελματικα), και αλλου σε οδηγει ο πλουτωνας. Το ιδιο για τις οικογενειακες σου σχεσεις.
Υποτιθεται οτι οταν αντιληφθεις την δραση του και αφεθεις στο καινουργιο που φερνει (αναγεννηση), ολα γινονται ευκολοτερα.

Το μονο που μπορω να σου πω με σιγουρια, ειναι οτι θα ξεχυθουν απο μεσα σου τεραστιες δυναμεις επιβιωσης εξ αιτιας και του τριγωνου με το ηλιο σου. (κι εγω παρθενος ειμαι κι εχω ωροσκοπο τοξοτη.)

SAGIVI
07-05-2011, 09:07 PM
΄Συγχαρητήρια και οτι το χρειαζόμουν αυτό το άρθρο.Εγώ από τις διελεύσεις του Ποσειδώνα ακόμα δεν έχω ξεμπερδέψει,παρόλα αυτά είχα τον Πλούτωνα για χειρότερο(όχι οτι δεν είναι:bigsmile:)αλλά οι παραπλάνηση του Ποσειδώνα σε συνδιασμό με την αδυναμία σε τρώει κάθε μέρα,πιστεύω οτι όταν έχουμε διελεύσεις από εξωκρόνιους δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα απλά περιμένουμε και όποιος αντέξει καλώς γιατί φοβάμαι οτι υπάρχουν και άτομα που δεν τις αντέχουν με όλες τις συνέπειες,εγώ τώρα αρχίζω να ανασαίνω λίγο μετά από πολλά Ποσειδώνια και λίγο Πλουτώνια χρόνια και στο μόνο που ελπίζω είναι οταν ο Πλούτωνας θα επαναλάβει τις όψεις του Ποσειδώνα να αναλάβει το ρόλο του χτίστη που φτιάχνει κάτι καινούριο.Πάντως από περνάει ο Πλούτωνας γίνεται τρομερή αλλαγή αλλά με πολύ πόνο και το μόνο σίγουρο είναι οτι τον αναγνωρίζεις στις μεγάλες αλλαγές όταν λες σε κάποιον οτι κάτι μέσα σου έχει αλλάξει ,στην ουσία γνωρίζεις οτι μετά από την επιρροή του δεν είσαι αυτός/η που ήσουν.
Κι εγω το ιδιο. Η διελευση του Ποσειδωνα απο το γενεθλιο Κρονο στον Υδροχοο ενεργοποιησε το γενεθλιο τετραγωνο. Αποτελεσμα .............ψυχοθεραπεια.

Γι αυτο λεω συχνα σε αλλα μελη, να μην αφησουν να περασει ουτε μια μερα χωρις εξειδικευμενη βοηθεια. Οσο πιο νωρις, τοσο καλυτερα. Δεν υπαρχει λογος να ποναει η ψυχη μας, οταν μπορουμε να την βοηθησουμε.

Για μενα, η αποδοχη βοηθειας και ο παραμερισμος του εγωιστικου συναισθηματος οτι μπορω να τα καταφερω ολα μονη μου, ηταν τεραστιο μαθημα ζωης. Κι επεται συνεχεια..........

Lilapause
21-07-2011, 09:46 PM
Καλησπέρα σε όλους και καλό καλοκαίρι.Συγχαρητήρια για τη νέα μορφή του site, η οποία βοηθάει το μάτι να εστιάσει πιο εύκολα στα ενδιαφέροντα θέματα, απ'ότι πριν.

Πριν από 2 χρόνια η Αφροδίτη από πρόοδο συνάντησε τον γενέθλιο Πλούτωνα και ομολογώ πως ήταν και είναι τα χειρότερα χρόνια της ζωής μου. Δυστυχώς αυτή η οψη κρατάει ακόμα γιατί προχώρησε μια μοίρα και ο Πλούτωνας, ρίχνοντάς με σε κατάθλιψη, την οποία προσπαθώ να κρύψω, για να μην κάνω πράγματα που μόνο καταστροφή θα φέρουν. Το Νοέμβριο επιτέλους η Αφροδίτη από πρόοδο πάει στη 0ο του Ζυγού και ξεφεύγει από τον Πλούτωνα.Το ερώτημά μου είναι: Θα μπορέσω να ξαναβρω τον παλιό εαυτό μου ή με προετοιμάζει για τα επόμενα 9 χρόνια οπου η Αφροδίτη από πρόοδο θα συναντήσει το γενέθλιο Ουρανο;

Σας ευχαριστώ πολύ και να περνάτε καλά, όσο και όσοι μπορείτε!!

keymaster_12
22-07-2011, 12:03 AM
Αγαπητή lilapause πιστεύω πως ο σκοπός της ζωής είναι μια εξελικτική πορεία. Κάποιοι αλλάζουν συνεχώς, ενώ άλλοι λίγες φορές αλλά καλές φορές, πάντα όλα εξαρτώνται απο την ανάλυση του γενέθλιου χάρτη του καθενός μας! Σίγουρα πέρασες άσχημα και εύχομαι σε κάτι καλύτερο και πιο χαρούμενο, απλά νομίζω πως ο παλιός σου εαυτός δεν πρόκειται να επιστρέψει στον βαθμό που τον ζητάς, καθώς υπέστης μια μεγάλη αλλαγή στη ζωή σου, η οποία σαφώς σε άλλαξε εσωτερικά (ίσως και εξωτερικά δεν γνωρίζω...).
Επομένως σίγουρα ορισμένα στοιχεία ενδέχεται να τα ξαναβρείς αλλά να γίνεις όπως ήσουν νομίζω πως; πρακτικά είναι αδύνατο, εκτός αν βρεις τον τρόπο να διαγράφεις πράγματα απο τη μνήμη σου οριστικά. Αν το καταφέρεις πές το και σε εμάς. Νομίζω πως όλοι θα θέλαμε να διαγράψουμε κάτι απο το παρελθόν...:bigsmile: